Otthoni nyelvtanulás-egyedül

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Enormousmac

Állandó Tag
Állandó Tag
Én filmeket nézek olyan szinkronnal, amit értek és a tanult nyelvből keresek alá feliratot. Többször is megnézem és a leggyakrabban használt szavakkal kezdve szépen elkezdek utána nézni. Annak idején így tanultam meg angolul.
 

Timkey

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Újrakezdő vagyok angolból. Már elég sok angol tananyagot kipróbáltam, de sajnos egyedül nem a legkönnyebb. Ha lenne valaki Debrecenből, aki hasonló cipőben jár, mint én, írjon és összeülhetnénk tanulni.
Nem tudom, hogy jó helyre írtam-e, de nem találtam a témámnak ennél megfelelőbb topicot.

Ha valakit érdekel a dolog, írjon rám. :)

Köszönöm: Timi.
 

mirrmurr79

Új tag
Sziasztok!
Nyelvtanárként és nyelvtanulóként is vannak tapasztalataim. A legfontosabb, amit most megosztanék az, hogy egy jó segítség, egy jó weboldal vagy software olyan új dolgokat hozhat ki a nyelvtanulóból, amire soha nem is gondolt volna.
Most jelenleg arabul tanulok, nem rég kezdtem és bevallom nem is tudtam, hogyan kezdjem. Majd rábukkantam egy oldalra, ahol egy egy leckét végzek el naponta, ami egy audio-course keretén belül van. Soha nem gondoltam volna hogy hallás után és csak hallás után mennyi mindent megjegyzek.
pár nap alatt hihetetlen mennyi szó ragadt meg. Szóval egy "öreg róka" is ráébredhet vannak más képességei is.
Ja ez a weboldal amit használok: http://arabic.colegioo.com/
 

maldova

Állandó Tag
Állandó Tag
Utoljára módosítva a moderátor által:

peterfaydora1995

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Van valakinek tapasztalata, hogy teljesen kezdőként megtanulható-e a francia nyelv otthon, egyedül? Vagy mindenképp kellene tanárt keresnek hozzá? (Tudom, hogy a legjobb az lenne, de anyagi okokból kerülöm ezt a megoldást.)

Kérdésedre a válasz: igen. Nem mindig az a legjobb, ha tanárral tanulsz, sokszor a nyelvlecke sokkal jobb. Nem mindegy, milyen tanárral tanulsz. Az igazi francia kiejtést ugyanis tanártól csak akkor tanulod meg, ha igazán jó tanárt kapsz. A te esetedben mindenképpen nyelvleckét ajánlok.
Én is éppen azt keresek, mivel el akarom kezdeni a franciát.
 

mexy13

Állandó Tag
Állandó Tag
Angol alapfokú nyelvvizsga

Sziasztok keresem Dezsényi István : Angol alapfokú nyelvvizsga című könyvét. Tudnátok segíteni merre keresem?
 

Lyna53

Állandó Tag
Állandó Tag
Keresnék olyan hanganyagot, ahol a szót / mondatot magyarul is elismétlik. A legtöbb csak idegen nyelv és a könyv egyes részeit tartalmazza. Én hallás után könnyebben tanulok, jó lenne ilyet találni angol és francia nyelvből kezdőknek.
Így lehetne napközben mp3 lejátszón hallgatni egészen a "megunomig" :)
 

Tigrislány

Állandó Tag
Állandó Tag
A nyelvtanuláshoz ajánlom a "Tanuljunk könnyen gyorsan" sorozat valamelyik tagját, ebből a nyelvtani részeket lehet jól elsajátítani. A beszédhez ill. a kiejtéshez az online rádió és illetve a tanulni kívánt nyelven való zene hallgatása is segíthet(főleg ha a szöveg is megvan).
Bár az is igaz, hogy mindenkinek másképp könnyű megtanulnia egy nyelvet és az is nagyon sokat számít, hogy milyen típusú a gondolkodása; ha elemző, akkor a spanyol, görög és hasonló nyelvek a javasoltak; ha pedig kirakósdis jellegű, akkor inkább a száv-germán nyelvek (angol, német, orosz, stb.) elsajátítása javallott.
Ezzel teljesen egyetértek... Nekem nem megy az autodidakta tanulás.. :S Nincs meg a kényszer, hogy leüljek és tanuljak... Most tanfolyamra járok, de munka és család mellett nehéz megoldani a tanulást...Szerintem mindenkinek magának megtalálnia a megfelelő időt és módot a tanulásra, :) De ahogy tartja a mondás: ahány nyelvet tudunk, annyi ember vagyunk, szóval hajrá! :)
 

praetorianus

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves nyelvtanuló társaim!

Nagyon szeretek nyelveket tanulni, és nagyon érdekel a téma. Eddig 7 idegen nyelvet tanultam, ezek közül egyben felső szintre jutottam (tanári és szakfordítói diploma, tolmácsszint), háromban nagyjából középfokú szinten állok, a maradék háromban pedig tudok olvasni, illetve ezt-azt értek és egyszerűbb mondatokat meg tudok fogalmazni.

A nyelvtanulás elmélete is érdekel, számos könyvet elolvastam már a "Hogyan tanuljunk nyelveket" témában.

Kipróbáltam sok mindent: Taxus, Villám, Relaxa, Rosetta Stone, Pimsleur, Michel Thomas, mindenféle oktató CD-k. Tanítottam is idegen nyelvet.

A tapasztalataimat röviden úgy tudnám összefoglalni, hogy nincsenek csodamódszerek. Ami van: szorgalom és motiváció. Semmilyen módszer nem fogja mágikus módon az agyunkba tölteni a tudást. Ha kitartóan dolgozunk a nyelvvel, tudjuk, hogy mit akarunk és teszünk érte, akkor nem marad el a siker. Akiknél bejönnek az ún. csodamódszerek, ott többnyire arról van szó, hogy a módszert érdekesnek találják, megjön a kedvük a tanuláshoz, tanulnak, és azáltal szereznek tudást. De ha bármilyen más módszerrel ugyanazt az időt rászánták volna, akkor is kb. ugyanott tartanának.

Ha mégis le lehetne szűrni néhány tanácsot, saját gyakorlatomból és a mindenféle általam ismert szakirodalomból (Lomb Katótól Barry Farberig), azok a következők lehetnének:

1. Minél gyakrabban gondoljunk arra, hogy mi a célunk a nyelv tanulásával. A motiváció a legfontosabb! Ez lehet mondjuk külföldi munkavállalás, valamilyen személyes kapcsolat vágya (mondanom sem kell, hogy a szerelmi kapcsolat a legjobb motiváció), Egyszerűen a nyelv szeretete, jól jönne munkahelyünk egy nyelvvizsga, szakirodalmat szeretnénk olvasni, stb.)

2. Foglalkozzunk minden nap kb. 1 órát a nyelvvel! Ez elég soknak hangzik, de ennél kevesebb időráfordítással használható nyelvtudást nem nagyon tudunk szerezni.

3. Az elején ne akarjunk még megszólalni, inkább hallgassuk a nyelvet. Személy szerint filmeket ajánlanék. A legtöbb nyelven lehet filmeket szerezni. Ezekhez sokszor van magyar felirat, esetleg angol felirat angolul tudóknak, vagy saját nyelvű felirat. Én pl. brazil filmeket szoktam nézni portugál felirattal, amikor portugálul tanulok. A filmek azért is jók, mert a tankönyvi "gyógy" szövegekkel ellentétben az élő beszédet tükrözik.

4. Használjuk ki a töredékidőket! Én vezetés közben (elég sokat ülök kocsiban) szoktam hallgatni nyelvtanulással kapcsolatos anyagokat. De azt is meg lehet csinálni, hogy egy noteszbe felírjuk a fontosabb szavakat, ragozásokat, és ha van pár szabad percünk, elővesszük a noteszt, és nézegetjük. Számítógép mellett dolgozók különféle számítógépes programokat is használhatnak, mint pl. a Supermemo vagy a Verbix.

5. Ne a nyelvről, hanem a nyelvet tanuljuk! Nagy a csábítás, hogy a nyelvvel foglalkozzunk, de tanulás nélkül! Ami alatt azt értem, hogy mindenféle érdekességeket olvasunk a nyelvről, arról beszélgetünk másokkal, hogy hú milyen szép ez a nyelv, meg hasonlók, közben pedig egy új szót sem tanultunk meg. Ahogy a Nike mondja: Just do it.

6. Ne mondogassuk magukban, hogy majd a legújabb csodamódszer, Relax, Villám, Turbó, akármi fogja mágikusan belénk ültetni a nyelvtudást. Nem fogja. Vannak mindenféle módszerek, az egyik jobban bejön nekünk, a másik nem annyira, de a szorgalmat és az erőfeszítést egyik sem pótolja. Ne járjunk úgy, mint azok, akik szeretnék a testüket edzeni, ezért megveszik az összes agyonreklámozott fitness kütyüt, amelyek aztán a sarokban fognak porosodni.

7. Már viszonylag korai szakaszban próbáljuk meg a nyelvet élő kommunikációs eszközként használni. Ne féljünk megszólítani idegeneket az utcán, ha halljuk, hogy az általunk tanult nyelven beszélnek. Ne ijedjünk meg attól, hogy láthatóan nem sokat fognak érteni a beszédünkből. Ne frusztrálódjunk attól, ha nagy boldogan kinyögünk valamit a választott nyelven, a válasz pedig némi homlokráncolás után angolul fog megérkezni (többször jártam így). Tudjuk be ezeket annak, hogy minden kezdet nehéz. Keressünk barátokat az erre szolgáló webhelyeken, mint pl. a SharedTalk és a Livemocha. Írjunk emileket, cseteljünk, szkájpoljunk. Az internet nagyszerű eszköz. Az emberek többsége nagyon segítőkész és önzetlenül hajlandó segíteni nyelvtudásunk fejlesztésében.

