Könyvkiadás

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezzel kapcsolatban más.... Ha valaki egyedül akarja kiadni az e-könyvét, nem kell mást tennie, csak csinálnia egy weboldalt. Láttam néhány ilyen amerikai írót (USA), nem ismerem őket, de a lap szép volt, és egyszerűen feltették rá a könyveiket, amelyeket a megfelelő elektronikus formátumban le lehetett tölteni, és Paypal fizetési móddal kifizettetni. Van egy sablonokra épülő ingyenes weboldal-készítő site, a Wix, én is azon csináltam az enyémet, - az nem kiadó, hanem újság - és felajánlja az egyéni domain-néven való megjelenést nagyon olcsón - nekem havi 12 USD, de ha 1 évre kéred, van valami kedvezmény - és onnantól fenn vagy az interneten, és már csak rajtad múlik, hány olvasót, majd később vásárlót tudsz "megfogni". Az már marketing, ahhoz még nem értek, most tanulom. Igazából ennyi az egész, ha valami komolyabb sablonokat is akarsz, az még kb. 10 USD/hó, és akkor ennyi az egész kiadásod, ha nem veszel igénybe egyéb reklám- és marketing-lehetőségeket. Az ha jól számolom, 250USD/év körüli befektetés. Mégsem hatjegyű!!!

De ugye az adóhivatal mindenhol nagy úr, tehát amennyiben jövedelem képződik a dologból, az a kérdés, hol és hogyan adózik az alkotó. Ez több dologtól függhet, minden országban más az erre vonatkozó jogszabály, így erre csak konkrét kérdés esetén tudnék válaszolni, és akkor sem azonnal. De szívesen megteszem, ha valaki rászánja magát a kiadásra.
 
Utoljára módosítva:

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Bocs, de már megint eszembe jutott valami. Én is akartam/akarnék csinálni e-kiadót, csak nekem nincsenek saját műveim, én angol nyelvű könyveket szeretnék kiadni magyar fordításban. Még nem szántam rá magam, hogy próbát tegyek, de néhány jogi kérdésnek már utánajártam, pl. jogdíjügyek, adózás. Ami miatt megálltam, hogy belegondoltam, miért is érné meg egy szerzőnek eladni az e-könyv kiadása jogát anélkül, hogy a nyomtatott könyv kiadását is megvenné valaki. Lehet, hogy van ilyen, bár egyelőre nem tartom nagyon valószínűnek. Gyűjtöm a bátorságot, hegy bejelentkezzek a szerző ügynökénél a lehetetlen kívánságommal, és ami visszatart, hogy előbb utána kell néznem, milyen is egy ilyen szerződés. Egy biztos, annyi pénzem nincs, hogy az egész jogot megvegyem, ráadásul kezdő kiadóként - referencia nélkül - szóba áll majd velem valaki? De nem adom fel, és ha sikerül valamire jutnom, feltétlenül megosztom veletek.
 

Nicola

Állandó Tag
Állandó Tag
Többen - legalább négyen-öten - írják, hogy benne lennének egy e-book kiadó létesítésében. Hozzuk már össze ezeket az embereket, és közösen beszéljük meg, ki hogyan képzeli. Rengeteg munka van vele - már az emberkék összeszervezésével is - de kezdjük el! És meglátjuk mire jutunk. Legalább induljon el a dolog.
Tehát jelentkezzen, aki részt venne ebben, és írja meg milyen munkát tudna végezni.
Remélem leszünk néhányan, akik komolyan gondolják. de még így ötlet szinten sem érdektelen a dolog.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
a Canadahun is most adja ki a 10 eves
"emlekkonyvet" ami mar biztos, hogy kiadjuk, de hogy meg hogyan, az meg nincs lezongorazva.
Legyunk kiadok vagy adjuk oda kiadonak?
 

