Tudomány - Fizika - Csillagászat

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Schuminszky Nándor - Űrsztárok és űrsztorik

1717661067098.jpeg

Az emberes űrrepülés három eseményének ritka együttállása ihlette ezt a könyvet. Az első Holdra szállás negyvenedik évfordulója 2009 júliusában volt, majd 2010 májusában az első magyar űrhajós három évtizeddel ezelőtti űrrepülésére emlékeztünk, 2011-ben pedig kerek fél évszázados az első űrrepülés. Ezenkívül az űrhajózás napjának huszadik évfordulóján egy új űrkorszak is elkezdődött, és ez az esemény sem maradhatott ki a kötetből.
A szerző az eltelt öt évtized űrtörténelméből mazsolázgat az évfordulók sorrendjét követve. Művében nem találhatók gigantikus számoszlopok a rakéták adataira vonatkozóan, nem fogjuk megismerni a hajtóművek specifikus impulzusértékeit sem. Ezzel szemben a történetek középpontjában mindig az ember áll, kisebb-nagyobb úrtitkaival, az eltelt öt évtized győzelmeivel és vereségeivel, kimondott és elfojtott vágyaival, vetélkedésével, egyszóval a mindennapok esendőségével a kozmoszban és ide-lenn a Földön egyaránt.
A kötet kiemelten foglalkozik a magyar űrhajósok felkészülésével, Farkas Bertalan űrutazásával, és emlékezhetünk más feledhetetlen pillanatokra is. Az űrrepülés még mindig nagyon ritka élmény, és így fontos, hogy ezt az élményt az érdeklődők számára hozzáférhetővé tegyük. A részleteken keresztül, a képeken, a személyes történetekben tudja az olvasó nyomon követni a legjobban, milyen is igazán egy űrutazás.
2011
 

luja001

Állandó Tag
Állandó Tag
Van pár áramlástani és nyomással kapcsolatos egyetemi/főiskolai feladatmegoldásom, ha érdekel valakit.
Talán némi segítséget nyújt valakinek a következő ZH-jához. A megoldási elvek jók, de a számításokat kellő fenntartással kezeljétek...
 

Csatolások

  • Áramlástan-Példák1.pdf
    2.5 MB · Olvasás: 14
  • Áramlástan-Példák2.pdf
    5.7 MB · Olvasás: 15

luja001

Állandó Tag
Állandó Tag
Hengeres mechanikai példákból sohasem elég! A megoldások kicsit elnagyoltak, inkább "mérnökösek".
Még annyit, hogy ilyenkor a szögsebesség előjelét, gyakorlati megfontolásokból, nem kell annyira "komolyan" venni. A lényeg, hogy a forgatónyomatékok irányaival összhangban legyen.
Azaz pozitív a forgatónyomaték a szögsebességgel megegyezően (ugyanis, ha ez előjelet vált, akkor a forgató nyomaték is).
 

Csatolások

  • Mechanika-Henger.pdf
    951.8 KB · Olvasás: 15

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Sean Carroll

A mélyen elrejtett valóság​

Kvantumvilágok és a téridő megjelenése
1724008945925.png

Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
„Azt hiszem, nyugodtan állíthatom, hogy a kvantummechanikát senki sem érti” – jelentette ki Richard Feynman egyik sokat idézett írásában. N. David Mermin szállóigévé vált megfogalmazása szerint pedig: „Fogd be a szád, és számolj!” A kvantummechanika a modern tudomány egyik csúcsteljesítménye, a legalapvetőbb, legátfogóbb és legsikeresebb fizikai elmélet, amelyet valaha alkottunk. Kulcsfontosságú kutatási területek épülnek a hihetetlen pontosságú számításokra, az eredményeket élenjáró technológiák hasznosítják. Mindeközben az elmélet a születése óta válságban van, a hatékonyságért cserébe elvesztette azt a képességét, hogy megmagyarázza a fizikai világ tényleges működését. Sean Carroll nemzetközi hírű kutató és tudomány-népszerűsítő, aki lebilincselő könyvében megmutatja, hogy ezen szükséges és lehetséges is változtatni. Az egymással versengő értelmezések közül amellett teszi le a voksát, amely alapjaiban formálja át a fizikai világképünket: a világunk csupán egy a párhuzamosan létező univerzumok megszámlálhatatlan sokaságában.
 

Csatolások

  • carroll_sean__a_melyen_elrejtett_valosag_vedett.epub
    3.3 MB · Olvasás: 91
  • carroll_sean__a_melyen_elrejtett_valosag.rar
    3.8 MB · Olvasás: 54

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Erostyák János (szerk.) · Litz József (szerk.)

A fizika alapjai​

1724583977614.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
A fizika alapjai című egyetemi-főiskolai tankönyv elsősorban azon hallgatók számára íródott, akik szaktárgyaik (kémia, biológia, műszaki tudományok) mechanikai, termodinamikai és molekuláris fizikai, elektromágnességtani, fénytani, atomhéj-, atommag- és részecskefizikai vonatkozásaival kívánnak megismerkedni. Bízunk abban is, hogy a könyvet érdeklődéssel fogadják a fizikatanárok és a fizikát szerető középiskolai tanulók. A tankönyv az ismeretközlés során a tapasztalatokból, a kísérletekből és a mérési eredményekből kiindulva jut el a fizikai törvények megfogalmazásához. A szakmai anyag kiválasztásakor megkülönböztetett figyelmet fordít az utóbbi évtizedek, ill. évek kiemelkedő eredményeinek bemutatására és a társtudományokkal való kapcsolódásokra. A könyv törzsanyagának megértéséhez a középiskolai matematikai ismeretek elegendőek.
 

Csatolások

  • erostyak-janos-a-fizika-alapjai.pdf
    19.4 MB · Olvasás: 83

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Reiman István

Matematika​

1724590733292.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
Reiman István matematikusok, matematikatanárok, mérnökök és nagysikerű matematikai olimpiai csapatok sok-sok nemzedékének felejthetetlen tanára. Összefoglalója elsősorban azok számára készült, akik korábban érettségin, ma már sok esetben BsC szakokon egyben is látni és érteni kívánják, hogy miről szól a matematika.Nem ajánlható jobb összefoglalás a továbbtanuláshoz vagy a visszatekintéshez.
 

Csatolások

  • reiman-istvan-matematika.pdf
    13.8 MB · Olvasás: 88

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Obádovics J. Gyula

Mátrixok és differenciálegyenlet-rendszerek​

1724687917319.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
A könyv bőséges példaanyaggal ismerteti a mátrixok, vektorok, lineáris operátorok, állandó és változó együtthatójú lineáris differenciálegyenlet-rendszerek gyakorlati és elméleti témaköreit.
Az első két rész az új rendszerű felsőoktatási alapképzés tananyaga. A harmadik rész az állandó együtthatójú lineáris differenciálegyenlet-rendszerek klasszikus megoldásánál lényegesen egyszerűbb – korábban még teljes egészében nem publikált – Obádovics-módszert, a negyedik rész a differenciálegyenlet-rendszerek elméletének – új eredményeket tartalmazó – tárgyalási lehetőségét ismerteti, melyet a mester-, ill. doktori képzéshez ajánlunk.
 

Csatolások

  • obadovics-j-gyula-matrixok-es-differencialegyenlet-rendszerek.pdf
    11 MB · Olvasás: 66

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Jordán Ferenc - Az ember vége, a természet esélye
Helyünk a földi ökoszisztémában



1726893636515.jpeg


A tét az emberiség túlélése. Mi a teendő azonban akkor, amikor az ember által felépített globális rendszer fenyegeti saját túlélését és a természet egyensúlyának fennmaradását? Hogy ezen változtassunk, több tudományterületet is mozgósítani kell, éspedig sürgősen. Cselekednünk kell, hogy az ökológiai válság közepette valódi változást érhessünk el.
Jordán Ferenc hálózatkutató biológus cselekvése tárgyául a tudományos ismeretterjesztést választja, amit mesterfokon művel. Felvilágosítja az olvasót mindarról, amiről nem szívesen hall, miközben szakszerű marad, és a tudományos fontoskodást is elkerüli. Könyve összegzi a múlt bűneit, a jelen problémáit és a jövő kilátásait.
A helyzet reális értékelése után teljes mértékben indokoltak a merésznek hangzó megállapítások: ma már nem az a kérdés, hogy csökken-e a népességnövekedés üteme, hanem hogy hogyan lehetnénk sokkal kevesebben; a nemnövekedés mint gazdasági modell szükségszerű és sürgős; a természet antropocentrikus uralása a vesztünket okozza.
Jordán Ferenc sem patetikus vészharangkongatással, sem az olvasó megnyugtatásával nem foglalkozik. Nem túloz, és nem relativizálja a bemutatott folyamatok jelentőségét. Semmiféle tabut nem ismer, se morálisat, se politikait, se tudományosat. Bátran beszél, és erre a bátorságra van szükségünk.
„Az enyhe kifejezés, hogy hézagpótló munka, mert hézag csak ott keletkezhet, ahol már van valami. Az ökológiai vészhelyzet folyamatait a maguk teljes komplexitásában és kétségbeejtő sokféleségében magyar nyelven senki sem mutatta be.
Itt volt az ideje.”
Lányi András
2023
 

Csatolások

  • Jordán Ferenc - Az ember vége, a természet esélye.pdf
    958.9 KB · Olvasás: 41

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Michael E. Mann

Az új klímaháború​

Harc a bolygó visszaszerzéséért
1727861317031.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
„Egy háború elvesztésének legbiztosabb módja az, ha nem ismerjük fel, hogy háborúban állunk” – mondja Michael E. Mann nemzetközi hírű klímatudós. Márpedig harcban állunk: a frontvonal egyik oldalán a fosszilistüzelőanyag-ipar és a hozzá kapcsolódó érdekcsoportok sorakoznak, a másikon pedig mindenki más, aki tenni akar a katasztrofális kimenetelű globális klímaváltozás ellen.
Ez a könyv a nagyvállalatok és a lobbistáik által indított, több évtizede zajló kommunikációs háború frontvonalai mögé vezeti az olvasót, és bemutatja azt a kifinomult, változatos fegyvertárat, mellyel ezek az érdekcsoportok igyekeznek megakadályozni a számukra kedvezőtlen környezetvédelmi szabályozások bevezetését. A klímaválság tagadásának hamis narratívája és a tudósok ellehetetlenítése után új eszközökhöz nyúlnak: elsődleges stratégiájuk a figyelemelterelés és a probléma bagatellizálása. Ám amikor arról igyekeznek meggyőzni minket, hogy ha a műanyag palackokat újrahasznosítjuk és a villanyt lekapcsoljuk, egy csapásra megoldódik minden, az legalább ennyire veszélyes. Mann szerint a globális felmelegedés túlságosan égető probléma ahhoz, hogy az egyén szintjén tudjuk kezelni, és óvatosságra int mind az egyéni felelősség túlzott hangsúlyozásával, mind pedig a küzdelem feladása felé terelő pánikkeltéssel kapcsolatban.
A szerző úgy látja, van remény, és a legrosszabb elkerülhető. Közérthetően elmagyarázza a globális felmelegedés bonyolult dinamikáját, és reális útmutatást ad azzal kapcsolatban, hogy miként lépjünk fel kollektíven, és kényszerítsük rá a kormányokat, illetve a vállalatokat, hogy valódi megoldásokat találjanak. Csakis így nyerhetjük meg azt a háborút, melynek a tétje nem kevesebb, mint az emberiség és a bolygó túlélése.
 

