Borkedvelőknek, minden, ami borral kapcsolatos

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Canadahun will not allow the display of content protected by copyright law, unless they have the necessary legal rights to display or direct traffic to that content.

A canadahun nem enged, bemutatni, vagy a megtalálásához irányítást adni olyan tartalmú anyagoknak, amelyek a copyright (szerzői jog) által védettek,
csak akkor ha a szükséges legális engedély megvan rá.







Erőt és Egészséget!
:777: Csin-csin!
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Milyen ételhez, milyen bort igyunk?

Elmondhatnánk mi is, de inkább idézünk most dr. Csoma Zsigmond: A Borkóstolás története, művészete és gyakorlata c. könyvéből. Tesszük ezt azért, mert tökéletesen összefoglalta, érzékletesen megfogalmazta. Mi sem tudnánk jobban...

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> Hideg előétel, leves, meleg előétel, hal, középfogás, főfogás, sajt, kávé, gyümölcs-sütemény és desszertbor vagy konyak, szivar. A kávétól és a konyaktól, mint logikus kivételektől eltekintve bármelyik fogáshoz illeszthetünk bort, és tudnunk kell ajánlani a legkülönbözőbb karakterű ételekhez is. A szivarhoz például jól illik egy magas puttonyszámú tokaji aszú. A hideg előételt magyar libamájjal lehet kezdeni és ajánlani a fogadásokon, ehhez csakis tokaji aszú illik. Ez az egyetlen eset, amikor az egyébként az ételsor végéhez illó desszertbort először fogyasztjuk el.
Az általában könnyű, hideg előételekhez könnyű, „hideg” fehérborok illenek legjobban. Ezek az úgynevezett reduktív technológiával készült, könnyű, gyümölcsös illatú és ízű, vékony testű fehérek. Ilyenek főleg a szép rizlingek, chardonnay-k, sauvignon blanc-ok. Akad persze olyan étel is, mondjuk egy magyaros vegyes ízes, amihez szintén kellően hűtve (10-12 fokon), valamilyen rozét ajánlhatunk. Ugyanezt választhatjuk - és itt megint kivétel következik- valamely markánsabb vagy tartalmasabb krémleveshez. Ezt leszámítva a levesekhez értelemszerűen nem illesztünk bort. A meleg előételekhez már inkább kicsit teltebb, oxidatív fehérborok illenek, mondjuk egy nem reduktív olaszrizling, sauvignon blanc, de már a hortobágyi palacsintához megint csak adhatunk rozét. Ez egyébként is majdnem univerzális bornak mondható a gasztronómiában, ha nagyon nem tud a vendégváró háziasszony mit választani, akkor kivéve a nehezebb marhahús és vadételekethez, választhatja a rozét, így tévedhet a legkevesebbet.
Halakhoz ideális bornak számít a zöld veltelíni, esetleg egy finom chardonnay. Ha ezeket a borokat valamilyen főzelékhez ajánljuk, akkor sem hibáz a bort kóstoltató, az ételhez bort ajánló étteremtulajdonos. Bár ez a sokak által kedvelt ételféleség manapság még nem tartozik a vendéglősök kedvencei közé.
A főételek kísérői az étel jellegétől függően világosabb húsok esetében érettebb fehér borok, például néhány éves furmintok, hárslevelűk, testesebb olaszrizlingek vagy szürkebarátok lehetnek. Vörös húsokhoz, különösen mártással, aszalt gyümölccsel tálaltakhoz még inkább vadhúsokhoz, pörköltekhez, testes és érett vörösboroknak kell az éttermi borlapokra kerülniük. Ezek mindenképpen legalább háromévesek legyenek, és lehetőleg a nagyobb testet adó fajtákat válasszanak a vendéglátók. Ilyen borok a cabernet sauvignon, a cabernet franc, a merlot, esetleg egy jó évjáratú kékfrankos, vagy a barrikolt borok, vagy ezek házasítása, például egy jó szekszárdi vagy egri bikavér.
A lényeg nem az, hogy sok borunk legyen, hanem hogy minden típusból tudjunk legalább egyet ajánlani. Különleges borkóstoló élmény várható a juhfark és a királyleányka régi magyar fajtáktól is. Nem véletlen, mert a talaj, a fekvés, az ökológiai adottságok nagymértékben befolyásolják a megkóstolt bor ízét-zamatát. Például a legzamatosabb rizlingeket, Magyarország egyik legjellegzetesebb borát, a Badacsony-Balatonfüred-Csopak vidéke adja. Talaja a különleges fajtajelleget rendkívül kidomborítja. Más ízű itt a rizling, a kéknyelű, a szürkebarát, mint bárhol máshol. A jellegzetes tűzkőíz viszont csak a hegyaljai Mádon, a vulkáni talajok borain, Somlón és a Káli medencében domborodnak ki igazán. Nem véletlen, hogy ez utóbbi helyeken testes, tüzes, zamatos borok mellett aszúborkészítéssel is próbálkoztak már három évszázada. Általában a száraz, félszáraz, testes, részben oxidatív fehérborok, melyek az utolsó másfélszáz évben a Balaton-felvidék olaszrizlingjei is, jól illenek a hagyományos magyar konyha káposztás, tejföllel, esetleg paprikával ízesített ételeihez. Bátran ajánlhatók ezek a borok a magyaros lecsós ételekhez is, de ha a vendég valamilyen nagyobb testű édesvízi hal mellé kérné, akkor sem választ rosszul, feltéve, hogy a bor még a fiatalabbak közé tartozik, és nem túl nagy az alkoholtartalma. Éppen ez utóbbi jellemzői, és a kisebb test miatt ajánlhatjuk ezt a bort is nagyobb balatoni halakhoz például busához. Ha párolni akarunk benne valamilyen halat, nagyon kell vigyázni, mert a savak könnyen kiszárítják a halhúst. Ugyancsak ilyen bort érdemes kínálnunk, ha barna húsú szárnyas van a tányéron. Ide sorolhatjuk a libát, a kacsát, a galambot, és a nem vadon élő vadszárnyasokat is.

Magyaros ételekhez
A magyar borok és ételek ízharmóniájának szabályainál figyelembe kell vennünk azt a történeti tényt, hogy a magyar konyha ősi hagyományai a bográcsban főtt leveses ételekhez kötődnek. A magyar nép eredetileg levesevő volt. A lebbencs leves után a 18. századtól a gulyás vált uralkodóvá. A mindennapi leves nélkül, ma sem érezzük olyan jól magunkat. A leves mindenütt népszerű is a Kárpát medencében, ahol magyar nyelvterületen utazunk. A levesek harmonizációja a borokkal azonban nem könnyű feladat. Ugyanis nagyon sok fajta leves van, amelyekhez más-más borok illenek.
Az ebédre, vacsorára meghívott vendég friss zöldségleveséhez általában finom, könnyű, illatos, zamatos fehér borokat kóstoltathatunk, amelyek megőriztek egy kis ki nem erjedt cukrot. Ebben az esetben ugyanis ezek jól érvényesülnek, és kellemesen kiegészülnek a zöldségek édeskés ízeivel.
Tejfölös friss zöldséglevesek esetében a tejföl kidomborítja a savanyú alapíz, és szépen kiegészíti a zöldségek enyhén édeskés ízét. Fiatal, friss és élénksavú fehér borok itt kiválóan megállják a helyüket, de nagyon érdekes harmonizációt adhat a szürkebarát típusú félédes fehér bor is. A savanyú íz a középkort uralta, amikor kevés édesség, édesítő szer állt rendelkezésre.
Húslevesek, metélt tésztával és zöldségekkel. A húslevesekben a hús és a zsír édeskés ízhatása kiegészül a sós ízzel. Száraz, határozott, de nem durva savú fehér borok és nem túl csersavas vörös borok képezik itt az ideális ízhatást.
A vízpartok, a vízi életmód jellegzetes levese és étele a hallé, a halászlé volt. A dunai vagy a tiszai módon (szegedi) készült halászlében a pirospaprika kesernyés és csípős ízei harmonikusan kiegészülnek a halak enyhén édeskés ízével és a sós íz hatásával. Száraz, testes, határozott és finom savú borok és karakteres fűszeres vörös borok kellemes egyensúlyt teremthetnek. A korhelyhalászlében, a citromlé és a tejföl a savanyú íz hatását is bevezeti. A legkarakteresebb száraz fehér boraink somlói és tokaji furmint és fűszeres kadarka és a bajai, szekszárdi, villányi vörös boraink kiváló partnereknek bizonyulnak.
A legelterjedtebbek a gulyás típusú levesek. Finom csersav tartalmú és fűszeres vörös borok itt már feltalálják magukat, és kiválóan elkísérik ezt az egész világon nagyra értékelt nemzeti levesünket.
Az igazi bablevesek füstölt hússal és tejföllel készülnek. Itt már csersavdúsabb, markánsabb, férfiasabb vörös borokkal is sikerrel próbálkozhat a vendéglátó, mert ezek a borok az emésztést, a hüvelyesek héjának emésztését segítik, puffasztó hatásukat is csökkentik.
A hideg gyümölcsleveseknél figyelembe kell venni, hogy a készítéstől függően az édes, a savanykás és az enyhén kesernyés ízek alkotják-e ezeknél a leveseknél az alapízt. Ez a félédes és az édes fehér borok birodalma (félédes szürkebarát, debrői hárslevelű, muskotály, villányi aranyhárs, siklósi hárslevelű, tokaji édes szamorodni, aszú).
Borleves esetében egyértelműen ugyanazt a bort kell felszolgálni, amelyből a leves készült.
A gulyás mellett a káposztás ételek a legelterjedtebbek a magyar konyhán, a magyar hagyományos háztartásban. A káposztát már a középkor óta elkülönített káposztáskertben termesztették, nagyon sokféle módon készítette el a magyar konyha. Általában hússal együtt készültek a káposztás ételek, amelyek a jobbágy-paraszti és a nemesi, főúri étlapokon, asztalokon mindig megtalálható, feltálalt ételek voltak. Ezért a leveses és pörköltes ételek mellett a magyar konyha a káposzta és a főzelékek konyhája is volt. A káposzta különösen közel áll a magyar szívekhez, a káposztalevél alakjához hasonlították a történeti Magyarország földrajzi határai által kirajzolt területet. Nincs magyarabb étel, mint a káposzta - mondta Apaffy Mihály erdélyi fejedelem. Az erdélyországi változásokról írt emlékeztetőjében számos káposztás ételről és boros fogadásról, borkóstolásról tudósított Apor Péter. A borok itt is jól érvényesültek a rostos káposztalevél emésztése során.
A zsírosabb halakból készült halpörkölt (angolna, harcsa) a csersavasabb vörös borokat is kiválóan elbírja. A zsír lecsökkenti a csersavak keserűségét. A túróscsuszás halpörköltekre (különösen a mohácsi túróscsuszás kecsege pörköltre) a száraz, testes, határozott savú fehér bor és a karakteres fűszeres vörös bor a legmegfelelőbb.
A sült halak feltálalásánál a dorozsmai molnár ponty és a rácponty esetében az ízesítés és a kísérő alapanyagok ízhatása a döntő. Ezért ezeknél a testes és határozott savú fehér borok élveznek előnyt, vagy a gömbölyű, bársonyos és harmonikus vörös borok. Rántott halaknál, amik forró zsírban vagy olajban sülnek ki, a tüzes és határozott savú fehér borok mellett a karakteres, csersavdús vörös borok is jól érvényesülnek. Roston és a nyárson sült halak szárazon, zsír nélkül és kevés ízesítéssel készülnek, így jó választás a testesebb és harmonikus savú fehér bor.
A szárnyasokhoz és különféle húsokhoz szintén (bárány, borjú, birka, marha, sertés) az elkészítési módok és az ízesítések alapján választhatjuk ki a bort. A magyar konyha a hosszúlevű és a rövidlevű bográcsban készült ételekre épült a korábbi évszázadokban. A hosszúlevű ételek a leveses ételek, a rövidlevűek pedig - pörköltek, paprikások, tokányok - testes, tüzes, határozott savú borokat kívántak. A magyar ember még a pörköltes ételeket is viszonylag bő, sűrű és ízes lével szereti fogyasztani.
A pörköltes ételeken kívül a húsok leggyakoribb elkészítési formája a sütés. A sütőben sült fehér húshoz a harmonikus savú fehér és vörösbor, sertés és marha - illetve a vadhúsokhoz - viszont a telt, csersavban gazdag, tüzes vörös borokat lehet ajánlani. A rántott húsok szintén a testes és csersavdús vörös borokat igénylik. A roston és nyárson sült húsok, a főtt húsok, a füstölt húsok, a felvágottak, hurkák, kolbászok, szalámik szintén vörös bort igényelnek, amely lehet testesebb és kevésbé testes, csersavasabb és kevésbé csersavas.
A liba- és kacsamáj ma már a közfelfogás szerint szinte hungarikumnak számító különleges csemegék, amelyek fenséges ízükkel és árukkal igazi királyi étkeknek számítanak. Ennek megfelelően királyi minőségű borokat is kívánnak. A hidegen vagy melegen tálalt liba- és kacsamájnál csak a borok királyát, a tokaji aszút kínáltathatjuk, vagy a siklósi édes traminit. A liba- és kacsamáj rafináltan édes és elegánsan kesernyés ízei szinte mennyei életre kelnek a tokaji aszú csodálatos íz- és zamatvilágával.



Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A világhírű tokaji bor

Vajon miben rejlik a tokaji borok évszázados népszerűségének titka? Miért más ez a bortermelő vidék, mint a többi? Milyen szőlőfajtából készül az aranyszínű, gyakran mézillatú, olykor testes, máskor lágy bor, amely minden alkalomra - így Karácsonyra - is kitűnő ajándék?

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
34471_1.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Világhírüket elsősorban a tokaj-hegyaljai bortermelő vidék klímájának és egyedülálló adottságainak köszönhetik, ugyanis a tétség talaj- és időjárási viszonyai rendkívül kedvezőek a bortermelés számára.
Az itt készült borok különleges szőlőfajtákból, különleges eljárásokkal készülnek - innen az egyedi, megismételhetetlen ízvilág.
<table class="keret" align="center" border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="468"> <tbody><tr><td class="megjegyz" style="">Egy kis bor-történelem
Tokaj-hegyalján már az őskorban is jelen volt a szőlő, hiszen Erdőbényén egy ősi szőlőfajta lenyomatait találták, amit el is neveztek Vitis tokayensis-nek.
A szőlőtermesztést valószínűleg a kelták vagy a trákok honosították meg ezen a területen, hiszen honfoglaló őseink már fejlett szőlőkultúrát találtak itt.
IV. Béla a tatárjárást követően olasz és vallon szőlőmunkásokat telepített be, nekik köszönhetően tért hódított a fejlettebb szőlőtermesztés.
1650 körül egy húsvéti ünnepre a fejedelmi család udvari papja, Sepsi Laczkó Máté, az Oremus szőlő terméséből aszúsodott szemek felhasználásával áldozati bort készített. Ez volt az első tokaji aszú. Ezt követően az aszúkészítés elterjedt Tokaj-Hegyalján és megkezdte világhódító útját.
</td></tr> </tbody></table>

<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="200"> <tbody><tr><td>
34476_157005.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Édes aszú
Az aszúszemek úgy keletkeznek, hogy a hosszú meleg ősz folyamán a szőlőfürtök túlérnek, nemes penészréteg alakul ki rajtuk, amely elősegíti a szőlő héján keresztül a bogyó belsejében lévő víz távozását. Ennek köszönhetően megnő a szem cukortartalma, savtartalma pedig lecsökken.
Október végén, december elején az aszúszemeket leszüretelik. A szedést
hagyományos módon, 28–30 literes puttonyokkal végzik. A puttony alján 1–1,5 liter úgynevezett tokaji esszencia keletkezik, amit az a aszúborok dúsítására használnak fel. A szőlőt zúzzák, s ezt adják a musthoz. A tokaji borokat ún. Gönci hordókban készítik. Édessége attól függ, hogy egy ilyen hordóhoz mennyit adnak az aszúszemekből. Minél többet, annál édesebb lesz a tokaji. A hozzáadott mennyiséget puttonyokkal mérik, ez az adat olvasható az üveg oldalán (3 puttonyos). Általában 3–5, de a különlegesen édes borokhoz akár 6 puttony aszúszemet adhatnak.
<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="200"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
34475_157014.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>
Tokaji szőlőfajták
Furmint: Kilenc alfajtája ismert, többségük azonban kiszorult az ültetvényekből. Tőkéje erős növekedésű, kevés, hosszú, felfelé növő vesszőt nevel. Levele alig tagolt, legfeljebb karéjos, fűrészesen fogazott szélű. Fürtje középnagy, hengeres, bogyói gömbölyűek. Késői, október második felében érő fajta, nagyon jól aszúsodik. Tokaj-Hegyalja fő fajtája, a Tokaji Aszú és Szamorodni nagyrészt ebből a szőlőből készül. Bora közepes illatú, kemény, testes, tüzes, robosztus. Jól érlelhető.
Hárslevelű: Régi hegyaljai fajta. Hajtása szintén felfelé törő, levele kerekded, csipkés szélű. Fürtje jellegzetesen hosszú, laza, vége olykor fecskefarkszerűen elágazik. Szintén erős növekedésű, érése a Furminthoz hasonlóan kései. Töppedésre, aszúsodásra hajlamos, termése karakteres aromaanyagokkal rendelkezik. Német nyelvterületen Lindenblattrige néven ismert. Hazánkban Tokaj-Hegyalja második jellegzetes fajtája, de a Somlói, és Villány-siklósi borvidéken is termesztik. Bora finom hársméz illatú és zamatú, kemény, testes, fanyar utóízű.
Sárga muskotály: A leírásokban a legkorábban említett fajták egyike. Középerős növekedésű, hajtásai elfekvőek. Termése fajtajellegzes íz- és illatjegyekkel rendelkezik, savai jól beérten is szépek maradnak. Levele szeldelt, fűrészesen fogazott szélű. Betegségekkel szemben ellenállóképessége nagyon gyenge. Gyakran utólag édesítik, ilyenkor az édesség az ízeket elfedi. Kitűnő házasítási alapanyag.
Kövérszőlő: Régi, Erdélyből származó, pontuszi eredetű fajta, amelyet elsősorban a romániai Cotnar vidékén termesztenek. A Furmintnál 1-2 héttel korábban, október első felében szüretelhető, kemény bort adó, de finom savösszetételű fajta. Kitűnően aszúsodik. Nagy bogyója miatt az aszúsodott termés is szaporán szedhető. A termesztésbe való visszatérése a Tokaj-Hegyaljai szüret kezdetét hozhatja korábbra. Széthúzva ezzel a szüreti időszakot. Ezen túl ízben és zamatban gazdagíthatja és a korabeli ízekhez közelebb hozhatja a tokaji borkülönlegességeket.
Zéta (Oremus): Király Ferenc és munkatársai nemesítették 1951-ben. 1990 óta államilag minősített fehérborszőlő. Középerős növekedésű, lombszerkezete a Furmintra emlékeztet. Fagytűrő képessége átlagos. Közepes a termőképessége és a szárazságtűrése. Peronoszpórára és lisztharmatra igen fogékony. Bora a Furminthoz hasonló, testes, harmonikus, finom savösszetételű. Terméséből tokaji borkülönlegességek is készíthetők.



Maszek kérdés: ha ilyen finom és világhírű boraink vannak, akkor vajon miért ajánlotta fel az EU oly "bőkezűen", hogy Magyarországon támogatják a szőlőtőke kivágását???


További információ: www.pannontokaj.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Házi pincészet, vinotéka - hasznos tanácsokkal

Ha vendéget fogadunk, a lakóhelyünkre, de legalább a hazánkra jellemzõ bort illik az étkezéshez, köszöntéshez vagy a beszélgetéshez ajánlani. Ehhez otthon egy kisebb borkészletet kéne tartanunk, amit vinotékának nevezünk. A bor a palackban tovább érik. Ezért az érési folyamatok ismerete szükséges az otthoni vinotéka kialakításához, fenntartásához.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
9106_1876_s.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Környezet
A vinotékában több-kevesebb ideig kívánjuk borainkat tartani, így a kedvezõ tárolási körülmények igen fontosak. A borok élõ anyagok, és az érést befolyásoló paramétereknél tárgyalt módon fejlõdnek tovább a palackban is. Ennek megfelelõen a vinotékának stabilan alacsony hõmérsékletűnek kell lennie. Ideális lenne a "pincehõmérséklet" (kb. 11-13 °C), de ez gyakran nem megoldható. Ha kicsit melegebb is a tárolóhely, ügyeljünk arra, hogy a hõmérséklet minél stabilabb legyen, mert a hõtágulás miatt változó térfogatú bor szinte szivattyúként működve szívja, nyomja a levegõt a dugón keresztül. Ez kedvezõtlen oxidációs elváltozásokhoz vezethet. Több levegõ juthat a palackba, ha a dugó kiszárad, összezsugorodik. Ezt akadályozzuk meg a palackok fektetett tárolásával. A borok nem fénystabilok. Fokozottan igaz ez a vörös borokra és az oxidatívan érlelt idõs, fehér borokra. Ilyenkor fokozottabb színanyag kiválással kell számolnunk. Pezsgõknél újabban beszélnek a "fény-íz"-rõl. Ezek az ízt okozó vegyületek a fény hatására képzõdnek. Borainkat tároljuk lehetõleg sötét helyen, de mindenféleképpen a direkt napfénytõl védetten.

Borok eltarthatósága
A borok eltarthatóságát a tárolási körülmények mellett összetételük is meghatározza. Egy bor annál tovább tartható el, minél több benne az alkohol, a sav és a szárazanyag. Ez utóbbiban a cukortartalom is benne van. Az alkohol egyértelműen gátolja a mikrobiológiai folyamatokat. Az érés során a savtartalom csökken. Savak egyrészt a bor élvezeti értékében játszanak nagy szerepet, másrészt az alacsony pH-érték is szabályozza a borban lejátszódó kémiai és biológiai folyamatokat. A szárazanyagtartalom ugyancsak fontos a bor harmóniájának kialakításában. Általában egy reduktív, üde száraz bort kevesebb ideig tudunk eltartani, mint egy oxidatív édes bort. Ez nem csak a bortípus függvénye, hanem az alapanyagé is, hiszen az oxidatív kezelést sem bírta volna a bor, ha az eltartásért felelõs paraméterei nem megfelelõek.

Borkészlet
Lehetõleg kevesebb borféleséget, de tételenként több palackot helyezzünk el a vinotékánkban. Legsokrétűbbek a rozé és a száraz fehér borok. Ezeket az aperitiftõl kezdve a második fogásig is tudjuk ajánlani a legtöbb esetben. Természetesen vörös bort is kell tartanunk, mert fõleg a második fogásnál fordulnak elõ olyan, ételek melyekhez szükséges. Esetleg az étkezést megkoronázó desszerthez érdemes valamilyen illatos, édesebb fehér bort tartanunk. Ezekbõl a borokból tételenként legalább 4 palack szükséges. Egy a megismeréshez, egy a késõbbi ellenõrzéshez, ismeret-felfrissítéséhez, és persze legalább kettõ az étkezésekhez, fõleg ha vendégeket fogadunk. Kevesebb mennyiségre van szükség pezsgõbõl, hiszen az a köszöntések, ünnepek itala. Hasonló alkalmakkor kerülhetnek elõ borkülönlegességek, ritkaságok, melyekbõl értékük és egyediségük miatt nem tartunk jelentõsebb mennyiséget.



Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Milyen sajthoz milyen bort igyunk?

A bor és a sajt különlegesen jó házasságot alkot, mondják. Persze ez is attól függ, hogy milyen sajthoz milyen bort választunk.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
20507_cheese.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>
Camembert és brie sajtok
Általában magas - 45-75% - zsírtartalmúak, többségük pasztőrözött tehéntejből készül. Könnyű, száraz pezsgő, valamint alkohol- és savszegény fehérbor ajánlható hozzájuk.

Lágy és kenhető sajtok
Nagy részük pasztőrözött tehéntejből készül. Savakban gazdag rizlinget, tanninszegény, lágy vörösbort kívánnak társul.


Kecskesajtok
Ezekhez a sajtokhoz a már hosszabb ideje hordóban érlelt fehérborok, illetve a nem gyümölcsillatú vörösborok illenek.

Félkemény sajtok
Többségük nyers tehéntejből készül. Magas alkoholtartalmú, savakban gazdag fehér- és vörösborokkal harmonizálnak.

Kemény sajtok
Ezek a sajtok - pl. eidami, cheddar, parmesan - aromásak, savasak, kellemesen kesernyések. Hozzájuk a magas tannintartalmú borok ajánlhatók, mivel kiemelik a cserzőanyag tartalmat.

Kék sajtok
Ezek a sajtok - pl. Roquefort, Stilton, Gorgonzola - zsírosak, nehezek, de gazdag íztartalmúak. Legjobban élvezhetők magas, természetes cukortartalmú fehérborokkal fogyasztva. Ennek a kívánalomnak leginkább a Tokaji aszú felel meg.



Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Pinot Noir - a borok királynője

Az Első Pesti Borivók körének Pinot Noir-kóstolójából kiderül, hogy a górcső alá vett borok melyike milyen. Fényképes beszámoló!

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
26251_nyit.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>A Pinot noir, más néven a Kékburgundi, Burgundia fő fajtája. Azonban hűvösebb vidékeken is megterem. Tömör fürtű, vékony héjú szőlő, ezért esős vidékeken könnyen rothad. Korán érik. Középvörös színű, fiatalon cseresznyére és eperre emlékeztet az illata, az érett boroké pedig sokszor vadra, édesgyökérre és mohára. Hazánkan Egerben, Villányban, Sopronban találhatóak legszebb boraik. Feltétlenül divatos bor, hiszen nagyon kevés van belőle itthon. Az elmúlt évek sokszor már évjáratos terméseiből választottunk.
A fajta fő érdekessége a finom lágy savakban rejlik, mely sok odafigyelést igényel. Színe egyébként eltér a nagy vörösborokétól, jóval áttetszőbb, megjelenésében üdébb és karcsúbb. Nem is szabad benne a Cabernet íz vagy színvilágát keresni. Színében és illatában a piros húsú gyümölcsök dominálnak. A szakirodalom hosszú, akár 3-5 évnél is hosszabb érlelhetőségről beszél, ezt a tesztünk nem tudta alátámasztani.
Sokan - főleg szekszárdiak - a kadarkához hasonlítják, de annak fűszeressége eltér a pinot noir eleganciájától. A kóstolás vakteszt keretében zajlott, és az alábbi eredményt hozta.
<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26233_andrea.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>1. Szent Andrea Pinot Noir 2002 Eger
Rövid jellemző: Petúnia, muskátli illata. Friss, fiatalos, tanninokban dús, szép savak díszítik. Ár-érték arányban messze a legjobb. Leheletnyi animalitás, és az új fahordós érlelés teszik még elegánsabbá.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100"> <tbody><tr><td>
26223_5uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26234_weniger.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>2. Weninger Pinot Noir 2002 Sopron
Rövid jellemző: Intenzív nem teljesen fajtajellegű illat, hosszú, kellemes, kerek utóízzel, érdemes eltenni még, van potenciálja.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100"> <tbody><tr><td>
26223_5uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26235_roman.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>3. Prahova Valley Pinot Noir 2000, Románia
Rövid jellemző: Málnás, csokoládés íz. Itt aztán van extrakt. Erős test, hosszú, kiegyensúlyozott utóíz.
Hát a szomszédban is tudnak jót készíteni.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100"> <tbody><tr><td>
26223_5uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>




<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26236_vyl2002.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>4. Vylyan Pinot Noir 2002 Villány
Rövid jellemző: Sötét, sokat sejtető szín. Animális, hosszú utóíz, délies melengető alkohollal. Legjobb a Vylyan Pinot Noir-ok közül. Nem hiába évek óta kiemelten foglakozik a pincészet a fajtával.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="85"> <tbody><tr><td>
26222_4uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26237_vyl2000.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>5. Vylyan Pinot Noir 2000 Villány
Rövid jellemző: Jó évjárat szép kerek bora, éppen csak lemaradva testvérétől. Csúcspontja közelében van, most kell meginni.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="85"> <tbody><tr><td>
26222_4uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26252_dugo.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>6. Domaine Zichy Pinot Noir 2002 Szekszárd
Rövid jellemző: Különleges, zöld gyökér, zeller illata jelenik meg. Nyers, friss, savas, hosszú utóíz.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="85"> <tbody><tr><td>
26222_4uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26238_teleki.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>7. Csányi Pincészet Teleki Pinot Noir 2002 Villány
Rövid jellemző: Élénk, fiatalos fajtajellegű illat. Ízében kicsit gyümölcsös.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="67"> <tbody><tr><td>
26221_3uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26239_gal.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>8. Gál Tibor Pinot Noir 2002 Eger
Rövid jellemző: Erős, melegséget árasztó bor, kicsit földes, animális illattal. Barrique jegyek fedezhetőek fel benne.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="67"> <tbody><tr><td>
26221_3uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26241_vyl2001.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>9. Vylyan Pinot Noir 2001 Villány
Rövid jellemző: Animális íz, kicsit öregecske. Nem volt emlékezetes évjárat.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="67"> <tbody><tr><td>
26221_3uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26242_polgar.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>10. Polgár Zoltán Pinot Noir 2002 Villány
Rövid jellemző: Erős, cabernet franc-ra emlékeztető illat és íz, csípős alkohollal, a friss palackozás jegyei még érezhetőek, vannak tartalékai
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="50"> <tbody><tr><td>
26220_2uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26252_dugo.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>11. Jekl Pinot Noir 2000 Villány
Rövid jellemző: Elején kis fiatalos pezsgés, ami később szellőztetéssel eltűnik, elfárad. Nem karakteres, de jó bor.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="67"> <tbody><tr><td>
26221_3uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26243_huba.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>12. Szeremley Pinot Noir 2003 Balaton
Rövid jellemző: Érdekes, mentolos, fűszeres illat, ami ízre lágysággal párosul, hosszú utóízzel. Ár-érték aránya kedvező !
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="67"> <tbody><tr><td>
26221_3uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26244_thummerer.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>13. Thummerer Tekenőháti Pinot Noir 1997 Eger
Rövid jellemző: Egykori szép bor, túl van a csúcspontján, megöregedett. Béke poraira.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="32"> <tbody><tr><td>
26224_1uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26245_liszt.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>14. Liszt Pincészet Pinot Noir 2001 Szekszárd
Rövid jellemző: Fanyar, kesernyés, kicsit üres. Nem karakteres bor, de messze a legolcsóbb.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="50"> <tbody><tr><td>
26220_2uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26246_gere.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>15. Gere Tamás Pinot Noir 1999 Villány
Rövid jellemző: Parfümös, furcsa illat, disszonáns íz. Elfáradt.
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="50"> <tbody><tr><td>
26220_2uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26252_dugo.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>16. Polgár Zoltán Pinot Noir 2001 Villány
Rövid jellemző: Csípős, hosszú utóíz. Cabernet Franc kísért. Hol a fajtajelleg?
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="32"> <tbody><tr><td>
26224_1uveg.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>



<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26247_vyl99.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>17. Vylyan Pinot Noir 1999 Villány
Nem értékelhető. Már nem.



<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="400"> <tbody><tr><td>
26253_csapat.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>






A pinot noir akkor szép, ha elegáns
<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="69"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
26254_logo2.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Bár nem tömegével beszerezhető fajta, érdemes rendszeresen kóstolni, elegáns savai, gyümölcsös, néha csokoládéra emlékeztető jegyei szép élményt jelentenek a hosszú téli estéken, és jó kísérője mártásoknak, vad és egyéb vörös húsoknak, vagy akár báránynak.

<!-- Cikk end --><!-- Lista --><!--<table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" class="text12"> <tr> <td style="color:'#1D8AB2'">Előnyei:</td> </tr> <tr> <td>
cikklist.gif
Gyors és látványos fogyás
cikklist.gif
Korlátlan mennyiségű, magas proteintartalmú étel bevitele
cikklist.gif
Bizonyítottan működik</td> </tr> </table>
--><!-- Lista end --><!-- Lista --><!--<table width="100%" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" class="text12"> <tr> <td style="color:'#1D8AB2'">Hátrányai:</td> </tr> <tr> <td>
cikklist.gif
A diéta szigorúan korlátozza a fogyasztható ételeket
cikklist.gif
A magas protein tartalmú ételek túlzott fogyasztása rombolja olyan létfontosságú szerveinket, mint a szív és a vese.</td> </tr> </table>
-->
Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Borospince nélkül ér valamit az élet?

A jó bor igazi kincs, ezért kezelése kellő körültekintést igényel. Aki igazán kedveli a nemes nedűt, a palackok tökéletes tárolására is gondot fordít. Persze nem mindenki tudja az üvegeket valódi borospincébe rejteni, ahol a levegő páratartalma és az állandó hőmérséklet megóvja az italt a romlástól.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
32075_2892_8.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Mégse csüggedj, néhány évig otthonodban is érlelheted kedvenceidet, ha betartasz néhány szabályt.
1. Keresd meg a leghűvösebb és legszárazabb helyiséget a lakásban. Válassz északi fekvésű szobát, ahol ritkán hevül fel túlzottan a levegő és kevesebb a fény. Tökéletes tárolóhelyet persze nem fogsz találni, de néhány évig így is megfelelő minőségű marad az ital.
2. A dugó lélegzik, ezért a kiválasztott szobában nem szabad erős illatoknak szállni a levegőben. Óvd a bort az ételszagtól, parfümillattól, festékszagtól. A mostanában kedvelt illóolajok és füstölőpálcák illatát is magába szívhatja a palack.
3. Válassz sötét sarkot, mert a bor nem viseli el a közvetlen fényt – sem napét, sem lámpáét. A legjobb, ha ablaktalan helyiségbe helyezed őket, például a spájzba. Jobb híján takard le sötét anyaggal az üvegeket.
4. Az palackokat fektetve tárold, különben kiszárad a dugó, és a beáramló levegő gyorsan öregíti a nedűt. Egy állva felejtett üvegben néhány hónap alatt szinte biztos, hogy megromlik még a legnemesebb ital is.
5. A bornak nyugalomra van szüksége, ezért a polcokat tedd stabil helyre, és ne rendezgesd állandóan őket. Elég, ha 3–4 havonta óvatosan fordítasz rajtuk egyet. Felbontáskor se rázd a palackot, hogy a lerakódott borkő az üveg alján maradjon.
6. A tökéletes tárolási és fogyasztási hőmérséklet fehérbornál 8–10 °C, vörösnél 14–18 °C. Az ennél melegebb italt hűtsd be, mielőtt az asztalra kerül.
7. Ha tartozik a lakáshoz pince, körülbelül 70 százalékos legyen ott a páratartalom, hogy a dugó ne tudjon kívülről száradni. Ha túl száraz a levegő, tegyél néhány tálkába vizet az üvegek mellé. Ez utóbbi a lakásban is jó szolgálatot tesz.



Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Bor-tudor

Sok mindent mesélnek borokról, hordókról, sokan mégsem tudják, hogy miért különbözik az egyes borok alkoholtartalma, miből készülnek a boroshordók vagy hogy miért kénezik a bort. Összegyűjtöttük és megválaszoltuk a leggyakrabban előforduló kérdéseket.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
27388_p.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Miért készítik a hordókat tölgyfából?
A hordókhoz olyan fára van szükség, amelynek porózus (lyukacsos) a szerkezete. Ilyen a kemény, alakítható és vízálló tölgy. Használatának első évében barrique borok kerülnek ki belőle. Lágy és az idő múlásával egyre jobb ízt kölcsönöz nekik.
Az egyik bor alkoholtartalma 9, a másiké 15%. Miért? A bor alkoholtartalma a szőlő cukortartalmától függ, mert az alkohol a
gyümölcscukor erjedésekor keletkezik élesztő segítségével. Annál erősebb a bor, minél közelebb szüretelték az egyenlítőhöz hozzá a szőlőt. Természetesen az alkoholtartalmat sok más is befolyásolja: a szőlőterület tengerszint feletti magassága, az időjárás, a szőlőfajta és a szüret ideje.
<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="150"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
27390_1.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Miért drágábbak az édes borok?
A jó minőségű, édes borokat olyan szőlőből készítik, amelyeket a nap és a nemespenész érlelt-rothasztott. Ehhez sokáig kell a szemeket a tőkén hagyni, és ezért nagy az esélye annak, hogy az eső tönkreteszi. A szüret kézi munkával történik, ami drágává teszi az így készített italt (pl. Tokaji aszú).
Miért kénezik a bort? A ként tisztító- és konzerváló hatását több ezer éve ismerik. Napjainkban is ezzel védik a szőlőtőkéket a lisztharmat ellen. A borkészítés során szinte mindig használják a kéndioxidot (SO2), ezzel akadályozzák meg, hogy a bor oxidálódjon, azaz a levegő oxigénje kapcsolatba lépjen a must vagy a bor alkotóelemeivel. A kéndioxid hátránya, hogy már kis mennyiségben is kellemetlen ízt ad az italnak. Többek között ezért is szabályozták felhasználható SO2-mennyiséget. Ez az érték egyre csökken.
Milyen szerepe van az üvegnek? A 18. században az üvegfújó tüdejétől függött, hogy mekkora és milyen alakú lett a palack. Napjainkban a legtöbb pincészet egységes üvegeket használ. A bor származási helye és minden fontos tudnivaló a címkén található.
Rosszabb lesz a bor nagyobb üvegben? A borosüvegek általában 7,5 decisek. Léteznek azonban fél, egy- és kétliteresek is. Az “egyszerűbb” borokat gyakran nagyobb térfogatú üvegbe töltik. De ez is viszonylagos, mert egy jó pincészet egyszerűbb bora is igen jó minőségű. Egyes szakértők szerint a jó borok nagyobb üvegekben kedvezőbben érnek, és a gyűjtők szívesen vásárolnak különleges italokat ilyen kiszerelésben.
<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="150"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
27391_2.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Mikor kell pihennie a bornak?
A jó borosgazda palackozás után pihenteti a borait. Vannak borkereskedők, aki azt állítják, annak már nincs jelentősége, hogy
szállítás után már több napja pihen az üvegben a bor, vagy éppen most vették le a teherautóról. Ideális azonban, ha felnyitás előtt 1-2 hetet pihen a palack. Ha sietős, meg lehet gyorsítani a folyamatot. Az üveget bő két órára be kell tenni a hűtőbe, majd lassan az ideális hőmérsékletre emelni a bor hőfokát (fehér: 10, vörös 16 °C-fok). A hideg ugyanis stabilizálja az italt. Öregebb évjáratok legalább egy napig legyenek a hűtőben - állítva!
Kell-e dekantálni a borokat? Régebben dekantálták a borokat, azaz az üvegből átöntötték egy kancsóba. Erre azért volt szükség, hogy az üvegben levő üledéket, ami megkeserítette az italt, elválasszák. Ma már csak ritkán van szükség erre az eljárásra, mert a gyártás során tisztítják, filterezik a borokat. A szakértők egy része azért is ajánlja a dekantálást, hogy a bor illata és íze a levegőn jobban érvényesülni tudjon. Ám ugyanennyi hozzáértő szerint a levegő rossz hatással van a nedűre. Az eljárás azonban szemet gyönyörködtető.
Illik-e a pezsgő az ételhez? A pezsgő kitűnő ital, de a hagyományok szerint csak desszerthez lehet kínálni. A szénsav ugyanis elmossa az aromákat, és kárba vész a főétel kitűnő íze. A legújabb divat szerint azonban egy pohár finom pezsgőt nyugodtan el lehet fogyasztani az étkezés során.
Megfigyelted már, hogy az üzletek polcain 3-4 féle formájú üvegben sorakoznak? Segítünk felismerni őket:

1. Bordói üveg - az biztos, hogy Bordeaux vidékéről származó italokat ebbe az üvegbe palackozzák. Máshol egyébként tölthetnek bele fehéret vagy vöröset is. Ezt a készítőjük dönti el.
2. Burgundi üveg - a bordói üveghez hasonlóan a borász választja ki a tartalmát.
3. Rajnai üveg - a 70-es években használták, napjainkban egyre ritkább.
4. Tokaji üveg - nemcsak a benne lévő ital, az üveg formája is védett márka.
5. Divat üvegek - a szakemberek örömére csak rövid ideig palackoznak ezekbe bort.

Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Milyen ételhez, milyen bort igyunk?

Elmondhatnánk mi is, de inkább idézünk most dr. Csoma Zsigmond: A Borkóstolás története, művészete és gyakorlata c. könyvéből. Tesszük ezt azért, mert tökéletesen összefoglalta, érzékletesen megfogalmazta. Mi sem tudnánk jobban...

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> Hideg előétel, leves, meleg előétel, hal, középfogás, főfogás, sajt, kávé, gyümölcs-sütemény és desszertbor vagy konyak, szivar. A kávétól és a konyaktól, mint logikus kivételektől eltekintve bármelyik fogáshoz illeszthetünk bort, és tudnunk kell ajánlani a legkülönbözőbb karakterű ételekhez is. A szivarhoz például jól illik egy magas puttonyszámú tokaji aszú. A hideg előételt magyar libamájjal lehet kezdeni és ajánlani a fogadásokon, ehhez csakis tokaji aszú illik. Ez az egyetlen eset, amikor az egyébként az ételsor végéhez illó desszertbort először fogyasztjuk el.
Az általában könnyű, hideg előételekhez könnyű, „hideg” fehérborok illenek legjobban. Ezek az úgynevezett reduktív technológiával készült, könnyű, gyümölcsös illatú és ízű, vékony testű fehérek. Ilyenek főleg a szép rizlingek, chardonnay-k, sauvignon blanc-ok. Akad persze olyan étel is, mondjuk egy magyaros vegyes ízes, amihez szintén kellően hűtve (10-12 fokon), valamilyen rozét ajánlhatunk. Ugyanezt választhatjuk - és itt megint kivétel következik- valamely markánsabb vagy tartalmasabb krémleveshez. Ezt leszámítva a levesekhez értelemszerűen nem illesztünk bort. A meleg előételekhez már inkább kicsit teltebb, oxidatív fehérborok illenek, mondjuk egy nem reduktív olaszrizling, sauvignon blanc, de már a hortobágyi palacsintához megint csak adhatunk rozét. Ez egyébként is majdnem univerzális bornak mondható a gasztronómiában, ha nagyon nem tud a vendégváró háziasszony mit választani, akkor kivéve a nehezebb marhahús és vadételekethez, választhatja a rozét, így tévedhet a legkevesebbet.
Halakhoz ideális bornak számít a zöld veltelíni, esetleg egy finom chardonnay. Ha ezeket a borokat valamilyen főzelékhez ajánljuk, akkor sem hibáz a bort kóstoltató, az ételhez bort ajánló étteremtulajdonos. Bár ez a sokak által kedvelt ételféleség manapság még nem tartozik a vendéglősök kedvencei közé.
A főételek kísérői az étel jellegétől függően világosabb húsok esetében érettebb fehér borok, például néhány éves furmintok, hárslevelűk, testesebb olaszrizlingek vagy szürkebarátok lehetnek. Vörös húsokhoz, különösen mártással, aszalt gyümölccsel tálaltakhoz még inkább vadhúsokhoz, pörköltekhez, testes és érett vörösboroknak kell az éttermi borlapokra kerülniük. Ezek mindenképpen legalább háromévesek legyenek, és lehetőleg a nagyobb testet adó fajtákat válasszanak a vendéglátók. Ilyen borok a cabernet sauvignon, a cabernet franc, a merlot, esetleg egy jó évjáratú kékfrankos, vagy a barrikolt borok, vagy ezek házasítása, például egy jó szekszárdi vagy egri bikavér.
A lényeg nem az, hogy sok borunk legyen, hanem hogy minden típusból tudjunk legalább egyet ajánlani. Különleges borkóstoló élmény várható a juhfark és a királyleányka régi magyar fajtáktól is. Nem véletlen, mert a talaj, a fekvés, az ökológiai adottságok nagymértékben befolyásolják a megkóstolt bor ízét-zamatát. Például a legzamatosabb rizlingeket, Magyarország egyik legjellegzetesebb borát, a Badacsony-Balatonfüred-Csopak vidéke adja. Talaja a különleges fajtajelleget rendkívül kidomborítja. Más ízű itt a rizling, a kéknyelű, a szürkebarát, mint bárhol máshol. A jellegzetes tűzkőíz viszont csak a hegyaljai Mádon, a vulkáni talajok borain, Somlón és a Káli medencében domborodnak ki igazán. Nem véletlen, hogy ez utóbbi helyeken testes, tüzes, zamatos borok mellett aszúborkészítéssel is próbálkoztak már három évszázada. Általában a száraz, félszáraz, testes, részben oxidatív fehérborok, melyek az utolsó másfélszáz évben a Balaton-felvidék olaszrizlingjei is, jól illenek a hagyományos magyar konyha káposztás, tejföllel, esetleg paprikával ízesített ételeihez. Bátran ajánlhatók ezek a borok a magyaros lecsós ételekhez is, de ha a vendég valamilyen nagyobb testű édesvízi hal mellé kérné, akkor sem választ rosszul, feltéve, hogy a bor még a fiatalabbak közé tartozik, és nem túl nagy az alkoholtartalma. Éppen ez utóbbi jellemzői, és a kisebb test miatt ajánlhatjuk ezt a bort is nagyobb balatoni halakhoz például busához. Ha párolni akarunk benne valamilyen halat, nagyon kell vigyázni, mert a savak könnyen kiszárítják a halhúst. Ugyancsak ilyen bort érdemes kínálnunk, ha barna húsú szárnyas van a tányéron. Ide sorolhatjuk a libát, a kacsát, a galambot, és a nem vadon élő vadszárnyasokat is.

Magyaros ételekhez
A magyar borok és ételek ízharmóniájának szabályainál figyelembe kell vennünk azt a történeti tényt, hogy a magyar konyha ősi hagyományai a bográcsban főtt leveses ételekhez kötődnek. A magyar nép eredetileg levesevő volt. A lebbencs leves után a 18. századtól a gulyás vált uralkodóvá. A mindennapi leves nélkül, ma sem érezzük olyan jól magunkat. A leves mindenütt népszerű is a Kárpát medencében, ahol magyar nyelvterületen utazunk. A levesek harmonizációja a borokkal azonban nem könnyű feladat. Ugyanis nagyon sok fajta leves van, amelyekhez más-más borok illenek.
Az ebédre, vacsorára meghívott vendég friss zöldségleveséhez általában finom, könnyű, illatos, zamatos fehér borokat kóstoltathatunk, amelyek megőriztek egy kis ki nem erjedt cukrot. Ebben az esetben ugyanis ezek jól érvényesülnek, és kellemesen kiegészülnek a zöldségek édeskés ízeivel.
Tejfölös friss zöldséglevesek esetében a tejföl kidomborítja a savanyú alapíz, és szépen kiegészíti a zöldségek enyhén édeskés ízét. Fiatal, friss és élénksavú fehér borok itt kiválóan megállják a helyüket, de nagyon érdekes harmonizációt adhat a szürkebarát típusú félédes fehér bor is. A savanyú íz a középkort uralta, amikor kevés édesség, édesítő szer állt rendelkezésre.
Húslevesek, metélt tésztával és zöldségekkel. A húslevesekben a hús és a zsír édeskés ízhatása kiegészül a sós ízzel. Száraz, határozott, de nem durva savú fehér borok és nem túl csersavas vörös borok képezik itt az ideális ízhatást.
A vízpartok, a vízi életmód jellegzetes levese és étele a hallé, a halászlé volt. A dunai vagy a tiszai módon (szegedi) készült halászlében a pirospaprika kesernyés és csípős ízei harmonikusan kiegészülnek a halak enyhén édeskés ízével és a sós íz hatásával. Száraz, testes, határozott és finom savú borok és karakteres fűszeres vörös borok kellemes egyensúlyt teremthetnek. A korhelyhalászlében, a citromlé és a tejföl a savanyú íz hatását is bevezeti. A legkarakteresebb száraz fehér boraink somlói és tokaji furmint és fűszeres kadarka és a bajai, szekszárdi, villányi vörös boraink kiváló partnereknek bizonyulnak.
A legelterjedtebbek a gulyás típusú levesek. Finom csersav tartalmú és fűszeres vörös borok itt már feltalálják magukat, és kiválóan elkísérik ezt az egész világon nagyra értékelt nemzeti levesünket.
Az igazi bablevesek füstölt hússal és tejföllel készülnek. Itt már csersavdúsabb, markánsabb, férfiasabb vörös borokkal is sikerrel próbálkozhat a vendéglátó, mert ezek a borok az emésztést, a hüvelyesek héjának emésztését segítik, puffasztó hatásukat is csökkentik.
A hideg gyümölcsleveseknél figyelembe kell venni, hogy a készítéstől függően az édes, a savanykás és az enyhén kesernyés ízek alkotják-e ezeknél a leveseknél az alapízt. Ez a félédes és az édes fehér borok birodalma (félédes szürkebarát, debrői hárslevelű, muskotály, villányi aranyhárs, siklósi hárslevelű, tokaji édes szamorodni, aszú).
Borleves esetében egyértelműen ugyanazt a bort kell felszolgálni, amelyből a leves készült.
A gulyás mellett a káposztás ételek a legelterjedtebbek a magyar konyhán, a magyar hagyományos háztartásban. A káposztát már a középkor óta elkülönített káposztáskertben termesztették, nagyon sokféle módon készítette el a magyar konyha. Általában hússal együtt készültek a káposztás ételek, amelyek a jobbágy-paraszti és a nemesi, főúri étlapokon, asztalokon mindig megtalálható, feltálalt ételek voltak. Ezért a leveses és pörköltes ételek mellett a magyar konyha a káposzta és a főzelékek konyhája is volt. A káposzta különösen közel áll a magyar szívekhez, a káposztalevél alakjához hasonlították a történeti Magyarország földrajzi határai által kirajzolt területet. Nincs magyarabb étel, mint a káposzta - mondta Apaffy Mihály erdélyi fejedelem. Az erdélyországi változásokról írt emlékeztetőjében számos káposztás ételről és boros fogadásról, borkóstolásról tudósított Apor Péter. A borok itt is jól érvényesültek a rostos káposztalevél emésztése során.
A zsírosabb halakból készült halpörkölt (angolna, harcsa) a csersavasabb vörös borokat is kiválóan elbírja. A zsír lecsökkenti a csersavak keserűségét. A túróscsuszás halpörköltekre (különösen a mohácsi túróscsuszás kecsege pörköltre) a száraz, testes, határozott savú fehér bor és a karakteres fűszeres vörös bor a legmegfelelőbb.
A sült halak feltálalásánál a dorozsmai molnár ponty és a rácponty esetében az ízesítés és a kísérő alapanyagok ízhatása a döntő. Ezért ezeknél a testes és határozott savú fehér borok élveznek előnyt, vagy a gömbölyű, bársonyos és harmonikus vörös borok. Rántott halaknál, amik forró zsírban vagy olajban sülnek ki, a tüzes és határozott savú fehér borok mellett a karakteres, csersavdús vörös borok is jól érvényesülnek. Roston és a nyárson sült halak szárazon, zsír nélkül és kevés ízesítéssel készülnek, így jó választás a testesebb és harmonikus savú fehér bor.
A szárnyasokhoz és különféle húsokhoz szintén (bárány, borjú, birka, marha, sertés) az elkészítési módok és az ízesítések alapján választhatjuk ki a bort. A magyar konyha a hosszúlevű és a rövidlevű bográcsban készült ételekre épült a korábbi évszázadokban. A hosszúlevű ételek a leveses ételek, a rövidlevűek pedig - pörköltek, paprikások, tokányok - testes, tüzes, határozott savú borokat kívántak. A magyar ember még a pörköltes ételeket is viszonylag bő, sűrű és ízes lével szereti fogyasztani.
A pörköltes ételeken kívül a húsok leggyakoribb elkészítési formája a sütés. A sütőben sült fehér húshoz a harmonikus savú fehér és vörösbor, sertés és marha - illetve a vadhúsokhoz - viszont a telt, csersavban gazdag, tüzes vörös borokat lehet ajánlani. A rántott húsok szintén a testes és csersavdús vörös borokat igénylik. A roston és nyárson sült húsok, a főtt húsok, a füstölt húsok, a felvágottak, hurkák, kolbászok, szalámik szintén vörös bort igényelnek, amely lehet testesebb és kevésbé testes, csersavasabb és kevésbé csersavas.
A liba- és kacsamáj ma már a közfelfogás szerint szinte hungarikumnak számító különleges csemegék, amelyek fenséges ízükkel és árukkal igazi királyi étkeknek számítanak. Ennek megfelelően királyi minőségű borokat is kívánnak. A hidegen vagy melegen tálalt liba- és kacsamájnál csak a borok királyát, a tokaji aszút kínáltathatjuk, vagy a siklósi édes traminit. A liba- és kacsamáj rafináltan édes és elegánsan kesernyés ízei szinte mennyei életre kelnek a tokaji aszú csodálatos íz- és zamatvilágával.


Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyógyító vörösbor

A franciáknál jóval ritkábban fordulnak elő szívbetegségek, mint más országokban. A titok nyitja a minden főétkezésnél az asztalra kerülő vörösborban rejlik.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
34615_34583_vorosbor.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>A vörösborban egy különlegesen egészséges antioxidáns, a rezveratrol nevű anyag található. Ez a vegyület főleg a szőlő héjában és magjaiban található. (A fehér bornak jóval alacsonyabb ilyen tekintetben a hatóanyag-tartalma, mivel már a borkészítés elején eltávolítják a szőlő magját és héját.) Nagyon sok betegség ellen nyújthat védelmet. A rezveratrolnak a szívbetegség megelőzésében, a gyulladások csökkentésében éppúgy szerepe lehet, mint a rák megelőzésében vagy a hormonpótlásban. A mélyebb okokat még ma is kutatják, egyelőre állatkísérletekre alapozzák a tudósok állításaikat.
Már napi egy pohár vörösbor is elég rezveratrolt juttat a szervezetbe, hogy kifejtse jótékony hatását.
<table class="keret" align="center" border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="468"> <tbody><tr><td class="megjegyz" style="">Hígítja a vért, gátolja a meszesedést
A rezveratrol vérhígító tulajdonságú. Meggátolja, hogy az egyes vérlemezkék összetapadjanak, és így vérrög képződjön az erekben. Ha a rög a szív- vagy az agyi erekbe kerül, az ér elzáródása miatt az oxigén nem tud eljutni e létfontosságú szervekbe, így a szívben infarktus, az agyban sztrók alakul ki.
A rezveratrol az erek meszesedését is gátolja. Csökkenti ugyanis a „rossz” koleszterin, azaz az LDL-koleszterin oxidációját. Ez (is) felelős az erek falára felrakódó, azokat szűkítő és a keringést akadályozó plakkokért, s az érfalak rugalmatlanná válásáért.
</td></tr> </tbody></table>
A rezveratrolon kívül más antioxidánsok is kimutathatók a vörösborban. Egy különleges flavonoid például, amely a vörösbor mellett a zöld teában is megtalálható, fontos szerepet játszhat a szívbetegségek előfordulásának csökkentésében. További hasznos alkotóelemek a szaponinok (olívaolajban és a szójaolajban is vannak), ugyancsak szívvédő tulajdonságúak. Ráadásul a szervezet képes könnyen felvenni-feldolgozni e vegyületeket.
Nemrég felfedezték, hogy a vörösbor egy további különleges anyagot, quercetint is tartalmaz. Erről azt tartják (noha pontos tulajdonságait, hatását még ma is tanulmányozzák), hogy a tüdőrák megelőzésében lehet valamelyes szerepe.

Önpusztító ráksejtek,maguktól szétesnek
A vörösbornak a rák megelőzésében fontos szerepet tulajdonítanak. A rezveratrol minimális szintre csökkenti például a DNS mutációk mennyiségét és gátolja a szabadgyökök oxidációját. (Az oxidáció hatására alakul át az egészséges sejt tumorossá.) Képes beindítani a rákos sejtek önpusztítását is: a folyamat során a daganatos sejtek szétesnek, és a falósejtek „kitakarítják” őket a szervezetből.
A már kialakult rákok esetében még egy pozitív hatása lehet a vörös borban található vegyületnek. Rájöttek, hogy a rezveratrol képes meggátolni a rákos sejteket tápláló erek kialakulását, így vágva el a tumort a tápanyag-utánpótlástól. Eddig főleg a mell-, bőr- és prosztata daganatoknál, valamint a leukémiánál figyelték meg a vörösbor hatóanyagának pozitív hatását.
A vörösbor rákmegelőző hatása erőteljesen érvényesül az emésztőszerveknél is. A vastagbélrák általában a bélben megjelenő polipokból fejlődik ki. Egy vizsgálat szerint a sört és gabona-alapú röviditalokat fogyasztók 18 százalékánál, az absztinensek 12 százalékánál, – míg a vörösbort fogyasztók között csak egy százalékuknál voltak megfigyelhetők vastagbél-polipok.

