Anikó egyértelműen elismert jó hangú jó tempójú olvasó, semmi éles hang.
De nem,ezért jöttem hanem
Egy igazi intellektuális, csavaros rejtélyes,
Tele háttér titkokat jól ismerő író
Fellebbentett szürke zóna bemutatással
Mesterkém játszmát hallgatok.
Csodásan tud írni ilyet, alig van pofozkodás mégis dermesztően feszült
Az író
Frederick Forsyth Edgar Allan Poe-díjas
A kémregény címe:
A negyedik jegyzőkönyv
filmen: A negyedik záradék
A tartalma egy meghalt csodás könyvismertetőtől
Legeza Ilona
A kémregény 1987-ben játszódik, de Forsyth még 1984-ben írta, tehát az
SZKP nagyhatalmú főtitkára, aki rengeteg jelből kikövetkeztethetően Andropov, akit a valósággal ellentétesen a regénybeli szovjet orvosoknak sikerült életbem tartaniuk. Ez az elképzelt főtitkár szeretné elérni, hogy 1987-ben a brit választásokat a munkáspárt nyerje meg, majd a párt baloldali elkötelezettségű tagjai hajtsák végre a lenini típusú fordulatot és kiáltsák ki a proletárdiktatúrát. Ezt a választási győzelmet segítendő egy titkos bizottság kidolgoz egy különös tervet.
A titkos terv annyira titkos hogy annak végrehajtásából még a
KGB-t is kizárják, a terv egyszemélyű koordinátora Kim Philby, a híres-hírhedt angol sztárkém, aki akkor már hosszú ideje Moszkvában él. A nagyszabású terv lényege, hogy a Szovjetunióból egy kisebb méretű atombombát alkatrészként Angliába csempésznek, majd az összeszerelés után egy amerikai repülőtámaszpont közvetlen közelében felrobbantják. A robbanás nyomán - így spekulálnak a terv készítői - a baloldali békemozgalmak nagyon megerősödnek, mert íme kiderül, hogy az ilyen katasztrófák megakadályozására az egyetlen mód az egyoldalú nukleáris leszerelés, hiszen most is véletlenül robbant fel az amerikaiak atombombája amellyel a repülőgépek fel vannak szerelve.
A terv végrehajtása szép sorrendben folydogál, de az angol kémelhárítás nem túlságosan magas rangú tisztje, bizonyos Preston gyanút fog, s ezzel elkezdődik a titkos hajsza, amely végül is a sötét szándékú terv bukásához vezet.
A végig nagyfeszültségű kémregényben az író mesterien keveri a valós és a kitalált tényeket.
A könyvet fel fogom tölteni:
#715
De ez nem való mindenkinek csak a jó hallgatóknak
ez nem fantassy ez nem ezoteria
Ez szövevényes kémregény
Csak az arra avatottak hallgassák
Frederick Forsyth ebben a – 80-as években játszódó – briliáns regényében a szovjet és a brit titkosszolgálat ravasz, kegyetlen és hallatlanul izgalmas párharcának egy fejezetét villantja fel. A Nagy-Britannia aláásására irányuló pokoli terv tulajdonképpen nem is a KGB Első (hírszerzési) Főcsoportfőnökségétől indul ki, hanem a szovjet titkosszolgálat volt fejétől, az SZKP KB tolószékhez kötött, idős főtitkárától, akiben nem nehéz felismerni Jurij Andropovot. Ragyogóan kiképzett „végrehajtójánál”, Petrovszkij őrnagynál talán csak az MI5 (a brit elárítás) és az annál is titkosabb MI6, más néven a SIS (vagyis a Secret Intelligence Service, a hírszerzés) emberei leleményesebbek. Rajtuk kívül feltűnnek a regényben az amerikai, a dél-afrikai, a nyugatnémet, a csehszlovák, a lengyel titkosszolgálatok ügynökei, futárai, összekötői is. Forsyth belülről ismeri ezt a világot: a londoni Charles Streeten található brit biztonsági szolgálatot csakúgy, mint a szovjet hírszerzés Moszkva melletti, jaszenyevói központját. A tét nem csekély: az atomsorompó-szerződéshez csatolt jegyzőkönyv betartatásától, illetve megsértésétől százezrek élete függhet. A tucatnyi országban példátlan népszerűségi rekordokat felállító bestseller.