Husvét,- és minden ami vele kapcsolatos.

E.Ágnes

Állandó Tag
Állandó Tag
Dsida Jenő
Nagycsütörtök
Nem volt csatlakozás. Hat óra késést jeleztek,
s a fullatag sötétben hat órát üldögéltem
a kocsárdi váróteremben, nagycsütörtökön.
Testem törött volt, és nehéz a lelkem,
mint ki sötétben titkos útnak indul
végzetes földön, csillagok szavára,
sors elől szökve, mégis, szembe sorssal,
s finom ideggel érzi messziről
nyomán lopódzó ellenségeit.
Az ablakon túl mozdonyok zörögtek.
A sűrű füst, mint roppant denevérszárny
legyintett arccul.
Tompa borzalom fogott el, mély állati félelem.
Körülnéztem. Szerettem volna
néhány szót váltani jó, meghitt emberekkel,
de nyirkos éj volt, és hideg sötét volt....
Péter aludt, János aludt, Jakab aludt,
Máté aludt, és mind aludtak....
Kövér csöppek indultak homlokomról,
és végicsurogtak gyűrödt arcomon....
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
husvet003.jpeg


http://www.egyszervolt.hu/ret/data/mese/batornyuszi.html
Mese a bátor nyusziról...
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Tóth Anna: Húsvéti készülődés

Egy kora tavaszi napon nyúl apóék jóízűen ebédeltek, amikor az anyóka szeme rátévedt a naptárra.
-Nézd, apó! Mára ígértük a tyúkanyónak, hogy elhozzuk a húsvétra szánt tojásokat. Tüstént indulnunk kell, nehogy ránk esteledjenÉn hozom a tojástartót, te meg légy szíves hozd addig a szekeret.
Amikor már jó ideig gyalogoltak, nyúl anyónak feltűnt, hogy nyúl apó mennyire szótlan.
-Mi baj van apó? Miért vagy ennyire csöndes?
-Emlékszel, hogy tavaly az utolsó percig dolgoztunk, hogy elkészüljünk a tojásokkal? Annyira siettem, hogy elfelejtettem kimosni a festéket az ecsetekből.
-Akkor bajban vagyunk apó. Nincs már annyi időnk, hogy elutazzunk a városba másikat venni. Törjük a fejünket, hogy mit csináljunk.
Már sötétedni kezdett az ég, amikor elérkeztek a tyúkanyó óljához.
-Jó estét, Kapirga. Ne haragudj, hogy ilyen későn értünk ide. Ugye nem adtad oda másnak a tojásokat, amit megrendeltünk?
-Persze, hogy nem, hiszen minden évben hozzánk jöttök. Nézzétek már minden tyúk elhozta a tojását, kivéve a kopasznyakút. Szegénykével a többiek már eddig is csúfolódtak, most meg rá kell várni. Gyertek, addig tegyük be a többi tojást a tartóba.
Amikor végeztek, benéztek a tyúk ólba , hogy elvihessék az utolsó tojást is. De a kopasznyakú csak ücsörgött szomorúan a kosáron, és látszott rajta, a nagy igyekezet.
-Nem baj, tyúkocska. Egy tojással több vagy kevesebb, nem hiszem, hogy számítana.
-Kérlek, ne menjetek el. Így is bántanak a többiek, hogy ilyen csúnya a nyakam. Ha nem tudom odaadni nektek a tojást, elkergetnek az ólból, és földön futó leszek.
Nyúl anyóék nagyon megsajnálták a szegény kis kopasznyakút, és megbeszélték, hogy innen addig el nem mennek, amíg az utolsó tojást is magukkal nem vihetik. Mire felébredtek, észrevették, hogy a kopasznyakú tyúknak nagyon jó a kedve.
-Nézzetek csak ide!
És lássatok csodát, amikor felállt a kosárról, olyan nagy és annyira szép, formás tojást láttak, amilyet eddig soha. Nyúl apóék kivitték a hatalmas tojást a szekérre, és igencsak kimelegedtek, mire be tudták helyezni a tojástartóba. Megköszönték a tyúkoknak a fáradozásukat, és amikor megfogták a szekér rúdját, hogy elinduljanak, rájöttek, hogy a nagy súlytól meg sem tudják mozdítani.
-Várjatok egy kicsit - mondta a kopasznyakú tyúkanyó -,elszaladok az istállóba, és megkérem a lovat, hogy legyen a segítségetekre.
Hamarosan jött is vissza egy szép erős hátaslóval.
-Üljetek fel ti is, apóka - nyerítette a paci - Nekem ez igazán nem teher.
Az úton, miközben a patkók egyenletes kopogását hallgatták, megszólalt az anyó:
-Hogy fogjuk ezt a rengeteg tojást megfesteni, ha még egy rendes ecsetünk sincsen? A többi nyuszitól sem kérhetünk, most nekik is sok a munkájuk.
-Nem tudom Fánika. De azt megígérem, hogy máskor jobban oda figyelek, hogy minden rendben legyen, mire jön a tojás festés ideje.
Nem sokára elértek a házukhoz és megitatták a lovat, köszönetet mondtak a segítségért, és már éppen búcsúzni készültek, amikor a paci azt kérdezte:
-Apóka! Van a háznál egy jó éles olló?
-Persze, hogy van. Miért kell neked?
-Hozd csak ki, majd meglátod.
Amikor Gerzson papa megjelent az ollóval, a paci arra kérte, vágjon le egy tincset a farkából, ecsetnek!
Nyúl apóék nagyon meghatódtak. Besiettek a házba, és még aznap neki láttak a munkának. Néhány hét múlva megfestették az összes tojást, kivéve azt az egyet, amelyik olyan szép nagy volt, hogy nem tudták kiszedni a tartójából...



