Süllyed a paksi atomerőmű, de azt mondják, nem kell félni

A IV. blokk süllyed, de azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora mértékben, és hogy ez hogyan érinti majd a IV. blokk mellé építendő új blokkot .

52000.jpg

A Paksi Atomerőmű IV. blokkjának élettartam-hosszabbítási engedélyének indoklásában épületsüllyedést mérő eljárások pontosítására szólította fel a Paksi Atomerőművet az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).

Az OAH a IV. blokk engedélyezési folyamatában túl általánosnak ítélte az atomerő süllyedésméréssel kapcsolatos módszereit, de a paksiak októberben ígéretet tettek a pontosításra, így a hivatal megadta az engedélyt az élettartam-hosszabbításra, így a blokk 2037 végéig tovább üzemelhet.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen mértékben süllyed a IV. blokk vagy akár a teljes atomerőmű, mennyire dől a reaktortartály és mindez mekkora eltérés az előrejelzésektől.
Most, a Népszava cikkének megjelenése után azonban közleményt adott ki az NFM. Ebben azt írják, "rémhírterjesztés folyik." Szerintük a Paksi Atomerőmű negyedik blokkjának mozgása "ismert és ellenőrzött folyamat, a biztonságos működést a legkisebb mértékben sem veszélyezteti, felgyorsulásával az atomerőmű bővítése miatt sem kell számolni."

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium azt írta, hogy az építmények súlya a talaj összenyomódását okozza, süllyedésük nem szokatlan jelenség, annak mértéke az idővel arányosan csökken. A prognosztizált süllyedésnek nincs olyan hatása, amely veszélyeztetné a blokk nukleáris biztonságát.
 
Kurva jó. A dolog úgy áll, hogy épp édesapám volt az aki annó a hegesztési technológiát készítette az összes fontosabb dologra a paksi erőműben, beleértve a főkeringtető vezetéket is. Akkor épp gimnazista voltam. Ezokból, eléggé képben vagyok az ottani dolgokról, persze, laikushoz mérten. Na most, azt én magam se kétlem hogy még egy meglehetősen komoly, akár sok centis süllyedés se árt fikarcnyit se magának a blokknak. Sajnos azonban, nem ez a helyzet a csővezetékekkel. Ugyanis, itt az a kérdés, a vezetékek is süllyednek-e a blokkal együtt, s ha igen, ugyanolyan mértékben-e?! Márpedig mérget lehet rá venni hogy ez nem így van. Ha pedig nem mindenütt egyforma a süllyedés, akkor értelemszerűen feszültségek keletkeznek a varratoknál (más helyen is, de a cső többi helye, ahol nincs varrat, jellemzően rugalmasabb anyagszerkezetileg mint a varratok, mert egy varrat, az eléggé merev valami). Vagyis, simán eltörhet! Nem a blokk, hanem a vezeték. Nyilván, ez jóval kisebb kockázat mint ha maga a blokk menne ripityára, de azért, ehm... szóval értitek, na!

A dologban különösen az a lesápasztó, hogy nyilvánosságra se merték hozni a süllyedés pontos mértékét...

Azt meg talán mondanom se kell, egy efféle vezeték nem olyasmi, hogy „hm, itt mintha nagyon nyúlna, megerősítjük, hegesztünk köré még néhány réteg hernyóvarratot”... Az ilyesminek a hegesztése úgy történik, hogy még az is meg van szabva, hogy a hegesztéshez használt elektródákat (már ahol elektródával hegesztik) milyen hőfokon kell tárolni felhasználás előtt, és hogy legfeljebb hány perccel a felhasználás előtt vehetik ki az elektródát a tárolóból. Meg, gyökoldali gázvédelem is kell, azaz a hegesztendő csőbe belülről a hegesztés közben védőgázt fúvatnak (általában argont), hogy ott se érintkezzék a levegő oxigénjével a felhevült fém. Szóval, ez egyszerűen nem olyasmi amit meg lehetne „erősíteni” csak úgy, üzem közben. Ilyesmit, ha tönkremegy, csakis úgy lehet gyógyítani, hogy teljesen leszerelni az alapokig, majd újraépíteni, nulláról.
 
Utoljára módosítva:
Kurva jó. A dolog úgy áll, hogy épp édesapám volt az aki annó a hegesztési technológiát készítette az összes fontosabb dologra a paksi erőműben, beleértve a főkeringtető vezetéket is. Akkor épp gimnazista voltam. Ezokból, eléggé képben vagyok az ottani dolgokról, persze, laikushoz mérten. Na most, azt én magam se kétlem hogy még egy meglehetősen komoly, akár sok centis süllyedés se árt fikarcnyit se magának a blokknak. Sajnos azonban, nem ez a helyzet a csővezetékekkel. Ugyanis, itt az a kérdés, a vezetékek is süllyednek-e a blokkal együtt, s ha igen, ugyanolyan mértékben-e?! Márpedig mérget lehet rá venni hogy ez nem így van. Ha pedig nem mindenütt egyforma a süllyedés, akkor értelemszerűen feszültségek keletkeznek a varratoknál (más helyen is, de a cső többi helye, ahol nincs varrat, jellemzően rugalmasabb anyagszerkezetileg mint a varratok, mert egy varrat, az eléggé merev valami). Vagyis, simán eltörhet! Nem a blokk, hanem a vezeték. Nyilván, ez jóval kisebb kockázat mint ha maga a blokk menne ripityára, de azért, ehm... szóval értitek, na1

A dologban különösen az a lesápasztó, hogy nyilvánosságra se merték hozni a süllyedés pontos mértékét...

Azt meg talán mondanom se kell, egy efféle vezeték nem olyasmi, hogy „hm, itt mintha nagyon nyúlna, megerősítjük, hegesztünk köré még néhány réteg hernyóvarratot”... Az ilyesminek a hegesztése úgy történik, hogy még az is meg van szabva, hogy a hegesztéshez használt elektródákat (már ahol elektródával hegesztik) milyen hőfokon kell tárolni felhasználás előtt, és hogy legfeljebb hány perccel a felhasználás előtt vehetik ki az elektródát a tárolóból. Meg, gyökoldali gázvédelem is kell, azaz a hegesztendő csőbe belülről a hegesztés közben védőgázt fúvatnak (általában argont), hogy ott se érintkezzék a levegő oxigénjével a felhevült fém. Szóval, ez egyszerűen nem olyasmi amit meg lehetne „erősíteni” csak úgy, üzem közben. Ilyesmit, ha tönkremegy, csakis úgy lehet gyógyítani, hogy teljesen leszerelni az alapokig, majd újraépíteni, nulláról.
Még olvasni sem megnyugtató...
Ezt a könyvet későbbre halasztom..
covers_25849.jpg
 
És, most úgy nem is tudom pontosan mi van mert annyira azért nem követtem az eseményeket... akarnak mégegy blokkot építeni azon blokk MELLÉ, ami már most is SÜLLYED?!

Még ha feltételezzük is a legjobbakat, hogy nem süllyed annyira hogy veszélyes legyen - amint a közelébe építenek mégegyet, az is simán elkezdhet süllyedni, illetve, megnő a nyomás a környező talajrétegeken, ami arra a területre is kihatással lesz ahol a MÁR SÜLLYEDŐ akármicsoda áll. Nem azt mondom hogy kétszer jobban fog süllyedni, elvégre nem a „feje tetejére” építik az újat. Ellenben, ha a „közelébe” építik, akkor a közelében nyomni fogja a talajt, meg építés közben is történik ott mindenféle, ami megváltoztatja például a környező talaj vízháztartását. Tudjátok, hogy merre mennek a „vízerek” meg minden. Nem kell semmi misztikus csodára gondolni, nem olyasmire gondolok amit varázsvesszővel kimérnek, egyszerűen ha valahová építenek valamit jó mélyen megbolygatva a talajt, akkor a környező vizek a talajban hajlamosak irányt váltani. Emiatt telnek meg az ásott gödrök is szívesen vízzel. Ha valahova odamegy a víz, akkor máshol kevesebb lesz belőle, emiatt ott a talaj hajlamos megsüllyedni. Vagyis simán lehet hogy az új blokk építése miatt - legyen az akár sok száz méterre is - a régi mégjobban megsüllyed.

Eddig úgy voltam vele hogy inkább támogatom Paks bővítését, legfeljebb az nem tetszett hogy ruszkik építik a bővítést és nem amerikaiak. Ezek után azonban úgy vagyok vele hogy inkább felejtsük el az ötletet... Nem azért mintha egy atomerőmű eleve és okvetlenül annyira veszélyes volna, de ha ezek így állnak hozzá, akkor dilettáns barmok amikre nem lehet rábízni hogy felelősen építsék meg. Süllyedő talajra én még egy hőerőművet se építenék, nemhogy atomerőművet. Pláne nem kezdeném el bővíteni azon a tájon.

Nem szokásom összeesküvéselméletekben hinni, de ha a süllyedés valóban jelentéktelen, azonnal meg kellett volna mondani hogy az mennyi. Ha nem mondják meg, hajlamos vagyok azt hinni hogy talán mégsem jelentéktelen.

És ne csak azt mondják meg mennyi, hanem azt is hogy HOL mennyi. melyik részén. Manapság az ilyesmit prímán le lehet mérni lézeres eszközökkel, ezredmilliméterre. Számomra cseppet se mindegy hogy 30 centit süllyed egy irodaépület közelében, vagy egy tized millimétert a reaktorkamra 10 méteres közelségében. Utóbbit messze veszélyesebbnek tartom.

Lehet hogy valaki jópofának tartja hogy a Pisai ferde torony után Magyarországnak is lesz nevezetessége, mint a Paksi Ferde Erőmű, de én nem igazán tudok ezen nevetni.

Én komolyan hiszek benne hogy egy atomerőmű LEHET biztonságos, de akkor azt úgy kell megépíteni, úgy kell üzemeltetni, ellenőrizni, stb.

Természetesen, simán lehet hogy az építés óta eltelt évtizedek alatt következtek be olyan talajszerkezeti változások, ami miatt most kezd süllyedni, s korábban nem süllyedt. Ez azonban akkor is olyasmi amihez nem lehet úgy hozzáállni hogy „ez nem vészes, még nem is tudjuk a pontos számokat, még vizsgálódunk, de már előre tudjuk hogy nem vészes. Ja, az eddigi mérési eredményeket se közöljük, minek, ne terheljétek vele az agyatokat, a lényeg hogy nem vészes. Sőt, még újabb izémizét is építünk ide mellé, még úgyse lesz vészes. Nem tudjuk pontosan mennyit süllyed, de azt igen hogy semmi ok az aggodalomra”.

Ehhez nem lehet így hozzáállni, ez dilettantizmus és felelőtlenség. Oké, én nem vagyok atomerőművi szakember, én igazából nem sokat tudok a témáról, annyit csak amennyi rámragadt amikor odapofátlankodtam kíváncsiskodni midőn édesapám a hegesztéstechnológiákat készítette, de az épp elég is ahhoz hogy azzal tisztában legyek: ez nem olyasmi mint amikor egy dísznek való csúcsot odahegesztünk a szomszéd bácsi kerítésének tetejére! Itt hihetetlenül komoly dolgokról van szó, iszonyatos precizitásról... Ehhez képest az hogy süllyed, hát nem hangzik jól.

Mondok konkrét sztorit amire emlékszem abból az időből. Volt egy csővezeték, azt hiszem épp a primer körben (ott ami megy az még radioaktív...), ezt kellett meghegeszteni. (az építési időszakról van szó, szóval akkor még nem volt rádioaktív). A hegesztési technológiát apám készítette, azon adatok alapján amiket megadtak neki. Megy aztán a hír idővel, hogy ez így nem lesz jó. Miért? Apám leutazik, nézi... Hát ez botrány, nem azonosak a méretek a valóságban azzal amiket neki megadtak! Kiderült ugyanis, az a tartály (ha jól emlékszem épp a reaktorkamra...) amihez a csővezeték kellett csatlakozzék, több CENTIVEL távolabb volt attól a helytől, ahol lennie kellett volna! Vagy lehet hogy a cső volt rövidebb... És nem lehetett kicserélni a csövet se, mert ahhoz mindent vissza kellett volna bontani óriási távolságban, ami iszonyatos költség, nemcsak a munka miatt, de mert ezek speciális csövek voltak, különleges ötvözetek.
Na végül apám csinált valami tervet, miféle hegesztési módszerrel lehet kitölteni azt a hézagot hogy erős is legyen, meg minden... Ez nem volt egyszerű ügy, kellett komolyan konzultálni is mindenkivel. Na aztán a terv megvolt, de apám mondta, ennek muszáj jónak lenni ELSŐRE! Itt nem lehet olyasmi, hogy ha rossz, sebaj, majd kiköszörülik a varratot és újrahegesztik! Nem lehet, mert akkor a hézag is megnő, és különben is, olyan hőhatás éri a tartály falát is amit csak egyszer visel el.

Erre megkeresték az ország akkori legislegjobb hegesztőjét, elvitték oda, mondták hogy most alszik 2 napot hogy biztosan kipihent legyen, aztán adnak neki néhány gyakorló munkadarabot ugyanolyan fémekből és környezetben, pozícióban hogy benne legyen a stílusban, a próbadarabjait is megvizsgálják minden módszerrel, ultrahanggal, röntgennel, töréspróbával, festékdiffúziós vizsgálattal, mindennel amivel csak lehet hogy istenbizony jó-e, majd megint pihen egy teljes napot, és akkor nekikezdhet a lényegi melónak...

Sikerült. De kicsin múlott...

Szóval ez ilyen játék, itt nem lehet hanyagnak lenni... „semmi baj ha süllyed, jól van az úgy”...

Ezek egyszerűen barmok. Ehhez nem szabad így hozzáállni... Ha így csinálják, hát ÍGY egy atomerőmű valóban veszélyes...
 
Ja, és szó sincs semmi rémhírterjesztésről. Illetve akkor van arról szó, ha nincs süllyedés. Ha azonban van, akkor nincs rémhír. Akkor valódi hír van, nem rémhír. Ez nem gyerekjáték: ha Pakson történik valami, Magyarország egyharmada radioaktív sivataggá válik, amihez képest a vörösiszap-katasztrófa öregdiákok barátságos meccse aminek nincs semmi hírértéke! Egy paksi katasztrófa azzal egyenértékű, hogy még Budapesten is jódtablettákat fognak osztani a lakosságnak, jóesetben. Rosszabb esetben ugyanis kiürítési riadó, csak kérdés, hova a francba lehetne evakuálni hirtelen jó kétmillió embert...

De semmi baj, majd megmagyarázzák, hogy biztos ez is valamiképp a Soros-terv része volt...
 
Utoljára módosítva:
Atom eromu ellenes vagyok sok sok ervet tudok felhozni.
pl miert tikositanak mindent?
miert nincs kozbeszerzes es hatas tanulmany ,ha van miert nem publikus , a hitel ugy is nagyon nem tiszta ,es mindenkit erint ha baj van.
nincs 100% biztonsag mellette
Termeszeti katasztrofak , emberi hiba, muszaki hiba stb
Leallitani mikor baj van nem lehet mert se az oroszok se a japanok nem tudtak a sugarzast megszuntetni csak egyre tobb es tobb hibak balesetek mergezik az embert.
MO eseteben egy baleset az 500km sugaru korzetbe a lakossagra katasztrofa , a magyarsagnak akkor ott vegervenyesen befellegzett es mindenzt a magyarok akaratabol .
 
Utoljára módosítva:
Amikor először meghallottam, hogy majd az oroszok építenek egy atomerőművet nekünk, rögtön Csernobil jutott az eszembe. Nem is az az irdatlan mennyiségű pénz, amit ebbe feccölnek bele, hanem a katasztrófa, melyet emberi mulasztás okozott és nem a természet (pl. földrengés).
Aztán sorra mondta be az unalmast az oroszok által felújított metrókocsik. És ekkor még inkább elborzadtam.
Ha az oroszok még egy metrókocsit sem tudnak felújítani, hogyan akarnak atomerőművet építeni, hogy az biztonságos is legyen :o:o:o.

ÉN az ellenzék helyében inkább itt keresném a Paks II. elleni kapaszkodót és nem a pénz miatt aggódnék.
A közvélemény is jobban megérti ezeket az összefüggéseket, minthogy azt szajkózzák hány ezer milliárdba és hány tíz évbe telik ennek a projektnek a kivitelezése.
 
És, most úgy nem is tudom pontosan mi van mert annyira azért nem követtem az eseményeket... akarnak mégegy blokkot építeni azon blokk MELLÉ, ami már most is SÜLLYED?!

Még ha feltételezzük is a legjobbakat, hogy nem süllyed annyira hogy veszélyes legyen - amint a közelébe építenek mégegyet, az is simán elkezdhet süllyedni, illetve, megnő a nyomás a környező talajrétegeken, ami arra a területre is kihatással lesz ahol a MÁR SÜLLYEDŐ akármicsoda áll. Nem azt mondom hogy kétszer jobban fog süllyedni, elvégre nem a „feje tetejére” építik az újat. Ellenben, ha a „közelébe” építik, akkor a közelében nyomni fogja a talajt, meg építés közben is történik ott mindenféle, ami megváltoztatja például a környező talaj vízháztartását. Tudjátok, hogy merre mennek a „vízerek” meg minden. Nem kell semmi misztikus csodára gondolni, nem olyasmire gondolok amit varázsvesszővel kimérnek, egyszerűen ha valahová építenek valamit jó mélyen megbolygatva a talajt, akkor a környező vizek a talajban hajlamosak irányt váltani. Emiatt telnek meg az ásott gödrök is szívesen vízzel. Ha valahova odamegy a víz, akkor máshol kevesebb lesz belőle, emiatt ott a talaj hajlamos megsüllyedni. Vagyis simán lehet hogy az új blokk építése miatt - legyen az akár sok száz méterre is - a régi mégjobban megsüllyed.

Eddig úgy voltam vele hogy inkább támogatom Paks bővítését, legfeljebb az nem tetszett hogy ruszkik építik a bővítést és nem amerikaiak. Ezek után azonban úgy vagyok vele hogy inkább felejtsük el az ötletet... Nem azért mintha egy atomerőmű eleve és okvetlenül annyira veszélyes volna, de ha ezek így állnak hozzá, akkor dilettáns barmok amikre nem lehet rábízni hogy felelősen építsék meg. Süllyedő talajra én még egy hőerőművet se építenék, nemhogy atomerőművet. Pláne nem kezdeném el bővíteni azon a tájon.

Nem szokásom összeesküvéselméletekben hinni, de ha a süllyedés valóban jelentéktelen, azonnal meg kellett volna mondani hogy az mennyi. Ha nem mondják meg, hajlamos vagyok azt hinni hogy talán mégsem jelentéktelen.

És ne csak azt mondják meg mennyi, hanem azt is hogy HOL mennyi. melyik részén. Manapság az ilyesmit prímán le lehet mérni lézeres eszközökkel, ezredmilliméterre. Számomra cseppet se mindegy hogy 30 centit süllyed egy irodaépület közelében, vagy egy tized millimétert a reaktorkamra 10 méteres közelségében. Utóbbit messze veszélyesebbnek tartom.

Lehet hogy valaki jópofának tartja hogy a Pisai ferde torony után Magyarországnak is lesz nevezetessége, mint a Paksi Ferde Erőmű, de én nem igazán tudok ezen nevetni.

Én komolyan hiszek benne hogy egy atomerőmű LEHET biztonságos, de akkor azt úgy kell megépíteni, úgy kell üzemeltetni, ellenőrizni, stb.

Természetesen, simán lehet hogy az építés óta eltelt évtizedek alatt következtek be olyan talajszerkezeti változások, ami miatt most kezd süllyedni, s korábban nem süllyedt. Ez azonban akkor is olyasmi amihez nem lehet úgy hozzáállni hogy „ez nem vészes, még nem is tudjuk a pontos számokat, még vizsgálódunk, de már előre tudjuk hogy nem vészes. Ja, az eddigi mérési eredményeket se közöljük, minek, ne terheljétek vele az agyatokat, a lényeg hogy nem vészes. Sőt, még újabb izémizét is építünk ide mellé, még úgyse lesz vészes. Nem tudjuk pontosan mennyit süllyed, de azt igen hogy semmi ok az aggodalomra”.

Ehhez nem lehet így hozzáállni, ez dilettantizmus és felelőtlenség. Oké, én nem vagyok atomerőművi szakember, én igazából nem sokat tudok a témáról, annyit csak amennyi rámragadt amikor odapofátlankodtam kíváncsiskodni midőn édesapám a hegesztéstechnológiákat készítette, de az épp elég is ahhoz hogy azzal tisztában legyek: ez nem olyasmi mint amikor egy dísznek való csúcsot odahegesztünk a szomszéd bácsi kerítésének tetejére! Itt hihetetlenül komoly dolgokról van szó, iszonyatos precizitásról... Ehhez képest az hogy süllyed, hát nem hangzik jól.

Mondok konkrét sztorit amire emlékszem abból az időből. Volt egy csővezeték, azt hiszem épp a primer körben (ott ami megy az még radioaktív...), ezt kellett meghegeszteni. (az építési időszakról van szó, szóval akkor még nem volt rádioaktív). A hegesztési technológiát apám készítette, azon adatok alapján amiket megadtak neki. Megy aztán a hír idővel, hogy ez így nem lesz jó. Miért? Apám leutazik, nézi... Hát ez botrány, nem azonosak a méretek a valóságban azzal amiket neki megadtak! Kiderült ugyanis, az a tartály (ha jól emlékszem épp a reaktorkamra...) amihez a csővezeték kellett csatlakozzék, több CENTIVEL távolabb volt attól a helytől, ahol lennie kellett volna! Vagy lehet hogy a cső volt rövidebb... És nem lehetett kicserélni a csövet se, mert ahhoz mindent vissza kellett volna bontani óriási távolságban, ami iszonyatos költség, nemcsak a munka miatt, de mert ezek speciális csövek voltak, különleges ötvözetek.
Na végül apám csinált valami tervet, miféle hegesztési módszerrel lehet kitölteni azt a hézagot hogy erős is legyen, meg minden... Ez nem volt egyszerű ügy, kellett komolyan konzultálni is mindenkivel. Na aztán a terv megvolt, de apám mondta, ennek muszáj jónak lenni ELSŐRE! Itt nem lehet olyasmi, hogy ha rossz, sebaj, majd kiköszörülik a varratot és újrahegesztik! Nem lehet, mert akkor a hézag is megnő, és különben is, olyan hőhatás éri a tartály falát is amit csak egyszer visel el.

Erre megkeresték az ország akkori legislegjobb hegesztőjét, elvitték oda, mondták hogy most alszik 2 napot hogy biztosan kipihent legyen, aztán adnak neki néhány gyakorló munkadarabot ugyanolyan fémekből és környezetben, pozícióban hogy benne legyen a stílusban, a próbadarabjait is megvizsgálják minden módszerrel, ultrahanggal, röntgennel, töréspróbával, festékdiffúziós vizsgálattal, mindennel amivel csak lehet hogy istenbizony jó-e, majd megint pihen egy teljes napot, és akkor nekikezdhet a lényegi melónak...

Sikerült. De kicsin múlott...

Szóval ez ilyen játék, itt nem lehet hanyagnak lenni... „semmi baj ha süllyed, jól van az úgy”...

Ezek egyszerűen barmok. Ehhez nem szabad így hozzáállni... Ha így csinálják, hát ÍGY egy atomerőmű valóban veszélyes...
Ugye ezt a hegesztős sztorit Te sem hiszed el.
 
Lehet, hogy csak én emlékszem????
Kiderítették, hogy Paks közelében, a jövendő második atomerőmű alatt húzódik egy földtani mikrotörés. Nem akkora, mint a Szent-András Kaliforniában, de ott van.
Erre a nagyfejűek az EmberMinisztériumban azt mondták, hogy tudják, hogy ott van, de ha a történelmi korban nem nőtt, akkor most miért nőne? Mindezt egy atomerőmű építési engedélyezésében felfedezve és leírva. ..... Azóta erről egy mukk sincs a médiában.
Szerintem mindenki szedje a pereputtyát és meneküljön, amerre lát! Ezt a dilettáns bandát .... mert csúnyákat mondanék.
 
Ugye ezt a hegesztős sztorit Te sem hiszed el.

Miért NE? Mi a hihetetlen benne? A te apád volt két diplomás hegesztő szakmérnök, vagy az enyém?

Különben édes öcsém én kapásból leszarom mit hiszel el és mit nem. Én leírtam, ha hiszed jó, ha nem, nekem az is jó. Már kezdem megtanulni hogy nem érdemes belemenni idióta vitákba mert aki nem AKAR valamiben hinni azt úgyse győzhetem meg, de gyakran van úgy is hogy az illető maga is úgy véli mint én, mégis vitatkozik a rohadék trollja, kizárólag csak mert élvezi hogy kötekedhet. És ezzel lopja az időmet. Szóval én teszek rá hogy hiszed-e. Remélem azért, nem rád bízzák majd egy újabb atomerőmű meghegesztését. Mert te nyilván nem a legjobb hanem a legrosszabb hegesztővel hegeszttetnéd a reaktorkamrához a csövet.
 
Utoljára módosítva:
Lehet, hogy csak én emlékszem????
Kiderítették, hogy Paks közelében, a jövendő második atomerőmű alatt húzódik egy földtani mikrotörés. Nem akkora, mint a Szent-András Kaliforniában, de ott van.
Erre a nagyfejűek az EmberMinisztériumban azt mondták, hogy tudják, hogy ott van, de ha a történelmi korban nem nőtt, akkor most miért nőne? Mindezt egy atomerőmű építési engedélyezésében felfedezve és leírva. ..... Azóta erről egy mukk sincs a médiában.
Szerintem mindenki szedje a pereputtyát és meneküljön, amerre lát! Ezt a dilettáns bandát .... mert csúnyákat mondanék.

Amennyire tudom, Magyarországon valóban van törésvonal, de nem pont Paks alatt vagy a közelében (persze hogy mit nevezünk „közelnek”, tudom, relatív) hanem a Balaton-Velencei tó vonalában.

Ettől azonban még valóban ciki a dolog, de nem kimondottan a törésvonal miatt, hanem mert köztudott hogy Európai viszonylatban Magyarország meglehetősen egyedülálló amiatt, mert itt van a kontinens talán leggazdagabb gyógyvíz-hévíz készlete. Na most ez kizárólag akkor lehet itt, ha a talaj alattunk „nem nagyon mély”, gyakorlatilag tehát ha aktívabb mint máshol. A dologban semmi csoda nincs is, mert aki ismeri a geológiát tudja, hogy az ország végeredményben szinte teljes egészében egy egykori tengerfenéken helyezkedik el. Itt régen tenger hullámzott. Azt meg tudjuk hogy a földkéreg a tengerfenéken jóval vékonyabb, mint máshol. Természetesen, egykori tengerfenékből is lehet jó vastag kontinentális kéreg idővel, de ehhez olyasmi kell mint a Himalája esetében, hogy valami másik nagy akármi (az ő esetében India) nekimenjen és jól összepréselje, magasba nyomja. Erre jó esély van Magyarország esetében is, mert jön az olasz félsziget már sok ideje... Na de, egyelőre a folyamat még nem fejeződött be, mire az megtörténik, jópár millió év, szóval egyelőre itt a kéreg még nem olyan vastag mint másutt.

Aki nagyon megijedt most azt megnyugtatom, a helyzet még mindig rózsásabb mint Nyugaton, az USA-ban. Ott van ugyanis a kontinensük közepén a Yellowstone, ami nem más mint egy szupervulkán, és még csak nem is kialudt. A történelem során (nem az emberi történelemre gondolok) már legalább kétszer kitört. Tudósok szerint ha kitörne megint, az kb az egész USA pusztulásával járna. Nem úgy hogy a kontinens darabokra szakad, azt azért nem, de úgy kb 200 kilométer sugarú körben mindennek annyi, és további legalább 600 de inkább 1000 kilométeres körzetben nagyjából semmi nem maradna épen mert több méter vastag hamu fedné be. A hamu kisebb mennyiségben de eljutna máshova is, tönkretéve az elektromos hálózatot, az ivóvízkészleteket, a földeken a termést, mindent. De ne kívánjátok ezt az USA-nak, mert amennyi kéndioxid a levegőbe jut akkor, az olyan savas esőzést idézne elő, az egész Földön, hogy globális katasztrófát okozna, legkevesebb kétmilliárd ember pusztulását okozva az éhínség miatt. Emellett a kéndioxid miatt globális lehűlés következne be, olyan nagy hogy ahhoz képest még a mostani felmelegedés is remek dolog, mert inkább az legyen... Eltartana ez a lehűlés legkevesebb 5 évig, gyakorlatilag megsemmisülne a növényzet legalább fele az egész bolygón, és kérdéses hogy a tengeri élővilág is hogyan vészelné el ezt. Nyilván a szárazföldi állatvilág se járna jól...
Állítólag Yellowstone akkor törne ki ha alatta a magma aránya olyan hogy a folyékony rész 50 százalékos vagy azt haladó mennyiségű, és egyelőre úgy tűnik ez csak 10 százalék. De egyrészt, a tudósok tévedtek már ennél nagyobbat is, másrészt, simán jöhet utánpótlása annak a magmának, mert az a terület aktív, amiatt, mert a csendes-óceáni kéreglemez északi irányba mozog, és a törésvonal a kontinensen BELÜL van, közel Yellowstone-hoz.

Ehhez képest tehát a magyar helyzet kifejezetten rózsás és megnyugtató. Az amerikaihoz képest a mi törésvonalunk „kici, óccó”... (de, ugye, legalább a mienk...).

Az azért biztos, jobban aggódnék ha az erőmű nem Pakson hanem Székesfehérváron állna.
 
Az asszony mindég' a fejin találja a szöget:
-Apjuk, nézd má' mög, hova kerülnénk, ha átégne Paks a túloldalra?
Mondom, kissé Új-Zéland mellé a zóceán közepire.
Aszongya a zasszony: - Mehetünk Tibi! Mer' az oroszok voltak már itt, de mi, ott, még soha!
 
En nem izgulok az Atom eromuvek ellen, peddig Ontarioban 5- csodalatos cendu reaktor van nem egy mint az O hazaban,
tudomasom szerint kitunoen uzemel, gondoljatok el ha nem lenne, ismet vissza kene alni a Petrolyom lampara, gondoljatok arra amit a macska szajaban a papagaly mit mondott. (nem kell be.....i)
 
En nem izgulok az Atom eromuvek ellen, peddig Ontarioban 5- csodalatos cendu reaktor van nem egy mint az O hazaban,
tudomasom szerint kitunoen uzemel, gondoljatok el ha nem lenne, ismet vissza kene alni a Petrolyom lampara, gondoljatok arra amit a macska szajaban a papagaly mit mondott. (nem kell be.....i)
Ez nagyon szép és jó, csak éppenséggel a CANDU kurvára más (biztonságosabb és modernebb) technológia, mint ez a primitív fos, amit vikiék toldozgatnak. Kanadai találmány :)
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Grobaix wrote on Xénaaharcoshercegnő's profile.
Ennyit tudok segíteni
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,129
Üzenet
4,801,959
Tagok
615,736
Legújabb tagunk
christophv32
Oldal tetejére