Tudomány - Fizika - Csillagászat

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Zdenek V. Spinar - Élet az ember előtt

1675066511880.png

Spinar professzor – a könyv írója – és Zdenek Burian – az ősvilági életképek ihletett festőművésze – évmilliókkal ezelőtti tájakra vezeti az olvasót. A színes festmények megjelenítik a Föld őskorát, azt az időt, amikor még nem volt élet bolygónkon, s tomboló viharok kavarták az ősóceánok vizét. Azután megismerjük az élet kialakulásának nyomait, majd figyelemmel követhetjük azt a folyamatot, melyeknek során a tengeri ősgerincesekből – halak fejlődtek. Ezt követi a szárazföld meghódításának története; tüdővel lélegző ősi halak jelentek meg a vizek partjain, s idővel kétéltűkké váltak. A könyvben tovább lapozva az élővilág legmeglepőbb fejezeteit találjuk; megismerjük a háznagyságú őshüllőket és ellenségeiket, a Tyrannoszauruszokat, minden idők leghatalmasabb és legveszedelmesebb szárazföldi ragadozóit. Ebben a korban hatalmas őshüllők lebegtek bőrszárnyaikon az óceánok víztükre felett, a haboknak pedig halgyíkok suhantak. – De megint változik a táj, más lett a növényzet, más az állatvilág. Az őshüllők letűnnek az élet színpadáról, s helyüket különös emlősállatok, óriásmadarak foglalják el. Nyomon követhetjük az emlősök kialakulását; egyik águkból fejlődtek ki az emberszabású majmok, s maga az ember is. A könyv talán legérdekesebb lapjai azok, melyek elődeink küzdelmes életét jelenítik meg; bemutatják a mammutvadászatot, a rénszarvas-vadászatot.
Könyvünk első – kisebb része „bevezető az őslénytanba”. Spinar professzor azonban elöljáróban megismerteti olvasóit a Naprendszer és bolygónk kialakulásával foglalkozó elméletekkel. Ezt követően már az élővilág fejlődéséről, a növények és állatok legfontosabb csoportjairól lesz szó.
A szöveges rész után – a könyv többségét kitevő festményeket találjuk. A képek mellett levő rövid szövegek itt csupán a leglényegesebb ismereteket közlik. A festmények a kövült leletek alapján készült rekonstrukciók; alkotójuk, Zdenek Burian cseh festőművész – klasszikus értékű művei legjavát válogatta össze.
A könyv végén rövid áttekintést kapunk az élővilág rendszeréről, a legfontosabb őslénytani ismeretekről.
1988
 

Csatolások

  • Zdenek V. Spinar - Élet az ember előtt.pdf
    28.5 MB · Olvasás: 141

alapember71

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Dr Szalay Béla Fizika című könyvét keresem, a teljeset! A Scribd-n fent van, de nem tudom leszedni. Ha valaki feltöltené ide, nagyon hálás lennék! Köszönöm!
 

Csatolások

  • ezgif.com-gif-maker.jpg
    ezgif.com-gif-maker.jpg
    183.2 KB · Olvasás: 20

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Antonin Rükl - A Hold atlasza

1677491080318.png


A világszerte legendás “nagy” Rükl-holdatlasz méltán a holdészlelők bibliája. Minden benne van, ami egy észlelőt érdekelhet:
76 részlettérkép a Hold látható felszínéről, kb. 1 km felbontással és az objektumok bemutatásával
Teljes és hivatalos holdi nevezéktan
Jól illusztrált szöveges leírás a Hold mozgásairól, keletkezésérôl, felszínérôl
Észlelési útmutató (vizuális és fotografikus!)
Az 50 legérdekesebb holdi objektum részletesebb ismertetése
Librációs térképek a peremvidékrôl
Újdonság a poláris régiók részlettérképe
És hogy miért jobb ez a rajzolt atlasz egy fotografikus atlasznál:
mert a fotókon az árnyékos területeken semmi sem látszik
itt minden objektum, azaz a teljes holdfelszín azonos megvilágítottság mellett van ábrázolva, ami a fotótérképeken nem lehetséges, még a mozaikokon sem
az árnyalatgazdag ábrázolásmód miatt pl. a dómok, gerincek sokkal plasztikusabban ábrázolhatók
Összesen 600 magyar példány készült. A magyar kiadás az eddig megjelent külföldi kiadások bôvített, legfrissebb változata. A térképeket speciális technikával nyomtatták, a minél gazdagabb árnyalatvisszaadás miatt. A korábbi kiadásokhoz képest szebb nyomat, strapabíró keménytáblás borító és belső lapok. A/4-es formátum, 224 oldal, 1520 gramm.
Nem lesz több kiadás sem magyar, sem semmilyen más nyelven, részben azért, mert a térképek nyomdai filmeken vannak, amikkel már nem fognak tudni dolgozni a pár évvel későbbi nyomdák, részben mert a Szerző nem akar több kiadást…
2009
 