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Én bizti, hogy benne vagyok, egész éjszaka ezen gondolkoztam. Bármit, amit írásban el lehet végezni, vagy jogszabálykeresést, adós dolgokat, levelezést, szerződések átnézését szívesen elvállalom. csak innen Uruguayból nem tudok személyes megkereséseket végrehajtani. De bármit megtennék, hogy legyen ebből valami, mert rengeteg tehetség kallódik azért el, mert nem tud labdába rúgni a lobbyzós kartársaival. Azon felül én még egy e-könyvtárat is akartam csinálni, mert sajnos az elektronikus könyvé a jövő, és bár sok helyen lehet ingyen letölthető könyveket találni, de a gyűjtemények öntörvényűek, és esetenként 5-6 ilyet végig kell nézni, ha meg akarod találni, amit keresel. A MEK nagyon jó, meg a Gutenberg Project is, de kevés olyan könyv van fenn, amit ma az emberek olvasni akarnak. és sok iskolás gyerek nem is tudja, hol keressen. Ezért gondolom, hogy úgy is működne, ha a fentiekben felsoroltakból és máshonnan letöltött könyveket egy könyvtárban összegyűjtve lehetne tárolni, és akkor mindent egy helyen meg lehetne találni. Lehetne egy havi képletes tagsági díjat kikötni, mert akkor közjónak számít, és a szerzők és kiadók megadják az engedélyt hozzá, amit egyébként jogdíjként meg kéne mindegyiknek külön-külön fizetni. Ha a könyvtár és a kiadó egy szervezetben volna, akkor a könyvtári tagdíj bevételét is át lehetne csoportosítani a kiadó költségeire. És a kiadókkal köthető megállapodások alapján minden új könyv elektronikus változatából küldenének a könyvtárnak. Így nem kellene a tagoknak állandóan keresni és töltögetni a könyveket, és nem kellene az új könyvekre várni. Az angol vagy más nyelvű könyveket pedig fordítgathatnánk és a kiadón keresztül magyar elektronikus könyvként árulhatnánk is.

Jó tudom, és mindjárt felébredek, mert belelógott a kezem az éjjelibe... De olyan szép lenne!
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
A kovetkezo lepes talan 1-2 heten belul egy aruhaz es arveres /profi/ ami lehetoseget ad, eladasra akar ebook akar konyv vagy barmi, de lehet nyitni e.konyvuzletet is benne akinek kedve van a netten arulni ekonyveket.

A konyvtar is jo otlet, a forditas megjobb otlet mert azt mindig hoz bevetelet.
 

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Az e-könyv árulása jó ötlet, de ahhoz a szerzőnek vagy kiadónak jogdíjat kell előbb fizetni. csak úgy nem árulhatod a más könyvét pénzért, csak a sajátodat. Ha fordító vagy, akkor is szerződni kell a copyright tulajdonosával. De nem elvetélt ötlet, csak utána kell járni a feltételeknek és a bekerülési költségeknek, és tervezni kell a bevételre. Ez nehéz, mert már minden nagy online könyvesbolt elad jogtiszta e-könyvet. Ha olcsóbban adod, mint ő, akkor van esélyed, de hasznod nem biztos, hogy lesz.

Úgyhogy előbb szerintem a kiadóvá válást kellene lebonyolítani, időközben szép lassan hozzáadni a könyvtárat (ha akarod), és ha már van néhány saját kiadású könyved, akkor azt árulhatod a webshopban. A könyvtárnak úgyis meg kell keresnie a nagyobb kiadókat, hogy miért, azt fentebb már írtam, és ha létrejönnek a kapcsolatok, akkor már lehet velük tárgyalni fordítói jogokról, szerződésekről. Ha már megvan a kapcsolat, minden könnyebb.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
És az tudja valaki, hogy az e-könyv mikor válik jogilag védetté? Mert a nyomtatott könyv a megjelenéskor számít védettnek. De mi van az e-könyvvel? Az is védetté válik jogilag, amikor megjelenik?
A jog pedig azé, akinek a neve alatt megjelenik, ugye.

