Keresztenyzene ,vers, hit, Biblia

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagykedd

Nagykedd
Isten szemében olyannyira értékes az Ő szolgája, hogy a nemzetek világosságává teszi Őt. Jézus ez a szolga. Ő a nemzetek világossága. A mi életünknek sincs más világossága. Tudjuk-e így értékelni Jézust? Júdás és Péter szeme elhomályosult, egyikük elárulta, másikuk megtagadta az Isten szolgáját.

Az utolsó vacsorán, az árulás vezeti be Krisztus kínszenvedését, és egyben azt a dicsőséget is, amelyet az Atya készített számára. Krisztus dicsősége magának az Atyának megdicsőítése lesz és egyben az emberek üdvössége. A kínszenvedés mindig úgy áll előttünk, mint Krisztus felmagasztalásához és az emberek üdvösségéhez vezető út.

Szolgám vagy, hogy eljusson szabadításom a föld határáig
Tegnap, ma és holnap Júdás az evangéliumok "főszereplője. Valójában azonban nem igazi szereplő, csak a sötétség hatalmának eszköze, akiben jól végigkövethető a gonoszság feltartozhatatlan mechanizmusa. Egyben intés is mindannyiunknak, amely ijesztő lehetőségekre hívja fel figyelmünket.
 

stefike0

Állandó Tag
Állandó Tag
Napi áhitat

E világban, de nem e világból
"6"Kijelentettem a te nevedet az embereknek, akiket nekem adtál a világból. A tieid voltak, és nekem adtad őket, és ők megtartották a te igédet. 7Most tudják, hogy mindaz, amit nekem adtál, tetőled van; 8mert azokat a beszédeket, amelyeket nekem adtál, átadtam nekik, ők pedig befogadták azokat, és valóban felismerték, hogy tetőled jöttem, és elhitték, hogy te küldtél el engem. 9Én őértük könyörgök: nem a világért könyörgök, hanem azokért, akiket nekem adtál, mert a tieid, 10és ami az enyém, az mind a tied, és ami a tied, az az enyém, és megdicsőíttetem őbennük. 11Többé nem vagyok a világban, de ők a világban vannak, én pedig tehozzád megyek. Szent Atyám, tartsd meg őket a te neved által, amelyet nekem adtál, hogy egyek legyenek, mint mi! 12Amikor velük voltam, én megtartottam őket a te nevedben, amelyet nekem adtál, és megőriztem őket, és senki sem kárhozott el közülük, csak a kárhozat fia, hogy beteljesedjék az Írás. 13Most pedig hozzád megyek, és ezeket elmondom a világban, hogy az én örömöm teljes legyen bennük. 14Én nekik adtam igédet, és a világ gyűlölte őket, mert nem a világból valók, mint ahogy én sem vagyok a világból való. 15Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól. 16Nem a világból valók, mint ahogy én sem vagyok a világból való. 17Szenteld meg őket az igazsággal: a te igéd igazság. 18Ahogyan engem elküldtél a világba, én is elküldtem őket a világba: 19én őértük odaszentelem magamat, hogy ők is megszentelődjenek az igazsággal."" (János 17,6-19)

A Krisztus-ima újabb fontos, életünket befolyásoló üzenetet hordoz ma számunkra. Ebben a szakaszban már nem csupán az Atya-Fiú kapcsolat és az annak keretében történt üdvözítő küldetés az imádság tárgya, hanem konkrétan értünk könyörög a Megváltó. Micsoda megtiszteltetés és biztonság! Fontosak vagyunk neki, törékeny, esendő személyünk helyett nem stabilabbat keres, hanem minket, mai tanítványait próbál megtartani (11b v.). Szükségünk van erre, mert világunk sodrása a halálba ragad bennünket, és nem tudunk magunktól megállni. Jézus Krisztus egy más dimenzióból, a mennyeiből érkezett közénk. S bár végül visszatért abba (11a és 13. v.), ittléte alatt biztosította mindenkori tanítványai számára, hogy maguk is a mennyei dimenzió reménységében és ízelítőjében éljék tovább életüket (14. és 16. v.). Nem azért jött a földre, hogy ő éljen az itteni körülmények között, hanem hogy mi élhessünk a mennyeiekben (8-9. v.). Azért lett emberekhez hasonlóvá (Fil 2,7) és bizonyult embernek, hogy mi lelki embereknek és mennyei módon gondolkodóknak bizonyulhassunk. Mi maradunk ugyan földi körülményeinkben, mégis másként és oltalom alatt élünk tovább. Nem azok változnak meg feltétlenül, hanem mi magunk - az Úr által. Küldetést bízott ránk, hogy legyünk só és világosság, amivé egyedül ő tehet bennünket. Itt a földön kell élnünk, de nem földi módon. /VE/

Fájdalmak férfia
" 1Ki hitte volna el, amit hallottunk, ki előtt volt nyilvánvaló az ÚR hatalma? 2Mint vesszőszál, sarjadt ki előttünk, mint gyökér a szikkadt földből. Nem volt neki szép alakja, amiben gyönyörködhettünk volna, sem olyan külseje, amiért kedvelhettük volna. 3Megvetett volt, és emberektől elhagyatott, fájdalmak férfia, betegség ismerője. Eltakartuk arcunkat előle, megvetett volt, nem törődtünk vele. 4Pedig a mi betegségeinket viselte, a mi fájdalmainkat hordozta. Mi meg azt gondoltuk, hogy Isten csapása sújtotta és kínozta. 5Pedig a mi vétkeink miatt kapott sebeket, bűneink miatt törték össze. Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az ő sebei árán gyógyultunk meg. 6Mindnyájan tévelyegtünk, mint a juhok, mindenki a maga útját járta. De az ÚR őt sújtotta mindnyájunk bűnéért. 7Amikor kínozták, alázatos maradt, száját sem nyitotta ki. Mint a bárány, ha vágóhídra viszik, vagy mint a juh, mely némán tűri, hogy nyírják, ő sem nyitotta ki száját. 8Fogság és ítélet nélkül hurcolták el, de kortársai közül ki törődött azzal, hogy amikor kiirtják a földön élők közül, népe vétke miatt éri a büntetés?! 9A bűnösök közt adtak sírt neki, a gazdagok közé jutott halála után, bár nem követett el gonoszságot, és nem beszélt álnokul. 10Az ÚR akarata volt az, hogy betegség törje össze. De ha fel is áldozta magát jóvátételül, mégis meglátja utódait, sokáig él. Az ÚR akarata célhoz jut vele. 11Lelki gyötrelmeitől megszabadulva látja őket, és megelégedett lesz. Igaz szolgám sokakat tesz igazzá ismeretével, és ő hordozza bűneiket. 12Ezért a nagyok között adok neki részt, a hatalmasokkal együtt részesül zsákmányban, hiszen önként ment a halálba, hagyta, hogy a bűnösök közé sorolják, pedig sokak vétkét vállalta magára, és közbenjárt a bűnösökért." (Ézsaiás 53)

Ma esti igénk a tegnapihoz hasonlóan az egyik legismertebb ószövetségi szakasz, amely olvasása nyomán Megváltónk passiója érzékletesen megelevenedik bennünk. Egy megtört ember rajzolódik ki előttünk, aki betegségeket, fájdalmakat hordoz, s mint ilyen, sajnálatra méltó. Krisztus földi küldetése materiális nézőpontból kudarcos történet. A nagyhét eseményeit szemlélve emberileg eltiporták, nem sikerültek a tervei. A rosszakaról gúnyolódók és szkeptikusok mellett sokan vannak olyanok is, akik együtt érzően emlékezve követik Jézus sorsának hanyatlását e napokban (2-3. v.). Nemes hozzáállás az ilyen, de a lényeget szem elől téveszti. Nemcsak az objektív történelem része ugyanis Krisztus fájdalmas szenvedése, hanem egyéni sorsunkra hatást gyakorló eseménysor. Kínjainak nem az a célja, hogy könynyekre fakasszon, hanem szeretne eljuttatni minket arra a pontra, ahonnan belátjuk: helyettünk és érettünk történt mindez (4-5. v.). A Szentírás azt igyekszik megértetni velünk, hogy még őszinte részvéttel sem vonulhatunk passzivitásba, mintegy távolról szemlélve Jézus szenvedéseit, hanem úgy kell azokra tekinteni, mint a nekünk jogosan kijáró büntetésekre, amelyeket éppen helyettünk hordoz. Saját bajai, fájdalmai érintik legérzékenyebben az embert. Tekintsünk úgy Krisztuséira, mintha azok a mieink volnának! /VE/
 

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Napi Evangélium

Napi evangélium


2009. április 8. – Nagyszerda A betániai vacsora után a tizenkettő közül az egyik, akit karióti Júdásnak hívtak, elment a főpapokhoz és megkérdezte tőlük: „Mit adtok nekem, ha kezetekbe juttatom Jézust?” Azok harminc ezüstöt ígértek neki. Ettől kezdve csak a kedvező alkalmat kereste, hogy kiszolgáltassa őt nekik. A kovásztalan kenyér ünnepének első napján a tanítványok ezzel a kérdéssel fordultak Jézushoz: „Hol készítsük el neked a húsvéti vacsorát?” Ő így felelt: „Menjetek be a városba, egy bizonyos emberhez, és mondjátok neki: A Mester üzeni: Közel van az én időm; tanítványaimmal nálad költöm el a húsvéti vacsorát.” A tanítványok úgy tettek, ahogy Jézus meghagyta nekik, és elkészítették a húsvéti vacsorát. Amikor beesteledett, Jézus a tizenkét tanítvánnyal asztalhoz telepedett. Miközben ettek, így szólt hozzájuk: „Bizony mondom nektek, közületek egyvalaki elárul engem!” Erre nagyon elszomorodtak, és sorra kérdezték őt: „Csak nem én vagyok az, Uram?” Ő így válaszolt: „Aki velem egyszerre nyúl a tálba, az árul el engem. Az Emberfia ugyan elmegy, amint megírták róla, de jaj annak, aki az Emberfiát elárulja! Jobb lett volna annak az embernek, ha meg sem születik!” Erre Júdás, az áruló is megkérdezte: „Csak nem én vagyok az, Mester?” Ő így felelt: „Te magad mondtad!”
Mt 26,14-25

Elmélkedés: Júdás árulása fordulópontot jelent az események sorában. Az előzményekben arról van szó, hogy mindenki megtalálta a helyét, a szereplőkről kiderült, hogy melyik oldalon állnak, ki az aki Jézus mellé áll, s ki fordul vele szembe. Miközben a tanítványok Júdás kivételével mesterükkel vannak, a háttérben elkezdődik a gonosz terv megvalósítása. Minden készen áll ahhoz, hogy elkezdődhessen a dráma, Jézus elítélése és halála.
Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy nem csak az emberi szereplők irányítják az eseményeket. Minden Isten tervének megfelelően történik, amelyet néha talán nehéz felismernünk vagy megértenünk. Az isteni szeretet felismerése hitünket feltételezi.
(Horváth István Sándor)

Imádság:

Uram, én nem vagyok világosság saját magam számára. Szem lehetek, de világosság nem. Mit ér azonban a nyitott és egészséges szem, ha hiányzik a világosság? Hozzád kiáltok tehát: adj, Uram, lámpámnak világosságot! A te fényeddel, Uram, eloszlatod sötétségemet. Magamtól csak sötétségem van, te viszont világosság és fény vagy, aki szétszórod sötétségemet és megvilágítasz. Nem tőlem jön a világosság, s csak akkor van bennem a fény, ha te megadod.
Szent Ágoston
 

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyszerda

Nagyszerda
A betániai vacsora után a tizenkettő közül az egyik, akit karióti Júdásnak
<script><!-- D(["mb","\n \u0026nbsp; hívtak, elment a \u0026nbsp;főpapokhoz és \u0026nbsp;megkérdezte tőlük: \u0026quot;Mit \u0026nbsp;adtok nekem, \u0026nbsp;ha\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; kezetekbe juttatom \u0026nbsp;Jézust?\u0026quot; \u0026nbsp;Azok \u0026nbsp;harminc ezüstöt \u0026nbsp;ígértek \u0026nbsp;neki. \u0026nbsp;Ettől\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; kezdve csak a kedvező \u0026nbsp;alkalmat kereste, hogy \u0026nbsp;kiszolgáltassa őt nekik. \u0026nbsp;A\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; kovásztalan kenyér ünnepének első napján \u0026nbsp;a tanítványok ezzel a \u0026nbsp;kérdéssel\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; fordultak Jézushoz: \u0026quot;Hol \u0026nbsp;készítsük el \u0026nbsp;neked a húsvéti \u0026nbsp;vacsorát?\u0026quot; Ő \u0026nbsp;így\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; felelt: \u0026quot;Menjetek be a városba, egy bizonyos emberhez, és mondjátok \u0026nbsp;neki:\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; A Mester üzeni: Közel \u0026nbsp;van az én időm; \u0026nbsp;tanítványaimmal nálad költöm el \u0026nbsp;a\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; húsvéti vacsorát.\u0026quot; A tanítványok úgy tettek, ahogy Jézus meghagyta \u0026nbsp;nekik,\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; és elkészítették a húsvéti vacsorát. Amikor beesteledett, Jézus a tizenkét\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; tanítvánnyal asztalhoz \u0026nbsp;telepedett. Miközben \u0026nbsp;ettek, így \u0026nbsp;szólt \u0026nbsp;hozzájuk:\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; \u0026quot;Bizony mondom \u0026nbsp;nektek, közületek \u0026nbsp;egyvalaki \u0026nbsp;elárul engem!\u0026quot; \u0026nbsp;Erre \u0026nbsp;nagyon\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; elszomorodtak, és sorra kérdezték őt: \u0026quot;Csak nem én vagyok az, Uram?\u0026quot; Ő így\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; válaszolt: \u0026quot;Aki \u0026nbsp;velem \u0026nbsp;egyszerre nyúl \u0026nbsp;a \u0026nbsp;tálba, \u0026nbsp;az árul \u0026nbsp;el \u0026nbsp;engem. \u0026nbsp;Az\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Emberfia ugyan elmegy, amint megírták róla, de jaj annak, aki az Emberfiát\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; elárulja! Jobb lett volna \u0026nbsp;annak az embernek, ha \u0026nbsp;meg sem születik!\u0026quot; \u0026nbsp;Erre\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Júdás, az áruló \u0026nbsp;is megkérdezte: \u0026quot;Csak \u0026nbsp;nem én vagyok \u0026nbsp;az, Mester?\u0026quot; Ő \u0026nbsp;így\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; felelt: \u0026quot;Te magad mondtad!\u0026quot;\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Mt 26,14-25\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Elmélkedés:\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Bizonyára mindannyian csalódtunk \u0026nbsp;már emberekben. \u0026nbsp;A szülők \u0026nbsp;gyermekeikben\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; csalódhatnak, ha \u0026nbsp;hálátlanul \u0026nbsp;viselkednek \u0026nbsp;és \u0026nbsp;semmibe \u0026nbsp;veszik \u0026nbsp;mindazt \u0026nbsp;a\u003cbr /\u003e",1] ); //--></script> hívtak, elment a főpapokhoz és megkérdezte tőlük: "Mit adtok nekem, ha
kezetekbe juttatom Jézust?" Azok harminc ezüstöt ígértek neki. Ettől
kezdve csak a kedvező alkalmat kereste, hogy kiszolgáltassa őt nekik. A
kovásztalan kenyér ünnepének első napján a tanítványok ezzel a kérdéssel
fordultak Jézushoz: "Hol készítsük el neked a húsvéti vacsorát?" Ő így
felelt: "Menjetek be a városba, egy bizonyos emberhez, és mondjátok neki:
A Mester üzeni: Közel van az én időm; tanítványaimmal nálad költöm el a
húsvéti vacsorát." A tanítványok úgy tettek, ahogy Jézus meghagyta nekik,
és elkészítették a húsvéti vacsorát. Amikor beesteledett, Jézus a tizenkét
tanítvánnyal asztalhoz telepedett. Miközben ettek, így szólt hozzájuk:
"Bizony mondom nektek, közületek egyvalaki elárul engem!" Erre nagyon
elszomorodtak, és sorra kérdezték őt: "Csak nem én vagyok az, Uram?" Ő így
válaszolt: "Aki velem egyszerre nyúl a tálba, az árul el engem. Az
Emberfia ugyan elmegy, amint megírták róla, de jaj annak, aki az Emberfiát
elárulja! Jobb lett volna annak az embernek, ha meg sem születik!" Erre
Júdás, az áruló is megkérdezte: "Csak nem én vagyok az, Mester?" Ő így
felelt: "Te magad mondtad!"
Mt 26,14-25

Elmélkedés:

Bizonyára mindannyian csalódtunk már emberekben. A szülők gyermekeikben
csalódhatnak, ha hálátlanul viselkednek és semmibe veszik mindazt a
<script><!-- D(["mb","\n \u0026nbsp; szeretetet és gondoskodást, amit \u0026nbsp;kaptak. A tanárok pedig \u0026nbsp;tanítványaikban\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; csalódhatnak, ha nem fog rajtuk \u0026nbsp;a nevelés. A házastársak pedig \u0026nbsp;egymásban\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; csalódhatnak, ha egyikük megtagadja a hitvesi szeretetet. Minden \u0026nbsp;csalódás\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; mögött a szeretet visszautasítása, elvetése húzódi meg.\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Jézus is ilyen értelemben csalódott Júdásban, aki árulásával megtagadta az\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Úr szeretetét. Nem kellett neki ez a szeretet, hanem a pénzt \u0026nbsp;választotta.\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; A gazdagságot választotta, s ezzel kizárta magát az üdvösségből. Aki egész\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; életében a rosszat választotta, most beteljesíti választását.\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; (Horváth István Sándor)\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Imádság:\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Fölséges és dicsőséges Isten, ragyogd \u0026nbsp;be szívem sötétségét, és adj \u0026nbsp;nekem\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; igaz hitet, biztos \u0026nbsp;reményt és tökéletes \u0026nbsp;szeretetet, érzéket és \u0026nbsp;értelmet\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Uram, hogy megtegyem a te szent és igaz parancsodat.\u003cbr /\u003e\n \u0026nbsp; Assisi Szent Ferenc\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n------------------------------\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n______________________________\u003cwbr /\u003e_________________\u003cbr /\u003e\nEvangelium mailing list\u003cbr /\u003e\n\u003ca onclick\u003d\"return top.js.OpenExtLink(window,event,this)\" href\u003d\"mailto:[email protected]\"\[email protected]\u003c/a\u003e\u003cbr /\u003e\n\u003ca onclick\u003d\"return top.js.OpenExtLink(window,event,this)\" href\u003d\"http://www.communio.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/evangelium\" target\u003d_blank\u003ehttp://www.communio.hu/cgi-bin\u003cwbr /\u003e/mailman/listinfo/evangelium\u003c/a\u003e\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\n\u003cbr /\u003e\nVége: Evangelium digest, 45 kötet, 19 szám\u003cbr /\u003e\n******************************\u003cwbr /\u003e************\u003cbr /\u003e\n\u003c/div\u003e",0] ); //--></script> szeretetet és gondoskodást, amit kaptak. A tanárok pedig tanítványaikban
csalódhatnak, ha nem fog rajtuk a nevelés. A házastársak pedig egymásban
csalódhatnak, ha egyikük megtagadja a hitvesi szeretetet. Minden csalódás
mögött a szeretet visszautasítása, elvetése húzódi meg.
Jézus is ilyen értelemben csalódott Júdásban, aki árulásával megtagadta az
Úr szeretetét. Nem kellett neki ez a szeretet, hanem a pénzt választotta.
A gazdagságot választotta, s ezzel kizárta magát az üdvösségből. Aki egész
életében a rosszat választotta, most beteljesíti választását.
 