Mint egy hormon, pótolja az ösztrogént
A rezveratrol egyik különleges tulajdonsága, hogy képes a szervezetben az ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódni, és ösztrogénként viselkedni! Így természetes ösztrogénhiányos állapotokban – például menopauza idején, egyes nőgyógyászati betegségek esetén, fenyegető oszteoporózisnál (csontritkulás) – a mérsékelt vörösbor-fogyasztást is magában foglaló étrendet hatásosnak tartják a kutatók.

Mi az, hogy „mérsékelt”, avagy: mértékkel
A vörösborról szóló tudományos álláspont tehát kétségtelen: rendszeres és mérsékelt fogyasztása egészséges. Csakhogy mennyi az annyi? Hiszen ha valaki vedeli a (vörös)bort, nem egészséges lesz, hanem alkoholista.
Érdekes, hogy a mérték mást jelent az amerikai kutatók, és mást az európai kutatók szerint. Az USA-ban az ajánlott mérték napi egy pohár nőknek és két pohár férfiaknak. Az EU mérték lazább: akár két-három pohár is lehet nőknek, és három-négy pohár férfiaknak. Ez esetben mi inkább az amerikai mértéket ajánlanánk.

Amikor ellenjavallt

Minden jó tulajdonsága ellenére van, amikor ellenjavallt a vörösbor fogyasztása. Ide tartoznak:
- a magas vérnyomásosak
- a szívritmus-zavartól szenvedők
- a májbetegek
- a migrénesek
- a gyomorfekélyesek
- a refluxbetegségtől, gyomorégéstől szenvedők
- az apnoés alvászavarral küzdők

Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Palackposta a borról

A bor nemes ital, különösen, ha valóban minőségi. Ám nem mindegy, hogyan szolgáljuk fel, még az is árulkodik, ahogyan kinyitjuk a palackot.

<!--<table width="110" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" align="left"> <tr> <td>
kep_01.jpg

pix_y.gif

</td> <td>
spacer.gif
</td> </tr> </table>--> <table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="110"> <tbody><tr><td>
37118_275052.jpg
</td><td rowspan="2">
spacer.gif
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Pezsgőt, illetve egyes esetekben a fehér- és rozéborokat jegesvödörben szokás az asztalhoz hozni. A palackot először megvizsgáljuk: nagy lendülettel nyakkal lefelé fordítjuk és a fény felé tartjuk. Ha a bor fátyolos, opálos vagy zavaros, akkor nem szolgálható fel.


<table align="right" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="133"> <tbody><tr><td rowspan="2">
spacer.gif
</td><td>
37119_275055.jpg
</td></tr> <tr><td class="megjegyz" style="" align="center" bgcolor="#cff2f9">
</td></tr> </tbody></table>Ez az eljárás óborok felszolgálásánál, különösen több évig érlelt vörösborok esetén viszont tilos! Itt a képződött üledékről igen lassan töltjük le a bort. A palack kinyitásakor a körszalag letépése helyett célszerűbb és elegánsabb, ha a kupak tetejét késsel levágjuk. A teljes kapszula levágása vagy letépése a borillemtan súlyos megsértését jelenti. Ezután gondosan töröljük le a palack száját, egyrészt tisztasági okokból, másrészt ón- vagy ólomkupak esetén hosszabb tárolás után a kupak alatt mérgező hatású karbonátok keletkezhetnek. A dugóhúzót mélyen belefúrjuk a dugóba, de nem fúrjuk át teljesen, nehogy parafatörmelék kerüljön a borba. A dugó kihúzása után a dugót megszagoljuk, és ha nem érzünk hibára utaló illatot (szagot), a palack száját belülről szalvétával kitöröljük.
Először mindig a vendéglátó saját poharába kell tölteni egy keveset, majd a jelenlévő, arra legérdemesebb vendég poharába. Ezután az óramutató járásával megegyező irányban haladunk az asztal körül, mindig a vendégek jobboldaláról töltve.

Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Veszélyben a hazai bortermelés?

Az európai borreform tervezet szerint négyszázezer hektár szőlőt kell kivágni az Európai Unió területén. Hazánkban a kivágásért hektáronként 2 millió forintos támogatást fizetne az unió a gazdáknak, és ez megfelelő birtoknagyságnál komoly összeget, akár 100 milliós tételt is jelenthet - mondta Kamocsay Ákos, a Hilltop Neszmély Zrt. főborásza a Klubrádió reggeli műsorában.
Az unió területén rengeteg az olyan ültetvény, ahol párlási bort termelnek, ami valóban indokolatlan - véli a főborász. Mint mondta, hazánkban nem termelnek párlási bort. Hozzátette: a borszükségleteket és az exportot nézve Magyarországon mind a nyolcvanezer hektárnyi bortermelő területre szükség van, de gazdaságosan kell működtetni azokat.
Sajnos megvan az esély arra, hogy ha a reformtervezet megvalósul, akkor indokolatlanul csökkenjen hazánk szőlőterülete- vélte Kamocsay Ákos.
A főborász kiemelte: ugyanakkor az unióban létrehozták az úgynevezett „Nemzeti Borítékot" amibe az EU a bortermelésre szánt támogatási összeget helyezi. Arról minden nemzet maga dönt, hogy a támogatást mire fordítja- mondta a szakember.

Forrás: http://www.boraszat.hu/?mit=hirek&mi...8&startlapid=1
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Variációk forralt borra

Hello Minden Borkedvelőnek!

Egyre hidegebbek és sötétebbek az esték, ahogy lassan araszolunk az év vége felé. Különféle, házilag is könnyen elkészíthető illatos, gyümölcsös forralt borokkal azonban felmelegíthetjük didergő testünket-lelkünket, és garantáltan nem fogunk szomorkodni!

Ime néhány varriáció forralt borra:

Forralt bor rummal <o>:razz:></o>:razz:>
Hozzávalók 12 személyre: 1 narancs, 1 citrom, 1,5 l vörös bor, 10 db szegfűszeg, 2 darab fahéj, 1 vanília rúd, 8 db kardamom mag, 30 dkg cukor, 2,5 dl rum
Előkészítés: A narancsot, citromot megmossuk és vékony szeletekre vágjuk.
Elkészítés: Nagy lábasba öntjük a bort, beletesszük a fűszereket, a citromot, a narancsot, a cukrot és felforraljuk. A felforralt borhoz öntjük a rumot, és flambírozzuk, - azaz - meggyújtjuk. Amikor a láng elaludt, azonnal szervírozzuk, a fűszereket és a gyümölcsöt nem tesszük a poharakba.<o>:razz:></o>:razz:>


Forralt bor aszalt gyümölcsökkel <o>:razz:></o>:razz:>
Hozzávalók 6 személyre: 1 narancs, 3 szegfűszeg, 2 darabka fahéj, 1 kk. reszelt gyömbér, 5 dkg mazsola, 5 dkg vegyes aszalt gyümölcs, 1 l vörösbor, 15 dkg kockacukor, 1 kis pohárka rum
Előkészítés: A narancsot meghámozzuk(a fehér belsejét kikaparjuk!), kis darabka héjat félreteszünk, a gyümölcshúst vékony karikákra vágjuk. A fűszereket és a félretett narancshéjat sűrű vászondarabkába kötjük, és benedvesítjük. A mazsolát és az aszalt gyümölcsöket megmossuk.
Elkészítés: A bort zománcozott vagy rozsdamentes lábasba öntjük, hozzáadjuk a kockacukrot és a fűszereket. Lassú tűzön felforraljuk, míg a tetején fehér hab keletkezik (kanállal leszedjük). Hozzáöntjük a rumot, beletesszük az aszalt gyümölcsöt, a mazsolát, jól összekeverjük, és meleg helyen állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek (kb. 20 perc). Eltávolítjuk a fűszeres csomagocskát, a poharak aljára egy-egy szelet narancsot teszünk, és ráöntjük az aszalt gyümölcsös forró italt.<o>:razz:></o>:razz:>


Fahéjas forralt bor <o>:razz:></o>:razz:>
Hozzávalók: <st1:metricconverter productid="3 dl" w:st="on">3 dl</st1:metricconverter> vörösbor, <st1:metricconverter productid="3 dl" w:st="on">3 dl</st1:metricconverter> fehérbor, <st1:metricconverter productid="3 dl" w:st="on">3 dl</st1:metricconverter> víz, 12 dkg cukor, fahéj,
szegfûszeg, 0,5-1 citrom leve, a díszítéshez citromkarikák
Elkészítés: A vörös- és a fehérbort összeöntjük. A vizet a fahéjjal és a szegfűszeggel felforraljuk, beleszórjuk a cukrot. Amikor elolvadt a cukor, hozzáadjuk a bort, és gőzölgésig hevítjük. Elzárjuk, majd hozzákeverjük a citrom levét. <o>:razz:></o>:razz:>


Gyümölcsös forralt bor <o>:razz:></o>:razz:>
Hozzávalók: 1 liter vörösbor, 8 szem szegfűszeg, 6 dkg mazsola, 5 dkg aszalt alma, szilva és /vagy meggy, 1 alma, 0,5 citrom, 5 dkg cukor, fahéj
Elkészítés: A hozzávalókat összekeverjük, majd felforraljuk. Almakarikákkal forrón kínáljuk.<o>:razz:></o>:razz:>

Forrás: www.mindmegitta.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A bor, dr. Vásony Lajos

Idézet, a A kémia és vívmányai, II. rész, Kir. Magy. Természettudományi Társulat, Budapest, 1940, 204-210. o.

