Koós Attila versei

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Találkozásaink

Találkozásaink


Az az utolsó előtti pillanat:
már álom csüng alá szempilláimon
s összemaszatolt hangokat
csönddé int zajom:
ver a szívem. S véremben oldott emlékek
löknek, pumpálnak az utolsó pillanatnak Téged.

Hajnalban, nem is tudom, hogyan
idézzem fel őrült mámorom,
melyből most e világra dobattam -
csak mosolygok. Nem próbálkozom,
inkább engedem, hogy mint a kannibálok,
sejtjeim felzabáljanak - estig,
míg majd az utolsó pillanatban újra rád találok.
A nappal így lét az életig, ha tetszik.


16:29 2009.06.05.
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Tizenöt millió olvasónak

Tizenöt millió olvasónak


A minap megrettentem - nem
foltokban hulló hűség, vagy karok
sárgásvörös ringása jött ellenem:
csak az az áruló, a hiábavagyok.

Úgy, de úgy legyűrt, szinte
ájulásig, bénán, szótlan néztem,
s ha a holnap mar is kezeimbe,
sem mondom meg, mire véljem

e satnya, üszkös kis senkit,
ki akkor bennem úgy téblábolt,
mintha emelt volna egy centit
is valaha reményből, mely téglám volt.

Aztán a Napba néztem, majd a
Hold arcába csókoltak szemeim,
s az asszony egy pillanatra
visszacsókolta lüktető sebeim.

Lám, ha folyton visszatértem,
mert valami dolog e földön tart,
így és ilyennek: elég, ha érzem,
hogy igaz és véd a kölcsön-kard,

a páncél, a saru - alá kell növesszen
óriást a lélek:
s hogy egy is közülünk el ne vesszen,
meztelen is visszatérek.



17:11 2009.06.09.
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Attilától - Önnek (engesztelő szép símogatás)

Attilától - Önnek (engesztelő szép símogatás)


Tűrj, ahogy senki más nem tűrne,
ahogy könny és mosoly ráncba gyűrne
Isten arcán minket - úgy tűrj s légy jó patak:
szerelmes, csobogó csönddé mosó szavak

türelmével tűrj. Pillangót és visszacsapó ágat,
tövist, koszorút tűrj - ez is csak én vagyok.
Megszeretlek. Pedig ha érezlek, ha látlak:
én is csak tűröm a feléd mozduló pillanatot.

Tűrj alázattal, mint a vinnyogó gyermek
a pékség lelke előtt, ha illatban éhezik:
letérdepel hite a macskakőre,s kipityergett
jutalma épp olyan fájdalom után érkezik,


mint ahogy jössz Te, amíg tűrtem
én is magam, de már nem tűnik nehéznek
sem kő, sem üdv. Most én is csak elgyengülten
nyígok utánad: de tűrj. Tűrj meg magadnál, kérlek.

Tűrj meg szerelemmel,
ahogy csak Te tudsz megtűrni, Csöppem.
Miattad indultam egyszer,
s éreztesd velem, hogy nem hiába jöttem.




 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Székely királyfi 17.

<o></o>
Egy Királyfi születése​
<o></o><o></o><o></o>
Kutakodom lelkemben, vizsgálom a szívem magam is olykor, míg meg nem unom a sötétben vakoskodást. Mert két ember él bennem egyforma hevességgel és őszinteséggel, melyek állandó tusakodása nyomán a belőlem kivérző írások olvastán mondják némelyek: tehetséges vagyok.
Nem kívánom mégsem senkinek az ilyen tehetséget, mely átkozottabb, gyötrelmesebb mindennél. Ismerd meg önmagad – köszi, jós, szép mocsokba küldesz alá. Semmit se túlzottan – ám ez a lételeme minden írónak, költőnek: az elragadtatott lélek-ember, a végletekbe rángatott szellem. Ki ép ésszel és tervszerű, higgadt érzékekkel alkot, az legyen építész, biztonsági szakember vagy egyéb tiszteletre méltó művésze a megfogható világnak, de ne legyen szolgája a szónak.
Lehet velem vitatkozni, de nem érdemes.
Nyolc általánost végeztem, néhány évnyi szak- és középiskolát, gimnáziumba jártam (bár ott kezdtem volna, s nem lakatosnak ad a jó atyám, Isten nyugtassa!), tanultam ácsnak, esztergályosnak, kőművesnek – mindig a vizsgák előtt bukott meg bennem az Ember. Voltam takarító, óra-leolvasó, tömörítő, operátor, válogató, kubikus,tetőfedő és még ki tudja mi. Elvégeztem egy újságíró-iskolát, amit – máig vallom – csupán egynémely jó szándékú ember unszolására és elnéző figyelmével sikerült befejeznem: hogy aztán ez egy mit sem érő egy év lett, inkább az én hibám, mint az Övék. Egyszóval annyi minden voltam már életemben, ami éppen elég annyira, hogy semmi sem legyen belőlem.
Elvesztettem a családom (Isten adjon Nekik hosszú és boldog életet!), elvesztettem a barátaimat (Isten adjon Nekik erőt és egészséges holnapokat!), elvesztettem otthont és a társadalmi-közösségi megbecsülés reám testálható részét – saját természetem hibája okán.
Mim maradt?
Valaki odabenn, aki jó és szeretnivaló. De van valaki odabenn, aki nem engedi, hogy jóságát kinyerjem, hogy szeretve szerethessenek.
Szükségem van a szeretetre. Szükségem van mások jóságában megfürdetni magam, hogy fényükben néha-néha átmosva életem, múltam, eljátsszak a gondolattal: mi lett volna, ha…
ha odafigyelő, gondoskodó, igazi családban serdül egészségessé a lelkem…ha gyermekkoromtól van reggelim, ebédem, vacsorám, s ennek híján is mézet csöpögő szerelmes ajkakról étetnek mesével gondoskodó szülői szívek…ha hamarabb tudatosul bennem a társadalmi felelősség, mint az önfenntartás ösztönének vonyító éhe…
Ha építik, munkálják, nemesítik bennem az embert szeretettel – s nem saját felfogás szerint kell fogalmakat csiráztatnom önmagamban.
Ha panaszként tűnnek mindezen szavak, ha önsajnálatnak vagy kifogásnak hinnéd őket, akkor bizony most is rosszul írok: nem annak szánom. Nem meséltem el, hogy gyerekként már pincékben aludtam és háztetőkön, mert nem volt hová hazamennem – azért, mert rossz gyerek vagyok. Nem meséltem el, hogy hét évesen már kollégista voltam – a saját falunkban, hol az utca végén terpeszkedett a nagyszülői birtok – mert rossz gyerek vagyok; hogy ugyanígy voltam hétvégi bennlakó kollégista a szülővárosomban, száz méterekre apámtól és anyámtól, kik közben azon háborúztak, kié a gyermek felügyeleti joga.
Barcikára 500 forinttal utaztam vissza egy-egy hétvége után, amiből háromszáz egynéhány forint volt a kolidíj. Mindig péntekenként közölték, hogy maradnom kell hétvégére, mert a „család nem tud fogadni”. Nyári szünetek kollégiumban. Nem értitek, milyen az. Féltem kimenni az utcára, pénztelen, idétlen óriás - de órákig álltam az ablaknál és bámultam a kinti világot. Embereket láttam, családokat, babakocsikat toló alakokat. Velem egykorú fiatalokat, akiktől száműzött lassan-lassan valami félsz: ők teljes élet gazdái, mi közöd oda.
És írtam eszeveszetten, ahogyan hat éves koromtól írtam. Nem érdekelt, nem is tudtam, milyen hatással vannak az írásaim másokra. Egyszerűen megszületett valami szép, jó és kedves másik világ bennem. Aki szeretnék lenni, akinek érdemes lenne lennem.
Valahogy Isten olyan testbe zárt, ami nem csúnya, és mivel volt egy belső világom, mindig vidáman éltem meg a kintit. Szerettek a lányok. Figyeltem Rájuk és őszinte voltam – nem nyúlkáltam a szoknyájuk alá, s ők furcsán néztek rám.
Szűz voltam.
Büszke vagyok rá, hogy a feleségemmel vesztettem el a szüzességemet – egymás testétől tanultuk a szerelmet (mondom, a hű szerelmet). Biztos nagyon idétlen lehettem, de szebb szerelem-gyermekek nem születhettek volna ez őszinteségből, mint a lányaim.
Nem, nem mondtam el sok mindent senkinek, mert vagy szégyelltem, vagy megéreztem, hogy nem szabad. Írtam. Az írásaim viszont folyton elvesztek. Nem volt otthon, fészek, amely megőrizte volna őket. Engem sem. Bánom? Igen. Egy kupac fájdalom.
Azonban amire mindig valami rejtett oknál fogva mindig kényes voltam, három: a hűség, a hazaszeretet és az írás igazsága.
Lehet, néha csúnyán bántót írtam – mégis, akkor és úgy éreztem, igazam van. Ha nem is voltam tisztában a kimondott szó helyességében, de meg voltam győződve a bennem megfogant igazságáról. Apám egyszer megtalálta a füzetemet, amelyben a verseimet őriztem. A fejemen verte cafatokká, mert szerinte bántottam benne az élettársát – spontán tisztasággal írtam le az alkoholizmus szót. Lelke rajta így utólag. Kár érte. Szerettem volna egy igazi apát – mint ahogy gondolom, a lányaim is helyettem. Illetve engem szeretnének, tudom, csak másként.
A hazaszeretet olyan valami, amit nem kell megmagyarázni – lehet szépen és bölcsen írni róla, de valójában magyarnak lenni különleges hivatás: ez, és az apai hiányosságaim, amik a leggyötrőbbek. Tettek, magaviselet útján lehet csak valaki magyar és erkölcsös ember. Nem elég az állítás, nem elég vallani magam egy nemzet tagjának: mutatni szükség az életemmel. Senki nem tökéletes, ám a megbánás, a méltó fegyelem és -kiváltképp! – az ablakba illő, követendő életút, ami egy nemzet számára tápláló és hites lehet.
Ezért született a Székely királyfi.
Istentől kaptam valami fontosat, valami egyedülállót. Tudok írni úgy, mint senki más, ilyen silány, gyatra felkészültséggel és tudással is.
Képtelen vagyok jó magyar embernek látszani, ha múltam utánam nyúl. Ám tudom, mi a jó. Tudom, mi a szép. Amikor megnyílok a Királyfiban, nem én lélegzem a betűkben: az olvasó megbocsátását kérem, a lányaim szerelmét könyörgöm és a holnap Asszonyának: ments meg…
Ért engem valaki?
Ez hát a Székely királyfi: én vagyok, aki sohasem voltam, de mindig szerettem volna lenni. Ezért halálig írt mese. Légy hozzánk türelemmel. A Te lelkeden is múlik, hogy az író egyszer összeillessze lelkét ezzel a kis emberrel.
Légy hozzám türelemmel, kérlek.
<o>

</o><o></o>
Vasárnap, 2009. szeptember 27.
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Árvácskák

I.
<o>:p></o>:p>

<o>:p> </o>:p>
<o>:p> </o>:p>
Először a kerületi polgármesterhez kértem időpontot: fogadott, s bár néminemű aggályai – inkább a fásultság miatt – voltak, de végül is megadta az engedélyt, hogy heti egy alkalommal ételt osszak a Battyány-téren a szegényeknek. Az akkori munkahelyemen hetente fizettek, minden kedden, s nekem valahogy olybá tetszett, mintha szívembe írta volna az Isten a lehetőségeimet: eddigi életem során megtettem minden rosszat és még rosszabbat, megjártam minden járhatatlan utat, ami nem boldogít. Folytonos hiányérzetem volt, amit sem a női testek illata, bája, sem a dorbézolás, a másnapok lelketlen éhsége nem csillapított. Szeretetre vágytam. Nem fizetett és kölcsönzött, nem felületes és mindennapos látszat-érzelemre, hanem olyan szeretetre volt szükségem, ami fenyít, simogat, óv és megtart. Boldog akartam lenni.<o>:p></o>:p>
Egy délután a metró feljáró lépcsőjén egy leányba botlottam, karján csecsemő. Koldult. A zsebemben mocorogni kezdett a sörre valóm, a lelkemben pedig valami utálatos hang: tégy értük valamit, mert módodban áll.<o>:p></o>:p>
Hát így kezdődött.<o>:p></o>:p>
Nem mondom, hogy könnyű volt, sőt – pocsék egy érzés, mikor hozol egy, a szemedben óriási áldozatot idegenekért s nem kapod meg rögtön a visszajárót sem. Rohadt dolog, mikor a zsebedbe nyúlsz, és nincs egy fityinged sem önmagadra, mert más száját tömted be aznap is a keresményeddel. Vígasztalod magad azzal, hogy hű, de fasza gyerek vagy, ám valami belül rág: talán magadra is költhetnéd azt a keveset, ami jutott. Aztán…<o>:p></o>:p>
Aztán … aztán elkezdesz ember lenni, anélkül, hogy észrevennéd. Mások szemében látod meg a változást. Ha esik, nem az jut eszedbe először, hogy betedd az útra az esernyőd, hanem hogy beáznak-é valyon az aluljárók. Lehunyt gyermek szemeket látsz magad előtt, és szeretnéd tudni, hogy kicsiny gazdájuk a szemhélyak mögött épp lélekkel, tiszta testtel merészel boldog álmot látni – és hogy a kallódó mindennapokban te mankójuk lehetsz, valami csekély vígaszt, reményt adsz…hát, erről szól a dolog.<o>:p></o>:p>
Nem merészelem azt kijelenteni, hogy eddig nem voltam tudatában, nem láttam magam körül a szegénységet. Ám főleg jódolgomban, fittyet hányó uri kedvemben, vagy csak egyszerűen, mert én magamat is a rászorulók szép családjába soroltam – ám természetesen „külömbnek” tartva magam - , bizony elsétáltam. átléptem a környezetem gusztustalanabb, zűzösebb megvilágításain. Ám a Nap bizony csillag és én csak ember vagyok. Ezeket a sorokat írva is, bizony munkáll bennem valamiféle rágalom: fényezem magam mindezen dolgok elmesélésével?<o>:p></o>:p>
Nem. Rosszabb. Közösséget vállalok és hiszek. Hiszek a szeretetben, hiszek az ember Istenre való hasonlatosságában. Egy gyermek a minap nagy galamb szemekkel bámulva nézett rám a tányérkája mögül.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Te vagy Jézus?<o>:p></o>:p>
Hét-nyolc éves forma lehetett, azelőtt még nem láttam. A ruhája, bár szegényes, de tiszta volt. Olyan égő csillagok lubickoltak az arcában, amelyet másoknál szemeknek mondunk, ám nála valahogy berlefelejtődött az ember: élt a tekintete. Jó mélyre merítettem a szedőkanalat a bográcsosba, jusson hús bőven, közben ingattam válaszként a fejem.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Nem, kisasszony. Attila vagyok. Ember, akárcsak Ön – csak bűnösebb.<o>:p></o>:p>
Persze mosolyogtam, de a szám sarkában a ráncok mintha kérdőjelekké gyűltek volna. Nagyon nehéz egy gyermekkel, főleg egy leány gyermekkel úgy beszélnie egy felnőttnek, mintha egyenrangúnak tartaná: holott… na, ugye értik?<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->A mamámnak lesz és ő nehezen rág. Kiválogatom a húsokat, jó?<o>:p></o>:p>
Csak néztem ezt a pöttöm kis fundamentumot. Talpam alatt egy bűbájos Magyarország teste piheg, felettünk Isten szárnya bontja ki éjjeli palástját, ide leheli a vén Duna sóhajokban ringó nászát partjaival – és én egy gyermek szemébe szédülök, mert ott a világmindenség. Bizony, ember, sohasem veszítesz el semmit enélkül, hogy valami másra ne lelj.<o>:p></o>:p>
Ugye ismerős érzés, mikor olyan pöttömnek érzed magad, hogy félsz a saját hangodtól? Nem főnökök, vagy magasabb beosztású előtti hajbókolásról beszélek, hanem arról a valamiről, arról a gonosz kis miatyánkról, ami belénk áll, mint a rettenet, ha a gyermekek egyszerű, józan és természetes logikáját kapjuk a pofánkba ebben a csúf, érdekekre épülő világban.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Halaggyá má, te kis genyó!<o>:p></o>:p>
A hang józanságra és gyermek-imádatra nem éppen magasztalt gazdája ki-betántorgott a kígyóban, aminek sor lenne a neve. Nem kedves és szívesen látott, de…szóval, mérhetetlen türelem kell ezekhez az emberekhez. Mert ők is emberek, csak ki-ki a maga módján éli túl a mát. Ritka, aki holnaputánra is álmodik, tervez.<o>:p></o>:p>
- Itt lakunk fönn. Rögtön jövök, csak megetetem Mamát és hozom a másik tányért. – kicsit elbizonytalanodva pislantott – azt hittem, mi nem kapunk, mert nem vagyunk csövesek.<o>:p></o>:p>
- Fölmehetek Önnel? – Nem tudtam, mit akarok. Valójában soha nem tudtam. Mint az íráskor. Nem vagyok Arany, aki megtervezi, megszerkeszti a készülő mű vázát és köré fonja, mint csontvázra a húst, az inakat, idegeket – a nyelvet. Már számon a szó és tessék megfelelni neki a cselekedettel. Sokszor vitt már ez bajba, most valahogy mégis. Kinyílt a szívem.<o>:p></o>:p>
És nagyon jó volt.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Hát… - pislogott. Később megtanultam, hogy ez nála afféle hazugság-elhárítás jele: ha szíve szerint hazudna, de mégsem teheti lelke szerint, pislog egyet-kettőt. Nagyon mókás, így utólag, néha még álmodom is ezzel a huncut pittyalkodással, de akkor, ott bizony nyomasztó volt és elbizonytalanított. – Hát jó. Ha nem lopsz el semmit.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Majd rajtatartom a szemem a kezeimen – vigyorogtam, mint a fakutya, de nem estek jól a szavai, mondanom sem kell. Attól a pillanattól kezdve ébredt bennem valamiféle elfogadási indulat, valami megfelelni vágyás. Beleszerettem ebbe a tökmagba.<o>:p></o>:p>
Mielőtt a polgármesterrel randiztam volna, természetesen már bejártam egy-két utat. Elég sok és sokféle helyen melóztam eddigi életem során – embereknek, akik maguk is a béka segge alól indultak, aztán felvitte Isten a dolgukat. Bármilyen különbözőek is, mégis egy bennük valami: titkolva vagy sem, de soha nem felejtik, honnan jöttek. Készek adakozni – talán a fojtó üzleti szenny mocsarából levegőért kiállt ilyenkor a lelkük, talán megváltást remélve, talán csak úgy, be nem látható mércével és súllyal mérve a hitüket – bizony jó emberek, csak meg kell találni náluk azt a pontot, amit érintve a jóság és vállalás kibuggyan belőlük. Persze, vigyázni kell velük, mert a tárcájuk érinthetetlen: adnak, de ha csak lehet, úgy adnak, hogy lehetőleg inkább csak közvetítők maradjanak – vagyis nem szabad pénzt kérni, hanem árút. Felesleget. Meg kell őket győzni pillanatok alatt, hogy ők akarnak adni, az ő ötletük az adakozás és a jótett. Nekik egy telefonba kerül, ami száz ember vacsorája. Azért mosolyogva mégis csak szebb, nem? És lásson szívesen máskor is, mintha a gyóntatója lennék. Adja tovább a jótette hírét, vele a számom, és akihez eljut, talán közel férkőzök én magam is a kérésemmel. Előbb a Vásárcsarnokba tipegtem el, szerencsém volt, meg kell mondjam. A fószernek előadtam a mondókám, és hulladékot kunyeráltam tőle a nap végére termelődő maradékot húsból, csontból. Isten tán megkaparászta a lelkét, mert felháborodott az elképzelésen, hogy az ő kiméréséből úgymond „hulladék” kerüljön bárki bendőjébe is – ám tíz-tizenöt kiló husi leeshet a mérlegről. Neki is jól jön, nekünk is – a szállító pakerjai meg csak hadd szívják a fogukat – ő ugyan más szavakat használt, de a lényeg, hogy a napi húsadag meglett.<o>:p></o>:p>
