Balaton mindenes

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Koporsó formájú tanúhegyek

A Balaton-felvidék cukorsüveg alakot formázó hegyei: a Gulács, a Tóti-hegy, a Hegyesd és a szigligeti Várhegy festői kúpjai.
Koporsó alakot formázó hegyei:Badacsony, Szent György-hegy és Csobánc .

setak-a-tengerfeneken-1-a-triumviratus-10026.jpg


Valaha a Pannon-tenger hullámzott e tájon. Később a Pannon-tó tükrén csillant a napsugár, partján őselefántok, háromujjú őslovak kóboroltak.

Évmilliókkal ezelőtt a Balaton-felvidéket beborító Pannon-tenger mélyén heves vulkáni tevékenység zajlott. A kiömlő bazaltláva megszilárdulva páncélként fedte be az alatta megbúvó szigethegyeket. A víz eltűntével a természet erői pusztították a tengeri üledéket, de a bazalt ellenállt hőnek, fagynak, szélnek. Egyre jobban kiemelkedtek a valahai vulkáni kúpok. A mai napig is állnak, tanúskodván a tengerfenék egykori magasságáról. Ezért is kapták a tanúhegyek elnevezést.

Ahol kis mennyiségű volt a felszínre tört láva ott kúp alakú (cukorsüveg), ahol pedig terjedelmesebb ott koporsó vagy csonkakúp alakú hegyek jöttek létre. A messziről koporsó alakot formázó Badacsony, Szent György-hegy és Csobánc szélein a kőzet érdekes megszilárdulási formái, a bazaltkő-zsákok láthatók.
 

Csatolások

  • KiltsaBadacsonyraahegytetrl.JPG
    KiltsaBadacsonyraahegytetrl.JPG
    109.4 KB · Olvasás: 2
  • KiltsTtiGulcssrsihegyfelahegytetrl.JPG
    KiltsTtiGulcssrsihegyfelahegytetrl.JPG
    454.6 KB · Olvasás: 1

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Badacsony (437 m)

Badacsony (437 m)



A Tapolcai-medence legmagasabb tanúhegye, a Balaton két öble közé ékelődve magasodik. Jelzett turistautak sokasága hálózza be, melyeken körtúra formájában járhatjuk végig nevezetességeit. Induljunk el a Szegedy Róza ház melletti parkolótól. Rövid szakaszon a sárga sáv jelzést követve érjük el a piros sáv jelzést (Kuruc-körút), melyen balra térünk. Elérve a kék sáv jelzést, jobbra a Bujdosók lépcsőjén folytatjuk utunkat (összesen 464 lépcsőfokból áll, pihenőkkel elválasztott szakaszait a kuruc kor nevezetes személyeiről -Bercsényi Miklós, Mikes Kelemen, Cinka Panna- nevezték el).
Egy helyütt, a balra kiágazó kék háromszög jelzésen „kötelezően” kitérőt kell tennünk a Tördemici kilátóhelyhez, mert az onnan nyíló gyönyörű panorámát kár lenne kihagyni. (A pontról a Szent György-hegy bazaltorgonás, lejjebb pincékkel, présházakkal teleszórt oldala tűnik elénk, balra Szigliget vára trónol az egyik dombtetőn, jobbra a Kő orra, a Csobánc, a Gulács. A távolban pedig a Keszthelyi-hegység vonulatai kéklenek.)
Visszatérve a kék jelzésre a Ranolder-kereszt, Menedékház-kilátó érintésével jutunk el a Hertelendy kilátóponthoz, majd a Kisfaludy-kilátó (erkélyéről a Tapolcai-medence és az azt övező hegyek látványa tárul elénk) érintésével a Kőkapuhoz (kőoszlopai jól szemléltetik a víz és a szél erejét. A természeti erők eróziós munkája nyomán létrejött hatalmas, még álló bazalttornyok körül a ledőlt, széttöredezett oszlopokból valóságos kőtenger alakult ki).
Jobbra, sárga sáv és piros kör jelzésre térve jutunk a Klastrom-kúthoz (Kitűnő ivóvíz, hőmérséklete télen-nyáron 4-5 Celsius fokos. Közelében állt egykor a Szent Imréről elnevezett pálos kolostor. A néphagyomány úgy tartja, hogy a kolostorban lakó szerzetesek telepítették a francia, burgundi eredetű pinot gris, azaz szürkebarát nevű szőlőt, melynek bora híressé tette Badacsonyt).
Piros kör és piros sáv jelzéseken a Rózsakő (A hegyoldalról lehasadt bazalttuskó valószínűleg Kisfaludy Rózájáról kapta a nevét, amelyet 1886-ban be is véstek a szikla oldalába. A néphit azután fontos szerepet adott a kőnek: a hagyomány szerint, ha egy fiú és egy leány a Balatonnak hátat fordítva leül rá, még abban az esztendőben jegyesek lesznek. Sőt, elég, ha a kedveséért sóhajtó leány ül rá, szerelmük ez esetben is beteljesedik.) és a Páholy kilátóhely (csodálatos panoráma nyílik a szomszédos hegyekre) érintésével jutunk vissza kiindulási pontunkra.
A Badacsony megannyi szépségét érintő körutunk bő 6 kilométeres távján 400 méternyi szintkülönbséggel kell megbirkóznunk.
 

Csatolások

  • Szegedy Róza-ház.jpg
    Szegedy Róza-ház.jpg
    8.2 KB · Olvasás: 3
  • Páholy kilátóhely Badacsony.jpg
    Páholy kilátóhely Badacsony.jpg
    16.1 KB · Olvasás: 3
  • Rózsakő Badacsony.jpg
    Rózsakő Badacsony.jpg
    14.8 KB · Olvasás: 3
  • Szürkebarát.jpg
    Szürkebarát.jpg
    15.4 KB · Olvasás: 3
  • Ranolder-kereszt,.jpg
    Ranolder-kereszt,.jpg
    7 KB · Olvasás: 3
  • Klastrom-kút.jpg
    Klastrom-kút.jpg
    15.6 KB · Olvasás: 3

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Ranolder-kereszt, Badacsonytomaj

Ranolder-kereszt, Badacsonytomaj



A keresztet Ranolder János veszprémi püspök állíttatta Badacsony 400 méter magas déli peremére, a Harangozó Börc sziklája fölé 1857. szeptemberében. A hatalmas alkotás nemcsak a környék, de Magyarország egyik legismertebb keresztje is; regék, mondák és versek ihletője, idegenforgalmi látványosság.
A Badacsony hegyének nevezetes pontja ez már a kereszt fölállítása előtt is, hiszen a gyönyörű panoráma mindig idevonzotta az embereket. És itt született meg a badacsonyi népköltészet egyik gyöngyszeme, a Harangozó Börc mondája is. Az elnevezés a kereszt alatt fekvő sziklapad egy részét jelöli, ami szabadon nyúlik ki a levegőbe. Ha a kinyúló sziklát kalapáccsal, vagy egy kődarabbal megütik a harang kondulásához hasonló hangot ad, amely messze elhallatszik a magasból. Ilyenkor mondják, hogy szól a Harangozó Börc. A börc kifejezés bércet, vagyis sziklaszirtet jelent.

A néphagyomány szerint a püspök egyik körútján Badacsony vidékére is ellátogatott. Fölment a hegy tetejére, és körülnézett. Annyira varázslatosnak tartotta a helyet és az innen nyíló kilátást, hogy uradalmai kormányzójának meghagyta, a Badacsony-hegy tetejére állíttasson egy óriási keresztet, hogy az ide látogatóknak eszébe jusson, ilyen csodát csak az Isten tud alkotni.


badacsony.jpg




 

Csatolások

  • Ranolder püspök.jpg
    Ranolder püspök.jpg
    7.8 KB · Olvasás: 2
  • Ranolder kereszt.jpg
    Ranolder kereszt.jpg
    8.3 KB · Olvasás: 2

