Szep varosok

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár középkori emlékei

A képeken a város még a középkorból megmaradt csodálatos emlékeit láthatjuk, köztük a Szt. Anna kápolnát. Ez az egyetlen éppségben megmaradt középkori kápolnánk. A Romkertben található Szt. István híres szarkofágja. A Romkert fölé néhány éve egy modern alumínium szerkezetü tetöt emeltek amely ugyan jelentösen rontja a történelmi hangulatot (sok vitát okozott ) de remélhetöen hosszabb idöre megvédi az utókor számára.
A középkori ház elött egy kis korlát védi az eredeti utcaszint egy kis darabját a homlokzati részen.

Most látom, hogy nem lehet egyenként a képekre kattintani, így nem is tudjátok melyikröl írok általában.
1. Romkert Bejárata
2. Középkori ház
3. Várfalmegmaradt részlete
4. Romkerti árkádok
5. Szt.Anna kápolna
6. Szt. István szarkofágja
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár szobrai

Persze a teljesség igénye nélkül mert azóta is rengeteg szobor került a városba. Az Országalma a királyok megkoronázásának jelképe a városban.
Szt. István szobrát 1938-ban emelték. A Szónok szobra Mátyás király 500.évfordulójára készült. Pátzay Pál lovasszobra életnagyságú a lovasnemzetet szibolizálja. A Püspökkútat Bory Jenö készítette de az Ö munkáságáról külön lapon még találkozunk. Varkocs György 1543-ban állt ellen a török szultánnak de a túlerö sajnos legyözte öt. Wattay Ferenc székesfehérvári várkapitány volt.

1. II. világháborús emlélmü
2. Országalma
3. Pátzay lovasszobra
4. Püspökkút
5. Szónok szobra
6. Szt.István
7.Varkocs szobor
8.Vörösmarty szobor
9. Wattay Szobor

Legközelebb máshogy teszem fel ezeket a képeket. Folyt.köv.
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár kútjai.

A koronáskút. A várfal régebben kiásott maradványainak talapzatán áll.
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
A többi kút a városban.

1. A csitári kút.
Nagyon népszerü savanykás ízü víz. Rengetegen isszák érrendszeri megbetegedésekre is jó.
2. A Koronáskút mint fent.
3. A Zsuzsanna forrás.
Egy Zsuzsanna nevü asszony találta meg a 1800-as években.
4. Maulbertsch kút
1934-ben készült szintén várfalmaradvány talapzatra. Franz Maulbertsch ( 1724-1796 ) emlékére aki festö volt és nagyon hosszú ideig dolgozott a városban.
 

lapappilon

Állandó Tag
Állandó Tag
Zenta

zenta_komp_o.gif
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár A Bory Vár

Székesfehérváron az Öreghegyen található ez az építészetileg sehova sem sorolható vár. Mégis ékessége és látnivalója a városnak. Bory Jenö müvész készítette feleségének Borbálának szeretete jeléül. Bory Jenö nemcsak szobrász, de építész és festö is volt. Egy emberöltön keresztül készült ez a vár. Tele van az alkotásaival mind szobrokkal festményekkel. A leszármazottak még mindig itt laknak a vár egy túristák által nem látogatható részében. Rengeten látogatják kora tavasztól késö öszig.
Az ifjú párok kedvenc esküvöi fotózó helye.
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
A Bory Vár belsö udvara
1. A Belsö nagyudvar
2. Árkádsor
3. Északi torony
4. Csigalépcsö a toronyban
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár nevezetességei 1.

1. Püspöki Palota

A középkori Nagyboldogasszony Bazilika romjainak felhasználásával készült az 1780-1803-as években. Jelentös 40.000 kötetre tehetö könyvt╛ra van középkori kódexekkel és ösnyomtatványokkal.

2. Cisztercita templom sekrestyéje.

Tölgyfából készült, faragott rokokó stílusu.

3. A Prohászka Templom

Prohászka Ottokár Megyéspüspök emlékére épült 1929-ben
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár nevezetességei 2.

1. A Székesfehérvári bazilika.
2. A Bazilika belseje
3. A Bazilika oltárképe
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár egyéb érdekességei 1.

1. A Zenepavilon a Zichy (grófi családrál elnevezett) ligetben.

1896-ban állították fel a városban tartott milleniumi kiállításra.Hajdanán nagyon sok koncert került itt megrendezésre.

2. Az Aranybulla falifreskó a Városháza nagytermében
3. Az aranybulla emlékmüve az akkori helyszínen a Csúcsoshegyen.

Az Aranybullát II. Endre adta ki az 1222. évi székesfehérvári országgyülésen.

4. A Törökudvar

Az egyetlen török idökböl megmaradt épület. Guzeldzse Rüsztem pasa fürdöjének maradványa a vaskapuval.
 

VaZsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Székesfehérvár egyéb érdekességei 2.

1. A Fekete Sas Patikamúzeum bejárata.
2. A Fekete Sas Patikamúzeum belseje.
A 80-as évek végéig müködö gyógyszertár volt.
3. Virágóra.
Kora tavasztól késö öszig mindig az éppen nyíló virágokból készítik minden nap cserélik a dátumot is persze azokat is virágokból.
4. Az órajáték épülete.

Mindkettö órát a városban élö Kovács Jenö órásmester készítette.

5. A Millemiumi Emlékmü.

1972-ben készült. Augusztus 20-án adták át az 1000.éves évfordulóra.
32 méter magas egyenként 7-8 tonnás alumínium oszlopokat 28,5 méter átméröjü gyürü fogja közre, amelyen mintegy 120 alkotás a várossal kapcsolatos jellegképet vagy valóságos történelmi alak fémböl készült portréja látható. A város legmagasabb pontján az Öreghegyen helyezték el a Könnyüfémmü gyárban készitett alkotást. Kirándulóhely, csodálatos panorámával a városra.

Szeretettel ajánlom ezeket a képeket az esetleges székesfehérvári és minden kedves topikos társaimnak.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szép városok: PÉCS

Üdvözlet Pécsről Mindenkinek! :..:
(Csatolok néhány saját készítésű képet)
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szép városok: PÉCS

Pécs, Baranya megyeszékhelye 160 ezer lakosával, Dél-Dunántúl legfontosabb tudományos oktatási, gazdasági és kereskedelmi központja. A régészeti leletek arról tanúskodnak, hogy a Mecsek-hegység kellemes éghajlatú déli lábánál már a kora kőkortól fogva megtelepedtek az emberek. A Római Birodalom Kr. u. első században az illír pannonok törzsét igázta le ezen a vidéken. Pécs római kori elődje, Sopianae, a 3. század végén Valeria tartomány közigazgatási központja lett. Sopianae legfontosabb öröksége a rendkívűl jelentős művészi értékeket megőrző ókeresztény temető. A Kr. u. 4. századból származó festett sírkamrákat és sírépítményeket 2.000 őszén felvették az UNESCO Világörökség-listájára. Közülük jelenleg az "Ókeresztény mauzóleum" és a "Korsós sírkamra" látogatható. Méltán büszke rájuk Pécs, hiszen Rómától északra ritkán fodulnak elő ilyen emlékek! A honfoglaló magyarok a 9. század végén e tájon egy keresztény népességet igáztak le. Szent István király 1009-ben püspöki székhellyé emelte Pécset, melyet ekkor "Quinque Ecclesiae" (=öt templom) néven említenek az oklevelek. A 12. században épült újjá a kőszobrászati munkákkal pazarul díszített püspöki székesegyház. Ennek töredékeiben is csodálatos maradványait a Dómmúzeum tárja az érdeklődők elé. A 13. században megtelepedett a városban a domonkos-, a ferences- és az Ágoston-rendi remeték rendje. 1225-ben Bertalan püspök összegyüjtötte a Mecsek remetéit és megalapította az egyetlen magyar gyökerű szerzetesi közösséget, a pálos rendet. A tatárjárás (1241-42) után megépült a püspökvár. Ennek nyugati és északi falai, bástyái ma is állnak, közülük a leghíresebb a Barbakán. A 14. század első felében Pécs lakói városfalat emeltek, melynek felújított nyugati és északi szakasza napjainkban a történelmi városmagot övezi. A város kulturális jelentőségét bizonyítja, hogy 1367-ben Nagy Lajos király itt alapította meg a magyar föld első egyetemét. A 15. század közepének neves pécsi püspöke a magyarországi humanizmus kiemelkedő alakja, Janus Pannonius.

Pécs 1543-ban került török kézre. A 143 éves uralmuk alatt dzsámik, mecsetek és fürdők épültek, a fő utca bazárrá alakult. A török idők leghíresebb emléke a főtéren magasodó Gázi Kászim pasa dzsámija. A 16. század közepén épült, Mekka felé tájolt mohamedán templom Magyarország legjelentősebb török kori emlékeinek egyike. A városfalon kívül álló Jakováli Hasszán pasa dzsámija múzeumként működik. Ez az egyetlen dzsámi Magyarországon, amely minaretjével együtt maradt fenn. Ugyancsak dzsámi volt eredetileg az Ágoston téri templom.

A várost 1686 őszén Badeni Lajos őrgróf serege foglalta vissza a töröktől. Az újjáépítés nagy munkája a 18. századra várt. A lakosság nagyrészt német családokkal teljesen mugújult. Ekkor vált közkeletűvé a város német neve "Fünfkirchen", amely a középkori 'Quinque Ecclesiae" fordítása. A Jezsuita kolostor, a Pálosok temploma és kolostora, a Ferencesek temploma és kolostora, az Ágoston rendi remeték temploma és rendháza, a Betegápóló Irgalmas Rend temploma, kolostora és korháza, az egykori vármegyeház, mind a barokk kor emléke, akárcsak a belváros számtalan lakóépülete. A polgárok mély vallásosságáról és adakozókedvéről tanúskodik a Szenetháromság-oszlop és a Kálvária. Ugyancsak a 18.században épült az impozáns méretű papnevelő szeminárium, a káptalani levéltár és a székesegyházi plébánia.

A klasszicista építészeti stílus legszebb példája az 1830-ban elkészült Jogi Akadémia, ma Egyetemi Könyvtár. Itt található Klimó püspök 18. század végén létrejött, muzeális értékű magánkönyvtára.
A püspöki palota a 19. század közepén kapta mai, neoreneszánsz külsejét. A dóm 1882-91 között a bécsi Friedrich von Schmidt tervei alapján neoromán stílusban épült. A székesegyház berendezése és díszítése 19. század végének egyházművészeti ízlését tükrözi. A hatalmas falfelületek freskóit osztrák művészek mellett Lotz Károly és Székely Bertalan készítette. A déli homlokzat belső és külső díszkapuja a kereszténység 2000-ben ünnepelt jubileumi szent éve és a magyar államiság 1000 éves fennállása előtt tiszteleg. Alkotójuk Rétfalvi Sándor pécsi szobrászművész.

Pécsett a keresztény és a mohamedán mellett a zsidó vallásnak is jelentős emléke maradt fenn. Az 1865 és 1869 között romantikus stílusban épült zsinagóna nagysága és igényes művészi kialakítása miatt a legfontosabb vidéki zsinagógák egyike. Az Angster Gyár első orgonáját a pécsi hitközösség rendelte meg.

A 19. század második felében vált ipari méretűvé a mecseki kőszénvagyon kitermelése. A bányavállalatok mellett számos olyan cég alakult, amely Pécs ipartörténetében meghatározó szerepet játszott. Ezek közé tartozott például a Littke Pezsgőgyár, amely Magyarország első pezsgőgyára volt (1859), a már említett Angster Orgonagyár, amelyet az 1948-as kommunista hatalomátvétel sorvasztott el, és a Zsolnay Kerámiagyár, amelynek termékei Európa-szerte ismertek voltak. A gyár rendkívül gazdag termékkínálatában fontos szerep jutott az épületkerámiának. Alkalmazási területei jól tanulmányozhatók a Postapalota és az egykori Pécs-Baranyai Takarékpénztár székháza tetőzetén, homlokzatán. Ez utóbbi az új Megyeháza. Szintén városképi jelentőségű a Zsolnay Mauzóleum, a Zsolnay-kút, a Francia emlékmű vagy a pécsi "őshonos" polgárnak, az ún. "tükének" emlékét állító "Tüke-kút". A 19-20. század fordulójának gazdasági fellendülését példázza a 18. századi domonkos kolostor helyére épített Pécsi Nemzeti Színház és a főtéren álló Városháza eklektikus épülete, de még az 1915-ben átadott, szecessziós stílusú Palatinus Hotel is ide sorolható.

Budapest után Pécs rendelkezik hazánk legváltozatosabb múzeumi kiállításaival, melyek közül a képző- és iparművészeti kínálat különösen gazdag. A Csontváry Múzeum, a Vasarely Múzeum, a Zsolnay Múzeum és Schaár Erzsébet "Utca" című alkotása fémjelzi a gyűjtemények magas művészi színvonalát. Baranya rendkívűl változatos népi kultúrájáról a Néprajzi kiállítás ad átfogó képet. Az őskortól a népvándorlás koráig terjedő időszak legfontosabb leleteit a Régészeti kiállítás, míg Pécs polgárosodásának értékes és érdekes dokumentumait a Várostörténeti Múzeum mutatja be. A Művészetek Háza, a Pécsi Galéria, a Kisgaléria és a magángalériák tárlatai hazai és külföldi kortárs művészeket mutatnak be.

Szathmáry püspök 16. század elején épült nyári palotájának romantikus hangulatú romjai a Tettyén állnak. A közeli Pintér-kert természetvédelem alatt áll. Egyediségét és értékét szép fekvése mellett a távoli földrészekről származó, Magyarországon ritkaságszámba menő növényzete adja. Itt van a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságának székhelye.

Tiszta időben a Misina-tetőn (535 m) álló tv-torony teraszáról pompás látványban gyönyörködhetünk. Az ide vezető út mellett áll a Pálos templom, amely a két világháború közötti magyar egyházi építészet emléke. Feljebb jutva a Mecsek-oldalán Makrisz Agamemnón "Niké" szobra látható. A szobor mellvédjéről szép kilátás nyílik Pécsre. Aki a nyüzsgő városi élet helyett csendre, friss levegőre vágyik, annak a főtértől csupán 1-2 km-re a Mecseket behálózó, különböző hosszúságú és nehézségú túraútvonalak állnak rendelkezésre.

Forrás: www.pecsszallas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szép városok: PÉCS

... és az ÁLLATKERT-et is meg kell nézni ... ;)
Csatolok néhány képet a www.pecszoo.hu honlapról.
Természetesen, sokkal több kép megtekinthető a ZOO honlapján.
Üdv. M.T.E.:..:
 

mary_anne

Állandó Tag
Állandó Tag
Szeged: Reök-palota
/Szeged legszebb épülete a szecessziós stílusban, 1907-ben épült Reök-palota/
 
Oldal tetejére