Jelenléti iv

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
http://palferi.blog.hu/2009/06/03/az_en_pedagogiam_kemeny

„Az én pedagógiám kemény, a gyöngeséget kalapáccsal kell kiirtani. Az én váraimban olyan ifjúság fog felnőni, melytől rettegni fog a világ. Erőszakos, parancsoló, kérlelhetetlen, kegyetlen ifjúságot akarok. Az ifjúság legyen ilyen. El kell viselnie a fájdalmat, nem lehet benne semmi gyengeség vagy gyengédség, szeméből a pompás, szabad vadállat ragyogjon. Erősnek és szépnek akarom az én ifjúságomat, így tudom megteremteni az újat.”
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
http://palferi.blog.hu/2009/06/10/1_nok_es_ferfiak

másképp működik a férfi agya és a nő agya. Nem egyszerűen arról van szó, hogy helyzetéből adódóan másra érzékeny vagy mást gondol ugyanarról a dolgoról egy nő és egy férfi. Ténylegesen: biológiai, fiziológiai szinteken mutathatók ki nagyon jelentős eltérések.
Tehát, miközben arról beszélünk, hogy az ember így vagy úgy godolkodik, és nagyon óvatosak vagyunk azzal kapcsolatban, nehogy valamelyik csoportra nézve bántó megkülönböztetést tegyünk, valójában azt kellene mondanunk, hogy a férfi így gondolkodik, illetve a nő így gondolkodik.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
http://palferi.blog.hu/2009/07/06/empatia_6

Hitelesség, együttérzés, elfogadás


Az együttérzés, empátia, megértés, elfogadás kulcsfogalmak számunkra. Amennyiben olyan kapcsolatban tudunk élni, ahol átérezzük társunk fájdalmát vagy örömét, félelmét vagy haragját, és elfogadjuk a tőle jövő érzéseket, valamint saját érzéseinket is hitelesen közvetítjük felé, akkor ez a kapcsolat teret enged nekünk a fejlődésre. Személyessé válhatunk. Ha te elfogadsz engem, akkor idővel én is el tudom fogadni magamat, aminek révén könnyebben elfogadlak majd téged, kapcsolatunkban pedig kialakul a bizalom és a szabadság.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
Élet az élet után

Az együttérző hallgatás nem csak a párkapcsolatok elmélyítésének egyik feltétele. Nagyon sok emberi, politikai, társadalmi konfliktus fajul destruktív versengéssé amiatt, hogy az egyik fél képtelen megérteni a másik mozgatórugóit. Egy ilyen helyzet részeseként azt élem át, hogy amit mondok, azt a másik a saját szemszögéből szemléli.

...

A klinikai halál állapotából visszatért embereknek beszámolóiban gyakran előforduló közös élmény, hogy valamilyen értelemben lepereg előttük az életük filmje. Ám ezt a filmet nem a saját szemszögükből nézik, hanem minden helyzetet annak az embernek a szemén keresztül látnak, akivel éppen kapcsolatban voltak, örömet szereztek neki vagy megbántották.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
Megvilágosodás

Jelölt érkezik a kolostorba. Már egy hónapja éli a szerzetesek életét, amikor a mester elé vezetik. A jelölt megkérdezi:
- Mondja mester, mennyi ideig tart, amíg megvilágosodom?
- Tíz évig.
A fiatalember arca megnyúlik:
- Olyan sokáig?
A mester ismét a fiatalemberre tekint:
- Inkább húsz évig.
- De hát... de hát az imént még csak tíz évet mondott!
A mester megdörgöli az állát:
- Lesz az harminc év is.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem vagyok számodra elég érdekes...?

Vámos Miklós, aki talán még a legszínvonalasabb és legnézhetőbb tévéműsorokat készítette, egyszer elmesélte, hogyan készültek ezek a beszélgetések. Először elment ahhoz az emberhez, akivel akarta csinálni a műsört és egy vagy két napot végigbeszélgettek. Utána összegyűjtötték a sztorikat, amiket hallott, és elmondta a beszélgetőpartnerének, hogy melyik történetet hozza be a műsorba, és melyiket ne. Mint tapasztalt dramaturg, még azt is megmondta, hogy hol kell befejezni a történetet, melyikből kéne valamit kihagyni, hol kellene valamit hozzátenni. Ezután mi leültünk a tévé elé és azt láthattunk, hogy a látszólag ráérős beszélgetésekben egy fordulatos, érdekes, izgalmas élet bontakozik ki. Elgondolkodtunk: velem miért nem történnek ilyenek? Miért nem bírom ilyen frappánsan elmondani? Vámos Miklós legsikeresebb műsora, a Lehetetlen arra a logikára épült fel, hogy másfél percenként kis poén, három percenként nagy poén. Ezzel a módszerrel lehetett csinálni egy nagyjából egyórás egyórás műsort, úgy, hogy az végig lekösse a nézőket.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
Szeress akkor is, ha gyomorszájon váglak


A viselkedés, mint az elfogadás feltétele, még gyakrabban jelenik meg szülő-gyerek vagy pedagógus-gyerek kapcsolatban. A gyerekek állandóan kísérleteznek a felnőttekkel. Folyton-folyvást arra kíváncsiak, hogy szeretjük-e őket, ha undokok velünk. A gyerekeknek természetesen szüksége van határokra – de ha mindig csak a határokkal találkozik, és nem tudom megmutatni neki, hogy ezekkel a határokkal együtt is szeretlek, akkor a gyerek újabb és újabb alkalmakat keres majd, hogy kicsikarja belőlem: „szeretsz engem akkor is, ha kibírhatatlan és hülye vagyok.”

Ha a gyerek néha megbizonyosodhat arról, hogy viselkedésétől függetlenül is szeretjük és elfogadjuk, akkor nagyon sokat javulhat a helyzet. Ez a játék a bizalom keresése: szeretsz-e engem akkor is, ha beszólok, ha nem felelek meg az elvárásaidnak, szeretsz-e akkor is ha átlépek minden határt, akkor is, ha gyomorszájon váglak. Csak arra megy ki az egész, hogy bírod-e.

Néha elegendő egészen apró lépéseket tenni a feltétel nélküli elfogadás felé, hogy sikerélményben legyen részünk.
 

elemes

Állandó Tag
Állandó Tag
Unalmasnak találsz


Legtöbben árnyalt, színes, érzelemgazdag egyéniségnek tartjuk saját magunkat (még ha ezt hangosan nem is szoktuk kimondani). És ez így is van: valóban mindannyian érdekes személyiségek vagyunk. Hogyan történhet meg, hogy valaki mégis unalmassá válik számomra...? Úgy, hogy kizárólag a saját hipotéziseim, teóriáim, szemüvegem, nézőpontjaim alapján látom őt.

Ha nem téged látlak, hanem beraklak egy elméletbe, egy szerepbe, ha diagnosztizállak és belehelyezlek egy típusba, hogy te ki vagy, és minden reakciódat aszerint értékelem, hogy „aha, igen, most az következik, hogy ...” – akkor már semmit nem fogok látni belőled, mindig csak a típust a maga sematikus jellemzőivel. Unalmasnak és érdektelennek talállak. És ha sikerül ezt az érzést is közvetítenem neked (márpedig az unalom kifejezéséhez nagyon értünk), te azt fogod átélni, hogy nem fogadlak el, nincsen bennem tisztelet irántad.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére