Most, hogy legalább sejtem, (majdnem azt írtam, látom de nem kell nagyképűsködni!) hogy a képzés (illetve képzésnek nevezett magára hagyás) mit is jelent, ezen jóval túlmutató kérdéseim és töprengéseim vannak, lényegtelenül attól, hogy mi lesz a tanfolyam eredménye.
A lényeg az, hogy az itteni ellenőrző listát, ellenőrzendő dolgokat rávetítettem a saját iskolámra, a saját munkámra, dokumentumaimra. Amelyekről persze eddig azt hittem, hogy csak na.
Egyre inkább meggyőződésem, hogy ilyen mélységben és ilyen szakszerűséggel az iskolai dokumentumokat 3200 iskolában, de azok közül is különösen a kicsikben, vagy egyszerűen nem lehet, vagy a lehetetlenséggel határos önállóan, helyileg elkészíteni. Lényegesen egyszerűbb lenne - ha már annyi minden más is gyakorlatilag kötött - az OH, vagy bárki más által - kiadni mintákat, amit a sajátosságokra lehetne igazítani. (Pedagógiai program, SZMSZ, Házirend, munkaterv-sablon, és még sorolhatnám.) Sem idő, sem kapacitás nincs az ilyen mélységű szakszerűségre a mindennapokban. Igazán csak picike hab a tortán mondjuk a vezetői program. Mi van akkor, ha nincs is ilyen dokumentum? Sokféle fenntartó van, akadt, aki a többedik megbízáshoz nem kért semmi ilyet, csak egy önéletrajzot. Most visszamenőleg készítsen a vezető az e szabályoknak megfelelő dokumentumot? Ami ráadásul kvázi okirat-hamisítás?
Hasonlók igazak ám a beosztott pedagógusra is. Nem arról van szó, hogy a portfólióra csilivili doksit gyártott és kész, le van tudva. Ezeket naponta kéne írnia, használnia - a heti 26-32 órás terhelés mellett.