somogyi anzix

megjelenésre érett?


  • Összes szavazó
    1
  • Szavazás lezárva .

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
ünnepre várva

Háromszínű magyar lobogó


Magyarországon a második világháború után, a szovjet megszállók által hazánkra kényszerített kommunista diktatúra éveiben a hazaszeretet, az egészséges magyar nemzeti öntudat megélése és megvallása egyre nagyobb sérelmet szenvedett. Ezt jól észlelhetjük a nemzeti jelvényeink, a magyar nemzeti zászló fokozatos háttérbe szorításával. A hatalomra került idegen szívűek tudatosan törekedtek a nemzeti szimbólumainkat jelentőségüktől megfosztani, szinte elfeledtetni a köztudatban.
Ott kezdődött a nemzet társadalmának szétzüllesztése, amikor a világ proletárjainak egyesülését, az internacionalizmus eszméjét hirdető, de az uralma alá került népeket valójában a rabszolgaság igájába hajtó Szovjetunió, Moszkvából útnak indítva ránk szabadította a saját nemzetünkből származó, hazánkat könnyű szívvel eláruló bolsevista agitátorokat. A hatalomba ültetett moszkovita helytartók, a hétköznapi szovjet politika útmutatásai szerint, azt igyekeztek a porig alázott magyarság tudatába sulykolni, hogy „bűnös nép" vagyunk, történelmileg igazolhatatlan eltévelyedésünkben a fasiszták utolsó csatlósa maradtunk. Váltig bizonygatták az általuk megkaparintott sajtóban és rádióban, a szovjet szuronyok által megfélemlített országban, hogy a megátalkodott haladás ellenességünk, az ideológiai megvilágosodás hiánya sodort minket a vesztes oldalra. Szerintük méltán ért bennünket a súlyos bűnhődés az által, hogy mérhetetlen mértékű anyagi javakkal kellett jóvátétel gyanánt törleszteni a győztesek által megbocsáthatatlannak minősített történelmi tévedésünkért, és a nagyhatalmak jaltai döntésével a szovjet érdekszférába történt sorolásunk következtében hazánkból sok százezer javakorbeli honfitársunkat hurcolhattak el a szovjet birodalom kietlen tájaira, mint jóvátételi kényszermunkásokat, a nyugati világ részvétlen és közömbös beleegyezésével.
(Itt jegyzem meg, csak úgy közbevetőleg, hogy a második világháború után a győztes, bizánci szellemű keleti nagyhatalom, mint már említettem, - egyéb főbenjáró bűnölt között - féktelen nacionalizmussal, bigott vallási fanatizmussal, a proletár internacionalizmus tagadásával kárhoztatott és vádolt minket, megátalkodott magyarokat. - Emlékezzünk csak: a váratlan 1941-es náci invázió veszedelmes előretörésétől megrettenve, a bolsevista vezérek álságos szemforgatással, hirtelen ideológiai fordulattal, a saját országukban nagy honvédő háborút hirdettek, jól számítva arra, hogy az orosz nép nemzeti érzelmeinek hamvaiból való felébresztésével, a hazafias önfeláldozás erkölcsi kötelességének hirdetésével lehet igazán mozgósítani a harcba küldötteket, a szülőföld védelmére és visszaszerzésére. Átmenetileg megnyitották a még működőképes templomokat, hogy a hívők buzgón vethessék magukra a keresztet a visszahelyezett ikonok előtt, mintha helyreállt volna az emberi élet rendje.)
Az idősebb nemzedék emlékszik még arra a Rákosi és Kádár nevével fémjelzett évtizedekre, amikor a különféle célkitűzéssel szervezett tömeg felvonulások alkalmával, valamint az úgynevezett szocialista évfordulók megünneplésekor a résztvevők kezébe főként vörös zászlókat nyomtak, és csak itt-ott fordult elő, hogy szerényebb méretű nemzeti színű zászlók is fel-feltünedeztek a forgatagban. Mondanám népies fordulattal, csupán azért, hogy szó ne érje a ház elejét, mert hát éppen a független Magyar Népköztársaságban volnánk.
Az ünnepi szónokok szófordulataiban véletlen sem fordult elő a nemzeti öntudat, magyarságunk kihangsúlyozása, a magyar hazai jobbléte érdekében tett erőfeszítések említése a munkapadok mellett és a mezőgazdaságban. Kizárólag csupán a közösben végzett munka termelési terveinek teljesítésében elért kimagasló eredményelvről zengedeztek. Nem feledkeztek el említést tenni, hogy Sztálin elvtárs bölcs útmutatása alapján a szovjet népgazdaság minden területén, a sztachanovista munkaversenyek szárnyalása során, hatalmas termelési eredményeket értek el, melyek mögé, a szovjet népek példáját követve, az ő tapasztalataikon okulva igyekeztünk, - a munkaversenyben való esetleges lemaradásunk miatt kellő bűntudattal, - felzárkózni.
Az iskolai tankönyvekben a matematikától a földrajzon át az irodalom vagy történelem tanításáig ugyancsak a szocialista eszmék kaptak hangsúlyt, szovjet tankönyvek tükörfordításában. A magyar nemzet ezer éves történelme, a honfoglalás ténye, a tatár és török veszedelemmel szembeni hősies küzdelem, a megmaradásunkért folyó szívós önvédelem, a magyar katonai virtus mintha nem is létezett volna. Meghamisított történelem tanításunkban csak a nemesség bűnei, a jobbágyság elnyomása, majd a munkásság lelketlen kizsákmányolása kapott igazán teret, a valóságos tények túlzottan felnagyított, egyoldalú dramatizálásával. Említésre méltó, hogy a hazugságoktól hemzsegő tankönyvekben igazi történelmi tettnek a dicsőségesnek hirdetett 1919-es proletárdiktatúra 133 napja minősült, mintha az lett volna történelmünk első igazi, fellendülésében kihunyt, az ellenforradalom által meghiúsított próbálkozása. Hiába hordozták tudatukban az előző nemzedékek a véres kommün terroruralmának borzalmas emlékeit, a tanárok a katedráról csak a meghamisított múltat, elködösített közelmúltat taníthatták. A jövőnket a teljesíthetetlen és teljesítetlen ötéves tervek délibábja jelentette. Az egymásra halmozódó tervszámok sokat ígérő nagyságrendje üresen kongott, miközben a hétköznapok valóságos sivárságában éltünk, mintha az lett volna rendjén. Nem volt viszonyítási alap, hiszen a vasfüggöny elzárta előlünk a tisztán látást, mi történik Európa kommunizmustól megkímélt országaiban. Az volt a Kánaán, hogy az ötvenes évek elejétől kezdve már nem jegyre adták a kenyeret, és hajnalban sorba állhattunk húsért, és talán még ránk is került a sor, ha idejében ráültünk a kis sámlira, a bolt ajtajától nem messzire.
Ilyen hétköznapokat követően, az ezerkilencszáz -ötvenhatos fellángolás eltiprása utáni, mély hallgatással tűrhetően átvészelhető évtizedben a jólét vízióját láttatta velünk a büdösen pöfögő Trabantokért folyó nadrágszíj meghúzás korszaka, mely még ily módon sem volt mindenki számára elérhető. Ettől függetlenül annak a langyos diktatúrának az emléke utólag a „legvidámabb barakk" és a „gulyáskommunizmus" fogalmában teljesedett ki a felnövekvő nemzedékben.
A propaganda által masszívan megdolgozott értelem, a szűkös anyagiért való hajszában elkábított nemzeti öntudat hogyan eszmélhetett volna fel, hogy egyenes gerinccel nézzen szét maga körül? Még ha a távozóban lévő idősebb nemzedék nosztalgiával emlékezett is a valaha fennen lobogó magyar zászlókra, a magyar Szent Korona nemzet egyesítő erejére, ajkát a hallgatás pecsétje zárta le, és már zárt ajtók mögött sem szólalt meg. Időközben nemzedékváltás zajlott le, kifinomultan és hamis érveléssel manipulált tudatformálás, - ki figyelt volna oda a fáradt tekintetű öregek pusmogására?
Aztán a hetvenes évek elején valahogy mégis mozgolódni kezdett az ifjúság egy része, (főként az egyetemisták, akik elől azért nem lehetett mindent eltitkolni. Valamit hallottak Trianonról, kósza hírek szárnyán értesültek arról, hogy a határ túlsó oldalán is magyarul beszélnek. Aztán miért mondják azt, hogy 1956 ellenforradalom volt? Ki ellen és hogyan? Mi is volt Csehszlovákiában, 1968-ban? És március 15-én miért van olyan nagy csend, az iskolában is csak futólag tesznek róla említést?

És a fővárosban megkezdődtek a március 15-i csendes tüntetések, és fiatalok a negyvennyolcas ifjak példájára kitűzték a három színű kokárdát.A rendőrség dühödten reagált erre, a hatalom lévők uszítására nekiestek a fiúknak, lányoknak, a törvényesített erőszak erejét fitogtatva. Elragadták a kis méretű, házi készítésű nemzeti zászlókat, megtaposták, a nyelét összetörték. Letépték a kokárdát, letartóztatták a szervezőket, a nemzeti jogokat leghangosabban követelőket. Előkerült a gumibot is, suhogott a hátakon a Kádár-kolbász. De a hamu alatt parázsló nemzeti érzelmeket már nem lehetett visszafojtani, eltaposni. Évről évre hangosabb és népesebb lett a március 15-i utcai tüntetés a fővárosban. A vidéki városokban is mozgolódtak a fiatalok, neszét véve a budapesti eseményeknek.

Aztán jött a rendszerváltás ideje. Szabad volt megünnepelni március 15.-ét, sőt október 23-a is piros betűs ünnepnap lett. Sajnos azonban a liberális oldalról azonnal megszólaltak a disszonáns hangok, a fanyalgás, a fogaknak csikorgatása a nemzeti zászlók láttán. Nem feledhetjük, hogy Tamás Gáspár Miklós valahogy imígyen, vagy talán még erősebben szólt egy rendezvényen, a magyar zászlókra mutatva: „Nem szeretem ezeket a rongyokat" !
Sajnos, ahogy nem volt igazi rendszerváltás, - csak kommunistából vadkapitalistára való gyors átváltozás a gazdasági és politikai hatalom igazi bitorlóinál, - nem j ött vissza az a magától értetődően természetesnek vélt korábbi időszak, amikor nemzeti ünnepeinken minden házat fellobo,;óztak. Manapság is csak itt-ott teszik ki a piros-fehér-zöld zászlót. A gúnyos megjegyzések miatt szinte hivalkodónak tűnik, ha valaki ily módon is megvallja magyarságát. Mind a mai napig megesik az, hogy letépik a kokárdát, bántalmazzák viselőjét. Tudjuk, hogy a Lágymányosi hídnál valaki a járdán békésen vitte a vállán a nemzeti színű zászlót, és a legdurvább erőszakkal tuszkolták be a rendőrség rohamkocsijába. Említsem az Erzsébet-hídi csatát 2002. július negyedikéről? Kit mentett meg a nemzeti színű zászló a fékevesztett rendőrségi inzultustól, a fenyegetésül előrántott pisztoly lóbálásától?
Hát, hol élünk mi? Hiszen ma már szinte mindenki utazhat tőlünk nyugatra fekvő országokba, ahol a legtermészetesebb dolog a nemzeti zászló tisztelete, sőt mindennapos lobogása a házak homlokzatán, vagy a magánházak udvarán álló zászlórúdon. Életem során, mint tolmács, elvetődtem Európa több országába, sőt még az USA-ban is több hetet tölthettem, baráti meghívással. Ki emelne ott kezet a nemzeti lobogóra? Aztán ki téphetné ki egy francia, egy olasz vagy spanyol kezéből a trikolort, hogy a sárba dobja, megtapossa?
Az elmúlt napokban zajlott le a 2006-os labdarugó világbajnokság. A magyar zászló és kokárda dühödt ellenségeinek nem tűnt fel, hogy mindegyik világbajnokságra kijutott csapat szurkolótábora szinte tetőtől talpig a nemzeti zászlóba öltözött, az arcára festette a nemzeti színeket, a lelátókon nem volt kéz, amelyfilc ne lobogtatta volna a saját nemzeti zászlaját?! A megvallott nemzeti büszkeség elöntötte az utcákat, az emberek ünnepelték azokat, akik dicsőséget hoztak a nemzet zászlajának. Ez sem készteti elgondolkodása azokat, akiknek a számára olyan visszataszító minden, ami a magyar nemzeti öntudatunkra emlékeztet, azt hangsúlyozza ki ünnepi alkalmakkor és jeles napjainkon, akár tiltakozó megmozdulásainkon, hogy melyik nemzet fiai, leányai vagyunk?
Olyan országot sem lehetne találni ezen a földgolyón, ahol a Szent Korona micisapka lehetne, a Szent Jobb pedig tetemcafat! Milyen ország ez, ahol a több mint ezer éves nemzeti jelképünk, a Turul-madár vagy az Árpádsávos zászló kiveri a biztosítékot, mert hiszen a gyűlölködő a maga vak tudatlanságában nem ismeri a magyar történelmet, nem tud azonosulni a nemzet múltjával és gyökereivel? Hol van olyan ország, ahol történelmi egyházakat és hívőiket bárki büntetlenül gyalázhatja, kegyeletükben megsértheti, a keresztény templomokat, emlékműveket megcsúfolhatja? Ezt csak a mi sorsverte országunkra telepedett, élősködő neoliberalizmus cinizmusa, a határtalan szabadosság erkölcsi mértéket nem ismerő önkényuralma teszi lehetővé, a december ötödikét követő második Trianon után teljesen elszabadulva, az Európai Unió határtalanságát hangoztatva! A globalizmus legnagyobb dicsőségére az Európai Unió alkotmányából készakarva kihagyták az Európa keresztény gyökereire történő hivatkozást.
Újra és újra felteszem a kérdést: miért nem szabad a saját hazánkban, Magyarországon magyarnak, hazafinak lenni? Miért számít „magyarkodásnak", ha öntudatosan megvallom nemzeti hovatartozásomat szavaimban, tetteimben, viseletemben és magatartásomban? Miért számít a második világháború előtt még iskolai egyenruhának, egyébként ünnepi öltözetnek számító Bocskay-ruha szélsőjobboldali kihívásnak? Megmagyarázná ezt nekem valaki?
Hadd idézzem Lamperth Géza költeményének első versszavát a magyar zászlóról, melynek szavalásával vallottuk meg valaha, még a kommunizmus által meg nem mételyezett világban, hitünket és hazafias meggyőződésünket:


Háromszínű magyar zászlónk
Mikor látjuk lengeni:
Szívünk tűzzel és a lelkünk
Imádsággal van teli...
Mint nemzeti szentség előtt
Levesszük a kalapunk,
És érezzük: e szentjelben
Egyek - magyarok vagyunk!


Szeretném a következő kis visszaemlékezésemmel elgondolkodásra késztetni azokat, akik nem ismerik a honvágy fogalmát, akik nem érzik azt, hogy ehhez a nemzethez tartoznak, ez a Kárpátok bércei által határolt ország a szülőföldjük, és nem csupán térkép e táj, hanem anyaföld, megtartó erő, mely minden magyart visszavonz, bárhová kerüljön is a nagyvilágban.
1951 nyarán történt, hogy mint a szovjet katonai bíróság által tíz évi kényszermunkára elitélt rab, az Észak-kazahsztáni sivatagban (az úgynevezett és sokat mondó Éhség-sztyeppén) egy új bányászváros építése során, egy leendő óvoda építkezésén dolgoztam a vegyes nemzetiségű brigádommal. Az ottani sivatagi viszonyoknak megfelelően az éjszakák hidegek, a nappalok agyforralóak voltak. Vattás kabátban indultunk el reggel a lágerből a munkahelyre, de odaérkezésünkkor sietve dobáltuk le, mert már patakzott rólunk az izzadtság.
A zárt sorokban történő bandukolás közben észrevettem, hogy míg az én kis darab kenyeremet piros mintás ruhadarabba göngyöltem, az egyik társam fehér vászonba, a másik zöld katonai zubbonydarabkába.
Amikor halomba szórtuk a kabátunkat, arra kértem a társaimat, hogy a kupac tetejére együtt tegyük rá, jól látható helyen, a kis kenyérdarabkánkat. Eligazítottam úgy, hogy azok piros-fehér-zöld szín együttest képezzenek. A munkacsapatunkban nem volt egy magyar sem rajtam kívül. Brigádtársaim, akikkel már több éve osztoztam a közös rabsorsban, szó nélkül eleget tettek különös kívánságomnak anélkül, hogy kérdezték volna, miről van szó? Bizonyára sejtették, hogy ez nekem jelent valamit.
A déli rövid pihenőig (amikor aztán sietve behabzsoltuk a tűző napon csörögére száradt kenyerünket) a malterkeverés, kőhordás közben oda-oda pillantottam a három színre, ott messze Kazahsztánban. Árvaságomban vigasztalóan jó érzés fogott el, hogy így kerülhettem egy kis időre meghitt kapcsolatba drága hazámmal, Magyarországgal, melytől legalább tízezer kilométernyi távolság választott el, a hazatérés minden reménye nélkül.
Nem kívánom senkinek, hogy perzselő honvágy tüzében értse meg, mit jelent számára a szülőhaza, annak három színű lobogója, - de amikor ellenszenvvel tekint a kokárdára, legszívesebben letépné viselőjéről, - álljon meg a keze, tisztuljon ki a gyűlölettől izzó tekintete! Végre döbbenjen rá arra, hogy az idegen népek tengerében a magyarság számára a nemzeti zászlónk, a szívünk felett viselt kokárda három színű, jól ismert együttese a nemzeti egységünk tiszteletre méltó szimbóluma, és hazaszeretetünk igaz szívvel megvallott, nyílt kifejezése!


Rózsás János
Nagykanizsa, 2006. július hó 10-én.​
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
március 15 emlékezete

Petőfi szemei<O:p</O:p

Petőfi emléke
sokaknak nem fér a fejébe –
Petőfi szelleme,
úgy bolyong e kies hazában,
mint akinek nyugalma nincsen –
az ünnepeken (jó alkalom)
kihantoljuk, kitakarjuk,
megkoptatjuk rajta a szánkat,
megforgatjuk, hogy forogjon
barguzini, vélt sírjában,
s új lepelben tesszük vissza
a neki szánt „prokrusztész ágyba”.
<O:p</O:p

De úgy, amilyen lehetett,
nekünk Ő nem kell –
nekünk Ő túlságos, végletes,
hogy azt ne mondjuk: tökéletes.
Tudjuk, nem menekült – eltűnt – elveszett,
nem kereste végzetét,
csak bevárta, míg megérkezett,
eljött a megjósolt kérő –
a zord idő –

Áldott emlékező, gyenge nők
közös sírba fektették szegényt –
talán,
lehet,
de azért,
most sem,
még utólag se
irigyelje senki,
hogy nem adta arcát,
halála nem enged feledni –
nem adta szellemét olcsón a világnak,
csak testét a névtelennek –
elesett bajtársak közös sírjának
s a haza gyásza, szívdobbanása
őrzi emlékét igaz fiának –<O:p</O:p

Életét adta,
nem menekült – tudta,
a sors elől nem lehet kitérni,
velünk maradt a végig –

Dala nem volt sóhajos panasz,
belátás volt – hűség és áldozat:
szava a lelkekbe nyillalt,
amikor a szabadságról, hazáról szavalt!
Kinek van füle hozzá?
annak mondja el verseit,
néha meg csak megáll,
metszően rádtekint,
mint élő lelkiismeret
kér számon Petőfi szelleme –
Ha benne valaki kivetnivalóra lel?
Mint a bűnjel,
mint a stigma, önmagára vall –
úgy járt-kelt közöttünk,
mint akinek dolga van,
bántották akkor is elegen,
gáncsolták életét
és ma sem tűrik nem alkuvó szellemét –
Elképzelik – ma is méltatlanok –
s nevezik nyárspolgárnak –
milyen szándékkal? Milyen magyarok?
Lefestik lélekbúvárok
Párizsban, a barikádon, anarchistának –
lefestik rossznak, gonosznak,
barguzini fogolynak –
s kétlik igaz magyarságát,
melyet nem ők adtak –
legendáját, melyet nem akarnak –
emlékét mocskolják, koptatják a rosszak –
mondják: szerencsére jókor halt,
így nem lett nevéhez méltatlan –
e paróka nép elirigyelné
büszke jellemét, hírét, művészetét
és mégis, nevében osztanak
rittereknek kitüntetést.

Ha ráfénylik a szemed, megértheted,
ahogy érzett, úgy élt, a hazáért, eszméiért,
szerette életét, erről írt verseket –
Mélységes igazság, hogy a „döblingi lakó”
s nem a „turini, szabadkömüves
kasszandra apó” vallotta Őt szellemi fiának –
nagy szellemek, így adnak kezet egymásnak –

Nem kímélte magát, tudta hol a helye,
neki nem volt hová mennie,
mikor kétségbeesett, utolsó harcát vívta
a nemzet serege –
neki nem lett menhelye
Torinó, vagy Párizs,
ahogy menekült ott más is –
Régen elvégezte már a számvetést,
megtalálhatod a verset is –
aszerint cselekedett,
mikor az idő betelt,
nem siratta árván életét,
csak a haza földjére hajtotta fejét –
ennyit tehetett –
Jelleme, méltósága emelte nevét
a hősök sorába,
elkisérte Őt a nemzet szeretete,
azért oly’ nagyszerű emléke,
mert szívében nevelte hű népe –
s eggyé vált vele Március 15 –
örök emlékezete.<O:p</O:p

.........................................................<O:p</O:p<O:p</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
aktuális

Az ígéret földjén

2011. március 15.<O:p</O:p

<O:p</O:p


Munkács, Pozsony, Arad fáradt ege alatt,<O:p</O:p
Szelek söprik a Múlt dübörgő útjait –<O:p</O:p
Légiók és Germán sasok törtek utat,<O:p</O:p
És később oszmán, orosz hadak vonultak itt.<O:p</O:p
Ezer éve itt tért haza, vérben ázva,<O:p</O:p
Magyarságunk, győzedelmes, vadvirága –<O:p</O:p

Te szegény! Mily gyalázatot követtek el,
Itt, áruló hadak, kik hűtlen, cserben hagytak,
S érted, „júdás-pénzt” e gyalázatért kaptak!
Gazságukért, tőlünk, most mit érdemelnek?
Nézd csak nagyjaink sorát! Hogy értek véget?
S mellettük a rosszak – jóknál, jobban éltek. <O:p</O:p

Birodalmi Habsburg, török, orosz vágyak
Szomjazták a zsenge, magyar mátkaságot –
Egy sem kérte, csak akarta s jött rabolva –
Megtaposva, földre rogyva, megalázott
Magyarország, ájulatból ki emel fel –
Engedetlen, tiszta szívvel, tört gerinccel?<O:p</O:p

Árulás pusztít közöttünk, mint a métely –
Írtani kell, mégsem véres bűntetéssel –
A múltat, alázattal, bölcsen eltemetted
És szélbe szórtad, fényességes álmodat:
A szükség, keskeny útján, váltod meg magad,
Te bús magyarság – de haza vezet Urad!<O:p</O:p

......
<O:p</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Majtény 1849

Az emlék hatalma<O:p</O:p

Az ördögvölgyi erdők alól,
menyétként, kúszik elénk az ősz –
lecsupaszitja lombját az ág,
szél sóhajt, zörög a törmelék,
hideg köd ráz fejünkre zúzmarát,
de Te ne szólj arról senkinek,
mily bánat sebezte szívedet,
mikor szibériai hidegség
tépte a fák, fonnyadt levelét –
s az októberi virágok elfagytak,
egyetlen éjszaka alatt!<O:p</O:p

56’ november negyedikén,
a hártyás hazugságok szétszakadtak:
takaratlan világított az erőszak –
kopáran, akár a téli Nap.<O:p</O:p

Nem ez volt az első áldozat.
150 éve, 40 éve –
vagy régebbről kísért az emlék?<O:p</O:p

Ma is viseljük az átok terhét –
iszonyú csapások metélték
a magyar haza, ájult testét –<O:p</O:p

Nemzedékről-nemzedékre
hullott népünk, drága vére,
s az ünnepnapi trikolórt is,
hányszor cseréltük feketére?<O:p</O:p

Az ördögvölgyi erdők alól,
bús emlékeket sodor a szél –
legendás, Magna Hungária,
mióta csak megszülettél,
ellenség les rád, az Ural mentén.

Nyomodba járt: kozák, török, tatár,
mint hajdan: bessenyő vagy metélt kazár –
sorsunkba fonta ujját,
s mindig eljött, kérni a jussát!<O:p</O:p

Azért, Te meg ne állj és ne félj!
Erdei ember fog rád fejszét,
dob követ, pikát, dárdát feléd,
mert sorsod les reád szüntelen:
életed veszély és kegyelem –

Az ördögvölgyi erdők alól,
kúszik elő a régi emlék,
szemedbe port szór a szél,
füstöt harap a száj,
de Te ne szólj és meg ne állj!<O:p</O:p

Füledbe döng a láthatár,
nem kiáltott senki feléd,
előre nézz! Jaj, Te szegény!
Rohanjon a láb, siess tovább!<O:p</O:p

Nem bújtat el a kő, a felhő –
kietlen a patakágy – az erdő.
Egyre tovább, tovább!
Ott a kukoricás,
az életért fuss már tovább!
Ne várj fegyvertelen,
meztelen kebellel –
verssel és hűséggel szívedben,
sugárzó szemeddel,
oly védtelen vagy –
vigyázz! Halálfia vigyázz!
Sikolt, megőrűlt az idő, kicsorbult a Nap,
védd magad! Még egy pillanat
és a halál szele elragad –
<O:p</O:p

Az ördögvölgyi erdők alól
jött a portyázó kozák –

Csupaszőr ember ült lován,
idegen volt néki e táj,
senkit nem ismert ő,
nem is tudta tán, hol a határ?

Nem tudhatta,
hogy a villogó fehér ingben,
ama inas, kis ember, költő –
egy évezredben,
csak egyszer születhet, ilyen
költészetet teremtő szellem.<O:p</O:p

Az élet titka, megrendítő –
mint a hajnal, első ébredése,
a nemzeté, világé volt Ő.

Nem tudta a kozák,
hallgattak a fák,
miért állt meg és fordult felé?<O:p</O:p

Nem értette szavát,
nem menekült, nem védte magát:
lehunyt szemmel várta a csapást –
<O:p</O:p

A kozák, mint már annyiszor,
eljátszotta a szerepét,
de valamiért fülébe csengett:
„fegyvertelen, békés ember volt” –
bár nem mondta senki „légy átkozott”
mégis szégyelte magát akkor ott:<O:p</O:p

Kegyetlen, orosz kozák – a sors
névtelen eszköze – gyilkos,
rossz ügyet szolgáló katona,
melyért ezerszer lesújt reá
s népére, az Isten ostora!<O:p</O:p

Az ördögvölgyi erdők alól
kúszik felénk a Tél,
de Te ne szólj és semmitől ne félj!
Szemedből porhót kapkod a szél,
56-os emlék is lehetnél!
GULÁG –
Don, Cherszon, a fogolytábor,
ahol Apám lelke szállt az égbe,
a gulág igazságért kiált!
Télre nyár – Segesvár – vége!
Egyedül vagy forradalmár!
Fegyvertelen kezekkel,
verssel a szívedben,
oly védtelen az ember –<O:p</O:p

Eltaposták (örök Trianonnal)
erőtől gőzölgő hatalmak –
egy nép vesztette el szabadságát
és a forradalmat –

Lovon a kozák,
harckocsiban 56-ban,
ide küldte éretlen fiát,
Budapest, Afganisztán,
Segesvár – utolsó csaták –
lovon, harckocsiban a kozák,
mennyi fájó emlék: ellenség,
katonák, katonák, katonák,
statáriális bíróság –
könnyesen szétfolyik a kép –
bíbor-fekete az ég:
lavinát sodor a sár –
annyi láb taposta a hazát –
elfogták, megölték, miniszterelnökét –
mindig cserbenhagyták
és meghalt az igazság –<O:p</O:p

Mennyi idegen eszmény, önkény,
fonta körénk a hazugság
szabadkömüves kötelét,
hová von ez az örvény?
kint és bent, mindenütt ellenség,
mikor fordul a szerencse kerék?
ha a halottak feltámadnak
és az igazságért színt vallanak?<O:p</O:p

Ha felénk nyújtja kezét a világ?
elmúlik Trianon átka –
valóság lesz Emese álma,
s az ezredforduló Főnixként,
új korszakkal köszönti fiát:
nagymúltú magna Hungáriát?
.........<O:p</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Szavak: Szirmay Endre

SZAVAK I.


Szerelmes szavak;
barna zsongású, dongó darazsak,
az emberiség óta kóboroltok,
úttalan erd&otilde;kb&otilde;l mindig visszaszóltok,
mikor a moha sz&otilde;nyegén fülelve
megállnak bámészkodni az &otilde;zek.
Lázító szavak;
fekete üszökben izzó parazsak,
sorsot fordító véres forradalmak
egyre ontják a friss acélt a harcnak,
s rácsapnak a gyáva messzeség ködére,
mikor a jéghegyek csöndje sziszeg.
Békít&otilde; szavak;
lomha homályból felbuzgó patak,
a tisztesség ezüst sodrása alatt
gyémánttá csiszolja a kavicsokat,
hogy együtt dajkáljuk engedelemre
az anyag lázadó, vak er&otilde;it.
Szárnyaló szavak;
vörös torkú, kék szárnyú madarak,
a holnap fényeit hívó fecskeraj,
gyermektisztaságú, áradó zsivaj,
a gondolat szabad útjait terel&otilde;
igazság és szépség muzsikája.



KEZDJÜK ELÖLR&Otilde;L


A gödröket &otilde;sszel feltölti a víz...
szélhordta falevelekkel,
fényl&otilde; bogártetemekkel,
korhadt f&ucirc;vel, törött ággal,
költöz&otilde;madár kiáltással,
kaviccsal, homokkal, szeméttel,
elnémult gyermeknevetéssel –
mintha a sodrás medret keresne,
hogy az öröm is megférjen benne.
A gödröket télen befújja a hó...
jéggé dermed minden horpadás,
elnémul minden riadt horkanás,
megcsontosodnak a vonalak,
ködbe bújó síkra váltanak,
mozdulatlan a lázadó szándék,
kristálytükör – csak a fényre vár még –
síknak tudjuk, mégis félünk t&otilde;le,
hogy újra csak gödör lesz bel&otilde;le.
&Otilde;sszel vagy télen – a gödörnek mindegy...
foglalatot ad emlékeinknek,
megtöltjük, ha úgy hozza kedvünk,
hogy beletúrva majd gyöngyöt leljünk,
vagy elegyengetjük kínnal, hévvel,
sorsot idéz&otilde; küszködéssel,
s mire úgy látszik, kész a munka,
kezdjük elölr&otilde;l; – talán csak a szél volt
mely egy életen át
kacatjainkkal telehordta.



HAZÁM


Kárpátok nekem a zselici dombok
és zúgó Tisza, a lomha Kapos,
sorsom sodrának megtisztuló árja
emléket és vágyat szelíden összemos;
messzeség és mélység partok közt feszül,
hogy ne maradjak soha egyedül.
Téged kerestek a nélküled volt álmok
érted vérzett el&otilde;ször a szám,
odaadtam mindent, hogy benned visszakapjam
és megtaláljam végre a hazám.
A szép szó szerelme itt nyitott virágot,
a gyáva gyermek harcot itt tanult,
a kövek ereje itt adott nyugalmat,
s a fanyar füsttel messze szállt a múlt;
félszeg parasztból tiszta szem&ucirc; embert
itt kovácsolt az edzett értelem,
a tétovaság itt tanult fegyelmet,
a biztatásra nyílt mosoly felelt.
Ez a táj fésült viharból engedelmet,
s ha összesúgtak csonka ágú fák,
a sápadt örömök villogó vásznait
elém teregették a csöndes tanyák.
Ha szíven ütött a fekete irigység,
s néha bekormozta arcomat a bánat,
a sugaras holnap szépül&otilde; reménye
engesztel&otilde; kézzel küldött el utánad.
A föld, az emberek, gyermek, feleség,
a nyárfák közt bujkáló messzeség
így ért hozzám egészen testközel,
minden hitem most már csak téged biztat,
minden szerelmem már csak téged ringat
és el nem csukló karral átölel.
Hazám voltál, mikor nem láttalak még,
s hazám leszel, ha én már nem leszek rég,
törvény ez bennem megbonthatatlanul,
sorsom lettél, ritmus a dalomban,
összhang és szépség ezüst nyugalomban,

nem félek, ha a vad szél szembefúj.

a verseket elhelyezte Szirmay Endre: Válogatott versek kötetéből, a szerk.
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Szavak: Szirmay Endre

SIENÁBAN

.
Tégla, kõ és márvány foglalatban
õrködik a múlt a völgyek felett,
Romulus farkasa vonít a dombok alján,
az ifjak ajkán kürtök zengenek.
Karcsú szentek lépnek le a képrõl,
messze vad lovasok árnya kavarog,
a sikátorokban lángol a homály,
etruszk lándzsás kopog a falakon;
csonka tornyok, árva templomhajók,
gigászi tervek kõbe törött szárnya;
torzó város ez! – minden történelme
az ember hõsi vágyait példázza.
Mintha otthon járnám a zselici erdõt,
vagy Fonyódnál hallgatnám a vizet;
történelem mozdul minden moccanásban,
de a mi múltunk nem kõvel üzen;
nem toronnyal, szelíd freskóképpel,
elsöpört itt mindent az áradat;
csak szívünk õrzi emlékét és vágyát,
ami Sienának itthon megmaradt.



HAZAÉRT A HAJÓ
(emlékezés Juhász Gyulára)

.
Huszonöt éve már néma a szíved,
de Anna szerelme még egyre dalol,
Dózsa haragja – a gyökerek alól
még fölsüvít, hogy védje minden híved.
Új tüzek égnek az égi tanyákon,
és új dalok ringnak a szõke Tiszán,
szépséget terem már a gyümölcs a fán,
nem borongunk a bús magyar magányon.
Nézd, mind elhullott a sápadt lápvirág,
és minden titok már testközelbe lép,
hogy ne szenvedjen többé ez a nép;
Új emberségre szépül a világ!
Földtámadt Dózsa! És Anna is szeret!
A Tiszán a hajó hazaérkezett...
1962.


PRÁGA

.
Zöld homlokú tornyok, szõke fényharangok,
hízelgõ muzsika, szelíd rózsakertek;
fekete hidakon királyok és szentek
nem õriznek már a múltból semmi rangot.
A vértezet-csöndben sörözõ polgárok,
éneklõ beszédû, termetes asszonyok
mozdulataiból játékos dallamok
gyöngyöznek szét a fényben, hogy erre járok.
Kõ, víz és virágok itt-ott összebújnak,
hogy helyet adjanak a százarcú újnak,
a város szélén új tornyok peckesednek;
az õsi vár mereng a régvolt csodákon,
de friss a hajtás bokrokon, buja fákon,
a Moldván tacskó hullámok kötekednek.



RIPPL-RÓNAI JÓZSEF EMLÉKEZETE

.
Kaposvár dajkálta, Párizs lázította,
hogy megbéklyózzon egy-egy életvillanást,
lázasan kutatva mindig valami mást,
amitõl korának közönye tiltotta.
Utcák kövezetén, emberek szemében
olykor meg-meglibbent elõtte a szépség,
s ahogy babusgatta: bánat és reménység
összebékültek a kiterülõ térben.
Hazát, humánumot keresett a mester,
aki mûvész volt és büszke értelemmel
figyelt az életre, ahogyan kitárja
dús ditkai rendjét, mint egy ó-varázslat,
hogy találkozhasson a sejtelmes távlat

s a színek gazdag, zengõ szimfóniája.

Szirmay Endre: Válogatott versek kötetéből, válogatta a szerk.
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Félig vakon

ÉLETHELYZET

1.
A feketeség szürkeségre vált át,
a fényesség homályossá csitul,
a biztos bizonytalanná omlik,
a torzítás jellemmé igazul.

... - ... - ... - ...

2.
Magány...magány...
törött a szárny,
és csak a suhogás zúgó zaja volt,
amely a fák közt kóborolt,
aztán az is egyedül maradt,
mint a meghökkent pillanat.

... - ... - ... - ...

3.
A zúgó harangok elhallgattak,
mosolyognak a pillanatnak,
elült a tücsökzene már,
csöndesedik a láthatár,
a kövek egymásra merednek,
így üzennek a végtelennek.

... - ... - ... - ...

4.
Jutka,
mindig tévedhetetlen tudta,
az eligazító szépségeket,
s úgy biztatott,
hogy az emlékezőknek
mindig juttatott eleget.


Szirmay Endre
Kaposvár, 2o11. március. 31.
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvét

HITVALLÁS

A Zala megyei Becsehely község és környéke római katolikus esperes plébánosa, Kimer Zoltán atya arra kért. hogy templomaiban egymást követő vasárnapokon a Szentmise keretében, a szószékről tegyek hitvallást a hívei előtt, és szóljak az imameghallgatás erejéről. Íme az elhangzottak.


Kedves Testvérek!

Azért állok itt az Oltár előtt, hogy megvalljam kereszteny hitemet és tanúbizonyságot tegyek az imádság erejéről. Mert hiszen a Szentírásban olvashatjuk: kérjetek és adatik nektek, zörgessetek és megnyittatik nektek!
Sokan megkérdezték tőlem. hogy vallásos hívő voltam-e a szovjet rabság előtt, vagy a szibériai kényszermunkatáborok gyötrelmei között találtam meg az utat mennyeí Atyánkhoz, akinek a segítségét a végtelen messzeségben oly buzgón, kértem, egyedül csak az Ő könyörületében bíztam?
Göcsej vidékéről srmazom, egyszerű földműves nagycsaládból, ahol a mindennapi kenyérért kicsinek-nagynak keményen meg kellett dolgoznia a földeken, ahol az időjárás viszontagságainak volt kitéve a kétkezűk verejtékes munkája. Bizonytalanságban teltek napjaik, és csak a jó Isten irgalmára hagyatkozhattak. hogy hűséges vagy ínséges esztendőnek néznek elébe. A hajnaltól késő estig végzett szorgalmas tevékenységük után betakarított termés vajon eiegendő lesz-e a a család megélhetésére, vagy szűkölködni fognak? A természettel éltek együtt, és élő hittel, imádságos lélekkel bízták rá magukat a Gondviselésre.
Tehát kész a válaszom: igenis mély vallásosságra és istenfélelemre neveltek engem, és ezzel a lelkülettel élve szakadt rám. - sok ezer fiatal levente társammal együtt - a végzet, amikor a második világháború vége fele bevetettek minket az akkor már Magyarországon zajló, öldöklő frontharcba. Szovjet hadifogságba estem, melyet börtön követett, és a 3. Urán front haditörvényszékének súlyos ítélete - tízévi szibériai kényszermunka, majd utána örökös száműzetés valahol Távol-Keleten.
18 évesen a szovjet kényszermunkatáborok poklába estem, zord éghajlati körülmények között nehéz robotmunkába...ahol eleinte nem is értettem az idegenek... a soknemzetiségű rabtársak beszédét. Egyedűl a jó Isten könyörülő irgalmában- és a BoÍdogasszony Anyánk égi közbenjárásában bízhattam. Szenvedéssel teli sorsom alakulásában, kezdetektől fogva elfogadtam a sorsomat, a Miatyánk szavait idézve: Legyen meg a Te akaratod! Ha a jó Istennek az a szándéka. hogy életemet adjam hitemért, hazámért... legyen meg az akarata! Ha mindenek túlélése lesz osztályrészem, és majdan a száműzetés keserű kenyerét eszem a világ túlsó oldalán, akkor is elfogadom a sorsomat.
A szívből jövő, szüntelen imádság tartotta lelkemet, gondolataimat egyensúlyban, mentett meg a megőrüléstől, az élet kétségbeesett feladásától. Mivel, mint külföldiek, nem levelezhettünk, - évek múltával arra is késznek kellett lennem, hogy soha nem tudom meg, hogyan érte a családomat hazánk megszállása, a gyilkos, fosztogató, kíméletlenül rabló és könyörtelen Vörös Hadsereg kegyetlenkedése, de ők sem tudják meg soha, hogy valahol nagyon messze még élek, számkivetésben.
Mindezen testi-lelki szenvedést tisztítótűzként fogadtam el - akár saját gyarlóságaim miatt, akár szeretettem hazámért, nemzetemért hozott áldozat gyanánt. Ha a jó Isten számunkra rejtett és titokzatos akaratában is megnyugodva, üdvösségünk javára fogadjuk el a szenvedést, az leéget rólunk minden felesleges emberi gyarlóságot. Akkor nincs hatalomvágy, nem áhítozunk múló kincsek után, szívünk-lelkünk minden hiábavalóságtól elfordul és minden ügyeinkben gyermeki bizalommal csak a jó Isten szándékára, Szűzanya közbenjárására hagyatkozik.
Sokszor jártam a halál mezsgyéjén, kórhazi ágyon feküdve, ahol gyógyszer híján a beteg szervezetére volt bízva. hogy valaha talpra áll-e vagy megsemmisül. A jó Isten megmentette az életemet, hogy új eletet kezdhessek a nem távoli jövőben.
Sztálin halála után a külfóldiek kegyelemben részesültek, és kilenc végtelennek tűnő év után, a kevés túlélővel együtt visszatérhettem szülőhazámba. Itthon is sok mellőzésben, megalázásban, sanda gyanakvásban volt részünk, de minket, volt magyar rabokat. megedzett a bolsevista rabszolgatartó birodalomban elvselt sok gyötrelem. Hazai üldöztetések után, továbbra is csak azt mondhattam, ma is azt mondom minden élethelyzetben: Uram, legyen merj a Te akaratod!
Haza térve felismertem küldetésemet: azért maradtam életben, azért mentett meg a pusztulástól a Mindenható, hogy az idegenben, Szibéria fagyos földjében elkapart sorstársaimnak, a hazatért bajtársaimnak szószólója, krónikása legyek. Könyveim, történészi munkaságom, tanulmányaim, előadásaim nyilatkozataim révén fáradhatatlanul szólok, mert néha úgy érzem. mintha pusztába kiáltott szó lenne minden szavam. A harsány hangadók gátolnak abban. hogy, akadálytalanul eljussanak ismereteim, tapasztalataim mindenkihez, akiknek szánom - de akkor is mondom a magamét!
A hazug történelemírás. a valóság elhallgatása még mindig<SUP> </SUP>túlsúlyban van, de remélem, eljön az idő. amikor kiderül az Isten igazsága, és a kövek is visszhangozni fogyják a hiteles szót. Hazánk történelmét - az iskolákban és mindenütt - a honfoglaló őseink vitézsége, az Árpád házi Szentjeink dicsősége és a küzdelmes évszázadok viharában helytállt nagyjaink nyomán tanítják és hirdetik majd, nemzeti önbecsülésünk helyreállítására. Hiszek abban, hogy a magyar sorstragédia ezer évés láncolata megszakad, a boldogságos Szűzanya nem vette le rólunk a <SUP>kezét és ránk köszönt a várva-várt szebb jövő, mert népünk tehetséges, szorgalmas, alkotóképes , öntevékeny mindenek túlélésére termett, kiválasztott nép. Élő hittel hiszem, hogy a ifjabb nemzedéke öntudatra ébred. és kivívja méltó helyét a Kárpátok ölelte Nagy Magyarországban, ahol minden talpalatnyi föld - a miénk!</SUP>
Dicsértessék a Jézus Krisztus - mindörökké. Ámen.


Pola: 2010.09.5. Becsehely. 12. Rigyác: 09.19, Petrivente: 09.26.


Rózsás János
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Hiszek egy hazában...

[FONT=Arial, sans-serif]Megemlékezés[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Thury György[/FONT]
Kanizsa várkapitánya halálának 440. évfordulója
alkalmával.
-------------------------------&shy;

Tisztelt megemlékez[FONT=Times New Roman, serif]ők![/FONT]

Thury György 1519 körül született, Hont megyéből származó nemesi család sarjaként, ősei már az Árpád korban jeles vitézek voltak. Thury György sohasem járt iskolába, így írni, olvasni sem tudott, de vitézségével, bajvívói hírnevével mégis felküzdötte magát a főkapitánságig. Az ő iskolája a hadiismeret volt, amit a várvédők között sajított el. Hatalmas termetű, nagy erejű vitéz volt. Az egykorú történetírók vidám kedélyű, jószívű, de ugyanakkor
egyenes és szókimondó embernek mondták.


1556-ban a lévai vár kapitányává nevezték ki. 1558-ban Bars vármegye főispánja, majd 1559-ben Várpalota kapitánya lett. Neve itt vált rettegetté a törökök körében. Kiváló bajvívó volt, sorra hívta ki a törökök legjobbjait. A pénztelenségen állandó portyákkal próbált segíteni, így akadályozta meg azt, hogy katonái a zsoldhátralék miatt elszökjenek tőle. A magyar végvárak katonái fizetetlen szegénylegények voltak, akiknek sajnos a nyomorúság, ruhátlanság és mellőzés volt a részük. Ennek ellenére a végvári vitézeket fűtötte a hazaszeretet, a magyaros virtus, és hősies küzdelemben védték a várat a törökökkel szemben. Az állandósult pénzhiány miatt Thury György végül 1565-ben beadta Miksa királynál lemondását, ám az uralkodó még egy ideig maradásra bírta. 1566. júniusában 500 katonájával mindaddig tartotta Palota várát, Arszlán budai pasa 7000-8000 fős seregével szemben, míg a felmentő sereg Salm gróf győri várkapitány vezetésével meg nem érkezett. Várpalota megmenekült, sőt Salm gróf Thury segítségével visszafoglalta Veszprém, Tata. Vitán és Gesztes várakat.


Ezt követően, hét év után, lemondott a várpalotai kapitányi tisztségéről és helyét unokaöccse, Thury Márton foglalta el.


Szigetvár elestét követően felértékelődött Kanizsa várának jelentősége, ahová német katonákat szállásoltak, Tahy Ferenc vezetésével. Tahy azonban nem tudott rendet tartani körükben, a katonák a környék lakosságát fosztogatták, a vár állaga vészesen leromlott.


Az uralkodóval folytatott hosszú alkudozásokat követően végül Thury György vállalta 1567-ben a kanizsai várkapitányságot, melyre Miksa király haladéktalanul kinevezte. Ennek folytán egyúttal a dunántúli főkapitány helyettese is lett. Kanizsa addig Nádasdy Tamásné Kanizsay Orsolya tulajdona volt, aki azt átadta a királynak, így Thury György lett a vár első királyi várkapitánya. Nem szívesen jött Kanizsára, mert ezzel a tisztséggel az járt, hogy ismét falak közé lesz zárva, mégpedig a török torkában, a legveszedelmesebb helyen, melyet nagy nehézség árán vagy sehogy sem tudtak a kincstár terhére élelmezni. Thury szívvel, lélekkel a tábori szolgálatot szerette, nyílt terepen kívánt volna harcolni.


Novemberben érkezett meg Kanizsára és a várat csaknem teljesen üresen találta, ezért első jelentésében lőszert és élelmet kért, majd a vár megerősítését sürgette, hiszen azt csak gyenge, foghíjas palánképítmény vette körül. Mivel kérelmei süket fülekre találtak, és katonái is ínséget szenvedtek mindenben, - elkeseredettségében felmentését kérte a királytól, aki ehhez nem járult hozzá. A várfalak megerősítésére nagy számban kirendelt jobbágyok ellátása is késedelmeskedett, ezért vontatottan, megszakításokkal folyt a munka. Valójában Kanizsa mocsárvára védhetetlen lett volna egy komoly támadás esetén. A bástyának alig nevezhető várfal magyar módra fából és földből épült. A régi palánk több helyen nyitva állt, több helyen pedig beomlott. Thury György minden áron meg akart szabadulni a kanizsai főkapitányságtól, de a király nem engedte. A legrosszabbul ellátott és épülőfélben lévő végház nem volt alkalmas arra, hogy nagyobb dolgokat vihessen ott végbe. A törökök állandóan Kanizsa környékén portyáztak, Thurynak folyton résen kellett lennie.Az 1568-as év állandó küzdelmekkel telt el, a török és a nélkülözések között tengődő várvédők között. Ennek ellenére Thury György kemény ellenállása miatt egy talpalatnyi földet sem tudtak a törökök a környéken meghódítani. Thury György minden igyekezete arra irányult, hogy a nehézségek ellenére az éhező és létszámban is megfogyatkozott vitézeivel a törököket minél távolabbra szorítsa Kanizsától, és benépesüljenek a környező lakatlan falvak. A törökök viszont mindenáron be akarták venni Kanizsát, mert gátolta őket a nyugat felé való terjeszkedésben. Szakadatlanul folyt az ádáz küzdelem a Kanizsa környéki elővárak - Mórichely, Csákán, Komárom és a többiek - birtoklásáért.

A következő, 1569-es év ugyanúgy múlt el, mint az előző. Thury küzdött a törökkel, erősítette Kanizsát, és féken tartotta a nyugtalankodó, engedetlen őrséget. Nem volt csoda a katonák elkeseredettsége, mert a nyomorúság szinte elviselhetetlen lett. Nagy szükségében portyázások során zsákmányolt élelemmel tartotta fenn úgy-ahogy magát a kanizsai helyőrség.

Mivel az örökös tartományoknak az érdekében nagyon is fontos volt, hogy Thury Kanizsán maradjon, vitézül helytálljon, a király hallani sem akart az elhelyezéséről, ezért az 1570-es évet is itt küzdötte át.
Thury ekkor már az ország első számú bajvívója volt. neve külföldön is ismertté vált. Kortársai szerint több mint hatszáz győztes párviadalt vívott, a törökök ezért ,dunántúli oroszlánnak' nevezték. Sok török fővitéz csak azért gyakorolta magát a bajvívásban és a kopjatörésben, hogy majdan Thuryval bajt vívhasson. Dicsőség és megtiszteltetés volt ez minden török vitézre, még ha nem is élte túl az összecsapást. Thury a kihivást soha nem utasította vissza, a személyes viadalokban legyőzhetetlen volt. Például egy hatalmas termetű török csak azért jött Kisázsióból Magyarországra, hogy vele megvívhasson.

Thury György jól ismerte a törökök lesvetéseit, leshár1tásait, csalóka harcmódjuk minden fondorlatát, mégis áldozata lett az ellenség ravaszságának. A környező török erődítések tisztjei jól tudták, hogy milyen ínséget szenvednek a Kanizsa vár védői, és portyázások során próbálnak segíteni a nyomorúságukon. Ily módon állítottak csapdát Thury Györgynek és várvédő vitézeinek. Ez 1571. április másodikán esett meg. Egy török csapat rabolni indult a környékre. Jól tudták, hogy ezzel harcra ingerlik a várkapitányt, és aki menten megindult 150 lovasával, és sikerült is szétvernie a rablócsapatokat. A sikeres haditett után hazafelé, Orosztony község határához érve azt vették észre, hogy az erdőkből mindenünnen törökök tódultak ki, sőt erősítést is kaptak az elkeseredett küzdelem során. A törökök a többszörös túlerejükkel a magyar vitézeket a posványos völgybe szorították. Thuryt körbefogták, élve akarták elfogni, de ő a végsőkig harcolt, míg halálos sebet nem kapott. A fejét levágták, tetemét kifosztották, és rútul otthagyták. A fejét elküldték Isztambulba, testét aztán gróf Zrínyi György Kanizsán temettette el tisztességgel.

A lantosok éneke szerint Thury György halálát Miksa király okozta azzal, hogy a hadinép élelmezésével, ellátásával nem törődött, a sorozatos panaszos levelek ellenére. Míg a végvári vitézek éheztek, rongyokban jártak, a környező török hadállások katonái semmiben hiányt nem szenvedtek. Thury György veszte után kapott észbe a király, hogy a török számára szabad lett az út a féltett örökös tartományok felé, és akkor küldött pénzt, katonát Kanizsára. De ez már hős bajvívónk, Thury György vitézlő várkapitány szomorú tragédiájának csak az utóhangja volt.Mivel a töröknek már nem kellett Thury Györgytől tartania, a hódoltatás egyre nagyobb arányokat öltött. Egyre közelebbről kerülgette Kanizsa várát.


Thury György lantosának szavaival fejezem be a törökverő hős életútjára történt visszaemlékezésemet:


Kár lőn, vitéz, most itt néked meghalnod,
Mert Zalaság, azt bizonnyal megbánod ,
Vagy, hogy a földet, e pusztán hagyod,
Vagy az, hogy az adót nékik megadod.

Vitézlő és hírneves bajvívó Thury György egész élete összeforrt a törökökkel folytatott vévári hadakozások történetével. Amint életrajzából kitűnik, küzdelme nem csak a véres ellenség üldözésében merült ki, hanem a királyi udvarhoz intézett,legtóbbször hasztalan esedezésekben, az alárendelt katonaság, a várvédő vitézek emberséges ellátásáért való sürgető könyörgésekben, de a hadfelszerelések hiányosságai, pótlásának elmaradása miatti felháborodott szemrehányásokban is, melyek még a legégetőbb időszakokban is süket fülekre találtak ott Bécsben.
Mint olvashatjuk a krónikákban, a regősök énekeiben - a magyar végvárak katonái fizetetlen szegénylegények voltak, akiknek sajnos a szakadatlan, nyomorúságos éhínség és a ruhátlanság közepette kellett a hazafias szolgálatukat teljesíteni. És ők magyaros katonai virtussal, félelmet nem ismerő bátorsággal vívták hősies küzdelmeiket Thury György és más várkapitányok buzdító szavára. Szinte a csodával határos, hogy az éhező, lerongyolódott, létszámukban is megfogyatkozott vitézekkel hogyan sikerült s törököket távol tartani, félelmet gerjesztve elűzni őket az omladékony várfalak alól, a környék lakosságát is megvédve.
Vajon milyen töretlen, lángoló hazaszeretet hatotta át a végvári vitézeket, hogy elhagyatottságukban, a királyi udvar nem törődömsége ellenére szolgálták hazájukat, védték szülőföldjüket a betolakodókkal, a hódítókkal szemben, az utolsó erejükig.
Idézem Balassi Bálint vérpezsdítő sorait:


Vitézek mi lehet ez széles föld felett
szebb dolog az végeknél?
….
Ellenség hírére vitézeknek szíve
gyakorta ott felbuzdul,
Sőt azon kívül is, csak jókedvéből is
vitéz próbálni indul.,
...
Az jó hírért névért s az szép tisztességért
ők mindent hátra hadnak,
Emberségből példát, vitézségből formát
mindeneknek ők adnak...


Mert a magyar katonának termett nép, mely több mint ezredéven át megvédte e hazát tatár, türük ellen, és nem sajnálta vérét áldozni a családi tűzhelyért, a hazáért, a szabadságért. Egyuttal pajzsként védtük Európa boldogabbikfelét, hálát és emberséget nem remélve. Nem busás haszonért, nem könnyű zsákmányért gyülekezett a nemesek által toborozotthadinép a lobogók alá, hanem a Kárpátok övezte hon megmaradásáért. Ezért szállt síkra a Rákóczi szabadságharc idején a Habsburgokkal szembe, ezért vált 1848-ban az egész Európán átsöprő forradalom hulláma Magyarországon szabadságharccá, melyet az osztrák udvar veres harcok árán, csak orosz segítséggel tudott letörni.
És nézzük a magunk mögött hagyott huszadik századot. A monarchia érdekében belekényszerítettek minket az első világháborúba, ahol mind az orosz, mind az olasz fronton megállták helyüket katonáink A háború befejeződésekor a frontvonal mind az ezeréves ország tatárain kívül volt, csak árulással lehetett megtörni a védelmet.Linder Béla nem akart katonát látni, Európától pedig megkaptuk a trianoni békediktátumot, hazánk szétdarabolásával.
A második világháborúban, amikor két pogány közé szorultunk csonka országunkban, két diktatúra élet-halál harcába sodródtunk bele, - akkor is megmutattuk, hogy mi a magyar vitézség, árulás nem szennyezte be katonáink nevét, még ha a vesztes oldalon kellett is helytállnunk, a sztálini vörös horda túlerejével szemben. A vesztes oldalon őrölték fel erőinket, sok százezer honfitársunkat deportáltak Szibériába, idehaza a moszkoviták bolsevista rémuralma következett be, a nyomor és megfélemlítés korszaka.
És akkor jött 1956. amikor a magvar nép egy emberként kelt fel, és azt mondta a világ szemébe: elég volt! Az egyenlőtlen küzdelemben leckét adtunk a hatalmas Szovjetuniónak, - amikor nem először és nem utoljára - az önző és önhitt Nyugat cserbenhagyott minket. De akkor is mi okoztuk az első repedést az agyaglábú óriás testén. Többek közt a legendás pesti srácok, - és hol van már a szovjet birodalom világot fenyegető réme?
Az elmúlt húsz esztendőben, mint a mardosó kór, a neoliberálisok aláásták honvédelmünket, szinte lenullázták harci képességünket, sajnos elég sikeresen igyekeztek demoralizálni az ifjúságot, szinte az utolsókig kiölni társadalmunkból a magyar katonai szellemet, az önvédelem jogos igényét.
Azonban azt látjuk, hogy kezd feléledni, újjá szertvezödni honvédségünk a régi hagyományok alapján. Ennek ígéretes hátterét jelentették országszerte először a huszárság hagyományainak katonás felelevenítése a vitézi rendek újjászületése, a barantás és ijjász szervezetek ősi hagyományok alapján torfenő sorba rendeződése. Középkori ruhákban lovagi tornákat, bajvívást rendeznek, aztán az 1848/1849-es szabadságharc győztes csatáit felelevenítik vitézi játékban. Március 15-én a kisfiúk büszke öntudattal viselik a 48-as csákót. Keressük gyökereinket, a rokon népekkel való kapcsolatfelvételt, a kurultáj ismételt megszervezésével, a keleti rokonaink Kárpát-medencébe való évenkénti meghivásával, hogy ne érezzük magunkat egyedül a nagyvilágban.
Sokszor kapok meghívást középiskolákba, módom van az ifjúsággal találkozni, és azt tapasztalom, hogy a diszkó és a drog kivülről behozott romboló hatása ellenére egészséges magyar szellem van kialakulóban. A fiataloknak is fáj már Trianon. Nehéz időket élünk, a neoliberálisok súlyos örökséget, erkölcsi és gazdasági romhalmazt hagytak maguk után, a munkanélküliség sivársága miatt nyomasztóak a hétköznapok. De a fiatalokban ébredezik a magyar öntudat, a szebb jövő reménysége. Éppen ezért én így imádkozom a Magyar Hiszekegyet:

Hiszek egy Istenben, Hiszek egy hazában,
Hiszek egy isteni, örök igazságban,
Hiszek Magyarország feltámadásában,
Hiszek a felnövekvő magyar ifjúságban!


