Szomorú hír

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
James-Earl-Jones_8beb13.jpg

James Earl Jones (January 17, 1931 – September 9, 2024)

93 éves korában meghalt James Earl Jones, aki minden idők egyik, ha nem a legismertebb filmes főgonoszának, Darth Vadernek a hangját kölcsönözte – írja a Variety.

A színész hétfőn halt meg New York állambeli otthonában.

Jones gyerekként dadogós volt, de ezt legyőzve generációjának egyik úttörő fekete színészévé vált, és 60 éven átívelő karriert épített. Sokoldalú színész volt, aki a Broadway-en kezdte a pályafutását, és leginkább a bariton hangjáról volt ismert.

Idős kora ellenére Jones a 2005-ös A Sith-ek bosszúja és a 2016-os Zsivány Egyes című Star Wars-filmekben is szinkronizált. A 2022-es Disney-féle Obi-Wan Kenobi-sorozatban viszont már nem ő beszélt: inkább engedélyezte a Lucasfilmnek, hogy archív felvételeket és mesterséges intelligenciát használjanak Vader hangjának újraalkotásához.

Nem csak Darth Vaderként alakított maradandót, hanem a Disney 1994-es Az oroszlánkirály című animációs filmjében is feltűnt, Mufasa király hangjaként – akit a magyar verzióban Sinkovits Imre szinkronizált. Arca a magyar nézőknek az Amerikába jöttem című Eddie Murphy-filmből lehet ismerős.

Jonest többször jelölték a színházas Oscar-díjként is emlegetett Tony-díjra, kétszer nyert Emmy-díjat. 2011-ben tiszteletbeli Oscar-díjat, 2017-ben pedig Tony-életműdíjat kapott.

r. i. p.
 

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
Maggie Smith

id1750839_3934.jpg

(1934. december. 28. - 2024. szeptember. 27.)

Nyolcvankilenc éves korában meghalt Maggie Smith brit színésznő, halálhírét fiai, Toby Stephens és Chris Larkin jelentették be – írja a Guardian.

Smith a brit színjátszás egyik legfontosabb kortárs alakja volt, karrierje során két Oscar-díjat (a Miss Jean Brodie virágzása és a Kaliforniai lakosztály című filmekért), három Golden Globe-ot, négy Emmyt és hét BAFTÁ-t nyert. Karrierje legismertebb szerepei közé tartozik McGalagony professzor a Harry Potter-szériából, az utóbbi évtizedben pedig a Downton Abbey özvegyeként lett közönségkedvenc.

Az essexi születésű színésznő már tinédzserkorában színészkedett, az 1950-es évek elejétől volt aktív, először a színpadon – több londoni intézményben és a Broadway-en is megfordult – majd 1958-tól a színház mellett filmekben is feltűnt. Utoljára a 2023-ban bemutatott A csodák útján című filmben volt látható Kathy Bates mellett. II. Erzsébet királynő 1990-ben lovaggá ütötte, azóta viselte a Dame címet.

r.i.p.
 

setni

Állandó Tag
Állandó Tag

Meghalt John Ashton, a Beverly Hills-i zsaru színésze​

76 éves korában meghalt John Ashton amerikai színész, a Beverly Hills-i zsaru Taggartje – írja az IGN. A színész menedzsere elmondta, hogy rákkal vívott nagy küzdelmet.

A színész az ismert franchise-ban három alkalommal alakította a mogorva, de valójában aranyszívű Taggartet, Axel Foley jó barátját. Ashton a nyolcvanas években élte fénykorát, számos népszerű filmben szerepelt, többek között olyan filmek stáblistájában láthattuk a nevét, mint az

