Brexit után: ”Sírva jöttek haza a lányok az iskolából”

Ricsi, a 11 éve Angliában dolgozó magyar építési vállalkozó csak nehezen tudta megnyugtatni két tündéri kislányát. A kicsik azért zokogtak, mert az iskolában azt mondták nekik, nem maradhatnak tovább, haza kell menniük Magyarországra.

Mindez nem sokkal a Brexitről döntő népszavazás után történt. Ricsi és párja a voksolás napján késő éjszakáig követte a híreket, majd azzal a tudattal indult aludni, hogy minden rendben. Reggelre viszont megfordult az eredmény, és vele egy kicsit a világ is.

Sokkoló volt, erre nem számítottunk. Pedig a környezetünkben, az ismeretségi körünkben sok olyan ember van, aki nyíltan megmondta nekem is a kampány idején, hogy a kilépésre fog szavazni

– meséli Ricsi, akivel a Jaguárjában ülve beszélgettem Budapest és Tök között. Abban a szűk félórában, amit sikerült szabaddá tennie a szokásos itthoni rohanásban. Az autó márkáját azért említem, mert később még fontos szerepe lesz.

Ne izgulj, veled nincs gond

"A legdurvább az volt, hogy először a gyerekeket találták meg az iskolatársaik. Nyilván azzal rémisztgették őket, amit otthon vagy másutt a felnőttektől hallottak. Sikerült megnyugtatni őket, elmondtuk nekik, hogy ebből egy szó sem igaz, nem kell hazamennünk. Az iskolába sem kellett bemennünk, hogy megbeszéljük a dolgot a tanárokkal. Elültek az első hullámok, lassan mindenki megnyugszik, a Brexitről senki sem beszél, minden úgy megy, mint a szavazás előtt" – meséli a magas barna srác.

Azzal nyugtatták Ricsit azok az ötvenes helyi szakik, akik nagy építőipari áruházakban felvették tőle a megrendeléseket, hogy "te már közénk tartozol, keményen dolgozol, adózol", "nem a „benefitek”-re utazol, mint az illegális bevándorlók, akik idejönnek és megpróbálnak minden kedvezményt kisajtolni a rendszerből, de dolgozni már nem akarnak. Na, őket kell hazazavarni innen!" Ezért szavaztak az öreg szakik a kilépésre, meg azért, mert úgy érezték, hogy a bevándorlók elveszik tőlük a munkát, a lehetőségeket. De hát te is bevándorló vagy – jegyzem meg Ricsinek csendesen, mire ő azt mondja, "figyelj, itt az észérvek nem számítanak, ez zsigeri döntés volt, egy csomóan azért szavaztak a kilépésre, mert megint nagynak, erősnek, függetlennek akarták látni Nagy-Britanniát". Ezek az emberek simán bevették, hogy Brüsszel visszafogja az országot, az Európai Unió korlátozza a szabadságukat. Szikkadjon meg az a Boris Johnson is, aki beadta nekik ezt az egészet – szisszen ki a mondat Ricsi fogai közül. Aki másik példát is felhoz az agyatlanságra.

A főnököm a Brexit óta tízezreket bukott. Persze fontban, de ez nem érdekelte. Lenyelte.

Nyert már rajtunk, bevándorlókon eleget – jegyzi meg némi éllel a hangjában. A főnök valójában nem a főnöke, hanem egy ingatlanok forgalmazásából élő magánember. Aki azzal keres nem kevés pénzt, hogy megvásárol lepukkant épületeket, amelyeket magyar brigádokkal (most már szinte kizárólag Ricsi csapatával) felújíttat, majd jelentős haszonnal elad. A Brexit után azért bukta el a néhány tízezret, mert a jellemzően európai, amerikai vevőköre egy kicsit megszeppent a népszavazás után. De szépen keres azon is, hogy arab mágnások londoni lakásait újítja fel.

image.aspx

© hvg.hu
Ki nyer kin? Haszon vagy kizsákmányolás?