Nagykanizsa, 2011. április 2-án.


Rózsás János
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvét

(A próba ideje c. verseskötetből:<O:p</O:p
http://mek.oszk.hu/08800/08882/08882.pdf )

<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p
</O:p
Húsvétra várva
<O:p</O:p
<O:p</O:p

Jöttem általdöfve – s csak harmadnapon<O:p</O:p
Nyit ajtót az éjféli telihold –<O:p</O:p
Csodára vágyva gyermekek születnek,<O:p</O:p
Nem kérdve a Reményt – hol kóborolt?<O:p</O:p
És jöttem általdöfve rút szavakkal –<O:p</O:p
Ajtót mutatva – „Ki vagy Te Bolond?”<O:p</O:p
És mert megölték lelkét a világnak,<O:p</O:p
A Júdás most is Jézust káromol.<O:p</O:p
Jöttem árulást, bűnöket feledve,<O:p</O:p
Mert a Megtöretett feloldozott –<O:p</O:p
Veletek együtt – megtisztult lélekkel<O:p</O:p
Áldva az Urat és a Templomot –<O:p</O:p
Jöttem új életért – Jézusra várva,<O:p</O:p
Jöttem a húsvéti feltámadásra –
<O:p</O:p
<O:p</O:p
………….
<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
A Szent Korona

<O:p</O:p
<O:p</O:p
Szent kartusod köt már kétezer éve<O:p</O:p
Hű magyarjaidhoz ékes talizmán.<O:p</O:p
Hiába tört éj, balsors nemzetünkre,<O:p</O:p
Nélküled, bitorló, nem lett itt király.<O:p</O:p
Benned ég még az ősi hit visszfénye,<O:p</O:p
Mély titok zár körül és száz legenda.<O:p</O:p
Mikor, hol készült szerencsénk edénye?<O:p</O:p
Hő, glóriás vágyak attribútuma.<O:p</O:p
Ész, szív, virtus, képzelet, ős Napkelet<O:p</O:p
Költészete, szépsége jött el veled,<O:p</O:p
Bő örökséggel, távoli Szkítia.<O:p</O:p
Ahol megszületett szittya nemzeted,<O:p</O:p
S lettél immár magyarok híres fia,<O:p</O:p
Levédi, Magna-Hungária ura…<O:p</O:p
Atilla, Buda, Szent Arimátia<O:p</O:p
Szellemi delejét őrzi még a pánt…<O:p</O:p
Hát gyógyítsuk végre rontott Korpuszát!

<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
……
<O:p</O:p
<O:p</O:p

A költő emlékére
<O:p</O:p
<O:p</O:p

Mint harangszó hangzik neved,<O:p</O:p
A harangod messze hangzó,<O:p</O:p
Emléktartó: fényes, nemes,<O:p</O:p
Igazhangú, szép, énekes<O:p</O:p
Magyar szót ád, s menedéket.<O:p</O:p
<O:p</O:p

Vigasztaló, bús lélekkel:<O:p</O:p
De megvert az Isten Téged,<O:p</O:p
Magyarságért vert szegeket<O:p</O:p
Dobos, nagy szívedbe érte,<O:p</O:p
Mégsem kértél menedéket.<O:p</O:p
<O:p</O:p

A szívedre hullott könnyek<O:p</O:p
Szerelemért fájtak, égtek.<O:p</O:p
Szép’ hajósa száz öbölnek,<O:p</O:p
Mégsem kaptál menedéket,<O:p</O:p
Mégsem kértél menedéket.
<O:p</O:p
Valakiért nagyon fájtak<O:p</O:p
Hamvába’ hullt, szép-remények,<O:p</O:p
Dalból fontál Istenálmot,<O:p</O:p
És ostort az ölelésnek,<O:p</O:p
Mégsem kértél menedéket.
<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lelked fázott, lánggal égett,<O:p</O:p
Mindig napkeletre vágyott.<O:p</O:p
Szánt magyarja száz reménynek<O:p</O:p
Kerestél egy jobb világot,<O:p</O:p
Mégse leltél menedéket.<O:p</O:p
<O:p</O:p

Nálad méltóbb nem volt még, sem<O:p</O:p
Szebb dalnoka ölelésnek:<O:p</O:p
Bukott Angyal, Nap-szívéből<O:p</O:p
Fény-dalokat téptél éjjel,<O:p</O:p
Mégsem kértél menedéket.<O:p</O:p
<O:p</O:p

Csak félig voltál küldetéses<O:p</O:p
Magyar költő, vagy egészen?<O:p</O:p
Élet voltál: vad, fölényes,<O:p</O:p
Félig Isten, költő-ember:<O:p</O:p
Mégsem kértél menedéket.<O:p</O:p
<O:p</O:p

Százszor elátkozott élet<O:p</O:p
Százszor elvette reményed,<O:p</O:p
De újra feltámad érted:<O:p</O:p
Lobogózza dalát néked,<O:p</O:p
Mégsem kéri menedéked.
<O:p</O:p
<O:p</O:p

Epilógus:<O:p</O:p
A Szent és a Tanító közt, a Költő:<O:p</O:p
Mindkét oldalra egyszerre kitekintve,<O:p</O:p
Feszíti magát ama fakeresztre,<O:p</O:p
Hogy világát teremtő Istenétől,<O:p</O:p
A Hit keresztlevelét megszerezze.
<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p

…….
<O:p</O:p
<O:p</O:p

Quo vadis?

<O:p</O:p
Olyan szelíd volt kívánsága,<O:p</O:p
És mégis mind ütötte-vágta:<O:p</O:p
Aki csúfolta? – akarta fájjon:<O:p</O:p
Ne legyen jóság a világon!<O:p</O:p
Ha eljön majd a rontás éje,<O:p</O:p
És nem leszek már köztetek?<O:p</O:p
Ha felhangzik a lázas ének?<O:p</O:p
Ti szelídek ne feleljetek!<O:p</O:p
Ha meghal a Nap és rám szakad<O:p</O:p
Az örökké tartó éjszaka?<O:p</O:p
Az égbolt fekete szegletén,<O:p</O:p
Fényre gyúl a pokol csillaga.<O:p</O:p
Magához int a vén Kharón:<O:p</O:p
Nevetve szól: „Itt egy kis ladik,<O:p</O:p
Légy te vakmerő bátor hajós:<O:p</O:p
Harcolj életedért hajnalig!”<O:p</O:p
Nem kívántam birokra kelni,<O:p</O:p
Jákobként harcolni nem fogok,<O:p</O:p
Szelíden tűröm a kísértést,<O:p</O:p
És most csillagok közt ballagok.<O:p</O:p
Oly tiszta volt szűz ifjúsága,<O:p</O:p
Ha bántották is, megbocsátott:<O:p</O:p
Bűneitől már hetvenhétszer<O:p</O:p
Megváltotta a zsidóságot.<O:p</O:p
Örökös példa tisztasága,<O:p</O:p
Mégis nevetnek rajt’ a „mások”,<O:p</O:p
Ma is Júdások szidalmazzák,<O:p</O:p
Te mégse hagyd el Messiásod!

....
<O:p</O:p
Már rég kihajoltak

<O:p</O:p
Nem tudjátok,<O:p</O:p
hogy Isten temploma vagytok,<O:p</O:p
és szent lelke lakozik bennetek?<O:p</O:p
Pál 1. levele a kor.
<O:p</O:p
<O:p</O:p

Ki mondja meg, milyen utakról<O:p</O:p
Közelít feléd, s mutatja meg magát,<O:p</O:p
A csapongó<O:p</O:p
Képzelet hordozta igazság?
<O:p</O:p
Szavaknak, ugye Te nem hiszel?<O:p</O:p
Hiszen a hangok, mind elámitanak,<O:p</O:p
<ST1:pS az </ST1:pértelem<O:p</O:p
Sánta kutyái, megugatnak.
<O:p</O:p
Káprázat bűvöli el szemed:<O:p</O:p
Kontakt-, állhatatos, lárva-mosolyok,<O:p</O:p
Az önzések<O:p</O:p
Jéghideg résein, kivillog.
<O:p</O:p
Alpári lóvásár folyik itt,<O:p</O:p
Hát ne szórj közéjük drágagyöngyöket!<O:p</O:p
A gaz virít,<O:p</O:p
S a pimasz meglopja életed.
<O:p</O:p
Kufárok sürögnek, forognak,<O:p</O:p
A szeretet kútjai elapadnak:<O:p</O:p
Elárvulnak<O:p</O:p
A jók, szívük egyedül marad.
<O:p</O:p
Lármás lócsiszárok ágálnak,<O:p</O:p
Hamis-kutyák csaholnak, de Te ne félj!<O:p</O:p
Szíved igaz,<O:p</O:p
Majd elvezet hozzánk, és megért.
<O:p</O:p
Sokan vagytok már, jövőtöket<O:p</O:p
Másra ne bízzátok, csak zörgessetek!<O:p</O:p
S a szívetek,<O:p</O:p
Egymáshoz közel, majd megpihen.
<O:p</O:p
Őrizzétek tisztán szemetek,<O:p</O:p
S lássátok meg végre, milyen a világ!<O:p</O:p
Hol az ember<O:p</O:p
Bambán ballag balsorsa után.
<O:p</O:p
Már rég kihajoltak elétek<O:p</O:p
A rózsák és a szelídszép mosolyok,<O:p</O:p
A tiétek,<O:p</O:p
Vegyétek el, mit Jézus adott!

<O:p</O:p
.....
<O:p</O:p
<O:p</O:p
HOL VAGY ISTEN?

<O:p</O:p
Ünnep után,<O:p</O:p
Együtt látom az elhagyott gulág barakkjait<O:p</O:p
És a gettóváros bádog-kalyiba erdeit -<O:p</O:p
Körbenyalogat a kígyó nyelve,<O:p</O:p
Azt súgja: Jól van így -<O:p</O:p
Csak a mérhetetlen égi szegénység ingerli népeit,<O:p</O:p
De Isten nem jár erre,<O:p</O:p
Ünnepi éhséget önteni a szívbe -<O:p</O:p
Hol vagy Isten?<O:p</O:p
Hol hallgatod a gyászharang híreket?<O:p</O:p
A becsapottak vétkeit -<O:p</O:p
Mert ők így üdvözülnek - balgán,<O:p</O:p
Eteti szívüket a vágy, ugye felveszed lelküket,<O:p</O:p
Az utolsó órán,<O:p</O:p
Mit 30 ezüstökért elkótyavetyélnek -<O:p</O:p
Hol vagy Isten?<O:p</O:p
Ugye még ránk nézel a születés és halál<O:p</O:p
Ablakain át?<O:p</O:p
Amikor a kétségbeesettek önmagukat áldozzák -<O:p</O:p
Kuvik nyikorog -<O:p</O:p
A gyűlölet oltárán őrölnek a hétköznapok -<O:p</O:p
Poklok malmain - Sír a hold -<O:p</O:p
Ártatlan vért sajtolnak az utcakövek -<O:p</O:p
Könny és vér szenteli meg az ünnepet -<O:p</O:p
Fölnyitom a bánat, haláljárta könyvét,<O:p</O:p
Ahol zsoltáros vádak verse áll:<O:p</O:p
Lábbal tapossák a törvényt<O:p</O:p
Csillagos hadak Astória kapuinál.<O:p</O:p
Fölbontom a szövetség rejtett bugyrait,<O:p</O:p
Amiről Dániel eddig hallgatott,<O:p</O:p
Forog a tér, látom a foltos holdon át,<O:p</O:p
Amint elér a betlehemi véres valóság -<O:p</O:p
Minden</ST1:p baljós, komor pusztulás!<O:p</O:p
<O:p.................................................</O:p
Kürtöm recseg az éjszakában,<O:p</O:p
Olvasztom havam -<O:p</O:p
A télöklű jégvilág abalakai alatt,<O:p</O:p
Ünnepem ma könny és csupa bánat -<O:p</O:p
Harag szedi rímbe szavaimat -<O:p</O:p
Lehajlok, hallgatom, az idő, hogy repül,<O:p</O:p
Keresem az áldott gyermeket,<O:p</O:p
Ki értünk született végzetül -<O:p</O:p
Könnyek közt nézem az áradó fényfolyót,<O:p</O:p
Amint a betlehemi gyermekünnep,<O:p</O:p
Istenkáromlók közt, aranylón, lassan elvonul…<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p


Az üveghegyen túl c. verseskötetből
<O:p</O:p
http://mek.oszk.hu/08500/08579/08579.pdf<O:p</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvét

GONDOLATOK A HÚSVÉT ÉS A FELTÁMADÁS UTÁN.
<O:p</O:p
Urunk feltámadása után így üzent tanítványainak az asszonyokkal: „Menjetek, vigyétek hírül testvéreimnek, hogy térjenek vissza Galileába, ott majd viszontlátnak” /Mt.28.10./. „A tizenegy tanítvány elment Galileába, arra a hegyre, ahová Jézus rendelte őket”. (Mt.28.16.)<O:p</O:p
Érdekes, hogy Jeruzsálemből, a zsidó „fővárosból” és szent városból oda rendeli őket! Persze talán érthető is, hisz ez a város megtagadta őt , a választott nép elutasította az isteni üzenetet. <O:p</O:p
De miért éppen Galileába kellett menniük, amelyről a zsidók úgy tartották, hogy ’semmi jó nem jöhet Galileából’? A zsidóság számára Galilea és Szamária gyanús és gyűlölt volt! A zsidóság élt itt a legkisebb számban, a nép zöme itt idegen volt, nem volt zsidó származású. A tanítványok is - Júdást kivéve - mind idevalósiak voltak, sőt, maga Jézus is innen származott. Jézus tehát „haza” küldte őket Galileába! <O:p</O:p
Tudott dolog , hogy II. Szargon, asszír király Kr.e. 722-ben, elfoglalta egész Palesztínát, Galileából és Szamáriából pedig deportálta a zsidókat Ninivébe. Az így támadt lakatlan területre Mezopotámiából, Kuta városából és környékéről, telepített lakosokat. /Kir.Könyve. 17. fej./ Ezek hozták magukkal saját istenhitüket, saját „isteneiket” imádták. 164-ben még az ott lévő kis számú zsidóság zöme is áttelepült Jeruzsálembe - a „nagy pogány nyomás” elől , úgymond - úgyhogy a zsidóság volt itt a legkisebb létszámú etnikum. - Tacitus és Josephus Flavius történetírók szerint a lakosok dahák (=szkíta) és arámiak (=szamaritánus) voltak. A húsvét alkalmából Jeruzsálemben összesereglettek közt is nagy számban voltak e népek képviselői: pártusok, médek, elamiták, Pontusiak, Mezopotámiaiak stb./Ap.Csel. 2.9./. - E népek vezetői, papkirályai voltak továbbá annakidején azok a „háromkirályok” is (a Pártus birodalomból érkező mágusok), akik a legelsők között hódoltak Betlehemben, a kis Jézus jászlánál. Ezek a mágusok (magoi) a szkíták „magos” törzséből származtak. Mindeme „pogány” népek hagyományaiban, mítoszaiban több volt a hasonlóság a krisztusi tanokkal, mint a zsidókéban. <O:p</O:p
Galileából , ezektől a pogányoktól indult el és terjedt el tehát az egész világra a krisztusi „evangélium”, pedig talán zsidók szent városából, Jeruzsálemből lett volna ez inkább várható! - Minekutána elhangzott a parancs: „Menjetek tehát, tegyetek tanítványommá minden népet”, az apostolok legelsőként keleten hirdették az evangéliumot. Itt az igehirdetés olyannyira eredményes volt, hogy a nép nagy tömegei örömmel és minden ellenállás nélkül vették fel a kereszténységet. Szent Jeromos írja egyik levelében: ”Letette tegzeit az örmény,a hunok tanulják a zsoltárokat, a hideg Scythia gőzöl a hit melegétől”. Az első évszázadokban már számos hún és onogur püspökség létezett! Mahmud Terdzsüman „A magyarok története” című könyvében írja is, hogy „az ázsiai hún birodalomnak hét püspöksége van”! . …A szíriai Maalula kis településén ma is működik az az őskeresztény templom és a Szent Tekláról elnevezett apácakolostor melyet Kr.u. 45-ben alapítottak. Ez a világ legrégebbi keresztény temploma! A szentmisék itt ma már nem arámi, hanem arab nyelvűek, de a Miatyánkot még mindig arameus nyelven, az Úr nyelvén mondják. És a Kaukázus alatti Örményország volt a legelső tisztán keresztény állam a világon! - A krisztusi hit hihetetlen gyorsasággal és akadálytalanul terjedt!..... És hol volt akkor a zsidóság, a távoli Európa? Ott akkoriban folytak a legvéresebb keresztényüldözések. Az arénában a vadállatok elé hurcolták a keresztényeket, akik katakombákba kényszerültek! Hol volt akkor még a Nyugat! <O:p</O:p
- Népünk, a magyarság is itt, a Pontus és a Kaukázus vidékén ismerkedett meg a krisztusi tanokkal és sokan itt vették fel a kereszténységet, már a legkorábbi időkben, a III.-IV. század táján, és innen hozta magával azt a Kárpát-medencébe. Az ottmaradt néprészünk - a Kuma-menti magyar birodalom - is hűségesen őrizte a keresztény hitet, arabokkal, tatárokkal, iszlámmal és zsidósággal szemben - egészen a pusztulásáig.
Küldetése van ennek a népnek!

Dr. Buda Bálint 2011. Húsvét.
<O:p</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Információ

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY!

A magyar őstörténeti kutatások elektronikus gyűjteménye veszélybe került. Félő, hogy az anyagi feltételek hiánya miatt, elveszik az elektronikus gyűjtemény.
Talán magánalapitványt kellene létrehozni, mert közismerten súlyos a könyvtárak, intézetek helyzete ma Magyarországon.

A másik, tönkrejutott intézet, az 56-os (Pongrácz G. által létrehozott) kiskunmajsai történeti Múzeum.

Itt és most két linket helyezek el, ahol lehetséges a tájékozódás és kapcsolatfelvétel.

1. http://www.konyv-e.hu/kereses.html

2. http://www.56-osmuzeum.hu/
címek a múzeum -nál

és még egy kis hírverés: http://www.vilagtalalkozo.hu/upload...ive/pages/Panorama magazin Vilagtalalkozo.pdf

üdvözlettel, alex
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Világtalálkozó

Kedves olvasó!

mellékelten csatolom a Magyarok Világtalálkozójával kapcsolatos jelentkezési dokumentációkat és a műsor ismertetőket...
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Rédicsi beszéd

Húsvét utáni 3. vasárnap<O:p</O:p


2011. május 8.<O:p</O:p


<O:p</O:p

Dicsértessék a Jézus Krisztus - Mindörökké. Ámen!<O:p</O:p
<O:p</O:p

Kedves Keresztény Testvérek! Amikor a böjti időszak bűnbánattal, lelki számadással töltött hetei után szembesülünk az értünk, miattunk megtett nagypénteki keresztút állomásainak fokozódó gyötrelmeivel, majd az isteni Megváltó kimondhatatlan szenvedéssel teli kereszthalálával, melyet bűneinkért, botlásainkért vállalt magára, - magunkba szállunk, Isten és magunk előtt beismert gyarlóságunk, esendőségünk tudata és a ránk váró ítélet megrettenti a lelkünket.
Aztán a liturgia szertartásain keresztül, átélve a sírban nyugvó Megváltónk iránti gyász csendes napjait, harmadnap virradatán dicsőséges feltámadásának túláradó fényözöne vesz körül bennünket, - szívünk megtelik az isteni megbocsátás tudatával és a megváltás bizonyosságával. Élő hittel hisszük a test feltámadását és az örök életet. Azonban a húsvéti ünnepek elmúltával az isteni Megváltó halálának és feltámadásának csodálatos és szent titka, az isteni irgalom végtelenségébe vetett hitünk hódoló körmenetben kifejezett tanúságtétele, majd a kihunyó ünnepi fények után lassan beleolvadni látszunk a hétköznapi élet feladatainak, gondjának gondolatkörébe.
A hitvallás imádságának szavai tovább visszhangzanak a fülünkben, felsejlik szívünkben az üdvözült lelkek időt nem ismerő örökéletének végtelenbe vezető útja, a majdani feltámadásunk reménysége, - azonban a földhöz ragadt, evilági körülményeink között támadt kétségeink megzavarják lelki nyugalmunkat és békességünket.
Hasonlatosak vagyunk az Emmauszba igyekvő tanítványokhoz, - akiknek az egymás közötti lehangoló és kétségekkel teli beszélgetésében elhangzó tanácstalanság, a vélt ellentmondás, a meghasonlott emberi közösség hamis ítélkezése nyomot hagyott, - a körülöttünk zajló világ végtelen emberi gonoszságának, a hazugság látszólagos diadalának láttán meg-meginog a mi emberi jóságba vetett hitünk is, gyakran hatalmába kerít minket a látszólagos kilátástalanság.
A leendő apostolok, a krisztusi tanításért később vértanú halált vállaló mártírok az Úr közvetlen követői voltak, hallották és szívükbe fogadták mesterük tanítását, de a válságos órákban mégis meginogtak hitükben, mert még nem kapták meg a Szentlélek felvilágosító erejét. Mi is hiába hallunk zsenge gyermekkorunk óta az evangéliumok igéin keresztül a hit, remény és szeretet megtartó erőiről, arról, hogy minden emberi gyengeségünk ellenére a mennyei Atyának szeretett gyermekei vagyunk, aki irgalmas hozzánk, és kegyelmével eláraszt bennünket. Eszmélésünk óta éreznünk kell, hogy életünk minden lépésében, minden szabad akaratunkból meghozott döntésünkben a lelkiismeretünkön keresztül jelen van az Ő vigyázó tekintete, - a válságos időkben még sem tudjuk átadni magunkat szívvel, lélekkel a jó Isten rendelésébe vetett végtelen bizalomnak.
Nem szabad elcsüggednünk, ha a körülöttünk zajló világ útvesztői tárulnak fel előttünk, ha az értelmes emberek sokasága a technika és az anyagi javak rabjaként szinte kizárja a lelki életet a tudatából, - a hatalom és a vagyon bűvöletében él, mi pedig, akik Krisztus követői akarunk maradni, talán úgy érezzük, hogy sikertelen emberek vagyunk, valamiből kimaradunk.
A feltámadt Krisztus a próféták jövendölésein keresztül megvilágította Kleofás és társa előtt, hogy mind annak, ami történt Jeruzsálemben, be kellett következnie az írások szerint, és csak a szenvedésen keresztül mehetett be a közénk jött Messiás az Isten dicsőségébe. Az apostolok szíve lángra lobbant, amikor hallották a meggyőző érveket, értelmük megnyílt, a komor kesergésüket az éledező hit világossága oszlatta el lelkükben. Ugyan úgy nekünk is, akik a bérmálás szentségében, a hit megvilágosító kegyelmében részesültünk, miután megkaptuk a Szentlélek ajándékát, - felvilágosult értelmünk birtokában el kell fogadni sorsunkat, ki kell állni az élet próbáját, és élő hittel vállalni az élet keresztjét, mely a siralom völgyén keresztül az örök üdvösség felé irányítja lépteinket.
Minden vallásos meggyőződésünk, megtartó lelki erősségünk az imádság szavain keresztül vezet el minket a jó Isten meghitt közelségéhez. Máté evangéliumának tanúsága szerint Jézus a hegyi beszédében tanította meg követőit az Úr imájára, amelynek fohászkodásával az óta a megkereszteltek minden nemzedéke nagy bizalommal fordul a mennyei Atyánkhoz, elismerve az Ő fölségét égben és földön, elfogadva akaratát, és bűnbocsánatért esdeklik mind szeretteiért, mind pedig önmagáért.
Néhány évvel ezelőtt már beszéltem a kedves hívek gyülekezetében, amikor a végtelennek tűnő, kilenc évig tartó szibériai rabságom időszakát idéztem fel. Ádventi időszakban, az öröm vasárnapján szólottam arról, hogy az isteni gondviselésnek köszönhetünk mindent az életünkben, és ne csak ínségünkben döbbenjünk rá esendőségünkre, könyörögjünk segedelemért, hanem a mindennapi életünkben is lássuk meg és legyünk hálásak az élet ajándékaiért a kicsiny örömökben ugyanúgy, mint jelentős sorsfordulókban.
Most pedig a halottaiból dicsőségesen feltámadt Krisztus megváltó kegyelmének húsvéti kiáradása fényében szeretném megvallani hitemet, és tanulságot tenni az imádság megtartó erejéről, hogy szavaim visszhangra találjanak a hívő testvérekben, akik életük mindennapjainak elviseléséhez hétről-hétre erőt meríteni jönnek az Úr oltárához, az irgalom forrásához
Annakidején, végtelen kiszolgáltatottságomban a Miatyánk szavait idézve elfogadtam a sorsomat, a rabság kínjait és megaláztatásait: Legyen meg a Te akaratod! Ha a jó Istennek az a szándéka, hogy életemet adjam hitemért, hazámért, legyen az ő szándékai, rendelése szerint. Ha a rabság éveit túlélve, újabb megpróbáltatások elé állítva Távol-Kelet rideg tájain, vadidegen környezetben a száműzetés keserű kenyerét eszem a világ túlsó oldalán, akkor is elfogadom a sorsomat.
A szívből jövő, szüntelen imádság tartotta lelkemet, gondolataimat egyensúlyban, mentett meg a megőrüléstől, az élet kétségbeesett feladásától. Mint külföldi származású rab nem írhattam levelet szeretteimnek, és ez a kínzó honvágy mellett növelte árvaságom, elhagyatottságom érzését. A lassan múló évek során arra is késznek kellett lennem, hogy soha nem tudom meg, hogyan érte a családomat hazánk háborús megszállása, a gyilkos, fosztogató, kíméletlenül rabló és könyörtelen Vörös Hadsereg kegyetlenkedései, de ők sem tudják meg soha, hogy valahol nagyon messze még élek, számkivetésben.
Mindezen testi-lelki szenvedéseket tisztítótűzként fogadtam el, - akár saját gyarlóságaim miatt, akár szeretettem hazámért, nemzetemért hozott áldozat gyanánt. Ha a jó Isten számunkra rejtett és titokzatos akaratában megnyugodva, üdvösségünk javára fogadjuk el a szenvedést, az leéget rólunk minden felesleges emberi gyarlóságot. Akkor nincs hatalomvágy, nem áhítozunk múló kincsek után, szívünk-lelkünk minden hiábavalóságtól elfordul, és minden ügyeinkben gyermeki bizalommal csak a jó Isten szándékára, Szűzanya közbenjárására hagyatkozik.
Sokszor jártam a halál mezsgyéjén, kórházi ágyon feküdve, ahol gyógyszer híján a beteg szervezetére volt bízva, hogy valaha talpra áll-e vagy megsemmisül. A sorsom úgy hozta, hogy a jó Isten megmentette az életemet, hogy új életet kezdhessek a számomra még nem sejtett, távoli jövőben, az Ő isteni szándéka szerint.
Sztálin halála után a külföldiek kegyelemben részesültek, és kilenc végtelennek tűnő év után, a kevés túlélővel együtt én is a csodálatos, csak haloványan remélt szabadulásom után visszatérhettem szülőhazámba. Itthon is sok mellőzésben, megalázásban, sanda gyanakvásban volt részünk, de minket, volt magyar rabokat, megedzett a bolsevista rabszolgatartó birodalomban elviselt sok gyötrelem. Hazai üldöztetések után, továbbra is csak azt mondhattam, ma is azt mondom minden élethelyzetben: Uram, legyen meg a Te akaratod!
Haza térve felismertem küldetésemet: azért maradtam életben, azért mentett meg a pusztulástól a Mindenható, hogy az idegenben, Szibéria fagyos földjében elkapart sorstársaimnak, a hazatért bajtársaimnak szószólója, krónikása legyek. Könyveim, történészi munkásságom, tanulmányaim, előadásaim, nyilatkozataim révén fáradhatatlanul szólok, alkalmas és alkalmatlan időben egyaránt, még ha néha úgy érzem, mintha pusztába kiáltott szó lenne minden szavam. A harsány hangadók gátolnak abban, hogy akadálytalanul eljussanak ismereteim, tapasztalataim mindenkihez, akiknek szánom, - de akkor is mondom a magamét!
Sajnos a hazug történelemírás, a valóság elhallgatása még mindig túlsúlyban van hazánkban. Az elmúlt hatvanöt év ateista, nemzetellenes propagandája a hazug hírközlőszervek, tankönyvek, hazaáruló értelmiségiek aknamunkája következtében még mindig elhomályosítja a társadalom tisztán látását, de remélem, eljön az idő, amikor kiderül az Isten igazsága, és a kövek is visszhangozni fogják a hiteles szót. Hazánk történelmét - az iskolákban, és mindenütt - a honfoglaló őseink vitézsége, az Árpád házi Szentjeink dicsősége és a küzdelmes évszázadok viharában helytállt nagyjaink példája nyomán tanítják és hirdetik majd, nemzeti önbecsülésünk helyreállítására.
Hiszek abban, hogy a magyar sorstragédia ezer éves láncolata megszakad, a boldogságos Szűzanya nem vette le rólunk a kezét, és ránk köszönt a várva-várt szebb jövő, mert népünk tehetséges, szorgalmas, alkotóképes és öntevékeny, a mindenek túlélésére termett, kiválasztott nép. Élő hittel hiszem, hogy a magyarság ifjabb nemzedéke öntudatra ébred, és kivívja méltó helyét a Kárpátok ölelte Nagy-Magyarországban, ahol minden vérrel áztatott, talpalattnyi föld – a miénk volt és a miénk lesz!
Éppen ezért utolsó kívánságom, hogy a magyarság földjén, a magyar föld befogadó ölében szeretném megtalálni utolsó nyughelyemet, a lélek elszállta után e földön visszamaradt testem teljes valóságában egyesüljön az anyafölddel, mely majdan sírhalomként eltakar, - a Szózat szavait szabadon idézve.
Zárszó gyanánt had idézzem a sziciliai Rotondo kolostor lakójának, Pio atyának, korunk stigmatizált titokzatos szentjének jövőbe látó próféciáját, melyet magyar zarándokoknak mondott az 1960-as években, nem sokkal halála előtt:
„Magyarország egy olyan kalitka, amelyből egyszer még egy gyönyörű madár fog kirepülni. Sok szenvedés vár még rájuk, de egész Európában páratlan dicsőségben lesz részük. Irigylem a magyarokat, mert általuk nagy boldogság árad majd az emberiségre. Kevés nemzetnek van olyan nagyhatalmú őrangyala, mint a magyaroknak, és bizony helyes lenne erősebben kérniük hathatós oltalmát országukra!”<O:p</O:p
Ezt hallva mondom ismét: buzgó imádsággal, hittel és reménységgel éljük életünket, békességet és szeretetet árasztva magunk körül családjainkra, minden embertársunkra, hogy annak lelket melegítő visszfénye segítsen át minket az élet buktatóin, oszlassa el csüggetegségünket a hit életmentő világosságában! Ámen.
<O:p</O:p
Gáborjánháza, Rédics, Resznek, 2011. május 8-án.
<O:p</O:p
Rózsás János
író-történész
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Válogatott versek

