Balaton mindenes

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Agárkosbor

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park védett növénye

Agárkosbor (Orchis morio L.)
images

A kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartozó, évelő 20-25 cm-es védett növény. Leggyakoribb kosborfajunk, azonban az Alföld területén élő állománya jelentősen visszaszorult, így leginkább középhegységeinkben és az ország nyugati részén található nagyobb egyedszámban. Májustól júniusig virágzó mediterrán származású közép-európai faj, leginkább száraz gyepekben, legelőkön található. Bíborszínű virágai füzérben fejlődnek, azonban nagyobb állományaiban gyakoriak a halvány virágú példányok és a különböző színárnyalatok is. Erre utal tudományos fajneve is, hiszen „moros” görögül bolondot jelent.
 

Acapulco

Állandó Tag
Állandó Tag
A Fradi egykor volt szakosztálya: Vitorlázás

A Fradi egykor volt szakosztályai: Vitorlázás

VITORLÁZÁS: 1955
vitorlaspikto.jpg


Széchenyi Istvánról tudjuk, mennyi mindent tett. Egyebek mellett, már akkor, abban a korban vitorlázott is. Angliában építtette meg Himfy nevű vitorlását, amelyet egy ideig a Fertő tavon tárolt. Aztán a balatoni gőzhajózás megszervezésekor azt átvitette a Balatonra. 1867-ben, amikor híre ment, hogy Erzsébet királyné meglátogatja a Balatont, a hazai arisztokrácia megalakította a Balaton-Füredi Yacht Egyletet. Hajókat is hozattak hozzá külföldről. A királynő látogatása azonban elmaradt, a hazai vitorlás-sport még nem igazán talált érdeklődőkre. Akkor következett be fellendülés, amikor Richard Young a 19.sz végén Angliából Balatonfüredre költözött és ott hajóépítő üzemet létesített. Üzeme sorra építette a vitorlásokat, így már volt mivel versenyezni. Az első vitorlásversenyt 1882. augusztus 22-én rendezték meg. Elkezdtek alakulni a yacht klubok. Az arisztokraták és a polgárok is külön klubot alakítottak. Szaporodtak a vitorlások és a versenyek.
A füredi hajóépítő üzemet 1931-től a Balatoni Hajózási Rt. vette át. Az első Kékszalag versenyt 1934-ben rendezték. Útvonala: Balatonfüred-Balatonkenese-Siófok-Keszthely- Balatonfüred. A leghosszabb távú tókerülő verseny Európában. Érdekessége, hogy a rekordot – 10 óra 40 perc – a Nemere II. 75-ös cirkáló tartja 1955 óta.
Miért ez a bevezetés? Mert egyes hírek szerint pont erre az évre tehető a Fradi vitorlás szakosztályának kérészélete. Balatonföldváron mutatták meg, hogy léteznek. Egy vagy két hónapig tartott a létük, ennyi volt a történelmük. Nem tudtak kikötni az egyesületben.
A vitorlázás kapcsán még egy emberről meg kell emlékeznünk, akinek a Fradi a vérében volt. Dr. Springer Ferencről, ezen a néven a harmadikról, akinek a Fradihoz köze volt. Róla mondta testvéröccse, Miklós a fél évvel ezelőtt készült interjúban:
A bátyám lába térdben béna volt. Az orvosok amputálni akarták, de az apám nem engedte levágni a lábát, így megmentették. Később, amikor feltalálták a penicillint, akkor egész szépen helyrehozták neki. A csontvelő állandóan vándorolt a lábában és itt-ott tályog keletkezett. Borzasztó volt szegénynek, mert nagy fájdalmai voltak. Sajnos, soha nem tudott sportolni, de helyette a sportszervezésben élte ki magát. Végül sportágat is talált magának, hiszen elkezdett vitorlázni, mert ezt az ő állapotában is tudta űzni. Imádta a vitorlázást. Ő alapította meg a Velencei-tavi Vitorlás Sportiskolát, ő lett a Velence-tavi Intéző Bizottság főtitkára, minden, ami fejlesztés volt, az ő nevéhez fűződik. Díszpolgára lett Fejér Megyének, Kossuth díjra is felterjesztették de azt pártvonalon megfúrták. Ettől függetlenül, rengeteg kormánykitüntetést kapott. Létre hozta a Pro-Recreatione Alapítványt, mely Velencén alakult, és a diákoknak a nyári táborozását oldotta meg, ingyen és bérmentve. Állami finanszírozás nélkül, önerőből hozta létre. Ennek a történetét éppen most készülnek megírni. Tudomásom szerint egy utcát is el szeretnének nevezni róla, elindították a folyamatot.

Dr. Springer Miklós, az FTC Elnökségének a tagja, az FTC Baráti Kör alelnöke, 2009. május 8-án, a klub fennállásának 110-ik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen nagyformátumú beszédben méltatta a múltban elért sikereket. Igen informatív része volt a beszédnek, hogy sorjában megemlékezett az FTC összes valaha is működött szakosztályáról, azokról is, amelyek ma már a múlt homályába merülnek. Oda merülnek, de el nem veszhetnek!
Ez is indokolja, hogy sorozatunkban megemlékezzünk ezekről az egyszer volt szakosztályokról, hogy az internet adta nagyobb publicitást kihasználva minél több érdeklődőhöz eljuthassanak ezek az információk.

Simon Sándor
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Yardstick, KLR, ORC

Yardstick, KLR, ORC

A szomszéd elõnyszáma mindig zöldebb...

A jelenleg a német nyelvterületen kívül többek között Magyarországon is alkalmazott Yardstick elõnyszámrendszerre a korábbi idõszakhoz képest állítólag többen panaszkodnak, ugyanakkor a hazai versenyeken részt vevõ hajók száma az össz-képet tekintve bõvült.
Ha változást keresünk, azt a magyar bajnokságok YS-résztvevõi között találhatjuk, ahol viszont fõleg a YS I. és YS III. osztályban egyértelmû csökkenés mutatható ki.
Talán meglepõ, de a Yardstick õshazájában, Németországban eleve leszögezték, hogy ezt a módszert kizárólag a bajnokságon kívüli versenyzésre alkalmazzák. Ezt könnyen megtehették, mert náluk már mintegy száz éve nemzeti hagyomány, hogy típushajókban gondolkodnak, melyek közül a nemzeti osztályokká válókat mindig is erõs kézzel választották ki.
Saját bevallásuk szerint nekik is kissé elegük van a YS-bõl, de a szélesebb társadalmi körbõl származó, nagyobb létszámot felvonultató átlagversenyekre akkor is ez a legolcsóbb és legegyszerûbb módszer, ezért azt változatlanul fenntartják. Emellett náluk a klasszikus hajókra a KLR, a modern típusokra és a bajnokságokra pedig az ORC az ajánlott és használt elõnyszámrendszer. Mivel több rendszer együttes alkalmazása is bekövetkezhet, több más európai országhoz hasonlóan a nagyobb létszámú túraversenyeken az egyébként különbözõ rendszerekben értékelt hajók közös értékelését nem feltétlen végzik el.
Olyan ország már talán nincs is, ahol kizárólag egy elõnyszámrendszert alkalmaznának. Lengyelországban a belvizeken kizárólag az egyéni fejlesztésû elõnyszámrendszerüket alkalmazzák, az ORC-t pedig csak a tengeren használják. A más elõnyszámrendszert is alkalmazó tengeri nemzetek egy része elindult az ORC alkalmazásának irányába, míg mások a hazai fejlesztésû rendszerüket részesítik elõnyben.
Néhány éve maga az ORC indított el egy új versenyzési irányt, az ORC Sportboat kategóriát. Ennek lényege, hogy a 6-9 m hosszúságú, modern elvek szerint tervezett típusokból álló mezõny a saját típusának megfelelõ ORC elõnyszám szerint versenyez. A kategóriában világszerte 47 ilyen elfogadott, önálló osztályt is képezõ típus van, melyek részére kontinens- és világbajnokságot is rendeznek. Ha valakinek nincs ORC minõsítése, de rendelkezik megfelelõ felmérési okmánnyal, ezeken a versenyeken a nevezési felár megfizetésével indulhat.
A nemzetközi szinten elfogadott típusok közül Magyarországon a 8mOD, a Melges24, a Scholz22 és az UFO22 van jelen, így egy nagy létszámú csoport egymáshoz képest történõ értékelése automatikusan biztosítva van, és hasonló tartalmú versenyek itthon is rendezhetõk részükre. Az ORC-rendszer hazai elindítása érdekében a versenyzési lehetõség több más, az osztályelõírásoknak történõ megfelelést igazoló, ORC elõnyszámmal rendelkezõ osztályhajónak is biztosított, melyek közül itt a J24-et, a Sudarat és az X-35-öt emeljük csak ki.
Amíg a jelenleg alkalmazott elõnyszámrendszert sokan le szeretnék váltani, addig a változás kivitelezésével kapcsolatban nincs túl nagy aktivitás, a meghirdetett lehetõségre elég kevesen jelentkeztek.

Csernussi Gábor
 

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Apró nőszirom (lris pumila L.)

