Atlétika! A sportok királynője....

T

TH6777

Vendég
Dr. Szécsényi József szerint Kővágó Zoltán olimpiai bajnok is lehetne!


kovago_zoltan_xlsport.JPG



A magyar atlétika igazán nem dúskál nemzetközi szintű teljesítményre képes versenyzőkben. Kiss Balázs kalapácsvetésben megszerzett atlantai (1996) aranyérmét például 2000-ben, Sydneyben totális leszereplés követte, de azt követően sem változott gyökeresen a helyzet. Pekingben ugyan Pars Krisztiánnak járt volna az ezüstérem, s az óta is ő az egyetlen, valóban komoly adunk a nemzetközi színtéren.


Pontosabban van egy másik, lehetséges atléta-ütőkártyája a magyar sportnak, ő pedig Kővágó Zoltán.
Az athéni olimpián (2004) egy doppingesetet követően harmadikról másodikra előlépett, még mindig csak harmincharmadik évében járó klasszis a 2011-es esztendőben például a világranglista élén végzett. Tehetsége vitathatatlan, kiszámíthatatlansága miatt viszont vele kapcsolatosan senki nem mehet biztosra. Kővágó ugyanis egy eléggé rapszodikus ember, aki eddig nyolc edzőt „fogyasztott” el, s jelenleg sincs, aki irányítsa a felkészülését.


"Zoli óriási tehetség, ezt sok év óta hangoztatom" - mondta dr. Szécsényi József, aki két és fél évig felügyelte Kővágó edzésmunkáját. - Azokkal az adottságokkal, amelyek őt jellemzik, már réges- régen - és nem egyszer! - hetvenhárom méter fölött kellett volna dobnia. Azzal az önfejűséggel azonban, ahogy ő csinálja, minden csak teljesen véletlenszerűen történhet meg. Így például az is, hogy a legjobb eredményeit rendre az év fő versenyén érje el."


- Ön mikor került a képbe Kővágónál és meddig tartott a kapcsolatuk?


"2009. tavaszán keresett meg azzal, hogy legyek az edzője. Ezt a minőséget nem vállalhattam, mivel az edző szerintem a tanítvány minden edzésén ott van. Így abban maradtunk, hogy egyetlen fillér térítés nélkül a szaktanácsadója leszek, és hetente átlagban háromszor le is utaztam Szolnokra. Nagyon szívesen tettem, amit tettem, s úgy gondolom, nem is volt eredménytelen a közös munkánk."


- Akkor mégis miért szakadt meg az együttműködésük?


"Négy okból is, amelyek mindegyike az én alapelveimmel ellentétes volt. Szerintem nem csak hajózni, tanulni is kell. Márpedig én őt doktoráltatni akartam és meg is tudta volna csinálni, de kibujt a lehetőség alól. A másik a kommunikáció teljes hiánya volt, pedig az élet bármely területén ez is nagyon fontos dolog. Amit talán a legnehezebben emésztettem meg, az az edzőtáborozásokkal szembeni teljes ellenállását illette. Neki nem volt jó sem Tata, sem Budapest, de az általam ezek után még felajánlott Debrecen vagy Nyíregyháza sem. Márpedig szerintem egy felkészülési időszakban legalább háromszor ilyen, kéthetes periódusokra is szükség lenne. Az utolsó témát nálam a mentális felkészüléshez elengedhetetlenül szükségesnek tartott, abszolút kiegyensúlyozott magánélet jelenti. Szóval az elveink jelentős különbözősége miatt váltunk el."


- Azóta egyáltalán nem beszéltek egymással?

"Zoli kétszer is megkeresett, és kérte, dolgozzunk ismét együtt, de más oldalról is jelentkeztek nálam ebben a témában. Képzelje, még az Amerikában élő lányom is arra akar rávenni, hogy állítsam vissza a félbeszakadt kapcsolatot. Az is az igazsághoz tartozik, hogy a magyar sportnak és az atlétikának is sokat jelenthetne egy olimpiai aranyérem, aminek megszerzésére ő abszolút alkalmas lehetne. Ráadásul egy közös siker az én edzői pályafutásomra is feltehetné a koronát. Szóval, igazán nem tudom, mitévő legyek. Az idő előrehaladott volta miatt napokon belül meg kell hoznom a konkrét döntést."