Ricsiék ettől a vállalkozótól kapták az első nagyobb megbízásaikat, keresni ugyan nem kerestek sokat a bolton, de az mindenképpen nyereség, hogy így folyamatosan van munkájuk. Vagyis mindenki jól jár. A haszon és a feladatok megoszlása már elgondolkodtató. A brit megbízó legutóbb másfél millió fontért elvállalta egy kuvaiti milliárdos nyolcmilliót érő londoni lakásának felújítását. A kivitelezést Ricsi magyar csapatára bízta, 300 ezerért. Ricsinek ebből kell kigazdálkodni az alapanyagokat, saját emberei fizetségét és a maga hasznát, ami nem is annyira haszon, hanem inkább munkadíj. A nagyságrendeket jól jellemzi, hogy a brit vállalkozó a költségtervben melósonként 400 fontos napidíjjal számol az árajánlatban. Ricsi ebből jó, ha 110-et megkap. A munkásai nem alkalmazottak, hanem egyéni vállalkozók. Így fizetett szabadság például nem jár nekik. De a nekik járó díjazás után Ricsi 20 százalék adót fizet be a brit államkasszába. Nem kevés. Egy jó bútorasztalos simán megkeresi nála a havi háromezret. Az sem kevés. Számolni kezdek, de Ricsi leint. Nincs értelme fejben átváltani, Londonban sokkal drágább az élet, mint Magyarországon. A brit vállalkozó egyébként már több házat is vett azon a pénzen, amit a magyar bevándorló csapat munkáján keresett. Mégis a Brexitre szavazott. Hát ennyit az észérvekről.

image.aspx

© hvg.hu
Ők huszonöten

Most éppen ennyien vannak a brigádban, de Ricsi nem akar nagyobbra nőni. Ismer mindenkit, törődik mindenkivel. Mindenki magyar a csapatban. Ez fontos. De azért van mozgás, van, aki néhány hónapig bírja csak a munkát, kilóg a brigádból. Ricsi ugyanis rendesen fizet, de cserébe elvárja a minőségi munkát. Amihez minőségi munkaeszközöket is biztosít. Csak szerszámgépben fekszik vagy 40 ezer fontja, Ehhez jön a két zsír új teherautó. Azzal szállít. Korábban ő volt a sofőr, de többször is elcsípték, mert túlterhelte a kocsikat. Néhány pénzbírság után fél évre bevonták a jogsiját. "Nem is tudják, milyen jót tettek velem, megváltozott az életem. A szállítást átadtam egy kollégának, és több időt töltök a családommal" – meséli nevetve. A megrendeléseket persze én intézem, a sofőr srác átadja a telefont az építőanyag-áruházban a pultosnak, én meg diktálom a rendelést. Gond csak akkor van, ha erős skót akcentussal beszélő szaki van a vonalban. De azért megértjük egymást. Csak nagyon észnél kell lenni. A felelősség is nagy, a verseny is kemény. A bukás is benne van a rendszerben. Most éppen 56 ezer fontja lóg a levegőben, de szerencsére már úgy áll, hogy a melósait ki tudja fizetni, a kintlévőség nem küldi padlóra.

Átvágások

Pedig nem így indult a dolog. Amikor a párjával 11 éve megérkezett Londonba, csak szállásfoglalásuk volt és ezer font a zsebükben. Kertészmérnök párja, az angolul jól beszélő Vica egy pékségben kapott eladói állást. A környékre jellemző, hogy egyszer a kirakaton át belőttek az üzletbe. Egy féltékeny férj akarta megölni a boltban sorban álló feleségét. Az angolul nem tudó, de itthon több, az építőiparban jól hasznosítható szakmában tapasztalatot szerzett (három évig még a Műszakin is próbálkozó) Ricsi az utcákat járva leste a hirdetéseket, hol keresnek fizikai munkást. Vica tolmácsolt. Az első megbízója napi negyven fontot ajánlott. Házalapot ásott. Egyedül, egy szál ásóval, bokáig a hideg vízben állva. Gumicsizmája, melósruhája nem volt. Zacskóval bugyolálta be a cipőjét. Bankszámlája nem volt. Csekket kapott, jelentős késéssel, amit egy haverja váltott be neki. A csekk fedezetlen volt. Kínnal-keservvel tudta kinyögni a pénzt a barátjának. Karácsony volt. Pénzük nem volt. Akkor határozta el, hogy a maga ura lesz.