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Ranolder János püspök élete

Ranolder János püspök élete

Ranolder János püspök élete.
Pécsett
született 1806.május 16-án Ranolder Ferenc kesztyű-készítő és Hubáts Cecília szülőktől.
A vékony testalkatú ,nagyon eszes tanulni vágyó fiú a pécsi Ciszterciek Gimnáziumában minden osztályt kitűnő eredménnyel végezte el. 1824-ben felvételt nyert a pécsi kispapok közé. Püspöke a pesti egyetemre küldi,hogy a hittudományi karon tanuljon tovább.1829.május 17-én szentelték pappá. Ezután a bécsi Agusztineumba kerül , ahol 1830-ban doktorált. A szentírástudomány és a keleti nyelvek tanára Pécsett és Pesten.. A pécsi szeminárium igazgatója 1846-1848 októberéig. 1834-35-ben tevékenyen részt vállal Szepessy püspök mellett a Szentírás magyar nyelvre való fordításában. Hermeneutica (szentírás-magyarázat) latin nyelvű tudományos munkáját tankönyvként használták. 1843-as római útján ebből a könyvből a pápának is adott, kinél nagy tetszést aratott a mű.
1850. május 27-én szentelik veszprémi püspökké. Az 1848-as szabadságharcban résztvevő papjait kolostorokban bújtatta. Elősegítette a kiegyezést és 1867.június 8-án Ő koronázza mag Erzsébet királynét.
Rendkívül művelt ember volt, hat idegen nyelven beszélt. Nevét főleg az általa alapított nőnevelő iskolák a „Ranolder Intézetek” tették híressé. Veszprémben, Keszthelyen, Pápán, Tapolcán, Kaposváron és Pesten épített iskolákat, majd az Irgalmasrendi és az Angolkisasszonyok apáca rendekre bízta. Szociális lelkülete is közismert olt, nagylelkűen gondoskodott a szegényekről, elesettekről. Csak csodálni lehet, hogy arra is volt ideje és ereje, hogy Csopakon, Badacsonyban, a Somlyó hegyen és a Hegyalján szőlőt telepítsen. Modern alapokra helyezte a fajtanemesítést . Milliókat érő szőlőoltványt adományozott a népnek. Boraival számos kiállításon a legmagasabb díjakat nyerte. A betegeskedő püspök sokat tartózkodott az 1861-ben épített csopaki kastélyában, itt is éri a halál 1875.szeptember 12-én miután a paloznaki plébános részesítette a végső szentségekben. Veszprém város hálából az alsóvárosi temetőben sírboltot építtetett számára, ahonnan néhány éve átvitték a Szt. Mihály Székesegyház kriptájába a püspökök temetkezési helyére.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Szegedy Róza

Szegedy Róza

021_Szegedy_R%C3%B3za.jpg


SZEGEDY RÓZA (Ötvöspuszta, 1775. ? – Sümeg, 1832. május 18.) - múzsa.
Kisfaludy Sándor (1772–1844) felesége. Rokonságban állt gr. Festetics György nagyanyjával, férje szintén távoli rokona volt a grófnak. Anyját korán elvesztette. Apja halála után nagybátyja, Sz. János felsőörsi prépost lett a gyámja. St. Pöltenben, az orsolyita apácáknál tanult. 1800-ban kötött házasságot Kisfaludy Sándorral. Öt évig Kámban éltek, majd Sümegre költöztek. Festetics barátságot tartott fenn velük, zeneiskolája számára tőle kért magyar zenedarabokat. 1817-ben elkísérte férjét a Festetics által rendezett első keszthelyi Helikoni Ünnepre. Badacsonyi házuk ma emlékmúzeum. Kisfaludy Liza költői néven a Kesergő szerelem, a Boldog szerelem és a Két szerető szívnek történetében örökítette meg.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Kisfaludy Sándor

Kisfaludy Sándor

039_Kisfaludy_S%C3%A1ndor.jpg


KISFALUDY SÁNDOR(Sümeg, 1772. szeptember 27. – Sümeg, 1844. október. 28.) - költő, író, színházvezető, zeneszerző.