Baji Balázs fedettpályás vb-szintet futott


atletika_xlsport.jpg


Baji Balázs 7.72 mp-es eredményt ért el 60 m gáton pénteken a hagyományos chemnitzi fedettpályás atlétikai versenyen és ezzel teljesítette a vb-szintet.


A magyar szövetség tájékoztatása szerint Baji egyéni csúccsal végzett a második helyen a németországi nemzetközi viadalon, győzött a hazai közönség előtt szereplő Helge Schwarzer (7.64 mp).

A fedettpályás atlétikai vb-t március 9-11. között rendezik Isztambulban.



 
T

TH6777

Vendég
Liu legyőzte Roblest a birminghami atlétikai viadalon


Liu Hsziang (Liu Xiang) nyerte a 60 méteres gátfutást a szombati, birminghami fedettpályás atlétikai viadalon.

A 110 m gát 2004-es kínai olimpiai bajnoka 7.41 mp-es eredménnyel győzött úgy, hogy megelőzte többek között a 7.50-nel másodikként célba érő kubai Dayron Roblest, a 2008-as pekingi játékok aranyérmesét.

Ez volt az első összecsapása a két remek gátazónak a tavalyi, dél-koreai világbajnokság óta, melyen a világcsúcstartó Robles győzött ugyan, de utóbb kizárták, mert akadályozta Liut. Az aranyérmet akkor az amerikai Jason Richardson vehette át, Liu másodikként zárt.

A szombati versenyen jó idő kellett az első helyhez 60 méteren is, itt a jamaicai Lerone Clarke bizonyult a legjobbnak 6.47 mp-cel.
Közvetlenül mögötte két honfitársa, Nesta Carter (6.49) és Asafa Powell (6.50) ért a célba.
 
T

TH6777

Vendég


Papp Krisztina hetedikként ért célba a Róma-Ostia félmaratoni futóviadalon.

A hazai atlétikai szövetség vasárnapi tájékoztatása szerint Papp , jó eredménnyel ért célba a nemzetközi szövetség sorozatába tartozó versenyen.​

Ugyancsak említésre méltó produkcióval rukkolt elő az olimpiai B szinttel rendelkező súlylökő Kürthy Lajos, aki Nyíregyházán 20,02 méterrel teljesítette a fedettpályás világbajnokságra meghatározott szintet.​
 
T

TH6777

Vendég
Harry herceg - kis csalással ugyan, de - lesprintelte Usain Boltot, a férfi 100 és 200 méteres síkfutás világcsúcstartóját Kingstonban.

Károly brit trónörökös kisebbik fia II. Erzsébet trónra lépésének 60. évfordulója alkalmából utazott el Jamaicába, ahol egy egyetemi atlétikapályán vállalkozott egy versenyre napjaink legnépszerűbb vágtázójával.

A herceg még a rajtpisztoly eldördülése előtt elstartolt, s mire Bolt észbe kapott, ő már messze járt. Harry a vágta végén diadalittas üvöltéssel ért célba, miközben Bolt csípőre tett kézzel, mosolyogva értetlenkedett, majd lekocogta a távot.

"Csalt! Visszavágót kértem tőle, augusztusban Londonban futhatnánk, de ő azt mondta, hogy túlságosan elfoglalt lesz" - nyilatkozta nevetve Bolt.

Harry és a jamaicaiak háromszoros olimpiai bajnoka összecsapásuk után az atlétikáról beszélgettek a főként egyetemistákból álló hallgatóság előtt.
 
T

TH6777

Vendég
Fedett vb - Eaton világcsúccsal nyerte a hétpróbát, Gatlin győzött férfi 60-on


Az amerikai Ashton Eaton 6645 pontos világcsúccsal nyerte meg a férfi hétpróbát az isztambuli fedettpályás atlétikai világbajnokság szombati versenynapján.

A tegui szabadtéri vb ezüstérmese saját, idén február 6-án Tallinnban elért 6568 pontos rekordját adta át a múltnak.
Eaton óriási fölénnyel nyerte meg a versenyt, a második helyezett ukrán Olekszij Kaszjanov (6071 pont) csaknem 600 ponttal maradt el tőle.

A nap leginkább várt fináléját, a férfi 60 méteres síkfutást az athéni olimpia 100-as bajnoka, a később négyéves eltiltást letöltő amerikai Justin Gatlin nyerte meg kiváló futással.
Az amerikai sprinter a rajt után még nem volt az élen, a táv felétől azonban maga mögött hagyta riválisait, s 6.46 mp-es eredménnyel, kifejezetten nagy fölénnyel győzött a jamaicai Nesta Carter (6.54 mp) és a brit Dwain Chambers (6.60 mp) előtt.
Eaton és Gatlin mellett a férfi rúdugrás győztese, a francia Renaud Lavillenie is emlékezeteset produkált, ugyanis 5,95 méteres eredménnyel szerezte meg az aranyérmet.​
 
T

TH6777

Vendég
Fedett vb - Iszinbajeva nyerte a rúdugrást, elmaradt a világcsúcs


Jelena Iszinbajeva magabiztosan nyerte a női rúdugrást az isztambuli fedettpályás atlétikai világbajnokság vasárnapi zárónapján, a várt világcsúcs azonban elmaradt.

A kétszeres olimpiai bajnok orosz atléta, aki három hete Stockholmban 5,01 m-rel új fedettpályás világrekordot ért el, 4,80-ig jutott Isztambulban. Próbálkozott az 5,02 m-es csúccsal is - eredménytelenül. Iszinbajeva, aki negyedik fedettpályás vb-aranyérmét gyűjtötte be a török metropoliszban, nem nyert világversenyt, amióta megvédte olimpiai bajnoki címét a 2008-as pekingi játékokon.

A vb-n három magyar versenyző próbálkozott: a súlylökő Kürthy Lajos nem tudott bekerülni a döntőbe, Nguyen Anasztázia 60 méteren az előfutamban ötödik lett és búcsúzott, Baji Balázs pedig 60 m gáton a hatodik helyen zárt, s ez kevés volt a döntőhöz.

A győztesek:
férfiak:
--------
800 m: Mohammed Aman (etióp) 1:48,36
3000 m: Bernard Lagat (amerikai) 7:41.44 p
60 m gát: Aries Merritt (amerikai) 7.44 mp
4x400 m: Nagy-Britannia (Conrad Williams, Nigel Levine, Michael Bingham, Richard Buck) 3:04.72 p
magas: Dimitriosz Hondrokukisz (görög) 2,33 m
hármas: Will Claye (amerikai) 17,70 m

nők:
----
60 m: Veronica Campbell-Brown (jamaicai) 7,01 mp
800 m: Pamela Jelimo (kenyai) 1:58.83 p
3000 m: Hellen Onsando Obiri (kenyai) 8:37.16 p
4x400 m: Nagy-Britannia (Shana Cox, Nicola Sanders, Christine Ohuruogu, Perri Shakes-Drayton) 3:28.76 p
távol: Brittney Reese (amerikai) 7,23 m
rúd: Jelena Iszinbajevaa (orosz) 4,80 m
 
T

TH6777

Vendég
[h=2]Atlétikai Eb - Kürthy döntős súlylökésben, Deák Nagy elődöntős 400-on - NAPI ÖSSZEFOGLALÓ[/h]
Kürthy Lajos a súlylökők között döntőbe, míg Deák Nagy Marcell férfi 400 méteren az elődöntőbe jutott szerdán, a Helsinkiben zajló atlétikai Európa-bajnokság nyitónapján, melyen a másik öt magyar érdekelt búcsúzott.

Kürthy harmadikra elért 19,48 méteres eredményével a 12. lett a reggeli selejtezőben, és így éppen befért a pénteki finálé mezőnyébe.

A férfi 400 előfutamában a junior Európa-bajnok, Universiade-győztes, magyar csúcstartó Deák Nagy szép futással, a biztos továbbjutást jelentő harmadik helyen ért célba futamában, melyben végül az első brit Luke Lennon-Ford kizárása után a második lett. A gödöllői atléta 46.19 mp-es idejével, mely kevéssel marad csak el idei legjobbjától (45.93 mp), összesítésben a hetedik legjobb eredményt érte el.

A szerdai nap többi magyarja már nem teljesített ilyen jól: a 400 gátas Koroknai Tibornak (53.22 mp) és a 800-as Szemeti Péternek (1:49.13 p) sem volt esélye előfutamából továbbjutni, a gerelyhajító Juhász Vandának (53,65 m) és Nagy Xéniának (51,63 m), illetve a magasugró Harsányi Olivérnek (2,10 m) pedig a selejtező jelentette a végállomást.

Az Eb első aranyérmét a britek világbajnoka, Mohamed Farah szerezte meg, miután könnyedén védte meg címét férfi 5000 méteren.

Csütörtökön az elődöntőben érdekelt Deák nagy Marcellen kívül még három magyar szerepel majd Helsinkiben: a súlylökő Márton Anita, valamint a kalapácsvető Pars Krisztián és Németh Kristóf egyaránt a selejtezőben lesz érdekelt.
 

GadMar

Állandó Tag
Állandó Tag
Annyira örülök, hogy elértem a 7-7.5 km-t futásban! Tavaly még elképzelhetetlennek tartottam.
 
T

TH6777

Vendég
[h=2]Atlétikai Eb - Deák Nagy a legfiatalabb érmes[/h]


Minden idők legfiatalabb magyar éremszerzője lett 20 évesen a szabadtéri atlétikai Európa-bajnokságok történetében Deák Nagy Marcell, aki pénteken második helyen végzett 400 méteres síkfutásban a helsinki kontinensbajnokságon.

A legfiatalabb Eb-érmes titulus eddig Zsivótzky Gyulát illette, ő 1958-ban 21 évesen és 25 naposan állhatott fel a dobogó harmadik fokára kalapácsvetésben. Deák Nagy Marcell 20 évesen és 153 naposan nyert ezüstérmet.

A tavaly junior vb-második és Universiade-győztes futó a magyar atlétika 64. Eb-medálját gyűjtötte be, a férfiak között ez volt az 52. érem.

Korábban 400 méteren mindössze egyszer sikerült magyar futónak dobogóra kerülnie, 1954-ben Adamik Zoltán harmadik lett ezen a távon.

 
T

TH6777

Vendég
Kővágó Zoltán: " Becsületemre legyen mondva, nem doppingoltam..."


<right>

</right>

kovago_zoltan_xlsport.JPG


Kővágó Zoltán az egyik közösségi portálon működő rajongói oldalán üzent az érte szorítóknak, s utalt arra, hogy egy ellene folytatott "hadjárat" eredménye a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) doppingvétség miatt kiszabott kétéves eltiltása.


"Bizonyára hallottátok, mit csináltak velem és a magyar diszkoszvetéssel. Becsületemre legyen mondva, nem doppingoltam, de úgy látszik, a sorozatos negatív tesztek és a magyar hatóságok felmentése sem elegendőek a bizonyításhoz - írta a Facebookon az athéni játékokon ezüstérmes, idei Európa-bajnoki harmadik dobóatléta. - Bizonyára egy évvel ezelőtti nyert per újratárgyalásának semmi köze a most kezdődő olimpiához, és bizonyára ez nem egy megrendezett +hadjárat+ ellenem..."

Kővágó rövid üzenete végén sajnálatát fejezte ki, amiért - mint írja - nem tehetett többet szurkolóiért és a hazáért.

Arról, hogy pontosan milyen vétség miatt tiltották el Kővágót, egyelőre sem ő, sem a magyar szövetség (MASZ) nem adott tájékoztatást. A MASZ a csütörtök reggel az MTI-hez eljutatott közleményében annyit jelzett, hogy a nemzetközi szövetség (IAAF) indított korábban eljárást Kővágóval szemben azzal, hogy a sportoló kivonta magát a doppingellenőrzés alól. Az ügyet vizsgáló független magyar doppingbizottság felmentette a diszkoszvetőt, az IAAF fellebbezése után azonban a CAS bizonyítottnak látta a doppingvétség elkövetését.

A sportdöntőbíróság ítélete jogerős, fellebbezni nem lehet ellene.​

 
T

TH6777

Vendég
Budapestre érkezik Carl Lewis


A legendás atléta ingyenes edzést tart a fővárosban


<right>

</right>

carl_lewis.jpg



Augusztus végén Budapestre érkezik a világ egyik legsikeresebb atlétája, Carl Lewis. A legendás sportoló a 27. Nike Budapest Félmaraton kapcsán érkezik hazánkba, és a Nike+ Run Club-ban ingyenes edzést is tart majd.


Az atlétika élő legendája, Carl Lewis hamarosan Budapestre érkezik. A kilencszeres olimpiai bajnok a 27. Nike Budapest Félmaraton kapcsán látogat el Magyarországra, célja pedig, hogy minél több embert motiváljon a sportolásra. Carl Lewis annyira komolyan gondolja ezt, hogy a félmaratoni felkészülés finisében, augusztus 29-én este ingyenes edzést tart a margitszigeti Nike+ Run Club-ban, ahol a különleges vendég mellett ingyenes öltözési lehetőség, cipőteszt és fantasztikus hangulat vár mindenkit.

A 27. Nike Budapest Félmaraton Magyarország legkedveltebb utcai 21 kilométeres versenye, amely a főváros legszebb részein halad át. A szeptemberi futóesemény része a Nike hivatalos nemzetközi versenylistájának, amely szeptembertől decemberig 34 városban, közel 400.000 futó részvételével zajlik. A résztvevőket a világ legnagyobb futóközössége, a Nikeplus oldal köti össze, ahol bárki megoszthatja futónaplóját, követheti fejlődését, motiválhatja magát, és az egész közösséget. A megújult honlapon jelenleg 7 millió regisztrált tag van.

Carl Lewis kilenc alkalommal állhatott a dobogó legfelső fokára olimpiai játékokon, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1999-ben az évszázad sportolójának választotta.

A legendás sportoló kilenc olimpiai aranyérme mellett nyolc alkalommal szerzett világbajnoki címet.
 
T

TH6777

Vendég
Gyémánt-Liga: Blake 100-on, Bolt 200-on remekelt Lausanne-ban


2012. 08. 24. 07.55
<right>

</right>

bolt-blake_640x480.jpg




A jamaicaiak két világklasszis sprintere közül a világbajnok Yohan Blake 100 méteren, míg az immár hatszoros olimpiai bajnok Usain Bolt 200 méteren győzött remek idővel a svájci Lausanne-ban csütörtökön rendezett atlétikai Gyémánt Liga-viadalon.


Bolt a hosszabbik sprinttávon 19.58 másodperccel diadalmaskodott, míg Blake a rövidebbiken egyéni csúcsot ért el 9.69 másodperces idejével, igaz még ez is lassabb 6 századdal Bolt londoni győztes eredményénél. Bolt sikere rendkívül fölényes volt, riválisai mind 20 másodperc felett értek célba, Blake szintén magabiztosan nyert az amerikai Tyson Gayt megelőzve.

A 110 méteres gátfutásban kiugrott, ezért kizárták London ötkarikás bajnokát, az amerikai
Aries Merrittet, így a játékokon mögötte ezüstérmes honfitársa, a hétfőn Budapesten győztes Jason Richardson győzött 13.08 másodperccel.

Az egyik legizgalmasabb versenyt a női 100 méter hozta, ugyanis a Londonban ezüstérmes amerikai
Carmelita Jeter és az olimpián őt legyőző jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce egyaránt 10,86 másodperc alatt ért célba, a célfotó alapján ezúttal előbbi nyert.
 
T

TH6777

Vendég
Major József bronzérmes az US Ironman bajnokságon New Yorkban


2012. 08. 25. 05.21
<right>

</right>

A magyar Ironman triatlon eddigi egyik legnagyobb férfi sikerét érte el Major József, aki a hétvégén New Yorkban megrendezett Ironman versenyen, amely egyben az USA bajnoksága is volt, fantasztikus küzdelemben megszerezte a bronzérmet.

major-jozsef-new-york-2012_475-ng.jpg



Major Joe nagyszerűen osztotta be az erejét, jól taktikázott, hiszen a verseny elején hagyta elmenni a vetélytársakat, akik a kerékpáros szakasz végéig hatalmas csatát vívtak egymással. Major végig a tűz közelében maradt, de nem fárasztotta ki magát. Egyedül Jordan Rapp tudott komolyabb előnyt kicsikarni a 180 km kerékpáros szakasz végére, amely New York dimbes-dombos részén haladt keresztül.
Major a kerékpározást a 10. helyen fejezte be, de a 2. helyezettől csak 6 perc, az elsőtől 8 perc hátránnyal. Mivel közismerten kiváló futó, akkor már lehetett tudni, hogy képes komolyan megszorongatni az élmezőnyt is.
Lendületesen és nagyszerű futással hamarosan belépett a TOP5 közé, majd 10 km után már 3. helyen futott.

