Lebetonozott Római-part? Előbb nézze meg, hogy fogják meg a Dunát más nagyvárosok

Egyet elárulhatunk, sehol sem fakivágással. De Budapesten is van egy hely, ahol remekül megoldották az árvíz elleni védekezést – kitalálja, melyik ez?

Nem kell a „hanyatló Nyugatra” menni, a környező országokban, sőt egykor még Budapesten is tudták, az árvizek ellen nem az a megoldás, ha a folyóhoz legközelebb minél magasabb és erősebb gátat építünk.

A városlakók által leginkább kedvelt folyópartokat mindig zöld, természetközeli hullámterekben, és nem simára betonozott partfalak mentén találjuk. És igen, ezeket rendre elöntik az árvizek – itt persze nem épültek üdülőnek álcázott lakóparkok a veszélyeztetett szakaszokon, így nem is történik tragédia. Közvetlenül a part mentén ugyanis megtanultak együtt élni a folyóval, attól távolabb pedig mindig található egy biztonságos árvízi védvonal, amely garantálja a lakott területek védelmét.

A szállodák és lakóparkok jelenlétét leszámítva ugyanilyen tulajdonságokkal rendelkezik a budapesti Római-part is: besorolása hullámtér és üdülőövezet, azaz a folyó évente többször is elöntheti, nem véletlen, hogy hivatalosan csak üdülőket lehet ide építeni, lakóingatlanokat nem. Az árvízi védvonal itt is a parttól beljebb, a Nánási–Királyok útja nyomvonalán áll – igaz, ez nem elég biztonságos, ezért fejlesztésre szorul.

image.aspx

© MTI / Máthé Zoltán
A budapesti városvezetés ennek ellenére éppen az ártéri part letarolására készül, hogy megvédjék a hullámtérbe építkezett ingatlantulajdonosok házait. Tarlós István főpolgármester árvízvédelmi kérdésnek állítja be a Római-part ügyét, és 55 ezer óbudai biztonságát emlegeti – miközben az ő védelmüket a Nánási úti védmű megerősítése is garantálná. Öt példát mutatunk arra, hogyan kezelik az árvizeket Bécs, Pozsony, Belgrád, Drezda és Budapest Római-partéhoz hasonló adottságú folyópartjain.

Donauinsel, Bécs

Bécsben éppen az ellenkezője történt, mint Budapesten: ahelyett, hogy az árvizek elleni védekezés (állítólagos) érdekében legyalulnák a város egyik utolsó természetes folyópartját, az árvízi védekezés segítésére létrehoztak egy hatalmas mesterséges szigetet a Duna közepén, amelyet rekreációs célokra hasznosítottak. Bécsben a ’70-es években a korábbi ártér helyén egy új folyóágat alakítottak ki, kiszélesítették és kimélyítették a meder vonalát, lényegesen megnövelve a Duna áteresztő kapacitását árvizek idejére. A felhalmozódó földből pedig létrehoztak egy hatalmas mesterséges szigetet a Duna közepén. Ez lett a Donauinsel, amelyet 1988-as elkészülte után szabadidős területté alakítottak: sétányok, kerékpárutak, sőt, fürdőhelyek is találhatók itt. A Dunát az Új-Dunától elválasztó sziget maga is hullámtér, azaz a nagyobb árvizek elöntik, de ez egyáltalán nem zavarja a bécsieket, hiszen éppen az árvizek hívták életre egyik legkedveltebb kikapcsolódási felületüket.


Petržalka, Pozsony

Petržalka a szlovák főváros kisebbik, a Duna túloldalára eső fele. Ha átsétálunk a belvárosból az SNP hídon, és lemegyünk a Duna-partra, rendkívül kellemes folyóparti részt találunk itt, sétánnyal, természetes Duna-parttal. És a szlovákok ki is használják: itt nyílt meg a Magio Pláž nevű kültéri vendéglátóhely is, ahol nagy homokos terület és nyugágyak várják a pihenni vágyókat. Na de, mi a helyzet az árvízvédelemmel? Ha jön egy nagyobb árvíz, a Duna bizony elönti a területet. És ezt a városlakók is pontosan tudják, a gát ugyanis följebb, a Viedenská cesta főút vonalában található, csakúgy mint Budapesten a Nánási–Királyok útján is, és nem közvetlenül a Rómain.


Száva-part, Új-Belgrád

Egyenesen példaértékű, ahogy Belgrád kihasználja a Száva partjának adottságait. Az elv megint ugyanaz: egyszerűen nem építkeztek közvetlenül a folyópartra, és így remek városi tereket nyertek. A szerb fővárosban a Száva belvárossal átelleni partján – Új-Belgrádban – Budapestről nézve elképesztő mennyiségű folyóparti területet birtokolhatnak a kikapcsolódni vágyók. Ahol nálunk csúcsforgalomban álló autókat, Belgrádban füvet és parti sétányt találunk a folyó mentén. Ahelyett, hogy meredek beton rakpartokat építettek volna ki, meghagyták a széles parti rézsűt, ez védi Novi-Beograd lakótelepeit a Száva áradásától.


Elba-part, Drezda

Drezda talán a legjobb példa arra, hogy néz ki egy ideális, természetes valójában meghagyott folyópart. Az Elba mentén igen széles parti rézsű húzódik mindkét oldalon, az erre épített védvonal óvja a várost az árvíztől. Ha nincs árvíz, akkor pedig a városlakók sétálnak, kerékpároznak, piknikeznek és napoznak a hatalmas füves parton. Drezdában ráadásul nem csak a külvárosban található természetes folyópart, a 18 kilométeres rézsű végighúzódik az egész városon. Az Elba-völgy rajta is volt az UNESCO világörökségi listáján, negatívumot azért itt is meg lehet említeni: a város ugyanis megépített egy kétszer két sávos hidat (a Waldschlösschenbrückét), mely a világszervezet szerint annyira elrontotta az összképet, hogy emiatt lehúzták a listáról az Elba-völgyet.


