Kibeszélem magamból avagy a betegség megelőzése

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
A sárgabarack hatásai

A nyárral együtt a barackszezon is megérkezett, és egyre több helyen lehet kapni friss, érett gyümölcsöt. Érdemes belőle bőven fogyasztani, mert nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is.

Az antioxidánsok hatása

A sárgabarackban található antioxidánsok segítenek a szervezetnek megküzdeni a környezeti toxinok és a napsugárzás káros hatásaival, és a szem egészségére is jó hatással vannak. Utóbbi annak köszönhető, hogy a gyümölcs nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotint, amely serkenti a szem vérkeringését, ezáltal segít meggátolni a makuladegenerációt.

Hogyan készíthetünk könnyedén ízletes sárgabaracklekvárt? Receptek itt!

Jót tesz a szívnek

Sok benne a C-vitamin, kutatások szerint pedig azok az emberek, akik sok C-vitaminban dús ételt esznek, kevésbé hajlamosak a szívbetegségre. Magas rosttartalma pedig segít eltávolítani a felesleges koleszterint, ami az artériák egészségére gyakorol jótékony hatást.

Hidratál

A sárgabarack káliumtartalma segít a folyadékháztartás és a vérnyomás szabályozásában egyaránt. Tíz dekagramm sárgabarack tartalmazza a napi káliumszükségletünk egytizedét.
upload_2020-6-20_8-48-9.png

A sárgabarack számos hasznos anyagot tartalmaz szervezetünk számára

Puha arcbőr

A barackból és barackmagból készült szépségápolási termékek régóta népszerűek, mivel a gyümölcs rengeteg olyan ásványi anyagot tartalmaz, amely értékes a bőr számára. Törjünk péppé két kisebb szem barackot, majd keverjük össze egy kevés natúr joghurttal, de egy pár csepp olívaolajat is tehetünk bele, úgy még jobban táplálja a bőrt. Kenjünk az arcunkra és a nyakunkra, majd tíz perc után langyos vízzel mossuk le - puha és ragyogó lesz tőle az arcbőr.

Támogatja az emésztést

A sárgabarackban nagy mennyiségű pektin van, márpedig ez a rostféle segít abban, hogy az elfogyasztott étel gond nélkül haladjon át az emésztőrendszeren, ezáltal csökkentve a székrekedés kockázatát.


Sárgabarack: az életelixír

Ha eleget ennénk belőle, tovább élnénk? Egyelőre nem áll rendelkezésünkre egész évben a sárgabarack. Legalábbis frissen nem. Viszont mindig ehetnénk aszalva, lekvárként vagy befőttként. Kedvcsináló befőzéshez!

Ismerjük meg!

A sárgabarack, rózsa- vagy kajszibarack (Prunus armeniaca vagy Armeniaca vulgaris) a rózsafélék családjába tartozó, mandulához hasonló, csak vastagabb húsú csonthéjas. Érett gyümölcsének héja narancssárga, a nap érte fele lilás piros, olykor pöttyökkel tarkított. Héja az őszibarack szőrénél finomabb selymes pelyhektől bársonyos tapintású. Illata jellegzetes, finom aromájú.

Gyümölcsének húsa éretlenül zöldes színű és kemény, éretten krémesen puha, leveses, édes. Fája 4-7 m magasra nő, akár 90 évig is elél, évente átlagosan 100-120 kilónyi gyümölcsöt terem. Kora tavasszal, lombfakadás előtt általában fehéren virágzik, amikor a fagyok még kárt tehetnek benne. Kerekded, illetve szív alakú, hegyes csúcsú levelei sötétzöldek, fényesek. Viszonylag könnyen kezelhető, hálás fa. Nem minden évben terem egyenletesen.

A különböző fajták június végétől augusztus elejéig két-három hétig teremnek, hamar leérnek. Érési idő sorrendjében a legismertebb magyar fajták a július eleji Korai piros, a világossárga, napos oldalán pirosas héjú, oldalról lapított lédús, puha Ceglédi óriás, gyümölcsei nagyok 50-120 grammosak. Július közepétől a Szegedi mammut, a Ceglédi bíbor, a Ceglédi piroska, majd a Gönci magyar és Magyar kajszi kemény, 40-50 grammos gyümölcseit vásárolhatjuk, végül a Mandulakajszi és a narancssárga, rostos, kis-közepes méretű Bergeron, végül a Pannónia és a lilás piros foltos Rózsakajszi zárják a sort július végén. A fajták közül a nagyobbak inkább nyers fogyasztásra és lekvárnak, a kisebbek befőttnek, gombócnak valók. A bő termésű évben ugyanarról a fáról kisebb, savanykásabb barack szüretelhető, a következő évben pedig a kevés virágból nagyobb, zamatosabb gyümölcsök fejlődnek. A nagyobb és színesebb, valamint egyazon fáról a korábban érő és szedett gyümölcsök nagyobb cukortartalmúak.

Miért jó?

Receptek

· Hideg gyümölcsleves

· Sárgabarackos szelet

· Sárgabarack rummal vagy konyakkal

A sárgabarack gyümölcsének legnagyobb része víz, mintegy 85 százalék, szénhidrát-tartalma 8,5 százalék körüli, kevés 1 százaléknyi fehérje, nagyjából ugyanennyi rosttartalma van, zsírtartalma elenyésző. 100 gramm kajszibarack energiatartalma 44-51 kcal.

A- és C-vitamin-tartalma (10 mg) igen magas. Két-három szem sárgabarack elfogyasztásával fedezhetjük napi A-vitamin igényünket. Hasznos niacin- és folsav-forrás. Értékes sok sárga béta-karotinja miatt is. A benne lévő kénnek szerepe van jellegzetes savanykás édes ízének kialakításában. Káliumban is rendkívül gazdag, napi káliumigényünket bőven fedezi. Található benne továbbá kalcium, foszfor és sok más fontos elem. A-vitaminja késlelteti az időskori látásromlást, erős rákellenes hatású, kedvezően hat a zsíranyagcserére, érvédő hatású, serkenti a máj méregtelenítő működését. Héját, gyümölcshúsát pakolásként a bőrre helyezve segíti annak regenerációját.

Ugyanannyi aszalt sárgabarack arányaiban több kalóriát és ásványi anyagot tartalmaz, fogyasztása enyhe hashajtó hatású.

Hogyan fogyasszuk?

Igyekezzünk hibátlan, barna foltok nélküli szemeket vásárolni. A keményebbek jobban bírják a szállítást, és főként befőtt eltevésre alkalmasak, míg a puhákból lekvárt főzhetünk.

A megvásárolt barack megevésével és feldolgozásával nem feltétlenül érdemes várni, hiszen utánérő, így gyorsan megpuhul, s előfordulhat, hogy bár befőttnek szántuk, már csak lekvárnak lesz alkalmas. Hűtőben csak az ép szemek tarthatók el jól, mintegy két hétig, 0-1 Celsius körül akár három hétig is elállhat, de vigyázat, ne fagyjon meg. Mélyhűtésre nem jó, mert felolvasztás után lottyadt lesz, íze megváltozik. Héja is ehető, a gyümölcshúsnál savanykásabb. Az igazi kajszis gombóc apró, héjában hagyott, kimagozott gyümölcsből készül, így lesz íze igazán pikáns, fogyasztása kényelmes. Rövid ideig forrásban lévő vízbe mártva héja egy darabban egyetlen mozdulattal eltávolítható, akár a paradicsomnál.


upload_2020-6-20_8-50-9.png

Miért egészséges a sárgabarack?



Az aszalt sárgabarack egyre kedveltebb csemege. Piacokon és nagyobb szupermarketekben biztosan kapható. Önmagában is finom édesség vagy rágcsálnivaló, de pecsenyehúsok mellett sülve is remek eledel, mely különleges ízt ad a sültnek. A bőrétől megtisztított kimagozott barackot házilag is aszalhatjuk.

Hideg gyümölcslevesnek, natúr joghurtos édességnek, süteménybe téve vagy meleg köretnek egyaránt ízletes. Ivólének, nektárnak fogyasztva szintén egészséges.

Manduláshoz hasonlóan feltörhető magjának beléből készül a marcipánhoz hasonló, és azt helyettesítő perszipán. Megerjedt héjából és a romlott gyümölcsből pálinkát főznek.

Tippek, tanácsok

Jótermésű évben érdemes belőle sokat eltenni, befőzni, mert valószínűleg a következő egy-két évben kevesebb termést hoz, és drágán adják majd a piacokon. Vásárláskor érdemesebb a puhább, aromásabb gyümölcsöket előnyben részesíteni, annak ellenére, hogy a puha héj könnyebben nyomódik. A kereskedők hajlamosak ezért éretlenül eladásra kínálni.

A megtört mag bele nagy mennyiségben fogyasztva arzén- és ciántartalma miatt életveszélyes mérgezést is okozhat, ezért a ciántartalmú, kesernyés magokból nem szabad egy-két szemnél többet fogyasztani. Az édes magok viszont nyugodtan ehetők.
 

halimba111

Kitiltott (BANned)
Csodatévő csalán
Ne ítéljünk elsőre! Lehet, hogy belelépni, hozzáérni kellemetlen, de nem is gondoljuk, hogy az árokpart mellett vadon megtermő növény mi mindenre lehet hasznos. A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig.
A csalán a legjobb vértisztító, és egyúttal vérképző gyógynövényünk. Mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is, a csalánteával a vércukorszintet is csökkenthetjük. Gyógyítja a húgyúti megbetegedéseket és gyulladásokat éppúgy, mint a vizeletpangást. A csalántea hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, még a tumort is ideértve, a gyomor és a légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és -fekélyek, bélfekélyek és tüdő-megbetegedések ellen javasolt.

Vírusos megbetegedésektől és baktériummal fertőzött váladékoktól ugyancsak hatásosan véd. A csalánteának nincs rossz íze, de cukor nélkül igyuk! Ízét javíthatjuk kamilla vagy borsmenta hozzáadásával.

Vízkór esetén a csalán erős vízhajtó hatása segít. Vérképző tulajdonsága sápkór, vérszegénység és más súlyos vérmegbetegedés esetén is hatékony segítséget biztosít. Ellenállóbbá tesz bennünket, ha hajlamosak vagyunk a megfázásra, segít köszvényes és reumatikus panaszok esetén is. Segítséget nyújt érszűkület esetén is.

Minden görcs, akárhol jelentkezik is, vérkeringési zavarra utal. Ilyenkor ajánlatos a csalánfőzettel történő lemosás és a fürdő.
Isiász, lumbágó, valamint a kar és a láb ideggyulladása esetén nagyon óvatosan, finoman masszírozzuk friss csalánnal a beteg testrészt. Isiásznál például a bokától kezdve a lábszár külső oldalán haladva a csípőig, onnan a belső oldalon vissza egészen a bokáig, nagyon lassan kenjük végig friss növénnyel a testet. Ezt csináljuk meg kétszer, majd befejezésül a csípőtől indulva lefelé a fart is bekenjük. Utána a bőrt hintőporozzuk be.

c3731266-tea-3673714-960-720.jpg


Teaöntet:

1 púpozott teáskanál csalán 1/4 liter vízhez: csak forrázzuk, rövid ideig áztatjuk.

Csalántinktúra:

A tavasszal vagy ősszel kiásott gyökereket kefével megtisztítjuk, apróra vágjuk és üvegbe tesszük. 38-40%-os gabonapálinkával felöntjük, és meleg helyen 14 napig állni hagyjuk.

Hajmosás:

Egy ötliteres edényben 4-5 összmaréknyi friss vagy szárított csalánra hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön forrásig melegítjük. Ezután öt percig állni hagyjuk. Ha gyökeret használunk, jó összmaréknyit áztassunk hideg vízben egy éjszakán át, másnap forraljuk fel és 10 percig hagyjuk állni. A fej mosásához ilyenkor színszappant használjunk.


Vigyázat! A beidézett anyag keveri a dolgokat.

A tea készül csalánlevélböl. S azt 6 hét után be kell fejezni, 6 hét szünet. Ezalatt váltani lehet a fehér árvacsalánra, majd vissza.

A gyökeret fözzük, s az fiukáknak a megfelelö heremüködés miatt fontos.

A termést/virágot megintcsak külön gyüjtve, salátába bele ahogy van, na az maga a csuda.
 
Utoljára módosítva:

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Vigyázat! A beidézett anyag keveri a dolgokat.

A tea készül csalánlevélböl. S azt 6 hét után be kell fejezni, 6 hét szünet. Ezalatt váltani lehet a fehér árvacsalánra, majd vissza.

A gyökeret fözzük, s az fiukáknak a megfelelö heremüködés miatt fontos.

A termést/virágot megintcsak külön gyüjtve, salátába bele ahogy van, na az maga a csuda.


Köszönöm megtisztelő figyelmedet és a kiegészítést kedves halimba111!
a cikket innen másoltam https://szimpatika.hu/cikkek/9149/csodatevo-csalan,
gondolom ez nem egy gagyi oldal ,de ha mégis úgy gondolod akkor bocsánat.
Igyekszem olyan cikkeket hozni amit szakemberek írnak és érthető nyelven tájékoztatnak bennünket.
A hsz-id szerint roppant tájékozott vagy az eü terén ,nem vitatom ,de szerintem azért túlzás a hsz kezdése.
További kellemes napot .
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Egy kis kitérő .....

Áprily Lajos

Emberek

Közöttünk járnak - jól ismerheted -
büszkén, fennkölten, mint az istenek,
kikkel különben gyakran értekeznek;
téged, köszönd meg, hogyha észrevesznek.
De ezt nekik meg kell bocsátanod,
mást szomjaznak, a fényontó napot;
szemük kibírja nem káprázva, bátran -
és lenn csúszkálnak itt a föld porában.

S közöttünk járnak - hátha ismered? -
szelíd, csöndben merengő emberek.
Lehajtott fejjel, búsan, szenvedőn
a porba néznek önfeledt-merőn.
A hangjuk halk, a léptük ingatag,
megannyi félszeg, álmodó alak,
szemük csak rejtve, néha-néha lobban -
s ott jár a lelkük fenn a csillagokba
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toma Judit:

Mondd, van olyan, hogy bocsánat-raktár?


Mondd, miért van, hogy nekem nem jut,

mikor te az előbb kaptál?

Mondd, van olyan, hogy elfogy a bocsánat?

Mondd, mit kap az, aki csak ennyit kér magának?

És mondd, van a bocsánatnak ára?

Meg tudja fizetni, akinek nem telik ruhára,

cipőre, kenyérre, ételre, italra,

-mondd, az ilyennek meg lesz-e bocsátva?



És mondd, mennyi időre kapod, hogyha kéred?

Örökké tied lesz, vagy csak egy időre bérled?

És mondd, mi van, ha lejár az időd?

Hogy állsz meg majd akkor az emberek előtt?

Vagy ha végtelen a bocsánat joga:

minden bűnöd meg van bocsátva?

Mondd, a bocsánatot kitől kell kérni?

És aki adja, mindenkinek

egyforma mértékkel méri?



Mondd, miért nehéz megbocsátani?

Mondd, kitől lehet az ilyet tanulni?

Mondd, a megbocsátást ő hol tanulta?

S mondd, nem felejthette el már

régen azóta?



Mondd, a bocsánatot elveszteni lehet?

S, ha találtam, továbbadhatom neked?

És, ha én valaha elvesztem, ha kaptam,

kérhetek megint, vagy örökre elhagytam?

Mondd, lehet-e több adagot kérni,

hogyha tőlem kérnek, én is tudjak adni?

Mondd, egy embernek hányszor jár bocsánat?

Mondd, a bocsánattal véget ér a bánat?



Mondd, -és bocsáss meg, hogy ennyit kérdezek-:

ez tényleg ilyen nehéz, vagy én vagyok gyerek?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Egy megható vers Kárpáti Piroskától

Kárpáti Piroska Üzenet Erdélyből

Üzent az Olt, Maros, Szamos,
Minden hullámuk vértől zavaros,
Halljátok, ott túl a Tiszán,
Mit zúg a szél a Hargitán?
Mit visszhangoznak a Csíki hegyek,
Erdély hegyein sűrű fellegek?

Ez itt magyar föld és az is marad,
Tiporják bár most idegen hadak,
Csaba mondája új erőre kél,
Segít a vihar és segít a szél,
Segít a tűz, a víz, a csillagok,
S mi nem leszünk mások, csak magyarok!

Ha szól a kürt, egy szálig felkelünk!
Halott vitézek lelke jár velünk.
Előttünk száll az ős Turul-madár,
Nem is lesz gát, és nem lesz akadály!
Ember lakol, ki ellenünk szegül,
A székely állja, rendületlenül!


Üzenik a gyergyói havasok:
Megvannak még a régi fokosok!
Elő velük, jertek, segítsetek!
Székely anya küld egy üzenetet:
Hollók, keselyűk tépik a szívünket,
Rablóhordák szívják a vérünket!

Ha nem harcoltok vélünk, elveszünk!
E végső harcban: egyedül leszünk!
És a honszerző hősök hantja vár,
Ha odavész az ősmagyar határ!
És ha rablóknak kedvez a világ,
Mutassunk akkor egy új, nagy csodát!

Megmozdulnak mind a Csíki hegyek,
Székelyföld nem terem több kenyeret,
Elhervad minden illatos virág,
Mérget terem minden gyümölcsfaág.
Vizek háta nem ringat csónakot,
Székely anya nem szül több magzatot!



Vadon, puszta lesz az egész vidék,
S végezetül, ha ez sem lesz elég,
A föld megindul, a mennybolt leszakad,
De Erdély földje csak magyar marad!

Kárpáti Piroska
(tanítónő; az románok e verséért 1920-ban felakasztották)


 
Utoljára módosítva:

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
A SÁRGADINNYE JÓTÉKONY HATÁSAI

A SÁRGADINNYE A NYÁR EGYIK KEDVELT FINOMSÁGA. FOGYASZD AKÁR MINDEN NAP, AMÍG SZEZONJA VAN, HISZEN ISTENI ÍZE MELLETT RENGETEG ÁLDÁSOS HATÁSA IS ISMERT.

sárgadinnye.jpg

Igazi idénygyümölcs lévén a sárgadinnye nem fogyasztható az év minden szakában, ezért ha szereted, nem is kell, hogy akár egyetlen nap is elteljen úgy, hogy nem eszel belőle. Akár önálló étkezésként is kiváló. Ha egy kis sajttal, túróval fogyasztod, isteni és szuperegészséges lakomát csaphatsz belőle.

VITAMINBOMBA
Aki a sárgadinnyét szereti és rendszeresen fogyasztja, az nagyon jót tesz szervezetével, ugyanis gazdag ásványianyag-forrás: karotint, foszfort, vasat és nátriumot tartalmaz. De igen nagy mennyiségben tartalma A-, B1-, B2- és C-vitamint is.

HŰSÍTŐEN HIDRATÁL
A dinnyék úgy az igaziak, ha behűtöd őket. A forró napokon nem is kíván mást a szervezet, mint lédús hűsítőket. Mivel a sárgadinnyének magas a víztartalma, ezért esik olyan jól a kánikulában. Pótolja szervezeted elvesztett folyadékmennyiségét. Így nem csak ízlelőbimbóid, de az egész tested hálás lesz, ha gyakran fogyasztod.

SEGÍTI AZ EMÉSZTÉST
Magas rosttartalmának köszönhetően a sárgadinnye hatékony segítséget nyújt az emésztési folyamatok normalizálásában. Nem csak a bél-, de a gyomorproblémákat is orvosolja, ezért ha hasonló gondokkal küzdesz, irány a piac, és dobj a kosaradba néhányat ezekből a finom gyümölcsökből.



FOGYÓKÚRÁZÓKNAK IS AJÁNLOTT
A sárgadinnye energiatartalma igen kevés, ezért bátran fogyaszthatják azok is, akik szigorú diétát követnek. Mivel azonban szénhidrát-tartalma magas, ezért a cukorbetegek csak nagy körültekintéssel fogyasszák.

ERŐSÍTI AZ IMMUNRENDSZERT
A különböző betegségek, fertőzések ellen kiváló csodaszer a sárgadinnye. Bár a nyár nem az a időszak, amikor a háziorvosi rendelők zsúfolva vannak a betegektől, azért érdemes már jó előre megerősíteni immunrendszeredet, ami a sárgadinnye fogyasztásával különösen jó választás.

MÉREGTELENÍT
Magas folyadék- és rosttartalma miatt a méregtelenítési folyamatokban is nagy szerepet játszik ez az isteni gyümölcs. Csak úgy átmossa a szervezetet a méreganyagoktól, és nem csak belsőleg érezhető ez, de a bőrödön is tapasztalni fogod a sárgadinnye tisztító erejét.

A SZÍNED IS JOBB LESZ
A narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök béta-karotint tartalmaznak, amitől ugyan nem fogsz intenzívebben barnulni, viszont narancsos, üde, gyönyörű színt varázsol a bőrödnek, amitől sokkal napbarnítottabbnak fogsz tűnni.
sárgadunnamed.jpg s zöld dinnye.jpg
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezért együnk mindennap ánizst

A jellegzetes ízű és illatú ánizst általában süteményekbe, kekszekbe, tortákba teszik, és italokat is ízesíthetnek vele. Azonban az ánizst nemcsak időnként érdemes fogyasztani, naponta beilleszthetjük az étrendünkbe, mert számos kedvező hatása van az egészségünkre.
Az ánizst egész magként és őrölt formában is beszerezhetjük. Számos vitamin és ásványi anyag található meg benne, például A- és C-vitamin, kalcium, magnézium, foszfor, kálium, szelén, mangán és vas. A hagyományos gyógyászat szerint az ánizs igen kedvezően hat a szervezetünkre, stimulálja például az idegrendszert, a méregtelenítést, az izmok regenerációját egyaránt. lássuk, miért érdemes még rendszeresen fogyasztani!
Bármilyen emésztési panaszunk van, az ánizs segíthet: akár hányingerrel, hasi fájdalommal vagy fokozott gázképződéssel küzdünk, a fűszernövénynek köszönhetően gyorsan enyhülhetnek a panaszaink. Szintén érdemes kipróbálni, ha hasmenésünk van, illetve ha fertőzés miatt vannak gyomorbántalmaink. Az ánizst étvágytalanoknak is ajánlják.
Az ánizsból készült gyógytea nagyszerűen nyugtatja az idegeket, ellazítja az izmokat, így segíti az elalvást, és hozzájárul a jobb éjszakai pihenéshez. Az ánizstea különösen azoknak ajánlott, akik tartanak az altatók esetleges mellékhatásaitól.