Fikocska

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon szep,sajnos napjainkban sokan vannak Judasok,arulok,de gyozzon a jobbik.A jo Isten megsegiti a hozza esdeklodoket.Kellemes napot!
 

Piluné

Új tag
Hát... ez nem nyert

Sziasztok!

A keresett kazetta rip-ek.

Balogh Mihály - Szent Szellem jöjj! (1992)
http://rapidshare.de/files/46599567/BM_-_Szent__1992__192_kbits.rar.html

Balogh Mihály - Monda az Úr az Én Uramnak (1993) [KAZETTA RIP]
http://rapidshare.de/files/46599529/BM_-_Monda__1993__320_kbits.rar.html

Kedves Stevey!
Nem találtam meg a 2 kazettát, ellenben egy rakás enyhén alul öltözött, és gusztustalan, magát kellető nőszemélyt.:confused:
Esetleg nincs valami más ötlet? Neked megvannak mp3-ban ezek a dalok? Ha igen, akkor megtennéd, hogy átküldöd erre az emailcímre: [email protected]

Köszönöm! :p
 

stefike0

Állandó Tag
Állandó Tag
"Istenünk beszéde mindörökre megmarad"
Igei gondolatok minden napra.

2009. április 8,

"Harcold meg a hitnek szép harcát, nyerd el az örök életet, amelyre hivattattál, és szép vallástétellel vallást tettél sok bizonyság előtt... Hogy tartsd meg a parancsolatot tisztán, feddhetetlenül a mi Urunk Jézus Krisztus megjelenéséig."
(1Tim 6,12. 14)
"Amíg a földön élünk, szüntelenül támadásoknak vagyunk kitéve. Bosszúságok teszik próbára türelmünket. De ha jó lelkülettel viseljük el őket, keresztény vonások fejlődnek ki jellemünkben. Ha Krisztus bennünk lakik, kedvesek és elnézőek leszünk, türelmesek a bosszantások és ingerlő körülmények között is. Napról napra és évről évre mindinkább legyőzve énünket, nemes lelkű emberekké formálódunk. Ezt kaptuk feladatként, de Jézus segítsége, kitartó igyekezet, rendíthetetlen elhatározás, folytonos éberség és szüntelen imádkozás nélkül nem tudjuk megvalósítani. Mindenkinek meg kell vívnia a maga egyéni harcát. Isten a mi közreműködésünk nélkül nem teszi nemessé jellemünket és életünket. Akik kitérnek a harc elől, azok nem ismerik meg a győzelem ízét és örömét sem."
 

Stevey

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Stevey!
Nem találtam meg a 2 kazettát, ellenben egy rakás enyhén alul öltözött, és gusztustalan, magát kellető nőszemélyt.:confused:
Esetleg nincs valami más ötlet? Neked megvannak mp3-ban ezek a dalok? Ha igen, akkor megtennéd, hogy átküldöd erre az emailcímre: [email protected]

Köszönöm! :p

Ne foglalkozz vele!
A link ráklikkelése után a FREE gombra kell klikkelni.
A visszaszámlálás után a rapidshare megad majd 3 karaktert (betű v. szám),ezt be kell gépelni a rublikába,és download.Ennyi.....

Sok sikert!
 

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Napi Evangélium

Napi evangélium


2009. április 9. – Nagycsütörtök Húsvét ünnepe előtt történt. Jézus tudta, hogy elérkezett az óra, amikor ebből a világból vissza kell térnie az Atyához. Mivel szerette övéit, akik a világban voltak, még egy végső jelét adta szeretetének. Vacsora közben történt, amikor a sátán már fölébresztette Júdásnak, Karióti Simon fiának szívében a gondolatot, hogy árulja el őt. Jézus tudta, hogy az Atya mindent a kezébe adott, s hogy Istentől jött és Istenhez tér vissza. Fölkelt hát a vacsora mellől, letette felső ruháját, fogott egy vászonkendőt és a derekára kötötte. Azután vizet öntött egy mosdótálba, és mosni kezdte tanítványainak a lábát, majd a derekára kötött kendővel meg is törölte. Amikor Simon Péterhez ért, az így szólt: „Uram, te akarod megmosni az én lábamat?” Jézus így felelt: „Most még nem érted, mit teszek, de később majd megérted”. De Péter tiltakozott: „Az én lábamat ugyan meg nem mosod soha.” Jézus azt felelte: „Ha nem moslak meg, nem lesz semmi közöd hozzám”. Erre Péter így szólt: „Uram, akkor ne csak a lábamat, hanem a fejemet és a kezemet is!” Jézus azonban kijelentette: „Aki megmosdott, annak csak a lábát kell megmosni, és egészen tiszta lesz. Ti tiszták vagytok, de nem mindnyájan.” Tudta ugyanis, hogy egyikük elárulja, azért mondta: „Nem vagytok mindnyájan tiszták.” Miután megmosta lábukat, fölvette felső ruháját, újra asztalhoz ült, és így szólt hozzájuk: „Megértettétek-e, hogy mit tettem veletek? Ti Mesternek és Úrnak hívtok engem, és jól teszitek, mert az vagyok. Ha tehát én, az Úr és Mester megmostam lábatokat, nektek is meg kell mosnotok egymás lábát. Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.”
Jn 13,1-15

Elmélkedés: Megújuló szeretet
Az utolsó vacsorán történtek elbeszélését János evangélista egészen ünnepélyes bevezetéssel kezdi. „Jézus tudta, hogy elérkezett az óra, amikor ebből a világból vissza kell térnie az Atyához. Mivel szerette övéit, akik a világban voltak, még egy végső jelét adta szeretetének” (Jn 13,1). Az ünnepélyes megfogalmazás tartalma rámutat Jézus szeretetére, mint a most kezdődő történések legmélyebb okára és mozgatójára. A tanítványok lábának megmosása, az Oltáriszentség ajándékozása, valamint Jézus hamarosan kezdődő szenvedése és kereszthalála mind-mind szeretetéből fakadó cselekedetek. Igen, elérkezett az óra, Jézus órája, a cselekvés órája, az áldozat órája, az önajándékozás órája, az engedelmesség és a szolgálat órája, elérkezett a szeretet ideje.

Az utolsó vacsora jelentőségét akkor érthetjük meg, ha felidézzük az ekkor történt másik eseményt, az Eucharisztia alapítását, azaz az Oltáriszentség ajándékozását, amelyben a mi Urunk saját Testét és Vérét adta nekünk. János ugyan nem számol be erről írásában, de Máté, Márk és Lukács evangéliumában, valamint Szent Pál apostol korintusiaknak szóló első levelében megtaláljuk ennek elbeszélését (vö.: Mt 26,20-29, Mk 14,17-25, Lk 22,14-23 és 1Kor 11,23-26). Az esemény a szentmise szertartásából jól ismert mindannyiunk számára. Jézus, mielőtt szétosztotta volna apostolainak a kenyeret ezt mondta: „Ez az én testem, mely értetek adatik”. Majd a borral telt kelyhet ezekkel a szavakkal nyújtotta nekik: „Ez a kehely az új szövetség az én véremben, mely értetek kiontatik”.

Arról tehát itt szó, hogy az ószövetség helyébe az újszövetség lép, de nem abban az értelemben, hogy az új eltörli a régit, hanem, hogy megújítja azt. A mózesi szövetség, amelynek alapja a kőtáblákra vésett parancsok voltak, csupán ideiglenes volt. Ezt váltja fel, ezt újítja meg a jézusi szövetség, amelynek alapja a szeretet emberi szívekbe írt új törvénye, egy új, örökké tartó szövetség. És ha már az ószövetség is Isten emberek felé irányuló szeretetéből fakadt, akkor ez még inkább elmondható az újról. Az utolsó vacsora Isten megújított, ugyanakkor állandóan megújuló szeretetét hirdeti nekünk, melynek megtapasztalása hálával és örömmel tölti el szívünket.

Persze hiábavaló dolog volna örvendeznünk Isten felénk áradó, állandóan megújuló szeretetének, ha ez egyszersmind nem újítana meg minket a szeretetben, azaz nem ösztönözne minket arra, hogy mi is állandóan megújuljunk az Isten iránti szeretetben.

Érdekes felfigyelnünk arra, hogy az ószövetséghez képest változik az újszövetség alapja mind Isten, mind az ember részéről. Az első szövetségnél Isten parancsokat, törvényt ad az embereknek, akik részéről a szövetség megtartását a „kötelesség” és az „engedelmesség” szavak jellemzik a legjobban. S bár Isten mindvégig hűséges maradt ígéretéhez és szövetségéhez, az ember újból és újból hűtlenné vált, megszegte a szövetséget, elfordult Istentől. Az újszövetség alapja viszont már az az isteni szeretet, amely két, egymással természetesen összetartozó eseményben éri el tetőpontját: egyrészt az Eucharisztia alapításában, amely szentségben Jézus önmagát, saját testét adja nekünk, másrészt a kereszthalálban, amelyben Jézus önmagát adja az Atyának értünk, a mi megváltásunkért. Az ember részéről, ami részünkről a szövetség megtartása már nem félelemből fakad, hanem igaz szeretetből.

Minden alkalommal, amikor a szentmisében felidézzük az utolsó vacsora eseményét és minden alkalommal, valahányszor Jézus keresztjére emeljük tekintetünket, gondoljunk a szüntelenül megújuló és megnyilvánuló isteni szeretetre, s ez segítsen minket is a szeretetben való állandó megújulásban!
(Horváth István Sándor)

Imádság:

Kérlek, Uram Jézus Krisztus, aki valóságosan és lényegedben jelen vagy a kenyér és a bor színe alatt: táplálj engem, vigasztalj és erősíts engem mindig, különösen utolsó órámon. Engedd, hogy téged, akit most a kenyér fátyola alatt imádok, ez élet után színrõl színre láthassalak!
 

