Magyarország: Nyelvvizsga nélkül is lehetne diplomázni

mltrqq

Állandó Tag
Állandó Tag
Két nyelvből középfokúzni igazán minimálisan elvárható követelmény egy diplomás embertől, most még ez se legyen kötelező? A nyelvvizsga könnyebb, mint bármely komolyabb vizsga egy komolyabb egyetemen.
 

Szalmavirág

Állandó Tag
Állandó Tag
Jotun és prahda jó kérdéseket vet fel.
De: Ha valaki egyetemi diplomát szeretne, akkor már kell a nyelv. Olyan nehéz megszerezni? Nem hiszem, mert kb. 20 eFt összegből kijön.
Rá kell áldozni, kész.
Ennyit megér az ember és a diploma. Persze tanulni, készülni azért a vizsgára kell.

Natty nem tudom hol 20ezer meg mikor? mert idén 25 körül láttam a legolcsóbbat angolból....
 
Jotun és prahda jó kérdéseket vet fel.
De: Ha valaki egyetemi diplomát szeretne, akkor már kell a nyelv. Olyan nehéz megszerezni? Nem hiszem, mert kb. 20 eFt összegből kijön.
Rá kell áldozni, kész.
Ennyit megér az ember és a diploma. Persze tanulni, készülni azért a vizsgára kell.
Értelek, de vannak olyan diplomák, amelyekhez szükségtelen. Vkinek olyan nehéz, igen.
Szerinted könnyű, más meg csodálkozik, hogy miért tartod nehéznek a hegedülést vagy egy harcjármű elvezetését.
Nekem nem áll bent a diplomám emiatt, de miért ne tudjon elhelyezkedni pl egy gyógypedagógus, aki magyar embereknek segítene a megszerzett tudásával, csak azért, mert nem tud idegen nyelvet?
 
P

pacisi

Vendég
Jotun és prahda jó kérdéseket vet fel.
De: Ha valaki egyetemi diplomát szeretne, akkor már kell a nyelv. Olyan nehéz megszerezni? Nem hiszem, mert kb. 20 eFt összegből kijön.
Rá kell áldozni, kész.
Ennyit megér az ember és a diploma. Persze tanulni, készülni azért a vizsgára kell.
Olyan nehéz megszerezni?Átlagos embereknek átlagos tudással igen..20 eFt ből még nagyon jóknak is nehéz!
Tisztelettel
 

rate-tera

Új tag
Nyelvtudás nélkül milyen diplomát is lehet ma szerezni? Azért egy ilyen eus, globalizált életben ez elég szűk látókört mutatna a diplomás részéről. - És hogy ír az illető szakdolgozatot? Csak magyar nyelvű szakirodalmat olvas? Az elég problémás... sok tud. ágban min 20 éves lemaradásunk van épp emiatt.
 

rate-tera

Új tag
Nyelvvizsgát ma azért már lehet szerezni. Mármint rendesen letenni, tudással a hátunk mögött. Ha csak a papyír kell, vannak könnyen és gyorsan tanulható nyelvek.
 

rate-tera

Új tag
Arról nem is szólva, hogy az agykutatás már 100%-ban bizonyította, hogy a több nyelvűek agyműködése mesze lekörözi az egynyelvűekét. És nem csak nyelvi képességekben. Egyszerűen rugalmasabb a gondolkodásuk.
 

rate-tera

Új tag
Helyes, egyetértek. Miért kellene minden diplomásnak idegen nyelvet tudni, ha a többség még magyarul sem tud rendesen, megkövetelhetnénk tőlük azt is, hogy tudjanak hangszeren játszani.. Mert ha azt nem tudják megtanulni, akkor az értelmi szintjükkel van baj?
Nem. Csak fel kellene fogni, hogy mindenkinek megvan az erőssége, gyengesége valamilyen téren.
Aki nem tud rendesen még az anyanyelvén sem, ne menjen egyetemre. Nem kell mindenkinek diplomásnak lennie. Kell a jó szakember is!
 

rate-tera

Új tag
Aki nem tud rendesen még az anyanyelvén sem, ne menjen egyetemre. Nem kell mindenkinek diplomásnak lennie. Kell a jó szakember is!
És a nyelvvizsgán is van kitűnő és közepes eredmény is. Utána már senki nem nézi, hány pontot szereztél. Csak a minimumot érd el. Azt meg azért annak,. aki a felsőoktatásban szertne végezni, illik tudni teljesíteni. Az autóvezetéshez is vizsgázni kell... Bármennyire is rossz érzés a megmérettetés, anélkül nem lehet eldönteni, mit tudsz. Ha papírod nincs és csak egy interjúra mész el, ahol bizonyítani tudod a tudásodat, az is igazából egy vizsgahelyzet, egy teljesítménymérés.. aki interjúztat azt mondja, nem érdekli a papír. De hát abban a helyzetben akkor épp ő a vizsgabizottság, olyan mintha ő állítzaná ki a papírt. Nem?
 