Érdemes ánizsteát innia azoknak is, akik hurutos köhögéssel küzdenek. Az ánizsban található hatóanyagok ugyanis természetes köptetőként is működnek, segítik a letapadt váladék feloldását és kiürülését a szervezetből. Az ánizs természetes megoldást nyújthat a megfázás, az influenza tünetei ellen, de azok is kipróbálhatják, akik asztmával vagy bronchitisszel küzdenek.


anizs.jpg


Érdemes gyakrabban használni az ánizst, meglepően jó hatásai vannak a szervezetünkre!

Az ánizs a bőrproblémák ellen is hatékony lehet, köszönhetően a benne található antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületeknek. Az erős, ízesítetlen ánizsteát használhatjuk a pattanásos bőr lemosására, a korpás fejbőrre öblítőként, de egyéb bőrproblémák ellen is, és abban az esetben is, ha a bőrünket valamilyen élősködő (például tetű) támadta meg. Az ánizsos lemosás a rovarcsípések okozta kellemetlen tüneteket is enyhíti.

Az ánizs kellemes illata és enyhe antimikrobális hatóanyagai segíthetik a kellemetlen szájszag elleni küzdelmet, ezért érdemes szájöblítőként is használni. Főzzünk erős ánizsteát (egy evőkanál egész ánizst forrázzunk le két deci vízzel, fedjük le, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük át), hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, majd ezzel öblögessünk. A gyógynövény hatóanyagi segíthetnek megszabadulni a kellemetlen szájszagot okozó baktériumoktól, de az ínyproblémákat okozó mikrobáktól is.
A hagyományos gyógyászat hívei szerint az ánizs rendszeres fogyasztása a szexuális vágynak, a libidónak is jót tesz. Az ánizst főleg az idősebb férfiaknak érdemes fogyasztani: naponta igyanak meg egy pohár vizet, melybe egy kiskanál őrölt ánizst kevertek.

A gyógynövény gyulladáscsökkentő és enyhe érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatásait akkor is kihasználhatjuk, ha ízületi gyulladással küzdünk. Az ánizst fogyaszthatjuk tea formájában is, de emellett készíthetünk az erős teából borogatást is, mellyel az érintett ízületeket kezelhetjük. Az ánizs emellett az izmokra is jó hatással van.
https://www.hazipatika.com/eletmod/.../ezert_egyunk_mindennap_anizst/20160309115412
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Fűszernövények termesztése kiskertben és lakásban

ÁNIZS - Pimpinella anisum

naturagyogynovenyanizs_1i4G1246000588.jpg

Az ánizs tipikusan az a fűszer, amit vagy nagyon kedvel valaki, vagy nagyon nem, középút nincs.

Maga a növény a kaporhoz hasonlít, ami nem csoda, hiszen rokonok. A Földközi-tengernél honos, ott gyomként is megtalálható mindenfelé, nálunk termesztik.

A hazánkban termesztett ánizs 30-50 cm magas, egyéves növény.
Virágai apró, júliusban virágzó, fehér virágokból álló, összetett ernyőt alkotnak.
Termése augusztus-szeptemberben érik.


Ánizs

Az ánizs termesztése

Ánizsmagot vetőmagboltban érdemes vásárolni, de a fűszerként vett ánizsmag is szép eredménnyel kicsírázik
Meleg és tápanyagigényes, ezért napos helyen fekvő, jó táperőben lévő földbe vessük, lakásban is napos helyen tartsuk!
Magvai már 4-5 C-on csíráznak, de az optimális hőmérséklet 25 C.
A magvakat kiskertben 20-24 cm sortávolságra vessük, egymástól 1 - 2 cm-re, 1,5-2 cm mélységbe.

Cserépbe, balkonládába szórjuk néhány szemet, majd kelés után ritkítsuk ki, ha több van, mint amennyit megtartanánk belőle.

A vontatott kelés miatt a kertben ügyeljünk a vetemény gyommentesen tartására!
Magját augusztusban, szeptemberben a főernyők teljes érésétől kezdve folyamatosan szedjük.





AZ ÁNIZS FELHASZNÁLÁSA

Az ánizs édeskés, jellegzetes aromájú fűszer, leginkább a magját használjuk.
Sütemények, kompótok (pl. rebarbarához vagy almához finom), lekvárok, gyümölcslevesek ízesítésére ajánlott, de likőrök, cukorkák ízében is találkozunk vele. (Fogkrémekbe, szájápolókba is teszik.)

Az ánizs gyógyhatása
Emésztést serkentő, szélhajtó, étvágyjavító, tejszaporító, nyálkaoldó, sok teakeverék alkotóeleme. Olaját kisajtolva hasonló célokra lehet használni, de pl. kockacukorra cseppentve is bevehetjük.

Gyógynövényboltok jellegzetes illatának is alkotórésze, vásárolni is ott érdemes.
Őrölt formában nem nagyon elterjedt, ezt házilag, frissen érdemes készíteni, ha szükség van rá.


ánizs.jpg ánizs2.jpg mb_sub.jpg



ÁNIZS receptek

PIMPINELLA ANISUM

Más nevei: ánizsmag, illatos ánizs, közönséges ánizs,

bécsi- vagy édeskömény

Tea: 1 teáskanálnyi összetört ánizsra öntsünk 2-3 dl forró vizet, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. (Szélhajtó, görcsoldó, emésztést serkentő, csecsemők hasgörcse ellen is alkalmazható.)

Olaj: 100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk.(Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat.)

Fűszerként: Jellegzetes illatú, édes aromájú mag, teasüteményeket, péksüteményeket ízesítenek vele, virágját és levelét pedig salátákhoz teszik.



Asztma kezelésére

* Az asztma kezelésének kiváló gyógyszere. Mivel segít eltávolítani a hörgőkben lerakódott váladékot, növeli a légzőfelületet, így csökkenti az asztmatikus görcsök kialakulásának lehetőségét. A teát étkezés után, mézzel édesítve igyuk.


Gyenge gyomorra

* A gyenge gyomrúak gyógyszere. Javítja az étvágyat, oldja a görcsöket, erősíti a gyomrot, és ezáltal javítja a közérzetet. A teát étkezés előtt, édesítés nélkül kell fogyasztani.

* Alkotórésze a méregtelenítő és tisztító teakeverékeknek, mert kedvezően befolyásolja a vastagbél erjesztő és rothasztó folyamatait, ezáltal könnyíti a máj munkáját. A tea étkezés előtt, édesítés nélkül fogyasztandó.


Vese- és húgyúti problémák ellen

* Vese- és húgyhólyagproblémák esetén is eredményesen alkalmazható. Illóolajának egy része a vesén keresztül választódik ki, így a vese és a húgyhólyag gyulladásánál jó. Fertőtlenítő, és baktériumölő hatása van. Ehhez kombinálhatjuk bazsalikommal, édesköménnyel, apróbojtorjánnal, nyírfalevéllel. A teát étkezés előtt, édesítés nélkül idd.

Bedörzsölés, pakolás

* Boros kivonata jó hatású külsőleg bedörzsölőszerként vagy pakolásként zúzódásokra és ínhúzódásokra. Ehhez 10 dkg porított ánizsmagot áztass 9 dl száraz fehérborban.



Anyatej szaporítására

* Az ánizsból készített tea vagy leves fokozza az anyatej termelődését.