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagycsütörtök
500px-Leonardo_da_Vinci_%281452-1519%29_-_The_Last_Supper_%281495-1498%29.jpg


Története:

A 4. század végén Jeruzsálemben két mise volt: az elsõ misét a fõtemplomban tartották, innen vonultak a Kálvária-hegyi sziklához és ott volt a második mise. Rómában a 7. századtól ugyancsak két misét tartottak. Délben a pápa végezte az olajszentelési misét, amelyben nem volt igeliturgia, helyette a nyilvános bûnösök visszafogadása történt. A másik misét a római plébániatemplomban végezték. A 8. századtól már csak egy mise maradt a gyakorlatban, amelyen együtt ünnepelték a bûnösök visszafogadását, az olajok megszentelését és az utolsó vacsora emlékezetét.

A mostani gyakorlat XII. Pius nagyheti reformja (1956) óta ismét két szentmisét ír elõ nagycsötörtökre: délelõtt az olajszentelési mise a püspöki székesegyházakban, este pedig mindenütt az Utolsó vacsora tiszteletére.
Szentmise az Utolsó vacsora emlékezetére

A zsidók a húsvéti lakomán az Egyiptomból való szabadulást ünnepelték. Jézus ezen a lakomán megújította a régi áldozatot: Jézus lett a mi húsvéti bárányunk. A bárány vére óvta meg a zsidó elsõszülötteket az öldöklõ angyaltól. Krisztus vére áldozati vér, amely megszabadít a bûntõl, a halál rabságából. Ez az Újszövetséget megpecsételõ vérszerzõdés: az emberiség nevében Jézus Krisztus mutatta be az engesztelõ áldozatot az Atyának.

Jézus itt az Utolsó Vacsorán elõvételezte kereszthalálát: Jézus kezébe vette önmagát és megtörte, majd kiosztotta a tanítványoknak. Jézus meghalt, megtöretett mint a kenyér, hogy szétoszthassa önmagát. Testével és vérével új életre segíti az éhezõket.


A lábmosás szertartása
news-20080321-10203710-image
nagycsutortok_01k.jpg


Az utolsó vacsorára emlékezve történik a lábmosás szertartása. Ebben a jelképes cselekedetben Jézus szeretetének legnagyobb jelét adja. Az önmagát teljesen kiüresítõ úr megmossa a szolgák lábát.

Spanyolországban a gall rítusú mozarab liturgiában már a 6. sz.-ban megtaláljuk a lábmosás szertartását. A római rítus elterjedésének hatására eltûnt, de a monostorokban tovább élt, ahol gyakran végezték a lábmosás szolgálatát a vendégeken, szegényeken, betegeken és szerzetes-testvéreken. Rómában a 12. sz. óta szerepel.

Jézus elfogatása

Az utolsó vacsora után Jézust elfogták. Ettõl kezdve az egyház nem mutat be szentmise áldozatot egészen a feltámadás liturgiájáig. Ennek az elfogatásnak és Jézusnak ruháitól való megfosztásának a szimbóluma az oltárfosztás, amikor az oltárt megfosztjuk a díszeitõl és csendben, elbocsátás nélkül távozunk. Ezzel kezdetét veszi a passió, Jézus szenvedésére való emlékezés.




Nagycsütörtök az Oltáriszentség szereztetésének ünnepe, Jézus szenvedésének kezdete. Bátai neve csonkacsütörtök. Ritkán zöldcsütörtök neve is hallható. Ezt Somogyi Elek így magyarázza: ez a név a Getsemáni nevű zöld kerttől származott. melyben a mi váltságunk zöldülni és csírázni kezdett.*

Nagycsütörtök egyetlen nagymiséjén, a tridentinus liturgia szerint glóriára megszólalnak az orgona, a csengők, meg a harangok, hogy utána egészen nagyszombatig elhallgassanak. Népies kifejezéssel: megsüketülnek.


Közismert szólás, hogy nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.
E hagyománynak költői, mondai hajtása is van.
Az 1674. év nagyszombat napján Rómában a Szent Péter-templomában a sekrestyés, amint a templom tornyába felment,
ott nagy álmélkodására egy idegen öltözetű ifjat talált mély álomba merülve. Nagynehezen fölébresztették. Maga köré bámult, alig tudta megérteni, mi történt vele, amíg végre latin nyelven elmondotta, ki ő és hogyan jött ide. Neve Kopeczky Mihály, Késmárkon diák volt, és nagy vágy támadt benne az örök várost és híres templomait látni. Minthogy azt hallotta, hogy húsvétkor a harangok Rómába repülnek, ő is elhatározta, hogy a haranggal együtt megteszi ezt az utat. Felmászott tehát a késmárki toronyba, ott az öreg harang belsejébe bújt és szíjjal odakötözte magát a harang nyelvéhez. Egyszerre csak nagy rázkódást érzett, mintha kirepült volna a toronyból, mire elvesztette eszméletét. Nem is nyerte vissza elébb, amíg a Szent Péter sekrestyése föl nem ébresztette. Kopeczky története nagy feltűnést keltett egész Rómában. Pártfogói akadtak, és így nem is tért vissza többé hazánkba.
Jézus egyedül hagyták a tanítványok a Getsemani kertben.
Elmentek aludni, mit sem setjve azt, hogy többet talán nem látják úgy, ahogyan eddig.
ez a vers remekül ábrázolja azt a lelkiállápotot, ami Jézus sajátja volt azon az éjszakán.
Tudta, mit kellett tennie, és senki nem volt mellette.
az igazi , nagy döntéseket mindig egyedül hozzuk az életünkben.
Dsida Jenő: Nagycsütörtökön

A szél suhogva borzong
az olajfa lombokon.
A kanyargós úton,által az erdőn
tömöttsorú fáklyások jönnek.

Testemet ételül adtam,
véremet italul adtam,
könnyel mostam meg lábaitokat:
Mégis egyedül maradtam

Hajnal-derengés borzong
a sötét lombokon.
Júdás után, által az erdőn
sátánarcú fáklyások jönnek.