Zsír kell, hagyma, krumpli és fűszerek. Ez utóbbi tűnt a legkényesebb vállalkozásnak, hiszen ha adsz, adj jót, teljes értékűt: magyarnál pedig az étel a fűszereken fordul inkább, nem az alapanyagon.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Büdös van, mi?<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Hát… - tátogtam egy picit, nem akartam ilyen gonosz őszinteséggel felelni egy nyers kérdésre – tudja, kisasszony, az öregeknek már csak ilyen nehéz szaguk tud lenni…<o>:p></o>:p>
Úgy tekergette az orrát, mint egy mókus, vagy hörcsög. A helyzethez illetlenül komikus volt – akárcsak maga a lányka, az egész élete, a mi egész életünk. Van egy Máté Péter dal, az a címe: Ő. Elémbuggyan a dallam és látom Őt.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Nem ő büdös, hanem az ágya. Nem bírtam kicipelni, ő meg képtelen egyedül kimenni. – Fura volt, ahogy gyönge homlokán felhőkbe szaladtak a ráncok – De nálam jó illat van. Nőies. – Ekkor szerettem belé? Gyémántozott a szeme csillaga dacban, büszkeségben. Bódító tud ám lenni a kislányok hiúsága! Az én szívem pedig… gyönyörrel fogadta ezt a fényt.<o>:p></o>:p>
A néni viasz színű arcát néztem. Időt faló ráncok között bénító ürességet, magányt láttam. Már halott volt.<o>:p></o>:p>
Kérdés-felelet játék habzott élet és elmúltság között egy pillanatban: a válaszaim vajon olyan borzalmasak, mint a tetteim? Ritka kép, ne éld át, olvasó. Láttam Apa száján a tajtékot, végignéztem Anya temetését – te ne éld meg, olvasó. Légy szegényebb, légy udvariasabb: a halál okádék egy vendég. Ha értem jönne, sem tisztelném a hírhozót.<o>:p></o>:p>
Ez volt hát az az édeskés, ismerős illat, ami emlékeimben feltámadt és ösztönös józanságra intett. A kicsi hölgy a függönnyel vacakolt. Ernyős-asztalos lámpa, szinte odaképzeltem a rumos kávét gőzölögve, passziánszra várva; ős-öreg fotel a homály mélyén, bágyadt, szellőzetlen űr ette, roskadt könyvespolcok. Rombusz mintás szőnyeg, verhető, de nem rázható. Olyan, amilyet az ember gyermeke vasárnaponként látszó nyűggel, de rejtett örömme4l cipel le két emeletet: a porolóvas egyben társasági szimbólum. Pesten ezt úgy mondták: találkozunk az Óra alatt – s mindenki tudta, a Moszkva-téri nagy óra a mezó plébánosa. Vidéken egyszerűbb. A szőnyegporoló ideális hely az első csókra is, persze nem ott kezdődik az élet, hanem a magamutogatásnál: a levegő akrobvatái, porondmesterek és csibész izmok táncosai itt kezdik lemérni hatásukat. Reggelente nemkocogni indultak a nemek, hanem tollasozni. Kulccsokkal a nyakukban zúzták a röptéket, a poroló mellett homokozó, benne gránátalmák a kisöcsikek. Szép volt, jó volt, tán igaz sem volt. Erre mondják ma, milyen jó volt a Kádár-renszerben. Van némi igazságuk. Tán több is, mint gondolnánk. <o>:p></o>:p>
A fotel mélyébe roskadt, összeesett, mint egy gombolyag pamut. Ömlöttek a könnyei, zuhogtak szótlan patakok. Majd rikácsolva, vonyítva rázkódott a sötét plüssben, dőlt, áradt belőle a kín, az iszony.<o>:p></o>:p>
Az áporodott homály nem akart foszlani a szobában. Belőlünk áradt. Egy pillanat volt átlátni ennek a csöppnek a lehetőségeit ebben az új élethelyzetben, egy másik világban, árva holnapjának markában, fogai közt.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Majd azt mondom, hogy a lányom vagy. Még ma bejelentkezem erre a címre.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Eddig magáztál. Jobb volt. Tetszett – honnan jön ebből a parányi testből a szusz? – De jó, rendben. De ugye nem kell apának szólítsalak?<o>:p></o>:p>
Megfájdultak bennem a szavai, markolászták szívemet a hangok.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Nem, nem kell. Hívok mentőt. – Sosem volt kimenőm, de jó, hogy a vészhívás ingyenes! Amikor a krumplit intéztem, egy vállalkozó valami hirtelen jött jóindulattal feltöltötte a kártyám, sőt, a titkárnőjének meghagyta, hogy heti rendszerességgel ezt külön kérés nélkül is tegye meg – egy idő után elapadt ez a kegy is. Nem bántom, komisz időkben a szükség az emberek lelkéből mar ki koncot. Köszönöm, hogy volt, ne bántson a nincs.<o>:p></o>:p>
<!--[if !supportLists]-->-<!--[endif]-->Nem igazán tudtam akkor sem, mit vállalok ezzel a lánnyal, de utólag azt hiszem, inkább az aggasztott, ő mit vállal velem. Kettőnk közül ő volt az érettebb, a bölcsebb. Szerintem az munkálhatott bennem, hogy mit tenne egy normális, meglett férfi, s azt a sejlő, nosztalgikus ingert követtem akkor.<o>:p></o>:p>
Már tudom, ezért a döntésemért születtem és éltetett az Isten. Ha a perceknek és pillanatoknak szívük lenne, most, ahogy ezeket a sorokat írom, millió és millió dobbanás rajongana körülöttem. Boldog vagyok. Szeretttem és viszont szerettek. Ember kaphat, elérhet többet ennél?<o>:p></o>:p>
Szóval a krumpli nehezebb volt, mint hittem. Pedig úgy képzeltem, ennek a beszerzése az, ami napi szinten nem jelenthet akadályt – ám nem hiába volt európai megjelenésekor királyok asztalának kitüntetettje. Aztán, hogy a szegények almája lett, nem vált napjainkig sem elérhetőbbé: nesze neked, EU. Mint minden fogyasztási cikk, a gazdasági maffia keze alá került. Nem a gazdasági termék dicsőült meg, hanem átértékelődött a magyar ember:enni akarsz? Dolgozz. Szarért-húgyért, természetesen. Etetni akarsz? Dolgoztass. Ez a nagy magyar jelen. Használd ki. Kihasználni. Liszabonban hogy írják ezt a szót? de mire hazaér, a jelentése ez: használd ki a másikat. Alattomos életet élünk. Én a zsírral és a fűszerekkel szemben véltem, hogy lehetetlen lesz a mindennapi szükséglet beszerzése. Az élet ezt megoldotta. <o>:p></o>:p>
Féltem. Mit féltem! Rettegtem. Te jó ég, mit vállal az asszony, ha gyermeke lesz! De tovább viszem a szót: nem csupán vállal, de alárendeli az életét egy másik életnek és hihetetlen módon ebből a vonzódásból táplálkozik és táplál. Fényevők.<o>:p></o>:p>
Ez a gyereklány vajon milyen csecseken nőt fel? S hogyan merészelte rám bízni az életét, egyben a maga ellenőrzése alá vonni az enyémet? Dühös voltam és boldog. Jólakott és éhes. Büszke és tanácstalan – elveszett de otthont találó. Árnyék voltam eddig, most napra leltem.<o>:p></o>:p>
Na és persze bizalmatlan. Bár emberekhez nap mint nap kerülünk látszólagos közelségbe, mégis őrződik körülöttünk egy diszkrét, féltett intimitás, amiben szállingózhatnak magunk látta vágyaink, álmaink, titkaink, mint pitypang áttetsző élményei szélben, zivatartól rettegőn. Ez most elvész? Közel sem, válaszolt az idő. Lopva, alattomos bájjal szépültek meg reggelek, éjek, hajnalok.<o>:p></o>:p>
Lett miért lenni.<o>:p></o>:p>
Most esik az eső. Végeláthatatlanul, mint üszkös film után a kópia zuhogása, olyan a mocorgó Battyányi-tér csöndje. Nincs benne semmi költői, lelket gyönyörködtető. Egyszerűen esik. Rád gondolok.<o>:p></o>:p>
<o>:p> </o>:p>
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Lélekszárnyak hajlonganak...

