Miért halnak korán a magyar férfiak?

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Ma nemcsak a nőkre irányul kettős társadalmi elvárás azzal kapcsolatban, hogy a családban és a munkahelyen is helyt álljanak, hanem egyre inkább a férfiakra is – hangzott el egy nemrégiben rendezett apakonferencián.

A szakemberek szerint a családi élet minősége, a szülők egymással és a gyerekekkel való kapcsolata jelentősen meghatározza egészségi állapotukat és várható életidejüket. A középkorú magyar férfiak egészségkrízise enyhül ugyan, de a helyzet még távolról sem kielégítő.

A házastárssal, gyerekekkel való jó kapcsolatnak elsődleges egészségvédő szerepe van mind a férfiak, mind a nők életében – hangzott el az Apa is csak egy van! címmel nemrégiben rendezett konferencián, amelynek fókuszában a férfiegészség, illetve annak magánéleti összefüggései szerepeltek. „A jó házasságban élő emberek a világon mindenütt a legboldogabbak és a legegészségesebbek.

Ennek ellenkezője is igaz: a bántalmazó család az egyik legnagyobb veszélyfaktor az egészségre nézve” – mondta el Tury Ferenc pszichiáter. Utalt arra is: a nők elégedettsége, illetve iskolázottsága pozitívan befolyásolja a férfi családtagok egészségét, mivel a felmérések szerint az iskolázott nők a legelégedettebbek.

Tury hangsúlyozta azt is, hogy a középkorú férfiak korai halálozási aránya kétszerese a hatvanas évekbeli mutatóknak: egy 40 év fölötti férfinak ma közel 60 százalék esélye van arra, hogy megéri a 65. életévét. Eltérő a két nem egészségtudatossága is, amit jól mutat, hogy a korábban hasonlóan rossz mutatókkal bíró Finnországban a nők harcolták ki a férfiak korai halálozása miatti népegészségügyi program bevezetését. Tamási Erzsébet kriminológus megfogalmazásában ez úgy hangzik, hogy a nők keményen elhajtják párjukat az orvoshoz, nehogy veszélybe kerüljön a család megélhetése, a pénztermelés, ami a férfiak fő funkciója.

Jobban kéne élnünk

„Máig él a közép-európai paradoxon, ami azt jelenti, hogy a gazdasági helyzetünkhöz és a biológiai adottságainkhoz képest sokkal jobbnak kellene lenniük az életkilátásainknak. Még közép-európai viszonylatban is a régiós átlagnál rosszabbul állunk a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve az infarktusos halálozások terén, melyek a korai halálozás elsődleges okai.

A nők körében is, de a férfiak körében különösen, még azzal együtt is, hogy van egy javuló tendencia” – mondta el a Heteknek Perczel Forintos Dóra, az SE Klinikai Pszichológia Tanszékének vezetője.

A szakember kitért arra is, hogy a lelki egészségromlás a férfiaknál jellemzően testi betegségek formájában tör felszínre, vagy alkoholfogyasztás és egyéb önkárosító magatartások formájában, valamint a jelentős öngyilkossági arányban. A nőknél közvetlenebbül, azaz szorongásos, depressziós megbetegedések formájában jelentkeznek a lelki problémák.

Ennek magyarázata a női és férfi szocializáció különbségeiben keresendő, a nők gyengesége elfogadottabb, mint a férfiaké, ezért hamarabb jutnak el orvoshoz is. A mentális betegségek előfordulása, azaz hogy egy adott pillanatban az országban hány embert érint a szorongás és a hangulatzavar, a nők esetében 12 százalék, a férfiaknál 7 százalék.

A magas vérnyomás, szív- és érrendszeri megbetegedések, infarktus hátterében – még biológiai hajlam esetén is – a krónikus stressznek és a depressziónak meghatározó szerepe van. Magyarország térképén nyugatról keletre haladva a férfiak korai halálozási aránya a depresszió, illetve a munkanélküliség növekedésével együtt nő.