Testvéreim, tanítványaim!
Égignyúló kemény kereszten
holnap megölnek engem!
És ti alusztok, mélyen alusztok!
~~~

Az ablakon túl mozdonyok zörögtek,

a sűrű füst, mint roppant denevérszárny,

legyintett arcul. Tompa borzalom

fogott el, mély állati félelem.

Körülnéztem: szerettem volna néhány

szót váltani, jó, meghitt emberekkel,

de nyirkos éj volt és hideg sötét volt,

Péter aludt, János aludt, Jakab

aludt, Máté aludt és mind aludtak...

Kövér csöppek indultak homlokomról

s végigcsurogtak gyűrött arcomon.
 

stefike0

Állandó Tag
Állandó Tag
A Messiás elfogatása
"1Miután ezeket elmondta Jézus, kiment tanítványaival a Kedron-patakon túlra. Volt itt egy kert, ide ment be tanítványaival együtt. 2Júdás, aki elárulta őt, szintén ismerte ezt a helyet, mert gyakran gyűltek ott össze Jézus és a tanítványai. 3Júdás tehát maga mellé vette a katonai csapatot, a főpapoktól és a farizeusoktól küldött templomi szolgákat, és odament fáklyákkal, lámpásokkal és fegyverekkel. 4Mivel pedig tudta Jézus mindazt, ami reá vár, előlépett, és így szólt hozzájuk: "Kit kerestek?" 5Azok pedig így feleltek: "A názáreti Jézust." "Én vagyok" - mondta Jézus. Ott állt velük Júdás is, aki elárulta őt. 6Amikor azt mondta nekik: "Én vagyok" - visszatántorodtak, és a földre estek. 7Ekkor újra megkérdezte tőlük: "Kit kerestek?" Ők ismét ezt felelték: "A názáreti Jézust." 8Jézus így szólt: "Megmondtam nektek, hogy én vagyok: ha tehát engem kerestek, engedjétek ezeket elmenni!" 9Így kellett beteljesednie annak az igének, amelyet mondott: "Azok közül, akiket nekem adtál, nem hagytam elveszni senkit." 10Simon Péternél volt egy kard, azt kihúzta, lecsapott a főpap szolgájára, és levágta a jobb fülét: a szolga neve pedig Málkus volt. 11Erre Jézus így szólt Péterhez: "Tedd hüvelyébe a kardodat! Vajon nem kell kiinnom azt a poharat, amelyet az Atya adott nekem?"" (János 18,1-11)

Ebben az evangéliumi epizódban a két főszereplő, Jézus és Júdás igen nagy kontrasztban áll egymással - mind fizikailag, mind pedig átvitt értelemben. Noha látszólag azonos csapatban voltak eddig, az alattomosan megbújó természet- és érdekkülönbség itt nyilvánvalóvá lesz. Csupán egy szál köti őket össze e történeti szakaszban: a Gecsemáné-kert ismerete (1-2. v.). Azelőtt is sok időt töltöttek ott együtt, de ez az utolsó találkozás e meghitt helyszínen romba dönti az addigi szent élményeket. Mindketten másra használják a bizalmas találkozási pontot. Lukács feljegyzi Jézus erre vonatkozó megjegyzését: "Barátom, hát ezért jöttél!" (26,50) Szembeötlő Jézus egyenessége, őszinte beszéde, és ezzel szemben Júdás hátulról támadó, áruló, hazug jelleme (5. v.). Krisztus a tanítványok védelmében önfeláldozó (8. v.), míg Júdás mást áldoz föl saját előnye érdekében (27,3-4). Az egész passiótörténetben az a leginkább megdöbbentő és elgondolkodtató, hogy Megváltónk kálváriája nem a külső ellenség támadásával kezdődött, hanem egyik közeli munkatársának árulásával. Jézus nevére gyalázatot nem a világ fiai hoznak leginkább, hanem azok, akik hozzá közel állónak vallják és hirdetik magukat, viszont cselekedeteikkel kiszolgáltatják őt a gonoszoknak, akik csak a megfelelő alkalomra várnak. Óvakodjunk attól, hogy Krisztus mai tanítványaiként véletlenül is ellene dolgozzunk! Vissza ne éljünk bizalmával! /VE/

Halálos gyötrődése
"39Ezután eltávozott onnan, és szokása szerint az Olajfák hegyére ment. Követték a tanítványai is. 40Mikor pedig odaért arra a helyre, így szólt hozzájuk: "Imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek." 41Azután eltávolodott tőlük, mintegy kőhajításnyira, és térdre borulva így imádkozott: 42"Atyám, ha akarod, vedd el tőlem ezt a poharat, mindazáltal ne az én akaratom legyen meg, hanem a tied." 43Ekkor angyal jelent meg neki a mennyből, és erősítette őt. 44Halálos gyötrődésében még kitartóbban imádkozott, és verejtéke olyan volt, mint a földre hulló nagy vércseppek. 45Amikor az imádkozás után felkelt, odament tanítványaihoz, de a szomorúságtól alva találta őket. 46Ekkor így szólt hozzájuk: "Miért alusztok? Keljetek fel, és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek!"" (Lukács 22,39-46)

Emberi ösztönünk, hogy amikor valami kellemetlenség ér bennünket, akkor igyekszünk mihamarabb kibújni alóla. Amikor pedig mások miatt vagy másokért - mintegy áldozatként - van részünk szenvedésben, akkor lelkiismeretünkkel harcolunk ugyan egy darabig, végül mégis igyekszünk rövid időn belül véget vetni a hátrányoknak. Az is jellemző ránk, hogy jogainknak hangot adunk, és felemeljük szavunkat az igazságtalanság ellen. (Ez bizonyos mértékben kötelességünk is.) Mennyivel inkább lett volna joga Jézus Krisztusnak angyalok seregeit rendelni maga mellé önvédelemből, és látványos megszégyenítéssel elnémítani a Gonoszt, hiszen ki emelhet kezet az Emberfiára büntetlenül? Indokolt lett volna azonnali ítélete és bosszúállása. Mégis, mind a próféciákból, mind az újszövetségi beteljesedésből azt látjuk, hogy Megváltónk önmegüresítő (lásd Fil 2,7) áldozatának része volt az is, hogy nem kiáltott jogorvoslatért. Mi fontosabbak vagyunk neki, mint saját dicsőségének védelme. Ebben az időben az isteni igazságnak egy másik szeletére koncentrált, ami az ember megigazítását foglalja magába. Ezért mondta: "Atyám... ne az én akaratom legyen meg, hanem a tied" (42. v.). Hála neki, hogy a gyötrelem sem tántorította vissza! /VE/
 

juna

Állandó Tag
Állandó Tag
www.tvn.hu_c351d6127101ccf89003d2436f1768ad.gif


HÚSVÉTI FÁK
Kunszery Gyula
(részlet)

Akkor csütörtökön
a szelíd olajfák
karcsú ágaikat
lankadtan lehajták,
mert a Getsemane-
kertben gyötrelemmel
vért verejtékezett
egy magános ember,
vére szétfolyott
a fekete rögökön,
akkor csütörtökön.

 

juna

Állandó Tag
Állandó Tag
Az utolsó vacsorához
talán meg sem is hívnak,
de a kereszt alatt ott leszünk
azok közt, kik sírnak.
(Jókai Anna: Nagycsütörtök)

www.tvn.hu_eccad7abbe98bbe5711f962408685654.jpg
 

pjutka

Állandó Tag
Állandó Tag
Napi evangélium

Napi evangélium


2009. április 10. – Nagypéntek Abban az időben Jézus kiment tanítványaival a Kedron völgyén túlra, ahol egy kert volt, s bement oda tanítványaival. Ezt a helyet ismerte Júdás is, aki őt elárulta, mert Jézus gyakran járt ide tanítványaival. Júdás kapott egy csapat katonát, valamint a főpapoktól és a farizeusoktól szolgákat, és kiment velük oda lámpákkal, fáklyákkal, fegyverekkel fölszerelkezve. Jézus tudott mindent, ami rá várt. Eléjük ment tehát és megkérdezte tőlük: „Kit kerestek?” Azok ezt válaszolták: „A názáreti Jézust.” Jézus erre így szólt: „Én vagyok.“ Júdás is ott volt köztük, aki elárulta. Mikor azt mondta nekik: „Én vagyok”, meghátráltak és a földre estek. Ezért újra megkérdezte tőlük: „Kit kerestek?” Azok ezt válaszolták: „A názáreti Jézust.” Erre Jézus így szólt: „Megmondtam már, hogy én vagyok. Ha tehát engem kerestek, engedjétek el ezeket!” Így beteljesedett, amit korábban megmondott: „Senkit sem veszítettem el azok közül, akiket nekem adtál.” Simon Péternél volt egy kard. Kirántotta, és a főpap szolgájára sújtott vele: levágta a jobb fülét. A szolgának Malkusz volt a neve. De Jézus rászólt Péterre: „Tedd vissza hüvelyébe kardodat! Ne igyam ki talán a kelyhet, amelyet az Atya adott nekem?”
Ekkor a csapat, az ezredes és a zsidó szolgák elfogták Jézust, és megkötözték. Először Annáshoz vezették, mert ő apósa volt Kaifásnak, aki abban az évben főpap volt. Ő adta a zsidóknak azt a tanácsot, hogy jobb, ha egy ember hal meg a népért. Simon Péter és egy másik tanítvány követte Jézust. Ez a tanítvány ismerőse volt a főpapnak, ezért bemehetett Jézussal a főpap udvarába, Péter meg kint várakozott a kapu előtt. A másik tanítvány, aki ismerőse volt a főpapnak, visszajött, szólt a kapuban őrködő lánynak, és bevitte Pétert. A kaput őrző szolgáló közben megjegyezte: „Talán te is ennek az embernek a tanítványai közül vagy?” Ő azt felelte: „Nem vagyok!” Mivel hideg volt, a szolgák és a fegyveresek tüzet raktak, hogy fölmelegedjenek. Péter is köztük álldogált, és melegedett. A főpap eközben tanítványai és tanítása felől faggatta Jézust. Jézus ezt válaszolta neki: „Én a világhoz nyíltan beszéltem. Mindig a zsinagógákban és a templomban tanítottam, ahova minden zsidónak bejárása van. Titokban nem mondtam semmit. Miért kérdezel hát engem? Kérdezd azokat, akik hallották, amit beszéltem. Íme, ők tudják, hogy miket mondtam!” E szavakra az egyik ott álló szolga arcul ütötte Jézust, és így szólt: „Így felelsz a főpapnak?” Jézus ezt mondta neki: „Ha rosszul szóltam, bizonyítsd be a rosszat, ha viszont jól, akkor miért ütsz engem?” Ekkor Annás megkötözve elküldte őt Kaifás főpaphoz.
Simon Péter még mindig ott állt, és melegedett. Újra megkérdezték tőle: „Talán te is az ő tanítványai közül vagy?” Ő így felelt: „Nem vagyok!” A főpap egyik szolgája, aki rokona volt annak, akinek Péter levágta a fülét, megjegyezte: „Nem téged láttalak én a kertben ővele?” De Péter ismét tagadta; és ekkor mindjárt megszólalt a kakas.
