Történelemmel kapcsolatos könyvek II.

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Pünkösti Árpád - Rákosi a csúcson

1730602971099.jpeg


Pünkösti, aki sok-sok nyomtatott korabeli és későbbi forrást vizsgált át, és jórészt teljesen ismeretlen levéltári anyagokat dolgozott fel, itt az MDP vezetőjét, a róla elnevezett korszak csúcsemberét mutatja be, az 1948–1953 közötti években. Ez a Rákosi-biográfia szükségszerűen a sztálinista diktatúra vezetőinek szociográfiáját is adja. Pünkösti jól ír, és a tárgyalt öt év eseményeit arányosan (bizonyos esetekben a zsúfoltsággal is küzdve) adja elő. Külön főrészt szentel a Rajk-pernek. Egy ötrészes fejezet megpróbálja – korabeli tanúk, emlékezők segítségével – megeleveníteni a magánembert, Rákosi személyes valóját, egyre torzulóbb karakterét. Megismerjük Fenyicskát, Rákosi feleségét, a „kerámikust” is, a pártfőtitkár szabadság-hegyi villájának színtereit. ; A könyv biztosan kelendő lesz: sokan érdeklődnek és joggal a kommunisták magyarországi történetében oly jelentős szerepet játszó diktátor iránt. Fontos része a könyvnek a háromrészes Függelék, különösen annak első része (Olvasmányok, források) és a harmadik (Névmutató), hiszen ez az első, teljesnek tekinthető Rákosi-biográfia nagyon sok más személyhez is vezet: a kor sok vezető politikusa szerepel benne, akár a hatalom részeseként, akár tanúként, akár áldozatként. A kötet, akárcsak előzménye, valószínű keresett lesz: egy több évtizede lappangó sötét legendárium nyeri el általa a maga reális, értelmezhető dimenzióit.
1996
 

Csatolások

  • 386409540-Rakosi-a-csucson.pdf
    4.1 MB · Olvasás: 87

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Sebastian Rosato, John J. Mearsheimer - A külpolitika logikája

1730866199841.jpeg

A racionalitás nem a végkifejletről szól. A racionális cselekvők gyakran nem érik el céljaikat, nem azért, mert rosszul gondolkodnak, hanem olyan tényezők miatt, amelyeket vagy nem láthatnak előre, vagy nem befolyásolhatnak.
A racionalitás erkölcsösséggel való azonosítása is erőteljes tendenciát mutat, mivel mindkét tulajdonságot a felvilágosult gondolkodás jellemzőjének tekintjük. Ám ez is tévedés. Racionális politikák meg tudnak sérteni széles körben elfogadott magatartási szabályokat, sőt gyilkosan igazságtalanok is lehetnek. Mi tehát a „racionalitás” a nemzetközi politikában? (…)
Számunkra a racionalitás a világ megértéséről szól – azaz arról, hogy rájöjjünk, hogyan működik és miért –, hogy el tudjuk dönteni, hogyan érjünk el bizonyos célokat. Egyéni és kollektív dimenzióval is rendelkezik. A racionális politikacsinálókat az elméletek vezérlik; ők a homo theoreticusok.
2023
 

Csatolások

  • Sebastian Rosato, John J. Mearsheimer - A ​külpolitika logikája.pdf
    1.3 MB · Olvasás: 60

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Metz Rudolf - A politikai vezetés három arca

1731224670993.jpeg

Bizonyos politikai fikciók nélkül egyszerűen nem élhetünk. Szeretnénk azt hinni, hogy az állampolgári részvétel valódi hatással van a politikai folyamatokra, vagy a megválasztott vezetők rendelkeznek a szükséges személyes tulajdonságokkal, morális és politikai erényekkel, és kizárólag csak a nép érdekében használják hatalmukat. E fikciók teremtik meg azt az igazolást, amelyre minden politikai berendezkedésnek szüksége van ahhoz, hogy betöltse rendeltetését. A demokrácia az egyetlen olyan politikai berendezkedés, amelyben nem egyetlen megkérdőjelezhetetlen igazolás dominanciájával, hanem egyenesen különböző és néha ellentétes ideák szükségszerű konfliktusával és versenyével szembesülhetünk. Ez a verseny, amely a „legjobb politikai rendszer” ideáljának a megalkotásáért folyik, teszi igazán különlegessé és rugalmassá a demokráciát.
A jelen kötet rámutat arra, hogy a vezetésnek kulcsszerepe van ebben a központi dinamikában, hiszen a demokrácia gyakorlataként képes bizonyos fikciókat létrehozni és másokat meggyőzni annak helyességéről, igazolva ezzel a politikai folyamatokat és saját szerepét. Mindezzel a demokratikus vezetés nemhogy nem egy ellentmondásokkal terhelt paradoxon, hanem egyenesen bálványfogalommá válik. A kötet arra a kérdésre keresi a választ, hogy miként gondolkodhatunk a demokratikus vezetésről? A különböző elméleti tradíciók keretében megválaszolva ezt a kérdést felsejlik a politikai vezetés három arca, amelyek a gyakorlatban is előtűnnek, ahogy jelen kötet négy elemzett vezetőjénél, Angela Merkelnél, Orbán Viktornál, Theresa Maynél és Jeremy Corbynnál is tapasztalhatja az olvasó.
2020
 

Csatolások

  • Metz Rudolf - A politikai vezetés három arca.pdf
    4.8 MB · Olvasás: 72

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
A.I.Pokriskin - Szárnyas vadászok

1731271907345.jpeg

A Nagy Honvédő Háborút megelőző években abban a kitüntetett gárdában, amelyikben én is szolgáltam, a repülőcsapat pilótái a háború alatt megsemisítettek több, mint ezer náci repülőgépet. A hadműveleti napló és az én bevetési naplóm feljegyzései szerint 59 ellenséges repülőgépet lőttek le, kb. 600 bevetés alatt. Kisinev és Északkaukázus, Rosztov és Krim. Dnyeper és Viszla, Odera és Berlin felett mi harcoltunk a náci repülőszázadok ellen. Én az évek folyamán feljegyeztem azokat az eseményeket, amelyeket átéltem és megfigyeltem. Ezek közül a rövid feljegyzések közül, melyek a két harcbavetés időszakában keletkeztek, kiválasztottam mindazt, ami meggyőződésem szerint méltó az olvasó érdeklődésére. Jegyzeteim irodalmi feldolgozásában nagy segítséget kaptam N. N. Gyeniszov ezredestől, akinek ezért őszinte bajtársi köszönettel tartozom. A szerző
1954
 

Csatolások

  • A. I. Pokriskin - Szárnyas vadászok.pdf
    523.6 KB · Olvasás: 55

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bobrov - Cskalov

1731272579821.jpeg

Valerij Cskalov 1904-ben született a Nyizsnij-Novgorod melletti Vasziljevo faluban . Őt nevezik a "szovjet Lindbergh"-nek , 1937-ben először repülte át leszállás nélkül az Északi-sarkot. 1935-től lehetősége nyílt arra, hogy hosszú távú repülésekben vegyen részt. E célra fejlesztette ki a Tupoljev tervezőiroda az ANT-25 típusú gépet, rossz nyelvek szerint egy, a Szovjetunióban lezuhant és újjáépített francia gép felhasználásával. A speciálisan felkészített repülőgépen 1936. július 20-án Cskalov, Bajdukov és Beljakov indult Kamcsatka és Szahalin felé, a repülés idejére riadókészültségbe helyezték a szovjet flottát. 1938. december 15-én az I-180 repülőgép prototípusával lezuhant és szörnyethalt.
1951
 

Csatolások

  • Bobrov - Cskalov.pdf
    1.1 MB · Olvasás: 51

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
A.Sz. Jakovlev - Szárnyak, emberek

1731272978351.jpeg


Jakovlev a világhírű repülőgép-tervező, a félelmetes JAK harci repülőgépek atyja, a szovjet légierő egyik megteremtője emlékezik vissza eredményes életének küzdelmeire, nehézségeire, örömeire. Nem az egyéni gondok szűk ösvényén vezeti az olvasót. A kor eseményekben gazdag forgatagán kalauzolja végig: a politikai és tudományos élet zajlása, a háború drámai napjai, az emberi viszonyok, sorsok színes áradása vonul el szemünk előtt. Megismerjük a szovjet állam erőfeszítését, amellyel megteremtette nagyszerű repülőiparát és a világ legkorszerűbb légierejét.
Nagy jelentőségű munkája során Jakovlev kapcsolatba került az állami és politikai élet számos vezetőjével. Érdekesen számol be többek között a Sztálinnal folytatott beszélgetéseiről. Szól nagynevű pályatársairól: Tupoljevről, Iljusinról és a többiekről. Színes képet fest külföldi utazásairól, Messerschmitt-tel, Heinkellel és más neves repülőgép-tervezőkkel való találkozásairól.
Jakovlev könyve gazdag élményanyagával, szerzőjének derűs, bölcs életszemlélténél, széles látókörénél fogva tanulságos, érdekes, sőt izgalmas olvasmány.
1977
 

Csatolások

  • A. Sz. Jakovlev - Szárnyak, emberek.pdf
    1.9 MB · Olvasás: 55

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Iván Kozsedub - Hazámat szolgálom

1731273303610.jpeg


Iván Kozsedub, a Szovjetunió egyik legismertebb második világháborús vadászpilótája, a Hazámat szolgálom című könyvében saját életútját tárja elénk. A háromszoros Szovjetunió hőse és a világ legeredményesebb légiharcosa nemcsak légi győzelmeiről mesél, hanem arról is, hogyan küzdött a hazája szabadságáért és függetlenségéért. Az emlékirat betekintést nyújt a második világháború légi hadviselésébe, a harcok keménységébe, ugyanakkor megmutatja a pilóták közti bajtársiasság és elkötelezettség mélységeit is.
1952
 

Csatolások

  • Iván Kozsedub - Hazámat _szolgálom.pdf
    854.6 KB · Olvasás: 52

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Szlatky Mária - Szent István

1731563529410.jpeg

Majdnem ötven év telt el István király halála után, amikorra már a nagy király érdemeit a Vazultól leszármazott királyok nem hallgatták el. 1083-ban, László király uralkodása idején, a székesfehérvári templomban István tetemét nyugvóhelyéről kiemelték és az első keresztény magyar királyt a katolikus egyház előírása és szertartása szerint szentté avatták. Azóta Szent István a neve. Angyalábrázolással ékes kőkoporsóját még ma is őrzik a székesfehérvári István Király Múzeum gyűjteményében.
A szentté avatáskor a tetem kiemelésekor a sírból csodás épségben került elő István király jobb keze, amit a szent csodákban hívő emberek ma is ereklyeként, mint Csodatevő Szent Jobbot tisztelnek.
1988
 

Csatolások

  • Szlatky Mária - Szent István.pdf
    26.1 MB · Olvasás: 66

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Antonia Fraser - Amazonkirálynők - Boadicea szekere

1731739428960.jpeg

Nemcsak Napóleon vélekedett úgy, hogy nőknek semmi keresnivalója a csatatéren, már a régi görögök, illetve rómaiak se látták szívesen arrafelé az amazonok féktelen, kiszámíthatatlan, sötét erőket megtestesítő hadát. De a harcos asszonyokat se akkor, se később nem intézhette el senki egy kézlegyintéssel. A világtörténelem, a világkultúra igenis ismer nagy nőegyéniségeket, akik kitörölhetetlenül beírták nevüket a krónikákba mint népük hős uralkodói.
Ilyen amazonkirálynők panteonjában kalauzol bennünket Antonia Fraser, Boadicea, a Kr. u. 1. évszázadban élt brit királynő szekerére kapva. Ki volt ő, akit minden angol elemista ismer, holott csak az biztos felőle, hogy semmi sem biztos?
Férfiak és nők egyaránt alakították a mítoszt többféle hadszínterén – például levéltárakban –, és ma is eleven, mikor a Boadicea által fölperzselt, rómaiak lakta Londinium vörös rétege fölött négy méterrel kavarog a City forgalma. Bár azért változnak az idők, mert Boadicea szellemi örököse nem II. Erzsébet, hanem Margaret Thatcher.
A nagy sikerű Stuart Mária-életrajz és VIII. Henrik feleségeinek arcképcsarnoka után Antonai Fraser kitekint a nagyvilágba: a nagyasszonyok parádéjában Európa, Afrika és Ázsia sokunk számára eleddig ismeretlen hősnőivel is megismerkedhetünk.
1998
 