Az, hogy a megjelenés előtt le ne nyúlja valaki a könyvet, csak szerencse kérdése (a nyomtatott könyvnél is), vagy lehet fizetni az Artisjus-nak, hogy vegye jegyzékbe, mert akkor könnyebb visszaperelni. Ha az e-book még sérülékenyebb ilyen szempontból, akkor az Artisjus megkerülhetetlen. Pedig nem kis pénzt kérnek már.

Nem olyan magától értetődő ám, hogy valaki ír egy könyvet, akkor a jog az övé. Ha valaki lenyúlja, és megjelenteti a maga neve alatt, az író integethet a szerzői jognak. Egy barátomnak így a saját önéletrajzi (!) könyvét nyúlták le.
 
Utoljára módosítva:

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezzel kapcsolatban más.... Ha valaki egyedül akarja kiadni az e-könyvét, nem kell mást tennie, csak csinálnia egy weboldalt. Láttam néhány ilyen amerikai írót (USA), nem ismerem őket, de a lap szép volt, és egyszerűen feltették rá a könyveiket, amelyeket a megfelelő elektronikus formátumban le lehetett tölteni, és Paypal fizetési móddal kifizettetni.

Igen, ezen már én is gondolkodtam, és azt is tudom, hogy Amerikában ez így működik.
Ugyan még nem szántam rá magam, hogy valamelyik könyvemet e-könyv formájában is megjelentessem, de sejtem, mi történne: 1. amint a könyv digitális formában megjelenik, felrakja valami "jótét lélek" egy torrent oldalra, ahonnan bárki ingyen le fogja tölteni. 2. A letöltött könyvet tovább megosztják, vagy akár, uram bocsá', mások is árusítják. Az eredmény: nem jön énnekem a PayPalon a könyvemért egy árva fillér sem.

A letöltés védelmet pedig el lehet felejteni, mert ilyen nem létezik. Megrendeltem egy e-könyvet az Amazonról, ahol ugye, mindenféle védelemmel ellátják a könyveket. Elmondanám, hogy ugyanúgy lehet másolni, Word formátumba, Pdf-be áttenni, stb. mint bármilyen szöveget. Annyi a különbség, hogy másoláskor megjelenik, honnan van az idézett szöveg, amit viszont szépen ki lehet törölni.
Az összes másolás-védelmet öt perc alatt fel lehet törni, és a könyvet bármilyen formátumba áttenni. Az e-bookot tehát semmi sem védi az illegális terjesztéstől, minden ilyen ígéret a e-kiadók részéről kamu.

Ezért is nem adtam még ki egyik könyvemet sem ebben a formában. Amelyik egyszer digitális formában elérhető, az mehet is a levesbe. Soha többé senki sem fog fizetni érte.
Ennek ellenére az egyik könyvemet beáldoznám erre, már csak a tapasztalatszerzés kedvéért. Ha valakinek sikerül e-book kiadót létrehozni, összefoghatunk, mert én ehhez a Áfás dolgokhoz nem értek.
 
Utoljára módosítva:

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Van egy sablonokra épülő ingyenes weboldal-készítő site, a Wix, én is azon csináltam az enyémet, - az nem kiadó, hanem újság - és felajánlja az egyéni domain-néven való megjelenést nagyon olcsón - nekem havi 12 USD, de ha 1 évre kéred, van valami kedvezmény - és onnantól fenn vagy az interneten, és már csak rajtad múlik, hány olvasót, majd később vásárlót tudsz "megfogni". Az már marketing, ahhoz még nem értek, most tanulom.

