Fölébredés az Ego álmából

Bferi

Állandó Tag
Állandó Tag
A tér és az idő rabsága

Látogató: Emlékszem, azt olvastam valahol, hogy a tér és az idő kombinációja az ember rabságának az oka. Azóta töprengek rajta, miként lehetséges, hogy a tér és az idő rabságot eredményez.
Mahárádzs: Tisztázzuk, hogy miről is beszélünk! Mit értesz „rabság” alatt, és ki számára rabság? Ha kielégít ez a világ, amelyet valósnak tekintesz, és elégedett vagy azzal, ahogy bánik veled, akkor hol van számodra rabság?
L: El kell ismernem, hogy a világ felettébb valósnak tűnik számomra, de az nem igaz, hogy elégedett lennék a világban játszott szerepemmel. Mélységesen meg vagyok győződve arról, hogy az élet sokkal többről szól, mint hogy csak szokásszerűen leéljük, kitűzött cél nélkül – amint a legtöbben tesszük. Ebből a nézőpontból gondolom én úgy, hogy maga az élet rabság.
M: Amikor az „én” szót használod, pontosan milyen képet alkotsz önmagadról? Amikor kisgyerek voltál, nem tartottad magad másnak, csak kisgyereknek, és boldogan játszottál a játékaiddal. Később fiatalember lettél, a karod olyan erős lett, hogy puszta kézzel elbántál volna egypár elefánttal, s azt gondoltad, hogy a világon bármivel és bárkivel szembeszállhatsz. Most középkorú vagy – kissé érettebb, de ennek ellenére élvezed az életet és annak örömeit, s azt hiszed, hogy boldog, sikeres és szép családdal megáldott ember vagy. Most olyan képed van önmagadról, amely igencsak különbözik a korábbi képektől. Képzeld el, milyen leszel tíz év múlva, majd húsz évvel azután! Az önmagadról alkotott képed különbözni fog a korábbiaktól. Ezek közül a képek közül melyik a valódi „te”? Belegondoltál már ebbe valaha? Van olyan identitás, amelyet a sajátodénak mondhatsz, s amely mindvégig veled maradt, változatlanul és megváltoztathatatlanul?
L: Most, hogy Mahárádzs mondja, be kell ismernem, hogy amikor az „én” szót használom, nincs különösebb képem önmagamról, és egyetértek azzal, hogy bármilyen képem volt is magamról, az megváltozott az évek során.
M: Mégis volt valami, ami változatlan maradt az éveid során, miközben minden más megváltozott. Ez pedig a jelenlét szakadatlan érzése, annak érzése, hogy létezel. A „vagyoknak” ez az érzése vagy érzete sohasem változott. Ez a te állandó képed. Most itt ülsz előttem. Ezt kétségkívül tudod, és senki másnak nem kell megerősítenie. Ugyanígy tudod, hogy vagy, hogy létezel. Áruld el nekem: minek a hiányában nem tudnád érzékelni a létezésedet?
L: Ha aludnék vagy öntudatlan lennék, nem tudnám, hogy létezem.
M: Pontosan. De menjünk tovább! Reggel, az ébredésed legelső pillanatában, amikor a tudatosságod átveszi az irányítást, a tudatos jelenlétedet, a létezésedet, a „vagyokot” inkább valamilyen jelenlétnek érzed, mint személynek, nem igaz?
L: Így van. Azt mondanám, hogy a személyiségem akkor jön létre, amikor látom a testemet és más tárgyakat magam körül.
M: Amikor azt mondod, hogy látsz egy tárgyat, akkor valójában az történik, hogy az érzékszerveid egy külső forrásból származó ingerre reagálnak – amely forrás a testi szervezeted számára külső. Amit az érzékszerveid érzékeltek és az elméd értelmezett, nem egyéb, mint egy jelenés a tudatosságodban. Ezt a jelenést a tudatosságban úgy értelmezed, mint eseményt, amely kiterjed a térben és az időben. Minden megnyilvánulás annak a két szoros kapcsolatban álló közvetítőnek a kombinációjától függ, amelyet úgy nevezünk, tér és idő. Más szavakkal: a téridő-kombináció hiányában semmilyen megnyilvánulás nem jelenhet meg a tudatosságban. Tudsz követni?
L: Igen, értem, amit Mahárádzs mond. De hol jövök be ebbe a folyamatba én mint egyén?
M: Pontosan itt van a kutya elásva. Minden „létezés” a tárgyiasítás szakadatlan folyamata. Mi csak egymás tárgyaiként létezünk, és mint ilyenek, csupán abban a tudatosságban, amely tudomással bír rólunk. Amikor a tárgyiasítás megszűnik, mint a mélyalvásban, a tárgyi világegyetem eltűnik.
Amíg az ember elkülönült létezőnek, személynek képzeli magát, addig nem láthatja a személytelen valóság teljes képét. Az elkülönült személyiség képzete pedig a tér és az idő káprázatának következménye. A térnek és az időnek önmagában nincs független léte: csupán eszközök, puszta közvetítők, hogy a megnyilvánulás felfogható legyen.
Mindig csak egyetlen gondolat, érzés vagy érzet tükröződhet a tudatosságban, ám a gondolatok, érzések és érzetek egymás után haladnak, megteremtve a folyamatosság illúzióját. A személyiség pedig egyszerűen az emlékezés miatt jön létre – amiatt, hogy a jelent azonosítjuk a múlttal, és kivetítjük a jövőbe.
Gondold el magad pillanatnyiként, és akkor hol a személyiség? Próbáld ki, és derítsd ki magad! Az emlékezésben és az előérzetben, azaz a múltban és a jövőben ott a nyilvánvaló érzése annak, hogy egy tudatállapotot figyelünk meg, míg a jelenben elsősorban az az érzés van jelen, hogy ébren vagyunk, és jelen vagyunk – itt és most.
L: Azt hiszem, értem. Csendben kell ülnöm, és bele kell merülnöm ebbe a teljesen újfajta gondolkodásmódba.
M: Most már látod, hogy a tudatossággal együtt járó és a megnyilvánulást érzékelhetővé tevő tér és idő a bűnös? Igazából csak annyit jelenthetsz ki, hogy „vagyok” (ami azt jelenti, hogy ami van, van). Abban a pillanatban, hogy megjelenik az „én” mint elkülönült létező gondolata, megjelenik az is, amit „rabságnak” neveznek. Ha ezt felismerjük, minden keresés véget ér. Amikor ráébredsz, hogy bármi, aminek gondolod magad, csak az emlékezésen és az előzetes várakozáson alapul, akkor a keresésednek vége, és nem bonyolódsz semmibe, tisztán tudva a hamisról, hogy hamis.
 

Bferi

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudat és tudatosság
Maharaj látogatóihoz intézett szavainak szembetűnő jellemzője, hogy teljesen spontán módon keletkeznek. A témák soha nem előre meghatározottak, de Maharaj kifejezésmódja oly páratlanul lendületes, hogy minden egyes alkalommal felvillanyozó frissességgel hatnak. És az ember akkor csodálkozik igazán, amikor felidézi, hogy már sok éve beszél ugyanígy, minden előzetes felkészülés nélkül, napjában kétszer, egész álló héten, beleértve a vasárnapot is. És akkor, mindezek tetejébe, azt mondja, miközben magában kuncog: Miről beszélek? Egyetlen témáról csupán, egy ugyanazon témáról, ami nem más, mint – te és én, a külvilág, és Isten.
Maharaj nem szokott azzal törődni, hogy a kezdéssel megvárja hallgatóságát, bármilyen téma az eszébe jut, belekezd. Volt, hogy tizenöt perc is kellett, mire kicsiny padlásszobája megtelt. Más alkalommal a beszéd – mondhatni hangos gondolkodás – kezdetekor alig három vagy négy személy volt jelen. De ez az ő számára egyre megy. Akár egyetlen keresőhöz is beszélt, ha úgy látta jónak, és élvezettel fejtette ki számára tanításának alapjait, felfedve az összefüggéseket, és megfelelő perspektívába helyezve azokat. Elméje teljes elme, amely meghaladja a pragmatizmust. Gondolkodása totális gondolkodás.
Egyik reggel, miközben tiszteletteljesen üdvözöltem Maharajt és leültem, láttam, hogy csupán két további személy van jelen. Maharaj hirtelen megszólalt: Mi a különbség ’tudat’ és ’tudatosság’ között, már ha van egyáltalán? Hasonló esetben nem igazán tudja eldönteni az ember, hogy választ vár, vagy pusztán hangosan gondolkodik. Habozik, hogy válaszoljon-e vagy sem, nehogy megszakítsa gondolatainak áramlását. De előfordul, hogy ilyenkor azt mondja: Miért nem válaszoltok? Mindmáig csak az időmet fecséreltétek azzal, hogy a beszédeket hallgattátok? Ma reggel azonban válaszra nem várva folytatta.
Kijelentette, hogy a tudat az Abszolút sajátja, ennél fogva meghaladja a három Gunát (Guņātīta), míg ellenben a tudatosság a táplálék-test által táplált, és korlátozott valami. Amikor a táplálék-test elpusztul, a tudatosság is eltűnik. Tartsd emlékezetedben, senki nem hal meg – amikor élettelenné válik, az öt elemből álló test elvegyül az elemek közé, és a három Gunának alávetett tudatosság megszabadul a Gunáktól. A tér-idő fogalmát megelőző tudat az ős-eredeti állapot, amelynek nincs szüksége sem indítékra, sem alátámasztásra. Egyszerűen van. Abban a pillanatban azonban, hogy a tudatosság koncepciója megjelenik az egység ezen eredeti állapotán, létrejön az ’én vagyok’ érzés, ami megteremti a kettőség feltételét. A formával együtt járó tudatosság a tudatnak az anyag felszínén való tükröződése. Nem gondolhatunk tudatosságra a tudattól eltekintve; a Napnak nem tud tükörképe lenni a Nap nélkül. Tudat viszont tudatosság hiányában is létezhet. Mély alvás során, például, nincs jelen tudatosság (pihen), de tudat természetesen jelen van, mivel felébredésekor az ember tudatában van annak, aludt; de csakis a felébredéskor.
Maharaj soha nem engedi elfelejtenünk, hogy a tudatosság egyedül a mi állandó társunk, és hogy a tudatosságfolyamon tartott állandó figyelem vezet el a Tudathoz – az alapvető létezéshez, amely nem más, mint élet-szeretet- öröm. Maharaj szerint a tudatosságnak tudatában levés valójában már egyfajta elmozdulást jelent a tudatosság felé. Az elme valóságos természete szerint kifelé forduló, állandó tendenciája szerint forrását a dolgokon magukon belül keresi. Amikor ráirányul a belső forrásra, az majdnem olyan, mint egy új élet kezdete. A tudat felváltja a tudatosságot. Az ’én vagyok’, amely egy tudatosságbeli gondolat, megszűnik. A tudat nem tartalmaz gondolatot. A tudat a tudatosság forrása. Maharaj azt javasolja, hogy kiváló spirituális gyakorlatként csendben üljünk és szemléljük, ami az elme felszínére felbukkan. Amit mi gondolatoknak nevezünk, azok hullámok a víz felszínén. A gondolatok mindig identifikációhoz vagy elutasításhoz, a prekoncepciós elképzeléseknek a valódi megértés útjába álló következményeihez vezetnek. Ahogy a víz felszíne is nyugodt, amikor fodrozódástól mentes, úgy az elme is nyugodt, amikor gondolatoktól mentes, amikor tétlen, és teljességgel befogadó állapotban van.
Elméd tükrén, mondja Maharaj, mindenféle képek jelennek meg, fennmaradnak egy ideig, és eltűnnek. Csendesen szemléld őket, ahogyan jönnek és mennek. Légy éber, de ne vonzz, és ne taszíts. Fontos, hogy ne vonódj bele. A néma tanúság ilyetén hozzáállása azzal a következménnyel fog járni, hogy a haszontalan gondolatok fokozatosan elmaradnak, mintegy nem kívánt vendégekként, akiket semmibe vettünk. Ekképpen, önmagadon belül, vagyis az ’én-vagyok-ság’-ban tartózkodva, az elme áramlását közbeavatkozás vagy ítélkezés nélkül, pártatlan tanúként szemlélve, a ’mélyben rejtező’ ismeretlen arra kap bátorítást, hogy emelkedjen a tudatosság felszínére és szabadítsa fel nem használt energiáit, lehetővé téve számodra, hogy megérthesd az élet eredetének misztériumát.
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
Minden, ami a gondolkodás során megjelenik az elméből ered, tehát nem valós, így hazugnak is nevezhető.

Minden nézet, minden vélemény, amit csak megfogalmazunk hazug!

Ezért mondja az igazi tanító:

Semmit sem kell csinálnos, csak légy csendben!

Igen ez valoban igy lehet, de ezeket konnyu mondani es marha nehez elfogadni/megelni.Kivancsi lennek ezt amit irtal hogyan is alkalmazod a sajat mindennapi eletedben.Vagy ha csak ez egy teoria nalad egy elGONDOLAS akkor ez meg csak az agyalas kategoria.Azaz hazug:)

"Minden nézet, minden vélemény, amit csak megfogalmazunk hazug!"

Akkor amit Shaw ir az egorol az hazug?Akkor miert ertesz vele egyet?:)
Ezt igy nem lehet szerintem elvalasztani.
Ezekbol az altalad "hazug gondolatokbol" szemezgetve jutsz el oda ahol most is vagy:)
Amikor peldaul azt mondod hogy a tapasztalat gyujtes csak az egot erositi es az elmenek van ra szuksege ez egy elegge furcsa helyzet akar paradoxonnak is hivhatod.Hiszen a tapasztalat gyujtes altal josz ra hogy a tapasztalatnelkuluiseg az igazi.De ehhez at kell esned rengeteg tapasztalaton.Mivel ha nem ezt teszed olyan mintha az mondanad hogy a reszegseg mennyire rossz es negativ dolog bar Te meg sosem probaltad ki.Azaz hiteltelen az allitasod:)
Azt alairom hogy a vegso allapot talan ilyen lehet amit mondassz hogy csak a Csend.De mondjuk az iskolaba amibe jarunk a Csendet a 8.osztalyba tanitjak de nem hagyhatsz ki egyetlen egy alsobb osztalyt sem mert akkor nem erted meg a vegzos tananyagot.Ugyhogyn hazugnak nevezni igy nem teljes.Mindenbol tanulunk meg a rossz csunya gondolat is az okitasert van.Igy is hozza lehet allni:)

Érdekesek ezek a dolgok.

Jelen állapotunkban csakis az elmén keresztül tudunk kommunikálni egymással, ez az az eszköz, amivel elérhetjük a másikat.

Ha tudjuk, hogy ez az eszköz nem megfelelően működik, torzít (stb.), akkor használni fogjuk, de nem fogjuk istenként tisztelni, mint ahogy sokan teszik.

A valóságra irányuló elme képeket alkot, amelyek csak halvány viszfényei a valóságnak (tehát a valóság szempontjából hazugnak mondhatók), de rámutatnak arra.

Ha ezt tudjuk, akkor nem az elme véleményeivel, gondolataival azonosulunk, hanem arra nézünk, amerre az mutat.

Készek vagyunk (ezt elsősorban a magam nevében mondom) bármilyen véleményt a kukába dobni, származzon az bárkitől, ha már elvégezte a feladatát.

Az igazság ugyanis nem az elmében, nem a véleményekben van, hanem azokon túl!
 

hannah22

Állandó Tag
Állandó Tag
Érdekesek ezek a dolgok.

Jelen állapotunkban csakis az elmén keresztül tudunk kommunikálni egymással, ez az az eszköz, amivel elérhetjük a másikat.

Ha tudjuk, hogy ez az eszköz nem megfelelően működik, torzít (stb.), akkor használni fogjuk, de nem fogjuk istenként tisztelni, mint ahogy sokan teszik.

A valóságra irányuló elme képeket alkot, amelyek csak halvány viszfényei a valóságnak (tehát a valóság szempontjából hazugnak mondhatók), de rámutatnak arra.

Ha ezt tudjuk, akkor nem az elme véleményeivel, gondolataival azonosulunk, hanem arra nézünk, amerre az mutat.

Készek vagyunk (ezt elsősorban a magam nevében mondom) bármilyen véleményt a kukába dobni, származzon az bárkitől, ha már elvégezte a feladatát.

Az igazság ugyanis nem az elmében, nem a véleményekben van, hanem azokon túl!


:D
ha hiszem, h az elme akadály .... háát akkor az....
ha hiszem, h az elme rossz..... hááát megmutatja...
ha hiszem, h az elme egy hasznos eszköz....hááát akkor azt tapasztalom ...

Minden, miről hisszük, hogy segít, a segítség pillanatában betölti feladatát, az után már kolonc....
egyet értünk;)kiss

Az igazságról beszélni, kényes dolog.....:p....... konkrétumok ingoványa.
Amiről lehet, az a lényegisége ..... az újj, mi arra mutat....
shaw must go on .... kiss köszönöm

:ph
 

V.T.

Állandó Tag
Állandó Tag
Shaw!

"A valóságra irányuló elme képeket alkot, amelyek csak halvány viszfényei a valóságnak (tehát a valóság szempontjából hazugnak mondhatók), de rámutatnak arra.

Ha ezt tudjuk, akkor nem az elme véleményeivel, gondolataival azonosulunk, hanem arra nézünk, amerre az mutat."

Dehat akkor egy utjelzonek is fel lehet fogni az elmet.En csak azt szeretnem letszitazni hogy miert mindig legyozendo valaminek allitjatok be.Amikor most is irod hogy azert segitsegedre is lehet igaz nem eles kepet alkotva rola hanem csak halvanyan - ahogy fogalmaztal - de legalabb valami iranyt ad neked.Egy a lenyeg szerintem az elme azt vetiti eled amilyen fokuszt adsz neki.Ha idegisitenek az emberek akkor csak ilyen mozzanatokat fogsz eszre venni a te valosagodban.Ha arra figyelsz hogy az emberek mennyire tudnak segiteni egymasnak akkor ilyen mozzanatokat fogsz latni.Ha misztikus gondolatok kavarognak benned akkor meg afele dolgokat teremtesz magadnak.
Nekem eleve ez a szo hogy hazug mar valamifele altalad krealt nezetre utal ami nem nevezheto igazan pozitivnak.Mivel mar megoszto jelzot tettel ele.Tehat te tudatosan mar elndontotted hogy merre is nezel nem azt fogadod el ami van hanem ami szerinted "jo".
 

V.T.

Állandó Tag
Állandó Tag
Shaw!


"Készek vagyunk (ezt elsősorban a magam nevében mondom) bármilyen véleményt a kukába dobni, származzon az bárkitől, ha már elvégezte a feladatát."

Igen ez szep!:)De mikor is kerul a kukaba?Amikor a hintaszekben hatradolve kiolvasod Adyashantit vagy akar Tollet - mindketto ertekes - es az olvasottakkal azonosulsz es filozol rajta napokig.Majd egyszer csak megszuletik az olvasottak hatasara egy elmelet a fejedben es azt mondod ez igy igaz.Es akkor kuka a tanitas.vagy pedig te az olvasottak igazolasara elkezded a megkeresni a sajat tapasztalasaidat es amit atelsz abbol szurod le a szamodra a "valosagot".Es akkor kuka.
Ajanlom mindenkinek a Gandhi cimu 1982es filmet.Sokat lehet belole tanulni.Ott is mondja benne Gandhi:" hogy ez az igazsag, tudom, mert megtapasztaltam!" csak akkor lehetsz benne biztos ha a borodon is megerezted.
Eleg sokszor emlegetitek az Onvalot, Tanuskodo Jelenlet, stb...Ezek mar lassan olyan fogalmak nalam mint az isten szo.Nincs sok jelentosege mert elcsepeltek mar.Arra a bizonyos Onvalora - gondolom mar Te megtapasztaltad hiszen gyakran emlegeted - ugy lennek kivancsi hogy elmeseld hogy milyen volt a Te szemedben hogy erezted meg a gyakorlatot leirhatod es a sajat szavakkal mond el ne Papaji,Tolle,Adysahnti tapasztalasait.Milyen a Tanuskodo Jelenlet?Mar mint ertem hogy milyen:) de a sajat elmenyedben milyen?
Semmi kukacoskodas nincs ebbe amiket irtam hanem tenyleg szeretnem tudni hogy egy hetkoznapi ember hogyan is tudja megelni ezeket.
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
:D
ha hiszem, h az elme akadály .... háát akkor az....
ha hiszem, h az elme rossz..... hááát megmutatja...
ha hiszem, h az elme egy hasznos eszköz....hááát akkor azt tapasztalom ...


:ph

ha hiszem.....Ki monja ezt?
Csakis az elme, ő láthatja saját magát akadálynak, rossznak, hasznos eszköznek stb.

De mi van az elmén túl, hol van az elme forrása?
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
Shaw!


Dehat akkor egy utjelzonek is fel lehet fogni az elmet.En csak azt szeretnem letszitazni hogy miert mindig legyozendo valaminek allitjatok be.
.

Ebben tévedsz, sose mondtam, hogy az elmét le kellene győzni.

Amúgy nem is lehet, mert amivel harcolhatnál ellene, az maga az elme, így egyik kezeddel nem tudod kitépni a másikat.

Igaz van akinek ez is sikerül, hosszas kitartó gyakorlás után elcsendesítheti az elmét, de ez nem tartós valami, csak egy ideig marad fennt.

Visszatérve, az elmét nem legyőzni kell, hanem meg kell ismerni és túl kell lépni rajta!

Ha megismered, akkor már nem veszed komolyan a gondolatok folyamát, ami az elme lényegi része, a túllépés rajta pedig azt jelenti, hogy az elmét a saját forrása felé fordítod és elmerülsz ebben a forrásban.
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
Shaw!


"Készek vagyunk (ezt elsősorban a magam nevében mondom) bármilyen véleményt a kukába dobni, származzon az bárkitől, ha már elvégezte a feladatát."

Igen ez szep!:)De mikor is kerul a kukaba?Amikor a hintaszekben hatradolve kiolvasod Adyashantit vagy akar Tollet - mindketto ertekes - es az olvasottakkal azonosulsz es filozol rajta napokig.Majd egyszer csak megszuletik az olvasottak hatasara egy elmelet a fejedben es azt mondod ez igy igaz.Es akkor kuka a tanitas.vagy pedig te az olvasottak igazolasara elkezded a megkeresni a sajat tapasztalasaidat es amit atelsz abbol szurod le a szamodra a "valosagot".Es akkor kuka.

A kuka számomra azt jelentette, hogy nem azonosulok a gondolatokkal, nem veszem őket komolyan.

A hintaszékben hátradőlős filozofálgatás és elméletképzés mind az elméhez tartozik, így miért csinálnám azt, amiről az mondom, hogy inkább eltávolít a valóságtól, mint közelebb visz hozzá?

Saját tapasztalataim pedig a Ramana Maharsi féle ön-kutatásból származnak. Ennek során nyertem már némi bepillantást az elmén túli dolgokra és ha olvasom pl. Adyashanti egyik könyvét, akkor intúítiv módon ahhoz az igazsághoz viszonyítom, ami már nekem is feltárult, ez pedig leginkább az elme működésére vonatkozik.

Ezért nem tudok azonosulni az ott leírtakkal sem, mert csak szavak amik rámutatnak az igazságra, de nem maguk az igazság.
Az igazság a szavak mögötti csendben található, abban a csendes erőben, ami az adott könyvből árad.

Ha megtalálom ezt az erőt egy könyvben, akkor ezzel tudok azonosulni, a szavak pedig kerülhetnek a "kukába". Persze nem szószerint, csak nem azonosulok velük és nem keresem azokat az élményeket, amiket ott leírtak.

Ezt teszem is azért, mert saját tapasztalatomból tudom, hogy az elme bármilyen élményt, tapasztalást képes létrehozni, mert egy nagyon mágikus és kreatív eszköz.

Ilyenkor is inkább ön-kutatást végzek, azaz megpróbálon megtalálni azt, hogy "Ki éli át ezeket az élményeket, kinek a tapasztalatai ezek?"
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
Shaw!


Milyen a Tanuskodo Jelenlet?Mar mint ertem hogy milyen:) de a sajat elmenyedben milyen?
Semmi kukacoskodas nincs ebbe amiket irtam hanem tenyleg szeretnem tudni hogy egy hetkoznapi ember hogyan is tudja megelni ezeket.

Szerintem egy hétköznapi ember sehogy!

A mai hétköznapi emberek annyira elmerültek az elmében, hogy nem is sejtik azt, hogy azon túl is létezik valami.

Lehet, hogy saját magukon túl is keresnek egy felsőbb hatalmat, hisznek Istenben, de azt is saját képükre formálták, így az "elmeszerűvé" tették.

Szerintem az olyanok, akik az "Önvalót" és nem ezt az elmeszerű Istent keresik, előző életeikben már nagyon sok útat bejártak és megtapasztaltak. Úgy látszik, hogy ők tanultak is ezekből a tapasztalatokból (ami úgy látszik nem igazán jellemző, mert sokan életeken át ugyanabban a körben mozognak), mert lezártak bizonyos lehetőségeket a mostani életükben.
Ez a hétköznapjaikban úgy jelentkezhet, hogy vannak dolgok, amelyek abszolút nem vonzzák őket, vagy belekóstolnak és hamar eldöntik, hogy "na ez nem nekem való".

Vannak azonban olyan lehetőségek, amelyek maguktól megjelennek az életükben, szinte ki sem kerülhetik azokat.

Így kezdtem el én is ön-kutatással foglalkozni.

Ez vezetett el először a belső csendhez, amit csak úgy lehet leírni, hogy az elme elnyugvása, amit nem erőszakkal, tehát nek koncentrációval, mantrázással stb érsz el.

Persze az elme az nem csendesedik el egyik pillanatról a másikra, a gyakorlás kezdetén még sokáig termeli a gondolatokat.
Ilyenkor az ember csak megfigyeli ezt a működést, anélkül, hogy azonosulna a felmerülő gondolataival. Ekkor alakul ki a Tanuskodó jelenlét, ami által ismerhető meg igazán az elme működése.


Végül az elme teljesen megtisztul a gondolatoktól.
Ilyenkor az elme önmagában nyugszik és csak a vagyok a Lét érzése tölti ki az embert teljesen.

Az ön-kutatás során nem a spirituális élményeket keresi az ember, nem a szeretet áradását, a misztikus megvilágosodást, vagy bármilyen pozitív élményt. Sokan beleragadnak ebbe, azt hiszik, hogy ez a csúcs. Ezek azonban mind az elme által létrehozott dolgok, így az elméhez tartoznak.

Az ön-kutató azonban az elme (tehát az ego) forrásában, az Önvalóban akar belemerülni, így elveti ezeket az élményeket is.

Na én még nem merültem teljesen bele, nem ébredtem fel teljesen, de ébredezek. Így leírni nem tudom, hogy milyen érzés ez, de ha érzésként írom le, akkor "hazudok", mivel az érzések és gondolatok is az elméhez tartoznak.

Ez személyes ügy, át kell élni!
 

nmarie

Silver Tag
Állandó Tag
Én azt gondolom, mindenki hétköznapiként születik (lásd a könyvek előszavát), ezt értsd úgy, hogy senkinek nincs a homlokára írva, hogy fel fog ébredni...

Abban viszont lehet valami, hogy az előző életek ezt meghatározhatják, de akkor előre lehet tudni, hogy ki képes felébredni, és ki nem ... vagy nem így értetted?
 

Shaw61

Állandó Tag
Állandó Tag
Én azt gondolom, mindenki hétköznapiként születik (lásd a könyvek előszavát), ezt értsd úgy, hogy senkinek nincs a homlokára írva, hogy fel fog ébredni...

Abban viszont lehet valami, hogy az előző életek ezt meghatározhatják, de akkor előre lehet tudni, hogy ki képes felébredni, és ki nem ... vagy nem így értetted?

Hétköznapiság alatt az elme napjainkban szokásos működésmódját értettem és nem azt, hogy nem különleges.

Ha az előző életek automatikusan meghatároznák azt, hogy a tapasztalatok súlya alatt felébredek-e jelen életemben, akkor már mindenki felébredt volna. Van, aki azt mondja, hogy már 35 millió éve "körözünk" ebbe a mátrixban.

A tapasztalat csak egy lehetőséget jelent, amit nekünk kell valóra váltanunk!
 

hannah22

Állandó Tag
Állandó Tag
ha hiszem.....Ki monja ezt?
Csakis az elme, ő láthatja saját magát akadálynak, rossznak, hasznos eszköznek stb.

De mi van az elmén túl, hol van az elme forrása?

Kedves Shaw!

Az elme forrása a szív/lélek ... :pna és akkor mi van.... csak átvette az irányítást ....:p és akkor mi van????

Egy indiszkrét kérdésem lehet:
Néha napján el tudod-e engedni magad, csak annyira, hogy egy iciri-picirit kiess ebből a száraz, elemző, megmagyarázós , nyögvenyelős szerepből?
Csak jövő év elején osztják az Oscart.kiss
Hiába, nem érzem az élet ízét, szagát!!!!;):cool:
És most büntiből beállok a sarokba:cool:
:ph
 

Bferi

Állandó Tag
Állandó Tag
Andrew Veron: Beyond Consciousness

Mi a valóság?
A valóság nem megismerhető, illetve nem megtapasztalható. A tudatosság önmagában nem a végső valóság, mivel megjelenés, erő, megnyilvánulás. Meghatározott tulajdonságokkal rendelkezik, mint például meghatározott létezés, és ön-tudomása üdvösség, boldogság. Másfelől, az Abszolútnak vagy végső Valóságnak nem lehetnek tulajdonságai, mert ezek korlátoznák az abszolútságát. A megnyilvánulatlan az Abszolút Valóság. Nem lehet nevezni sem létezőnek, sem nem-létezőnek. Felette áll minden ellentéteknek. Semmi, amit az emberi elme mondani, vagy gondolni tud, nem képes megközelíteni az Abszolútot. Még csak azt sem mondhatjuk, hogy korlátlanul intelligens, mert akkor azt is kellene mondanunk, hogy korlátlanul unintelligens, mert, ha rendelkezik az egyikkel, a másikkal pedig nem, az is korlátozná az abszolútságát.
Mint ahogy a levegő a térben, úgy jelenik meg a tudatosság a valóságban. Magában foglalja a világ álmát. A tudatosság nem választható el a valóságtól, illetve nem tekinthető valamilyen valóságtól eltérő dolognak, mint ahogyan az álmodó tudatosság sem tekinthető az álmodótól elkülönült, vagy eltérő valaminek. Ok-okozatilag kifejezve, az Abszolút Valóság az ok, és a tudatosság isteni erejének a megnyilvánulása az okozat. Amint az isteni erő megnyilvánult, a világegyetem teremtésének anyagi oka lett. A valóság megnyilvánító aspektusa az, amit mi Istennek nevezünk, mivel ez az a tudatosság, amely életet ad a teremtés minden formájának<sup>5</sup>.
Valójában soha semmi nem történik. Egyetlen módon beszélhetünk a valóságról, tagadással. Így, elmondhatjuk például, hogy a valóság nem tapasztalat. Nem létezhet senki, illetve semmi olyan, ami a valóságon kívül létezne, hogy azt tapasztalja. A valóság nem megismerhető. Lehetetlen megismerni azt, ami kívül esik a valóságon, ami ismerhetné azt. A valóságot sohasem lehet megismerni, sem megtapasztalni, mert az nem lehet objektum. Ez azonban nem jelenti, hogy szubjektum lenne. Nem mondhatjuk, hogy a valóság létezik, és azt sem mondhatjuk, hogy nem létezik. Meghaladja mind a létezést, mind a nem-létezést. Mindazonáltal, bizonyos, hogy lennie kell olyan megnyilvánulatlan valóságnak, amely a megnyilvánulás alapjául szolgál. A nyelv nem képes ezt kifejezni, mert a nyelv kettősségen alapul. Az emberi elmének szüksége van a képességre, hogy megerősítsen, vagy tagadjon. Azt nem tudja leírni, ami minden ellentétek felett áll.
Úgy beszélni a valóságról, mintha az bármilyen módon megismerhető lenne, félrevezetés. Azt is meg kell értenünk, ugyanakkor, hogy a tudatosság nem tud önmagáról. Amikor ez bekövetkezik, a valóság természete automatikusan megértésre kerül<sup>6</sup>. A tudatosságnak tudomása van önmagáról, ami az ön-tudomás, a tudatosság tiszta állapota, és ez az állapot a valóság megnyilvánult, vagy cselekvő aspektusa. Habár az ön-tudomásnak ez az állapota még mindig nem az Abszolút Valóság, ez áll a lehető legközelebb a valósághoz. Az egyetemes tudatosság megjelenése vagy megnyilvánulása semmilyen módon nem lehet elkülönült az Abszolút Valóságtól. A tudatosság természete nem különbözhet az abszolút Valóság természetétől. Ez azt jelenti, hogy a valóság megismerheti önmagát közvetve, a saját megnyilvánult erejének Ön-tudomása révén, és ez a megvilágosodás természete. A valóság megnyilvánítja a tudatosságot, és ennek a tudatosságnak az Ön-tudomásában, a valóság „megismeri” önmagát.
Az Ön-tudomás szempontjából a valóságot úgy kell érteni, mint a tudatosság forrását, míg az individuális emberi elme nézőpontjából ilyen megértés nem keletkezhet. Az Abszolút Valóság napja el van takarva az illuzórikus „én” által észlelt illuzórikus világ illuzórikus objektumaival való identifikáció felhői által. Az individuális személy egyáltalán nem ismerheti a valóságot, de a tudatosság az Abszolút Valóság ragyogásaként ismeri önmagát.
Mivel mi vagyunk a valóság, ezért nincs hozzá vezető út, és nem lehetséges megtalálni azt. A valóság soha nem „érhető el”, illetve „valósítható meg”. Azonban, ha tudjuk, hogy életünk, létünk, semmi más, mint tiszta tudatosság, akkor azt is tudjuk, hogy mi a megnyilvánulatlan valóság vagyunk, amely a forrása ennek a tudatosságnak. A tudatosság hatalma és működése, és a benne megjelenő dolgok játszi megnyilvánulásnak tűnnek, saját örömünk kifejezésének, de amely semmiféleképpen nem lényegi, nem elengedhetetlen, illetve nem szükséges. A tudatosság megnyilvánulása saját abszolút szabadságunk kifejeződése.
A valóság soha nem változik, de hatalmának megnyilvánulása révén képes létrehozni, fenntartani, és megsemmisíteni mindazon formákat, amelyek a tudatosságban megjelennek, miközben teljesen, mindenféle korlátozástól mentes marad. Ez a korlátlanul szabad valóság az, amely a mi legbelső valódi természetünk.
A valóság abszolút hiteles. Mi magunk nem különülünk el a valóságtól. Következésképpen, kapcsolatban vagyunk az egész teremtés forrásával. Hogyan tudna valaha is bármiféle „rossz” történni velünk, amikor egyek vagyunk a minden megjelenő dolog forrásával? Természetesen, bízom abban, hogy minden helyesen fog kibontakozni, ahogyan én magam kapcsolódom a kibontakozás forrásához. Én magam vagyok az Egyetlen<sup>7</sup>.

<table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody> <tr> <td><hr> </td> <td> </td> </tr> </tbody> </table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody> <tr> <td align="left" valign="top">5</td> <td>Naprendszer szinten a nap adja a fényt és a meleget, de a fény és meleg biztosítja a Föld lakóinak az életét.</td> </tr> <tr> <td style="vertical-align: top;">6</td> <td style="vertical-align: top;">Ez olyan, mint a megértés azon szintjéről, amelynek értelme és célja rejtett, egy magasabb szintre lépni, ahol ezek a dolgok teljesen világosak.</td> </tr> <tr> <td style="vertical-align: top;">7</td> <td style="vertical-align: top;">Ez a megértés nem az egó által tapasztalt magányosság érzést idézi. Az oszthatatlan egység tudomása inkább, amely az összes lényt és formát a leglényegesebb és legalapvetőbb szinten egyesíti. A sokféleség megjelenése mögötti igazi egységre való ráébredés.</td> </tr> </tbody> </table>
 

nmarie

Silver Tag
Állandó Tag
Így kezdtem el én is ön-kutatással foglalkozni.

Már nem szeretek hosszasan gépelni, így a hozzászólásod többi részére -bár igen sok gondolat futott át rajtam- egyelőre nem írnék semmit, de amit kiemeltem belőle, az nagyon érdekelne!
Mi volt az, ami elindította az önkutatást? Ha túl személyes, akkor csak annyit válaszolj, hogy túl személyes ;)
 

Bferi

Állandó Tag
Állandó Tag
Andrew Vernon: Beyond Consciousness

Van Isten?
A természet, a föld és környezetében élő szerves életformák világa, az ásvány- és kőzet képződmények, a növények és fák, a halak, rovarok, madarak, és állatok, amelyek e környezetben formát öltöttek, és a természet díszletének azon aspektusai is, amely elérhetőségünkön kívül esnek: a Nap, a Hold, és a végtelen számú csillag – e világ – a természet durva világa – a tudatosság kifejeződése, megnyilvánulása. Amikor ezt a természetes világot szemléljük, látjuk, hogy tele van szépséggel, tisztasággal, és azzal az ártatlansággal, amely az ego-alapú gondolkodás hiányából származik. Az emberi lények harmóniában élhetnek ezzel a világgal, ha abban annak a legfőbb hatalomnak a megnyilvánulását látják, amelynek ők szintén részei. A természeti világ szemlélése során az ember nem tud segíteni, érezzen viszont áhítatot a kreatív intelligencia iránt, amely formák végtelen számú megjelenését, és néhány egyszerű törvényből és néhány alapvető elemből való kifejlődését lehetővé teszi. A csodálatnak és áhítatnak az érzése természetes dolog az emberi lények számára, és vallási érzékenységük alapját képezi. Ebből az érzésből keletkezik a megértés, hogy „van Isten”. Az emberi lények, vagy azok ősei év tízezredek óta a körülöttük levő hatalmas természeti erők iránti áhítatban éltek, a vallás, vagy Isten mindenféle fogalma nélkül. Ez az áhítat szakadatlanul jelen van, egy csodálat érzéseként, amely később még kifinomultabbá vált, és a társadalmakat az élet alapvető kérdéseire adható válaszok keresésére késztette.
A tiszta tudatosság az isteni erő, Isten. Ő az imádó, valamint a tárgya minden imádásnak. Mivel az Abszolút és annak hatalma, az egyetemes tudatosság nem elkülönültek egymástól, e hatalom imádatával az imádó azt képes imádni, ami mindennek a forrása, de ami semmiféle saját attribútummal nem rendelkezik. A tudatosság a közvetlen kifejezése az önmagában nem megismerhető, illetve nem megtapasztalható Abszolút szabadságának és tisztaságának. A tudatosság azonban megismerhető és megtapasztalható, de nem azon a módon, ahogy a tárgyakat tapasztaljuk, hanem az által, hogy az vagyunk<sup>8</sup>.
A tudatosság az, amely célja minden spirituális törekvő, minden vallás rajongásának, minden helyen, és minden időben. Az univerzális tiszta tudatosság hatalma Isten az emberi lény számára. Az Abszolútnak a tudatosságon keresztül való imádása olyan, mint a napnak az imádása annak fényén keresztül. A megnyilvánult hatalom mindenütt jelen van, habár annak forrása rejtve marad, mint ahogy a nappali világosság is látható mindenütt, még akkor is, amikor a nap a felhők mögé rejtezik.
A tudatosság, az ő forma nélküli állapotában, nem azonosul semmi mással, mint saját létezésével és boldogságával. Azaz, nincsen kettősség, és így nincs szó „másnak” a tapasztalásáról. Az azonosult individuális lélek az, amely a sok különféle formát kialakítja, az egyre több, és egyre összetettebb tapasztalás érdekében. Ez a folyamat a tudatosságon belül zajlik, de a valóság nincs belevonódva, mint ahogy az alvó sincs az álomba belevonódva. A tapasztalatok képzeletbeliek, ugyanúgy, mint a „személy”, aki látszólag tapasztalja azokat. A tudatosság tudatában marad saját, különféle formákban való létezése boldogságának, de nem fogad el semmiféle individuális létezést, vagy „objektumot”.
Sok analógiát ismerünk a tudatosság, és a benne megjelenő formák kapcsolatára: az óceán és annak hullámai, az arany és a belőle készült ékszer, a villamos energia és a hozzá kapcsolódó berendezések. A tudatosság mindent látó, mindenre tanú felügyelete alatt az evolúció folyamata önmagától zajlik. Amíg egyre több és több tapasztalatra vágyakozunk, addig továbbra is fennmarad az új formák megjelenése, és e tapasztalatok értelmezése, azoknak a már meglévő ismertekbe való beillesztésével. A tudatosság, ez alatt, egyszerűen csak pihen a saját boldogságában, áldott módon nem befolyásoltatva az individuális tapasztalat drámájától. A tapasztalatok e játéka az elme szintjén, és az „én” illetve az „én létezem” alapján folyik. Ez az alapvető illúzió, alapvető tudatlanság az, amely által az emberek megkötöttek. Végül is, azonban, e kötelék csak az elmében létezik, és az elmének az Ön-tudomás szintjére való túllépésével meghaladható. A tapasztalatok, a nevek és formák világa, magától működik, a tudatosság csak akként az erőként hat, amely mindezt lehetővé teszi.
Önmagában a tudatosság a mindent-szerető, határtalan, és legfelsőbb Úr. A tudatosság, mint a Teremtő az első impulzus, amely a megnyilvánulatlan Abszolútban megjelenik. Ennek az első impulzusnak a természete a szeretet. A szeretet az az erő, amely az Egyet megsokszorozza, annak érdekében, hogy a soknak vissza kelljen térnie az Egybe. A szeretet az az univerzális vonzerő, amely az atomi részecskéket a pályájukon tartja, és a csillagrendszereket a galaxisuk középpontjai körüli keringési pályán tartja. Ezen univerzális vonzerőnek a természete a tudatos szeretet. A kettősség első impulzusa hozza létre a szeretet célját, és a forrást is, amelyből a szeretet kiárad. Isten személyes és személytelen is egyúttal – személyes, amikor a kreatív és megelevenítő erőként, és személytelen, amikor a megnyilvánulatlan Abszolútként nyilvánul meg. Az individuális lényeket a személyes Isten teremti meg, és Ő plántálja beléjük a szeretet impulzusát.
A tudatosság kedvét leli saját létezésében. Nem fogad, vagy utasít el semmiféle tevékenységet vagy aspektust, akármi megjelenik. Saját boldogságát élvezi minden formában: a kőben, a növényben, az állatban és az emberi lényben. Egy földben gyökerező fában, például, és annak szélben imbolygó ágaiban, tiszta boldogságként élvezi önmagát. Önmagát élvezi boldogságként az emberi lényben a mély alvás állapotában, és minden egyéb olyan körülményben, amelyben belső béke van, vagy ahol az elmét nem zavarja meg a kielégítetlen vágy nyugtalansága. A legtöbb esetben azonban az emberi lények diszharmonikus állapotban élnek a valódi természetük helyett, amely tiszta, boldogság teljes, és isteni. Ha minden ember képes lenne harmóniában élni saját valódi természetével, akkor harmóniában élne mindenki mással is, és a természet egészével, és a Föld Paradicsommá válna. Ezért a tudatosság továbbra is boldogságként élvezi önmagát minden formában, akár tudatában van, Ön-tudomása révén, hogy mi a forma valódi természete, akár nincs. Ez azon lények elméjét, akik felismerték a mindent átható tudatosság igazságát, bölcsességgel világítja meg, így az ilyen személy irányfénnyé válik tudatlanság sötétségében.
A tudatosság, mint a létezés maga van jelen. Minden történés ennek a létezésnek az érzése. Az emberi kapcsolatok és törekvések világa erre szuperponálódik. Csak egyetlen létező van. Az emberi elme osztja fel ezt az egységes létezőt individuális entitásokra, szüntelenül elválasztva őket egymástól. Ugyanilyen módon képzeli az emberi lény Istent is elkülönült lénynek. Aztán imádkozik ehhez az Istenhez, bármi is legyen az, mert azt hiszi, hogy ez az elvárása. Ez elkerülhetetlen. Egyszerűen ilyen az elme működése. Ez egy olyan állapot, amin mindünknek keresztül kell menni. Végül, azonban, bekövetkezik a megértés, hogy Isten te magad vagy, és hogy Isten nem egy tőled különálló valami.
Senki soha nem kételkedik abban, hogy ő létezik. Tekintve, hogy a létezés valóságos, és ismerve a tényt, hogy csak egyetlen létező van, akkor az egyén saját létezése az egyetlen létezés kell, hogy legyen. Nincsenek individuális létezők. Az én-tudatosság-én-létezésnek nincsenek korlátai. A tudatosság finomabb, mint a tér és azt megelőzően létezik, hogy a tér tapasztalás tárgyává válhatna. Az egyetemes létezés, amely a tudatosság, azt jelenti, hogy valójában soha semmi nem volt teremtve, és nem is pusztult el; csak a forma változott. Például, itt egy hatalmas és tömör hegy. A hegy nem más, mint a tudatosság, a hegy formájában. Évmilliók múlva a hegy porrá válik. A por nem más, mint a tudatosság, a por formájában. Így hát, semmi nem jött létre, vagy semmisült meg, és valójában semmi sem történt. A tudatosság volt jelen a kezdetkor, és a tudatosság van jelen a végén. Az ember nem az által érti meg ezt, hogy a tudatosságot hegynek tudja, illetve pornak tudja, hanem azáltal, hogy önmagának tudja. Ebből a szempontból az ember tudja, hogy egyetlen formával rendelkező sem egyéb, mint tudatosság, alapvető természetét tekintve, éppen úgy, ahogy ő maga sem egyéb, mint tudatosság. Ez egy intuitív tudás, vagy létezés általi tudás. Ezután az ember látszólag széthullást, illetve megsemmisítés lát, de nem érzékeli, hogy bármi elpusztulna. Csak azt érzékeli, hogy változás történik. Ez az egyetemes Istentudatosság közvetlen lét-tudomása, illetve, ez a tudatosság Isten.
Isten-tudatosság vagy univerzális tiszta ön-tudatosság minden, ami létezik. Amikor mi, mint látszólagos individuumok és érzékszervi észlelési központok, tapasztalni látszunk valamit az érzékeken keresztül, vagy amikor egy gondolatot látszunk gondolni, valójában egyáltalán semmi nem történik. A tudatosság teljessége érintetlen marad, épp úgy, ahogy a fényt sem zavarják a vetítőgépben előtte elhaladó képek. Ha lehetséges volna, hogy a tudatosság valami önmagától különböző dologgá váljon, ez a kettősség valóságosságát jelentené, mivel szubjektum és objektum létezne. A tudatosság azonban soha nem valamilyen önmagától eltérő dolog. Mindig az, ami. Ezért, a felébredett, vagy megvilágosodott ember mindig csak Ön-tudomásként van tudatában önmagának, és ezért úgy érzi, hogy ő maga nyilvánul meg minden formában. A különböző kultúrák és vallások irodalmában sok szép költői kifejezést található az ilyen típusú egyetemes látásra. Ilyen például, a hindu hagyományban az Ashtavakra Gita és az Avadhuta Gita. A muszlim hagyományban Rumi és Kabir versei. A keresztény hagyományban Krisztus szavai, ahogyan azokat a Tamás evangéliuma rögzíti. A kínai kultúrában Lao Tzu Tao Te Chingje. A modern korban Walt Whitman versei, a Leaves of Grass, vagy Rainer Maria Rilke költészete. És persze sok egyéb példát is sorolhatnánk.
A tudatosság egy. Nincs egy második tudatosság. Ezért bármi, ami megjelenik, nem lehet független a tudatosságtól. Minden dolog tudatosságbeli megjelenés, a tudatosság módosulata, a tudatosság formája, a tudatosság tükröződése. E kifejezések bármelyike használható, amíg magától értetődő, hogy bármilyen formában jelenjék is meg, a tudatosság maga mindig teljes és tökéletes marad. A tudatosság látszólag megváltoztathatja a formáját, vagy felölthet különböző formákat, de ez nem egy valódi változás, illetve nem a természete, vagy a lényege változik, látszólagos változás csupán, mint ahogy a hullámok jönnek és mennek az óceán felszínén, vagy, ahogy a szereplők jönnek-mennek az éppen vetített filmen. Az első esetben, semmi más nincs, csak víz, a második esetben semmi más nincs, csak fény. A világon semmi más nincs, csak tudatosság, semmi más nincs, csak Isten.
Mi a tudatosság? A te saját léted, a te saját létezésed. A te saját megnyilvánulásod, a te saját kifejeződésed. Semmi nincs közelebb hozzád, mint az. Határtalan és végtelen. A tudatosság olyan, akár a tér, csak az üresség minősége nélkül. A tér nem üres. Még az atom elektronjai közötti tér is tudatossággal áthatott. A tudatállapot egyfajta energiának tekinthető. Meghatározott létezéssel bír, még ha nagyon finommal is. A tudatosság az öröm, amelyet akkor érzünk, amikor az élet jónak tűnik számunkra. Az öröm vagy boldogság a tudatosság én-tudomása. A mi ön-tudomásunk, mivel csak egy én-tudomás van. Ha bármilyen értelemben elkülönültek volnánk a valóságtól, nem lehetne létünk, vagy tudatosságunk. Tehát, bármikor ön-tudomás, illetve a lét, jelenlét, ön-létezés érzése van jelen, az a tudatosság és a tudatosság jelenléte, az Isten. Mindez azért történik, hogy a tudatosság tudatában legyen saját létezésének, mint boldogságnak, örömnek. A boldogság a valódi természete az emberi lénynek, és az összes lénynek. Nem kell keresnünk a boldogságot, mert mi vagyunk az. Mi magunk korlátozzuk ezt a boldogságot a mi saját hibás gondolkodásunkkal. Azt képzeljük, hogy meg kell keresnünk, és meg kell találnunk a boldogságot, de mi magunk vagyunk a forrása a boldogságnak<sup>9</sup>.
Az öröm a természetes hatóereje a létezésnek. A boldogság a természetes állapot. A természetes boldogság nem az a fajta intenzív öröm, mint ami valamilyen régóta vágyott anyagi tárgy megszerzésekor tapasztalható. Sokkal inkább a vágytól mentes béke és a teljesség érzése. Merthogy ez egy természetes hatóerő, egy egész idő alatt fennálló gyönyörűség, akár ébren vagyunk, akár álmodunk, akár mélyen alszunk. A boldogság vagy üdvösség az az állandó háttér, amely előtt életünk játékának a változó jelenetei játszódnak. Ki élvezi akkor ezt a boldogságot? Senki sem élvezi. A tudatosság ön-tudomása az, amely maga a boldogság. Semmilyen külső dologra nincs szükség. Önmagától ragyog.
Annak a személynek a számára, aki felismerte az igazságot, aki megvilágosodott, az élet élvezete vagy öröme az „én” nem-létezésének a tudomásából származik. Ez a személy tudatában van saját, az individuális „én” korlátozásától való szabadságának, amely „én” azelőtt a rabság oka volt. Az ilyen személy számára maga a létezés öröme az, amely valóságos és élő. Nincs jövőbeni eredmények iránti elvárás, vagy a múlthoz való ragaszkodás. Harmóniában él az egyetemes tudatosság örömével, amely mindig ott van a háttérben, és nem azonosul a világ játékának múló eseményeivel és körülményeivel. Mindazonáltal, nem a személy, aki élvez. A tudatosság öntudomása az, ami az élvezet.
Az úgynevezett „felébredett személy” valójában egyáltalán nem személy. Az ő esetében már csak az egyetemes tudatosság aktív. Minden egó, vagy személyiség csupán gyakorlatok célokat szolgál, és látszólagos tevékenységei nem az individuális entitás tevékenységei. Az individuális entitás, vagy „lélek” nem bír abszolút létezéssel, hiszen semmi nincs, csak mindenkor a tiszta, egyetemes tudatosság. Mindazonáltal az individuális lélek viszonylagos létezéssel bír, az elmében megjelenő „én vagyok” vagy „én létezem” gondolat miatt. Ez a gondolat elsősorban az „én lenni vágyom” kifejezése, amely a tudatosság velejárója, és amely azon mechanizmus, amelyen keresztül a tudat végtelen számú formában megnyilvánítja önmagát. Az emberi lélek a tudatosság kifejeződése, Isten akaratának a közvetítője, a szeretet megtestesülése. A testben való létezés vágya miatt jelenik meg, és mindaddig fennmarad, amíg a vágy fennáll. A lélek lenni vágyása eredményezi a születést, és az „én vagyok” fogalom eredményezi az elkülönült individuumként való létezés érzését. Ebben az állapotban lehet, hogy a lélek valamilyen vallást, vagy spirituális tanulmányokat végez, hogy elérje „Istent”, amit szintén elkülönült entitásnak gondol. Végül, és rendszerint hosszas keresést követően, megszülethet a megértés, a tudatosság azon kifejezésében, hogy keresésének célja önmaga. Ebben a pillanatban, amely a különböző tradíciókban „önmegvalósításként”, „megvilágosodásként”, vagy „felébredésként” ismert, az individuális lélek valójában megszűnik létezni (tulajdonképpen, mint elkülönült entitás, soha nem is létezett), és az individuális létezés illuzórikus érzése beleolvad az univerzális tudatosság valódi létezésébe.
Az ön-keresés folyamatában a tudatosság hatékonyan álcázza önmagát, önmagához vonzva önmagát, annak érdekében, hogy végül feltárja önmagát önmagának. Így tehát, a tudatosságban két áramlat van: az egyik megnyilvánuló és kifelé áramló, a finomabb felől a durvább felé irányuló, a másik megszüntető, és visszafelé áramló, a durvább felől a finomabb felé irányuló. A tudatosság önmagát önmaga felé vonzza, a hasonló a hasonlót vonzza princípiumnak megfelelően. A látszólagosan individuális lélek nem más, mint a tudatosság maga, csak az „én” fogalma által lekorlátozva. A tudatosság lehetőség szerint a fény, a harmónia és a szépség felé mozog. Természetes módon vonzódik e pozitív aspektusok felé, mivel ezek az ő saját természetének az aspektusai, amelyek lehetőség szerint mindenhol, és mindenkor megnyilvánulnak. Az igazi vallásosság ezért mindig felemelő jellegű. A finomabb, kifinomultabb érzelmek alkotják. A jóság és együttérzés érzése többé-kevésbé a lét alapjául szolgáló egységről való részleges tudomáson alapul. E tudomás mindenkire jellemző bizonyos mértékben, de van, akik jobban tudatában vannak, mint mások. Minél inkább érezzük ezeket a pozitív érzelmeket, annál közelebb állunk valódi természetünkhöz, és annál boldogabbak leszünk.
A tudatosság az emberi lényben állandóan, egyfajta differenciálatlan érzékenységként van jelen, amelyben nincs „kívül” vagy „belül”. A létezés egységébe való ideiglenes bepillantások része mindenki tapasztalatainak, és természetesen azok tapasztalatainak is része, akik a spirituális utat követik. E tapasztalatok nélkül nem tudnánk, merre kell menni, és nem éreznénk elegendő ösztönzést sem, hogy a spirituális út követését a legfontosabb dolgunknak tekintsük.
Isten, az Abszolút, teszi lehetővé a tudatosság ereje közvetítésével, az univerzum sokrétű megjelenését Önmagán belül, és vonja vissza ugyanakkor a megnyilvánult elemeket az Ő saját lényébe. Az univerzum elemeinek ez az alászállása-felemelkedése, illetve kivetítése-visszavonása egy természetes folyamat, amely az Abszolút Valóság zavartalan egységén belül történik, akár a légzés, az emberi szervezetben.

<table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"> <tbody> <tr> <td><hr> </td> <td> </td> <td> </td> </tr> </tbody> </table> <table border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr> <td align="left" valign="top">8</td> <td>Ezért is mondjuk, hogy a tudatosság az imádó, ugyanúgy, mint az imádat tárgya. Az egyén Azzá válik, vagy még pontosabban, az egyén ráébred, hogy már Az.</td> </tr> <tr> <td style="vertical-align: top;">9</td> <td style="vertical-align: top;">Erre az igazságra rá kell ébredni. Nem elegendő pusztán tudni róla, mint ahogy egy tárgyról tudunk.</td></tr></tbody></table>
 

V.T.

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem egy hétköznapi ember sehogy!

A mai hétköznapi emberek annyira elmerültek az elmében, hogy nem is sejtik azt, hogy azon túl is létezik valami.

Lehet, hogy saját magukon túl is keresnek egy felsőbb hatalmat, hisznek Istenben, de azt is saját képükre formálták, így az "elmeszerűvé" tették.

Szerintem az olyanok, akik az "Önvalót" és nem ezt az elmeszerű Istent keresik, előző életeikben már nagyon sok útat bejártak és megtapasztaltak. Úgy látszik, hogy ők tanultak is ezekből a tapasztalatokból (ami úgy látszik nem igazán jellemző, mert sokan életeken át ugyanabban a körben mozognak), mert lezártak bizonyos lehetőségeket a mostani életükben.
Ez a hétköznapjaikban úgy jelentkezhet, hogy vannak dolgok, amelyek abszolút nem vonzzák őket, vagy belekóstolnak és hamar eldöntik, hogy "na ez nem nekem való".

Vannak azonban olyan lehetőségek, amelyek maguktól megjelennek az életükben, szinte ki sem kerülhetik azokat.

Így kezdtem el én is ön-kutatással foglalkozni.

Ez vezetett el először a belső csendhez, amit csak úgy lehet leírni, hogy az elme elnyugvása, amit nem erőszakkal, tehát nek koncentrációval, mantrázással stb érsz el.

Persze az elme az nem csendesedik el egyik pillanatról a másikra, a gyakorlás kezdetén még sokáig termeli a gondolatokat.
Ilyenkor az ember csak megfigyeli ezt a működést, anélkül, hogy azonosulna a felmerülő gondolataival. Ekkor alakul ki a Tanuskodó jelenlét, ami által ismerhető meg igazán az elme működése.


Végül az elme teljesen megtisztul a gondolatoktól.
Ilyenkor az elme önmagában nyugszik és csak a vagyok a Lét érzése tölti ki az embert teljesen.

Az ön-kutatás során nem a spirituális élményeket keresi az ember, nem a szeretet áradását, a misztikus megvilágosodást, vagy bármilyen pozitív élményt. Sokan beleragadnak ebbe, azt hiszik, hogy ez a csúcs. Ezek azonban mind az elme által létrehozott dolgok, így az elméhez tartoznak.

Na én még nem merültem teljesen bele, nem ébredtem fel teljesen, de ébredezek. Így leírni nem tudom, hogy milyen érzés ez, de ha érzésként írom le, akkor "hazudok", mivel az érzések és gondolatok is az elméhez tartoznak.

Ez személyes ügy, át kell élni!

" Szerintem egy hétköznapi ember sehogy!"
Hat ez nem jo hir:)

Azert kerdeztem csak mert akkor ahogy leirtad a Tanuskodo Jelenletet ezt mat tobbszor sikerult megtapasztalnom.Bar az hozza tartozik hogy ebbe az allapotban ott tartani magam nem egyszeru.Gondolom itt az ego jatszik nagy szerepet.Amikor eloszor jutottam el ide akkor igen kettos erzesem volt vele kapcsolatban.Ez eloszor egy pillanat volt(talan?).Elsore egy hatalmas energia mozgast figyeltem meg es vele szinte egybol jott egy "panik" erzes is.Es ezaltal "le is jottem" az allapotrol.De meg is ereztem valami keztetest hogy ujra probaljam meg ezt az allapotot elerni.Azota mar tobbet tudok benne lenni de meg mindig nem vagyok onfeledt:)Gondolom az egom erzi hogy igen vekony jegen all.De egyszeruen nem tudom meg maximalisan jonak mondani hiszen van bennem felsz meg ami nem engedi hogy teljesen atadjam magam neki.Viszont mielott megtapasztaltam volna ezt elotte egy jopar meditalas kozben mintha felkeszitettem volna magam erre az utazasra.Kulonfele "filmek" peregtek le elottem,amit akkor nem is fogtam fel hogy miert is jottek:)Eleg volt akkor maga az elmeny amit adott.De igy visszagondolva az egeszet mintha egy elore megtervezett menet szerint zajlodott volna.Eloszor jott egy akvarium kep belulrol (az aljarol neztem fel) halak jobbra-balra uszkaltak majd a halak eltuntek es csak erzelmek uszkaltak.(szeretet,harag,irigyseg stb...)Viszont amelyikre odafigyeltem azt egybol ereztem.Megmutatta hogy ezek az erzesek nem en vagyok.Ez volt az elso.A masik alkalommal meg egy fonal gombolyag kozepen talaltam magam es ott a fonalak az erzelmi szalakat szimbolizaltak hogy az eddigi eletemben(lehet hogy az elozoekben is) milyen erzeseket tapasztaltam es vilagossa valt hogy nem a kulso dolgok jelentik az erteket hanem ezek a szalak.Es a kulso csak segedeszkoz hogy atelhessuk a belsoket.valami ilyesmi volt.Es par alkalommal kovetkezore pedig jott a Tanuskodo Jelenlet.Ezert ertem mintha elore megtervezett lett volna:)Bar ebben az allapotban akkor lennek "stabil" ha minden szalat eltudnek engedni, gondolom azert van bennem felsz mert az egomnak ez igen nem tetszik.


"Az ön-kutató azonban az elme (tehát az ego) forrásában, az Önvalóban akar belemerülni, így elveti ezeket az élményeket is."

Az on-kutatast pont ezert kezdtem el.Magadban valo utazast tartom egyebkent a legjobb modszernek.
 
Oldal tetejére