Rémisztő állapotok a röszkei senki földjén

Azért utaztam a szerb–magyar határon kialakított tranzitzónához, hogy megtudjam: miért tiltottak ki két segélyszervezetet a területről akkor, amikor több ezer, bebocsátásra váró menekült szorul segítségre. Talán megváltozott a helyzet, és a magyar állam olyan elánnal osztja az ételt, a ruhát, és annyi orvost rendelt a környékre, hogy a lelkes amatőrök csak láb alatt lennének?


A helyszínen, a röszkei zónában mindenesetre nyoma sem volt az állam intenzív humanitárius munkájának. A napfényben szikrázó kerítés előtt rendőrök és katonák ácsorogtak napszemüvegekben, a kerítés mögött pedig menekültek bóklásztak a rongyokból emelt sátortáborban. Egyetlen tájidegen elem tűnt fel: egy fiatal férfi, aki kívülről a kerítésbe kapaszkodva a rendőrökkel vitatkozott.

Nem sokkal később kiderült, hogy jó volt a megérzésem: a férfi segélyszervezeti munkásként érkezett, a vita pedig pont a kitiltásokról szólt. De azt is megtudtam, hogy nem valami különleges pillanatot sikerült elkapnom.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
„Segélyszervezeteknek dolgozom, segélyszervezeti munkások napi működését koordinálom. Én tartom számon, hogy mik a problémák, milyen eszközökre van szükség, hova kell menni – magyarázta a rendőröktől távolabb sétálva. – De a közelmúltban kiderült, hogy a tranzitzónába már én sem léphetek be, így sokkal nehezebb lett a munkám”.

Kezdett felsejleni előttem a területet igazgató rendszer, amikor a férfi elárulta: nem indokolták meg kitiltását, csak elméletei vannak az okokról. Mélyebben nem tudtunk belemenni ezek elemzésébe, mert egészen gyorsan kiderült, hogy valójában mi áll a kitiltások mögött. A területet igazgató önkény.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
De mielőtt ebbe mélyebben belemennénk, gyorsan elmagyarázzuk, hogy néz ki a déli határon kialakított menekültellenes rendszer. A zóna három részből áll:

  1. Kerítés a szerb–magyar határon
  2. Két tranzitzóna: Ez egy kapu a kerítésen, amelynek magyar oldalán egy 40-50 ember befogadására alkalmas, börtönszerű ketrec van.
  3. Senki földje a kerítés Szerbia felőli oldalán
A kerítést nem kell magyarázni.


Törvényes menekülteket hagyunk szenvedni a senki földjén
Éheznek a gyerekek a határon kialakított senkiföldjén, de a katonák nem engedik, hogy enni adjanak a segélyszervezetek. Sok a beteg, de orvosok sem mehetnek a közelükbe. Ön szerint ilyen nem történhet Magyarországon? Meg fog lepődni. A helyszínen jártunk.Tovább
A tranzitzónára azért van szükség, mert nem lehet megtenni, hogy egyáltalán ne engedjük be azokat az embereket, akik menedéket kérnek. A kerítésen két helyen – Röszkén és Tompán – ajtók épültek, ahol a kormány elmondása szerint bebocsátást kapnak azok, akik legálisan szeretnének bejönni Magyarországra. Az ajtók azonban egy ketrecbe vezetnek, ahol napokig aszalják mindenfajta ok nélkül a menekülteket, akik aztán nyílt táborba kerülnek. Erről bővebben itt írtunk.

A senki földje a magyar kormány igazi fejlesztése. Az ajtókon csak napi tizenöt embert engednek be, így a kerítés másik oldalán, de magyar területen, ezrek kényszerülnek hetekig, hónapokig várakozni. A menekültek a földön alszanak és segélyeken élnek, egyetlen vízcsapon és a túléléshez elegendő élelmen túl semmit nem kapnak: nincs szállás, se bolt, se vécé. Néhány hete a szerb hatóságok állítottak fel pár toi-toi vécét. Ez az a terület, ahol nem engedik, hogy a Migszol és az Oltalom munkatársai segíthessenek a rászorulókon.

Önkény, káosz
Csatlakozzunk vissza történetünkbe, hogy rögtön kiderüljön: a menekültek fogadására kialakított terület legfontosabb jellemzője a káosz és az önkény.

Át akartunk kelni a kerítés másik oldalára, a senki földjére, de az ott strázsáló rendőr a közeli tranzitzónához irányított minket. A segélyszervezet dolgozója meglepődött, mert eddig ez az ember volt felelős az átengedésért. A tranzitzónában, a kerítés mögött álldogálók hosszasan telefonálgattak, majd azt mondták, kísérőm átmehet, én nem. Miért? Ez nem derült ki, ahogy az sem, miért tiltják meg a fotózást, noha a megyei rendőrségtől engedélyt kaptam, hogy a tranzitzóna kerítésén kívül állva bármit fotózhatok. Később azt állították, csak a rendőröket nem fotózhatom, noha ilyen jogszabály sem létezik.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
Egyre erősebb lett a gyanúm, hogy a határszélen a harmincas évek csendőrvilága uralkodik, ahol a kakastollas tiszt mondja meg, mit szabad, és mit nem. Ez egybevágott a segítő történetével, aki elmondta: a két segélyszervezetet egy helyi tiszt küldte el, erről papírt sem kaptak. „Lehet, hogy ha holnap kérdezitek, simán átmehettek ételt vagy ruhát osztani?” „Lehet” – bólintott, majd nyomatékul elmesélte: a napokban érkezett a területre egy angol önkéntes, aki teherautóból ruhát osztott a menekülteknek. Másnap ugyanebből az autóból cukrot és teát akartak eljuttatni az embereknek, de hiába. Az aznapi tiszt elzavarta őket. Miért? Csak.

Központi utasítás vagy helyi önkény?
A röszkei határszélen tapasztalt állapotokról megkérdeztük a Belügyminisztériumot is (BM). A tárca sajtóosztályának ezeket a kérdéseket küldtük el, válaszokat cikkünk megjelenéséig nem kaptunk:

– A kitiltás központi utasításra történt-e, vagy az ott szolgálatot teljesítők határoztak így?

– Ha az utóbbi, akkor milyen döntési jogosítványaik vannak a helyben szolgálóknak: kitilthatnak egyéb szervezeteket, a sajtót, orvosokat is?

Hiba lenne azt gondolni az esetlegesség okának, hogy a terület távol van a fővárostól, és a vad pusztában már csak ilyen kaotikusan mennek a dolgok. A rendszer védelmi oldalát ugyanis olyan precízen rakták össze, hogy ha az adórendszerünk nézne ki így, akkor Magyarország fektetne be Németországban, és nem fordítva. A határ mentén néhány száz méterenként egy katona, és egy rendőr párosa strázsált. A kerítés és a pengés drót akkurátusan elhelyezve. A kerítés előtti terület homokkal felszórva és elgereblyézve. A rendőrök már érkezésem előtt megkapták adataimat, csak biccenteni kellett a kocsiból, hogy végigdöcöghessünk a határzónán.

Ezek után nehéz elképzelni, hogy a kerítés másik oldalán tomboló állapot a véletlen műve lenne, nem pedig a kormány szándékos akciója.

Katasztrófaövezet kormányutasításra

Menekültlázadás a görög határon: így ejtették túszul a szíreket
Vascsövekkel felfegyverzett marokkóiak támadnak a szírekre. Menekülő rendőrök. Kifosztott segélyszervezetek. Elmagyarázzuk, hogyan lehet néhány egyszerű lépésben katasztrófát okozni. Riportunk a macedón határ válságzónájából.Tovább
Megdöbbentő volt ugyanis, amit a senki földjén láttam. A helyzet még a macedón–görög határ hírhedt tábornál is vadabb volt. Idomeniben ugyanis legalább sátrakban laktak az emberek.Magyarország szélén, az olimpiarendezésre készülő Budapesttől 200 kilométerre azonban ágakból, pokrócokból, nejlonlapokból épült egy egész falu. Csak néhány sátrat láttam.

„A rendőrök jellemzően nem engedik, hogy sátrakat vigyünk be” – magyarázta a segítő olyan hangon, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, hogy a rendőrök védtelen emberek szívatásával vannak elfoglalva.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
Kísérőm gyors léptekkel járta körbe a telepet: tudakolta, kinek milyen ruhára van szüksége, begyűjtötte az angolul jól beszélő afgán újságírólány elromlott mobilját, végül pedig egy égett lábú gyereket keresett meg, hogy kiderítse, át kell-e kötözni a sebét.

A 700-1000 embernek otthont adó nyomortelepen bolyongva megállapítottam, hogy lehetetlen lenne itt olyan felvételt készíteni, amelyiken nem látszanak sem nők, sem gyerekek. A sátrak közt rengeteg gyerek játszott, egy ajtón bepillantva zöldségeket szeletelő nőket láttam, az apró gödrökben rakott tűz felett spagetti főtt. Kisgyerekek mosogattak a röszkei senki földje egyetlen vízcsapjánál, a férfiak pedig műanyag palackban hordták a vizet a sátorhoz.

Szívszorító volt látni, hogy a sárban, porban tartott emberek még itt is megpróbálnak civilizáltan élni. A sátrak előtt mindenhol levetett cipők álltak, hiszen a lakásba nem trappolunk be sáros lábbal.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
Kormánypropaganda a csecsemők nyomorával
A hely brutalitása mégis akkor mutatkozott meg teljes valójában, amikor csatlakozott hozzánk az egyik segélyszervezetnél dolgozó gyermekorvos. A fehér ruhás, sztetoszkópos nő révén a tábor egy addig nem látott oldala tárult fel előttem.

Tíznapos csecsemőket hoztak elénk, az orvos a még meglévő köldökcsonkot fertőtlenítette, és szemcseppel ápolta a babák begyulladt szemét. Egyedül a tompai senki földjén négy, egy hónaposnál fiatalabb csecsemőt kellett ellátni. Családjaik három-négy hete táboroztak a porban, pokrócokból és lombokból tákolt viskókban, és még ugyanennyi várt rájuk a bebocsátásig.


Tíznapos a kisbaba, mutatja az anyja a doktornőnekGaléria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
Ismételjük át: nem azért kell a kisgyerekeknek a porban lakniuk, mert nincs számukra más lehetőség. A menekülttáborokban van elég férőhely, és a családok a hosszú várakozás után mindenképpen bebocsátást nyernek valamelyik állomásra. De a magyar állam – vélhetően a menekültek elriasztása végett – igyekszik olyan mostoha körülményeket teremteni, amilyet csak lehet.

A magyar szervek nemtörődömsége már a tranzitzónába beléptetésnél kézzelfogható. Az oda belépni jogosult 15 embert ugyanis nem a rendőrség vagy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) választja ki, hanem három menekült végzi a helyszínen, miközben a magyar hatóságok a helyiek elmondása szerint egyáltalán nincsenek képben: ki mennyi ideje várakozik, ki családos, és kinek vannak egészségügyi problémái. Természetesen arról is megkérdeztük a BM-et, hogy miért ilyen módon zajlik az adminisztráció, illetve mi lesz később, ha ezek az önkéntesek átjutnak, ki állítja majd össze a listákat, amelyekben számon van tartva, ki mikor érkezett, családdal érkezett-e, van-e egészségügyi problémája. A cikk megjelenéséig erre sem kaptunk választ.


Galéria: Csecsemőket tart a mocsokban a magyar állam (15 kép)Fotó: Földes András / Index
Az angolul jól beszélő Mosan, Hanif és az Afganisztánban újságíróként dolgozó Katira állítják össze a várakozók listáját, rangsorolják az embereket családi és egészségügyi állapot szerint, és ők számítják ki azt is, hogy kire mikor kerülhet sor. A több ezer nevet tartalmazó papírokat a kerítésnél adják le a rendőröknek. Az ügyintézés persze nem mindig megy zökkenőmentesen. Néhány napja is nagy kavarodás volt a nevekkel, tudtam meg a helyszínen. A magyar hatóságok ugyanis véletlenül összekeverték a papírokat.

Földes András
roszke.jpg
 
Szervusz Melitta ,
figyelj csak Akkor mondjad ezt a VÉDENCEDNEK Ernönek aki engem mivel katona voltam Potenciális gyilkosnak nevezett Vagy neki ezt szabad , pontosan ugy mint gyülölettel beszélni mindenkiröl Öt a kedveced miért nem utasitod rendre és fenyegeted meg kizárással ?? Mert Ö védett vagy mi ?
Hol irta ? van jelentes gomb jelented es toroljuk.
 
Elnézegetve ezeket a képeket eszembe jut miért is van ekkor szemét a környékükön.
Nem lehet szemeteseket szerezni vagy kinevezni egy helyet a hulladéknak???
Vagy ha összeszednék nem csak kiesne a kezükből ott ahol épp állnak.
*
Ezen már én is sokat agyaltam. A hidegben a megkapott jó, ép és szép dzsekiket is eltüzelték. Valahol meg is értettem, ha agyilag fel nem foghattam, mivel a tűz ellobban, a kabát mégis melegítené a testet. De tény, hogy több menekült táborról készült fotókon ilyen rendetlenséget látni. Nem értem, miért nem helyeznek ki oda konténereket. Abba kellene dobni egyikbe a szemetet, a bomló hulladékot, esetleg a pelenkákat is. Valóban kik adnak pelenkákat az ottani édesanyáknak? Ezt a problémát hogyan is tudják megoldani? Ez a dolog is eszembe jutott. - Visszatérve a konténerekre. A másik konténerbe pedig mind azokat a dolgokat kellene dobálniuk, amelyek elégethetőek. A harmadikba pedig a műanyagokat. Csak ennyi, s ott amíg várakoznak, őgyelegnek, beszélgetnek, rendet is tehetnének. Mert ez így valóban élhetetlen és rossz látványban is. No meg egészségtelen. Ezen már én is agyaltam (gondolkoztam), miért ilyen a menekült tábori környezet?
 
*
Ezen már én is sokat agyaltam. A hidegben a megkapott jó, ép és szép dzsekiket is eltüzelték. Valahol meg is értettem, ha agyilag fel nem foghattam, mivel a tűz ellobban, a kabát mégis melegítené a testet. De tény, hogy több menekült táborról készült fotókon ilyen rendetlenséget látni. Nem értem, miért nem helyeznek ki oda konténereket. Abba kellene dobni egyikbe a szemetet, a bomló hulladékot, esetleg a pelenkákat is. Valóban kik adnak pelenkákat az ottani édesanyáknak? Ezt a problémát hogyan is tudják megoldani? Ez a dolog is eszembe jutott. - Visszatérve a konténerekre. A másik konténerbe pedig mind azokat a dolgokat kellene dobálniuk, amelyek elégethetőek. A harmadikba pedig a műanyagokat. Csak ennyi, s ott amíg várakoznak, őgyelegnek, beszélgetnek, rendet is tehetnének. Mert ez így valóban élhetetlen és rossz látványban is. No meg egészségtelen. Ezen már én is agyaltam (gondolkoztam), miért ilyen a menekült tábori környezet?

Kedves Georgina, mindenhol voltak és vannak konténerek, ahol a migránsok akárcsak ideig-óráig is táboroztak. Nálunk is, meg a többi országban is.
De NEM DOBTÁK A SZEMETET BELE!
Hanem önkéntesek takarítottak utánuk.
Fel lehetne tenni azt a kérdést is: ugyan miért kell takarítószemélyzet a menekülttáborokba?
Már csak azért is, mert ha megnézel képet egy török, szíriai, jordán vagy akármilyen keleti menekült táborról, érdekes módon ott egy szál szemetet se látsz! Ott is takarítószemélyzet lenne? Alighiszem!
 
Stadionokba mecseknel nagy koncerteknel ahol ezrevel vannak emberek ott semmit nem er a kuka ,mert mindenhol szemet van.
Igazabol sehol nem latni se kontinereket se kakakat ahova lehetne tenni a szemetet. Borzalmas latvany ezt alairom de ki kell jelolni szemet lerako helyet es szolni ide kell, a kukaba kell tenni a szemetet.
A szigetrol az egy hetes buli utan oriasi autokkal szallitottak el a szemetet, pedig ott voltak szemetesek is kihelyezve.
PAr szaz ember 2 oranal tobbet van egyutt a szemet szinte orarol orara duplazodik meg.
akar a repulon leszallaskor latni milyen kosz szemet van, vagy a moziba vagy barhol ahol sok ember van egyutt.
 
Kedves Georgina, mindenhol voltak és vannak konténerek, ahol a migránsok akárcsak ideig-óráig is táboroztak. Nálunk is, meg a többi országban is.
De NEM DOBTÁK A SZEMETET BELE!
Hanem önkéntesek takarítottak utánuk.
Fel lehetne tenni azt a kérdést is: ugyan miért kell takarítószemélyzet a menekülttáborokba?
Már csak azért is, mert ha megnézel képet egy török, szíriai, jordán vagy akármilyen keleti menekült táborról, érdekes módon ott egy szál szemetet se látsz! Ott is takarítószemélyzet lenne? Alighiszem!
Melyik foton latsz szemetesekt?
 
Stadionokba mecseknel nagy koncerteknel ahol ezrevel vannak emberek ott semmit nem er a kuka ,mert mindenhol szemet van.
Igazabol sehol nem latni se kontinereket se kakakat ahova lehetne tenni a szemetet. Borzalmas latvany ezt alairom de ki kell jelolni szemet lerako helyet es szolni ide kell, a kukaba kell tenni a szemetet.
A szigetrol az egy hetes buli utan oriasi autokkal szallitottak el a szemetet, pedig ott voltak szemetesek is kihelyezve.
PAr szaz ember 2 oranal tobbet van egyutt a szemet szinte orarol orara duplazodik meg.
akar a repulon leszallaskor latni milyen kosz szemet van, vagy a moziba vagy barhol ahol sok ember van egyutt.
*
Ez igaz. Valóban a szigeti fesztivál után általában megírják, hogy ismételten mennyi, no meg mennyi tonnányi szemetet takarítottak el. S, valóban sokan a mozikban is a kiürült coca colás poharat is kifelé jövet nem a szemétbe dobják. Hanem ott hagyják, jobb esetben az ülésük melletti pohártartóban. De sajnos többször földre dobják, sőt rúgnak is rajta. Szerintük ez a macsó viselkedés. Legalábbis hiszem, hogy nem lányok csinálják. De ki tudja, nem láttam, csak előfordult velem, hogy a film alatt a lábam alá rúgta valaki hátrábbról a poharát. S, még jókat is röhögött ezen. Nem láttam, csak hallottam és a pohár ott landolt a lábam alatt. Nem rúgtam tovább, s nem hagytam ott. A film végén felemeltem és kivittem a folyosói szeméttartóba.
 
Stadionokba mecseknel nagy koncerteknel ahol ezrevel vannak emberek ott semmit nem er a kuka ,mert mindenhol szemet van.
Igazabol sehol nem latni se kontinereket se kakakat ahova lehetne tenni a szemetet. Borzalmas latvany ezt alairom de ki kell jelolni szemet lerako helyet es szolni ide kell, a kukaba kell tenni a szemetet.
A szigetrol az egy hetes buli utan oriasi autokkal szallitottak el a szemetet, pedig ott voltak szemetesek is kihelyezve.
PAr szaz ember 2 oranal tobbet van egyutt a szemet szinte orarol orara duplazodik meg.
akar a repulon leszallaskor latni milyen kosz szemet van, vagy a moziba vagy barhol ahol sok ember van egyutt.
Igen , koncerteken az ember ha eszik vagy iszik nem fog az első sorból kimenni egy szalvétával..majd vissza. De ahol hosszabb időt terveznek ott azért kellene valami igény is a rendre tisztaságra.
Mert ahogy elnézem itt a senki földjén vagy hol, nem sorban állnak az emberek hanem szétszórva nem muszáj a hulladékot elejteni. Tudom sok-sok ember szemetel a határátkelőnél várakozók legalább megtisztelhetnék ezzel a befogadó államot, mert ezzel is csak maguk alatt vágják a fát hisz elég ezeket a felvételeket mutogatni és már mindenkinek tele a ...szóval elege van a migránsokból.
Vagyis sugallnák hogy ŐK igényesek.
 
Igen , koncerteken az ember ha eszik vagy iszik nem fog az első sorból kimenni egy szalvétával..majd vissza. De ahol hosszabb időt terveznek ott azért kellene valami igény is a rendre tisztaságra.
Mert ahogy elnézem itt a senki földjén vagy hol, nem sorban állnak az emberek hanem szétszórva nem muszáj a hulladékot elejteni. Tudom sok-sok ember szemetel a határátkelőnél várakozók legalább megtisztelhetnék ezzel a befogadó államot, mert ezzel is csak maguk alatt vágják a fát hisz elég ezeket a felvételeket mutogatni és már mindenkinek tele a ...szóval elege van a migránsokból.
Vagyis sugallnák hogy ŐK igényesek.
*
Nem, nem védem őket. Mert már unalomból is összeszedhetnék a szemetet. Csak belegondolok abba a lelki állapotba, amiben élnek, amibe belekerültek. Igaz, ez nem mentség arra, hogy szeméthegyek között éljenek, sőt a gyerekeikre is veszélyt jelent, mert fertőzést okozhat a szerte-szana hagyott, szórt szemét. Ezen már én is elgondolkoztam, miért nem rakják, gyűjtik, mint már írtam konténerekbe - tipus szerinti válogatásban - a szemetet. Ha csak úgy a tábor szélén gyűjtenék hegyekbe, ott szinte azonnal megjelennének a különféle rágcsálók. Nem folytatom, nem az én tisztem, de ez ténylegesen felháborít.
 
Az elhelyezett szemetesek és wc-k száma az eltöltött időknek megfelelő az itt a kérdés hogy mennyit kell itt lenni vagy várakozni.
*
Válaszod tökéletes, csak még az is számít, hogy hány ember torlódik, él egy-egy ilyen táborban. A személyek számának megfelelő wc-ket, konténereket kell kihelyezni. Ez nem jótékonyság kérdése, ennek jól kellene működnie. Ha nem megfelelően működtetik ezeket az alapvető dolgokat, irgalmatlan fertőzés góca lehet egy-egy tábor. S, ez nemcsak az ott élőket, a menekülteket, de az ott dolgozó, szolgálatot teljesítőknek is veszélyes nem lehet, de az.
 
Hulyesegeket irsz , biztos nem dolgoztal nemeteknek. Rabszolgaber az otthon van a kozmunkaval aki egesznapos munkaval annyit keres 50ezer Ft mint aki ugyan azt amunkat csinalja csak nem kozmunkaskent. Amennyiben kimegy dolgozni akkor rabszolga munkat csinal..................................

rabszolga munka alatt termeszetesen nem azt értettem amit az 1800-as evekben csinaltak. hanem azt, hogy idejonnek autogyarak, összeszereloüzemek és itt mivel olcsobb a munkaero mint Némethonban busasan megéri nekik. itt nem azt a bert kapjak a dolgozok Melitta, mint Nemetorszagban. pedig az eu-nak arrol is kellene szolni a nagy egyenlőseg mellett, hogy ez a berekben is megmutatkozik.
 
Szervusz Melitta ,
figyelj csak Akkor mondjad ezt a VÉDENCEDNEK Ernönek aki engem mivel katona voltam Potenciális gyilkosnak nevezett Vagy neki ezt szabad , pontosan ugy mint gyülölettel beszélni mindenkiröl Öt a kedveced miért nem utasitod rendre és fenyegeted meg kizárással ?? Mert Ö védett vagy mi ?

igen ez igaz, hogy ő mindenkit kioszthat retorzio nélkül. más sokkal kisebb dolgokért repült innen....
 
Szerintem ircz úgy értette, hogy a német munkáltató nem fizet annyit a magyar munkásnak ugyanazért a munkáért, mint Németországban az ottani melósnak. Ezért éri meg neki itt gyártatni.
Csak hát sajnos épp azért, mert nyugatabbra magasabbak a bérek, az a melós, akire itt lenne szüksége, elmegy nyugatra dolgozni, itt meg lassan nem marad neki (sem) melós.

köszönöm grave ott a pont :) a sorok között tudni kell olvasni. valóban ezt szerettem volna közolni:)
 
egyébként szerintem megdöbbentő a kettös mérce Mo-ak szemben. amit Angliaban csinalnak a lengyelekkel az már vérlázitó. minden napra jut egy brutális tamadas de egek csodaja ez a hir ugy elsunnyog, mintha egy legyet csaptak volna agyon és nem embert. az idegen gyülölet naluk nagyon eros, ehhez kepest Mo egy szanatorium.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,344
Tagok
615,647
Legújabb tagunk
BettinaStupnitski
Oldal tetejére