Régi nemesi családból származott. Apja főszolgabíró volt. Hat éves korában Sümegről Csécsényre, majd Tétre költöztek. 1788–91 között Győrött középiskolai tanulmányokat, majd Pozsonyban filozófiát és jogot végzett. Látogatta az országgyűlést, a színházat, megtanult hegedülni, s érdeklődött az irodalom iránt. Barátja volt Fejér György, Horváth János. 1792-ben apja mellett Téten dolgozott joggyakornokként, majd belépett a Nádor-huszárezredbe. 1793-ban felvették a nemesi testőrségbe. Bécsi tartózkodása alatt bekapcsolódott a kulturális életbe, megismerkedett többek között Batsányi Jánossal, Takács Józseffel. 1796-ban Észak-Itáliába vezényelték, ahol francia fogságba esett. 3 hónap múlva szabadult. 1796–97 telét Klagenfurtban töltötte. 1797-ben áthelyezték a Rajna menti sereghez, itt is a franciák ellen harcolt. 1799-ben lemondott tiszti rangjáról, és hazatért. Feleségül vette Szegedy Rózát. 1800-tól Kámban, 1805-től Sümegen élt. Részt vett az 1809-es nemesi felkelésben, mint őrnagy és a nádor szárnysegédje. Komponált egy inszurrekciós indulót, mely nyomtatásban csak 1929-ben jelent meg a Muzsika c. folyóiratban (1929). Később megírta a felkelés történetét, kiadását a bécsi udvar megtiltotta. Az 1810-es években több, a magyar nemességet dícsőítő drámát írt ( Hunyady János, Kun László, A Dárday-ház, Bánk, Az emberszívnek örvényei stb.). Költészetét és prózai műveit is a nemesi világkép határozta meg. Szentimentális, eszményített szerelmi történetet beszélt el Himfy szerelmei c. művében az általa alkotott műfajban (dalciklus) és strófaszerkezettel (Himfy-strófa), mellyel országos sikert aratott. A mű első része A kesergő szerelem címmel 1801-ben, a második része A boldog szerelem címmel 1807-ben jelent meg. A Himfy-verseket többen meg is zenésítették. Elindította a magyar irodalomban az ún. várromantikát Regék a magyar előidőkről c. művével, melyben ötvözte az epikát a lírával. Regéiben megörökítette a Balaton környékét, a Csobáncot, a Tátikát, a Somlót, Szigligetet, Badacsonyt és a Szent Mihály dombot. Prózai műveiben itáliai és franciaországi katonáskodásának élményeit örökítette meg. Regénnyel is kísérletezett. Barátságot ápolt vele gr. Festetics György, kinek ő és felesége is távoli rokona volt. 1811-ben verset írt a gr. könyvtárának albumába. 1817-ben részt vett az első keszthelyi Helikoni Ünnepen. Óda Tolnai Gróf Festetics Györgyhez c. versét hozta magával, melyet Festetics nem engedett felolvasni, mert „ a grófot igen dicsérte, a többi nagyjainkat pedig igen alázta” (Berzsenyi Dániel Kazinczy Ferencnek írt levele). A helikoni eseményekről a legrészletesebb beszámolót Kisfaludy írta a Tud. Gyűjteményben.
A nyelvújítási vitában Kazinczy ellen foglalt állást.
Komponált két magyar táncot, az Aurora 1822. és 1823. évfolyamában jelent meg. 1828-ban részt vett a M. Tudós Társ. szabályzatát előkészítő biz. működésében 1828–34-ig a Dunántúli Színjátszó Társ. főigazgatói tisztét töltötte be.
1830-ban kezdeményezte a balatonfüredi színház felépítését, Zala vm. megbízásából felügyelte a munkálatokat, majd 1831–44 között főigazgatója volt.
Zala és több vm. is táblabírájának választotta. 1830-ban a M. Tudós Társ. tagja, 1842-ben az öccse, Kisfaludy Károly emlékére alapított Kisfaludy Társ. tagja lett. Hagyatékát Darnay Kálmán gondozta Sümegen.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Szent György-hegy (415 m)

Szent György-hegy (415 m)