A bor a szôlô kierjesztett leve, más gyümölcsök erjesztett levét tilos "bor" néven forgalomba hozni. A magyar bortörvény tiltja az almabor, ribizkebor stb. elnevezést.
Ha kevés átlagszôlôbôl 2-3 naponkint mustot készítünk s ezt megfokolván, látjuk, hogy cukortartalma már nem szaporodik lényegesen, akkor megjött a szüret ideje. Kivételes eset, ha erôs rothadás fellépése sietteti a szüretelést, vagy pedig különleges, értékesebb minôség nyerése céljából a mennyiség rovására túlérésre várunk.
Szüretkor a fürtöket a szedô osztályozza, az ép fürtöktôl elkülönítve gyûjti a rothadt, beteg, éretlen fürtöket. A leszüretelt fürtöket régebben kádban csömöszölôkkel zúzták vagy zsákba téve, lábbal taposták, ma zúzókkal, malmokkal, bordás henger- vagy kúppár között cefrévé zúzzák. Ha a cefre 12-48 óráig áll, a must a magból, héjból több festô- és zamatanyagot, csersavat, hamut old ki, így testesebb, zamatosabb, de sötétebb színû és durvább ízû bort kapunk, s ha a kocsányok még zöldek, akkor kellemetlen kocsányíz is származhatik. Ezért szokás a kocsányok elkülönítése, a lebogyózás.
A szétzúzott bogyóból a mustnak csak egy része folyik ki magától, a héjhoz, maghoz tapadó mustot ki kell sajtolni. A szakaszosan mûködô sajtóknál kerek, vagy négyszegletes, fából, kôbôl, vagy vasból készült tányéron áll a kosár. Ez lehet vagy négyszegletes s oldalai lyukacsos keményfadeszkák, vagy lécekbôl készült henger. A nyomószerkezet régi fajtája a bálványsajtó, melynél hosszú nyomógerenda végére függesztett kôsúly adja a nyomóerôt. Ma a csavarorsós sajtókat használják. Ezeknél a csavarorsó a tányér közepébe van beépítve, s ezen a csavaranyát hajtórúddal forgatják. A legerôsebb hatásúak a hidraulikus sajtók.
A zúzott szôlôcefre nagyobb kádba kerül, melynek egy része szûrôráccsal vagy vesszôfonattal van elrekesztve; innét kiszivattyúzható a magától kifolyt színmust. A cefre megmaradt részét a sajtókosárban egyenletesen szétterítik, ráteszik a fedôlapot, vánkosfákat s megindul az elsô sajtolás. Egyszeri sajtolás nem elég, két-háromszor szoktak sajtolni. A törkölyt széttépik s újra berakják, vagy a törköly szélébôl 20-30 cm-nyit levágnak s ezt a tetejére rétegezve újból sajtolják. A többször sajtolt törkölynek is kb. a fele must. Vízzel kivonva törkölybor készítésére használható, vagy pedig hordókba, betonmedencékbe tapossák, szôlôlevéllel, nedves agyaggal légmentesen letapasztják s késôbb pálinkafôzésre használják. 100 kg szôlôbôl átlag 75 kg = 68 l. must lesz.
A must édességét mustmérôvel mérik. A nálunk is használt klosterneuburgi mustmérôt Babo a Balling-féle szaccharométer módosításával készítette. Ugyanis számítás szerint a 20 Bg.-os mustban 3% az oldott nem-cukor és 17% a cukor, tehát ilyen arány szerint dolgozta át a mérô skáláját. A mérô nem ad teljesen pontos cukorfokot, különösen nagy a hiba a gyenge és sûrû mustoknál. Németországban az Oechsle-mérôt használják, ez a valóságos fajsúlyt adja; pl. 67 Oe<sup>o</sup> =1,067 fajsúly.
A klosterneuburgi fok cukorsúlyszázalék és 0,6-0,64-el szorozva a kierjesztett bor alkohol-térfogatszázalékát adja. Az Oe-fok 5-tel osztva a must cukortérfogatszázalékát, 8-cal osztva a leendô bor alkohol-térfogatszázalékát adja. A must fokolását még nem erjedô, tiszta, szûrt musttal, 15 C<sup>o</sup>-on kell végezni.
A frissen sajtolt must, különösen a színmust, zavaros, több helyen lenyálkázással tisztítják. Gyenge kénezéssel pár napra megakasztják az erjedés megindulását. Ezalatt a must leülepedik, s tisztáját lefejtik az erjesztôhordókba. A lenyálkázás különösen a rothadt szôlôbôl szûrt mustnál ajánlatos.
Erjesztésre 15-18 C<sup>o</sup>-ú helyiség a legjobb. Jó, ha az erjesztôhelyiség föld felett van, hogy az erjedési CO<sub>2</sub> könnyen eltávozhassék; mert 1 hl 20<sup>o</sup> -os must leerjedése 4,5 m<sup>3</sup> CO<sub>2</sub>-t termel. A szôlôrôl a mustba rengeteg sok csíra kerül, jó és rossz élesztôk (apiculatus, torula), penészek, baktériumok. Rendesen a gyengén erjesztô és illósavtermelô apiculatus van túlsúlyban, s ez indítja meg az erjedést, de ennek hatása elég hamar visszaesik, mert az alkoholt nem bírja, s ekkor már a jobb borélesztôk között áll a verseny. A penészeket teljesen elnyomja az erjedés, a káros baktériumok azonban már az erjedés alatt, de még inkább utána okozhatnak bajt.
A jó erjedés biztosítására Semichion a "fermentation superquatre" eljárást ajánlja, aminek lényege az, hogy legalább 4% alkohol legyen jelen a mustban már az erjedés megindulásakor. Az elsô mustot óborral szeszezi, azután az erjedô mustot friss musttal "vágja át", úgy, hogy mindig 4%-osnál erôsebb legyen. Így a rossz élesztôk teljesen kiiktathatók.
Lehet a borászatban is elôerjedéket vagy anyaélesztôt készíteni úgy, hogy szüret elôtt 8-10 nappal válogatott, ép fürtökbôl mustot préselünk, ebben az egészséges mustban a borélesztôk kerülnek túlsúlyba. Ebbôl az elôerjedékbôl veszünk 1-2%-nyit a friss mustok erjesztésére és az elôerjedéket is friss musttal állandó erôs erjedésben tartjuk.
Az Ampelologiai Intézet nemes fajélesztôit is felhasználhatjuk. Ezeket forralással sterilizált s lehûtött mustban szaporítjuk el s az így készült elôerjedékbôl 1-2%-nyival állítjuk be a mustot.
A must erjedése hamar megindul és rendesen 3-5 nap alatt a zajos erjedés megcsendesedik. 6-7 nap múlva megkezdjük a kezdetben nem teljesen teli hordók feltöltését. 4-6 hét múlva a hordók egészen feltölthetôk s most már lezárhatók ventiles zárral.
Az erjedés csendesedésekor megkezdôdik az új bor tisztulása, leülepednek az élô és holt élesztôsejtek, a borból kivált pelyhek, borkôkristályok stb. Ez az üledék az ú. n. seprû, mely még egy ideig alkoholt is termel a sejtekben tartalékolt glikogénból, de hamarosan megindul az élesztô önemésztése, azután a baktériumos bomlás. Meleg helyen a gyenge, savszegény és a hibás szôlô borának seprûje hamarább romlik, s rontja a bort. Ezért a seprûrôl korán (novemberben) kell lefejteni a rothadt szôlô borát, korán fejtendôk a gyenge, lágy, nyúlósodásra, tejsaverjedésre hajlamos borok is. A keményebb (savas) és erôsebb borokat december folyamán fejtik. A túlsavanyú boroknál február végéig várhatunk a fejtéssel, hogy a savemésztô baktériumok mûködése meginduljon.
A nyílt fejtés szellôztetéssel jár. A zárt fejtésnél a szivattyú csövét a csapra csavarjuk és szellôztetés nélkül szivatjuk át a bort. Az újbor a fejtéskor a levegô hatására "megtörik", ami a bor fejlôdéséhez szükséges is. A túlérett vagy rothadt szôlô bora ilyenkor "barna törést" kap, ez már káros, s ezért a barna törésre hajlamos bort erôsebb kénezéssel kapcsolatban zártan fejtjük.
A seprûrôl lefejtett zavaros újborból az "iskolázás" folyamán lesz tükrös, palackérett, kellemes ízû bor. Az iskolázás alatt mint hatótényezôk szerepelnek, illetôleg használatos mûveletek: a megfelelô hôfok, a levegôhozzájárulás, a kénezés, festés, szûrés, derítés, pasztôrözés és házasítás. A hô az érési folyamatokat (oxidáció) elôsegíti, de a gyengébb borok megbetegedését is támogatja. A rendes fehér borokat 8-17, a nehezebbeket 15, a vörösborokat 12-20, a mesterséges csemegeborokat 20-25 C<sup>o</sup>-ú pincében kezelik. A téli-nyári hôingadozás 2-4 C<sup>o</sup> lehet.
A bornak levegôre szüksége van; ezt megkapja a nyílt fejtéseknél, azonkívül a hordó dongáin át is lélegzik. A kis hordó aránylag nagyobb felületén és vékony dongáin át aránylag több levegô megy át, ezekben gyorsabb a bor érése. Üvegbetétes cementhordóban azonban nem fejlôdik a bor. Túlsok levegô aszalt gyümölcsszerû "levegô-ízt", "madeira-ízt" okoz, ami csak kövér borok zamatával van harmóniában (aszú, szamorodni).
A hordó dongáin át a bor párolog, "apad". Az évi apadás 1,5-4,0%, ezért a hordóban légbuborék keletkezik, ami túloxidációra, virág, ecet fejlôdésére vezethet, ezért 1-2-3 hetenkint a hordókat feltöltik.
A kénezés a borok jó fejlôdésének és a hordók tisztaságának biztosítására régóta használt eljárás. A kéndioxid az emberre is hat és ezért a bortörvény határt szab a kénezésnek, a bor literében 240 milligramm kötött és 60 milligramm szabad kéndioxidot, a must literében pedig 220, illetôleg 80 milligrammot engedvén meg. A borba jutó SO<sub>2</sub> részben csak oldódik (szabad SO<sub>2</sub>), részben egyesül az aldehiddel, szôlôcukorral (kötött SO<sub>2</sub>).
A derítés célja a bort tükrössé, vagyis kristálytisztává tenni azáltal, hogy a borhoz kicsapódó kolloid anyagokat keverünk, ezek adhézió útján a lebegô, zavarosságot okozó anyagokat magukkal ragadják. A derítô anyagok egyik csoportját kémiai anyagok (többnyire fehérjék) képezik. Ezek oldva kerülnek a borba és a bor csersava vagy sava hatására kicsapódnak. Másik csoportba a mechanikai derítôk, a nem oldható, de kolloid-állapotú szilikátok tartoznak. A nálunk engedélyezett derítô-anyagok: vizahólyag, zselatin, tojásfehérje, tej és kazein, csersav, bizonyos feltételek mellett még a sárgavérlúgsó, a spanyolföld és kaolin.
A vizahólyag több halfajtájának szárított úszóhólyagja. Vízzel, különösen savas vízzel igen erôsen duzzad, kocsonyásodik, melegítve hígul, de derítôhatása romlik. Derítô adagja 1-2 g/Hl. A zselatin tiszta enyv. Vízben duzzad, borban óvatos, gyenge melegítéssel oldható. Adagja 4-20 g/Hl. A zselatin a bor színét is világosítja, vörös bornál nem használható. A tojásfehérje adagja 1-3 friss tojás, vagy 8-16 g szárított tojásfehérje, Hl-enkint kevés vízzel habosra verve. A lefölözött friss tejbôl 0,2-1,0 litert, kazeinbôl 10-20 grammot használnak Hl-kint. A tej kazeinje a bor savától azonnal túrósan kicsapódik. Gyengén derít, de színt világosít. A csersav (tannin) nem önálló derítô, hanem a fehérjék (viza, zselatin) kicsapására szolgál. 1 g fehérje átlag 0,8 g csersavat fogyaszt. A spanyol föld különleges agyagfajta, gyengén és nem tükrösen derít. Csakis nyálkás boroknál. használják, vagy pedig ha a zselatinos derítés nem üllepszik kellôen. Adagja 50-250 g/HI. A derítés sikere akkor biztos, ha elôzôleg kis üvegekben próbaderítést végzünk, s ennek eredménye szerint derítünk nagyban.
Újabban nagyon elterjedt a Möslinger-féle kékderítés. Ha a must a szüretelô eszközökbôl vasat old fel, akkor a must ismétlôdô fehér törésre hajlamos, amit ferrifoszfát csapadék kiválása okoz. Az ilyen borok sárgavérlúgsóval deríthetôk. Bortörvényünk szerint az Ampelológiai Intézet állapítja meg, hogy a bor mennyi sárgavérlúgsóval deríthetô, s a derítés után ellenôrzi, hogy nem történt-e túlderítés. A vérlúgsó a vasat "berlini kék" alakjában csapja ki. Ebbôl ered a kékderítés elnevezés.
A szûrés tükrössé teszi a bort. A régi, nemezbôl készült szûrôkalapokat már alig használják. Nagyon elterjedtek a hollandi (Stonner) zsákszûrôk, melyeken erôsen zavaros aljborok is jól szûrhetôk. A nagyobb üzemek cellulóze vagy azbesztszûrôket használnak.
A jó szûrô nem csak a lebegô anyagokat tartja vissza, hanem a mikroorganizmusok 70-90%-át is. Seitz Theo gyáros szerkesztett olyan vastag aszbesztlemezes szûrôt, amivel a borban úszó élesztôket, baktériumokat teljesen ki lehet szûrni. Ez a csírátlanító szûrô használható a beteg borok gyógyítására, a must és gyümölcslevek csírátlanítására is. E szûrôk finom likacsait kímélni kell, azért csak tükrös folyadékot szoktak rajta szûrni.
A szûrés és derítés nem egészen ártalmatlan beavatkozás. Ezért csak szükség esetén használjuk.
A borokba került nem kívánatos organizmusokat és károsan ható enzimeket pasztôrözéssel pusztítják el. Ezt az eljárást Pasteur elôtt 1861-ben Preysz Móric magyar orvos ajánlotta. A pasztôrözés nem sterilizálás, de közel áll hozzá. A borokat 70-75 C<sup>o</sup>-on, a mustokat 80-90 C<sup>o</sup>-on pasztôrözik úgy, hogy e hôfok 2 percig hasson. Vigyázni kell, hogy "fôtt-íz" ne keletkezzék.
A borok házasítása nem egyéb, mint különbözô borok szakszerû keverése. Ezzel lehet javítani bizonyos hiányokat (sav, alkohol, test, zamat).
A borkezelési eljárásokkal a könnyû borok 1-2, a nehezebbek 2-4, az aszúk 4-6 év alatt teljesen kifejlôdnek. A vegyi folyamatok azonban ekkor sem állnak meg, a bor tovább változik, de már minôsége rovására. Ezt meg kell akadályozni, különben a bor elöregszik, avas íz, "üresség" áll be. Nagy hordókban való raktározás lassítja az elöregedést, belül paraffinozott hordókban vagy palackokban pedig teljesen megáll az öregedés.
Rossz években a must savanyú és nem elég édes. Ilyenkor a bortörvény is megengedi a mustnak sûrített musttal való feljavítását olyan mértékben, hogy a bor szeszfoka legfeljebb 3 térf.%-kal emelkedjék, de 12%-ot meg ne haladjon (kivétel a típus- és csemegeborok). A kb. 50 Kl<sup>o</sup>-ra sûrített must kereskedelmi cikk, ennek litere 639 g cukrot, illetve elerjedve 376 cm<sup>3</sup> szeszt jelent. A bor a földmívelésügyi minisztérium engedélyével neutrális, 92 térf.%-os borpárlattal is javítható 12%-, illetve típusboroknál I4%-ig.
A silányabb évjárat magas savfokát tiszta szénsavas mésszel lehet csökkenteni.
Sötét, barnás árnyalatú borok színét zselatinos, kazeines (tejes) derítéssel vagy színtelenítô aktív szenekkel javíthatjuk. Az aktív szén a zamatot is gyengíti. A túl világos bort szaflorral vagy karamellel szabad festeni.
A mustot befôzéssel vagy kifagyasztással sûríthetjük. A befôzés régóta használatos. Régente nyitott rézüstben folytonos keverés közben fôzték be a mustot. Újabban légritkítással 30-60 C<sup>o</sup>-nál sûrítik be a rendszerint savtalanított mustot.
A csemegeborok magasabb extrakt- és alkoholtartalmú borok, többnyire édesek, jellegzetes ízûek és zamatúak. Ha a csemegeborok fûszeresek, akkor ürmösnek nevezik.
Természetes csemegeborok a tokaji borok. Hosszú, száraz ôsszel a vastaghéjú szôlôfajtákon (furmint, hárslevelû, muskotály) a Botrytis nevû penészgomba nemes rothadást okoz: a bogyók töppednek, aszúsodnak. Ha a leszüretelt szôlô ép és aszúbogyóit együtt tapossák, sajtolják, a nyert mustból lesz a szamorodni bor. A szamorodni barnás színárnyalatú, finom, jellegzetes illatú, erôs (14-17%) bor. Jó években még édes is maradhat. A szôlôfürtökrôl leszemezik az aszúszemeket s kádba teszik, ahol saját súlyuk nyomása alatt kicsepeg belôlük az esszencia (45-60% cukor). Ez alig valamit erjed, túlédes és nagyon illatos. A leszüretelt ép fürtökbôl mustot préselnek, az aszúszemeket pedig tésztává tapossák. Azután egy gönci hordó (136-140 l) musthoz 1-6 puttony (28-30 l) aszúszemet vagy félannyi aszutésztát kevernek, a felszínre jövô magokat lemerik s többször felkeverve 12-48 óráig pihentetik, majd zsákba öntve kisajtolják. (A zsákban maradt aszútörköly még friss musttal kivonható s akkor még a "fordítást" kapják.) Az aszúmust minôsége nem tisztán a puttonyok számától függ, mert a jó évjárat 3 puttonya több cukrot és zamatot adhat, mint a rosszabb évjárat 4-6 puttonya. Az aszúmust 30-45% cukra nem tud teljesen kierjedni, csak 10-13% szesz keletkezik. Ez nem képes meggátolni a fejtési szellôztetés és a tavaszi felmelegedés okozta utóerjedéseket, ezért az aszú évekig erjedhet, néha fokozatosan leerjed minden cukra és "száraz aszúvá" lesz. Az ismétlôdô utóerjedéseket pasztôrözéssel szüntetik meg, vagy pedig Hl-kint 4 l 92<sup>o</sup>-os borpárlattal legfeljebb 18<sup>o</sup>-ig emelik a szesztartalmát.
Az aszúbor elsô seprôje borral felöntve a "máslást" adja. Jó években még ez is édes marad.
Mesterséges csemegeborokat kaphatunk, ha a mustok cukrát egészben vagy részben szeszezéssel megmentjük, vagy a must cukrát töppesztett szôlôvel, mazsolával, sûrített musttal olyan fokra emeljük, hogy nem tud teljesen kierjedni. Ezekben a nemes rothadástól származó finom zamatok teljesen hiányoznak, itt csak a magasabb extrakt, a szôlô zamata, esetleg pörkölési zamatok és levegôíz szerepelhetnek.
<table align="left" cellpadding="3"> <tbody><tr> <td>
er08.jpg
</td> </tr> <tr> <td> <center>Pincerészlet a Törley-gyárban</center> </td> </tr> </tbody></table>
A pezsgôbor erjedési szénsavval erôsen túltelített, gyöngyözô bor. Ha a bort mesterségesen telítjük szénsavval, akkor habzóbort kapunk.
A pezsgô készítését Don Perignon bencés találta fel 1668-ban. Nálunk Pozsonyban létesült az elsô pezsgôgyár 1835-ben.
A francia típusú pezsgôt fôleg fekete szôlôbôl gyors sajtolással szûrt fehér újborból készítik. A gyártás lényege abban áll, hogy ezt a bort kellô arányban megcukrozzák, erjesztôképes élesztôvel keverik, lepalackozzák, gondosan lezárják, kierjesztik, majd az így kapott nyers pezsgôt érlelés után "kiseprûzik" és újból megédesítve véglegesen ledugaszolják. Az erjedés 15 C<sup>o</sup> körüli pincében 1 hónap alatt lezajlik. A képzôdött nyers pezsgô seprûs és zavaros, éretlen ízû. Csak megfelelô érlelés és tisztítás után lesz fogyasztható. Jobb gyárak évekig érlelik, közben évenkint erôs felrázás után átrakják az üvegeket. A seprû eltávolításának a munkája azzal kezdôdik, hogy háztetôszerûen álló rázóállványokra (pupiter) rakják az üvegeket úgy, hogy az üvegek feje az állványon lévô nyílásokba jut. Az üvegek teste eleinte majdnem vízszintesen fekszik, késôbb fokozatosan meredekebben áll. Az állványokra rakott üvegeket idônkint forgatva rázzák, amitôl az üvegek falára ülepedett seprû csúszni kezd a dugó felé. E mûvelettel 6-12 hét alatt a seprût teljesen lerázzák, s a dugó fölött gyûjtik össze. Most már a kiseprûzés következik. A nagyobb gyárakban hûtôgéppel glicerint -12-15 C<sup>o</sup>-ra hûtenek le, s ebbe állítják be a palackokat fejtetôre úgy, hogy a nyakuk 4-5 cm-re benne legyen a lehûtött glicerinben, ahol rövid idô alatt megfagy a bor, a keletkezett jég a seprûvel együtt a dugóhoz fagy. Ekkor a talpra állított üveget kinyítják, a szénsav nyomása kilöki a seprûs jeget, s a palackban tiszta pezsgôbor marad vissza (degorgirozás). Ez csípôs és savanyú, mert a töltési cukoradag teljesen elerjedt. Miután a fogyasztók nagy része az édes pezsgôt szereti, azért a pezsgôt most édesítik, likôrt öntenek bele. Ez a likôr finomabb zamatú, nemesebb borokból készül kandiscukorral szinte telítve, konyakkal, valódi rummal erôsítve, citromsavval ízesítve. Belôle az egész száraz (brut) pezsgôhöz 1-2%-ot, a savanykásakhoz (extra sec, extra dry) 2-4%-ot, a félédesekhez 5-7%-ot, az édesekhez 8-12%-ot tesznek, ami ugyanannyi cukor%-ot jelent. A likôrözés után a palackokat bedugaszolják, lekötözik s jól felrázva pincében raktározzák egy ideig, hogy a likôr összeérjen a borral
A habzóborokat erjesztés nélkül szénsavval telítik. A derített és cukrozott bort hengeres edényben 5 atm. túlnyomáson széndioxiddal telítik, azután lepalackozzák. Vagy az édesített bor üveggyöngyökkel telt bô csövön csörgedezik le s vele szemben emelkedik fel a bepréselt széndioxid. A esô alján lefolyó bor palackozható. A habzó bor a pezsgônek olcsó, de gyenge utánzata.




Forrás: http://www.kfki.hu/chemonet/hun/teazo/erjedes/bor.html
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Bor a konyhamûvészetben

<center>[SIZE=+2]Hogyan élvezhetjük mint italt és[/SIZE]</center> <center>[SIZE=+2]miként használhatjuk a szakácsmûvészetben.

[/SIZE]
k.gif
  • Ne igyuk a szekszárdi bort derüre-borúra tervszerûtlenül, mert a tészta után sem jó már a leves. A bornál is tartsunk kellõ rendet.
    Étkezés elõtt fehér ürmöst tegyünk vendégeink elé. Fogyasztása a legkellemesebb módja a levesvárásnak. Adhatjuk ebéd és vacsora elõtt, télen-nyáron egyaránt. Nyáron jégbe hûtve.
    Leves után bort nem adunk. Az elõétel után száraz bort, szekszárdi bikavért, vagy szekszárdi rizlinget, pecsenye után szekszárdi édes vörösbort. Szárnyas után könnyebb bor kell, bikavér vagy édes vörös. Tésztához jöhet a sötét vagy fehér csemegebor és utána a vörös ürmös, melyek változatlanul ott maradhatnak a feketekávéhoz is. Ha nem akarjuk a szekszárdi bort a maga természetes mivoltában a vendégek elé állítani, adjunk olyan bár-italt, melyben a vezetõ szerep a szekszárdié. Néhány ilyen ital készítésének módja:
    • Kobler:A koktélpoharat félig megtöltjük zúzott jéggel. Tetejére különféle befõttet, cukrozott gyümölcsöt teszünk. A poharat vörös ürmössel töltjük meg.
    • Koktél I.: Fél pohár sötét csemegebort és fél pohár vörös ürmöst zúzott jégre öntjük. Ehhez egy kis késhegynyi szárított és darált citrommagot adunk és egy kávéskanál porcukrot teszünk bele.Alaposan összekeverjük.
    • Koktél II.: Bárpoharat megtöltünk egyharmadig apróra zúzott jéggel. Ehhez adunk egy borospohár vörös ürmöst, ugyanannyi whiskyt és borospohár fehér ürmöst. Fogyasztás elõtt rázóedényben jól összerázzuk.
    • Koktél III.: Bárpohárba, annak egyharmadáig zúzott jeget teszünk. Egy másik poharat félig megtöltünk fehér ürmössel és tele töltjük ginnel. Fél likõröspohár keserû likõrt és némi citromlevet adunk hozzá és hosszúnyelû kanállal jól összekeverjük. Átszûrjük a jeges pohárba.
    • Kardinális: Egy liter forralt édes vörösborhoz egy negyed liter ananászlevet (lehet konzerv ananász leve is), tetszés szerint külön is megcukrozva hozzákeverünk. Jégre állítjuk és behûtve fogyasszuk.
Mártások:
  • Bormártás: Hét deka vajat hét deka liszttel tüzön elkeverünk. Három deci édes vörösborral és kevés fehér húslével feleresztjük és fõzzük, amig a kanálról leválik.
  • Bikavér mártás: Pár szem szétnyomott borsot, rozmaringot, kakukkfüvet, babért pörkölünk. Egy diónyi vajat és két kanál lisztet teszünk hozzá, szekszárdi bikavérrel feleresztjük és átszûrjük.
  • Angol mártás: Egy tojásnyi vajban egy negyed vöröshagymát megpirítunk és egy pohár sötét csemegebort öntünk rá. Külön készült vajas rántásba kevés erõlevest teszünk és elõbbivel összekeverjük. Tálalás elõtt a még szükséges sötét csemegeborral feleresztjük és átszûrjük.
  • Gombás mártás: Három csiperkegombát szeletekre vágunk, petrezselyemmel, borssal, sóval fehérborban pároljuk. Liszttel vékonyan meghintjük, feleresztjük sötét csemegeborral s egy kevés húslevessel.
  • Áfonya (Cumberland) mártás: Egy narancs és egy fél citrom vékonyra szeletelt héját szekszárdi fehér asztali borban megfõzzük. Elkeverjük négy kanál áfonyabefõttel, egy-két kanál mustárral, egy narancs és egy fél citromlevével, kevés kevés borssal és két-három deci sötét csemegeborral.
Sültek:
  • Marhasült angolosan: Egy szép darab hátszélt csontjairól lefejtünk, kiverjük, besózzuk, szalonnába kötjük, szekszárdi rizlinggel felöntve megsütjük. Egy óra alatt átsül, de leve pirossas maradhat.
  • Malac bikavérben: Hagymát zsíron sárgára piritunk. A malac husát apró darabokra vágva beletesszük. Hintsük meg kevés liszttel. Öntsünk reá egy deci bikavért és kevés húslevet.
  • Libamáj: Libamájat felvágunk ujjnyi vastag szeletekre. Egyik oldalukat vízbe mártva sózás nélkül kevés forró vajba tesszük és hirtelen mindkét oldalukon megsütjük. Megsülve tûzálló edénybe tesszük, öntünk rá egy deci erõsen sós húslevest és két deci sötét csemegebort. Néhány szem szeletekre vágott, vajban párolt csiperkegombát teszünk bele. Fedõ alatt pároljuk.
Forrás: http://www.terrasoft.hu/kultura/bor/gasztro.htm

</center>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
2006: a kiváló borok éve

Rekordminőségű termésről, különlegesen magas mustfokokról és az évtized legjobb borairól beszélnek az idei szürettel kapcsolatban a termelők és a szakértők egyaránt. Várható azonban a borárak növekedése, és egyes fajtákban hiány is kialakulhat.

<o>:p></o>:p><o></o>:p>
[FONT=&quot]A hosszan tartó meleg ősz mind a vörös, mind a fehér boroknak kedvezett. Rekordmagas mustfokokat mértek a termelők, a jellemzően 17-18 mustfokkal szüretelt Badacsonyi kéknyelű például az idén elérte a 22 mustfokot, ami kiemelkedően jó minőségű bor készítését teszi lehetővé.

Igaz, a minőség kiemelkedő, a mennyiség viszont csökkent a tavalyihoz képest. A FigyelőNet által megkérdezett szakértők szerint többen azt is elképzelhetőnek tartják, hogy bizonyos borfajtákból hiány lesz a következő szüretig. A mennyiség csökkenésével jár, hogy idén 10-50 százalékkal nőtt a szőlő felvásárlási ára, s ez a borok árának tíz és húsz százalék közti emelkedését idézi elő a jövő évben.

Jó ősz, jó termés

Tompa Imre borszakértő is fantasztikusnak tartja az idei termést, a júliusi forróság és főleg a szeptemberi szép napok megemelték a cukorfokokat, miközben a szép savak és intenzív aromák is megmaradtak – mondja. Az idei borok a szakértő szerint tüzesek, aromásak, magas savtartalmúak lesznek, fehérborban az évszázad borát várják, és vörösben is különlegesen jó borok készülnek az idei szőlőből. „Jó ősz, jó termés”- idézi a magyar bortermelés egyik alapszabályát Tompa Imre, aki szerint rég nem volt ilyen jó évjárat, mint idén. A mennyiség azonban közepes, de ez nem is baj, hisz megakadályozza a túltermelést. A kisebb mennyiség oka a természet viselkedésében keresendő, a szakértő szerint a szőlőfürt életének korai szakaszában nem kedvezett a hideg a termésnek, így az átlagos fürtsúly idén kisebb. Durván 3 millió hektoliter lesz az idei termelés, ez fél millióval kevesebb az átlagnál.

[/FONT]
Tokaj: a szárazborok év

Jó minőségű, ugyanakkor a tavalyi mennyiséghez képest kevesebb volt az idei szőlőtermés – erősítette meg Marcinkó Ferenc, a Tokaji borvidék Hegyközségi Tanácsának küldötte, aki szerint azt, hogy milyen volt az adott év, Tokajban az aszútermés határozza meg. Az pedig nem volt kiemelkedően nagy, de a szakértő szerint a jó minőségű szőlőnek köszönhetően szép szárazborok készülhetnek az idén. Marcinkó Ferenc szerint kedvező volt az időjárás, bár menet közben lehetett volna több csapadék.

A szőlő felvásárlási ára és a borok ára növekedni fog, mert a korábbi nagy óborkészletek fogyóban vannak, és csökkennek a pincék tartalékai. Az, hogy az idei termés hiányt hoz-e, csak a következő szüret előtt derül ki - mondta Marcinkó Ferenc, aki szerint azonban a készlet jó esetben is csak épphogy kitart jövő őszig.

Eger: kevés a Bikavér

Gál Lajos, az Egri borvidék hegyközségi küldötte szerint is megcsappant a pincék borkészlete az elmúlt időszakban, és egyes fajtákból, mint például az Egri bikavér, már most is jelentkeznek a hiány tünetei és megjósolható, hogy ez így is marad a következő szüretig. Ez természetesen az árak emelkedését vonhatja maga után, de a dráguláshoz hozzájárul a termelők erre való törekvése és a kevesebb termés is. Gál Lajos szerint azonban az továbbra is kérdés marad, érett-e a magyar piac az áremelkedésre, és ha igen, meddig emelkedhetnek az árak. A szakértő szerint az idei év a nagy vörösborok és a savharmóniás szép fehérborok évjárata. <o>:p></o>:p>
Az idei vörösek 2-3 mustfokkal magasabbak lesznek, különleges ízharmóniájuk és zamatuk teszi őket igazán különlegessé. A szakértő szerint az idei vöröseket hosszabb ideig kell majd érlelni, de mindazok, akik nem kapkodtak a szürettel, kiemelkedően jó minőségű borokra számíthatnak. Gál Lajos szerint a csökkenő termés nem tendencia, kutatásai bizonyítják, hogy hazánkban hektikus az évi szőlőtermés mennyisége, valamint idén a természet végezte el a terméskorlátozást, köszönhetően a virágzási problémáknak és a peronoszpóra megjelenésének.

Badacsony: soha ennyi fajta szőlő nem volt 20 fok fölött<o>:p></o>:p>

Dr. Májer János, az FVM badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének igazgatója szerint is az idei év különleges időjárása és főleg a csodálatos ősz valószínűleg az utóbbi évtizedek legjobb borászati évjáratát fogja eredményezni. Ezt erősíti meg Varga Péter, Magyarország legnagyobb pincészetének, az évi tízmillió palack bort forgalmazó Varga Pincészet tulajdonosának véleménye is. Szerinte néhány hete még félő volt, hogy ha a csapadékos hideg idő már október elején beköszönt, akkor a Kékfrankosok, a Cabernet-k és az Olaszrizlingek nem érnek be megfelelően és gyenge minőséget adtak volna a középérésű fajták is, mint például a Chardonnay, a Szürkebarát vagy a Merlot, a Kékburgundi.

Szerencsére az utóbbi évtizedek egyik legszebb és leghosszabban tartó ősze köszöntött ránk – mondta. A meleg, napos időben a cukorképződés folyamatos volt. Soha ennyi fajta nem került a csúcsminőséget jelentő 20-as mustfok fölé – mondja Varga Péter, aki szintén megerősítette, hogy kiemelkedő minőségű borok készülhetnek idén.

Árérzékeny magyar piac

Tompa Imre borszakértő szerint a szőlőárak emelkedése a borárban sajátságos módon kevésbé érvényesíthető az itthoni árérzékenységnek köszönhetően. Ehhez járulhat hozzá a recesszió hatása, amely azonban még nem mérhető. Azt sem tudni, hogyan jelennek meg a megszorítások a polcárakban, és ez továbbgyűrűzik-e a borárakban.

A vásárlói kosárból először az élvezeti cikkek pottyannak ki - mutat rá a szakértő, aki szerint a konzumösszeg csökkenése még inkább az olcsóbb és kevésbé minőségi borok irányába tereli a fogyasztást. Asztali borban pedig már így is hiány van - mondja Tompa. A tavalyi és tavalyelőtti évjáratok asztali borai egyszerűen elfogytak, az utóbbi évek sajátos fejleménye volt az importborok beömlése az alsó polcokra.

A borimportőr IFDT ügyvezetője, Szalay Péter szerint az idei 4-5 százalékos importbor-növekedésre a jövő évben még 3-4 százalék jöhet. Mint mondta, míg a feldolgozószektor koncentrált, addig a termelői szektor atomizált, a kunsági szerveződések kivételével a legtöbb vidéken a termelő ki van szolgáltatva a felvásárlónak, így nekik most jól jön a felvásárlási ár emelkedése. A megoldást Tompa Imre is az integrációban, az igazi szövetekezetek létesítésében látná, ez azonban a szövetkezeti ágazat veszteségessége miatt saját erő, tőke és hitel híján aligha indul meg a közeljövőben.

Érdemes felhalmozni a 2006-os évjáratú borokat

A fentiek szerint tehát az idei évjárat különösen jó lesz, így ha a jövőben 2006-os bort találunk a polcon, nyugodt szívvel megvehetjük. Tompa Imre például arra készül, hogy jelentős készleteket halmoz fel a 2006-os borokból, hisz később ritkaságszámba mehet különleges minőségük.<o>:p></o><o>:p></o>:p>
[FONT=&quot] <!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
Forrás: www.fn.hu

<!--[endif]-->[/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezer Ft-nál kezdődik a jó bor?

Tompa Imre borszakértő szerint ezer forint a lélektani határ a magyar borvásálók körében, ennyi az a pénz, amelyet az átlagfogyasztó kiad egy üveg nedűért. A szakértő szerint ez a határ a minőségben is kiütközik. A Varga pincészet vezetője szerint azonban olcsóbban is ki lehet hozni egy palack minőségi bort.

<o:p></o:p>
„Az ezerforintos lélektani határ nagyjából az elmúlt 2-3 évben alakult ki – mondja Tompa Imre borszakértő. Ennek több oka van. Az első és legfontosabb a magyar piac árérzékenysége, hiszen hazánkban az átlagbérek meg sem közelítik az uniós átlagot, így míg kint inkább a minőség, nálunk jobbára az ár a fő szempont a vásárlásnál”. A szakértő szerint a magyar borkultúra korántsem olyan jó színvonalú, mint azt a hiedelem tartja, a világháborúk után megtorpant fejlődés csak az utóbbi időben éledt újjá.

Tompa Imre szerint az ezer forint minőségi határ is, hiszen minimum ennyibe kell kerülnie egy bornak, ha az minőségi termelés, feldolgozás, tárolás útján készül, nem is beszélve arról, hogy az árban már a palack, a dugó és a címke költsége is benne van, és erre kerül még rá az árrés. A piacra való bekerülés tehát a szakértő szerint ezer forintnál billen át a minőségi oldalra, ez alatt egysíkú, hígabb, nagy hozammal készített és sokszor cukrozott a kínálat. Tompa Imre szerint ezer alatt találhatóak az alsó, ezer körül a minőségi középkategóriájú borok, de négyezerért már világszínvonalú borokat is kaphatunk.

Egyre keresettebb a minőség

<o:p></o:p>
„Megfigyelhető viszont a fogyasztók eltolódása a minőség felé” – utal a szakértő a GfK felmérésére, miszerint 2005-ben három százalékkal több száraz bor fogyott, mint az előző évben. Nőtt az édes borok keresettsége is egy százalékkal, de a piac felét még mindig a félédes borok uralják. Tompa Imre szerint a száraz borok felé tolódás azt mutatja, hogy a fogyasztók elkezdték megtanulni a bor szeretetét, és értékelni a száraz bor ízét és zamatát. Az ízlésfejlődés része, hogy csökken a cukortartalom a borokban.

Az üzletekben gombamód szaporodó, diszkontáron, vagyis 2-300 forintért kapható borok a szakértő szerint nem feltétlenül rossz minőségűek, csak a bennmaradt készleteken próbálnak túladni a kereskedők. Tompa Imre szerint sajátos fejlemény az import borok - különösen a dél-amerikai borok - beáramlása a magyar piacra, amelyek közül a jó minőségűek is olcsóbban kaphatók, mint az azonos minőségű magyar borok. Köszönhető ez az alacsony szőlőáraknak, a jó klímának, az olcsó munkaerőnek, az alacsony előállítási költségnek. A szakértő szerint ez akár a fogyasztók átszokásához is vezethet, hiszen a magyar minőségi borok árai gyakran magasabbak a kelleténél, főleg a csúcsborszférára jellemző a túlárazás.

A termelő szerint ezer alatt is van jó bor

<o:p></o:p>
Varga Péter bortermelő szerint jó bort csinálni nem kerül többe, mint rossz bort, és ezer forint alatt is jócskán találni minőséget. Szerinte a csoda a szőlőben teremtődik meg, a borász feladata csupán az, hogy mindezt átmentse a borba. Ehhez természetesen kellenek borászati eszközök, de mivel adalékanyagokat nem használnak, a borászati költség kevésbé jelentős. <o:p></o:p>
„Ha egy kis fejszámolást végzünk – mondja - akkor kiderül, hogy egy kiló szőlő termelési költsége körülbelül 40 és 80 forint között van, természetesen ez függ attól, mennyit termelünk hektáronként. Egy kiló szőlőből durván egy üveg bor állítható elő, ehhez jön a termelési költség, ami palackozással együtt 20 forint körül van. A csomagolás ára 20 és 50 forint között változik, függően attól, hogy visszaváltható vagy eldobó üvegről van-e szó. Ehhez járulnak a kereskedelmi költségek, – ecseteli tovább – mint a hirdetés, illetve a boltokba bekerülés költségei, mint a polcpénz a hipermarketek esetében. Ezek a költségek függetlenek az eladott mennyiségtől. Jól látható tehát, hogy nagyobb mennyiség eladása esetén kevesebb kereskedelmi költség jut egy üveg borra, 500 ezer forint évi polcpénz esetén 100 ezer palack eladásával például 5 forint, 1000 palack esetén viszont 500. Ebből is látszik, hogy a titok a mennyiségben van, és ezer forint alatt is lehet jó bort csinálni.”

Nagyobb mennyiség, alacsonyabb ár

<o:p></o:p>
Természetesen a Varga Pincészet is árul kisebb szériás, különlegesebb termékeket. Az egyik ilyenből egy üveg 900 forint, és jóllehet aranyérmet kapott Badacsonyban, az utána következő hasonló bor ára a piacon meghaladja az ezer forintot. <o:p></o:p>
A bortermelő szerint az átalakult piacot és a centralizálódó kereskedelmet a nagyobb pincészetek tudják igazán kiszolgálni, hiszen nagyobb mennyiség esetén le lehet szorítani az árakat. Németországban például a tavalyi évben eladott borok átlagára palackonként két euró volt, ami magyar pénzben nem haladja meg a 600 forintot. Varga Péter szerint a értékesítésben is van szegmens, ami a luxuscikkek kategóriájába sorolható, ezek árát tehát sokszor nem a termelési költségek, sokkal inkább a presztízs és a nagyobb marketingköltségek határozzák meg. „Ezért lehet, hogy az ár elszakad attól az árszinttől, amit egy átlag magyar család megengedhet magának. És bár igaz, hogy az ezer alatti bor nem számít luxusnak, minőségi attól még lehet” – mondja.<o:p></o:p>


Kevesen isznak bort, de azok sokat

<o:p></o:p>
A GfK felmérése a borivási szokásokról egyébként ellentmond a magyarokról kialakult képnek. Az adatok szerint a lakosság 41 százaléka soha nem fogyaszt bort, 29 százaléka pedig ritkábban, mint kéthetente. Tovább folytatódik viszont a lakosság borfogyasztásának növekedése, egy magyar háztartás 2004-ben átlagosan <st1:metricconverter productid="20,1 liter" w:st="on">20,1 liter</st1:metricconverter> bort fogyasztott, a tavalyi évben ez a szám már 21,1 literre nőtt.



Forrás: www.fn.hu
<o:p></o:p>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Francia borokkal közösen nyomul a tokaji

Európai uniós támogatással 2007-ben ART néven az elzászi, a Rhone vidéki és a tokaji bortermelők közös promóciós kampányt indítanak az amerikai piacokon, adta hírül a <st1:personName productid="La Tribune" w:st="on">La Tribune</st1:personName> című francia gazdasági napilap, amely a magyar boriparról közölt körképet.

<o:p></o:p>
Az újonnan csatlakozott tíz uniós ország közül lakosonként évi 32 literrel Magyarország a legnagyobb borfogyasztó, melynek belső piacát az elmúlt két évben elözönlötték az olasz, a spanyol és a latin-amerikai borok. Az évi 66 ezer hektoliteres import a 3 milliós belső termelés mellett mindazonáltal elenyészőnek tekinthető annak ellenére, hogy egy magyar borral azonos minőségű chilei bor fele annyiba kerül – hívja fel a figyelmet a La Tribune.

A fogyasztáshoz képest túl sokat termelő és ezért válságban lévő magyar boripar – melynek exportja évi 2,2 millió hektoliterről 600 ezerre esett vissza a rendszerváltás óta – szerkezetváltásra szorul. Ennek egyik eszköze az ültetvénykivágás, amely az uniós támogatásokkal idén négyezer hektárt érint; a megművelt területek alig 0,5 százalékát, s ebből 7-10 százalék az alföldi középszerű borokra vonatkozik.

A magyar borok exportjának 82 százaléka uniós piacokra irányul, ahol Magyarország Németországgal, Nagy-Britanniával és Lengyelországgal az első helyen áll. Az egyre nagyobb konkurencia miatt jött létre 2005-ben a Magyar Bormarketing Kht., amelynek keretében termelők és turisztikai szakemberek foglalkoznak a magyar bor belső és európai marketingjével. A céggel közösen indít 2007-ben promóciós kampányt a francia Rhone vidéki és az elzászi térség ART néven az elzászi száraz fehér, a Rhone vidéki vörös és a tokaji édesborok megismertetésére. A kezdeményezést uniós forrásokból fedezik – hangsúlyozza a gazdasági újság.

Sidlovits Diána, a Hegyközösségek Nemzeti Tanácsának munkatársa a lapnak elmondta: Magyarország jelenleg évente alig 7500 hektolitert exportál az Egyesült Államok 25 milliós piacára, de a potenciál óriási. Emellett az orosz és japán piacokra is be akarnak törni a magyar borok. Otthon pedig az egyre jobb minőségű bort kedvelő fiatalabb korosztály meghódítása a cél.



Forrás: www.fn.hu
<o:p></o:p>
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A Le Figaro a tokaji újjászületéséről ír

A külföldiek magyarországi termőföld-vásárlásának jövőbeni engedélyeztetése nagy lehetőséget jelent a szocializmus évei után újjászülető tokaji bor számára: négy-ötezer hektárnyi szőlőföld vár külföldi befektetőkre – számolt be a Le Figaro című francia napilap hétvégi számában, bortermelőket idézve. <o:p></o:p>

A konzervatív újság szerint a tokaji újjászületése a tucatnyi külföldi befektetőnek – melyek között a franciák vannak a legnagyobb számban, és néhány magyar vagyonosnak köszönhető, akik 1995-ben létrehozták a Tokaj Renaissance-ot, a Tokaji Nagy Borok Egyesületét a tokaji bor nemességének újjáélesztésére.

A tokaji szőlőföldek a minőségi bornak megfelelően műveltek, s a szocializmus idején a nagy mennyiség tárolására használt betonkádakat tölgyfa hordók és rozsdamentes acélból készült kádak váltották fel. A rendszerváltás előtt évente 25 millió üveg tokajit termeltek az egyetlen ügyfélnek számító Szovjetuniónak. Csak a mennyiség számított, amiért cserébe Magyarország gázt, elektromos áramot és traktort kapott – mondta el a lapnak Bacsó András, a spanyol tulajdonú Tokaj Oremus felelős vezetője.

A borszakértő véleménye szerint a magyar bortermelés átalakulása jó úton halad, melynek jele, hogy ma négyszer-ötször drágábban kel el a tokaji, mint a nyolcvanas években, és a Szovjetunió helyett ma elsősorban Nyugat-Európába és az Egyesült Államokba irányul az export.

Szepsy István termelő is úgy gondolja, hogy a tokajinak szüksége van újabb befektetőkre, de ehhez a magyar államnak is segítenie kell. Négy-ötezer hektár szőlőföld vár eladásra, ha a gazdák jó árat kaphatnak érte. – Ehhez az átmeneti tiltó periódus után engedélyeznie kell az államnak, hogy külföldiek termőföldet vásárolhassanak Magyarországon, és ez nagy lehetőséget jelentene a tokajinak is – tette hozzá a magyar termelő. <o:p></o:p>

Forrás: www.fn.hu
 
Oldal tetejére