Lélekszárnyak hajlonganak...


A csodák bennünk vannak, vagy karnyújtásnyira tőlünk, mégis: kinek lelkét nem bódítja térdre áhitat, ha a csillagos égbolt fátylán simogat el tekintete? Lásd, milyen varázslat lapul egy fűszálban, a virágok szirmain, vagy épp az éji magasság boltozatában! Mi az a láthatatlan eszencia, amely lelket-szívet nyugtatva frissíti az emberi elmét a szabadság bódító időtlenségével, ha a teremtés ezen szemtanúiba karol néhány pillanatra az önátadó képzelet?
A szeretet valósága ez.

A csodák mi vagyunk és minden körülöttünk. A levegő, a víz. A szemünk. Az agyunk. Bennünk lüktet az univerzum, és mindenben ott vagyunk mi magunk is. Ismeretlen világ vagyunk, ismerős ölben ringó kegyelem véges életünk. Természet karján csecsemő létünk bimbaja pattan, s elénk hozza nap mint nap a teremtés az aznapi csodát: az legyen neve, aminek mi elnevezzük. Álom, boldogság, szerelem, halál. Plazma, elektron, dimenzió. Idő. Filozófia.
A szeretet valósága ez.

A csodák értünk vannak, s csoda, hogy mi még vagyunk. Végy ki bármely alkotót a természetből, és meghal a világ. Vedd ki az embert, és meggyógyulnak az élet sebei. Mint a tökéletes testben szaporodó vírus, olyanná lett az Isten gyermeke. Átok, fájdalom és pusztítás kíséri minden istenségre törő tettét. Semmi új az emberért nem bűn, ha nem zúzza össze a harmóniát a környezetével – de az ember már nem lát, nem érez és nem ért: igényel. Jogot formál szeretetlen. Követel. Istennel nem perelhet, hát maga gyárt teremtés-történetet magamagának, múltat költ gyatra ihletéssel. Ám szirmokon tavasz rebeg imát, jégcsapokban önkívület a végtelenség mámora – idő? Távolság? Bibék között, mint méh tánca, egyszerű a köszönöm románca : van és lesz vallomása.

És lőn este… úszik a csillagos világmindenség a Duna tükrén. Hídtól hídig löbböli csöndes csobbanásokkal, sejtelmes illatokkal egymást tinta és gyémánt sóhajtó keble. Hangok csókolóznak a parti köveken, víz és beton esti násza, mély és felszín suttogó kéje ring, leng fel neszezőn, és esik táncba a város mormoló zsolozsmájában. Mint bakelit-lemezen a surrogás, lopja magát az akkordokba távoli szirénaszó. Zene és nevetés billeg a víz hátán, ki tudja, honnan jön, meddig fut tova – foszlik és összeáll egyé a csönd e földi hangokban.


Önnek született e pár sor. Értsen belőle jó ízű kacagást, bugyborékoló örömet és...és valamit, amit nem tudok másként megfogalmazni.

És lőn este és lőn reggel...
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudom

Tudom,hogy az élet véges,
és ember csak sejteni képes,
tehát tudásom hit vagy remény,
mitokondrium- költemény,
kromoszóma- rapszódia, regény,
őssejt-óda, rímgyönge, ütemszegény.


Erek, inak, véredények
partjain lüktető fájdalmas ének
nyomai vérben, nyálban, nyirok
csermelyében, gombák, nárciszok
koszorúja fakul s újraéled
s lesz futópadod vagy kerekesszéked.



 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Önéletrajz



Mikor édesanyám megszült engem
szép barna csillagaként
nyárnak, éjszakának -
lüktető fájdalomnak, nyilallásnak
madárnyi szíve közepébe
játszani hívott.
Ő vállalta előbb árvaságom
azzal, hogy megfogantam,
s hagyta, hogy kitöltsem
csípotnyi titkaimmal
első és utolsó otthonom.
Korán porrá vált ölelése;
gyászom köpönyeg, fintorgó ráncait
naponta húzom összébb magamon.
Isten szerelme gyógyítgat,
mikor hagyom, emberek türelme
kötözgeti át bűvös sebeim,
hogy aztán marjak újakat, mélyebbeket:
magamon, rajtuk, közénk.
Szétosztogatni örökségem
kész vagyok, ha van,
ki talál bennem egy falatnyi jót,
melyhez nem tapad
bármi mérges cupák.
Akad, aki érti e szókat?
Ki melegedni lelkembe készül,
saját szemeiben gyújtson
szomorú tüzeket.


