Küldetéses Gyermekek: Autisták és Indigók

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Nehézfém mérgezés és gomba fertõzés

Hosszú évek óta közismert tény, hogy az európai lakosság tekintélyes százalékánál a vastagbél flórája igen kedvezõtlen állapotban van, mi több, a bélflórát sok esetben szabályosan kiszorítják a gombák. A lakosság többségében kimutatható a Candida albicans vagy más gombafertõzés. Thomas Rau orvos szerint ez igen súlyos egészségügyi gondokhoz vezet.

A bél gombás fertözésének tünetei:

A nyálkahártya tünetek: krónikus arcüreggyulladás , bronchitis , asztma, fertõzésekre való hajlam, mandula gyulladás, kiütések a szájban, a szájszögletek berepedezése, a nyálkahártya lichen ruber szerû elváltozása.-
Gyomor és emésztési problémák, vastagbél gyulladások, colitis .-

Hólyag -, hüvely - és prosztata gyulladás ok, végbél ekcéma, a végbél nedvedzése, berepedezése.-
izületi bántalmak, lágyrész-reumatizmus, fájdalmas izom - csomók a túlsavasodással összefüggésben.-
Neurológiai tünetk, például koncentrációs zavar ok, szédülés , fejfájás , idegfájdalmak , látási zavarok, szemfájás , remegés –
Vegetatív zavar ok: izzadás , szívritmuszavar , alvászavar ok , depresszió , hangulatzavar ok , hasgörcsök .-
A Candida -fertõzés elsõ jele a fáradtság , bágyadtság , kedvetlen ség és az erõs fölfúvódás , fõként édes ételek fogyasztása után. A has gyakran úgy fölpuffad , mint a léggömb.

A gombafertõzésrõl a nyugati orvostudomány hosszú idõn át nem vett tudomást, vagy csak Nystatinnal kezelte, vagy más, alternatív gombaellenes szerekkel, amelyeknek mind az volt a célja, hogy a gombát megsemmisítsék. A gomba azonban néhány hét múltán általában újra megjelent, így kénytelenek vol- tak megállapítani, hogy a kezelés kizárólag a tünetekre irányul és nem érinti a tényleges okot. Dr. Thomas Rau, dr. Friedrich Klinghardt és mások vizsgálatai az utóbbi tíz évben kimutatták, hogy a gombafertõzés csaknem minden esetben nehézfémmérgezés eredménye. A fölsorolt tünetek mindenképpen megegyeznek a nehézfémmérgezés tüneteivel. A nehézfémek közül legelsõsorban a fogtöméshez használatosak jönnek szóba, mint az amalgám és a palládium. A marburgi természetgyógyászati intézet egy amalgám vizsgálat során megállapította, hogya kísérleti személyek 90%-a szenved bélgombafertõzésben, amely csak akkor múlik el, ha a nehézfémeket kivezetik a szervezetbõl.
A nehézfémeket azért nevezzük így, mivel fajsúlyuk nehezebb, mint más fémeké. Ide soroljuk például a higany t, az ólmot, az aranyat, az ezüstöt, a kadmiumot, a kobaltot, a cint, a cinket, a vasat, a magnéziumot, a nikkelt és a rezet. Könnyûfém például az alumínium, a titán stb. A fémek némelyike természetes módon elõfordul szervezetünkben, például a vas és a réz megtaláható a vörösvértestekben és az enzimekben. Pajzsmirigyünknek szüksége van szelén re, az immunrendszernek cinkre, a magnéziumot pedig a fehérvérsejtekben és sok enzimben is megtalálhatjuk. Azokat a fémeket, amelyek kicsiny mennyiségben fordulnak elõ a szervezetünkben, nyomelemeknek nevezzük. Az elsavasodás kérdésénél a már említett (bázikus) fémeket kálium, kalcium, magnézium, nátrium és vas , amelyek nagyobb mennyiségben fordulnak elõ a szervezetben, egyszerûen "ásványi anyagok" néven emlegetjük, holott természetesen a nyomelemek is ásványi anyagok.
A nehézfémek a következõ módon kerülnek szervezetünkbe:
- A fogtömésekbõl, elsõsorban az amalgámból. .Tápanyagainkból és ivóvizünk- bõl, Kipufogógázokból.
- Dohányzás által (kadmium)
- Fémföldolgozó foglalkozásoknál (por és gõzök).
- Festõ és lakkozómúhelyekben (fémgõzök).
- Oltásokkal.
A higany a következõ módokon kerülhet szervezetünkbe Az egészségügyi világszervezet (WHO) adatai.
- Belélegzett levegõvel, ivóvízzel, egyéb italokkal: napi 0,2mikrogramm.
- Halakkal, tengeri állatokkal: 2,3 mikro gramm metil-higany.
- Egyéb élelmiszerekkel (permetezõanyagokkal) napi 0,3 mik-rogramm (szervet- len higany).
- Fogtömésekbõl: napi 3,8-21 mikrogramm (higanygõz).
A nehézfémek normális úton (segítség nélkül), vagyis a veséken és bélrendszer en át nehezen vagy egyáltalán nem üríthetõk ki, ezért elraktározódnak a szervezetben. Ha a vérben volnának, a szervezet megmérgezné önmagát, mivel megváltoznának a fehérvérsejtek. Ezért a vérbõl nem is lehet õket (valódi koncentrációjukban) kimutatni, csak amikor mobilizált állapotban vannak. Egy majomkísérlet során (Dániában, 1990-ben) radioaktívan megjelölt nehézfémeket alkalmaztak, és a legnagyobb lerakódásokat az emésztõszervekben, az állcsontban és a vesékben találták, de elõfordultak maradványok a tüdõben, a májban és az agyban is.
A nehézfémeket elsõsorban a fogtömésekbõl és a táplálékból vesszük föl. Például régóta ismert tény, hogy szinte minden hal nehézfémmel fertõzõdött. A rovarirtó szerek nagy többsége is tartalmaz néhány nehézfémet, az oltóanyagokban is található nehézfém, többnyire higany , például a tetanusz elleni oltószerben, sõt a manapság használatos influenza elleni oltásokban is. Az " Influvacban ", " Infelxalban ", " Fluarixban " és " Mutagrip ben" mind szerepel higany tartalmú tartósítószer, a thiomersal. Nehézfém eket a bõrön át is föl vehetünk, például ha eltörik a lázmérõ, és bõrünk érintkezik a higannyal. A higany elpárolog, és légzés útján is föl veszünk belõle valamennyit. Igen sok gyógyszerben is van higany, például a vérnyomáscsökkentõ k szinte mindegyikében.
Az amalgámot már több mint 150 éve alkalmazzák a fogorvosok. Könnyen földolgozható és igen olcsó az elõállítása , ennek köszönheti népszerûségét. Körülbelül 50%-a higany, a többi ezüst , cin , cink , réz és más fémek. Csakhogy a higany erõsen mérgezõ , ráadásul a fölsorolt többi fém önmagában is mérgezõ lehet. Az amalgám használatát bevezetése, vagyis 1830 óta állandóan kritizálják, az Egyesült Allamokban 1840 és 1855 között betiltották. Igaz, az amalgám akkori összetétele nem egyezett meg a maival.
A neves tudós, Prof. dr. Alfred Stock már 1928-ban közzétette aggodalmait egy német szaklapban A higany és az amalgám fogtömés veszélyei címmel:
"A szerzõ két évvel ezelõtt saját tapasztalatából gyõzõdhetett meg az illékonysága miatt különösképpen alattomos méreg, azaz a higany régebben is ismert, ámde az idõk során csaknem feledésbe merült veszélyességérõl. Azóta több orvosi és fogorvosi vizsgálat ment végbe, elsõsorban a berlini Charité és Berlin város egészségügyi hivatalánakjóvoltából, amelyek igazolták a figyelmeztetés jogosságát. A higany tartós bevitele a szervezetbe akár egyezred milligrammnál is kisebb mennyiségekben rejtett mérgezést okoz, amelynek elsõ tünetei csak pszichés és idegi jellegûek ( kábultság , fejfájás , fáradtság , a munkakedv hiánya , lehangoltság , emlékezetzavarok ).
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Ismét autizmus-Kezelése 1.
Az autizmus kezelése: a jelen kihívása, egyben jövőnk szükséglete!




Kezelhetővé, és korai felismerés mellett akár gyógyíthatóvá vagy legalább tünetmentessé válhatna az autizmus – állítja Dr Ugrai Tamás belgyógyász szakorvos, aki 12.5 éves beteg kislánya miatt 8 éve elkötelezetten foglalkozik e napjainkban már hazánkban is járványügyi méreteket öltő megbetegedéssel. Előbb a családfunkciók globális pusztulására hívta fel a figyelmet, mely előbb-utóbb a családokban kezelhetetlen krízishelyzetet teremt és legtöbbször a család felbomlásához vezet. Másfél éve pedig azoknak a biokémiai eltéréseknek a háttérösszefüggéseivel, ezek kutatásával foglalkozik, amelyek a beteg gyermekeknél tapasztalhatók. Az ez irányú tudományos életben meghatározónak számító Magyar Autizmus Kutatóközpont adatai alapján ugyanis 2001- ben 20 ezerre, 2005 áprilisában mintegy ötvenezerre tette Dr Balázs Anna, a Kutatóközpont Vezetője az autisták számát, (négy év alatt 30 ezres növekedés) az ütem folyamatosan nő. Az évi 97 ezer gyermekszülésből ez minimum 7%-os megbetegedést jelent. Ez a robbanásszerü növekedése az autizmusnak pusztító következményekkel van a családokra, közösségekre az egész országban. Az autista gyermeket nevelő családok nagy érzelmi és anyagi nehézségekkel néznek szembe mikor gondoskodnak gyermekeikről.
A riasztó számok és a gyerekek bizonyító erejű független párizsi labor vizeletminta vizsgálati eredményei ellenére a székesfehérvári orvostól a magyar tudományos élet először próbált elhatárolódni, kétségbe vonva a magatartászavar mögött álló biokémiai - immunológiai összefüggéseket. Egyéni érdekek vagy a konzervatív nézetekből eredő falak jelenthetik az akadályt, vélekedik az orvos. Akkor és jelenleg is, a most említett okok miatt negyedév - félév kell, mire egy új szemlélet megértésre talál.


Ám Ugrai doktor kitartásával kétszer már áttörte a betonfalakat! Mindkét alkalommal ebben a szülők is jelentős szerepet játszottak.

Először javaslatára egy évvel ezelőtt, a médiában tett bejelentésétől számítottan két hónap alatt kivonták a gyermekkori higanytartalmú védőoltásokat, mert ismertté vált a szülők előtt is, hogy a higany több nemzetközi tanulmány és az Amerikai Kormány állásfoglalása szerint olyan idegméreg, mely az arra érzékeny gyermekeknél felelőssé tehető az autizmus kialakulásáért.

Közel hatvan éven át a magyar álláspont szociális, érzékelési, viselkedési kommunikációs, tanulási és beszédzavarként jelölte meg, vagyis tünetcsoportosításként írta le az autizmust, és csupán a viselkedészavar pedagógiai módszerekkel történő korrekciójára törekedett. Az autizmus kezeléséről alkotott nézeteknek ez volt a több mint félévszázadon át tartó első fázisa


Belgyógyászként, kislánya betegségéből eredően másfél éve összeszedte és rendszerezte a világ minden pontjáról a betegséggel kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeket. Az orvosi szakirodalomban megfelelő mennyiségű adat áll rendelkezésre, ami alátámasztja, hogy az autizmust biológiai, orvosi problémaként kell kezelni, magyarázza az orvos.


Étrendi megszorítással kiléphetnek a némaságból


A hagyományos autista pedagógia mellett ma már elfogadottnak számító második lépcsőfok a a glutein (gabonafehérje)-, és kazeinmentes (tejfehérje) diéta. Ez a Magyarországon még újnak számító tüneti kezelési mód, sajnos rendkívül drága, így csak a legtehetősebb szülők engedhetik meg maguknak. Csak a legegyszerűbb példánál maradva egy gluténmentes zsemle 190, míg egy sima 12 forint. Mivel az autizmus hivatalosan ma még viselkedési zavar, nem betegség, nincs hozzá gyógymód. A diéta sem minősülhet annak, ezért az Országos Egészségpénztár által sem támogatható.

A Johnson&Johnson kutatói kimutattak az autista gyermekek vizeletében egy rendkívül mérgező összetevőt a dermorphint. Ez az anyag a természetben csak egy helyen fordul elő - ez az amazonas-i mérges fullánkos béka mérge. Tízmilliószor erősebb és mérgezőbb a morfiumnál. Az autisták állandó kábítószer hatás alatt állnak. Ők alkotják ma a legfiatalabb, idegrendszerüket folyamatosan károsító populációt. Az ópiátok romboló hatása már 20 éves korukra kiteljesedik, ezzel állapotuk véglegesé válik

Álláspontja szerint ha meg akarjuk találni a helyes gyógymódot, akkor először az okot kell megkeresnünk. Ezt most kell megtennünk, mielőtt csődbe megy az egészségügyi és az oktatási rendszerünk, és mielőtt nemzetünk még több gyermeke magába zárkózik ezzel a betegséggel. A nemzetgazdaságnak pedig ez évi 450 – 500 milliárd forint veszteséget jelent összességében.



Az áttörést az hozta meg, mikor Csilla lánya Párizsban elkészítetett részletes vizsgálati eredményeit összevetette az amerikai kutatásokkal, majd sok ezer órányi a sok apró darabból végül összeállt a gyógyuláshoz szükséges elméleti rendszer. Az Ugrai-féle eredményekkel kapcsolatban azonban még felkészületlen a Magyar Autista Társaság (MAT). Ő azonban bízik benne, hogy mivel a külföldi kutatók elismerték már munkásságát, a magyar tudományos élet is előbb-utóbb befogadóbban viselkedik majd a módszerrel szemben. A doktor álláspontját alátámasztani látszik, hogy több alkalommal invitálták már az autizmus kutatásban élen járó Amerikai Egyesült Államokba. Ugrai a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: bár szívesen maradna itthon, de ha nem kap segítséget a tudós társadalomtól, kimegy, hogy a módszer gyakorlati alkalmazását semmi se hátráltathassa, hisz ezeknek a gyerekeknek minden nap számít, a kor előrehaladtával csökkennek gyógyulási esélyeik.

Keret:

Szigetemberek

A görög autosz szó azt jelenti: én. Az autizmust az érzékelés, a kommunikáció a viselkedés, valamint a szociális tanulási képesség zavara jellemzi.Saját belső világukban élnek. Ennek két kulcspontja a megszokottság és a biztonság. Az autizmust ezért úgy is nevezik: a lélek börtöne. Az autista nem érti a szociális elvárásokat, nehezen alakít ki kapcsolatokat, nem észleli megfelelően a többi ember érzéseit, súlyosabb esetben közömbös az emberek iránt, úgy kezeli őket, mintha tárgyak lennének.
Az autizmus az agyműködés fejlődési zavara. a személyiség egészét érinti a károsodás és végigkíséri az egész életet. Szellemi tevékenységük kiegyensúlyozatlan.
Az autista gyermek szereti a magányt, különösen kötődik megszokott tárgyakhoz, ellenáll minden változásnak, cselekvéseiben formális szertartásokat alakít ki. De megfigyelhetők kényszermozgások, bizarrériák is.
Hajlamosak váratlan dühkitörésekre, kiszámíthatatlan cselekedeteik miatt – 24 órás folyamatos felügyeletet, felnőve pedig az autisták 80-90%-a egész élethosszon át úgynevezett védett környezetet igényelnek. Számuk folyamatosan nő!
Az autisztikus állapot egy spektrum. A pólus egyik végén a nukleáris (kanneri) autisták állnak, ők a totál autisták, más szóval érzelmi vakok.


A befelé fordulás oka: az állandó kábítószeres állapot?


1./ Csilla nevű, súlyosan beteg, autista gyermekem diagnózishoz jutási joga, szülői állásponttól független alanyi jog. A párizsi labor leletek kivétel nélkül igazolták azt, hogy az autista gyermekek a szervezetükben uralkodó immunológiai eredetű bélfelszívódási zavarok, kóros mértékű szerves vegyületek – nehézfémek lerakódása, továbbá az ebből eredő anyagcserezavarok és az idegimmunrendszer rendellenes működése miatt egy lassú haldoklási folyamat áldozatai biológiai értelemben. Jogi értelemben ez nem más, mint passzív eutanázia.
2./ A diagnózisra épülő gyógykezelés szükségességét a Magyar Köztársaság Alkotmánya, a New Yorki Nemzetközi Gyermekvédelmi Egyezmény, a Magyar Gyermekvédelmi Törvény és az "Autizmusban szenvedő személyek jogi chartája 1992" egyértelműen kimondják, és ezek végrehajtását a Magyar Kormány 1991. november 6-tól "a bíróságok, a közigazgatási hatóságok" (3. cikk 1. pont) és az ezzel kapcsolatos intézményi struktúrák felé kötelezően előírják. Ezek megsértésének következményeit is taralmazzák a törvények, az Országgyűlési Biztos feladatellátási körének és jelentési kötelezettségének meghatározása értelmében.

3./ Csilla kislányom párizsi laborvizsgálatainak eredményei azonnali terápiás beavatkozás elrendelését és elkezdését teszik indokolttá a törvényesség oldaláról nézve. Ezek a laborvizsgálatok igazolják ugyanis a következőket:
a) a gyermekben folyamatosan jelentős mennyiségű ópiát (morfin származék) keletkezik, ami olyan mértékű, hogy a kábítószer élvezőknél ilyen szint esetén kényszer gyógykezelést rendelnek el.
b) a felszabaduló úgynevezett egyéb étrendi ópiátok magyarázzák a figyelemzavart, a hiperaktivitást és az életkor előrehaladtával egyre fokozódó agressziót. Ez az ami miatt gyermekünk záros határidőn belül kikerül a gyermekotthonból, hasonlóan a többi autista fiatalhoz képest, mert a szervezetük képzi az ott kapott táplálékokból ezeket az ópiátokat.
c) a gyermeknek fokozottan áteresztő a bélrendszere, ami szintén amellett szól, hogy különleges étrendre van szüksége.
d.) abnormis, baktérium és gomba összetétel van a bélrendszerében.
e.) a több komponensű vitaminhiány miatt a központi anyagcsere folyamatában részleges blokkolódások állnak fent.
f.) beteg a gyermek immunrendszere.
g.) a megengedettnél nagyobb mértékű higanyszint mutatható ki a szervezetében.

4./Továbbá a feltárt immunológiai rendszerbetegsége a soron következő MMR (mumpsz-kanyaró-rózsahimlő) újraoltás alapos megfontolását: célzott immunológiai vizsgálatok elvégzését teszik szükségessé egy – ennek hiányában – esetlegesen kifejlődő autoimmun agresszív, az idegrendszer anatómiai-funkcionális, inreverzibilis, gyors szellemi leépüléssel járó, halálos kimenetelű károsodását okozó kórfolyamat következtében (lsd. csatolt melléklet: "Védőoltásokról pro és kontra"). Az erre vonatkozó aggodalmamat Magyarország ez irányú szakmai vezetői, professzorai egytől egyig megerősítették.

5./ A gyermek állapotrosszabbodása kezeletlen esetben szükségszerűen a gyermek elmeszociális otthoni elhelyezéséhez vezet, amibe egy autista személy rövid időn belül belepusztul. Csilla lányomnál ez a tendencia megfigyelhető, melyet a 2005. január 27-i osztályfőnöki vélemény tartalmaz. Az ott leírt második tanórától mindennap kialakuló negatív magatartásváltozás egyértelműen alátámasztja az étkezést követő morfinszerű anyagok termelődését, és a központi idegrendszerbe jutását a gyermek szervezetében.
A gyermek 2005 áprilisában egy teljes délutánon át a törött lábközépcsontján szaladgált, annyira nem érzi a fájdalmat az idegrendszerét romboló étrendi ópiáthatás miatt.


A Párizsi vizsgálatok, sok-sok labordokumentummal alátámasztották, hogy Csilla kislányom súlyosan beteg. Folyamatosan mérgezett állapotban van, ami Magyarországon még kevésbé ismert immunológiai eredetű. Súlyos, maradandó idegrendszeri károsodást okozó az általam és most már Dr. Büki György - Budapest Heim Pál kórház gyermek neurológusa, egyben DAN doktori ismeretekkel rendelkező - által is ismert kórós bélfelszívódási, és szintén kórós anyagcsere folyamatok által. A komplex kezelési folyamat szakmai ismereteivel, ma még rutinszerűen és szakmai teljességében nem rendelkeznek a magyar orvosok.
Csilla kislányom biológiailag haldoklik. Jelen állapota jogi szempontból aktív és passzív eutanázia.

2005. júliusában az Országos Tiszti Főorvos Úr, Dr. Bújdosó László és 4 munkatársának jelenlétében történt szakmai megbeszélés melyről jegyzőkönyvszerű emlékeztető készült, az általam szükségesnek tartott szakmai teendők rögzítésével. Főorvos Úr is aláírta (a becsatolt iratok tartalmazzák). Előtte Hiller István pártelnök irodájában készült hasonló jegyzőkönyvszerű emlékeztető, aminek az eredményét az egész ország ismeri: 2006. januártól nem oltanak gyermekeket higany tartalmú védőoltással.
Magyarország részéről egyedül voltam, - az amerikai és az olasz szakemberek mellett – abban a háromfős bizottságban, akik autista gyermekeket vizsgáltuk, és láttuk el szakmai tanácsokkal szüleit.
Az autista gyerekek folyamatos opiát mérgezettségi kérdése az általam hazánkban ismertté tett tudásrendszerre, 2005 augusztus 30-án életre hívott szakmai és legfelsőbb politikai vezetés által támogatott alapítvány (MA) céltudatos munkájának eredményeként az Ombudsman előtt van, tárgyalják. Hiszen jelenleg több tízezer gyermek folyamatos komplex mérgezettségi állapotáról van szó.
De ezen kívül ezek a gyermekek csecsemő illetve kora kisgyermek kórtól higany, továbbá a szervezetüket romboló állandósult pszichostimuláns, tejsav- citromsav mérgezésben valamint nukleinsav (örökítő anyag) anyagcsere zavarban ezen belül állandó hallucinogén hatás alatt élnek. Ezen kívül bélfelszívódási zavaruk van (a Magyar ATV műsorban ez elhangzott), rendkívül súlyos vitamin és ásványi anyag hiányuk, ami a központi anyagcsere folyamatok állandosult, blokkolt állapotát tartják fenn (citromsav, tejsav, piroszőlősav pontokon). Ezeken kívül súlyos mikrobiológiai megbetegedésük igazolódott. a bélflórájuk baktérium és gomba összetételében a független Párizsi laborvizsgálatok alapján. Továbbá a kóros mértékű méreganyag lerakódás, – szerves kémiai vegyületek és a nehéz fémeket (higany-ólom illetően) – ami miatt egyre mérgezettebb állapotba kerülnek.
Mindezek Csilla kislányomra is érvényesek. Túl mindezeken még súlyos immun és autoimmun megbetegedésben is szenvednek ezek a gyermekek, melynek célpontja a központi idegrendszerük, annak idegsejtjei, és az őket behüvelyező velőshüvely sejtek. Hogyha ez az autoagresszív immunfolyamat valamilyen külső tényező által aktiválódik, (pl. a 11 éves kori mumpsz-kanyaró-rózsahimlő újraoltás) annak súlyos központi idegrendszeri regressziós, sőt akár halálos következménye is lehet.
A biomedikális gyógymód (MTA gyermekgyógyászat, pszichiátria és politikai vezetés által elfogadottak) ha bevezetésre kerül, illetve teljes mértékben elterjed hazánkban, kb 500-700 millió forint takarítható meg évente a nemzetgazdaságnak.

Csilla kislányom számára ópiátmentes, emberi életet kívánok biztosítani egy mintaértékű, legkorszerűbb, leghumánusabb és nemzetgazdaságilag legtakarékosabb autista foglalkoztató életre hívásával!


Autista beteg Csilla kislányom egy olyan biokémiai haldoklási folyamat áldozata, melyből ma már menthetők az autisták. Ezt 2006. február 13-tól hazánkban a Heim Pál Kórházban amerikai, autizmusban specialista professzorok segítségével a Belügyminisztérium, a Parlament alelnökei (Harrach Péter és Mandur László) az MTA támogatásával Prof. Leel-Őssy Lóránt és Prof. Füredi János neuropszichiáterek bevezettük: megindult az autizmusban szenvedő gyermekek mentése.

1./ Az autizmus kezelésének körülbelül egy évtizede kidolgozott és eredményes gyógyítási módszere van:

a./ Különleges étrend: glutén-kazeinmentes ételek alkalmazását jelenti
b./Tápanyagkiegészítők alkalmazása: a hiányzó ásványi anyagok, vitaminok enzimalkotók bevitele
c./ A lerakódott szerves vegyületek és nehézfémek kivezetése a szervezetből
d./ Egyénre szabott pedagógiai fejlesztés

2./ A most említett terápiák eredményessége alátámasztott, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem hazai szakértői vélemények által is (utalok a Miskolci Autista Intézet nyilatkozatára, és a 2006. február 7-i RTL Fókuszban bemutatott dokumentum filmre).

3./ A Heim Pál Kórházban 2006. február 13-tól folyamatos autista szakrendelés folyik. Minden hónapban egy héten át a Belügyminisztérium által támogatottan Magyarországra utazó amerikai vezető autista specifikus professzorok-orvosok vizsgálják a beteg gyermekeket. A vizsgálatok és a terápiás javaslatok az általam Magyarországon ismertté és elfogadottá tett, úgynevezett DAN módszertan alapján történnek.

4./ Ezzel a módszerrel gyógyulttá, illetve tünetmentessé tehetőek az autista gyerekek, illetve állapotukban jelentős javulás érhető el. Ezt az Amerikában közel 10 éve alkalmazott, igen eredményes kezelési gyakorlatot ismerte meg az ország szülői tábora, a szakmai – tudományos élet és a politikai vezetés: a Magyar Tudományos Akadémia, a gyermekgyógyászat, a pszichiátria. Erre a tudásrendszerre 2006. augusztus 30-án a Parlamentben megalakult a Magyar Autizmus Alapítvány, melynek két politikai védnöke Harrach Péter és Mandur László parlamenti alelnökök. Az alapító tagok sorában az MTA részéről két neuropszichiáter professzor: prof. Leel-Őssy Lóránt és prof. Füredi János nevesíthetők. Harrach Péter alelnök Úr, Leel-Őssy Lóránt professzor Úr Koltai Róbert színművész Úrral személyesen gratuláltak nekem az Alapítvány szakmai bázisának megteremtéséért (ezt videó felvétel őrzi) Leel-Őssy Lóránt professzor Úr hozzátette még azt is, hogy négy hónappal azelőtt, amikor fogadott a lakásán és beszélgettünk a MA Alapítvány megalakítási tervéről, Ő már akkor tudta, hogy ez sikerülni fog.

5./ A gyermekgyógyászati szakma részéről egyrészt a Heim Pál Kórház igazgató főorvosa, Dr. Harmath György, másrészt a Budaörsi Egészségügyi Központ igazgató főorvosa, Dr. Kovács Attila bekapcsolódásával vált végre Magyarországon is egészségügyi programmá az autizmus problematikája.

Álláspontom szerint Magyarország jövője érdekében a gyermekek mentését az autizmus börtönéből minden eszközzel (jogi, egészségügyi, társadalmi összefogással) támogatni kell! Hogyha a megkezdett biomedikális út kiteljesedik Magyarországon, ez egyrészt sok-sok családban állítja vissza a harmóniát és a boldogságot, másrészt a nemzetgazdaságnak több száz milliárd forint megtakarítást jelent évente. Mindamellett az ide vonatkozó hazai és nemzetközi gyermekvédelmi törvényekben előírt gyermeki jogok teljesebb körű megvalósítása, illetve védelme irányába teszünk egy nagy lépést azzal, hogy a magyarországi élvonalbeli orvosi gondolkodást, szakmán belüli összefüggések keresését a törvények betartásával a jogi apparátus támogatni igyekszik.


Az autista alig vagy egyáltalán nem beszél. Hangulata szélsőségesen ingadozó, a kacagástól a dühödt agresszióig változhat. Reakciójuk többször igen lassú. Mely a szintetikus kábítószeres bódulathoz hasonlatos.
„Csilla egy évvel ezelőtt eltörte a kislábujjához vezető lábközép csontját. Fájdalmat egyáltalán nem érzett, azon szaladgált egész nap. Csak másnap reggel kezdte húzni a lábát. A fájdalomérzet teljes hiányáért, a szervezetében kimutatott természetes úton termelődő opiát drasztikusan magas jelenléte a felelős.”– nyilatkozta Ugrai doktor
Ilyen „mámoros” lomhaság bénítja és rombolja folyamaton a Csilla többi sorstársának központi idegrendszerét is. A kényszerű drogfüggőség kóros anyagcsere folyamat következménye. Az autistákban ugyanis lecsökkent egy kofaktornak neveznek enzimalkotó. Ez a „slusszkulcs”, ami működésbe hozza azokat az enzimeket, mely bizonyos aminosavak átalakításáért felelősek. Ez a hiányzó vegyület kb 20-25 éve szintetikusan is létezik, a gyakorlatban biokémiai kísérletekre használják.

A szóban forgó autistáknál a nem működő enzimek biztosítják az egészséges agy számára a központi idegrendszer ingerület átviteléhez szükséges biogén aminokat. A dopamint és a szerotonint. Ha ezek csökkent mértékben termelődnek, akkor egyrészt a központi idegrendszer fokozódó és egyre súlyosabb, károsodásával kell számolni. Többek között ez az oka annak, hogy az autisták szocializációra képtelenek.

Egy másik aminosav lebontási zavara folytán alakul ki a drogos bódulat. Ugyanis a rosszul működő rendszer savas anyagcsere termékeket produkál a bélben. Ez részben a bélben kóros baktérium és gombaflóra átalakulásához (Candida elszaporodásához) vezet, részben pedig a gabonafehérje és tejfehérje lebontását akadályozza meg. A megrekedt termék opiát hatású, ami az állandó erős kábítószert produkálja és gátolja az immunrendszer működését.


A higany kergeti őrületbe őket

Az autizmus kialakulásáért amerikai szakvélemény alapján, a szervezetbe került nehézfémek lerakódása, és a kóros ideg immunológiai működés a felelős. Az amerikai szakirodaloma és az USA kormányának állásfoglalása szerint a spontán autizmus kialakulásában a bajt a védőoltásokban tartósítószerként használt higany tartalmú thimerosal nevű anyag okozza az arra érzékeny gyermekeknél. Ez egy eddig fel nem ismert higanyszindróma.
„A vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a higanymérgezésben és az autizmusban a biokémiai, az immunológiai, az idegszerkezeti és idegélettani tulajdonságok hajszál pontosan megegyeznek.” – mondta Dr. Ugrai Tamás, belgyógyász tavaly márciusban az RTL klub müsorában.

A fenti szakvélemények elfogadtatását követően az ÁNTSZ 2005. május elejétől kivonatta a higanytartalmú gyermekkori védőoltásokat. A médiában nagy port kavaró ügy már akkor is lassan haladt, és sajátságos, hogy Hiller István kultuszminiszter politikai erejére is szükség volt ahhoz, hogy a megmerevedett szabályokon változtassanak.
Fekete Tamás fia is autista. Elismeréssel beszél Ugrai doktor eredményiről, és alig várja, hogy a legutóbbi „felfedezés” végre a gyakorlatban is alkalmazható legyen, hisz a család a gluténmentes diétához szükséges pénzt nem képes kigazdálkodni.
„2100 forint kilója a gluténmentes kenyérnek. Tamás állapota megkívánná, de nem tudjuk vállalni ezt az étkezési kritériumot. Pedig nálunk is minden rendben volt. Tamás egészséges kisfiúnak született. A rubeola és mumsz elleni kombinált oltás után azonban többször belázasodott és csak nagyon nehezen ment le a láza. Egyre csendesebb lett, és elzárkózó. Az állapota folyamatosan romlott. Mindenhova elvittük, de egyetlen szakorvos sem látott rajta semmiféle kóros elváltozást. Az Autizmus központban mondták meg, mi is a baj. Reméljük hamarosan gyógyszer lesz az Ugrai doktor-féle anyagból, mert ezzel beindítható lesz az az enzim is, ami miatt ma még szükség lenne a diétára.”– nyilatkozta Fekete János.

„A tüneti kezelés helyett az okokat szüntessük meg!”

„Miután megtaláltuk a hiányzó slusszkulcsot, be kell jutatnia betegek szervezetébe. A „motor” beindításához azonban a szükséges üzemi hőmérsékletre is szükség van, ezért ezt a feltételt a gyógyszer kialakításánál figyelembe kell venni. Tárgyalásokat folytatok egy magyar gyógyszercéggel, akik partnerként kezelnek.”


A svédországi Uppsala Egyetem PET-Centrumának idegosztályán 2005. októberében minden eddigi kutatást felülmúló eredményeket értek el. 12 autizmussal diagnosztizált 4 és 7 éves kor közötti gyermek vett részt a kezelésben fél éven át. Három havonta értékeléseket készítettek, az eredmények kis szórás mellett szignifikáns javulást mutattak a szociális interakció, a kommunikáció és a sztereotip viselkedések terén. Kimondták, hogy a kezelés hatásos lehet az autista gyermekeknél és egy nagyobb tanulmány elkészítése, hosszabb kezeléssel, mindenképpen indokolt lenne ebben az irányban. Ez a nagyszerű, gyakorlatban igazolt újdonság megerősítette Ugrai doktort, az autizmussal kapcsolatos, általa kidolgozott elméleti, eddig Magyarországon egyedül általa ismert összefüggéseket illetően.

A már említett Kaliforniai Autizmus Kutatóközpont: az ismereteik mai állása szerint négy összetevőt állapít meg a betegség kezelésére. Ebből az első a különleges étrend, a második a tápanyag kiegészítők bevitele a harmadik a méregtelenítés, a negyedik pedig a pedagógia. A székesfehérvári doktor a hiányzó enzimalkotó pótlásával és az egész galibát okozó blokkolt anyagcsere folyamat beindításával szeretne lényeges javulást elérni. Végre okilag gyógyítani, nem csak a tüneteket kezelni.


A Tetrahydrobiopterinnelvégzett vizsgálatok.




1. J klinikai pszichopharmokológia. 2005. október 25.


A Tetrahydrobiopterinnel dupla vak placebo kontrollos keresztvizsgálatot végeztek autista beteg gyermekeknél. A svédországi Uppsala Egyetem PET-Centrumának idegosztályán készültek a vizsgálatok.

Autizmussal diagnosztizált 4 és 7 év kor közötti 12 gyermek vett részt a kezelésben. A kezelés alacsony dózisú Tetrahydrobiopterinnel történt, dupla vak radnomizált placebo kontrollos keresztsztadi formájában. A gyerekek naponta testsúly-kilogrammonként 3 mg Tetrahydrobiopterint kaptak 6 hónapon keresztül, ezzel egy időben a kontroll csoport placebot kapott. 3 havonta a kezelés során értékelést végeztek. Az eredmények kis szórást mutattak a változás tekintetében. A 3 és 6 hónap utáni vizsgálat 3 részre terjed ki:

1. szociális interakció
2. kommunikáció
3. sztereotip viselkedések.

Szignifikás javulás volt kimutatható a szociális viselkedésben 6 hónap aktív kezelés után. Ezen kívül a szocializációs javulás korrelációt mutatott a gyermek intelligencia hányadosával. Az eredmény a Tetrahydrobiopterin kezelésnek tudható be.



2. Dev med Gyermek Neurológiai Kórház 1997. május 3.

Egy pozitron emissziós tomográfiás vizsgálat készült a svéd Hudding Gyermekkórházban 3-5 év közötti 6 autista gyermeknél, akiken Tetrahydrobiopterint próbáltak ki. Ez a tirozine hydroxilases kofaktora, továbbá a katekolamin és a szerotenin bioszintézisének a segítő anyaga.
3 hónapon át DSM-III-R. protokollt alkalmaztak Tetrahydrobiopterinnel. Kizárási kritérium volt a gerincvelő folyadékban található alacsony Tetrahydrobiopterin-szint. Elsősorban a szociális funkciókat, valamint a szemkontaktus alakulását, az interaktív viselkedéseket, a szavak számát és a hangképzést vizsgálták a gyermekeknél. A Tetrahydrobiopterin szint szignifikánsan emelkedett a kezelés után. A vizsgálat során a dopamin receptorok dopamin-kötöttsége 10 %-kal nőtt a Tetrahydrobiopterin kezelés után. A megfigyelés a tanulmány során azt mutatta, hogy a kezelés hatásos lehet az autista gyermekeknél. Egy nagyobb tanulmány hosszabb kezeléssel mindenképpen indokolt ebben az irányban.
 
F

fülesmaci93

Vendég
Kellemes Napot Kivánok!

Szeretném ajánlani ezt a videót Mindenkinek! Teszem azért,mert napjainkban sajnos egyre több Gyermeket és Szülőt érintenek a videóban látható problémák! Jómagam is ilyen és ennél sulyósabb Gyermekekkel és Felnőttekkel foglalkoztam-foglalkozom csak a "kőzeg" más....A viz...Egyébként a videóban láthatóak a valóságot tükrözik ezt bizton mondhatom,lévén személyes kapcsolatban állunk mi szakemberek,oktatók kik ezekkel a Gyerekekkel,emberekkel foglalkozunk és probáljuk JÓBBÁ tenni a mindennapjaikat....

Gyógyító lovak....

<object width="420" height="339" id="flvplayer"><param name="movie" value="http://files.indavideo.hu/player/vc_o.swf?vID=7a963682ae" /><param name="menu" value="false" /><param name="allowScriptAccess" value="always"><param name="allowFullScreen" value="true"><embed src="http://files.indavideo.hu/player/vc_o.swf?vID=7a963682ae" width="420" height="339" name="flvplayer" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always" type="application/x-shockwave-flash" /></object>
 

hena37

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves fülesmaci93!
Köszönöm a videót, jó volt egy kicsit nosztalgiázni.
Az intézményünkben volt terápiás lovaglás, ami nagyon jó hatással volt az autista gyerekekre. A magatartás zavarokat mintha elfújták volna, amikor a ló hátán ültek. Sajnos a lovagló terápia itt sem volt támogatható, ezért az intézmény általában pályázaton nyert pénzzel és szülői hozzájárulással tudta megoldani a problémát. Sajnos az volt a tapasztalatom, hogy a terápia lényege nem csak a kúra minőségétől, hanem a hosszúságától is függött. Mivel kevés volt a pénz, a gyerekek csak heti egy alkalommal tudtak a terápián részt venni, és egy gyerekre max 10-15 perc jutott. Szerintem ez édes kevés. Engem nagyon bosszantott, hogy belegondolva a várható eredményekbe, csak ennyi jutott a gyerekeinknek. Ez kb. olyan volt, mintha elhúzták volna a mézesmadzagot az orruk előtt. Nem tudom mikor változik meg a tb hozzáállása a fogyatékos ügyhöz, mert úgylátom ő rájuk jut a legkevesebb pénz mindenben. Riasztó statisztikákat látunk az egyre több problémás kisgyerekekről és mégsem kongatja meg senki a vészharangot.

Természetesen az egészséges gyerekekre sincs elég pénz, ezt nap mint nap tapasztaljuk. De talán ha a kormányok felfognák, hogy nem gyerekeket kell felnevelni, hanem egy nemzet jövőjét, akkor talán egy kicsit előrébb járnánk.

Bocsika, egy kicsit felhúztam magam, hát ez van!!!!


Szép napot mindenkinek Hena37
 
F

fülesmaci93

Vendég
Kedves fülesmaci93!
Köszönöm a videót, jó volt egy kicsit nosztalgiázni.
Az intézményünkben volt terápiás lovaglás, ami nagyon jó hatással volt az autista gyerekekre. A magatartás zavarokat mintha elfújták volna, amikor a ló hátán ültek. Sajnos a lovagló terápia itt sem volt támogatható, ezért az intézmény általában pályázaton nyert pénzzel és szülői hozzájárulással tudta megoldani a problémát. Sajnos az volt a tapasztalatom, hogy a terápia lényege nem csak a kúra minőségétől, hanem a hosszúságától is függött. Mivel kevés volt a pénz, a gyerekek csak heti egy alkalommal tudtak a terápián részt venni, és egy gyerekre max 10-15 perc jutott. Szerintem ez édes kevés. Engem nagyon bosszantott, hogy belegondolva a várható eredményekbe, csak ennyi jutott a gyerekeinknek. Ez kb. olyan volt, mintha elhúzták volna a mézesmadzagot az orruk előtt. Nem tudom mikor változik meg a tb hozzáállása a fogyatékos ügyhöz, mert úgylátom ő rájuk jut a legkevesebb pénz mindenben. Riasztó statisztikákat látunk az egyre több problémás kisgyerekekről és mégsem kongatja meg senki a vészharangot.

Természetesen az egészséges gyerekekre sincs elég pénz, ezt nap mint nap tapasztaljuk. De talán ha a kormányok felfognák, hogy nem gyerekeket kell felnevelni, hanem egy nemzet jövőjét, akkor talán egy kicsit előrébb járnánk.

Bocsika, egy kicsit felhúztam magam, hát ez van!!!!


Szép napot mindenkinek Hena37


Szia! Szép Estét!
Teljes mértékben igazad van és megértelek! Mindennap kézzelfoghatóan tapasztaljuk ezeket a "pénzügyi" problémákat. Mára már ott tartunk,hogy szinte minden civil szervezet aki bármit probál tenni a sérült Gyerekekért/Felnőttekért "NON-PROFIT" formában tevékenykedik! Kormány,Tb?...ugyan már...
Lehet vulgárisan hangzik amit most fogok irni,de én ugy látom,hogy egyre jóbban eluralkodik az a szellem,hogy: "MINDENNEK VAN ÉRTÉKE,CSAK A GYEREKNEK AZ EMBERNEK" EGYRE KEVESEBB!"
Azért soha nem szabad feladnunk és ahol,ahogy tudunk segitenünk kell mindazokat-mindazokon akiknek sajnos a lehetőségeik oly minimálisak a Gyermekük gyógyittatására,fejlesztésére,felkészitésükre a mindennapjaik megéléséhez,hogy inkább "bezárkoznak",szégyenlik amit "Másoknak" kellene a hovajuttatásukért....
Több éve foglalkozom többnyire autista,sullyos értelmi-testi fogyatékos Gyerekekkel,de még egyszer nem maradt ki Egyikük órája,/kirándulás,stb/, mert éppen nem tudták fizetni amit kellett volna!!!De bizton állitom,hogy ez más szervezetteknél is müködik elvégre a CÉL nem a pénzről kell,hogy szóljon!!!!

További Szép Estét Kivánok!
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
111.jpg




Jóéjszakát, nyugodalmas szép álmokat keves Dreamaya.
Sok szeretettel Erzsi.kiss



222.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
gyerek%201.jpg


<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>
Ismét autizmus-Kezelése 2.
</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody>

Forgalomba került egy, az OMRON nevű cég által forgalmazott IONCLEANSE nevű ionizációs méregtelenítő berendezés. Miután elegendő szakvéleményt tártak elém a készülék hatásosságát illetően, valamint a gyógyászati segédeszközök terén gyártó nevének bizonyítottan megbizhatóságot adó múltja ismert, volt szerencsém a készüléket kipróbálni.
Tapasztalatom helyt adott a már leírt változások végbemenését illetően.
Nagy előnye a jelenleg használt "EDTA" és "DMSA" gyógyszerekkel szemben, hogy a folyamat során a méreganyaggal együtt nem ürül ki más fontos vitamin, tápanyag. Igaz a készülék ára: 130.000-Ft. A készülék használata 3 naponként 30perc. Ennyi idő alatt, megszervezve több ember is elvégezheti a méregtelenítő kúrát, így az ára gyorsan megtérül. (alapítványok, egyesületek általi vásárlás a kedvezőbb).


Bővebb felvilágosítás:

Nagy Lászlóné (Marika) 06-96/335-583; 06-70/605-6123; Bio-Világ Bt.

Méregtelenítés:
EDTA:


http://www.klte.hu/~wwwinorg/essays/essay073.html
http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=338
http://www.kvvm.hu/szakmai/karmentes/kiadvanyok/karmkezikk2/2-06.htm


DMSA:


http://www.izotop.hu/html/radpha_h/tcik7m_r.htm
http://www.geocities.com/egeszseg/ARI5.html
http://www.geocities.com/egeszseg/ARI3.html
http://www.nmc.dote.hu/nmszk_ajanlas/vese_stat.pdf
http://www.biodent.hu/mf200205-meregtelenites3.php
--------------------------------------------------------------------------------------


KANDIDA:


http://www.endoscopia.hu/main.php?Esemeny_Id=MTg0NT2JqZWt0dW09Q0Rva3VtZW50dW0mQXpvbj0zNDYmRmVsYWRhdD1NdXRhdA==NjM2M
http://masszorok.hu/gyongymasszazs/content/view/60/211/
http://pirula.net/temak/borbetegsegek/kandida-candida/kandida-candida.htm
http://www.npsoft.hu/demos/kozhasznu/subjects/subsubj_8277.html
--------------------------------------------------------------------------------------


TÁPLÁLÉKKIEGÉSZÍTŐK:


https://www.mannatech.com/Default.aspx
http://taplalekkiegeszito.lap.hu/
http://www.t-online.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/taplalkozastudomany/taplalek-kiegeszitok/index.html
http://www.informed.hu/eletmod/dieta/elhizas?article_id=42633
http://www.neways-hu.com/shop/index.php?cPath=1
http://www.mimi.hu/fitnesz/taplalek-kiegeszito.html
http://taplalekkiegeszito.linkcenter.hu/
--------------------------------------------------------------------------------------


VITAMINOK:


http://www.hazipatika.com/topics/vitaminabc
http://www.vitamin.lap.hu/
http://www.vitaminkiraly.hu/shop/
http://www.beres.hu/index.phtml?p=abc&catid=001



Vizsgálatok:
Nehézfémszint ellenőrzés.
Kandida meghatározás.
Szerotoninszint ellenőrzés.
Anyagcsere (lyukacsos bélszíndróma) ellenőrzés.
Allergia teszt.

Tájékoztatásul egy két lehetőség, javaslat:
-Allergia teszt, Pullmonológiai SOTE. Bp. Bókai János út. 53. Dr. Mezei Györgyi 06-1/334-3186.
-Szerotoninszint meghatározása,
-Kandida kontroll, /Igaz, hogy csak a jelenlétét tudják kimutatni, az alfaji meghatározásokra a magyar laborok nem képesek/ (Habár egyik friss értesülésem szerint a Szent László kórház immunológiáján végeznek ilyen jellegű meghatározásokat, külföldre bérmunkában)<?XML:NAMESPACE PREFIX = O /><O:p></O:p>
-Dr. Gálik Ágnes addiktológus vércseppanalízisre alkalmas eszközzel rendelkezik.
Ezen vizsgálat alatt 12. 000 szeres nagyításban vizsgálja a vércseppet. 06-20/9718-015. Bp. Móricz Zs. Krt. 14. 5/8.
-Dr. Büki György gyermekneurológus. Bp. Heim Pál Gyermekkórház. 06-1/21-0720 / 1384m. Üllői út. 86.
-Dr. Szőke Henrik 06-26/346-005 HIGHLAND termékek.
-Dr. Pataki László. Bp. Bethesda út.
-Országos Pszichiátriai És Neurológiai Intézet. Bp. Hűvösvölgyi út. 116. 06-1/391-5322, 394-5922.
-Autizmus Kutatóközpont Gyermek és Ifjuságpszichiátriai Ambulancia. Bp. Delej út. 21. 06-1/334-1123.
-Beszédvizsgáló Országos Szakértői és Rahabilitációs Bizottság. Bp. Halmi út. 26. 06-1/203-8497.
-Dr. Gyorcsok Zsuzsanna. Gyermekneurológus adjuntus Csecsemő-gyermekgyógyász. Bp. Amerikai út. 57. Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet . 06-1/251-7568.
-Dr. Székely Emőke. Bp. Madarász útcai Gyermekkórház. Madarász Viktor út. 22-24. 06-20/977-5307
-Prekopp Csilla. Bp. Hűvösvölgyi út. 116. Vadaskert Alapítvány 06-1/392-1400.
-Zarándy Ildikó 06-70/316-7529.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
lapin.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Mt..bmp




<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>Egy fajta kezelés



</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody>
[FONT=times new roman, times, serif]A járványszerüen terjedő autizmus társadalmi jelentősége, nemzet- gazdasági vetülete, kezelésének tervezendő strukturális formája[/FONT]
<O:p</O:p




Bevezetés. Az orvosi szakirodalomban megfelelő mennyiségű adat áll rendelkezésre, ami alátámasztja, hogy: az autimust biológiai problémaként kell megközelíteni! Nyolc éve az Egyesült Államokban és más fejlett országokban az élvonalbeli kutatások tárgya az autista gyermekeknél megfigyelhető kóros immunológiai és anyagcsere eltérések vizsgálata, kezelése.<O:p</O:p
Az autimus a higanymérgezés és egyéb háttérszenyezés által kora kisgyermek vagy már a magzati korban kiváltott, immunmodulálta kóros bélfelszívódási zavarokból eredő anyagcsere betegség. Vagyis az egészséges szervezetre jellemző homeosztázis (a belső környezet egyensúlya) helyett az autistákban patológiás vérfolyadék, sejtközötti és sejten belüli, állandósult kóros összetétel áll fenn. Jelen tudásunk szerint az autizmus a legösszetettebb, gyermekkorban kialakuló megbetegedés, mert a higanymérgezést – allergiát és immunbetegségeket –bélfelszívódási zavarokat – kóros baktériumok, gombák paraziták abnormis túlsúlyát a bélben, valamint a kóros anyagcsere funkciókat foglalja magába. Az ebből származó állandósuló kábítószerszerű mérgezés és abnormis idegélettani funkciók, és/vagy az ideg-immunológiai rendellenes működése a kórmeghatározó kritériumai.<O:p</O:p
Nem meglepő tehát, hogy kezelése is a legösszetettebb, aprólékos, az egész életet végigkísérő, állandó odafigyelést ígénylő folyamat, és ez a teljes kezelési rendszernek csupán a biológiai oldalát foglalja magába, a társadalmi - szociálisat nem, pedig legalább ilyen fontos elemét képezik a most ismertetendő komplex ellátásnak. <O:p</O:p
<O:p</O:p

Az autizmus kezelésére, az autizmussal élők életminőségének javítására „autizmus gyógycentrum” létrehozására van szükség. Terveim szerint mintaértékkel elsőként Székesfehérváron, kezdenénk el az autizmus oki gyógykezelést. A későbbiekben ez országszerte projektálható lehet, ami 250-500 hasonló gyógycentrum telepítését jelentheti.<O:p</O:p
<O:p</O:p



Az autizmus gyógycentrumok nemzetgazdasági hasznosságának érzékeltetése:<O:p</O:p



<O:p</O:p

A mintegy 50 000 fő autista vonatkozásában, ha csak azt számítjuk, hogy egy fő autista legalább átlag 150 000 Ft/hónap fizetés nyomán kieső ffice:smarttags" /><?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com
><st1:metricconverter alt=
</st1:metricconverter>700 000 Ft nemzetgazdasági értékkiesést okoz azzal, hogy hozzátartozója nem tud dolgozni, mert őt el kell látni, felügyeletet kell biztosítani, ez havonta 35 milliárd, évente 420 milliárd forint veszteség. A teljes veszteség ennél jóval nagyobb egyrészt, mert ezzel párhuzamosan ki kell építeni, és fenn kell tartani egy mind nagyobb kapacitású szociális ellátórendszert, hiszen a szülők rövidebb ideig élnek a gyermekeiknél, másrészt fokozottak az egészségügyi kiadások. Ezekkel együtt alsóhangon mintegy évi 700 milliárd forintos nemzetgazdasági veszteséggel kell számolnunk. Ennek a hatalmas összegnek bármilyen arányú csökkentése jelentős nemzetgazdasági haszonnal bír!<O:p</O:p

<O:p</O:p



Mindezzel szemben a kialakításra kerülő gyógycentrumok létrehozási és fenntartási költségei a következő képpen körvonalazhatóak:<O:p</O:p





<O:p</O:p




1.) A kialakítás költsége attól függően, hogy milyen stádiumról indulva történik a kialakítás, hozzávetőlegesen 12–15 millió forintra kalkulálható. Ez otthonos légkörben a legmegfelelőbb, pl. családi házban kialakítható a szükséges építési és szakhatósági engedélyek megszerzése után. Előzetes számítások szerint egy családi házban kb 150 m2-n ez hét gyermek számára megvalósítható. Fontos, hogy közel legyen a kórház, tűzoltóság, mentő és esetleg a rendőrség. Az udvar jelenléte fontos! A belterek kialakításánál az autista gyermekekre érvényes biztonságossági elveket kell szem előtt tartani!
<O:p</O:p
<O:p</O:p

2.) Finanszírozása: A Centrum működését minél hamarabb TB finanszírozottá kell tenni, mert az egyenlő esélyű hozzáférhetőség csak így biztosítható. A kórházi tevékenységek (fogmegtartó kezelés és a laborvizsgálatok) ettől különválasztottan finanszírozandók a TB által, hiszen nem "alvállalkozói" a centrumnak, hanem különálló egészségügyi objektumok, önálló finanszírozási rendszerrel.<O:p</O:p
<O:p</O:p

3.) A személyzet struktúrája: struktúrálisan három csoportból tevődik össze:
<O:p</O:p
<O:p</O:p
a.) Megváltozott munkaképességű, nem autista, öt-hat fős gondozói személyzet számára munkalehetőség biztosítása munkahely teremtéssel. (Erre emelt finanszírozás vehető igénybe)<O:p</O:p
b.) Megváltozott munkaképességű felnőtt, magas szinten funkcionáló 3 autista személy foglalkoztatása, tehát az ő esetükben is munkahely teremtés történik.<O:p</O:p
c.) Kommunikációban, és szocializációban súlyos fokban gátolt, nem beszélő, autizmussal élő kisgyermekek (4 fő) biomedikális, oki kezelési alapokon nyugvó csoportja. Az ilyen gyermekekre a fogyatékos normatíva háromszorosa vehető igénybe (<st1:metricconverter w:st="on" ProductID="1,48 M">1,48 M</st1:metricconverter> forint/év). Az ő orvosbiológiai kezelésük, a kezelés alatt pedagógiai fejlesztésük a tervezett központ fő célkitűzése. A beszédmegindítás, ezzel a szocializálhatóság feltételeinek megteremtése 4-6 hónapos időtartamra tehető. Ezt követően újabb 4 fő tudja majd felváltani az előbb említett gyermekek helyét. A rendbe hozott gyermekeket pedig az iskolarendszer képzi - fejleszti tovább, akikből később a társadalom produktív, munkavégző tagjai válnak majd.<O:p</O:p
<O:p</O:p

A most vázolt rétegekre összesen havi 8-10 millió forint vehető igénybe. Ehhez jön az a pályázati úton elérhető, mitegy százmillió forint, ami az autizmus Magyarországon elsőként bevezetésre kerülő oki gyógykezelése címén megpályázható.<O:p</O:p
<O:p</O:p


Kiemelkedően fontosnak tartom az alábbi négy tényező figyelembe vételét!<O:p</O:p



<O:p</O:p

1.) Amióta évekkel ezelőtt megérkeztek a párizsi laborból a magyar autista gyermekek vizeletminta kiértékelt eredményei, <ST1:place w:st="on"><st1:City w:st="on">minden</st1:City></ST1:place> szülő világosan látja, hogy a betegség háttere immunpatobiokémiai és mikrobiológiai. A kóros immunműködés miatt súlyosan károsodik a szervezet méregtelenítő funkciója. Ez magyarázza a nehézfémek (higany és ólom), valamint különböző szerves kemikáliák felhalmozódását, és az általuk okozott klinikai tünetek megjelenését ezekben a gyermekekben. <O:p</O:p
2.) A <ST1:place w:st="on"><st1:City w:st="on">minden</st1:City></ST1:place> gyermekben kimutatható glutén és/vagy kazein érzékenység a bélnyálkahárta fokozatos tönkretétele révén a beteg szervezetben folyamatosan igen mérgező un. étrendi ópiátok termelődéséhez vezet, súlyosan károsítva elsősorban a központi és perifériás idegrendszerüket valamint a májukat. Ezek a gyermekek folyamatosan kábítószerhatás alatt, vagyis "belőtt" állapotban élnek. A kábítószert a folyamatosan fogyasztott szénhidrátból szintetizálják. <O:p</O:p
3.) A gombák és a baktériumok abnormis összetétele a bélrendszerben oka a vitaminok és a nyomelemek felszívódás zavarának a bélből, ami következményesen extrém mértékű vitamin, ásványi anyag és nyomelem deficit kialakulását erdményezi.<O:p</O:p
4.) Ez oda vezet, hogy a központi anyagcsere kör /trikarboxilát ciklus/ számos állomásán, elsősorban a kóros aminósav anyagcsere kapcsán torlódás következik be Ez kiterjedt patológiás biokémiai állapotot tart fenn folyamatosan, többek között tejsav acidózist, ami veszélyes és súlyosan egészségromboló hatású.<O:p</O:p
<O:p</O:p

Mindezek tudatában az autista gyermeket nevelő családokban sistergő atombombaként feszül az elkeseredett akarat gyermekeik gyógykezelésére. A késlekedés értékes, gyógyításra fordítható idő elvesztegetését jelenti. E törekvésnek minél hamarabb zöld utat kell biztosítani az állami aparátus, az ANTSZ és az önkormányzatok részéről. <O:p</O:p
<O:p</O:p

A 3) c pontban említett oki kezelés eredményeként elérhetővé válhat az, hogy nem kell diétázniuk a gyermekeknek, szervezetükben nem képződnek morfin származékok, a kóros biokémiai folyamatok normalizálódnak, így életük biológiai megszorításoktól mentesen is teljessé tehető.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Székesfehérvár, 2006-10-28 Dr. Ugrai Tamás <O:p</O:p
belgyógyász – háziorvos <O:p</O:p
angiológus szakorvos, <O:p</O:p



</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>​

fil3-14.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
madar%201.jpg



<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>
DAN módszer



</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody>A DAN Konferencia videó letöltési címe:www.danwebcast.com


Ez egy 58 perces kaliforniai konferencia tünetmentes autista gyermekek bemutatásával, szülői és kutató orvosok nyilatkozataival. Ez évtől Amerika 6 legnagyobb gyermekgyógyászati klinikája egymással szövetségben kizárólag a DAN módszer szerint kezeli az autista gyermekeket.


Gyógyult Autista Gyermekek<O:p</O:p


A beszélgetések teljes átirata<O:p</O:p



www. Autism Research Institute.com<O:p</O:p



copyright 2004<O:p</O:p



<O:p</O:p



Bevezetés<O:p</O:p
A “szakértők” ismét tévedtek! A kormányzat és az orvostársadalom évtizedek óta tartó pesszimista állításai ellenére, miszerint ez egy az egész életben megmaradó tartós fogyatékosság - az autizmus kezelhető. Az elmúlt pár év során több ezer autista gyermek állapota javult különösen az Autista Kutató Intézet által kifejlesztett és támogatott módszereknek köszönhetően, melyek a Küzdjük le az Autizmust Most! (Defect Autism Now! DAN!) projektjének részét képezik.<O:p</O:p

<O:p</O:p
Mivel minden autista gyermek különböző, a fenti DAN! rövidítéssel illetett megközelítés először is az egyes gyermek szükségleteit térképezi fel, s csak ezután kezdődik meg a biomedikai rendellenesség biztonságos, természetes módszerekkel történő kezelése, lehetőség szerint a gyógyszerek alkalmazásától tartózkodva.<O:p</O:p

<O:p</O:p
A videón a színház- és mozicsillag Lou Diamond Phillips mutatja be a világon először, hogy korábban autistaként diagnosztizált gyermekek, amint az Önök is láthatják majd, normális viselkedést tanúsítanak.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Jon Pangborn<O:p</O:p
A természettudományok területén a következő sorrendben haladnak a tudósok: bizonytalanság, gondolkodás, tanulmányozás, majd kísérletezés. Ezen folyamat segítésével nyerik ismereteiket, s minél több információval rendelkeznek, annál inkább szaktekintélyekké, valamint az adott terület oktatójaként is elfogadottá válnak. Most pedig engedjék meg, hogy bemutassam az autizmus területén veterán tekintélyként ismert orvost, Dr. Bernard Rimland-ot.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Bernard Rimland
<O:p</O:p
Ma nagyon feszített tempóban kell haladnunk, mivel nincsen túl sok időnk.<O:p</O:p
Olyan gyermekeket fogunk bemutatni Önöknek, akik meggyógyultak az autizmusból. Az autizmus történetében ez egy sorsfordító pillanat. Az orvosi szakma, beleértve az általunk ismert összes intézményt és szervezetet az ARI-n (Autism Research Institute – Autizmus Kutató Intézet) kívül, tudomásom szerint mind az a nézetet vallják immáron évek óta, hogy az autizmus alapjában véve gyógyíthatatlan. Az elmúlt év novemberében Washingtonban tartottak egy csúcstalálkozót, melynek témája az autizmus volt. Az itt elhangzottak alapján a résztvevők hét és tíz év közöttre becsülték egy hatékony gyógyszer kifejlesztésének lehetőségét. Az FDA(Food and Drug Administration – amerikai Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatal) helyzetfelmérését publikáló anyagaiban csupán a gyermekek begyógyszerezését tartja az autizmus egyetlen kezelési módjának. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia ugyanezen nézetet vallja. Ezen felül az NIMH (National Institute of Mental Health – U.S.A. Nemzeti Elmegyógyászati Intézet) nemrégiben kiadott nyomtatványában hasonlóan nyilatkozik az autizmusról, miszerint jelenleg az autizmust nem tudjuk kezelni, egyetlen módszer a gyermekek begyógyszerezése, melyet természetesen senki sem tekint valódi, hatékony kezelési módszernek. Állításaik szerint csupán a gyermekek gyógyszerezése nyújt némi segítséget. Hadd bizonyítsuk be ennek ellenkezőjét. Be szeretnénk Önöknek bizonyítani, hogy igenis van esély a gyógyulásra.<O:p</O:p
Ez egy történelmi pillanat. Autista gyermekeket fogunk Önöknek bemutatni. Elfelejtettem az előbb említeni, hogy még az 1965-ben alapított Autisták Amerikai Szövetsége is a kormánnyal hasonló nézeteket vallott egészen a közelmúltig. Azonban felülbírálták korábbi nézetüket, s a hónap végére egy olyan konferenciát szerveznek, melyen többek közt DAN! Projektkutatók is fognak előadást tartani. Szinte kivétel nélkül mindenki azt állítja, hogy az autizmus nem kezelhető, Önök azonban olyan gyermekeket láthatnak pillanatokon belül, akik állapotában javulás történt. Ennek az egész világ, és a média is szemtanúja lehet, amint a gyerekek láttán az autizmus gyógyíthatatlanságának hiedelmét eloszlatjuk.<O:p</O:p
<O:p</O:p
A gyermekeket rövidesen a már Hollywood-ból és a Broadway-ről is jól ismert Lou Diamond Phillip, több mint 40 film főszereplője, fogja bemutatni Önöknek. Jelenleg a Three For The Devil című hollywood-i produkción dolgozik, amely egy igen teljes életet élő autista történetét viszi a filmvászonra. Mivel hamarosan megérkezik a gyerekekkel, hadd mutassam be addig Önöknek Lisa Calustian-t, aki Schwarzenegger Kormányzó Úr képviseletében érkezett a kormányzó üzenetével. Átadom a szót Lisának.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lisa Calistian
<O:p</O:p
Köszönöm szépen! Nagy megtiszteltetés a Kormányzó Ur képviseletében itt megjelenni és biztos vagyok abban, hogy Önök is értesültek arról, hogy a Kormányzó a múlt héten írta alá azt a rendeletet, mely megtiltja, hogy a gyógykészítmények thimerosol-t tartalmazzanak. És az Önök ezzel kapcsolatos véleményét nem mulasztom el továbbítani. A Kormányzó Úr őszintén sajnálja, hogy ma nem tud itt lenni Önökkel, hivatali teendői tartották őt távol. Mindazonáltal hagy olvassam fel most levelét.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Kalifornia állam lakosait együttérző és elszánt embereknek ismerem. Amióta az Autista Kutatóközpont 1967-ben megalakulhatott, kitűzött célja, hogy tudományos kutatásokkal segítse az autizmus kezelését, valamint annak megelőzését. Szervezetük hatalmas erőfeszítéseinek eredménye az is, hogy változást indítottak az autizmusban szenvedő egyének alternatív kezelési módozatainak keresésére. Nagyra értékelem különleges odaszánásukat, hogy egy magasabb színvonalú életet biztosítsanak mindenki számára. Kalifornia állam lakosainak nevében engedjék meg, hogy gratuláljak Önöknek ezen emlékezetes alkalommal, s kívánok további jövőbeli sikereket.<O:p</O:p
Őszinte tisztelettel: Arnold Schwarzenegger<O:p</O:p
<O:p</O:p
Bernard Rimland
<O:p</O:p
Meg szeretnénk köszönni Schwarzenegger Kormányzónak a törvényrendelet elfogadását. Olyan sok terület van, ahol módjában áll segíteni, s tudjuk, hogy amint eddig tette, úgy a továbbiakban is támogatni fogja az autista gyermekeket. Nagyon hálásak vagyunk a Kormányzó Úr támogatásáért. Szeretném, ha ezt úgy tudnánk megköszönni Schwarzenegger kormányzónak, hogyha az itt jelenlévő hallgatóság közül valakinek autista gyermeke van, kérném álljon fel. Amennyiben hálás a törvényrendelet elfogadásáért, kérném intsen.<O:p</O:p
Megkérném Önöket, hogy maradjanak állva. Amennyiben úgy véli, hogy gyermeke ma teljesen normális lenne, ha nem kapott volna bizonyos gyógyszereket, kérném emelje fel a kezét és intsen. Ugye ez fel van véve?<O:p</O:p
Ki van ezzel ellentétes véleményen? Nos, egy páran.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Az én fiam azután vált autistává, hogy beoltották. Sokunk jó okkal feltételezi, hogy a gyermek autizmusát a beadott oltóanyag eredményezte. Megkérnénk Lisa, hogy adja át ez a videóanyagot a kormányzónak. Megköszönjük, hogy eljött és megosztotta velünk a kormányzó úr üzenetét.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lisa<O:p</O:p
Nagy megtiszteltetés volt itt lennem, köszönöm a meghívást. A kormányzó úr meggyőződése, hogy a gyermekek beoltása a különböző betegségek ellen nagyon fontos, mivel kockázatokkal jár ennek meg nem tétele. Azt azonban ígérem, hogy határozott álláspontjukat vele is ismertetni fogom. Köszönöm még egyszer, hogy jelen lehettem és kívánom, hogy nagyszerű konferenciájuk legyen.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Rimland<O:p</O:p
A következő napirendi pontunk egy 5 perces bejátszás, „A szavakat keresve” című filmből, melynek producere Elisabeth Horn, aki maga is egy autista leány édesanyja. Csupán a film elejét mutatjuk be, a hivatalos bemutató a PBS közszolgálati televízión jövőre lesz. A bejátszás végén jönnek be a gyerekek Lou Diamond Phillips vezetésével. Önök is tanúi lehetnek beszélgetésüknek, s nyilvánvalóvá válik az Önök számára is, hogy mennyire közvetlen és beszédes gyerekek ők.<O:p</O:p
<O:p</O:p
„A szavakat keresve”<O:p</O:p
Humza-val normálisan zajlott a terhesség, s csodálatos kisbabának tűnt születésekor. Györnyörű volt. <O:p</O:p
Csodálatos kisbaba volt, 5 és fél kilóval született ??? that’s a giant!!!!! és ffice:smarttags" /><?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com
><st1:metricconverter w:st=
56 cm</st1:metricconverter> volt a hossza.<O:p</O:p

