Vegetarianizmusról mindenkinek

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
:D:D:D Igen! Az áldott krumplis lepény! Hívhatod lapcsánkának, tócsninak vagy rösztlinek, változatosan készíthető és mégis mindíg nyerő! Sütheted bő olajban, éppen kikent serpenyőben, vagy tepsiben sütőben, a formája lehet kisebb golyó, lepény, vagy szelet, láttam már tortaformában sütve is, egy biztos: megúnhatatlan. :D
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
:D:D:D Igen! Az áldott krumplis lepény! Hívhatod lapcsánkának, tócsninak vagy rösztlinek, változatosan készíthető és mégis mindíg nyerő! Sütheted bő olajban, éppen kikent serpenyőben, vagy tepsiben sütőben, a formája lehet kisebb golyó, lepény, vagy szelet, láttam már tortaformában sütve is, egy biztos: megúnhatatlan. :D

Kedves Bp.kiss
Én nagyon szeretem a krumplis ételeket, és a gombával készülteket is. Ez az étel az egész család egyik kedvence, még a húsevőknek is.

“Jó kis lecsó” cukkinivel.


cukkinis_lecso.png

A török lecsót (vagyis a padlizsános verziót) ismerem és szeretem. Ez a gyors, nyári lecsó wokban készül, a titka az, hogy a hagyma szeletelt, amit a paradicsom (szigorúan hámozott!) követ, majd a cukkini és csak legvégül a paprika. Így nem lesz "szétfőtt" állaga, a paprika még éppen ropogni fog. A paradicsomot úgy hámozzuk meg, hogy forró vízben áztatjuk egy pár percig, majd hideg víz alá dugjuk hirtelen. Így egyszerűen lehúzható a bőre.
Elkészítési idő: kb. 30 perc
Gazdaságosság: szezonban nagyon gazdaságos, de egy családnyi adag szezonon kívül is elérhető
Nehézségi fok: könnyű, darabolós-forgatós
Hozzávalók 3 személyre:
6 szem paradicsom - hámozva
6 szem paprika
2 egész fej hagyma vagy 1 póréhagyma szeletelve
3 kisebb cukkini nagyon vékonyan szelve (ez a titka!)
fűszerek: pici só, szójaszósz, fehér bors, pici szerecsendió, pici majoranna
pár csepp olaj
Elkészítés:
A hagymát egy pár csepp olajon párolni kezdjük (inkább rázogassuk, mint olajozzuk!), majd rádobáljuk a szeletelt hámozott paradicsomot és egykiss é összeforgatjuk. Szójaszószt, és fűszereket adunk hozzá, majd egy kis vízzel főzni kezdjük. Rádobáljuk a cukkinit, ismét egy kicsit főzzük. Legvégül a szeletelt paprika jön, amit addig főzünk, amíg egy kicsit meg nem puhul (de még ropogjon). Paprikás fázisban utánkóstoljuk.
Magában vagy rizzsel, esetleg olivás vagy napraforgós rizzsel tálaljuk.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Híres Erdélyi vegetárius étel a ZAKUSZKA receptje.

Előre elmondom, hogy csakis az fogjon hozzá, akinek van legalább egy napja arra, hogy télen igen finom - májkrémhez hasonló - de teljesen növényi étele legyen. Ám ha valaki könnyen hozzájut pritaminpaprikához, annak igencsak megkönnyíti a téli reggelizést, az így eltett zakuszka.
Alap zakuszka
Kell hozzá: Bab (nagy szemű vagy fejtett bab) Pritamin paprika, fehér paprika, paradicsom, étolaj, és fűszer tetszés szerint.
Tetszés szerinti mennyiségű babot egy külön edénybe tegyünk fel főni. A pritaminpaprikát, és a fehér paprikát húsdarálóval darájuk össze, majd egy kevés paradicsommal egy igen nagy lábosban tegyük fel főni. A kellemetlen az, hogy az étel készítése szinte állandó keverést igényel. Lassú tűzön főzzük.
Amikor a paradicsomos levét elfőtte, akkor utána már csak olajjal engedjük fel, hogy mindig egy kicsi olaj legyen a tetején. Amikor már kezd krémszerűvé válni, akkor daráljuk meg a főtt babot, és azt is keverjük bele. Olajjal felöntve, amikor az elpárolog, mindig utána kell önteni.
Amikor jó alaposan krémszerűvé válik, akkor lesz kész kb. 5-6 óra. Ha ügyes vagy akkor közben egyszer kétszer áthajthatod a masszát paradicsom-paszirozón, és így gyorsabban fő.
A fűszerezése tetszőleges, de fontos a babérlevél megléte 10-15 levél az egész lábosban, ám a mi gyakorlatunk szerint érdemes, egy-két gulyásleves kockával és vegetával is megbolondítani.

Készítsünk elő zárfedeles, de kicsi üvegeket. Ehhez a legjobb a Nescafés üveg. Elegendő is egy adaghoz. Merjük bele a masszát, de mindig úgy, hogy egy kis olaj a tetejét ellepje. A lezárás után az üvegeket dunsztolni kell, de nem kell hozzá semmilyen tartósító szer. Körülbelül egy hónap múlva fogyasztható, általában kenyérre kenve.
Dúsított zakuszka
Az előző masszát ki lehet egészíteni padlizsánnal is. Ám a padlizsánt nem egyszerű elkészíteni, ugyanis sütni kell. Egy vaslapon gáztűzhelyen ezt meg lehet tenni, ám legjobb ha a kertben egy nyílt tüzet csinálunk, és arra teszünk egy vaslapot. A padlizsánt a vaslapra tesszük, majd minden oldalán addig sütjük, míg szenessé nem válik a héja. Az sem baj, ha a leve kifröccsen. Minden oldalon meg kell sütni. Ezután az összeégett növényt tegyük vízbe, majd az égett részét kézzel hámozzuk le. Ha jól sütöttük meg, akkor nem lesz nehéz. A magját nem kell eltávolítani. Ezt a padlizsánt húst kell beledarálni a masszába. Ezt esetlen napokkal hamarabb is el lehet készíteni. Hűtőben tárolandó.
A legfinomabb zakuszkát asztalra szoktuk készíteni. Ez annyiban egészük ki, hogy egy apró szemű babot is főzünk, de ezt nem daráljuk meg, valamint hosszú csíkokra vágott laskagombával (vagy aki teli van manival a vargányával) dúsítjuk, és ezt sem daráljuk össze. Ezeket nagyobb üvegekbe tesszük, de összefőzzük az alapmasszával.
A zakuszkát minden Erdélyi család más-más módszerrel készíti.
Igencsak megéri a pancsolás, hiszen télire, a gyermekeknek igen finom húsmentes, és nagyon egészséges, és ha jól vásárolunk olcsó ételt készíthetünk.
Bármennyire is furcsa a zakuszka nem román vagy magyar, hanem örmény étel.
Éppen ezért ha tehetitek sohase felejtsétek ki a tárkonyt is belőle.

