Kedves fórumtársak!
Nagyon sajnálom, de nem volt időm mostanság, hogy a tanulási módszereket, amelyek nekem beváltak leírjam nektek! :-( Beleástam magam a különböző módszerekbe, és rájöttem arra, amit mindenféle tudományos módszerek nélkül eddig is tudtam, csak nem nyilatkoztam ki: szorgalom és gyakorlás nélkül nem lehet semmiféle
nyelvismeretet szerezni!!
Vannak a nyelvtanulásnak aranyszabályai!
1. Amikor elhatározod, hogy nyelvet tanulsz, tudasd a család minden tagjával, hogy tiszteljék a nyelvtanulásra fordított idődet, addig ne zargasson senki, semmivel. Általában ez kb. 45 perc legyen...eddig tud az agy koncentrálni, fáradtság nélkül ezt kövesse kb. 15-20 perc pihenés, majd ha bírod akkor még 45 perc... és újabb 15-20 perc pihenés (a pihenés nem tv, mobil, facebook..stb) aktív pihenés, séta a friss levegőn stb.
2. Kezdőknek ajánlott tanulószótárt beszerezni- Duden vagy hasonló valamint németnél a Duden, angolnál az Oxford online egynyelvű szótár!!!
3. Lehetőleg olyan tankönyv, amihez van CD, esetleg interaktív CD-ROM! Mindig olvassuk el hangosan az adott szöveget, csináljuk meg a gyakorló feladatokat és a végén a megoldást nézzük meg. (általában a könyv hátsó részén megtalálhatók) és ha kell javítsuk ki.
Kezdőknek javasolt csoportos nyelvtanulás, mert egyedül nagyon nagy kitartás kell, illetve itt még nagyon kell a tanári ellenőrzés, javítás.
Akik már tanulták a nyelvet: adott szintű nyelvkönyvből önállóan is képesek a leckéket feldolgozni szerintem. A könyvek első része általában olvasmány: érdemes az ismeretlen szavakat kiszótárazni vonzattal, ha van. Vonzatos igéknél 1 példamondatot írni, ismeretlen igéknél mindhárom alakot kiírni, minden témakörhöz adott nyelvtani részeket megtanulni és begyakorolni.
Ezt követően saját magunk készítsünk a témával kapcsolatos szókártyát, valamint az igék három alakjával minden igeidőben egy-egy mondatot idegennyelven és magyar fordítással. Ezek rövid tőmondatok legyenek.- Ez azért is jó, mert főként nemzetközi nyelvvizsgákon nem lehet használni szótárt, írásbelin sem! Nem mindegy hogy hány ezres szókinccsel megyünk vizsgázni!
4. Mostanság nagyon divatos a mind-map vagy elmetérkép! Nagyon jó megoldás.....én is készítettem vizsgák előtt hasonlót, de nem tudtam, hogy ezt úgy hívják!
Mindig saját magunk készítsük!
5. Írjunk rövid párbeszédeket, főként a nyelvvizsgázók, mert hasonló párbeszédes szitu vizsgán is van!
6. Jó megoldás, amikor szavakat tanulunk pos-it-re írni és felragasztani a lakás több részébe...amikor pl. konyhába vagyunk a konyhai eszközöket gyakorolni vagy hasonló.
7. Fontos, hogy vegyünk vagy szerezzünk be külön nyelvtan könyvet! Lehetőleg olyat, amit az adott nyelven írtak. (Nem tudom most hogy van, de régebben a német nyelvtant a magyar nyelvtanon keresztül tanították-borzalom volt). Amúgy aki nem tudja a magyarban a nyelvtani kifejezéseket, előbb ismételje át, aztán kezdjen el neki idegen nyelv tanulásnak. Tapasztalat: az emberkék jó része, akiket néha korrepetálok nem tudja mi az a főnévi igenév, határozatlan névmás...stb. :-(
8. Keressünk képeket és mondjuk el, hogy mit látunk a képen! Mindig olyan nyelvi szinten, ahol tartunk! Eleinte az sem baj ha leírjuk ezeket a mondatokat.
9. Vannak a facebokon nyelvi csoportok, keressük meg és csatlakozzunk hozzájuk, cseteljünk velük! Nem szabad megsértődni, ha kijavítanak bennünket...sőt meg kell köszönni. Aki már jól beszél írásban, az nyugodtan keressen olyan nyelvi csoportot ahol skypeolni is lehet.
10. Lehetőleg nézzünk olyan tv-csatornát amilyen nyelvet tanulunk! A kezdők is! Kezdetben reklámokat, rajzfilmeket...nem kell rögtön megérteni, fordítani őket...de szoktassuk hozzá a fülünket. Olvassunk napi híreket adott idegen nyelven, amelyik szót nem értjük írjuk ki szótárba. Ültessük ár más egyszerű mondatba.
11. Olvassunk könyvet, olyan szinten amilyen szinten már vagyunk. A könyvecskékben is vannak feladatok, ezeket is oldjuk meg.
12. Ha lehetőség van rá pl. nyaraláskor stb. beszéljünk! Nem biztos, hogy elsőre helyes lesz...lehet ki is javítanak bennünket az anyanyelviek...köszönjük meg a kiigazítást. Nem azért teszik, mert froclizni akarnak, hanem segítő szándékkal.
13. Akik nyelvvizsgára készülnek, a legjobb ha a témakörök szerint dolgozzák fel az anyagrészeket. Írjanak irányított levelet, fordítsanak szöveget, képről olvasáshoz jó lehet kérdőmondatokat szerkeszteni,olyan szinten amilyen szinten vizsgázni akarnak.
Akit még ezek után is érdekel, van pár saját magam által készített módszer bemutatónak, példának feltehetem...mert nem nyomdai minőség, előfordult hogy csak tollal, filccel készült...attól függően mennyi időm volt rá.
Üdv
Coach