  • Éjszakai rohanás,
  • Hideg nyomon,
  • A paradicsom foglyai,
  • King Kong visszatér,
  • A bizalom ára,
  • Asteroid – Ránk szakad az ég vagy a
  • Fedőneve: Jane Doe – Míg a halál el nem választ.
  • 1727677898121.png
 

setni

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez egy friss hír de, akitől jött megbízható.
Most tudtam meg, hogy Murányi Beatrix született 1931 december 27. a Kiberiáda csodálatos fordítója, elhunyt.
Az 1931-ben született magyar műfordító, Murányi Beatrix az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán előbb magyar, majd lengyel nyelv és irodalom szakon végzett, utána újságíróként, műfordítóként, szerkesztőként dolgozott. 50 éve külső munkatársa az Európa Könyvkiadónak, kezdetben lektori jelentéseket készített, aztán hamarosan novellákat, antológiarészleteket, később regényeket fordított. Legismertebb munkája Stanislaw Lem nagyszerű életművének magyar fordítása,

Murányi Beatrix kapta a Trethon Gyűrűt (2013)​

díjjal a magyarországi fantasztikus irodalom műfordítóinak munkáját honorálják.
 

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
John Amos

John-Amos-e1727805071351.jpg

1939. december 27. - 2024. augusztus 21.

Több mint egy hónappal ezelőtt, augusztus 21-én elhunyt John Amos, a magyar közönség többek között a Gyökerek című sorozatból ismerhet, ő alakította az idősebb Kunta Kintét. Halálhírét a szóvivője erősítette meg a Varietynek.

„Mély szomorúsággal tudatom önökkel, hogy édesapám elhunyt. A szíve aranyból volt, az egész világon szerették, sokan tekintettek rá apafiguraként. Jó élete volt, az öröksége pedig tovább él a televíziós és filmes szerepeiben. Apám egész életében imádta a színészetet. Nemcsak az apám volt, hanem a legjobb barátom és a példaképem” – írta közleményban fia, Kelly Christopher Amos.

Amos 1977-ben Emmy-jelölést kapott a felnőtt Kunta Kinte szerepéért, a Gyökerek sorozat pedig több díjat is nyert, és hihetetlenül népszerű volt, az utolsó epizód volt a második legnézettebb sorozatfinálé és a harmadik legnézettebb sorozatrész az amerikai televíziózás történetében – írja a Variety.

Mielőtt színész lett volna, tehetséges sportoló volt, 1967-ben például a Kansas City Chiefs csapatában játszott.

John Amos színészi karrierje akkor kapott lendületet, amikor megkapta a Gordon „Gordy” Howard szerepét a Mary Tyler Moore showban, majd ő alakíthatta idősebb James Evans a Good Times című sorozatban. Utóbbi tévés történelmet írt azzal, hogy ez volt az első olyan tévésorozat, amely egy afroamerikai családról szólt. A színész később is rengeteg sorozatban tűnt fel, találkozhatunk vele A körzetben, Az elnök embereiben, illetve A férfi fán teremben is, illetve ismerős lehet az Amerikába jöttem filmekből is.

r.i.p.
 

setni

Állandó Tag
Állandó Tag

Meghalt Hadas Kriszta​

Ötvenhárom éves korában elhunyt Hadas Kriszta riporter. Sajtóértesülések szerint a tévés szívrohamban halt meg.
Hadas csütörtökön vásárlás közben lett rosszul, a kiérkező mentők hosszú ideig próbálták újraéleszteni, de már nem tudták megmenteni.


Hadas 1992-ben kezdte a pályafutását a Magyar Rádióban, majd harminc évig dolgozott riporterként, a Magyar Televízióban, az RTL Klubon, a TV2-n és az ATV-n is vezetett műsort. Legutóbb Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban című műsorban tűnt fel, amit két társával együtt meg is nyert.

Nevéhez fűződik az Igazi vészhelyzetben és a Gyerekkórház című dokumentumfilm-sorozat is. Kétszer választották az év televíziós szerkesztő-riporterének, megkapta a Magyar Orvosi Kamara médiadíját is.
1730393707657.png
 

Gaguly

Állandó Tag
Állandó Tag

Meghalt Hadas Kriszta​

Ötvenhárom éves korában elhunyt Hadas Kriszta riporter. Sajtóértesülések szerint a tévés szívrohamban halt meg.
Hadas csütörtökön vásárlás közben lett rosszul, a kiérkező mentők hosszú ideig próbálták újraéleszteni, de már nem tudták megmenteni.


Hadas 1992-ben kezdte a pályafutását a Magyar Rádióban, majd harminc évig dolgozott riporterként, a Magyar Televízióban, az RTL Klubon, a TV2-n és az ATV-n is vezetett műsort. Legutóbb Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban című műsorban tűnt fel, amit két társával együtt meg is nyert.

Nevéhez fűződik az Igazi vészhelyzetben és a Gyerekkórház című dokumentumfilm-sorozat is. Kétszer választották az év televíziós szerkesztő-riporterének, megkapta a Magyar Orvosi Kamara médiadíját is.
Csatolás megtekintése 2026188
Nyugodjon békében.

S persze felmerül a kérdés, miért is kap egy 53 éves nö elözmények nélkül, nagyhirtelen szivrohamot.
 

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
Szörényi Szabolcs

Szörényi Szabolcs.jpg

1943. szeptember. 26. - 2024. november. 02.

81 évesen meghalt Szörényi Szabolcs Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa - értesítette a család szombaton az MTI-t.

Szörényi Szabolcs 1943. szeptember 26-án Budapesten született. Testvérével, Leventével együtt a szülők 1956 szeptemberében beíratták a szobi állami fiúnevelő intézetbe, ahol bekerültek az intézet mandolinzenekarába. Szabolcs gitározott, majd basszusgitárra váltott, és maradt is ennél a hangszernél. Két év múlva Vácra került a gimnáziumba, ahová Levente is követte, itt egy triót alakítottak. Az akusztikus hangszerekből házilag fabrikáltak elektromost, s Mediterrán nevű együttesükkel, amelyben a testvérek mellett Kőszegi Imre és Bajtala János is játszott, 1962-ben az országos Ki Mit Tud?-on az elődöntőig jutottak.


A már évek óta működő Illés együttesbe 1965 januárjában Levente vitte, és az év során kialakult a klasszikus felállás, a két Szörényi mellett a billentyűs hangszereken játszó Illés Lajos, a gitáros Bródy János és a dobos Pásztory Zoltán.

1966-ban az I. Táncdalfesztiválon megosztott második díjat nyert Még fáj minden csók című számuk, majd az 1968-as fesztiválon Amikor én még kissrác voltam című, népzenei gyökerű szerzeményükkel szinte minden díjat megnyertek, a fődíjjal együtt. Szabolcs a két fesztivál között, 1967-ben néhány hónapot katonáskodott is, addig a zenekarban Bródy János helyettesítette hangszerén.

Az Illés együttes a hatvanas évek második felében és a hetvenes évek elején hihetetlen népszerűségre tett szert, csak az Omega és a Metró volt a vetélytársuk. Számaik zenéjének zömét Szörényi Levente és Illés Lajos szerezte, a Bródy János által írt, gyakran áthallásos, politikailag kényes szövegek az előző nemzedék magatartásmintái ellen lázadó ifjúság életérzéseit fejezték ki. Szörényi Szabolcs ritkán jelentkezett szerzőként, de ő írta többek között az Újra itt van, a Sárika, Az ész a fontos, nem a haj című dalt - utóbbit énekelte is jellegzetes basszus hangján -, és Koncz Zsuzsa egyik legnagyobb slágerét, a Miszter Alkoholt.


Szörényi Szabolcs 1974-ben testvérével és Bródyval a Fonográf együttes tagja lett, ez a sokrétű, igényes zenét többszólamú vokállal megszólaltató zenekar egy évtizeden át dolgozott. 1984-ben a három telt házas búcsúkoncert gyakorlatilag Szörényi Szabolcs színpadi visszavonulását is jelentette. Ezt követően ott volt az Illés 1990-es, 1996-os, 2001-es fellépésein, ahogy a végső búcsúnak számító 2005-ös koncerteken is.

Az Illés Zenekar megalakulásának 50. évfordulója tiszteletére 2014-ben Beatünnep címmel rendezett budapesti és vidéki koncerteken Szörényi Szabolcs ugyanúgy részt vett, mint a Fonográf együttes 2004-es, majd 2018-as fergeteges sikerű koncertjén.

1990-ben szólólemeze jelent meg Lökd ide a...! Kocsmadalok címmel. Zenei rendezőként számos színpadi produkcióban és lemezen működött közre, például az idén negyvenéves István, a király című rockopera kétmillió példányban eladott eredeti hanganyagán.


Szörényi Szabolcs 2000-ben kapta meg a Kossuth-díjat, megosztva az egykori Illés együttes tagjaival, 2012-ben Budapestért Díjat vehetett át, 2018-ban a főváros XIII. kerületének díszpolgári címét adományozták neki. 2019-ben testvérével, Leventével együtt az óbudai Kobuci Kertben megrendezett negyedik Országos Beatles Találkozón a Höfner gitárgyár nemzetközi életműdíját vehette át.

 
Utoljára módosítva:

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag

Quincy Jones

quincy jones.jpg

1933. március 14. - 2024. november 3.

Kilencvenegyéves korában meghalt Quincy Delight Jones, Jr. többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, trombitás, zenei producer, karmester aki évtizedeken át a legnagyobb sztárokkal dolgozott. Többek között volt közös munkája Frank Sinatrával, Ray Charlesszal és Michael Jacksonnal is.

Jones karrierje nagyjából hét évtizedet ölelt át. Már tinédzser korában zenélni kezdett, és középiskolás zenekarával turnézott az 1940-es évek végén. Néhány évvel később egyszer Elvis Presley zenekarában is trombitált, majd olyan jazzlegendákkal dolgozott együtt, mint Charlie Parker, Dizzy Gillespie vagy Miles Davis. A 1950-es évek elején koncertezett Európában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában is, mint zenekarvezető és zenei rendező is.

Az 1960-as évek elejétől már az egyik legelismertebb zenei szakember volt az amerikai piacon, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald lemezein is dolgozott hangszerelőként, több tucatnyi más jazzelőadó mellett, de ekkora már nyilvánvaló vált, hogy többféle stílusban is otthonosan mozog. Ekkoriban kezdődött filmzenszerzői karrierje is, elsőként Sidney Lumet rendező kérte fel, majd összesen nagyjából negyven filmben dolgozott.

1975-ben saját produkciós céget alapított, például Diana Ross-szal és Michael Jacksonnal készített közös lemezeket. Utóbbival együtt jegyezte a Thriller című albumot, ami a mai napig a világ legnagyobb példányszámban elkelt lemeze. Jackson Off the Wall és Bad című albumait is ő jegyezte producerként, és nagy szerepe volt abban, hogy Jackson is a műfajok fölé emelkedjen. Részben Jacksonnal közös munka volt az 1985-ös We Are the World című jótékonysági lemez kiadása, amivel az etiópiai éhezőknek gyűjtöttek pénzt a legismertebb amerikai zenészek.

Jones a zeneipart szűknek találta, ezért 1990-ben megalapította a Quincy Jones Entertainment film- és televíziós produkciós céget. Legnagyobb sikere a képernyőn a The Fresh Prince of Bel-Air című sitcom volt, amely 148 epizódot ért meg, és elindította Will Smith karrierjét is.

Munkásságát több díjjal is elismerték, összesen 80-szor jelölték Grammy-díjra, és ebből 28-szor nyerni is tudott, és azon 15 zenész között van, akik valaha megkapták a Grammy Legend díjat.
 

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
Forgács Gábor

Forgács Gábor.jpg

1947. december 30. – 2024. november 4.

Hétfő reggel meghalt Forgács Gábor színész, humorista, szinkronszínész, a hírt lánya, Győri-Forgács Beáta osztotta meg Facebook-oldalán.

„Hosszú, méltósággal, megingathatatlan hittel és humorral viselt betegség után ma reggel elhunyt apukám, Forgács Gábor. Temetéséről a későbbiekben adunk hírt.”
– írja a bejegyzésében.

Forgács Gábornak nyolcéves korától volt a jódlizás a hobbija, 1972-ben indult a Ki mit tud?-on. A Magyar Televízió vetélkedőjében egy jódliszámmal tűnt fel. Ettől kezdve előadóművész lett, sorra jöttek a fellépések. Koós Jánossal három évig dolgozott együtt. 1975–1977 között a Békés Megyei Jókai Színházban szerepelt, kezdetben segédszínészként. 1977–1993 között a Vidám Színpad, majd öt évig a Mikroszkóp Színpad tagja volt. Azóta szabadúszóként dolgozott.

Elsősorban vígjátékokban, a Magyar Televízióban és az RTL Klub-on főként kabarékban és szórakoztató műsorokban szerepelt. Szinkronszínészként több animációs rajzfilmben, sorozatokban és filmekben is szerepelt.

Basszusgitárosként tagja volt Magyarország első színészzenekarának, amelyben Bubik István és Sipos András doboltak, ifjabb Latabár Kálmán zongorázott és Mikó István gitározott – humoros egyvelegeikkel felléptek a Népstadionban, a színészek és az újságírók évenkénti futballfesztiválján. Az eredeti felállást Kalmár Tibor hozta össze, mint a Dali-dili névre keresztelt cirkuszi színészzenekar: Bodrogi Gyula, Forgács Gábor, Mikó István, Latabár Kálmán és Koós János személyében.

Forgács Gábort még 2020-ban diagnosztizálták rákkal, azóta több műtéten is átesett. Az egyik operációt követően koronavírussal is megfertőződött, ami tovább rontotta állapotát.
 

hirlevelem

Állandó Tag
Állandó Tag
Elhunyt Dr. Bodrácska János ny. r. vezérőrnagy,
Budapest rendőrfőkapitánya volt 1991- 1996.
A tábornok 82 éves volt.
 

Csatolások

  • Bodracska_80.jpg
    Bodracska_80.jpg
    253.4 KB · Olvasás: 4

merlynthewizard

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemere István

Nemere István.jpg

1944. november 8. - 2024. november 15.


A rendkívül termékeny szerző 80 éves volt. „Rovom a magam köreit, igyekszem nem tudomást venni arról, hogy nem vesznek tudomást rólam” – mondta arról, hogy sem az irodalmi sem a tudományos körök nem fogadták be. Az olvasói viszont a rosszabb időkben is több mint százezer példányt vásároltak a műveiből évente.
„Nemere István életének 80-dik esztendejében egy sikeres és roppant termékeny életút után letette testét. Amit életében alkotott olyan grandiózus és páratlan, hogy azt sokan fel sem fogták eddig. Emléke örökké velünk marad a könyvei által. Írt, ameddig élt és élt, ameddig írt. El nem múló szeretettel: Szentgyörgyi Judit” – írta a Facebookon az író felesége.

2018-ban, amikor megjelent a 700. kötete (azóta ez a szám 800-ra bővült: azaz minden életkorára 10 kötet jut!), meglátogattuk az írót Nyíregyházán. Már az interjú időpontját is úgy beszéltük meg, hogy igazodjunk a híres napirendjéhez. Mint mondta: minden áldott nap reggel öttől délután kettőig írt, és néha még délután is.
Amikor arról faggattuk, hogy az elképesztően termékeny életmű nem ment-e a könyvei minőségének rovására, annyit mondott, hogy „ha valaki sokat ír, az önmagában nem jelent semmit. Se rosszat, se jót. Én gyorsan írok és sokat. De, mondjuk a Zabhegyezőt is állítólag három nap alatt írta meg Salinger. Tehát gyorsan is lehet olyat írni, ami maradandó. A könyvtárak pedig tele vannak lassan írt rossz könyvekkel”.
Szerinte annyi a titka, hogy dolgozni kell.
Nemere István 1974-től írt – történelmi, sci-fi, ifjúsági, romantikus, ezoterikus témában – könyveket. Mint mondta, ennyi minden érdekli. „Lehet, hogy emiatt egy kicsit időnként felszínesek a dolgaim, ezt elismerem. Amikor reggel elkezdem az írást, mindig az épp legfontosabb könyvet írom, aztán, amikor fáradok, áttérek valami könnyedebbre, például egy szerelmes regényre. De hozzátenném, azért ezek a műveim sem habkönnyű, édesbús történetek. Ebből a sorozatból 94 jelent meg eddig.”
Otthonában minden kötetéből tartott egy példányt. „12 darab 80 centis polcon vannak, most kezdem a 13.-at. Egymásra téve mintegy 10 méter magas torony lenne belőlük. Több mint 12 millió Nemere-könyvet vásároltak meg eddig csak magyar nyelven. A válság előtt évi 300 ezret adtak el, most ez lecsökkent 150-200 ezerre. Ebben benne vannak az új kötetek és az újra kiadottak is” – magyarázta.
A termékeny életmű, enyhén szólva, nem járt kiugró gazdagsággal. „Háromszor elváltam, gondolja, hogy maradt valamim? Egy tízéves Suzukival járok, de az is a banké. De nem panaszkodom, megélünk. Én 18 éves korom óta dolgozom. És az állam értékeli is azt a sok milliót, amit adóban levontak tőlem azóta: 37 ezer forint a nyugdíjam. Ez annyira kevés, hogy még nyugdíjsegélyt is kapok!”
Ennyi könyvvel a háta mögött sem volt tagja az írószövetségnek, pedig nyolcszor is jelentkezett. Az eddigi működése a tagságot nem indokolja – válaszolták neki. Tíz évem a 70. születésnapjára az Írószövetség sci-fi szakosztálya rendezett egy estet, ahol a szövetség titkára felajánlotta, ha akkor belép, szívesen fölvesznek. „Nemet mondtam, természetesen.”
Egy ideig bánta, hogy a szakmáját képviselő szervezet nem vette be maga közé, de később rájött, hogy „minek fussak egy olyan szekér után, ami nemcsak hogy nem vesz fel, de nem is arra megy, amerre én szeretnék. 1990 óta már sokszor ki kellett volna lépnem, mert olyanokat csináltak, ami nem tetszett. Így legalább megspóroltam ezt a hercehurcát”.
„Harmincvalahány éve nem létezem. Olyan ez, mint amikor egy jól megvilágított stadionban körbe-körbe futnak az ismertebbek, én is futok egy pályán, csak az kívül van ezen a stadionon. Én sokkal nagyobb köröket futok, de az nincs megvilágítva. De ez már nem bánt engem. Rovom a magam köreit, igyekszem nem tudomást venni arról, hogy nem vesznek tudomást rólam.”
Az írók mellett, noha számos történelmi és tudományos kötetet írt, a tudomány, a történészek képviselői sem ismerték el. De ezt sem bánta igazán, hiszen neki az olvasók számítottak, és az eladott példányszámok, az író-olvasó találkozókon tapasztalt szeretet számított.
Az interjúban azt is elmondta, nincs kitűzve semmilyen kötet szám. „Az 1000 szép kerek szám lenne persze, de ha már a 723-at túlszárnyalom, akkor is örülök. Barbara Cartland írt ennyit, ő tartja a világrekordot”.
Ezt bőven túlszárnyalta.
 
Utoljára módosítva:

csampai

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Bocsánat az ilyen megszólalásért, és nem megosztásért.
A tegnapi nap folyamán jött a hír hogy, elhunyt Nemere István!
Nagyon sokunk kedvenc írója!
Isten nyugosztalja!
Emléke örökké velünk marad a könyvei által” – írta közösségi oldalán Szentgyörgyi Judit, az író felesége.

Írt, ameddig élt, és élt, ameddig írt
– tette hozzá.
 

sorcier

Kormanyos
Fórumvezető
Kormányos
Sziasztok!
Bocsánat az ilyen megszólalásért, és nem megosztásért.
A tegnapi nap folyamán jött a hír hogy, elhunyt Nemere István!
Nagyon sokunk kedvenc írója!
Isten nyugosztalja!
Emléke örökké velünk marad a könyvei által” – írta közösségi oldalán Szentgyörgyi Judit, az író felesége.


– tette hozzá.
Nyudodjon békében, kedvenc iroim egyike volt Ö is.
 
Oldal tetejére