Amit a káros élelmiszeripari adalékanyagok okoznak.
Az EU-bant öbb mint 300 élelmiszeripari adalékanyagot engedélyeztek az élelmiszerekben való felhasználásra. Ezeket „E” számmal jelölik. Milyen „E” csoportok vannak, mely számok lehetnek veszélyesek, és hogyan kerülheted el a káros „E” számokat.E-számok az élelmiszeripari adalékanyagok az élelmiszerekben
Milyen adalékanyagok vannak az ételeinkben, amelyek megkérdőjelezhetőek vagy akár veszélyesek? Az E-szám olyan adalékanyagokat takar, amely állítólag vonzóbbá teszik az élelmiszereket. Ez általában az étel ízét, színét vagy állagát javítja. Néha még az ízt is megteremtik. Összesen több mint 300 E-számot engedélyeztek eddig az EU ban az élelmiszer feldolgozó iparban. Az adalékanyagoknak azonban hátrányaik is vannak. Némelyikük akár nagyon meg is betegíthet.
A legfontosabb tények röviden, „E”számok
- A színezékek az E 100-tól az E 180-ig terjednek, és minden egyes számkombináció egy adott anyaghoz van rendelve.
- Egyes „E”-számok károsíthatják a gyermekek összpontosító figyelmét , gyaníthatóan allergiát okoznak, vagy ami még rosszabb.
- A német fogyasztói tanácsadó központ szerint mely E-számok lehetnek károsak.
A számkombináció előtt álló „E” egyszerűen Európát jelenti. Ez azt jelzi, hogy ezek az anyagok Európában engedélyezettek. Az élelmiszer-adalékanyagok szabványosított címkézése Svájcra is vonatkozik. A svájci jogszabályok azonban néhány E betű esetében némileg szigorúbbak.
Az élelmiszer adalékanyagok klasszikus alkalmazási területei
Bizonyos adalékanyagok nélkül a zacskós leves még kevésbé lenne sikeres és nem lenne jó ízű. Még az alma vagy a citrusfélék sem ragyognának olyan fényesen.Melyik E-számok mit jelentenek?
A számot követő számkombináció jelzi, hogy milyen anyagról van szó. Az egyes funkciókat egy-egy „E”-számhoz rendelik. Íme a különböző „E” csoportok listája, a tartósítószerektől kezdve a zselésítőszereken át a sűrítőanyagokig, például az emulgeálószerekig.
**Színezőanyagok**
Mindent gyönyörű színűvé tesznek. Fokozzák a természetes színt, vagy eleve megteremtik a csodás színt. 42 élelmiszer-színezék engedélyezett. Ezek természetes eredetűek vagy teljesen mesterségesek. A számok E 100-tól E 180-ig terjednek.
**Tartósítószerek**
Összesen 43 tartósítószer van E 200-tól E 297-ig, plusz E 1105 (lizozim). Ezeket azért adják a termékekhez, hogy gátolják vagy elpusztítsák a penészgombákat, baktériumokat vagy mikroorganizmusokat. 7 egyéb tartósítószer már nem engedélyezett élelmiszerekbe. Néhányukat azonban még mindig hozzáadják kozmetikumokhoz vagy állati takarmányokhoz.
**Antioxidánsok és savasságszabályozók**
Antioxidánsként megakadályozzák az élelmiszerek elszíneződését, megakadályozzák a zsírok romlását, biztosítják a vitaminok hosszú ideig történő megőrzését, illetve a kívánt savassági szint kialakítását. Ez a csoport 46 terméket tartalmaz, amelyek mindegyike E 300 számmal van jelölve. Kivétel: A rákfélék antioxidánsa (E 586, megakadályozza a barna elszíneződést).
**Édesítőszerek**
A 19 engedélyezett édesítőszer száma E 950 és E 969 között van, két kivétellel: E 420 (szorbit) és E 421 (mannit). Ez a két termék nem serkenti az emberi inzulinháztartást, ezért alkalmasak a diabetikus élelmiszerekhez.