Szinte kettéosztja a tetejéről egészében belátható Tapolcai-medencét. A legszebb, a népek által kőzsákoknak, vagy gyapjúzsákoknak nevezett képződmények ezen a hegyen találhatók. A helyenként 30-40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett. A kőoszlopok néhol egymás mellett, néhol támaszték nélkül, egyedül állnak. A Szent György-hegy bazaltoszlopai azért egyedülállóak, mert nem csak függőleges, hanem vízszintes hézagok is tagolják őket. A különálló korongok miatt minden torony olyan, mintha óriási pénzoszlop lenne.
Az öregek a hegyet nevezik „Dőlthegynek” is. Az 1757-es suvadáskor, amikor a hegy megcsúszott, a közelben tartózkodó emberek a rendkívüli természeti jelenség láttára térde rogytak, kezüket összekulcsolva az égre emelték tekintetüket, így várták a katasztrófa végét. A suvadás leglátványosabb következménye a Vércseszirt kialakulása, ami nem más, mint a suvadáskor kiemelkedett bazaltdarab.
A hegy másik nevezetessége a Jégbarlang (a néphagyomány Sárkány-barlangnak is nevezi, mivel úgy tartották, hogy Sárkányölő Szent György itt végzett a gonosz sárkánnyal). A turistaháztól nem messze a sziklák között keskeny hasadás található. A leomlott sziklák miatt csak éppen be lehet lépni a barlangba. Érdekessége, hogy a barlangba tett pohár víz (még a legmelegebb napon is) jéghideg lesz, és az üveg fala bepárásodik.
A Szent György-hegy a Badacsonyhoz képest sokkal kevésbé populáris és elüzletiesedett; a vidék kicsit vadabb, szögletesebb, a turistautak keskenyek, olykor csak egyszemélyesek.
A hegy turistautakkal sűrűn behálózott, több irányból is nyílik mód a feljutásra. Tapolca, Kisapáti vagy Raposka felől érkezve a turistaháztól, Szigliget irányából érkezve pedig a Lengyel-Tóti kápolna parkolójából indulva kezdhetjük a hegyet bejáró körtúránkat. A Tapolcát Raposkával összekötő útszakaszról, az egykori bazaltbánya udvarából induló „Bazaltorgonák tanösvény” végigjárásával is megismerhetjük a hegy látnivalóit.


sztgy5.jpg

A hegyet bárhonnan nézve más-más "arcát" mutatja felénk. A hegy teljes szélességét nyugatról
és keletről láthatjuk, míg északról és délről a keskenyebbik fele látható. Keleti oldalán a hegynek
láthatóak a bazaltorgonák, a Vércseszirt, és innen jól látható a horpadás. Dél-délkelet felől a
hegyből csak a suvadást és a Vércseszirtet látjuk, de ezen az oldalon gyönyörű présházak vannak,
s itt van a Lengyel-kápolna is. A nyugati oldalon láthatjuk a már bezárt bányákat, és innen jól
kivehető a hegy salakos csúcsa. Az észak-északkeleti oldalon vannak a híres bazaltorgonák.
 

Csatolások

  • Bazaltoszlopok.jpg
    Bazaltoszlopok.jpg
    16.7 KB · Olvasás: 3
  • sztgy6.jpg
    sztgy6.jpg
    101.9 KB · Olvasás: 3
  • Szent György-hegy, Vércseszirt.jpg
    Szent György-hegy, Vércseszirt.jpg
    12.2 KB · Olvasás: 3

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Erdei sikló (Elaphe longissima)

Balaton-felvidéki nemzeti park védett állata

Erdei sikló (Elaphe longissima)
vedett_allatok_01.jpg

Testhossza akár a két métert is elérheti. Nagy, karcsú, hajlékony testű siklónk. Bozótos erdőszéleken, világos cserjékben gazdag ligetekben gyakori. Kisemlősök, madarak,, fiókák, és gyíkok jelentik fő táplálékát. A zsákmányát szilárdan megragadja, hajlékony testének néhány körültekeredésével gyorsan megfojtja.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Csobánc (378 m)

Csobánc (378 m)



A Tapolcai-medence keleti oldalán emelkedik. A Balaton-felvidéki tanúhegy-trió legkisebbike, de csupasz, lapos teteje lévén erről a legszebb a kilátás.


