Villanyszerelés, épületgépészet és villamosságtan könyvek, oktató videók

gubenyg

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemrégen kezdtem bele a villanyszerelő szakmába felnőtt fejjel. Nagyon rövid, alig nyolc hónap alatt adják le, így kevés az idő, szinte darálják az anyagot. Könnyítésnek keresnék tételeket, könyveket, prezentációkat, egyéb anyagokat, táblázatokat és főként oktatóvideókat!
Kérlek, ide töltsétek fel, ha van valamitek és esetleg meg is osztanátok!
Előre is köszi mindenkinek!
 
Sok mindent kell tudni egy jó villanyszerelőnek.
Villamosságtanból azért ezer könyv található a neten, melyek egyike sem pont a villanyszerelésre van szabva, de azért mindegyik használható. El kell jutni bennük ugyebár a váltakozóáramú körökig.
Az elmúlt évtizedekben folyamatosan jelentek meg villanyszerelési könyvek, melyek vegyesen foglalkoznak technológiával, szokásokkal, szabványos kialakításokkal, készülékekkel. Ilyenekből töltök fel egy párat az osztott.com tárhelyen a feiy mappába.
A következő, amit ajánlok, a Schneider, az ABB, Eaton, Schrack, Hager, stb. oldalak felkeresése, melyeken általában találhatóak Villanyszerelői Zsebkönyv, Zárlatszámítás, Segédlet, stb kiadványok, no meg a készülékek ismertetése.
A szabványok, hát, az egy külön tészta, igen fontosak, de nem mondhatnám, hogy szabadon forgalmazhatóak. Nem tudom, a képzés során ezeket hogyan ismertetik, legalább jegyzéket adnak-e. Jegyzék birtokában lehet vadászgatni a neten, következő megoldás a szabványügyi testület könyvtárába ellátogatni napijeggyel, stb. Néha régebbi verzió van a neten, és csak össze kell nézni az aktuális kiadással. A szabvány húzós, ha egyéni vállalkozó leszel, úgyis be kell ruháznod rá, ha alkalmazott, akkor meg a munkáltatódnak kell megvennie. Esetleg megéri megvenni az (legfrissebb!) Érintésvédelmi és az Erősáramú Berendezések Felülvizsgálói jegyzeteket a Magyar Elektrotechnikai Egyesület honlapjáról, azok gyakorlatilag olvasmányosan leírt szabvány-ismertetések, és az érintésvédelem úgyis fontos a nyugodt alvás miat,t az EBF témaköre meg önálló munkánál (tehát nem terv megvalósításakor) mindenképpen előjön.

Bár csak arról az esetről írtam, ha nem jó a tananyag, te meg pont ezt nem is állítottad. :D
 

gubenyg

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia!

Inkább szervezésbeli problémák vannak. Az egyik sarkallatos pont, hogy még nincsen tankönyv, a darálás miatt meg a jegyzetek is eléggé ilyen olyanra sikerülnek. A gyakorlati tanár szegény most szembesült vele, hogy a kollégái hiába adták már a fele anyagot, azt még éppen nem tárgyaltuk, amire a gyakorlat elején szükség lenne. Neki se lesz egyszerű. Jófejségből bevállalta, hogy minden gyakorlati nap két óra elmélettel kezdődik, ahol, a többivel ellentétben még diktál is, aztán amit elmondott és leírtunk, a maradék időben gyakoroljuk.
Egy másik érdekes dolog, az az, hogy fele társaság már dolgozik is a szakmában, csak a papír miatt járnak, a másik fele meg nem is konyít hozzá. Nekem még a 8-11-ben tanultakat is át kellett néznem, mert már az sem igazán volt meg így sok év távlatából.
Ha esetleg van még ötlet, javaslat, szívesen fogadom.
Nagyon szépen köszönöm a fáradozást és a segítséget!
 

ani515

Állandó Tag
Állandó Tag
Villanyszerelés, villamosságtan, amit a mérete enged ide tenni. és pár oldal ahol talán érdekelhet valami.

 

Csatolások

  • Villamossagtan-I- vizsga -2010-12-17.doc
    63.5 KB · Olvasás: 382
  • villamosság-Tűzvédelmi műszaki irányelv 2015.pdf
    1.4 MB · Olvasás: 323
  • Villanyszereloi-zsebkonyv.pdf
    2 MB · Olvasás: 480
  • Elektrotechnikai alapismeretek - OKJ.pdf
    1,002.4 KB · Olvasás: 420
  • Epuletvillamossagi szerelés -stb.doc
    364 KB · Olvasás: 449
  • Kisfeszultsegű-epuletvillamossagi-szerelesi-modok.pdf
    135.3 KB · Olvasás: 392
  • Kővári András - Világítási hálózatok és készülékek jellemzői. - okj modul.pdf
    1.2 MB · Olvasás: 379
  • Kővári András - Világítási hálózatok kialakítása - okj modul 6_1398_012_101115.pdf
    1.1 MB · Olvasás: 338
  • Kővari Andras - Világítási készülékek szerelése -okj.pdf
    2 MB · Olvasás: 346
  • Molnár Károly - Világítási hálózatok _jegyzet.pdf
    688.3 KB · Olvasás: 333
  • Petkovics Imre - A Villamossagtan alapjai -.pdf
    3.7 MB · Olvasás: 453
  • Radács László - Villamossagtan -áramkör számítás peldak.pdf
    1.6 MB · Olvasás: 393
  • szakmodszertani ismeretek villamos_szakmacsoportos_mernokoknek 2013-0002_.pdf
    4.3 MB · Olvasás: 417
  • Thodory Csaba - Feszültség, áramerősség, ellenállás mérése - okj modul.pdf
    734 KB · Olvasás: 384
  • Vilagitastechnikai kislexikon.pdf
    1 MB · Olvasás: 374
Amikor én még fiatal voltam, az Ipari szakkönyvtár sorozatban megjelent Hámori Albert: Villanyszerelés c. szakkönyve. Én még a főiskolán is végig azt használtam, a mai napig nem találtam nála jobb könyvet. Antikváriumban itt-ott a mai napig beszerezhető. Igaz, a benne taglalt készülékek egy része ma már nem használatos, de szerintem egy villanyszerelő nem csak a legmodernebb technikákkal találkozik a mindennapokban hanem a régebbi dolgokkal is. Szerintem szánd rá azt a pár száz Ft-ot és vedd meg, hidd el, nem fogod megbánni.
 

tipasa

Állandó Tag
Állandó Tag
Örömmel olvastam mindenki írását.. Nagy problémának tartom .A fogyasztók sorra vásárolnak mindent aminek energia szükséglete van Ha kevés a csatlakozó hely.Jönnek az elosztok. Azzal nem igen foglalkoznak. Amikor a ház épült :Egy mosógép egy vasaló néprádió világítás voltak a fogyasztók.Erre is tervezték a hálózatot. A nejem együtt üzemeltette a gyorsforralót plusz mikró.Nem tudja mi? Valami füstöl és a kütyük leálltak. A nejem filózófiája. Amit én elronthatok az rosszul van megcsinálva. Javitani persze nekem kel.Kibontom olyan vékony vezeték alig látni Az is alumínium. Menyi ház égett le Oka rég elöregedett vezeték Melegedő kötések. Alu és réz összetekerve. Alaposan túlterhelve. Anyósom új vezeték. Miért ? Mert leég a ház Eddig jó volt ? Most meg nem!
 
Oldal tetejére