**Emulgeálószerek, zselésítő- és sűrítőanyagok, stabilizátorok**
Sűrítik a folyadékokat, krémesebbé teszik a terméket, helyettesítik a zsírt, egyesítik azokat az összetevőket, amelyek egyébként nem egyesülnének. Ebbe a csoportba 68 adalékanyag tartozik. Ezek biztosítják a tökéletes szerkezetet, különösen a késztermékeknél. A lecitin kivételével (E 322, a jó sütési eredményekért, a pékáruk eltarthatóságáért) az itt összefoglalt élelmiszerekben az E 400-tól E 495-ig terjedő E betűket találjuk.
**Csomósodásgátló és savanyúságot szabályozó anyagok**
somómentes és még kiegyensúlyozottabb savtartalom. Ezt a 45 csomósodásgátló és egyéb savanyúságot szabályozó anyagok biztosítják E 500-tól E 585-ig. A csomósodásgátlók olyan csomósodásgátlók, amelyek biztosítják, hogy a cukor vagy a só ne csomósodjon össze sűrű csomóvá. A savasságszabályozók állandó pH-értéket tartanak az élelmiszerben, illetve megkönnyítik a feldolgozást az ipar számára.
**Ízfokozók**
Mindössze 16 van belőlük, de az E számok között ők az igazi döntéshozók. E 620-tól E 650-ig terjedő nevük van, a legismertebb csoport az első 6 (E 620-tól E 625-ig), a glutamátok. Ezek ízfokozóként működnek, fokozzák az illatot, és végső soron arról döntenek, hogy a fogyasztó újra és újra megvásárolja-e a terméket.
**Nedvesítőszerek, habzásgátlók stb**
A 900, 1200, 1400 vagy 1500-as szám megakadályozza a nem kívánt habzást. Megvédi a bevonattal ellátott gyümölcsöket a kiszáradástól, és hosszú ideig megőrzi a csokoládé szépségét. Optimalizálja a lisztet, vagy a rágógumit rugalmas finomsággá teszi. Ezek közé tartoznak az úgynevezett „csomagológázok” is. Ezeket a csomagolásban levegővel cserélik ki, hogy megakadályozzák a romlást vagy az elszíneződést. Itt 47 termék rendelkezik E számmal.
**Egyéb** élelmiszer adakékanyagok
többi adalékanyagnak nincs E-számuk, de az élelmiszereken fel kell tüntetni őket. Ez az utolsó csoport összesen 26 élelmiszer-adalékanyagból áll. Olyan illusztris társaik tartoznak ide, mint a rágógumikhoz használt paraffinolaj és az olyan tisztítószerek, mint a gyümölcslevekhez használt tanninok. A bor eltarthatóságát biztosító kén vagy a keményítő fehérítőszerek (kálium-permanganát) szintén nem rendelkeznek E számmal.Fontos megjegyzés: Sajnos ma már alig van olyan félkész vagy késztermék, még néhány friss termék, mint például a gyümölcsök is, amelyik adalékanyagok nélkülözhető. A legtöbb esetben nem csak egy számkóddal ellátott „E” szerepel, hanem több is.
A következő „E” számok károsak az emberi egészségre.
Sok élelmiszer-adalékanyag ártalmatlan. Ennek ellenére például a német fogyasztói tanácsadó központok összesen 50 adalékanyagra figyelmeztetnek. Túlzott fogyasztásuk hasmenéshez vezethet, allergiás reakciókat válthat ki, vagy egyéb mellékhatásaik lehetnek.**E 102 – Tartrazin**
A tartrazin színezék az azoszínezékek közé tartozik, és mesterségesen állítják elő. A svájci Johann Heinrich Ziegler fedezte fel, és 1887-ben írták le először.