Zoli_USA

Állandó Tag
Állandó Tag
En mondjuk sosem veszek fel olyan programozot, aki nem tud angolul, mert akkor megis mibol tanult? Kovacsne Gyopari Emoke "Pascal programozas a kozepiskolai szakkorokben"? Mondjuk a vizsgapapir kevesbe erdekel, mint a tudas.

De persze van sok olyan diploma is (szakmat akartam irni, dehat pont ez az...), aminek az erteket semmivel nem csokkenti tovabb, ha barki nyomtathat maganak otthon egyet.

Az osztondij es a szocialis tamogatas hianyossagait nem igy kellene orvosolni.

Az okor ilyen teren elorehaladottabb volt, mint a kozepkor "sotet" resze (amit nem veletlenul hivunk igy).
Az okori romai ertelmiseg peldaul tanult gorogul.

Amugy kellemes napot mindenkinek, elnezest, morgos hangulatom van.


Na már most ez bocs de butaság. Annyi igaz hogy az ókor előrehaladottabb volt mint a középkor. De amit a programozásról írtál... Eszerint te valami főnökféle vagy, esetleg cégtulaj, ha te döntesz programozók felvételéről. Nos akkor elárulom neked, én még akkor kezdtem e szakmát amikor a C-64 "nagy" gépnek számított... Muszáj voltam gépi kódban programozni ha valamit értelmes sebességgel akartam megoldani vele, mert a Basicje kb semmire se volt jó. Követelmény pedig akadt, bőven, mert "A" kategóriás nagyvállalatokat akartak ezzel a kis masinával számítógépesíteni... Ámulnál ha tudnád, miket oldottam meg vele.

És nem, nem volt SEMMIFÉLE nyelvvizsgám, de vizsgapapír nélküli nyelvtudásom sem. Sőt, még csak diplomám sem. Gimnáziumi érettségi oszt' csókolom. DE VOLT ÉRDEKLŐDÉS, érted?! A szakma szeretete! Rugalmas munkaidőben voltam, de teljesen feleslegesen, mert még a vonaton hazafelé meg otthon a WC-n ülve is a német és angol doksikat szótáraztam. Abszolúte bármiféle nyelvi előképzettség nélkül. Én ugyanis a suliban még oroszt tanultam. Illetve NEM tanultam... Kellett volna de ugye kit érdekelt... És nem is vettem volna hasznát a programozásban akkor.

Később jelentkeztem az egyetemre amit aztán családi okok miatt nem fejeztem be, programozó matematikus szakra. El is végeztem 1 évfolyamot, de aztán nem bántam hogy abbahagytam, mert a tananyagból láttam hogy ott soha a büdös életben nem fogok megtanulni programozni úgysem, mert ott nem programozókat képeznek hanem matematikusokat, s majd az utolsó félévben megemlítik nekik, hogy "hé gyerekek, most pedig mutatunk nektek komputert messziről"...

Én akkor javában műveltem már a gyakorlati programozást jóideje, s láttam hogy ezek akik ezt az oktatást megszervezték, ezek valami álomvilágban élnek, ez nem úgy van ahogy elképzelik. Programhelyességi BIZONYÍTÁSOK?! Remek dolog, úgy kb olyan programoknál amik nem hosszabbak mint 20 sor. A gyakorlatban azért annál kicsit hosszabbakat kell írnia egy átlagos programozónak. Reménytelen, hogy annak a helyességét bebizonyítsa egzaktul. Többnyire ahhoz se elég az idő ráadásul hogy legalább egy minimális tesztkörnyezetet tervezzen neki amiben ellenőrzi a várható események legyakoribb 80%-ára. Nemhogy MATEMATIKAILAG bizonyítsa, hogy a programja helyes... Nem is beszélve arról, ha olyan nyelven programoz ami nem fordítási időben ellenőrizhető statikusan definiált típusú változókkal dolgozik, hanem az objektumok dinamikusan változtathatják a típusukat futásidőben...

Meg olyan marhaságok, hogy azt kezdték el magyarázgatni hogy minden program felépíthető olyan alapszerkezetekből hogy szekvencia, elágazás, ciklus... Ki a franc nem tudja ezt aki felsőoktatásban programozni akar megtanulni?!

