Allatokrol fotok

afca

Kitiltott (BANned)
picturecontent-pid-4911.jpg
 

afca

Kitiltott (BANned)
A tenger új csodái - ismeretlen tengeri élőlényekre bukkant egy kutatócsoport.

A szeptember 18-án közölt előzetes beszámoló szerint az expedíció során begyűjtöttek:
  • körülbelül 300 lágykorallfajt, amelyek mintegy fele eddig ismeretlen volt a tudomány előtt;
  • többtucat parányi rákfajt, amelyek eddig szintén ismeretlenek lehettek;
  • az általunk ismert piócák rokonai, a soksertéjűek (Polychaeta) számos, valószínűleg új faját. A Lizard-sziget vizeiben talált fajok akár kétharmada is új faj lehet;
  • több felemáslábú rákfajt, amelyeknek, a becslések szerint 40-60 százalékát most először írják le tudományosan;
  • garnélarákokhoz hasonló apró ollósászka-fajokat, amelyek közül néhány ollója a testénél nagyobb.
20080923allatokce3.jpg


További képek galériánkban

Közel száz eddig ismeretlen ászkarákfajt (Isopoda) is dokumentáltak. A tengerek keselyűiként is emlegetett ászkák némelyike halak tetemét fogyasztja, más fajok parazita életmódot folytatnak - a halászkák (Cymothoidea) a halak nyelvén élősködnek, s olykor teljesen felélik ezt a szervet.
Felvételek készültek a gyönyörű és igen ritka Cassiopeia-medúzáról, amint a vízfelszín alatt fejjel lefelé lebegve, karjait maga alatt úsztatva "napoztatja" a vele szimbiózisban élő algákat.
20080923allatokce19.jpg

További képek galériánkban
A felmért eddig ismeretlen élőlények mellett a kutatócsoport új módszereket is bevezetett, amelyek segítségével a jövőben könnyebbé válhat a korallzátonyok egészségi állapotának, fajbőségének és biológiai összetételének mérése és összehasonlítása.
A jövőbeni kutatás megkönnyítésére az expedíció munkatársai műanyag vázakat, a tenger élőlényeinek szánt "babaházakat" hagytak maguk után az óceánfenéken. Az önálló korallmonitorozó szerkezetektől (Reef Monitoring Structures, ARMS) azt remélik, hogy a következő évek során ide visszatérve megtalálják bennük a Lizard- és a Heron-sziget vizei élővilágának példányait. A három helyszínre a tervek szerint a következő három esztendőben évente visszatérnek a kutatók, hogy felmérjék a klímaváltozás által vagy egyéb okokból fellépő változásokat.
20080923allatokce9.jpg

További képek galériánkban
"A korallok világát számtalan hatás pusztítja az óceánok elsavasodásától, az egyéb szennyezéseken, felmelegedésen, a tengeri csillagok elszaporodásán át a túlhalászatig" - magyarázza dr. Ian Poiner, az Ausztrál Tengerkutató Intézet igazgatója. "Csak úgy leszünk képesek felbecsülni a fent említett jelenségek valódi szerepét és megoldást keresni a problémákra, ha rendszeres adatvételekkel nyomon követjük a korallvilág biodiverzitásában megjelenő változásokat."​
[origo]

<SCRIPT language=javascript>prtnrPerjel ();</SCRIPT>
 
Oldal tetejére