Marcius Ifjai March.15

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Canadahun will not allow the display of content protected by copyright law, unless they have the necessary legal rights to display or direct traffic to that content.

A canadahun nem enged, bemutatni, vagy a megtalálásához irányítást adni olyan tartalmú anyagoknak, amelyek a copyright (szerzői jog) által védettek,
csak akkor ha a szükséges legális engedély megvan rá.







MÁRCIUS 15.

<table align="right"><tbody><tr><td align="middle" width="160">
Petőfi Sándor


Brankovics György: A magyar szabadságharcz története, 1909 (könyvborító)

</td></tr></tbody></table>“A Pilvax kávéházban azt határoztuk, hogy sorra járjuk az egyetemi ifjúságot. Először az orvosokhoz mentünk. Szakadt az eső, amint az utcára léptünk, s ez egész késő estig tartott, de a lelkesedés olyan, mint a görögtűz: a víz nem olthatja el.

Az orvosoktól a mérnökökhöz, majd a jogászokhoz vonult a számban és lelkesedésben egyaránt percenként növekedő sereg. Jókai fölolvasta a felhívást és a 12 pontot, s énvelem elszavaltatták a “Nemzeti-dal”-t. Mindkettőt kitörő lelkesedéssel fogadták, s a refrénben előjövú “esküszünk"-öt mindannyiszor visszaharsogta az egész sereg, mely a téren állt.

Landerer nyomdájához mentünk, amely a legközelebb volt hozzánk, s a 12 pontot és a Nemzeti dalt rögtön nyomni kezdték. Délfelé elkészültek a nyomtatványok, s ezrenként osztották szét a nép között, mely azokat részeg örömmel kapkodta. Délután három órára gyűlést hirdettünk a múzeum terére, s a sokaság eloszlott.

A szakadó eső dacára mintegy 10000 ember gyűlt össze a múzeum elé, onnan a városházához mentünk. A tanácsterem megnyílt, s megtelt néppel. Rövid tanácskozás után a polgármester aláírta a 12 pontot. Óriási lelkesedés tört ki!...

- Budára! Budára! Nyitassuk meg Táncsics börtönét! Ezek voltak a nép leginkább és legtöbbször hallható kiáltásai. A választmány legalább húszezer ember kíséretében fölment Budára a helytartó tanácshoz és előadta kívánatait. A nagyméltóságú helytartó tanács sápadt vala és reszketni méltóztatott, s öt percnyi tanácskozás után mindenbe beleegyezett. A katonaságnak kiadatott a tétlenségi rendelet, a cenzúra eltöröltetett, Táncsics börtönajtaja megnyílt. A rab írót diadallal hozta át a töméntelen sokaság Pestre.

Ez volt március 15-e. Eredményei olyanok, melyek e napot örökre nevezetessé teszik a magyar történelemben."

(Részlet Petőfi Sándor naplójából)
 

FiFike

Állandó Tag
Állandó Tag
Petőfi Sándor: Nemzetidal

Talpra magyar, hí a haza!
Itt az idő, most vagy soha!
Rabok legyünk vagy szabadok?
Ez a kérdés, válasszatok! –
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Rabok voltunk mostanáig,
Kárhozottak ősapáink,
Kik szabadon éltek-haltak,
Szolgaföldben nem nyughatnak.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Sehonnai bitang ember,
Ki most, ha kell, halni nem mer,
Kinek drágább rongy élete,
Mint a haza becsülete.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Fényesebb a láncnál a kard,
Jobban ékesíti a kart,
És mi mégis láncot hordtunk!
Ide veled, régi kardunk!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
A magyar név megint szép lesz,
Méltó régi nagy hiréhez;
Mit rákentek a századok,
Lemossuk a gyalázatot!
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk!
Hol sírjaink domborulnak,
Unokáink leborulnak,
És áldó imádság mellett
Mondják el szent neveinket.
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk! (Pest, 1848. március 13.)
27a.jpg
 

Hilda1949

Állandó Tag
Állandó Tag
Én is ezt a gyönyörű verset akartam feltenni. De, akkor már nem teszem fel, csak annyit mondok:

Éljen március 15!

Ez a Petőfi egy kirakatban volt, onnét fényképeztem és hoztam el nektek!!
 

FiFike

Állandó Tag
Állandó Tag
Bush: A magyarok példái a szabadságszeretetnek

Népszabadság • 2006. március 17.

Donald Rumsfeld félidő tájt érkezett, és csendben, gyakorlatilag észrevétlenül álldogált a terem szélén.



Ritka az olyan washingtoni esemény, ahol a Pentagon vezetője beéri a mellékszereppel, szerdán ez is megtörtént. Az USA védelmi minisztere lemaradt hazája és az öt fegyvernem zászlainak ünnepélyes parádéjáról, ám hallotta George W. Bush beszédét.
- A magyarok a türelem példái, azt tanúsítják, hogy mindenkinek a lelkében él a szabadság - mondta Bush. Az Egyesült Államok elnöke mintegy fél órát töltött a törvényhozás épületében megtartott ünnepségen, és rövid beszédét főleg a szabadság és demokrácia világméretű térhódításának szentelte. De nem csak. - Azért jöttem, hogy emlékeztessem a magyarokat, Amerika személyében van egy jó barátjuk - jelentette ki Simonyi András nagykövet felé fordulva. Megköszönte, hogy hazánk másoknak, így Afganisztánnak és Iraknak is segít felfedezni a szabadság áldásait.
1852. január 7-én itt szólt Kossuth Lajos a kongresszus két házához. Most a szónokok a magyarok hozzájárulását méltatták a világszabadsághoz 1848-ban, 1956-ban és 1989-ben. Tom Lantos képviselő lapunknak ezt mondta: - Amennyire tudom, az elnök még sosem tett ilyen gesztust. Nagyon boldog és elégedett vagyok, hogy eljött. Magyarország a szabadság 16 éve alatt nagy utat tett meg. Ameddig nyitott, demokratikus, befogadó társadalom marad, a határ a csillagos ég. Persze a demokrácia értékes kincs, nagyon kell rá vigyázni.
l Az esemény hivatalos meghívójának ez volt a címe: Ünnepség Magyarországnak a világszabadsághoz (Global Democracy) való hozzájárulásáról, beleértve az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulóját.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Magyarnak születtem


2006-03-18

Külföldi olvasóink leveleiből kiderül: Los Angelestől Dublinig március 15-én világszerte szól a magyar himnusz.


Számunkra természetes, hogy március 15-én mindannyiunknak ugyanazok a legendás, több mint százötven évvel ezelőtti események jutnak eszünkbe. Az ünnepségek mind erre emlékeztetnek. De hogy van ez a világ távoli tájain élő honfitársaink körében? Külföldi olvasóink leveleiből kiderült: Los Angelestől Dublinig, Malmőtől Bangkokig ezen a napon világszerte szól a szívszorító, örökszép dallam, a magyar himnusz.
„Nagyon közel lakom a magyar határhoz, Eisenstadtban élek, így nincs problémám a magyarságommal és az osztrákoknak is egyre kevesebb. Március 15-én, mint minden évben, kitűzöm a kokárdát. Magyarnyelv-tanfolyamokat is tartok, a tanítványaimnak szoktam beszélni 1848-ról, a forradalomról, kokárdát is szoktam nekik adni. Egyre több német nyelvű irodalom van a magyar történelemről, akit érdekel, olvashat róla kedvére. Minél jobban tud a csoport magyarul, annál több információt kap tőlem. Petőfi-verseket olvasunk, fordítunk, megmutatom a Petőfi-kötetem, mert ha mást nem is, a könyveimet végighurcoltam egész Európán. Egyszer egyikük megtanult egy részt a Talpra magyar!-ból, könnyes volt a szemem. Most én is megpróbáltam elszavalni, de már nem ment olyan jól, mint az iskolában annak idején. Akármilyen fennkölten is hangzik, büszke vagyok a hazámra és arra, hogy magyar vagyok. Bárhol, bármikor meghallom a Himnuszt, elszorul a szívem, könnyes lesz a szemem. A nem magyar barátaimmal ilyen biztosan nem fordulna elő, nem tudom, miért. Idén egyébként az összes magyar egyesület Ausztriában 1956 ötvenedik évfordulójának megünneplésére készül."
Erika, Ausztria
Ír Gulyás, Petőfi olaszul
„Március 15-ét az interneten megtekinthető magyar tévéműsorokat, újsághíreket figyelve ünneplem, Parmában ugyanis senki nem szervez megemlékezést. A nagyobb olasz városokban azonban működnek magyar baráti körök, olasz–magyar kulturális egyesületek, amelyek általában közös vacsora keretében emlékeznek meg az évfordulóról. Petőfi-kötetem olasz nyelvű is van, benne a Nemzeti dal, a Canto Nazionale. De ugye az eredeti mégiscsak más. A János vitézt is megvettem olasz nyelven, de bevallom, nem olvastam végig. Nagyon szép Petőfi Olaszország című verse, de az én kedvencem a kiskőrösi költőtől a Pató Pál úr. Nemrég az olimpia kapcsán jártam Torinóban, ahol Kossuth-emléktábla található."
Anikó, Olaszország
„Sajnos a dublini magyar nagykövetség nem sok mindent tesz azért, hogy a magyar közösséget összetartsa. Szoktak a magyar ünnepeken megemlékezést tartani, ahova meghívták az itt élő magyarokat. Ez mára elmaradt, illetve – úgy tudom – az ünnepségeken fogadások vannak, de csak az ír közönségnek. Tudom, ez is fontos, hogy jó képet mutassunk hazánkról. Tapasztalataim szerint Írországban az embernek a saját lábán kell megállnia. Az itt élő magyarok néha belendülnek, elindítanak egy-egy kezdeményezést. Volt egy helyi lapunk, az Ír Gulyás, még magyar kulturális társaság is működött, de ezek mára támogatás hiányában megszűntek."
Anikó, Írország
Magyar ház Amerikában, Ausztráliában
„Tudomásom szerint itt nincs semmiféle magyar egyesület. Ha létezik, akkor nagyon elbújt, mert én sohasem hallottam róla. Igaz, itt nem is él sok magyar származású, ezért nincs is ilyenkor ünneplés. A legközelebbi nagyszámú magyarok lakta hely Vancouver Kanadában. Ott van több Magyar Ház, klub és két vendéglő is. Az itteni tévé, újságok meg sem említik 1848-at."
Antal, USA, Seattle
„A március 15-i ünnepségen a Vancouveri Magyar Kulturális Egyesületben mintegy kétszáz Vancouverben élő magyar vett részt. Áronkánk Petőfi Sándortól a Csatadalt szavalta. Ötödikes és gyönyörűen beszél magyarul. Vancouverben minden nemzeti ünnepet megtartanak a Magyar Házban, általában ebéddel egybekötve. Mintegy kétezer tagja van a Magyar Háznak."
Andi, Kanada
„Sydneyben a Magyar Házban (klub) magyarok társaságában idézzük fel a múltat, jövünk össze ünnepelni. Kitűzve a kokárdát büszkén viseljük. Petőfi verseit nemcsak én és a párom, de a fiaink is nagyon szeretik. Nekem a kedvencem a Távolból, de mindnyájunknak van külön kedvence. A Himnusz és a Nemzeti dal mindig könnyet csal a szemünkbe. Csak melbourne-i magyar újságunk van, amely a magyar közösség történetéről számol be."
A., Ausztrália
Palacsintasütés Bangkokban
„Bangkokban a megemlékezésről a helyi magyar nagykövetség és a konzulátus gondoskodik. Rendszerint az itt élő 30–50 magyar számára egy koktélpartit szerveznek, melyen a nagykövet beszédet tart március 15-i hangulatban. Elhangzik a Himnusz és a Szózat is. Mindenki örömmel, családosan érkezik és büszkén viseli a kokárdát. Sajnos a kevés magyarnak sem klubja, sem újságja nincs, így a magyarságot nagyon nehéz fenntartani. Azok a magyar és vegyes családok járnak össze inkább és szerveznek magyaros programokat, ahol kisgyerekek vannak. Például egy jó palacsintasütéssel vagy gulyásfőzéssel összekötött könyvbemutató, komolyzene-hallgatás keretében. Ezekre az összejövetelekre külföldi barátok is hivatalosak, így betekintést nyerhetnek a magyar kultúra, hagyomány egy-egy részletébe. Bevallom, jó lenne, ha a magyar nagykövetség sűrűbben szervezne az itteni magyarok és más érdeklődők számára programokat, mert így mi is csak akkor töltődünk fel kortárs magyarságból, ha hazautazunk."
Enie, Thaiföld
„Az én megyémben (Canton Tessin) jól működik a Ticinói Magyar Egyesület. Székhelye Luganóban van. Kéthetente van találkozó, meghívott személyiség előadásával összekötve. Az 1848-as szabadságharc alkalmából megemlékezését tartunk. Az ünnepi beszédet a Magyar Köztársaság berni nagykövete mondja. Az ünneplés az úgynevezett massagnói keresztnél lesz. Lugano városi kormánya sok évvel ezelőtt Massagno területén kis parkszerű területet adott az itt élő magyaroknak, ahol egy nagy kereszt emlékeztet az ’56-os szabadságharcra és annak áldozataira. Az egyesület kokárdákat ad a megjelenteknek. Az ünnepélyes megemlékezést baráti beszélgetés követi egy közeli vendéglőben. Májusban kis svájci baráti csoportot viszek Budapestre, és épp Petőfi végett a City Hotel Pilvaxban leszünk, ahol a költő a Talpra magyar!-t szavalta."
Stefán, Svájc
Elég egy „égi jel" a megemlékezéshez
„Inkább az idősebb korosztály tartja a régi magyar szokásokat. Sajnos a fiatalok, akik mostanában érkeztek, általában még nem illeszkedtek be a nagyvárosi létbe. Remélhetőleg ők sem felejtik el március 15-ét, ami a mi korunkban mindig iskolai ünnepséggel járt. Több magyar újság is van Los Angelesben, mind megemlékeznek róla. Az emberek többsége hiába van távol hazájától, annak szokásai szerint éli továbbra is az életét. A magyar himnuszra szerintem minden magyarnak összeszorul a szíve. Mikor New Yorkban jártam, egy fiatal srác mesélte, hogy nem volt otthon már több mint nyolc éve, és egyszer felnézett az égre és épp egy Malév-gép szállt le a JFK-n, a Kennedy repülőtéren. Könnybe lábadtak a szemei. Hiába: szülőföldünk emlékeit felnőttként visszük tovább, bárhová vet az élet."
Bea, USA, Los Angeles
A Los Angeles-i rendezvény egy városi parkban, Kossuth mellszobránál lesz, amit a múlt század ’30-as éveiben állított a magyar emigráció. Több különböző rendezvény is van, nívójuk változó, de minden esetben hazafias. Kokárdát, szalagot, magyar jelvényeket viselnek a résztvevők. Mi az ünneptől függetlenül is viseljük a magyar jelvényeket, büszkék vagyunk magyarságunkra. A közelünkben lévő Dél-kaliforniai Magyar Klubban nemrég ünnepeltük március 15-ét ebéddel egybekötött zenés délutánon. Sajnos itt az átlagember nem sokat tud hazánk történelméről, ismerősöknek próbáltuk magyarázni nemzetünk viszontagságait. Még jól emlékszünk az iskolában szavalt Petőfi-versekre. Én valamikor régen a Talpra magyar!-t zenésített formában is megtanultam a Kisfaludy Dalkörben. Itt, messze hazánktól gyakran énekeljük a Himnuszt. A templomainkban, a klubokban fölhangzik a megható, szívszorító, örökszép magyar dallam. Az itt élő magyarság többsége most is a vers szavai szerint érez: Magyar vagyok, magyarnak születtem..."
Bandi, USA, Kalifornia

Kisalfold.hu
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
A Kanadai Magyar TV Március 15 emlékműsorát - március 17-én sugározza. Remélem a sok munkával összeállitott műsor sok új dolgot vonultat fel az ünneppel kapcsolatosan

Kosaras Vilmos
producer
 

myszty

Állandó Tag
Állandó Tag
Zúgjatok Harangok!: A Költő Visszatér

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/irSDJEWXVSM&rel=1&border=0"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/irSDJEWXVSM&rel=1&border=0" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent"width="425" height="355"></embed></object>
 

myszty

Állandó Tag
Állandó Tag
Kormorán-Talpra Petőfi!

petofiarc.jpg



<object height="350" width="425">
<embed src="http://www.videoplayer.hu/videos/embed/138813" type="application/x-shockwave-flash" height="350" width="425"></object>
 

svirag

Állandó Tag
Állandó Tag
Március 15.-én minden megemlékező kokárdát tűz a ruhájára. Ez a hagyomány a francia forradalom nyomán keletkezett, a magyar szabadságharcosok viseltek először nemzeti színű szalagot.
kep_22.gif
marc_5.gif
marc_8.gif
 

svirag

Állandó Tag
Állandó Tag
magyar_zaszlo.gif
<center>Aradi vértanuk</center> <center></center> <center>
vertanuk.jpg
</center> <center></center>
<table background="kepek/pastel_18.jpg" border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="75%"> <tbody><tr> <td> <big>Az 1848-49-es szabadságharc leverése utáni megtorlásban több mint száz embert ítéltek halálra, sokakat bebörtönöztek, illetve besoroztak az osztrák hadseregbe. A szabadságharc vezetoi közül többen emigráltak, vagy Magyarországon bujdostak. Az osztrák vezetés a halálos ítéletek egy részének végrehajtását az 1848-as második bécsi forradalom évfordulójára, 1849. október 6-ára idozítette.</big>
<big>Ezen a napon Aradon agyonlotték Schweidel József, Dessewffy Arisztid, Kiss Erno tábornokokat, valamint Lázár Vilmos ezredest. Ezután végezték ki a kötél általi halálra ítélt tábornokokat, Pöltenberg Ernőt, Török Ignácot, Lahner Györgyöt, Knézich Károlyt, Leiningen-Westenburg Károlyt, Aulich Lajost, Damjanich Jánost és Vécsey Károlyt. A pesti Újépületnél lőtték agyon Batthyány Lajost, Magyarország első miniszterelnökét. A kivégzések október 6-a után is folytatódtak; a megtorlás áldozatául esett Szacsvay Imre, az országgyűlés jegyzője, Csányi László kormánybiztos, Perényi Zsigmond, az országgyűlés felsőházának elnöke, Kazinczy Lajos ezredes, Kazinczy Ferencnek, a nyelvújítás kiemelkedő alakjának fia.</big>
<big>A halálos ítéletek többségét az a Haynau táborszernagy hagyta jóvá, aki már a szabadságharc leverése után közölte: senkinek sem fog kegyelmezni, és példát mutat Európának abból, hogyan kell a "rebellisek" kedvét elvenni a lázadásoktól</big>
</td></tr></tbody></table>​
 
Oldal tetejére