Bezzeg PROGRAMOT ÍRNI nem kellett semmit nekünk az első évben. Pedig abból tudtunk volna valamit tanulni.

Én a szakmát MAGAM tanultam meg ÖNERŐBŐL, mert AKARTAM. A TUDÁST akartam, nem PAPÍRT.

Most már nem programozóként dolgozom, de merem állítani, ha valami cég engem alkalmazna programozónak - engem akinek nemhogy NYELVVIZSGÁJA nincs de DIPLOMÁJA SE !!!!!!!!!!!! - nagy valószínűséggel jobban járna velem mint ha helyettem 3 másik friss diplomás tojáshéj-fenekű újoncot venne fel az egyetemről. Akkor is jobban járna velem, ha valami olyan egzotikus programnyelven kéne programozni, amiből még egy kukkot sem ismerek, s az újoncok netán hallgattak abból már fél évet az egyetemen. Hamar megtanulnám, s utána jobb programokat írnék mint azok, mert én szeretem ezt csinálni egyrészt, másrészt mert én RENDSZERKÖZELI nyelveken kezdtem a programozást, nekem van azért elképzelésem arról, kb milyen kód lesz gépi szinten az amit a compiler kreál abból a magas szintű nyelv-katyvaszból amiben odaokádják manapság a kódot, nem törődve azzal ez mennyi memóriát eszik és milyen sebességgel fog lefutni. Fogalma sincs erről a legtöbb ifjú programozó titánnak, mert többségük egyetlen napot se programozott soha assemblerben. De még C nyelven se talán. (nekem az a kedvencem...) Ezeknek már gyakran a C++ is nehéz, persze hogy az amikor a suliban max Pascalt tanultak, ami egy VICC szerintem. Ezek attól érzik magukat geeknek, hogy a programjaikat olyan egzotikus agymenésekben írják mint mondjuk a Haskell, ami jó lehet talán annak aki mesterséges intelligenciát programoz, de napi gyakorlati munkára... az a nyelv egy tömbben levő számok összegzését is ciklus helyett rekurzióval oldja meg, na megnézem én azt ha a tömbben van mondjuk 10 ezer adat, akkor ehhez mekkora veremtár kell amíg mindezt végigösszegzi rekurzióval... De monom ezek leszarják a hatékonyságot és az optimalizálást... Ezek többnyire zsigerből utálják eleve a compilereket, már mindent valami szkriptnyelven akarnak megoldani, mégha talán nem is shell szkriptben de mondjuk Perlben... Bár abban van regexp, ezeknek az nehéz. Valami "könnyebben", mondjuk ott az a fostalicska PHP, az milyen aranyos és cuki mert a változói úgy kb típus nélküliek...

De ha papírfétisben szenvedsz, csak műveld ezt. Nincs angol nyelvvizsgád? Nem kellesz! Diplomád se? Pláne nem kellesz!

Ember! Miért kéne annak a mukinak az angol nyelvvizsga?! Neki a PROGRAMnyelvet kell ismernie amin megírja neked a programot. A géppel kell társalognia, nem a londoni "utca emberével", kapícse?! Ha egyszer megtanulta a szakmát, nemigen kell már neki nyelvismeret. Ha mégis, jóeséllyel lesz neki ahhoz magyar nyelvű tananyag is. De ha nem, akkor is az van hogy az ÍROTT angol dokumentációt azért meg fogja érteni. Simán. Én is megértem az angol SZAKMAI szövegeket. Írásban. De ez nagyon messze van még egy alapfokú nyelvvizsga követelményétől is.

Ezzel a hozzáállással te remek jó szakemberek tömegéről mondasz le.

Én egyszerűen döntenék. Minden jelentkezőnek adnék egy olyan feladatot, amiről a már általam alkalmazott programozók azt mondják, kb 1 hét alatt megoldható. Azt mondanám, itt a meló, oldd meg, s gyere vissza a programmal 1 hét múlva. Ha nem jön vissza, nem kell a pasi. Ha visszajön és az általa írt program jól működik, akkor alkalmas a feladatra. Ha tizen jönnek vissza és csak 1 kell, akkor lehet bencsmarkokat készíteni, melyikük programja a hatékonyabb, s a jobbat írót választom.

De ha neked nem jó munka kell hanem papír...
 