<O:p</O:p
Taylorra számítottunk, és minden normálisnak tűnt, kivéve azt, hogy túl korán felült és 11 és fél hónapos korában már járt.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Egy hölgy azt mondta az óvodában, hogy nagyon klassz gyerek, olyanannyira, hogy majd korábban el fogja tudni kezdeni az iskolát. Azután 20 hónapos korában, nem tudom mi történt az én kis drágámmal utána, addig olyan jól ment minden.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Figyelmeztető jelek
<O:p</O:p
Észrevettem valami furcsát Caroline-nál. Ismétlődő mozgásokat végzett és nem hagyta abba a játékot. Nem is aludt. Minden nap volt hiszti, általában napjában háromszor vagy négyszer, ami fél órás vagy akár egy órás is lehetett. Egyszer megütötte az orrom, annyira, hogy elájultam.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Előttünk ült a kisfiunk, a nevén szólítottuk, mondtuk neki Humza!, de ő oda se figyelt.<O:p</O:p
<O:p</O:p
December 20-a volt, jöttem haza a munkából. Pontosan hét nappal az oltást követően. Ryan-nak nagyon magas láza volt, körülbelül 40 fokos és mindketten nagyon aggódtunk, mert soha nem láttuk még betegnek őt. Az ügyeleten adtak neki antibiotikumot, azután hazaküldtek bennünket.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ezután Ryan nem volt....<O:p</O:p
A gyermekünk egész nap csak körbe forgott egy tejesdobozt vagy egy gyümölcslé dobozát szorongatva, és a látókörén kívülre bámult. Ryan nem volt már többé ugyanaz a gyerek az MMR (kanyaró- mumpsz – rubeóla ellenes) oltás beadása után.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Hörghurutja volt hét hónapos korában, bronchiolitis-e egy évre rá, és minden hónapban felsőlégúti vírusos megbetegedései krónikus fülgyulladással. A gyerekorvos azt mondta nagyon fontos, hogy az oltásokat időben mindig megkapja. Ez idő alatt adtunk neki gyógyszereket a fülére és a légúti megbetegedéseire. Elkezdtem valami furcsát észlelni, olyan tizenöt - tizennyolc hónapos kora körül. Egyáltalán nem javult az állapota.<O:p</O:p
<O:p</O:p
A diagnózis
<O:p</O:p
Valahogy ezt a képet nem tudom elfelejteni. Amint udvariasan hallgatom a doktort, miközben a következőket mondja: nem fejlődnek a kognitív funkciói a gyereknek. Nem beszél még, le van maradva, szociálisan is éretlen, fogyatékos sok más tekintetben is. Mintha betonba vertek volna, hallottam az ütéseket. Ő nem az én gyerekemről beszél. Akkor mondtam az orvosnak, hogy biztosan van valami megoldás, gyógyszer, műtét... azt mondta semmi. Azt nem mondhatja komolyan, hogy nem tud a gyerekemen segíteni?<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
A küzdelem<O:p</O:p
Azt gondoljuk, hogy a helyzet módfelett összetett és több okra vezethető vissza, ebbe beletartoznak az oltóanyagok és méreganyagok, és elképzelhető, hogy kialakulása a genetikai hajlammal is összefüggésben van.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Elsőként Bernard Rimland-hez fordultam, aki azt tanácsolta, hogy nézzek utána az interneten elérhető anyagoknak, és ő volt, aki javasolta a táplálékkiegészítőket. Rádöbbentünk, hogy a lányunk beteg és ekkor kezdtük el tudatosan a kezelését.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Beszédterápiával kezdtük, mivel Andrew nem volt nagyon kommunikatív. Ezt követték a foglalkozások. Később hallást fejlesztő, hallásintegrációs és egyéb intenzív programokat csináltunk végig. A kisfiunk kap B3, B6, B12 vitaminokat, Omega zsírsavakat és Glutathione-t. <O:p</O:p
<O:p</O:p
Egy otthoni programot végeztünk Humza-val, ami azt jelentette, hogy minden nap három vagy négy különböző valaki jött, hogy vele foglalkozzon.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Én tudtam, hogy a diagnózis nem az én kislányomé, hiszen azt megelőzően olyan okos volt és szépen fejlődött. Tudtam, hogy a kislányom ott van elrejtve e mögött a valami mögött.<O:p</O:p
<O:p</O:p
<O:p</O:p
Gyógyulás<O:p</O:p
<O:p</O:p
Dr.ssa Giannini<O:p</O:p
A szülőket arra szeretném bátorítani, hogy orvosi problémaként kezeljék gyermekük baját és ne lankadjanak! Tartsanak ki! Olyan sok irányba fordulhatnak segítségért. Sajnos a szülőknek kell ezek után menni, és hittel bízni, mert igenis van remény a gyógyulásra!<O:p</O:p

<O:p</O:p
Lou Diamond Philips bemutatja a gyógyult gyermekeket<O:p</O:p
Jó reggelt kívánok! Nem is gondoltam, hogy ilyen sokan vannak! Semmi baj, a mi kis csapatunk úgyis összefogással dolgozik!<O:p</O:p
Lou Diamond Philips vagyok, és abban a hatalmas megtiszteltetésben van részem, hogy ma reggel itt lehetek ezekkel a gyönyörű gyerekekkel a színpadon. Sok alkalommal volt már szerencsém a filmvásznon illetve a televízióban hősök szerepét játszani. A mai nap azért olyan különleges, mivel itt valódi kis hősökkel és hős-szülőkkel ismerkedhetünk meg. Munkám során gyakran játszottam dél-amerikait, őslakos indiánt és ennek a megtisztelő oldala, hogy erősíthettem ezen különböző népcsoportok büszkeség-érzetét és öntudatát, azáltal, hogy méltó módon képviseltem őket és az őket övező tévhiteket, sztereotípiákat eloszlathattam játékommal. Ez volt színjátékom missziós célja. Ma ismét enyém lehet az a megtiszteltés, hogy egy újabb sztereotípiát romboljunk le, s megmutassuk a világnak, hogy az autizmusról alkotott képük nem teljes egészében helytálló. Nem minden autista kell, hogy olyan legyen, mint a Tom Cruise alakította Rain Man főszereplője. Egyáltalán nem! A nyilvánosságot információval kell ellátni, hogy ők is megérthessék, miről van itt szó. Ezek a gyerekek és családjaik az élő példa arra, hogy igenis, lehetséges a felépülés. A kezdetek kezdetén való beavatkozás az előremutató út, ez hozott változást az életükbe. Példájuk kiált elfogadásukért és társadalmi megbecsülésükért. Ezek a gyerekeknek is joguk van iskolába járni, focizni, és megilletik őket a nekik járó jogok családjukban és a társadalomban is.<O:p</O:p
Én csupán szóvivőként vagyok itt. A gyerekek az igazi főszereplők! Szeretném, ha Önök is megismerkednének velük egy kicsit, ezért pár kérdést fogok hozzájuk intézni. Használhatom ezt a mikrofont? Működik!<O:p</O:p
Mivel nincs forgatókönyvünk, ezért én magam sem tudom, mi fog történni. Improvizálunk!<O:p</O:p
Korábban már beszélgettünk nagyon sok érdekes dologról.<O:p</O:p
Személy szerint én erre a kérdésre nem válaszolnék a „Fábry Show”-ban. Remélem Ben hajlandó lesz...<O:p</O:p
Ben, biztos van benne? Megosztanád velünk mi volt eddig életed legkellemetlenebb pillanata?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ben
<O:p</O:p
Farsangkor beöltözött mindenki az iskolában. Mivel én nagyon kedvelem a Gyűrűk Urát, Aragorn-nak öltöztem be. Anyu csizmáit húztam fel, de egyáltalán nem néztek ki női csizmának a felszerelésemmel. Amikor tesióránk volt, és ugye ehhez át kell öltözni tornaruhába, akkor jöttem rá, hogy nem hoztam magammal sportcipőt. A polómhoz és sortomhoz fel kellett húznom a csizmát, amiről így már látszott, hogy női pár. Mindenki cikizett!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Azt gondolom elég nehéz lehet kidobósozni, miközben egy pár női csizmát viselsz! Női alsóneműt viselve lett volna igazán nehéz a helyzeted!<O:p</O:p
Ben, te mi szeretnél lenni, ha nagy leszel?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ben
<O:p</O:p
Amikor kicsi voltam, nagyon szerettem az állatokat, ezért állatkerti gondozó szerettem volna lenni és mellette sportolni. Aztán az idő múlásával egyre inkább a dinoszauruszok kezdtek foglalkoztatni, meg a Jurrasic Park.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Szóval dinoszaurus akarsz lenni, ha felnősz?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ben
<O:p</O:p
Dehogyis! Őslénytudósra gondoltam, de ez is alábbhagyott, amikor megnéztem a Gyűrűk Urát és pár másik jó filmet.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Belevaló fickó vagy!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Ben
<O:p</O:p
Igy elhatároztam, hogy filmrendező szeretnék lenni.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Na, erről később még beszélünk. Lehet, hogy még én fogok hozzád folyamodni munkáért? Köszi a beszélgetést, Ben!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Hello Spencer! Hogy vagy, barátom?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
Jól! Most mit kell mondanom?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Akármit, amit szeretnél. Itt nincsen helytelen válasz. Korábban a fociról beszélgettünk, igaz? Játszottál tegnap?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
Igen!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou<O:p</O:p
Mi a csapatod neve?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
A sárkányok!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Nagyszerű! Van sárkány a mezeteken?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
Nincs!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Akkor csak ez a nevetek?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
Az edzőnk hív így bennünket, hogy sárkányok.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Nagyon klassz. Biztosan nem tévesztitek el, hogy kihez beszél a pályán. Lőttél már gólt?<O:p></O:p

<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
Egy párat!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Ügyes vagy! Elhoztad ma a bátyádat meg a nővéredet magaddal?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
A nővérem röplabdázik a bátyám meg jövő hónapban kezd el hokizni.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Szuper! És hogy hívják a testvéreidet?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
A bátyámat Skilernek, a nővéremet Scarlet-nek.<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Jól van. Mindkét név ugyanazzal a betűvel kezdődik.<O:p</O:p
S!
<O:p</O:p
Igen! Ez bámulatos, az anyukád viszont Amber. Miért nevezett el titeket csupa S-betűs névvel? Nem tudod, csak szereti az S-betűt? Ezért vagy Super Spencer?<O:p</O:p
<O:p</O:p
Spencer
<O:p</O:p
A Superman-ban is van S-betű!<O:p</O:p
<O:p</O:p
Lou
<O:p</O:p
Bizony ám!<O:p</O:p
És te pedig Super Spencer vagy!<O:p</O:p
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>​

oroszlan%20barany.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
clip_image002.jpg


<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>LÁZ, mint gyógymód?


</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody>
A láz feloldhatja az autizmust
<!------ PRINTPAGE ------><!------ SENDBYEMAIL ------>

A láz ideiglenesen feloldhatja az autizmus okozta blokádot gyermekekben; egy kutatási eredmény, amely megvilágíthatja az állapot gyökereit, és talán segítségül szolgálhat a kezeléshez - közölték kutatók hétfőn.

Úgy tűnik, a láz visszaállítja az autisták agyának idegsejtjei közötti kommunikációt, lehetővé a gyermekek társas életét a láz idejére, állítja a tanulmány. - írja a MediPress.

"Ezen kutatás eredményei azért jelentősek, mert rámutatnak, hogy az autista agy képlékeny, vagyis képes megváltoztatni a fennálló kapcsolatokat és újakat létrehozni, válaszul az új élményekre vagy megváltozott feltételekre". - mondta el Dr. Andrew Zimmerman, a baltimore-i Kennedy Krieger Intézet gyermekneurológusa, a tanulmány egyik szerzője.

A Pediatrics című folyóiratban közzétett tanulmány harminc, 2 és 18 év közötti autista gyermek vizsgálatán alapult, akiket legalább 38 fokos láz fennállása alatt és után egyaránt megfigyeltek. A lázas betegek több mint 80 százaléka mutatott magatartásjavulást, 30 százalékuknál pedig drámai javulást figyeltek meg. A javulás hosszabban tartó koncentrációban, több beszédben, jobb szemkontaktusban, és a szülőkkel és másokkal való jobb kapcsolatban nyilvánult meg.

Zimmerman csoportja elmondta, szülők és orvosok anekdotikusan már korábban is említették a jelenséget. Lee Grossman, az Amerikai Autista Társaság (ASA) ügyvezető elnöke elmondta, a saját, húszéves fián vette észre a jelenséget. Egy interjúban azonban elmondta, a tanulmány szerzői szerint széles körű kutatás szükséges a láz hatását, és annak alkalmazását célzó vizsgálatokhoz. - "Nagyon jó, hogy felismerték, és hogy tovább foglalkoznak a témával."

Az autisták különböző mertékben szenvednek a társas kapcsolatok beszűkülésétől, a szóbeli és a nem szóbeli kommunikáció hiányától és egyéb zavaroktól. Az ASA szerint mintegy másfélmillió amerikai szenved az autizmus valamilyen formájában. Az állapotot kiváltó tényező nem ismert.

Zimmerman elmondta, bár ma nem létezik orvosi kezelés, a diagnózis felállítása után a lehető leghamarabb megkezdett beszéd- és nyelvterápia "jelentős különbséget hozhat".

A Laura Cullan kollégája által vezetett lázkutatást "izgalmas vezetőnek" nevezte, ami utat mutathat egy, az autista agy újrakapcsolását lehetővé tévő kezeléshez. Elmondta, úgy gondolják, a láz ezen hatása csak gyermekekben jelenik meg, az ő agyuk ugyanis "képlékenyebb" a felnőttekénél.

</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
taj.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
fioka.jpg


<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>A kaliforniai Autism Research Institute állásfoglalása 1.</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody><CENTER>
Az autizmusban és a rokon fejlődési zavarokban
előforduló higanymérgezés/fémmérgezés kezelési lehetőségei:
konszenzus dokumentum

Treatment Options for Mercury/Metal Toxicity in Autism and Related
Developmental Disabilities: Consensus Position Paper


2005. február

AUTISM RESEARCH INSTITUTE
4182 Adams Avenue
San Diego, California 92116


www.AutismResearchInstitute.com

&copy;Autism Research Institute 2005
</CENTER><CENTER>Figyelmeztetések
</CENTER>E tanulmány célja pusztán információközlés és ismeretterjesztés, nem orvosi tanácsadás. Ha az itt bemutatott terápiákat alkalmazni szeretné, akkor legyen szíves forduljon egy egészségügyi szakemberhez. Azon voltunk, hogy az alábbi munkatársak egységes véleményét teljes egészében és pontosan tükrözzük. Azonban sem a szerzők, sem a külső munkatársak, sem a védnöki szervezet, az Autism Research Institute nem nyújt szakértői tanácsadást vagy szolgáltatást az olvasóknak. A közölt ötletek, módszerek és javaslatok célja nem az, hogy helyettesítse a személyes kapcsolatot egy orvossal, vagy az orvosi felügyeletet bármilyen egészséget érintő tevékenység, eljárás esetén. Sem a szerzők, sem a külső munkatársak, sem a védnöki szervezet nem felel bármilyen, az itt közölt információkból állítólagosan származó kárért, sérülésért, veszteségért.

<CENTER>— Konszenzus dokumentum —

</CENTER>Ez a konszenzus dokumentum az alulírott klinikai orvosok és kutatók jelenlegi véleményét tükrözi. A közös állásfoglalás kialakítása az Autism Research Institute (ARI) által egy e célból szervezett konferencián kezdődött 2004. szeptember 29-én és 30-án a kaliforniai Los Angelesben. A résztvevők később is folytatták az eszmecserét telefonon, faxon, e-mailben és egyes esetekben személyesen. A cikkben az Autism Research Institute’s Consensus Report on Mercury Detoxification in Autism 2005. január 30-i változata olvasható.
Azok közül, akik résztvettek az ARI 2004. szeptemberi megbeszélésén a higanymérgezés kezeléséről az autistáknál, 33-an nézték át ezt a dokumentumot és jelezték jóváhagyásukat 2005. március 16-ig.
Az alulírottak tudják a legjobban, hogy ez a dokumentum csak a kezdő lépés volt hosszú távú erőfeszítéseinkben, melyek célja megoldást találni erre a nehéz problémára. Még sokat kell tanulnunk.
<TABLE cellPadding=5 align=center valign="top"><TBODY><TR><TD></TD><TD></TD><TD></TD><TD></TD></TR><TR><TD>James B. Adams, Ph.D.
Tempe, Arizona
</TD><TD>Stuart Freedenfeld, M.D.
Stockton, New Jersey
</TD><TD>Derrick Lonsdale, M.D.
Westlake, Ohio
</TD><TD>Paul Peirsel, M.D.
Meadville, Pennsylvania
</TD></TR><TR><TD>Sidney M. Baker, M.D.
Sag Harbor, New York
</TD><TD>David Geier és
Mark Geier, M.D., Ph.D.
Silver Spring, Maryland
</TD><TD>Jaquelyn McCandless, M.D.
Woodland Hills, California
</TD><TD>David Quig, Ph.D.
St. Charles, Illinois
</TD></TR><TR><TD>Teresa Binstock
Estes Park, Colorado
</TD><TD>Allan Goldblatt, PA-C
Woodbury, New York
</TD><TD>Maureen H. McDonnell,
R.N. Pennington, New Jersey
</TD><TD>Lyn Redwood, R.N., C.R.N.P.
Tyrone, Georgia
</TD></TR><TR><TD>Kenneth Bock, M.D.
Rhinebeck, New York
</TD><TD>John Green, III M.D.
Oregon City, Oregon
</TD><TD>Mary Megson, M.D.
Richmond, Virginia
</TD><TD>Bernard Rimland, Ph.D.
San Diego, California
</TD></TR><TR><TD>Marvin Boris, M.D.
Woodbury, New York
</TD><TD>Boyd E. Haley, Ph.D.
Lexington, Kentucky
</TD><TD>Elizabeth Mumper, M.D.
Lynchburg, Virginia
</TD><TD>Cindy Schneider, M.D.
Phoenix, Arizona
</TD></TR><TR><TD>Stephanie Cave, M.D.
Baton Rouge, Louisiana
</TD><TD>Paul M. Hardy, M.D.
Hingham, Massachusetts
</TD><TD>James Neubrander, M.D.
Edison, New Jersey
</TD><TD>Lauren W. Underwood, Ph.D.
Diamondhead, Mississippi
</TD></TR><TR><TD>Richard Deth, Ph.D.
Boston, Massachusetts
</TD><TD>S. Jill James, Ph.D.
Little Rock, Arkansas
</TD><TD>Nancy O’Hara, M.D.
Wilton, Conneticut
</TD><TD>Anju Usman, M.D.
Naperville, Illinois
</TD></TR><TR><TD>Stephen M. Edelson, Ph.D.
Salem, Oregon
</TD><TD>Andrew Levinson, M.D.
Aventura, Florida
</TD><TD>Susan Owens, M.S.
Garland, Texas
</TD><TD>Aristo Vojdani, Ph.D.
Beverly Hills, California
</TD></TR></TBODY></TABLE>

<TABLE cellPadding=24 width="70%" align=center border=1 valign="top"><TBODY><TR><TD>AUTISM RESEARCH INSTITUTE
[SIZE=-1](AUTIZMUSKUTATÓ INTÉZET)[/SIZE]
„Kutatás, mely sokat számít”

Az Autism Research Institute (ARI) 1967-es megalakulása óta az autizmus okait és kezelését célzó kutatómunka frontvonalában áll. Akkoriban az autizmust pszichológiai zavarnak tartották, melyet az okoz, hogy az anya érzelmileg elutasítja a gyermekét. Ezt a „hibáztasd az anyát” elméletet Bernard Rimland, Ph.D., az ARI és az Autism Society of America megalapítója rombolta le, aki az autizmuskutatást a jelenlegi pályára állította, miszerint a válaszokat a bioorvosi területen kell keresni.
Az autizmuskutatásban tapasztalható rendkívül lassú előrehaladás miatt az ARI 1995-ben elindította a Defeat Autism Now! (Győzd le az autizmust most!, DAN!) című tervet. Kiváló tudósokat és orvosokat bízott meg a világ minden tájáról, hogy gyorsabban sikerüljön megoldást találni a problémára. Ez a higanykivezetésről szóló állásfoglalás csak egy a sok ARI/DAN! kezdeményezés közül, melyek célja az autizmus minél gyorsabb leküzdése.
Az ARI anyagilag a témában érdekelt személyektől és szervezetektől függ. Pénzügyi segítségük előrébb hozhatja azt a napot, amikor az autizmus horrorja a múlt ködébe kezd veszni.
Az adományok levonhatók az adóból.
Az ARI 501(c)(3) besorolású szervezet. Központi azonosító száma: 95-2548452.
Autism Research Institute • 4182 Adams Ave., San Diego, CA 92116 • www. autismresearchinstitute.com
Fax: 619-563-6840

</TD></TR></TBODY></TABLE>
<CENTER>
2005. február 8.
BEVEZETÉS A HIGANYKIVEZETÉSRŐL SZÓLÓ KONSZENZUS DOKUMENTUM
2005-ÖS JAVÍTOTT VÁLTOZATÁHOZ


</CENTER>Az elmúlt években nagy vihart kavart az az elképzelés, miszerint a jelenlegi világméretű autizmusjárvány egyik oka a higany lehet. A tudományos és jogi kérdések még egy ideig megválaszolatlanok maradnak, de az autista gyerekeknek most van szükségük segítségre.
Az ARI 1967 óta foglalkozik az autizmus különböző bioorvosi gyógykezeléseinek kiértékelésével. Egyik megközelítésben egyszerűen arra kértük a szülőket, hogy osztályozzanak minden bioorvosi terápiát, amit kiróbáltak. Több mint 23.000-en töltötték ki a kérdőíveinket. A szülők által kiértékelt 77 bioorvosi bevatkozás közül a higanykivezetés jóval több pontszámot kapott, mint bármely orvosság, vitamin vagy speciális diéta (lásd www.AutismResearchInstitute.com, Parent Ratings of Treatments). A higany eltávolítását a szülők 73%-a tartotta hatékonynak, míg a glutén- és kazeinmentes diéta a második helyen végzett 63%-al. Ez olyan figyelemreméltó és bátorító felfedezés, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni!
Az Autism Research Institute 2001 februárjában hívta össze az első higanykivezetéssel foglalkozó agytrösztöt Dallasban, Texas államban, mivel nagy az igény a higanymérgezés gyógyításával kapcsolatos információk iránt. A megbeszélések eredményeként létrejött konszenzus jelentés 2001 májusában látott napvilágot, és széles körben terjedt nyomtatott formában és az ARI honlapján.
2004 szeptemberében egy második higanykivezetési konferenciát tartottunk Los Angelesben, hogy megvizsgáljuk a legújabb eredményeket a méregtelenítés területén. Ez a mostani dokumentum annak a megbeszélésnek az eredményeit foglalja össze.
Őszinte köszönetem szeretném kifejezni a Los Angeles-i Győzd le az autizmust most! (DAN!) higanykivezetéssel foglalkozó konferencia résztvevőinek: akiknek szaktudását és tapasztalatait ez a jelentés tükrözi. Külön köszönöm Jim Adams, Ph.D. professzornak, hogy összehangolta és megszerkesztette ezt a 2005-ös konszenzus dokumentumot az autista gyerekek méregtelenítéséről.
Bernard Rimland, Ph.D., az Autism Research Institute igazgatója
Az autizmusban és a rokon fejlődési zavarokban előforduló higanymérgezés/fémmérgezés kezelési lehetőségei: konszenzus dokumentum

Cél

Az elmúlt néhány évben egyre több klinikai és tudományos bizonyíték látott napvilágot, miszerint a legtöbb autista gyerek higanymérgezésben/fémmérgezésben szenved. Továbbá sok orvos és szülő számolt be arról, hogy a higany és más mérgező fémek kivezetése a szervezetből nagyon sokat segíthet az autista gyerekeken, néha jelentős mértékben csökkennek a tünetek. Többfajta méregtelenítő módszer és hatóanyag használatos, és ennek az írásnak az a célja, hogy megvizsgálja, milyen érvek szólnak a különböző rendelkezésre álló terápiák mellett és ellen. Összességében véve, az a mi egyhangú álláspontunk, hogy az autizmus és rokon zavarok esetén az egyik leghasznosabb terápia a higany és más mérgező fémek kivezetése a szervezetből. Több kutatásra van szükség, de már most rendelkezésre állnak hatékony kúrák. Minden gyermek egyedi, ezért itt általános irányelveket közlünk és nem személyre szabott javaslatokat.

A higanymérgezés bizonyítékai autista gyerekeknél

Számos bizonyíték van arra, hogy sok autista gyerek higanymérgezésben szenved. Tömören megfogalmazva: a tények azt mutatják, hogy autista gyerekeknél alacsony a glutation és a cisztein koncentrációja (a cisztein a glutation előfutára); mely anyagok szükségesek a higany és más mérgező fémek szervezetből való ürüléséhez. Az autista gyerekek gyakran túl sok antibiotikumot szedtek, ami szintén gátolja a higanyürítést. A csökkent higanyürítés következtében kevés higany található a hajszálaikban, ami kiválasztó szövet, sok a tejfogaikban, és ha DMSA-t adnak nekik, akkor több higanyt ürítenek mint a kontrollcsoport tagjai. Az autizmus és a higanymérgezés tünetei megegyeznek. Az epidemiológiai kutatások vegyes eredményekhez vezettek, de számos nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint szoros kapcsolat van az autizmus és az oltásokban levő thimerosal között. Összességében véve úgy tűnik, hogy a legtöbb autista gyerek higanymérgezésben szenved, és hasznos lehet számára a méregtelenítés. (A higanymérgezésről az A. függelékben lehet részletesen olvasni, az autista gyerekek higannyal való mérgezettségének bizonyítékairól pedig a B. függelékben).

A higanymérgezés/fémmérgezés diagnosztikája

A higanymérgezés kimutatása többféle vizsgálattal történhet. Véleményünk szerint a provokációs teszt és valószínűleg az ellenanyag szűrés a két legjobb módszer, de néha újabb méregtelenítő terápiára van szükség ahhoz, hogy jelentősebb mennyiségű higany távozzon a szervezetből. A vér, a hajszálak és a spontán vizelet általában NEM alkalmasak a kisdedkorban történt higanymérgezés megállapításához, pedig szerintünk akkor történik az elsődleges mérgezés. A higanymérgezés kimutatásának egyéb lehetséges módjai a C. függelékben olvashatók.
Vér: A legtöbb orvos végzett már vizsgálatokat a vér ólomszintjének meghatározására, amivel kimutatható az ólommérgezés, mert bár rövid az ólom felezési ideje a vérben, de a legtöbb ólommérgezésnél folyamatos, állandó terhelésről van szó. A vérvizsgálat viszont NEM jó módszer a régebbi mérgezések kimutatására, mivel a higany és más fémek felezési ideje a vérben rövid (hetek).
Haj és vizelet: A haj és a vizelet jelzi, hogy a szervezet mennyire üríti a mérgező fémeket, ami függ a szervezet terhelésétől és az ürítést irányító glutationszinttől is. A haj 1–2 hónap alatt kb. 2,5 centimétert nő, ezért a vizsgálható időintervallum a haj hosszától függ. A vizeletből a friss terhelés mérhető, általában a legutóbbi néhány napi. Az autisták glutationszintje általában alacsony, ami gyengébb ürítéshez vezet, ezért az alacsony glutationszint leplezheti az erős mérgezést. A gyakorlatban a hajelemzés és a spontán vizelet-elemzés általában NEM jó módszer a higanymérgezés/fémmérgezés kimutatására autistáknál.
Provokációs teszt: A higanymérgezés/fémmérgezés kimutatásának leghatékonyabb módszere a méregtelenítő szerek használata, amit vizelet- vagy székletvizsgálat követ, az ürítés módjától függően. Ez a teszt két fontos dolgot jelez: 1) a fém jelen volt a testben és 2) a méregtelenítésre használt hatóanyag képes kivezetni onnan.
Ezeknek a teszteknek az az egyik fő korlátja, hogy a vizeletből vagy székletből kimutatható mennyiségeket olyan egészséges személyek referenciaértékeihez kell hasonlítani, akik NEM szednek méregtelenítő szert. Így egy ilyen teszt során még egy egészséges embernél is kóros értékek jöhetnek ki. Ezért az eredményeket egy tapasztalt orvosnak kell értelmeznie, és körültekintően (az egyik kivétel a DMSA-teszt gyerekeknél, mert ott rendelkezésünkre állnak bizonyos adatok, lásd lejjebb).
A teszteknek az is határt szab, hogy ezek a szerek kis adagban esetleg nem növelik meg jelentősen a higanykiválasztást. Nem értjük pontosan miért, de úgy tűnik, hogy a szervezet semlegesíti a dózis egy részét, így nagyobb dózisra van szükség a provokációs teszthez, mint amilyent hosszú távú kezelésnél használnak.
A provokációs teszteket az is bonyolítja, hogy a méregtelenítő anyag esetleg egy bizonyos fémhez kötődik először, ezért annak a fémnek az ürülése elrejtheti más fémek jelenlétét a szervezetben. A higany nagyon szorosan kötődhet a testszövetekhez, és előfordulhat, hogy csak azután lehet kivezetni, mután jelentős mennyiség ürült egyéb mérgező fémekből.
Azt javasolják, hogy a szer beadása előtt a beteg gyűjtsön vizeletmintát referenciának, majd másnap ugyanabban az időben egy másik mintát. Így közvetlenül összehasonítható a provokáció előtti és utáni vizeletminta. A nem-provokált vizelethez való hasonlítás akkor is segít, ha a betegnek rendellenes a kreatininszintje, mivel a teszt általában a mérgek kreatininhez viszonyított arányát méri. Az autisták vizeletében a kreatinin gyakran a határértéket súrolja, és az alacsony kreatininszint nagyon elferdítheti a vizeletelemzés eredményét. Ezért ha a laboreredmények között a kreatininhez való arányítás is szerepel, akkor a kreatininszintet is figyelembe kell venni.
Néhány tipikus provokációs teszt:
  • DMSA szájon át (9 adag): naponta 3-szor 10 mg/testtömeg kg, 3 napig. Közvetlenül a legutolsó adag bevétele előtt vizeljen a beteg, majd a következő 8–10 órában gyűjtse össze a vizeletét. Ennek a tesztnek az az előnye, hogy Bradstreet et al.<SUP>1</SUP> megállapított egy egészséges gyerekekre jellemző referenciasávot egy olyan vizsgálat során, melyben 18 egészséges és 221 autista gyerek vett részt. A Doctor’s Data Laboratory laboratóriumnak küldték el a mintákat. Egészséges gyerekeknél DMSA után 1,29 +/- 1,54 &micro;g higany/g kreatinint, 15,0 +/- 9 &micro;g ólom/g kreatinint és 0,46 &micro;g kadmium/g kreatinint mértek. Az autista gyerekek átlagban háromszor több higanyt ürítettek.
  • DMSA szájon át (1 adag): 20–25 mg/ttkg, 1-szer. Vizeletürítés után be kell adni a DMSA-t, majd a következő 6–10 órában összegyűjteni az összes vizeletet. (Ne adjunk be csupán 10 mg/ttkg-ot, mivel Adams et al. egy vizsgálat során nem talált lényeges különbséget 15 autista gyerek és 15 kontroll reakciója között ilyen adagnál.) Egyes orvosok ártalmas reakcióktól tartva nem ajánlják ezt az egyszeri magasabb dózist, és inkább a fentebb említett kisebb adagokat kedvelik.
  • DMSA végbélen át (1 adag): 25 mg/ttkg, egyszeri nagy adag. A vizeletgyűjtés szobatiszta gyerekeknél másnap reggel kezdődjön, a nem szobatisztáknál pedig még az éjszaka folyamán gyermekgyógyászati vizeletgyűjtő zacskókba. A gyűjtés időtartama 12–24 óra, az orvos igényétől és a család munkabeosztásától függően.
DMPS kihívások: Számos DAN! orvos szerzett tapasztalatot a DMPS provokációs tesztekkel és tartja hasznosnak őket, míg mások nem használják ezt a tesztet. A vizsgálatot jónak tartó orvosok a következő dózisokat javasolják egyadagos tesztek esetén:
  • DMPS szájon át (1 adag): 5–10 mg/testtömeg kg, 1-szer, vizeletgyűjtés a következő 6–12 órában. Az orvos előírásától függően gyerekeknél esetleg a dózissáv alacsonyabb, felnőtteknél a magasabb értékei jöhetnek szóba.
  • DMPS intravénásan (1 adag): 3–5 mg/ttkg, amit vizeletgyűjtés követ 6–8 órán keresztül.
  • DMPS transzdermálisan (1 adag): 3 mg/ttkg, vizeletgyűjtés 12–24 órán át.
  • DMPS végbélen át (1 adag): 10 mg/ttkg, a kúpot legalább 30–45 percig bent kell tartani. Vizeletgyűjtés a következő 8–12 órában.
Egyes beszámolók szerint a glutation és a DMPS együttes beadása megnövelheti a mérgező fémek kivezetését a szervezetből, de ez még nem biztos.
Az egyik legismertebb laboratórium a mérgező vagy nélkülözhetetlen ásványok vizeletben előforduló szintjének mérésére a Doctor’s Data Laboratory, 170 W Roosevelt Rd, West Chicago, IL 60185. Telefon: (800) 323-2784; 708 231-3649.

