Magyar cigányok, akikre mindkét nép büszke

tisztahiszti

Állandó Tag
Állandó Tag
Eltörött a hegedűm...Dankó Pista hegedűje visszhangzik másfél század távolságból.

danko-pista-001.jpg


A szegedi cigánytanyán született a szabadságharc kitörése után pontosan egy évtizeddel. Ez a hely ma inkább Szatymazhoz tartozik, mint Szegedhez, ezért a bizonytalanság a születési hely megjelölésében.
Istvánnak anyakönyvezték, de mindenki csak Pistának hívta. Még el sem érte a 10 esztendős kort, édesapja meghalt. Erdélyi Náci, apja nagyhírű zenész kollegája, aki még Ferenc József császárnak is muzsikált Szegeden, mikor az a színház megnyítására ott járt, sőt eljutott New Yorkba is zajos sikert aratva, szóval, Erdélyi Náci neveltette fel, taníttatta muzsikálni. Soha nem kellett Vele szégyent vallania. 15 éves korában már saját zenekara volt, és Szatymazon szórakoztatta az úri közönséget. Itt ismerkedett meg Joó Ferenc arcképfestő és földbirtokos leányával, Ilonkával, és romantikus módon megszöktette, és feleségül vette.
Nagyon nagy szegénységben éltek. A siker akkor kezdett társává szegődni, amikor megismerte a költő Pósa Lajost, és annak verseire írta gyönyörű dalait. Kettőjük között mély barátság szövődött. Pósa színházi tikárként működött Szegeden, és az Ő segítségével a színházteremben is felhangzottak a Dankó-dalok az akkor oly' divatos népszínművekben.
Nevét ekkor már az egész országban ismerték. Nem volt a Monarchiának olyan zuga, ahol ne szól volna a Dankó-muzsika. A siker azonban nem párosult gazdagsággal. Ő csak a zeneszerzéshez értett, de ahhoz nem, hogy hogy lehet ebből pénzt csinálni.
Kénytelen volt daltársulatot szervezni, és bejárni vele az országot, sőt, még Oroszországba is eljutott. Ez sem volt többre elegendő, mint a napi betevőre.
De Dankót nemcsak a pénz vezette. A szabadságharc után a német szó, a német művészet került előtérbe. Számára önként vállalt kényszer, küldetés volt, hogy széles rétegekkel ismertesse meg a magyar dalkincset.
Miután Pósa Budapestre költözött, az együtt munkálkodás időszakos lett, de a barátság nem hunyt ki. A költő asztalánál ismerte meg Gárdonyi Gézát, és a nóta újra szárnyallni kezdett. Vagy 80 közös szerzeményük van, népszerű dal mindegyik.
A Milleneumkor Budán muzsikált. Nótát senki nem rendelhetett Tőle, egy kivétel volt, Zsótér Andor, a szegedi patrióta, akit atyai jóbarátjának tekintett.
Szerény keresményéből ekkoriban az alföldi Csengődön vásárolt szőlőt. Gárdonyihoz írt leveléből tudjuk, hogy szőlőjében érdekes nevekkel különböztette meg a lejtőket és emelkedőket. Így volt Jókai-domb, Pósa völgye, Feszty-határ, Nóta-fészek, és volt "Göre-járvány" is, Gárdonyira utalva.
Amikor már egy kicsit jobban mehetett volna, a sok nélkülözéstől elérte a halálos kór, a tüdőbaj. Művész barátai összefogtak, és San Remoba küldték gyógyulni. De már ez sem használt. A Rókusban egy kórházi ágyon lassan haldoklott. Betegágyánál meglátogatta őt Jókai Mór, Gárdonyi Géza, Feszty Ádám és Blaha Lujza is, akit már akkor is a "nemzet csalogányának" neveztek.
Egy szép, de nehéz életet után szeretett felesége karjaiban halt meg. Apósa is megbékélt Vele, ott állt a halálos ágyánál. Mindössze 46 éves volt.
Temetése napján ellepték az emberek az utcákat. Budán kezdődött a
a búcsúztatása, majd a koporsót Szeged küldöttsége vonaton szállította a végső nyughelyére, hogy ott a város által ajándékozott díszsírhelyen aludhassa örök álmát.
Ötszáz cigány húzta könnyezve a dalt:
"Most van a nap lemenőbe,
Kimegyek a temetőbe..."