Összességében az alacsony iskolázottságú, hátrányos társadalmi helyzetű, alacsony jövedelmű rétegeknél a legnagyobb a rizikó. További veszélyeztető tényező a koherenciaérzés, azaz az élet értelmességébe vetett hit hiánya, ami viszont nincs erős összefüggésben az iskolázottsággal.

A témában máig irányadónak számít a Hungarostudy 2006 kutatása, amely a férfiak és nők lelki egészségét vizsgálta. Egyebek között kimutatta, hogy a magyar társadalom materialista és teljesítményelvű, ahol a férfiaknak gyilkos rivalizálás és átláthatatlan munkahelyi viszonyok között kell megfelelniük a tradicionális elvárásnak, a családfenntartó szerepnek, s ez rányomja a bélyegét az egészségi és halálozási mutatóikra.

A magyarokban óriási a bizonyítási vágy, és a sikert – illetve a férfiakat – kizárólag pénzben mérik, így a státuszvesztés, munkanélkülivé válás az egyik legfőbb stressz- és betegségforrás az erősebb nem életében, amelynek enyhítésében a házastárs és a család sokat segíthet.

Rossz mutatók

„Azt is észre kell vennünk, hogy Magyarország a gazdasági fejlettségéhez, GDP-jéhez képest a legelégedetlenebb nemzetek közé tartozik. A jóval alacsonyabb GDP-jű országokban sokkal magasabb az élettel való elégedettség szintje, például Brazíliában, Mexikóban. A velünk azonos GDP-vel rendelkező csehek pedig kétszer olyan jól érzik magukat, mint mi.

Abnormálisan magasak az elvárásaink, rendkívül kritikusak vagyunk, mindenből csak a rosszat vesszük észre, ez tipikusan a depressziós emberekre jellemző szemléletmód” – mondta Perczel Forintos Dóra. Hozzátette: egy személy egészségi állapotát a genetikai, másrészt a környezeti tényezők, továbbá az egyén lelki beállítottsága egyforma mértékben befolyásolják. A jó hír az, hogy az egyén képes változtatni a körülményein, javítani mind a családi kapcsolatain, mind a nehézségekhez való hozzáállásán.

Az egzisztenciális bizonytalanság mellett ugyanis a másik jelentős rizikófaktor a férfiak egészségi állapotában a társas támogatottság hiánya a családban. „A férfiak depressziós mutatói egyetlen helyzetben hasonlóak, sőt magasabbak a nők mutatóinál, ez pedig a házastársi stressz. A férfiaknak lelkileg nagyon megterhelő a konfliktusos házastársi kapcsolat. Megfordítva, a jó házasságnak nagyon komoly védőszerepe van a lelki egészség szempontjából – az élettársi kapcsolatoknak kevésbé, mert azokban nincs meg az elköteleződés biztonsága” – tette hozzá a pszichológus.

A Hungarostudy felmérés egyértelműen igazolta, hogy jobb egészségi állapotban vannak, és tovább élnek azok a férfiak, akiknek a házastársuk mellett a gyerekeikkel is jó a kapcsolatuk, és kezdettől részt vesznek a gyermekeik gondozásában. Ugyanígy a gyermekek egészségét, identitását, életképességét tekintve is elengedhetetlen fontosságú az apával való jó kapcsolat.

A jó apa-gyerek viszony ma már a társadalmi értékrendben is kiemelt helyet kap. „Nemcsak a nőkre irányul egy kettős társadalmi elvárás, hogy a családban és a munkahelyen egyaránt helyt álljanak, hanem egyre inkább a férfiakra is” – állítja Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója. Mint a Heteknek kifejtette, a férfiakkal kapcsolatban továbbra is dominál a hagyományos családfenntartó szerep, de emellett megjelent egy új típusú, a család mindennapjaiban aktívan részt vevő, gyerekeivel foglalkozó férfikép is.