Székrekedés ellen

* A székrekedés elleni teakeverékeknek is része az ánizsmag. Nem hashajtó, de mégis fokozza a székletürítést, ugyanis élénkíti a bélperisztaltikát. Növelhető a hatása angyalfűvel, fekete bodzavirággal, hársfavirággal és cickafarkfűvirággal.
* Az ánizst és ezeket 1:1 arányban keverd össze, ebből egy evőkanálnyi mennyiséget 2 percig főzz, majd 15 percig hagyd állni. Szűrés után, édesítés nélkül, étkezések között kortyold el.

Fájdalomcsillapításra

* Az ánizsolajat hidratáló krémbe keverve remek fájdalomcsillapítót kapunk. A fájó testrészekbe masszírozva csökkenti a stressz okozta izom-összehúzódásokat. A belső szervek megbetegedéseinek tüneteit is csökkenti így alkalmazva, ha problémás szerv fölött 15 percig körkörös mozdulatokkal bemasszírozod a kenőcsöt a bőrbe. Csak magát az ánizsolajat is be lehet masszírozni az akupunktúrás pontokba.





Az ánizs mint fűszer

Az ánizs inkább édes krémek, tészták, főleg a mézeskalács nélkülözhetetlen fűszere, de ha egy fej vöröhagyma oldalába 2-3 ánizst szúrunk és ezzel pároljuk a pecsenyét, zamatossá teszi.



Ánizsos ázsiai recept

Hozzávalók:

1 csirkemell
1 póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
kb. 5 cm gyömbér
2 sárgarépa
1 kis zeller vagy angol zeller
1 kis kínai kel
25 dkg shitake gomba
1-2 chilipaprika
15 dkg rizstészta
húsleveskocka
bors

kínai ötfűszer keverék (vagy örölve a következő egyedi fűszerek: bors, szegfűszeg, fahéj, csillagánizs és édeskömény)
1 evőkanál (szezám)olaj
2-3 evőkanál szójaszósz

Elkészítése:
A gyömbért és a fokhagymát apróra vágjuk vagy lereszeljük.
A csirkemellett vékony csíkokra vágjuk.
A pórét és a sárgarépát hosszában félbevágjuk, majd vékonyan felkarikázzuk.
A zellert vékony csíkokra vágjuk. A gombát kisebb darabokra vágjuk, pl. negyedeljük. A kínai kelt félbevágjuk, és felcsíkozzuk. A chilit felkarikázzuk.

A wokot előmelegítjük, beleöntjük a szezámolajat, és megpirítjuk benne a gyömbért és a fokhagymát, ügyelve, hogy meg ne égjenek.
Rádobjuk a csirkemellcsíkokat, és lepirítjuk.
Hozzáadjuk a pórét, megpároljuk, majd *puhulási sorrendben* a többi hozzávalót (először a zellert és a répát, végén a kínai kelt).

Fűszerezzük, és felöntjük annyi forró vízzel, amennyi ellepi, pár percet főzzük.
Ezután hozzáadjuk a rizstésztát, és elzárjuk alatta a tűzhelyet, és fedő alatt hagyjuk állni.
Közben néhányszor átkavarjuk, hogy a puhuló tészta elkeveredjen a zöldségekkel.

http://www.shp.hu/hpc/web.php?a=naturagyogynoveny&o=anizs_1i4G
 

Csatolások

  • anizs (1).jpg
    anizs (1).jpg
    29.2 KB · Olvasás: 2
  • anizs.jpg
    anizs.jpg
    84.7 KB · Olvasás: 2

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Így fagyasszuk le a zöldségeket és a gyümölcsöket, hogy télen is finomak legyenek
A fagyasztó feltalálása óta nagyon egyszerű megőrizni ételeinket télire. Hiszen a tavasz és a nyár, sőt még az ősz is tele van finomabbnál finomabb terményekkel, amelyekből néha túl sok is terem. Kár lenne hagyni kárba veszni őket, bátran fagyasszuk le frissen, esetleg, ha ételt készítünk belőle, akkor félkész vagy kész állapotban. Mutatjuk, hogyan.

Dobozzal a fagyasztóba
Ha megnézzük nagymamáink fagyasztóját, akkor azt látjuk, hogy bezacskózva vagy bedobozolva kerülnek bele az élelmiszerek. Nagyon praktikus például a vajas doboz, a tejfölös doboz vagy a joghurtos műanyag poharak is attól függően, mit akarunk lefagyasztani.

Ezeket a dobozokat könnyű egymásra pakolni, így rendszerezhetjük a fagyasztót.

A zacskóban történő fagyasztás egyik előnye, hogy a zacskó átlátszó, tehát pontosan tudjuk, mi van benne. Arra azonban figyeljünk, hogy nyomjunk ki belőle annyi levegőt, amennyit csak tudunk, és jól zárjuk le a zacskó száját.

20200320fagyaszto-fagyasztas.jpg

Mindig a tökéletesen érett, jó állapotú gyümölcsöket és zöldségeket fagyasszuk le!FORRÁS: SHUTTERSTOCK
Fagyasztás előtt mindenképp írjuk rá a dátumot, és hogy mi van a dobozban. Zacskóban könnyű elrakni a babot, a borsót, az uborkasalátát, dobozba pedig a bogyós és más gyümölcsöket.

Felvághatjuk a zöldségleves alapanyagait is, majd zacskóba téve az is mehet a fagyasztóba. Így legközelebb már csak elő kell vennünk, és főzni vele.

Mindig a tökéletesen érett, jó állapotú gyümölcsöket és zöldségeket fagyasszuk le!

Nagyobb gyümölcsök fagyasztása
A nagyobb gyümölcsöket, például almát, körtét, mangót, őszibarackot, fagyasztás előtt érdemes meghámozni, a magot a csonthéjasokból kivenni. Vágjuk kisebb darabokra, majd tegyük olajjal kikent dobozokba.

Lefagyaszthatjuk továbbá püré vagy lé formájában is.

A püré elkészítéséhez forraljuk fel a gyümölcsöt cukorral és vízzel, nyomkodjuk át szitán, és mehet is a dobozba. A levet is kisajtolhatjuk belőle, mehet egy műanyag üvegbe, majd a fagyasztóba. Persze smoothie-kat is készíthetünk, adagokban mehetnek a fagyasztóba, így bármikor kéznél lesznek.

Vannak bizonyos gyümölcsök, amelyek könnyen elszíneződnek, mint a sárgabarack, az alma, a szilva vagy a rebarbara. Ezeket érdemes cukorszirupban lefagyasztani. 450 g cukrot kell feloldani 1 liter vízben, felforralni a keveréket, hagyni kicsit hűlni, majd hozzáadni egy citrom levét.

Tegyük a felszeletelt gyümölcsöket egy műanyag dobozba, majd öntsük rá a cukorszirupot. Zárjuk le, és mehet is a fagyasztóba. Ezeket érdemes felhasználni három hónapon belül.

Persze a gyümölcsökből akár fagylaltot vagy szorbét is készíthetünk, így is megőrizhetjük őket későbbre. A lényeg, hogy ne hagyjuk kárba menni.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves olvasó!