 

Inasi

Állandó Tag
Állandó Tag
Szervusztok!

Örülök, hogy megtaláltalak Titeket!

Nagyon érdekes és ínycsiklandozó recepteket olvastam, igérem ki fogom próbálni!

Igaz nem vagyok vega, de egyre kevesebb húst fogyasztunk a párommal.

Hoztam nektek egy kis információt a kölesről. Mi nagyon szeretjük, szinte minden nap van valami belőle. Nem elhanyagolható az élettani hatása sem.

Sok szeretettel ajánlom Nektek. Ezt a cikket én írtam egy virtuális újságba.

Irok majd kölesből készült recepteket is, ezek egy részét kipróbáltam, bevált. Másik része amit én kisérleteztem ki.

Fogadjátok sok szeretettel!

Inasi
A legősibb kultúrnövényünk: A köles


Adatok a Kr. előtt 7000-5000 év közötti időről, Kínából származnak. A legtöbb gabonához hasonlóan, a köles is a pázsitfűfélék családjába tartozik, azon belül is a kölesfélékhez. A köles hosszú szünet után ismét visszatér táplálkozásunkba, többek között jó beltartalmi értékei miatt, valamint azért, mert hagyományos ételeink a reneszánszukat élik. Ugyanilyen fontos szerepe lesz az újonnan kialakuló, környezet és táplálkozástudatos fogyasztók étrendjében is.
Ma már nemcsak kásaként használják, hanem lisztje, őrleményei is megtalálhatók a polcokon. Felhasználható snacknek, keksznek, reggeli ételekbe.


Különböző fajtái szerte a világban elterjedtek voltak, így például a gyöngyköles Afrikából származik, a kanári köles génbankja a Földközi-tenger vidéke, az afrikai kölesé pedig India. A napjainkban reneszánszát élő egyszerű köles (Panicum miliaceum L.), valamint az olasz és japán köles őshazája Kína volt, de gyakorlatilag egész Kelet-Ázsiában termesztették.

A magyarok táplálkozásában betöltött szerepe koronként változik. Hazai magleletünk, amelyet egy vezető réteghez tartozó ősünk sírjában találtak, a honfoglalás korából származik. Ebben a sírban a magleleten kívül még kásamaradványokat is találtak. Számos más régészeti lelet is arra utal, hogy a nomád, félnomád népek legfontosabb gabonája a viszonylag kevés gondozást igénylő köles, alapvető ételük pedig annak kásája (főtt dara) és lepénye (sült dara) volt. A honfoglalás időszakában még a magasabb társadalmi réteghez tartozók asztalán is a köleskása volt a legfontosabb étel. A XIII. században Magyarországra beköltöző félnomád kunok a kölessel kapcsolatban több eljárást és felhasználást újítottak fel. A XVII. század közepétől jelent meg az először kölessel, majd hússal töltött káposztalevél az úri szakácskönyvekben. Ez a levélbe burkolt kása vagy hús a török konyhából eredt. A XVII-XIX. században a parasztság ételei között még mindig ott szerepelt a kásaétel, amelyet kölesből is készítettek. A magyarság táplálkozásában központi helyét a kukorica elterjedéséig őrizte meg, de kiszorulásához hozzájárult a kenyér megjelenése is. A XX. században, az 1980-as évekig nagy mértékben csökkent a gabonafélék, a burgonya és a zöldség fogyasztása, így a köles szinte teljesen eltűnt az asztalainkról. Az újkorban, az emberi táplálkozásban tehát egyre jobban csökkent a jelentősége, de az állattakarmányozásban hántolva vagy hántolatlanul, illetve zöldtakarmányként megőrizte szerepét.

Napjainkban azonban táplálkozási szokásaink ismét megváltoznak, és felfedezzük eltűnt alapanyagainkat, ételeinket. A XX. században, a köles termesztésében megindult csökkenő tendencia megfordult, elsősorban a díszmadártartás, valamint a változatosabb, egészséges táplálkozás terjedésének, illetve a különböző, hagyományostól eltérő táplálkozási formák (vegán, makrobiotikus stb.) térhódításának köszönhetően. Szintén a humán táplálkozásban is növekvő szerepe matt Magyarországon több helyen foglalkoznak a köles fajfenntartásával és fajnemesítésével.

Újra felfedezzük a kölest is, hiszen egyre több kásarecepttel találkozunk, valamint, őseinkhez hasonlóan, rakott, töltött ételeinkhez is felhasználjuk. Szintén egyre jobban terjed a biotermelésből származó alapanyagok felhasználása. A kölestermékekkel is leggyakrabban a bioüzletek polcain találkozhatunk.

A fehérjetartalma, az aminosav-összetétele alapján, a többi gabonafélékhez hasonlóan a közepes biológiai értékű fehérjékhez sorolható. 3-6% között van a zsírtartalma (fajtától, talajtól függően), amelynek linolsav-(esszenciális zsírsav) tartalma jelentős.
Keményítőtartalma a zabot követően a legkevesebb a gabonaféléket tekintve, közel 57% (1. ábra). Emberi fogyasztásra a hántolt kölest használjuk, így vitamintartalma alacsonyabb, de niacintartalmának jelentős része a hántolás után is megmarad. Az ásványianyag-tartalma a többi gabonaféléhez viszonyítva nagy. Kiemelendő ezek közül a kalcium- és a vastartalma, amelyek felszívódását elősegítő ásványi anyagokat is tartalmaz. Természetesen sem a kalcium, sem a vas felszívódása nem olyan jó, mintha tejből vagy húsból származnának ezek az ásványi anyagok, de irodalmi adatok szerint napi 100 g köles fogyasztása a napi vasszükséglet közel 50%-át fedezi. Pontosan ezen jó beltartalmi értékek miatt része a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozásnak. Nemcsak a tápanyag-összetételt teszi változatossá, de konyhatechnológiai szempontból is sokoldalúan elkészíthető, annak ellenére, hogy az embernek a kölesről csupán a kása jut eszébe. Igaz, hogy sok helyen a kása szóval csak a kölesételt nevezték, de a kását tágabb értelemben minden gabonaféle (egész szem vagy dara) megfőtt alakjára mondják.

A gyógyétrendek közül a májbetegek diétáját érdemes kiemelni, hiszen a köles magas metionin-, cisztin-, ciszteintartalma elősegíti a máj regenerációját, és így a beteg gyógyulását. Felhasználható azonban sok egyéb étrendben is, hiszen alacsony az élelmirost-tartalma (hántolt), jelentős a keményítő, illetve az esszenciális zsírsav tartalma. A coeliakiások (lisztérzékenyek) dietoterápiájában még vitatott az alkalmazása. Egyes szakirodalmi adatok alapján fogyaszthatják a coeliakiások is, hiszen a számukra kerülendő anyagot, a glutént nem tartalmazza. Az Európai Unió ide vonatkozó ajánlása szerint is része lehet a coeliakia diétájának. A köles a legtáplálóbb gabonaféle. Az egyetlen, amelyik teljes értékű fehérjéket tartalmaz és amelyik lúgos kémhatású. Sok fehérjét, értékes telítetlen zsírsavakat és kevés keményítőt tartalmaz. Nem okoz rothadást, gázképződést, könnyen emészthető. Gazdag vitaminokban és olyan ásványi anyagokban mint a fogakat védő fluor, a haj, a bőr, a körmök, a szem és az érfal egészségét védő szilícium. Különösen alkalmas kisgyerekek, növekedésben lévő fiatalok, kismamák és betegek táplálására.

Hántolt biokölest vásároljunk, egyszerre kevés mennyiséget, mert avasodásra hajlamos.

Használat előtt meg kell mosni és meg kell főzni. Duzzadóképes, 5 dkg köleshez kb. 5 deci víz szükséges. Főzési ideje 15-20 perc.

Élettani hatása
Rendszeres fogyasztása rákmegelőző hatású, késlelteti az öregedési folyamatokat, erősíti a látást, kiváló vashiányos állapotoknál, savtúltengésnél.

Gyulladáscsökkentő, szabályozza a vércukorszintet és a zsíranyagcserét. Karbantartja az erek falát, az emésztőrendszert. Megelőzi a fogszuvasodást és segít a fogak zománcának megvédésében.
Sok szilíciumot tartalmaz, ami a szervezet védekező képességét fokozza. Tartalmaz még nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és vasat, ill. B karotint, B1 és B2 vitamint. [SIZE=-1]A köles rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a megfázást, influenzát és a bronchitiszt. Tudnod kell, hogy a köles egyben szépítőszer is: erősíti a hajat.[/SIZE]
A hajhullás ellenszere a köles!
Nagyon sokan szenvednek hajhullástól. Sokan, ám gyakran hiába keresik a csodaszert. Egy szakemberekből álló csoport utánajárt a „diffúz hajhullás” okainak, amely elsősorban a nőket érinti. Az ilyen típusú hajhullásnál a haj hosszú távon nagy mennyiségben hullik ki a fejbőr egész területéről. Okaként a hormonális átállást, a stresszt, a betegség és fertőzés okozta túlterheltséget, bizonyos gyógyszerek, illetve a hajápolás, hajformázás (dauer, festés, forró szárítás) okozta károkat lehet említeni.
A diffúz hajhullás megakadályozása és kezelése során a természetes anyagok bizonyultak a leghatásosabbnak, így pl. a köles. Az egészséges növekedést a kölesben található létfontosságú aminosavak, zsírsavak és ásványi anyagok szolgálják. Különösen a miliacin gondoskodik a regenerációról.
A haj növekedése és erőssége szempontjából kiemelt fontossággal bír az L-cystin nevű aminosav. Jelentős szerepet játszik még a pantoténsav, illetve annak elővitaminja, a kalciumpantotenát.
A hajhullás kezelésekor tehát az érintetteknek arra kell ügyelniük, hogy az ajánlott szer tartalmazza ezen tápanyagok ideális kombinációját.
Persze ezeknél a hatóanyagoknál is türelemre van szükség, mert időbe telik, míg a növekedést serkentő eljárásoknak látható eredményük lesz.

A köles az egyetlen gabonaféle, amely teljes értékű fehérjék mellett 7 aminosavat tartalmaz és lúgos kémhatású, ezért különösen alkalmas betegeknek és növésben levő fiataloknak, gyermekeknek.
Kovasav tartalmának köszönhetően a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat, körmöket erőssé teszi, könnyen emészthető.
Magas a fűtőértéke, sok szerves sót és rostanyagot tartalmaz.
Vese és hólyaggyulladásra is jól alkalmazható, a lép gyógyszereként ismerik.
Ajánlott fűszerek hozzá: gyömbér, bazsalikom, majoranna, koriander.
 

Inasi

Állandó Tag
Állandó Tag
Néhány kölesből készült finom étel, édesség


Főzési alaprecept:

Fontos! Elkészítés előtt finom szűrőben folyóvíz alatt át kell mosni.

Bármilyen gabona megvásárlásakor fő szempont legyen, hogy az vegyszermentes, azaz ellenőrzött bio termelésből származzon.

Hozzávalók:

1 bögre hántolt köles, kis só, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csipet őrölt zöldbors, 1 evőkanál olaj

Elkészítés: Az olajon a hagymát megpirítjuk, a kölest átforgatjuk rajta, majd felengedjük 3-szoros mennyiségű vízzel, és készre főzzük 20 perc alatt. A sót a végén tegyük hozzá.






Cukkínis lecsó kölesfasírttal - Inasi módra
tn_aid6413_20080303054419_296.jpeg


20 dkg köles, kevés olaj, 12 dkg vöröshagyma, 4 dkg rizsliszt, póré, 40 dkg paprika, 40 dkg paradicsom, tengeri só, 20 dkg cukkini

A kölest másfélszeres mennyiségű sós vízben feltesszük főni. 5 percig forraljuk, majd a tűzről levesszük és lefedve 10 percig dizzasztjuk. A pórét szeletekre vágjuk, a köleshaz adjuk, összekeverjük és a rizslisztet hozzáadva masszává gyúrjuk. Kis korongokat formázunk belőle, melyeket kevés olajaban kisütünk. A vöröshagymát finomra vágjuk és kevés olajban aranysárgára pirítjuk, a tűzről levesszük, hozzáadjuk a pirospaprikát, kevés vízzel elkeverjük és a tűzre visszatesszük. Hozzáadjuk a kockákra vágott tv paprikát, és a paradicsomot, a szeletekre vágott cukkínit, sózzuk, majd gyorsan összeforraljuk.



Szendvicskrém kölesből (10 személyre)- Bandi módra


50 dkg Félzsíros tehéntúró,10 dkg Köles,1 dl Kefir, 1 csomó Petrezselyemzöld, tengeri só, Őrölt köménymag


Elkészítése:

A kölest megmossuk, sós vízben megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni. A túrót villával összetörjük, sózzuk, finomra vágott petrezselyemzölddel, őrölt köménnyel ízesítjük, és végül összedolgozzuk a kefirrel, illetve a kölessel.


A kölesből készült úgynevezett öregételek:
. a vízben főzött köleskása,

. a tejben vagy vizes tejben főzött köleskása,
. a hagymás zsírban párolt, vízzel feleresztett, burgonyával egybefőzött öregkása,
. a köles és szárított tészta egybefőzve (burgonyával dúsítva), paprikával és borssal ízesítve,
. a birka- vagy baromfihúsból készült pörkölttel egybefőzve, borssal vagy paprikával ízesítve.

Kiszaggatott köles kása: . A kölest sós vízben kása sűrűségűre főzték, majd zsíros kanállal tálba szaggatták. Zsírral megöntözték, pirított zsemlemorzsával megszórták.
. A sós vízben puhára főzött köleskását zsíros kanállal kiszaggatták, tejjel leöntötték.

Köleslevesek:
. Rántott, rántás nélküli, habart és kolbászkarikás.


Egyéb kölesételek:
Ünnepi alkalmakra rétes készült belőle, amelybe a tejben megkavart, cukrozott köles töltelékként került bele, töltőanyaga volt még a hurkának, gömböcnek, káposztának. Készült belőle köleskenyér, valamint ital is, az úgynevezett "boza".





Édes köleskása (10 személyre)




Hozzávalók:
2 liter tej
fél liter víz
40 dkg Köles
Méz ízlés szerint
Őrölt fahéj
tengeri só
Dió a díszítéshez


Elkészítése:

A megmosott kölest a lobogó sós vízbe szórjuk. Ha összeforrt a "kása", a tejjel felengedjük, és készre főzzük. Amikor hűlni kezd, mézzel, őrölt fahéjjal ízesítjük és kis tálakba tálaljuk, a tetejét egész dióbéllel díszítjük.




Köles-zeller fasírt

7,5 dl főtt kölest, 2,5 dl reszelt zellergumót összekeverünk 1 kis fej apróra vágott vöröshagymával, 2,5 dl őrölt napraforgómaggal és 2-3 cikk fokhagymával. Ízesítjük 1 teáskanál zellersóval és 1 teáskanál zsályával. Fasírtokat formálunk belőle, majd közepesen meleg sütőben 30 percig sütjük.

Kölessült

6 dl sós vízben megfőzünk 2 dl kölest. 3 dl apróra vágott póréhagymát, 1 teáskanál bazsalikomot, 1 teáskanál szárított zöldpetrezselymet valamint 1 evőkanál ételizesítőt adunk hozzá. Olajjal kikent tűzálló tálba, lefedve süssük közepesen meleg sütőben kb. egy óra hosszat. Fogyasztható salátával, szósszal vagy feltétként zöldbab-, sárgaborsó-, lencse- és más főzelékhez.

Gombás kölesfeltét - Inasi módra

1 csésze kölest zöldséglében vagy vízben megfőzünk. 2 áztatott, kinyomkodott zsemlét, 1 vöröshagymát, 2 gerezd fokhagymát, sót, borsikafüvet, pirospaprikát adunk hozzá. Reszelt sárgarépát, gombát adhatunk hozzá. Pogácsákat formálunk belőle és olajozott tepsiben kisütjük.

Zöldséges kölesfeltét
1 nagy fej vöröshagymát, 1 nagy reszelt sárgarépát és zellert olajon megpárolunk. Fűszerezzük lestyánnal, petrezselyemzölddel. Összekeverjük 25 dkg főtt kölessel, 1 gerezd áttört fokhagymával, sóval. Pogácsákat formálunk belőle, zsemlemorzsába megforgatjuk, kiolajozott tepsibe megsütjük. Lecsóval, szószokkal, mártásokkal valamint főzelékekkel fogyaszthatjuk.

Rántott kölesfasírt-Inasi módra
20 dkg kölesből főtt sós kását dinsztelt hagymával, zöldpetrezselyemmel és 20 dkg sajttal öszszekeverünk. Sózzuk, borsozzuk és vizes kézzel gombócokat formálunk. Lisztbe, felvert sós tojásba, és darált dióval vagy szezámmaggal elkevert prézlibe forgatva a pecsenyegombócokat, forró olajban pirosra sütjük. Krumplipürével, salátával tálaljuk. Hidegen is finom.

Köleskása

Édes változatban cukros vagy mézes tejben főzzük és gyümölcspéppel, gyümölcsdarabkákkal dúsítjuk. 6-8 hónapos kortól adható. Sós változatban zöldségsós (vegetás) vízben főzzük puhára. Olajon dinsztelt-pirított hagymával és zöldpetrezselyemmel ízesítve kínáljuk egytálételként vagy köretnek húsok mellé. Gazdagíthatjuk, változatossá tehetjük, ha reszelt sárgarépát vagy borsót, paradicsomotis főzünk bele. Sajttal, sülthagymával lerakva, idénysalátával laktató vacsoraétel. Ínyencek szezámmagot is főznek bele, és fokhagymás-hagymás-csilipaprikás zsiradékkal locsolják, paprika-paradicsom salátával fogyasztják.

Zöldséges kölesragu
Ragut készítünk a szokásos módon, vagyis olajon hagymát, fokhagymát dinsztelünk. Hozzáadjuk a kockákra vágott zöldpaprikát, répát, zellert és mindazt, amit a család szeret. Amikor minden a lábasban van, rátesszük a mosott kölest (tetszés szerinti mennyiségben), sózzuk, borsozzuk, és felöntjük annyi vízzel, hogy a ragut kétujjnyira ellepje. Takarékon, gyakran megkeverve, kb. 15 perc alatt készre főzzük. Vágott zöldpetrezselymet vagy zöldkaprot és pirospaprikát szórunk rá. Magvas kenyérrel kínáljuk.

Köles kása

A kölest vízben puhára főzzük. Összekeverjük megmosott, beáztatott mazsolával, mézzel, dióval, barna héjától megtisztított mandulával, fahéjjal és vagy őrölt vaníliával. Rövid ideig állni hagyjuk.


Zöldséges köles-Inasi módra

Hozzávalók:
12 dkg köles
2 közepes vöröshagyma
1 zöldpaprika
1 cukkini
1 padlizsán
3 evőkanál olivaolaj

borsika
6 gerezd fokhagyma
kakukkfű
babérlevél
Pirítsuk meg az apróra vágott hagymát, tegyük bele a szeletekre vágott zöldséget, a paprikát csíkokra vágva. Fűszerezzük, majd lassan, kevergetve adjuk hozzá a kölest. Lefedve kb. 20 percig pároljuk.


Kása


Bármelyik gabonapehelyből egyszerűen készíthetünk kását. Azonban néhány dolgot figyelembe kell vennünk. A zab és a köles hideg időre való. Az árpát inkább nyáron fogyasszuk. A gabonát fogyaszthatjuk zöldségekkel, de a gyümölcsöknek inkább az aszalt változatát használjuk. Gazdagíthatjuk a kásánkat olajos magvakkal vagy hidegen sajtolt olajjal, fűszerekkel (fahéj, őrölt vanília, pirospaprika, kömény, zöldfűszerek, stb.), mézzel vagy egy kevés tamari szójaszósszal. A főzésükről: ha egész gabonaszemet használunk áztassuk be előző nap, a pelyhet és az egész szemeket is kis lángon, lassan duzzasztva főzzük.

Az így elkészített ételt ügyesen variálva mindennap fogyaszthatjuk, nem fogjuk megunni.


Mézes-mazsolás kölespuding (tojás nélkül)

- párom kedvence-



1 liter tejet felfőzünk kb. 5 dkg mazsolával, majd hozzáadunk 15 dkg átmosott kölest. Kevergetve a mag puhulásáig főzzük. Ekkor 1 evőkanál kukoricakeményítőt feloldunk 1 dl hideg vízben, hozzáöntjük a köleshez és beforraljuk. Félretéve 1 csomag vaníliáscukorral és két kanál mézzel ízesítjük. Kiolajozott pudingformába szedjük és ha kihűlt, kistányérra borítjuk. Bármilyen híg gyümölcslekvárral körbeöntjük és egész dióval díszítjük. Kb. 20 perc alatt elkészül.


Mákos kölespuding szilvakompóttal
IMG_4535.JPG

Hozzávalók (4 főre):
80 gr köles, darálva
80 gr mák, darálva
100 ml tej
6 db datolya, finomra vágva
1 ek. juharszirup (én 2-t raktam bele)
1 ek. Agar-Agar (zselatin helyett)
500 gr szilva (én adtam hozzá körtét is)
2 ek. nádcukor
1/2 tk. fahéj

Keverjük össze a kölest a hideg tejjel. Forraljunk fel 100 ml vizet, adjuk hozzá a mákot, a tejes kölest, a datolyát, a juharszirupot és az Agar-Agar-t, főzzük össze, majd hűtsük le. A szilvát a fahéjjal és a cukorral főzzük 1/2 l vízben néhány percig, majd tálaljuk a pudinggal együtt.
 

Inasi

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Inasi!
Nagyon köszönöm, ez szuper!
A recepteknek külön örülök, előre is köszönöm:)
Kedves Kijuma!

Már itt is a recept!

Fogyasszátok egészséggel!

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a páromnak enyhén megemelkedett a vércukor szintje. Közel 9-es volt. Abban az időben, az egyik barátja örömmel újságolta nekünk, hogy kölesdiétával (????) 20 kg-t lefogyott és remekül van. Ekkor kezdtem el a feleségétől, Hajnitól köles leckéket venni. :)

És láss csodát, a párom vércukorszintje 3. hónapra normalizálódott, több mint 15 kg-t fogyott, pedig még pudingot, tortát is ettünk.... igaz kölesből. :)

Mindenkinek a legnagyobb szeretettel tudom ajánlani!
Finom, izletes, laktató, egészséges!

Szeretettel
 

Abigel573

Állandó Tag
Állandó Tag
Rakott karfiol Abigél módra

Kedves Vtbea!
Úgy tűnik, nem kedveled a tantónéni titulust, mert bár rendszeresen fent vagy a CH-n, nem reagáltál az én humorosnak szánt kérdésemre.
Ezért itt nyilvánosan megkövetlek, hamu a fejemre, a megkövezést talán majd legközelebb iktatjuk be.:656:
Engesztelésképpen kapsz tőlem egy receptet, amit én többször elkészítettem, és ehetőnek vélek.
Pontos mennyiségeket nem írok, mivel nem könyvből, hanem csak úgy érzésre készült.
Nevezhetjük éppenséggel rakott karfiolnak is. Egy tepsinyi adaghoz nagyjából kell 2-3 kilónyi karfiol (attól függ ki mennyire szereti, én annyit pakolok bele, amennyi belefér), fél kiló hosszúszemű Uncle Ben's rizs (azért ez, mert nehéz puliszkává főzni, de aki profi, használhat mást is), legalább minimum (több is lehet) fél kiló filézett csirke vagy kacsamell (ettől lesz könnyed étel az egész, a kacsától sajátos bukét kap), 2-3 nagy fej hagyma (szerintem 3 és nem ping-pong labdányi), só, bors (frissen őrölve), fokhagyma, tejföl.
A karfiolt sós vízben félpuhára főzzük, mivel a sütőben még úgyis puhul és nem karfiolkrém a cél. A rizst az előírt vízben megfőzzük. Én a rizs vizébe is teszek sót, mert az utósózás szép dolog, de a sótlan rizs az sótlan marad. Az Uncle rizsnek - a félkilós fém zacskósnak - 20 perc kell forrás után, a gőzben még puhul, de pergő marad. A húst daráljuk le 6-os vagy 8-as lyukon. Hagymákat pucoljuk meg, ezzel kész az előkészítő fázis.
Vegyünk elő egy nagy lábast. Látni fogjuk, miért.
Olaj bele ízlés szerint (három nagy fej hagyma plusz a hús azért kettő evőkanálon nem fog megpirulni, de ki-ki ízlése szerint). Belevágjuk a fokhagymát és a vöröshagymákat (lila ide nem jó !) lehetőleg egyenletes kockára. Sózzuk és aranysárgára pirítjuk. Ha kész mehet bele a hús, újabb sózás, borsozás és addig pirítjuk, amíg zsírjára (hehe, olajára) sül, majd még addig, amíg kezd az állandó kavargatás dacára is leragadni a lábas aljára. (Ha valakinek ehhez speckó serpenyője van, abban is készítheti, valahogy csak eltalálja, mikor kész a hús.;)) Ne felejtsük el kóstolgatni, és picit sósabbra, borsosabbra készíteni, mert a rizs elvesz ám belőle. A kész köztes termék a sok hagymától egy aranysárga színű picit szaftos nyami kupac lesz. Lekapjuk a tűzről és belezúdítjuk a rizst, ami ekkorra minden vizet felszívott, ha jól adagoltuk. Alaposan összekavarjuk. Türelmetlenebbek akár most is megehetik, mivel minden főtt/sült benne. De lesz még jobb is. Elő a legnagyobb tepsivel, amit még be tudunk tuszkolni a sütőbe - ugye már bekapcsoltunk előmelegedni? Ha karfiol pártiak vagyunk, akkor a tepsi előolajozása után az alját televagdaljuk a karfiol cca. felével. Ha nem vagyunk, akkor olajozás szükségtelen, mert a rizs már olajos (hacsak nem sikeredett túl szárazra). Belekaparjuk az összes rizst a karfiolra/tepsibe, egyenletesen eldolgozzuk simára egy kanállal.(A kóstolgatással itt már csínján kell bánni, mert elfogy, mielőtt kész lenne.;)). Ha megvan, a tetejére vagdaljuk a karfiol másik felét, vagy azt, amit rászántunk. (Aki nem szereti a karfiolt, úgysem fog ilyet készíteni.) Ha kellően sós a karfiol, sózás nem szükséges, ha sótlan lett, szórjunk rá egy-két csipettel. A tetejére jön a tejföl (én néha 2 nagy pohárral is tettem rá) elsimítva. Ha maradt netán némi húsos olaj, azt rá lehet csorgatni, de a lábasos verziónál ez elképzelhetetlen. Pici só és bors a tejfölre is ízlés szerint és mehet a meleg sütőbe. Addig kell sütni (sütője válogatja, de ne siettessük turbó fokozattal a sütést), amíg a teteje aranybarnára nem színesedik. Innivalóról gondoskodjunk, szükség lesz rá egy emberes adag után, fogyózók úgysem ezt csipegik.
Jó étvágyat!
 

greenblue

Állandó Tag
Állandó Tag
Jaj, de jó, nagyon örülök, ha hozol köles recepteket, ugyanis mindezidáig nem voltam nagy rajongója ennek a gabonafélének, de ki tudja, még lehetek! :D
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Gombával töltött burgonya

  • Hozzávalók:
    8 db nagyobb burgonya
    20 dkg gomba
    1 csokor petrezselyem
    2 dl tejföl
    2 dkg vaj
    olaj

    bors
  • Elkészítés:
    A burgonyát héjában megfõzzük, meghámozzuk és kivájjuk.
    A gombát apróra vágjuk, petrezselymes olajon megpároljuk.
    A burgonya kivájt részét villával összetörjük, belekeverjük a gombát, sóval, borssal ízesítjük. Megtöltjük a kivájt burgonyákat, kivajazott tálban egymás mellé fektetjük.
    Tejföllel meglocsolva sütjük meg.
Fűszeres tallérok

  • Hozzávalók:
    300 g fagyasztott leveles tészta
    100 g fűszer
    50 g vaj
    50 g zsemlemorzsa
    1 ek kapor
    szezámmag
    1 tojás
  • Elkészítés:
    A leveles tésztát liszttel beszórt munkalapra terítsük ki, és kb. 5 cm átmérőjű kör alakú formával szaggassunk ki. Tegyük a tallérokat lisztes sütőlapra.
    Keverjük a fűszereket a vajba. Adjuk hozzá a sót, borsot, a zsemlemorzsát és az apróra vágott kaprot. Halmozzuk a masszát a tallérokra, a szélüket kenjük meg tojással, és takarjuk be egy másik tallérral. Tetejüket kenjük meg a maradék tojással, szórjuk meg szezámmaggal.
    Előmelegített sütőben 200°C-on 20 percig sütjük. Melegen tálaljuk.
<!-- tailer -->

Frittelle di Riso – Rizslabdácskák

  • Hozzávalók:
    500 g rizs
    1 narancs
    1 citrom
    500 g cukor
    3 tojás
    2 tojássárgája
    sütőpor
    olívaolaj
    1 pohár Marsala (szicíliai bor, édes)
    1 ek liszt
    &frac12; l tej
  • Elkészítés:
    Szeleteljük fel a narancsot és a citromot. Fél liter hideg vizet keverjünk össze a tejjel, a rizzsel és a narancs- és citromszeletekkel, alacsony hőmérsékleten 20 percig főzzük, majd adjunk hozzá 300 g cukrot, és további 20 percig főzzük állandó kevergetés mellett. Vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni, és vegyük ki belőle a narancs és citromszeleteket. Keverjük a rizshez a tojásokat, a tojásfehérjét, a lisztet, és a sütőport. Közben az olívaolajat hevítsük, a rizses masszát egy kanállal fokozatosan adagolva tegyük a forró olajba.
    A labdácskákat süssük aranybarnára, csöpögtessük le a felesleges olajat.
    Cukorban megforgatva, forrón tálaljuk.
<!-- tailer -->


Cukkíni puffancs joghurtszósszal


  • Hozzávalók:
    Puffancshoz
    50 dkg cukkíni
    1/2 citrom leve

    cayennebors
    2 tojás
    4 e.kanál liszt
    Joghurtszószhoz
    2 pohár natúr joghurt
    4 e.kanál aludt tej
    2 e.kanál citromlé
    2 gerezd zúzott fokhagyma
  • Elkészítés:
    A cukkínit megmossuk, majd durvára reszeljük. A többi alapanyagot is hozzáadva, kanállal forró olajba szaggatjuk.
    Szép pirosra sütjük. A szószhoz valókat összekeverjük, és a kisült puffancsokhoz kínáljuk.
<!-- tailer -->

Gombafejek juhtúróval töltve


  • Hozzávalók:
    500 g közepes nagyságú gombafej
    300 g juhtúró
    20 g vaj
    40 g trappista sajt
    5 cl citromlé

    &otilde;rölt fehér bors
  • Elkészítés:
    A gombafejeket megtisztítjuk, leszárazzuk, jól megmossuk.
    Sós, citromos vízben pár percig f&otilde;zzük, majd lesz&ucirc;rjük és hagyjuk kih&ucirc;lni. A juhtúrót simára keverjük, és borssal ízesítjük. A gombafejeket szétválogatjuk, a nagyobbakat megtöltjük az ízesített juhtúróval, és a kisebbekkel befedjük. Kivajazott t&ucirc;zálló tálba rakjuk a töltött gombákat, megszórjuk reszelt sajttal, és a süt&otilde;ben színesre pirítjuk, miközben a juhtúró is kell&otilde;en megolvad.
 

vtbea

Allando tag
Állandó Tag
Pástétomok

Bazsalikomos kesudió pástétom (Pesto)

Hozzávalók:
1/2 csésze kesudió
1/2 csésze olívaolaj
3-4 ágacska friss bazsalikom
1/4 tk. tengerisó
1 kis gerezd fokhagyma
Turmixoljuk krémesre a hozzávalókat, majd zárható edényben hűtsük ki, hogy megdermedjen.

Padlizsán pástétom

Hozzávalók:
75 dkg padlizsán
2 dl olívaolaj
3-4 gerezd fokhagyma
2 citrom leve
2 közepes nagyságú főtt krumpli
1 közepes fej hagyma
1/2 tk. őrölt mustármag
1 tk. só
1 tk. borsikafű
A padlizsánokat megmossuk, majd megszurkáljuk, és tepsibe téve, jól megsütjük. Ha kihűlt, akkor meghámozzuk, és a többi hozzávalóval alaposan elturmixoljuk. A hűtőben 4-5 napig is eláll. (Ha a család hagy még belőle másnapra is!!!)

Zöldséges földimogyoró-pástétom

Hozzávalók:
500 g pirított földimogyoró
1 közepes répa
2 csésze friss főtt és hámozott paradicsom
1 csésze víz
Az összes anyagot alaposan összeturmixoljuk, majd zöldfűszersóval ízesítjük. Alacsony hőmérsékleten mély tepsiben kb. 1 órán át sütjük (kenhetoőek kell lennie). A pástétomhoz friss fűszernövények vagy hajtások illenek.

Csicseriborsó pástétom (hommusz)

Hozzávalók:
1 csésze főtt csicseriborsó
1/2 csésze pirított szezám mag
1 ek. olívaolaj
1/4 csésze citromlé
1 gerezd fokhagyma
só ízlés szerint
Alaposan elturmixoljuk a hozzávalókat. Hűtőben 3-4 napig eltartható.

Fűszeres kukoricapástétom

Hozzávalók:
50 dkg mirelit kukorica
3 ek. olívaolaj
1 tk. fokhagyma granulátum
1/2 tk. őrölt kömény
1 ek. sörélesztő pehely
1/2 csokor snidling (vagy 2 ek. szárított snidling)
A kukoricát a felengedés után merülő mixer, vagy robotgép segítségével összetörjük, hozzákeverve, a snidling kivételével az összes hozzávalót. Majd a snidlinget fakanállal hozzákeverjük.


Remélem számotokra eddig még ismeretlen ételekkel gazdagíthattam az egyébként bőséges választékot, ami az oldalon megtalálható. Jó étvágyat:Bea

<!-- #EndEditable -->
 

Radványa

Állandó Tag
Állandó Tag
Töltött kenyérke: szamosza


Nagyon finom, érdemes elkészíteni.

Az emberek egy része úgy tartja, hogy a hús nélküli étkezés egyben a jó ízek hiányát is jelenti. Itt olyan különleges ínyencfalat leírása található, amely mindenki elégedettségét ki fogja váltani.
tn_aid839_20070803125621_934.jpeg

Hozzávaló:
a tésztához
1/2 kg liszt
4 evőkanál ghí
joghurt

a töltelékhez
1 kisebb fej karfiol
2 dl zöldborsó
2 kis burgonya
2 evőkanál ghí
1/2 kiskanál tört koriander
1 kiskanál római kömény
1 kiskanál ánizs

Először a tölteléket készítjük el:
1.Tisztítsuk meg és vágjuk fel kis kockákra a zöldségeket. Tegyük a ghít a lábosba, adjuk hozzá a zöldségeket, és fedő alatt pároljuk.
2.Eközben egy serpenyőben pirítsuk meg szárazon a fűszereket, majd törjük porrá.
3.Keverjük a fűszereket a zöldséghez, és pároljuk a zöldséget puhára. Sózzuk meg.
4.A megfőtt zöldséget törjük péppé.
A szamósza elkészítése:
1.A liszttel, ghível és joghurttal készítsünk kemény tésztát. Alaposan dolgozzuk össze.
2.Fedjük le egy nedves ruhával, és hagyjuk állni egy félórát.
3.Csípjünk ki egy kis darabot a tésztából,
tn_aid839_20070803130038_964.jpeg

és gyúrjunk 3 cm átmérőjű golyót.
4.Nyújtsuk ki kb. 12 cm átmérőjű kör alakúra. Helyezzünk egy kanál hideg tölteléket a tésztára, és hajtsuk félbe úgy, hogy félholdat kapjunk.
tn_aid839_20070803130221_468.jpeg

Vizezzük meg a szélét, és kis csavarásokkal zárjuk le az összeérő részt. Vigyázzunk, hogy jól zárjon, mert különben a sütés alatt kibuggyanhat a töltelék. Ilyen módon készítsük el az összes szamószát, míg el nem fogy a töltelék.
5.Közepesen forró ghíben süssük ki félig mindegyiket,
tn_aid839_20070803130422_882.jpeg

és tegyük félre.
6.Közvetlenül a tálalás előtt forró ghíben fejezzük be a sütést. Akkor jó, ha ropogós és pirosasbarna a tészta.
Másféleképpen: ki lehet sütni sütőben is, de akkor gyúrjunk lágyabb tésztát és tegyünk bele több ghít.
Jó étvágyat hozzá.


Én félbe hajtottam és sütőben sütöttem, úgy nekem finomabb volt..!
Töltelék bármi lehet.. amilyet szeretnénk.. pl. almafahéjjal, mazsolával.. vagy aki nem szereti az édeset, bármilyen zöldséggel is tölthető.. fagyasztható és friissen kisütve fogyasztható..​
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
A tarhonyát nem kell megpiritani előtte??

Ki hogyan szereti. A gyerekeim pirítva szeretik, én annélkül is jobban szeretem, én nem csak a tarhonyát, de a rizst is. Mivel én nem eszem tejen, tojáson és halon, rákon kívül állati dolgokat, kolbászkarikát kihagyom.
Sok szeretettel Erzsi.kiss
 

Radványa

Állandó Tag
Állandó Tag
Zöldségfasírt

Hozzávalók3 db sárgarépa,
2 db fehérrépa,
2 csomag petrezselyem zöldje,
&frac12; db karalábé,
2 db burgonya,
1 kisebb zeller,
2 db tojás,
2 fej vöröshagyma,
rizsliszt,
borsikafű, majoránna, pirospaprika, tengeri só,
szója granulátum,
kis oliva olaj a sütéshez.

Sós vízben megfőzzük a hámozott zöldségeket. Turmix-szal vagy villával összetörjük. Megpároljuk az apróra vágott hagymát. Egy tálban összekeverjük a zöldségeket és hozzáadjuk a rizslisztet, a hagymát, a fűszereket és a 2 egész tojást. Fasírt pogácsákat készítünk. Szója granulátumba vagy újra rizslisztbe beleforgatjuk, majd kiolajozott tepsiben a sütőben megsütjük.

Jó étvágyat!​

<!-- / message --><!-- sig -->
 

Radványa

Állandó Tag
Állandó Tag
fasirt helyett

Cukkinifasírt <O:p</O:p
1 kg cukkini, 3 tojás, kétmaréknyi zsemlemorzsa, egy marék liszt, sok petrezselyemzöld, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 ek ételizesíto, só.
A cukkinit hámozom, kettévágom, magjait eltávolítom, majd lereszelem, a tekintélyes mennyiségű zöldpetrezselymet apróra vágom, a fokhagymát átpréselem. Mindezeket fasírtmasszává gyúrom és morzsába forgatva forró olajban kisütöm. Hidegen - melegen egyaránk nagyon finom<O:p></O:p>

Gombafasírt <O:p></O:p>
1 kg csiperke, vagy más gomba, 1 fej hagyma, 3 tojás, 20 dkg zsemlemorzsa, egy csokor petrezselyemzöld, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 kk ételizesítő, 1 mk őrölt bors, só.
A hagymát apróra vágom és megpárolom rajta a felszeletelt gombát, a zöldpetrezselymet apróra vágom, a fokhagymát átpréselem. Mindezeket fasírtmasszává gyúrom és morzsába forgatva forró olajban kisütöm. <O:p></O:p>

Karfiolfasírt <O:p</O:p
Egy nagy fej karfiol, 2 tojás, liszt, zsemlemorzsa, só, víz, olaj.
A karfiolt rózsáira szedem és enyhén sós vízben megfőzöm, vagy megpárolom. A tojást elkeverem liszttel és zsemlemorzsával, majd hozzákeverem a karfiolt. Kevés olajba kanállal kis halmokat rakok és lelapítom (sütés közben megdagad). Fedő alatt világosra sütöm. Süthetem olajozott tepsiben sütőben is.
<O:p</O:p
Karfiolkrokett <O:p</O:p
Fél kg karfiol, 25 dkg gomba, 5 dkg vaj, 1 zsemle, 2 tojás sárgája, 3 ek zsemlemorzsa, só.
A karfiolt sós vízben megfőzöm, majd áttöröm. Az apróra vágott gombát vajban megpárolom. Szétnyomkodom a tejben áztatott zsemlét és elkeverem 2 tojás sárgájával és 3 ek pirított morzsával. A masszát összekeverem a karfiollal és a gombával, majd kroketteket formálok belőle, melyeket felvert tojásba és morzsába forgatok, majd olajban kisütök.
<O:p</O:p
Szójafasírt <O:p</O:p
25 dkg szójagranulátum, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 2 ek vágott petrezselyemzöld, 1 beáztatott zsemle, 2 kk pirospaprika, fél mk bors, 1 mk fűszersó, só, olaj.
A szójagranulátumot és a zsemlét beáztatom, majd kifacsarom. Ledarálom, majd elkeverem a zúzott fokhagymával, tojással, a vágott petrezselyemzölddel, a paprikával, sóval és a fűszersóval, 2-3 ek olajjal. Nedves kézzel félöklömnyi fasirtokat formálok belőle, forró olajban szép pirosra sütöm, majd lecsepegtetem. Hidegen, vagy melegen egyaránt fogyasztható.
<O:p</O:p
Tökös vagdalt <O:p</O:p
1 kg spárgatök, 3 tojás, kétmaréknyi zsemlemorzsa, egy marék liszt, sok petrezselyemzöld, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 ek paprika, só.
A tököt meghámozom és a magjait eltávolítom, majd lereszelem. A zöldpetrezselymet apróra vágom, a fokhagymát átpréselem. Mindezeket fasírtmasszává gyúrom és morzsába forgatva forró olajban kisütöm. Hidegen - melegen egyaránk nagyon finom<O:p</O:p
 

soraa_chan

Állandó Tag
Állandó Tag
olvasgattam itt.és egészen megéheztem.köszönet a topikért: ) énse eszek hust ugy féléve csak néha halat.és mivel fözöcskézni nemigen szoktam(nézzétek el még talán fiatal vagyok) de azért néhány ételt könnyü összerakni.nekem a saláták az abszolut kedvenceim.olivabogyo minden mennyiségbe!:)
 

Kijuma

Állandó Tag
Állandó Tag
olvasgattam itt.és egészen megéheztem.köszönet a topikért: ) énse eszek hust ugy féléve csak néha halat.és mivel fözöcskézni nemigen szoktam(nézzétek el még talán fiatal vagyok) de azért néhány ételt könnyü összerakni.nekem a saláták az abszolut kedvenceim.olivabogyo minden mennyiségbe!:)
Szia:) Örülök neked, gyere máskor is:)
 
Oldal tetejére