Ebben viszont van már tapasztalatom, ehhez is szólnék néhány szót, ha nem baj. Így van, mindennek az alfája és omegája a marketing. Hiába a domain név, a szép weboldal, ha rá nem keres a kutya se.
De még a marketing is kevés. Mert:
Becslésem szerint - az eladott példányszám alapján - eddig kb. 15-20 ezer könyvet adhattak el tőlem a kiadók a 90-es évek óta. Ehhez még hozzászámíthatom a könyvtári olvasókat, mivel az összes Szabó Ervinben ott vannak a könyveim. Ezeknek az olvasóknak a számát megbecsülni nem tudom, viszont a Nagy Könyv programban az egyik város könyvtárának olvasói beszavazták az egyik könyvemet a legjobb száz közé, ami azt mutatja, hogy olvassák.
A kritikák, vélemények nagyon jók. A blogokban, könyves fórumokon, oldalakon az olvasók egymásnak ajánlják a könyveimet, kedvenceknek jelölik meg, a gúgli egy csomó helyet kihoz a nevemre.
Mindennek ellenére egyetlen egy könyvet se adtam el 2008 óta abból a néhány tiszteletpéldányból, amit eladásra szántam. Egyikből sem. Milyen marketing kellhet még?

Viszont gyakran találkozok olyan kérdéssel a fórumokon: Hol lehet letölteni...? Hát köszi.
 

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
És az tudja valaki, hogy az e-könyv mikor válik jogilag védetté? Mert a nyomtatott könyv a megjelenéskor számít védettnek. De mi van az e-könyvvel? Az is védetté válik jogilag, amikor megjelenik?
A jog pedig azé, akinek a neve alatt megjelenik, ugye.

Az, hogy a megjelenés előtt le ne nyúlja valaki a könyvet, csak szerencse kérdése (a nyomtatott könyvnél is), vagy lehet fizetni az Artisjus-nak, hogy vegye jegyzékbe, mert akkor könnyebb visszaperelni. Ha az e-book még sérülékenyebb ilyen szempontból, akkor az Artisjus megkerülhetetlen. Pedig nem kis pénzt kérnek már.

Nem olyan magától értetődő ám, hogy valaki ír egy könyvet, akkor a jog az övé. Ha valaki lenyúlja, és megjelenteti a maga neve alatt, az író integethet a szerzői jognak. Egy barátomnak így a saját önéletrajzi (!) könyvét nyúlták le.


Az első kérdésedre a válasz, az elektronikus formátumú könyv ugyanúgy válik védetté, mint bármilyen más könyv, vagy találmány: ha levédik. Hogy ezt hogyan lehet csinálni, annak könyv esetében utána kell járni. Ha nyomtatott formában kiadják, akkor a kiadó a szerzővel kötött szerződés alapján válik jogosulttá a műből származó bevétel szerződésben foglalt részére, illetve a kikötött jogokból származó későbbi előnyökre. Ugyanígy történik az elektronikus könyvek esetében is. A szerződ és a kiadó szerződése irányadó. A kiadó gondoskodik a védelemről ezesetben. Ha nincs kiadó, a szerző magánkiadása keletkezteti a jogokat. És magánkiadásnak minősül, ha van egy weboldalad, amin a saját könyveidet árusítod. Ha te árusítod, akkor már kiadtad. Így a védelemről neked kell gondoskodnod.

Ami a második kérdésedet illeti, a szerző joga mindenkiét megelőzi, azaz ha valaki lenyúlja a művedet, de te tudod bizonyítani, hogy te vagy a mű valós szerzője, akkor kártérítésre tudod őt kötelezni, ha már volt bevétele a lopott mű eladásából, illetve személyiségi és szerzői jogaid csorbítása miatt eszmei - nem vagyoni kár okozása címén - kérhetsz átalányösszegű kártérítést.

Igen, már hallom is, ahogy reagálsz. Így történik egy normális jogállamban. Magyarországon ez inkább szerencsejáték, nem beszélve az esetleges kártérítés mértékéről, és persze arról, hogy a bírósági kötelezés még a te életedben megszületik-e.