A fémekkel és az őket megkötő fehérjékkel szembeni ellenanyag szűrése

Az immunológia területén közismert, hogy a fémek különféle aminosavakhoz kötődhetnek és ellenanyagképzést indíthatnak be. A fémek vagy oxidálják a fehérjéket, vagy stabil protein-fém kelátvegyületeket hoznak létre olymódon, hogy több pontban kötődnek különféle aminosav-láncokhoz. Ezen vegyi reakciók miatt a fémek évekig is a testben maradhatnak és folyamatosan aktiválhatják a T-sejteket a saját fehérjék sajátos módosítása által.<SUP>2 3</SUP>
Ha fémek vagy más anyagok ilymódon megváltoztatják a fehérjéket, ellenanyagtermelés (IgG, IgM, IgA) indulhat be a haptenic anyagok ellen mint a higany, kobalt vagy nikkel, és az olyan saját fehérjék ellen mint a hemoglobin vagy az emberi vérsavó albumin. Ha a vizsgálatok IgG, IgM vagy IgA antitesteket mutatnak ki ezen haptenic anyagok ellen, az a környezetben levő fémekkel való enyhe, de krónikus terhelést jelent és lehetséges autoimmun választ.<SUP>4</SUP>
Az is bebizonyosodott, hogy két különböző sejtmagprotein: a fibrillarin és a kromatin, olyan fémek célpontjai, amelyek ellenanyagtermelését indíthatnak be az emberekben.<SUP>5</SUP>
Ezek alapján meg lehet mérni a higannyal és a higanyt megkötő fibrillarinnal és kromatinnal szembeni antitestek számát azokban, akik a fémmel fertőződtek.
A kontroll csoport tagjai 5–10%-ánál találtak ellenanyagot a higannyal, a fibrillarinnal és a kromatinnal szemben. Az autistáknál ez az arány 30–50%.<SUP>6</SUP> Általában 0,5 ml vérsavóra van szükség a higannyal, a fibrillarinnal és a kromatinnal szembeni antitestek meghatározásához. Az Immunosciences (www.immuno-sci-lab.com) az egyik laboratórium, ami ilyen teszteket is végez.

Elő-méregtelenítési kezelés

A méregtelenítő terápia megkezdése előtt több tennivaló is van: a mérgekkel való érintkezés lecsökkentése, az étrendi státus javítása, a glutationszintek normalizálása, a bél dysbiosis kezelése, valamint az alapvető vese- és máj funkciók vizsgálata és teljes vérkép.
1) A mérgekkel való érintkezés lecsökkentése: Mivel a méregtelenítés célja a test méregterhelésésnek csökkentése, ezért fontos, hogy a beteg először a mérgező fémekkel való érintkezést kerülje el amennyire csak lehet, amihez többek között a következők szükségesek:
  • A higany-ezüst amalgám fogtömések elkerülése, amelyek a higany egyik fő forrását képezik a legtöbb amerikainál. Ha gyereknek van amalgámtömése, azt a méregtelenítés megkezdése előtt esetleg el kell óvatosan távolítani. A művelettel csak olyan fogorvost bízzunk meg, aki szakképzett az amalgámtömések biztonságos kivételében, vákuumos elszívást használ és más biztonsági intézkedéseket hoz, és még ezek mellett is érheti átmenetileg higanyterhelés a szervezetet.
  • A beteg ne fogyasszon bizonyos rákféléket és halakat, főleg a legnagyobbakat (cápa, kardhal, tonhal), melyekben a legtöbb higany van. (A tisztított halolaj megengedett, mivel fontos és nélkülözhetetlen zsírsavakat tartalmaz és nincs benne jelentős mennyiségű higany. A legbiztonságosabb olajok azok, melyeket megvizsgáltak PCB-kre és más zsírban oldódó mérgekre.)
  • Tisztított víz: a vizet meg kell vizsgáltatni a helyi vízművekkel, vagy eltávolítani belőle minden mérget (és sajnos az esszenciális ásványokat is) fordított ozmózissal.
  • Bio élelmiszerek (előnyben részesíteni), vagy a gyümölcsök és zöldségek felületének alapos megmosása.
  • Csak thimerosal-mentes oltások használata.
2) Étrendi státus: A legtöbb autista gyereknek a szokásosnál nagyobb mennyiségű vitaminra, ásványi anyagra és bizonyos aminosavakra van szüksége. A cink különösen fontos, mivel az autisták általában cinkhiányban szenvednek. Némely méregtelenítő szer kihajthat esszenciális ásványi anyagokat is a szervezetből, ezért további ásványpótlásra lesz szükség. Antioxidánsokra is szükség van, hogy csökkenjen az oxidálási stressz és nőjjön a glutationszint: különösképpen szükség van C-vitaminra, E-vitaminra, B6-vitaminra, cinkre és szelénre, egy széles spektrumú vitamin és ásványi kiegészítő mellett. A legtöbb esetben el kell kerülni a rezet, mivel a rézszint általában magas az autistáknál. Az étrendkiegészítésről lentebb bővebben szólunk, és olvasni lehet róla Pangborn J. és Baker SM. Biomedical Assessment Options for Children with Autism című könyvében is.
3) Glutation: A glutationnak több fontos feladata is van a szervezetben, többek között a mérgező fémek megkötése és eltávolítása. Az autista gyerekek plazma glutationszintje tipikusan 50%-al alacsonyabb, ezért a méregtelenítés megkezdése előtt fontos ezt normalizálni. Ellenkező esetben az történik, mintha vizet mernénk egy lyukas hajóból: meregethetjük a vizet (a mérgeket), de visszaszivárognak, ha a „rés” (a glutationhiány) nincs betömve. Rendes körülmények között a glutationkoncentráció sokkal nagyobb a sejteken belül, ezért legjobb a vörös vértesteken belül megmérni. A glutationszintet többféleképpen lehet megemelni, például:
a) transzdermálisan, bőr alá, vagy intravénásan beadott glutationnal. Reménykeltőnek ígérkezik egy újfajta, a test zsírszöveteibe beadott változat is. Nem egyértelmű, hogy szájon át alkalmazva megemeli-e a plazma glutationszintet vagy sem.
b) James et al.<SUP>7</SUP> egy kísérlet során azt találta, hogy 800 &micro;g folsav és 1000 mg TMG részben megemelte az autista gyerekek glutationszintjét, és ha metil-B12 injekciókat is kaptak (hetente kétszer 75 &micro;g/ttkg-ot), akkor a glutationszint normalizálódott. A metil-B12-t Dr. J. Neubrander javasolta, aki ezt a fenék zsírszöveteibe fecskendezte. (Megjegyzés: Dr. Neubrander most 64,5 &micro;g/ttkg-ot javasol háromnaponta)<SUP>8</SUP> Ha mindezek mellé még B6-vitamint is szednek, ami egy fontos társtényező, akkor a szint valószínűleg még jobban megemelkedik. Metionin is segíthet, amit a káros reakciók elkerülése érdekében rendkívül elővigyázatosan kell beadni a metil-B12 után.<SUP>8</SUP>
c) C-vitamin: C. Johnston<SUP>9</SUP> főiskolai diákok körében végzett kísérlet során azt tapasztalta, hogy napi 500 mg C-vitamin bevétele után glutationszintjük 50%-al nőtt. 1000 mg-ra emelte az adagot, de annak sem volt több haszna.


4) Bél dysbiosis, a bélflóra egyensúlyának megbomlása: Az autista gyerekek legalább 50%-a székrekedésben és/vagy hasmenésben szenved, és Rosseneu<SUP>10</SUP> egy vizsgálat során arra az eredményre jutott, hogy ezen gyerekek 95%-ának beleiben rendkívül sok, méreganyagot termelő E. coli és gyakran egyéb baktérium található. A Candida is nagyon elszaporodhat. Egyes méregtelenítő eljárások előidézhetik vagy súlyosbíthatják a baktérium/élesztőgomba dysbiosist, vagy közvetlenül, mert táplálékhoz juttatják őket, vagy azért, mert a mérgező fémek bélbe való ürülését idézik elő. Ez főleg az orálisan adagolt alfa-liposav és NAC esetében gond, néha az orális DMSA-nál is, valamivel kevésbé az orális DMPS-nél, és talán ritkán okoz problémát a bőrön keresztül alkalmazott DMPS esetében. Részletesebb tárgyalás a D. függelékben.

5) A vese, máj, teljes vérkép figyelése méregtelenítés előtt és közben

Fontos a vesefunkciók (BUN, kreatinin) és a májfunkciók (SGOT, SGPT, GGT, ALT, AST) vizsgálata a méregtelenítő szerek használata előtt, és fontos ezeket szemmel tartani méregtelenítés közben is. Úgyszintén lényeges a teljes vérkép a méregtelenítés előtt, beleértve a trombociták számát is, mivel némely szerek rossz hatással lehetnek a máj és vesefunkciókra, a trombociták számára és a lymphocitákra. Ezt a következőkben tárgyaljuk részletesen.

Méregtelenítési lehetőségek

A méregtelenítéssel csak azután kellene foglalkozni, miután az elő-méregtelenítésnél tárgyalt kérdések lehetőleg megoldásra kerültek. (Részeletesebb információkkal szolgál a Biomedical Assessment Options for Children with Autism and Related Problems című könyv, szerzői Pangborn, J. és Baker, SM., kiadta az Autism Research Institute.)
Többféle szer létezik a mérgező fémek eltávolítására, és ezek közül némelyeket többféle módon lehet beadni (intravénásan, szájon át, végbélkúpban, bőrön keresztül). A három legfontosabb, amivel itt foglalkozni fogunk, a DMSA, a DMPS és a TTFD. Amikor választani akarunk, figyelembe kell venni a szer hatásfokát, toxikusságát, hatását a dysbiosisra, valamint azt, hogy mennyire vonja ki az esszenciális ásványi anyagokat a szervezetből, engedélyezett-e vagy sem, és mennyi tapasztalattal rendelkezik vele kapcsolatban az orvos.

1. lehetőség: DMSA (2,3-dimercapto-succynilsav):

Jogi státus: Az FDA jóváhagyta az orális DMSA alkalmazását ólommérgezés kezelésére gyerekeknél 1 éves kortól, ha ólomszintjük nagyobb mint 45&micro;g/100ml vér. Mint minden jóváhagyott gyógyszert, az orvosok felírhatják más célokra is, pl. egyéb fémmérgezések kezelésére. Recept nélkül is kapható [ford. megj.: amerikai helyzetről van szó], de mi azt javasoljuk, hogy csak egy tapasztalt orvos felügyelete alatt alkalmazzák.

Hatékonyság: A DMSA-ról bebizonyosodott, hogy képes megkötni és kivezetni a szervezetből sokféle mérgező fémet, többek között ólmot, higanyt, arzént, ónt, nikkelt és antimont. Állatkísérletekből kiderült, hogy a DMSA hathatósan csökkenti a higanyszintet a vesében és más szövetekben, de úgy tűnik, nem képes a sejtekbe hatolni, vagy áthatolni a vér-agy gáton. Több kísérletből is az derült ki, hogy nem csökkenti le a higany mennyiségét az állatok agyában.
Felszívódás/kiürülés: A DMSA szájon át történő beadás esetén kb. 20%-ban szívódik fel, és a vérben 2–4 órán belül tetőzik.<SUP>11</SUP> Sokkal lasabban ürül a szervezetből: felezési ideje kb. 2 nap.<SUP>12</SUP> A DMSA elsősorban a vizeleten keresztül távozik, főleg mint DMSA-cisztein diszulfid.<SUP>11</SUP>
Vizsgálatok a DMSA használata előtt és közben:
  • Mivel a DMSA elsősorban a vizelettel ürül, 2–3 havonta meg kell vizsgálni a vesefunkciókat.
  • A DMSA hosszú távú használata gátolhatja a csontvelőt, ezért fontos a teljes vérkép és a trombociták számának figyelemmel kísérése.
  • A DMSA májkárosodást is okozhat, ezért a máj transzamináz (ALT, AST, GGT) értékeit is figyelni kell.
  • A DMSA kb. megduplázza a cink ürülését a szervezetből, ráadásul az autizmusban gyakori a cinkhiány, ezért a cinkszinteket is figyelni kell a kezelés előtt és közben, és ha szükséges, cinket kell adni a normális szint fenntartásához. Ha ezután sem javul a helyzet, akkor szokatlanul nagy mennyiségre lehet szükség belőle (50–100 mg).
  • A DMSA hatására több réz ürül a szervezetből.<SUP>12</SUP> Ez rendszerint hasznos, mivel az autisták általában túl sok rezet raktároznak, de a kezelés előtt és közben figyelni kell a rézszinteket.<SUP>12</SUP>
  • A DMSA nincs hatással a vas-, a kalcium- vagy a magnéziumkiválasztásra.<SUP>12</SUP>
Alkalmazás módja:

Orális, azaz szájon át történő adagolás: a leggyakoribb mód. Úgy tűnik, hogy orális adagolásnál a szernek kb. a 22%-a szívódik fel.<SUP>11</SUP> A módszer korlátja, hogy az autista gyerekek 10–20%-ánál a gyomor-bél tünetek rosszabbodását okozza, valószínűleg azért, mert a fel nem szívódott DMSA-t a belekben levő gombák/baktériumok használják fel.
Intravénás adagolás: Az FDA nem hagyta jóvá az intravénás DMSA-t, és nem készült vele kapcsolatban szakértők által felülvizsgált tudományos vizsgálat sem.
Rektális adagolás: a végbélkúpokkal kapcsolatban kevés tapasztalat van. Úgy tűnik, hogy rendelkeznek az orális módszer előnyével (lassúbb felszívódás), ugyanakkor kevésbé valószínű, hogy súlyosbítják a bél dysbiosist. Ezt a formát nem hagyta jóvá az FDA, de orvosi felhatalmazás alapján a gyógyszerész elkészítheti a végbélkúpot.
A rektális módszernél ugyanaz a napi adag, de a háromszori beadás problémát jelenthet a székletürítés gyakorisága miatt, mivel a kúpot 30–45 percig benn kell tartani. Némely gyereknél elalvás után is fel lehet helyezni a DMSA kúpot.
A pácienshez kell igazítani a méregtelenítő szer adagolását. Sok szülő naponta három db. 10 mg/ttkg-os végbélkúpot ad be, a 3/11 napos ciklus szerint (lásd lentebb); de állítólag a napjában egyszerre beadott szert is jól tűrik a gyerekek, és ez hasznosabb lehet azoknál, akiknek napjában többször van székletük.
A végbélkúp 500 mg DMSA-nál nem tartalmazhat sokkal többet, ezért nagyobb gyerekek esetében az adagolást ehhez kell igazítani. Mint minden végbélen keresztül beadott gyógyszer, a DMSA is okozhat bőrkiütést. Ezt egyesek „Bag balm” [ford. megj.: lanolin, vazelin és 8-oxi-kinolin tartalmú kenőcs] segítségével oldották meg.

Adagolási javaslat:


Orális DMSA esetében nem kell túllépni a 10 mg/ttkg-os dózist és a napi 30 mg/ttkg-ot. A legnagyobb dózis 500 mg, a legnagyobb napi adag pedig 1500 mg legyen. Ennél nagyobb mennyiségek esetén jelentősen megnő a mellékhatások és a mérgezés gyakorisága. A legtöbb orvos 8 óránkénti adagolást javasol, egyesek viszont a gyakoribb beadást részesítik előnyben, ugyanakkora napi adag esetén.
A tipikus kezelés úgy néz ki, hogy 3 nap kezelést követ 11 gyógyszerezés nélküli nap, ami egy megfelelő 2 hetes ciklushoz vezet, ahol a gyógyszerszedés általában péntek délutántól hétfő reggelig tart. Ezeket a ciklusokat több hónapig lehet folytatni, míg a vizeletben ürülő higany a referenciasáv közeli értékre csökken.
Végbélkúp esetén az adagolás 1x25 mg/ttkg 3 napig, majd 11 nap szünet.<SUP>11</SUP>
Biztonság:
A DMSA enyhén megnöveli a cink és a réz ürülését a szervezetből, ezért figyelni kell ezeknek a szintjét, a cinket pedig pótolni kell a terápia idején. A Physicians Desk Reference a következő mellékhatásokat sorolja fel a DMSA 19 napig tartó folyamatos szedése esetén: gyomorbántalmak/bélbántalmak a páciensek 12%-ánál, fájó testrészek (5%), megemelkedett szérum transzamináz értékek (4%), torokfájás/köhögés (4%), kiütések (3%), álmosság (1%), szem/fül irritáció (1%). A huzamosabb ideig tartó szedés megnövelheti a májenzim-értékeket és gátolhatja a csontvelő működését a betegek kevesebb mint 1%-ánál.
A DMSA 3 nap kezelés/11 nap szünet szerinti adagolása esetén általában kisebb a fenti mellékhatások valószínűsége. Ha komolyak a tünetek, le lehet csökkenteni a dózist, ami után általában elviselhetőbbé válnak. Némely páciensen foltos kiütések jelennek meg a kezelés alatt, ami nem tévesztendő össze egy allergiás reakcióval.<SUP>13</SUP> Egyes autista gyerekek beszédében és viselkedésében átmeneti visszaesés tapasztalható a kezelés alatt és közvetlenül utána. A dózis lecsökkentése ezeket a tüneteket is enyhíti. A klinikai gyakorlat azt mutatja, hogy a legtöbb gyereknél, akinél visszaesés következik be a terápia kezdetén, a visszaesés egyre kisebb lesz a további kezelési ciklusoknál.
A DMSA nagyon ritkán idéz elő súlyos mellékhatásokat, amelyek a következők lehetnek: allergiás reakciók, toxikus epidermális nekrolízis (TEN) és erythema multiforme (Stevens-Johnson szindróma)<SUP>1</SUP>. A potenciálisan veszélyes neutropenia és thrombocytopenia is előfordulhat.<SUP>14</SUP> Jóllehet a dózis lecsökkentése enyhítheti a neutropenia és a thrombocytopenia súlyosságát, a sejtek számának veszélyes lecsökkenése esetén ellenjavallt a terápia folytatása. Az allergiás reakció, a TEN és a Stevens-Johnson szindróma nyilvánvalóan abszolút ellenjavallatai a terápia folytatásának.
voszurke.gif

<SUP>1</SUP> Nem jeleztek a DMSA-val szembeni, és a szulphanilamid-tartalmú antibiotikumokkal szembeni érzékenységek között összefüggést. Ha a páciens érzékeny vagy allergiás más dithiolt megkötő anyagokkal szemben (pl. DMPS, DMPA, dimercaprol/BAL), akkor a reakció súlyosságától függően esetleg nem alkalmazandó nála a DMSA terápia. Ha a reakció enyhe volt vagy kétséges, akkor egy kis teszt-dózis eldöntheti a kérdést.
A toxikus epidermális nekrolízis és az erythema multiforme előre nem látható módon jelentkezhet, és kóroktanuk nem nagyon ismert. Mindkét mellékhatás előfordulhat az első kezelésnél vagy több hónapi terápia után. Mindkét mellékhatást csak néhányszor jelezték a DMSA-val kapcsolatban, bár több tízezer gyerek szedte a szert. Az erythema multiforme (Stevens-Johnson szindróma) a bőr és a nyálkahártya gyulladásos megbetegedése. Elképzelések szerint immun-komplex vegyületek idézik elő és a nyiroksejtek közvetítik. Jellegzetes kerek bőrelváltozások és hólyagok, torokfájás, nyálkahártya-fekélyek és láz jellemzik. Általában egy vagy több héttel a kezelés megkezdése után kezdődik, és rendszerint spontán gyógyul, ha abbamarad a kiváltó gyógyszer szedése. Ennek ellenére súlyos nyálka/bőrkomplikációkhoz is vezethet, és esetleg hetekig tart a gyógyulás szupportív kezelés mellett.
A toxikus epidermális nekrolízis (TEN) a legsúlyosabb bőrreakció egy gyógyszerrel szemben, ami halálos is lehet, ha nem ismerik fel. Általában nagyon heveny módon kezdődik és epidermisz-elhalás jellemzi lényeges bőrgyulladás nélkül. Kórtana kevéssé ismert, de a betegség általában elmúlik, ha abbamarad a kiváltó szer szedése. Nincs különleges kezelés a szupportív kezelésen és a tünetek mérséklésén kívül.<SUP>12</SUP>
voszurke.gif

Haszon: A DMSA alkalmazása után sok DAN! orvos a betegek állapotának javulásáról számolt be, bár a javulást néha bélproblémák kísérték. A következőkről számoltak be: a beszédkézség gyors fejlődése, a szociális kapcsolatteremtés és a szemkontaktus javulása, az önstimuláló viselkedések csökkenése. A motorikus problémákkal küszködő gyerekeknél jelentősen javult az erő és a koordináció.
  • A. Holmes 152 autista beteg résztvételével nyílt jelölésű (open-label) vizsgálatot végzett a DMSA hasznáról<SUP>15</SUP>, amelyben ugyanakkora dózisok szerepeltek legalább 6 hónapon keresztül, mint amilyeneket ebben a dokumentumban javasolunk (10 mg/ttkg-os dózisok, 3 napig, majd 11 nap szünet). A 3. hónaptól kezdve alfa-liposavat adott, hogy fokozza az ürítést. A legfiatalabb korcsoportban (1–5 évesek, n=66), a következőket találta:
    • Nincs javulás: 10%
      Csekély javulás: 15%
      Mérsékelt javulás: 39%
      Feltűnő javulás: 36%
    Definíció:
  • Nincs javulás
  • Csekély: már 1–2 szavas mondatokban beszél, igényét és akaratát ki tudja fejezni szavakkal, de nem tud társalogni.
  • Mérsékelt: jobb, de nem normális; nyilvánvaló elmaradás a beszédben, de használ mondatokat, válaszol a kérdésekre.
  • Feltűnő: normális iskolába jár; nincs elmaradás a beszédben, vagy ha van is minimális, normális szociális kapcsolatteremtés és szemkontaktus. Idősebb gyerekek és tinédzserek esetén a kezelés kevesebb haszonnal jár. Sok más orvos is hasonló eredményekről számolt be (Cave, Bradstreet, El-Dahr, stb.).
Antioxidáns hatás: A DMSA hatékony antioxidáns is, és előfordulhat, hogy ez a funkciója is hozzájárul a hatásosságához. James et al. nemrégi vizsgálata<SUP>7</SUP> kimutatta, hogy az autista gyerekeknél sokkal nagyobb az oxidált glutation aránya a redukáltéhoz képest, Chauan et al.<SUP>16</SUP> megnövekedett lipid peroxidációt talált, és McGinnis<SUP>17</SUP> egy írása részletesebben tárgyalja az oxidatív stresszt az autistáknál. Mindent tekintetbe véve, úgy tűnik, hogy az oxidatív stressz fontos probléma az autizmusban, ezért a DMSA antioxidáns hatása fontos lehet.
2. lehetőség: DMPS (2,3-dimercapto-1-propionsulphon-sav):

Jogi státus: A DMPS-t az FDA nem hagyta jóvá. Az orvosok elkészíttethetik a gyógyszerészekkel pácienseik részére, de tájékoztatniuk kell a betegeket, hogy a DMPS kísérleti stádiumban van az USA-ban, azonkívül minden DMPS-t használó betegük kartonjában szerepelnie kell a tájékoztatási/beleegyezési dokumentumnak. A DMPS receptre kapható Európában, Németországban recept nélkül is. Az USA-ban az orvosok megkérhetik a gyógyszerészeket, hogy készítsék el a szert külön-külön egy-egy páciens számára.
Hatékonyság: A DMPS hatásos kelátkötő, főleg a higannyal szemben, de megköti az ólmot, a kadmiumot, az ezüstöt, az ónt és az arzént is. Számos állati kísérlet bizonyította, hogy képes lecsökkenteni a higanyszintet a vesékben és a legtöbb szervben. Pinegree et al. egy nemrégi állati kísérletéből kiderült, hogy a DMPS ismételt használata lassan lecsökkentheti a metilhigany szintjét az agyban, de nem sok hatása van a szervetlen higanyra. (A kísérlet azt mutatta, hogy a szervezet nagy higanyterhelése esetén a DMPS kezdetben megnövelheti az agyban levő higanyszintet, feltételezhetően olymódon, hogy a higanyt a testből az agyba viszi. Ez átmeneti mellékhatás lehet, mielőtt a DMSP ismételt használata végül is lecsökkenti a higanykoncentrációt az agyban.)
Felszívódás/kiürülés: A DMPS a szervezetben gyorsan átalakul diszulfidos formájúvá. A DMPS elsősorban a vizelettel ürül (egy intravénás dózis 84%-a távozott a vizeleten keresztül 96 óra alatt).<SUP>19</SUP> Intravénás adagolásnál a távozó DMPS 12%-a eredeti szer, 88%-a pedig diszulfid volt. Az eredeti szer hamar, 1,8 óra felezési idővel, a diszulfid viszont sokkal lassabban ürült, úgyhogy az egész DMPS-kiválasztás felezési ideje 20 óra volt. A higanyürítés arányban állt az eredeti és a teljes DMPS vizeleten keresztüli ürülésével.
Orális adagolás esetén az át nem alakult DMPS ürülésének felezési ideje 4,4 óra, az átalakult szeré pedig 9,6 óra.<SUP>20</SUP> (Orális adagolásnál gyaníthatóan azért rövidebb a felezési idő, mert a lenyelt DMPS áthalad a májon is, ami átalakítja). A higanyürítés erős korrelációt (0,92) mutatott az át nem alakult DMPS ürülésével, és kb. 2 órával a lenyelés után érte el csúcspontját.
A transzdermális DMPS felezési ideje nem ismert, de valószínűleg valamivel hosszabb az intravénás formáénál.


Vizsgálatok az alkalmazás előtt









A következő vizsgálatok elvégzését javasoljuk a DMPS használata előtt:
  • Teljes vérkép (CBC), beleértve a trombocitákat is
  • A vér teljes klinikai kémiai vizsgálata, beleértve a máj transzaminázokat is
Egyes orvosok a következő teszteket is ajánlják:
  • Vörösvértest ásványi anyagok
  • Szérum rézszint és plazma cinkszint (a DMPS lecsökkentheti ezeket)
  • Vas tesztek
A kezelés során 2–3 havonta vizsgálni kell a teljes vérképet, a májfunkciókat és az ásványok ürülését a szervezetből.
Alkalmazás módja:
Orális adagolás: Szájon át történő adagolásnál a DMPS 39%-a szívódik fel, sokkal több, mint a DMSA esetében.<SUP>19</SUP> Úgy tűnik, hogy ez a beviteli forma sokkal kevésbé okoz gyomor-bél problémákat, mint a DMSA szedése, feltételezhetően azért, mert a DMPS-ből sokkal kisebb dózisokra van szükség, és jobban felszívódik, így nagyon kevés jut a bélben levő baktériumoknak/gombáknak. A DMPS szuszpenzióvá is kikeverhető olyan gyerekek számára, akik nem tudják lenyelni a kapszulákat. A DMPS-t szedő gyerekek néha hasi fájdalmakról és/vagy görcsökről panaszkodnak, főleg szájon át történő bevitelnél.
Intravénás adagolás: Az intravénás adagolásnál kisebb az esélye annak, hogy súlyosbodik a bél dysbiosis. Számos DAN! orvos az intravénás DMPS-t biztonságosnak és hatásosnak találta az autista gyerekek kezelésében. Ennek ellenére a legtöbb DAN! orvosnak nincs gyakorlata a DMPS intravénás adagolásában, ezért több tapasztalatra és kutatásra van szükség, mielőtt kiterjedt használatra javasolhatnánk.
Bőrön keresztül történő (transzdermális) adagolás: Buttar<SUP>21</SUP> és más orvosok nemrég a DMPS transzdermális alkalmazásának előnyeiről számoltak be. Ez állítólag egy nagyon könnyű, nem invazív méregtelenítő eljárás, és úgy tűnik, hogy kevesebbszer idéz elő emésztőrendszeri mellékhatásokat (pl. a kórokozók túlburjánzását), mint az orális forma. Egyes orvosok szerint a transzdermális kezelés első hónapja után a gyerekek kb. egyharmadánál átmenetileg rosszabodó viselkedés áll be, ami kb. egy hónapig tart, majd javulás következik. Többfajta készítmény áll rendelkezésre, de jelenleg nem világos ezeknek az egymáshoz viszonyított érdeme.
Adagolási javaslat:
Orális adagolás: A tipikus dózis 1–2 mg/ttkg, naponta 3-szor, a napi teljes adag 3–5 mg/ttkg. A tipikus kezelés úgy néz ki, hogy 3 nap kezelést követ 11 gyógyszermentes nap, ami egy megfelelő 2 hetes ciklust eredményez, ahol a gyógyszerszedés általában péntek délutántól hétfő reggelig tart. Ezeket a ciklusokat több hónapig lehet folytatni, míg a vizeletben ürülő higany a referenciasáv közeli értékre csökken.
Transzdermális adagolás: A tipikus dózis 1,5 mg/ttkg, minden második nap. Ha kedvezőtlen hatások lépnek fel, a dózist le lehet csökkenteni 1 mg/ttkg-ra, ha súlyosak ezek a hatások, abba kell hagyni a kezelést. Egyes orvosok csak ásványi kiegészítők szedését (a normális dózis kétszeresét) javasolják azokra a napokra, amikor szünetel a DMPS szedése. Így javul a DMPS hatásossága és pótlásra kerülnek az ürülő esszenciális ásványi anyagok. A tipikus kezelés több hónaptól egy évig tarthat.
Végbélen át történő adagolás: A tipikus dózis naponta egyszer 10 mg/ttkg, 3 napig, majd 11 nap szünet.
Biztonság:
Részlet a Heyl által gyártott Dimaval (DMPS) dobozában található tájékoztatóból:
„A betegeknél néha felléphet hidegrázás, láz, vagy feltételezhetően allergiás eredetű bőrreakció, mint viszketés, bőrkiütés. A kezelés leállítása után ezek rendszerint visszafordíthatók. Csak néhány izolált esetben jeleztek súlyos bőrgyógyászati reakciókat (pl. erythema exudativum multiforme-t, Stevens-Johnson szindrómát).
Főleg hosszú távú használat esetén, a DMPS befolyásolhatja a szervezet ásványianyag-egyensúlyát, különösen a cinkét és rézét.
A DMPS mobilizálja a lenyelt higanyt a testben. Néhány esetben ez kiválthatja a higanymérgezés klinikai tüneteit.
A Dimaval (DMPS) lenyelése után csak ritkán lép fel hányinger vagy hányás.
Egyes esetekben emelkedhetnek a transzamináz-szintek.”


A cink- és rézszintet tehát figyelemmel kell kísérni, és hiány esetén pótolni kell ezeket az anyagokat.

Haszon: Sok DAN! orvos javulásról számolt be a DMPS orális vagy transzdermális alkalmazása után. Beszámolók szerint a bőrön keresztül történő adagolás legfigyelemre méltóbb haszna a szociális és a beszédkészség területén jelentkezik. Úgy tűnik, hogy a DMPS hatásosabban vezeti ki a szervezetből a higanyt, mint a DMSA. Buttar egy nem publikált tanulmányban<SUP>21</SUP> arról számolt be, hogy 31 páciense közül 19-nél teljesen eltűntek az autista tünetek, miután több mint egy évig transzdermális DMPS-t és glutationt szedett, egyéb terápiák mellett: diéta, étrend- és ásványi anyag kiegészítők, kórokozók elleni kezelés.

3. lehetőség: TTFD (tiamin tetrahydrofurfuryl disulfide)


Jogi státus: A TTFD-t az FDA nem hagyta jóvá. Az orvosok elkészíttethetik a gyógyszerészekkel a pácienseik részére egyénileg. Az FDA kísérleti új gyógyszer (Investigational New Drug - IND) jóváhagyást adott a TTFD orális formájának kutatási alkalmazásához D. Lonsdale részére.
Hatékonyság: A TTFD a tiamin nyitott tiazolium-gyűrűs diszulfid származéka. A sejthártyánál redukálódik, majd a sejten belül a tiazolium-gyűrű bezáródik, és szabad tiamin (B1-vitamin) jön létre. A mercaptan a sejten kívül marad, az albuminhoz kötődik és enyhén kelátkötővé válhat az SH-reagens fémekre (SHRM) nézve. A TTFD fő hatása abban rejlik, hogy a sejten belüli szabad tiamin foszforilációjával tiamin-pirofoszfát (TPP) és tiamin-trifoszfát (TTP) jön létre, és ez katalizálja az energia metabolizmust. Állati kísérletek azt mutatták, hogy a TTFD a SHRM ürülését okozza az epén és a vizeleten keresztül. Amikor tiol-kelátkötőkkel együtt használják, akkor a fémek koncentrációja a vizeletben nagyobb, mintha külön-külön adnák a szereket. Egy kísérlet során<SUP>22</SUP> TTFD-kúpokkal kezelt 10 ASD-s gyerek közül 8 állapota klinikailag javult, és egyeseknél jelentősen megnőtt a vizelet SHRM-értéke.
Vizsgálatok az alkalmazás előtt: A TPP-hiány úgy mutatható ki, hogy tesztelik a vörösvértestek transketolase tevékenységét (TKA) és TPP-t adnak a reakcióhoz, majd megnézik annak hatását (TPPE). Ez a teszt nem feltétlenül szükséges a TTFD terápiás használatához. Egy kísérlet során 10 ASD-s gyerek közül csak 2 bizonyult hiányosnak kezdetben, és a válasz nem volt előre megmondható.<SUP>22</SUP> Ez a teszt nem mutatja ki a TTP-hiányt, ami jelenleg ismeretlen tényező az autizmusban. Az 1-888-WSTLAKE telefonszámon több információ tudható meg TKA-t végző laboratóriumokról.