A tartrazin színez italokat, pékárukat, például rágcsálnivalókat, pudingport és más kész desszerteket, mustárt, sajtkrémet, édességeket vagy bevont tablettákat és gyógyszereket. Az E 102 légzési problémákat, szénanáthát vagy bőrkiütéseket okozhat. Az aszpirinre érzékenyeknél is. a tartrazin allergiát válthat ki. Ahol tartrazin van jelen, ott az EU 2010 óta előírja, hogy a terméken fel kell tüntetni a „Gyermekeknél károsíthatja a tevékenységet és a figyelmet” feliratot. Ennek oka többek között az, hogy összefüggésbe hozzák az ADHD-val. Állatkísérletekben kimutatták, hogy rákot okoz a pajzsmirigyben. Többek között genetikailag módosított kukoricából is előállítható. Édességek minden színben. Az édességek minden színben pompáznak. De a színek általában nem természetesek.
**Azo színezékek**
Ezek a mesterséges színezékadalékok nem csak „marónak” hangzanak, hanem valóban azok is. Összesen 10 szintetikus színezék tartozik az azoszínezékek csoportjába. A tartrazin mellett az azoszínezékek csoportjába tartozó 5 másik színezéket, az E104, E110, E122, E124 és E129 színezéket is fel kell tüntetni, mivel azok hatással vannak a gyermekek összpontosító képességére.
Svájc némileg szigorúbb, amikor ezen adalékanyagok engedélyezéséről van szó. Ebben az országban a fent említett és más azoszínezékek nem engedélyezettek tejtermékekben és húspótlókban.
**E 104 – Kinolinsárga**
Az édességeket, zselét, rágógumit, italokat és szénsavas italokat például kinolinsárga E 104 színezékkel színezik. A kinolinsárga színezékről úgy tartják, hogy asztmát és allergiás bőrreakciókat vált ki, különösen az érzékeny embereknél. Az E 104-hez hasonlóan a figyelemhiányos/hiperaktivitási zavarral is összefüggésbe hozzák. Ezért a termékeken fel kell tüntetni a „Gyermekeknél károsíthatja az aktivitást és a figyelmet” feliratot. Ezt az anyagot még az USA-ban is betiltották, mivel a gyanú szerint rákkeltő hatású. E 110 – Sárga-narancs S (naplementesárga)
**Az E110 színezék**
ezek az élelmiszer adalékanyagok olyan termékeket színez gyönyörű sárga-narancsszínűre, mint a zselés babák, a citromos joghurt, a sajtok és számos készétel. Az E110 asztmát, neurodermitiszt és allergiás bőrreakciókat vált ki, és állatkísérletekben vesedaganatot okozott. Ez különösen igaz az aszpirinérzékenyekre (szalicilsav). Megjegyzik továbbá: „Gyermekeknél károsíthatja az aktivitást és a figyelmet”.
**E 122 – Azorubin/karmezin**
Az E 122 vörös színezék élelmiszer adalékanyagok cukrász- és pékárukban, italokban, kész barna mártásokban, késztermékekben, zsemlemorzsában és kész levesekben kerülnek felhasználásra. Az azorubin allergiát és álallergiát, valamint asztmát és neurodermitist válthat ki. Gyermekek esetében pedig kérjük, vegye figyelembe: „Gyermekeknél károsíthatja az aktivitást és a figyelmet”.
**E 123 – amarant**
A lista élén a károsnak minősített vöröses színezék, az amarant, az E 123 áll. Semmi köze az inkák búzájához, de likőrökben és szeszes italokban használják, és asztmához vagy homályos látáshoz vezethet. Rákkeltő hatásával is gyanúsítják. Emellett az azoszínezékek közé tartozik, amelyek asztmát, neurodermatitiszt, allergiát vagy figyelemzavart okozhatnak.
E**124 – Chochineal vörös**
A vörös színező adalékanyag, a cochineal red A hasonló hatású, mint az E 123, és a tetvek színén alapul. Sok olyan dolgot, amelynek élénkvörösnek kell lennie, ezzel színeztek és színeznek. Példák: Édességek, italok, pékáruk, lekvárok és zselék, sőt még a chorizo kolbász vagy az Aperol is. Az E 124 allergénnek minősül, és a gyermekek számára káros. A termékeket ezért a következő felirattal kell ellátni: „Gyermekeknél károsíthatja a tevékenységet és a figyelmet”. Finnországban és Az anyagot Norvégiában rákkeltőnek minősítették, és az USA-ban betiltották. Legalábbis Svájcban már minden rendben van: az anyagot egyre inkább a valódi cochineal (E 120, kármin) helyettesíti. De még ez is kiválthat allergiás reakciókat az érzékenyeknél. A külföldről származó termékek még mindig tartalmazhatják ezt az egészségre ártalmas vegyi anyagot.