A családon belüli férfikép „modernizációjában” szerepet játszhatott a gazdasági válság is, hiszen 2009-ben a férfiaknak is csak a fele gondolkodott a kizárólagos családfenntartó szerepben. A kétkeresős családmodell, a női szerepfelfogás változása is közrejátszik abban, hogy nagyobb hangsúlyt kap a férfiak érzelmi biztonságot nyújtó szerepe, gyerekekkel való szeretetkapcsolata, ugyanakkor a háztartáson belüli munkamegosztás nem nagyon változott.

A férfiak családközpontúságára nagyobb, az anyagi biztonság megteremtésére kicsit kisebb hangsúly tevődik. Azonban a kettős elvárásnak való megfelelés is könnyen stresszforrássá válhat, különösen egy teljesítményelvű közegben. Hazánkban a férfiak háromnegyede gondolja úgy, hogy a teljes élethez szüksége van gyermekre, a magyarok hagyományosan család- és gyerekközpontú értékrendje tehát erősen tartja magát, annak ellenére is, hogy a valóságban ez kevéssé realizálódik.

„Európa-szerte megfigyelhetők változások, hangsúlyeltolódások a nemi szereposztást illetően. A tendencia az, hogy van egyfajta kiegyenlítődés felé való elmozdulás, legalábbis az egyik területen, a gyerekgondozás, a gyerekkel való foglalkozás, játék, tanulás terén a férfiak részvétele az időmérleg-kutatások szerint nálunk is emelkedett, míg a háztartási munkákban való részvételük nem nőtt” – fejtette ki a szociológus.

Spéder Zsolt a családi szereposztás kapcsán kitért a nők családon belüli „kapuőr” szerepére is. Ez azt jelenti, hogy a férfiak akkor tudnak bevonódni a családi üzemmenetbe, ha egyrészt ezt önszántukból teszik, másrészt ha ezt a nők „megengedik” nekik. Az erre vonatkozó kutatások abból indulnak ki, hogy a család ügyeiben a kontrollszerep, illetve a felelősség általában a nőké. Amikor a férfi részt szeretne venni ebben, az a nő otthoni dominanciáját – végső soron a női identitását – is érinti.

Sokszor a nő nem akarja feladni ezt az ellenőrző, vezető szerepet. Például amikor egy férfi nekiáll krumplit pucolni vagy elmosogatni, és a nő úgy reagál, hogy rosszul csinálja, inkább ne csinálja, akkor ezzel demonstrálódik, hogy ki az úr a háztartásban. Ugyanígy előjönnek ilyenfajta jelzések a gyermeknevelés kapcsán is: „nem jól húztad fel a cipzárját”, satöbbi. Megvizsgálták a nők attitűdjeit is, hogy mennyire akarják kontrollálni a családi életet, és amikor egy erőteljesebb kontroll mellett tették le a voksukat, akkor a férfi kevésbé vett részt a családi együttműködésben.

A női szerep lényege, hogy elsődlegesen ő a felelős a családért, erre szocializálódnak a nők is, férfiak is, és ennek átalakulása a női hozzáállástól is függ. Jó példa volt erre egy walesi munkanélküli vizsgálat is, amely azt nézte, hogy az otthon lévő férfiak miért nem vesznek részt az otthoni munkamegosztásban.

Kiderült, hogy először is azzal, hogy munkanélküliek, a férfiidentitásuk alá van ásva, másodszor azzal ásódik alá, hogy amikor otthon megpróbálnak segíteni, megkapják a letolást, hogy nem jól csinálták meg a feladatot, azaz otthon sem jók semmire. „Nem csak ezen múlik a család működése, de alábecsülni sem kell ezt a rejtett mechanizmust” – véli Spéder Zsolt.

ferfi.jpg
 

korhely1

Állandó Tag
Állandó Tag
A férfiak tömeges, idő előtti elhalálozásában nagyon jelentős tényező az iskolai végzettség, és ennek következményei, mert az alacsony végzettségü férfiak àtlagosan 20 évvel rövidebb ideig élnek, mint a magas iskolai végzettségű nők.
A 8 általánossal nem rendelkező férfiak várható élettartama 62 év, a felsőfokú végzettségű nőké pedig több mint 82 év.
http://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/miert_felvetelizzek
http://www.tarsadalomkutatas.hu/kkk.php?TPUBL-A-882/publikaciok/tpubl_a_882.pdf
"Magyarországon az OECD becslése szerint 2020-ra eléri a 70%-ot a nők aránya a végzős diplomások között", ami katasztrofális egzisztenciàlis hàtrànyokat és élettartamkülönbséget okoz a férfiak rovására.
http://balansz.postr.hu/cimke/Ternovszky Ferenc
Ez a hátrány jelentkezik a férfiak munkanélküliségében is, mert "Felsőfokú végzettséggel 75–85%-os eséllyel lehet elhelyezkedni, míg középfokú végzettség nélkül ez az esélyhányados 30%-nál is kevesebb (Fazekas–Molnár, 2010)."
http://www.ofi.hu/kiadvanyaink/jelentes-2010/12-tarsgazd
Ezzel függ össze, h. a hajléktalanok több mint 85%-a férfi (60%-a pedig olyan férfi, aki válás következtében vált hajléktalanná).
pl.: http://valasinfo.hu/lakashasznalat/kizarolagos-lakashasznalat-ferfiak-vigyazat
A férfiak elhalálozásában közrejátszó hátrányokat még hosszan lehet sorolni, és sajnos, Magyarországon nem létezik egyetlen férfi érdekképviseleti v. érdekvédelmi szervezet sem. Emiatt egyre nől a férfiak kiszolgáltatottsága, és problémáik nyilvánosságot sem kapnak.
Jellemző példa, h. a középkorú férfiakon néhány éve végigsöprő kihalási hullámról a sajtóból egyáltalán nem lehetett értesülni, miközben pl. a női mellfelvarrás problematikája a média rendszeresen visszatérő témája volt.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Biztos hozzajarul a stressz, a rendszervaltozas okozta munkanelkuliseg, es nem utolsosorban sokszor az alkohol foyasztas is.
Az anyagi lehetoseg ha beszukul ,akkor keveseb jut a normalisabb egeszsegesebb etkezesre is.
 
M

magdusis

Vendég
Amit én olvastam -az adminisztrátorunk szerint ''össze-vissza'' - , aszerint a férfiak eleve gyengébbek,mindenképpen.Több a spontán vetélésekben a fiúmagzatok száma,többen halnak meg születés körül,több rendellenességük van,könnyebben-gyakrabban betegek.Több a balkezes köztük -ami a jobbkezes világban veszélyes- ,stb,stb.

Jobban kell vigyáznunk a férfiakra.Tényleg szükség van a speciális érdekvédelmükre,már régen ideje lenne megszervezni.
Hiába néz úgy ki,hogy egyre kevesebb szükség van rájuk,azért ők is emberek.
 

korhely1

Állandó Tag
Állandó Tag
Biztos hozzajarul a stressz, a rendszervaltozas okozta munkanelkuliseg, es nem utolsosorban sokszor az alkohol foyasztas is.
Az anyagi lehetoseg ha beszukul ,akkor keveseb jut a normalisabb egeszsegesebb etkezesre is.

Az előbbi kommentemben linkelt átfogó, Kopp Mária – Skrabski Árpád tanulmány sajnos, szinte fehér hollónak számít ezen a téren, de elég jól végigzongorázta a férfiak döbbenetesen rossz életkilátásainak közvetlen okait.
"Az adatokból nyilvánvaló, hogy elsősorban a férfiak életkilátásai tekintetében van igen jelentős különbség: már a szomszéd országokhoz képest is ....
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a magyar férfiak alapvetően nem sérülékenyebbek a szomszédos országok férfi lakosainál, ugyanis az 1960-as években mutatóink még jobbak voltak az osztrákokénál.
A 2006-os KSH-adatok szerint még mindig több férfi hal meg nálunk évente az 50–64 éves korosztályból, mint 1930-ban, annak ellenére, hogy az 1960-as években jelentős javulás volt kimutatható e tekintetben (KSH, 2006a).
..... Klinger (2007) számos korábbi tanulmányában kimutatta, hogy az alacsony iskolai végzettség az idő előtti egészségromlás és halálozás, de a leszakadás valamennyi jellemzőjének is legfontosabb meghatározója."