A feltett cikkek amelyek gyógyhatású növényekről,meditációkról ,masszázs -és akupunktúrás pontok ajánlásáról szólnak nem helyettesítik az orvost,kiegészítik az orvosi kezelést.
Betegség esetén első az orvos véleménye,th-ja .
A szlogen változatlan ....kérdezze kezelőorvosát,gyógyszerészét....
Köszönöm,hogy olvastátok a feltett cikkeket.
Remélem sikerült segíteni,megérteni egyes betegségeket.
További sikeres ,egészségben töltött napokat kívánok.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
:mad::mad::mad:,igen ,ritkán de előfordul,hogy ilyen dühös vagyok.A sokadik levelet kapom a különböző alapítványoktól .1500 ft-ról kitöltött sárga csekket mellékelve .Honnan tudják a nevemet,a címemet?Hol van a sokat emlegetett adatvédelem?Pl freemailba nem engedett belépni míg el nem fogadom az adatvédelemről szóló hablatyot. Amikor nekem lett volna szükségem segítségre,mert előfordult kinevettek a Humán szolgáltató munkatársai .....azért öltöztem szegényesen,hogy annak látszódjak....megjegyzéssel.
A gyerekeim segítsége nélkül nem tudnám a gyógyszert sem kiváltani,és az ismerőseimtől kapott zöldséget,gyümölcsöt megvenni.Főleg a cigány menyem sokat gondol rám,a tőle kapott zöldségekből tudtam télire savanyúságot elrakni és befőtteket télire.Szülei többször vágnak egy évben hízót és mindig kapok hentesárút.
A több mint 100 leggazdagabbnak miért nem tudják a nevét,címét és miért nem tőle kérnek az alapítványok?Miért egy kispénzű nyugdíjast háborgatnak?
Remélem lesz olyan személy aki valamelyik alapítványhoz tartozik és elolvassa az írásomat.
 

Rumarisz

Állandó Tag
Állandó Tag
:mad::mad::mad:,igen ,ritkán de előfordul,hogy ilyen dühös vagyok.A sokadik levelet kapom a különböző alapítványoktól .1500 ft-ról kitöltött sárga csekket mellékelve .Honnan tudják a nevemet,a címemet?Hol van a sokat emlegetett adatvédelem?Pl freemailba nem engedett belépni míg el nem fogadom az adatvédelemről szóló hablatyot. Amikor nekem lett volna szükségem segítségre,mert előfordult kinevettek a Humán szolgáltató munkatársai .....azért öltöztem szegényesen,hogy annak látszódjak....megjegyzéssel.
A gyerekeim segítsége nélkül nem tudnám a gyógyszert sem kiváltani,és az ismerőseimtől kapott zöldséget,gyümölcsöt megvenni.Főleg a cigány menyem sokat gondol rám,a tőle kapott zöldségekből tudtam télire savanyúságot elrakni és befőtteket télire.Szülei többször vágnak egy évben hízót és mindig kapok hentesárút.
A több mint 100 leggazdagabbnak miért nem tudják a nevét,címét és miért nem tőle kérnek az alapítványok?Miért egy kispénzű nyugdíjast háborgatnak?
Remélem lesz olyan személy aki valamelyik alapítványhoz tartozik és elolvassa az írásomat.

Kedves Vándorcsillag!
Kérlek nézd meg, vagy kérd meg ismerősödet, vagy rokonodat, nézzen utána, hogy a telefontársaságok online tudakozójában szerepelsz-e. Törvénytelen, de bevett eljárás, hogy onnan állítanak össze maguknak az ilyen szervezetek adatbázist a titkosítatlan adatokból (név, telefonszám, cím). Ha nyilvánosak az adataid, a szolgáltatónál lehet kérni a titkosítást.
Remélem, ez segített valamit.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Vándorcsillag!
Kérlek nézd meg, vagy kérd meg ismerősödet, vagy rokonodat, nézzen utána, hogy a telefontársaságok online tudakozójában szerepelsz-e. Törvénytelen, de bevett eljárás, hogy onnan állítanak össze maguknak az ilyen szervezetek adatbázist a titkosítatlan adatokból (név, telefonszám, cím). Ha nyilvánosak az adataid, a szolgáltatónál lehet kérni a titkosítást.
Remélem, ez segített valamit.

Köszönöm,hogy olvastad.A telefonszámom titkosítva van a vásárlás pillanatától,de valahogy mégis mindig megtalálnak és telefonálnak.Most ez a levél nagyon felbosszantott,mindig van valami ami elromlik ,javításra szorul,jelen pillanatban víz-gáz szerelőt várok aminek a költségét a gyerekeim fizetik.
 

Rumarisz

Állandó Tag
Állandó Tag
Köszönöm,hogy olvastad.A telefonszámom titkosítva van a vásárlás pillanatától,de valahogy mégis mindig megtalálnak és telefonálnak.Most ez a levél nagyon felbosszantott,mindig van valami ami elromlik ,javításra szorul,jelen pillanatban víz-gáz szerelőt várok aminek a költségét a gyerekeim fizetik.

Sajnos láttam már olyat (családtagnál), hogy szolgáltatói üzletben való vásárláskor az eladó megkérdezi, hogy titkosított legyen-e a szám. A vásárló igent mond, és amikor otthon ellenőrzi, mégis fent van a neten.
Az anyagi problémáid miatti frusztráltságoddal teljesen együtt érzek, és örülök, hogy a gyermekeid tudnak és akarnak is segíteni. Remélem mihamarabb megoldódnak a gondjaid.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajnos láttam már olyat (családtagnál), hogy szolgáltatói üzletben való vásárláskor az eladó megkérdezi, hogy titkosított legyen-e a szám. A vásárló igent mond, és amikor otthon ellenőrzi, mégis fent van a neten.
Az anyagi problémáid miatti frusztráltságoddal teljesen együtt érzek, és örülök, hogy a gyermekeid tudnak és akarnak is segíteni. Remélem mihamarabb megoldódnak a gondjaid.

Először is gratulálok az állandó tagságodhoz :cool:
Hálásan köszönöm az anyagi problémáim miatti frusztráltságom teljes együtt érzésedet.Remélem én is,hogy neked nem kell átélni a mély szegénységet,gondtalanul élheted az életed
További szép és kellemesen eltöltött napokat .:dr_173::dr_31:
 

Lovas11

Kitiltott (BANned)
Kedves Vándorcsillag!
Kérlek nézd meg, vagy kérd meg ismerősödet, vagy rokonodat, nézzen utána, hogy a telefontársaságok online tudakozójában szerepelsz-e. Törvénytelen, de bevett eljárás, hogy onnan állítanak össze maguknak az ilyen szervezetek adatbázist a titkosítatlan adatokból (név, telefonszám, cím). Ha nyilvánosak az adataid, a szolgáltatónál lehet kérni a titkosítást.
Remélem, ez segített valamit.
A helyi jegyzönél kell letiltatni a legális adatkiadást.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
FŰSZER VAGY GYÓGYSZER? – NÖVÉNYEK, AMIK MINDKÉT MÓDON MŰKÖDNEK
2020. január 18., szombat

fűszerek és-7.jpg


„Az egészséges és a beteg nem egy ételt szeretnek!” – tartja a régi mondás, és valóban, ha odafigyelünk szervezetünk jelzéseire, éhségünk elűzése mellett egészségünkért is sokat (t)ehetünk. A gyógyászatban, illetve a konyhában használt növények körét hajlamosak vagyunk külön halmazként kezelni, azonban a két csoport közös része jóval nagyobb, mint azt elsőre gondolnánk!

Pottyondy Ákos

Az ételek ízének jellegét, minőségét alapvetően meghatározza, hogy milyen fűszereket adunk hozzá. Még egy teljesen átlagos konyha polcán is számos olyan fűszert találhatunk, melyeket nem csupán ételízesítésre, de gyógyításra, betegségek megelőzésére is használhatunk.

Sokszor nem is gondolnánk, hogy mindennapi fűszereinknek milyen erős gyógyító hatása lehet!
Nem véletlen, hogy egy betegség által legyengített szervezet azt az ételt fogja kívánatosnak találni, melyben a fűszerek nem csak ízélményt, de gyógyulást, erőt is jelentenek számára.

