Az otthoni könyvtárak eltűnéséről

Volt idő, nem is olyan régen, amikor a könyv az ember volt. A magánkönyvtárak a kultúra, a jó ízlés és hírszerzés szimbólumai voltak otthonokban és irodákban. Az utóbbi években azonban az otthoni könyvtárak egyre ritkábbak. És a polcok most már nem könyvek, hanem zöld növények és csecsebecsék menedéke.

A magánházakban, a közjegyzõi irodákban, az ügyvédeknél vagy az orvosi rendelőkben — sõt még a népszerû bútorkereskedelmi katalógusokban is — egyre inkább tűnnek el a magánkönyvtárak. “Sokkal ritkább ma már, hogy az emberek könyvtárakat kérnek otthonukba” – mondja a La Shed társalapítója, Sébastien Parent. Megjegyzései megegyeznek a La Presse által idén megszólitott luxus lakásépítőkéivel, akik úgy látják, hogy a magánházaknál az olvasószobák iránti kereslet szűkös.

Az okok szerteágazóak. A québeci digitális könyvértékesítésekre vonatkozó statisztikák azt sugallják, hogy nem egyszerűen a digitalizációról van, hiszen sokkal kevesebb digitális könyvet értékesítenek manapság.

Miért tartunk kevesebb könyvet otthonainkban? A könyvek most végtelenül elérhetőbbek, mint 20 évvel ezelőtt voltak. Korábban az olvasó szükségesnek találhatta a könyvek megőrzését, tudva, hogy ilyen vagy olyen kötetet nem könnyű megtalálni. Az első fordulópont 1968-ban kezdődött, mondja Yvan Lamonde történész, a köteles példány létrehozásával, amely kötelezővé teszi, hogy minden kiadó két példányt adjon a nemzeti gyűjteménynek. A legrosszabb esetben tudjuk, hogy mindig megtalálhatjuk Québec könyveinek egy példányát a Bibliothèque et Archives nationales du Québec-ben, a tartomány nemzeti könyvtárában és levéltárában.

Az elmúlt évtizedekben a következő volt meghatározó: a közkönyvtárak virágzása, a kommunikáció fejlődése és különösen az online kereskedelem, amely lehetővé teszi, hogy néha 48 órán belül könyvet szállítsanak portánkig.

Miért kell tehát könyvet tartanunk, amikor tudjuk, hogy könnyen megtalálhatjuk azt a jövőben is?

(Illusztráció: C. Adam/KMH)

Különösen otthonaikban “értékeljük a helységet, gyakran még a berendezésnél is jobban” – mondja Sebastien Parent építész. “A háztartások hagyományosan egy tágas étkezővel rendelkeztek, tíz székkel, valamint egy gardróbbal és egy hálószobával szekrényekkel. Jelenleg gyakoribb a hat szék, ami alig több, mint amit egy átlag család manapság igényel. Az otthoni könyvtár, bár továbbra is lehet “érdekes építészeti elem”, ma már nem a kultúra vitathatatlan jele.

“Van egy régi gondolat, miszerint a könyv egy bizonyos szociokulturális státus garanciája” – mondja René Audet, a Quebec-i irodalomtudományi és kulturális egyetemek közti kutatások központjának igazgatója. “Gondolok mindezekre a hatalmas üveg könyvespolcokra, azokra amelyekről nem tudjuk, hogy valódi könyveket tartalmaznak vagy csak kis üres dobozok állnak vajon a polcon. ”

Ezek az úgynevezett “homlokzati könyvtárak”. A tapasztalt könyvárúsok emlékeznek még “a mérővel” készített megbízásokra, amikor az számított, hogy könyvek töltsék fel a polcokat, függetlenül a címek, a szerzők vagy a szövegektől. Ezek pusztán díszkönyvek voltak.

Audet úr mosolyogva mondja: Ismerjük a könyvgyűjtemény értékét.

A digitális irodalom és a kultúra szakembere emlékeztet arra, hogy az 1950-es években megjelent “papírkötetek” először még “nyilvános felháborodást okoztak.” Sokan azt gondolták, hogy a könyvet “megalázták” a puhaborító a cserélhető fogyasztás tárgyáva zülleszti az irodalmat. Ma inkább az a feszültség él az olvasóban, hogy gyűjtsön-e egyáltalán könyvet vagy sem?

“Az a személy, aki olvasta és szerette a könyvet, és önként elhatározta, hogy elhagyja azt a metróban, vagy azokban a csöpp kis önkiszolgáló magánkönyvtársakban, amelyek házak előtt és utcasarkoknál jelentek meg, még mindig hisz a könyvben. Van egy csere, egy kommunikáció, amely a könyv szocializációjának ugyanolyan spektrumához tartozik, mint az olvasói körök”- mondja Audet úr.

Ezek az olvasói klubok is egyre népszerűbbek, és látjuk, hogy “az emberek összegyűlnek együtt olvasni és elemezni. Ez új életet ad közkönyvtárakat”- gondolja a szakember.

René Audet megkérdőjelezi azt a nagyon gyakori felvetést, miszerint ma senki sem olvas. Ezzel szemben a valóság az a digitális világban, hogy soha nem olvastunk ilyen sokat – bár nem ugyanazt olvasjuk mint korábban, nem olvasunk ugyanolyan intenzitással, ugyanolyan kitartóan.

“Van egy bizonyos átalakulás. A könyv már nem annyira központi, már nem a kultúra mérője. Ma a szerzők és a klasszikus szövegek ismerete nem jelzi azt, hogy az illető ragyogóan kulturált lenne.

Audet úr saját szakterületétől elmozdulva egy hipotézist tesz közzé. Ma a különböző kultúrák és szubkultúrák közötti könnyű mozgás, illetve a technológiák elsajátításának képessége, az új kommunikációs platformok hatékony használata jellemzi a 21. századi tudóst . És ehhez nincs szükség könyvtárra – még digitálisra sem.

Catherine Lalonde

Fordította: C. Adam / KMH
 
Szerintem vannak akik még emlékeznek a munkahelyi könyv árusokra Magyarországon, akiknél meg lehetett venni a legújabb könyveket, esetleg megrendelni, s részletekben lehetett fizetni. Jucika, Sárika, vagy Pannika jött minden fizetési napon s begyűjtötte a havi részletet... Akkoriban két könyvterjesztő volt csak a Művelt Nép a vidéknek és az Állami Könyvterjesztő Vállalat a fővárosnak.. A kiadók száma is könnyen összeszámolható volt.. Mára a terjesztők és a kiadók is gombamód elszaporodtak, a negyven évvel ezelőtti 20 Ft-os könyvek ma 4500Ft-ba a 100Ft-os lexikonok 10-15000 Ft-ba kerülnek... A Jucikákat , Sárikákat, Pannikákat felváltotta az internetes vásárlás.. Csak a jövedelmek nem változtak jelentősen, meg a lakás méretek.. A családok növekedésével nemhogy könyvtárszoba nem jöhetett szóba de a könyvespolcra is más kellett hogy kerüljön.. Egy idióta kitalálta, hogy 45 qm az ideális élettér, s elkezdték építeni a lakótelepeket, ahol a lakások a kis családoknak is kicsik voltak, a generációs együttélésre pedig alkalmatlanok.. Na és az olvasási szokások is nagyot változtak, az oktatás színvonala is jelentősen csökkent,s ezzel párhuzamosan a követelmények is alacsonyabbak lettek. Ez persze érthető is hisz a pedagógus sem tudott a fizetéséből megélni ezért az órára készülés helyett kozmetikumokat, csodaszereket, biztosítást árult... A kötelező olvasmányokat sem kellett már elolvasni,mert élelmes kiadók megjelentettek összefoglaló kivonatokat.. S akkor megjelentek az e-bookok .. Az ember azt gondolná most már a helyszűke nem szempont, az ügyes(kedő) az áron az ingyenes letöltéssel túllép, most már minden rendben, jöhet a nagy népi olvasás, könyvgyűjtés.. No de most rögtön két dologgal is szembesülhetünk: a bőség zavarával, az olvasási szokások megváltozásával(ezen szokás teljes hiányával). Na és a sznobizmus határtalan térhódításával...Persze egyre gyarapodnak az e-könyvtárak csak ezeket is egyre kevesebben olvassák. Személyes tapasztalataim szerint ahogy egy fiatal kikerül az oktatási rendszerből alig alig olvas, hacsak nem kapcsolódik valamiként szakmájához az olvasás. Az internet adta számos lehetőség miatt gyakorlatilag naprakész lehet bárki szakkönyvek, szótárak, lexikonok nélkül... A szépirodalomra pedig nem is jut idő.. Vannak akik a papír könyvekre esküsznek de ők is csak szinte a régebbi kiadványokat tudják beszerezni a hagyományos formában,de az a réteg egyre kisebb és kisebb lesz aki ezt anyagilag megengedheti magának, s az idő haladtával még kisebb lesz ez a réteg az életkoruk miatt.. Hiszen a fiatalabb generációk már az ide katt, oda katt világ szülöttei... S sajnos a könyvszeretőknek rövidesen be kell érni a közkönyvtárakkal, nyilvános magán és egyetemi könyvtárakkal... Bár a Bajor Állami Könyvtár állományának digitalizációja majdnem befejeződött, a Sorbone és a Lomononszové túl van fél úton, a Kongresszusi Könyvtár, a Vatikáni Könyvtár alapművei már túl vannak...
Éljen tehát a Kindle, a pc-én az okostelefonon, tableten, notebookon olvasás...
 
A könyvolvasás életforma - amely manapság változik. A lányaim kiscsoportosok, de kéthetente járunk a könyvtárba jó másfél éve. Imádják a szépen illusztrált verses-mesés könyveket. Ami az otthoni könyvtárat illeti. Ehhez tágas otthonra, erős és szép könyves szekrényre és jó minőségű könyvekre van szükség. Ez ugye polgári életformát feltételezne - mármint anyagilag -, amelytől a legtöbben messze állunk. Egyébiránt a nyomtatott könyvek tekintélyes része silány minőségű nyomdai termék manapság, amely jó, ha az első olvasást túléli. Egy 70-es évekbeli Bóbita még ma is masszív, élénk színeket mutató kiadás; míg mai reprintje ragasztott, lapjaira eső és fakó színű tákolmány. Az 50-es évektől a 80-as évekig számos olyan kiváló, szépen tervezett és jó anyagból készült kiadás/sorozat született, amely akár 300 évet is kibírna. Ezeket érdemes gyűjteni! Olyan, akár a bakelit. Jól megfér mellette a Kindle, de azért hiányozna, ha nem lenne. Más az atmoszféra.
 
Engem továbbra is elvarázsol a valódi nyomtatott könyv, pedig az életem, szakmám, mindennapi tevékenységeim meglehetősen digitálisak. Amikor kinyitok egy könyvet és megérzem az illatát azt semmi nem tudja pótolni. Kezembe veszek egy könyvet, melyben térképek vannak nekem rögtön egy nagy utazás. Nagyon hasznosnak érzem a Google Maps szolgáltatást, de valahogy ott nem jön ki ugyanez. Aztán a lexikonok...ott is egészen más élmény kézbe fogni, mint a képernyőn bámulni. De egy sima olvasás is egészen más papír alapon. Emberibb. Holott nekem is van konkrétan ebook olvasóm.
Sőt úgy tűnik ez öröklődő :) A gyerekeim odavannak a könyvekért. Igaz ebből adódóan pontosan tudom mit jelent bemenni a könyvesboltba és néhány levett könyvért forintban 5 számjegyűt fizetni. Mégis azt gondolom, hogy megfizethetetlen amikor hallgatom a mesét az olvasottakról, amikor látom miként szabadul ez a fantázia és miként fejlődik a szókincs és kifejezőkészlet naggyá az olvasás által.
Számomra belépni egy nagy könyvtárba vagy könyvesboltba továbbra is katartikus élmény. Ebből a szempontból úgy érzem örökre analóg maradok.
 
Engem továbbra is elvarázsol a valódi nyomtatott könyv, pedig az életem, szakmám, mindennapi tevékenységeim meglehetősen digitálisak. Amikor kinyitok egy könyvet és megérzem az illatát azt semmi nem tudja pótolni. Kezembe veszek egy könyvet, melyben térképek vannak nekem rögtön egy nagy utazás. Nagyon hasznosnak érzem a Google Maps szolgáltatást, de valahogy ott nem jön ki ugyanez. Aztán a lexikonok...ott is egészen más élmény kézbe fogni, mint a képernyőn bámulni. De egy sima olvasás is egészen más papír alapon. Emberibb. Holott nekem is van konkrétan ebook olvasóm.
Sőt úgy tűnik ez öröklődő :) A gyerekeim odavannak a könyvekért. Igaz ebből adódóan pontosan tudom mit jelent bemenni a könyvesboltba és néhány levett könyvért forintban 5 számjegyűt fizetni. Mégis azt gondolom, hogy megfizethetetlen amikor hallgatom a mesét az olvasottakról, amikor látom miként szabadul ez a fantázia és miként fejlődik a szókincs és kifejezőkészlet naggyá az olvasás által.
Számomra belépni egy nagy könyvtárba vagy könyvesboltba továbbra is katartikus élmény. Ebből a szempontból úgy érzem örökre analóg maradok.

Ez igaz, ha budapestiekbol, vagy nagyvarosban elokbol indulok ki.
De mit csinaljon az ember kistelepulesen?

A Kindle es a hozza hasonlo kutyuk el tudjak vinni a vilagot mindenkihez.
Ha lirai akarnek lenni, eddig a vilaghoz nekunk kellett elmenni de most a vilag jon el hozzank!
 
Szerintem vannak akik még emlékeznek a munkahelyi könyv árusokra Magyarországon, akiknél meg lehetett venni a legújabb könyveket, esetleg megrendelni, s részletekben lehetett fizetni. Jucika, Sárika, vagy Pannika jött minden fizetési napon s begyűjtötte a havi részletet... Akkoriban két könyvterjesztő volt csak a Művelt Nép a vidéknek és az Állami Könyvterjesztő Vállalat a fővárosnak.. A kiadók száma is könnyen összeszámolható volt.. Mára a terjesztők és a kiadók is gombamód elszaporodtak, a negyven évvel ezelőtti 20 Ft-os könyvek ma 4500Ft-ba a 100Ft-os lexikonok 10-15000 Ft-ba kerülnek... A Jucikákat , Sárikákat, Pannikákat felváltotta az internetes vásárlás.. Csak a jövedelmek nem változtak jelentősen, meg a lakás méretek.. A családok növekedésével nemhogy könyvtárszoba nem jöhetett szóba de a könyvespolcra is más kellett hogy kerüljön.. Egy idióta kitalálta, hogy 45 qm az ideális élettér, s elkezdték építeni a lakótelepeket, ahol a lakások a kis családoknak is kicsik voltak, a generációs együttélésre pedig alkalmatlanok.. Na és az olvasási szokások is nagyot változtak, az oktatás színvonala is jelentősen csökkent,s ezzel párhuzamosan a követelmények is alacsonyabbak lettek. Ez persze érthető is hisz a pedagógus sem tudott a fizetéséből megélni ezért az órára készülés helyett kozmetikumokat, csodaszereket, biztosítást árult... A kötelező olvasmányokat sem kellett már elolvasni,mert élelmes kiadók megjelentettek összefoglaló kivonatokat.. S akkor megjelentek az e-bookok .. Az ember azt gondolná most már a helyszűke nem szempont, az ügyes(kedő) az áron az ingyenes letöltéssel túllép, most már minden rendben, jöhet a nagy népi olvasás, könyvgyűjtés.. No de most rögtön két dologgal is szembesülhetünk: a bőség zavarával, az olvasási szokások megváltozásával(ezen szokás teljes hiányával). Na és a sznobizmus határtalan térhódításával...Persze egyre gyarapodnak az e-könyvtárak csak ezeket is egyre kevesebben olvassák. Személyes tapasztalataim szerint ahogy egy fiatal kikerül az oktatási rendszerből alig alig olvas, hacsak nem kapcsolódik valamiként szakmájához az olvasás. Az internet adta számos lehetőség miatt gyakorlatilag naprakész lehet bárki szakkönyvek, szótárak, lexikonok nélkül... A szépirodalomra pedig nem is jut idő.. Vannak akik a papír könyvekre esküsznek de ők is csak szinte a régebbi kiadványokat tudják beszerezni a hagyományos formában,de az a réteg egyre kisebb és kisebb lesz aki ezt anyagilag megengedheti magának, s az idő haladtával még kisebb lesz ez a réteg az életkoruk miatt.. Hiszen a fiatalabb generációk már az ide katt, oda katt világ szülöttei... S sajnos a könyvszeretőknek rövidesen be kell érni a közkönyvtárakkal, nyilvános magán és egyetemi könyvtárakkal... Bár a Bajor Állami Könyvtár állományának digitalizációja majdnem befejeződött, a Sorbone és a Lomononszové túl van fél úton, a Kongresszusi Könyvtár, a Vatikáni Könyvtár alapművei már túl vannak...
Éljen tehát a Kindle, a pc-én az okostelefonon, tableten, notebookon olvasás...
*
Tény, hogy nagyot változott a világ és benne mi is. Mostanában nagy divatja van a hangos könyveknek. Több ismerősöm, amikor beül az autójába, bekapcsolja a CD-jét és hallgatja és nem olvassa a világirodalom gyöngyszemei közül azt, amit kiválasztott. Közben vezet és éli az életét, de nem tud lemondani a könyv kínálta történetről, az író által felvázolt környzeti leírásokról, a szereplők jellemzéséről, a cselekmények szövevényeiről, összefoglalva - az irodalomról. A könyv olvasása még most is szokása mindazoknak, akik ingáznak, mert a vonaton még mindig sokan olvasnak. Kérdés, hogy mit olvasnak? Ha olyan könyvet, amilyen filmet néznek oly sokan, a szerelmetes sorozatokra, a pimfl könyvekre gondolok, akkor nem írhatok arról, hogy akár a szókincsük is gazdagodna. Mert ezek a könyvek csak könnyű szórakoztató betütengerek. Nekem is vannak olyan könyveim, melyektől semmi pénzért nem válnék meg, mert valami okból kötődnek hozzám - igen, igen, mindörökre.
 
Sajnos az elet produkal lehetetlen helyzeteket. Mikor kijottunk 2 borond konyvet cipeltunk orsszagrol orszagra. A nagy okosagomba nem merokanalat es tesztaszurot hoztam magunkkal hanem konyveket.
Az elso levest bogrebol meregettem a tanyerba nokedlit meg konyharuhan keresztul szurtem le es onlitettem ra vizet.
PAr ev es rengeteg konyvet kaptunk ,kertunk es vettunk igy teljes nagysagaba a napalit beboritottuk konyves pelccal 12 db.
A hazunk eladasa utan a koltozkodes valami borzalmas volt mindenki kiakadt, meg vagy 10 szer koltoztem es ahogy a gyerekek is kirepultek egyre kisebb haz ill lakast vettem es jelenleg 2 szobas es maradt 5 konyves polc .Az legutobb koltozesnel se penzert se ingyen nem tudtam tuladni a konyvek egy reszen mert nem kellett senkinek se a magayr konyvtaraknak senkinek hirdettem ujsagba ingyen elviheto nem jelentkezett senki.
MEg egy koltozes elott leszek ha mar megoregszek annyira hogy eleg egy kisebb lakas is ,ujbol csokkenteni kell .
A szivem szakad meg erte, de valoban kell selejtezni mert nincs szukseg mar a Revai nagy lexikonra ,mert minden a neten van es tenylegesen nem forgatom naponta a kezembe. Hiaba volt draga es a komplett sorozat meg kell szabaduljak tole. HAza kuldeni se tudom mert a posta koltseg olyan draga hogy en nem tudom kifizetni.
NAgyjabol en igy szabadultam meg fajo szivvel a konyveim 60% tol.
NAgyon sokat vagyok a computeren , es este az agyban sokkal pihentetobb a konyv olvasasa mint megint nezni egy kutyut .
 
Én idősek otthonának, gyermekvárosnak, javítóintézetnek ajándékoztam a könyvtárunkat. Nem szelektáltunk, vagy az összes vagy egy sem! Volt amitől nehezen váltam meg, nagymami filléres könyveitől, vászonkötéses szépirodalmi művektől, de több, mint 2 ezer könyvet nem tudtunk egy másfél szobás lakásban elhelyezni. A nulláról azért sikerült megint kb. 100-150 könyvet összegyűjteni. Ezektől már nem válok meg bármennyire kevés is a hely.
 
Mikor évekkel ezelőtt a világ másik felén találtam magamnak elfoglaltságot, az újságok hirdették a kormány és a Duna Tv akcioját, hogy a környező országok magyar nyelvű iskoláinak gyűjtenek könyveket s az erre szántakat egy pesti könyvkereskedésben lehet leadni.. Mivel vidéki házam már egyébként is "megtelt" elvittem több ezer !! könyvet, azt gondolva a lehető legjobb célra... Nem részletezem de ez ahogy ezt a kormányoktól és az általuk gebinbe adott feladatoktól már megszokhattuk, csak egy szemfényvesztés volt.. Barátaim csodálkozva hívtak, hogy több antikváriumban találkoztak exlibriseimmel.. miért nem nekik szóltam, ha könyvet akartam eladni.. Most, hogy visszaköltöztem (részben) Magyarországra, házamat a kedves szomszédaim széthordták, érdekes módon nem azok, akik ahhoz a kulturális körhöz tartoznak akik olvasnak, vagy legalább értéknek tekintik a könyvet, így a kevéske megmaradt dolgaim egyike a könyvtáram volt... Most dobozokba zárva várják könyveim, hogy új otthonomban elkészüljön az olvasó szobám... mert én is próbálkoztam, hogy elajándékozzam iskolának, intézményeknek, vagy alapítványnak ,de senkinek nem kellettek.... Lehet, hogy a következő költözésem előtt antikváriumot nyitok?
 