Balaton-felvidék Nemzeti park védett növénye

Apró nőszirom (lris pumila L.)

vedett_novenyek_02.jpg

A nősziromfélék (Iridaceae) családjába tartozó kis termetű, mindössze 8-12 cm magas védett növényfaj, mely egyike legszebb tavaszi vadvirágainknak. Az lris (írisz) görög eredetű szó, jelentése szivárvány. Ez különösen illik az apró nősziromra, hiszen virágai valóban a szivárvány csaknem minden színében pompáznak. Leggyakrabban sötét, lilás vagy kékes egyedeivel, találkozhatunk, de a nagyobb állományokban gyakori a sárga, előfordul a fehér, a világoskék, a vöröslő és a barnás virágszín is. E faj - hazai, szintén védett rokonainak felével egyetemben ún. "szakállas" nőszirom, mivel a külső lepellevelek felszínén elálló, szőrszerű képletekből összetevődő sávot láthatunk. Szürkészöld, 1-2 cm széles, kard alakú leveleiről egész évben felismerhető, de a legfeltűnőbb áprilisban, amikor színpompás virágaival már messziről felhívja magára a figyelmet. Kedveli a délies kitettségű, nyílt, száraz gyepeket; így egyaránt találkozhatunk vele hegyvidékeink sziklagyepeiben, valamint domb- és síkvidékeken, lösz- és homoki gyepekben. Pontus-pannóniai elterjedésű flóraelem, szerencsére országunkban ma még nem olyan ritka.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Illyés Gyula Balatonon

Illyés Gyula Balatonon

A fiatal Illyés sokfelé lakott. 1941-ben épült fel feleségének a családja számára a Józsefhegyi úton az a családi ház, amely haláláig otthona lett. Magánéletében Illyés kifejezetten zárkózott volt, ám a hatvanas évek közepétől egyre többen keresték fel.

A Balaton mellett, Tihanyban a család nyaralóházában a költő szinte önkéntes emigránsként töltött hosszú hónapokat, egyszerre volt ez pihenő és munkahelye.
 

Csatolások

  • DSC03147.JPG
    DSC03147.JPG
    104 KB · Olvasás: 4
  • DSC03148.JPG
    DSC03148.JPG
    93.1 KB · Olvasás: 4
  • DSC03149.JPG
    DSC03149.JPG
    86.2 KB · Olvasás: 4

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Illyés Gyula Látogatók

Illyés Gyula

Látogatók

Írok. Bejön a halszag. „Jónapot”
– szól némán, orromba, tüdőmbe,
egyenest szívembe köszönve –
„a tó küld: hogy vagy?” – Megvagyok.

Sürget az asztalon a munka.
De nem dolgozhatom.
Új vendég. Gomba-szag? A hegymögötti
erdő lép be az ablakon.

Aztán, fülig szerelmi lázban
egy jegenye, szinte dadog.
Egy szántóföld, harsány-vidáman:
tavaszra friss trágyát kapott.

Venyige-füstjével egy kémény.
Bőgve a szomszéd tehene.
Aztán a rét minden fűszála,
ég minden fellege,

s oly testvérien magyarázzák,
hogy élni jó és kell s lehet,
hogy szemem alig tartja vissza
válaszomat, a könnyeket.

displayimage
displayimage


 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Illyés Gyula: Új nép a parton

Illyés Gyula:

Új nép a parton

Fürdőruhában széplépésű nő –
Jó alakja az eleganciája.
Hogy ideillik! Mily „előkelő”!
S mi mindent mond el, ahogy kisfiára

pillantva elkiáltja:

„Hun mész te, Fercsi! Vigyázz, beeső!”

displayimage



 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kasza Béla versei Hegyesdről

Kasza Béla:


ÁLLJ MEG, VÁNDOR

Pipacsokat szórt a május a Hegyesdre,
széllel flörtölt a heverésző béke.
Harangok kondultak és zúgtak remegve,
felszállt a hangjuk a folt-felhős égbe.


HEGYESD

Olyan mesés, mint az álom,
kicsiny hegyen csöppnyi várrom.
Esik eső, vígan ázom,
repülök a vizes tájon.


 

Csatolások

  • hegyesd_felé.jpg
    hegyesd_felé.jpg
    114 KB · Olvasás: 4
  • pipacsos-_hegyesd_teto.jpg
    pipacsos-_hegyesd_teto.jpg
    136.7 KB · Olvasás: 4