Azok a magánkiadói weblapok, amiket néztem, nem magyarok főleg, tartalmazzák a szerző figyelmeztetését, hogy a copyright az ővé, és kártérítést kér, ha sérelem éri. Maga egy ilyen felírás, kiírás keletkezteti a szerzői jogot, amely irányadó mindaddig, amíg valaki meg nem támadja azt bíróság előtt, és igazolja, hogy a mű az ővé. Ha valaki egy ilyen művet az ingyenesen letölthető kategóriában árulja, vagy közzéteszi, azt be lehet perelni, le lehet tiltani. Igen, a sérelem már megesett, azt nem lehet kivédeni. De ez így van a nyomtatott könyv esetén is, hiszen ma már bárki be tudja szkennelni, vagy le tudja írni, átalakítja elektronikus könyvvé, és közzéteszi a más műveit.

Ha képes vagy figyelni, hogy a különböző ilyen fórumokon megjelenik-e valamelyik könyved, mérsékelni tudod a kárt, és el tudod kapni a jogsértőt. Egyes kiadók csinálják is, láthatod, mennyi bejelentés alapján letiltott webhely van.

Szóval nincs 100%-os védelem, de a nyomtatott könyv esetén sincs. Csak ezért ne add fel!

A harmadik: Ha magánkiadásban elektronikusan kiadod a könyveidet, árulod, valaki, fizet, és megveszi, akkor utána nyilvánvalóan nem tudod követni, hogy mit tesz a könyvvel. Hiszen valóban terjesztheti. Kinyomtathatja, és szétosztogathatja az ismerősei között. De ezt szintén megteheti a nyomtatott könyvvel is.

Igen, nem lehet az elektronikus könyvet megvédeni ettől, mert bár létezik olyan formátum, amiben nem tudja sokszorosítani, de azt nagyon drága előállítani, és ha valaki fizet, akkor annak meg kell adni a feltörési kódot. Ezután ismét azt csinál a könyvvel, amit akar.

Szerintem az, hogy el lehet lopni valamit, nem kellene, hogy visszatartó erő legyen. Mert több becsületes ember van, aki megveszi, mint szélhámos, aki hasznot remél a lopásból. És ha körültekintően csinálod, és állandó ellenőrzést tartasz, meg tudod gátolni az illetéktelen terjesztést, és tudsz pénzt keresni a könyved eladásából.

Van már elektronikus könyvkiadó Magyarországon, olcsóbban adja a könyvet, mint a nyomtatott könyv kiadására jogosult kiadók. Az e-kiadó megegyezett a nagy kiadókkal, akik leadják számára az e-könyveket, de maguk is értékesítik, tehát az e-kiadó joga nem kizárólagos. Mégis működik, amit azzal ér el, hogy kb. 500-1000 Ft-tal olcsóbban adja, mint a nagy anyakiadók. Pay-pallal lehet fizetni. Tehát működik neki. Viszont figyelőszolgálatot is működtet, hogy lássa, felteszi-e valaki ingyen valahova. Úgyhogy meg lehet csinálni. Nem mondom, hogy egyszerű, vagy hogy olcsó, mert nem tudom, de szerintem egy utánjárást megér.
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Ebben viszont van már tapasztalatom, ehhez is szólnék néhány szót, ha nem baj. Így van, mindennek az alfája és omegája a marketing. Hiába a domain név, a szép weboldal, ha rá nem keres a kutya se.
De még a marketing is kevés. Mert:
Becslésem szerint - az eladott példányszám alapján - eddig kb. 15-20 ezer könyvet adhattak el tőlem a kiadók a 90-es évek óta. Ehhez még hozzászámíthatom a könyvtári olvasókat, mivel az összes Szabó Ervinben ott vannak a könyveim. Ezeknek az olvasóknak a számát megbecsülni nem tudom, viszont a Nagy Könyv programban az egyik város könyvtárának olvasói beszavazták az egyik könyvemet a legjobb száz közé, ami azt mutatja, hogy olvassák.
A kritikák, vélemények nagyon jók. A blogokban, könyves fórumokon, oldalakon az olvasók egymásnak ajánlják a könyveimet, kedvenceknek jelölik meg, a gúgli egy csomó helyet kihoz a nevemre.
Mindennek ellenére egyetlen egy könyvet se adtam el 2008 óta abból a néhány tiszteletpéldányból, amit eladásra szántam. Egyikből sem. Milyen marketing kellhet még?

Viszont gyakran találkozok olyan kérdéssel a fórumokon: Hol lehet letölteni...? Hát köszi.


Megértem a fenntartásaidat, de én rengeteg embert tudok, akik - engem is beleértve - rendszeresen vásárolnak internetes könyvesboltokból. Én a Booklinet, Librit, Amazont, nagy amerikai kiadók könyváruházait vettem igénybe. Több százezer forintot (USD-t, Eurot) költöttem az elmúlt évtizedben könyvekre. Nyilvánvaló, hogy az ő marketingjük, reklámlehetőségük nagyobb, jobb, mint az egyszeri magánkiadóé. Ez nem jelenti azt, hogy nincs esélyed. De köthetsz velük szerződést, hogy terjesszék ők a te könyveidet. Csak ott neked kell könyörögni, neked kell fizetni, és ők az urak. És még akkor sem biztos, hogy több könyvedet fogják megvenni.

De igazad van, írhatsz csak magadnak is, és akkor nem kell félned, hogy bárki lenyúlja. Bár én úgy hiszem, az író általában nem magának, hanem másoknak ír. Rajtad áll a választás!
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
De igazad van, írhatsz csak magadnak is, és akkor nem kell félned, hogy bárki lenyúlja. Bár én úgy hiszem, az író általában nem magának, hanem másoknak ír. Rajtad áll a választás!

Köszönöm a válaszaidat. Természetes, hogy egyetlen író sem csak magának ír. Én is szeretném, hogy megjelenjenek a könyveim, és az e-kiadásban látom a jövőt. Papírkönyveket lassan már csak az elszánt könyvrajongók vesznek. És az áruk itteni viszonylatban valóban magas.
Sajnos nem csak a könyvterjesztőknek van alárendelve a szerző, hanem a kiadóknak is. Mindenhol nekünk kell könyörögni, mintha nem belőlünk élnének. De hát ez van.
Egyelőre keresek egy megbízható e-book kiadót, aztán meglátjuk.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Bocs, de már megint eszembe jutott valami. Én is akartam/akarnék csinálni e-kiadót, csak nekem nincsenek saját műveim, én angol nyelvű könyveket szeretnék kiadni magyar fordításban. Még nem szántam rá magam, hogy próbát tegyek, de néhány jogi kérdésnek már utánajártam, pl. jogdíjügyek, adózás. Ami miatt megálltam, hogy belegondoltam, miért is érné meg egy szerzőnek eladni az e-könyv kiadása jogát anélkül, hogy a nyomtatott könyv kiadását is megvenné valaki. Lehet, hogy van ilyen, bár egyelőre nem tartom nagyon valószínűnek. Gyűjtöm a bátorságot, hegy bejelentkezzek a szerző ügynökénél a lehetetlen kívánságommal, és ami visszatart, hogy előbb utána kell néznem, milyen is egy ilyen szerződés. Egy biztos, annyi pénzem nincs, hogy az egész jogot megvegyem, ráadásul kezdő kiadóként - referencia nélkül - szóba áll majd velem valaki? De nem adom fel, és ha sikerül valamire jutnom, feltétlenül megosztom veletek.