Saját lábra állva

Az első önálló munkáját egy 56-os magyar fia szerezte neki. Fürdőszobát csempézett, újított fel. Szép lett. Másoknak is ajánlották, híre ment. Vica otthagyta a pékséget. Azóta ő intézi a vállalkozás könyvelését, adminisztrációját. Éjszakába nyúlóan. Ezt nézd meg, ilyen egy árajánlat – mondja Ricsi, majd kezembe nyomja az okostelefonját. Véget nem érően pörgetem az oldalakat. Na, ezt csináljuk éjszakánként, ráadásul mindenre többéves garanciát is kell vállalnom. Minden felelősség az enyém. De vállalom. Meg is kérem az árát. Sokszor többet, mint egy brit. Így néhány megrendelést elbuktam.

Az egyik melót 110 ezerért vállaltam volna. A brit 70-et ajánlott. Csakhogy nem tudta időre befejezni, hónapokat csúszott, sehol sem állt, de a 70 ezret elköltötte. Végül az én csapatomat hívta a megbízó, mi fejeztük be a munkát.

Jól. Büszke vagyok rá. Nálam nincs selejt, nincsenek váratlan költségek. Néha persze veszítek, mert rosszul tervezek, rosszul számolok. De ez belefér.

image.aspx

© hvg.hu
Kasztokról, irigységről

Amikor üres zsebbel, átfagyva, zacskóval a lábamon ástam, nem irigyelt senki. Most, hogy Jaguárral járok, két teherautóval fuvarozok és vettem a londoni körgyűrűn kívül egy házat, ami több mint 300 ezer fontot ér, már vannak irigyeim. A magyarok között is – meséli Ricsi. Amikor kijöttünk, az elsők között voltunk, örültünk minden magyar szónak. Ma már nincs így, ha lehet, kerülöm a magyarok társaságát. Érdekes, hogy mi a lengyelekről gondoljuk azt, hogy összetartóak, ők meg rólunk hiszik ugyanazt. Pedig nagy a széthúzás. Náluk is, nálunk is. Van, aki tényleg csak a szociális juttatások miatt jön ide, miattunk elég rossz hírük van a kelet-európaiaknak. Aztán van, aki szinte rabszolgaként bánik a munkásaival, nyerészkedni, okosolni próbál. Őket nem szeretem, mint ahogyan azokkal a magyarokkal sem tudok igazán szót érteni, akik top állásokban helyezkednek el. Bankárok, programozók nagy fizetéssel. Nagyon fenn hordják az orrukat. Az is igaz, hogy építőiparban nem értelmiségeik dolgoznak, lehet, hogy mi nem vagyunk olyan marha okosak, képzettek, de hidd el nekem, nagyobb a szívünk.

Soha nem megyek haza

Legfeljebb nyugdíjasként. Itt tudom biztosítani a lányaim jövőjét. Úgy tervezem, hogy veszek néhány ingatlant, abból mindig meg tudnak élni. Nézd, itt nem kell kenőpénzt fizetnem senkinek. Ha egyenes úton járok, nem küldik rám az adóhatóságot, akkor sem, ha tízezret, akkor sem, ha egymilliót keresek. Nem érdemes tilosban járni, nem éri meg. Otthon volt összetűzésem a törvénnyel, mert a pénz miatt belementem ostobaságokba. Itt erre nincs szükség. Letöltöttem a telefonomra egy navigációs programot, ami segít kikerülni a londoni dugókat, már nem taposom a gázt, lehiggadtam. "Jól van, Ricsi, de azt tudod, hogy most is rossz sávban mész a jobbkormányos kocsiddal" – vetem közbe. "Szándékos" – mondja Ricsi. "Hidd el, tudom, hogy melyik a jó sáv Magyarországon. Csak ki akarom kerülni a kátyúkat."

HVG
 

Csatolások

  • angolzszlo.jpg
    angolzszlo.jpg
    7.8 KB · Olvasás: 144
A gyerekek hamar eszreveszik a kulonbseget , minden tekintetben es nem kell ahoz egy rossz szot se ejteni Mo-rol.

A cikk végén ott van, hogyan vélekedik Ricsi Magyarországról. Nehezen hiszem, hogy nem így beszélt a lányai előtt is róla.
A cikk nem arról szól, hogy a lányok ragaszkodnak Angliához, hanem arról, hogy nem akarnak hazajönni Magyarországra. Tehát nem arról van szó, hogy a gyerekek ragaszkodnak a megszokotthoz (mert ott vannak a barátaik stb.), hanem arról, hogy rettenetes helynek tartják Magyarországot. Ezt pedig csak aputól hallhatták.
Máskülönben érthetetlen, mitől jobb a gyerekeknek Anglia, ahol az iskolatársaik csúfolják és kirekesztik őket.
 
Mire valaki eldonti hogy elindul ahoz sok sok keseru pirulat mar lenyelt. A kalandavagyas legritkabb esetben van csaladdal.
A csalad minden tagja elszenvedoi annak az elvislelhetetlen helyzetnek, mire ugy dontenek elindulnak a nagyvilagba,felrugnak minden stabilitast otthoni ismeretet ,rokonsagot baratokat ismerosoket.
Akinek minden jo otthon elegedett, bizakodo, hisz a jobb megelhetesbe az elore lepesekbe a politikai gazdsagi stabilitasba az soha nem fog elindulni. Aki viszont eljon annak elege van mindenbol. Nem fog dicshimnuszokat zengezni a otthoni helyzetrol.
Miert is tenne, hisz azonnal dontese megkerdojelezheto.
Az is mas kerdes hogy evtizedek mulva vagy evek mulva kint se tudta megvalositani az egetrengeto almait, es talan otthon nem lett volna ilyen kuzdelmes,es elojon a honvagy.
Sokan hazamennek latogatoba es rozsaszinu szemuvegen keresztul latjak a vilagot es egy csaladi biztatas egy jo szo es maris hazatelepul. Sokan megbantak,de hat nem lehet allandoan koltozkodni se.
Az emigracioba minenki eljut odaig , hogy mit is adott nekem a haza, miert is nem kellek a hazanak, miert taszitott ki vagy tett lehetetlene.....
mert ahany csalad anyi ok keseruseg van az ilyen nagy dotes elott hogy hazat cserel valaki.
Ma valamivel konyebb mert van visszaut, ha megse sikerul, vagy nem birja idegileg, honvagy stb.
Az ilyen csaladban a gyerkekek naponta szembesulnek a beszelgetesekkel a pro es kontra vitaknak akar a szulok vagy az uj haza nehezsegeivel gondjaival sikereivel.
 
Most akkor totál nem értem, ha ezt írtad, mert szerinted jobb Magyarországon lakni/maradni, akkor mi a szösznek lájkoltad a fenti postomat, amikor az (amit én írtam) totál ellenkező véleményt hordoz?!
Szia , persze mindenki mást írt :) én már előtte rájöttem, mindenki másként gondolkodik pl(Jaszladany), ekkor jöttél te az ellentétessel
persze ,hogy rögtön ment a like több szempont nagyobb megvilágítás
 
Utoljára módosítva:
Szégyellje magát a Ricsi! Vajon miket mondott a gyerekeinek a hazájáról, hogy azok sírva fakadtak attól, hogy oda kell menni?

hááát...most valahogy ezt nem értem...11 éve ott élnek - bár nem tudom mennyi idősek a gyerekek, de ha nem is a szigeten születtek, olyan tinik lehetnek, akik az életük nagyobb részét már abban az országban élték, azokkal a szokásokkal, barátokkal, életvitellel - hogyne keserednének el, ha ezt fel kellene adniuk? te ezt nem érted? te is voltál fiatal....(és megint csak azt tudom mondani, hogy szép a hazaszeretet, de sajnos kenyeret nem adnak érte a boltban....)
 
A gyerek tarsadalom nagyon kis gonoszkodo tud lenni. Akar milyen multikultur iskolaba fognak jarni a gyerekek a britteknel, sokuknal bevandorlo lesz egyenloseg jelet tesz a menekultekkel, nem beszeli a nyelvet nem ismeri a kulturat stb.
A volt gyarmatrol erkezok mind beszeli anyanyelvi szinten a nyelvet, es nem sok behozni valoja van a tanulasba.
HA mi nem fogadjuk el mas embereket akkor minket se fogadnak el ,ez olyan mint a bumerang.
A gyerekek hamar eszreveszik a kulonbseget , minden tekintetben es nem kell ahoz egy rossz szot se ejteni Mo-rol. A lazabb szabadabb elet , a sok sok plus amivel a kinti iskolak rendelkeznek, ahol sikereket is barmikor elerhet ,mint bevandorlo vagy migrans, eus polgar stb.