SCsaba71

Állandó Tag
Állandó Tag
Be kellene vezetni, hogy egy alapvizsgát tegyen már mindenki felsőbb matematikából. Elvégre aki nem tudja megoldani a differenciálegyenleteket, vagy nem ismeri a valószínűségszámítás mélyebb titkait, az hogyan is igazolná, hogy rendelkezik alapvető logikai-gondolkodási képességekkel. Vagy be kellene vezetni sportfelmérést, igen szigorú teljesítményi szintekkel, hiszen aki a testére nem igényes, az hogyan is lenne érett, felsőfokú végzettségre méltó emberlény. A ma diplomásainak többsége elvérezne mindkettőn, sok nyelvvizsgával bíró lélek is. Azt kellene megérteni, hogy különbözőek vagyunk, van akinek ez könnyű, másnak meg az; van aki ebbe hal bele, más meg abba. És a nyelvtudás fontos, hogy a francba ne lenne az -- és akinek megy a nyelv, ő tanulja is; de akinek nem megy, ott eltékozolt a rászánt idő, hiszen papír ugyan lesz róla, de tudás, használata sosem lesz. Csak az idő megy el vele: az az idő, ami alatt jobb tanár, matematikus, közgazdász, jogász vagy bármi más lehetne. Lehetünk persze érzéketlenül bunkók, előírhatjuk mindenkinek a lehetetlent... de akkor már sportszerűen, akkor jöjjön a matek szigorlat és az elvárt sport-teljesítmény minimum. Hajrá! Én viszont arra szavazok, hogy emberibben kellene ezt: aki jó szakmailag, de nem bírja a nyelvet, ott bizony meg kellene kegyelmezni.
 

Zoli_USA

Állandó Tag
Állandó Tag
Így van. Nyilván aki diplomás pályára megy ÉS még külföldön is akar dolgozni a szakmájában, annak fontos a nyelvtudás. Annak is aki ugyan nem külföldön akar dolgozni benne, de valami olyan helyen ahol tényleg muszáj NAPRAKÉSZNEK lenni a szakmában. Például mert valami fontos fejlesztést végez alapkutatásban.

Ez azonban nagyon kevesekre igaz. Lássuk be: az egyetemen még matematikából is kb az 1800-as évek ismereteit oktatják... Hát még a többi területen...

A legtöbb diplomás igenis Magyarországon fog dolgozni, teljesen átlagos, hétköznapi körülmények közt, nem az élmezőnyben, és olyan gépekkel kello foglalkoznia (akár kezelni azokat, akár azokhoz írni programot vagy hegesztési technológiát, akármit) ami bizony nagyonis nem az "élmezőny", hanem a 10 évvel ezelőtti technika jobb esetben, rosszabb esetben pedig Nyugaton kidobták, s úgy kukázta össze az anyagbeszerző "óccsóér'". (Tudnék ám mesélni történeteket...)

Ehhez minek kell nyelvtudás?! Efféle ipari háttérhez egész más képességek kellenek...
 

krabat1

Állandó Tag
Állandó Tag

Csatolások

  • image (1).jpg
    image (1).jpg
    20.8 KB · Olvasás: 78
  • HVG cikk.pdf
    4.4 MB · Olvasás: 103

Szalmavirág

Állandó Tag
Állandó Tag

Aniko955

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem akarok beleszólni a vitába, inkább magamról mondanék el valamit. Nem Magyarországon élek, ráadásul szórványban. Durván számolva minden ezredik „idegen” nyelven kiejtett szó után van alkalmam egy magyar szót is kimondani. Az egyetemet sem magyarul végeztem és elmondhatom, ha nyelvtani vizsga szintjén kellett volna felelnem és nem a szakmai tudásomat mérik, soha nem szerezhettem volna diplomát. Mamut vállalatnál dolgoztam, ahol a mérnökök egymás tyúkszemére tapostunk és nem volt nap, hogy ki ne nevetek volna a beszédemért. Az ügy pikantériája, hogy minden dokumentumot velem voltak kénytelenek megíratni, egyetlen nevető sem rendelkezett a saját anyanyelvükön az enyémhez mérhető szókinccsel, nyelvtani tudással, de még helyesírásból sem versenyezhetek velem. Egyszerűen, mintha a hangszálaim képtelenek más nyelv hangjait helyesen kiejteni, és nem hiszem, hogy ebben egyetlen lennék, hogy én egy csodabogár vagyok.
 

kelemen73

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves @barbie43 értem amit írsz, de itt nem középiskolákról volt szó és nem is minimálbéres állásokról, hanem egyetemi diplomákról (egyetemeken/főiskolákon ahol a nyelvoktatás alap...).
Azért levelező tagozaton nem igazán törekednek a nyelvoktatásra :( Ha munka mellett és nem nappali tagozaton szeretne valaki diplomát szerezni, annak akkor még a főiskola vagy egyetem mellett ki kell csengetni egy csomó pénzt nyelvtanfolyamra és nyelvvizsgára is.
 
Oldal tetejére