Alkalmazás módja:

Orális adagolás: Lehetőleg bevonattal rendelkező (ún. enteric coated) TTFD tablettákat használjunk, amelyek jelenleg nem kaphatók az USA-ban. A gyógyszerészek készíthetnek TTFD kapszulákat, végbélkúpokat vagy transzdermális kenőcsöket. A kapszulákból kiszórt TTFD-por rendkívül rossz íze miatt nem adható be szájon át kisgyerekeknek.

Adagolási javaslat:

Naponta egyszer vagy kétszer 50 mg folyamatosan adható, mivel ez a B1-vitamin pótlásának egyik hatásos módja. A kezelést bármikor el lehet kezdeni.

TTFD glutationnal:

Friss beszámolók szerint a TTFD hatásossága megnő, ha egyszerre adják be transzdermális glutationnal, amitől általában erősebb szaga lesz a TTFD-nek.

Biztonság:

A TTFD rendkívül biztonságos. Semmilyen mérgező hatásáról nem számoltak be, még az embereknél terápiás célra alkalmazott dózisoknál sokkal nagyobb adagok esetén sem. Vizsgálatok szerint, ha nagy adagot adnak be belőle egy vemhes állatnak, az embrió nem károsodik. A TTFD végbélkúp irritációt okozhat a végbélnyilás körül, ami a szedés abbahagyása után gyorsan megszűnik. Bőrön keresztüli adagolásnál az adagolás helyszínén bőrkiütés vagy irritáció léphet fel. Ezt általában úgy lehet elkerülni, hogy váltogatjuk az alkalmazás helyét. A bőrkiütésekről az a vélemény, hogy inkább a készítményben levő kötőanyagok okozzák és nem a TTFD. A TTFD rektális vagy transzdermális alkalmazása esetén némely páciensnél büdös szag jelentkezik. Orális adagolásnál ez nem fordul elő. A terápia előrehaladtával gyakran fokozatosan csökken a szag, amit a prosthetic mercaptannal kapcsolatos metabolizmus és valószínűleg a mérgező fémek ürülése okozhat. Ezt a prosthetic csoportot alaposan tanulmányozták és nem találták toxikusnak.
Előnyei: Sok DAN! orvos klinikai javulásról számolt be TTFD-t szedő ASD pácienseiknél, főleg transzdermális adagolásnál. Néha előfordul a tünetek kezdeti rosszabbodása, amit kitartó szedés után javulás követhet, mint az autista gyerekeknek adott egyéb étrendkiegészítők esetén. Az egyetlen közzétett tanulmány a Lonsdale et al. (1). A TTFD előtti és utáni vizeletvizsgálatok azt mutatják, hogy egyes pácienseknél megnő az SHRM-koncentráció, és ezt mások is megerősítették nyilvánosságra nem hozott megfigyeléseikben.

<CENTER>Ásványi kiegészítők

Az elégtelen táplálkozás, amely gyakran hóbortos válogatásnak köszönhető, a rossz felszívódás és más kevéssé ismert tényezők miatt az autista gyerekeknél általában többféle ásványi anyag hiányzik a szervezetből, melyek közül a legfontosabb a cink. A cinket pótolni kell a méregtelenítő terápia előtt, alatt és után is. Ha DMSA-val együtt adjuk a cinket, akkor vegyületet képeznek és a cink könnyebben felszívódik.<SUP>23,24</SUP> Adagolási javaslat: 1–2 mg/ttkg/nap elemi cink (maximum 50 mg naponta, kivéve ha a laboratóriumi tesztek feltűnő cinkhiányt jeleznek); nagyobb dózisra is szükség lehet, amit a plazma, a vörösvértestek és a trombociták cinkszintjei alapján lehet eldönteni.
</CENTER>Az autista gyerekek gyakran szelénhiányban is szenvednek. A szelén adagolásánál körültekintőnek kell lenni, mivel ez egyike annak a néhány ásványnak, amiből túl nagy adag mérgező lehet. Ha nincs laboratóriumi bizonyíték arról, hogy erős szelénhiány áll fenn, akkor napi 1–4 &micro;g/ttkg-ot kell adni.
Az autista gyerekeknél gyakran magnézium-, molibdén-, mangán-, vanádium- és krómhiány is fellép. Ezeket az elemeket egy többféle ásványt tartalmazó készítménnyel lehet pótolni, de arra vigyázni kell, hogy az ne tartalmazzon rezet. A réz az egyetlen ásványi anyag, amelyből túl sok van az autista gyerekek szervezetében, és a helyzet súlyosbodhat, ha még kívülről is pótoljuk.

<CENTER>Vitaminok

</CENTER>A hagyományos nézet szerint az „átlag amerikai” minden szükséges vitaminhoz és tápanyaghoz hozzájut, ha kiegyensúlyozott étrend szerint táplálkozik. Az autista gyerekeknél azonban más a helyzet. Először is étrendjük ritkán kiegyensúlyozott, mivel sokszor csak nagyon kevés fajta ételt hajlandóak megenni, azok pedig ritkán ölelik fel az összes fő élelmiszercsoportot. Gyenge emésztés és gyomor-bél gyulladás miatt náluk esetleg kevéssé szívódnak fel a szükséges vitaminok és ásványok. Audhya egyik vizsgálata, ami 180 autista és 80 kontroll gyereket hasonlított össze, azt mutatta, hogy az autisták szervezetében szokatlanul alacsony a legtöbb vitamin, és számos ásványi anyag szintje.<SUP>60</SUP> Gyakorta jelentős oxidatív stressz<SUP>7</SUP> is tapasztalható náluk, ezért nagy adag antioxidánsra is szükség van. Ezért egy széles spektrumú vitamin- és ásványi anyag készítményt javasolunk sok C-vitaminnal.
C-vitamin: Ez egy fontos antioxidáns és nagyon hasznos lehet az autista gyerekek számára. Nagy dózisú C-vitamin (110 mg/ttkg, 10 hétig) hatásáról készült kettős vak, placebó kontrollos tanulmányból (n=18) az derült ki, hogy a C-vitamin jótékony hatással van az autistákra.<SUP>25</SUP> Mivel ez a vitamin vízben oldódik, ritkán fordul elő valódi toxikusság, bár rendkívül nagy dózisok hosszan tartó szedése után aszkorbinsav-kristályok jelennek meg a vizeletben (és fennáll a vesekőképződés lehetősége). A C-vitamin szedésének (többnyire 2000 mg/nap fölötti dózisoknál) egyedüli mellékhatása általában a hasfájás és a hasmenés. A gyomor-bél mellékhatások előfordulását jelentősen le lehet csökkenteni puffer szerekkel vagy C-vitamin-észterekkel, valamint a dózis több adagra való elosztásával. A C-vitamin pótlást 5–10 mg/ttkg/nap-al kell kezdeni, majd fokozatosan a toleranciaszintig növelni. Egyesek 50 mg/ttkg-nál többet is elbírnak, sőt, szükségük van rá.
E-vitamin: Az E-vitamin is antioxidáns, és újabban többet lehet róla olvasni, mint a C-vitaminról. Mivel zsírban oldódik, ha valaki túl sokat vesz be belőle, felhalmozódhat a szerveztében. A napi 2–4 mg/ttkg (3–6 IU/ttkg) dózis biztonságos. Kevert tokoferol formában a legkedveltebb. Sok E-vitamin készítményt szójababból állítanak elő, és ezek gondot okozhatnak a szójára érzékeny gyerekeknél. Mivel ez a vitamin fontos szerepet tölt be a zsírsavak oxidációjában és peroxidációjában, több pótlásra van szükség, ha a gyerek egyidejűleg szed esszenciális zsírsav-készítményeket.
B6-vitamin: Erre a vitaminra sokféle enzimreakciónál szükség van, pl. a glutation egyik előfutárának, a ciszteinnek termelésénél. A B6-vitamin B6 (piridoxal, piridoxin) és P5P (piridoxal-5-foszfát) formájában kapható. A gyerek és felnőtt autisták 50%-ánál tűnt hatásosnak napi 17mg/ttkg piridoxal-hidroklorid (egészen 500–1000 mg-ig), és néha még ennél nagyobb dózisok is jótékony hatásúak lehetnek. A P5P-nél jellemzően az előző dózisok 1/5-ét adják. Azzal is tisztában kell lenni, hogy sok P5P preparátumba rezet tesznek, hogy a rézhiányos embereknél megelőzzék a piridoxal retinopátiát. Mivel az autista gyerekeknél jellemzően magas rézszintek fordulnak elő, rézmentes készítményt kell használni.

<CENTER>Egyéb kiegészítők

</CENTER>Melatonin: A tobozmirigy által termelt hormon, amely az alvás-ébrenlét ritmusát szabályozza, azonkívül antioxidáns is. A természetes antioxidánsok között viszonylag egyedülálló abban, hogyha egyszer oxidálódott, akkor nem lehet redukálni.<SUP>26</SUP> Ez azt jelenti, hogy a melatonin nem vehet részt a romboló redox-körforgásban, ahol egy oxidálódott vegyület egy másik vegyület oxidálásával redukálódik. Egy vizsgálat azt mutatta, hogy az idegsejteket a melatonin hormonális szintjei védik a higany károsító hatásától.<SUP>27</SUP> A melatonin a mitokondriumokban is összpontosul és megvédi azokat az oxidatív károsodástól.<SUP>28</SUP>
Antioxidáns tulajdonságán kívül a melatonin hozzájárul az alvás-ébrenlét ritmusának szabályozásához is, ami sokszor erősen zavart az autista gyerekeknél. A melatonint hosszú távon használták intézményekben elhelyezett gyerekeknél és biztonságosnak bizonyult.<SUP>29</SUP> 0,1 mg/ttkg vagy annál kisebb dózisok elegendőek kell legyenek az alvászavarok kiküszöböléséhez. Egyes klinikusok megjegyezték, hogy ennél kisebb adagok (felnőtteknél 0,3 mg) ugyanúgy segítenek az elalvásban de kevesebb rémálmot és/vagy éjjeli lidércnyomást okoznak. Most fejlesztenek ki egy folyamatos adagolású változatot, ami segíthet majd azokon a gyerekeken, akik a melatonin beszedése után 4–6 órával felébrednek.

Taurin: A taurin egy kéntartalmú aminosav, ami fontos szerepet játszik az epesavas sók termelésében, és azáltal a méregtelenítésben és a zsír és zsírban oldódó anyagok felszívódásában. Egyes autista gyerekek taurinhiányban szenvednek és jót tesz nekik 250–500 mg/nap pótlás. A javasolt maximális dózis felnőtteknél és felnőtt méretű gyerekeknél 2 gramm/nap.
Glutation: A glutation fontos intracelluláris antioxidáns és gyakran hiányzik az autista gyerekeknél. Bár számos rágcsálókon végzett kísérlet az orális glutation jó szisztémás felszívódását mutatta, az eddigi két emberi kísérlet nulla felszívódást jelzett.<SUP>30</SUP> Embereknél a szájon át bevitt glutationt a bél nyálkahártyája azonnal felszívja és feltölti a készleteit, a fennmaradó glutationt pedig lebontja. Ez megmagyarázhatja, miért segít az orális glutation az autista gyerekeken, mégha látszólag nincs is szisztémás felszívódás. Az autista gyerekek bélrendszerének rendellenes működését figyelembe véve, napi 250–500 mg glutation sokat segíthet.

<CENTER>Kiegészítők, amelyekkel óvatosan kell bánni

</CENTER>Alfa-liposav: Az alfa-liposav egy ditiol zsírsav. Természetes kelátkötő és erős antioxidáns. Németországban széles körben használták a diabetikus neuropátia kezelésére, kiváló eredményekkel.<SUP>31</SUP> Antioxidáns hatása különösen hasznos lehet az autista gyerekeknek, mivel sokan közülük nyilvánvalóan antioxidáns-hiányban szenvednek.
Az alfa-liposav az emberi sejtek természetes terméke, ezért minimális a toxikussága. Felnőttek több mint három évig szedtek naponta max. 25 mg/ttkg-ot, és nem lépett fel észlelhető toxikusság.<SUP>32</SUP> Elméletileg gondot okozna, ha az alfa-liposav kötődne a DMSA-hoz, és azáltal csökkene mindkettő felhasználhatósága, de ezt klinikailag nem észlelték. Másik gond, hogy az alfa-liposav lecsökkenti a metilhigany kivonását a glutation által. Ezért a DMSA-val kellene adni. Arra is van bizonyíték, hogy az alfa-liposav lecsökkenti a rézkiválasztást.<SUP>33</SUP> A DMSA viszont megnöveli a rézkiválasztást<SUP>34</SUP> (a Wilson-kór esetén a rézmérgezés kezelésére használták<SUP>35</SUP>), ezért ha az alfa-liposavat a DMSA-val együt szedik, ez a probléma nem kellene felmerüljön.
Komoly aggodalmat okoz, hogy az alfa-liposavat a gombák könnyen felszívják, ezért szedése gyakran súlyosbíthatja az élesztőgombák túlszaporodását a belekben. Ezt a kockázatot le lehet csökkenteni a dózis csökkentésével vagy transzdermális adagolással, bár transzdermális adagolásnál a felszívódás még nem lett meghatározva. Ha előzőleg gombafertőzés merült fel, az alfa-liposav alkalmazása ellenjavallt.
Cisztein/cisztin: Ezek kéntartalmú aminosavak (a cisztin a cisztein dimerje), és mindkettő képes megkötni és mobilizálni a higanyt. Az alfa-liposavhoz hasonlóan, ez a két anyag is súlyosbíthatja a higanymérgezést, mivel más szövetekbe is eljuttatja a higanyt. A cisztein és a cisztin továbbá kiváló táptalaj a Candida-gombák számára, és gombafertőzést okozhat, vagy súlyosbíthatja a már meglévőt.
N-acetil-L-cisztein (NAC): A NAC-ot nem kellene a méregtelenítés elején vagy önmagában alkalmazni olyanoknál, akiknél fennáll a gyanú, hogy nagy a szervezetük higanyterhelése. Az alfa-liposavhoz, a ciszteinhez és a cisztinhez hasonlóan a NAC megkötheti a higanyt és átviheti a sejtmembránon. A NAC jó táptalaj az élesztőgombák számára is, mint a ciszteinmulekula, amiből származik. Sok autista gyereknek magas a ciszteinszintje, és ez a probléma csak fokozódhat, ha NAC-ot adnak nekik.
A NAC szedését azért tanácsolják gyakran, mert képes gyorsan megnövelni a sejteken belüli glutationszinteket.<SUP>36,37</SUP> Emiatt rendkívül sikeresen kezelhető vele az oly sok autista gyereknél előforduló antioxidáns-hiány. A NAC-ot vagy a DMSA-val együtt kell szedni, vagy csak akkor, mikor már jó ideje folyik a higany kivezetése. A NAC-ot rendkívül körültekintően kell alkalmazni emelkedett ciszteinszint esetén.
A NAC-ot ne adjuk szájon át, mivel táplálja a gombákat és gyakran okoz gyomor-bél problémákat vagy súlyosbítja a már meglévőket. Bőrön vagy orron keresztül lehet beadni.
D-Penicillamin: A D-penicillamin egy ciszteinszerű aminosav (a ciszteintől kissé eltér a kémiai szerkezete), amit többféle gyógyászati célra használnak. Wilson-kórnál a D-penicillamint, amit „Cuprimine”-nek (Merck) is neveznek, szájon át adják a réz megkötésére, a vér rézszintjének csökkentésére.<SUP>38</SUP> Ízületi gyulladásban is jótékonynak bizonyul néha, amikor más módszerek hatástalanok.<SUP>39</SUP> Cisztinuria esetén a D-penicillamin vegyi reakcióba lép a cisztinnel, szulfhidril-diszulfidot cserél vele.<SUP>40</SUP> Cisztein-penicillamin diszulfid jön létre, ami hamarabb ürül a vizelettel mint a cisztein, és így hamarabb csökken a ciszteinszint. Nehézfém-mérgezésben a D-penicillamint ólom és higany kivezetésére használják.<SUP>41</SUP> Az arzént is ki tudja vonni a szervezetből.<SUP>42</SUP>
Bár a higany, az ólom és az arzén eltávolítása jótékonynak tűnik az autistáknál, a D-penicillaminnak ártalmas hatásai is lehetnek. Először is, csökkenti a vérben a cisztinszintet, azáltal a szervezet ciszteinszintjét is, ami pedig gyakran eleve alacsony az autistáknál. E folyamat miatt a glutationraktárak is ürülhetnek. Másodszor, ez a szer antipiridoxin hatású: komplexet képez a piridoxinnal és gyengíti a B6-vitamin, mint piridoxal-5-foszfát, koenzim működését.<SUP>43</SUP> Az autisták majdnem 50%-ának szüksége van a B6-vitamin pótlására, magnéziummal szedve.<SUP>44</SUP> A D-penicillamin szedésének mellékhatásai lehetnek: szenzitivitás (bőrkiütés, láz), leukopénia, nyirokcsomó-bántalom, proteinuria és nephritic szindróma, valamint Goodpasture-szindróma.<SUP>8</SUP>
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
liliom.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
picture.php



<TABLE class=module cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modtitle>
A kaliforniai Autism Research Institute állásfoglalása 2.



</TD></TR><TR><TD class=modbody><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=modbody>A súlyos mellékhatások ritkák, a szenzitivitás viszont gyakori probléma, az esetek kb. egyharmadánál jelentkezik, és valamilyen mértékben mindig ürülnek a cisztein és a piridoxin raktárak. Minden kereskedelemben kapható D-penicillamin készítményben van laktóz<SUP>42</SUP>, amivel szemben az autisták legalább 60%-a nemtoleráns. Ezért a DAN orvosok és a kutatók nem részesítik előnyben a D-penicillamint.<SUP>20</SUP>
Az N-acetil-D,L-penicillaminról azt jelezték, hogy kevésbé toxikus és esetleg hatásosabban vezeti ki a higanyt és más nehézfémeket.<SUP>45</SUP> Az 1990-es években egy ideig ez „kísérleti új gyógyszer” volt, de nincs elég klinikai tapasztalat vele kapcsolatban, hogy dönteni lehessen használatáról az autizmusban.
Klorella és más algák: A klorelláról az a hír járja, hogy a higanymérgezés természetes gyógymódja és megköti a nehézfémeket. De a Southwest College of Naturopathic Medicine-n végzett egyik újabb keletű kísérletben<SUP>46</SUP> napi 10 gramm klorellát adtak 15 személynek, akiknek fogászati amalgámaik voltak. Az alkalmazás előtti és utáni értékek alapján a klorellának nem volt hatása a higany vizelettel vagy széklettel történő ürülésére 3 és 8 nap után. Ezért mi nem javasoljuk a klorella szedését.

<CENTER>A terápia befejezése

</CENTER>A kezelésnek legalább addig kell folytatódnia, amíg a vizeletből csak kevés mérgező fém mutatható ki. Ha az autista gyerekeknél tapasztalt jótékony hatás kizárólag a mérgező fémek eltávolításának lenne köszönhető, akkor a kezelést be lehetne fejezni amint a szervezetből távozó mérgező fémek mennyisége megfelel a referenciasáv alsó értékeinek. Mivel előfordulhat, hogy nem ez az egyetlen hatásmechanizmus, a kezelés befejezését laboratóriumi és klinikai leletek alapján kell eldönteni.
A kezelés nyilvánvalóan leállítható, ha nincs több javulás. Ha a gyerek elér egy „platót”, hagyjuk abba a terápiát és figyeljük, történik-e regresszió. Egyes szülők és gyakorló orvosok még egy platószint elérése után is folytatni szeretnék néhány hónapig a kezelést, azt remélve, hogy további csekély javulás következhet be. Azt is meg lehet tenni, hogy néhány hónapig várnak, majd próbaként újból elkezdik a terápiát.
Ha a gyereknél semmilyen lényeges javulás nem tapasztalható a kezelés alatt, vagy regresszió lép fel, akkor le kell állni a kezeléssel. De ne felejtsük el, hogy az autista gyerekek jelentős részénél a méregtelenítés kezdetén bekövetkezik valamilyen fokú regresszió, később azonban jelentős javulás áll be. Ha a bél dysbiosist a DMSA alkalmazása előtt nem kezelik ki eléggé, akkor a gazdagabb táptalaj miatt erősödő dysbiosis palástolhatja a DMSA-nak köszönhető javulást.
Egyes gyerekeknél jelentős javulás tapasztalható a DMSA szedése közben, ami a szedés leállítása után visszafejlődik, még a ciklusok „szünnapjain” is. Ezeknél a gyerekeknél külön-külön kell dönteni a kezelésről, mivel nincs elég klinikai tapasztalat egy közös akcióterv kidolgozásához.
Mire van szükség a kutatáshoz?
Olyan új terápiákat kell keresni, amelyek jobbak a jelenleg rendelkezésünkre állóknál. A jelenlegi eljárásokhoz (DMSA, DMPS, TTFD) hivatalos klinikai vizsgálatokra van szükség, hogy felbecsüljük ezek relatív hatékonyságát és részletesen feltérképezzük a lehetséges mellékhatásokat. Egyes gyógyszereket, mint a DMPS-t és a TTFD-t jóvá kell hagynia az FDA-nak, hogy az orvosok nyugodtabban használhassák. És legfőképp, szükség van az ehhez hasonló tanulmányokra, hogy a kételkedő orvosok és szülők meggyőződjenek arról, milyen lényeges méregtelenítő kezeléseket alkalmazni az autista gyerekeknél.

<CENTER>Figyelmeztetések:

</CENTER>1. A dokumentumban szereplő terápiák csak orvos által vagy felügyelete mellett végezhetők.
2. Ez nem egy „egyedülálló” kezelési protokoll, és alkalmazása előtt meg kell szüntetni a bél dysbiosist és a táplálkozási hiányokat.
3. Ezek a terápiák esetleg nem minden autista gyereken segítenek, és lehet, hogy rontják egyes autista gyerekek állapotát. Azoknál a gyerekeknél is előfordulhat átmeneti rosszabbodás, akiknek végül hasznára válik a kezelés.
4. A dokumentumban tárgyalt gyógyszereket és étrendkiegészítőket nem hagyta jóvá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző és Engedélyező Hivatala (United States Food and Drug Administration, USFDA), a DMSA (Succimer, Chemet&reg;), az antibiotikumok és a receptre kapható gombaölő szerek kivételével. A DMSA-t gyerekeknél jelenleg csak az ólommérgezés kezelésére hagyta jóvá az USFDA.
5. Az FDA által jóvá nem hagyott szerek és kiegészítők minősége és tisztasága a gyártóktól függ. Minden említett gyógyszert és étrendkiegészítőt engedélyez az USFDA, de nem garantálja tisztaságát, biztonságosságát és hatásosságát.
6. A terápiák alapjául szolgáló elméletek és orvosi modellek nincsenek egyetemesen elfogadva az orvosi társadalomban, egyes kutatók most tanulmányozzák őket. A terápiákat alátámasztó klinikai bizonyítékok lenyűgözőek, de eddig még nem végeztek jól leellenőrzött hatásvizsgálatokat, a bizonyítékok jelenleg jórészt a klinikai tapasztalatokon alapulnak.
7. A dokumentumban tárgyalt elméletek és terápiák változtatásának jogát, minden előzetes értesítés nélkül, fenntartjuk, ha jelentős klinikai vagy kutatási adatok a változtatás szükségességét jelzik.


<CENTER>Figyelmeztetések orvosok számára:

</CENTER>1. Valószínűleg csalódni fog az orvos, és a páciens családtagjai is, ha a higany vagy más nehézfémek kivezetését azelőtt kísérlik meg, mielőtt kikezelték volna a páciens gyomor-bél és táplálkozási problémáit.
2. A dokumentumben szereplő gyógyszerek és étrendkiegészítők dózisai a 2004 decemberéig nyilvánosságra hozott szakirodalom többségében szereplő határértékek között vannak. A felső határértékeket csak akkor kell átlépni, ha jó ok van rá.
3. Jelenleg lehetetlen pontosan eldönteni, a betegek közül kiknek lesznek hasznára ezek a terápiák. Egyesek közülük tökéletes jelöltnek tűnnek, mégsem mutatnak javulást, míg esélytelennek tűnő betegeknél jelentős javulás állhat be.
4. Javasoljuk a szülők írásos beleegyezését kérni az FDA által jóvá nem hagyott kelátkötők használatához, bár jogilag ez nem kötelező érvényű.
5. Az autizmus kezelése folyamatosan változik.


<CENTER>Figyelmeztetések szülők és családtagok számára:

</CENTER>1. Sok család az itt leírtakhoz hasonlóan kezeli autista gyerekét, orvos vagy más egészségügyi dolgozó részvétele nélkül. A tény, hogy a legtöbben ezt megtehetik ártalmas következmények nélkül, a gyógyszerek és kiegészítők biztonságosságát bizonyítja. Ennek ellenére a súlyos mellékhatások kockázata a DMSA, DMPS és néhány kiegészítő esetében csekély, de nem nulla. Az élet általában véve egy sor rizikó; a terápia idején a súlyos mellékhatások rizikóját le lehet csökkenteni gondos orvosi felügyelettel.
2. Nem minden orvos képes vagy hajlandó alkalmazni az itt leírt terápiákat. Őszintén és nyíltan kell beszélni az orvossal, a kezelés megkezdése előtt.
3. Bár csodás esetekről lehet hallani vagy olvasni az interneten, ezek a terápiák nem minden autista személynél működnek. Akiknél igen, a javulás azoknál is történhet lassan vagy apró lépésekben.
4. Úgy tűnik, hogy a fiatalabb betegek általában gyorsabban reagálnak mint az idősebbek, de ezt még nem tanulmányozták kielégítően.


A. függelék: A higanymérgezésről

A higany toxikussága
A higany rendkívül mérgező anyag, és nagyon kis mennyiségben (nanomól) is idegrendszeri és egyéb károsodásokat okozhat.
Az amerikai Toxikus Anyagok Hivatala és Betegség Nyilvántartó Iroda (U.S. Agency for Toxic Substances and Disease Registry, ATSDR) a következőképpen összegzi a higanymérgezés tüneteit kisgyerekeknél:<SUP>47</SUP>
  • „A higany fejlődési méreg. ... Az érintett anyák utódainál észlelt tünetek elsősorban neurológiai eredetűek, és a mozgás- és beszédfejlődésbeli elmaradástól egészen a súlyos agykárosodásig terjednek.”
  • „Megtörténhet, hogy a gyerek látszólag egészségesen születik, később nyilvánulnak meg a hatások, amelyek a fejlődési mérföldkövek – hány évesen kezd járni és beszélni – lassúbb elérésétől a súlyosabb következményekig terjedhetnek, mint agykárosodás és szellemi elmaradottság, nem egybehangolt mozgás és mozgásképtelenség.”
  • „A terhességük alatt erős higanymérgezést szenvedett anyák gyerekeinél olyan súlyos következményeket is megfigyeltek, mint megvakulás, akaratlan izomösszehúzódások és görcsök, izomgyengeség és a beszédképesség hiánya.”
  • „Figyelembe kell venni, hogy a hatások súlyossága
  • függ a higanyterhelés mértékétől és idejétől.”
Ez az összefoglalás nagyon hasonlít az autizmus
tüneteire.
Három szövetségi hivatal is megállapított „biztonságos” egészségügyi határértéket a higanyterheléssel kapcsolatban. A Környezetvédelmi Ügynökség (Environmental Protection Agency, EPA) szerint ez 0,1 mikrogramm higany testtömeg kilogrammonként naponta; a Toxikus Anyagok Hivatala és Betegség Nyilvántartó Iroda (Agency for Toxic Substances and Disease Registry, ATSDR) szerint 0,3 &micro;g/ttkg/nap; az Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző és Engedélyező Hivatal (Food and Drug Administration, FDA) szerint pedig 0,4 &micro;g/ttkg/nap. Tehát egy 70 kg-os felnőtt esetében a megengedett terhelés 7–28 &micro;g higany/nap.
1890 és 1950 között az USA-ban és más fejlett országokban többezer gyermek szenvedett akrodiniában, más néven „pink disease”-ben.<SUP>48</SUP> Ennek a tünetei nagyon hasonlóak voltak az autizmuséihoz, azzal a különbséggel, hogy egyes esetekben súlyosabbak voltak és a gyerekek 20%-a meghalt. 60 évvel később megállapították, hogy a betegséget egy fogzást segítő por használata okozta, aminek az aktív hatóanyaga higanyklorid volt. (J. Adams 50 éves mintákat szerzett a porból és megerősítette, hogy valóban higanykloridról volt szó, mint ahogyan az a címkén is szerepelt). A higanyklorid azért volt hatásos fogzási porként, mert a higany erős idegméreg, és elzsibbasztotta vagy megölte az idegsejteket a fogínyben. A porral érintkező gyerekek közül megközelítőleg csak minden ötszázadik betegedett meg, ami hasonló az autizmus mostani előfordulási arányához. Miután a port kivonták a forgalomból, nem fordultak elő újabb esetek. 60 évbe telt, míg megtalálták az összefüggést a betegség és a porban levő higany között, mivel a higanymérgezés tünetei általában csak a terhelés után 2–3 hónappal jelentkeznek.
A huszadik század első felében a csecsemőknek szánt fogzási porban levő higany okozta akrodinia problémája feltűnően hasonlít a huszadik század második felében az autizmus és a gyermekkori oltásokban levő thimerosal közötti lehetséges kapcsolathoz, amint azt a következőkben részletesen tárgyaljuk.
A mérgezés ideje meghatározza a toxikusság mértékét. A fejlődő magzat például 5–10-szer érzékenyebb a higanyra. Az első életévben pedig az emberi agy óriási növekedésen és fejlődésen megy keresztül. A higanyról közismert, hogy akadályozza ezeket a növekedési mechanizmusokat. Azok a terhelések, amelyek kritikus fejlődési periódusokban történnek, sokkal ártalmasabbak.
A higanyérzékenység egyénenként rendkívül eltérő. A genetikai adottságok, életkor, nem és egészségi állapot is befolyásolja az érzékenységet. Felnőtteknél 78-szoros különbségekről számoltak be, kisgyerekeknél ez az eltérés 10.000-szeres is lehet. Az anyagcsere és a higanyürítés is nagyon változó. Állatokon végzett kísérletek azt mutatják, hogy a kicsinyek nem ürítik ki higanyt a szervezetükből csak elválasztás után, és a tejből álló táplálék megnöveli a fémek felszívódását a belekben. Megfelelő epetermelésre is szükség van az ürítéshez, és ez az újszülötteknél gyakran nem elégséges. A bélflórának is szerepe van a higanykiválasztásban, ezért antibiotikumok hatására csökken az ürítés. A stressz és a betegségek csökkentik a glutationszinteket, azok pedig a higanyürítést.
Az USA-ban általános a potenciálisan veszélyes higanyterhelés
A három fő higanyforrás amerikai gyerekeknél az anya tengeri hal fogyasztása és amalgámtömései, valamint a gyermekkori oltások.
Tengeri halak fogyasztása: Az EPA egyik friss jelentése<SUP>49</SUP> szerint hat amerikai nő közül egy szervezetében olyan sok higany van, hogy nagyon nagy a neurológiai sérülés kockázata születendő gyermekeinél. Ez több mint 300.000 csecsemőt jelent évente. A becslés alapjául az 1999–2000 NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) egészségügyi felmérésben résztvevő 1709 nő vérében mért higanyértékek szolgálnak. A rendszeresen (havonta 9-szer vagy többször) halat fogyasztó nőknek 7-szer annyi higanyt mértek a vérében, mint azoknak, akik nem ettek halat.
Az EPA és az FDA ezenfelül megjelentette 2004-es javaslatát a halfogyasztásról: azt ajánlják, hogy a terhes nők egyáltalán ne egyenek bizonyos halakat (cápát és kardhalat), és a többiből is keveset. A cápában és a kardhalban általában egy milliomod rész higany van, így egy tipikus 200 grammos adag 200 mikrogramm higanyt tartalmaz.

Fogászati amalgámok: A leggyakrabban használt fogtömő anyag az USA-ban a higany-ezüst amalgám. Ennek 50%-a higany. Számos vizsgálat bizonyította, hogy ezek az amalgámtömések higanygőzt bocsátanak ki, aminek kb. 80%-a szívódik fel.<SUP>50</SUP> Naponta 1–10 &micro;g higany szívódik fel a szervezetbe, az amalgámtömések számától függően.<SUP>51 52 53</SUP> Ekkora mennyiség önmagában valószínűleg ártalmatlan a legtöbb ember számára, de növeli a szervezet higanyterhelését és a további terhelések veszélyességét.
Thimerosal a gyermekkori oltásokban
A thimerosal egy tartósítószer, ami számos gyógyszerben megtalálható, például a gyermekkori oltásokban és az immunglobulin termékekben. Tömegének 49,6%-a etilhigany. Oltásokban való használatának hosszú története van. Először az 1930-as évek végén kezdték beletenni, és ahogy nőtt a gyerekeknek beadott oltások száma, úgy nőtt a befecskendezett thimerosal mennyisége is. A thimerosalt az 1990-es évek elején kivonták az állatoknak szánt oltásokból. Az Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző és Engedélyező Hivatal (Food and Drug Administration, FDA) folyamatosan vizsgálja a biológiai termékeket, és 1999-ben bejelentette, hogy azok a kisdedek, akik több higannyal tartósított oltást kaptak, olyan kumulatív higanyterhelésnek lehettek kitéve, ami meghaladja a szövetségi biztonsági határértékeket. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Társaság (American Academy of Pediatrics, AAP) 1999-ben azt javasolta, hogy a higanyt vonják ki a gyermekkori oltásokból<SUP>54</SUP>, és 2001-ben az FDA megkérte (de nem követelte) az oltóanyaggyártókat, hogy vegyék ki a gyermekkori oltásokból. Mostanra a thimerosalt kivonták a legtöbb gyermekkori oltásból, de nem mindegyikből. 2004 szeptemberében Kalifornia állam törvényben tiltotta meg a thimerosal használatát gyermekkori oltásokban, és több állam is hasonló törvényeket hozott.
A thimerosal egy higanyalapú tartósítószer, 50%-a higany, és egészen a legutóbbi időkig alkotórésze volt a legtöbb gyermekkori oltásnak. Néhány példa a gyermekkori oltások thimerosal-tartalmára: HepB (12,5 &micro;g), DTaP (25 &micro;g), HiB (25 &micro;g) és PCV (25 &micro;g). A HepB oltást születés után adják be, és egy 3,4 kg-os csecsemőt alapul véve, akinek „biztonságos” terhelési határértéke az EPA szerint 0,34 &micro;g, ezzel az oltással a biztonsági határérték 36-szorosát kapja meg. A kisebb súlyú csecsemők nagyobb veszélynek vannak kitéve, mivel az oltások azon ritka szerek közé tartoznak, amelyeknél a dózis nem függ a kortól vagy a testsúlytól, azaz ugyanannyit kap egy felnőtt ember mint egy koraszülött. Ha egy gyerek minden előírt oltást megkapott az 1990-es években, akkor élete első 15 hónapja alatt kb. 237,5 &micro;g higany került a szervezetébe.
Figyelmet érdemel, hogy a thimerosalt az 1930-as évek végén tették az oltásokba, és néhány évre rá Dr. Leo Kanner egy új elmezavart írt le, ami „határozottan és egyedülálló módon különbözött minden azelőttitől”. Az autizmust kezdetben többször diagnosztizálták tehetős családokban, de az 1970-es években egyenletesebben oszlott meg társadalmilag-gazdaságilag. Ez a nyilvánvaló demográfiai kiszélesedés párhuzamosan történt az oltások egyre elérhetőbbé válásával minden gyermek számára az államilag finanszírozott programok keretében. Az 1980-as éveg végén és az 1990-es évek elején a Hepatitis B és a HiB oltást is bevették az oltási rendbe. Mindkét oltást háromszor kapták meg a csecsemők életük első 6 hónapjában. Oltási rendbe való iktatásuk potenciálisan háromszorosára növelte a kisgyerekek higanyterhelését, feltéve hogy megkapták az összes thimerosaltartalmú oltást.
Az 1980-as és 1990-es években az amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (Academy of Obstetrics and Gynecology) azt javasolta, hogy minden Rh-negatív terhes nő kapjon a terhesség 28. hetében egy adag anti-Rho-D immunglobulint. A megelőzést az invazív műveletekre is javasolták, mint magzatvíz-mintavétel vagy chorionboholy mintavétel, és minden vérzéses incidensre a terhesség idején. Mivel a lakosság kb. 15%-a Rh-negatív, és sok nő idősebb korban szül, azonkívül invazív eljárásoknak is aláveti magát a kromoszóma-rendellenességek feltárásához, ezért az injekciók miatt megnőtt a magzatok higanyterhelése az elmúlt évtizedben. Ugyanebben az időszakban, az 1980-as, de főleg az 1990-es években rendkívül megnőtt az autista spektrumzavar előfordulása. A Rho-D miatti terhelés szintje 7,5 &micro;g-tól 65 &micro;g-ig terjedt dózisonként. Néha többszörös dózisokat adtak be a terhesség folyamán.
Az oltásokban levő thimerosal potenciális toxikussága csak nemrégiben került a figyelem középpontjába, és csak nagyon kevés vizsgálatot végeztek a thimerosal hatásáról állatkölyköknél. A thimerosal potenciális veszélyét hangsúlyozta Hornig et al. 2004-es kísérlete is<SUP>55</SUP>, ami azt vizsgálta, milyen hatással van a befecskendezett thimerosal az egérkölykökre, ha a dózis és az ütemezés megfelel egy csecsemő beoltásának 2, 4, 6 és 12 hónapos korban (a HepB, DTaP és HiB oltások thimerosaltartalmát véve alapul). Arra az eredményre jutott, hogy ez két egérfajtát egyáltalán nem károsított, de a harmadik egérfajtánál, amely hajlamos az autoimmun betegségekre, számos súlyos probléma jelentkezett: elmaradás a fejlődésben, csökkent mozgás, túlzott reakció az újdonságokra, és az idegsejtek és szinapszisok rendellenes fejlődése. Ez a fontos kísérlet azt sugallja, hogy bár a legtöbb kisgyereket nem károsítja a gyermekkori oltásokban levő thimerosalmennyiség, némely gyerekek genetikai alapon sebezhetőbbek lehetnek és ekkora dózis is megbetegítheti őket. Fontos megjegyezni, hogy az autista gyerekek családjában gyakori az immunzavar, ami azt jelezheti, hogy ezek a gyerekek érzékenyebbek a thimerosalra.

A thimerosal toxikussága

Mivel kevés az információ az etilhigany (a thimerosalban levő higanyvegyület) toxikusságáról, mérgező hatását általában a metilhigany alapján próbálják megbecsülni. Burbacher azonban 2004-ben a főemlősöket vizsgálva azt dokumentálta, hogy az etilhigany felezési ideje a vérben rövidebb mint a metilhiganyé, ami magasabb vér:agy arányhoz vezet, és az etilhigany gyorsan átalakul szervetlen higannyá, ami toxikus és évekig is az agyban maradhat. Pichichero egy vizsgálatában (2002) csecsemők vérhigany-szintjét mérte thimerosaltartalmú oltások beadása után, és egy 2 hónapos csecsemőnél 20,55 nmol/l-t mért öt nappal egy 37,5 &micro;g-os thimerosal-adag után (a szint valószínűleg még nagyobb volt az injekció beadása után közvetlenül). Dr. Neal Halsey egyik levelében azt írta a szerkesztőnek, hogy 62,5 &micro;g-os dózis után a higany csúcsértéke a vérben akár 48,3 nmol/l is lehetett volna. Ha alkalmazzuk Burbacher agy/vér eloszlási arányát, ebben az esetben az agyi higanykoncentráció elérné a 217,35 ng/g-ot. Baskin et al. (2003) DNS-károsodásról, caspase-3 aktiválásról, sejtmagmembrán károsodásról és sejtek elhalásáról számolt be felnőtt emberi idegsejt és fibroblast tenyészetben, amit 201 &micro;g/l etilhigany-terhelésnek tett ki 6 óra vagy annál rövidebb inkubáció után, ezért valószínűnek tűnik, hogy az 1990-es évek megszokott oltási gyakorlata idegfejlődési károsodásokat okozott egyes gyerekeknél.
Hasonlóképpen, Waly et al. egyik vizsgálata (2004) azt dokumentálta, hogy a thimerosal, alacsony nanomoláris koncentrációknál gátolta az inzulinszerű növekedési faktort (IGF-1) és a dopamin által stimulált metilezést az emberi neuroblastoma sejtekben, ami azt jelzi, hogy képes megbontani a normális növekedési faktor kontrollt és a metilezést. Ezeket a rendellenességeket sokkal kisebb thimerosalterhelések okozták, mint amilyenek a csecsemőket érik a thimerosaltartalmú oltások beadása után a fentebb említett Pichichero vizsgálatban. Ez a vizsgálat molekuláris szinten magyarázza meg, miért vonhatja maga után az oltások számának növekedése az autizmus gyakoriságának növekedését.


B. függelék: A higanymérgezés bizonyítékai az autizmusban

Tünetek

Bernard et al. 2001-ben megjelent korszakalkotó tanulmánya a szakirodalom áttekintése után megállapítja, hogy az autizmus diagnózisához szükséges minden kórmeghatározó kritérium előfordul a higanymérgezés eseteiben is. Például a higanyvegyületek fő toxikussága a központi idegrendszerben nyilvánul meg, bár rendszerint az immunrendszer és a gyomor-bél rendszer is érintve van. Az autista gyerekeknél ugyanolyan rendellenességek fordulnak elő ezekben a rendszerekben. A higany a test minden részére kiterjedő kárt okoz, mivel a kénhez kötődik, és ez enzimek, a szállító mechanizmusok és a strukturális fehérjék széles körű hibás működését okozza. Ezért a betegség több szervrendszert érint, változó jelleggel és intenzitással. Ugyanez érvényes az autizmusra is.
Úgy tűnik, hogy a higanyérzékenységnek van egy genetikai összetevője is, azonkívül az adatok szerint a fiúkat jobban érinti, mint a lányokat. Az autizmus is gyakrabban fordul elő fiúknál, mint lányoknál, az arány megközelítőleg 4:1.
A higanymérgezés beszéd- és hallásproblémákat okoz, beleértve a beszélési és beszédértési nehézségeket. Az autizmus egyik legfontosabb jellegzetessége a lemaradás a beszédben és beszédértésben.
Az érzékelési zavarok, beelértve a száj, a kezek és a lábak zsibbadását, zajérzékenységet, az érintéstől való idegenkedést és a fájdalomra való túlzott vagy csekély reakciót, gyakori megnyilvánulásai a higanymérgezésnek. Ezek az érzékelési zavarok az autista gyerekeknél is nagyon gyakoriak.
A higanyterhelés a kognitív képességek sérülését, az elvont gondolatok és az összetett parancsok nehéz felfogását, szociális visszavonulást, szorongást, rögeszmés és kényszerképzetes viselkedést okoz. Ezek a tünetek az autista gyerekeknél is megjelennek.
A higany gátolja a szerotonin, a dopamin, a glutamát és az acetilkolin neurotranszmittereket. Ezek a rendellenességek az autista gyerekeknél is előfordulnak. A agyban levő higany megtámadja a Purkinje-sejteket és a kisagy granuláris rétegét, az amigdalát és a hippocampust, míg a többi területet megkíméli. Az autisták agyában ugyanezeket a patológiás folyamatokat találták.
A higanymérgezés károsítja az immunrendszert és autoimmun folyamatokat indít be, beleértve a Th2 eltolódásokat a nyiroksejtekben. Ugyanezek az autoimmun-folyamatok fordulnak elő az autizmusban is. A higanyterhelés megnövelheti az érzékenységet bizonyos vírustörzsekkel szemben, ami az NK-sejtek csökkent működésével állhat összefüggésben. Az autista gyerekek egy része krónikus vírusfertőzésben szenved, amit gyakran a kanyaróvírus okoz. A higanymérgezés gyomor-bél zavarokat is okozhat, és gátolhatja az emésztőenzimeket és a peptideket. Sok autista gyereknél jelentkeznek gyomor-bél problémák és nehezen tudja emészteni a tejből és búzából készült ételeket.
Összefoglalva: Bernard et al. írásából kiderül, hogy minden tünet, ami előfordul az autizmusról szóló szakcikkekben, az előfordul a higanymérgezés szakirodalmában is, és viszont. Valószínűleg egyes higanymérgezésben szenvedő gyerekeket autistáknak diagnosztizálnák, ami egyszerűen egy elnevezés, és azt jelzi, hogy ismeretlen eredetű kommunikációs, viselkedési és szociális zavarban szenvednek. Sok „autista” esetében valószínűleg a higanymérgezés a kiváltó ok.
Gyermekkori haj: Holmes et al.<SUP>57</SUP> megmérte, mennyi higany van az autista gyerekek hajában tipikus kontroll gyerekekéhez viszonyítva. A gyerekek 1988–1999 között születtek, a hajmintákat 12–24 hónapos korukban vették tőlük. A kontroll gyerekek hajában átlagban 8-szor magasabb higanyszintek voltak. A különbség nem az eltérő higanyterhelésből adódott, mivel az autista gyerekek szervezetébe hasonló vagy nagyobb higanymennyiség került a fő higanyforrásokból (amalgám fogtömések, tengeri halak fogyasztása, az oltásokban levő thimerosal). Mivel a haj az ürítés mértékét jelzi, úgy tűnik, hogy a különbség abból ered, hogy az autista gyerekek nagyon csekély mértékben képesek higanyt üríteni. Ezenfelül az autizmus súlyossága fordított arányban állt a higanyszinttel, ami azt sugallja, hogy a legbetegebb gyerekek tudták a legkevésbé üríteni a higanyt.
Holmes et al. tanulmányát megismételte Adams et al.<SUP>58</SUP>, a Környezeti Egészségtudományok Nemzeti Intézete (National Institutes of Environmental Health Sciences, NIEHS, a NIH egyik ága) segítségével. Előzetes elemzésük szerint az autista gyerekek csecsemőkori hajában 0,36 milliomod rész higany volt, sokkal kevesebb, mint a kontroll gyerekek hajában mért 0,85 milliomod rész. Azonban az autista gyerekek kb. 10%-ánál szokatlanul nagy értékeket mértek, ami valószínűleg erős terhelést jelez. Adams et al. előzetes eredményei általában egyeznek Holmesével, és azt a feltételezést támasztják alá, hogy az autista gyerekek higanyürítési képessége gyenge.
Alacsony cisztein/glutation: A higany rendes körülmények között úgy ürül a szervezetből, hogy a glutationhoz kötődik, majd az epével a vékonybélbe kerül. Clarkson et al. azt találta, hogy a fiatal majmok glutationszintje sokkal alacsonyabb mint a felnőtteké, és szoros kapcsolat van a glutationszint és a higanyürítési képesség között. Elképzelések szerint ez így van gyerekeknél is, azaz majdnem semmi higanyt nem ürítenek életük első hat hónapjában, és évekbe telhet, míg teljes erővel kezdik termelni a glutationt.
Három vizsgálat (James et al.<SUP>7</SUP>, Bradstreet et al.<SUP>59</SUP>, Audhya et al.<SUP>60</SUP>) következetesen bizonyította, hogy alacsony az autista gyerekek ciszteinszintje. A cisztein a glutation előállításához szükséges, ezért alacsony ciszteinszintek alacsony glutationszintekhez vezetnek. Két vizsgálatban megmérték a plazma glutationszintjét is, és ez az autista gyerekeknél kb. 50%-al volt alacsonyabb, mint a hasonló korú kontrolloknál. A James-féle vizsgálatban megmérték a glutation oxidációját is, és kiderült, hogy az autista gyerekeknél sokkal nagyobb volt az oxidált, inaktív glutation aránya, feltételezhetően az oxidatív stressz miatt.
Orális antibiotikumok és tej: hatásuk a higanyürítésre
Egy patkányokon végzett kísérletben a szájon át beadott antibiotikumok és a tej csökkentették a metilhigany-ürítést. A patkányok általában 10 nap alatt ürítik a szervezetükbe került higany felét, de a csak tejet evő patkányoknál (a csecsemők miatt lényeges) ez a felezési idő 10 napról 30 napra nőtt. Szájon át beadott antibiotikum a felezési időt 10 napról több mint 100 napra emelte. Azoknál a patkányoknál pedig, akik csak tejet ettek és orális antibiotikumokat is kaptak, a felezési idő 300 napra emelkedett. Az emberek a patkányoknál lassabban ürítik a higanyt, ezért náluk a hatások is jelentősebbek lehetnek.
Nem tudjuk, mi okozza a higanyürítés sebességének csökkenését, de a bélbaktérium-flóra megváltozásához lehet köze. A széklettel ürülő higany 90%-a szervetlen; a baktériumok a metilhiganyból metilént vonnak ki, az élesztőgombák viszont metilezik a higanyt. Rosseneu et al.<SUP>10</SUP> bebizonyította, hogy a krónikus székrekedésben vagy hasmenésben szenvedő autista gyerekek bélflórája nagyon rendellenes, például 10.000-szer több E. coli baktérium fordul elő náluk, amelyek erős endotoxint termelnek.
Számos vizsgálat jelezte, hogy az autista gyerekek sokkal több antibiotikumot szedtek szájon át kisdedkorukban, mint az átlagos gyerekek, főleg fülfertőzések miatt. Ez különösen szomorú, ha tudjuk, hogy az orális antibiotikumok majdnem semmit sem használnak fülfertőzéseknél – melyek 90%-a magától helyrejön, antibiotikumokkal pedig 95% –, és az orális antibiotikumok nagyban megnövelik a későbbi fülfertőzések kockázatát.
Azonkívül, hogy lecsökkentik a higanyürítést és megváltoztatják a bélflórát, az orális antibiotikumok nagyon megnövelik a thimerosal mérgező hatását az agysejtekre nézve (Haley et al).<SUP>61</SUP>
Összességében véve, a kisgyerekek csak korlátozott mértékben képesek higanyt üríteni, az autista gyerekek pedig szokatlanul kis mértékben, az alacsony glutationszint és a túl sok orális antibiotikum miatt. Továbbá az antibiotikumok növelik a higany toxikusságát is.
Erős higany- és fémterhelés: vizelet, vér, fogak, haj
Több módszert használnak, hogy meghatározzák, mennyi higany és más mérgező fém van az autista gyerekek szervezetében. A módszereket körültekintően kell értelmezni, mivel különböző időben történt terheléseket mérnek, de általában mind nagy higanyértékeket jeleznek az autistáknál, és néha más mérgező fémeket is.
DMSA provokáció:Bradstreet et al.<SUP>1</SUP> a DMSA hatását kutatta 221 autista és 18 kontroll gyereknél. A gyerekek 3x10 mg/ttkg/nap dózisokat szedtek, 3 napon keresztül. A 9. dózist vizeletgyűjtés követte. Az autista gyerekek 3-szor annyi higanyt ürítettek a vizelettel (ezen keresztül ürül a DMSA), de az ólom és a kadmiumszintek nem különböztek jelentősen a többi gyerekétől. A DMSA provokáció valószínűleg a régi és a friss terheléseket is megméri.
Tejfogak: Adams<SUP>62</SUP> előzetes beszámolója szerint, 14 autista gyereket 11 kontrollhoz hasonlítva azt találta, hogy az autista gyerekek tejfogaiban normális cinkszintek, enyhén nagyobb ólomszintek és 3-szor nagyobb higanyszintek voltak. Mivel a tejfogak az anyaméhben alakulnak ki, és az élet első éveiben növekednek, a kora gyermekkori higanyterhelést jelzik. Más ólommérgezéses vizsgálatok azt mutatták, hogy a fogakban levő ólommennyiség és az ólommérgezés tünetei között szoros kapcsolat van.
Vér: Audhya et al<SUP>60</SUP> megérte a mérgező fémek mennyiségét a vörös vértestekben autista és hasonló korú kontroll gyerekeknél. Azt találta, hogy autistáknál több mérgező elem szintje is magas, köztük a higanyé. A vér a friss terhelést jelzi, és egy összességében magas szint összhangban van az alacsony glutationszinttel. Ip et al. vizsgálata azonban a vérben és hajban található higanyról, normális értékeket jelzett az autista gyerekeknél (n=82), a kontrollcsoporthoz (n=55) hasonlítva. A vizsgálatban szereplő gyerekek átlegéletkora 7 év volt, és mivel a higany felezési ideje a vérben csak néhány hét, mielőtt a többi szervbe kerülne, ez NEM jó módszer a magzati vagy kisdedkorban történt higanyterhelés lellenőrzésére.<SUP>63</SUP>
Haj: Adams et al.<SUP>64</SUP> egy nemrégi vizsgálata, amiben 51 autista gyereket hasonlított 40 átlagos gyerekhez, életkoruk 3–15 év, azt mutatta, hogy alapvetően normális mennyiségű mérgező elem van az autisták hajában. A mintát a tarkónál kinövő legutóbbi egy hüvelyknyi (2,54 cm) hajból vette. A haj 1–2 hóbap alatt kb. 1 hüvelyknyit nő, és a friss terhelés mérhető le belőle. Ip et al. egy hasonló vizsgálata normális higanyszinteket talált az autista gyerekeknél (n=82), a kontrollcsoporthoz viszonyítva (n=55).<SUP>63</SUP> Ezeket az eredményeket nehéz értelmezni: vagy azt jelzik, hogy nincsenek rendellenességek a fémterhelés és a fémürítés terén, vagy azt, hogy magas fémterhelés és alacsony glutationszint kombinációjáról van szó, aminek következtében átlagos mennyiségű mérgező fém ürül a hajon keresztül. Csakúgy mint a vér esetében, a hajban jelenleg levő higanyszint alapján NEM lehet eldönteni, történt-e higanyterhelés a magzati fejlődés vagy a kisdedkor idején.
Hosszú távú méregtelenítő terápia: Sok DAN! orvos arról számolt be, hogy a hosszú távú méregtelenítés során sok mérgező fém ürül az autista gyerekek szervezetéből, ami többhónapi terápia után általában csökken. Gyakran többféle mérgező fém ürül, és a különböző fémek különböző időben ürülnek – ezt még nem értjük egészen. A hosszú távú méregtelenítés különböző fokú javuláshoz vezet. Általában a fiatalabb gyerekek állapota javul a legjobban, néha már nem is lehet autizmust diagnosztizálni náluk. Bár több ezer pozitív visszajelzés érkezik több tucat klinikai orvostól, még nem készült hivatalos vizsgálat a hosszú távú méregtelenítés hatásairól.
A higany hatása a metabolikus útvonalakra
(Megjegyzés: ez egy összetett téma tudományos tárgyalása; a lényeg, hogy a higany több metabolikus útvonalat is károsíthat, köztük a metil B12 és a glutation szintézisét, ezért lehet hasznos a higany kivezetése)
A nehézfémeknek, köztük a thimerosalban levő etilhiganynak fontos hatásuk van azon metabolikus útvonalakra, amelyek a kéntartalmú aminosavakkal (pl. metionin, S-adenosylmethionine, S-adenosylhomocysteine, homocisztein és cisztein) és a kéntartalmú peptidekkel (pl. glutation) kapcsolatosak. Ezen tiolok mennyiségétől, elsősorban a glutationkoncentrációtól függ a szervezet azon képessége, hogy fémeket ürítsen. Az alacsony glutationértékek miatt az autista gyerekeknél nagyobb a nehézfémmérgezés kockázata, és a mérgezés pont a védőrendszerük ellen irányul.
R. Deth et al. kutatásai azt mutatták, hogy a nehézfémek és a thimerosal hatásosan gátolják a metionin synthase működését, ami folátból származó metilcsoportokat vesz igénybe, hogy a homociszteint metioninná alakítsa. Ez a gátlás akadályozza az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1) és a dopamin képességét, hogy aktiválja ezt az enzimet, és így zavarja a metilezés szerepét a fejlődésben és a figyelem molekuláris mechanizmusában. Nemrég fedezték fel, hogy a fémek gátló hatása a metilkobalamin (metilB12) glutationtól függő szintézise ellen irányul, amely szintézisre szükség van a metionin synthase tevékenységhez bizonyos sejtekben (pl. nyiroksejtekben és egyes idegsejtekben). Ezekben a sejtekben tehát a nehézfémek zavarják leginkább a metilezést, főleg azoknál a személyeknél, akik genetikai hátterük miatt sebezhetőbbek.
Bár több kutatásra van szükség, ezek a vizsgálatok azt sugallják, hogy a metionin synthase megcsonkított formában is létezhet, amihez szigorúan metilkobalaminra van szükség. Az érintett sejtek a legérzékenyebbek a nehézfémekre.
Metilkobalamin adása sok autista gyerek tünetein segít, ami azt igazolja, hogy a betegség egyik elsődleges vonása a folátfüggő metilezés károsodása. Továbbá az a tény, hogy a nehézfémek és a thimerosal hatásosan gyengítik a metilkobalamin szintézisét, azt sugallja, hogy a nehézfémmérgezés az autizmus egyik fontos oka lehet. Ezért a metilezés reaktiválásának egyik módszere a káros fémek szintjének kelációval történő lecsökkentése lehet, egyéb anyagcserével kapcsolatos beavatkozások mellett.
Az autizmus járványtana és az oltásokban levő thimerosal:
Az autizmus és az oltásokban levő thimerosal között történelmi összefüggés van. A thimerosalt az 1930-as évek végén használták először gyermekkori oltásokban, és Kanner nem sokkal később diagnosztizálta az első autista eseteket. Ahogy nőtt a gyerekeknek beadott thimerosalt tartalmazó oltások száma, úgy nőtt az autizmus előfordulása is. Egyes országokban, ahol kevés thimerosalt használnak (pl. Dánia), sokkal kevesebb autista van, mint ott, ahol sok thimerosalt tartalmazó oltást kapnak a gyerekek (pl. az USA).
Kilenc járványtani vizsgálat foglalkozott az oltásokban levő thimerosal és az autizmus kapcsolatával. Geiers<SUP>65 66 67</SUP> négy közzétett vizsgálata szerint azoknak a gyerekeknek, akik thimerosalt kaptak az oltásokban, 2–6-szor nagyobb esélyük volt az autizmusban való megbetegedésre, mint thimerosal-mentes oltásokat kapott társaiknak. Négy tanulmány, amit oltóanyaggyártókkal kapcsolatban álló csoportok közöltek, nem talált kapcsolatot,<SUP>68 69 70 71</SUP> a kilencedik pedig nem volt perdöntő,<SUP>72</SUP> de ezek a vizsgálatok némileg tévesek. Három negatív vizsgálat olyan országokban készült, ahol sokkal kevesebb thimerosalt használnak, mint az USA-ban, és ott az autisták aránya is sokkal kisebb, ezért az ottani eredményeket nem lehet kivetíteni az USA-ra. Az egyik amerikai viszgálat először azt jelezte egy belső jelentésben a CDC-nek, hogy azoknál a gyerekeknél, akik thimerosalt kaptak az oltásokban, 7–11-szer nagyobb eséllyel alakult ki autizmus, de az adatokat addig manipulálták, míg a relatív kockázat eltűnt. Általánosságban az a véleményünk, hogy a kormányügynökségek és az oltóanyaggyártók által végzett vizsgálatok gyanúsak, és a CDC adatbázisát független szakértőknek kellene kiértékelniük.
Összefoglalás: Az autista gyerekek csekély mértékben képesek üríteni a higanyt és más mérgező fémeket, főleg kisdedkorban. Ennek következménye, hogy sok higany és más mérgező fém van a szervezetükben, és legtöbbjüknél valószínűleg ez az egyik fő oka az autizmus kialakulásának. Ha a toxikus fémek kivezetésre kerülnek a szervezetükből, gyakran csökkennek az autizmus tünetei, főleg kisgyerekeknél.

C. függelék: Egyéb tesztek a higany- és más fémmérgezések megállapításához
Nemcsak a nehézfémek jelenlétét lehet megvizsgálni a szervezetben, hanem hatásaik megnyilvánulásait is. A higany és más nehézfémek több enzimet is gátolnak, amelyek közül néhányat könnyen le lehet ellenőrizni. A legjobban hozzáférhető a glükóz-6-foszfát dehidrogenáz (G6P dehidrogenáz); nehézfémmérgezés esetén a G6P aktivitása a normális és hiányos között van.<SUP>73</SUP> Egy páciensnél, akinek abszolút G6P hiánya volt, hemolízis lépett fel<SUP>74</SUP>, de a DMSA-t gond nélkül alkalmazták olyan lakosságnál, ahol gyakori a G6P-hiány és a sarlósejtes vérszegénység. Kevésbé elérhető a glutation reduktáz teszt. A glutation reduktáz is alacsony nehézfémmérgezés esetén<SUP>75</SUP>. Ha kevés glutation van a vörös vérsejtekben, az nem feltétlenül nehézfémmérgezést jelent, de alátámasztó bizonyíték lehet.
Egy másik, rendszerint rendelkezésre álló teszt a vér vagy vizelet pyruvic sav tartalma. Ez több okból is magas lehet, de a higanyról ismert, hogy akadályozza a mitokondriális piruvát dehidrogenáz komplexet, mert hozzákapcsolódik a liposavhoz, ami magas pyruvic sav értékekhez vezet.
A higany és más nehézfémek akadályozzák a heme szintézist, ami az uroporfirin és a koproporfirin vizelettel való ürítéséhez vezet. A higany elő-koproporfirin termelést indít be, ami a higanymérgezés egyik sajátossága.<SUP>76,77</SUP> Uroporfirin és koproporfirin vizsgálatot a legtöbb klinikai laboratóriumban tudnak végezni, az elő-koproporfirin elemzést is el lehet végezni, de a legtöbb helyen ez nem rutinvizsgálat.
A higany és más nehézfémek, mint pl. az ólom, súlyosbodó mielin károsodást is okozhatnak, mivel antitestek termelődnek a mielin bázikus fehérjékkel (MBP) és a gliális rostos fehérjékkel (glial fibrillary acidic protein, GFAP) szemben.<SUP>78,79</SUP> Bár ezek a változások nem a higanymérgezés kórmeghatározói, folyamatos degenerációt jeleznek a központi idegrendszerben.
Sok autista gyereknél a sejtek antioxidáns rendszerének kimerülése vagy elégtelensége tapasztalható. Az autista gyerekeknél általában nagyon kevés glutation található a vörös vértestekben. Számtalan oka lehet az antioxidáns anyagok hiányának a sejtekben, amelyek a veleszületett elégtelenségtől a mérgekig terjednek; a nehézfémek dokumentáltan az antioxidánsok felélését okozzák a sejteken belül. Akármi is az ok: túl kevés antioxidáns termelődik, túl gyorsan felhasználódik, esetleg a kettő kombinációja, sok autista gyereken segít, ha antioxidánsokat adnak nekik. Mivel a DMSA és sok higany- és nehézfémmérgezés kezelésére használt kiegészítő erős antioxidáns is egyben, ez lehet a gyógyulás egyik mechanizmusa a javulást mutató gyerekeknél, főleg azoknál, akiknél kevés mérgező fém ürül.
Mivel előfordulhat, hogy nem a fémek kivezetése vagy a celluláris antioxidánsok pótlása okozza a gyógyulást, a DMSA-terápia tapasztalati kipróbálása ajánlható. Ezt a próbát korlátozott ideig kell végezni anélkül, hogy változtatnánk egyéb terápiákon, beleértve a fizikoterápiát, a munkaterápiát, a beszédterápiát stb. Ha négy-hat héten belül nem tapasztalható határozott eredmény, akkor abba kell hagyni a terápiát, és figyelni, bekövetkezik-e valamilyen változás.