SZIRMAY ENDRE: VÁNDORÚTON

Amióta anyám kezén vezetve megtanultam a lépést
és ordas sziklákon csodák világa felé űzött a vágyam,
járom az utat külső és belső törvény parancsa szerint;

porban poroszkált, iszapot kavart, köveken vérzett a lábam,
de visszafordulni a ködön át sehonnan, sohase vágytam,
sorsot terelő járatlan utakra lobogó vér tüze vitt.

Ám az élet egyre többször vágott arcomba sárviharával,
társaim lettek a csönd, a döccenő gödrök, az örvénylő gond,
az engesztelés vízesése fehérre fürdette a csontom;


a gyermekkor fényeitől háborúk halálmenet űzött,
hajsza, menekülés, vad rohanás derékba törte a ritmust,
hörgő üvöltés rémemlékeit most is torkomra fojtom.

Végigtiportam az évek semmibe vesző útjait rendre,
elvergődtem a vak tilalmak lélekvesztő zegzugain át
a szabad homlokú emberiség sugárút rengetegébe;

mert innen mérik mindenki szívéhez a friss életütemet,
innen terelik a tegnap és holnap acélívei alatt
minden álmunkat, ami ezután szemünk sarkába se fér be.

Útitársaim lettek immár csalhatatlanul valahányan:
a tejízű reggel, a sós nappalok, a frissen szántott este,
a fésűs szél, a doromboló vizek, a bölcsen konok hegyek;

és úttalan utakon is mindig feszesen lépem a ritmust,
elébe vágok a morc halálnak, hogy végigjárhassam a sort,
és tévelygés nélkül, dudorászva előre megyek, csak megyek.
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Személyes történelem

Gondolatébresztő szavak a magyar állampolgárokat
ért második világháborús sorstragédiák egyenlőtlen
megítéléséről és méltatásáról

A Magyarországot súlyosan érintő, a második világháború idején, időrendi sorrendben először 1944 tavaszán lezajlott, bizonyos - nem harci cselekményekkel összefüggő - tragikus eseménysorozatról szeretnék szólni. Majd azután az egész világot fokozatosan lángba borító, élet-halál küzdelem, a második világháború 1945. májusában történt befejeződése utáni időszak embertelenségeiről teszek említést.
A második világháború, - melybe földrajzi helyzetünknél fogva 1941-ben elkerülhetetlenül belesodródtunk - a magyar nemzettől a szovjet frontokon elszenvedett súlyos emberveszteségen, a hátországi településeket, polgári célpontokat ért bombázások megszámlálhatatlan áldozatain kívül minden mértéket meghaladó módon, további súlyos emberáldozatokat követelt, a tömeges deportálások véghezvitele során, az egymással szembenálló nyugati és keleti, a szocializmus meghamisított jelszavaival véres leszámolásba bonyolódott diktatórikus rendszerek ideológiájából fakadó gyűlöletének, bosszúvágyának következtében először a nemzeti-szocialisták deportálták ártatlan honfitársaink több százezres tömegét 1944 tavaszán nyugati megsemmisítő táborokba.
A bolsevista Vörös Hadsereg belügyi szervei 1944 őszétől, Magyarország megszállásától kezdődően, több éven keresztül folyamatosan hurcolták keleti megsemmisítő táborokba az ugyancsalt ártatlan magyar állampolgárokat, - és az áldozatokkal szembeni embertelen bánásmód mindkét akcióban népirtásnak minősíthető következményekkel.
Hazánk 1944. március 19-én bekövetkezett német katonai megszállása után, a mind honvédelmi, mind bel- és külpolitikai függetlenségétől megfosztott országban, a hitleri népirtó hadjáratnak áldozatul esett az addig, - minden megszorítások, jogi korlátozások ellenére, - még mindig elfogadható emberi körülmények között élő, zsidó nemzetiségű magyar állampolgárok több százezres tömege. Az országból eltávolítva, részben munkatáborokba deportálták, vagy megsemmisítő lágerekbe hurcolták őket. Ez egy célzott, meghatározott népcsoporttal szembeni végső faji leszámolással fenyegető, szervezetten lebonyolított akció volt, melynek valóságára, méreteire később derült fény. A másik nagy deportálási hullám - a magyar állampolgároknak a háború végén és azt követő években a Szovjetunióba történő több százezres elhurcolása - ugyancsak célzott büntetési akció volt, a magyar nemzet erejének megtörésére.
Azonban, amíg a magyar zsidóságnak a hitleri államszervezet által véghez vitt kegyetlen deportálásának ténye a világsajtóban folyamatosan teret kapott a maga idejében, a hitleristákkal szemben háborúban álló nagyhatalmak és a keresztény egyházak erélyes tiltakozását, felháborodását tükrözve, - addig a Magyarországot leigázó Vörös hadsereg rémtettei, a kelet felé zakatoló tehervagon szerelvények dübörgése nem kapott semmi visszhangot, holott ugyancsak ártatlan magyar emberek százezreit hurcolták szibériai rabszolgamunkára.
A győztes nagyhatalmak, miként az első világháborút követően a térképek önkényes átrajzolásával feldarabolták a bűnbaknak kikiáltott Magyarországot, 1945-ben ugyancsak súlyosan elmarasztalták a két pogány közt vergődő magyar népet. Elfogadták a Moszkvából sugalmazott megbélyegzést, miszerint &laquo;bűnös nép&raquo; vagyunk, &laquo;az utolsó csatlós&raquo;. Nem tiltakozott senki a rabságba hurcoltak védelmében, mert elhitették a világ közvéleményével, hogy a kollektív büntetés megérdemelt osztályrésze a magyar népnek, a súlyos anyagi jóvátétel megítélésén túl jogosult a szovjet birodalom &laquo;jóvátételi kényszermunkára&raquo; deportálni a magyar rabszolgák százezreit.
Miután a vérgőzös háborútól már lassan hatvan éve eltávolodtunk, kellő távolságról szemlélhetjük az eseményeket, - éppen itt lenne az ideje (ha már az elvakult, a kommunizmus rémtetteit bocsánatos bűnnek tekintő marxista ideológusoktól soha nem várhatjuk el a tárgyilagosságot), legalább a közelmúlttal foglalkozó magyar történészek rádöbbennének a valóságra, és hangot adnának végre a közvéleményben a valós tényeknek, amikor kutatásaik során az eddig titkosított levéltárak dokumentációs anyagával szembesülnek. Illene végre részrehajlás nélkül szembenézni a történelmi igazságtalanságok tényszerű bizonyítékaival, a legyőzötteket, a kiszolgáltatottakat, az ártatlan áldozatokat sújtó leszámolásokkal. Ezzel szemben azt tapasztaljuk, hogy mind a mai napig sem a történetírásban, sem a történelmi tényeket az utókorral megismertető tankönyvekben, sem pedig a visszaemlékezések hangvételében, hangsúlyozásában nincsen kiegyensúlyozott mérce, nincs tárgyilagos megítélés. Amíg a holocaust rémtetteiről szóló tudósítás kifejezetten kötelező ismeretanyag az érettségizőfiatalok számára, azzal szemben egyetlen szóval sem történik említés a szovjet katonai törvényszékek által ártatlanul halálra ítélt és kivégzett, valamint 10-25 évi kényszermunkára ítélt, a GULAG szibériai lágereiben kegyetlen körülmények között elpusztult magyar áldozatokról.
Ha mi, - hírmondónak Szibériából hazatért túlélők, - azt állítjuk a közel tíz éves rabságunk tapasztalatai alapján, - hogy a barna holocaust mellett volt vörös holocaust is, merev visszautasításban van részünk, lefasisztáznak bennünket, és a tények tárgyilagos megítélése nélkül a szemünkbe mondják, hogy megérdemeltük sorsunkat! Így aztán érthető, hogy bizonyos körök egyenesen sértésnek veszik, ha egy napon említjük a két népirtási akció vitathatatlanul hasonlóan kegyetlen körülmények között végrehajtott, száz és százezrek halálával megpecsételt tényét.
Mondjuk ki egyenesen és nyíltan: rendkívül szembetűnő jelenség az, hogy a zsidó holocaustról szóló tudósítások a magyar sajtóban, televízióban és rádióban hosszas és gyakori méltatásban részesülnek, amikor azonban a Gulag kényszermunkatáboraiba elhurcolt százezrekről, Szibéria fagyos földjében elkapartakról történik a budapesti Honvéd téren felállított Gulag Emlékmű előtt szerény megemlékezés jó, ha húsz másodpercet kap a méltatás egyik-másik televízióban, néhány sort az újságok félreeső rovatában. A tiszteletteljesen elküldött meghívók ellenére - soha nem remélhetjük vezető politikusok jelenlétét, jelentős közéleti személyiségek részvéttele főhajtását a bolsevizmus áldozatainak emléke előtt...
Méltányosnak és természetesnek tartom, hogy holocaust-megemlékezést tartanak a fővárosban, városokban és falvakban mindenütt, ahonnan 1944-ben a sárga csillagot viselő zsidó polgártársainkat elhurcolták, mind az elhurcolásuk évfordulóján, majd pedig a lágerekből történt felszabadításuk évfordulóján. Illő és üdvös, hogy a fóvárosban megrendezett ünnepségeken részt vesznek a volt áldozatokon és hozzátartozóikon kívül vezető politikusok és más, jelentős közéleti személyiségek, fejet hajtva az áldozatok emléke talán jogosan teszem fel a kérdést: a Szovjetunióba hurcolt hadifoglyok, „malenkij robotra" deportáltak, ártatlanul háborús bűnösként elítéltek bevagonírozásának tragikus eseményeire mikor és hol emlékezik meg egy-egy város vagy község önkormányzata, a helyi közélet személyiségei? A helyi évfordulók alkalmával az ártatlan, tömegesen elhurcolt áldozatok tiszteletére felállított emlékművek megkoszorúzásával mikor fejezik ki tiszteletüket az ártatlanul szenvedettek emléke előtt, hogy a történtek felidézésével, beszédekben méltassák a magyarságot értigazságtalan megbélyegzést, a magyar családokat ért mérhetetlen veszteségeket?
A jóvátételi kényszermunkára visszatartott több mint fél millió hadifoglyok közül az életben maradottak tömegesebb hazatérése 1948-1949-ben történt. Ugyancsak 1947 és 1949 között térhettek haza a doni szénmedencében dolgoztatott német ajkú magyarok maradékai. Majd Sztálin halála után kapott arrniesztiát az ártatlanul háborús bűnösként elitéltek kisebb-nagyobb csoportja, és a hazatérésük zömmel 1953-1955 között történt. Ki adott ezekről híradást annakidején? Hol és mikor emlékezik meg a sokat szenvedett, rokkantan, hírmondónak visszatért lakosairól egy-egy város vagy község vezetősége, a második világháborús emlékművek ismételt megkoszorúzásával'
Az Orbán-kormány jóvoltából 2001 óta minden év február 25-e &laquo;a kommunizmus áldozatainak emléknapja.&raquo; Ekkor történik néhány városban társadalmi szervek által rendezett megemlékezés a kommunizmus hazai áldozatairól és az idegenbe hurcoltakról, a hivatalos szervek tüntető távollétében. A tapasztalat az, hogy ezt az emléknapi megemlékezést (főként az iskolákban, osztályfőnöki óra keretében tudják le az illetékesek. Csakhogy ebben általában nem sok köszönet van. Az 1944 és 1989 közötti időszak valós tényeiről kevés és homályos ismeretekkel rendelkező pedagógusok ifjabb nemzedéke mond néhány szót a fiataloknak, Rákosi és Kádár időszakra vonatkozóan, de csak úgy általánosságban.
De ez a kényszeredett és lélektelen megemlékezés nem az olttatók bűne. A múlttal szelektáltan foglalkozó történészek mulasztása, az oktatási minisztérium illetékes vezetőinek, a tankönyvíróknak a bűnös magatartása és tudatos elhallgatása eredményezi azt, hogy az ifjú pedagógusokkal együtt a felnövekvő nemzedék nem tud arról a veszteségről, mely a magyar nemzet népeit érte. A második világháború után a legalkotóképesebb korosztályt, a javakorban lévőket tizedelték meg azért, hogy a nemzet gerincét megtörjék, és a megszálló birodalom hazai vazallusai háborítatlanul kiszolgáltathassák az országot a bolsevista hatalom érdekeinek, a nemzet erkölcsi megrontásával és a magyar népgazdaság megsarcolásával.
De ha már itt tartunk, ne csak a Szovjetunióba elhurcoltait emlékének mellőzéséről essen szó. Vajon a kommunizmus áldozatainak emléknapján sok szó esik-e az elmúlt fél évszázad folyamán véghez vitt hazai üldöztetésekről? Ki beszél nyíltan és őszintén a magyarorszá<SUP>g</SUP>i börtönökről, internálótáborokról, ahol ugyancsak százezrek sínylődtek a kommunizmus ötéves terveinek árnyékában? Hol esik szó a Budapestről és vidéki városokból, községekből kitelepített, mindenüktől megfosztott és porig alázott családokról, a hortobágyi száműzetés éveiről? A munkaszolgálatos fiatalokról, akikre a Néphadsereg csak rabszolgaként tartott igényt? És az iskolai tankönyvek visszatükrözik-e a kommunista önkényuralomnak az államosításokkal, kolhozosítással végrehajtott rémtetteit, a mai napig be nem gyógyult sebeit? És akkor 1956 vajon teljes tárgyilagossággal és részletességgel szerepel-e a tananyagban, a kiváltó okoktól tényszerű feltárásától elkezdve a kegyetlen leszámolásig?
Jogos társadalmi igény, hogy ha már a holocaust fogalma meghonosodott a politikai szóhasználatban, akkor a megemlékezések során említtessék súlyának megfelelően a barna holocaust mellett a vörös holocaust is, a bolsevista rémuralom magyarországi vetülete, mely a huszadik század második felét oly gyötrelmessé tette a nemzet számára, és vasfüggönnyel szakította el hazánkat Európa szerencsésebb és boldogabbik felétől.