2379083451_174cf0fc75.jpg


Pósa segítségével kilenc év alatt összegyült az a pénz, amiből szobrot faragtattak az emlékére. Ott áll a Tisza-part közelében. Ha valaki kitekint a régi Hungária Kávéház ablakán, ahol Dankó Pista oly' sokáig muzsikált, most már örökké láthatja törékeny alakjának kőbe vésett mását.
Nem, téved a nóta...Dankó Pista hegedűje nem tört el, ma is szól.


Madaras Gábor
Eltörött a hegedűm

Sajna felelőtlen emberek igen sokszor komolyan veszik a nótát és letörik a vonó egy darabját
 

akena

Állandó Tag
Állandó Tag
Balogh János (Sághy Jancsi) (1803 – ?) zenekarigazgató.
Három gimnáziumi osztály elvégzése után 1820-ban Csicsó zenekarába állott. 1830. február 28-án a pozsonyi országgyűlés megnyitási ünnepélyén játszott zenekarával és Bécsbe is meghívták.
Az első magyar cigány volt, aki cigány nyelvű nyomtatványt bocsátott közre, ilyen címmel:

  • Legelső czigány imádságok, mind a két magyar hazában lévő czigány nemzet számára. Esztergom, 1850.
Kéziratos műve:

 

akena

Állandó Tag
Állandó Tag
Oláh Ibolya

Roma családba született. Szülei lemondtak róla, csecsemőotthonba került, majd a tiszadobi nevelőintézetben zöldség- és fűszernövény-termesztő szakmunkás-képesítést szerzett. Öntevékenyen kezdett énekelni és gitározni. Tanult egy budapesti zeneművészeti szakiskolában is, de félbehagyta. Sikertelenül próbálkozott néhány alkalommal énekesi vetélkedőkön, míg végül a 20032004-es Megasztár (TV2) átütő sikert hozott számára a második helyezéssel. 2004. június 5-én 400 000 ember előtt énekelt egy ingyenes budapesti rendezvényen, amelyen Sting is fellépett.
2005. augusztus 19-én miniszteri kitüntetésben részesítette Bozóki András kulturális miniszter. 2005. augusztus 20-án este, a hivatalos állami ünnep nyitányaként ő énekelte el a Magyarország című dalt (René DupéréGeszti Péter).
Brüsszelben, az Európai Parlamentben, valamint Hollandiában is fellépett már.
Oláh Ibolyát olyan zenekarok, előadóművészek inspirálták a zenei pályán, mint Linda Perry, Alanis Morissette, Pink, Keresztes Ildikó, a Guns N' Roses, a Rolling Stones, az Aerosmith és a Queen.
 

Uzsi01

Új tag
Eloszor olvasok ilyen valogatast hires romakrol. Feludules az otthoni cigany-helyzet utan ilyennel is talalkozni. Nem mintha nem lenne megalapozott a magyarok felhaborodasa. A romakban is inkabb ezt kellene tudatositani. Kozottuk is talalni peldakepeket.
 

peter_1981

Új tag
Minden cigánysággal kapcsolatos rossz érzés legyűrésére javaslom:
Fejes Endre: Rozsdatemetőjét
Oscar Lewis: A szegénység kultúrája -t In: Bauer Béla (szerk.): Süsü a társadalomban
:)
 

tsandrea

Állandó Tag
Állandó Tag
Én cigány iskolában tanítok, fantasztikus a zenei érzékük.4.osztállyal egy nehéz zeneművel másfél óra alatt profin betanítottam:)
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Rajkó Zenekar