Ez a próbálkozásod hogy áll?
Miért nem éri meg egy szerzőnek eladni az e-könyv kiadási jogát a nyomtatott könyv kiadása nélkül? Én most kiadnék egy könyvet szimplán e-bookban, ha megbízható kiadót találnék. És ha az adott könyv már úgyis megvan nyomtatásban?
A magyar szerződésekről tudok neked beszélni. Egyetlen szimpla oldal, amin rajta van, hogy a könyv kiadási jogát eladtam, eleinte négy évre vettek meg egy könyvet, kizárólagos joggal, pl. az Alexandra. Később már nem kizárólagosan adtam oda. Olyan kevés pénzért nem érte meg. Igaz, az Alexandra példányszám után is fizetett. Eddig ő fizetett a legtöbbet. A többiek egy összegben fizettek, függetlenül a példányszámtól. Igaz, hogy nekünk nincs ügynökünk :(
 

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez a próbálkozásod hogy áll?
Miért nem éri meg egy szerzőnek eladni az e-könyv kiadási jogát a nyomtatott könyv kiadása nélkül? Én most kiadnék egy könyvet szimplán e-bookban, ha megbízható kiadót találnék. És ha az adott könyv már úgyis megvan nyomtatásban?
A magyar szerződésekről tudok neked beszélni. Egyetlen szimpla oldal, amin rajta van, hogy a könyv kiadási jogát eladtam, eleinte négy évre vettek meg egy könyvet, kizárólagos joggal, pl. az Alexandra. Később már nem kizárólagosan adtam oda. Olyan kevés pénzért nem érte meg. Igaz, az Alexandra példányszám után is fizetett. Eddig ő fizetett a legtöbbet. A többiek egy összegben fizettek, függetlenül a példányszámtól. Igaz, hogy nekünk nincs ügynökünk :(

Azért gondolom, hogy nem érheti meg, mert a nagyobb pénzt - legalábbis eddig - a nyomtatott kiadványok után kapta a szerző. Ma, hogy az elektronikus könyv lassan kiszorítja a nyomtatottat, a kiadó nem valószínű, hogy megveszi a jogot a szerzőtől csak a nyomtatottra. Ha az e-könyvkiadás jogát már eladtad kizárólagosan, lehet, hogy a nyomtatottat nem fogod tudni. Csak üzleti - és kiadói - szempontból gondolom így, nincs semmi tapasztalatom ebben.

A másik szempont, hogy a nyomtatott könyv "megalkotása" jóval költségesebb, mint az elektronikusé. Tehát arra tud kérni a szerzőtől pénzt. Sok kiadó csak úgy adja ki a szerző könyvét, hogy az megfinanszírozza a nyomdaköltséget. Ezt sok tapasztalt szerző írja különféle fórumokon, onnan vettem. Nem tudom ellenőrizni, hogy igaz-e. Az e-könyvhöz szinte semmi nem kell. Hiszen ma már nem papíralapon adod le a kéziratot, tehát nem kell a kiadónak semmit tennie, csak konvertálni a fájlt megfelelő formátumba. Egyetlen költsége a reklám-marketing, de azt úgyis fizetnie kell. Tehát ez neki ingyen van, és nem tud rajtad keresni.

Őszintén szólva még mindig nem vettem a bátorságot, de belejátszik az a tény is, hogy akinek a könyvei kiadása jogát meg akartam szerezni, időközben megállapodott az Ulpius-házzal. Van még egy másik írónő, az ügynöksége weboldalát már megtaláltam. Sajnos van egy magyar alügynöke, akihez kizárólagosan lehet fordulni. Na innentől nem hiszek a dologban. Volt már egy próbálkozásom, hasonló volt a felállás. Ma a Gabo adja ki a könyveket, 4000-5000 forint egy könyv. Én akartam megvenni a jogot, de a magyar ügynök leadta a drótot, miután érdeklődtem, a Gabo Kiadónak, hogy igény van. Labdába sem rúgtam.

Ezért gondolom azt, hogy előbb kell referencia-kiadót létrehozni, kiadni berken belül könyveket, megnézni, működik-e, és ha bejön - nem óriási eladásra, hanem tapasztalatra és némi periferiális ismertségre gondolok, - akkor lehet próbálkozni sikeresebb szerzőkkel, kiadókkal, ügynökökkel. Mert már van neved a szakmában. Hogy Vonnegut apánkat idézzem: Így megy ez!
 