Csatolások

  • Antonia Fraser - Amazonkirálynők.pdf
    1.4 MB · Olvasás: 66

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Anna Politkovszkaja - Csakis a tiszta igazat

1731835850989.jpeg

Anna Politkovszkaja az orosz független sajtó egyik utolsó bástyája, a Novaja Gazeta című napilap különtudósítója volt. 1994-től rendszeresen beszámolt a csecsenföldi eseményekről, és részletesen dokumentálta az orosz hadsereg és a csecsen szövetségesek kegyetlenkedéseit, élesen bírálva Vlagyimir Putyint. A 48 éves újságírónőt 2006. október 7-én – az orosz elnök születésnapján – Moszkvában orvul meggyilkolták. A tettesek és a megbízó kiléte mindmáig ismeretlen.
A Csakis a tiszta igazat című kötet – hasonlóan a szerző Orosz napló címmel, magyarul 2018-ban megjelent megrázó könyvéhez – válogatás Politkovszkaja legjobb írásaiból. A bevezető áttekintést ad az újságíró kiemelt színvonalú riporteri munkásságáról, s egyben Politkovszkaja bátorsága előtt is tiszteleg. A kötet különleges interjúi közé tartoznak a riporter nyugati vezetőkkel – Lionel Jospinnel, Tony Blairrel vagy George W. Bushsal – és száműzöttekkel – Borisz Berezovszkijjel, Ahmed Zakajevvel és Vlagyimir Bukovszkijjal készült interjúi is. A válogatásban helyet kaptak nem politikai jellegű írások, amelyekből kibontakozik a szerző kivételes személyisége, illetve ízelítőt kapunk a halála körülményei kapcsán érkezett nemzetközi visszhangokból.
A Csakis a tiszta igazat időtálló írások válogatása, korunk egyik legnagyszerűbb és legbátrabb újságírójának tollából.
2022
 

Csatolások

  • Anna Politkovszkaja - Csakis a tiszta igazat.pdf
    1.8 MB · Olvasás: 63

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
David Pilgrim

A nagy Napóleon​

1732035999517.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
1808, Franciaország. Egész Európa Bonaparte Napóleon lába előtt hever. Győzedelmes seregei minden ellenséges hadat szétzúztak az Atlanti-óceán partjaitól Oroszországig, rendőrminisztere, Fouché, pedig könyörtelenül elbánik a hatalma ellen szövetkezőkkel - és sokszor az ártatlanokkal. Ám a bukás réme folyamatosan a nagyok nyomában jár, és amikor a sikerektől megrészegült császár úgy dönt, hogy Spanyolországot lerohanva végleg leszámol a Bourbonokkal, olyan eseményeket indít el, amelyek elkerülhetetlenül vezetnek a katasztrofális oroszországi hadjárathoz, majd a megsemmisítő waterlooi vereséghez.
A nagy Napóleon az egész európai történelmet új irányba terelő uralkodó és hadvezér életének kritikus fontosságú időszakát dolgozza fel. David Pilgrim óriási kutatómunkán alapuló klasszikus regényében megelevenedik a hatalma csúcsán lévő császár udvara, és a trón körül csoportosuló történelmi alakok izgalmas kavalkádja: Talleyrand, a minden rezsimet túlélő zseniális diplomata; Fouché, a kíméletlen rendőrminiszter, akitől még Napóleon is tart; Walewska Mária, Napóleon lengyel szeretője és törvénytelen gyermekének anyja. És természetesen maga Bonaparte Napóleon, aki minden zsenialitása, ambíciója, szívóssága és nagysága ellenére végül ugyanolyan esendőnek bizonyult, mint bárki más.​
 

Csatolások

  • pilgrim_david__a_nagy_napoleon.rar
    2 MB · Olvasás: 65

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Tadeusz H. Rolski - Fehér sas kék mezőben

1732153023628.jpeg

A hősök persze félnek. És Rolski ezredes mindjárt be is vallja: nem elegendő légi harc közben a gyors reflex, a hidegvér. A túléléshez szerencse is kell. Százával áldozták életüket a lengyel hősök hazájuk védelmében, az összeomlás után pedig Franciaország, a La Manche és Anglia fölött, viaskodva a túlerővel.
Tadeusz Rolski memoárja minden mozzanatában érdekes. A bátor pilóta a háború első napjától fogva harcolt a fekete keresztes bombázókkal és vadászokkal, egészen addig a pillanatig, amikor egy angol repülőtéren be nem jelentette egy férfihang a bűvös négy szót: The war is over – A háborúnak vége. A légi harcok feszülten izgalmas leírása mellett szakértő szavakat olvasunk a brit légierő és légvédelem háborús működéséről, emellett politikai jellemzést is a lengyel emigráció katonai vezetéséről. S a könyv voltaképp útirajz is: megismerünk franciákat, arabokat, angolokat. És megismerünk egy talpig bátor férfit, akinek vadászgépe, a lengyel sas szimbólumaként, mindenütt ott repült a kék égen, ahol a Luftwaffe gyilkosaival kellett harcolnia.
1977
 

Csatolások

  • Tadeusz H. Rolski - Fehér ​sas kék mezőben.epub
    306.2 KB · Olvasás: 34
  • Tadeusz H. Rolski - Fehér _sas kék mezőben.pdf
    1.1 MB · Olvasás: 34

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Nógrádi György - Bonntól Berlinig

1732309351135.jpeg
Nógrádi György új könyvében a Német Szövetségi Köztársaság kancellárjainak, államfőinek és külügyminisztereinek politikai pályáját tekinti át az ország 1949-es létrejöttétől napjainkig. A kötet bemutatja azokat a személyiségeket, akik a háborús vereség romjaiból néhány évtized alatt felépítették Európa és a világ egyik legsikeresebb gazdasági és politikai nagyhatalmát, amely meghatározó szerepet játszott a megosztott kontinens egyesítésében. A könyv azonban nem sikertörténetek szakadatlan sora. A szerző előrebocsátja, hogy Angela Merkel kivételével – sokszor személyes okok, máskor kivédhetetlen politikai erőhatások miatt – valamennyi német kancellár megbukott. Ez a szándékosan és bevallottan szubjektív könyv – a szerzőtől jól ismert módon – rávilágít a színfalak mögötti történésekre, intimitásokra is.

 

Csatolások

  • Nógrádi György - Bonntól Berlinig.pdf
    10.6 MB · Olvasás: 53

braco

Állandó Tag
Állandó Tag
Ápor Dezső és Nagy Vilmos
Híres feltalálók
Amikor az ősi ember a szálfát vagy a nagy követ, leölt vadállatot nem a maga és a társai vállán vitte egyik helyről a másikra, hanem növényrostokkal megkötötte és úgy húzta a földön: ez az egyszerű újítás korszakalkotó találmány volt abban a mostoha időben. Mit csinált? Mi újat fedezett fel? Kevesebb erővel, kevesebb fáradsággal, de esze segítségével több munkát végzett és végeztetett el. Minden találmány azóta is az emberi erő kímélésének, az élelmesség alkalmazásának és a célszerűségnek gépiességét igyekezett megoldani. És hogyan jutott az ember az újabb meg újabb találmányokhoz, — az éktől a rádióig? Úgy, hogy mindenekelőtt megismerte megfigyelés és tapasztalás alapján, később tanulással és gyakorlással az anyagok sajátosságait.
 

Csatolások

  • Ápor Dezső és Nagy Vilmos-Híres feltalálók .rar
    13.6 MB · Olvasás: 68

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bookazine Bestseller - A Keleti Front története

1732522614118.jpeg

A Keleti Front története című kiadványunk a náci Németország és a Szovjetunió közötti titáni összecsapás történetét dolgozza fel, amely meghatározta a világ sorsát. Városok estek el, civileket mészároltak le milliószámra, és a látszólag megállíthatatlan Wehrmacht pár kilométernyi közelségbe jutott a végső célja megszerzéséhez. Ez azoknak a bátor férfiaknak és nőknek a története, akik a csatákat megvívták, akik közül sokan az életükkel fizettek egy olyan ideológia szolgálatában, amely nem engedélyezett megadást, megbocsátást és könyörületet. A győzelem mindent jelentett, és minkét fél kész volt elszabadítani a poklot is, hogy elérje.
2022
 
Oldal tetejére