D. függelék: A bél dysbiosis kezelése

Az autista gyerekek nagy részénél bél-rendellenességek fordulnak elő, többek között megváltozott áteresztő képesség, a bélenzimek hibája vagy hiánya és rendellenes bélflóra. Ezek közül több tényező kölcsönösen erősíti egymást, ezért nem lehet elszigetelten kezelni őket. A rendellenességek okairól sok vita folyik, a fő elméletek a következők: veleszületett enzimműködési zavarok, mérgek (pl. higany) következtében kialakuló másodlagos enzimműködési zavarok, vírus, vagy élesztőgomba-túlszaporodás. Egyéb elméletek is léteznek, amelyeket most nem említünk meg, de ezzel nem érdemeiket vagy hiányosságaikat szeretnénk minősíteni.
Mivel nincs két egyforma autista gyerek, ezért első lépésként székletvizsgálatot kell végezni annak kiderítésére, hogy milyen organizmusok vannak túlsúlyban a bélben, felbomlott-e a bélflóra egyensúly, illetve jelen vannak-e kórokozók. Egy székletvizsgálat (gombatenyészettel) viszonylag kevés erőfeszítésbe és pénzbe kerül, mégis sok információt szolgáltat. A mikroszkópos vizsgálat is fontos, mivel egyes baktériumokat nehéz kitenyészteni. A vizsgálatok általában az élesztőgombák túlburjánzását, elég sok gyereknél pedig a Clostridium fajok jelentős elterjedését mutatják ki. A Clostridiumra bizonyítékot lehet találni a székletmintában (C. difficile antigén), vagy a vizelet szerves sav elemézéséből lehet kideríteni. Ha sok hidroxilált phenylproprionate (DHPPA) van a vizeletben, az a Clostridium faj túlburjánzásának árulkodó jele. Más rendellenes baktériumokat is találnak az autista gyerekeknél, köztük a Pseudomonast és egyéb opportunista kórokozókat.
A székletvizsgálat és a mikroszkópos vizsgálat azonban nem 100%-osan megbízható, ezért néha hasznos lehet egy vagy több gombaölő gyógyszer diagnosztikai kipróbálása.
A klinikai gyakorlat azt mutatja, hogy a bél dysbiosis kezelésének egyik fontos első lépése a székrekedés megszüntetése. A rendszeres székletürítés csökkenti az élesztőgombák és baktériumok számát, és a belekből felszívódó endotoxinok és exotoxinok mennyiségét.
Az élesztőgombák túlszaporodása esetén fontos az étrend megváltoztatása. Minimálisra csökkentett szénhidrátbevitel mellett sikeresebb a kezelés és csökken a visszaesések száma. Legalább egy vizsgálat a Candida albicans gombával kapcsolatban azt jelezte, hogy a szacharóz, szőlőcukor, gyümölcscukor, galaktóz vagy malátacukor jelenléte a táptalajban jelentősen megnövelte az élesztőgomba felületi tapadását, ami döntően befolyásolja a patogenezist<SUP>80</SUP>. Ezenkívül kísérleti állatoknál a Candida a bélnyálkahártyán való elburjánzás nélkül is lecsökkentette a cukor és a víz bélből való felszívódását<SUP>81</SUP>.
Az élesztőgombák túlszaporodását többféleképpen lehet kezelni; az egyik szelíd módszer élő Lactobacillus baktériumok bevitele szájon keresztül. Ha mérsékelt túlburjánzásról van szó, a Lactobacillus visszaállíthatja a normális bélflórát, ami azután nem enged teret az élesztőgombáknak. Fokhagymát és más gyógynövényeket is használnak az élesztőgombák elfojtására és a Lactobacillusok újbóli megtelepedésének elősegítésére. Ha ezek a módszerek nem bizonyulnak elégségesnek, akkor gombaellenes szerekre van szükség.
Az egyik gyakran használt szer a Nystatin, a Streptomyces noursei baktériumok által termelt polién gombaölő. Szájon át szedve nem szívódik fel lényeges mennyiségben, hanem a bélben marad, ahol szükség van rá, és így a lehető legkisebbre csökken a szisztémás mellékhatások kockázata. Szokásos dózis napi 1–2 millió egység, lehetőleg több adagra elosztva. A hatékonyság növelése érdekében nem kell vele egyidejűleg ételt vagy italt fogyasztani. Kezdetben napi 10 millió egységre, sőt többre is szükség lehet az élesztőgomba megöléséhez. A fenntartó dózis napi 1–2 millió egység, amit gyakran több mint egy évig szednek. Mellékhatásként émelygés és gyomorfájdalom fordulhat elő, de ez általában napi 5 millió egység feletti dózisok esetén. Mivel nem szívódik fel, a sárgaszínű szer megváltoztatja a széklet színét is, amitől egyes szülők megijedhetnek, ha nem figyelmeztetik őket előre.
Mivel egyes élesztőgombák kezdenek ellenállóvá válni a Nystatinnal szemben, Amphotericin B-t is lehet helyette használni, ami szintén egy nem felszívódó gombaellenes szer. Olyan gyógyszertárakban kapható, ahol nemcsak árulnak, de készítenek is gyógyszereket.
Ennél szívósabb élesztőgomba túlszaporodás esetén az azolcsoportba tartozó gombaellenes szerek segíthetnek, mint a flukonazol (Diflucan&reg;), itrakonazol (Sporanox&reg;) és ketokonazol (Nizoral&reg;). Hatásuk a gomba citokróm-P450 enzimjének gátlásán alapul, ami katalizálja a C-14 alfa-demetilezést az ergoszterolok előállításában. Az ennek megfelelő humán enzim kevésbé érzékeny az azolok gátló hatására, de azt is érinti valamennyire. Ez az inhibíció akkor válhat klinikailag jelentőssé, ha a szert olyan vegyülettel együtt adják, amit az enzim alakít át. A következő gyógyszerekkel kapcsolatban jelentettek kölcsönhatásokat: rifampin, coumadin, fenitoin, ciklosporin, teofillin, orális hypoglikémiás szerek, terfenadin, ciszaprid és asztemizol.
Az azolok jelentősen csökkentik a szteroid hormonok szintjét, főleg a kortizolt és a tesztoszteront, és részben ez okozhatja a gyerekek megnyugvását és jobb alvását, amiről a szülők számolnak be.
A flukonazol orálisan adagolva jól felszívódik, ezért szisztémás hatásai is lehetnek. Az egyik hatás az, hogy behatol a bél legmélyebb üregeibe és ott elpusztít minden élesztőgombát. Gyerekeknél a következő káros hatásokról számoltak be: hányás (5%), hasi fájdalom (3%), hányinger (2%) és hasmenés (2%). A gyerekek 1,4%-ánál a laboratóriumi vizsgálatok emelkedett transzamináz és alkalikus foszfatáz értékeket mutattak ki, de nem voltak klinikai megnyilvánulások. A hosszú ideig flukonazolt szedő felnőttek a következőkről számoltak be: fejfájás (1,9%) és bőrkiütések (1,.8%). Ritkán anafilaxiás reakciókról, Stevens-Johnson szindrómáról és toxikus epidermális necrolysisről is érkezik jelentés.
A flukonazolt kicsi gyerekeknél, még hat hónaposoknál is alkalmazzák a szájüreg és a nyelőcső Candida fertőzéseinek kezelésére. Javasolt adagolás: 6 mg/ttkg kezdeti dózis, majd 3 mg/ttkg naponta egyszer. A napi adag elérheti a 12 mg/ttkg-ot, de nem lépheti túl a 600 mg-ot. A kezelés hossza a klinikai leletektől függ, de minimum 14 nap. A leghosszabb terápia, amiről beszámoltak 1616 napig tartott.
Bármely azolcsoportba tartozó gombaellenes szer okozhat májsejtkárosodást, de a flukonazolnál a legkisebb a kockázat. Ennek ellenére bármilyen 20–30 napnál hosszabb ideig tartó terápia esetén figyelni kell a máj transzamináz értékeket a vérben. (Emelkedett májenzimek esetén hasznos lehet az őszbogáncs, azaz a máriatövis). Az ebbe a csoportba tartozó szerek mellékhatásai nem térnek el jelentősen egymástól, bár jelentések szerint a flukonazol és az itrakonazol kevesebb mellékhatást okoz, mint a ketokonazol<SUP>82</SUP>. Egyre inkább gondot okoz az azolokkal szembeni rezisztencia, főleg azoknál a pácienseknél, akiknél ismételt vagy hosszan tartó kezelésre van szükség. Az egyik azollal szembeni rezisztencia általában rezisztenciához vezet a többi azollal szemben is, de nem mindig<SUP>83,84</SUP>.
Lactobacillus bevitel a Clostridium spp. vagy a Pseudomonas spp. túlszaporodását is megfékezheti. Akiknél mégse, azoknál rendkívül hatásos a vankomicin, orálisan adagolva. A vankomicin az Amycolatopsis orientalisból (azelőtt Nocardia orientalis) előállított triciklikus glikopeptid antibiotikum, ami normális esetben orálisan adagolva nem szívódik fel, ezért minimális a szisztémás hatások kockázata. Kapható orális forma, de az intravénás infúziók elkészítéséhez szükséges por is könnyen beszerezhető, és ez teljesen mentes minden potenciálisan káros adalékanyagtól. Adagolási javaslat: 40 mg/ttkg/nap 3 vagy 4 részre elosztva, a teljes napi mennyiség ne haladja meg a 2 grammot. A kezelés 7–10 napig tart.
Az antibiotikumok gyakori használatával a baktériumok és az élesztőgombák egyre ellenállóbbá válnak, ezért a székletvizsgálat során azt is ki kell mutatni, hogy a kórokozók milyen antibiotikumokra érzékenyek.
Részletesebb tárgyalás Pangborn, J és Baker, SM Biomedical Assessment Options for Children with Autism and Related Problems című könyvében olvasható, melyet az Autism Research Institute adott ki.

Jegyzetek
  1. Bradstreet J., Geier DA, Kartzinel JJ, Adams JB, Geier MR, A Case-Control Study of Mercury Burden in Children with Autistic Spectrum Disorders, J. Am. Phys. Surg 8(3) 2003 76–79.
  2. Griem P., et al.; Allergic and autoimmune reactions to xenobiotics: how do they arise? Immunology Today 19: 133–141, 1998.
  3. Thierse H.J. et al.; Metal-protein complex-mediated transport and delivery of Ni2+ to TCR/MHC contact sites in nickel-specific human T-cell activation. J. Immunology 172: 1926–1934, 2004.
  4. Vojdani A., et al.; Infections, toxic chemicals and dietary peptides binding to lymphocyte receptors and tissue enzymes are major instigators of autoimmunity in autism. International J. Immunopathology and Pharmacology 16: 189–199, 2003.
  5. Takeuchi et al.; Analysis of the autoantibody response to fibrillarin in human disease and murine models of autoimmunity. J. Immunology 154: 961–971, 1995.
  6. Vodjani A, Immunosciences, magánbeszélgetés.
  7. James SJ, Cutler P, Melnyk S, Jernigan S, Janak L, Gaylor DW, Neubrander JA. Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism. Am J Clin Nutr. 2004 Dec;80(6):1611–7.
  8. Neubrander J, magánbeszélgetés.
  9. Johnston CS, Meyer CG, Srilakshmi JC. Vitamin C elevates red blood cell glutathione in healthy adults. Am J Clin Nutr. 1993 Jul;58(1):103–5.
  10. Rosseneu S, előadás a Defeat Autism Now konferencián, 2004. szeptember, San Diego, CA.
  11. Aposhian HV, Maiorino RM, Dart RC, Perry DF. Urinary excretion of meso-2,3-dimercaptosuccinic acid in human subjects. Clin Pharmacol Ther. 1989 May;45(5):520–6
  12. Physicians Desk Reference, 2004. kiadás, Succimer rész.
  13. Mann KV, Travers JD: Succimer, an oral lead chelator, Clinical Pharmacology, 1991 Dec; 10(12):914–22.
  14. Jorgensen FM: Succimer: the first approved oral lead chelator, American Family Physician, 1993 Dec; 48(8):1495–1502.
  15. A. Holmes, S. Cave, J. El-Dahr, Open Trial of Chelation of Children with Autism, prezentáció a 2002-es International Meeting for Autism Research találkozón.
  16. Chauhan A, Chauhan V, Brown WT, Cohen I. Oxidative stress in autism: increased lipid peroxidation and reduced serum levels of ceruloplasmin and transferrin–the antioxidant proteins. Life Sci. 2004 Oct 8;75(21):2539–49.
  17. McGinnis WR Oxidative stress in autism. Altern Ther Health Med. 2004 Nov–Dec;10(6):22–36; quiz 37, 92.
  18. Pingree SD, Simmonds PL, Woods JS. Effects of 2,3-dimercapto-1-propanesulfonic acid (DMPS) on tissue and urine mercury levels following prolonged methylmercury exposure in rats. Toxicol Sci. 2001 Jun;61(2):224–33.
  19. Hurlbut KM, Maiorino RM, Mayersohn M, Dart RC, Bruce DC, Aposhian HV Determination and metabolism of dithiol chelating agents. XVI: Pharmacokinetics of 2,3-dimercapto-1-propanesulfonate after intravenous administration to human volunteers. J Pharmacol Exp Ther. 1994 Feb;268(2):662–8.
  20. Maiorino RM, Dart RC, Carter DE, Aposhian HV, Determination and Metabolish of Dithiol Chelating Agents. XII. Metabolism and Pharmacokinetics of Sodium 2,3-Dimercaptopropane-1-Sulfonate in Humans. J. Pharm. Exp. Therapeutics 1991 259:808–814.
  21. Buttar RA, Autism: The Misdiagnosis of our Future Generations, US Congressional Sub-Committee on Wellness and Human Rights, Washington, D.C., May 6 2004.
  22. Lonsdale D, Shamberger R J, Audhya T. Treatment of autistic spectrum children with thiamine tetrahydrofurfuryl disulfide: a pilot study. Neuroendocrinol Lett 2002;23:303–308.
  23. Fang X, Fernando Q: A comparative study of meso- and rac-2,3 dimercaptosuccinic acids and their zinc complexes in aqueous solution, Chemical Research in Toxicology, 1994 Nov–Dec; 7(6):770–8.
  24. Flora SJ, Tandon SK: Beneficial effects of zinc supplementation during chelation treatment of lead intoxication in rats, Toxicology, 1990 Nov; 64(2):129–39.
  25. Dolske MC, Spollen J, McKay S, Lancashire E, Tolbert L. A preliminary trial of ascorbic acid as supplemental therapy for autism. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 1993 Sep;17(5):765–74
  26. Tan DX, et al: Significance of melatonin in antioxidative defense systems: reaction and products, Biological Signals & Receptors 2000 May–Aug;9(3–4):137–59.
  27. Olivieri G, et al: Mercury induces cell cytotoxicity and oxidative stress and increases beta-amyloid secretion and tau phosphorylation in SHSY5Y neuroblastoma cells, Journal of Neurochemistry 2000 Jan;74(1):231–6.
  28. Martin M, et al: Melatonin-induced increased activity of the respiratory chain complexes I and IV can prevent mitochondrial damage induced by ruthenium red in vivo, Journal of Pineal Research, 2000 May; 28(4):242–8.
  29. Gordon N: The therapeutics of melatonin: a pediatric perspective, Brain & Development 2000 Jun;22(4):213–7.
  30. Witschi A, et al: The systemic availability of oral glutathione, European Journal of Clinical Pharmacology 1992;43(6):667–9.
  31. Ziegler C, et al: Alpha-lipoic acid in the treatment of diabetic neuropathy in Germany: current evidence from clinical trials, Experimental & Clinical Endocrinology & Diabetes 1999;107(7):421–30.
  32. Ziegler C, et al: Alpha-lipoic acid in the treatment of diabetic neuropathy in Germany: current evidence from clinical trials, Experimental & Clinical Endocrinology & Diabetes 1999;107(7):421–30.
  33. Gregus Z, et al: Effect of lipoic acid on biliary excretion of glutathione and metals, Toxicology & Applied Pharmacology 1992 May;114(1):88–96.
  34. Smith DR, et al: Succimer and the urinary excretion of essential elements in a primate model of childhood lead exposure, Toxicological Sciences 2000 Apr;54(2):473–80.
  35. Ding GS, Liang YY: Antidotal effects of dimercaptosuccinic acid, Journal of Applied Toxicology, 1991 Feb; 11(1):7–14.
  36. Yim CY, et al: Use of N-acetylcysteine to increase intracellular glutathione during induction of antitumor responses by IL-2, Journal of Immunology, 1994 Jan 15; 152(12):5796–805.
  37. Meyer A, Buhl R, Magnussen H: The effect of oral N-acetylcysteine on lung glutathione levels in idiopathic pulmonary fibrosis, European Respiratory Journal, 1994 Mar; 7(3):431–6.
  38. Scheinberg H "Wilson's Disease" Chapt. 348 in Harrison's Principles of Internal Medicine Isselbacher et al. eds, 13the Ed., McGraw-Hill (1994) 2090
  39. Lipsky PE "Rheumatoid Arthritis" Chapt. 285 in Harrison's Principles of Internal Medicine Isselbacher et al. eds, 13the Ed., McGraw-Hill (1994) 1654
  40. Rosenberg LE and Short EM "Inherited Defects of Membrane Transport" Chapt. 353 in Harrison's Principles of Internal Medicine Isselbacher et al. eds, 13the Ed., McGraw-Hill (1994) 2128
  41. Graef JW "Heavy Metal Poisoning" Chapt 396 in Harrison's Principles of Internal Medicine Isselbacher et al. eds, 13the Ed., McGraw-Hill (1994) 2564, 65
  42. Drug Facts and Comparisons, Wolters Kluwer Health, St. Louis MO June 1991 714–717
  43. Wilson JD "Vitamin Deficiency and Excess" Chapter 77 in Harrison's Principles of Internal Medicine op. cit. 475
  44. ARI Parent Response Tally, ARI Publication 34/August 2004 n=5495, 47% javulás, 49% semmi hatás, 4% rosszabbodó viselkedés.
  45. Graef JW, "Heavy Metal Poisoning" Chapt 396 in Harrison's Principles of Internal Medicine Isselbacher et al. eds, 13the Ed., McGraw-Hill (1994) 2465
  46. D. Quig, Doctor’s Data, magánbeszélgetés.
  47. Toxicological Profile for Mercury, US Department of Health and Human Services, Agency for Toxic Substances and Disease Registry, 1999, section 1.6.
  48. Dally A. The rise and fall of pink disease. Soc Hist Med. 1997 Aug;10(2):291–304.
  49. Mahaffey KR, Clickner RP, Bocurow CC, Blood Organic Mercury and Dietary Mercury Intake: National Health and Nutrition Examination Survey, 1999 and 2000, Env. Health Persp. 112(5) 562–570.
  50. J.G. Hursh, MG Cheian, JJ Vostal, R. Vander Mallie, Clearance of mercury vapor inhaled by human subjects. Arch. Environ. Health 31:302–309 (1976).
  51. J.E. Patterson, B.G. Weissberg, P.J. Dennison. Mercury in human breath from dental amalgams. J. Den. Res 60 (1981) 1668–1671.
  52. S. Langworth, K-G Kohlbeck, A. Akesson, Sed. Dent J. 12 (1988) 71–72.
  53. A. Berglund Estimaton by a 24-hour study of the daily dose of intra-oral mercury vapor inhaled after release from dental amalgam, J. Dent Res 69 (1990) 1646–1651
  54. Thimerosal in Vaccines—An Interim Report to Clinicians (RE9935), American Academy of Pediatrics Policy Statement, Volume 104. Number 3, September 1999, 570–574.
  55. Hornig M, Chian D, Lipkin WI Neurotoxic effects of postnatal thimerosal are mouse strain dependent, Mol. Psych. (2004) 9(9):833–45.
  56. Bernard S, Enayati A, Redwood L, Roger H, Binstock T. Autism: a novel form of mercury poisoning, Med. Hypotheses 56(4): 462–471, 2001.
  57. Holmes AS, Blaxill MF and Haley BE (2003) ‘Reduced Levels of Mercury in First Baby Haircuts of Autistic Children’, Int. J. Toxicology 22(4) 277–285.
  58. Adams JB, Mercury and Autism, prezentáció az Autism Society of America éves találkozóján 2004 júliusában.
  59. Bradstreet J, Geier DA, Harrison HH, Kartzinel JJ, Clark AD, Adams JB, Geier MR. An Evaluation of the Relationship between Thimerosal, Childhood Developmental Disorders and Biological Markers for Mercury Susceptibility, bemutatása folyamatban.
  60. Audhya T, Nutritional Abnormalities in children with Autism, AutismOne konferencia Chicagóban, IL, 2004 májusában.
  61. Haley B, prezentáció a 2004. szeptemberi DAN! konferencián, San Diego, CA.
  62. Adams JB, A Review of the Autism-Mercury Connection, Conference Proceedings of the Annual Meeting of the Autism Society of America, July 2004.
  63. Ip P, Wong V, Ho M, Lee J, Wong W Mercury exposure in children with autistic spectrum disorder: case-control study. J Child Neurol. 2004 Jun;19(6):431–4.
  64. Adams J.B., Holloway C.E., George F, Quig D., Toxic Metals and Essential Minerals in the Hair of Children with Autism and their Mothers, bemutatása folyamatban.
  65. Geier DA, Geier MR. An assessment of the impact of thimerosal on childhood neurodevelopmental disorders. Pediatr Rehabil. 2003 Apr–Jun;6(2):97–102.
  66. Geier MR, Geier DA. Neurodevelopmental disorders after thimerosal-containing vaccines: a brief communication. Exp Biol Med (Maywood). 2003 Jun;228(6):660–4.
  67. Geier M.R. and Geier D.A., Thimerosal in Childhood Vaccines, Neurodevelopment Disorders, and Heart Disease in the United States, J. American Physicians Surgeons 8(1) 6–11 2003.
  68. Andrews N, Miller E, Grant A, Stowe J, Osborne V, Taylor B.Thimerosal exposure in infants and developmental disorders: a retrospective cohort study in the United kingdom does not support a causal association. Pediatrics. 2004 Sep;114(3):584–91.
  69. Hviid A, Stellfeld M, Wohlfahrt J, Melbye M. Association between thimerosal-containing vaccine and autism. JAMA. 2003 Oct 1;290(13):1763–6.
  70. Madsen KM, Lauritsen MB, Pedersen CB, Thorsen P, Plesner AM, Andersen PH, Mortensen PB. Thimerosal and the occurrence of autism: negative ecological evidence from Danish population-based data. Pediatrics. 2003 Sep;112(3 Pt 1):604–6.
  71. Stehr-Green P, Tull P, Stellfeld M, Mortenson PB, Simpson D. Autism and thimerosal-containing vaccines: lack of consistent evidence for an association. Am J Prev Med. 2003 Aug;25(2):101–6.
  72. Verstraeten T, Davis RL, DeStefano F, Lieu TA, Rhodes PH, Black SB, Shinefield H, Chen RT. Safety of thimerosal-containing vaccines: a two-phased study of computerized health maintenance organization databases. Pediatrics. 2003 Nov;112(5):1039–48.
  73. Zabinski Z: The activity of erythrocyte enzymes and basic indices
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>

picture.php
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Tetrahydrobiopterin

Tetrahydrobiopterin gyerekgyógyászatban

J tank, egy tank, M Viljoen

Különféle zavarokat kapcsolnak össze rendellenességekbe a *tetrahydrobiopterin() újrahasznosításában és/vagy termelésében (bh 4)phenylketonuriát beleértve DOPA-fogékony *dystonia(), autizmus, depresszió, Kawasaki-szindróma és *hypertrophic() *pyloric() stenosis. Ez a papír összegzi a csökkentett *pteridine() szerepét a zavarok közül mindegyikben említett.
1. Nem tipikus phenylketonuria
(rosszindulatú *hyperphenylalaninaemia() vagy eltérő phenylketonuria)
Nem tipikus phenylketonuriákról állítják azt, hogy megmagyarázzák körülbelül 2 százalék phenylketonuriákat (PKUs)1. A PKUs mindent örökölnek egy autosomal lappangó mód. PKUs egészének az együttes elterjedtsége terjed 1:10 000 és 1:20 000 él születések, amíg PKUs asszociált rendellenes bh 4 jelenlévő anyagcsere 1:1 000 000 1:500-ig 000 él births 2. Korábban a gyermekek evvel a nem tipikus PKUval az étrendi *phenylalanine() irányítása az ellenére neurológiai romlást mutattak volna. Mindazonáltal, mikor diagnosztizált helyesen a neurológiai kárt megakadályozhatják, vagy legalább minimalizálhatják korai treatment 2. Ezt többen kell megvitatni részlet egy későbbi színpadnál. Elég mondást ennél a pontnál, amit a páciensek PKUval diagnosztizáltak, kellene tesztelni a nem tipikus változatért a PKU diagnózis idején.
Nem tipikus PKU tud eredni bármennyiből négy enzimhiányosság, i.e., GTP *cyclohydrolase() 1 (GCH), 6-*pyruvoyltetrahydropterin() szintáz (PTS), *pterin(Perin)-4 a-*carbinolamine() *dehydratase(dehydrates) (4 a-CD) vagy *dihydropteridine() *reductase() (DPR). Klasszikus PKU evvel szemben *phenylalanine-ben() ered egy hiányosságból *hydroxylase() (PAH)2. Állapítsad meg, hogy 1 bemutat egy vázlatos diagramot.
Klinikailag minden nem tipikus PKUs, azt kivéve okozott egy 4 a-CD hiányosság, pontosan jelentkezik mint klasszikus PKU, i.e.fejlődési késedelemmel haladó neurológiai romlás *hypokinesisekkel(), rajongó, *truncal() *hypotonia() és fokozott végtaghang nagyon fürge ínnal jerks 1,2. Az 4 a-CD hiányosság-társított PKU egy viszonylag enyhe zavar, klinikailag összehasonlítható jóindulatú *hyperphenylalaninaemiával(). A szigorú tünetek hiányának az oka az 4 a-a CD a másik három enzimtől eltérően nem teljesen lényeges bh 4 anyagcsere qbh 2-t szintén tudnak alakítani non-*enzymatically(), bár némileg slower 2. A másik három nem tipikus PKUs vagy végül halálos ha bal kezeletlen – javarészt szigorú neurotranszmitterhiányosságok miatt.
Nem tipikus PKUs négy változatát diagnosztizálhatják különféle ways 1,2:
Húgy*neopterin() (a *dihydroneopterin() egy oxidáló terméke triphosphate) és

a. *biopterin() (egy oxidáló termék bh 2 és bh 4). A *neopterin() : *biopterin()arány arra tudják használni, hogy követésekként különüljön el a különböző PKUs között:
GCH hiányosság: alacsony *neopterin() és alacsony *biopterin()
PTS hiányosság: magas *neopterin() és alacsony *biopterin()
4 a-CD hiányosság: normális *neopterin() és magas *biopterin()
b. BH 4 rakodás teszt: 7-10, amit mg/kg BH 4 szóban vagy intravénásan igazgatott, a normális plazma*phenylalanine()szinteknek 4-6 óra után származniuk kellene
c. Enzimvizsgálat: DPR-t és PTSot közvetlenül vérben és különféle szövetekben tudják mérni
d. Gene tanulmányok: A szállítók azonosítása, olyan jól, mint a születés előtti észlelés *chorionic() villus szövettani vizsgálat, van most lehetséges. Azok a gének, amiket most azonosítottak, tartalmazzák PAH-t a kromoszóma hosszú karján 12, 4 a-CD a kromoszóma hosszú karján 10 és DPR a kromoszóma rövid karján 4.
Kezelési modalitások tartalmaz
a. BH 4 pótlás 20-40mg/kg/24hrs. Mindazonáltal, ha, azt keveset felteszik az vezetett bh 4 tudja keresztezni a vér-agy-akadályt, a neurológiai kár folytatódni fog ha így tárgyalt only 2.
b. A neurotranszmitter előfutárok adminisztrációja L-DOPAként és 5-ként ilyen-oh-tryptophane 2
c. Decarboxylase gátlószerek, e.g., *carbidopa()
d. Alacsony *phenylalanine()diéta járulékként másik bánásmódba a modalitások a *phenylalanine() magas szintjeiként neurotranszmitterszintézisre károsak.
e. Tetrahydrofolate DPR-ban a hiányosság ekként szintén okoz egy hiányosságot folate 2.
Neurológiai romlást akadályozhatnak meg vagy minimalizálhatnak legalább, korai treatment 2.
Egy kevés haszon származni fog még akkor is, ha elindített late 3.
Figure 1
A *tetrahydrobiopterin()anyagcsere vázlatos ábrázolása és az enzimek, amik belekeveredtek nem tipikus phenylketonuriába

2. DOPA-fogékony *dystonia()
(örökletes haladó *dystonia() vagy Segawa-szindróma)
DOPA-fogékony *dystonia() (DRD) a gyerekkor-kezdet egy változata sajátos csavarás dystonia 4 DRD nőstényekben gyakoribb mint hímek és ajándékok egy 6.5-ös durva kornál évek. A betegséget okozza egy GTP *cyclohydrolase() 1 (GCH) hiányosság mikor örökölt egy autosomal domináns way 4. A gén kromoszómán helyezkedett el 144. Az érdeklődés a tény az autosomal a lappangóan örökölt GCH hiányosság nem tipikus PKUhoz vezet. Az ok miért az autosomal a domináns alak DRDdel végződik amíg az autosomal a lappangó alak nem tipikus PKUhoz vezet,
fekszik a tényben, hogy alacsony szintű GCH tevékenység nyugodt ajándék a lappangó alakban. A BH 4 termelés így folytatódik – bár kevésben quantities 5.
BH 4 egy *cofactor() a tirozin átalakításában DOPának de tud valamint serkents dopamint közvetlenül release 5. A *nigrostriatal() *dopaminergic() idegsejtek úgy tűnnek, hogy leginkább hatnak egy bh 4 a hiányosság és egy így *dystonic(diatonic, systolic) tünetekre számítanának predominate 5 DRDöt jellemzi egy olyan naponkénti minta, amiben a tünetek alvással javulnak és az este körül rosszabbodnak. A magyarázatról erre a naponkénti variációra azt mondják, hogy a tényben találják az a lassabb arány bh 4 termelési eredmény a neurotranszmitterszintézis egy arányában mélypont az *awaked(awakes, awake, waked, awaken)államért. A hiányt neurotranszmitterképződésben akkor feltöltenék sleep 5.
Drámai hatásokat jelentettek *levodopával() treatment 6.
DRD egy második fajtáját nemrég mégpedig azonosították lokalizált központi ideges rendszer*dihydropteridine() *reductase() (DPR) hiányosság. A központ kórélettana közti különbség a periferikus DPR hiányosság jelenleg nyugodt nem clear 7.
3. Autizmus
Felemelte a húgy*neopterin() szintjeit olyan jól, mint a *biopterin() találjanak meg autista patients 8. Ez van így spekulált az a cella-az összekötött immunitás fontos szerepet játszhat az okfeltárásban az disease 7.
4. Kawasaki-szindróma
Raised levels of biopterin and neopterin are reported in the urine of patients suffering from Kawasaki disease. It is thought that nitric oxide may play an important role in the etiology of the disease9.
5. Depression
As essential cofactor for the formation of serotonin from tryptophan, it is not surprising that BH4 has been implicated in the etiology of depression5.
6. Infantile hypertrophic pyloric stenosis
Infantile hypertrophic pyloric stenosis has been linked to a reduction in nitric oxide production. Treatment with BH4, a cofactor in nitric oxide production, has however not been proved successful11.
BH4 has many functions and is, in addition, an essential cofactor for the production of several important neurotransmitters. It can therefore be expected that BH4 would
in future be linked to many other disorders.
Acknowledgement
We are grateful for a Psychoneuroimmunology fund.
References
metabolism of amino acids. In: Nelsons Textbook of Pediatrics 16th Edition (2000) Eds. Behrman RE, Kliegman RM, Jenson HB. (WB Saunders, Philadelphia), p. 344-347.
2. Kaufman S. Genetic disorders involving recycling and formation of tetrahydrobiopterin. Adv. Pharmacol. 1998;42:41-3.
3. Coskun T, Karagoz T, Kalkanogh S, Tokatti A, Ozalp I, Thony B, Blau N.
Guanosine triphosphate cyclohydrolase 1 deficiency: a rare cause of hyperphenylalaninemia. Turk. J. Ped. 1999;41(2):231-7.
4. Jeon BS, Jeany JM, Park SS, Lee MC. Dopa-responsive Dystonia: a syndrome of selective nigrostriatal dopamine deficiency. Adv. Neurol. 1998;78:309-17
5. Nagatsu T, Ichinose H. Regulation of pteridine-requiring enzymes by the cofactor tetrahydrobiopterin. Mol. Neurobiol. 1999;19:79-96.
6. Nomura Y, Uetake K, Yukishita S. Dystonias responding to levodopa and failure in biopterin metabolism. Adv. Neurol. 1998;78:253-66.
7. Thony S, Auerbach G, Blau N. Tetrahydrobiopterin biosynthesis, regeneration and functions. Biochem. J. 2000;347(1):1-16.
8. Messahel S, Pheasant AE, Pall H, Ahmed-Choudhury J, Sungum-Paliwal RS, Vostanis P. Urinary levels of neopterin and biopterin in autism. Neuroscience Lett. 1998;241(1):17-20.
9. Lizuka T, Oishi K, Saskit M. Nitric Oxide and aneurysm formation in Kawasaki disease. Acta Paed. 1997;86(5):470-3.
10. Cosentino F, Lusher TF. Tetrahydrobiopterin and endothelial function. Eur. Heart J.1998;19(Suppl G):G3-8.
Braegger CP, Schwobel M, Kamel J, Werner ER, Thony B, Blau N.
Tetrahydrobiopterin in the treatment of infantile hypertrophic pyloric stenosis. Biochem. & Mol. Medicine 1997;62(1):101-5.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Tíz-szakaszos, teljes protokollum-tábla az autizmus kezeléséhez.

1. A diagnozis felállítása, belefoglalva a mélylélektani analízist/ in-depth history /, kezdeményezni a társas részvételt /partnerséget/ a szülőkkel gondozókkal. Otthoni, részletes feljegyzések készítése.

2. Megvizsgálni, kikutatni a magatartásbeli, viselkedési változásokat, az iskolával és a gondozókkal együttmüködésben.

3.Bevezetni és ellenőrizni a kazein, glutén és adalékmentes, diétás étrendet, nyomon követve a változásokat.
Elkezdeni a vitaminkiegészítést multi-vitaminokkal, ásványi anyagokkal, B6, Bl2 vitaminnal, foláttal /folate/, magnéziummal, DMG- vel és Omega-3 zsírsavakkal.

4. Kioktatni a szülőket és minden gondozót a toxinokkal szembeni zero-toleranciáról.
Tesztelni a higanyt és egyéb fémeket, valamint az organoklorine szennyeződéseket / organochlorinne pollutions / indikáció szerint.

5. Végrehajtani a higany-kivezetést / mercura chelation /.

6. Felbecsülni a GL abnormitást, rossza abszorpciót, dysbiosist,
a belek hiperáteresztő képességét / hyper permeabilitás /. Megbecsülni a gastritis-duodenitis-colitis-t és lgG/lgE élelmiszer allergiát.
Az étkezést egészítsük ki emésztő enzimekkel, nagyhatásu /high-potency / probiotikokkal, prebiotikokkal / probiotics, prebiotics / glutathione-val egyéb táplálékkal /GL nutrients /
7. Mihelyt at a detoxikáció és a gastrointestinal / gastro-bélrendszerei / gyógyulás komplett / teljes /, teszteljünk vitaminok, ásványi anyagok, amino savak, esszenciális zsír-savak tekintetében, ha szükséges egészitsünk ki megfelelő módon.

8. Vizsgájuk meg a máj detoxikációs funkcióját, töltsük fel a májat támogató anyagokat / liver support nutrients /.

9. Teszteljük le az immun rendszer abnormitásait, az alacsony fehér vérsejt számot, antitest hiányt, csökkent limfocita proliferatíve választ
/ proliferative response / cyklokineket / cyklokines /, autoimunitást.
Vegyük tekintetbe a táplálékok és specializált immun terápiák használatát.
10. Periodikusan ellenőrizzük újra / teszteljük újra / a laboratóriumi értékeket, ahogy índikált.

A fentiek szerint végrehajtott kezelés az érintetteknél /populatio autistic spectrum disorders /a meglévő autisztikus spectrum rendellneségek vonatkozásában állandó, javuló előrehaladást eredményez. Javul az életminőség javul a produktivitás, a társadalomba való beilleszkedés. Csökken a gondoskodás és ellátás igénye.

A szülők állandó aktivitása, az innovációs szervező támogatás elősegíti a haldást.
A siker a szakmai-emberi megértésben, valamint az orvosi management modeljének jól szervezett, hatékonyságától származik.

AUTIZMUS, extreme kihívás az orvostudomány felé. Az autizmus és a rokon autista rendellenességek / autistic spectrum disorders ASD / rengeteg viselkedésbeli klinikai és biokémiai abnormitást mutat fel.

A szülői részvétel,az előrehaladott teszt feljegyzések /protokollumok/ és a válogatott kezelési stratagiák előrevitték a fejlődést a gyógyulás irányába.

A viselkedésbeni módosulásokra a strukturált nevelés jó irányban hat de egyedül nem volt elegendő.

A diétás megszorítások, beleértve a tej és egyéb tejtermékek eltávolitását, a buza és egyéb glutén források, cukor, csokoládé, tartositó szerek és színezékek elhagyása jótékonyak és élőfeltételei az egyéb beavatkozások jótékony hatásának.

Individualizált lgG vagy lgE tesztelés azonosítani képes a bajt okozó élelmiszereket de nem képes azonosítani a nem immunközvetített táplálék- érzékenységet.
A gyomor és bélrendszer javulása a Candida ellenőrzésén, valamint, egyéb paraziták ellenőrzésén múlik.

A probiotikus baktériumok és tápanyagok alkalmazása során javítani tudjuk
a dysbiozist és csökkenteni a belek áteresztő képességét.

Méregtelenités a higanytól és egyéb nehéz fémektől, /DMSA/DMPS chelatio által/ észrevehető jó hatással járhat. Dokumentált sulfoxidacio-sulfacio elégtelenségek sulfur-sulfhydyl telitettséget idéz elő és egyéb máj450 támogatást.

Sok tápanyag kiegészítő jótékony és jól türt, beleértve dimethylglicine-t /DMG/és a pyridoxine /vitamin B6 / és magnézium kombinációjat. Mindkettő jótékonyan hat megközelítőleg az ASD / autizmus / felére.

A vitamin A, B3, C , folsav /folic acid / ásványi kalcium és cink / zinc /, csukamáj olaj és az emésztő enzimek mind jótékonyak. A Secretin-t, mely beindító faktora az emésztések, jelenleg még vizsgálják.
Immune terápiák / pentoxifyllin, intravéná,s immuno-globulin, átvivőő faktor / transfer factor / és colostrum / jótékony hatású válogatott esetekben. A hosszú láncú omega3 zsírsavak alkalmazása ígéretes.
A jelenlegi gyógyszerek /pharnacceuticals / nem jótékonyak a primer tünetekben és észrevehetően rossz hatásuak lehetnek.

Individualizált in-depth klinikai és laboratóriumi kezelések, valamint a teljes

szülő-nevelő-orvos-tudós kooperáció

az autizmus kezelésének / ASD management / a kulcsa.
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Autizmus gyógycentrumok

Az autizmus gyógycentrumok nemzetgazdasági hasznosságának érzékeltetése:

Az autizmus kezelésére, az autizmussal élők életminőségének javítására „autizmus gyógycentrum” létrehozására van szükség. Terveim szerint mintaértékkel elsőként Székesfehérváron, kezdenénk el az autizmus oki gyógykezelést. A későbbiekben ez országszerte projektálható lehet, ami 250-500 hasonló gyógycentrum telepítését jelentheti.

A mintegy 60 000 fő autista vonatkozásában, ha csak azt számítjuk, hogy egy fő autista legalább átlag 150 000 Ft/hónap fizetés nyomán kieső 900 000 Ft nemzetgazdasági értékkiesést okoz azzal, hogy hozzátartozója nem tud dolgozni, mert őt el kell látni, felügyeletet kell biztosítani, ez havonta 42 milliárd, évente 504 milliárd forint veszteség. A teljes veszteség ennél jóval nagyobb egyrészt, mert ezzel párhuzamosan ki kell építeni, és fenn kell tartani egy mind nagyobb kapacitású szociális ellátórendszert, hiszen a szülők rövidebb ideig élnek a gyermekeiknél, másrészt fokozottak az egészségügyi kiadások. Ezekkel együtt alsóhangon mintegy évi 700 milliárd forintos nemzetgazdasági veszteséggel kell számolnunk. Ennek a hatalmas összegnek bármilyen arányú csökkentése jelentős nemzetgazdasági haszonnal bír!


Mindezzel szemben a kialakításra kerülő gyógycentrumok létrehozási és fenntartási költségei a következő képpen körvonalazhatóak:




1.) A kialakítás költsége attól függően, hogy milyen stádiumról indulva történik a kialakítás, hozzávetőlegesen 12–15 millió forintra kalkulálható. Ez otthonos légkörben a legmegfelelőbb, pl. családi házban kialakítható a szükséges építési és szakhatósági engedélyek megszerzése után. Előzetes számítások szerint egy családi házban kb 150 m2-n ez hét gyermek számára megvalósítható. Fontos, hogy közel legyen a kórház, tűzoltóság, mentő és esetleg a rendőrség. Az udvar jelenléte fontos! A belterek kialakításánál az autista gyermekekre érvényes biztonságossági elveket kell szem előtt tartani!

2.) Finanszírozása: A Centrum működésének egészségügyi feladatellátását minél hamarabb TB finanszírozottá kell tenni, mert az egyenlő esélyű hozzáférhetőség csak így biztosítható. A kórházi tevékenységek (fogmegtartó kezelés és a laborvizsgálatok) ettől különválasztottan finanszírozandók a TB által, hiszen nem "alvállalkozói" a centrumnak, hanem különálló egészségügyi objektumok, önálló finanszírozási rendszerrel.

3.) A személyzet struktúrája: struktúrálisan három csoportból tevődik össze:
a.) Megváltozott munkaképességű, nem autista, öt-hat fős gondozói személyzet számára munkalehetőség biztosítása munkahely teremtéssel. (Erre emelt finanszírozás vehető igénybe)
b.) Megváltozott munkaképességű felnőtt, magas szinten funkcionáló 3 autista személy foglalkoztatása, tehát az ő esetükben is munkahely teremtés történik.
c.) Kommunikációban, és szocializációban súlyos fokban gátolt, nem beszélő, autizmussal élő kisgyermekek (4 fő) biomedikális, oki kezelési alapokon nyugvó csoportja. Az ilyen gyermekekre a fogyatékos normatíva háromszorosa vehető igénybe (1,28 millió forint/év). Az ő orvosbiológiai kezelésük, a kezelés alatt pedagógiai fejlesztésük a tervezett központ fő célkitűzése. A beszédmegindítás, ezzel a szocializálhatóság feltételeinek megteremtése 4-6 hónapos időtartamra tehető. Ezt követően újabb 4 fő tudja majd felváltani az előbb említett gyermekek helyét. A rendbe hozott gyermekeket pedig az iskolarendszer képzi - fejleszti tovább, akikből később a társadalom produktív, munkavégző tagjai válnak majd.

A most vázolt rétegekre összesen havi 8-10 millió forint vehető igénybe. Ehhez jön az a pályázati úton elérhető, mitegy nyolcszázmillió forint, ami az autizmus Magyarországon elsőként bevezetésre kerülő oki gyógykezelése címén megpályázható.

Kiemelkedően fontosnak tartom az alábbi négy tényező figyelembe vételét!

1.) Amióta évekkel ezelőtt megérkeztek a párizsi laborból a magyar autista gyermekek vizeletminta kiértékelt eredményei, minden szülő világosan látja, hogy a betegség háttere immunpatobiokémiai és mikrobiológiai. A kóros immunműködés miatt súlyosan károsodik a szervezet méregtelenítő funkciója. Ez magyarázza a nehézfémek (higany és ólom), valamint különböző szerves kemikáliák felhalmozódását, és az általuk okozott klinikai tünetek megjelenését a gyermekekben.
2.) A minden gyermekben kimutatható glutén és/vagy kazein érzékenység a bélnyálkahárta fokozatos tönkretétele révén a beteg szervezetben folyamatosan igen mérgező un. étrendi ópiátok termelődéséhez vezet, súlyosan károsítva elsősorban a központi és perifériás idegrendszerüket valamint a májukat. Ezek a gyermekek folyamatosan kábítószerhatás alatt, vagyis "belőtt" állapotban élnek. A kábítószert a folyamatosan fogyasztott szénhidrátból szintetizálják.
3.) A gombák és a baktériumok abnormis összetétele a bélrendszerben oka a vitaminok és a nyomelemek felszívódás zavarának a bélből, ami következményesen extrém mértékű vitamin, ásványi anyag és nyomelem deficit kialakulását erdményezi.
4.) Ez oda vezet, hogy a központi anyagcsere kör /trikarboxilát ciklus/ számos állomásán, elsősorban a kóros aminósav anyagcsere kapcsán torlódás következik be Ez kiterjedt patológiás biokémiai állapotot tart fenn folyamatosan, többek között tejsav acidózist, ami veszélyes és súlyosan egészségromboló hatású.
Mindezek tudatában az autista gyermeket nevelő családokban sistergő atombombaként feszül az elkeseredett akarat gyermekeik gyógykezelésére. A késlekedés értékes, gyógyításra fordítható idő elvesztegetését jelenti. E törekvésnek minél hamarabb zöld utat kell biztosítani az állami aparátus, az ANTSZ és az önkormányzatok részéről.
A 3) c pontban említett oki kezelés eredményeként elérhetővé válhat az, hogy nem kell diétázniuk a gyermekeknek, szervezetükben nem képződnek morfin származékok, a kóros biokémiai folyamatok normalizálódnak, így életük biológiai megszorításoktól mentesen is teljessé tehető.

Székesfehérvár, 2007-10-25 Dr. Ugrai Tamás
belgyógyász – háziorvos
angiológus szakorvos,
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Az autisták viselkedési zavarainak kezelése



Összefoglaló

Összeállította:

Dr. Endrődi László NC, ND





2007.
Bevezetés


„Hogy mennyire varázsvilágban él minden ember, azt önmagadon nem látod. Saját ketrecéről senki sem tud.” (Müller Péter: Szeretetkönyv)


Az autisták is saját ketrecükben élnek. Az ő világukat mi nem értjük meg. Ebből a varázsvilágból kell őket kihoznunk.

Ha az újszülöttet az anya nem szoptatja, és szülés utáni depresszióba esik, az azt jelenti, hogy alacsony a szerotonin szintje.
Ha a csecsemőt nem szoptatják, tehát „tápon” nő fel a gyerek, akkor nyugtalanná válhat, mert nem kap elég triptophant a szervezete. Ekkor a baba síróssá, nyűgössé válik, ugyanis az anyatej tele van triptophánnal, ami egy természetes nyugtatója és altatója a szervezetnek.

A pszichiátriai problémák kialakulása


Ennek 11 oka van:
1. hibás gén
2. hajlamosság
3. előállító enzimek
4. hordozó (szállító) enzimek
5. átalakító enzimek
6. elpusztító (bontó) enzimek
7. vitamin-, ásvány- és proteinhiány
8. étkezés
9. cortisol
10. trauma
11. hormonok

Nézzük mindezeket részletesebben!


1. hibás gén: Ha csak 1 gén hibásodik meg, akkor még nem törvényszerű, hogy kialakuljon a betegség. Ahhoz, hogy a megbetegedés megtörténjen, több gén sérülésére van szükség. Az autisták jellegzetessége, hogy a 2Q7 és a GABA gének nem működnek rendesen. Egyes kutatók úgy gondolják, hogy az autisták betegségtüneteit kb. 100 gén befolyásolja, de hogy melyek a fő gének, azt még nem tudták megállapítani. A fő vagy vezér transzmittert viszont ismerjük, ez a szerotonin. Pl. normális vagy szellemi fogyatékos embernek az I.Q. -ját 5 ponttal biztosan fel lehet emelni, de az is előfordulhat rendkívül ritka esetben, hogy egy nagyon alacsony I.Q.-val rendelkező szellemi fogyatékos intelligencia hányadosát meg lehet duplázni.
2. hajlamosság: Szerintem ez azt jelenti, hogy a sejteken belül hibásan vagy rosszul működnek a vezérmolekulák. Jelenleg erről is folynak kutatások.
Pl. ilyen a molekulák emlékezőtehetsége, önmegsemmisítő funkciója, osztódóképessége, felépülő, áteresztő és átadó képessége stb.
3. előállító enzim: a megfelelő neurotranszmittereket állítják elő a sejtek segítségével.
4. hordozó enzim: a neurotranszmittereket viszi egy másik receptorhoz vagy egy másik enzimhez.
5. átalakító enzim: a neurotranszmitterek molekuláit alakítja át úgy, hogy vagy hozzátesz, vagy elvesz belőlük.
Pl.: az L-triptophant átalakítja 5-HTP-vé. Az agyban a 5-HTP-ből kivonja a carboxilt (COOH), és ami még megmaradt, abból az átalakító enzim pedig neurotranszmittert állít elő.
6. elpusztító enzim: elpusztítja a feleslegessé vált molekulákat.
Pl.: monoamine-oxid (röviden: MAO) pusztítja el a szerotonint, ami így átalakul 5-HIAA-vá, és a vizelettel távozik a testből. (5-HIAA = hydroxyindoleacetic acid).
7. vitamin-, ásvány- és proteinhiány: Vannak olyan személyek, pl. az autisták, akiknek több százszoros vitamin, ásvány és protein mennyiségre van szükségük, mint az elfogadott, előírt, átlagos mennyiség.
8. étkezés: Ma már nem lehet helyesen étkezni az élelmiszer előállítási eljárások, elkészítési technikák és a termőföld kizsigerelése miatt.
Pl.: a magyar termőterületek 75%-a mára már másodosztályú lett.
9. cortisol: Ez a stresszhormon, aminek pusztító hatása van az enzimekre, vitaminokra, ásványokra, neurotranszmitterekre és kötőszövetekre.
Pl.: roncsolja az érfalat.
10. trauma: Ezt kiválthatja védőoltás, baleset, megrázkódtatás, közeli családtag halála stb. De nem biztos, hogy ezek a baj kiváltó okai. Ugyanis a mélyben már megvolt a baj, és ezek az események csak a felszínre hozták azokat. Magyarul: olaj a tűzre.
Pl. a higanyos védőoltás roncsolást tud végezni az agysejtekben, vagy például a szülés közben fellépő oxigén hiány agykárosodást tud okozni a csecsemőben.
11. hormonok: Kb. 220 hormont ismerünk. A szervezet mester-hormonja a protein alapú HGH (ez a növekedési hormon). Ez 191 aminosavból áll. Hormonok nélkül a vitaminok és ásványok jóval nehezebben épülnek be.
Pl.: Nőknél progeszteron nélkül a kalcium nagyon nehezen épül be.

Érzelmeinket, viselkedésünket befolyásoló kategóriák




Mindegyikről részletesen.

1. Szerotonin előállítása: Az L-triptophanból, ami egy esszenciális aminosav, állítja elő a szervezet a 5-HTP-t, ez elsőbbséget élvez az agy-vér gáton, a hordozó enzimekhez kapcsolódnak, amik elszállítják az agysejtekhez, ahol három lépésben átalakul szerotoninná. Ez a legfontosabb neurotranszmitter, a vezér.

2. A catecholamine a következő kategória. Ide tartozik a dopamin, az epinephrin, a norepinephrin és a melatonin. Ezeket a szervezet szerotonin, L-Tyroxin és L-Dopa segítségével állítja elő.



3. Endorphin. Ez sem létezik szerotonin nélkül. Az L-phenilalanin segíti előállítani az endorphint. Ennek az anyagnak 2 formája létezik: az L és a D forma. A D forma szintetikus és a tükörképe az L formának. Az autistáknál a D forma vált be jobban, mert segíti gyengíteni a morfium utáni vágyat.
Pl.: A 76 aminosav összetételű pro-opiomelanocortin, amiből endorphint képes alkotni a szervezet. (melléklet 1,2)

4. GABA. Természetes nyugtatója a szervezetnek, válium hatása van.

5. Enzimek: vitaminok és ásványok nélkül nem léteznek, ezek elengedhetetlenül szükségesek a működésükhöz. Több ezer enzimet tartanak nyilván.
A szerotonin


A szerotonin génjét még nem találták meg, de az biztos, hogy a 6. kromoszóma körül keresendő. 15 különböző szerotonin receptort fedeztek fel. Elnevezéseik pl. 5-HT1D, 5-HT1B stb. Ezek a neurotranszmitterek 75 %-ban megegyeznek a 5-HTP-vel. A kutatók úgy gondolják, hogy ezek változatai a szerotonin neurotranszmitternek.( 5-HT= Hydroxy Triptomine)
Ennek a neurotranszmitternek két szintje okoz gondot: az alacsony és a magas szint.
Ha magas, akkor beszélünk szerotonin szindrómáról. Azzal igazoljuk ezt, hogy az 5-HIAA szint is magas (ez a vizeletből és a gerincfolyadékból mutatható ki). A magas 5-HIAA szint utalhat agydaganatra vagy kombinált pszichiátriai orvosságok hatására is.
Megtévesztő lehet, ha a magas 5-HIAA szint alacsony szerotonin szinttel párosul, mert ez a kettő ellenkező irányba mozog. Ez viszont migrénes fejfájás miatt van. Ebben az estben az autista gyerekek képesek a falba verni a fejüket.
A migrén esetében azért magas a vizeletben az 5-HIAA szint, mert a szerotonin a fejfájás hatására a tároló kamrákból felszabadul, de a pusztító enzim (MAO) ezeket gyorsan meg is öli. Ezért emelkedik a 5-HIAA szint. Tehát szerotonin hiány alakul ki.

Ha alacsony az 5-HIAA szint, akkor alacsony a szerotonin szint is. Ekkor nagyon sok tünetet okoz:

¨ Depresszió
¨ Túlbuzgóság
¨ Ingerlékenység
¨ Nyugtalanság
¨ Sértegető modor
¨ Rövid idejű koncentrálás
¨ Szétszórt gondolkodás
¨ Leblokkolt gondolkodás
¨ Túlérzékenység a világra
¨ Rendkívüli édesszájúság
¨ Alvászavarok, álmatlanság



¨ Az érzékeik fejlettek vagy éppen rendkívül tompák: szaglás, tapintás, látás, hallás, ízlelés, fájdalomérzet. Pl. szaglás: szagokra nagyon érzékenyek, de fájdalomérzetük el van nyomva a morfin miatt.

Súlyos tünetek:



¨ Agresszivitás
¨ Alkoholizmus
¨ Skizofrénia
¨ Pánikroham
¨ Hiperaktivitás
¨ Epilepszia
¨ Öngyilkosság
¨ Önroncsolás
¨ Elhízás
¨ Bulimia súlyos szénhidrát
¨ Anorexia függőség.


A catecholamine


A kutatások mai állása szerint 18 génből álló csoport irányítja a Catecholamine rendszert. Ez még nem 100%-osan biztos. Nagyon sokféle monoamine neurotranszmitter található meg az idegrendszerben, az egyik segíti előállítani a szerotoninból a dopamint.
A catecholamine dopaminból, epinephrinből, norepinephrinből és melatoninból áll. A dopamin szint rendkívül magas ezeknél a gyerekeknél, mert szintje ellenkező irányban mozog az endorfinnal, ami a mi esetünkben a gliadin-és kazeinmorfin. Reggel magasabb a dopamin szint, este alacsonyabb, ez a szervezet természetes védekezése miatt van.
Dopamin nincs szerotonin nélkül.
Azért nehéz leszokni az ópiátokról, mert megváltoztatják a gének működését (tulajdonságát). Mivel az ópiát zsírban oldódik, nagyon mélyre hatol a sejtekben, ezért nagyon hosszadalmas a kezelés. Megváltozik a dopamin és a szerotonin közötti kapcsolat, és eltorzul a kappa ópiátreceptorok működése. A monoamin (transzporter=szállító) tartja a kapcsolatot a szerotonin és a dopamin között. Ezek a dopamin receptorok rendkívül érzékenyek a dopamin neurotranszmitterekre. Ezt a túlérzékenységet kell semlegesíteni. Ezt kizárólag csak aminosavval lehet semlegesíteni. A kezelés eltarthat 1 – 3 évig is.
A dopamin, az epinephrin, a norepinephrin és a melatonin szint emelhető L-Tyroxin, L-Dopa és NADH alkalmazásával. Ezeknek a szervezetbe juttatása kora délutánra essen. 1 molekula NADH-ből 6 molekula dopamint állít elő a szervezet. Ez a rendszer így nem borítja fel a szerotonin-háztartást.

Az endorfinok


Teljesen befolyásolja a szervezet hangulatát, a fájdalomtűrő képességét. Azért van az, hogy a rákbetegeknek alacsony a fájdalomtűrő képességük, ugyanis alacsony az endorfin szint a szervezetükben. Ez pedig az miatt van, mert kevés protein kerül a szervezetükbe, így nem tudnak felépülni az endorfinok.
Az autista gyerekekben rendkívül gyorsan változik a neurotranszmitterek és az endorfinok szintje. És hogy milyen impulzusokra fog reagálni, azt sem lehet előre kiszámítani.
Például: Az utcán vezetett egy 14 év körüli autista fiút az édesapja. A gyerek meglátott egy vizesvödröt az egyik ház oldalánál, és rögtön bele akart lépni. Az apának kb. 1 másodperce volt arra, hogy minderre reagáljon, és megállítsa a fiút a cselekvésében.

Kb. 40 ilyen endorfin összetett molekulát és receptort tartanak nyilván, de egyes specialisták ezt a számot több százra becsülik.

A GABA


A GABA szó egy rövidítés: Gamma-Aminobutyric Acid (gamma amino vajsav). Úgy néz ki, hogy a kutatók megtalálták a génjeit, ennek a nevei: GABR1 és GABRA4.
A gének pontos azonosítása még nincs kész, de hogy a 15. kromoszóma körül található, az biztos.
A kutatások arra utalnak, hogy ezt a gént károsította a higany, de ez még nincs 100%-ig bebizonyítva.
Ezért a GABA-t mindenképpen kívülről kell a szervezetbe juttatni. Ez a test természetes nyugtatója.
Alkalmazása: 500mg-tól 1500mg-ig lehet használni naponta.

Az enzimek


Az agyban levő neurotranszmittereket befolyásoló enzimek mennyisége túl alacsony vagy magas, ami a neurotranszmitterek túltengéséhez vagy elpusztításához vezet.
Olyan is előfordul, hogy a különböző molekulák leblokkolják a receptorokat, vagy éppen stimulálják azokat (pl. az ideggáz vagy az édesítőszer, a NutraSweet vagy a permetszerek és vegyszerek). Permetszerek: = kindling = begyújtó, szikraként hatnak az idegsejtekre, és működésbe hozzák azokat anélkül, hogy le tudnának állni, így ki tud alakulni egy epilepsziás roham. Pl. organophosphate, ami egy rovairtó (POs), ebből állították elő az ideggázt a II. Világháború alatt; chlorpyrifos (kutyáknak és macskáknak jóváhagyott parazitaölő, pl. bolha), ez az anyag gátolja a neuro-transzmitterek között az impulzusok áthaladását. Ezeket a permetszereket többfajta gyümölcsfajtánál is jóváhagyták.

Étkezés

A falánkság
A falánkság az alacsony szerotonin szint miatt van. Olyan ételeket esznek, amelyek kevés triptophant tartalmaznak. A triptophan átalakul 5-HTP-vé, a 5-HTP elsőbbséget élvez az agy-vér gáton, mert a szervezetnek szerotoninra van szüksége, így gyorsan megemelkedik a szerotonin szint, ami a jóllakottság érzését váltja ki. Majd utána a szerotonin gyorsan el is használódik, és újra éhség keríti hatalmába a személyt.
Ide tartozik az anorexia és a bulimia is.
Ezért az alacsony kalóriájú étkezés és az állandó, véget nem érő fogyókúrázás (a szerotonin hiánya miatt), egyáltalán nem működik, és nem hatásos. (Ez a yo-yo diéta).

A vegetáriánus étkezés
Protein-és szerotonin hiányt eredményezhet. A vegások általában bab formájában viszik be a proteint, esetleg megeszik a halat, ritkán a tojásfehérjét. S mivel sok rostot esznek, a napi többszöri széklet is hozzájárul a vitamin-és ásványhiányhoz. Ezért alakulhat ki az enzimhiány is náluk.

Specifikusan B12 vitamint kellene fogyasztaniuk.

Mi tartalmaz triptophant?
Minden tejtermék, szárnyasok, marhahús, és különösen sok van a vadhúsokban.

Miben nincs triptophan?
A bevásárlóközpontokban található tejtermékekben, szárnyasokban, marhahúsban.

Miért nincs a szárnyasokban?
Mert ezek tápos csirkék, a tápból pedig hiányzik a triptophan.

A vegások jól teszik, ha a proteint por formájában fogyasztják el. A vegás diétával pedig az a legnagyobb probléma, hogy nem tartalmazza mind a 20 proteint. Az alacsony proteindiéta pedig rossz hangulatot, lustaságot okoz. A zöldségek kevés triptophant tartalmaznak, kevés a szerotonin is, és így alakul ki a depresszió, a makacsság, a keményfejűség.
A daganatos betegségben szenvedők protein- enzim- és vitaminhiányban is szenvednek. Ezek pedig meggyorsítják a megsemmisülésüket, különösen akkor, ha kemoterápián vannak. A szervezetük így tulajdonképpen elfogy.

Alacsony kalóriás étkezés
Ez alacsony protein és zsiradékbevitelt jelent. Könnyen bajba keverheti a személyt, mert szerotonin hiány illetve pajzsmirigy problémák merülhetnek fel. Természetes formában cukor nem létezik, azt valakinek vagy valaminek elő kell állítani, pl. növénynek, állatnak (méh), vagy embernek. Ezt nevezzük értéktelen, üres kalóriának. Egyetlen orvosi szakirodalomban sem nevezi a cukrot esszenciálisnak, azaz nélkülözhetetlennek. Az agyműködésnek szüksége van ugyan némi cukorra, de azt a szervezet elő tudja állítani az összetett szénhidrátok lebontásával. Az alacsony kalóriás étkezés egyik nagy hátránya az, hogy a szervezetből kiürül a vitamin, az ásvány és a protein. Ezáltal az égési folyamat sebessége is csökken, tehát a személy nem fog fogyni vagy csak nagyon lassan, közben pedig szinte nem is eszik.
Szója: a magas szójafogyasztásra oda kell figyelni, mert hosszú távon blokkolja a tyroid hormon működését, ami depresszióhoz vezet. A szója tartalmazza a phitates nevű anyagot, amely gátolja a pajzsmirigy működéséhez szükséges nutrientek felszívódását, s így a pajzsmirigy alulműködését okozza.
Sajnos szójatejjel helyettesítették az anyatejet azoknál, akik nem tudták szoptatni a csecsemőjüket. De a szójatejben jóval kevesebb triptophan van, mint az anyatejben, ez az egyik baj. A másik probléma pedig az, hogy lányoknál serkenti, fiúknál csökkenti a szex hormonokat.

Az Omega 3, 6, 9
Sajnos a mai életben egyensúlytalanság alakult ki az Omega 6 javára, mert a tápos ételek ezzel vannak tele.
Ha túl sok az Omega 6, akkor a küldő és fogadó receptorok nem működnek helyesen. Ez egyértelműen befolyásolja a dopamint, és súlyos betegségek alakulhatnak ki: pl. mániákus depresszió, skizofrénia, Pakinson-kór, tudathasadás.
Ezért manapság elengedhetetlen az Omega 3 használata. Az Omega 3 egy MAO blokkoló (MAO = pusztító enzim). Általában a vadvízi ragadozó halak tartalmazzák a legtöbb Omega 3-t. A mesterséges tavakban nevelt halakban jóval kevesebb van ebből a zsírsavból. Egy egészséges embernek minimum 3000 mg-ra van belőle szüksége. Én rutinszerűen alkalmazok 6000 mg-ot a betegeimnél naponta.
(Valaki egyszer azt mondta, hogy azért teszem ezt, hogy több olajat tudjak eladni. Az igaz, hogy így többe került a betegnek a kezelés, de sokkal rövidebb idő alatt érezte jobban magát.)

Alacsony zsírtartalmú étkezés
Akik alacsony zsírtartalmú ételeket esznek, azoknak lehet, hogy a totál koleszterinjük is alacsony. Náluk is előfordul a depresszió, az ingerlékenység, a gorombaság, az álmatlanság stb.

Figyelemre méltó, hogy a betegek többsége felcseréli az egyik függőséget a másikkal.
Pl.: heroint a Metadonnal, az alkoholt a magas cukortartalmú ételekkel.

Miért nem működnek az orvosságok?


Azok a betegek, akik SSRI orvosságot szednek, 20%-nak nagyon jól beválik, 20%-nak egyáltalán nem használ, 30%-nál mellékhatások lépnek fel, és 30%-nál súlyos mellékhatásokat észlelnek, amiért aztán abba kell hagyni a gyógyszer szedését.
Azoknak, akik szerotonin hiányban szenvednek, a szerotonint kívülről bejuttatni nem lehet. Ennél a betegségnél az orvosok szerotonin-blokkolót (SSRI) adnak. Ez azt jelenti, hogy a kamrákban tárolt szerotonint nem engedi felszabadulni.
Pl. Nekem szükségem lenne pénzre, de a bankom mégsem ad a saját megtakarított pénzemből.
Hát ez a nagy becsapás a szerotoninnal.

Az orvosságoknak súlyos mellékhatásaik vannak. Aki ezeket szedik (pl. Prozac, Zoloft, Xanax stb.), azoknak a következő mellékhatásokkal kell számolniuk:
1. nagyobb esély a daganatos megbetegedésekre
2. fásultság, indulatmentesség
3. szexuális vágy eltűnése
4. fejfájás
5. álmatlanság
6. hasmenés vagy szorulás
7. kiszáradt ajkak
8. izzadás, remegés
9. látászavar vagy fényérzékenység
10. súlygyarapodás vagy csökkenés
11. falánkság
12. idegesség
13. önkárosítás: pl. veri a fejét a falba, elvágja a kezét, harapdálja magát
14. öngyilkossági kísérlet
15. alkoholizmus
16. súlyos szénhidrátfüggőség
17. feledékenység
18. csökkent koncentrálóképesség
19. ingerlékenység
20. letargia
21. agresszivitás
22. anorexia, bulimia
23. anémia

Hogyan lehet kiszállni ebből a mókuskerékből?



Az a kérdés, hogy melyik receptor győz. Az autisták és a depressziósok fogadó receptorai közül a hangulatukat negatívan befolyásoló lesz a győztes.
A szerotonin negatív hangulat receptorai rendkívül érzékenyek. A legkisebb szerotonin ingadozásra is reagálnak. Ezért ezeknek a személyeknek a hangulata mindig a negatív irányba billen. Ezért van az is, hogy ezek a személyek nagyon érzékenyek, és a legkisebb impulzusra is reagálnak.
Ezeknek a receptoroknak a túlérzékenységét kell semlegesíteni. A receptorok érzéketlenné tétele hosszú ideig is eltarthat (2év). Vannak kísérletek, amik ezt próbálják helyreállítani. Dr. Frank Voccinak, a NIDA igazgatójának a véleménye az, hogy kétféleképpen lehet ezt megtenni:
1. Neurotranszmitter blokkolót alkalmazni, ez olyan mintha az autóban levennénk a gázról a lábunkat. Az én véleményem erről az, hogy így születik a zombi.
2. A szervezet receptorainak blokkoló képességét kellene felhasználni, ami az autó fékjéhez hasonlít. Véleményem, hogy így alakul ki a bárgyú (tompa elméjű) ember.
Ezekről többet lehet olvasni a Magyar Tudomány című folyóirat 2005/4. számában (438.o.); Benyhe Sándor (1993), A morfin biokémiája, Biokémia 17. sz., 160 - 170. o.

§ Én viszont egy harmadik út híve vagyok: aminosavakkal semlegesíteni a receptorok túlérzékenységét.
Orvossággal nem lehet semlegesíteni a receptorok érzékenységét, hanem triptophant, 5-HTP-t és egyéb aminosavakat kell bejuttatni a szervezetbe naponta 2-szer vagy 3-szor, majd lassan emelni az adagot addig, míg a személy meg nem nyugszik.

A metamfetamin és a kokain zsírban oldódnak, ezért nagyon mélyre jutnak be az idegsejtekbe. Az ezeket használó kábítószereseknek 95% esélyük van a kigyógyulásra, ha elmennek Dr. William Hitt MD .Nobel-díjas orvoshoz, aki Mexikóban, Tijuanaban rendel a Hitt Klinikán. A kezelés rendkívül drága és nagyon hosszú, egy éves kezelés, napi háromszori intravénás aminosav kezelés.
 
Oldal tetejére