Befektetés » Műtárgy 6 magyar műalkotás, amely tolvajok kezéből került haza

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Magyarországon is rendszeresen kerülnek meg és vissza műalkotások azokhoz, akiknél a jogos helyük van.

Ezekben az úgynevezett restitúciós ügyekben Magyarországon elsősorban a rendőrség, és az aukciósházakkal, műkereskedésekkel együttműködő Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ Műtárgyfelügyeleti Irodájának köszönhetőek az eredmények, amely egy adatbázist és egy hírlevelet is üzemeltet lopott műtárgyakkal kapcsolatban. Ebben a cikkben a Forster Központ legfrissebb beszámolója alapján mutatunk be hat, a közelmúltban visszaszerzett műalkotást.


Csontváry Kosztka Tivadar: A szerelmesek találkozása (Ámor, Randevú, 1902 körül)

A 2012 márciusában budapesti magántulajdonból ellopott védett festmény a rendőrségi átirat után került a Műtárgyfelügyeleti Iroda lopott műtárgyak adatbázisába. A képlopást övező médiafigyelem és az adatbázis által biztosított nyilvánosság segítségével a Csontváry-festményt (öt másik drága festménnyel és további ezüsttárgyakkal együtt) a rendőrség 2012 májusában megtalálta, majd visszaadta jogos tulajdonosának.

1kep-20160217.jpg



Fotó: Kieselbach Galéria és Aukciósház, Budapest


Pezsgőhűtő edény a magyar királyi étkészletből

A II. világháború végén, a fővárosból menekülő magyar kormányszervek a budai várat is kiürítették, kitelepítve onnan a királyi palota értékes felszerelési tárgyait is, melyek először Kőszegre, majd pedig valószínűleg Ausztriába kerültek. Ez az edény 2015. májusában Bécsben került árverésre a készlet más darabjaival együtt, melyek ugyancsak a budai királyi palota Hauszmann-féle felújításakor készültek. Mivel az iratok alapján a műtárgyakat jogi úton nem lehetett visszaszerezni, a Magyar Állam végül visszavásárolta azt.
2kep-20160217.jpg

Dorotheum Aukciósház, Bécs

Hegedű Paolo Castello műhelyéből

A 2010 októberében egy Budapest közeli kistelepülésen lopták el ezt a 19. század eleji, kevéssel korábban védetté nyilvánított hegedűt. A Műtárgyfelügyeleti Iroda adatbázisa is szerepet játszott abban, hogy néhány nappal később az elkövető a hangszert visszavitte a lopás helyszínére, és erről értesítette az érintetteket is.
3kep-20160217.jpg



Fotó: Forster Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda



Bocskai István címereslevele kisvárdai Csuta Miklós részére

A 2013 áprilisában egy budapesti közgyűjteményből lopták el ezt az 1606-ból származó címereslevelet, melynek adatait a lopást követően a Műtárgyfelügyeleti Iroda nyilvántartásba vette. Az adatbázis és a hírlevél nyilvánossága, illetve a rendőrségi nyomozás is hozzájárulhatott ahhoz, hogy az elkövető belátta, hogy ilyen körülmények között az oklevél értékesítése és megtartása is kockázatos, és pár héttel később visszavitte azt a tulajdonosának.
4kep-20160217.jpg



Fotó: Forster Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda


Ellicott, John: Asztali óra zenélő szerkezettel (1765 körül)

2007 májusában angol társszervei keresték meg a Műtárgyfelügyeleti Irodát, tájékoztatást kérve arról, hogy a nem sokkal korábban Londonban elárverezett nagy értékű órát jogszerűen szállították-e ki Magyarországról. Később a londoni árverező cég az előzmények ismerete nélkül Budapestre hozta az órát, és szabályos kiviteli engedélyt kért rá, azonban a Műtárgyfelügyeleti Iroda védési eljárást kezdeményezett a minden bizonnyal magyar főúri gyűjteményből származó órára. A londoni cég végül egy budapesti műkereskedelemben kínálta eladásra az órát, ahol a Műtárgyfelügyeleti Iroda, élve az állami elővásárlás jogával a magyar állam részére megvásárolta azt.
5kep-20160217.jpg

Fotó: Sotheby's, London
Vatopédi Istenszülő ikon, 18. század eleje

Ez a műtárgy igazán hosszan lappangott ellopása után. Még 1980 májusában egy szentendrei műemléktemplomból lopták el a Vatopédi Istenszülő 18. század eleji ikonját, aminek az adatait és fényképét a lopást követően a Műtárgyfelügyelet könyvben is közzé tette. Végül 2008 márciusában egy budapesti aukciósház azonosította be a 28 évvel korábban ellopott ikont az általa átvett tárgyak között. A két ikon végül - peren kívüli egyezség keretében - visszakerült jogos tulajdonosához.

Portfolio

6kep-20160217.jpg
 

setni

Állandó Tag
Állandó Tag
Ahogy olvasom nagy részükért az állam fizetett hogy ismét állami tulajdon legyen.
Mindig jó ilyen híreket olvasni........
 

Verbovszki Sándor

Állandó Tag
Állandó Tag
...és vajon az érintett országok rendőrségei mit is tettek (az ügy adminisztratív lezárásán kívül)?
Mert azt rendszeresen olvasom, hogy visszavásárolták az ellopott műtárgyat, de arról nem szól a fáma, hogy az orgazdák, vagy tisztességes műgyűjtők(?) kezébe milyen úton-módon kerültek, mert hát lássuk be, hogy az esetek egy részében nem éppen a "tejúton" keresztül jutottak hozzájuk.

Ilyenkor minden esetben eszembe sejlik, amikor a tulaj hirdetést ad fel, hogy "ellopott ....-mat visszavásárolnám..." ami ha megtörténik, valahogyan a rendőrség nem nagyon végez "utómunkálatokat"... :)
 
Utoljára módosítva:
Oldal tetejére