husvet001_thumb.gif

 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Eszetekbe juttatom az evangéliumot 1Korinthus 15:1-11< Vajon miért kellett a korinthusi hívõk eszébe juttatni az evangéliumot? Azért, mert némelyek megkérdõjelezték egy fontos mozzanatát, a feltámadást (15:12). Miért tették ezt? Ennek több oka is lehet.
1. A görög világban elterjedt a lélek halhatatlanságának platóni képzete, mely szerint a halál kiszabadítja a test börtönébõl a fogoly lelket.
2. Egyesek talán Jézus feltámadását is hihetetlennek tartották - az athéni nép is ennél a pontnál akadt meg (ApCsel 17:32).
3. Mások pedig egyfajta sikerteológiát hirdettek, szerintük a hívõ már a bemerítés pillanatában eljut a teljességre, gyõz bûn, betegség, halál fölött, "a feltámadás már megtörtént" (2Tim 2:19). A 3-4. vers tömör hitvallása után Pál történelmi bizonyítékokat hoz, felsorolja Jézus feltámadásának tanúit. Akik nem hisznek a feltámadásban, nem számolnak ezekkel a tanúkkal. "Világhódító képzelgõk nem léteztek. Jézus föltámadásának csodáját tagadni annyi, mint egy másik csodát teremteni: a keresztyénség alapítását képzelgõk által" (Pater Didon). A félénk tanítványok bátor hitvallókká való alakulását csupán az magyarázhatja meg, hogy a valóságról tettek bizonyságot, Krisztus valóban "meghalt, eltemették, feltámadt és megjelent" nekik, és Szentlelke által bennünket is bátorít, hogy adjuk tovább ezt az evangéliumot. (Nemeshegyi Anna, Áhítat, 2000)
 

E.Ágnes

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvéti gregorián

A húsvéti Bárányt
Keresztények örvendezve áldják.

Juhait megváltotta a Bárány,
Krisztus az Atyát megbékítette ártatlan vére árán.

Összecsapott a halál meg az élet csodafélelmes viadallal:
Él az életnek vezére, ki meghalt, uralkodik örök diadallal.

Mondd el nekünk Mária,
Mit adatott szemednek látnia?

Láttam az élő Krisztus sírhelyét,
És a Fölkentnek dicsősége teljét.

Láttam az angyali követeket,
A szemfedőket, a lepleket.

Föltámadt Krisztus, az én reménységem:
Galileába előttetek mégyen.

Föltámadt Krisztus halottaiból! Tudjuk: föltámadt valósággal.
Légy te mihozzánk, győzelmes Király, irgalmassággal

(Victimae paschali laudes immolent Christiani - húsvéti szekvencia)
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsvéti stációk az öröm útján
<!-- focim vege --> <!-- torzs -->
"...vallásos életünk húsvéttól megtorpan. Elkezdi a húsvéti szünetet. Krisztus föltámadt... igen, ő boldog... ő már biztonságban van. Befutott. Visszavonult a mennybe. Jól végzett munkája után kiérdemelte a pihenést, nyugdíjba ment... Miután Jézus számára a szenvedés órája elmúlt, nem tudunk vele mit kezdeni, nem látjuk, hogy mi szerepünk lenne még mellette... Pedig van abban valami nyakas önzés, ha barátunk bajában ugyan részt veszünk ... örömében azonban nem akarunk osztozni... Olyan ez, mintha holmi gyászvitézek volnánk, foglalkozásunk a sírás volna; mintha temetkezési vállalat szakemberei lennénk..."

13_2.jpg

<!-- kep alairas -->Az emmauszi tanítványok felismerik Jézust
a kenyértörésben
(Xantus Géza festőművész alkotása)<!-- kep alairas vege -->


E gondolatokkal kezdi Louis Evely elmélkedés-sorozatát, amellyel néhány évtizede új hagyományt teremtett. Nagyböjti gyakorlatunk, a keresztúti ájtatosság több évszázados múltra tekint vissza - gyökerei egészen a keresztes hadjáratok koráig nyúlnak -, húsvét utáni párja viszont nincs. A szerző szavai gondolkodóba ejtenek: "Melyikünk imádkozik a föltámadt Krisztus képe előtt?... Ha csak a keresztet ismerem, nem jelenik meg életemben a húsvét, nem megyek át a halálból az életre." - Érdemes megfontolnunk, hogy legnagyobb ünnepünk eredeti neve: "Pascha", ami átvonulást is jelent...
Számos közösségben visszhangra találtak Louis Evely gondolatai, s szerte a világon - hazánkban is - már sok esztendeje hagyomány lett az öröm útja (ahogyan a szerző nevezte), melynek állomásai a föltámadt Krisztus és tanítványai találkozásaira hívják fel figyelmünket. A 2000., jubileumi Szentév alkalmából megjelent a Vatikánban e stációsorozat, amely a keresztút hagyományát követve tizennégy állomást tartalmaz. (A húsvéti stációkhoz nemrég Barsi Balázs ferences írt elmélkedéseket, amelyek az Új Ember kiadásában látnak napvilágot.)
Bizonyára jót tenne nemegyszer valóban egyoldalú vallásosságunknak, ha a keresztút-járás hagyományához hasonlóan széles körben elterjedne, és természetessé válna az öröm útja is. Jóllehet a nagyböjti negyven nap sem a búslakodás ideje, mégis a magunkba szállás, a bűnbánat jeles időszaka. Több mint egyszerű aránytévesztés, ha a készületi idő után a feltámadás csendes örömét mindössze néhány napig tartjuk elevenen, s legfeljebb a vasárnapi evangéliumok emlékeztetnének minket arra, hogy a húsvéti idő még nem múlt el. S erre nem csupán magunk miatt kell gondolnunk. Ha bágyadozva szólunk a feltámadásról, nem hisznek nekünk. Az örömhírt nemcsak hirdetnünk, hanem hordoznunk is kellene. Észrevétlenül, mégis érzékelhetően. Tanúságunk így lehet hiteles a világban.

I. Jézus föltámad halottaiból
II. A tanítványok látják az üres sírban hagyott lepleket
III. Jézus megjelenik Mária Magdolnának
IV. Jézus megjelenik az emmauszi tanítványoknak
V. Az emmauszi tanítványok fölismerik Jézust a kenyértörésben
VI. Jézus megjelenik a tizenegy apostolnak
VII. Jézus hatalmat ad tanítványainak a bűnök bocsánatára
VIII. Jézus megjelenik Tamásnak
IX. Jézus megjelenik az apostoloknak Tibériás tavánál
X. Jézus átadja a főhatalmat Péternek
XI. Jézus tanítványait a világba küldi
XII. Jézus a mennybe megy
XIII. Az apostolok Máriával együtt imádkozva várják
a Szentlélek eljövetelét
XIV. Krisztus elküldi a Szentlelket​
 

Puszedliufo

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Kinszim!:)

Nagyon szép kis topicot kreáltál, le a kalappal! :D
Csak így tovább, remélem, sokan fogják élvezni a mukád gyümölcsét!
pusszancs:)
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Golgota
Mikor pedig elmenének a helyre, amely Koponya helyének mondatik, ott megfeszíték Őt" (Lk 23:33). "Annakokáért Jézus is, hogy megszentelje az ő tulajdon vére által a népet, a kapun kívül szenvedett" (Zsid 13:12).
stacio012.jpg

[SIZE=-2]Jézus meghal a kereszten[/SIZE]- Kovács Imre festménye


(olvasásra)
http://www.refpasaret.hu/pasaretpred/2003-04-18ft10h.html
http://szeretetkuldo.zsozirisz.hu/jezus/jezus14.html

Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy aki hisz benne, az el ne vesszen, hanem örökké éljen.
Jn 3.17
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Kinszim!:)

Nagyon szép kis topicot kreáltál, le a kalappal! :D
Csak így tovább, remélem, sokan fogják élvezni a mukád gyümölcsét!
pusszancs:)
Szia Puszedli! Köszönöm, de szeretném, ha Mindenki tenne ide valami Húsvétit!:o
Mindenkinek köszönet, aki megmutat valamit az Ő szemszögéből, legyen az bármi; kép, étel recept, vers, mese, hit...stb.
Készülődés a Húsvétra! Milyen formában, hogyan....:D
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Friss hír!
Harminc forintra emelkedhet a tojás ára húsvétra!

A húsvéti ünnepet megelőző két hétben jellemzően a tojás iránti kereslet mintegy 20 százalékkal nő - mondta el a szakember. Jelenleg a tojás önköltségi ára 14 forint körül mozog darabonként, a termelői ár pedig 14,80 forint, azonban az élelmiszerboltokban akár 30 forint is lehet a tojás ára húsvétkor - tette hozzá.
20070319husvet.jpg
Akár 30 forintig is emelkedhet a tojás ára húsvétig...