A verseny azonban olyan szoros volt, hogy az Ironman versenyeken szokatlan módon még a futáson is rendszeresen változtak a helyezések, Major volt amikor 5. (fétávnál) helyre esett vissza, majd az utolsó 10 km-en ritmust váltott és szép futással felfutott a dobogóra.

A női versenyben Mary Beth Ellis nyert Rebekah Keat előtt.

 
T

TH6777

Vendég
Pars Krisztián 81 méter feletti teljesítménnyel nyert Tapolcán


<right>

</right>

pars_krisztian1_xlsport.jpg



Az olimpiai bajnok Pars Krisztián idei harmadik legjobb eredményével, 81,28 méterrel diadalmaskodott a Tapolcán rendezett Csermák József kalapácsvető emlékversenyen.

A Magyar Atlétikai Szövetség szombati tájékoztatása szerint a Dobó SE 30 éves kiválósága - aki a londoni ötkarikás játékokon 80,59 méterrel, a hétfői Gyulai István emlékversenyen pedig 79,74 méterrel nyert - harmadik kísérletére dobta legjobbját, és utolsóra is átlépte a 81 métert (81,14).

"A verseny idén is a kalapácsvetés egyik hazai ünnepe volt, Pars Krisztián kiváló teljesítménye mellett öröm volt látni a szép számú ügyes fiatalt. Ahogy Németh Zsolt szakágvezető edző mondta, kellő kitartással biztosítva lehet a szám következő évekbeli sikeressége" - nyilatkozott a szervezők részéről Stemmer István.​
 
T

TH6777

Vendég

Gyémánt Liga - Ashmeade győzött 200-on

A jamaicai Nickel Ashmeade az amerikai Tyson Gayt megelőzve nyerte vasárnap a férfiak 200 méteres síkfutását az atlétikai Gyémánt Liga-sorozat 12., birminghami állomásán.

A nők 100 méteres síkfutásában ismét összecsapott egymással a londoni olimpia első két helyezettje, az aranyérmes jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce és a brit fővárosban második amerikai Carmelita Jeter. Kettejük párharcában ezúttal utóbbi győzött, 10.81 másodperces idővel.


A női súlylökést a szintén ötkarikás bajnok új-zélandi Valerie Adams nyerte 20,52 méterrel, míg a rúdugrók között az amerikai Jennifer Suhr diadalmaskodott.


A férfiak 400 méteres küzdelmét az amerikai Angelo Taylor nyerte, míg 3000 akadályon a kenyai Jairus Kipchoge Birech győzött 8:20.27 perces idővel, 110 gáton pedig az amerikai Aries Merritt 12.95 másodperces idővel diadalmaskodott.


A férfiak két mérföldes futását a Londonban 5000 és 10000 méteren aranyérmes brit Mo Farah nyerte.

 
T

TH6777

Vendég
Halálra sebzett a gerely egy atlétabírót Németországban


Hétfőre virradóra elhunyt a kórházban az a német atlétabíró, akit egy vasárnapi, düsseldorfi atlétikai versenyen eltalált a gerely.

A 75 éves férfi életét már nem sikerült megmenteni, miután rendkívül szerencsétlenül a nyaki verőerét sértette meg a sportszer - közölte a rendőrség.


Helyi beszámolók szerint a bíró már akkor elkezdett futni, hogy a dobást lemérje, amikor a gerely még földet sem ért, s az végül eltalálta. Azonnal elsősegélyben részesítették és kórházba szállították, de már nem tudtak rajta segíteni.

 
T

TH6777

Vendég

Tíz évre eltiltották a doppingoló francia akadályfutót

Tíz évig nem versenyezhet Nour-Eddine Gezzar francia akadályfutó, mivel az úgynevezett B próba is igazolta, hogy doppingolt.

Az atlétát a kedden bejelentett hosszú eltiltás előtt a francia sportági szövetség már júniusban ideiglenesen felfüggesztette, miután pozitív mintát szolgáltatott az ellenőrzésen: szervezetében EPO nyomaira bukkantak a francia bajnokság idején elvégzett vizsgálat nyomán. Emiatt nem is indulhatott a nyári londoni olimpián.


Gezzar, aki 3000 méteren negyedik volt a legutóbbi Európa-bajnokságon, felfüggesztését követően fellebbezett a nemzetközi sportdöntőbíróságnál azzal, hogy a teszteléskor a doppingellenőrök hibáztak, érvelését azonban a testület nem fogadta el.


Az akadályfutónak nem ez az első doppingügye: 2006-ban két esztendőre tiltották el, akkor a levett mintájában anabolikus szteroidokat - nandrolont és finaszteridet - mutattak ki.



Videó - A leggyorsabb futó lábak nélkül - Oscar Pistorius

Oscar Pistorius – Aki történelmet írt az olimpián

<right>

</right>

<center><iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/IVeVww_8DVA" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe>





Vicces videó - Usain Bolt munkába megy



Milyen az, amikor Usain Bolt bemegy a munkahelyére, és elvégzi a napi munkáját?

Nézzd meg!

<right>
</right>

<center><iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/FDv7w4ArbUM" frameborder="0" allowfullscreen=""></iframe></center></center>

 
T

TH6777

Vendég
JAVÍTÁS - Carl Lewis: a londoni távolugrás döntőjébe beférhettem volna

images


Élvezte a londoni olimpiát, kiváló versenyeket látott, egyedül a férfi távolugrás döntője ábrándította ki Carl Lewist, a XX. század legjobb atlétáját, aki szerint az ötkarikás fináléba még most is befért volna.


A kilencszeres olimpia- és nyolcszoros világbajnok amerikai atléta a jövő vasárnap sorra kerülő, 27. Nike Budapest Félmaratont érkezett a fővárosba népszerűsíteni, ahol szerdán sajtótájékoztatón beszélt karrierjéről, illetve jelenlegi életéről.


Az 51 éves sztár elárulta, legkedvesebb olimpiai aranyérme az első, melyet az 1984-es Los Angeles-i játékokon szerzett 100 méteren, s a legkedvesebb játékoknak is ezt nevezte, melyen a klasszikus sprintszám mellett 200-on, távolugrásban, illetve a 4x100 méteres váltóval is győzött. Karrierje legnagyobb eredményének pedig sorozatban megnyert négy távolugró olimpiai bajnoki címét tartja.


A szerdai sajtóeseményen jókedvűen, készségesen nyilatkozó Lewis azt is elmondta, pályafutása során őt sosem személyek, nagy elődök motiválták, hanem az a cél, hogy tökéletesen teljesítsen, s mindent kihozzon magából. A legenda az Egyesült Államokban edzősködéssel is foglalkozik, 18 éves korig készít fel fiatalokat.

images


"A célom, hogy ne csupán gyorsak legyenek, hanem kész férfiak és nők, akiket nyugodtan engedhetek el egyetemre" - mondta edzői filozófiájáról Lewis, aki első sorban arra a houstoni egyetemre irányítja tanítványait, ahova ő maga is járt, s ahol Leroy Burrell, korábbi világcsúcstartó csapattársa az edző.


Kérdésre válaszolva jelezte, nincs hiányérzete karrierjével kapcsolatban, így a távolugrás szabadtéri világcsúcsának elmaradása miatt sem.

images


"Még 1981-ben leültünk edzőmmel, és feltettük a kérdést, hogy képes vagyok-e négy aranyérmet szerezni egy olimpián, amiben egyáltalán nem voltunk biztosak. Abban ugyanakkor igen, hogy távolban meg tudom dönteni a világcsúcsot. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk a négy aranyat megszerezni. E miatt nyilván kevesebb energia jutott a távolra, hiszen a többi számmal is foglalkozni kellett. Nagyon tisztelem Mike Powellt, de tudom, hogy nagyobbat ugorhattam volna a 8,95 méteres rekordjánál. Összességében azt gondolom, hogy mindenki elégedett lehet, hiszen övé a csúcs, én meg nyertem távolban négy olimpiai aranyat."


A sajtótájékoztatón Lewis több jó tanácsot is megfogalmazott a fiatalok számára, így többek között éppen azt, hogy mindig a nagyobb kihívást válasszák, amikor célokat tűznek maguk elé.


A mai atlétikát, mint mondta, már teljesen más szemmel, szurkolóként figyeli, s véleményt nem is akart megfogalmazni a jelenkor legjobbjairól, így Usain Boltról sem. Ugyanakkor ő még nem sorolja minden idők legjobb atlétái közé a jamaicai sztárt.

images


"Mindig is azt hangoztattam, hogy egy pályafutást akkor lehet megítélni, ha már véget ért, az övé pedig még tart" - tette hozzá Lewis.


A londoni versenyekre visszatérve Lewisnak az tetszett a legjobban, hogy a szervezők Nagy-Britanniát népszerűsítették, az ország sajátosságait hangsúlyozták, a küzdelmeket pedig nagyon élvezte. A férfi távolugrás fináléját viszont egyenesen kiábrándítónak titulálta, s egy a sajtótájékoztatón édesapjával megjelent tízéves fiút magához hívva azt mondta, hogy még őt is fel tudta volna készíteni, hogy döntős legyen.


A sokat viccelődő Lewis a Nike Budapest Félmaratont nagyszerű eseménynek nevezte, többek között azért, mert egész családokat mozgat meg. Mint mondta, csodálja a hosszútáv teljesítőit, ő maga azonban nem vállalkozna rá. "Én addig bírok futni, amíg vissza tudom tartani a levegőt" - mondta viccesen Lewis, aki 18 órától a margitszigeti Nike+ Run Clubban tart majd edzést fiataloknak.

images


A Budapest Félmaraton 21 kilométeres útvonala a főváros legszebb részein halad át. A szeptember 9-i esemény része a Nike hivatalos nemzetközi versenylistájának, amely szeptembertől decemberig 34 városban, közel 400 ezer futó részvételével zajlik.


images
images
images

 
T

TH6777

Vendég
Gyémánt Liga - Blake nyerte a 100 m-t, Rudisha kikapott 800-on

A szám világbajnoki címvédője, Yohan Blake nyerte a férfi 100 méteres síkfutást a csütörtöki, zürichi atlétikai Gyémánt Liga-versenyen, a 800 méter friss olimpiai bajnoka és világcsúcstartója, David Rudisha ugyanakkor meglepetésre kikapott a kétkörös versenyben.

A 22 éves jamaicai Blake - a zuhogó eső ellenére - 9.76 másodperccel versenycsúcsot állított fel, és magabiztosan nyert honfitársa, Nesta Carter (9.95), valamint az amerikai Ryan Bailey (9.97) előtt. A volt világbajnok, szintén amerikai Tyson Gay-t rossz rajt miatt kizárták.


A kenyai Rudisha az etióp Mohammed Amantól kapott ki 800 méteren.

Az első körben ellépett a többiektől, de láthatóan rosszul osztotta be az erejét, mert 200 méterrel a cél előtt utolérték, Aman le is előzte, és 1:42.53 perces idővel diadalmaskodott. Rudisha 1:42.81 perc alatt ért célba.


A nők 100 méteres számában a londoni aranyérmes, jamaicai Shelly-Ann Fraser-Price győzött, honfitársa, Usain Bolt pedig 19.66 mp-es versenyrekordot felállítva nyert 200 méteren.

A szám ötkarikás bajnoka és világcsúcstartója mögött a szintén jamaicai
Nickel Ashmeade (19.85) és Jason Young (20.08) ért célba a második és harmadik helyen.


 
T

TH6777

Vendég
London 2012 - Szentgotthárd díszpolgára lett Pars Krisztián


<right></right>

pars1_xlsport.jpg


Szentgotthárd díszpolgára lett Pars Krisztián, a londoni olimpia kalapácsvető bajnoka.


A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) honlapja - a vasnepe.hu és a masz.hu oldalakra hivatkozva -arról számolt be, hogy az iskola egykori sporttagozatos diákjának köszöntésére megtelt a Széchenyi Általános Iskola sportcsarnoka. Parsot a városi fúvószenekar fogadta, majd képek és videó segítségével felidézték a londoni olimpia legszebb pillanatait. A közönség vastapssal ismerte el Pars teljesítményét.
A díszpolgári címet igazoló okmányt Huszár Gábor polgármestertől vette át a Dobó SE versenyzője.
 
Oldal tetejére