Pogány hagyományokból táplálkozik halloween ünnepe

A töklámpásokkal, különféle kosztümökkel, kísértethistóriákkal, és a modern korban horrorfilmekkel ünnepelt halloweennek pogány gyökerei vannak, így nem meglepő, hogy szinte minden jellegzetessége az ilyen hiedelmekhez kapcsolható.

Az ősz és tél határán egyensúlyozva érkezik minden évben halloween, a babonák és féktelen ünneplések napja. A hiedelmek szerint régi kelta fesztiválból fejlődött ki. A 8. században III. Gergely pápa november 1-jét jelölte meg az összes szent és mártír emléknapjaként, a mindenszentekként (All Saints’ Day) ismert ünnep a kelta fesztivál néhány elemét is magába építette. A megelőző nap estéjét mindenszentek éjszakájának (All Hallows’ Eve) nevezték, amely később halloweenné lényegült át. Az idők folyamán halloween világi, közösségi alapú esemény lett, amelyet gyermekbarát tevékenységek jellemeznek. Világszerte sok országban ünneplik.

A halloween eredete a samhain ősi kelta fesztiválra tekint vissza. A mai Írország, Egyesült Királyság és Észak-Franciaország területén 2000 éve élt kelták november 1-jén ünnepelték az újévet. Ez a nap a nyár és a betakarítás végét, illetve a sötét, hideg tél kezdetét jelezte. Az évnek eme szakát gyakran az emberi elmúlással hozták kapcsolatba. A kelta hiedelmek szerint az újévet megelőző éjszakán elmosódik a határ az élők és holtak világa között.

RTX10VUO.jpg

Druidamaszk a Salisbury-síkságon 2013-ban egy résztvevőnél. (Fotó: Reuters/Kieran Doherty)



Október 31-én ülték meg a samhaint, amikor is hitük szerint az elhunytak szellemei visszatértek a földre. A túlvilági lelkek jelenléte amellett, hogy bajt okozott és károsította a termést, a druidáknak és kelta papoknak megkönnyítette a jövőbelátást - legalábbis ők úgy hitték. A próféciák pedig nagyon fontosak voltak a természeti világ változékonyságától függő embereknek – írja History magazin.

Az esemény tiszteletére a druidák óriási, szent máglyákat állítottak össze, az emberek köréjük gyűltek, termést és állatokat égettek el a kelta isteneknek áldozatul. Az ünneplés alatt kosztümöket viseltek, főként állatbőröket és fejeket, illetve megpróbáltak jósolni egymásnak.

Kr. u. 43-ra a Római Birodalom meghódította a kelta területek nagy részét. Négyszáz éves uralmuk alatt két római eredetű fesztivál épült be a samhain hagyományos kelta ünnepébe. Az egyik a feralia, egy kései októberi nap, amikor a római hagyományok szerint az elhunytakra emlékeznek. A másik a pomona, a gyümölcsök és fák római istennőjének ünnepe. Pomona szimbóluma az alma. Összeolvadása a samhainnal valószínűleg megmagyarázza a halloweenkor játszott almavadászatot. (Egy dézsába vizet öntenek, almákat raknak bele, a játékosoknak fogukkal kell kihalászniuk a lebegő gyümölcsöket. Kezüket nem használhatják, gyakran hátra is kötözik.)

D_ATI20091030033.jpg

Kovács László elefántgondozó figyeli, amint Jumanee, a kétéves afrikai elefánt (Loxodonta africana) megpróbál hozzájutni egy halloween-tökbe rejtett csemegéjéhez a Nyíregyházi Állatparkban 2009-ben. (MTI Fotó: Balázs Attila)



609. május 13-án IV. Bonifác pápa a római Pantheont az összes keresztény mártírnak ajánlotta a felszenteléskor, létrejött a mindenmártírok napjának katolikus ünnepe. III. Gergely pápa (731-741) később kibővítette a fesztivált, amely így már felölelte az összes szentet és mártírt, az ünnepnapot pedig május 13-ról november 1-jére helyezte át.

A 9. századra a kereszténység befolyása kiterjedt a kelta tartományokra is, fokozatosan egybeolvadt a régebbi kelta rítusokkal vagy kiszorította azokat. 1000-ben az egyház november 2-át tette meg halottak napjának (All Souls’ Day) az elhunytak tiszteletére. A samhainhoz hasonlóan máglyákkal, parádékkal, szenteket, angyalokat, ördögöt ábrázoló kosztümökkel ünnepelték. A mindenszentek napját All-hallows vagy All-hallowmasnak is nevezték (a középangol Alholowmesse után, ami szintén mindenszentek jelentéssel bír), a megelőző éjszakát pedig All-hallows Eve-ként, végezetül Halloweenként kezdték emlegetni.

A brit History Magazine szerint Angliában a halloweent hagyományosan gyerekjátékokkal, kísértettörténetekkel, és zöldségekbe vájt arcokkal ünnepelték. Ezeket később már belülről megvilágították gyertyával, és kitették az ablakokba a gonosz lelkek elijesztésére.

RTR4CE2F.jpg

Kosztümös gyerekek várakoznak cukorkára halloweenkor New Yorkban. (Fotó: Reuters/Shannon Stapleton)



A halloweeni szimbólumoknak, szokásoknak kétségtelenül nagy hatása volt a nyugati kultúrára is. Amerika korai történetében azonban az erős keresztény örökség miatt nem volt helye. A 20. századig nem is gyakorolták széles körben. Kezdetben csak kisebb ír-katolikus településeken jelent meg, majd amikor több ezer ír bevándorló érkezett Amerikába az ír burgonyavész idején, magukkal hozták szokásaikat, amelyeket lassacskán az amerikaiak is átvettek. A halloween egyébiránt csak Írországban nemzeti ünnep, amelyet tűzijátékkal ünneplenek, a gyerekeknek pedig egész héten iskolai szünet van - írja a CBN News.

A tökfaragás szokása egyesek szerint visszavezethető a boszorkányokra, akik koponyákra helyezett gyertyákkal világították be a gyülekezeteikhez vezető utat. Az írek között a legenda Ír Jackről szól, ami megmagyarázza a töklámpás angol elnevezését (jack-o’-lantern) is. Eszerint a Jack néven ismert zsugori szeszkazán átverte az ördögöt, rávette, hogy másszon fel egy almafára gyümölcsért, majd keresztet vájt a fatörzsbe, meggátolva lejövetelét. Aztán rákényszerítette, hogy esküdjön meg rá, nem jön el lelkéért, amibe ő vonakodva bele is egyezett.

Miután Jack meghalt, a mennyek kapuja bezárult előtte részeges életmódja és önzősége miatt. Az ördöghöz küldték, aki szintén elutasította, megtartván ígéretét. Mivel pedig nem volt, hova mennie, a földön kénytelen kóborolni. Miközben tarlórépát majszolva kifelé tartott a pokolból, az ördög izzó parazsat hajított utána. A szenet behelyezte a tarlórépa belsejébe, azóta pedig ezzel a töklámpással (jack-o’-lantern) járja a földet, nyughelyet keresve. Végezetül tökök váltották fel a tarlórépát, mivel sokkal könnyebb belsejükben szimbolizálni a pokolbéli szenet.

RTR2TE4K.jpg

Töklámpások a Hősök terén 2011-ben. (Fotó: Reuters/Szabó Bernadett)



A tökfaragás mellett a halloween egyik legismertebb aspektusa a trick-or-treat koncepciója (magyarul talán leginkább a „cukorkát vagy csínyt” esetleg „csokit vagy csínyt” fordítással lehet jelentését visszaadni). Eme tradícióra is több ősi gyakorlat utal. Az egyik elmélet szerint azon alapszik, hogy a boszorkányoknak össze kellett lopkodniuk az összejöveteleikhez szükséges dolgokat. Emellett összekapcsolható a pogány hiedelemvilágban - sőt még a katolikusban is - az elhunytak szellemeivel. Például az élők házába bezsúfolódó szellemeket a druidák hite szerint lakomával kell várni, aminek végén a lelkeket reprezentáló maszkos, kosztümös falusiak kivezették a településről a túlvilágiakat.

Halloweent emellett olyan éjszakának tartották, amikor a csínytevő és gonosz lelkek is szabadon vándorolnak. A modern poltergeist-mítoszhoz hasonlóan, ezek a csintalan kísértetek különféle csínyekkel „boldogították” az élőket, ezért ajánlatos volt kosztümök mögé bújni előlük. A maszkok és kosztümök viselése részben a szellemek elijesztését, részben az élők felismerését volt hivatott megakadályozni.

A kosztümöket az ünneplők arra is felhasználták, hogy ne ismerjék fel őket a pogány fesztiválokon, illetve, hogy „személyiséget” válthassanak, ezáltal kommunikálhassanak a túlvilággal. A maszkviselő ezenfelül álcájával magához vonzhatta a maszk és kosztüm által reprezentált állatot, hogy aztán magába olvassza erejét. Eme forgatókönyv szerint a halloweeni kosztümök eredete talán a kelta druidák szertartásainak résztvevőire vezethető vissza, akik állatfejeket és –bőröket viseltek bizonyos állatok erejének megszerzéséhez.

RTX16Q9P.jpg

Illusztráció - Druida sétál a kövek felé Stonhenge-nél a téli napfordulós ünnepségre. (Fotó: Reuters/Kieran Doherty)



A hagyomány részben magyarázható egy középkori katolikus gyakorlattal is, amelynek során mindenszentekkor bemutatták a szent relikviákat. Mivel a szegényebb templomok nem engedhették meg maguknak az ilyen relikviákat, ezért az egyháztagok öltöztek be védőszenteknek, a többiek angyaloknak és ördögöknek, és így vonultak fel a templomi temetőben.

A háztól házig masírozás és a finom falatok megszerzése is a druidákra vezethető vissza, akik a hatalmas máglyákhoz szükséges anyagokat összegyűjtötték. Emellett kapcsolódik a purgatórium katolikus koncepciójához, és az úgynevezett „léleksütemény” kéregetéséhez is. Angliában és Írországban a „lelkezés” középkori szokása során a szegény emberek Hallowmas (november 1.) estéjén bekopogtak a házakba, és némi élelemért cserébe imádságot mondtak az elhunytakért.

A csíny maga pedig kifejezetten ahhoz a hiedelemhez kapcsolódik, hogy a szellemek és boszorkányok eme különleges éjszakán rossz tréfákat űznek. Például, ha az élő nem ad nekik ételt vagy egyéb nyalánkságot, a lelkek megtréfálják őket. Az emberek attól féltek, szörnyűségek történhetnek velük, ha nem tisztelik az elhunytak szellemét. A druidák ugyanilyen hitben voltak isteneikkel kapcsolatban. Ennélfogva eme nap a félelem napja volt. Néhányan hamar felismerték, hogy a dévaj humort, vagy éppen rosszakaratot remekül lehet így álcázni: ezért valós és rosszindulatú tréfákat űztek társaikkal, majd ráfogták a szellemekre és boszorkányokra.

RTR39T3O.jpg

Kísértetnek öltözött színésznő egy „kísértetiskolában” Manilában. (Fotó: Reuters/Cheryl Ravelo)



Halloweenhez kapcsolódik még egy igen kedvelt szokás, mégpedig a kísértettörténetek mesélése. Az ilyen sztorik a halloween természetes kifejezési módjává váltak azon az éjjelen, amikor mindenhol elhunytak lelkét hitték, a földön jóindulatú és csínytevő, valamint gonosz lelkek barangoltak szabadon. A históriák eme hiedelmek személyes kifejezéseivé is lettek.

Happy Halloween Unnepet Kivánunk Minden Magyarnak!

halloween3.jpg


 
Érdekes, ezt az ünnepet annyira szeretnék honosítani, és lelkesednek is az emberek míg a hazai Húsvéti locsolkodást szeretnék kitörölni az emberek fejéből...pedig ez itt van és mégis inkább elmennek az emberek vellneszezni...hisz az a divat ˝engem ne locsoljanak˝de a hallóvínt az lelkesedéssel ünneplik...
erről ennyit....
 
Érdekes, ezt az ünnepet annyira szeretnék honosítani, és lelkesednek is az emberek míg a hazai Húsvéti locsolkodást szeretnék kitörölni az emberek fejéből...pedig ez itt van és mégis inkább elmennek az emberek vellneszezni...hisz az a divat ˝engem ne locsoljanak˝de a hallóvínt az lelkesedéssel ünneplik...
erről ennyit....
Ez nem keresztény ünnep.A keresztény azt tartja lelkünk Jézusnál van.
Most egyszerre csak ismét pogányok akarunk lenni?
Amikor éppen amúgy is az iszlám terjedés mellett csökken a keresztény kultúra.
Még jó hogy ezt sem ünneplem Hanem csak mindenszentek napjaként Halottaink emlékét
 
Noha en csak nemet szemszogbol tudok velemenyezni, de szerintem tobb ertelmezesi retege is van az egesznek.

Egyreszt valoban gaz, hogy a magyar szokasokat - egyszeru am a keplet, bugyuta piar, megmosolyogtato mediavillantasok ezekrol, es maris kesz az utaltatas, cikiveteves - valoban nem promotaljak elegge.
Mert hiaba van Gasztroangyaltol elkezdve Foteren at a helyi adokig tobb ertekes, ertekeket kozvetito program, ha mindezek ejjel vannak, es shotimekent a drogos, tanulatlan, felelosseget vallalni nem akaro, fertoben elo "fijjataaloook" mennek fomusoridoben.

Ez ugye csak az egyik resze a szokaspiarhoz.

A masik, hogy a Halloween itt Nemetorszagban (legalabbis ahol en lakom) egy nagyon vidam unnep latszolag, szombaton a belvarosban igazi szornyparade volt, meg babakocsis szorny-anyukak is boszi-es vampirbabakat :D toltak a babakocsiban, a picik is elveztek, szoval eleg erdekes, szines kavalkad volt.
Kibuliztak magukat, es november 1. mar az elhunytakrol szolt, ott mar nincs buli, ott emlekezes van, a temetok ugyanolyan teli voltak megemlekezokkel, mint Magyarorszagon.
Kulonben a gyerekeknek (es a felnotteknek is) nagy buli, hogy nem csak farsangkor, hanem ilyenkor is beoltozhetnek.

Aztan ugye (hey, gotok, ugye Ti tudjatok ;) ) ott van, hogy ez itt a kelta Ujev (Samhain) unnepe, es mint ilyet, egyesek a totalis oszi termeszethanyatlast igyekeznek megunnepelni, hogy mostantol uj az ev, kerem, kicsit alszik meg a termeszet, de mar nemsokara megint felkel a hanyatlasbol, es a teli hotakaro (Yule unnephez kotodik a kelta evkorben) eltunese utan vege a hanyatlasnak es megint tavaszodhat.

Ezek a pro ervek. Kontra ervek is akadnak boven.

Azt kevesbe erzem elfogadhatonak, hogy mivel november 1. Mindenszentek es emlekezounnep, ezert az egy nappal elotte levo, vele semmilyen modon nem utkozo Halloweent ne unnepeljek bulival, akik akarjak.

Azt mar inkabb elfogadom, hogy amennyiben otthon ugy van, ahogy mondjuk Amerikaban, hogy kommercializalodik az egesz, es a lenyeg az olcso undorito hulye targyak eladasa, akkor az mar korantsem akkora buli.
Errol nincs bovebb infom, ha valaki tudja, meseljen mar.

Azzal is egyetertek, hogy mivel a Halloween eredete igazabol (a cikk csak par lehetoseget emlit, ezenfelul van meg rengeteg magyarazat az eredetre) ketseges es kerdeses, nehogymar akaratan kivul beleessen valaki a negativ energiak es rossz dolgok unneplesenek kenyszerebe.
(Van aki szerint ez az unnep abbol ered, hogy nagyon regen a druidak elodei embereket aldoztak, es a toklampast azok kaptak, akik kiadtak a csaladjukbol valakit, es igy nem bantottak oket, ha nem adtak, akkor jott a bosszu, konkretan csaladilag lettek kiirtva...ha igy nezzuk, akkor krvra nem unnepelgetos cucc. Mert ugye azert ennek van egy halalkultusz oldala, foleg ha latnatok nemely itteni aruhaz Halloween-szekcioit, ahol minden tele van undorito veres gumikezekkel es labakkal, es minden horrorkellekkel, ez is lehet vicces persze, de mondjuk nem kisgyereknak.)

Es az is igaz, hogy lehet hogy nem annyira passzol idoileg, ugye pont azert, mert Mindenszentek elott van egy nappal, van aki mar egy nappal elotte emlekezni akar es az utcan rohangaszo szornyek zavaroak lehetnek.

Meeg egy aranyos szokas is van itt Nemetorszag egyes videkein, gyerekek beoltoznek minden-szenteknek (pl:Szent Floriannak, kishazzal a honuk alatt, Szent Borbalanak nagy fogoval) es igy jarjak a hazakat, ez kulonben nagyon helyes kis latvany, es ketsegkivul nem halalkultuszhoz kotodik.

Szoval tenyleg nem olyan egyertelmuen kategorizalhato unnep mint pl: a Valentin-nap, ami valoban csak commercialité.
 
Érdekes, ezt az ünnepet annyira szeretnék honosítani, és lelkesednek is az emberek míg a hazai Húsvéti locsolkodást szeretnék kitörölni az emberek fejéből...pedig ez itt van és mégis inkább elmennek az emberek vellneszezni...hisz az a divat ˝engem ne locsoljanak˝de a hallóvínt az lelkesedéssel ünneplik...
erről ennyit....

Szerintem nem akarják a Húsvétot kitörölni, csak valahogy ennek ünneplése is megváltozott, az életvitelünkkel együtt. A locsolkodás a többség számára már nem egy hagyomány őrzése, hanem kellemetlenség. A fiatalabb locsolók már csak pénzzel elégednek meg, az idősebbek meg részegen jutnak haza. Már ha egyáltalán megy még valaki locsolkodni. Régebben ez egy jó alkalom volt a család végiglátogatására is, ma meg inkább bezárkózunk, begubózunk, sokan tényleg inkább a wellneszt választják a macera helyett.

A Halloween talán azért egyre népszerűbb, mert főleg a gyerekeknek egy jó bulit jelent, amikor beöltözhetnek, vidámkodhatnak, ijesztgethetnek, és borzonghatnak is egy kicsit engedéllyel. A töklámpás-faragás is egy jó játék (legalábbis a gyereknek :) ). Egy kis "színfolt" a szürkülő, őszi világban. Simán megfér az utána következő, elhunytakra való emlékezéssel. Én nem látok benne semmi rosszat, még mindig szimpatikusabb, mint a Valentin honosítása, ami inkább volt kereskedelmi kezdeményezés, mint a lakosságtól jövő valódi igény.
 
Total egyetertek Veled, kedves Tevemaci :D bocs Graver, de annyira csipm a tevemacis logot. :)

A locsolkodas kulonben rengeteg alkalmat ad sertodesre es sertesekre...emlekszem olyanra, hogy osztalytarsunkra hallottam, amikor a fiuk azt mondtak, hogy ronda, es nem mentek el meglocsolni, egyszeruen nem tekintettek nonek, mert olyan kis kesonero, pici-sovany-nyuzige-rovidhajas-tomboylanyka volt, szerencsere az evek karpotoltaak ot, viszont mi lanyok akkor kerultuk a kozeleben a locsolkodasi elmenyekrol beszelgetest, mert mi kedveltuk. Szubjektiv alapon egy termekenysegi varazslas eredetu tradicio felett itelkezni nagyon nem okes, ebbol is latszik, hogy mar nalunk az ezredfordulon is milyen rossz iranyba ment el a dolog...ez viszont szerintem azoknak a hibaja, akik hagytak hogy a hagyomany lenyege elkorcsosuljon.
Akiknek csak egy ujabb alkalom volt a lereszegedesre, az a bizonyos csocselek, na azok elegen vannak ma is.

A definialasod pedig tokeletes a Halloweenhez, vagyis "szinfolt a szurkulo oszi vilagban, ahol engedellyel lehet borzongani es ijesztegetni" - itt a pont! :)
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,153
Tagok
615,634
Legújabb tagunk
verenicebraga
Oldal tetejére