Sziasztok!
Nagyon örültem,amikor megláttam ezt a topikot.Anyukám óvónőként dolgozik,és a csoportban a Montessori módszert alkalmazzák.
ha esetleg gondolkodtok e módszer alapján dolgozó óvodaválasztásban,talán tudnék segítséget nyújtani néhány információval.
montessori nevelés célja:független,önmagát ellátni képes,dolgos,kreatív,önálloan gondolkodó,problémamegoldó,segítőkész ember formálása.Koncepciojának lényege,hogy a gyerekek saját tevékenységük során tanulnak.Alapfeladat olyan környezet létrehozása,amely a gyerekeket minél több örömet nyújtó,életkoruknak megfelelő,és képességeiket fejlesztő tevékenységre motiválja.
A Montessori csoportban a falakra- a gyermekek szemének megfelelő magasságban- szép képeket,művészi reprodukciókat helyeznek.Virágok,szobanövények kerülnek a csoportba,ezeket a gyerekek maguk ápolják.Állatokat is kaphatnak,amelyeket a gyerekek látnak el,táplálnak gondoznak.
Anyukám csoportjának egy papagája van,hétközben a gyerekek gondoskodnak róla,hétvégente pedig mindig más kisgyerek viheti haza,ami gyerekeknek nagy örömet okoz,hogy 2 napig otthon neki is lehet állata és ez idő alatt neki kell gondoskodni a kis madárról.
Montessori ragaszkodik a vegyes életkorú csoportokhoz.A vegyes csoportokban,ahol3-6 éves gyerekek vannak,a nagyobbak gyakran segítenek a kisebbeknek.A kicsik sokszor figyelik a nagyokat,hogy ők mit csinálnak.a kisebbek természetesnek találják,hogy a nagyobbak többet tudnak.A nagyobbak készségesen segítenek nekik és felelnek a kérdéseikre.Kölcsönös tanítás és tanulás alakul ki köztük.A gyerekek megismerik egymás tulajdonságait,szokásait és kölcsönösen tolerálják,becsülik egymást.
Nekem a vegyes csoportokkal kapcsolatban mindig voltak fenntartásaim,nem értettem,hogyan lehet egyszerre foglalkozni egy három és egy 6 évessel.Nagyobbik fiamat épp ezért tiszta kiscsoportba irattam.
Azóta többször voltam bent anyukámnál az oviban,és azt tapasztaltam,hogy akármennyire hihetetlen,de nagyon jól lehet dolgozni egy vegyes csoportban,a nagyok a kicsiknek húzóerőt jelentenek,sokat tanulnak tőlük,a nagyok viszont megtanulnak tolerálni dolgokat,aminek nagy hasznát veszik majd az isklában.
Anyukámnak voltak már tiszta kis-közép és nyagycsoportjai ,valamint vegyes csoportjai is.Az ő tapasztalata az,hogy egy vegyes csoportban sokkal kedvezőbben alakul a kommunikációs képességek fejlődése.A kicsik sok szót,kifejezésformát,tisztább beszédet tanulnak a nagyobbaktól.Sokszor az elmondott mesékből,versekből is sokat jegyeznek meg a kicsik.A kölcsönös segítségnyújtás, a közös munka és játék során egyre több szál köti egymáshoz a gyerekeket.
Montessori zenei nevelése:Montessori sajátos eszközt dolgozott ki a zenei hangok felismerésének gyakorlására.Ez a harangsor,ami 26 fatalpakra erősített kis harangokból és egy ütőpálcából áll.
Lehetséges feladatok:a pálcával a harangok megütésével a hangok párosítása,sorba rakása hangmagasság szerint,egyszerű dallamok improvizálása,lejátszása.
A gyerekek az éneket azáltal szeretik meg és énekelnek maguk is spontán és szívesen,ha a pedagógus minél gyakrabban énekel nekik,velük,mindig az alkalomnak megfelelően,a hangulatból fakadóan.
Anyukámtól tudom,hogy ezek a Montessori eszközök nagyon drágák,a csoportok,ahol e módszer alapján tanítják a gyerekeket,rendszerint pályázati pénzekből tudják beszerezni ezeket a drága,de rendkívül hatékony,és a gyermek fejlődését nagymértékben elősegítő eszközöket.
montessori eszközök a forma érzékelésének fejlesztésére,Pl:gombos zsák,Gyöngyös zsák,Titokzsák.Ezek az eszközök biztosan megtalálhatók a Montessori modszeres csoportokban,de,egy kicsit leegyszerüsítve mi is gyakorolhatjuk ezeket a feladatokat otthon a gyermekeinkkel.
Gombos zsák: egy kis zsákba háromszor 4 db különböző nagyságú vagy formájú gombot teszünk.
Feladat:a zsákba belenyúlva,tapintással kiválasztani az azonos nagyságú gombokat.Később sorba lehet rakni nagyság szerint.
Gyöngyös zsaák:A feladat ugyanaz
titokzsák:egy zsákba különböző nagyságú és formájú-a gyerek által jól ismert-kis tárgyat teszünkpl:kulcs,pénz,radír
Feladat:Csukott szemmel belenyúlni a zsákba,tapintással megállapítani,mi van a kezünkben és nevén nevezni.
Eszközök a szaglóérzékelés fejlesztésére:
Ha van egy kis időnk,ezt a feladatot is elő tudjuk otthon készíteni.Szükségünk van jól zárható kis üvegekre,melyekbe különböző illatú anyagot teszünk,kettőbe-kettőbe azonos illatút.Pl:ecet,paprika,bors,vagy más jellegzetes fűszer.
Feladat:az azonos illatuak párosítása és a szagok megnevezése.
/Az üvegek alját azonos jellel látjuk el és akkor a gyerekek önállóan tudják magukat ellenőrizni/
eszközök az ízérzékelés fejlesztésére:ezt is gyakorolhatjuk és játszhatjuk otthon a gyerekkel,szükségünk van jól zárható üvegekre,melyekbe jellegzetes ízű folyadékokat töltünkpl: citromos víz,sós viz,narancsital,málnaszörp.
Feladat:szemcseppentővel a kézre cseppenteni,megnyalni,megnevezni az ízeket,majd párosítani
A megtanulandó szavak: édes,sós,savanyú,keserű
Eszközök a geometriai formák megismeréséhez:rendszerint több eszköz is jelen van a csoportokban,amikkel a geometriai formákat gyakorolhatják a gyerekek,de ami otthon is kivitelezhető,a mértani titokzsák.
Kisebb méretű mértani testeket egy zsákba teszünk.A gyerek tapintással találja ki,mit rejt a zsák.Ezzel a feladattal a geometriai fogalmakat lehet megalapozni.
montessori a kisgyerekkorban fontosnak tartja a szabad mozgás állandó biztosítását.Szerinte a legfontosabb probléma az egyensúly megtartása.Fontosnak tartja az alapmozdulatok tanítása mellett,a zenére történő improvizált mozgást.
sajátos mozzanat a csendjáték,melyet a gyerekek játékként vagy játékos feladatként élnek meg.A pedagogus halk zenével jelzi,hogy most csendjáték következik,amit a gyerekek nagyon kedvelnek.anyukámnál az oviban egy vonalon kell a gyerekeknek végigmenni,ugy,hogy a lábfejüket mindig a vonalra tegyék.
talán a legizgalmasabb formája a csendleckének,amikor a gyerekek becsukják a szemüket és hallgatják a csendet.Rájönnek,hogy teljes csend nincs.Nagy élmény a mozgásinger leküzdése,az uralkodás önmagunkon.
Montessori gyerekméretű asztalokkal és székekkel rendezi be ovodáit.a gyermekek számára elérhető helyre kerül a csengő,a mosdó,a ruhafogasok.Az eszközök alacsony,nyitott polcokra kerülnek,ahonnan bármikor elővehetik a gyerekek,és annyiszor dolgozhatnak vele,ahászor kedvük van hozzá.
Néhány könyvcím,ami a Montessori pedagógiai renszerről szól:
montessori Mária:Módszerem kézikönyve
Montessori Mária: Előadások az új nevelésről
B.Méhes Vera: milyen a Montessori rendszer?Értékelés és kritika
Montessori szerint minden gyermekben megvan az Isten által megadott cselekvési vágy és a világ megismerésének igénye,csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni