Szaúd-Arábia lemond az olajról, Magyarország lemarad

A világ legnagyobb olajexportálójának számító Szaúd-Arábia vezetése úgy döntött, hogy az ország lemond a szénalapú energiatermelésről, és 25 éven belül teljes egészében a megújulókra állítja át a belső energiagazdaságot. A meglepő lépés mögött az a megfontolás áll, hogy a napenergia belátható időn belül olcsóbb lesz az olajnál, és nagyobb profitot lehet rajta elérni.

Az átállás ötletével a szaúdi olajminiszter, Ali al-Naimi lepte meg a világot. A miniszter szerint Szaúd-Arábia nem egyszerűen arra készül, hogy alkalmazkodjon a zöldenergia terjedésének trendjéhez. A cél kifejezetten a térségbeli vezető szerep megszerzése. (És talán az sem érdektelen, hogy a hírre az energiabizniszben és vállalati tanácsadásban érdekelt ifj. Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági miniszterének fia hívta fel a magyar közvélemény figyelmét.)

2014-ben világszinten 16 százalékkal nőtt a megújuló energiaforrásokba érkezőbefektetések mértéke, és a többlet több mint fele napenergia-projektekbe vándorolt. A napenergiára épülő infrastruktúra költségei mintegy 80 százalékkal csökkentek az elmúlt hat év során. Szaúd-Arábia földrajzi adottságai a napenergia terén messze kedvezőbbek számos leendő versenytársánál: a sivatagi napsütéses órák száma és a napsugárzás ereje sokszorosan meghaladja a világ más pontjain, például a Németországban vagy a skandináv országokban tapasztaltakat.

Ha az arab monarchia tevékenyen beszáll az energiaszektor megújuló energiaforrásokra való átállításába, az hatalmas lökést adhat a már jelenleg is zajló átállási folyamatnak, aminek komoly társadalmi hatásai is lehetnek. Amíg ugyanis az olaj és egyéb fosszilis energiahordozók üzletága egy centralizált, általában egy szűk elit tulajdonlására alapuló rendszert hozott létre, addig a megújuló energiaforrásokra épülő szisztéma az eddigi tapasztalatok nyomán inkább a közösségi menedzsment és tulajdonlás elvét követi. Jellemző adalék, hogy amíg Németországban el nem indult az atomerőművek leállítását és a zöldenergia előretörését eredményező „Energiawende", az energiaellátás négy nagyvállalat kezében összpontosult, ma viszont több tízezer mezőgazdasági szövetkezet és kistermelő szállítja az áramot és a biogázt az ország energiahálózatába.

Ami pedig a változás tempóját illeti, a Greenfo környezetvédelmi hírportál összeállítása szerint a közép-amerikai Costa Rica az idei év első 75 napján kizárólag megújuló forrásokból termelte meg az energiaszükségletét. A kőolajtermelő Texas egyik kisvárosa, az 50 ezres Georgetown nemrég úgy döntött, hogy 2017-re száz százalékig a napfényből és a szélből állítja elő áramigényét. A kínai szélfarmok immár több energiát termelnek, mint az amerikai atomerőművek. Dániában tavaly volt olyan nap, amikor az áramot teljes egészében a szélturbinák generálták.

Itt mintha szándékosan akadályoznák
Magyarországon jelenleg 8 százalék körül alakul a megújuló energiaforrások részesedése, az a hányad azonban szinte kizárólag a fatüzelésre átállított régi szenes erőművek termeléséből, vagyis egy erősen vitatott környezeti hatású energiatermelési gyakorlatból származik. Új szélerőmű építésre utoljára 2007-ben adtak ki engedélyt az országban, az Orbán-kormány pedig a 2010-es működését egy korábban kiírt és már elbírást kapacitás-pályázat visszavonásával kezdte, azóta de facto szélerőműépítési tilalom van érvényben. Napelemek beépítéséhez szinte kizárólag abban az esetben igényelhető támogatás, ha valamilyen állami vagy önkormányzati intézmény a megrendelő – mintha a kormány szándékosan akadályozni akarná, hogy a lakossági energiafelhasználásban nagyobb szerephez jussanak az autonómiát biztosító megújulók.

Otthoni napelem-beruházásokra, illetve egy-egy település energiaellátásának napelemes biztosítására alig-alig írnak ki pályázatokat, és azokra is a minimális keretösszeg, illetve a nagyon alacsony támogatási arány és a nagy önrész-igény jellemző. Ezért is keltett nagy feltűnést, amikor a napokban átadták a mindenfajta támogatás nélkül létrehozott jászágói naperőművet. Az 500 kW teljesítményű naperőművet piaci alapon építette föl a Newergies Kft. A mintaprojekt fő célja annak bebizonyítása, hogy még így is megéri. A jászágói naperőmű 2000 darab polikristályos napelemből épül fel, a teljes termelő kapacitás megközelítőleg 550-580 ezer kWh évente, ami több mint 200 családi ház (vagyis az egész település) éves fogyasztását képes lenne fedezni. A 185 milliós költséggel létesült erőmű várhatóan 10 éven belül megtérül, a tervezett élettartama 35 év.

Hargitai Miklós

napenergia.jpg


 
Amíg Magyarországon különadóval terhelik a környezetbarát energia termélést addig egy olajtermelő ország a megújúló energia termelésre akkar átállni. A klaszikus fosziliás energia véges és amikor elfogynak a készletek akkor új energia után kell nézni vagy a civilizáció mai formája
megszünik. A villamos energia utáni kereslet egyre nő a világon így az elérhető készletek is gyorsabban fogynak,ha nem találunk más megoldást hosszútávon akkor marad a nappali fény és a gyertya mint a 19.században de a termelést ez nem fogja megoldani sem a mai életvitelünket biztosítani. Ki lehet próbálni,hogy mondjuk 3 napig nem használunk villanyt milyen nehézségekkel találjuk szembe magunkat.
 
Amíg Magyarországon különadóval terhelik a környezetbarát energia termélést addig egy olajtermelő ország a megújúló energia termelésre akkar átállni. A klaszikus fosziliás energia véges és amikor elfogynak a készletek akkor új energia után kell nézni vagy a civilizáció mai formája
megszünik. A villamos energia utáni kereslet egyre nő a világon így az elérhető készletek is gyorsabban fogynak,ha nem találunk más megoldást hosszútávon akkor marad a nappali fény és a gyertya mint a 19.században de a termelést ez nem fogja megoldani sem a mai életvitelünket biztosítani. Ki lehet próbálni,hogy mondjuk 3 napig nem használunk villanyt milyen nehézségekkel találjuk szembe magunkat.
Mindenhez hozzá lehet szokni a jóhoz hamarabb!!!!!!!
 
"Tízmilliárd dolláros beruházásfinanszírozásról írtak alá szándéknyilatkozatot szaúdi kormányzati vezetők múlt heti oroszországi látogatásukon – jelentette vasárnap a hivatalos szaúdi SPA hírügynökség.

A megállapodás értelmében a szaúd-arábiai Public Investment Fund (PIF) 10 milliárd dollárt fektet az orosz állami Russian Direct Investment Fund (RDIF) alapba. A két ország illetékesei egyúttal nukleáristechnológia-fejlesztési együttműködési megállapodást is kötöttek."
MTI.

Azért annyira nem bíznak a napenergiában. :(
 
B
Több alkalommal nekimentem a megújuló energiák használatát megcélzó pályázatoknak - sikertelenül. Pár éve napkollektorra volt kiírva pályázat a Gazdasági Minisztérium által. Szép díszes weboldal, telefonszám. Felhívom. A Weboldalon meg volt adva név is, akit keresni kell. Kedves hangú hölgyet kapcsoltak, aki meglepve mondta, hogy semmit sem tud a dologról. Kapcsolja X urat. X úr is nagyon kedves volt, de közölte, ez nem hozzá tartozik, kapcsolja Y urat. Y úr azt mondta, hogy ez a dolog a kollégájának a hatásköre, kapcsolja őt, és visszakapcsolt a hölgyhöz, akit eredetileg hívtam. Itt adtam fel, és építettem saját erőből napkollektort öt évvel ezelőtt. Napelem pályázatnál pedig teljesíthetetlen feltételek vannak, így első körben saját erőből, és saját kezűleg építettem egyenlőre egy sziget üzemű 1 KW-os napelemes rendszert, ami a melléképületet látja el 220 V feszültséggel, illetve a kerti tavam elektronikája megy róla. Középtávú terv, hogy mivel a napelemek ára szerencsére csökken, más EU tagállamokban pedig annyira olcsó, hogy ha kimegyek érte a fiam kisteherautójával, még az üzemanyagköltséget rászámolva is olcsóbb, mint itthon, megcsinálok egy visszatáplálós rendszerű rendszert. A képeken a sziget üzemű rendszert látjátok készítés közben:
Összesen 8 tábla napelemet szereltem fel, két lépcsőben, ahogy pénzem volt rá. A képen az első 4 tábla szerelését látjátok. Találtam egy képet, ahol már a kész rendszer látszik.
Solar_01.jpg

Solar_02.jpg


Kert_14.jpg
 
ez egy nagyszerű hír, de egy kicsit ijesztő is! Mi van akkor ha a kőolaj készlete már olyan szinten kimerülőben van, hogy nem éri meg kitermelni és az onnan származó olaj kiesik a világ felhasználásból... mivel ott rengeteg pénz van és napfény lehetőségük van a hirtelen váltásra és a fejlesztések finanszírozására de a világ többi része csak kullog ez irányban és az olajra épülő gazdaság egyik pillanatról a másikra összeomlik.....mezőgazdaság, ipar, háztartások, télen a fűtés....
 
Szervusztok ,
ugy a megnyugtatásotokra , itt Németországban igen "támogatva" van az állitolagos természetes energia . Igen mi adófizetök fizetjük és nem is keveset mert amig 2000-ben ugy ca.08€cent volt 1KW/óra addig 2014-ben 13-14€cent lett az ára . Aztán fejleszteni meg ma inkább az a bizonyos 4 nagy konszer csinálja akik eddig is az erömüveket tulajdonitották maguknak . Az a pár ugynevezett "községi vagy kisvárosi " pont ugy veszi az EON-Wattenfal vagy másiktól csak igy kissé olcsobban . Vigyázat nem felülni mindennek . Ami meg a leglehetettlenebb volt hogy év tizedekig magad nem is használhattad az általad gyártott energiát . Törvény van rá hogy leadd !!Amig az ember ifjú addig ma már megéri , de számolni is kell az amortizacióval is . Mi a fenének vegyek valamit ha majd 30 év mulva térül meg az ára és még hasznot sem hajtott . Ez hasonló mint a 90 éves mamának 30 éves pénz lekötése a banknál . Van ám ilyen ! Tehát itt sem nagyon hagyatkozhatsz a törvényhozóra , válltoztatják maguk is nach guszto.
 
...nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem a Lenin téren, hanem a Moszkva téren, nem Volvókat, hanem Volgákat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak...

Üdvözlendő a kezdeményezés, de nekem az az érzésem, hogy ez a hír egy sötétzöldre festett valami.
Az arabok egyáltalán nem hülyék, tudják azt, hogy a spontán feltörő fekete arany korszakának egyszer vége. Vagy elfogy vagy ahogy manapság látszik a piac pillanatok alatt le tudja nyomni az árát. Teljesen mindegy melyik történik, nekik csak jó, hogy van alternatív energiaforrásuk. Ha elfogy, akkor van mivel termelni, ha drága, akkor megéri inkább eladni, ha meg olcsó, akkor meg termelnek vele energiát egy ideig.(De ők is tudják, hogy mellé kell valami, ami nem más, mint az atomenergia)

Ezek után azonban lapáttal szórták a cikkbe a csúsztatásokat, csak példaként:
- Costa Rica példaként felhasználási igen extrém. Az ország energiaigénye sokkal alacsonyabb, mint egy másik fejlett országé. Ennek az energiának nem csoda, hogy az ország adottságaiból adódóan 4/5-e az energiának vízerőműből származik, még bő 10% meg az aktív vulkáni tevékenységből adódóan geotermikus. Ez nem nevezhető átlagosnak
- A kínai szélfarmok néveleges teljesítménye lehet, hogy annyi, mint az USA atomenergia termelése, csak éppen a ténylegesen kitermelt energia már köszönő viszonyban sincs egymással. Egyébként is vicces egy olyan ország energiatermelését összehasonlítani egy másikéval, ahol az egyik az egész világ "termelésének" a központja, és sokszor annyi ember lakja.
- Kína 2020-ra szeretné megháromszorozni a nukleáris termelő kapacitását. Ebből is látszik, hogy a kínai szélerőművek nem mások, mint részei a többlábú termelésnek, semmi köze a zöld energiához. Ezen kívül képzeljük el, hogy hogyan megy egy kínai természetromboló beruházás kivitelezése és hogyan menne ez Európában.
- A gazdasági érdekek miatti korlátozások nem magyar vonások. A németek akarták kilobbizni a cégfüggő 38-68%-kos védővámot a kínai napelemekre, ami nagy alku árán ott végződött, hogy a kínaiak nem adhatnak x EUR alatt napelemet(/kW), és egy bizonyos mennyiség felett fizetik csak meg a védővámot. Ezen kívül a kötelező átvételi ár is egyfajta támogatás, hiszen a szolgáltató ehhez az árhoz képest féláron juthat a piacon energiához, azaz Jászágón dupla pénzt ad a cégnek a szolgáltató ahhoz az árhoz képest, mint amennyiért bármikor vehetne áramot erőművektől. Sajnálatos magyar jellegzetesség, a baggins által említett hazai sajátosság, ami tetézi a bajt.

Én teljes mértékben támogatója vagyok az alternatív termelésnek, de ahogy már itt is többször elmondtam, nem hunyhatunk szemet afelett, hogy megoldást kell találnunk azon időszakokra is, amikor nem süt a nap vagy nem fúj a szél. Ezek nélkül mindig csak a szebbik arcát mutatjuk a menyasszonynak, aztán majd meglepődik a vőlegény.
 
. Ami meg a leglehetettlenebb volt hogy év tizedekig magad nem is használhattad az általad gyártott energiát . Törvény van rá hogy leadd !!Amig az ember ifjú addig ma már megéri , de számolni is kell az amortizacióval is . Mi a fenének vegyek valamit ha majd 30 év mulva térül meg az ára és még hasznot sem hajtott . Ez hasonló mint a 90 éves mamának 30 éves pénz lekötése a banknál . Van ám ilyen ! Tehát itt sem nagyon hagyatkozhatsz a törvényhozóra , válltoztatják maguk is nach guszto.

Pont ez az aggályom a jászágói beruházással kapcsolatban. Az egész gondolatmenet pont a fordítottjára épül, mint amit írsz. Ők leadják az teljes energiát, mert a szolgáltató köteles átvenni, szabott áron, és ez a szabott ár (bő)kétszerese a jelenlegi piaci árnak. Tehát a beruházás azzal számol, hogy a következő 10 évben tőlük kötelezően dupla áron átveszi a szolgáltató az általuk megtermelt áramot.
No, mi lesz akkor, ha más lesz a gusztus, és piaci áron adhatják csak el? Akkor rögtön megduplázódik a hátralévő idő. Így sem rossz, ez tény, de azért ezek durva arányok.
 
ez egy nagyszerű hír, de egy kicsit ijesztő is! Mi van akkor ha a kőolaj készlete már olyan szinten kimerülőben van, hogy nem éri meg kitermelni és az onnan származó olaj kiesik a világ felhasználásból... mivel ott rengeteg pénz van és napfény lehetőségük van a hirtelen váltásra és a fejlesztések finanszírozására de a világ többi része csak kullog ez irányban és az olajra épülő gazdaság egyik pillanatról a másikra összeomlik.....mezőgazdaság, ipar, háztartások, télen a fűtés....

Hidd el, ahogy az arabok már tudják mi lesz akkor, így azok is, akik jelenleg az olaj vérkeringéséből profitálnak. Alternatívák már rég léteznek, de amíg a kutak ontják az ingyen pénzt, addig marad ez a rendszer.
Tudod a gyémánt sem csak azért drága, mert annyira csillog és nem is csak azért, mert viszonylag ritka. Hanem azért, mert a létező kitermelést gyakorlatilag egyetlen cég koordinálja. Amit meg nem ők, az megkapja a "véres gyémánt" pecsétet.
 
Szervusz Analema ,
hogyan került ide Jászágó ?? Ott nincsen is szabad terület , vagy 40 éve mindent betelepitettünk Nyárfával :rohog::rohog::rohog::rohog:. Kivágták talán ???
Aztán még valami ami röhely ! épitik a hatalmas szélmalom parkokat , de !! De nincsen villanyvezeték !!! nemlehet a megtermelt energiát kihasználni , kezscsokolom !!!:hurra::hurra::hurra::hurra::rohog::rohog::rohog::rohog: Kéne a Bajoroknak , de az új császár nem enged magasáramú villanyvezetékeket az országába épitetnei mert röntja a kilátást :oops::rolleyes2::rolleyes2:
Ird és mond 50 ezer€ tehát ötven ezer Eurot kap az a személy évente akinek a területén áll egy igen 1 szélerömü !! Havi átlag kereset ca.3 ezer € Nálunk a Wittgenstein herceg épitett a dombtetön 20 db-ot , az engedélyt már a zöldek elintézték . Akkor könyörgöm miröl is beszélünk :mad:
 
Szervusz Analema,
igen pontosan itt Németben is igy van . Szépen felvitték az állami támogatást valami 20€centre majd ezt levették és rátették hivatalosan , törvénybe iktatva az energiafejlesztési támogatást a fogyasztói árba ! tehát nem állam bácsi fizet mint igérte /igaz az is a mi pénzünk volt/ hanem most direktbe mi fizetjük a "gyártonak" Na nem a parasztnak akinek a 8 ha földjén meg az istállóin van a nap elem nem hanem a konszerneknek :rohog: aztán csináltak pár éve egy pár okossal Lipcsében egy ugynevezett Energia börzét ahol Te mint fogyasztó nem adhatsz-vehetsz nem csak a konszernek :hurra::hurra::hurra: jobb pénz nyomda nem is kell vagy alapits bankot . Ez a biznis !!!!
Ps. volt Hasznoson egy srác aki valamilyen elemeket szeretet volna gyártani amelyek a tetöcserépre lettek volna felszerelve eggyesével ? Mi lett vele nem tudjátok ?!
 
Utoljára módosítva:
Több alkalommal nekimentem a megújuló energiák használatát megcélzó pályázatoknak - sikertelenül. Pár éve napkollektorra volt kiírva pályázat a Gazdasági Minisztérium által. Szép díszes weboldal, telefonszám. Felhívom. A Weboldalon meg volt adva név is, akit keresni kell. Kedves hangú hölgyet kapcsoltak, aki meglepve mondta, hogy semmit sem tud a dologról. Kapcsolja X urat. X úr is nagyon kedves volt, de közölte, ez nem hozzá tartozik, kapcsolja Y urat. Y úr azt mondta, hogy ez a dolog a kollégájának a hatásköre, kapcsolja őt, és visszakapcsolt a hölgyhöz, akit eredetileg hívtam. Itt adtam fel, és építettem saját erőből napkollektort öt évvel ezelőtt. Napelem pályázatnál pedig teljesíthetetlen feltételek vannak, így első körben saját erőből, és saját kezűleg építettem egyenlőre egy sziget üzemű 1 KW-os napelemes rendszert, ami a melléképületet látja el 220 V feszültséggel, illetve a kerti tavam elektronikája megy róla. Középtávú terv, hogy mivel a napelemek ára szerencsére csökken, más EU tagállamokban pedig annyira olcsó, hogy ha kimegyek érte a fiam kisteherautójával, még az üzemanyagköltséget rászámolva is olcsóbb, mint itthon, megcsinálok egy visszatáplálós rendszerű rendszert. A képeken a sziget üzemű rendszert látjátok készítés közben:
Összesen 8 tábla napelemet szereltem fel, két lépcsőben, ahogy pénzem volt rá. A képen az első 4 tábla szerelését látjátok. Találtam egy képet, ahol már a kész rendszer látszik.
Solar_01.jpg

Solar_02.jpg


Kert_14.jpg
Szép, gratulálok! :cool:

Megkérdezhetem, hogy légkondi-üzemeltetésre, fűtésre miért nem használod?
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,358
Tagok
615,648
Legújabb tagunk
Anyecsk
Oldal tetejére