Tasnádi Györgyi: Anyám orgonája
Kékeslilás palástjában pompázott anyám orgonája, /az udvar szélén meghúzódva borult be cserjefája. /Könnyed szellő csiklandozta ívelt, formás levelek /vidám szívdallamra rezegtek kerti, díszes keretet. Szerettem és szerettek. //Frissen vágott, bódító illatból szőtt álmok nagyszobája, /szegénységét hokedlin ringató, hálás, nagy konyhája, /számomra oly becses boldogság otthona volt akkor /ó, bárcsak visszatérhetne az a nyugalmas gyermekkor. //És nagymamám, ki engem felnevelt, mert ő volt az én anyám, /amíg az édes dolgozott értem, nagyi vigyázott rám. //Figyelt, beszélt, mesélt, énekelt, horgolt, imát mormolt, /emberséggel varrva emberré varázsolva dekódolt. //Reményt fűtött, lepényt sütött fahéjas-mosolygós almából /és közben félméteres csokrot kötöttünk orgonából./ Majd vasárnapi ebéd után kártyaparti dukált / és társasjáték meg dominó szerette a délutánt. //Ma már nincs régi, szülői ház és nincsen nótafa, /de emlékemben féltve őrzött kincs az illata. /Színes álmaimban megint egy asztalnál a család, /konyhánkban még mindig süt-főz, tálal, él nagyanyám. // Készülődik, engem vár és én átölelem újra, /de felébreszt a reggel, és lelkem bánat fúrja. /Bárcsak együtt ünnepelhetném vele május napját, /fürtös virágdíszbe öltözött orgonacsokrát. // És hogy annyira tudnak szeretni az édesanyák. /Lényükből áradó önzetlenség, mint orgonák /fonják illatba emlékük kosarát, mi megmarad. /Magamban zokog a szívem zöld-lombos fák alatt.