Alapvetés, hogy a gyógynövényeket nem csak akkor célszerű használni, amikor már jelentkeznek a betegség tünetei, hanem érdemes mindennapjaink részévé tenni őket, és akár pusztán jó érzésből, kedvtelésből is fogyasztani a belőlük készült jóízű készítményeket. Amilyen jól tud esni télen egy forró menta-kakukkfű tea, olyan frissítő lehet nyáron egy citromfüves bodzaszörp!

A gyógy- és fűszernövényekre egyaránt igaz, hogy fogyasztásuk tisztán, frissen, de legfeljebb egy éven belül feldolgozott állapotukban javasolt. A legerősebb gyógyhatással, a legkarakteresebb ízvilággal azok a növények bírnak, melyek tiszta gyűjtőhelyükről, szakmailag hiteles kertészetből vagy feldolgozótól, de legjobb esetben saját kertünkből kerülnek asztalunkra. Az áruházak pultjain itt-ott elhelyezett, hormon- és növényvédő permetek által hirtelen nagyra növesztett, látszólag tökéletes növények jól mutatnak ugyan, de beltartalmi értékük legfeljebb a február környéki üvegházas paradicsom ízével vetekedhet…

Nagyon fontos, hogy

a fűszerek gyógyhatását könnyen gyengítheti vagy akár meg is semmisítheti az ételek készítésének folyamata,
ezért amennyiben a gyógyhatást is szeretnénk érvényesülni hagyni, kíméletes módon kell a sütést-főzést végeznünk! Könnyen belátható például, hogy egy több órás, magas hőmérsékleten történő sütés során a gyógyhatásért felelős összetevők a hő hatására könnyen sérülhetnek. Amennyiben lehetséges, ilyen esetben érdemes alacsonyabb hőmérsékleten dolgozni, vagy a gyógyhatásért felelős fűszereket a sütés-főzés vége felé az ételhez adni.

Vegyünk sorra tehát néhány olyan fűszert, amelyek segítségével egy betegség esetén valódi gyógyító ételt tehetünk az asztalra:

Erőspaprika

A mostanában divatba jött különféle chili paprikák mellett a régi, jól bevált „hegyes erős” is nagy mennyiségben tartalmaz kapszaicint, amely nem csupán a paprika csípősségéért felelős, de rendkívül erős gyulladáscsökkentő is. A régiségben az erős paprikát elsősorban gyomorbetegségekre, valamint a felső légúti problémák kezelésére alkalmazták: baktericid hatása mellett enyhíti a torokgyulladás tüneteit, valamint fokozza az orrnyálkahártya működését, ezáltal hígítja az orrüregekben letapadt váladékot is.
erőszöld.jpg Erőspiros.jpg
Szervezetet melegítő hatásának köszönhetően nem csak nyáron, de télen is érdemes fogyasztani. Lokálisan serkenti a vérkeringést, ezért belsőleges használata mellett ma már különféle tapaszok és kenőcsök formájában is találkozhatunk vele. Mindezek mellett a csípős érzésre válaszul szervezetünk endorfint („boldogsághormont”) termel, ezért – egy határig – a csípősség érzése élvezetesnek is tűnhet!

Szurokfű

Bár nálunk is honos, a legtöbben mégis oregánóként, mediterrán ételek fűszernövényeként ismerik a szurokfüvet. A bozótos erdőszélek, száraz gyepek növénye már az ókori Egyiptomban is ismert volt, az ételek ízesítése mellett – olaja fertőtlenítő hatásának köszönhetően – megfázásos betegségek gyógyítására, sebek fertőtlenítésére használták.

A növény relatív nagy mennyiségben tartalmaz baktericid hatású karvakrolt és timolt, melyek a lepárolt illóolajban is nagy arányban vannak jelen – nem véletlen, hogy
zöldoregano.jpg oreganoszurokfű.jpg
a szurokfüvet sokan a „természet antibiotikumaként” tartják számon!
Forrázata (értsd: tea vagy leves formájában) köhögéscsillapító, fertőtlenítő hatású.

Rozmaring

Az egyik legszélesebb körben használt fűszernövény a népi gyógyászatban is évszázadok óta ismert és elismert alapanyag. Alapvető alkotóeleme az úgynevezett „magyar királynévíznek” (franciául: eau de la Reine de Hongrie), amely nem csupán egyike az első európai parfümöknek, de egyúttal széles körben alkalmazott orvosság is volt. A XIV. század végén megjelent készítmény receptúrájában a rozmaring mellett a kakukkfüvet és a levendulát is megtalálhatjuk.

A rozmaring illóolaja serkenti a vérkeringést, enyhe fájdalomcsillapító hatású.
Antioxidáns és antibakteriális hatásának köszönhetően forrázata kiválóan alkalmas meghűléses betegségek kezelésére, megelőzésére.
rozmaring (1).jpg rozmaring.jpg
Amellett, hogy báránysültek kiváló – és nélkülözhetetlen – fűszere, a növény emésztésjavító hatásai is bizonyítottak. Teája étvágyserkentő, valamint hozzájárul a zsíros ételek könnyebb emésztéséhez is.

Zsálya

A fűszerként sültekhez, vagy akár tésztákhoz is javasolt növény gyógyhatásainak köszönhetően a felső légutak megbetegedéseinek egyik leghatékonyabb gyógynövénye. Jellegzetes, kesernyés íze markánsan jelenik meg az ételekben, míg összehúzó és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően teáját öblögetve íny- vagy torokgyulladásra, lemosóként izzadáscsökkentő szerként is használhatjuk.

Amennyiben nagyobb mennyiségben áll rendelkezésünkre, fürdőt is készíthetünk belőle: az illatos vízben való elmerülés segíthet a különféle bőrproblémákon, de egyúttal aranyérbántalmak esetén is javasolt.
Salvia officinalis Orvosi zsálya.jpg Salvia-pratensis-1.jpg
Ételek, sütemények ízesítésére kis mennyiségben használhatjuk a zsálya illóolaját is,
amely párologtatóba csepegtetve segíthet a megfázásos betegségek megelőzésében, gyógyításában is.

Borsikafű

Az Erdélyben inkább csomborként ismert növényt már a török időkben is használták, fűszerként éppúgy, mint gyógynövényként. A jellegzetes ízű, illatú növény erős, de a borsnál szelídebb ízt adhat az ételeknek, ezért az érzékenyebb nyálkahártyával bíró, vagy

éppen diétán lévő emberek is könnyebben fogyaszthatják.
Csökkenti a felfúvódást, ezért kiválóan alkalmas hüvelyes ételek (bab, borsó stb.) ízesítésére. Gyomorerősítő hatású, de a népi gyógyászatban bélférgek elűzésére is alkalmazták. Erős aromájának, valamint illóolajtartalmának köszönhetően teáját megfázásos tünetekre is javasolják.

Kamilla

A fertőtlenítő hatásáról ismert gyógynövényt kevesek alkalmazzák fűszerként, holott jellegzetesen

aromás íze, ragyogó sárga színe az ételekben, salátákban való használatát is lehetővé teszi.
A szembetegségek ismert gyógynövénye erős fűszer, csak keveset használjunk belőle!
kamilla.jpg
Teája izzasztó hatású, ezért megfázásos betegségek idején javasolt fogyasztani, de a gyomor és a bélnyálkahártya gyulladásos megbetegedései esetén is érdemes lehet használni.