Annak fényében, h. demográfiai méretekben is jelentős, speciálisan a férfiakat sújtó élet-halál kérdésekről van szó, különösen érthetetlen, h. a politika nem vesz ezekről tudomást. A súlyos probléma megoldásához szükséges rendszer szintű változtatások helyett, egyre fokozza a férfitársadalom kizsákmányolását.
Következményként, a férfiak átlagéletkora épp csak eléri a nyugdíjkorhatárt.
Miért kényszerítik a férfiakat arra, h. a munkájuk ellenértékének jelentős részét egész életükben nyugdíjjárulékra fizessék be, amikor abból semmit sem kapnak vissza, hiszen szinte a munkahelyről viszik őket a temetőbe?!
 
Utoljára módosítva:

korhely1

Állandó Tag
Állandó Tag
Amit én olvastam -az adminisztrátorunk szerint ''össze-vissza'' - , aszerint a férfiak eleve gyengébbek,mindenképpen.Több a spontán vetélésekben a fiúmagzatok száma,többen halnak meg születés körül,több rendellenességük van,könnyebben-gyakrabban betegek.Több a balkezes köztük -ami a jobbkezes világban veszélyes- ,stb,stb.

Jobban kell vigyáznunk a férfiakra.Tényleg szükség van a speciális érdekvédelmükre,már régen ideje lenne megszervezni.
Hiába néz úgy ki,hogy egyre kevesebb szükség van rájuk,azért ők is emberek.

Hát, igen. A bonyolultabb műszerek általában sérülékenyebbek. ;)
Amúgy, érdekes vélemény, h. a férfiakra kevesebb szükség van. Sztem nem sok házat, utat építettek a nők a történelem folyamán, de azért, minden nő közlekedik, meg lakik is valahol.
Aligha sok ércet, szenet és egyebet bányásztak még ki nők, amiből a technikai civilizációnkat, gépeinket, eszközeinket létrehozzuk, működtetjük, meg az otthonainkat melegítjük. A kényelmet azért, minden nő szereti.
El lehet azon is gondolkodni, h. a nők nyugdíjas éveit abból a pénzből finanszírozzuk, amit a férfiak egész életükben nyugdíjjárulékként fizetgetnek, de saját maguk már nem élvezhetik, mert a többségük a nyugdíjkorhatárt elérve a túlvilágra költözik.
A matriarchális társadalom a férfiakra háruló terhekre természetesen ügyet sem vet, fel sem tűnik, h. a munkájuk nélkül újra beköszöntene az őskor. Ez az egy mondat, h. "egyre kevesebb szükség van rájuk,azért ők is emberek", tökéletesen tükrözi az uralkodó felfogást.
 
M

magdusis

Vendég
Hát, igen. A bonyolultabb műszerek általában sérülékenyebbek. ;)
Amúgy, érdekes vélemény, h. a férfiakra kevesebb szükség van. Sztem nem sok házat, utat építettek a nők a történelem folyamán, de azért, minden nő közlekedik, meg lakik is valahol.
Aligha sok ércet, szenet és egyebet bányásztak még ki nők, amiből a technikai civilizációnkat, gépeinket, eszközeinket létrehozzuk, működtetjük, meg az otthonainkat melegítjük. A kényelmet azért, minden nő szereti.
El lehet azon is gondolkodni, h. a nők nyugdíjas éveit abból a pénzből finanszírozzuk, amit a férfiak egész életükben nyugdíjjárulékként fizetgetnek, de saját maguk már nem élvezhetik, mert a többségük a nyugdíjkorhatárt elérve a túlvilágra költözik.
A matriarchális társadalom a férfiakra háruló terhekre természetesen ügyet sem vet, fel sem tűnik, h. a munkájuk nélkül újra beköszöntene az őskor. Ez az egy mondat, h. "egyre kevesebb szükség van rájuk,azért ők is emberek", tökéletesen tükrözi az uralkodó felfogást.