Várának legfényesebb napja 1707. Február 25-én jött el, amikor az Erdélyből Rabutin császári tábornagy vezetése alatt a Balaton-felvidéken át Ausztria felé visszavonuló haderő mintegy ezerfős osztaga sikertelen ostromot intézett Csobánc ellen. A várban Szász Márton kuruc vice hadnagy harminc gyalogos puskás hajdúja, ugyanennyi bemenekült fegyveres nemesember, asszonyaik és lányaik alkották a védősereget. Az ostromban 300 német katona, 52 tiszt és az ostromot vezető Kreutz tábornok is elesett. A Rákóczi szabadságharc leverése után ezt a várat is lerombolták.



A várhegyre Gyulakesziről vagy Diszelről indulva is feljuthatunk a zöld sáv turistajelzésen. Előbbiről oda-vissza mintegy 4,5 utóbbiról 5 kilométeres távval kalkuláljunk. A szintkülönbség mindkét esetben 240 méter. A legrövidebb feljutási lehetőség a Káptalantóti és Diszel közötti országútról adódik, ahonnan a kék sáv, majd a kék rom (L) jelzést követve oda-vissza 2,9 kilométeres távval és 200 méter szintkülönbséggel számolhatunk.


TN_08120002p.JPG

 

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyászcincér (Morimus funereus Müll.)

A Balaton-felvidék nemzeti park védett állata

Gyászcincér (Morimus funereus Müll.)
images

Hazánkban különösen a tölgyesekben előforduló, a cincérek (Cerambycidae) családjába tartozó védett bogárfaj. Nagyméretű, zömök, röpképtelen faj, szárnyfedői a varrat mentén összenőttek, a hártyás szárnyak csökevényesek. Hamvasszürke, szárnyfedőin két-két szabálytalan alakú bársonyos fekete folt van. Középhegységeink tölgy- és bükkerdőiben, valamint irtásokon a földön fekvő rönkök alatt található, alkonyatkor aktív.
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Paloznak, Pongrácz kastély

A Pongrácz-kastély Paloznak egyik nevezetessége, a Mandula utcában található.

A kastélyt valószínűleg az 1700-as évek második felében építették barokk stílusban. Eredeti állapotában 1860-ig maradt fent, akkor átépítették és bővítették. Az épületet 1894-ben Pongrácz Jenő koronaügyész vásárolta meg. A ház mediterrán stílusú felújítását, javítását 1927-ben végezték. A ház igen nagy méretű pincével rendelkezik, amelyből rejtett csigalépcső vezet a felső lakószintre egy falszekrénynek álcázott kis helyiségbe.
A ház a második világháború végén lakatlanul állt, az orosz csapatok kifosztották, még az 1950-es évek elején munkásszálló is volt. Annyira tönkrement, hogy a felújítását a Pongrácz örökösök nem tudták megfizetni, a leromlott állapotú házat el kellett adniuk. Az új tulajdonos Márffy István a munkákat az 1970-es évektől végezteti, a felújítás napjainkban is tart. A kastély mellett van egy kisebb méretű épület is az úgynevezett "kis ház", vagy vincellérház, mely Paloznak legrégebbi épülete, az 1600-as évek végéről való.
Márffy István a háromszintes romos épületet 1978-ban vette meg, miután felfedezte Paloznakot. Beleszeretett a tájba és kihívást jelentett számára a lerobbant épület felújítása, amelyet 340.000 forintért vásárolt meg. Mivel szakmája képzőművész, a felújítást is aprólékos gonddal, a régiségek, műtárgyak beszerzésével végezte. Restaurátor fiával minden egyes bútort külön szereztek be és újítottak fel. Az épületben reneszánsz lovagterem, barokk kápolna, szalonok találhatók. (Wikipédia)


Sajnos nem látogatható, kívülről fényképeztük.:(:(:( Magántulajdon. De megnézném milyen az a sok szépség belülről!
 

