Calibre- folytatás
A konvertálásnál hagytam abba, de sajnos még húznom kell az időt. Van itt valami, ami később nagyon fontossá válik, de akkor már késő. Így tanácsolom - prédikátor 3 -, most törődj vele.
Meg van tehát az első sorunk a központi rész táblázatában merthogy beolvastuk az első könyvünket.
A táblázatos rész: cím, szerző, dátum satöbbi. Nálam rendbe szedve látod, neked viszont az alapanyag fájl metaadataitól függően, lehet, hogy értelmetlenségek vagy baromságok jelennek meg. Ezt javítani kell. Először megnézzük hogy, utána elhadarom miért kell ezzel törődni.
Kijelölöd a táblázat sorát ( a könyvet, amin melózni akarsz) majd a kék 'i' betűs gombra katt. Ott több választás van, de elsőre legyen elég az egyenként változat.
Utána ezt az ablakot látod: metaadatok szerkesztése
A bejegyzéseket javíthatod, bármi is van ott megjelenve. És kell is. A
cím - a könyv címe. "
Title sort" - megjelenített cím, bizonyos olvasók ezt figyelik és ezt teszik majd ki.
Szerző - szerző neve.
Rendezési forma - ez igényel magyarázatot, később.
Értékelés - mint a zenéidnél.
Kiadó - töltsd, ha akarod.
Címkék - mint a zenéidnél (itt álljunk meg egy szóra. Calibre metaadat ablakában sok a választható-legördülő menü. Gyárilag üres, de tölti magát. A többedik könyvnél majd, ha beírtál egy írót, akkor azt az első betűire próbálja felajánlani, de legördülőből meg is keresheted ( ne feledd, hogy a
da Silva és a
Da Silva két másik szerző lesz. A címkék is gyűlnek. Viszont itt nem legördül, hanem kidob egy ablakot. Ott a középső nyilacskával kell áttenni a másik oldalra, bármennyit. Eltűnik ott akkor bal oldalról, de csak azért, hogy ne zavarjon. Legközelebb újra egy teljes lista lesz.)
Sorozat - később.
Isbn - később.
Dátum - a könyv beolvasása, vagy neked tetszőleges.
Kiadva - a felvitel ideje, vagy a könyv kiadása vagy bármi.
Sorozat. Megadhatsz egy sorozat nevet. Jelen esetben a Twilight ötödik kötetét az Éjféli napot látod. Ha bekerül a Twilight - Alkonyat, és oda is beírod a sorozathoz 'twilight', akkor az is bekerül a sorozatba, lejjebb egy sorral pedig ugrik a számláló. A nyilacskával változtathatsz a sorszámon, tehát nem gáz, ha nem sorban olvastad be a köteteket. Ez egy könyvtár program. Meg van a logikája, a könyvtárnak pedig a szabályai, mert később semmit nem találsz. Néhány olvasó pedig, ha csoportot hozol létre, a calibre 'sorozat' jelzéséből képes csoportosítani:
Az, hogy ez a csoportosítás miképp realizálódik, az olvasód dolga.
Isbn. A könyveknek van isbn száma. Ezek a számok hozzáértőnek ránézésre is információt szolgáltatnak. Amennyiben egy könyvet újra kiadnak, annak már más az isbn száma, függetlenül attól, hogy az ugyanaz a könyv. Ha ezt a számot - amit a guglival megkereshetsz például: "twilight book isbn" - bemásolod ide (helyes szám esetén zöldre vált a mező) akkor van némi extra lehetőséged.
A
metaadatok lekérdezése szerverről és a
download cover (borító letöltése) funkció elérhetővé válik. Le kell töröljem a vigyort az arcodról, a magyar isbn számok ugyan zöldre váltanak, de semmire sem mégy vele. Az angol viszont általában működik. Az adatokat kézzel is beírhatod, a
browse gombbal pedig a számítógépedről olvashatsz be borító képet a könyvhöz. A
generate cover a rendelkezésre álló könyvből próbál csinálni egy képet. ez általában a könyv első oldala, ha az eredeti metaadatokban ott a borító, akkor azt jeleníti meg. A kindle sosem jeleníti meg a borítót, úgy, ahogy te azt képzeled. A könyv kiválasztásánál az "öt funkciós gomb jobbra" feladatnál látod csak. És ne feledd: csak az emelt szintű formátumokban lesz bármilyen kép. A többiben soha.
Rendezési forma. Említettem, hogy a calibre egy kijelölt könyvtárban tartja a munkaállományt. Ha beolvastál egy könyvet, a calibre oda átmásolja, az eredeti meghagyásával (a konvertált vagy az olvasóra küldés közbeni kiterjesztést váltott könyvek egy másolatát szintét elraktározza a munkaterületen). Ha a calibréből a megfelelő menü gombbal törölsz egy könyvet, akkor azt a munka könyvtárából törli, de nem piszkálja az eredetit, bárhol is van az. A calibre, mint jó könyvtáros, a könyvtárában, alkönyvtárakban tárolja a könyveket:
Ha a metaadatokat nem gondosan töltöd ki, akkor itt jobb esetben 'ismeretlen' alkönyvtár, de valószínűbb, hogy zagyva írásjelekkel elnevezett alkönyvtárak jelennek meg. Ott azután kereshetsz, ha valamire szükséged van - mondjuk emailben valakinek adnál egy könyvet, vagy pendrivére másolnád.
A 'rendezési forma' arra vonatkozik, ahogy a könyveket az
ebook olvasód tárolja majd. Ott is ugyanaz a helyzet: vagy káosz, vagy rend. A könyvolvasó- nem teljesen - hasonló könyvtárszerkezettel dolgozik, mint a számítógép, de ezt nem tudod a képernyőjére csalni.
Könyvtáras dolog: Stephenie Meyer tárolása, a világon bárhol: Meyer, Stephenie. (A zöldre váltott mezők rendben vannak, a vörösre váltott mezők pedig csak azt jelentik, hogy eltértél a könyvtáros logikától, de egyébként nem jeleznek hibát. A cím-szerző gombok mellett, jobbra, apró automatizációs gombokat látsz. Azok képesek kicserélni a címet a szerző nevére, levágni névelőt, generálni rendezési formát - és próbálgasd.
Az, hogy a kindle főképernyőjén nincs ékezetes betű a könyv nevében, csak dolog. Az olvasó nem tartalmazza a megfelelő karaktereket. Ezt ugyan jailbreak töréssel korrigálhatod - ez a könyvolvasó feltörése - viszont ettől a témától tartózkodnék. A tartalom megjelenítése egy teljesen más dolog, ott már azt látod, amit feltöltöttél az olvasóra: ott megjelenik helyesen az "árvíztűrő tükörfúrógép" szó. (E szó a megjelenítés próbája - minden rettegett magyar betű benne van.)
Ha könyvolvasót (tablet, ebook, okosteló) csatlakoztatsz a számítógépedhez, a calibre kissé módosul.
A táblázatban megjelenik egy új oszlop (
is):
on device.
A zöld pipa azt jelenti, hogy a calibre átküldte - pontosabban átküldted - a könyvet az olvasóra. A main azt jelöli, hogy az olvasó fő memóriájában van - mert vannak eszközök, amelyek kártyával bővíthetők, a calibre azt is tudja kezelni, akkor a main helyett a megfelelő megnevezést jeleníti meg.
Ne piszkálj a könyvtár szerkezetbe kézzel - számítógépről a kindlét is elérnéd, de minek? Ne törölj direktbe könyvet a könyvtár szerkezetből, a calibre munkaterületén és az olvasón se. Ha törölni akarsz, törölj a calibrével. Többszörös lehetőséget ad: calibréből, olvasóról, formátum közül melyiket, mindet satöbbi. Ugyanis ha kézzel - mármint fájlkezelővel vagy az olvasó törlő menüjével - törölsz, és újra átteszed a könyvet, akkor a 'main' felirat mellett számocska jelenik meg: mutatván, hogy a könyv hányszor van ismételve az olvasó tárhelyén. Természetesen ez korrigálható, de plusz munkával.
Azt hiszem, rendet tettünk és konvertálhatunk.
Még egy apróság. A komolyabb olvasókhoz zárt kiterjesztés tartozik. Kindlének pl: azw. A te általad kreált azw fájl egy dolog, illetve ha valaki más otthon készítette az is csak egy dolog. De a legálisan megvásárolt azw fájlok metaadatai sok mást is tartalmaznak. A kindlét regisztrálni kell. Ha veszel rá egy könyvet az amazontól, az amazon a kindle olvasóra tolja át. Ha mondjuk okostelón olvasnád bárhol a világon ezt a kindlére vett könyvet, akkor az amozon oldaladon, a kindléd mellé regisztrálnod kell az okostelódat. Ennek az első haszna az, hogy a telón ott folytathatod, ahol a kindlén abbahagytad. Másrészt pedig a jog. Ha valakitől legális (vásárolt) könyvet akarsz kölcsönbe, azt az amazon oldalán kell hogy kölcsönadja neked! Erről bővebben az amazonnál olvashatsz. Légy észen.
Folytatom, de másra is kell időt szakítanom. Ígérem, konvertálunk.