Kaifástól tehát elvezették Jézust a helytartóságra. Kora reggel volt. A zsidók nem mentek be a helytartóságra, hogy tisztátalanná ne váljanak, és elkölthessék a húsvéti bárányt. Ezért Pilátus jött ki hozzájuk, és megkérdezte: „Mivel vádoljátok ezt az embert?” Azok azt felelték: „Ha nem volna gonosztevő, nem adtuk volna őt a kezedbe!” Pilátus ezt mondta: „Vigyétek el, és ítélkezzetek fölötte ti a saját törvényetek szerint!” A zsidók ezt válaszolták neki: „Nekünk senkit sem szabad megölnünk!” Így beteljesedett, amit Jézus arról mondott, hogy milyen halállal fog meghalni. Pilátus visszament a helytartóságra, maga elé hívatta Jézust, és megkérdezte tőle: „Te vagy-e a zsidók királya?” Jézus így válaszolt: „Magadtól mondod ezt, vagy mások mondták neked rólam?” Pilátus ezt felelte: „Hát zsidó vagyok én? Saját néped és a főpapok adtak a kezembe. Mit tettél?” Ekkor Jézus így szólt: „Az én országom nem ebből a világból való. Ha ebből a világból volna az országom, szolgáim harcra kelnének, hogy ne kerüljek a zsidók kezére. De az én országom nem innét való.” Pilátus megkérdezte: „Tehát király vagy?” Jézus így felelt: „Te mondod, hogy király vagyok. Én arra születtem, és azért jöttem a világba, hogy tanúságot tegyek az igazságról. Aki az igazságból való, az hallgat a szavamra!” Erre Pilátus azt mondta: „Mi az igazság?” E szavak után Pilátus újra kiment a zsidókhoz és ezt mondta nekik: „Én semmi vétket sem találok benne. Szokás azonban nálatok, hogy húsvétkor valakit szabadon bocsássak. Akarjátok-e, hogy elbocsássam nektek a zsidók királyát?” De ők ismét kiáltozni kezdtek: „Ne ezt, hanem Barabást!” Barabás rabló volt.
Ekkor Pilátus fogta Jézust, és megostoroztatta. A katonák tövisből koszorút fontak, a fejére tették, és bíborszínű köntöst adtak rá. Azután eléje járultak, és így gúnyolták: „Üdvöz légy, zsidók királya!” És közben arcul verték. Pilátus ezután újra kiment, és így szólt hozzájuk: „Íme, elétek vezetem őt, hogy megtudjátok: nem találok benne semmi vétket.” És kijött Jézus, töviskoronával, bíborruhában. Pilátus pedig így szólt: „Íme, az ember!” A főpapok és a szolgák, mihelyt meglátták őt, kiáltozni kezdtek: „Feszítsd meg! Feszítsd meg!” Pilátus azt mondta nekik: „Vigyétek, feszítsétek őt ti keresztre, mert én semmi vétket sem találok benne!” De a zsidók ezt felelték: „Nekünk törvényünk van, és a törvény szerint meg kell halnia, mert Isten fiává tette magát!” Amikor Pilátus meghallotta ezt, még jobban megijedt. Visszament a helytartóságra, és újra megkérdezte Jézust: „Honnan való vagy?” De Jézus nem válaszolt neki semmit. Erre Pilátus azt mondta neki: „Nem felelsz nekem? Talán nem tudod, hogy hatalmam van arra, hogy megfeszítselek, vagy arra, hogy elbocsássalak?” Erre Jézus azt mondta: „Semmi hatalmad sem volna fölöttem, ha onnan felülről nem kaptad volna. Ezért annak, aki engem a kezedbe adott, nagyobb a bűne.”
Ettől fogva Pilátus azon volt, hogy szabadon bocsássa Jézust. A zsidók azonban ezt kiáltozták: „Ha szabadon bocsátod, nem vagy a császár barátja. Mert mindaz, aki királlyá teszi magát, ellene szegül a császárnak.” E szavak hallatára Pilátus kivezet- tette Jézust, maga pedig a bírói székbe ült a kövezett udvaron, amelyet héberül Gabbatának hívnak. A húsvéti készület napja volt, a hatodik óra körül. Így szólt a zsidókhoz: „Íme, a királyotok!” De azok így kiáltoztak: „El vele, el vele! Feszítsd meg!” Pilátus megkérdezte: „Keresztre feszíttessem a királyotokat?” A főpapok azonban ezt felelték: „Nincs királyunk, csak császárunk!” Erre kiszolgáltatta nekik, hogy keresztre feszítsék.
Ekkor a zsidók átvették Jézust. A keresztet ő maga vitte, míg oda nem ért az úgynevezett Koponyák helyére, amelyet héberül Golgotának hívnak. Ott keresztre feszítették őt, s két másikat is vele, jobb és bal felől, Jézust meg középen. Pilátus feliratot is készített, és a keresztfára tétette. Ez volt ráírva: „A názáreti Jézus, a zsidók királya.” A feliratot sokan olvasták a zsidók közül, mert az a hely, ahol Jézust megfeszítették, közel volt a városhoz. Héberül, latinul és görögül volt felírva. A zsidó főpapok kérték Pilátust: „Ne azt írd: A zsidók királya hanem ahogy ő mondta: A zsidók királya vagyok”. Pilátus azonban ezt válaszolta: „Amit írtam, megírtam.”
A katonák pedig, miután Jézust keresztre feszítették, fogták a ruháit, négyfelé osztották, mindegyik katonának egy részt. Azután a köntöse következett. A köntös varratlan volt, egy darabból szabva, ezért így szóltak egymáshoz: „Ezt ne vágjuk szét, inkább vessünk rá sorsot, hogy kié legyen!” Így beteljesedett az Írás: „Szétosztották maguk között ruháimat, s a köntösömre sorsot vetettek.” A katonák pontosan ezt tették.
Jézus keresztje mellett ott állt anyja, anyjának nővére, Mária, Kleofás felesége, és Mária Magdolna. Amikor Jézus látta, hogy ott áll anyja és a tanítvány, akit szeretett, így szólt anyjához: „Asszony, íme, a te fiad!” Azután a tanítványhoz szólt: „Íme, a te anyád!” Attól az órától fogva házába fogadta őt a tanítvány.
Jézus tudta, hogy minden beteljesedett. De hogy beteljesedjék az Írás, így szólt: „Szomjazom.” Volt ott egy ecettel telt edény. Belemártottak egy szivacsot, izsópra tűzték, és a szájához emelték. Mikor Jézus megízlelte az ecetet, így szólt: „Beteljesedett!” És fejét lehajtva kilehelte lelkét.
A zsidók pedig, mivel az előkészület napja volt, és a holttestek nem maradhattak a kereszten, megkérték Pilátust, hogy töresse meg a keresztre feszítettek lábszárát, és vetesse le őket a keresztről. Az a szombat ugyanis nagy ünnep volt. Elmentek tehát a katonák, és megtörték a lábszárát az egyiknek is, a másiknak is, akit vele együtt fölfeszítettek. Amikor azonban Jézushoz értek, látták, hogy már meghalt. Ezért nem törték meg a lábszárát, hanem az egyik katona beledöfte lándzsáját az oldalába. Ekkor vér és víz folyt ki belőle. Az tanúskodik erről, aki látta ezt, és az ő tanúságtétele igaz. Jól tudja ő, hogy igazat mond, hogy ti is higgyetek. Mert mindez azért történt, hogy beteljesedjék az Írás: „Csontot ne törjetek benne!” És ami az Írás más helyén áll: Föltekintenek arra, akit keresztülszúrtak.”
Arimateai József, aki Jézus tanítványa volt, bár a zsidóktól való élelmében csak titokban, engedélyt kért Pilátustól, hogy levehesse Jézus testét. Pilátus megengedte. El is ment, és levette Jézus testét. Eljött Nikodémus is, aki korábban egyszer éjszaka ment Jézushoz. Hozott mintegy száz font mirha- és áloékeveréket. Fogták Jézus testét, és fűszerekkel együtt gyolcsleplekbe göngyölték. Így szokás temetni a zsidóknál. Azon a helyen, ahol keresztre feszítették, volt egy kert, a kertben pedig egy új sírbolt, ahova még nem temettek senkit. Mivel a sír közel volt, a zsidók készületi napja miatt oda temették Jézust.
Jn 18,1-19,42

Elmélkedés: A kereszt – Isten dicsősége
A halott hatalmas úr. Ünneplő ruhába öltöztetik, és úgy viszik, mint a nagy urakat szokás, így költözik örökös lakhelyére, a temetőbe. Arccal az ég felé fordul, mindenki tisztelettel emlékezik rá, miközben megriad azon félelmetes erő előtt, amely nem tesz kivételt ember és ember között. A halott valóban hatalmas úr, és maga a halál is, ami talán a legnagyobb úr ezen a földön.

Ma, Nagypénteken Jézus kereszthalálára emlékezünk, amikor szintén bebizonyosodik, hogy a halál hatalmas úr, de rögtön hozzá kell tennünk azt is, hogy mégsem a legnagyobb úr, mert a feltámadásé lesz az utolsó szó. Ha figyelmesen elolvassuk Szent János evangéliumából Jézus szenvedésének történetét és persze az ehhez vezető eseményeket, akkor észrevehetjük, hogy az evangélista úgy tárja elénk a kereszthalált, mint Jézus megdicsőülését, amely egyúttal az Atya dicsőségének a megnyilvánulása is. János örömhírében már korábban is találkozhattunk azzal a gondolattal, hogy Jézus tevékenysége az ő isteni dicsőségének megjelenése, amely egyúttal a mennyei Atya dicsőségét is szolgálja. Gondoljunk csak például arra, hogy János a következőkkel zárja le a kánai menyegző elbeszélését, amelyen első csodájaként Jézus a vizet borrá változtatta: „Jézus ezzel kezdte meg csodajeleit a Galileai Kánában. Kinyilatkoztatta dicsőségét és tanítványai hittek benne” (Jn 2,11). Isten dicsőségéről esik szó továbbá Lázár feltámasztásakor. Amikor Jézusnak megviszik a hírt, hogy barátja, Lázár beteg, akkor nem indul azonnal barátjához, hanem a következőt mondja: „Ez a betegség nem válik halálára, hanem Isten dicsőségére, hogy megdicsőüljön általa az Isten Fia” (Jn 11,4). Jézus kijelentését értelmezhetjük úgy, hogy Lázár feltámasztása szolgálja Isten dicsőségét, de úgy is, hogy ezen esemény miatt határozzák el a zsidó főtanács tagjai, hogy Jézusnak meg kell halnia, és Jézus halála szolgálja az isteni dicsőséget.

Egy fontos mozzanat mellett nem szabad szó nélkül elmennünk. Jézus megölését nem egy halott ember életre keltése miatt határozták el, hanem azért, mert Lázár feltámasztása láttán sokan hittek Jézusban (vö.: Jn 11,45-53). Tehát itt is, és a kánai menyegzőn is az isteni dicsőség megnyilvánulása hitet vált ki az emberekből. János evangélista minden bizonnyal nem véletlenül láttatja Jézus keresztjét Isten dicsőségeként, mert talán éppen az a szándéka, hogy hitre ébressze olvasóit, mint ahogyan Jézus szenvedésének és halálának látványa sokakban hitet keltett azok közül, akik az esemény szemtanúi voltak.

János tanításához képest Szent Pál teológiájában egy kis hangsúlyeltolódás figyelhető meg. Bár Pál is a dicsőség urának nevezi a megfeszített Jézust (vö.: 1Kor 2,8), ő világosan láttatja a keresztre feszítés megalázó, megszégyenítő jellegét, s inkább a feltámadásban látja a dicsőség megnyilvánulását. Pál apostol gondolkodására jellemző, hogy Jézus szenvedését, halálát és feltámadását a megváltás egyetlen eseményeként szemléli.

Befejezésül két következtetést, két tanulságot vonjunk le az elhangzottakból. Egyrészt: Jézus keresztjének és halálának szemlélése annak megvallására késztet minket, hogy Ő a legfőbb Úr. A népek apostola így fogalmazza meg ezt a filippieknek írt levelében: Jézus „megalázta magát, engedelmes lett a halálig, mégpedig a kereszthalálig. Ezért Isten felmagasztalta őt, és olyan nevet adott neki, amely fölötte van miden névnek, hogy Jézus nevére hajoljon meg minden térd az égben, a földön és az alvilágban, és minden nyelv vallja, hogy Jézus Krisztus az Úr az Atyaisten dicsőségére” (Fil 2,8-11). A második tanulság pedig ebből a hitvallásunkból következik. Pál ezt írja a római levélben: „Ha száddal vallod, hogy Jézus az Úr, és szívedben hiszed, hogy Isten feltámasztotta őt a halottak közül, üdvözülsz” (Róm 10,9). Itt értjük meg, hogy Jézus halála nem volt hiábavaló, nem volt értelmetlen cselekedet, ahogyan ezt sok nem hívő ember gondolja. Halála az üdvösséget hozta meg mindazoknak, akik hisznek benne, köztük természetesen számunkra is, akik hiszünk benne.
(Horváth István Sándor)

Imádság:

Jézus valóban meghalt. Leszállott a legmélyebb emberi nyomorúságba, a holtak birodalmába. Kivette a mi halálunkból a keserűséget. Már tudjuk, Krisztussal való közösségünk túléli a halált. Ő a mi életünk és föltámadásunk. Legyen ez látható a jelen életünkben: az örömben, amely reményből és szeretetből születik.
 

juna

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagypéntek


<p align="center"> </p>
<div align="center"><object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/IH1HLk6ybfg&hl=en&fs=1&rel=0&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/IH1HLk6ybfg&hl=en&fs=1&rel=0&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
 

stefike0

Állandó Tag
Állandó Tag
A szenvedő Messiás kihallgatása
"12A katonai csapat, az ezredes és a zsidók templomszolgái ekkor elfogták Jézust és megkötözték. 13Először Annáshoz vitték, ez ugyanis apósa volt Kajafásnak, aki főpap volt abban az esztendőben. 14Kajafás volt az, aki azt tanácsolta a zsidóknak, hogy jobb, ha egy ember hal meg a népért. 15Simon Péter és egy másik tanítvány követte Jézust. Ez a tanítvány ismerőse volt a főpapnak, és bement Jézussal együtt a főpap palotájába; 16Péter pedig kívül állt az ajtónál. Kiment tehát a másik tanítvány, a főpap ismerőse, szólt az ajtót őrző leánynak, és bevitte Pétert. 17Az ajtót őrző szolgálóleány ekkor így szólt Péterhez: "Nem ennek az embernek a tanítványai közül való vagy te is?" De ő így felelt: "Nem vagyok." 18Ott álltak a szolgák és a templomőrök, akik tüzet raktak, mert hideg volt, és melegedtek. Péter is ott állt köztük, és melegedett. 19A főpap pedig tanítványai és tanítása felől kérdezte Jézust. 20Jézus így válaszolt neki: "Én nyilvánosan szóltam a világhoz: én mindig a zsinagógában és a templomban tanítottam, ahol a zsidók mindannyian összejönnek, titokban nem beszéltem semmit. 21Miért kérdezel engem? Kérdezd meg azokat, akik hallották, mit beszéltem nekik: íme, ők tudják, mit mondtam." 22Amikor ezt mondta, az ott álló szolgák közül az egyik arcul ütötte Jézust, és így szólt: "Így felelsz a főpapnak?" 23Mire Jézus így válaszolt neki: "Ha rosszat mondtam, bizonyítsd be, hogy rossz volt, ha pedig jót mondtam, miért ütsz engem?" 24Annás ezután elküldte őt megkötözve Kajafáshoz, a főpaphoz. 25Simon Péter pedig ott állt, és melegedett. Ekkor így szóltak hozzá: "Nem az ő tanítványai közül való vagy te is?" Ő tagadta, és megint csak azt mondta: "Nem vagyok." 26A főpap egyik szolgája, annak a rokona, akinek Péter levágta a fülét, így szólt: "Nem láttalak én téged vele együtt a kertben?" 27Péter ismét tagadta, és akkor nyomban megszólalt a kakas." (János 18,12-27)

Jézus jogtalan perének, elítélésének két fő pillére volt. Az egyik csütörtök éjszaka, a zsidó vallási vezetők (Annás és Kajafás főpap) előtt zajlott, míg a másik pénteken reggeltől kezdve egészen a kereszthordozásig, politikai tisztségviselők (Pilátus és Heródes Antipász római helytartó) vezetésével történt. Ezek sorrendje már önmagában árulkodó. A legfőbb ellenszenv Jézus iránt vallási félreértés és összeférhetetlenség miatt alakult ki, úgyannyira, hogy ebből fakadt kivégzésének szándéka. Ennek kivitelezését jogilag azonban csak a világi kormányzat hajthatta végre. A kezdeményezés a zsidóké, de az utolsó szó élet-halál kérdésében a rómaiaké volt. Ebből is láthatjuk, hogy a gonosz szándék megtalálja a maga gonosz eszközét, viszont egyik sem szabadítja föl a másikat a felelősség alól. Kitűnik az exfőpap faggatózásából, hogy leginkább Jézusnak az emberekre és a gondolkodásmódra, életvitelre gyakorolt hatásától tartott (19. v.). Alapjában véve ez elismerésnek is tekinthető, hiszen így kinyilvánítja meggyőződését, miszerint a Názáreti munkássága maradandó, és túlmutat földi életén. Az istenit eltiporni akaró sátáni erő éppen az ilyen próbálkozásaival tanúskodik Urunk áldásos volta mellett, és esetleges sikere is csak ideig-óráig való. Ez a nagypénteki kilátástalan sötétség reménysugara - a mi vigaszunk. /VE/


Kínos kereszthalála
"32Két gonosztevőt is vittek, hogy vele együtt végezzék ki őket. 33Amikor arra a helyre értek, amelyet Koponya-helynek hívtak, keresztre feszítették őt, és a gonosztevőket: az egyiket a jobb, a másikat a bal keze felől. 34Jézus pedig így könyörgött: "Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek." Azután sorsvetéssel osztozkodtak ruháin. 35A nép ott állt és nézte. A főemberek pedig velük együtt így csúfolódtak: "Másokat megmentett, mentse meg magát, ha ő az Isten választott Krisztusa!" 36Kigúnyolták a katonák is, odamentek hozzá, ecetet vittek neki, 37és így szóltak: "Ha te vagy a zsidók királya, mentsd meg magadat!" 38Felírás is volt a feje fölött görög, latin és héber betűkkel írva: EZ A ZSIDÓK KIRÁLYA. 39A megfeszített gonosztevők közül az egyik így káromolta őt: "Nem te vagy a Krisztus? Mentsd meg magadat és minket is." 40De a másik megrótta, ezt mondva neki: "Nem féled az Istent? Hiszen te is ugyanazon ítélet alatt vagy! 41Mi ugyan jogosan, mert tetteink méltó büntetését kapjuk, de ő semmi rosszat sem követett el." 42Majd így szólt: "Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljössz királyságodba." 43Erre ő így felelt neki: "Bizony, mondom néked, ma velem leszel a paradicsomban." 44Tizenkét órától egészen három óráig sötétség lett az egész földön. 45A nap elhomályosodott, a templom kárpitja pedig középen kettéhasadt. 46Ekkor Jézus hangosan felkiáltott: "Atyám, a te kezedbe teszem le az én lelkemet!" És ezt mondva meghalt. 47Amikor a százados látta, ami történt, dicsőítette Istent, és így szólt: "Ez az ember valóban igaz volt." 48És az egész sokaság, amely erre a látványra verődött össze, amikor látta a történteket, mellét verve hazatért. 49Jézus ismerősei pedig mindnyájan és az őt Galileától fogva követő asszonyok távolabb állva szemlélték mindezt." (Lukács 23,32-49)

Nagypénteken vált valóra Jézus próféciája: "be kell teljesednie rajtam annak, ami meg van írva: És a bűnösök közé sorolták" (22,37). Urunk egyáltalán nem kapott méltányos bánásmódot, ellenkezőleg, köztörvényes bűnözőknek járó kegyetlen, kínzó kivégzési móddal bántak el vele: keresztre feszítették a Római Birodalom brutális szokása szerint. Ma, amikor még a méltán halálra ítélteken is - tiszteletben tartva emberi jogaikat - a lehető legkevesebb szenvedést okozva szabad csak végrehajtani a kivégzést, jobban érzékeljük a kontrasztot, mint valaha, ami Krisztus szent, isteni lénye és méltánytalan halála között feszül. E speciális gyilkolási mód okozta fizikai fájdalom szenvedéseinek csak töredékét tette ki. Sokkal nagyobb volt kereszthalálának lelki kínja, amiből az emberek talán csak a háromórányi sötétséget érzékelték (44. v.). Mire Megváltónk letette lelkét az Atya kezébe, addig emberileg felfoghatatlan és kimondhatatlan gyötrelmeken ment át. Az egész emberiség minden bűnterhét magára vállalta annak az Isten szentségétől eltaszító átkával együtt (lásd Gal 3,13; Mt 27,46). Mindennek tetejébe lelki teher volt az emberek gúnyos, provokáló megjegyzéseinek sora is (35-37. és 39. v.). Halmozott és hatványozott szenvedés minden méltányosság nélkül. Ezt vállalta Megváltónk értünk és helyettünk! Induljunk hát hálára és alázatra! /VE/
 

stefike0

Állandó Tag
Állandó Tag
Aki helyett a Krisztus vérzett

Emlékszem: Kemény bilincsbe verten,
bénultan ültem a hideg kövön.
Sötétség, bűn és vád töltötte el lelkem,
ijesztő csend kietlen börtönöm.

Halál: Oly mindegy. Csak nagynéha lázadt
valami bennem. Életvágy talán.
S akkor... szerettem volna összetörni
bűnt és bilincset börtönöm falán...

Neki az ajtó rozsdamart vasának
sámsonkarokkal! Ki a fényre! ki,
ahol szabad mezők ujjongva várnak,
s ahol az élet szent magvát veti!

Néha. És máskor rémek. Megremegtem:
a szívemen kemény, hideg marok.
Egy síron túli hang titkos hívása:
'Jöjj! Jöjj Barabás!' - Nem! Nem akarok!

'Barabás!' Hah, már nem a rém hívása.
Ezer torokból tör ki: Ó, elég!
Ez a halál! Jön értem. Sírom ássa
és nem kiálthatok felé: Ne még!

Most! Súlyos léptek... fegyver csörrenése...
csikordul a zár... szoborrá meredt
minden tagom... egy érdes hang: 'Barabás,
szabad lettél. Le a bilincseket!'

Először mint egy álom. De lehullnak
mégis. Tántorgó lábaim előtt
kitárt kapu áll. Ott kinn vár az élet.
Rám vár. Előre! Hadd köszöntsem őt!

Merre? Hová? Nagy céltalan örömmel
rohantam, mígnem bősz tömegbe vitt,
zúgó tömegben torpant meg a lábam.
Pilátust láttam, népem véneit...

S ott állt egy ember: nagy, szúró tövissel
megkoronázott, véres, tört alak.
Vállán vörös palást, kezébe nádszál.
Hogy le nem roskad annyi kin alatt!

Gyönge, törékeny. Vad lelkemmel érzem:
szelíd, egészen más, mint én vagyok.
Arcán csend, nyugalom. Megtört szemében
valami földöntúli fény ragyog.

Ki ez az ember? Megkövülten állok.
Énrám tekint. Ki Ő? Mit véthetett?

Valaki szól: 'A Názáreti Jézus.
Őt feszítik meg Barabás helyett.'

Oly hosszú út vezet a Golgotára...
Én végigjártam. Két lázas szemem
odatapadt vonagló alakjára,
ott égett minden gyilkoló szegen.

És nem tudtam többé levenni róla.
A szemek fénye... az a szent ajak...
a hulló vér... Múlott a perc, az óra.
Felejthetetlen percek és szavak.

A szívemen gigászi nagyra nőttek
láttán kemény, hideg gránithegyek:
Helyettem! Énhelyettem! Énhelyettem!
Hogy én éljek, hogy én szabad legyek!

Mikor utolsót vonaglott a teste,
mikor már minden elvégeztetett,
mentem alá a gyász hegyéről én is.
- S ölbe vettem egy síró gyermeket...

Megsimogattam... lázadó kezemmel,
mely azelőtt csak gyilkolt és rabolt.
S akkor tudtam meg, hogy Barabás meghalt.
Az ő testét fedi a sziklabolt.

Már csak szeretni, simogatni vágytam,
haladni csendesen, mint Ő haladt,
aki helyettem roskadt le a porba
Golgota utján a kereszt alatt.

Helyettem. Énhelyettem! Énhelyettem!
Ez a szó zengi át életem.
- Napfény gyanánt ez tündököl felettem,
s ez nyitja meg a mennyet is nekem.

'Ki az? Ki zörget?' - kérdik majd. 'Barabás,
aki helyett a Krisztus vérezett.'
S kitárják akkor ujjongó örömmel
a gyöngykaput fehér angyalkezek.
 

kata53

Állandó Tag
Állandó Tag
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr><td class="cattitle">
</td><td class="itemsubsub"><nobr></nobr></td></tr></tbody></table>
Feltamadas.jpg


Pótvizsga a SZERETETRŐL

A Mester nagy iskolájában
Ma szeretetből pótvizsgáztam
Tanítóm előtt remegve álltam.

Az első vizsgán én elbuktam,
A tételt bár kívülről tudtam,
De gyakorlatilag azt előadni nem tudtam.

Szerettem én ki engem szeret,
Minden jó embert, akit csak lehet,
De az ellenségemet ?!

Aki rágalmaz, kinevet ?
Ad mindenféle csúf nevet,
Gyaláz és megaláz engemet ?

Ilyet nem tudok szeretni : - Nem !
És ezt húztam ki, ez volt a tételem.
Hogy ellenségemet is szeressem.

Szereted ? - Kérdezte tanárom,
Az én Mesterem és Megváltóm.
Nem tudom ! - Hiába próbálom.

Szelíden mondta, de erélyesen:
Pótvizsgára mész! És ha mégsem
Tanulod meg, megbuksz egészen.

A szeretet nehéz tétel.
A legtöbben ebben buknak el,
Mert aki bánt, azt is szeretnünk kell.

De Mesterem tovább tanított,
Különórára hívott,
Szeretetével sokat kivívott.

Mutatta kezén, lábán a sebet,
Hogy mennyit tehet a szeretet,
Eltűrni a kereszt-szegeket.

Eltűrni a gúnyt, gyalázatot,
Töviskoronát, nehéz bánatot.
A dárdaszúrást, mit értem kapott.

Megrendültem egész szívemben.
Hát a szeretet ilyen végtelen ?
Tanítóimtól tanulni kezdtem.

Megnyerheted vele úgy lehet,
Hogy ő is megtér, hogy ő is szeret,
Ha látja a te szeretetedet.

Így tanított, szívem felrázta.
Látta, hogy hajlok a tanításra.
Szeretetét szívembe zárta.

És most pótvizsgáztam belőle,
Ott volt ellenségem is,
Gúnyos megjegyzést kaptam tőle.

De én szeretettel feleltem,
S e szeretettel őt megnyertem,
És a pótvizsgán általmentem.

Tovább tanulok, tovább megyek.
Vannak szeretet egyetemek,
Magasak, mégsem elérhetetlenek.

Mert más tudományt, sokat tanulhatok,
Megcsodálhatnak, úgy vizsgázhatok,
DE HA SZERETET NINCS BENNEM
SEMMI VAGYOK !


Turmezei Erzsébet


<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ckata%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><link rel="Edit-Time-Data" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ckata%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_editdata.mso"><!--[if !mso]> <style> v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} </style> <![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Vele együtt megfeszítve! Elszántam-e már magamat arra, hogy a bűnt igazán ki kell ölni magamból? Sok idő eltelik, mire eljutunk erre a belső döntésre a bűnt illetően, de életem nagy pillanata az, amikor elhatározom, hogy amint Jézus Krisztus meghalt a világ bűneiért, úgy kell a bűnnek kihalnia belőlem. Nem megfékezni, elnyomni vagy megakadályozni kell a bűnt, hanem keresztre feszíteni. Senki sem juttathat el mást erre az elhatározásra. Lehet, hogy komolyan meggyőződtünk bűnösségünk felől, mégis arra van szükségünk, hogy eljussunk erre a döntésre, amit Pál itt követel.<o></o>
Szedd össze magad, jusson időd az Istennel való egyedüllétre, hozd meg ezt az erkölcsi döntést és mondd: "Uram, azonosíts engem a te haláloddal egészen addig, amíg magam is tudom, hogy velem együtt a bűn is halott bennem." Döntsd el, hogy a bűn benned halálba legyen adva!<o></o>
Nem valami isteni sejtésről van itt szó Pálnál, hanem mélyen gyökerező határozott megtapasztalásról. Felkészültem-e arra, hogy a Szent Szellem kutató fénye mindaddig átvilágítson rajtam, míg már tudom, mit jelent a bűnös természet, vagyis az, ami Istennek bennem levő Szelleme ellen tör? Ha igen, beleegyezem-e Isten halálos ítéletébe, amit erre a bűnös természetre is kimondott, hogy ti. teljesen azonosuljon Jézus halálával?<o></o>
Beleéltem-e magam abba a dicsőséges előjogba, hogy Krisztussal együtt megfeszíttettem, és nem marad bennem, a testemben és véremben más, mint Krisztus élete? "Krisztussal együtt megfeszíttettem. Élek pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus" (Gal 2,20).<o></o>
<hr align="center" color="red" size="1" width="100%" noshade="noshade">
Oswald Chambers "Krisztus mindenekfelett" c. könyvéből<o></o>



 

kata53

Állandó Tag
Állandó Tag
http://www.youtube.com/watch?v=avmfZb8LZdc

<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Ckata%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Palatino Linotype"; panose-1:2 4 5 2 5 5 5 3 3 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536870009 1073741843 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:RO; mso-fareast-language:RO;} h1 {mso-style-next:Normál; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; page-break-after:avoid; mso-outline-level:1; font-size:9.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-font-kerning:0pt; mso-ansi-language:RO; mso-fareast-language:RO; mso-bidi-font-weight:normal; font-style:italic;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> A LÁTHATATLAN MUNKA <o></o>

[FONT=&quot]<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Azon az éjszakán így szólt Jézus az éjben: <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Imádkozzatok vélem…<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]A lelketek legyen most az enyém egészen. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Hatalmas munka vár, a megváltás munkája, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]a Lélek győzelme a nagy Halál felett, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]szükségem van reá, kell segítségetek, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]imádságtok, a könyörgésetek, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Munkátok, magatok…<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]… S magára hagyatott …<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Meg se érti talán a szív, ez a mai, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]hogy’ történhetett így a végtelen éjben, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]a Nagy Halál előtt Jézus kérő szavára, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]tanítványainak kedves meghitt körében? <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Miért nem vigyáztak ők ott, azon az órán? <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Imádságuk se szállt, aludtak csendben mélyen, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]a súlyos titkokat bontó idő mélyében. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Jézusra, az Egyre hagyták az összes munkát, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]s az ima idejét csendesen átaludták. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Mihozzánk is beszél, szól Jézusunk az éjben: <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Imádkozzatok vélem. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Ott vagyok az Igében. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Az igeszólóban élek. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]A lelketek legyen az Igéé egészen. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Ne legyen köztetek érzéktelen, hideg, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]megnehezül szemű, elalvó, vagy halott, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]követeim közül imádsággal nem védett, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Gecsemánéban küzdő <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]s magárahagyatott. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Mihozzánk beszélő Jézusunk, hogyha látnád, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]hogy kialudt fénylő, ragyogó mécsesünk. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Hogy hivalkodásból, hogy az emberek lássák, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]látható munkákat Érted hűen teszünk, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]de hogyha arra kérsz, hogy imádkozzunk Véled, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]hogy győzelemre vidd győzedelmes Igédet, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]mi kérő hangodat, mint alvó szívvel feledjük. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Gyújtsad fel mécsesünk elaludt, üres lángját, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]hogy világítson sok, titkon mondott imádság, <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]ne hagyjuk lelkedet küzdeni egymagában. <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]S a láthatatlan Isten láthatatlan munkánkat <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]láthatóvá teszi <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]a megtért lelkeknek <o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]boldog csodálatában…<o></o>[/FONT]
[FONT=&quot]Kárász Izabella [/FONT][FONT=&quot](Fényből fényességet)[/FONT][FONT=&quot]<o></o>[/FONT]

005.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=HzNsEBPB-Z8




Kristályóriás
 
Oldal tetejére