Egzotikumok

Végezetül essen szó egzotikus tájak fűszereiről is. A korábbi századokban nem, vagy csak nagyon nehezen elérhető fűszerek közül sok, ma már elengedhetetlen része minden hazai konyha fűszerkészletének.
feketebors.jpg
A trópusokon őshonos fekete bors évszázadokig elérhetetlen volt az európai ember számára, mára azonban az egyik legelterjedtebb fűszerré, a disznóvágások és a magyar konyha nélkülözhetetlen összetevőjévé vált. Az ételek ízesítése mellett (sok mézzel) teát is készíthetünk belőle, melyet megfázás esetén gyulladáscsökkentőként, köhögéscsillapítóként fogyaszthatunk.
kurkuma.jpg
A kurkuma sárga színéért felelős kurkumin nem csupán ételeinket színezheti, de gyulladáscsökkentő hatása miatt a kínai orvoslásban is nagyon régóta használják. Belsőleg és kenőcsök formájában külsőleg is alkalmazhatjuk.
gyömbér.jpg Eat-Ginger-Every-Day-For-1-Month-and-THIS-Will-Happen-to-Your-Body-600x315.jpg
A gyömbér szárnyasok, kekszek és sütemények fűszere, egyúttal az influenzás, megfázásos betegségek egyik legerősebb gyógynövénye is. Fokhagymával keverve rendkívül ízes köretek, mézbe sűrítve köptető szirupok is készíthetők belőle. Gyorsítja az emésztést, serkenti a bélrendszer működését.


Fentiekből is jól látszik, hogy a gyógynövények és a fűszerek közti átjárás jóval nagyobb, mint azt az átlag ember gondolná. Igazán jó ételt csak minőségi alapanyagokból, örömmel, szeretettel készíthetünk. Ha egy ilyen ételt egy beteg, gyöngélkedő ember asztalára, ágya mellé teszünk, a jól megválogatott fűszerezés nem csak a testet, de a lelket is vidítja!
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Sótlan /sózott földimogyoró


mogyoró 1.jpg


A földimogyoró táplálkozás-élettani hatása

Miért ajánlott fogyasztani?

A földimogyoró a kétszikűek osztályába, a hüvelyesek rendjébe és a pillangósvirágúak családjába tartozik. Őshazájában, Dél- Amerikában vadon is előfordul. Amerika felfedezése után Afrikán keresztül terjedt el fokozatosan az egész világon. Habár energiában gazdag, számos tápanyagot, ásványi anyagot, vitamint és antioxidánst tartalmaz, melyek elengedhetetlenek az optimális egészségi állapot eléréséhez és fenntartásához.

Ásványi anyagai közül kiemelkedik a réz, mangán, kálium, kalcium, vas, magnézium, cink és szelén
. Nagy mennyiségben tartalmaz polifenol antioxidánsokat, elsősorban p-kumársavat, amely csökkenti a gyomorrák kialakulásának kockázatát azáltal, hogy korlátozza a karcinogén nitrózaminok képződését a gyomorban. A földimogyoró kiváló rezveratrol forrás, amely antioxidáns vegyület hozzájárul a daganatok, szívbetegségek, degeneratív-,és idegrendszeri betegségek megelőzésében, valamint hatásos a magas vérnyomás, vírusos és gombás fertőzések kezelésében is.

Gazdag E-vitaminban
, amely szintén erőteljes antioxidáns, támogatja az immunrendszer védőfunkcióját, csökkenti a bőr sérülékenységét, gyorsítja a seb gyógyulását, védi a vörösvértesteket a károsodástól. Szerepe van a sejtmembrán épségének megőrzésében, a szabad gyökök semlegesítése révén pedig késlelteti az öregedési folyamatokat. A földimogyoró a B-vitamincsoport számos tagját tartalmazza,-riboflavint, niacint, tiamint, pantoténsavat, piridoxint és folsavat-,melyek a depresszió és szorongás enyhítésében is szerepet játszanak. Együttesen felelnek az energiatermelésért, és energiát biztosítanak a szervezet számára, azáltal, hogy támogatják a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjét.
sós földimogyi és-17.jpg
Egyszeresen telítetlen zsírsavai - elsősorban az olajsav- csökkentik az LDL ("rossz") koleszterin és növelik a HDL ("jó") koleszterin szintjét a vérben, valamint kutatások szerint szerepet játszanak a szívbetegségek és a stroke megelőzésében is. Fehérjéi nélkülözhetetlenek testünk felépítéséhez, a növekedéshez valamint minden egyes testrészünk működéséhez, kezdve a bőrünktől és hajunktól át az emésztőenzimeken, egészen az immunrendszerig. Rostjai segítik a salakanyagok kiürülését és az emésztőrendszer megfelelő működését.
mogyi tés-18.jpg
Epidemiológiai és klinikai vizsgálatok alátámasztják a földimogyoró fogyasztásának jótékony hatását a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében. Egy nemzetközi kutatócsoport több mint 200 000 embert vizsgált az Egyesült Államokban. A vizsgálat során kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen fogyasztottak földimogyorót és egyéb olajos magokat, kisebb valószínűséggel haláloztak el szív és érrendszeri betegség által, mint azok, akik nem.
Magas energia- és zsiradéktartalmuk miatt azonban fontos a mennyiségeket figyelembe venni! Heti 2-4 alkalommal egy maréknyi mennyiség ajánlott. Fogyaszthatod önállóan kisétkezésekre, de belekeverheted kedvenc müzlidbe, joghurtba, süteménybe, dúsíthatod vele salátádat, vagy akár egytálételeket is.


Tajti Mónika
dietetikus


 

dszilveszter

Állandó Tag
Állandó Tag
Én is szoktam figyelni az egészségemre. Meghallgatok előadásokat. Olvasok leírásokat. És olyan sok minden hallok, olvasok, hogy csak kapkodom a fejem. Hogy a növények már nyomokban sem tartalmazzák azokat vitaminokat, nyomelemeket, táperőt, mint régen, mert tönkretettük a talajt a műtrágyákkal. Nincs honnan felvegye a növényzet a várt összetevőket. A sokféle permetszerrel mérgezzük a növényeinek és magunkat. Én hiszek a D, C és más vitaminok, valamint nyomelemek pótlásának szükségességében. Csak nagyon nehéz megbízható forrást találni. Én a lányom által is árult HLBS, magyar termékben hiszek. Már egy éve fogyasztom a HC 80-at, ami több, mint 80 féle vitamint és nyomelemet tartalmaz. Érzem is a jótékony hatását. A megismertetésében tudok segíteni
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Én is elmondhatnám ugyanezt
Ez egy korábbi válasz mejutkának aki szintén a magányra panaszkodott

Kedves,köszönöm a megtisztelő bizalmadat.
Mindenki érezte már magát magányosnak amikor elveszített valakit,aki számára nagyon fontos volt.
Igaz,nem mindegy milyen életkorban történik,mert egy fiatal gyorsabban dolgozza fel az elvesztést még ha néha fel is szakadnak a sebek ,mint egy idősebb személy aki talán sok-sok évet élt azzal a személlyel akit elveszített.
Egy fiatal előtt még ott van a nagybetűs élet ,van még remény,de egy idős ember már legtöbbször feladja.
Akit nem tanítanak meg vagy nem tanulja meg a feladatok megoldását ,ami néha jól,néha nem a tervnek megfelelően alakul,az alkoholhoz,droghoz és különböző módszerekhez folyamodik.
Mindig a megoldást kell keresni,nem belesüppedni a problémába.
Bízom benne megtalálod a kivezető utat saját magad,hisz benned van minden amire szükséged van.
További szép napokat.
 
Oldal tetejére