nem Melitta...a gyerektársadalom nem gonosz, csak őszinte - ha gonosz dolgokat tesz, mond, gonoszul viselkedik a másikkal, azt csakis felnőttől tanulhatta - legalábbis az elején biztosan felnőttől indult a dolog, aztán persze már egymástól is hallják, de egy gyerek sose talál ki magától gonosz, rasszista dolgokat, csakis eltanulja
 
hááát...most valahogy ezt nem értem...11 éve ott élnek - bár nem tudom mennyi idősek a gyerekek, de ha nem is a szigeten születtek, olyan tinik lehetnek, akik az életük nagyobb részét már abban az országban élték, azokkal a szokásokkal, barátokkal, életvitellel - hogyne keserednének el, ha ezt fel kellene adniuk? te ezt nem érted? te is voltál fiatal....(és megint csak azt tudom mondani, hogy szép a hazaszeretet, de sajnos kenyeret nem adnak érte a boltban....)

Olvasd el figyelmesebben a cikket. Nem azért sírnak a gyerekek, mert a családnak lakóhelyet kell váltania, és a gyerekek nem szívesen költöznek, hanem azért, mert Magyarországra kell jönniük. Amit elvileg nem is ismernek. De rettegnek tőle. Nyilván az apa terhelte rájuk a saját fóbiáját.
 
nem Melitta...a gyerektársadalom nem gonosz, csak őszinte - ha gonosz dolgokat tesz, mond, gonoszul viselkedik a másikkal, azt csakis felnőttől tanulhatta - legalábbis az elején biztosan felnőttől indult a dolog, aztán persze már egymástól is hallják, de egy gyerek sose talál ki magától gonosz, rasszista dolgokat, csakis eltanulja

Azert mindenkinek volt gyerek koraban ,vitaja pajtasaival es volt hogy sirva ment haza mert csufoltak vagy nagyon megsertve erezte magat.Soha nem bantottam senkit es nagyon liberalis szellembe is voltam nevelve , meg is volt egy gyerek aki allandoan piszkalt, hiaba panaszkodtam, hogy allandoan huzogatja a hajam cofom vagy lofarokba osszekotott hajam, meg vegul egyszer nagyon beduhitett visszakezbol adtam neki egy maflast amitol kiesett a padbol ..en kaptam egy intot , anyam vegig hallgatta a szuloertekezleten a dorgedelmes nevelesi hibait, hiaba mondtam, jobb ha nem megy el.
NEm en voltam kotekedo , probaltam kikerulni, masfele menni csak mindig megtalalt az idetlen kotekedesevel. Duci kislany voltam es a tornaora szamomra egy kinszenvedes volt. Szinte semilyen szeren nem boldogultam vagy feltem ,vagy keptelen voltam mint pl kotelre felmaszni. Kituno tanulo voltam de a torna es ez az intot csak ugy tutam kivedeni ,hogy felmentett lettem nagy nehezen .../nem irom le hogy sikerult elintezni /,es igy nem oztalyoztak. Ma mar nagymama korban vagyok es meg mindig nagyon jol emlekszek ezekre a negativ elmenyekre, persze a sok pozitivra is .
 
Olvasd el figyelmesebben a cikket. Nem azért sírnak a gyerekek, mert a családnak lakóhelyet kell váltania, és a gyerekek nem szívesen költöznek, hanem azért, mert Magyarországra kell jönniük. Amit elvileg nem is ismernek. De rettegnek tőle. Nyilván az apa terhelte rájuk a saját fóbiáját.
Ha jártak korábban Magyarországon rokonlátogatóban, néztek tv-t, olvastak újságot, internetes fórumokat, akkor nem nagyon kellett rájuk terhelni semmiféle fóbiát ahhoz, hogy ne sóvárogjanak a magyarországi élet után.
És egyet kell értsek azzal a hozzászólóval, aki azt írta, hogy a hazaszeretet kevés az otthonmaradáshoz! Mint ahogy kizárólag az anyagi szempontok sem elegendőek a távozáshoz.
 