Rajkó Zenekar

A Rajkó Zenekart 1952-ben Szigeti Pál igazgató és Farkas Gyula művészeti vezető, karmester azzal a céllal hozta létre, hogy az ország különböző pontjain élő roma fiatalok számára lehetőséget teremtsenek a cigányzene hagyományainak ápolására, továbbfejlesztésére. Munkásságuk legfőbb irányvonala az volt, hogy a cigányzenét a kocsmai muzsikálás színteréről a világ nagy színpadjaira juttassák el. Az elmúlt 55 évben több ezer fiatal művész került ki a Rajkó Zenekarból, akik méltán képviselik azokat az értékeket, melyeket csak a Rajkók képviselnek Magyarországon. Számos CD, DVD, videó és hangkazetta őrzi azt az óriási zenei repertoárt, amely a Zenekart jellemzi. Repertoárjuk között egyaránt megtalálható a komolyzene, a cigányzene, a népzene és az operett. Olyan szerzők darabjait játsszák, mint Kodály Zoltán, Bartók Béla vagy Liszt Ferenc. Sokszínűségüket olyan produkciók bizonyítják, mint a Budapest Klezmer Band-el közösen játszott Klezmer-szimfónia, vagy Markó Iván balettművésszel és társulatával előadott Romantiáda című előadás.
A Rajkó Zenekar a világ összes földrészén, 108 országban kápráztatta el azt a több millió hallgatót, akik a világ leghíresebb koncerttermeiben, vagy kis városában kíváncsiak voltak a magyar cigányzene értékeire, hagyományaira. A zenekar visszajáró vendég Európa, Amerika, Ázsia különböző országaiba, ami azt jelenti, hogy az érdeklődés folyamatos és új generációk is kíváncsiak a cigány muzsikusok által játszott művekre, melyek hangszerelése, hangzás és érzelem világa semmilyen más zenekarral össze nem téveszthető. Művészeink 10-20 éve játszanak együtt, egymás gondolatait ismerve, napi sok órai próbán keresztül eljutva ahhoz a zenéhez, amelyet a Rajkó Zenekar képvisel.
Számunkra legfontosabb siker a közönség elismerése mellett, hogy kiemelkedő művészeti tevékenységei elismeréseképpen 2003.januárjában a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány kuratóriuma „Kodály Zoltán Közművelődési Díjat” adományozott a zenekarnak és tagjainak a roma és a magyar zenei kultúra ápolásáért, a fiatal muzsikus tehetségek neveléséért. 2004-ben a nemzeti kulturális örökség minisztere a „Nemzeti Ifjúsági Zenekar” címet adományozta a Zenekarnak, mely elismerésben más cigányzenekar Magyarországon még nem részesült, egyben Hungaricumnak nyilvánította. 2006-ban Közéleti díjas lett együttesünk. A 2007-es és 2008-as évben a Zenekar tagjai többen a Magyar Köztársaság Érdemkereszt kitüntetésben részesültek. A Zenekar művészeti vezetője Mészáros Tivadar, igazgatója Gerendási István. A Rajkó Zenekar a „magyar kultúra nagykövete”.


<iframe width="300" height="260" src="http://www.youtube.com/embed/ogbPDnplzeg" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Danyi Lőrinc - Vidák Zsigmond - Fehér Gyula
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Lukács Miklós a Rottenbiller u. 16. Rajkó Zeneiskola

Documentary about the origins of the Hungarian cymbalom and music of Hungarian Roma cymbalom player Miklós Lukács.A film by Mano Camón. an Amaní Productions (Netherlands) & Steve Weiss Music (USA) production © 2007

<iframe width="300" height="260" src="http://www.youtube.com/embed/dvvvG8wTq6Q" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
2009-es hír

Megkapták a Rajkók a Rottenbiller utcai épületet

Ötvenhét év után tulajdonosai lettek a Rajkók annak a fővárosi épületnek, amelyben 1952 óta másfél ezernyi cigányzenész nőtt fel és lett híres zenész; a székház jelképes kulcsát Kiss Péter kancelláriaminiszter csütörtökön adta át az intézményt működtető alapítvány elnökének.

A fiatal muzsikuspalánták a főváros VII. kerületi, Rottenbiller utcai egykori KISZ-épületben 1952-ben ütöttek tanyát. Amíg a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) Rajkó Zenekara nevet viselték, állami támogatást kaptak, de a rendszerváltozással a név és a támogatás is megváltozott, alapítványi formában működtek tovább - idézte fel a világhírű zenekar és épület történetét Gerendási István igazgató, megemlítve, hogy a rendszerváltozástól az épület a kéttucatnyi állandó zenészt és táncost foglalkoztató zenekar mellett otthont ad annak az iskolának is, ahol az utánpótlást nevelik.

Tizenhét évig pályázatokon elnyert támogatásokból tartották fenn magukat, és a folyamatosan csökkenő lehetőségek miatt 2007-ben a megszűnés határára kerültek. Az állami költségvetés tavaly 70 millió forintos támogatást biztosított a zenekarnak és az iskolát működtető alapítványnak. Az idén is hasonló nagyságrendű támogatást biztosítanak, amely Gerendási István szerint egy "kiszámíthatóbb életet" jelenthet az intézménynek.

Azzal kapcsolatban, hogy a Rajkó Oktatási és Művészeti Alapítvány tulajdonba kapta az épületet, Gerendási István úgy fogalmazott: "ötvenhét év után most értünk haza". A Rajkó zenészei rendkívül magas szintű hangszeres tudással rendelkeznek, nem egy közülük virtuóz mestere a hangszerének. A magas színvonalat jelzi, hogy nagyon nehéz a zenekarba bekerülni, ugyanis igen magasak a felvételi követelmények: a 8-16 év közötti rajkóknak tökéletesen kell ismerniük a kottát, ezenkívül blattolni is tudniuk kell - mondta.

A tanulás tíz éve alatt a növendékek magas színvonalú általános és középfokú képzést kapnak. Zenetörténetet és zeneelméletet tanulnak, de elsajátítják a zeneszerzés alapjait is. Az iskola az elmúlt ötven év alatt több mint másfélezer Rajkót bocsátott az útjára, akik ma is a pályán vannak, itthon és külföldön szereznek sokszor világhírnevet maguknak és Magyarországnak. A rajkókat oktató Talentum Művészeti Iskolának jelenleg 390 tanulója van.

C-PRESS - DunaTV

<iframe width="300" height="260" src="http://www.youtube.com/embed/iCB_Hn3UBBw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

weblehel

Állandó Tag
Állandó Tag
Én a távcukra hívnám fel a figyelmet, egy kicsit rossz minőségű videóval. Ezerszer megnéztem már ezt - valószínűleg kocsmai felvétel, nem korreográfián alapszik - és még most is tudok gyönyörködni azon a könnyedségen, ahogy táncolnak.
Szóval itt van:

<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/LL4c__IeE5w?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

katka50

Állandó Tag
Állandó Tag
Takarítás közben akadt kezembe egy VHS felvétel, amelyen Csűri Edittel (ha jól emlékszem) énekel egy dalt és rájöttem, hogy hiányzik.
 

fanyar.

Kitiltott (BANned)
Itt már csak egymással öncélú beszéd folyik
Az alaptéma nem beszélgetés
Egy életrajzot leírva nem látok ennyire ostobák lettek az emberek?
Sch.E. és clemsoda volt az utolsó aki jól tette amit tett
Csűry Editről egy itt talált írás:
Ebben a zajos világban időnként körbevesz minket a csend. Elment egy távoli színpadra az énekesnő, Csűry Edit. Hosszú évek óta tudtuk róla, hogy küzd a kórral, de élni akart. Mindenkinek az életben vannak választott feladatai. Ő azt választotta, hogy a dalt juttatja el mindenhova, ahova a muzsika elér. A szívekig biztos.
A siker, a hang, az emlék ma már rögzíthető. A visszarémlö taps legyen az estharang.
HCD_10321.jpg
3545-500px.jpg
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5EW8D26PFJQ?version=3&feature=player_detailpage"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/5EW8D26PFJQ?version=3&feature=player_detailpage" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></object>
 

Patrisha69

Állandó Tag
Állandó Tag
Jó, hogy nem csak rosszat lehet olvasni, köztük is vannak nagyon rendes emberek, és köztünk is vannak rosszak...
 
Oldal tetejére