Az elmúlt évtizedek alatt egy körülbelül kétezer kötetes saját könyvtárat hoztam össze. Katalogizálva nincsenek, de tudom mit hol találok. Vannak könyvritkaságaim is. Nem szobadísznek vettem őket, hanem olvasom is, bár egy idő óta használok e-book olvasót is. Ebből egy felső kategóriás, Kindle Voyage van. Ennek az előnye az, hogy ha valahová elutazom, nem foglalnak a könyvek helyet a csomagban, a súlyukról nem is beszélve. Az olvasóra rátöltöm az engem érdeklő kőnyveket, és akár a zsebmben elfér. Mindazonáltal a könyvolvasás feelingjét nem pótolja. A könyvek illatát meg pláne nem. Az ebookok egy idő óta azért kerültek nálam előtérbe, mert új nyomtatott könyv számára már nincs több helyem.
 
Én csak megörültem ennek a cikknek semmi több.
És jó volt.
Majd ez után olvasom ki mit írt.
Az is tanulságos.
Sőt az is mit tettünk polcra vagy vettünk meg illetve olvastunk el.
Régi kedvencek elmúlhattak.Már nem tetszenek.
 
Utoljára módosítva:
Nálam a teljesség igénye nélkül így néz ki a házi könyvtár. A hálószobai polcot nem mutatom, mert a hálószoba nem tartozik nagyobb nyilvánosságra. A legtöbb polcon már 2-3 sorban vannak a könyvek.
Bookshelves_01.jpg Bookshelves_02.jpg Bookshelves_03.jpg Bookshelves_04.jpg Bookshelves_05.jpg
 
Ott az internet rengeteg akció van és olcsóbb mintha a könyvesboltban vennéd meg.
Teny, hogy a csomagkuldok nagyon hasznosak, de gondolom azzal sem mondokujat, hogy a konyvek ma mar marha dragak. En alltalaban 1 max 2 nap alatt olvasok el egy konyvet. Gondolom ki tudod szamolni mmennyit koltene igy az ember.
A masik dolog ami lenyeges az az, hogy sok olyan kony v van amit nem venne meg az ember, viszont szivesen elolvasna. Korabban erre ott volt a konyvtar. Ma erre van a kindle. Egyszerre 3000-4000 konyv fer a memoriajaba, amibol lehet valogaqtni.
A koovetkezo ami lenyeges, az az utazas. A munkaba jaras meglehetoosen sok idot jelent, olyankor olvasnii szoktam. A taskaban max 1-2 konyv fer el. A kindlen egyszerre tobb ezer:)
 
Hát... Vettem én is ebook-readert... NEM TUDTAM MEGSZOKNI. Holott számítógépőrült vagyok. Azt hittem, kifejezetten olyan cucc amit emiatt „nekem találtak ki”. Nos, tévedtem...
Talán, ha lenne IGAZI billentyűzete... Akkor felfoghatnám egy icipici laptopnak, úgy közelebb lenner a szívemhez... De ez hogy nyomkodjam az érintőképernyőjét itt meg ott, ráadásul a reakcióideje is szánalmasan lassú... Igazi gomb meg mindössze 3 van rajta... Kell a halálnak!

Úgy döntöttem, ha hiszitek ha nem, ha csak lehet inkább cipelem magammal a laptopomat. Nem tudom mennyit nyom, lusta vagyok lemérni, de 2 kilót biztos, nem lehetetlen azonban az se hogy 3 fölött van, mert jókora display-e van... Igazi „erőgép”. I7 proci dübörög benne... Meg se kottyan neki akár egy 600 oldalas odt doksi, se, akkor se ha agyon van formázva... Nos igen, nehéz, meg van mérete is, de a teljesítményt meg kell fizetni effélékben.

Hát igen, nem lehet mindenhol használni az is igaz. Vonaton még valahogy megoldható... Buszon már kábé sehogyse. Nem hiszitek el, ezen utóbbi problémákra milyen igazán ZSENIÁLIS megoldást találtam ki: Olyan helyeken ahol a laptop használata szóba se jöhet, nos, olyan helyen ELŐVESZEK EGY IGAZI KÖNYVET!

Szóljanak a fanfárok, milyen lángész vagyok!

Utóbbi időben annyira hozzászoktam ehhez (mondjuk: VISSZAszoktam...) hogy gyakran nem is viszem a laptopot magammal. Megvan ennek is a roppant előnye: nem kell félnem hogy ellopják, hogy elhagyom, hogy nekiütöm valaminek és tönkremegy, az az egy könyv messze sokkal könnyebb is, kisebb is, ha mégis elhagyom nem 1500+ dollár megy a levesbe hanem csak kb 3 vagy 5, és a személyes adataim nem vesznek vele együtt, nem kell úgy vigyáznom rá, akármikor összefirkálhatom (ugye, Lomb Kató nyelvtanulási módszerei is ez volt, bocs de eddig elfelejtettem leírni hogy természetesen angol nyelvű könyvekről beszélek, az USA-ban a magyar könyv beszerzése néhány töredékszázalékkal nehezebb azért mint Magyarországon).

Élvezem, na...

Otthon persze mindent a laptopomról olvasok továbbra is. Megvan annak is az előnye. Na de most gondoljatok bele, viszek magammal egy ebook-readert tizensokezer könyvvel. Hétszentség, az út során vagy várakozás során vagy akármikor amikor olvashatnék, EGYET SE fogok elolvasni belőlük, mert az időm oroszlánrésze azzal megy majd el hogy azt VÁLOGATOM, melyik KÖNNYEBB NYELVŰ (ne felejtsük ismét: idegen nyelvű irodalomról van szó...), vagy „melyik tetszik majd vélhetőleg jobban”, stb.

Ha csak 1 könyv van nálam, tetszik vagy se azt kell olvasnom és megértenem, rá vagyok kényszerülve, s emiatt a tanulásra is.

Azt elismerem, ehhez azért már rendelkezni kell egy bizonyos minimális nyelvtudással, mert ha nincs az embernél a laptop, akkor nincs nála ugye szótárprogramse, nincs kitől segítséget kérni... A röhej a köbön az, mire végre megírtam a magam szótárprogramját, mert muszáj volt mert igazán jót nem találtam Linuxra (azaz olyat ami nekem megfelelt volna), addigra kiderült hogy már szinte nincs is szükségem rá, azaz otthon már használhatnám feszt, de alig van példa rá hogy kérdezzek tőle valamit... Na mindegy, ez félig off.

Szóval, a papírkönyveknek igenis megvan a maguk létjogosultsága, akkor is ha eltekintünk a nosztalgikus feelingektől.

Egyelőre főleg azokat a könyveket olvasom ANGOLUL, amiket tinédzserként vagy ifjú felnőttként megszerettem magyar fordításban. Sok olyan van amikből hosszú részeket tudok (magyarul) majdnem kívülről. Érdekes élmény összevetnem őket az angol eredetivel. És rengeteget lehet tanulni ilyesmiből. Néha már szándékosan akkor e viszek magammal laptopot ha tehetném és használhatnám, hanem csak könyvet, mert tudom hogy ha ott a laptop, megint programozni fogok vagy írni vagy akármit ami NEM TANULÁS, ha azonban az angol kötet van a kezemben, azt fogom olvasni, s így tanulom a nyelvet is. És egyre jobban élvezem...

Ismétlem, ehhez valóban kell már egy bizonyos szint az adott nyelvben, amit nem könnyű elérni, de azután már egyre könnyebb, HA, de tényleg csak HA, ha tehát visszatérünk a jó öreg papírkönyvekhez...

Ismétlem: Lomb Katónak igaza volt: a könyv a legjobb barát...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönöm szépen a legújjab fordításod !
nkatalin wrote on bsilvi's profile.
Szia! Nagyon szépen köszönöm a renegát akseli kiborgot már nagyon vártam, lesz folytatása? Lehet tudni hány rész lesz még? Mit fordítasz következőnek? Köszi, ha válaszolsz!Szép napot!
livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322

Statisztikák

Témák
38,167
Üzenet
4,811,163
Tagok
616,265
Legújabb tagunk
ambruska55
Oldal tetejére