Csatolások

  • mann_michael_e.__az_uj_klimahaboru.epub
    2.3 MB · Olvasás: 43
  • mann_michael_e.__az_uj_klimahaboru.rar
    1.6 MB · Olvasás: 18

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
A távcső világa 2. bővített kiadás.
Szerzők: Balázs Béla, Marik Miklós, Ifj. Bartha Lajos, Dezső Lóránt, Kulin György, Marik Miklós, Orgoványi János, Ponori Thewrewk Aurél, Róka Gedeon, Schalk Gyula

1730264884205.jpeg


A Gondolat Kiadó a Természettudományi Társulat hagyományait követi, amikor a Természet Világa sorozatban olyan könyveket jelentet meg, amelyek a modern természettudomány egy-egy ágának eredményeiről és problémától tájékoztatják az olvasókat. A sorozat e kötetének, „A távcső világa” tárgya a csillagászat tudománya. Kulin Györgynek hasonló című kötete 1941-ben jelent meg a Természettudományi Társulat kiadásában. Ennek a műnek kettős célja volt. Egyrészt a csillagászat legfontosabb eredményeit, másrészt a távcső-készítés házi módszereit ismertette, hogy az érdeklődők saját készítésű távcsöveikkel szemlélői lehessenek az égbolt jelenségeinek és a tudományos csillagászat számára is értékes megfigyeléseket végezhessenek. A könyv sikere igazolta, hogy nálunk is szükség van olyan csillagászati ismeretterjesztő munkára, amely egyben a magyar műkedvelő csillagászat fellendülését is elősegíti.
1980

 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Steven E. Koonin - Tisztázatlan
Amit az éghajlattudomány mond, amit nem mond, és mindez miért fontos

1731225095630.jpeg

Az éghajlatváltozás manapság valóban „forró” téma, a sajtóból és különböző médiumokból ömlenek ránk a hőhullámokról, újabb melegrekordokról, természeti katasztrófákról szóló hírek. A nagyközönség többé-kevésbé tisztában van a hivatalos állásfoglalással: az emberi tevékenység fokozottan befolyásolja a Föld éghajlatát azáltal, hogy hatalmas mennyiségű üvegházhatású gázt enged a légkörbe.
Steven E. Koonin több évtizedes tapasztalatát felhasználva naprakész információkkal és ideológiamentes szakértői véleménnyel árnyalja ezt a leegyszerűsítő képet. Olyan tényeket tár az olvasó elé, melyeket a médiából tájékozódó nagyközönség nem ismer, hiszen rendkívül kevesen olvassák a laikusok számára nehezen értelmezhető szakmai jelentéseket, kutatási dokumentumokat. A szerző tudományos alapossággal vizsgálja a valóságtartalmát annak a közhiedelemnek, mely szerint „az emberiség már tönkretette az éghajlatot”. Közérthető módon, tényekre alapozva bemutatja, hogy mennyiben is változott az éghajlat az idők során, mi határozza meg a Föld hőmérsékletét, mi a szén-dioxid-kibocsátás és a szén-dioxid- koncentráció közötti összefüggés, valamint következtetéseket von le a múltbéli hurrikántevékenységről, csapadékmennyiség- és tengerszintváltozásról rendelkezésre álló adatokból.
A könyv zárógondolataiban megfogalmazza azokat a lépéseket, amelyekkel elérhetjük, hogy az éghajlattudomány úgy adjon át ismereteket a nem szakmabeliek számára, hogy abból ne hamis következtetések szülessenek, másrészt támpontokat ad ahhoz is, hogy felkészüljünk a várható klímaváltozásokra, legyenek azok természetes eredetűek vagy az emberi tevékenység következményei.
2023

 

Csatolások

  • Steven E. Koonin - Tisztázatlan.pdf
    11.6 MB · Olvasás: 67

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Bokor Nándor

Téridő-geometria​

Négydimenziós kalandok 18 éven felülieknek
1732722443026.png
Nem saját munka, köszönet a készítőnek!
Mindenkinek érdemes elgondolkodnia a fizikai világ lenyűgöző furcsaságain. Eljuthatunk-e egymilliárd fényév távolságra néhány évtized alatt? (Igen.) Lehetünk-e fiatalabbak a gyermekünknél? (Igen.) Megegyezik-e egy test tömege az őt alkotó atomok együttes tömegével? (Nem.) Tudnánk-e a múltba utazni, ha gyorsabban repülhetnénk a fénynél? (Igen.) Mit jelent az, hogy a téridő görbült? Hogyan élhetjük át a súlytalanság élményét a szobánkban? Létezik-e egyáltalán gravitációs erő, és pontos-e a híres E = mc2 képlet?

Életünk színhelye a négydimenziós téridő, amelyre sajátos geometriai szabályokat ír elő a természet. A sok szemléletes ábrával magyarázó könyv ide hívja felfedezésre az olvasót, akinek a középiskolai matematikai ismereteken kívül nem lesz más útravalóra szüksége. Kétségtelen, hogy a téridő-geometria megismerése komoly erőfeszítést kíván, de a megértés öröme feltétlenül élvezetessé teszi majd a kalandozást.
 

Csatolások

  • bokor_nandor__terido-geometria.epub
    7.6 MB · Olvasás: 64
  • bokor_nandor__terido-geometria.rar
    7.7 MB · Olvasás: 39

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Dr. Vladimir Hachinski, Larissa Hachinski - Stroke
Alapvető ismeretek az agyvérzésről és az agyi infraktusról

1732784496290.jpeg


Végre egy jól megírt, egészében és részleteiben is érthető, informatív kézikönyv a stroke-ról - kitér a leggyakoribb kiváltó tényezőkre, a kezelés lehetőségeire és a várható kimenetelre.
Dr. J. P. Mohr, az ideggyógyászat professzora, a Kolumbiai Presbiteriánus Orvostudományi Egyetem Doris and Stanley Tananbaum Stroke Központjának igazgatója
Könyvben Larissa és Vladimir Hachinski a laikusok számára is könnyen érthető módon szól a stroke-ról és szolgál hasznos információkkal mindazoknak, akik szeretnének többet tudni erről a sokat emlegetett kórállapotról akár kíváncsiságból, akár azért, mert magukat vagy valamely családtagjukat, barátjukat veszélyeztetve érzik. A kötet a következő témákat foglalja magában:

• mi is tulajdonképpen a stroke és mit tehetünk kialakulásának megakadályozása érdekében;
• miért fontos, hogy a nők is foglalkozzanak a stroke kérdésével;
• hogyan lehet felismerni és kezelni a már kialakult stroke-ot;
• miért fontos az azonnal elkezdett kezelés;
• hogyan építhető, szervezhető újjá a stroke-túlélő és családjának élete.

A könyvet ábrák és esetismertetések gazdagítják és teszik még érdekesebbé, szemléletesebbé.


 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Janosov Milán - Data
Így hálóznak be az adataid

1732913492286.jpeg

Te is tucatnyi appot használsz éjjel-nappal? Tudtad, hogy legtöbbjük minden apró mozdulatodra figyel, amit az online térben teszel, rengeteg adatot rögzít, különféle algoritmusokat, akár mesterséges intelligenciát is használ, és mindeközben elképesztően sokféle hálózatot hoz létre? És azt, hogy ezek az appok egyszerre igyekeznek kiismerni téged és megérteni a korábbi lépéseidet azért, hogy a következőt már az ő segítségükkel tedd meg? Az adatalapú algoritmusok és hálózatok a háttérben digitális létünk megkerülhetetlen szereplőivé váltak, mindannyiunk zsebébe csempészve az adat- és hálózattudományt. Miért kaphat egy influenszer reggelije több lájkot, mint egy komoly tudományos felfedezés híre? Hogyan segíthetnek a hálózatok megtalálni a következő sztár DJ-t, mi köze a hálózatoknak az élhető városokhoz, és hogy jön mindehhez a Trónok harca vagy a vállalati HR?

Janosov Milán első kötetében arra vállalkozott, hogy meghökkentő kérdésfelvetéssekkel és megközelítésekkel közelebb hozza hozzánk azt a tudományt, amely behálózza az életünket. Az adatok és a hálózatok szinte mindenütt jelen vannak, de lehetnek szórakoztatóak is, sőt számos korábban ismeretlen utat nyithatnak meg előttünk.
2023
 

Csatolások

  • Janosov Milán - Data.pdf
    2 MB · Olvasás: 43

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bellay László - Hogyan tanuljunk fizikát? I.- II.

Önálló kísérletek tanulók számára / Problémák és feladatok megoldása, Felelés a fizikaórán, Problémagyűjtemény

Problémák és feladatok megoldása, Felelés a fizikaórán, Problémagyűjtemény


b04562cb7a2fb57bba7486e0e1a5ae15_big.jpg 0199000559936G.JPG


Mindenkiben él a vágy, hogy minél többet tudjon. Olyan diák alig akad, aki nem szeretné jól tudni a fizikát. Annál több van azonban olyan, akinek ez nem sikerül. Ennek sok oka lehet, de a legtöbb sikertelenség abból származik, hogy nem a legmegfelelőbb utat választja a tudás megszerzéséhez.
E könyvben segíteni szeretnénk azoknak, akik szeretik a fizikát, és meg is akarják tanulni.
Azok számára pedig, akik nem kedvelik ezt a csodálatosan szép tudományt, kedvet szeretnénk ébreszteni hozzá.
Mindenkinek szüksége van arra, hogy okosan (azaz könnyebben és nagyobb eredménnyel) tanuljon: annak is, akinek könnyen, meg annak is, akinek nehezen megy a tanulás. Elsősorban kisdiákok, általános iskolások számára készült ez a könyv. Szeretnénk azonban segíteni tanulni vágyó és gyermekeiknek segíteni szándékozó felnőtteknek, szülőknek is. Kísérleteit a tanár is igen jól felhasználhatja a tanítási órákon, a fizikai gyakorlatokon és a szakköri foglalkozásokon.
Nem valami csodareceptet írunk le. Előre leszögezzük, hogy nem időt és erőfeszítést, hanem fölösleges időt és erőfeszítést akarunk megtakaríttatani. A tudás megszerzése a múltban is és most is sok időt és erőfeszítést, sokszor áldozatot követelt, és fog is mindig követelni az embertől.
Szeretnénk segítséget nyújtani abban, hogy az erőfeszítések gyümölcsözőek legyenek, és minden diák találja meg a fizika tanulásában a gyönyörűséget, örömet is.


Második könyvünkben bemutatjuk, hogyan kell kérdésekkel, problémákkal és feladatokkal foglalkozni, továbbá: hogyan lehet ezeket megoldani. Ezeken keresztül igyekszünk segítséget adni, hogyan kell vagy érdemes gondolkodni a megoldás során.
Nem minden kérdést, feladatot oldunk meg. Erre ez a könyv nem lenne elegendő.
A példák után sok kérdést és problémát találsz, amelynek megoldását ajánljuk. Tekintettel arra, hogy fizikai feladatgyűjteményhez könnyebben hozzálehet jutni, könyvünkben a címüket megtalálod.
A kérdések, feladatok megoldása elválaszthatatlan a jelenségek és összefüggések ismeretétől. Ezért sokszor fogunk hivatkozni első és második könyvünk megállapításaira, a kísérlet, példa, kérdés, táblázat sorszámának stb. feltüntetésével.
Végül azzal is foglalkozunk, hogyan lehet és kell sokszor a fizikai ismeretekről, a tudásodról számot adnod.
1975

 
Utoljára módosítva:
Oldal tetejére