Elhangzott Budapesten, a Honvéd téren, 2004. október 16-án.

Rózsás János
író-történész
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Dante fordítások

KEDVES OLVASÓ,

Irodalmi kuriózum a nyári vakációra!

Igazi unikum, DANTE szonett fordítók uchrónikus költő versenye, amely megjelent a ferrarai Osservatorio Letteraro irodalmi folyóiratban.
Előrebocsátom, hogy az eredeti külcsín sokkal értékesebb és méltóbb az eseményhez, de talán megbocsátható a rendeltetésre álló technikának, a szerényebb megjelenés és a kritika megrövidítése.
Megkövetem a szerzőket és a Folyóirat Főszerkesztő Tulajdonosnőjét, aki a Dante fordítás szerzőjeként
különleges ajándékot adott olvasóinak. A párhuzamos összehasonlítás eredeti szerkesztése, itt tenyérnyi helyen roppant nehézségeket jelentett nekem, mea culpa, mea culpa, én nagy vétkem, bocsátasson meg ez nékem...


VISSZHANG. <O:p</O:p
Tábory Maxim (1924) — <ST1:p<O:p</O:p
ÖSSZEHASONLÍTÓ INTERPRETÁCIÓ <O:p</O:p
Dante Alighieri La Vita Nuova (XXVI) szonettjének két fordítását tárgyalom szakaszok szerint Babits Mihály és B. Tamás-Tarr Melinda műfordítóktól, amelyek az Osservatorio Letterario 2011. 79/80. dupla számában, a 79. oldalon jelentek meg (ld. a Tradurre-Tradire-Inter-pretare-Tramandare [Fordítani- Ferdíteni-Interpretálni-Átadni] c. rovat nyomtatott és internetes elérhetőségét is: <O:p</O:p
[http://www.osservatorioletterario.net/osservatorio79- 80tradurre-tradire.pdf]). OSSERVATORIO LETTERARIO Ferrara</ST1:p e l’Altrove ANNO XV – NN. 81/82 LU.– AGO./SETT. – OTT. 2011 172

<O:p</O:p
Dante Alighieri (1265-1321) <O:p</O:p
LA VITA NUOVA (XXVI) <O:p</O:p
Babits Mihály fordítása:.............. B. Tamás-Tarr Melinda fordítása: <O:p</O:p
<O:p</O:p
AZ ÚJ ÉLET (XXVI) ........................................... AZ ÚJ ÉLET (XXVI)<O:p</O:p

Olyan nemesnek látszik, oly kevélynek .....Oly kedvesnek látszik s oly őszintének
hölgyem, amint köszön, bólintva szépen,.. az én nőm, amint mást köszönt illendőn,
hogy minden </ST1:pnyelv remegve néma lészen ....a nyelvnek némulnia kell remegőn
és a szemek ránézni szinte félnek. .............és a szemek ránézni bizony félnek.<O:p</O:p<O:p</O:p

Babits az „onesta-t, bármennyire is hihetetlen, „kevély-nek fordította. A „gentile mint „nemes és „hölgyem jól hangzanak együtt, mint tiszteletnek jelei, de a „kedves közvetlenebb és „az én nőm férfiúi/férji büszkeséget éreztet; ugyancsak a „szépen túl általános és keveset mond, addig az „illendő kifejezőbb. A „szinte túl feltételező, míg a „bizony határozott. <O:p</O:p
<O:p</O:p

És mégis ő kit annyian dicsérnek .................. Ő, kit mindenütt annyian dicsérnek,
szerénységnek jár ritka köntösében, ........... jár szerénység jóságos köntösében, <O:p</O:p
mintha égből azért jött volna épen* ............. mintha mennyből azért jött volna éppen,
hogy csodát lássanak a földi férgek. ........... hogy csodát lássanak a földi lények.

A „ritka szó nincs a versben, míg helyes a „jóságos (benignamente). „A földi lények megfelelő. Kétségtelen, hogy „a földi férgek a rím kedvéért lett föltalálva, ami sokat levon a fordítás értékéből (…) <O:p</O:p

Olyan tetszőnek látja aki nézi ............................................ Őt meglátni tetsző annak, ki nézi,<O:p</O:p
hogy nincs szív amely kéjjel meg ne telljen,* ... .............hogy szemnek szép látvány,édes a szívnek,<O:p</O:p
hogy meg nem értheti aki nem érzi. ............................... hogy meg nem érti az, aki nem érzi:<O:p</O:p</O:p

Ajkáról száll fel és a szívbe megy ............... és úgy tűnik, hogy ajkáról ellebben <O:p</O:p
egy édes, szerelemmel teli szellem ............... egy szelíd, szerelemmel teli szellem: <O:p</O:p
mely így szól a lélekhez: Epekedj! ................. Epekedj! - szól a lélekhez s elrebben. <O:p</O:p
<O:p</O:p

.............................................................................. ........[Avagy: - Sóvárogj! - szól a lélekhez s elrebben.]

<O:p</O:p
Fordította &copy; Babits Mihály (1883-1941) ........Fordította &copy; B. Tamás-Tarr Melinda<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p


(megjegyzés: a Sóvárogj! variáns hangzása számomra minden tekintetben kellemesebb, de zárlati kadencia szerepe is erőteljesebbnek hat)
</O:p
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
Szabados György

Elhunyt SZABADOS GYÖRGY zongoraművész és zeneszerző, néki ajánlottam emlékversemet, aki gondolataival és zenéjével Bartókhoz méltó alkotója volt a magyar léleknek.

<O:p</O:p
HALOTTI FREE VERSEK<O:p</O:p
Homage a Szabados György zeneművész<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ezért itt, akit láttok kései korokban,<O:p</O:p
És hallottátok e történetet, <O:p</O:p
Bocsássátok meg hosszú láncainkat,<O:p</O:p
Bestiális zsarnok szennyesét féltük,<O:p</O:p
Míg reméltünk - hóhér rabságban éltünk -<O:p</O:p
Nem sírtunk és nem is sírunk,<O:p</O:p
S nem is hadakozunk a Múlttal,<O:p</O:p
Úgyszólván a Napot szeretjük csak,<O:p</O:p
Hogy lehessünk, akik vagyunk, bár dúltan –<O:p</O:p
Bármilyen sötét volt, kisütött a Nap,<O:p</O:p
És ezt kívánjuk tinéktek is Magyar testvéreink -<O:p</O:p
Ezt kivánjuk tinéktek Édeseink…<O:p</O:p
<O:p</O:p
A legkisebb kép is akkora, mint az Isten,<O:p</O:p
Hiszen őt takarja el az ember, <O:p</O:p
Hites, buta igyekezetekkel - <O:p</O:p
De ha meg tudjuk mutatni, mit takar el, <O:p</O:p
Akkor ezen keresztül láthatóvá válik –<O:p</O:p
A szent, az örökegy, Magyarság szellem.<O:p</O:p
Mi mindnyájan kis képek vagyunk,<O:p</O:p
És vagy átdereng rajtunk a Teremtő,<O:p</O:p
Vagy elfedjük és nem dereng át semmi –<O:p</O:p
Így működik a világ, nincs mit tenni,<O:p</O:p
Az emberben ott van az ősalanyiság, <O:p</O:p
Miért fél az ember, hogy így tűnjön fel?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Íme a titok, szeretet, ölelés,<O:p</O:p
És a szabadulás – isten mértéke,<O:p</O:p
Hogy az ember Jó, és mind azáltal jó,<O:p</O:p
Hogy lelke mélyén ott él a Teremtés emléke,<O:p</O:p
Az ősalanyiság múlhatatlan érintettsége,<O:p</O:p
Tündöklö csodák, teremtő szépsége –<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lázárok tíltják régi istenünket!<O:p</O:p
Meghasonlást ültetne közénk Káin:<O:p</O:p
Kínok, vérengzések szemfényvesztő ura,<O:p</O:p
Nemzetáruló Júdás ivadékok prókátora,<O:p</O:p
Sújtson le rád, az ártatlan irgalom szava!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Gyermek, ne álmodj rólunk igazat,<O:p</O:p
Vagyunk temetetlen, névtelen holtak,<O:p</O:p
Áldozata hamis új és régi koroknak -<O:p</O:p
Tiszták vagyunk, fényesek akár a Nap,<O:p</O:p
Akiket sírgödrökben arccal a sárba, <O:p</O:p
A fekete föld felé fordítottak –<O:p</O:p
Összedrótozott tagokkal, <O:p</O:p
Hogy még hótában se legyen szabad –<O:p</O:p
Íme, a szarvári, szabadköműves csapat! <O:p</O:p
Cselekedete fonalán függ: Hóhér és áldozat –<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ordítson értünk, akikért féltünk,<O:p</O:p
Aki érti beszédünk, mondja el,<O:p</O:p
Hogy nem hiába éltünk –<O:p</O:p
<O:p</O:p
Gyermek! Álmodj a fényről,<O:p</O:p
Abban fürdettük arcodat –<O:p</O:p
Gyermek, ne álmodj az éji sötétről!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ne kutasd, ne add fel pisla reményünk!<O:p</O:p
Mikor a jövőtől félünk?<O:p</O:p
Ordasok írtják a fényt erdeinkben –<O:p</O:p
Hitgyülekezetek Jézus képében<O:p</O:p
Hazudják az Istent – <O:p</O:p
Démonai a pusztulásnak, a Gonosznak,<O:p</O:p
Jézus leplével takaróznak.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Farizeus szellem lopja el<O:p</O:p
Szivetekből a fényt – Oh, te szegény<O:p</O:p
Kirabolt és megtévesztett ember –<O:p</O:p
Ne add rabtartók kezére gyermeked,<O:p</O:p
A megváltódtól kapott kincseidet!<O:p</O:p
Íme, így leplezti magát az álnok,<O:p</O:p
Itt áll előtted pőrén, mégsem látod?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Kufárok kamat rabságában élünk -<O:p</O:p
Nem sírtunk és nem is sírunk,<O:p</O:p
S nem is hadakozunk a Múlttal, <O:p</O:p
Úgyszólván a Napot szeretjük csak,<O:p</O:p
És ezt kívánjuk tinéktek is Székely testvéreink,<O:p</O:p
Ezt kivánjuk innen, a porból, <O:p</O:p
Most és mindörökké eleink és Édeseink…<O:p</O:p
Hogy lehessünk, akik vagyunk, szabadok!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Atilla és Tudun* gyermekei: <O:p</O:p
Felvidéki és Erdélyi Fekete magyarok.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p......................</O:p
* Tudun, Atilla gyermeke, a Felvidéki hunok, turóczi fejedelme, a IX. században, Árpád bejövetele előtt.<O:p></O:p>
 

Horváth Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
A király álma

Kedves Olvasó,
több hangoskönyv után, elkészítettem egy hangjátékot, amolyan állapot kaleidoszkópot, Dániel próféta bibliai története alapján, talán sikerül itt elhelyezni csatolt fájlban. A fájl mérete miatt, azonban, sajnos csak a gyengébb minőségű audio buch konvertálás volt lehetséges.
 
Oldal tetejére