 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Székely királyfi 15. Lelkemben szenderülj, szememben ébredj


Székely királyfi 15.

Lelkemben szenderülj, szememben ébredj






'Szen meséltem már arról, milyen durcás hadban állottam én szombatonként a bozontot eresztett árokpartokkal. Néköm ugyan semmi bajom nem lett volna vélük, s nékik sem velem, ám a világ abban látta folytonos örömét, hogy nyílt csatákban veszítsen össze minket - ehhöz az én kis markomba kaszát és fenkövet, az ároknak mög kerítést könyöklő, szúrós kedvű gazdasszonyt növesztett. No persze, amíg én az ártatlan füvet gyepáltam különös műgonddal, a néne úgy tett éppen, mintha néki fájna. Kész felüdülés volt, ha végre bészippantotta a maga dolga fölibümből a rusnya árnyékát. Tisztelem én a szépkorúakat, de értsük mög egymást: némely háznál a víz kivert már a látásuktól is, az időben mög éppeg elég történetet olvastam a boszorkányokról, hogy tudós gyerök lévén e témában is, mindig legyen magamnál fokhagyma, amúgy mög köztünk néhány lépés távolság.
<ég vitézi pályám kezdetén voltam, s nagy rössel támadtam mög a zöld dús hadrendjét, de csak azt tapasztalom, hogy sehogy sem úgy sikerül a dolog, ahogy azt mögálmodtam. Ahogy az idősöktől is láttam, de még szebben, lendítettem a fát, úszott a penge, de minden suhintásnál megbillent a föld, dobálta magát, hogy hol szíven sikerült szúrnom egy-egy vakondtúrást, hol a penge csengve lapjáról pattant föl, hogy szinte ki nem repült a kezemből. Hát ennek fele se tréfa. Ez összeesküvés. Járt a szemem, mint a harangnyelv délben, nem-é lesi ki valaki szégyenletes küszködésem.
Biz olyan sűrűn vakartam a kupám, mint a tetvesek, s vélem, vághattam olyan kínkeserves pofákat, amikért tán igen szépen dobálták volna a bélásokat Debrecenben szánó szívű emberek.
Mocorgás támadt a szemem sarkában, hát látom, hogy Dróti bácsi kóricál felibém az úton, maga mellett tolva a vén Csepelt. Nosza, megvigyorodott a kedvem. Olyan ritka ügyesen sikerült néki minden erőlködés nélkül mögtalálnia a drótszamara patái alá az összes vizes kátyút haladtában, hogy igazán irigye lettem - még én sem különbül, új cipőben, vasárnaponként nem tudtam volna ilyen tökéletes produkciót bémutatni, pedig, mondják, tehetségem és igyekezetem mögvolt hozzá.
Dróti bácsi igen fínom firma volt: úgy hozzá tartozott a falu színeihez a bicikliével, mint a sárgálló kukoricás, vagy a tarkálló tehéncsorda pásztorostul. Egykor drótos volt, s hogy özveggyé lett, a maga különleges módján foltozta az életét: ha egy gombja elköszönt a hivatalából, hát dróttal vígasztalta össze a ruha szárnyait - ahogy a feslést, szakadást es dróttal gyógyította bé. A bakancsában drót tölté be a cipőfűző tisztjét, s a nadrágját is drót ügyelte a derekán a szemérmetlen lecsusszanástól.
Amúgy odabé igen jó lélek terpeszkedett benne, csak a kilehelletében tartottak a muslincák állandó lakodalmas nyüzsgést - szerette az aszút, s hogy ne mondják rá, hogy nagy boros ember, néha lepróbálta nyomni a kipárolgó gőzöket pálinka fojtással.
Elválaszthatatlan drótszamara, aki sohasem legelt tőle egy kocsmakapuval távolabb, szemernyit sem maradt méltóságos küllemben alul a gazdájától. Az volt az érzésem, ha kihúznának ebből a fémpókhálóból egy szálat, hát azonnal egy kupaccá esnék össze ez a kiszolgált jószág. Drót hálózta a küllőket, drót tartotta a láncvédőt, a sárhányókat, de még az elemlámpát is drót feszítette keresztre a kormány homlokán, ott, ahol egyébként más, urias kerékpárokon közönséges fényszórók piperészkednek.
Azt sejtem máig, hogy szerfelett különös hasonulás látszik bételjesedni bizonyos tárgyak és gazdáik közt. Mint a kutyások, olyan ez éppen. Nézzük csak mög, milyen szépen összetalálhatók közöttük a párok: kutya és gazdája mennyire igyekszik egyike a másikára hajazni úgy, hogy már el nem lenne dönthető, melyik kezdte elébb a pofásodást... az eb eresztett-é előbb fáradt, lécsüngő bajúszt, vagy a mellette kóricáló kétlábú? Szen néha csak onnan különböztethetők mög egymástól, hogy melyik nem emeli föl az egyik hátsó lábát a fatörzsnél. Értelmi összehasonlításba mög inkább nem bocsájtkoznék, mivel kutyám nekem is volt, és hát inkább nem feszegetném a témát.
No de erről eszembe jut, milyen hülyének nézik némely tudomány címzetes doktorai a kisiskolás gyermekeket, amikor az oskolás munkafüzeteket írják. Az olyan "kösd-össze" feladatokat különösen szerettem, mer hogy először mögcsináltam úgy, ahogy illik, ahogy elvárták, aztán eljátszottam velük akként, ahogyan én láttam a lelkemmel a variációkat - hogy a végén úgy nézett ki az egész, mintha pókhálót köpött volna a ceruzám a képek közé. Ennek persze hol koki, hol körmös lett a mögbecsülése tanári részről, de ez ugye az én családomban bagatell, viszont igen jól szórakoztam. Elkönyvelték, hogy nevelhetetlen vagyok, de soha mög nem kérdezték, miért húzom a hóembert a sparhelthez, a facsemetét mög a csillagokhoz. Pedig én csak azt is mög találtam a rajzokban látni, mitől fél az egyik, s hová álmodja magát a másik. No de igaz is, hol jön ahhoz egy tanult, nagytudású professzor, hogy az én szememmel lásson? ...
No, megint csak karikásostort játszottak a gondolataim, de hogy visszataláljak a megkezdett suhintásba, csak mondom tovább az ívet a csattanóig - nálam amúgy is mindig minden addig sül el.
- Te gomba! - no, ez én volnék - Hát ki haragudott mög rád annyira, hogy hozzáragasszék ahhoz az árbócho'? - rikácsolt a drága lelkem, no 'szen hol is hallott volna még őkelme a milánói szkáláról? (Tudom, hogy nem így köll írni, de már ideje, hogy az olvasók es kicsit mozgassák az agyukat, mög a műveltségüket fitogtassák vélem átellenben. Ámbár akkor és ott mifelénk ez büdös nagy pofonokat hozott csak a konyhára, no de bizzunk, hogy fejlődik a világ)
Szúrkált felibém a szemeivel a Dróti bácsi, de azért a tekintetében ott ficergett a kópés incselkedés, mint az úszó Hold fényében a májusi csintalanság.
- No hát én magam - húztam magamra a büszkeségem.
- No, sze akkor üzenem az eszednek, hogy bolond egy gazdája vagyon, ne kövesse más utakra - kacsintott, én mög azt hittem, lelkem kívánsága teljesül, miszerint az ördögök kezdik összébb húzni a jóemberen a bőrt.
- Sze az ilyen fenyvest nem kaszával kő támadni, hanem öccse sarlóval, te tökmag - Jó ember volt az iszomadta Dróti bácsi, mondom, de a hangereje a maga repedt füleihez mérte már, hát kívántam én a plébános beszédinek első aktusaiba akkor, csak oda nem, a közelimbe.
- Hát ha már nem szomorodtál a bilire eddig, elárulok egy titkot - olyan közel tolta a szamarát mög a saját idő csípte ábrázatját, hogy a muslinca had táncos serege hamarébb lécsapott rám, mint a bölcsesség.
- Huncut egy világban élünk, fiam. Sosem tudhatod, nem te vagy-é a következő zsombék, s kinek a kezébe a villanó penge. Hanem egyet jegyezz mög jól.
Csudára tágultak a pupilláim mög a szám, mert tapasztalás okán, tudtam, hogy ilyenkor jön a veleje, amiket egy életen át forgathatok a nyelvem alatt, de éredésének mégis csak akkor lesz aranya, mikor majd egyször én magam hajlok így egy vakarásnyi emberke fölé ezer napokkal a hátam mögött s a gerincemen. Mert az ilyen beszédeknek súlya van, gerinc köll hozzá, az én Istenem növesszék nekem is kemény csigolyákat: tartson az igazságban, hajoljon a rászoruló előtt.
- Amit ma innét levágol, annak híja nem lész jövőre. Hanem ami közben a szíved malmában mögfordul mag, azt az idő mind az Úr lábai elé hullajtja - abban legyen keves pelyva, de több Néki illatozó áldozati liszt. Mert tudod, te lelköm gyerök, nem te metszed itt az Isten kertjét, hanem a saját szívedet hozod ide gyomlálni. Értve vagyok? - azzal felkászálódott a Csepelre és olybá tűnt nékem, mintha minden egyes pedál nyomásnál hol ez, hol amaz oldal billenne mög azszerint, hogy egyenesbe tartsa Dróti bácsi karavánját hazáig.
Hazaért, békességgel. Nagy sokára, de tisztességgel, engem pedig ott felejtett az árokparton, s az tán mög sem fordult a fejében, hogy én még gyermek vagyok, és elgondolkodom a hallottakon.
A fából faragott nyél tör-é jobban, vagy a szeretni tudás sebez keservesebben? Hosszú az életem árokpartja azóta es. Vissza-visszatekintek a vágott rendre, s ellep a szomorúság: vajha az én kezemben volt-é mindig az a penge, amiért úgy állanak a metszett szállak, ahogyan?
 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Virágok, csokrok, koszorúk