Kopaszi-gát, Budapest

Nem is kell azonban messzire menni, hogy árvizek által érintett, mégis természetes valójában meghagyott folyópartot találjunk – hívja fel a figyelmet Bardóczi Sándor tájépítész. Ilyen ugyanis a budapesti Kopaszi-gát. A vízbe nyúló földnyelven minden megtalálható, ami a kellemes folyóparti kikapcsolódáshoz kell: hangulatos épületek és kulturált sétány – azonban a Duna-partot is meghagyták természetes valójában. A Kopaszit sem kímélik azonban a nagy árvizek, még sincs ebből probléma – teszi hozzá Bardóczi. Magát a földnyelvet ugyanis elönti a víz, a vendéglátóhelyek padlószintjét azonban az árvízszintnél magasabbra építették. Nem is esett bántódásuk a 2006-os nagy árvíz idején sem az itteni vendéglátóhelyeknek, noha ekkor a Kopaszit magát elöntötte a Duna, csakúgy mint Petržalkát és a Rómait. Ez azt is bizonyítja, hogy megfelelő építkezéssel (cölöpökre vagy feltöltésre épített házakkal) még az ártéren, gát nélkül is lehet biztonságosan építkezni.

image.aspx

© MTI Fotó: H. Szabó Sándor
A felsorolt példák azt is jól mutatják, milyen jelentős hiányt szenved Budapest olyan helyekből, ahol találkozni lehet a Dunával. Ezért is ragaszkodnak annyira a városlakók a Római-parthoz, még elhanyagolt állapotában is. Ez lehet ugyanis az utolsó vízparti rekreációs terület a fővárosban.

HVG
duna.jpg
 
Szerintem ez mind szép és jó, csak a probléma az, hogy nálunk a Rómain pont az ellenkezője történt: nem hagyták meg természetes formájában a partot, hanem boldog-boldogtalan odaépítkezett, mert az milyen überklassz, hogy vízparti háza van. Aztán meg sírtak, hogy az árvíz mindent elvitt. Tehát a Rómain azt kell megoldani, hogy a sok szerencsétlen "Darwin díjast" megvédjék az árvíztől.
 
Szerintem ez mind szép és jó, csak a probléma az, hogy nálunk a Rómain pont az ellenkezője történt: nem hagyták meg természetes formájában a partot, hanem boldog-boldogtalan odaépítkezett, mert az milyen überklassz, hogy vízparti háza van. Aztán meg sírtak, hogy az árvíz mindent elvitt. Tehát a Rómain azt kell megoldani, hogy a sok szerencsétlen "Darwin díjast" megvédjék az árvíztől.

Tiltani kellene a szintben épitést. Lábakon álló ház miért ne? Elfolyik alatta. A vízparti telek szuper, de egy olyan tónál, ahol nincs szinmozgás, mint pl. a Balaton...

A Duna folyó, hagyni kell árteret, ahova kimehet, vagy mindent el fog pusztítani.
 
Na akkor:
1. Lupa sziget és a budai part: üdülők épültek úgy, hogy az alsó szintet felkészítették az árvízre. Ha jön az ár, a bútorokat felhordják az emeletre és annyi. Aki ott lakik, csónakkal jár ki a buszhoz.
(Ez volt kb 30-40 éve. hogy most milyen, azt nem tudom.)
2. Szolnokon is bele-építkeztek az ártérbe. Mint minden évben 1989-ben is jött az árvíz és elöntötte a tilosba épített ártéri házakat. Jött a hű, meg a ha és kivágták a folyóparti erdőt (így intézi minden karakán ember, aki nem gondolkodik), mert így az árvíz hamarabb lefolyik. A 90-es árvíz valóban hamarabb lefolyt, de vitte magával a házakat is. Az erdő nem lassított a víz lendületén ... A biztosítók pedig nem fizettek, mert ők tudták, hogy mi a csízió. = Ártérbe lehetőleg semmit nem építünk, így nincs az biztosító, aki erre kockázatot vállal.
3. Emlékezve a 2. pontra, meg akarják akadályozni azt. Ezért kell a gát a partra, az erdő ( =sok fa) eddig is mindig útjában állt a mostani gazdagéknak, tehát az mehet a lecsóba.
Összesítve:
A mostani és a korábbi kormányzat soha nem azzal törődött, mi jó a zembereknek (csak szavazzanak, lehetőleg rájuk). A gazdagénak az a fontos, hogy a beton nem hullat sok lombot, a Rolls Royce meg jól mutat a cseréptető alatt.
 
Nagyjából ott akadtam el, hogy az ÁRTERET (gyk.: ide kell a többletvíznek terjeszkednie) akarjuk megvédeni egy gáttal o_O
Gondolom pár év múlva szükséges lesz kialakítani egy árteret megvédendő a gátat :rohog:
Nyilván aki oda építkezett (vajon ki és milyen szempontok alapján engedélyezte és Ő miből gondolta, hogy az ideális hely egy épületnek) másképp látja, de remélhetőleg nem lepődik meg évről évre, hogy az ÁRTÉR árvíz idején víz alá kerül.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt

Statisztikák

Témák
38,129
Üzenet
4,801,980
Tagok
615,737
Legújabb tagunk
Vizimento.
Oldal tetejére