Csatolások

  • P1030878.JPG
    P1030878.JPG
    109.4 KB · Olvasás: 2
  • P1030877.JPG
    P1030877.JPG
    113.1 KB · Olvasás: 2
  • DSC03208.JPG
    DSC03208.JPG
    153.7 KB · Olvasás: 2
  • DSC03204.JPG
    DSC03204.JPG
    113.5 KB · Olvasás: 2
  • DSC03210.JPG
    DSC03210.JPG
    151.2 KB · Olvasás: 2
  • DSC03206.JPG
    DSC03206.JPG
    147.5 KB · Olvasás: 2
  • P1030879.JPG
    P1030879.JPG
    91.6 KB · Olvasás: 2
  • P1030870.JPG
    P1030870.JPG
    120.1 KB · Olvasás: 2
  • P1030880.JPG
    P1030880.JPG
    105.2 KB · Olvasás: 2

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Paloznak, Olvasóliget

Paloznak, Olvasóliget:D
 

Csatolások

  • DSC03241.JPG
    DSC03241.JPG
    101 KB · Olvasás: 3
  • DSC03238.JPG
    DSC03238.JPG
    165.8 KB · Olvasás: 3
  • DSC03237.JPG
    DSC03237.JPG
    80.6 KB · Olvasás: 4
  • DSC03236.JPG
    DSC03236.JPG
    97.8 KB · Olvasás: 4
  • DSC03235.JPG
    DSC03235.JPG
    110.2 KB · Olvasás: 3
  • DSC03243.JPG
    DSC03243.JPG
    112.8 KB · Olvasás: 3
  • DSC03240.JPG
    DSC03240.JPG
    150.9 KB · Olvasás: 2
  • DSC03239.JPG
    DSC03239.JPG
    161.2 KB · Olvasás: 3

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Paloznak képekben

Paloznak képekben
 

Csatolások

  • DSC03230.JPG
    DSC03230.JPG
    114.8 KB · Olvasás: 2
  • DSC03244.JPG
    DSC03244.JPG
    131.2 KB · Olvasás: 2
  • DSC03215.JPG
    DSC03215.JPG
    136 KB · Olvasás: 2
  • DSC03217.JPG
    DSC03217.JPG
    117.5 KB · Olvasás: 3
  • DSC03234.JPG
    DSC03234.JPG
    120.8 KB · Olvasás: 2
  • DSC03218.JPG
    DSC03218.JPG
    127.1 KB · Olvasás: 2
  • DSC03219.JPG
    DSC03219.JPG
    105.9 KB · Olvasás: 2
  • DSC03211.JPG
    DSC03211.JPG
    92.5 KB · Olvasás: 2
  • P1030885.JPG
    P1030885.JPG
    125.9 KB · Olvasás: 2

kukta

Állandó Tag
Állandó Tag
A tihanyi Templom-hegyen

Illyés Gyula verse

[FONT=&quot]A tihanyi Templom-hegyen

[/FONT] Mennyi ég! Mennyi kék! Zöld! Mennyi
Balaton, tavasz, hegyorom!
Alig tudom magamba szedni.
S egyszerre – sok nagyon!

Szeretném – azért, hogy te is nézd –
szemembe tenni szemedet.
Magányba zár, fojt, fáj a szépség,
ha nem együtt látom veled.

Nem érzed, amit én – ez is fáj;
semmi se jó már nélküled.
Szeretném a szivembe tenni
lüktető, élő szivedet.

Mennyi szín! Nem tudok betelni.
Mekkora távlat! Mennyi fény!
Szeretném, szeretném, ha lennél
tetőtől talpig én!
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Paloznak-Endrődi kilátó

Paloznak, Endrődi kilátó

Paloznakon a Fő térről indulva kezdjük utunkat a Fő utcán észak felé. Balra a Tájházat (Diószegi ház), majd a műemlék ref. haranglábat láthatjuk. Hamarosan elérjük a kálváriát és a stációk között folytatjuk utunkat. A kálvária végén lévő kis kápolnát balra elhagyva a második utcán (Rizling utca) fordulunk balra és az egyre emelkedő aszfaltozott úton érkezünk az erdő szélére itt vessünk egy pillantást magunk mögé és gyönyörködjünk az elénk táruló balatoni panorámában. A kék jelzés itt letér az útról és egy balra a fák közé vezető ösvényen a jelzést követve jutunk fel a hegygerincen vezető erdei útra. Az úton ismét balra fordulva néhány száz méter után a jobb oldalon egy bevágásban megpillanthatjuk az Endrődi kilátót. A kilátóból csodálatos panoráma tárul szemünk elé. Az útra visszatérve továbbra is a kék jelzést követve érünk le Csopakra. A temető mellett elhaladva leérünk a csopaki főutcára (Kossuth utca) és azon lefelé a Balaton irányában haladjunk. Jobbra hamarosan megpillantjuk a csopaki csonka tornyot majd a nosztori vendéglőnél balra fordulva az új községházát. Folytassuk utunkat az úton haladó Olaszrizling tanösvényen, ahol megismerkedhetünk a szőlőművelés alapjaival a tanösvény táblái segítségével. Balra Ranolder kastély, ma Megyei Növényegészségügyi Állomás parkja mellett haladunk, jobbra a Jásdi pince épülete emelkedik ki a szőlők közül. Útközben gyönyörű panoráma nyílik a Balatonra, a Tihanyi-félszigetre. A tanösvény tábláit követve jutunk vissza Paloznakra a kálváriához.