Csatolások

  • Rükl Hold Atlasz by Astrofan.rar
    11.6 MB · Olvasás: 155

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Jean Henri Fabre - A rovarok környezete és viselkedése

1678132138844.png

Fülszöveg:
„Ez alatt a hosszú, közel negyven éves időszak alatt ezekről a fontos kérdésekről, amelyeknek egyik első úttörője én voltam, számos munka terjedt el, vált ismertté, de tudomásom szerint egyetlen tény sem rendítette meg, legalábbis lényegi következtetéseiben nem, az ösztönökre vonatkozó megfigyeléseim maradandóságát.
Különösen a transzformizmusnak, amely a rovarok számos életmegnyilvánulását az értelemmel vélte megmagyarázni, erre vonatkozó tételei egyáltalán nem nyertek bebizonyítást.
Tehát ugyanazzal a tántoríthatatlan meggyőződéssel tartom fenn eszméimet, mint amellyel szüntelenül fenntartottam és védelmembe vettem őket." – írja a végleges kiadás előszavában.
[...]
"A jószerencse ekkor egy nagyműveltségű látogatóval tisztelt meg, aki bölcseleti elmélkedésbe fogott. Átadtam neki helyemet a berendezés előtt, ahol a káposztalepke-gyilkos tevékenykedett. Egy jó óráig nézte a látnivalókat kezében a nagyítóval, csak nézte, nézte, követte a petéjét lerakó nőstényt, amint egyik petéről a másikra ment, ahogy választott, ahogy fitogtatta vékony lándzsáját, és egyik után a másikba döfte, megismételve a már megszúrt petéken is. Végül letette a nagyítót, elgondolkodott, kissé zavarban volt, és úgy vélekedett, hogy soha nem találkozott még ilyen nyilvánvaló módon az élet bölcs kioltásával, mint ezeknél a hüvelyknyi üvegcsőben lévő apróságoknál."
1979
 

Csatolások

  • fabre,_jean_henri_a_rovarok_kornyezete_es_viselkedese.rar
    547.1 KB · Olvasás: 93

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Ulrich Sedlag - A csodálatos rovarvilág

1678160559719.png


A legtöbb ember a rovarokat csak akkor veszi észre, ha azok valamilyen kellemetlenséget okoznak. Talán csak néhány rovar (lepkék, díszesebb bogarak) kivétel. A rovarok világa pedig nagyon sok érdekességet tartogat az odafigyelő emberek számára. Tudjuk-e például, hogy egy rovar egészen „más színben” látja a világot, mint mi? Felismerjük-e a jelentősebb vízirovarokat? Hallottunk-e már a vérfröcskölő rovarokról?
Sedlag professzor neves szakértője a témának. E könyvében végigkalauzolja az olvasókat a rovarok színes, különleges és – néhol – rejtelmes világán.
Az első részből megismerhetjük a rovarok testfelépítését, s bámulatra méltó képességeit. Ezek a viszonylag kicsiny állatok fantasztikus teljesítményekre képesek! Egyes fajaik érzékelik az ultraibolya fényt, mások másodpercenként akár ezer szárnycsapást is tehetnek, megint mások a földmágnesség alapján is tudnak tájékozódni.
A könyv következő nagy része a rovarok életmódját tárgyalja. A rovarok életét születésüktől halálukig kísérhetjük. Megismerkedhetünk a parazita és a hiperparazita rovarokkal. Megtudhatjuk, hogyan ejtik el zsákmányukat a ragadozó rovarok, és miként tenyésztenek gombákat egyes hangyafélék. Egy külön fejezet szól az igen érdekes életmódú vízirovarokról.
A könyv utolsó része az emberek és a rovarok kapcsolatát ismerteti. A szerző eloszlatja azt a tévhitet, hogy minden rovar káros, s ennek alátámasztására számos hasznos rovart is bemutat.
A kötet függelékében egy hasznos rendszertani összefoglalást találunk. A száznál több kitűnő színes ábra nemcsak a szöveg jobb megértését segíti, hanem plusz ismereteket is nyújt.

1982
 

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Rod Preston-Mafham, Ken Preston-Mafham - Rovarok és egyéb gerinctelenek

1678161783319.png


A könyv több mint 200 rovarfajt és egyéb gerinctelen állatot mutat be a Föld legkülönbözőbb részeiről. Minden fajt hasonló szempontok alapján ismertet. Részletes leírja a testfelépítést, a méretet, a külső megjelenést, az életmódot és a szaporodást. Az állatokat ismert szakértők írták le, a rajzokat neves grafikusok készítették.
2006
 

Csatolások

  • Rod & Ken Preston-Mafham - Rovarok és egyéb gerinctelenekv.pdf
    16.5 MB · Olvasás: 116

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Michel Martin - A bűvös négyzetek

3044448.jpg

A bűvös négyzetek olyan négyzetek, amelyekbe úgy válogatják meg a számokat, hogy összeadva őket a sorokban, oszlopokban, vagy átlókban ugyanazt az összeget kapjuk.

A közös összeget, a 15-öt a négyzet bűvös számának nevezzük. A négyzetet "3-as négyzet"-nek hívjuk, mivel oldalanként 3 szám alkotja.
Amikor az összeg csak a soroknál és az oszlopoknál egyenlő, az átlók esetében azonban nem; a négyzetet "fél-bűvös"-nek nevezzük.
A bűvös négyzeteket már időszámításunk előtt is ismerték a kínaiak és a hinduk.
1993
 

Csatolások

  • Michel Martin - A bűvös négyzetek.pdf
    2.1 MB · Olvasás: 107

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Makra Zsigmond - Sugárözönben élünk

1679457494724.png

Az ókori Egyiptom sok-sok csodálatos művészi alkotása között van egy dombormű, amelyen emberalak áll a Nap sugárzásában. Az ember ábrázolása szokásos: az egyiptomi felfogásnak megfelelően arca oldalnézetben, szeme elölről, vállai elölről láthatók. Megszokott, ezer és ezer példányban ránk maradt ábrázolási forma. A szokatlan a domborművön a Nap. A Nap sugarai - megannyi kis kéz - simogatóan nyúlnak le a Földre. Beszédes a kép: a földi élet a Napnak köszönheti létét. Ma, a tudomány nyelvén ezt úgy mondjuk, hogy energiaforrásaink (kivéve az atomenergiát, de erről majd később szólunk) a Nap energiáját adják vissza: a vízi erőmű azért működik, mert a Nap a vizet körforgásban tartja, olajunk és szenünk azért van, mert évmilliárdokkal ezelőtt már volt szerves élet a Földön, a növényeink csak akkor érnek be és hoznak termést, ha a Nap hő- és fénysugárzása eléri őket, mi magunk is elpusztulnánk a Nap éltető sugarai nélkül. Ehnaton fáraó - mert őt ábrázolja a kép még másképpen önthette szavakba a Nap mindent éltető erejét. A fáraó korának legnagyobb forradalmára volt. Szakított a régi istenekkel, kivonta magát a papok befolyása alól - új fővárost alapított, ahol a papságtól távol lehetett -, és egyetlen istenben hitt: a Napban. A fáraó megelőzte korát, el kellett buknia. Halála után visszaállították a régi rendet, Ehnatonnak és a Napistennek még az emlékét is el akarták törölni. A fáraó mégsem halt meg: emléke ma is él, és él felesége, Nofertiti, akinek képmása ezer és millió példányban van velünk; kőből, fémből, fából, műanyagból mintázták meg késői utódai. A királynő képmásával díszíthetjük lakásunkat, nyakékként, karkötőre akasztott függőként hordhatjuk magunknál. A Napisten kegyeltje velünk van mindenütt, mint a napsugár.
1983
 

Csatolások

  • Makra Zsigmond - Sugárözönben ​élünk.epub
    1.9 MB · Olvasás: 98

dzsefff

Állandó Tag
Állandó Tag
Bödők Zsigmond - Magyar feltalálók a távközlés történetében

1679458244672.png


Az éteren át történő földi távközlés még az emberiség történelméhez viszonyítva is röpke pillanatnak számít, nem beszélve a világegyetem koráról. A távíró, rádió és a televízió technikájának a kifejlesztése a földi távolságok mihamarabbi áthidalása céljából született meg, de kezünkbe adta a kulcsot, hogy egykoron értekezni tudjunk a kozmosznak egy barátságos zugában élő esetleges sorstársainkkal. Jóleső érzés, hogy a magyar nemzet fiai is derekasan helytálltak a távközlés eme legmodernebb formáinak megteremtésében.
2005
 

Csatolások

  • Bodok Zsigmond - Magyar feltalalok a tavkozles torteneteben.pdf
    4.9 MB · Olvasás: 78
Oldal tetejére