Magyarországon tavaly mintegy 2,95 milliárd tojást állítottak elő, szemben a korábbi évekre jellemző 3,3 milliárd darabbal. A visszaesés az Európai Unióból érkező olcsó importtal magyarázható. Főként Spanyolországból érkezett - akár 5 forintos áron - olcsó tojás. Emiatt az elmúlt években csökkent a termelői kedv Magyarországon, a termelők száma 20-30 százalékkal, a tojóállomány pedig 20 százalékkal mérséklődött.
A tojástermelés árbevétele tavaly mintegy 18 milliárd forint volt, holott a korábbi években még elérte a 25 milliárd forintot. A tojástermelés a baromfiágazat árbevételének 10-16 százalékát adja.
Az uniós túltermelés 2004-től a tavalyi évig tartott, a többlet egy jelentős hányada pedig a magyar piacon jelent meg - hívta fel a figyelmet Földi Péter. Hozzátette, idén a kevesebb termelés következtében még húsvét előtt további tojásáremelkedésre lehet számítani.
A Baromfi Terméktanács titkára kitért arra, hogy a naposcsibe-kereslet alakulásában a húsvét nem játszik számottevő szerepet. Magyarországon évente 145 millió napos húscsibét állítanak elő. Egy naposcsibe termelői ára 70 forint körül mozog. A naposcsibe-forgalom éves árbevétele közel 1 milliárd forint. Földi Péter jelezte, 2006-ban a madárinfluenza-járvány következtében 20-30 százalékkal esett vissza az export.
(MTI)
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
axxen_egg.jpg
axxen_egg_525.jpg

Tojás bombox

A koreai Axxen bemutatta egyedi formatervezésű tojás alakú mp3 lejátszóját / mini hi-fi-jét, mely az i-EGG névre hallgat és mindezek mellett PC-re csatlakoztatható hangfalként is megállja a helyét. Igaz, hogy tavalyi megjelenésről van szó, de most a Húsvét közeledtével kezd aktuálissá válni.

Ha félünk, hogy elgurul vagy csak a sztereó hatást szeretnénk jobban érvényesíteni, akkor a tojás "feltörhető" és a központi egységről lepattintott féltojás hangszórók a talpukra állíthatóak, ahogy az az alábbi fotón is látható.


További meglepetéseket is tartogat a hi-tech rugby labda: hagyományos 3,5-es jack bemeneten kívül USB-n keresztül és SD kártyáról is tud zenét fogadni. Az USB jöhet a PC-ből egy kábel formájában, de ha a Balaton parton vagyunk, akkor egy pendrive is rácsatlakoztatható, azzal is elbánik.

Az Axxen másik érdekes, formabontó terméke a korábban bemutatott PLEIO, mely discman emulációval próbál kítűnni az mp3 lejátszók tömegéből.
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
<table border="0" width="100%"><tbody><tr><td valign="top" width="67%"><table border="0" cellpadding="10" width="100%"><tbody><tr><td colspan="2" width="100%">
Húsvét Ünnepén
Ilyenkor emlékezünk meg Jézus Krisztus feltámadásáról
és köszöntjük a tavaszt, a természet újjáéledését
</td> </tr> <tr> <td width="55%"> A karácsony mellett a húsvét a legnagyobb ünnep, amelyet Jézus Krisztus feltámadásának emlékére tartunk meg évről-évre. A hit szerint a nagyböjt idején senki sem ehet húst, csak azt, "amit az ég harmatja termelt". Azaz vizet, kenyeret, zöldséget, gyümölcsöt. Majd amikor a nagyböjt letelik, húsvét vasárnapján a reggeli misén megszentelik az ételt - manapság a báránysült helyett már a sonkát, a kalácsot és a tojást -, s ezután már sor kerülhet az étkezésre, a húsvétra.
Az ünnep azonban jóval régebbi, mint a kereszténység, hiszen ismert volt az ószövetségi zsidó pészach, amelynek megtartására már Jézus idejében Jeruzsálembe sereglettek a zarándokok. A pészach egyben a kovásztalan kenyér ünnepe is volt.
</td> <td valign="top" width="45%">
husvet_kor_01.jpg
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> A Biblia szerint ugyanis a fáraó annyi időt sem hagyott a zsidóknak a távozásra Egyiptomból, hogy a kenyértésztát megkelesszék és kisüssék, ezért a kovásztalan tésztát útközben, a nap tüzén szárították meg, s lett belőle a pászka.
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> <table border="0" cellpadding="5" width="100%"> <tbody><tr> <td width="50%">
husvet_kor_02.jpg
</td> <td width="50%"> A húsvét előtti böjtöt az idővel kialakuló világvallások is átvették, és nemcsak a keresztények, hanem a negyvennapos ramadánnal a muzulmánok is. Az őskeresztények a nagyböjtöt annak az emlékére tartották meg, hogy Jézus negyven napig böjtölt a pusztában. A keresztény korban jóideig a húsvét jelentette az év kezdetét. A nikaiai zsinat azonban úgy határozott, hogy a tavaszi napéjegyenlőség utáni holdtöltét követő vasárnapra essék.
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> Sokáig az ünnepélyes keresztelés is része volt a nagyszombati feltámadással kezdődő, körmenettel összekapcsolt ünnepnek, s ennek emléke a locsolás. Az egyház a XIII. században minden hívő számára kötelezővé tette a húsvéti szentáldozást. A protestánsoknál a húsvét az évenként előírt úrvacsoravétel ideje. A húsvéthoz szinte minden népnél sok szokás kötődik még a kereszténységet megelőző korból. Hiszen a tavaszt, a természet újjáéledését évezredekkel ezelőtt is megünnepelték az emberek.
</td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> <table border="0" cellpadding="5" width="100%"> <tbody><tr> <td width="50%">
husvet_tojas_01.jpg
</td> <td width="50%"> A legrégebbi szimbólum bizonyára a tojás, amelyet idővel az élet színére, pirosra festettek. A tojás jelképe megtalálható az ókori egyiptomiaknál, a perzsáknál, a kínaiaknál, de az ószláv és az ógermán népek is tojást ajándékoztak egymásnak. Ezt átvette a kereszténység is. S mivel a tojás az ősi megtermékenyítési mítoszokat úgyszintén szimbolizálja, érthető, hogy Közép-Európában húsvét hétfőjén a lányok miért adnak festett tojást az őket vízzel - manapság inkább már illatosított vízzel, kölnivel - meglocsoló legényeknek.
</td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> A húsvéti nyúl jelképe Németországból ered. Az ötletet az adta, hogy az ünnep idején a Hold úgy néz ki, mint a nyuszimintás tojás. Ráadásul ez az állat szaporasága miatt a megtermékenyítést is szimbolizálja. A húsvéti ajándékok elrejtése szintén a széderestéhez kötődik, amikor morzsát kell keresni, hogy tiszta maradjon a lakás.
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%">
husvet_nyul_01.jpg
husvet_nyul_02.jpg
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="100%"> Bizonyára gyakorlati oka volt annak, hogy nálunk a báránysült helyét miért a sonka vette át az ünnepi étkezésben. A böjt elteltével ugyanis ilyenkor lehetett elővenni a disznóvágásból eltett füstölt sonkát. A Herendi Porcelánmanufaktúra kínálatában gyönyörű porcelántojásokat, az édességek tárolására csodás bonbonniéreket, fedeles tálkákat lehet kapni, no és nem hiányoznak a játékos nyuszifigurák sem.
</td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="85%">
</td> </tr> <tr> <td colspan="2" width="85%">
lepke_csik.jpg
</td></tr></tbody></table>
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Tojásfejek - mókás ajándék
20020318tojat1.jpg
Kedves ajándékot vagy asztaldíszt készíthetünk, ha füvet hajtatunk tojáshéjban. A fű 4-5 nap alatt nő meg, így hamar el kell kezdenünk az előkészületeket, hogy húsvétra szép legyen.
Szükséges: fűmag, laza föld, temperafesték vagy alkoholos filc, ecset.

Először is le kell fejezni a tojásokat - kifújjuk, majd pengével óvatosan leszedjük a tojáshéj felső részét.
20020318tojat.jpg
A száraz tojáscsészére fessünk arcot, vagy tetszőleges mintát, és állítsuk tojástartó dobozba. Érdemes alkoholos filcet használni, hogy a fű locsolásakor ne maszatolódjon el a rajzunk.
Töltsük meg a héjat kevés földdel, és szórjuk bele a fűmagot, erre szórjunk egy kevés földet, és mindig tartsuk nedvesen. Amikor előbukkannak a fűszálak, tegyük napos helyre. Amikor a fű kellő hosszúságú, csináljunk belőle frizurát, és állítsuk a kívánt helyre.
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Állatok Húsvétja

<table style="width: 583px; height: 100%;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td style="height: 1px; width: 583px; background-image: url(/images/atmenet.jpg); background-repeat: no-repeat;" colspan="3" class="arany" align="left" valign="top"><table style="width: 583px;" align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td align="left" valign="top">
183_cikk.pict
Szülők, nagyszülők és testvérek kiscsibékkel, nyuszikkal térnek haza, az egyébként állatoktól csendes családi házakba, lakásokba.
</td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> <tr> <td style="width: 583px;" colspan="3" valign="top">
pottyok.jpg
</td> </tr> <tr> <td style="width: 583px; height: 100%;" colspan="3" align="center" valign="top"> <table style="width: 560px; height: 100%;" align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"> <tbody><tr> <td style="height: 100%;" class="arany" valign="top"> <table border="0" cellpadding="3" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td style="width: 100%;"> <!-- eTarget ContextAd Start -->
Már szinte hagyományosnak mondható, hogy a húsvét egyet jelent az élő állatok ajándékozásának időszakával. Szülők, nagyszülők és testvérek kiscsibékkel, nyuszikkal térnek haza, az egyébként állatoktól csendes családi házakba, lakásokba.
nyul.jpg
Az ünnepek alatt az ajándékállatok pár pillanatnyi mosolyt varázsolnak a családtagok arcára. Aranyos, ahogy a kisnyuszi, kiscsibe meglepetten rohangál a szőnyegen, és felderíti új környezetét. A napok múlásával az állatkák (amelyek túlélték az első napokat) egyre nagyobb terhet jelentenek minden egyes családtagnak, a gyereknek és a szülőnek egyaránt. Az óvodában, iskolában lévő gyerekek elől a szülők sok esetben vágásra, hulladékkonténerre ítélik vagy egyszerűen szélnek eresztik a "fényét" elvesztő élőlényt, mert már csak egy egyszerű, unott terhet jelent...
Hogyan lehet megakadályozni azt, hogy élőlényekkel sanyarú módon legyünk kénytelenek bánni?
csibe.jpg
Húsvét előtt gondoljuk végig, hogy valóban szívesen tartanánk-e állatot a lakásban, és hogyan fognak ettől megváltozni hétköznapjaink a későbbi években. Például mi lesz jövő húsvétkor? Mindig gondolnunk kell a felelősségünkre, tehát az állatka egész életére kiható döntésünk következményeire. Sokszor befolyásolja a tudatlan, informálatlan vásárlót a gazdasági (hátsó-) szándékkal rendelkező kereskedő, de a lehetőségek közepette NE hagyjuk magunkat befolyásolni! Ha nem vagyunk biztosak az állat további sorsát illetően, akkor NE vásároljunk élő állatot sem húsvétra, sem más ünnepi alkalmakra ajándékként. Az esetek többségében az élőlény csak egy unott teher marad az ünnep után, semmi más...
Az is lehet, hogy már megvásárolta valaki az ajándéknak szánt kisállatot, és csak ezután eszmél rá a nyakába vett terhekre. Ez esetben semmiképpen ne eressze szélnek senki a felesleges állatot, és ne is dobja a szemétgyűjtő konténerbe. Célszerű kertes házba, állatvédelmi telepre elajándékozni a húsvéti nyuszit, kiscsibét, és az egyéb állatokat. Figyelembe kell vennünk az állatok kiszolgáltatott helyzetét, és azt, hogy ezzel az ember nem élhet vissza. A leghumánusabb lehetőséget keressük az állat további sorsának figyelembevételével.
Mit ajándékozzunk húsvétra?
Élő állat helyett bármi mást. Csokidíszeket, figurákat, játékot és tartós emléktárgyakat. Világunkat mi magunk alakítjuk: azzá válunk, amit teszünk. Bárki lehet állatvédő!
Orpheus Országos Állatvédő és Természetbarát Közhasznú Egyesület
Tel.: 20/99-59-409;
http://orpheus.vze.com
Szerző/Forrás: Seres Zo
</td></tr></tbody></table></td></tr></tbody></table></td></tr></tbody></table>
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Figyelem...!!!
<table align="left" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="470"><tbody><tr><td>
spacer.gif
Hagyd élni a nyuszit! Állatbarát húsvét - ne vásárolj élő állatot húsvétra!


Húsvét jegyében gyakran felelőtlenül vásárolnak az emberek élő állatot ajándékba. Az ünnep után fényét elvesztett állat van, hogy a serpenyőben végzi.

Szülők, nagyszülők és testvérek kiscsibékkel, nyuszikkal térnek haza az egyébként állatoktól csendes családi házakba, lakásokba... Az ünnepek alatt az ajándékállatok pillanatnyi mosolyt varázsolnak ugyan a családtagok arcaira, de az idill hamar elmúlik: az aranyos füles vagy kiscsibe, ami húsvét napján meglepett örömben rohangált a szőnyegen, az ünnep után már csak unott teherként ficánkolhat.


Gondot okozhat a családnak a mindennapokban az állat táplálása mellett a lakást piszkító szőrzet és a kéretlenül keletkező ürülék is. Az élő állat szőre vagy tolla a megajándékozottból akár még allergiás tüneteket is kiválthat.
Kisállatsimogató fórum

Az óvodában, iskolában lévő csemeték elől a szülők sok esetben vágásra, hulladékkonténerbe dobják vagy egyszerűen szélnek eresztik a "fényét vesztett" élő húsvéti ajándékot. A "humánus" keretek között a vadasparkba leadott húsvéti nyuszik egy része vadállatok elemózsiájaként végzi.

02.jpg
Hogyan lehet megakadályozni azt, hogy élőlényekkel sanyarú módon legyünk kénytelenek bánni?
Húsvét előtt gondoljuk végig, hogy valóban szívesen tartanánk-e állatot a lakásban, és a későbbi években hogyan fognak ettől megváltozni hétköznapjaink. Például mi lesz jövő húsvétkor? Nyaralás alatt? Mindig gondolnunk kell a környezetre tudatos (állatra nézve felelős) állattartásra, tehát az ajándékba vásárolt élő állat egész életére kiható döntésünk következményeire. Sokszor befolyásolja a tudatlan, informálatlan vásárlót a gazdasági (hátsó-) szándékkal árusító kereskedő.

A lehetőségek közepette NE hagyjuk magunkat befolyásolni! Ha nem vagyunk biztosak az állat további sorsát illetően, akkor NE vásároljunk ajándékként élő állatot sem húsvétra, sem más ünnepi alkalmakra. Az esetek többségében az élőlény csak egy unott teher marad az ünnep után.

Az is lehet, hogy már megvásárolta valaki az ajándéknak szánt kisállatot, és csak ezután eszmél rá a nyakába vett terhekre. Ez esetben semmiképpen ne eressze szélnek senki a felesleges állatot, és ne is dobja a szemétgyűjtő konténerbe. Célszerű kertes házba, állatvédelmi telepre elajándékozni a húsvéti nyuszit, kiscsibét, és a többi ajándék állatot. Figyelembe kell vennünk az állatok kiszolgáltatott helyzetét, és azt, hogy ezzel az ember nem élhet vissza. A leghumánusabb lehetőséget keressük az állat további sorsának figyelembevételével. Élő állat ajándékozást visszatartó tényező lehet, hogy mára már börtönnel súlytható bűncselekmény az állatkínzás!

Mit ajándékozzunk húsvétra?
Élő állat helyett van alternatíva: csoki díszeket, szintetikus alapanyagokból készült figurákat - plüss játékot vagy tartós emléktárgyakat.
Állatbarát Webkuckó
spacer.gif


</td></tr><tr><td>
spacer.gif
</td></tr></tbody></table>
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
<input name="husvet260_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet260_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet199_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet199_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet200_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet200_kicsi.jpg" border="1" type="image">
<input name="husvet202_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet202_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet203_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet203_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet204_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet204_kicsi.jpg" border="1" type="image">
<input name="husvet206_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet206_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet207_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet207_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet208_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet208_kicsi.jpg" border="1" type="image">
<input name="husvet193_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet193_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet194_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet194_kicsi.jpg" border="1" type="image"> <input name="husvet197_nagy.jpg" src="http://www.amnezia.hu/postcard/images/husvet197_kicsi.jpg" border="1" type="image">
Képeslapok
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi volt előbb a nyúl vagy a tojás...?

A nyúl és a tojás napja <!-- /cikkoldal cime --><!-- cikk szoveg -->
<table align="right" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody> <tr> <td>
nyuszi.jpg
</td></tr> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table>Az angolszász "Húsvét" (Easter) szó eredete a kereszténység előtti Eostre szóra vezethető vissza, legalábbis Bede Venerabilis angol középkori történetíró szerint. A magyar húsvét szavunk a hús ekkori elfogyasztását jelöli. Bár Bede művében a történet szimpla kommentárként jelenik meg, jó tudni, hogy a 19. század előtt sehol, semmilyen formában nem kötötték össze Eostre nevét a húsvéti nyuszival. Elképzelhető, hogy ez egy ekkortájt megszülető történet volt, amelyet ügyes kezek illesztettek be a történetíró munkájába.

De ki is volt ez az Eostre? Eostre istennőt, a tavasz és a termékenység úrnőjét Bede szerint a legtöbbször nyúlfejjel ábrázolták, vagyis a húsvéti nyúl pogány őse lehetett. A nyúl a termékenység szimbóluma, így a tavaszünnep és a húsvét pogány eredetű termékenységi rítusokra vezethető vissza. Bizáncban ráadásul a nyúl a kereszténység felvétele után egyenesen Krisztus szimbóluma lett. A termékenység másik ismert szimbóluma a tojás, a tisztaság, a termékenység és elsősorban az élet, az újjászületés jelképe. Bede története szerint az istennő kedvenc madarát nyúllá változtatta, hogy ezzel is a gyerekeket szórakoztassa. A madárból lett nyúl azonban hamarosan színes tojásokat tojt, s a tojásokat az istennő a gyerekeknek adta.

A tojások festése ókori hagyomány, amit a 13. századtól írásos emlékek is megörökítenek. A húsvéti tojás első írásos említése 1615-ből Strasbourgból származik. Nyugat-Európában a leginkább kedvelt tojásfesték a piros, míg Kelet-Európában az arany volt. A többsznű tojások a 17. századtól terjedtek el.

A húsvéti nyúl eredetileg a német protestánsok trükkje volt, hogy ne kelljen végigéhezni a katolikus hagyomány szerinti nagyhetet. A tojást tojó nyúl ötlete pedig az 1700-as években született meg az Egyesült Államokban. A pennsylvaniai holland telepesek az "Osterhase" vagy "Oschter Haws" (azaz a Húsvéti Nyúl) eljöveteléről meséltek gyerekeiknek. A Mikuláshoz hasonló ünnepi szokás szerint a jó gyerekek színesre festett tojásokat kaphattak a húsvéti nyúltól gondosan kikészített sapkáikba. A 18. században kialakult Halloweenhez és Valentin-naphoz hasonlóan a húsvéti nyúl szokása is rövid idő alatt elterjedt, a keresztény-zsidó ünnepkörhöz szorosan kapcsolódva pedig széles körben népszerűvé vált.
*
Húsvét, nagyhét, szent napok <!-- /cikkoldal cime --><!-- cikk szoveg -->
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, melyen Jézus Krisztus feltámadását ülik meg. A keresztény húsvétban zsidó és pogány elemek is ötvöződnek. A keresztények az i. sz. 2. század elejétől hozták kapcsolatba a zsidók pészachját Krisztus halálával és feltámadásával. A húsvét megünneplésének napja kezdetben nem volt egységes. Általában az volt a szokás, hogy a feltámadás napját Nizán hónap 14-e (a zsidó húsvét) utáni vasárnap tartották, előtte való pénteken pedig Krisztus halálára emlékeztek. Az ázsiai provinciákban ezzel szemben mindig Nizán hónap 14-én tartották Krisztus halálának emléknapját. E napon délután három órakor befejezték a böjtöt, agapét tartottak és két nap múlva tartottak húsvétot, még akkor is, ha az nem vasárnapra esett.

<table align="left" border="0" cellpadding="2" cellspacing="0"> <tbody> <tr> <td>
husvet_krisztus.jpg
</td></tr> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table>Jeruzsálem pusztulása, a templom lerombolása
(i. sz. 70) után szokásba jött a zsidóknál, hogy a húsvétot a tavaszi napéjegyenlőség napján (március 21-én) tartották, amely szokást a keresztények egy része is követte. Ily módon eltérések alakultak ki a húsvét megünneplésének az ideje körül, ami a keresztények között szakadást idézett elő. A húsvéti vitát végül is a niceai zsinaton (325) zárták le, amely előírta, hogy a húsvétot egyöntetűen vasárnap kell ünnepelni, ez a vasárnap pedig a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap legyen. Ha a holdtölte vasárnapra esik, akkor a húsvétot a következő vasárnap kell megtartani. E rendelkezésnek azonban a 8. századig nem mindenhol vetették magukat alá a keresztények. A 4. századtól kezdve általános lett az a szokás, hogy a húsvéti nagy ünnepekre negyven napos böjttel készültek a keresztények.

A nagyhét a keresztény húsvétot közvetlenül megelőző hét nap, a nagyböjt utolsó szakasza. Első napja a virágvasárnap. A virágvasárnap nyomai már a 4. században megvannak, általánosan pedig a 8. században terjedt el. Lényege: szentelt pálma-, illetve olajágakkal (barkával) körmenetet tartanak Jézus Krisztus jeruzsálemi bevonulásának az emlékére.

<table class="ajanlobox" align="right" width="250"> <tbody> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table>A nagyhét kiemelkedő időszaka a "három szent nap"
(triduum sacrum): nagycsütörtök, nagypéntek és nagyszombat. Nagycsütörtököt a 4-5. századtól kezdve ülik meg az utolsó vacsora és a szenvedés kezdetének az emlékére. Ezen a napon van a püspöki székesegyházakban az olajszentelés (azoknak az olajoknak a megszentelése, amelyeket a szentségek kiszolgáltatásánál egész éven át használnak), a 6. századtól a lábmosás, annak emlékére, hogy az evangéliumok szerint Krisztus megmosta e napon apostolainak a lábát. A pápa Rómában 13 fehérbe öltözött papnak a lábát mossa meg (a tizenharmadik Pál apostolt jelenti), a püspök 13 kanonokét vagy szegényét. Az újabb liturgikus rendelkezések szerint a plébános is elvégezheti ezt a szertartást, ha azt lelkipásztori szempontból gyümölcsözőnek látja. Nagycsütörtökön történik az oltárfosztás: ilyenkor mindent leszednek az oltárról, csak a gyertyatartókat és a keresztet hagyják ott Jézus szenvedésének és ruháitól való megfosztásának a szimbolizálására. Az új liturgikus előírások szerint a papoknak e napon meg kell újítaniuk az esküjüket.

Nagypéntek Krisztus szenvedésére és halálára való emlékezés ünnepe, amelynek kiemelkedő része a kereszt imádása. Az ünnep nagypéntek estétől nagyszombat estéig tart. Első nyomai a 4-5. századig nyúlnak vissza. Nagyszombat már a húsvéti örömünnep kezdete. Este kezdődik az ünnep a tűzszenteléssel (amely 8. századi pogány eredetű szertartás), ezt követi a keresztvíz-szentelés, majd a vigília-mise (éjjeli mise), amely már a feltámadást ünnepli (Olvasson további részleteket a Feltámadás ünnepéről a Mindentudás Egyetemén).
(forrás: Mult-Kor)
 

Kinszi

Állandó Tag
Állandó Tag
Kovács Imre Festményei: Stáció képekben
1. Pilátus halálra ítéli Jézust
2. Jézus vállára veszi a keresztet
3. Jézus először esik el a kerszttel
4. Jézus szent anyjával találkozik
5. Cirenei Simon segít Jézusnak a keresztet hordozni
6. Veronika kendőt nyújt Jézusnak
7. Jézus másodszor esik el a kereszttel
8. Jézus vígasztalja a siránkozó asszonyokat
9. Jézus harmadszor esik el a kerszttel
10. Jézust megfosztják ruháitól
11. Jézust keresztre feszítik
12. Jézus meghal a kereszten
13. Jézus testét leveszik a keresztről
14. Jézus holttestét sírba teszik
15. Jézus feltámadott


 
Oldal tetejére