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Hegyesd

Hegyesd

Hegyesd hegye mindig messziről kitűnik környezetéből: a tanúhegyek kistestvére, a leginkább vulkáni kúpformát felvettként, igazán vonzza a tekintetet, eltéveszteni nem lehet. Bár a várromból messzire látszódó, magas falak nem maradtak, az omladékokat elvéteni nem lehet, az azonos nevű faluból a hegycsúcsra a sárga jelzésű erdei szerpentin vezet, minden évszakban élménybeli felkapaszkodni ide. A természet sokszínűsége és a hegytetőről elénk táruló kilátás kárpótol mindenért, s mivel felfelé sietni nem igen lehet, marad időnk a szemlélődésre, az egyedi növényzet külön fejezetet érdemel. A romok méteres maradéka lombhulláskor és tavasszal mutat magából a legtöbbet, de télen-nyáron kitapintható. Magam is azt hittem, csak a kőkupacok maradtak az egykor büszke várból – melyet utoljára a török erősítettet meg – de az alaprajz, és egyes magasabban megmaradt falelemek tisztán kivehetőek. A hegy lábánál erdei pihenőt, tanösvényt találunk, de megpihenhetünk bent Hegyesden a tópartközeli játszótérnél kialakított rönkasztalok körül.

hegyesdrajz8.jpg


Hegyesd várát a tatárjárás után emelte az ótörök származású honfoglalás kori Atyusz nemzetség. Valaha szerpentinút vezetett a hegytetőn álló lakótoronyhoz, melyet a felső szakaszon kis tornyokkal erősített vékony fal védett. Méreténél fogva kéttucatnyi gyalogos befogadására lehetett csak képes. A török ezért is építetett a helybéliekkel rönkvárat alá, hogy jelentős számú portyázó lovasságának védelmet nyújtson. A történelembe ezekben az években írta be magát. Ezt megelőzőleg gazdáit gyakran váltó magánvárként szerepel, legrangosabb lakója Újlaki Miklós erdélyi vajda és bosnyák király 1451-ben. Két emberöltő múlva, 1561 áprilisában a Pajazid (Bayzid) vajda vezette, a hagyomány szerint 200 fős török sereg kezébe került. Na de szégyenszemre, hogyan?

Így írt erről Ormány Józsa, sümegi kapitány a kanizsai kapitánynak, Csányi Ákosnak: „Az Hegyesdet az új porkoláb veszteté el, mert a Czobor uraim új porkolábot tettek vala, elcsodálkoztam vala azkor is rajta, hogy hallám, hogy porkolábbá tették… mert ez jobban ihatik az másik porkolábnál, maga bizon az is igen ihatott. Ezt bizonnyal írhatom kegyelmednek, hogy az mely éjjel Hegyesdet meghágták az terekek, azon napon mind estig Kalozy András az elébbi porkolábbal ketten az szöllő hegyen egy pincében ittak, felette részegen mentek este a várba, annyira voltak részegek, hogy Kalozyt az ágyból rántották fel, különben fel nem érzett, az elébbi porkoláb még is meg érezte volt, amikor immár ott bent voltak a terekek, de osztán ki szekett a vár fokán és most bújdosóban vagyon, de Kalózyt jobban őrzik, hogy nem mint ő őrizte az ő ura házát.”

A korabeli feljegyzések szerint Pajazit vajda minden eszközzel siettette az újabb védőművek elkészültét, a lassúnak tartott pórnépek közül például húsz embert a fülénél fogva szegeztetett a palánkhoz.
Az elbizakodott Pajazit 1562 márciusában halálos párbajra hívta ki a közeli Csobánc urát, Gyulaffy Lászlót, aki azonban a kopjájával már az első összecsapásnál úgy átszúrta, hogy csak baltával tudták kiverni a holttestéből. Rövidesen királyi sereg fogta ostrom alá Hegyesd várát, ellene négy tarack szórta a lövedékeket, amelyek öt nap alatt nagyrészt lerombolták a külső vékony várfalakat. A megrémült várbeli törökök rövidesen feladták a rommá lőtt kővárat, melynek maradékait felrobbantották a királyi hadmérnökök, így megakadályozva ismételt megszállását.
Hegyesd lerombolt kővára többé nem szerepelt a hadi krónikákban, maradványai erősen lepusztultak, megóvására még nem történtek kezdeményezések.
Hegyesden azóta a természet az úr.


Forrás: Ivcsek





 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Hegyesd

Hegyesd (281 m)



„Ahol a Bakony déli hegylábai a Balaton*-felvidék lankás dombjaivá simulnak, olyan varázslatos vidékre érkezünk, amelyet méltán nevezhetnénk a dunántúli táj kicsinyített másának. E mindkét nagy tájegység jellegzetességeit magában hordozó sokszínű vidéken éppúgy megtalálhatjuk az erdőségeket, a hullámzó füvű réteket, mint a vizes élőhelyeket és a sziklaormokat, csodálhatjuk a vulkáni kúp merész csúcsát, vagy megnyugodhat tekintetünk a domboldalak lankáin. A hegyesdi táj élőhelyeit színesíti a Szent Péter- hegy lábánál fekvő Hegyesdi- Monostorapáti- víztározó mentén kialakult kiterjedt, több mint 36 hektárnyi nádas, amire a helybéliek mindig is vizenyős területként emlékeztek, s amelynek „savanyú füve tele van békarokkával”, azaz mocsári zsurlóval, ami „az állatokat, a teheneket megbetegíti”. Ezeket a nedves réteket ezért legfeljebb kaszálták, de nem legeltették. A tavat tápláló források karszt eredetűek. A Mária-kút, amelyet ma a tó teljesen elfed, volt a számos forrás közül a leggazdagabb és a legbővizűbb.”
-/Gyarmati Krisztina: Egy szeletnyi pannon táj/ -