GeneratePic.php
GeneratePic.php

 

Csatolások

  • kilato.jpg
    kilato.jpg
    165.6 KB · Olvasás: 3
  • Paloznak, Endrődi Sándor kilátó.JPG
    Paloznak, Endrődi Sándor kilátó.JPG
    279.2 KB · Olvasás: 3
  • 001004373_csonkatorony1.jpg.jpg_orig.jpg
    001004373_csonkatorony1.jpg.jpg_orig.jpg
    49.6 KB · Olvasás: 3

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Csopak és Paloznak, Olaszrizling tanösvény

Olaszrizling tanösvény <table class="contentpaneopen"> <tbody><tr> <td valign="top">

rizling4.jpg

Csopak és Paloznak községek önkormányzatának támogatásával 2006. tavaszán hozták létre az Olaszrizling Tanösvényt.
A csopaki Petőfi Sándor utcától a paloznaki Tódi útig 12 darab ismertető tábla mutatja be a Balaton-felvidék jellegzetes szőlőfajtáit, ezen a vidéken jellegzetes vörös színű talaj kialakulását, a szőlőművelés fontosabb lépéseit, az ökológiai egyensúlyt befolyásoló tényezőket, a szüreti munkálatokat, a borvidék jellemzőit.
Az egyedi népművészeti motívumokkal díszített táblák ismertető szövegét Tamás Jenő csopaki borász írta, a fotókat Tamás Ervin készítette.

rizling1.jpg
latkep1.jpg

</td> </tr> </tbody></table>
 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Keresztury Dezső: Széljegyzetek Bernáth Aurél festményeihez – Kisörsi táj Read more:

Keresztury Dezső: Széljegyzetek Bernáth Aurél festményeihez – Kisörsi táj


A föld hullámzik? A szép tó
kíván szeretetreméltó
tárgyakat ringatni sekély,
fehérzöld tükre színén?

A két hegykúpot a Pannon-
tenger rakta le kettős
örvénnyel a túlsó parton,
s itthagyta a messzezúdult ős.

Ideát szőlők, jegenyék közt
pince fehér fala, nádas
tetején az ecset szürkét föst
vén, sohasem volt módos.

Még álmos, nagy nyugalom
ringat; ámde siet már
port verve a néppel telt nyár
idegenforgalmával a kalmár
új Balaton.

images

Bernáth Aurél: Kisörsi táj 1940
(Magyar Nemzeti Galéria)

 

Sch.E.

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Devecseri Gábor: Balatoni hajnal

Devecseri Gábor: Balatoni hajnal

Ezüstkék, feketerózsaszín.
Milyen színek!
Lassan zöldítő szélben lengenek
a levelek;
a víz gyűrűkben itt, selyemként
amott – remeg,
Lassan de megfigyelhetően
kéket levet,
Fehéret ölt, tündérként bálba készül.
Milyen színek!
Milyen idill! Egy ember ott a mólón
- még sziluett –
fekete-frissen, a kezében zsák és
horog, siet,
hogy a halak, kik éjjel nélkülöztek,
meg ne sértődjenek.

Függelék:

Az az ember ott a mólón
feketén elindult;
mikor kiért a középre,
rajta három szín gyúlt;
hogy a móló végébe ért;
olyan volt, mint máskor,
minden színét visszakapta
hajnalhasadáskor.

(1953)



 
Oldal tetejére