**E 129 – Allura red AC**
Az E 129 szintén mindent gyönyörűen pirosra színez. Az italok, édességek, desszertek, sőt még a darált húsételek is igazán jól mutatnak az E 129 színnel. A tudomány még nem tud túl sokat a vörös színezékről. Az alluravörös AC azonban ellentmondásosnak számít, egyszerűen azért, mert egy azoszínezékről van szó.
**E 151 – Briliáns fekete BN**
A kaviárpótlókat, szószokat, édesgyökereket és az olyan kozmetikumokat is, mint a sampon vagy a tusfürdő, E 151-gyel színezik. A színező adalékanyag lila, barna és fekete árnyalatokat eredményez. Állatkísérletekben megállapították, hogy hatással van az emésztőenzimekre, és az érzékenyeknél asztmát vagy neurodermitiszt okozhat.
**E 155 – Barna HT**
Ha a Braun HT-ről van szó, minden csokoládérajongónak bátornak kell lennie. Ugyanis gyakran használják az ínycsiklandó édességben (de más termékekben is). Sajnos a színező adalékanyag állítólag felhalmozódik a nyirokcsomókban és a vesékben. A gyanú szerint allergiát is okozhat. Bécsi és felvágottak fehér porral ellátott petri-csészével. A feldolgozott húsok általában tele vannak adalékanyagokkal.
**E 127 – eritrozin**
A piros színezék E 127 Mivel hatással van a pajzsmirigy működésére ezt az adalékanyagot ma már csak a koktélcseresznyében, a húsvéti tojás színezéséhez, a kedvtelésből tartott állatok eledelében, a gyógyszerekben és a kozmetikumokban (rúzs) engedélyezik, Állatkísérletekben mutatták ki, hogy túl magas a jódtartalom.
**E 142 – Briliánsav zöld BS/Zöld S**
A borsókonzervek (!) és minden, ami friss borsmentának hivatott látszani, E 142-vel van színezve. Mivel a briliánsav zöld BS állítólag már 7 óra elteltével kiválasztódik, nem minősül aggályos anyagnak. Az 5 mg/testtömeg-kilogramm maximális dózist nem szabad túllépni. Több országban, például Norvégiában, Japánban, az USA-ban és Kanadában tilos a használata. Az E 142 állítólag kedvez az Alzheimer-kór kialakulásának.
**E 150d – ammónium-szulfit-karamell**
Az E 150d „cukorkaramell” néven is ismert, és barnára színezi az élelmiszereket. Vannak rokonai is, az E 150 a-tól c-ig, és ezek mind színezik a kólát, a whiskyt, az aceto balsamico-t, az édesgyökeret, a lekvárokat, a szószokat, az édességeket és a pékárukat. Évekkel ezelőtt Kalifornia állam betiltotta a rákos megbetegedések gyanúja miatt (állatkísérletekben). Azonban: az USA-ban az európai dózis 1500-szorosát engedélyezték. Genetikailag módosított kukoricából is előállítható. Állatkísérletekben nagy koncentrációban görcsöket váltott ki. Az állatok immunvédelme is csökkent a fehérvérsejtek számának csökkenése miatt. Egyelőre csak a 150c és 150d számokat tartják megkérdőjelezhetőnek.
**E 171 – Titán-oxid**
Az E 171 élelmiszer adalékanyagok igazán szép fehérre színezik az élelmiszereket. Különösen a csillogó fehér cukorkák, de a rágógumik és a ragyogó fehér bevonatú élelmiszerek is gyakran tartalmaznak titán-oxidot. Ez a színezék még alumíniumot is tartalmazhat, amely a gyanú szerint Alzheimer- és Parkinson-kórt okozhat. A gyanú szerint a termékenységet is károsítja. Nano formában állatkísérletekben bélgyulladást és irritábilis bél szindrómát okozott. A titán-oxid a gyanú szerint rákot is okozhat. Ezért az anyagot Franciaországban 2020-tól betiltották.