Szervusztok ,
mondjuk Ricsinek még jó is hogy Angliában kötöttek ki , mivel némely más nyugati országban Mester vizsgával kell rendelkeznie egy kézmüvesnek !;) Amugy szerintem, mondom szerintem a Haza és az otthon piszok nagy és két különbözö fogalom :D
Ott a hazád, ahol az otthonod. Az otthonod pedig ott van, ahol szeretnek. Ez igenis ilyen végtelenül egyszerű, minden más csak hülye belemagyarázás.
 
Mire valaki eldonti hogy elindul ahoz sok sok keseru pirulat mar lenyelt. A kalandavagyas legritkabb esetben van csaladdal.
A csalad minden tagja elszenvedoi annak az elvislelhetetlen helyzetnek, mire ugy dontenek elindulnak a nagyvilagba,felrugnak minden stabilitast otthoni ismeretet ,rokonsagot baratokat ismerosoket.
Akinek minden jo otthon elegedett, bizakodo, hisz a jobb megelhetesbe az elore lepesekbe a politikai gazdsagi stabilitasba az soha nem fog elindulni. Aki viszont eljon annak elege van mindenbol. Nem fog dicshimnuszokat zengezni a otthoni helyzetrol.
Miert is tenne, hisz azonnal dontese megkerdojelezheto.
Az is mas kerdes hogy evtizedek mulva vagy evek mulva kint se tudta megvalositani az egetrengeto almait, es talan otthon nem lett volna ilyen kuzdelmes,es elojon a honvagy.
Sokan hazamennek latogatoba es rozsaszinu szemuvegen keresztul latjak a vilagot es egy csaladi biztatas egy jo szo es maris hazatelepul. Sokan megbantak,de hat nem lehet allandoan koltozkodni se.
Az emigracioba minenki eljut odaig , hogy mit is adott nekem a haza, miert is nem kellek a hazanak, miert taszitott ki vagy tett lehetetlene.....
mert ahany csalad anyi ok keseruseg van az ilyen nagy dotes elott hogy hazat cserel valaki.
Ma valamivel konyebb mert van visszaut, ha megse sikerul, vagy nem birja idegileg, honvagy stb.
Az ilyen csaladban a gyerkekek naponta szembesulnek a beszelgetesekkel a pro es kontra vitaknak akar a szulok vagy az uj haza nehezsegeivel gondjaival sikereivel.

Na ritka az hogy ennyire teljesen egyetértsek veled, de most tényleg töktotál azt írtad le betű szerint amit én érzek, amin átmentem, s amit magam se tudtam volna jobban megfogalmazni!

És értsék már meg a nagy „honvédők”: Önmagában az nem sokat jelent, valaki hol születik meg. Ebből még marhára nem következik, hogy azt a helyet SZERETNIE IS kell! Akkor fogja szeretni, ha sok kellemes élmény éri ott, és ezek mennyiségéhez képest kevés negatív élmény. (persze nem csak az élmények darabszáma számít de a súlyosságuk/erősségük is, de ne szőrözzünk, gondolom érthető mit akartam mondani). És MINDENKINÉL van egy határ amikor azt mondja, hogy ebből neki elege van és szerencsét próbál. Mindenkinél. Csak nem mindenkivel bánik olyan piszokul a „haza”, hogy elérje ezt a határt.

Ha nem bánik vele annyira piszokul, otthon marad, „odahaza”, s mondhatjuk hogy szerencséje volt. De nem mindenki szerencsés ugye... És ha nem az, akkor elmegy, és bizony nem fog kellemes érzelmekkel gondolni a régi „hazájára”, és be kéne látnotok hogy ez teljesen természetes a részéről, mert egyszerűen ILYEN AZ EMBER. Ez van.

Pláne így van, ha, mint az én esetemben is történt, kijön az ipse de KÉSŐN, majdnem öregkorában, s naponta veri a fejét a falba képletes értelemben, hogy ÉN ÖKÖR BAROMÁLLAT, A FASZNAK NEM JÖTTEM KI SOKKAL KORÁBBAN, mert ha lett volna hozzá bátorságom már korábban, mostanára MILLIÁRDOS lennék (dollárban...) a tehetségemmel, hála az itteni lehetőségeknek!

Én épp ezt érzem ugyanis. Igen, persze az első néhány hónap piszoknehéz volt és láttam is hogy aki kijön azok bő 90%-a nem bírja ki ezt az időt és visszamegy. Bevallom, néhányszor én is majdnem megtettem, de szerencsére (akarommondani mert több eszem volt annál...) végül maradtam. És mostanára már minden oké. Sőt, mi az hogy oké, egyre jobb... De ennek legalább 20 évvel ezelőtt kelett volna megtörténnie velem! És nem történt meg, mert nyersen szólva elbasztam az időt, az ÉLETEMET Magyarországon, mert mindig beszoptam a nagy hazugságokat, a politikusok meséit hogy így jobb lesz meg úgy, meg minden!

Holott HAZUDTAK NEKEM. (nekem IS). És a hazugsággal megfosztottak az ÉLETEMTŐL, a jövőmtől!

És ezek után valaki még elvárná hogy SZERESSEM azt az országot?! Hát hogy a jó... (tetszőleges ocsmány káromkodás behelyettesíthető ide, úgyse gondolhat senki olyanra ami durvább lenne annál amit én gondolok és érzek...)

És azzal se jöjjön senki, Magyarország nem csupán politikusokból áll. IGENIS ABBÓL. Mert e politikusok azért uralkodhatnak mert a nép hagyja, tapsol nekik, megválasztja őket. Mert „vétkesek közt cinkos aki néma”, ugye, de pláne cinkos, ha nem is néma de megválasztja a vétkeseket és ráadásul újra meg újra!

Nem, én igenis nem szeretem a magyarokat. A magyar népet. Ez van. Le merem írni. Bevallom. A tájat talán igen, de akik laknak ott, azokat nem. Néhány kivétel persze biztos akad köztük. Elhiszem. A baj az hogy olyan ritkák hogy nem is nagyítóval de pásztázó elektronmikroszkóppal kell keresni őket. Korábban se voltam oda a magyar népért, de pláne azóta nem hogy idekint élek, mert van már széles látóköröm, s látom, mitől fosztottak meg!

Ez van na.
 
Szervusz Ördög ügyvédje ,
veled semmi kedvem vitattkozni , igy valószinüleg neked van igazad , a te szemszögedböl . De ez nem az enyém !
Ez biztos így van ahogy írod, mert ez a hazacsere dolog („menni vagy nem menni, ez itt a kérdés”) kifejezetten olyan kérdés amiben mindig mindenkinek igaza van, mert tényleg mindenkinek más a fontos, mást tart elviselhetetlennek, megalázónak, s amit annak tart abban is különbözik a MÉRTÉK hogy mennyinél csordul ki „a lélek keserű pohara”...

És látom már, aki maga ezt nem élte át, akinél ez még nem jött el, az el se tudja képzelni, mit érez ilyenkor a másik. Persze hogy igaza van annak aki megy! Nyilván azonban annak is aki marad. Mármint, akkor úgy érzi hogy igaza van ha marad... Aztán lehet hogy később rájön hogy tévedett...
 
Szervusz Ördög ügyvédje,
tudod manapság azért elég nagyszerencsénk van , hogy aránylag "könnyen" utazhatunk , de volt azért egy idö amikor nem hogy uatazni , de lakohelyedet elhagyni nem tudtál és álmodni sem lehetett egy útlevélröl az csak a kiváltságosoknak volt rendszeresitve . Igy hatettszik hanem kénytelen volt elég sok család otthon maradni , aztán meg tudod Horthyk-Rákosik-Orbánok jönnek-mennek de talán Magyarország még megmarad Magyarországnak . Tudod már Ady is megirta egyszer "mint föl, föl dobott kö ..";)
 
Nagyon kemenyen fogalmazol , pedig a kint toltott evek enyhitik a fajdalmakat sot sokszor megszepitik az emlekeket a volt nehezsegeket is.
30 ev egy emberolto,amit en mar itt toltottem. Gyerekeim ovisok voltak mikor kijottunk, ma ha haza is latogatnak, jol erzik magukat, 1-2 het es jonnek vissza mert mar honvagyuk van Canadaba. Nyaralni mindenhol jo ,foleg ha rendezett korulmenyek kozt tortenik, otthon nagyon szep szallodak vannak minden foldi joval felszerelve, de mar otthon elni vegleg egyik gyerekem se akar.
A gyerekeket nem lehet ezert elmarasztalni mert nekik mar az itteni elet az otthon.
Ricsi elete es utja ,sok magyar kezdte nehezen mire valamennyire feltudta tornazni magat egy elfogadhato szintre.
Neki is azert jo par evebe kerult mire stabilizalodott az eletet.
 