Az,hogy a férfiakra egyre kevesebb szükség van,nem az én véleményem.Ez a világ mai gyakorlati szemlélete.A nők ma már talán mindent el tudnak végezni,amit korábban a férfiak.Szinte minden területre be is hatoltak -politikai háttérrel- ,egyre nagyobb tért hódítanak.Nagyon szövevényes,bonyolult probléma ez,lehet,hogy manapság nagyobb szükség lenne férfiak érdekvédelmi szervezeteire,mint a feminizmus kezdetén volt a nőknek.
 
M

magdusis

Vendég
Egy másik témában,nemrég itt.Gondolom,mindenki olvasta,ha még nem tűnt el.
Válaszoltam is,hogy csak néhány fővonalbeli napi és havilapot olvasok.Ennyi.Nem számít.
Torontóban élek.Bár ez se számítson inkább,bárki elolvashat bárhonnan akármilyen dolgot a számítógépen is.
Nem gondoltam gorombaságnak,csak nem értettem.Bocs.
 

blober

Őstag
Gyémánt támogató
Állandó Tag
Egyszerüen elképzelhetetlen két meleg éghajlatú országot Braziliát és Mexikot vagyis népeit Magyarországhoz hasonlitani. A népesség nagy részét kitevö szegények ezekben az országokban el tudnak éldegélni a majdnem semmiböl télen-nyáron és ez elégetté teheti öket amit mondjuk én nem hiszek de itt áll a cikkben. Magyarországon ezzel szemben az ösz és a tél nagy-nagy gondot jelent a szegényeknek. Természetesen anyagilag.
 

GadMar

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha egy nő munkanélküli, feltalálja magát a családban, nevelésben, háztartásban. Egy férfi belehal abba, ha nem családfenntartó!
Azért rengeteg olyan férfi van, aki nagyon is élvezi, hogy sem munkában, sem otthon nem kell csinálnia semmit, és végig nézi, hogy a nő megszakad. Néha rájuk jön egy kis depresszió, akkor a plafont bámulják egész nap, de összesen ennyi, ettől nem halnak meg korábban. Sőt, túl élnek mindenkit a megkíméltség miatt.
 
Utoljára módosítva:

Kyra_

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
Mi nők is tarthatnánk önvizsgálatot, mert férjhez megyünk hozzájuk, aztán rájövünk, hogy nem egészen olyanok, mint amilyennek képzeltük őket és akkor ezerrel nekikmegyünk, hogy változzanak meg. Szegény férj nem akar mást, csak egy kis nyugalmat:dr_103: otthon - mert mint itt fentebb írtátok - másutt már nem várhat nyugalmat. Otthon meg mi várja? Egy hárpia...:mad: Ezzel aztán saját magunkkal is jól kibabrálunk. Ő meg tűr, hallgat, nyel nagyokat, hogy előbb túl legyen a viharon, aztán egy reggel 42 évesen nem ébred fel. Akkor zokog az asszony, mellette 2-3 kicsi gyerek. Jobb egy nem tökéletes férjjel élni, mint egyedül, kiszolgáltatva a potyát kedvelő jött-menteknek, közben egyedül gyermekeket nevelni.

Jó lenne már 18 évesen előre látni mindezt még mielőtt valakinek az életébe kerüljön, hogy boldogtalanná tesszük őt, magunkat és a gyerekeinket.

Nem a levegőbe beszélek, több ilyen tragédiát végignéztem és én sem voltam jobb a deákné vásznánál. A sok felesleges marhaság helyett ilyesmit is tanítani kellene az iskolákban.

Van erről egy igazán humoros előadás részlet a YT-on. A teljes itt: http://www.laughyourway.com

 

korhely1

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi nők is tarthatnánk önvizsgálatot, mert férjhez megyünk hozzájuk, aztán rájövünk, hogy nem egészen olyanok, mint amilyennek képzeltük őket és akkor ezerrel nekikmegyünk, hogy változzanak meg. Szegény férj nem akar mást, csak egy kis nyugalmat:dr_103: otthon - mert mint itt fentebb írtátok - másutt már nem várhat nyugalmat. Otthon meg mi várja? Egy hárpia...:mad: Ezzel aztán saját magunkkal is jól kibabrálunk. Ő meg tűr, hallgat, nyel nagyokat, hogy előbb túl legyen a viharon, aztán egy reggel 42 évesen nem ébred fel. Akkor zokog az asszony, mellette 2-3 kicsi gyerek. Jobb egy nem tökéletes férjjel élni, mint egyedül, kiszolgáltatva a potyát kedvelő jött-menteknek, közben egyedül gyermekeket nevelni.

Jó lenne már 18 évesen előre látni mindezt még mielőtt valakinek az életébe kerüljön, hogy boldogtalanná tesszük őt, magunkat és a gyerekeinket.

Nem a levegőbe beszélek, több ilyen tragédiát végignéztem és én sem voltam jobb a deákné vásznánál. A sok felesleges marhaság helyett ilyesmit is tanítani kellene az iskolákban.

Van erről egy igazán humoros előadás részlet a YT-on. A teljes itt: http://www.laughyourway.com



Hmmm. Egészen megkedveltelek.
Még az a kis ezotéria is elmegy vhogy, nehezen. :)
 

Beka Holt

Kormányos
Fórumvezető
Kormányos
Nagyszüleim csendesen éltek egymás mellett, volt hogy egy szót nem szóltak egymáshoz egész nap, és mégis, mikor nagypapi beteg lett mami állandóan sírt. Mikor papi eltávozott azt mondta nagymamám, tudod fiam mi kommendált házasság voltunk, nem szerettük egymást, aztán idővel ez megváltozott csak soha nem beszéltünk róla, tudod, nem illett ilyesmiről beszélni. Nem tudom mi lesz velem nagyapád nélkül, kivel fogok én most morogni, zsörtölődni? Nincs már akinek halkan végigsimíthatom a fejét mikor elmegyek mellette. Ha majd egyszer férjhez mész fiam, vigyázz a párodra, ne hagyd hogy előtted menjen el, nincs annál rosszabb, mint egyedül maradni. Szolgáld a férjed mert megérdemli a törődést, ellát téged, a gyereket, ha hazaér legalább ott legyen mindene megadva, ha csendet akar fogd be a szád, ha beszélgetni akar beszélgess vele, és hallgasd meg! Nem kell azt a férfit izzó szerelemmel szeretni, próbálj meg egy békés szeretetben élő családi otthont teremteni.
Szerintem ez hiányzik a mostani házasságok többségéből, ez a békés szeretet.

Mi nők is tarthatnánk önvizsgálatot, mert férjhez megyünk hozzájuk, aztán rájövünk, hogy nem egészen olyanok, mint amilyennek képzeltük őket és akkor ezerrel nekikmegyünk, hogy változzanak meg. Szegény férj nem akar mást, csak egy kis nyugalmat:dr_103: otthon - mert mint itt fentebb írtátok - másutt már nem várhat nyugalmat. Otthon meg mi várja? Egy hárpia...:mad: Ezzel aztán saját magunkkal is jól kibabrálunk. Ő meg tűr, hallgat, nyel nagyokat, hogy előbb túl legyen a viharon, aztán egy reggel 42 évesen nem ébred fel. Akkor zokog az asszony, mellette 2-3 kicsi gyerek. Jobb egy nem tökéletes férjjel élni, mint egyedül, kiszolgáltatva a potyát kedvelő jött-menteknek, közben egyedül gyermekeket nevelni.

Jó lenne már 18 évesen előre látni mindezt még mielőtt valakinek az életébe kerüljön, hogy boldogtalanná tesszük őt, magunkat és a gyerekeinket.

Nem a levegőbe beszélek, több ilyen tragédiát végignéztem és én sem voltam jobb a deákné vásznánál. A sok felesleges marhaság helyett ilyesmit is tanítani kellene az iskolákban.

Van erről egy igazán humoros előadás részlet a YT-on. A teljes itt: http://www.laughyourway.com

 
Oldal tetejére