Muciparipa

Állandó Tag
Állandó Tag
Egyénileg lehet megállapodni, úgyhogy nem látom a szerződést, meg az ajánlat is gondolom személyre szabott lesz. Az üzletszabályzata azonban korrektnek tűnik. Hát, szerintem egy próbát megér, legalább látjuk, mit ajánl.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Azért gondolom, hogy nem érheti meg, mert a nagyobb pénzt - legalábbis eddig - a nyomtatott kiadványok után kapta a szerző. Ma, hogy az elektronikus könyv lassan kiszorítja a nyomtatottat, a kiadó nem valószínű, hogy megveszi a jogot a szerzőtől csak a nyomtatottra. Ha az e-könyvkiadás jogát már eladtad kizárólagosan, lehet, hogy a nyomtatottat nem fogod tudni. Csak üzleti - és kiadói - szempontból gondolom így, nincs semmi tapasztalatom ebben.

Valószínű, hogy így van, hisz minden bizonnyal kisebb a kereslet a nyomtatott változatra, ha már letölthető a netről jóval olcsóbban. A kereslet pedig amúgy se nagy.

A másik szempont, hogy a nyomtatott könyv "megalkotása" jóval költségesebb, mint az elektronikusé. Tehát arra tud kérni a szerzőtől pénzt. Sok kiadó csak úgy adja ki a szerző könyvét, hogy az megfinanszírozza a nyomdaköltséget. Ezt sok tapasztalt szerző írja különféle fórumokon, onnan vettem. Nem tudom ellenőrizni, hogy igaz-e.

Igaz, a barátnőm is bérkiadóval adatta ki a könyvét. Én azonban egyszer se fizettem a kiadásért, mindig nekem fizettek jogdíjat. Így persze sokkal kevesebb a pénz, de nem az enyém a rizikó, és nem kell foglalkoznom a terjesztéssel, ami elég kemény dió.

Az e-könyvhöz szinte semmi nem kell. Hiszen ma már nem papíralapon adod le a kéziratot, tehát nem kell a kiadónak semmit tennie, csak konvertálni a fájlt megfelelő formátumba. Egyetlen költsége a reklám-marketing, de azt úgyis fizetnie kell. Tehát ez neki ingyen van, és nem tud rajtad keresni.

Így van, az e-könyv kiadása, ha tökéletes formában (korrektúrázva, tördelve, stb.) adja le a kéziratot a szerző, tényleg nem kerül pénzbe. De akkor minek a kiadó egyáltalán? Ez az én dilemmám.
Megfelelő formátumba rakni, és terjeszteni a neten én is tudom, sőt, én is megállapodhatok online terjesztőkkel. Minek ide a kiadó?
Marketing tevékenységet ugyanis egyáltalán nem folytatnak.

Ezért gondolom azt, hogy előbb kell referencia-kiadót létrehozni, kiadni berken belül könyveket, megnézni, működik-e, és ha bejön - nem óriási eladásra, hanem tapasztalatra és némi periferiális ismertségre gondolok, - akkor lehet próbálkozni sikeresebb szerzőkkel, kiadókkal, ügynökökkel. Mert már van neved a szakmában. Hogy Vonnegut apánkat idézzem: Így megy ez!

A külföldi bestsellerekre szerintem lecsapnak a kiadók, mert nem kell költeni marketingre, a külföldi marketing éppen elég. Ezt én sem tudom, hogy megy, de ha én külföldi szerző lennék, annak a kiadónak adnám el a jogokat, aki többet fizet érte, nem annak, akinek jobbak a referenciái. Igazából, nem tudom, mire gondolsz referencia alatt, mert ha igaz, épp az Ulpius -ház adott ki borzalmas fordításban angol könyvet, szóval a szerző vagy az ügynöke nem nagyon foglalkozott referenciákkal.
 
Oldal tetejére