**E 173 – Alumínium**
Az alumínium a Földön széles körben elterjedt anyag, amely a természetben, de kis dózisban az élelmiszereinkben is előfordul. Egészen 2014-ig kifejezetten a pékárukban használták, amelyek ezüstszürke bevonatot kapnak. Azóta a színezőanyagot már nem engedélyezik az EU-ban. Az alumíniumot itt lehet használni az élelmiszerekben. Az alumíniumhordóban lévő sör és az alumíniumtálcán sütött perecek is tartalmazhatnak E 173-at. A csökkent veseműködésű embereknek mindenképpen kerülniük kell ezeket az E 173 tartalmú termékeket. Az alumíniumot összefüggésbe hozzák az Alzheimer- és Parkinson-kórral, valamint a figyelemzavarokkal is. Ez egy metalloösztrogén, és ezért károsíthatja a szexuális funkciókat.
**E 180 – Litholrubin BK**
Az E 180-at színezőanyagként a magenta színe miatt kedvelik, különösen a nyomtatásban. Az élelmiszeriparban kizárólag ehető vörös sajthéj színezőanyagaként használják. A kozmetikumokban rúzsoknál is használják.
Az E 180 viszont olyan álallergiák kiváltójának tekinthető, mint az asztma és a neurodermitisz. Különösen veszélyeztetettek azok, akik a szalicilsavra (aszpirin) reagálnak. Különböző mellékhatásai vannak a vesére, a pajzsmirigyre, a lépre és az immunrendszerre.
**E 210-től E 214-ig – Benzoesav és sói**
A benzoesav egy olyan anyag, amelyet a természetben savas gyümölcsök, például az áfonya termel. A mézben is megtalálható. De csak kis mennyiségben. Szintetikusan előállítva E 210 tartósítószerként ismert (vonatkozik az E 211-E 214 benzoesavakra is). Emésztési problémákat okozhat. Ha már van asztmája vagy neurodermitise, a benzoesav fogyasztása további allergiás reakciókat válthat ki. Többek között megnő a rák kialakulásának kockázata. Ez az E szám számos termékben megtalálható. Megtalálható diétás ételekben, antipasztákban, tengeri herkentyűkben, készételekben, tejtermékekben, üdítőitalokban, sörben és szeszes italokban.
**E 951 – Aszpartám**
Állítólag ugyanannyi tanulmány szól a mindenütt jelenlévő édesítőszer, az aszpartám egészségügyi hatásai mellett, mint ellen. A cukornál 200-szor édesebb anyag vitatott. Néha azt gyanítják, hogy fejfájást, migrént vagy depressziót okozhat. Olasz kutatási eredmények szerint néha még rákkeltő hatása is van (agydaganat, vér- és veserák). A fenilketonúriában szenvedőknek kerülniük kell ezt az anyagot.
stb, stb, stb,…..
Ez csak egy igen rövidre fogott lista amelyben csak néhány káros hatású adalékanyagot soroltunk fel.
Hogyan kerülheted el az élelmiszer adalékanyagokat?
Van egy mondás: „Mindent kerüljünk, aminek az összetevőlistáján 5-nél több összetevő szerepel”. Az alapelv: minél kevesebb összetevő – különösen az E számmal jelöltek – szerepel egy termék összetevőlistáján, annál jobb.
A biotermékek a jobb választás, mivel ezek kevesebb adalékanyagot tartalmaznak. Minél több friss terméket használunk, annál inkább csökken az adalékanyagok aránya az élelmiszerekben. Az étteremben, pékségben vagy hentesnél kérjen E-számos listát is. Különösen a gyerekek számára fontos az is, hogy mindig a lehető legfrissebben és hosszú hozzávalólista nélkül főzzünk.
Utoljára módosítva a moderátor által: