Torontói Magyar Színház

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
Canadahun will not allow the display of content protected by copyright law, unless they have the necessary legal rights to display or direct traffic to that content.

A canadahun nem fogja engedni, bemutatni, vagy megtalalashoz iranyitast adni olyan tartalmu anyagot ami a copyright altal vedett,
csak ekkor ha van szukseges legalis engedely van ra.



1987 tavasszal 30 év után Kertész Sándor a legendas direktor bezárta a Művész Szinházat. Amikor bejelentette én közöltem vele, hogy én folytatom. Megalakult a TMSZ. Érdekes volt ay elhatározás, mert abban a pillanatban azt se tudtam, hogy kik jönnek velem, s fogalmam sem volt mit jatszunk. Annyit tudtam, hogy nem mindegy hogy mivel nyitunk.
Ezen a nyáron lent voltam Lake Hope-n a nyári magyar találkozón ahol sok hazai vendég volt. Többek között Császár Angéla a Nemzeti Szinház művésznője is akivel ugy 1967 táján együtt játszottunk a Kamara Varietében. (Angi vendég volt ott.)
Amikor megláttam már mindent tudtam. Leültünk és azt kérdeztem tőle: akarsz lenni a Ziliám? Miről beszélsz Pufi? Álmaim álma.
Igy az év október 24-én megnyitotta kapuit a Torontói Magyar Szinház, Heltai Jenő: A néma levente cimű darabjával.

Volt egy fium a Szabadkai Szinházból, Horváth Géza, ő lett az Agárdi Péter. Mátyás királyt egy nemrég érkezett kolozsvári fiú Jakab Gyuri játszotta, mig Beatrice Erdélyi Rózsa volt. Jómagam játszottam a Beppot. Sajnos nagyon rossz minőségű felvételen őrzöm az emlékét, de pár fotóm van. Folytatom ha érdekel benneteket...
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Koszonjuk!
Nagy oromot szerzel mindenkinek ha folytatod ugy az itt elo muveszeknek,hisz ismet beszelhetunk sikereikrol, a vendegmuveszekrol is igazan jo ismet feleleveniteni egy egy eloadast.
Nem utolsosorban a nezoknek akik vegig kisertek sikereiteket!
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
A néma levente nagy siker volt. A dolog érdekességét az adta, hogy a korábbi szinház nézőtere lefogyott. Ebbe belejátszott hogy a Sanyi (Kertész) már nem vállalkozott semmit nem reszkirozott. 300 körül volt a nézőtér. A néma leventén 600 ember volt. Nos ha figyelembe vesszük, hogy a próza - bármi is az - sokkal nehezebben adható el mint a zenés darabok, ez mindenképpen nagy sikernek számitott.

Egy nap 1988 tavaszán megszólalt a telefonom: Pufi meg fogok halni, csontrákom van. Talán soha életemben nem voltam ilyen friss, azonnal rávágtam: egy túrót, a jövő héten próbálunk. A vonal végén volt Serfőző Ilona. Serfőző Ilona kitünő szinésznő volt, otthon a Szolnoki Szinházban, Békéscsabán és Pesten az Ifjúsági Szinházban játszott. Nagyon jó kolléga volt. De e pillantban még nem tudtam, hogy a ,,jövő héten,, mit fogunk játszani. Elötte évben voltam Pesten és láttam a Bubust a Vidám Szipadon. Sziporkázó bohózat. Akkor elhoztam.

Ebben is a csapat szerepelt és ebben nem volt hazai vendég. Jakab Gyuri, Erdélyi Rózsa, Csibi (Serfőző), Farkas Zsóka, Boros Bandi, Vámos Marika játszottak és volt 2 bemutatkozó tagunk Cs.Németh Lajos öcsse Gyuszi és a tüneményes Darvas Ági. Ellenállhatatlan bohózat. Elő is kellene venni.

Kicsit korán volt, de a szinház azt is jelentette, hogy ilyen kegyetlen helyzetekben is ott legyen, segitsen, család maradjunk. A bemutató előtt Csibi azt kérdezte, ugye Pufikám lehet kampós botom. Hát persze sőt sok játéklehetőséget ad. Végig vele voltam. Hoztam-vittem a probákra. Az előadásban nagyszerű volt pedig akkor már hatalmas fájdalmai voltak.

A bemutató után 2 hónapra meghalt. Emléke velünk marad.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
1988 őszén a Csárdáskirálynő került bemutatásra. Többször hivatkozom Beöthy Lászlóra - mindenidők egyik legjobb szinigazgatójára - ,,ha üres a kassza, Csárdáskirálynő. Igy történt.
Ebben az előadásban ismerhette meg a torontói közönség Virágh Józsit, aki aztán a Farkas Bálint mellett az egyik leggyakrabban visszajáró vendégművész lett.
Kovács Brigitta volt Pestről a Silvia és Szepes Péter frissen igazolt tagunk Bóni volt Erdélyi Rózsával az oldalán. Kedves pár voltak. Farkas Zsóka lett a Cecilia és jómagam a Miska, Jakab a Feri bácsi és Cs.Németh az öreg Herceg.
Kórus már volt, de zenekar még nem, Légrádi Tassy Tamás zongorázott. Kitünő zenész volt, zenetanárként kereste kenyerét.
Diszletet megcsináltuk, sok-sok leleménnyel és ambicióval.
Ezidőben volt itt a Koós Jani, aki eljött az előadásra. ,,Figyelj papa - mondta - ezzel otthon sem kellene szégyenkezned. Néha megcsiptem magam, hogy valóban Torontóban vagyok?,, A májamat kenegette a Jani. Nagyon örültem a sikernek. 1967 után most először ért meg 2 előadást valami Torontóban. Kétszer 800 ember. Álomnak is szép.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
s

Hat Igen! Bizony jok voltak az eloadasok Pufi! Kar, hogy nincs mar!!

Én is nagyon sajnalom Bubu, de ha sikerűl felépülnöm, megint beleindulok. Tudod az élő kapcsolat ami a nézőkhöz kapcsolódik semmivel nem helyetesithető. Vannak ötleteim...

---------------------------------------------------------------------

A néma levente sikerére való tekintettel, meg egy véletlen összeesés eredménye lett, hogy elővettem a Testőrt Molnár Ferenc darabját. Császár Angéla lett a szinésznő és Cs.Németh Lajos volt a Testőr. A Lajos épp látogatóba volt öcssénél Gyuszinál.
Jó előadás volt. Briliroztak a vendégek. Jómagam játszottam alázattal a barátot, ami valójában egy unterman szerep, sok-sok kedveséggel. A sikere abban volt legjobban lemérhető - tekintettel arra, hogy próza - hogy a fel fel csattanó tapsok a végén szünni nem akaró alakzatot vettek.
A jövőt illetően mindenesetre azt jelentette, hogy szinvonalas próza is ,,eladható.,, (Kapok a pofámra)

---------------------------------------------------------------------
A Kertésznél valamiben - nem emlékszem miben - játszottam a Kalfman Verinikával, aki csodásan énekelt. Neki avagy miatta vettem elő a Marica Grófnőt. Tekintettel arra, hogy nem tartozott a kifejezetten sovány nők táborába, ebben a darabban könnyű volt őt jól öltöztetni. A Marica asszonyos bája nagy találkozás volt Veronika szinészi és énekesi képességével. Persze más okok is a Marica mellett szóltak.
Amikor megalakultunk páran nem jottek velünk az új szinházba. Valószinű egy félreértelmezett szolidaritás volt ez a régi szinházzal szemben. Hál Istennek ez pár év alatt majdnem teljesen felszivódott.
Igy játszott nálunk előszor a régi szinház egyik oszlopa, a közönség kedvence Szécsi Kati. Ebben az előadásban visszahivtam Virágh Jóskát Pestről és Szepes Péter Erdélyi Rózsa páros aratott sikert.
Volt egy jelenet, amiben a cigányprimás beszélget a bonvivánnal, de sehogy nem állt össze az a két mondat. Ekkor egyik próbán megjelent Bede Fazekas Zsolt és jelentkezett, hogy ő Győrből jött és bármit megcsinál de hiányzik neki a szinház. Gyere öregem ilyen emberekre van nekem szükségem és úgy azon nyomban felküldtem a szinpadra és kapott egy kamu hegedűt és már mondta is olyan roma kiejtéssel, mintha cigánynak született volna. Megtapsoltuk, ott a próbán.
Az előadásnak talán a legnagyobb sikere volt, az addigi bemutatóink közül. Populescu szerepében lubickoltam és a Szécsivel kétszer ismételtük a duettünket.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
Minden kivansagod igy teljsuljon. Egesz este scanneltem...

Itt van par kep A testor cimu eloadasunkbol

Majd a Maricza grofnobol...
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
g

Soha nem fejtettem meg, hogy miért, de ez történt: amiután megalakitottam a szinházat Kertész Sanyi aki addig atyai jóbarátom volt nem állt szóba velem. Nagyon fájt nekem, mert nagyon tiszteltem őt és mindent megcsináltam neki amit kért, sőt. Tisztességgel kivártam amig ő bejelentette, hogy becsukja a szinházat 30 év után és ott akkor elmondtam neki, hogy folytatni fogom amit ő elkezdett. Ennek ellenére átment az utca másik oldalára ha véletlenűl találkoztunk.
Ugy 90 körül jöttek a nagyünnepek együtt voltunk a zsinagógába és ő ült a sor közepén, én a szélén. Az én oldalomról mindenki kiment a szünetben, az ő oldala nem mozdult. Elindult felém. Felálltam és nem engedtem tovább. Csak néztük egymást. Talán percekig. Majd átölet, megcsókoltuk egymást.
Megbeszéltünk egy randevut ahol elmondtam neki, hogy a tavasszal János vitézt játszunk és kellene nekem egy Francia király. Nagyon örült a felkérésnek. S aztán jött egy telefon az olvasó próba előtt: Pufikám nem tudom eljátszani a Francia királyt mert meghalok. Rákom van.
Mindketten elnémultunk. Mit lehet ilyenkor mondani? De ő megszakitotta a csendet: de ha előveszel egy kabarét abban boldogan fellépek. Abban a pillanatban eldölt, hogy az Áprilisi Randevú varieté est lesz a bemutató.
A szinpadon állt és csak mondta a már százszor hallott vicceit és a közönség zseniálisan viselkedett tapsolt, kiabált, bravózott. Mindenki tudta a nagy mágus búcsúzik.
Amikor a tapsnál átöleltem szinte senki nem volt a zakóban. A zuhogó tapsot leintette és elszavalta még Villon Haláltánc balladáját. Faludy a nézőtéren ült.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
ss

A János vitéz

Francia király Cs.Németh Gyula
Francia királylány Kalfman Veronika
János vitéz Virágh József mv.
Iluska Erdélyi Rózsa
Boszorkány Szécsi Kató
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
NAgyon jok a jelmezek. Volt gond ennyi ruhat osszeszedni.
Sajnos ezt az eloadast nem lattam, de hallottam hogy nagy siker volt.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
G

A szinház nagyon fontos szerepet töltött be az itteni magyarság életében. Voltak bérlőink, akik ha fújta, ha esett jöttek. Ay egzelőadásra épült szinháznak azonban nagy a rizikofactora. A miénknek is. Igy elsősorban tavasszal és ősszel játszottunk, abból a meggondolásból, hogy nem lehet hóvihar vagy nyári holidaz szezon amikor mindenki Pesten van. Tehát nagyon gondosan kellett megválasztani az előadások napját és pl ezért kerültek át szombatról vasárnapra az előadások mert akkor kissebb volt a konkurencia. Persze egy idő után már - möndhatom minden önteltség nélkül, mi jelentettük másnak a konkurenciát.
Egy biztos még korábban se sokszor, de utánna vagy vele egyidőben senki nem tudta hozni azokat a nézőszámokat amit a szinház felmutatott. Erre ma is buszkén emlékezünk. Különösen azért mert bár zömmel volt 1 vagy 2 hazai vendég, ez elsősorban a MI SZINHÁZUNK volt.
 

Pufi

Állandó Tag
Állandó Tag
Az előbbi képek a Leányvásárból vannak, illetve az alsó kettő a Lili bárónőből. Két könnyű kis operett ahhoz, hogy a későbbiekben igényesebb darabok is bekerüljenek a műsorunkba.
Liliből még pár kép
 

angyalkám

Állandó Tag
Állandó Tag
KedvesPufi!! Jó volt olvasni az irásodat, igaz én nem vagyok szinházi ember, de nagyon élveztem. Van régi fotoim / 100 ávesek, még a nagymamámtól örököltem/ Blaha Lujza meg a régi nagyok, ha gondolod feltehetem ird meg!!
 
Oldal tetejére