Hát, dióhéjban ennyit. Szívesen olvasnék kinek-kinek a saját nyelvtanulási élményeiről.
 

praetorianus

Állandó Tag
Állandó Tag
Kinek milyen tippei vannak a szavak elsajátítására?
Nincs önmagában üdvözítő technika, de vannak bizonyos fogások, módszerek.
Neurológusok szerint kb. 14 alkalommal kell egy szót felidézni ahhoz, hogy stabilan bevésődjön. Persze nem egyszerre. :))

Én Excelben vezetek egy kis adatbázist, jelenleg már több mint 3000 szót és kifejezést tartalmaz. Nagy előnye, hogy a lista rendezhető, pl. azokat a szavakat ki lehet listázni, amelyek tartalmaznak egy bizonyos elemet. Ráadásul az Excelnek van olyan funkciója is, amely képes kiszűrni az ismétlődéseket, így nem fogom ugyanazt a szót háromszor kigyűjteni.

A gyakorláshoz a Supermemo c. programot használom. Ennek nagy előnye, hogy ütemezetten átismételtet velünk mindent, azokat a szavakat pedig, amelyek rosszul mentek, újra és újra feldobja.

Fontos még, hogy ne csak szavakat írjunk ki magunknak, hanem kifejezéseket, akár egész mondatokat is. Azokat a szavakat, amelyekkel gondjaink vannak, akár rámondhatjuk egy saját hangfelvételre, és üres perceinkben hallgathatjuk. A kiejtés persze nem lesz tökéletes, de annyi baj legyen.
 

Nyunyó13

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok! elhatároztam, hogy magamtól fogok megtanulni görögül...vagy legalábbis megpróbálom. ötletek, hogy honnan tudnék beszerezni görög nyelvkönyveket, letölteni segédanyagokat?
 

Einna

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
ELO sorozatból keresem a francia kezdő és középhaladó, valamint német nyelvből a kezdő és középhaladó sorozatot (könyv és cd hanganyag).
Hálás lennék, ha valakinek megvan és felöltené. Köszönöm szépen. Szép hétvégét! E.
 

haylan

Állandó Tag
Állandó Tag
Szép estét mindenkinek,
valakinek nincs esetleg Kreatív svéd oktatócsomagja?(Vagy esetleg más jó anyag.. :) )Sz.szilvi egyszer már töltött fel hozzá rapidshae-es linket,de több óra letöltés után nekem üresnek jelöli a mappát..nem tudom mi lehet a gond,de többedik próbálkozásra is ez lett a végeredmény..
Előre is köszönöm a segítséget!
Haylan
 

cinnia27

Állandó Tag
Állandó Tag
Németül tanultam anno egyedül, a nyelvtant szerintem gyorsan meg lehet egyedül is tanulni, a beszéd megértése már azért lassabb folyamat volt, legalábbis nekem.
 

Kezdet

Állandó Tag
Állandó Tag
Néhány alap gondolat

Sziasztok!
Olvasva a topic elejét, késztetést éreztem, hogy írjak.
Én túl vagyok a 4X-en, és most kezdtem újra a németet.
Elsőnek én is úgy voltam 1-2-3 lecke, majd abbahagyás.

Szerintem ajánlani módszert senkinek se lehet! Az, hogy kinek melyik a jó tankönyv? Az egyéne válogatja.

Az otthon tanulás is lehet hatásos. Nézzük ezt meg egy kicsit jobban. Elmész egy tanárhoz, kifizetsz neki egy nem kevés óra díjat. Mit kapsz ezért? Elmagyaráz esetleg, egy-két dolgot, majd felad egy adag szót, és azt otthon kell megtanulnod. A nyelvtant, ragozást szintén otthon kell megtanulnod, mert senki más nem tanulhatja meg helyetted.
Akkor mi értelme van a tanárnak?

Alap tanácsot lehet adni:
- Tűzzél ki egy számodra elérhető célt. Dátum, külföldi munka, stb.
- Nézd át, töltsd le a feltöltéseket, (lehetőleg olyat, amelyikhez hanganyag is van) rengeteg fajta tankönyv van fent.
- Olvass bele, és amelyik megfog azt kezd el!
- Ne keseredj el, ha egyből, 1-2 lecke után nem érted mit mondanak. Később ez változik, és jön a siker, ami motivál is.

Elnézést, hogy ennyit írtam, de ez az én véleményem.

Üdv:
Laci
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére