Balaton mindenes

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Garay János-Balaton (részlet)

Garay János-Balaton
(részlet)

II.
Úszik hajóm feletted,
Vitorlám fenn lobog,
Keblem feszűl örömtől,
Szívem ver és dobog,
Egy új világban állok
Magas hullámidon,
Hazámnak tókirálya,
Tündéri Balaton!
Mint gondolat repűlök
Vized hullámain,
Veszprém, Somogy, Zalának,
Merengek partjain;
Köszöntnek és köszöntöm
E szép hegyek sorát,
A várromokkal ékes
Csobánczot, Tátikát.
S előttem áll hazámnak
Regényes hajdana,
Mint vérlepel borul rá
A napnak alkonya;
Felém csendűl a széllel
A költő éneke,
A régi szép időkből
Egy régi, szép rege!

Uszszál szívem hajója!
Ringassatok habok!
A Balatonnak tükrén
Két ég között vagyok:
Majd fölfelé a kék ég
Felé kivánkozom;
Majd mélyen zöld öledbe,
Hullámzó Balaton!


lake-balaton-hungary-h472.jpg
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
A lovasi festékbánya

Európa legrégebbi ismert bányája, a lovasi őskori vörösfestékbánya a világörökség része is lehetne, de védettség alá helyezése mindenképpen indokolt, a felfedezése óta eltelt hatvan évben azonban érthetetlen módon semmi nem változott - mondta Kovácsné Kasza Katalin történész, a téma helyi szakértője az MTI-nek.

Véletlenül bukkantnak az egyedülálló leletre 1951-ben, amikor a dolomitbányából útépítéshez szállított murva kitermelése közben finom vöröses por és hatalmas csontok kerültek elő. Akkor összesen 142, emberi kéz által pattintással, csiszolással megmunkált állati - jávorszarvas, kőszáli kecske, vaddisznó, daru - csontot találtak a régészek, a leletanyag az akkori Bakony Múzeumba, majd a Nemzeti Múzeumba került.

A Mészáros Gyula és Vértes László által folytatott kutatások szerint a festékbányából az ősemberek 24 köbméternyi anyagot termeltek ki, amelyet temetkezéshez, a vadászatot megelőző varázsláshoz, testfestésre vagy barlangrajzok készítéséhez használtak - mondta Kovácsné Kasza Katalin ([email protected]; 06203879737), hozzátéve, hogy a vér színéhez hasonlatos vörös szín az életet szimbolizálta, az ősember ezért temetkezéshez és spirituális célokra használta a Lovason kitermelt festékport.

<iframe width="260" height="220" src="http://www.youtube.com/embed/-h3kiRpnwlI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

Akhilleusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Pálóczi Horváth Ádám: A gyanúba esett szerelmes

Pálóczi Horváth Ádám: A gyanúba esett szerelmes

Sári rózsám! hová mégy? állj meg csak egy szóra,
Be keservesen néztem szerdán az ajtóra,
Hogy gyanakodó anyád bezárta előttem,
Mikor alkonyodatkor előtted eljöttem.

Észrevette mindég is azt a lopott mézet,
Melyet ajkam kölcsön ajkadra tetézett,
Azóta, ha félszóval mondom is, hogy Sára!
Ugyan szemesen vigyáz szemem járására.

Az ördög is hozta be akkor a szobába,
Mikor titkos szerelmünk indula munkába,
Mert ha lettem volna is hozzád tíz lépésre,
Gyanút ragaszt az olyan minden billenésre.

De csak tudnám, hogy a sót, ha vén is, megnyalja,
Szép Sárikám! szerelmem előtted megvallja.
Nem kímélném csókomat ráncos pofájátúl,
Csakhogy el ne tiltana engem a lyányátúl.

Sári rózsám! ha szeretsz, mit nem tennék érted?
Minap pedig, hogy szeretsz, titkon megigérted,
Mikor rajtam ajakad akkorát cuppantott,
Hogy gyanúságba hozánk amazt az agg-lantot.

Sári rózsám! ha szeretsz, dűlj le a subámra,
Senki sincs most, senki sem vigyáz most a számra:
Nyalakodjunk, nincs most benn módja a banyának,
Hogy az orrát a tejbe verje a macskának.
 

Acapulco

Állandó Tag
Állandó Tag
Hétvégi fesztiválok

A bársonyos őszi napsütés rengeteg kerékpárost csalt ki Balaton környékén a szabadba. Ez volt az egyik tapasztalatom. Másik, hogy tele voltak a strandok. A harmadik: mindenfelé fesztivál...
Éljen az utószezon! (És a pótnyár!)

Tökfesztivál, Balatonalmádi
t%C3%B6kfeszt-290x290.jpg


Falunapok, Paloznak

8825-falunapok-2011.jpg


Reformkori napok, Balatonfüred

images
 

Acapulco

Állandó Tag
Állandó Tag
Paloznaki rigmusok

Adatik tudtára kicsinek és nagynak:
A legszebb leányok Paloznakon laknak.
Látom a szép nőknek élő bokrétáját,
Szerelmes ifjaknak szívbéli rózsáját.


Az idei nyáron igen sokat esett,
A napot sem láttuk a sok felhő megett.
Száraz a Balaton, mondták néhány éve,
Most meg a vizet kívánják fenébe.

Sok szúnyog volt idén, csíptek és haraptak,
Az emberek magukra jó nagyokat csaptak.
Ökoírtást végez mindenki a kertben.
A szúnyogot csapkodja, dögöljön meg menten.

7600.jpg
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Ötvöskónyi kastélypark hársfája "Az év fája" verseny jelöltje

Ötvöskónyi nevét 1333-1335 között már említették az oklevelekben, majd 1389-ben Vtves, Wthwes néven írták. A település első lakói feltehetően a XI.-XII. században királyi ötvösök, akik a segesdi , majd később a királynéi ispáni központ ötvösei voltak.
A XVI. század elején Báthori birtok volt, majd pedig Pekry Lajos birtoka lett, a Báthoriak leányágából. A Báthori család itt várat is épített.
Az 1500-as évek elején készült török portaösszeíráskor Magyar Kristóf és Miklós, valamint Óvári Fülöp birtokának írták.
1530-tól Pekry Lajos birtoka volt.
1534-ben a Bécs ellen portyázó Szulejmán csapatai Ötvös várát is elfoglalták, 1564-ben már csak mint puszta szerepelt. 1566-ban Szigetvár eleste után a török defterek által végzett összeíráskor már 8 portát jegyeztek itt fel.
1594-ben Zrínyi Miklós visszaszerezte a töröktől, ekkor Battyán Farkas birtoka volt. 1600-as évek végén végzett összeírás már Somogy megye újratelepült községei közt szerepelt. Ekkor birtokosai a Marczali, Batthyány és Pekry családok voltak.
1984. január 1-jén Nagyatádhoz csatolták. A rendszerváltás után újra önálló község lett.(Wikipédia)


250px-%C3%96tv%C3%B6sk%C3%B3nyi_l%C3%A9gifot%C3%B31.jpg



Évszázadok tanúja - Nagylevelű hárs az ötvöskónyi Chernel-kastélyparkban

Az ötvöskónyi kastélypark hazánk egyik legkülönlegesebb értékét rejtegeti, a híres ötvöskónyi nagylevelű hársat, mely Magyarország egyik legnagyobb példánya, rendkívüli és különleges természeti emlék. Szimbolikus jelentőségű, hogy bár villám sújtotta és kiégett, mégis minden évben zöldbe borul. 2011. május 28-án a fát újabb csapás érte: egy vihar következtében 3 főága közül az egyik szinte teljes egészében letört. Az egyensúly megbomlott, így szakértők szerint – látva az évről-évre tapasztalható szeszélyes időjárást - a fa napjai meg vannak számlálva.
Egykor, évszázadokkal ezelőtt a parkban egymás közelében még hét hatalmas hársfa állhatott, valamikor ezért hívhatták Ötvöskónyi községet Héthársnak. A hét hársfa a legendás hét vezér emlékét őrizte egykoron, és az ő nevükben óvták a területet. Aztán, hogy a fákat ültették-e, vagy az erdőkivágások idején hagyásfaként maradtak-e meg, nem tudni. Egy másik, tudományosabb elképzelés szerint a fa hét sarj összenövéséből jött létre. Mára ebből csak egy hárs maradt, ennek ellenére a név ugyanaz. A mérete, a kora, az alakja éppúgy különlegességet kölcsönöz neki, mint a hozzá fűződő legendák.
Történetéhez a falu lakóinak emlékezetében számos, szeretettel megőrzött história fűződik. A szájhagyomány szerint a fa a tatárjárás korában gyökerezik (emellett szól az a hihetetlennek tűnő legenda, hogy IV. Béla ennek a fának a tövében húzta meg magát, mikor a tatárok elől menekült), sőt hallani a faluban olyan legendákról, hogy a fa egyidős a honfoglalással. Az biztos, hogy a fát csak „örökölhették”, hiszen amikor Chernel Gyula a kastélyt építtette, és hozzá a területet is megszerezte, akkor a fa már régen növesztette lombját.
Valószínűleg a XIX-XX. század határán a fát villámcsapás érte, törzse kettényílt. Elmondások szerint a két világháború között a kastély akkori urai, élükön Chernelné asszonnyal, nyaranta kártyapartikat rendeztek a fa hűs odvában. Bár erre nincs kézzel fogható bizonyíték, a dolog cseppet sem elképzelhetetlen, hiszen a fában ma is 10-15 ember elfér egyszerre. Ezt támasztja alá, hogy miután túlélte a második világháborút is, az 1950-es évek közepe táján egy család lelt menedéket benne. Azonban az általuk rakott tűztől a fa kigyulladt, belseje teljesen, koronája és ágai kis részben leégtek, elpusztultak. Azóta a keményebb hónapokban, lomb nélkül olyan, mint egy hatalmas kiterített állatbőr. Szabados Tamás és Rozsnyai Margit egykori televíziós sorozatukban, a Jelfákban, az alábbiakat mondják: „Az elpusztíthatatlan, a vénségében is megújulni képes, az optimistán dolgát tevőt jelképezi. Télen olyan, mint a kiterített medvebőr, halottnak tetteti magát, hogy vártan-váratlanul minden tavasszal új életre keljen, és sátrat adjon az éledő méheknek.”
A fa évről évre meglepi a környéken lakókat. Súlyos sérülései ellenére él, hajt, lombot növeszt. A legkevesebb, amit mondhatunk, hogy rendkívüli példány. Túlélt két világháborút, villámcsapást, vihart, tüzet, és még ma is itt van velünk. Itt él köztünk, jelképezve a múltat, őrizve a parkot. De egyben segítségre is szorul. Védelme és fenntartása nemcsak a falu, a megye, hanem az egész ország érdeke.

Fa elhelyezkedése: Ötvöskónyi (Chernel-kastély parkja), Fő utca 53. GPS (é.sz.-k.h.): 46,17,07 - 17,21,33
Faj: nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos)
Kora: 300–350 év
Magassága: 18 méter
Törzskerület: 1057 cm
Jelölő: Takács Márton



pa150031.jpg
pc160025.jpg
p8250006.jpg

 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Fekete István: Búcsúzás

Fekete István: Búcsúzás

"Még zöldek a fák és a patakok, még nyári suhogással ringatja magát az erdő, ha megzendül a szél, de az éjszakák elnémultak és egymásra rakják a titokban lehullt sárga leveleket.
Virág is nyílik még az utak mentén a régi kőkeresztek tövében és gerle is búg, ha hajnalban szépen felsüt a nap, de az eke már temeti a nyarat, a napraforgó a földet nézi és őszi pókhálót lenget a szél a kukorica susogó levelén. Dúsak és teltek még a tőkék a nevető domboldalakon, szüretre kongnak mámort érlelő vidám hordók, de az estékben már az őszi kopár pír, s a vén diófák árnyéka magasabb, mint amilyen messze ér. És hogy süt a nap!"

balaton_osszel_2.jpg




 

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Megkezdődött a Balatonon az őszi haltelepítés

Megkezdődött a Balatonon az őszi haltelepítés


A héten megkezdődött a Balatonon az őszi haltelepítés, amelynek keretében november végéig 245 tonna 2-3 nyaras pontyot, és 50 ezer darab egynyaras süllőt juttat a tóba a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. - tájékoztatta Varga László, a cég vezérigazgatója kedden az MTI-t.

Varga László beszámolója szerint ezzel a telepítéssel a társaság teljesíti az egész éves ütemtervét, amellyel - a tavaszi és a nyári haltelepítéseket is beleértve - összesen 350 tonna pontyot, 50 ezer egynyaras- és egymillió előnevelt süllőt, 250 ezer előnevelt csukát és 10 ezer compót juttattak, illetve juttatnak a tóba. Ez a korábbi éveknek megfelelő mennyiség. (A szerdai telepítés Siófokon lesz, az Európa Szálló előtti vízfelületen, ahol pár tonnányi 3 nyaras, 2-3 kilogrammos pontyot engednek a tóba.)

Az őszi pontytelepítést újra a Balaton vízgyűjtő területén lévő, saját tógazdaságokban előállított ivadékból tudják biztosítani. Erre egy ideig nem volt lehetőség, mivel a tógazdaságokat korábban értékesíteni akarta az állami vagyonkezelő, és csak amikor ez a terv módosult, akkor kerülhettek a halgazdálkodási társasághoz.

Varga László hangsúlyozta, tavaly megszűnt a Balatonon a nyereségérdekelt halászat, így cége csak szelektív halászatot folytathat, amelynek során a tó busaállományát igyekeznek gyéríteni, továbbá a keszegállományt megóvni a túlszaporodástól. Az idén eddig mintegy 150 tonnányi busát és 40 tonnányi keszeget fogtak a ki a Balatonból. A busát értékesítik feldolgozásra, míg a keszeg a Balaton környéki horgásztavakba kerül.

A sok csapadék miatt a Sió-zsilip szokatlanul hosszú ideig volt ebben az évben nyitva, és még várhatóan jó ideig nyitva marad, ami kedvez az angolnafogásnak. Ennek köszönhetően egyértelműen bizonyítottnak tekinthető, amit Gönczy János, a balatoni halgazdaság egyik korábbi vezérigazgatója állított, hogy az angolnának két vándorlási időszaka van: a tavaszi-nyár eleji és az őszi - mondta Varga László. Kihasználva a halfaj vándorlási ösztönét az idén a tavalyi jó eredménynek számító 60 tonnányi angolnánál is többet, várhatóan 100 tonnányit sikerül kifogni a víz 6-8 fokosra hűléséig - tette hozzá.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Illyés Gyula, Evezés

Illyés Gyula
Evezés


Evezek. Mint a szárny kitárul

s mélybe feszül a két lapát.
Rántok rajtuk, és élvezem hogy'
siklunk tovább.

Jó vinni Téged! Mosolyogsz? Lám,

neked mi súgta meg,
hogy ettől is jobban enyémnek
éreztelek?

Mindentől, mi úgy jó nekem, hogy

még jobb neked!

1956.


18128.jpg
 

Akhilleusz

Állandó Tag
Állandó Tag
Ádánd, templomrom

Ádánd, templomrom

Ádánd községtől keletre, a Sió- berektől északra elterülő lapályos részen, annak egy homokos kiemelkedésén áll a romos templomtorony. Némelyek a helyet Hetyének, mások Ketyének ismerik. A település 1082 illetőleg késő Árpád korra kelteződik. A gótikus torony nyugati oldalán félköríves ablak, e felett hangrés és feljebb nagy négyszögű ablak látható. Az utóbbi azonban csak részben ép.
A templom hajója a torony keleti részéhez illeszkedett és egykor dongaboltozat fedte. Annak ellenére, hogy papját csak 1327-ben említik első ízben, András pap, majd 1333 - 34-ben Jakab plébánosról esik szó, a templom, építészettörténeti érvek alapján, feltétlen Árpád kori és román stílusú építészeti emlékek sajátosságait mutatja. A török hódoltság alatt a falu elpusztult, a templomot is ekkor rombolhatták le. 1888-s régészeti ásatások alkalmával sok embericsont került napvilágra, továbbá kőedények, lópatkó, csatgomb, vaskapocs, néhány vaskés és egy kis ezüstérem. A régiségeket Szabó István régész a Nemzeti Múzeumnak ajánlotta fel.


A falubeliek "törökhagyásként" emlegetik a romot… A négyzet alapú, két emelet magas torony déli és nyugati falán kis, lőrésszerű gótikus ablakok vannak, fölöttük az emeleten nagyobb alakú kettős ablakok befalazott helye látható.

 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kormoránok versenye

A Fonyódi Kormoránok Baráti Köre és a Fonyódi Kormoránok Vitorlás Egyesület 2011.10.08-án tartja az év mindent eldöntő vitorlás versenyét, a RETRÓ-t! A fonyódi Keresztes György kikötőben e napon 09 órától várják a vitorlázók gyülevész hadát.


A rajt várhatóan 10 és 11 óra között lesz, mely elrajtolás tényét a Sekli büfében vásárolt kisfröccs számlájával (blokk) lehet hitelesíteni. Ezt a blokkot kell Badacsonyban a

Rompinál szerzett kisfröccs blokkal (érkezési fröccs) egyetemben a versenybíróságnak leadni. Így adódik tehát a futott idő.

Badiban mindenki önmaga vendége.

Az eredményhirdetés és ünnepélyes díjátadás a kora délutáni órákban várható, majd kisebb-nagyobb utcabálra emlékeztető táncos délutánon mutatjuk meg az északi partnak, hogy mit tudnak a Kormoránok!


kormoran_fonyod_s.jpg


 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Eötvös Károly: A Bajor szőlő

Eötvös Károly: A Bajor szőlő

(Részlet az "Utazás a Balaton körül" c. olvasmányból)

Van a Balaton zalai hegyeinek egy koraérő szőlőfaja, a bajor. Ott bajornak hívják, másutt és a tudományban gohérnak nevezik. Ez az a szőlőfaj. Másutt is terem, másutt is megérik, másutt is előkelő faj, de a zalaihoz hasonló édességű, ízű, illatú és zamatú csakugyan nincs több a világon. A saszlák és a muskotályok minden faja csak üres bogyó ehhez képest. Még a Rajna rizlingje, még a Tokaj furmintja, még a Hispánia mazsolája, még a Badacsony kéknyelűje, még a Somló rakszőlője, még a budai hegyek mézfehére is messze esik tőle. Semmi gyümölcs nem hasonlít hozzá.

Még látása, nézése is művészi gyönyörűség. Úgy néz, úgy mosolyog az emberre, mint a galamb. Nagy szeme, aranysárga héja úgy ragyog, mint a legértékesebb borostyánkő. Még vesszeje, még levele, még bokrának alkata is csodálatos szép. A szőlősgazdák messziről megismerik. Száz tőke közül is kivilágít hozzád, hív magához, mosolyog rád, zöld aranyfényű világos színét felés sugározza.

Hajdan jobb világ volt. Minden ember termesztette. A legszegényebb szőlősgazdának is volt néhány tőkéje. Később már csak az urak űztek vele fényt és hivalkodást. Ma már kevés van a Balaton mellett is. Zalában is. A korszerű gazdaságra berendezett szőlőkből egészen hiányzik. Maholnap örökre kihal, mint a nemes állatok, mint a daru, mint a szürke nyest, mint az erdők fejedelme, az óvilági bölény.

Haj, öreganyám még büszke volt balatonfüredi bajor tőkéire. Györgyhegyi szőleiben éppen tüneményes fürtök termettek. Nincs a teremtésnek olyan szép virága, mint az a bajor fürt, amely ott ékesítette a tőkét.

De nem is való már a mi számító, alkudozó, takarékos korunkba.

Korán érik. Tőkéje nem is éppen sokat terem. S amennyi jó ízlésű tücske-bogara van a természetnek, az mind rögtön észreveszi, s rohan csodájára, élvezésére. Egér, patkány, fogolymadár, tyúk, csirke, rigó egyaránt szereti. Az erdei madarak egész serege lepi meg. S ha ettől meg lehetne menteni: jönnek a méhek, darazsak, dongók, s mindenféle apró röpülő fenevadak. Elhordják méznek, föleszik-isszák a száraz magjáig. Megrészegednek tőle, s ott henteregnek napokon át ittas fővel a tőke körül. S utóbb odahozzák egész atyafiságukat, stanyát ütnek a szőlő körül. Úgy kell őrizni a bajor szőlőt, ha valaki meg akarja menteni, mint az aranyat.


1094.jpg
images
images
 

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Holuby-bangó-(Ophrys holubyana Andrasovszky)

Balaton-felvidéki Nemzeti park védett növénye

Holuby-bangó-(Ophrys holubyana Andrasovszky)
vedett_novenyek_14.jpg

Az Orchideafélék (Orchidaceae) családjába tartozó, fokozottan védett 10-30 cm magas hibridogén eredetű, önállósult bangófaj. Korábban poszméhbangóként azonosították, eredetét illetően azonban a poszméhbangó állománnyal hibridizáló szarvas bangó faj beolvadását valószínűsítik. Virágzata nyúlánk, amelyben a virágok lazán állnak, a hasonló bangóktól szarvainak méretével, és mézajkának nagyságával különbözik. Rendkívül ritka, jelenleg két állománya ismert a Dunántúlon, a nemzeti park területén Balatonfüred térségében.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
"Egy kedves anyaméh a Balaton" - interjú Litkey Farkas vitorlázóval

"Egy kedves anyaméh a Balaton" - interjú Litkey Farkas vitorlázóval

Öt Kékszalag-győzelem után csak a zöldséges ismerte fel Litkey Farkas vitorlázót. Azóta rekordszámú, tíz győzelemnél jár az Európában is magasan jegyzett versenyen, amelynek 1955 óta élő leggyorsabb idejét csak legendának tartja. Litkey az édesapja elvesztése után élete legjobbját nyújtotta az idei Kékszalagon, a hajója személyzetét pedig úgy kezeli, ahogy Guardiola a Barcelona játékosait.

- Az idén tizedszer lett első a Balatont megkerülő Kékszalagon, ennyit senki más nem nyert. Tud olyat mondani, amelyik kiemelkedik közülük?
- Kiemelni nehéz, de a két évvel ezelőttit nagyon szeretem. Akkor állt össze az a Liza hajó, amely most is nyert, és amely nekem nagyon kedves. Ahogy fejlesztgettük az évek során, úgy lett szép is és nagyon gyors is. Szeretem ez a hajót, és emiatt az a győzelem talán más is, mint a többi.
- Hogyan vészelte át az idei verseny végére megérkező óriási vihart, amelyben több hajó zátonyra futott és több mint 350 embert kellett a mentőcsapatoknak kimenteniük?
- Ez egy lokális vihar volt, amely a Szigligeti-öbölre korlátozódott, ott kegyetlenül erős szél fújt. Amikor mi ott jártunk, még nem volt vihar, csak nagyon erős szél. Kétezerben tört ki egy hasonló vihar, amely szintén a nyugati medencét érintette, akkor még több hajó borult fel, vagy süllyedt el, mint az idén. Ott mi is felborultunk, mert eltört a kormány, és nem tudtuk a hajót egyensúlyban tartani. Bennem megvannak a képek annak a viharnak az előjeleiről, és most hasonlókat láttunk Füred fölött. Félelmetes érzés volt.
- Kerülhet egy profi hajós életveszélyes helyzetbe a Balatonon?
- Persze, a Balaton nagyon komoly víz. Általában a part menti hajózás a nehéz és veszélyes, míg a nyílt víz a biztonságos, ahogy a tengereken, óceánokon is. Olyan, mint a repülés: a fel- és leszállásnál történik a legtöbb tragédia. A Balatonnál folyamatosan a part mentén hajózunk, ami nagyon veszélyessé teszi. Az pedig teljesen mindegy, hogy négy méter, vagy tíz kilométer mély a víz.
- Miért a part mentén veszélyes?
- Mert menekülni mindig szélirányba kell. Ha arrafelé van terület, tíz-húsz kilométerek, akkor ki lehet bekkelni kár nélkül egy vihart. Ha a Balatonon vihar van, általában keresztbe fúj, észak felől, öt kilométere van a hajósnak, hogy meneküljön, vagy megoldja a problémát. Ezek a hajók egy komoly viharban, mindenféle vitorla nélkül öt-tíz csomóval mennek, tehát óránként durván tíz-húsz kilométert tesznek meg. Ha tehát teljesen az északi parton kapja el a vihar a hajóst, fél óra alatt vitorla nélkül is eléri a déli partot, és akkor vége, nem tud tovább menni. Az viszont jó, hogy a Balaton nem töri össze a hajókat, vagy csak szerencsétlen esetben. A déli parton a hajók megfeneklenek, ledőlnek, aztán ott maradnak. Iszapos lesz, de nem törik össze, míg mondjuk a Garda-tónál addig csapódik a sziklához, míg elpusztul. Ezért nem vesztettünk el hajót a mostani Kékszalagon sem, legrosszabb esetben az értékének a harminc százalékáig roncsolódott. Ilyen szempontból egy kedves anyaméh a Balaton, amely véd minket a komoly károktól.
- Az édesapja egy hónappal az idei verseny előtt halt meg. Felmerült önben, hogy ne induljon?
- Nem, ezt ő sem akarta volna. Az utolsó gondolata lett volna, hogy én ne induljak el a Kékszalagon.
- Hogyan tudott a versenyre koncentrálni?
- Amikor komoly feladatod van, néha hátrány az, ha túlságosan csak azzal foglalkozol. Segíti az eredményességet, ha kicsikét lekerül rólad a teher, mert más is van a fejedben. Sokan azért járnak sportpszichológushoz, hogy ez az irgalmatlan görcsös nyerni akarás oldódjon. Egy ilyen esemény ebben jó segítség, hogy nem az a legfontosabb dolog a világon, hogy én megnyerem a Kékszalagot. Akkor én jobb eséllyel tudok nyerni, mert az ellenfeleknek meg épp az a legfontosabb dolog a világon. Ez oldottabbá, könnyedebbé tesz, elképesztően jól vitorláztam a szalagon, taktikailag olyan pontos és jó döntéseket hoztam, amilyeneket talán még korábban egyszer sem. Lehet, hogy ez az oka. Amikor az ember szembesül azzal, hogy az ő édesapja is meghalhat - mert tudja, hogy így van, de amíg meg nem történik, nem ilyen erős -, akkor egy csomó minden átértékelődik és más dolgok lesznek fontosak. De nyilván attól még a verseny a maga szintjén van, és nekem az életem fő produkciója a Kékszalag, most már akármit csinálok.

20110926litkeyfar.jpg


- Németh István Kékszalag-rekordja immár legendás: 1955-ben a Nemere II-vel 10 óra 40 perc alatt ért célba. Az idei verseny előtt azt nyilatkozta, hogy ha egy nappal később lenne a rajt, azaz a tradícióknak megfelelően pénteken, és nem csütörtökön, akkor húsz hajó megdönthetné a rekordot.
- Lehet, hogy több. Kajak-kenuban és evezésben sem tartanak nyilván világrekordot, pedig sokkal kevésbé függnek az időjárástól, mint mi: őket az izom ereje hajtja, minket a szél. Azért nincs rekord, mert a víz mindenhol más, egyszerűen nincs mit kezdeni ezekkel a csúcsokkal. A Kékszalag-rekordról lehet beszélni, de teljesen értelmetlen sportszakmailag.
- Ugyanakkor idővel szükségszerűen megdől ez a rekord is, amikor összejönnek a megfelelő körülmények.
- Nincs meghatározva, hogy mi a rekord. Az 55-ös eredmény nem sebességi rekord, mert a sebesség az út/idő. A legjobb sebességet mi futottuk 2003-ban, 9 óra 25 percet. Az azért nem lett rekord, mert rövidebb lett a pálya, de a sebességünk kétségtelenül sokkal jobb volt, mint a Nemerének akkoriban. A sebességi rekord tehát a miénk, ez nem kérdés, és szerintem a Kékszalag-rekord is, mert azt a Kékszalagon lehet megfutni. De én ezzel nem akarok vitatkozni, csak ha rákérdeznek, mindig elmondom. Ezért érdekes, hogy most csütörtökre tették a rajtot, mert tízévente egyszer van egy olyan ablak, hogy lehet futni egy rekordot. 2003-ban volt ilyen lehetőség, akkor azért nem sikerült, mert kotorták a keszthelyi medencét, és Györökre rakták a pályajelet, amitől négy kilométerrel, oda vissza nyolccal rövidebb lett az eredeti táv. Az átlagsebességünk tíz csomó, azaz mintegy húsz kilométer/óra volt. Ha ezt a nyolc kilométert még rátesszük az időnkre, akkor 9:55-re jön ki. Ez az egyik, a másik pedig, hogy az egy legenda, ami nincs dokumentálva sehol. Az úgy kialakult, hogy 10 óra 40, de leírva 11 óra 30 perc van. A korabeli Népsport a másnapi számában 11 óra 30 percet hoz. Akkoriban mentek moziban híradók, azon a filmen elhangzik a 11:30. Hogy ebből hogyan lett az idők során 10:40, azt én nem tudom, de ez tényszerűen így van. (A Nemere II honlapja a 10:40-es idővel idézi a Népsportot.)
- Ez tehát egy legenda, ha nem is városi?
- Egy legenda, ami engem csak egy okból bosszant: nem tartom fairnek a versennyel szemben, hogy az első híradások azok szoktak lenni délelőtt, hogy "a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idén sem lesz rekord". Miközben az időjárási körülmények kedvezőek, mert süt a nap és fúj a szél, és egy nagyon szép versenyt futunk. De kétségtelen, nem lesz rekord. Szerintem ez egy negatív minősítés. Amikor rekordot lehet futni, az egy unalmas verseny: olyankor erős szél van, nyilván technikailag kell dolgozni, de fél szélben oda-vissza vitorlázunk, manővert pedig összesen kettőt kell csinálni: egyet fordulni szélirányba Kenesén, és egyet fordulni széllel szembe Keszthelyen. Nincs választási lehetőség, hogy merre vitorlázok, nincsen stratégia, nincsen taktika, a tudásodnak a tíz százalékát kell csak használnod. Ez a leggyengébb élvezeti szint a versenyben, a legélvezetesebb pedig, amikor széllel szemben lehet vitorlázni és vannak választási lehetőségek.

20110927litkeyfar10.jpg


- Sokáig tiltott volt a katamarán a Kékszalagon, tavaly viszont ön is azzal indult. Egy ilyennel már nagyobb az esély a rekordra?
- Tavaly először lehetett indulni katamaránnal - illetve 2001-ben egyszer lehetett -, azóta páros években nyílt, páratlanokban zárt Kékszalag van, utóbbi azt jelenti, hogy bizonyos technikai dolgokat, például többtestű hajót nem lehet használni, de például trapézolni, azaz a hajón kívülre helyezni a testsúlyt sem szabad. Lesz még egy év, 2013, amikor korlátozott lesz a Kékszalag, de onnantól kezdve csak nyitott versenyek lesznek. Futnak majd tehát a katamaránok, és hogy milyen időre lehet számítani: van egy Keszthely-Kenese rekord, amit most két és fél órára javított egy katamarán. Ha picit számolgatunk, olyan hat óra-öt óra valamennyi jöhet ki Kékszalag-időnek optimális körülmények mellett. Ennyivel többet tud egy egytestűnél, és minél nagyobb a szél, annál nagyobb a különbség.
- Egy hír arról is felreppent, hogy nem indul több Kékszalagon. Mi ebben az igazság?
- Ezen gondolkodtam, és még mindig gondolkodom rajta. A katamaránozásnak nincs tradíciója Magyarországon, olyan hat éve indult el ez az élet. Nincsenek jó katamaránvitorlázóink, ezért tavaly négy csapat is világbajnokokat bérelt a Kékszalagra. Ekkor felmerült bennem, hogy ezeket a srácokat úgy lehetne megverni, ha mi is felbérelnénk egyet, de ezt a személyzet nem akarja. Nekem felelősségem a legmagasabb szinten menedzselni a csapatot. Ha én a hajón vagyok, és attól rosszabbul szerepelnek, az nem jó, de ha Litkey Farkast leveszem a hajóról, az már nem az a csapat, amelyik tízszer nyert a Kékszalagon. Ugyanakkor nem valószínű, hogy abbahagyom: azt mondta a csapat, inkább negyedik velem, ezenkívül így is van győzelmi esély: tavaly is az utolsó pillanatban vesztettük el a szalagot ezek ellen a világbajnokok ellen. Az a tudás, amit én birtoklok a tóról, kiegyenlíti azt a technikai hiányosságot, ami a katamaránozás tekintetében van.
- És ők nem tanulnak a tóról?
- Nem járnak ide, az az évi egy alkalom pedig kevés ehhez.
- Nemzetközi szinten mennyire számít rangos versenynek a Kékszalag?
- Ez egy európai dolog, négy tavon futnak értékes szalagversenyeket, Genfben, a Garda- és a Boden-tavon. A genfi tó méretben nagyon hasonló a Balatonhoz, csak 14 négyzetkilométerrel kisebb, ott vitorlásszakmailag nézve rangosabb versenyt szerveznek, de bizonyos tekintetben már utolértük őket. Két éve már többen indulnak a Balatonon, mint náluk, bár az indulórekord még mindig az övék. Velük vagyunk küzdelemben az Európa legrangosabb tókerülő versenye címért - a másik kettőnél jobbak vagyunk, de azok a tavak kisebbek is. A Centomiglia egy nagyon rangos verseny volt, mikor mi elkezdtünk kijárni, a 90-es évek végén 350-en indultak, míg most már kétszáz alatt van ez a szám. Megálltak a fejlesztések, az egész történet vergődik, de nem értem az okát. Közben a Kékszalag a 90-es évek végén kétszáz-kétszázötven hajóval versenyzett, és most már hatszáz fölött van.

20110927litkeyfar9.jpg


- Mennyi külföldi jön a Kékszalagra?
- Ezeken a versenyeken nem jellemző a külföldi részvétel. Egy-két esélyes hajó azért mindig eljön. Máshol azt látom, hogy a hazaiakat védik, minden szabály arra mutat, hogy azért ezt a versenyt nyerje egy olasz, német vagy svájci. Diszkréten, nem erősen, de csinálják. Nálunk ez fordítva van, olyan szinten igyekeznek egy külföldit helyzetbe hozni, hogy az egészen döbbenetes.
- Mi ennek az oka?
- Az előbbi kérdésből fakad: fontos, hogy nemzetközi legyen a verseny.
- Pénzdíj van ezeken a versenyeken?
- Nincs. Vannak pénzdíjas versenyek, de az csak egy szűk réteget érint. Vagy például az Amerika-kupával jár pénz, de nevetségesen kevés. Ott a biztos utolsó helyre esélyes hajó ára húszmillió euró volt a régi rendszerben, az eredményes szerepléshez hetven-százmilliót kellett költeni, ehhez képest kétszázezer euró volt a fődíj.
- A júliusi Kékszalag-győzelem után most a hétvégén megnyerte a Balaton-kerülő versenyt is. Miben más egyénileg versenyezni, mint csapatban?
- Teljesen más. Ezt a versenyt Fa Nándor alapította, és azzal próbálta egyenlőbbé tenni az esélyeket, hogy meghatározta a hajóhosszt: nyolc méternél hosszabbal nem lehet menni. Egy ilyen hajón négy-öt ember munkáját kell ellátni egyedül, ami egyrészt megterhelő, másrészt minden poszton kell hogy legyen egy elképzelése az embernek. Én a hajót kormányozni szoktam, de a kormányosok nem mindig tudják kezelni az árboc előtti vitorlákat, tehát az orrvitorlát, illetve a hátszélvitorlát. Az idén ezeknek a felszerelésével nem voltam elégedett. Utoljára 2007-ben versenyeztem így egyedül, és most éreztem is, hogy hiányoznak a kimaradt évek. Ez nagyon komoly nehézség, illetve az is, hogy mennyire tűri az ember a magányt - én jól.
- Jelenthet előnyt, hogy egyedül van, így például kommunikációs nehézségek, vagy félreértések nincsenek?
- Előnyt nem jelent, egy csapathajó mindig megverne egy szólóvitorlázót. Amikor kezdek elkeseredni, hogy milyen lassan mennek a szerelvényezések, akkor kiderül, hogy ez másnak is hasonló problémákat okoz. Mikor belekezdtem a szólóvitorlázásba, még megijedtem ettől, de kiderült, hogy az én csapathoz szokott lassú tempóm másnál is hasonló.
- A szólóhajója, a Code8 Szlovéniában épült. Miért éppen ott?
- Csak a tervező szlovén, de nem is ez a lényeg benne. A hajó magyar produkció, és nagyon büszke is vagyok rá, bár nem az én tulajdonom, és nem az én projektem. Ezt a hajót Paulovits Dénes építette Kápolnásnyéken, és egy elképesztő magas színvonalú munka. Nálunk a következőképp vannak a Mount Everestek: van az olimpia, ahol többféle hajóosztályban versenyeznek az emberek, az Amerika-kupa, ahol az olimpiáról kiöregedettek versenyeznek, tehát az a profi státusz, van a teljes legénységű földkerülő verseny, a Volvo Ocean Race, amely most fog startolni, és van az egyszemélyes földkerülő, a Vendée Globe, ahol Fa Nándor is szerepelt. Az Amerika-kupát háromszor is megnyerte egy új-zélandi, Russel Coutts, aki előtte olimpiai bajnok is volt. Neki tervezett egy hajót a mi szlovén mérnökünk, Andrej Justin. Ez az RC44-es, ami full top high-tech, amit el lehet képzelni, ebben a hajóban minden benne van és minden Magyarországon készül. Elképesztő innováció és tudás van jelen Paulovits műhelyében. Szlovén terv ugyan, de ebben az esetben ez csak tíz százalék, rengeteg magyar munka van benne.

20110926litkeyfar1.jpg


- Működtet egy vitorlaszabó műhelyt is. Az életében minden a vitorlázás körül forog?
- Nem tudatosan alakult, de valóban így van: a versenyezés szórakozás, a megélhetéshez pedig pénzkereset szükséges. Mindenféle tevékenységem ehhez kötődik. Van egy vitorlásiskolánk, ahol a teljesen kezdő gyereknevelő résztől az autósiskolához hasonló jogosítványszerzőn át egészen a versenyzőképzésig minden megtalálható. Télen nekem rengeteg elfoglaltságot jelent az utóbbi elméleti része, nyáron pedig edzéseket vezetek. Ezenkívül a csapatomat kell felhozni a versenyekre, melyek közül a legfontosabb a Kékszalag, amire két hónapon keresztül heti négy edzéssel készülünk, és csak ezzel foglalkozunk. Aztán van még a J24-es versenyzés, ami a legnépszerűbb egységes hajóosztály a világon, ezen készülünk a Kékszalagra, itt tudunk olyan körülményeket generálni, amit máshol egyébként nem, nagyon hasonló sebességű hajókkal kell rendkívül szoros versenyt vívni.
- Fontos lenne tovább népszerűsíteni a vitorlázást?
- Fontos, mert tele van az ország tavakkal, ahol nem vitorláznak. Régi mániám, hogy iszonyatosan sok vízfelület van, ahol mondjuk Németországban lenne száz-százötven hajó. Ilyen a Budakalász melletti bányató, ami abszolút alkalmas lenne vitorlásversenyek rendezésére. A Kékszalagon volt egy ilyen népszerűsítő öltet, mégpedig a celebek megjelenése, ami ellen viszont a szakma egy része tiltakozott, mondván, ne arról szóljon a verseny, hogy Fábri éppen hogyan érezte magát. Nekem az a véleményem, hogy mikor ez elindult, onnantól lettem ismert. Addig nyertem öt Kékszalagot, de csak a zöldséges tudta ezt, akihez mindennap jártam. Onnan, hogy ez a népszerűsítés beindult, már idegen helyen is megismertek. Ez szövetségi feladat, kellene tovább dolgozni rajta, hogy milyen gerilla, vagy nem gerilla eszközökkel lehet tovább népszerűsíteni a sportágat. Másfelől viszont népszerű: a Balatonon tizenötezer regisztrált hajó van, amelyből hatszáz fölötti induló van a Kékszalagon, és ez döbbenetesen nagy szám. A Genfi tavon hetvenezer hajóból indul hatszáz, a Boden-tavon ötvenezerből négyszáz. Ezt a részét nagyon csinálja a szövetség, hihetetlen motiváltak az emberek a versenyzésre.
- Az nem probléma, hogy a Kékszalagon sokan úgy indulnak, hogy máskor nem is vitorláznak?
- A feltételrendszer adott. Akinek van jogosítványa hajóvezetésre, az alkalmas arra, hogy körülhajózza a Balatont. Azon az autóvezetésnél is el lehet gondolkodni, hogy aki kap jogosítványt, az alkalmas-e a vezetésre. Amikor én megszereztem a jogosítványt, tudom, hogy nem tudtam autót vezetni. Ha a hajóstársadalom egészét nézzük, jó ez, mert aki elindul a Kékszalagon, az sokat tanul a versenyzéssel, sokkal többet, mint bármi mással. Amikor viszont egy olyan vihar-előrejelzés van, mint az idén is, akkor meg kell állni. Van olyan sporttársam, aki képzett hajós létére is megállt Kenesénél, mert gyerekekkel volt, és úgy döntött, ennek az éjszakának így nem megy neki. Pedig közben a nyolcéves gyereke zokogott, hogy kiálltak a versenyből.

20110927litkeyfar.jpg


- A hajók egyformasága szempontjából melyik a legdemokratikusabb verseny?
- Ilyen nincs, de vannak olyanok, ahol a hajón nem lehet módosítani. Ott a vitorlázott óra dönti el, hogy ki a gyorsabb: minél rutinosabb vagy, annál gyorsabb leszel. Az olimpián a Laser hajóosztály rendkívül kötött, semmin nem lehet változtatni, csak a vitorla feszességén, összesen három kötéllel. De aki egy ilyen nagyon kötött osztályban többet vitorlázik, az gyorsabb lesz, mert ott a hajóvezetés a meghatározó. A Laserben vannak olyan részei a sportágnak, amelyeken egy versenyző nem gondolkozhat, mert nem nyúlhat a hajójához, azaz a tudása egy részét nem használja, viszont a közvetlen hajókezelést magas szinten kell művelni. A végeredmény azonban mindenhogy a pénz: ahhoz, hogy nagyon sokat tudj vitorlázni, mondjuk háromszáz napot egy évben, szintén sok pénz kell, akárcsak a fejlesztési ötletek megvalósításához. Ha az árbocot három centivel előrébb vinném, vagy a kilt húsz centivel hátrébb, az mind-mind nagyon sok pénz.
- Úri sportnak tartja a vitorlázást?
- Igen, bár elérhető olcsón. Mint sport, igazából nem úri sport, de mint társadalmi élettér, az. Százezer forintos nagyságrendben már el lehet kezdeni vitorlázni, és bárkinek, aki tisztességesen dolgozik, és az az életcélja, hogy vitorlázó legyen, akár ingyen is megteheti. Manapság személyzethiány van, ezért nincs vele több költség, mint bármilyen más hobbival: a személyes ruházatot kell megvásárolni, meg a hétvégét szabaddá tenni, csak ezt kevesen tudják.

Ujlaki István, Origo, Sport, 2011.09.28.
 

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Kaukázusi zergevirág (Doronicum orientale)

Balaton-felvidéki Nemzeti park védett növénye

Kaukázusi zergevirág (Doronicum orientale)

images

Legnagyobb botanikai értéke a Keszthelyi-hegységben található Edericsi-erdőnek a Sipos-torok nevű meredek völgy bükkösében található keleti (vagy kaukázusi) zergevirág előfordulása. Ez a délies, illír fészkesvirágzatú faj itt éri el elterjedése északi határát. Magyarországon máshol csak a Mecsek és a Tolnai dombság néhány pontján él.
 

Acapulco

Állandó Tag
Állandó Tag
Búcsú a boglári webkamerától (Időkép)

Búcsú Boglártól

Közel öt év után fájó szívvel intünk búcsút az egyik legszebb és legnézettebb nyári kameránknak. Lebontják az üdülőt.

<!-- atvett tartalom -->

A Badacsonnyal a háttérben, a köveket nyaldosó hullámokkal és kicsiny, saját vízparttal, stéggel és fürdőzőkkel, teljes panorámával legnagyobb tavunk középső harmadára néző boglári kamera igazi nyári sláger volt látogatóink körében.
Jobbra: Azrob16 nevű észlelőnk aktuális fotója a közelből.
A boglári egyike volt a legelső webkameráknak az Időkép-ViharVadász rendszerében. Az elmúlt öt és fél év során több mint kétmillió képet készített, melyet több tízezer látogatónk tekintett meg naponta, mielőtt elindult volna fürödni, szörfözni vagy vitorlázni, illetve olyanok is, akiket épp több száz kilométer választott el a Balatontól.
A több évig tartó közvetítés nem jöhetett volna létre a "Tópart22" becenevű családias szálló fenntartója, Molnár Imre állandó és önzetlen segítsége nélkül. Ezúton is szeretnénk neki köszönetet mondani, hogy lehetővé tette, hogy élőképet láthassunk erről a gyönyörű helyről. Sajnos azonban még ő sem tudta megakadályozni a háttérben zajló tulajdonosváltást, amivel együtt kiderült - az üdülőt úgy ahogy van, azonnali hatállyal bezárják és lebontják; a helyszín további sorsa pedig ismeretlen.
Így most - vele együtt - új helyszínt keresünk a közelben, remélve, hogy pótolhatjuk a veszteséget. Kérjük, ha bárkinek Fonyód és Balatonlelle között vízparti telke van interneteléréssel, vagy ismer olyan üdülőt, éttermet vagy kikötő-tulajdonost, amely vízparti rálátással rendelkezik a Badacsonyra, az kérjük, írjon nekünk az idokep(kukac)idokep.hu e-mail címre. A kamerát, és hozzá egy másodperces-szélmérős időjárás állomást természetesen díjmentesen biztosítjuk a helyszínen.
Bár több száz gyönyörű videót sikerült megőrizni Balatonboglárról, amelyeken látványos viharok, hatalmas hullámok, vitorlásversenyek, vagy épp szivárvány látható - ezekből később tudunk csak méltó összeállítást készíteni. Addig is, alább megtekinthető egy időjárási szempontból viszonylag eseménytelen, ám annál szebb, forró nyári nap videóját - fürdőzökkel, vakítóan tükröződő délutáni fényekkel, majd aranyhíddal, és persze az északi part utánozhatatlan hangulatával. Reméljük, közvetítésünk jövőre újjászülethet - még ha nem is pontosan ugyaninnen, de ugyanezt az érzést és látványvilágot nyújtva.

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/7GBWkgTP6T8" allowfullscreen="" width="260" frameborder="0" height="220"></iframe>

Nézőink pedig - ha szerették ezt a kamerát - hozzászólásaikban szintén megköszönhetik az utóbbi öt és fél évet Molnár Imrének, és a hamarosan eltűnő, Tópart22 Szállónak.
 
Oldal tetejére