Ha jártak korábban Magyarországon rokonlátogatóban, néztek tv-t, olvastak újságot, internetes fórumokat, akkor nem nagyon kellett rájuk terhelni semmiféle fóbiát ahhoz, hogy ne sóvárogjanak a magyarországi élet után.
És egyet kell értsek azzal a hozzászólóval, aki azt írta, hogy a hazaszeretet kevés az otthonmaradáshoz! Mint ahogy kizárólag az anyagi szempontok sem elegendőek a távozáshoz.

Azért ne állítsuk már azt, hogy ha valaki idelátogat Magyarországra, akár rokonlátogatásra, akár turistaként, az itt olyanokat fog látni, tapasztalni, amiktől menekül innen! Nem Johannesburg ez!

Azt pedig, hogy egy tinédzser újságot olvas, és a tévében meg a neten magyar híreket fog böngészni, na, azt nehezem hiszem. Nekem is tinédzser gyerekeim vannak, minden jobban érdekli őket, mint a hírek, még az itteni sem, nemhogy más országoké. Egészen más dolgokkal vannak elfoglalva.
Bizonyíték erre, hogy a gyerekek az osztálytársaiktól hallottak egyáltalán a Brexitről és esetleges következményeiről. Szóval nem lehetnek nagy hírolvasók.

A hazaszeretettel kapcsolatban igazad van, de erre meg csak azt tudom mondani: ha olyan helyen kellene élnem, ahol a gyerekeimmel az osztálytársai örömmel, sőt kárörvendően közlik, hogy el kell onnan húzniuk, hát biztos inkább hazajönnék!
 
Olvasd el figyelmesebben a cikket. Nem azért sírnak a gyerekek, mert a családnak lakóhelyet kell váltania, és a gyerekek nem szívesen költöznek, hanem azért, mert Magyarországra kell jönniük. Amit elvileg nem is ismernek. De rettegnek tőle. Nyilván az apa terhelte rájuk a saját fóbiáját.


ezt azért én nem rónám fel olyan rettenetes hibának - nyilván nem voltak kellemes tapasztalatai a szülőknek Mo-ról, talán nem véletlen hogy nem is itt élnek - nem szabad azért elítélni valakit, mert ott szeret lenni, élni ahol "megéri" bármilyen tekintetben is :)
 
ezt azért én nem rónám fel olyan rettenetes hibának - nyilván nem voltak kellemes tapasztalatai a szülőknek Mo-ról, talán nem véletlen hogy nem is itt élnek - nem szabad azért elítélni valakit, mert ott szeret lenni, élni ahol "megéri" bármilyen tekintetben is :)

Én felróvom rettenetes hibának. Nem kéne Magyarországot eláztatni, és pokolnak beállítani a gyerekek előtt, de mindenki azt csinál, amit akar, úgy neveli a gyerekeit, ahogy akarja. Én inkább úgy nevelném, még Angliában is, hogy nem Anglia az üdvösség záloga, hanem ha szorgalmasak, céltudatosak, és kitartóak, akkor a világ bármely táján sikeresek tudnak lenni, akár még Magyarországon is. A siker kulcsa bennük van, és nem abban az országban, ahol élnek.

Az pedig biztos, hogy én nem akarnék olyan országban élni, ahol alig várják, hogy kipenderíthessenek a gyerekeimmel együtt!

De ami Ricsit illeti, én egyáltalán nem bánom, ha Angliában marad. Remélem, hogy ottmaradhat.
 
Utoljára módosítva:
Szervusztok ,
ha nem tévedek vele illetve róla készült egy riport a Német TV-ben melyben elmesélte életét , talán az Arte vagy a Sat3 adon , most ugrott be , de csak a végét láttam .
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,803,171
Tagok
615,785
Legújabb tagunk
Eszlari Kata
Oldal tetejére