Várát, melyet 1329-ben említ először oklevél Castellanus (regis) de Hygusd néven Diósgyőrhöz hasonlatosan több ízben birtokolták asszonyok. 1389-ben Peleskei László Sára nevű leányának ítélték. 1396-ban Mikes mester özvegye és leánya parancsolt benne, majd 1398-ban Szécsényi Frank feleségéé. Zsigmond király 1426-ban Herczeg Péter Anna nevű leányát, Széchenyi László majd Perényi Péter országbíró özvegyét erősítette meg a vár birtokába. 1554 után Hegyesd valamelyik Sárkány leány hozományaként a Czobor család tulajdonába került.
A hegy csúcsán ma is láthatók az egykori gótikus vár kerek tornyának alapjai. Hegyesdről indulva sárga sáv és rom (L) jelzéseken egy nagyon könnyű 3 kilométeres és mindössze 100 méteres szintkülönbségű körúton járhatjuk be a hegycsúcsot és romokat.
Kollát Gyula


setak-a-tengerfeneken-2-a-magyar-fudzsik-10075.jpg
hegyesd_rajz.jpg
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Hegyesd míves kőhídja

Hegyesd míves kőhídja

A Balaton-felvidékén eredő, időszakosan igen bővizű patakok, melyek a Balatonba tartanak, bizony jól megépített hidakat követelnek meg. Amíg a mértéktelen szocialista bauxit bányászat el nem apasztotta vízutánpótlásukat, e sebes vízfolyások bizony messze földön híres malmok kerekeit hajtották, melyek nem csak a környék szemes terményeit őrölték, sajtolták. E vizeken, melyeket anno a helyiek kis túlzással folyónak neveztek, Pulától, Kapolcson át, Diszelig (de másutt is) míves építésű egy, vagy több nyílású kőhidak biztosítottak átkelést. A kérdés már csupán az, mikortól? Mert például a hegyesdiről is azt tartják az ottaniak, hogy hídjuk római kori… Ránézésre magam is annak könyveltem el, de más írott források a 18. századinak datálják őket. Minden valószínűség szerint, Schracz Károly sümegi kőmívesmester keze-munkájáról van szó a vármegye megbízásából.
A két nyílású, barokk stílusú híd, melynek közepén egy fülkében látható Nepomuki Szent János szobra – aki a hidat és a rajta átkelőket hivatott vigyázni – a mai napig a Tapolca-Nagyvázsony út felől érkező forgalmat viszi át az Eger-vízen, szerényen. Azt, hogy a helyén már a római időkben is állt-e híd, nem firtathatjuk, ám legyen, a kérdés egy régészeti feltárást talán megérdemelne…
Annyi bizonyos csupán, hogy a római birodalom korában is éltek itt, a környéken kiszántott cserépedények és eszközök tanúsága szerint. A Balatonba futó friss vizeken pedig akkoriban is át kellett kelni valahogy. A híd, műemlékként hivatalosan számon tartott, járjunk hát csodájára, megérdemli, sok víz és halandó koptatta már, mégis jól bírja magát, szépsége, mit sem csorbult. (Mondom ezt, úgy, hogy megtapasztaltam Ivo Andric, a sebes, zavaros a Drinán átívelő kőhídja hosszabb, de nem szélesebb!) Ha meg már ott vagyunk, vár a Hegyesd másik csodája, ahogy a falu is, mivel az is csodálatos a maga nemében.


Forrás: Ivcsek
 

Csatolások

  • hegyes hídja...jpg
    hegyes hídja...jpg
    7.9 KB · Olvasás: 5
  • hegyesd hídja..jpg
    hegyesd hídja..jpg
    10.6 KB · Olvasás: 5
  • hegyesd hídja.jpg
    hegyesd hídja.jpg
    7.8 KB · Olvasás: 5

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Ozora képekben

Ozora egy csöppnyi település Tolna megyében. Nem tartozik a Balaton közvetlen környezetéhez, de egy kevésbé esős (mint amilyen mostanában volt), hideg napon, amikor az ember csak lógatja a lábát a jól megérdemelt szabadsága idején a tó partján, érdemes egy hosszabb kirándulást tenni. Megéri, sőt! Nagyon is !!!
 

Csatolások

  • P1030796.JPG
    P1030796.JPG
    59.2 KB · Olvasás: 6
  • P1030842.JPG
    P1030842.JPG
    72.6 KB · Olvasás: 6
  • P1030791.JPG
    P1030791.JPG
    62.9 KB · Olvasás: 6
  • P1030837.JPG
    P1030837.JPG
    65.6 KB · Olvasás: 6
  • P1030828.JPG
    P1030828.JPG
    53.7 KB · Olvasás: 6
  • P1030826.JPG
    P1030826.JPG
    63.5 KB · Olvasás: 5
  • P1030814.JPG
    P1030814.JPG
    50.3 KB · Olvasás: 5
  • P1030815.JPG
    P1030815.JPG
    61.2 KB · Olvasás: 5
  • P1030839.JPG
    P1030839.JPG
    52.8 KB · Olvasás: 5

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Békakonty (Listera ovata (L.) R. BR.)

Balaton-felvidék Nemzeti park védett növénye


Békakonty (Listera ovata (L.)

images

Az Orchideafélék (Orchidaceae) családjába tartozó 20-70 cm magas évelő védett fajunk. Szerény megjelenésű, sokszor elkerüli a figyelmünket, pedig két jellegzetes, a szár alsó harmadában található átellenes tojásdad vagy elliptikus leveléről már bimbós állapotban is könnyen felismerhető A szár alsó harmadában találhatók a két (ritkán három, négy) széles tojásdad, majdnem átellenes levelei. A május-júniusban megjelenő virágzat nyúlánk, többé-kevésbé tömött fürt. A virágai zöldek, nem feltűnőek. A sisakszerűen összeborult lepellevelek közül nyúlik hosszan előre
az épszélű, széles szálas mézajak.




 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
A Laposa Pincészet 2010 legjobb ipari épülete

A Laposa Pincészet 2010 legjobb ipari épülete

A badacsonytomaji Laposa Pincészet lett 2010 legjobb ipari épülete az ArchDaily nemzetközi építészeti portál versenyén.


A címet a közönség szavazatai alapján ítéli oda a három éve alapított építészeti portál: február 13-ig bárki voksolhatott kedvenc épületeire. A négy hét alatt mintegy harmincezren szavaztak a Building of the Year (Az év épülete) elnevezésű megmérettetés tizennégy kategóriájának versenyzőire, köztük oktatási, hivatali, iroda-, vallási és sportlétesítményekre. A badacsonytomaji pincészet az ipari épületek kategória győztese lett.


Laposa Bence, a Bazaltbor-Badacsony Kft. ügyvezetője
elmondta: már az épület terveinek elkészítésekor céljuk volt, hogy modern kortárs üzemet hozzanak létre, ezért esett a választásuk a Kis Péter vezette építészműteremre.

"A szándékunk nem az volt, hogy a világ legmodernebb épületét tervezze meg nekünk, de amikor az első látványtervek elkészültek, nyilvánvaló volt, hogy úttörő épülettel állunk szemben" - fogalmazott Laposa Bence, hozzátéve, hogy uniós pályázati források felhasználásával, mintegy egymilliárd forintos beruházással tíz hónap alatt készült el a badacsonyi hegyoldalba a terepszinttől 12 méter mélyre besüllyesztett háromszintes borászati üzem.


Az épület különlegességeként említette az anyaghasználat mellett a homlokzati betonelemekbe egyedileg "nyomott" szőlőinda-mintákat és az épület formáját, amelyet a kiömlő vulkáni lávafolyam ihletett. Az ezerötszáz négyzetméteres bazaltpincészet üvegfelületeinek érdekessége, hogy a fémperforációkkal az üveg előtt futó indaminta egységes homlokzatot alkot, és a környék présházainak szőlővel befuttatott falait idézi.


A borászati üzemben az ügyvezető elmondása szerint gravitációs technológiát alkalmaznak, amelyben a szőlő a szürettől a hordóig a lehető legkíméletesebb módon, saját súlyánál fogva jut el; az első szüret éppen tavaly ősszel volt.


Laposa Bence szólt arról is, hogy a helyiek körében
"nem egyértelmű az épület fogadtatása", de reméli: a díj hozzájárul ahhoz, hogy a közvélemény jobban elfogadja majd az úttörő épületet.

A helyi civil szervezetek állítólag már az építkezés előtt lakossági fórumokon tiltakoztak a túl modern borászati üzem megépülése ellen, mivel szerintük az nem illeszkedik a badacsonyi tájba és a borászati hagyományokhoz sem; a formabontó épület ellen további tiltakozó akciót is szerveznek.


laposa_pinceszet1297847916.jpg


laposa_pinceszet1297847853.jpg


Az ArchDaily.com a világ egyik, ha nem a leglátogatottabb építészeti weboldala. A site új projekteket mutat be, díjakat, pályázatokat, építészettel kapcsolatos híreket gyűjt. Havonta legalább négymillió látogatóval és 30 millió oldalletöltéssel büszkélkedhet.


37_12_5976_96e058bd5ac9c0074e77ae5a248d6d7a_9eff42_701.jpg
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Gulács (393 m)

Gulács (393 m)



Keresztury Dezső a magyar Fudzsi -nak nevezte. Teteje jellegzetesen csúcsos, különösen észak-déli irányból szemlélve. A hegy teljesen vad, természetes erdős vidék, sem műtárgyak, sem pincék nincsenek itt, az elhagyott bánya-sebet leszámítva civilizációnak semmi nyoma. A csúcsra is csak egy keskeny, egyszemélyes spirális gyalogút vezet fel. A részben bokrokkal és fákkal fedett hegycsúcsról felejthetetlen kilátás nyílik a Tapolcai-medencére, a Balatonra és a Keszthelyi-hegységre. A hegy északnyugati oldalán találjuk a Sér-kút nevű forrást.


A 393 méter magas Gulács a- a hegy neve egyébként az ómagyar gula szóból ered - a Tapolcai-medence egyik tanúhegye, a medence más tanúhegyeihez hasonlóan ez is vulkanikus eredetű, bazaltból épül fel. A hegy lejtőin, hasonlóan a környék többi hegyéhez a római idők óta virágzó szőlőtermesztés folyik A hegy nyugati oldalán található Nemesgulács falu és a hegy oldalában halad el az országos kéktúra útvonala is.



 

Csatolások

  • Gulács (393 m)...jpg
    Gulács (393 m)...jpg
    9.2 KB · Olvasás: 5
  • Bazaltsípok a Gulácson.jpg
    Bazaltsípok a Gulácson.jpg
    14.3 KB · Olvasás: 5
  • Gulács (393 m)..jpg
    Gulács (393 m)..jpg
    9.7 KB · Olvasás: 5

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Bíboros kosbor (Orchis purpurea Huds.)

Balaton-felvidék Nemzeti park védett növénye

Bíboros kosbor
(Orchis purpurea Huds.)
images

kosborfélék (Orchidaceae) családjába tartozó, nemzetségének egyik legtermetesebbre növő (30-60 cm) hazai védett faja, mely a Középhegységekben általánosan elterjedt, de az Alföldön igen ritka. Mészkedvelő, karsztbokorerdőkben, melegkedvelő és száraz tölgyesekben, erdőszéleken, ligeterdőkben ritkábban pusztafüves lejtőkön fordul elő, de a többi kosborfajtól eltérően megtalálható teljesen zárt erdőkben is. Termetes és látványos, tömött 30-100 feletti fürt virágai május-június hónapokban nyílnak, de kitettségtől függően egyes területeken a virágzási időszak eltolódhat.



 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Tóti-hegy (347 m)

Tóti-hegy (347 m)



A Gulács kistestvére, egymás mellett állnak a Badacsony és a Csobánc között. Csúcsa teljesen kopár, így a körkilátást semmi nem akadályozza. A hegyet alig bányászták, oldalában nagyon szép hasadozott bazalt látható. Annak ellenére, hogy jelzett turistaút vezet a hegytetőre, kevesen ismerik és járják.


A két hegy „szomszédvár”, így egy túra keretében bejárható. Indulhatunk Nemesgulácsról (ekkor ejthetjük útba a Sér-kutat, oda-vissza 11,4 km, szint 550 m), Salföldről (ez a leghosszabb, oda-vissza 12,6 km, szint 550 m) vagy Káptalantótiból. Ez utóbbiból körtúra formájában kereshetjük fel a két hegyet. Kék háromszög jelzésen a Tóti-hegy felé indulva, majd onnan zöld-, kék sáv, kék háromszög jelzéseken jutunk a Gulácsra, végül kék sáv jelzésen vissza a kiindulópontra. A körtúra hossza 10,2 km, melyen 410 méter szintkülönbséggel számolhatunk.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kasza Béla: SZENT GYÖRGY-HEGY

Kasza Béla: SZENT GYÖRGY-HEGY

Gyalogolok az ösvényen,
léptem kéj a sziklán,
szárnyasodik sérült lelkem,
Isten ölel immár.


Magam állok a hegytetőn,
gondjaim a mélyben,
szótlan fények átragyognak,
szívem zúg a széllel.


Belehalok e gyönyörbe,
könnyem száll a tájon,
felhők között tiszta a kék,
hogy semmi se fájjon.


 

szmájli

Állandó Tag
Állandó Tag
Nádasdladány, Nádasdy-kastély

A Balatonnál töltött, kirándulásra szánt napok egyik úti célja lehet Nádasdladány, a sok évszázados múlttal és hatalmas vagyonnal bíró Nadasdy család kastélya.
A historizmus korának egyik legszebb magyar kastélya 1873 és az 1880-as évek eleje között épült. Belső helyiségei közül kiemelkedő szépségű a családi arcképcsarnok elhelyezésére készült, mívesen faragott faburkolattal, kovácsoltvas díszítéssel és hatalmas márványkandallóval ékesített Ősök Csarnoka, valamint a faragott bútorzatú könyvtár.
Az épület a család ősi mivoltát reprezentáló otthona volt, mégis jól megfért emellett a korszak minden műszaki újdonsága, mint a csatornázás, a légfűtés, a gáz-, majd a villanyvilágítás. A szobákat a telefon elődjével, a beszélőcső-hálózattal is ellátták.
A rezidenciát tájképi jellegű park övezte, mesterséges tóval, kanyargós utakkal, vízeséssel, és bástyaszerű víztoronnyal. A kastély mellett pálmaház látható, kicsit távolabb pedig egy igazi kuriózum, a fácánkeltető kapott helyet.
Napjainkban a kastély földszintjének egy része felújítva és bútorokkal berendezve várja a látogatókat.
 

Csatolások

  • nádasdladány.jpg
    nádasdladány.jpg
    63.4 KB · Olvasás: 7
  • nádasdladány1.jpg
    nádasdladány1.jpg
    55.3 KB · Olvasás: 8
  • Nádasdl_díszt_1.jpg
    Nádasdl_díszt_1.jpg
    284.1 KB · Olvasás: 8
  • Nadasdladany_konyvtar1.jpg
    Nadasdladany_konyvtar1.jpg
    322.5 KB · Olvasás: 8
  • Nadasdladany_szalon1.jpg
    Nadasdladany_szalon1.jpg
    190.5 KB · Olvasás: 7
  • nádasd.jpg
    nádasd.jpg
    67.1 KB · Olvasás: 7

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Szigligeti várhegy (213 m)

Szigligeti várhegy (213 m)



Kevés olyan tája van a Balatonnak, ahol így együtt találni a vidék romantikáját a múlt emlékeivel. Kialudt vulkánok kúpjai, zamatos borokat termő domboldalak, erdők, susogó nádas, hullámzó Balaton öleli körül a várhegyet.
Szigliget sokáig sziget volt, csónakkal, illetve hajóval lehetett megközelíteni. A 19. században került sor a Közép-Dunántúl végleges vízszabályozására, ezen belül a Balaton lecsapolására. Ennek következtében szigetből félszigetté vált, északnyugati részeiről eltűnt a víz. Egy 1260-ból származó oklevél szigetként említi. A környékbeliek ma is „Sziget”-nek nevezik.
A török hódoltság idején a Várhegy köré települt az Öregfalu. A fehér, nádtetős házak őrzik az elmúlt évszázadok hangulatát. Mintha megállt volna itt az idő, olyan különös, nyugalmat adó hangulata van a vár alatti kis Ó-falunak. Csodálatos természeti környezetével a magyar költők által egyik leggyakrabban megénekelt tájak közé tartozik.


A félsziget látnivalóit a Kamon-kő tanösvény fűzi fel. A szigligeti templomtól induló és oda visszatérő útvonal a falu hangulatos utcáin halad, útba ejti az Avasi templomromot és bemutatja az egykori tűzhányók világát is. A 6 kilométeres távon 290 méteres szintkülönbséget kell leküzdenünk.
Kis „Fudzsijainkról” szebben, mint Cholnoky Jenő, senki sem írt:
Kicsiny kis vulkánocskák ezek a Vesuvióhoz, meg az Etnához képest. Ha az Etnát ideállítanánk a Dunántúl közepébe, bizony majdnem az egész Balatont eltakarná, meg a Balaton-felvidéket és Somogy északi részét. Hát még a 6000 m magas kelet-afrikai Kilimandzsáró! Majdnem az egész Dunántúlt elfoglalná, s csúcsa messze túlszárnyalná az Alpokat, s 4000 méternyi felső része állandóan hóba és jégbe volna temetkezve. A mi szerény kis balatoni vulkánjaink nem ilyen zord fennségűek, hanem annál kedvesebbek, bájosabbak.”
 

Csatolások

  • setak-a-tengerfeneken-2-a-magyar-fudzsik-10078.jpg
    setak-a-tengerfeneken-2-a-magyar-fudzsik-10078.jpg
    287.1 KB · Olvasás: 5
Oldal tetejére