Virágok, csokrok, koszorúk




Fagycsipkékkel dicsekvő melankólia:
ő lehetett Izabell, vagy Antónia...

És Ibolya: olvadó nyarak szűz csordulása,
porzó tarló vágya tavaszra, nemsokára.

Csilla: szomorkás fény csöppenő méze,
férfiajkakba maró félszavak ígérő merésze.

Röppen Zsuzska, táncol, majd pihegve lezuhan,
kéjelegve téged is kiszaggat magából, Uram.

Litti súlyos akarattal szédül titkos éjbe:
szépülhet-e liliom még kibomló, elzárt sebére?

Édes-sós hajlatok párolgása tömény
csöndként zúg Mese szénszemének ködén...

És Zsanna: steril mozdulattal befogadó közeg,
rutintól ragacsos szájak, sivárgó ölek.

Tört hit, remény két gödröt is áshat:
egyet rejtő magnak, egyet rothadásnak,

mert csokrok, koszorúk: virág sírja, háreme.
Lehet még életnek-halálnak illőbb, más neve?



Óbuda
2009.12.01.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Bezárták a kapukat



Bezárták a kapukat


Bezárták a kapukat
Elõttem fenn és lenn,
Pedig úgy szerettem volna még
Hinni a mesékben.

De bezárták a kapukat,
Odacsípték hitemet,
Számûzték szemeimbõl
A fényt, az égõ színeket.

Hát én is bezártam a kapukat
Magam elõtt fenn és lenn:
A bennem tomboló sárkány
Ne gyõzzön azért sem!

Hát bezártam a kapukat,
S kiszögeztem szívemet,
Aki képes szeretni így is,
Ingyen játékként elvihet.

Jaj, bezárták a kapukat,
Szerelmetes királylány,
Ha értem indulsz, hídnak majd
Épüljön szivárvány:

Pallónak az igazság,
Kötél gyanánt a hûség:
Így jöjj értem, mint nép közt jár
A koldus egyszerûség.

Bezárták a kapukat,
De a rések között látok
Labdát, s hallok csörömpölést:
Hullnak rám fény szilánkok.

Jaj, kinyissam hát kapumat?
Mit adjak még prédára?
Szerelmetes királylány, siess,
Omlik Déva vára.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Õrizem

Õrizem


Még õrizem,
mint ama nagyfejû kujon,
még õrizem és fogom,
csak másként, úgy, ahogy csak én tudom.

Még zümmögöm,
mint a szép hangú áldozat,
még hibbanok és hívom,
csak ez talán egy fájóbb változat.

Még dúdolom,
mint ama messzi barna pók,
még révedezve áldom,
Csak nyelvemen más ízû altatók.

Még vigyázom,
Mint színek, szók apostola,
Még hümmögöm és játszom,
Hogy én nem voltam õrült soha.

Még vajúdom,
Mert fantáziám, mesém,
Ahol izzasztom és izzok,
Mint vérbajig bohó vallon legény.

Még kimondom
Nevét minden hajlatának,
Még gyászolom és ûzöm
Põrén sötétlõ, meztelen világnak.

De õrizem,
Õrizem, míg élek, de még
azon túl is õrizem
Életemre zárt örök szemét.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha most jönnél

Ha most jönnél


Ha most jönnél... ha most szólnál...
mint udvaron az ütött-kopott mosdótál
pergõ zománc lemezkéit hagyj úszni
a szappanhab fényesén.
Így készülnék búcsúzni:
elolvadni, kopni és lecsúszni,
hová nem követhet már remény.

Ha most átkoznál... most ûznél...
mint kutacs izzó csõre kandallótûznél,
folyatnám magmám bûzt és füstöt
nyalva parketta-lakkból,
unt magam és sziporkáim,
hogy gyúljon, ha kell, kettõs alakból
belõlem s általam ábel és káin.

Ha nem lennél... ha a volna...
de ott van. S az udvar most mintha lángra gyúlna,
hebegõ, csenevész toporzékolással
marva homok közé, betonba,
fel az ablaküvegre, az égre...
jaj, csak már egyszer végigégne!
Mert voltál egyszer... s így is megérte.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Mátyás király (elõhang)

Mátyás király (elõhang)


Nem vagyok egyedül, jaj, nem vagyok egyedül:
lelkemben zene szól, szívembõl hegedül...
messzi idõkbõl üzen hõs korok álma,
magyarok utolsó felkent királya.

Ne sírj, dal, ne jajgass esztelen hangszerem
Mátyást, ha idézed, kit visszavár nemzetem:
Szent Koronánknak, Jézusnak bajnokát,
most álmodjuk vissza Õt, második Attilát.

Állj meg Te is, hagyd e robot-világot,
s álmodjuk vissza együtt nagy Magyarországot,
mikor még ember volt a neve az embernek,
kik zokogva sírtak és kacagva nevettek...

...mert nem vagyok egyedül, jaj nem vagyok egyedül,
akinek szemében tiszta szép lelke ül
s ajakán kifakad igazság virága:
e nemzetnek volt egyszer egy Mátyás királya.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyurak

Nagyurak



lefolyik a hétfõ is a hídról
az arcokba ráncokat más néven
mar ugyanaz a vám s veszt a réven
mind sûrûbb nyálat löbbölhet híg bor
kacagjunk, amíg lehet
muszáj


0:36 2010.01.03.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Kicsi esõ


Kicsi esõ


Kicsi esõ, én nem haragszom,
Ha elmosod régi arcom,
Ugye, milyen sós ízû a múlt!

Kicsi esõ, most én helyettem
Karikázó szép szemekben
Hullj, édes szerelemben hullj!

Kicsi szellõ, én nem haragszom,
Ha elfújod régi hangom,
Ugye, milyen magányos dal szitál!

Kicsi szellõ, most énértem
A világban hófehéren
Szállj, hû szerelemben szállj!

Kicsi felhõ, én nem haragszom,
Ha elhordod minden harcom,
Ugye minden béke milyen súly!

Kicsi felhõ, most énutánam
Ereszd át, mi napsugárban
Zúg, jó szerelemben zúg!

Kicsi porszem, én nem haragszom,
Megöregszem, nálad alszom,
Ugye, könnyû lesz majd nyoszolyánk!

Kicsi porszem, kicsi felhõ,
Kicsi esõ, kicsiny szellõ,
Egy az Isten, egy a mi Anyánk.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Felrázom a múlt dunyháját

Felrázom a múlt dunyháját


Felrázom a múlt dunyháját:
Sûrû pelyhekben hull bánat,
Sûrû pelyhekben felejtés,
Fájdalmakra orvosságnak.

Megöntözöm múlt-virágom,
Szirmain gyöngyözik könnyem,
Elegyengetem ágyását,
Léptem nyomát, merrõl jöttem.

Hazatalálj, tegnap lánya,
Tegnap ifja hazatévedj,
Ágyad vetem, kertem rád vár,
Virágzanak az emlékek.

Ha jössz, Nap ád eléd ösvényt,
Kicsi csillag vezet éjjel,
Szellõ étet illatával,
Napfény itat melegével.

Megrázom a múlt fácskáját,
Peregjen édes gyümölcsöt,
Arany fürtök fogadjanak,
Mikorra majd érik jöttöd.

Felrázom a múlt dunyháját,
Megöntözöm múlt-virágom,
Megrázom a múlt fácskáját,
Szülõföldem, ifjúságom:

Bárhol hajlik rám az alkony,
Bárhol pirkad rám a másnap,
Magamban hordozom múltam,
Egy Istenem, egy Hazámat.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Kései köszönet

Kései köszönet

Mennyi halottad van már!
Lelkedben vörösen sötétlõ naptár:
a hûek elmentek, te itt maradtál.

Hogy vállalod sorsod, már kevés:
életed állandó semmittevés,
két nász között sok-sok temetés.

Vendég vagy, de ez nem vígasztal:
kincsektõl roskadó gyászos asztal
mellett egy üres szék marasztal.

Megváltanád, ki int, s felálni készül,
de néked más idõ jutott osztályrészül -
ám a távozók alakja mind-mind beléd szépül,

hogy te légy, ki elmondja róluk,
hogy voltak... és volt nem kevés dolguk
itt: emberré kellett egymást gyúrnunk.

Köszönd hát meg az árnyaknak végre,
hogy mielõtt elfordultak titkos sötétségre,
rád hagyták fényüket, itt hagytak égve;

hogy légy, ha tudsz, ki õk együtt voltak:
színei daloknak, ízei a szónak,
mert ezt hagyod te is ránk, talán már holnap.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Még maradok

Még maradok

Még egy percet alszom, édes, aztán indulok,
halk neszekkel elkisérnek fáradt himnuszok:
megtapadt ajakkal csendülõ éjek nesze,
lázba gyûrt páros magányok sóvár, szép szeme.

Látod, voltunk úgy erõsek, mint még senki más!
Háborúztunk, s bukásunkban senki nem hibás,
csak én - s a másik tisztasága mosdat meg, tudod,
egy percet kell csak adnod mindig, aztán indulok.

 

koós attila

Állandó Tag
Állandó Tag
Virágkor

Virágkor

Legelõször kutyatejbõl fontunk láncot,
s csípot Nefertitik jártak benne táncot:
a puszta, a dombok, az árkok partja
minden zöld vallomásunk ingyen adta.

Majd bódulva mézes, új tudástól
lila és fehér, habzó vágyat orgonáktól
reméltünk mesélni karcsú, csöpp kezekbe,
s futottak tûzpiros szûzek bolondos nevetve.

Aztán mellkasunkban feldagadt dorombolva
a világ: elibénk hajló, édes labdarózsa
száz és száz szirmára csókolt igérettel
vágytunk együtt halni apró, csengettyûs szívekkel.

Még ma is lehajlunk egy csodához a fûbe,
illatba, színbe, elmékek közé merülve.
Pedig már kõbe, betonba szorult az utca,
s drága csokorra...néha kenyérre sem futja.

 
Oldal tetejére