Kibeszélem magamból avagy a betegség megelőzése

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
A csicsóka élettani hatásai.

A csicsókát (Helianthus tuberosus L.) régen elsősorban a téli egyhangú étrend kiegészítése miatt fogyasztották. Napjainkban ismét reneszánszát éli, mert nemcsak változatossá tehetjük vele az étkezéseket, de nyersen fogyasztva friss enzimjeivel nagyban elősegíti az emésztést.

Hazánkban a 17. századtól ismerik és fogyasztják, habár fogyaszthatóságát időnként vitatták. Egy 1927-ben megjelent hivatalos feljegyzésben emberi eledelnek alkalmatlannak minősítették, 1981-ben pedig azt írták róla, hogy édeskés, unalmas íze miatt nem túlzottan kedvelik. Néhány évvel később ugyanakkor népélelmezési és egészségvédelmi szempontból igen kedvezőnek ítélik a fogyasztását. Régebben a szegények eledelének tartották, mert igen csak igénytelen talajban és jönnyen megterem. Ősszel a krumplival együtt takarították be, s a téli időszakban nyersen fogyasztották bármilyen étel mellé.

Leírása, hatóanyagai:
A csicsóka a fészkes virágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Akár két, két és fél méter magasra is megnő. A növények tövenként 10-16 tyúktojás nagyságú, körte alakú, fajtától függően fehér, sárga vagy piros gumót fejlesztenek. Hazánkban a fehér gumójú a legelterjedtebb. A csicsókagumók 15-20 százalék inulint tartalmaz. Az inulin nem azonos az inzulinnal, amire a cukorbetegeknek szükségük van. A csicsókában található keményítőt azonban biztonságosan tudják használni, mert támogatja a lép, a máj és a hasnyálmirigy munkáját olymódon, hogy megfelelő szintre tudja hozni a vérben a cukrot. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1;B2-vitamin, niacin- és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin (makkcukor).Kálium, kalcium, magnézium és foszfor is van benne, nátriumban viszont szegény. Energiaértéke tíz dekánként 335 kJ, azaz 80 kcal.

Hazánk lakosságának egészségi állapota a legrosszabb Európában, az egészséges táplálkozás legtöbb alapanyaga pedig elég drágán szerezhető be. Zömmel rendszertelenül, egyoldalúan táplálkozunk, emellett sok alkoholt, gyógyszert, dohányt fogyasztunk, és kevés zöldséget-gyümölcsöt eszünk. Itt egy újabb lehetőség arra, hogy egy kicsit egészségesebben éljünk, vegyük fel az étrendünkbe a csicsókát.

Fogyasztása mindenkinek ajánlott, aki egészségesen szeretne táplálkozni, különösen előnyös lábadozó betegeknek, sportolóknak, gyerekeknek, székrekedésben szenvedőknek. Nagy rosttartalma miatt laktató hatású, ezért a fogyókúrázók étrendjébe is ajánlott beiktatni. Májvédő hatásából adódóan pedig jó a májbetegeknek. A tanulmányok azt bizonyítják, hogy szoros kapcsolat van a magas vérnyomás és a szervezet kálium hiánya között. A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket.

A súlyfelesleggel küzdőknek kifejezetten ajánlott csicsókát fogyasztani. Ugyanis nagyon megfelel ahhoz, hogy elverje az éhséget, főleg azok számára, akik valójában nem is éhesek, csak unalmukban szeretnek valamit rágcsálni. A csicsóka lé, ha lassan kortyolgatva fogyasztjuk, hogy legyen elég idő az ízlelőbolyhoknak érintkezésbe lépni velük, és jelezni az agynak a kellemes kielégülést, akkor úgy hat, hogy huzamosabb ideig nem kíván az egyén ételt vagy italt. Kellemes íze miatt, keverhetjük más olyan itallal, amelyből csupán csak keveset fogyasztunk, lucerna-lével, káposzta lével, vagy krumpli-lével. Mivel kalória értéke alacsony, ásványi tartalma magas, nagyszerű segítség a fogyókúrához.

Konyhai előkészítése:
A gumókat vízben, kefével alaposan tisztítsuk meg, vagy szükség szerint hámozzuk. A hámozásnál levágott nagyobb darabokat érdemes elültetni. Rövid ideig héjában főzzük, süssük, így kevesebb energiát használunk, időt takarítunk meg. A többi zöldséghez hasonlóan a csicsóka is nyersen fogyaszva a legegészségesebb, így jut belőle szervezetünkbe a legtöbb vitamin, ásványi anyag. A nyers, hámozott csicsókát rágcsálhatjuk főétkezések között, íze hasonló a karalábéhoz, káposztatorzsához, amelyet a legtöbb gyerek szeret. Nagyon ízletes kiegészítője a reggelinek, például vajas kenyérrel is fogyaszthatjuk. Elkészíthetjük köretnek is húsos, zöldséges ételek mellé. A sós vízben főtt csicsókát önállóan, vagy burgonyával vegyesen is kínálhatjuk. A krumplihoz hasonlóan süthetünk hasábokra vágott csicsókát, a burgonyánál azonban édesebb, ezért erősebb fűszerezést, sózást kíván. Friss salátákba is kiváló, sárgarépa, párolt borsó, kukorica, sajt, sonka mellé tartárral leöntve.

A leve is finom!
A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket. Az izomteljesítményt a csicsóka-lé fogyasztása nagymértékben elősegíti. A sportolók jobb eredményt érnek el azzal, ha egy evőkanál lecitint is beletesznek.

Csicsókalé elkészítése:
A csicsókát alaposan mossuk meg és gyümölcscentrifugával kipréselhetjük a levét. Ihatjuk magában is, vagy más lével, így céklával, vagy sárgarépa lével, vagy azokkal a zöldséglevekkel, amelyek fogyasztása ízben támogatást igényel számunkra.


Forrás: Kertbarát magazin nyomán

csicsóka.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezért minden Tiszteletem a Nőké! Le a kalappal.

1000_ayka_20150327_170555.jpg


Soha még csak elképzelni sem tudjuk mit élnek át az asszonyok, nők amikor egy ifjú embernek életet adnak. Csodálatos amit tesznek, ahogy kitartanak, miközben szívük szerint ordítanának a fájdalomtól. A gáz amit kapnak a szüléshez - már ha van épp szabad - az nem ér semmit, csak elnyomja az embert, így nem is sokan használják, amit meg is tudunk érteni.

Volt egy pár kísérlet, arra hogy a férfiak hogyan élik meg a szüléssel járó , a vajúdáskor jelentkező méh összehúzódás érzetét, de mind elbukott.


Szó szerint sírva menekültek el, annyira fájt nekik! A nőknek szerintem egyetlen dolog ad ilyenkor erőt, és az nem más, mint a végeredmény . Maga a kis csöpp baba, akit már úgy vár mindenki ezen a világon, hogy az leírhatatlan. Valahányszor feladnák a küzdelmet, egy újabb erőre kapnak a kis jövevény gondolatától.

Tisztelet a nőknek!!


Forrás: organikusok.blogspot.hu
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag



Kötelezővé tehetik Kaliforniában a gyerekek védőoltásait

11 órán keresztül hallgatta a kaliforniai szenátus egészségügyi bizottsága az oltásellenes szülők ellenérveit, és az állampolgári jogaikra való hivatkozásait, majd 6-2 arányban, egy tartózkodás mellett, megszavazta az SB277 sorszámú törvényt a gyerekeknek beadandó védőoltásokról.


Kalifornia államban, ahogy az USA legtöbb államában a szülőre van bízva, hogy a védőoltásokat beadatja-e a gyerekének, és egyre többen vannak, aki okosabbnak tartják magukat az orvostudománynál, és megtagadják az oltásokat, zavaros összeesküvés-elméletekre és ezerszer megcáfolt kutatási eredményekre hivatkozva.

722570714luna-piena_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Vannak területek, ahol az oltatlan gyerekek aránya a 20%-ot is eléri, ami már veszélyezteti vagy akár el is törli a nyájimmunitást, és rég elfeledett betegségek újbóli felbukkanásához vezet. Ilyen volt a közelmúltban nagy médiafigyelmet kapott amerikai kanyarójárvány, ami Disneylandből indult ki, vagy az a szamárköhögés-járvány 2014-ben, amibe tíz gyerek bele is halt.

Az SB277-es törvény sem teszi direktben kötelezővé a védőoltásokat, viszont kimondja, hogy az a gyerek, aki nincs oltva, nem mehet iskolába, mert ott a társai egészségét veszélyezteti. Az egyetlen kivételt ez alól az jelentené, ha az orvos szerint az oltás beadása veszélyes lenne a gyereknek.

A közelmúltban Oregon és Washington államban is elbukott egy-egy nagyon hasonló törvénytervezet, ezért mindenképpen meglepő, hogy az Amerika legliberálisabb államaként ismert Kaliforniában átment a szenátusi bizottságon.

Persze ez nem jelenti azt, hogy holnaptól be is vezetik, még meg kell szavaznia az oktatási bizottságnak, a teljes szenátusnak, és a képviselőháznak is, és ezután még mindig megvétózhatja az állam kormányzója.

A váratlan siker nyomán a téma a szokásosnál is jobban érdekli a médiát, az oltások mellett és ellen is komoly lobbierők mozdulnak meg. Az oltásellenesek új bajnoka Robert F. Kennedy, Jr., a néhai legendás JFK elnök unokaöccse, aki mostanában már addig megy, hogy a kötelező védőoltást holokausztnak nevezi.

12_sw_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Robert F. Kennedy, Jr.



Bár semmilyen tudományos bizonyíték nincs arra, hogy a védőoltások autizmust, vagy más súlyos betegséget okoznának, és az allergiás reakció előfordulása is nagyságrendekkel kisebb veszélyt jelent, mint a védettség pozitív hatása, Amerikában egyre népszerűbb dolog megtagadni az oltásokat. A Los Angeles Times szerint 13500 óvodás gyerek kapott felmentést az oltások alól arra hivatkozva, hogy ez a szüleik hitével nem összeegyeztethető.

Forrás:index.hu
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
A fizikai betegségek lelki háttere.

Hiánypótló írás arról, hogy milyen betegség miért alakulhat ki a testi síkon, ha valami lelkileg nincs rendben.


betegség-lelki-693x346.jpg




Elárulom Neked, hogy minden betegségnek, és annak fizikai megnyilvánulására, a Te szervezeted akarata, valamit nem tartasz rendben, valamivel nem törődsz. A lelked figyelmeztet, hogy a tested elhanyagoltad. Minden betegségnek lelki eredetű oka van, ha tetszik, ha nem, vagy hiszed, vagy nem. Ezt egyes népek már több ezer éve lejegyezték, és a megfelelő terápiákat, azóta is kitűnő eredményekkel hasznosítják.

Minden betegség mögött probléma húzódik
A betegség nem más, mint egy probléma megnyilvánulása, kifejezési formája. Azon lehetőségek egyike, melyet az élet vesz igénybe, hogy jelezze nekünk, valami nincs rendben, nem olyanok vagyunk, amilyenek igazából vagyunk.

Amennyiben nem értjük meg a test nyelvét és üzenetét – következésképp egyáltalán nem reagálunk rá – az élet a problémák másféle kifejezési formáihoz fog folyamodni, melyeket a mi érdekünkben hív létre, hogy végre felébredjünk, és kutatni kezdjünk, hogy végre éberek legyünk s nekifogjunk, keresni az élet értelmét, s egyben az önmagunkhoz vezető utat.

Ám nem csupán a test betegedhet meg; betegség mutatkozhat a munkánkban, a társas kapcsolatokban, a családban, az anyagi helyzetben vagy a vallási beállítottságban, a józanész vagy az érzelmek területén is. Az ember számos szinten betegedhet meg, a betegség viszont egyedül arra utal, hogy az élet egy bizonyos területén, képtelen szabadon áramolni, hogy valahol akadály vagy hiány áll fenn.

Mit árul el a betegséged?
A nyugati orvostudomány sokat tud az emberi test működéséről. Ha az meghibásodik, képes megjavítani. A baj csak az, hogy módszerei sokszor nem az okokat, hanem csupán a tüneteket szüntetik meg. Az utóbbi években azonban a gyógyítással foglalkozó szakemberek figyelme mindinkább az egész emberre –nemcsak annak működésére– terelődött. Egyre többen hangoztatják, hogy a lelki tényezőknek döntő szerepe van az egyén sorsának, egészségének alakításában.

Az emberi szervezet önmagától nem betegszik meg

Egy testrész Jelentése
begyulladhat Szellemi-lelki szinten akut terhelés van jelen.
elgennyesedhet Valami idegen hatolt a szervezetbe, amit el kellene távolítani (szellemi-lelki téren is).
túlfeszülhet, megrándulhat (sőt elszakadhat, vagy -törhet) Túlzott igénybevételről van szó,melyet meg kell szüntetni.
kificamodhat Szellemi-lelki téren valami nincsrendben, helyre kellene igazítani.Ez egy adott helyzetre is vonatkozhat
elgyengülhet Gyakorolni, erősíteni, támogatnikell valamit, hiszen csak akkor jutokelőbbre, ha eleget teszek bizonyos


követelményeknek.

működésében Fel kell tennem a kérdést:zavar keletkezhet mi zavar engem a valóságban?Hogyan tudnám helyreállítani a rendet?
viszkethet, vagy éghet Meg kell kérdeznem önmagamtól: mi égeti a valóságban a bőrömet, mi az, ami viszket, hogy rákényszerítsen a vele való törődésre?
beszűkülhet Megkérdem hát magamtól:Mi szakít be engem, miképp tudnám e tudati beszűkülést elhárítani?
kitágulhat Milyen téren mentem túl messzire, mit feszítettem túl vagy vettem túlságosan is igénybe?
Mit árul el a betegséged?
A nyugati orvostudomány sokat tud az emberi test működéséről. Ha az meghibásodik, képes megjavítani. A baj csak az, hogy módszerei sokszor nem az okokat, hanem csupán a tüneteket szüntetik meg. Az utóbbi években azonban a gyógyítással foglalkozó szakemberek figyelme mindinkább az egész emberre –nemcsak annak működésére– terelődött. Egyre többen hangoztatják, hogy a lelki tényezőknek döntő szerepe van az egyén sorsának, egészségének alakításában.

Az emberi szervezet önmagától nem betegszik meg

Egy testrész Jelentése
begyulladhat Szellemi-lelki szinten akut terhelés van jelen.
elgennyesedhet Valami idegen hatolt a szervezetbe, amit el kellene távolítani (szellemi-lelki téren is).
túlfeszülhet, megrándulhat (sőt elszakadhat, vagy -törhet) Túlzott igénybevételről van szó,melyet meg kell szüntetni.
kificamodhat Szellemi-lelki téren valami nincsrendben, helyre kellene igazítani.Ez egy adott helyzetre is vonatkozhat
elgyengülhet Gyakorolni, erősíteni, támogatnikell valamit, hiszen csak akkor jutokelőbbre, ha eleget teszek bizonyos


követelményeknek.

működésében Fel kell tennem a kérdést:zavar keletkezhet mi zavar engem a valóságban?Hogyan tudnám helyreállítani a rendet?
viszkethet, vagy éghet Meg kell kérdeznem önmagamtól: mi égeti a valóságban a bőrömet, mi az, ami viszket, hogy rákényszerítsen a vele való törődésre?
beszűkülhet Megkérdem hát magamtól:Mi szakít be engem, miképp tudnám e tudati beszűkülést elhárítani?
kitágulhat Milyen téren mentem túl messzire, mit feszítettem túl vagy vettem túlságosan is igénybe?

Kulcs a „tünetek nyelvéhez”
A gyógyuláshoz vezető első lépés a készségben rejlik, hogy szembenézzünk a betegséggel és felismerjük valódi kiváltó okait. Ezt megelőzően egy adott kezelés előidézhet ugyan tünetmentes állapotot, de ez nem jelent gyógyulást. Kívánatos lenne tehát őszinte válaszokat adnunk az alábbi kérdésekre.

Melyik az érintett szerv/testrész? Milyen testi funkciót tölt be? Mi a neki megfelelő lelki funkció?

Milyen látható tünet lépett fel? Jegyezze fel egyszerű szavakkal, de részletesen testének változásait, majd figyelmesen vizsgálja meg, milyen utalásokat tartalmaznak az Ön által használt nyelvi fordulatok. A helyes megfogalmazás többnyire már „információt” rejt magában a valódi okokra vonatkozóan: az autóbaleset során a kocsim megcsúszott, valamivel már torkig vagyok, ez a dolog nem tesz jót a vesémnek, megfekszi a gyomromat, vagy a szívembe markol. Az ember torkig van valamivel, rosszul látja a helyzetet, képtelen meghallani valamit, nem tud többé meghajolni valaki előtt – beszédünket mindig egyfajta lelki magatartás hatja át, ha az ember észre tudja venni a „nyelv bölcsességét”.



Negyedik lépésben meg kell állapítanunk a megbetegedés pontos időpontját, hiszen ennek ismeretében bizonyos összefüggésekre derülhet fény a betegség ideje, valamint életkörülményeink, illetve érzelmeink jelentős mértékű megváltozása között.

Mi segít e tüneten, fizikai téren? Mi felel meg e testi cselevésnek lelki téren? Mi segít e tüneten lelkileg? Mi e lelki tényező testi, illetve anyagi megfelelője?

Mire kényszerít e tünet? Mit kell tenni? Mivel kellene felhagyni? Milyen következtetések vonhatók le mindebből? Ne hagyja, hogy figyelme elsősorban a betegség „kiváltó okára”, azaz a baktériumokra, vírusokra, genetikai örökségre vagy hasonlókra terelődjék, hanem fedezze fel a szellemi-lelki okot, „a látszat mögött húzódó valóságot”.

Melyek jellemem gyenge pontjai? Hogyan nyilvánulnak meg testileg?

Melyek testem gyenge pontjai? Milyen hatással vannak ezek a jellememre?

Melyik a problémás szervem? Milyen testrészt érint? A test melyik oldalát? Miféle állítás húzódik e mögött?

Miféle tünetegyüttesről van szó? Mit jelent ez lelki síkon? Milyen következmények adódnak ebből?

Milyen okok akadályozzák a gyógyulást? Abba kellene talán hagynom egy lelketlenül végzett munkát? Talán a családom túlságosan is sokat törődik és foglalkozik velem? Hogyan tudnám ezen akadályokat elhárítani?

Felismertem és megértettem-e az üzenetet? Mi állt benne? Mit jelent ez a számomra? Mit jelent ez most? (A jelenlegi feladatom megoldása szempontjából? Hogy jobban felismerjem a helyes utat, s könnyebben el tudjak indulni rajta?) Miféle „többdimenziós” állítás rejlik benne? Milyen következmények adódnak mindebből számomra? Vállalom-e ezeket? Mi változik meg ez által az életemben? Mikortól fogva változik meg valami az életemben?
Ha a fentiek alapján járunk el, őszintén válaszolunk e kérdésekre és a test üzenetét valóban megértjük, és a szerint cselekszünk, egy tünet sohasem fog krónikus betegséggé válni!

Emlékeztetőül: Egy tünet oka mindig a tudatban, a gondolkodásban keresendő. A betegség „kiváltója” lehet baktérium, vírus, genetikai örökség, baleset, vagy a „véletlen”.

Forrás: http://kinai-medicina.tienshoni.hu/kinai-medicina/betegsegek-lelki-okai.html
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Miért nem jár iskolába a 14 éves Anna? – Egy pszichológus nyomoz
Mi magyarázhatja, hogy egy teljesen egészséges, átlagosnak mondható, 14 éves kislány nem hajlandó kitenni a lábát az otthonából? Miért nem megy iskolába? Miért nem mozdul a lakásból? Egy pszichológus fejti meg a megrázó esetet.
Anna 14 éves. Csendes, nyugodt, érdeklődő és illedelmes kislány. Könnyen és jól tanul, a sporthoz is jó érzéke van, a ritmikus sportgimnasztika a kedvence. Sok barátja van, tanárai szeretik – és aggódnak érte, a kislány ugyanis 2 hónapja nem jár iskolába. Reggelente a hasát fájlalja, szédülésre hivatkozik, kínzó fejfájásra panaszkodik, a lakásból pedig nem hajlandó kitenni a lábát. Szülei, barátai hiába faggatják, kérlelik, mondja el, mi a baj, hogy hagyja el a lakást, menjen újra iskolába, a kislány hajthatatlan, nem mozdul.

2.jpg

Az orvosi vizsgálatok hamar kimutatják, Anna makkegészséges, semmi nem indokolja a rosszulléteket. A szülők pszichológushoz fordulnak segítségért. Egy középkorú nőt választanak. Első alkalommal az édesanya és az édesapa együtt érkeznek hozzá. Felvázolják lányuk furcsa tüneteit, majd elkezdenek nyomozni, próbálják kitalálni, mi okozhatja Anna furcsa viselkedését. Mi magyarázhatja, hogy a kislány egész nap a padlót bámulja?

A szakember mindenre rákérdez, de a kislány körül mindent rendben talál: rendesen eszik, takaros otthonban él, vannak barátai, az iskolában nincsenek gondjai, szerelemi csalódása nem volt, nem bántotta senki… a házból mégsem hajlandó kitenni a lábát.

A doktornő hamar rájön, másképp kell megközelíteni a problémát: vajon mi lehet a lakásban, ami a kislányt odaköti? Mi lehet az, amit nem hagyhat el? Mi az, amit esetleg őriz? Mi az, ami állandó felügyeletet igényel? A szülők nem tudják megfejteni, mi lehet ez.

A következő találkozóra az édesanya egyedül érkezik. Magáról mesél: fordítóként dolgozik, jól keres, de az elmúlt hetekben nem tud a munkájára koncentrálni, felemészti az aggódás. Aztán, ahogy telnek a percek, egyre jobban megnyílik. Kiderül, az édesapa középiskolai tanár, köztiszteletben álló férfi a kis településen. A nő elmeséli, férje vállát óriási teher nyomja, a munkában túlterhelt, egyedül nem győzi már azt a sok munkát, amit a létszámcsökkentés után kiutaltak neki. Estére kimerül, nem tudja tartani magát, dühöng, kiabál – és egyre többször emel kezet a feleségére. Az asszony megérti férjét, elfogadja, hogy ideges, ennyi stresszt, ennyire kevés pénzért nem lehet ép ésszel bírni.

Az édesanya ekkor még nem sejti, vallomásának köszönhetően a pszichológus számára összeáll a kép: Anna azért nem mozdul otthonról, mert az édesanyját őrzi. Azt hiszi, ha mindig anyja mellett marad, nem eshet bántódása. Retteg, ha nincs ott, valami szörnyűséges történik vele. Amikor apja kiborul, a lány gyakran szembeszáll vele, visszakiabál, próbálja meggyőzni az apját – sikertelenül.

Az asszony kétségbeesetten kérleli a pszichológust, ne mondja el senkinek mindezt, a férfiról nem derülhetnek ki „ilyen” dolgok. Őt máshogy ismerik a kisvárosban. A hírnevén nem eshet folt. Kétségbeesik.

A pszichológus kérésére otthon nem mond semmit a férfinak, aki a következő megbeszélésre egyedül érkezik. Ő is sokat mesél magáról, a sok stresszről, a hatalmas felelősségről, amit nagyon nehezen bír. Elmeséli, hogy két hónappal korábban komoly leépítések voltak az iskolában, az elbocsátott kollégák feladatait azok kapták meg, akik maradtak.

Másfél órája beszélgetnek, amikor szóba kerül a család. A szakember óvatos kérdésekkel terelgeti a férfit, aki először csak annyit ismer be, hogy nem jó apa, nem jó férj. Hazaviszi a sok rosszat. Aztán két nap múlva újra találkoznak, egy hét múlva újra. A férfi megnyílik, beismeri a szörnyű tettét: dührohamok kínozzák, állattá válik otthon, előfordul, hogy nekimegy a feleségének. Belátja és kimondja: azok az emberek esnek áldozatul, akik a legtehetetlenebbek. A pszichológus őt is rávezeti, miért viselkedik furcsán Anna. A férfi összeomlik.

Az eset óta három hónap telik el. Az édesapa kéthetente találkozik a pszichológussal. Jól haladnak. Munkáját átszervezte, újra sportol, a dührohamait megtanulta levezetni, sok időt tölt a szabadban, meditálni tanul és mindennél jobban figyel a családjára.

Anna pedig újra jár iskolába, a kívülállók pedig semmit nem sejtenek, hogy az elmúlt hetekben mekkora megpróbáltatásoknak volt kitéve a kislány.

A történet a Psychologie Heute pszichológiai szaklapban jelent meg a pszichológusnő tollából.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
A gyönyörű Zöld film
2013-06-23, 19:57
Az EU-ban betiltott film
Milyen lehet az a bolygó, ahol már nincs autó, pénz, hatalom, nincsenek gépek, és csönd-koncert van. Az a világ, ahonnan Jézus és Bach jött a földre?
A téma komoly. Nagyon komoly.
A film -a komoly téma ellenére - töltve van humorral.



 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Elhalt ikertestvérét találták meg a fiatal nő agyában

A 26 éves doktorandusz elképesztő dolgot tudott meg, miután hat évnyi szenvedés után úgy döntött, orvoshoz megy.
"Az egész rettenetesen ijesztő volt" - mesélte a Los Angeles-i NBC hírcsatornának a 26 éves Yamini Karanam betegségéről, ami hat évvel korábban kezdődött. Az Indiana Egyetem doktorandusz hallgatója elárulta, a kezdeti tünetek az évek során egyre komolyabbá váltak. "A végén már az is komoly nehézségeket okozott, hogy megértsem a hallott, vagy az írott szöveget. Az meg, mikor egyszerre több ember beszélt körülöttem, maga volt a pokol. Azt se tudtam, mi történik."

Yamini egy konferencia után döntött úgy, hogy pontot tesz a furcsa ügy végére, és kivizsgáltatja magát. Csakhogy arra, ami ezután következett nem volt felkészülve: az alapos agyi vizsgálatok után, kezelőorvosa, dr. Hrayr Shahinian közölte vele, hogy agydaganata van. Yamini azt mondja, a diagnózist hallva megijedt, azt hitte, meg fog halni, de mikor orvosa elárulta, van rá esély, hogy a tumor jóindulatú, megnyugodott valamelyest.

A daganatot a nő orvosai a napokban, egy úttörő, száloptikás módszer segítségével távolították el. A tumorról ezt követően hamar kiderült, hogy egyáltalán nem olyasmi, amit az orvosok mindennap látnának. "A pályafutásom alatt legfeljebb kétszer láttam hasonlót" - magyarázta dr. Hrayr Shahinian, aki eddig 7-8000 agyműtetet végzett, majd elárulta, Yamini agyában egy úgynevezett magzati teratomára, a nő elhalt ikertestvérének szöveteit tartalmazó, jóindulatú cisztára bukkantak.

"A maradványokból arra következtetünk, hogy ez az ikertestvér sosem fejlődött ki teljesen. Ennek ellenére a cisztában hajat, fogakat és csontszövetet is találtunk" - tette hozzá az orvos, aki reméli, páciense a beavatkozás után gyorsan felgyógyul majd.



http://www.hir24.hu/Elet-Stilus/2015/04/23/Elhalt-ikertestveret-talaltak-meg-a-fiatal-no-agyaban/#sl
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Münchausen-szindróma: gyilkolni gondoskodásból
Egy félelmetes és súlyos betegség

A Münchausen-szindróma by proxy (kivetített Münchausen-szindróma, MSbP) egy olyan pszichiátriai kórkép, melyben valaki akarattal okoz vagy súlyosbít betegséget a rábízottban, elsősorban azért, hogy felhívja magára a figyelmet. Ennek sajnos gyakran tragikus következményei is vannak.
A Münchausen-szindróma egy súlyos, és igen ellentmondásos pszichiátriai kórkép, melynek lényege, hogy valaki (általában az anya) fizikai vagy mentális betegséget okoz vagy egy más létező betegség tüneteit súlyosbítja azért, hogy felhívja magára a figyelmet. Az MSbP, bár nagyon ritka betegség, gyakran tragikus következményekkel jár, és a legtöbb országban bűncselekménynek számít.

Az MSbP a szakemberek szerint a gyermekbántalmazás egyik legsúlyosabb formája, melynél a gyermeket nem a szó hagyományos értelmében éri fizikai bántalmazás (bár ez sem kizárt): a gyerekeket mérgezhetik, különböző betegségekkel fertőzhetik meg, fojtogathatják vagy egyéb módon okozhatnak neki fájdalmat. A "hagyományos" gyermekbántalmazással ellentétben itt nem a gyermek viselkedése váltja ki a bántalmazást, hanem az elkövető figyelem, elismerés vagy sajnálat iránti vágya.

A gondozó tervszerűen hamisítja meg a laboreredményeket vagy vizsgálati anyagokat, eltúlozza, felnagyítja a tüneteket vagy nem létező tünetekről számol be az orvosoknak. Azáldozatok legnagyobb része hat éven aluli, és a bántalmazás átlagosan 22 hónapon keresztül tart. Egy kutatás szerint az esetek 61 százalékában az áldozatok testvére is hasonló rejtélyes tünetekkel küzd.

Gyermekbántalmazás: betegségekben köszön később vissza
Azok a gyerekek, akiket szüleik fizikailag rendszeresen és durván bántalmaznak, felnőttkorukban rosszabb egészségi állapotban lesznek - miért?
Kattintson a válaszért!



A leggyakoribb jelentett tünetek közé tartozik a fulladás és a légzési nehézségek, a megmagyarázhatatlan fogyás, az állandó hasfájás és hasmenés, a görcsök és rohamok, a bőr elkékülése, az allergia, a láz, a hányás, a kiütések, illetve a viselkedési zavarok. Ezeket a tüneteket könnyű meghamisítani, ráadásul jellemző, hogy a tünetek csak akkor jelentkeznek, ha a gondozó egyedül van a gyermekkel.

Az érintett nagyon jól ismeri a vizsgálatokat, és a rejtélyes tünetekkel manipulálja az egészségügyi dolgozókat, nővéreket, orvosokat, akik így (akaratukon kívül) részt is vehetnek a bántalmazásban. Mivel a tünetek gyakran rejtélyesek és a gyermek nem reagál a kezelésre, ezért újabb és újabb, gyakran egyre költségesebb és fájdalmasabb vizsgálatokat és gyógymódokat rendelhetnek el. Amennyiben az orvos nem elég "együttműködő", az MSbP-ben szenvedő gondolkodás nélkül vált szakembert.

orvosnal.jpg


a gondozó maga is legalább annyi figyelmet követel magának, mint a beteg gyermeknek



A kivetített Münchausen-szindrómára utaló jelek közé tartozik például az, ha:

  • a gondozót nem dúlja fel vagy nem szomorítja el a gyermek kórházi kezelése;
  • ha a gyermek olyan rejtélyes, krónikus betegségben szenved, mely nem mutat javulást semmilyen kezelésre;
  • a vizsgálati eredmények ellentmondásosak, klinikailag megmagyarázhatatlanok;
  • a gondozó nagy egészségügyi tudással rendelkezik, különös érdeklődést mutat a vizsgálatok vagy a kezelések iránt;
  • kifejezetten élvezi a kórházi környezetet és nagy figyelmet szentel a egészségügyi részleteknek (többek között mások betegségének is);
  • a gondozó maga is legalább annyi figyelmet követel magának, mint a beteg gyermeknek;
  • folyamatosan újabb és újabb vizsgálatokat és kezeléseket akar, még abban az esetben is, ha a gyermek állapota ezeket nem indokolja;
  • a gyermek betegsége, tünetei a gondozó távollétében nem jelentkeznek.

A kivetített Münchausen-szindrómára utalhat az is, ha a gyermek testvérének hasonló rejtélyes betegsége van vagy volt, esetleg a testvér bizonytalan körülmények között veszítette el az életét. Mivel a MSbP leggyakrabban az anyát érinti, gyanakvásra adhat okot az is, ha a két szülő között túlságosan nagy az érzelmi távolság.

Az MSbP-ben szenvedő "célja" a figyelem felkeltése, a sajnálat és az együttérzés kiváltása, gyakran nemcsak az egészségügyi személyzet odafigyelésére vágynak, hanem idegenekére is. Ezért például támogató csoportba jár, blogot indít a gyermeke betegségéről vagy a közösségi oldalakon számol be a rejtélyes és súlyos kórról, kiharcolva ezzel mások rokonszenvét és sajnálatát.

A MSbP diagnosztizálása és kezelése igen nehéz, hiszen a gondozó mestere a hazudozásnak és a manipulációnak. Amennyiben felismerik, hogy a gyermek betegsége valójában a gondozó bántalmazásának az eredménye, a gyermeket haladéktalanul el kell távolítani a gondozó közeléből. A szindrómának hosszú távú következményei is lehetneka gyermekre nézve, például az, hogy a kisgyerek "megtanulja", hogy akkor kapja meg a számára fontos törődést és figyelmet, ha beteg. Ez pedig könnyen későbbi Münchausen-szindrómához vezethet, vagyis ahhoz, hogy valaki betegséget színlel az áhított figyelem megszerzéséért. Más esetekben éppen a gyermekkori traumák miatt utasítja el valaki teljesen az egészségügyi ellátást, még akkor is, ha súlyos beteg lesz.

A kivetített Münchausen-szindróma igen ellentmondásos betegség - egyes szakemberek szerint nem is igazi betegség, mindössze a gyermekbántalmazás egy különösen kegyetlen módja, és ezért nem orvosi, hanem büntetőjogi szempontból kell vizsgálni. Nagyon ritka, és gyakran nem is derül ki, hogy a gondozó ilyen módon bántalmazta a rá bízott gyermeket. Időnként azonban bírósági eljárás lesz az ügyből: nemrég egy 26 éves amerikai nőt, Lacey Spearst ítéltek el azért, mert hosszú ideig nagy mennyiségű sóval mérgezte a kisfiát, aki belehalt ebbe. Spearst állítólag az motiválta, hogy a gyermek rejtélyes betegsége sok támogató és együttérző "rajongót" szerzett neki a különböző közösségi oldalakon.

http://www.hazipatika.com/psziche/p...ma_gyilkolni_gondoskodasbol/20150420144411#sl
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag
Az őz és a nyúl igaz története - Tanja Askani naplójából ...

Hallottál már a nyuszi és az őz barátságának történetéről? Tanja Askani képsorozata azt illusztrálja, hogy a valóság és a mese világa gyakran igen közel áll egymáshoz. A különböző állatfajok közötti barátság egyáltalán nem lehetetlen.
Sokszor hallani arról, hogy a vadászok szemtanúi lesznek egy ilyen, fajok közötti barátságnak. A magaslesről nyomon követhető történet szereplői leggyakrabban őzek és vadnyulak, amelyek - a természet kiszámíthatatlan - vonzódnak egymáshoz. Gyakran együtt legelésznek, és ilyenkor mindkét állat nyitva tartja a szemét: így együtt előbb észreveszik a rájuk leselkedő veszélyeket. 2005. májusában egy űzött suta (fiatal, nőstény őz) egy autó elé keveredett, súlyosan megsérült, s nem sokkal később elpusztult. A baleset után néhány órával az arra sétálók egy tétován kószáló gidára lettek figyelmesek, akit rögvest befogadtak, cumisüveggel felneveltek. A gida a Finchen nevet kapta, és boldogan éldegélt egy apró falucska szélén lévő kertben. Finchen felcseperedett, pompás őz vált belőle, azonban - fajtabéli társaság híján - magányos volt.

Egy nap aztán felbukkant egy nyuszi a közelben, meglátta az őzet, és egész nap Finchen kerítése mellett maradt. Eleinte a környékbeliek csak sötétedéskor és éjszaka figyelhették meg együtt a két állatot, amikor is együtt legelésztek a kertben, óvatosan néhány méter távolságot tartva egymástól. Néhány napon belül a távolság egyre csökkent, majd teljesen összeszoktak. Egy hét sem telt bele, amikor Fichten és új barátja a környékbeli megfigyelők szerint teljesen elválaszthatatlanul összebarátkoztak.

Az őz a kérődző állatok közé tartozik; ha más nem, hát viselkedését ez is megkülönböztetné a nyúlétól. Az őzhöz képest apró nyulacska azonban szinte mindenben alkalmazkodik a Finchenhez. Kérődzőként az őz a mezőkön igen rövid idő alatt nagy mennyiséget képes legelni, majd nyugalmasabb helyre vonulva újra megrágja, megemészti táplálékát. Ezekben a nyugalmas időszakokban a nyuszi odakucorodik Finchen mellé és türelmesen várakozik. Amikor a nyuszi épp nincs a közelben, Finchen nyugtalanná válik, körbe-körbe sétálva a kertben keresi barátját.

Elérkezett a tél, és az őzgida szép lassan sutává cseperedett. De még a téli hóviharok sem tarthatják távol barátjától, a nyúltól. Utóbbi, ahelyett, hogy valami meleg helyre húzódott volna vissza, inkább az őz oldalához bújva vészeli át a fagyos éjjeleket. Természetesen élelem után is együtt kutatnak. Fichten hosszú, izmos lábaival könnyen kiássa a hó alól is a füvet, s ezzel apró barátját is friss zöldhöz juttatja.

Végre vége van a télnek, a tavasz illata lengi be a falucskát és a barátoknak otthont adó kertet. A furcsa pár együtt élvezi a nap első melegítő sugarait. Napközben megfigyelhetjük, hogy a nyulacska hogyan gyűjtögeti a száraz fűszálakat a fészke kibéleléséhez. És vajon milyen helyet választ az építkezés helyszínéül? Hát persze, Fichten kedvenc helyét a kertben, egy nagy lucfenyő alatt. Naphosszat szorgoskodik, csak percekre áll meg pihenni. Végül már csak egy dolog maradt hátra: ki kell próbálni az elkészült puha ágyat. Elérkezett a nyár, Finchen felnőtt őzzé cseperedett. Ez az a kor, amikor a természetben elszakadna szülőanyjától, s saját lábára állna. Gazdái is érzékelik az idő múlását, és úgy döntenek, hogy Finchent visszaengedik a természetbe. Először azonban hozzá kell szoktatni a vadonbeli élethez, így az őz egy "visszavadító intézetbe" kerül. A szabadságot jelentő utolsó utazás előtt Finchen bódító anyagokat kap, hogy könnyebben viselje a transzportot. A bódulat közben - annak ellenére, hogy idegen emberekkel van tele az udvar - a vadnyuszi újra a kertbe merészkedik, hogy elbúcsúzhasson barátjától. Az utolsó együtt töltött pillanatok mindkét állatot igencsak meghatják. Fejlemények (kiegészítés):
Finchen megérkezik az intézetbe, ahol felkészítik az ezzel foglalkozó szakemberek arra, hogy önálló életet kezdhessen a vadonban. Ez az egyetlen esély arra, hogy az őz teljes értékű életet élhessen. A vadnyúl a kertben maradt. Bár felmerült az ötlet, hogy Finchennel együtt őt is "visszavadítsuk", mégis úgy döntöttük, hogy jobb számára, ha nem költözik. Az új környezet valószínűleg egyenlő lenne számára egy halálos ítélettel: az új ragadozó állatok, rókák vagy kutyák hamarosan rátalálnának. Finchen visszavezetése a természetbe sikerrel járt: elvegyült a vadonban, ahol valószínűleg új barátságokat kötött. A kertben maradt nyuszi pedig csatlakozott a környékbeli vadnyulak társaságához, amelyben boldogan éldegélt. Sosem találkoztak többet.

További információ és forrás: www.tanja-askani.de

11128346_557810207694003_8694235786024201947_n.jpg

11146551_557810147694009_6643660206746428440_n.jpg
11164771_557810184360672_19968416866897116_n.jpg
 

Kicsi Fecske

Állandó Tag
Állandó Tag

Egy 11 éves kisfiú mentette ki az öt éves öccsét péntek hajnalban a Beszterce megyei Runk településen keletkezett lakástűzből.

A szülők magukra hagyták a gyermekeiket, miután lefektették őket, elmentek segíteni a faluban lakó ismerősükhöz egy hét végén tartandó lakodalom előkészületeiben. A tűz nem sokkal éjfél után ütött ki, és a lángok percek alatt teljesen elborították a fából épült házat

Az ablakon át menekültek.
A 11 éves kisfiú az égő szoba ablakán tolta ki a testvérét, és menekült ki maga is, mielőtt még a tűzoltók a helyszínre érkeztek volna.

Mindkét gyermek súlyos égési sebeket szenvedett, az életmentő nagyobb fiú sérülései súlyosabbak. Őt mentőhelikopterrel az égési sebekre szakosodott bukaresti kórházba szállították. Az ötéves kisfiút a besztercei sürgősségi kórházban ápolják.

A tűzoltók feltételezése szerint a tüzet a villanyhálózat meghibásodása okozta.
safe_image.php
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Tárgy : hosszabb áramszünet idejére




>NEM ÁRT HA TUDJUK... Kitekintő — Áram nélkül nem tudunk élni? — T. Pandur Judit írása. A kitekintő c. sorozatban eddig külföldi írásokat válogattunk, holott az interneten böngészve jobbnál jobb, magyar szerzőktől származó írásara is bukkanhatunk. Az alábbi kis esszé T. Pandur Judit munkája, mely a Napvilág íróklub honlapján jelent meg két részletben 2011. december 01, és 03. napján. (http://iroklub.napvilag.net/iras/39521; http://iroklub.napvilag.net/iras/39551) Itt most egységes szerkezetbe foglalva, változatlan formában tesszük közzé.
>T. Pandur Judit: Áram nélkül nem tudunk élni?
>Az elektronikus postaládámba mindennapra jut egy, néha több e-mail, amelyik a közelgő világvégét, vagy a Föld pólusváltását, esetleg egy óriási napvihart jósol az egészen közeli jövőre.
> A világvégével - olyan értelemben, hogy a földbolygó, vagy a teljes emberiség elpusztul - nem tudok mit kezdeni. Csak szerényen megemlítem, hogy azóta a néhány évtized óta, amióta én élek, már legalább nyolc teljesen biztosra mondott világvégét éltünk túl.
> A Föld mágneses pólusváltása a geológiai bizonyítékok szerint bolygónkon utoljára 780 ezer évvel ezelőtt történt. Ennek a folyamatnak az időtartamáról, és arról, hogyan valósul meg, rengeteg elmélet van forgalomban, de biztosat nem tudhat senki.
> A nagy napviharok következményéről már többet tudunk. A legelső feljegyzett nagy napvihar, illetve napkitörés következménye 1859. augusztus 28.-án ért minket. A nyomában keletkező elektromágneses vihar, az éppen csak kiépülőfélben lévő távíróhálózat nagy részét tönkretette. A távközlés csodáját épp csak megismerő társadalom csaknem teljes egészében elveszítette egy időre a kommunikáció lehetőségét. Hirtelen elnémultak Európa és az USA távíróvonalai, és a távíróvezetékeken keletkező kisülések kiterjedt erőtüzeket okoztak. Úgynevezett északi fények, aurora boreálisok - melyek általában csak a poláris sapkáknál fordulnak elő - jelentek meg Hawaii, Róma, és más városok felett, ahol addig sohasem láttak ilyet. Akkoriban a villamos energiahálózat összeomlására nem kellett számítani, mert világításra még mécseseket, gyertyákat, petróleumlámpákat használtak.
>A napviharok az élőlényekre veszélytelenek, de a bennünket körülvevő rengeteg elektromos eszközt tönkreteszik. A NASA 2009-es jelentése szerint egy hosszantartó, és erős napkitörés-sorozat túlterhelheti és tönkreteheti az elektromos hálózatokat, hatalmas anyagi kárt okozva, és a teljes helyreállítás akár több évig is eltarthat.
>A műholdakat, a légi közlekedést, és a villamos távvezetékeket működtető társaságok arra számítanak, hogy a Nap okozta elektromos zavarok bekövetkezése előtt néhány órájuk lesz felkészülni a várható problémákra. Figyelmeztetéseket adhat ki a NASA, a Napot figyelő SOHO űrobszervatórium, és más megfigyelő állomások, az INTERMAGNET nevű nemzetközi szervezet, aminek munkájában hazánk is részt vesz.
>Ha erős napkitörést követően nagy napvihar közeledik, az irányítók alvó üzemmódba helyezhetik a műholdakat. A repülőgépek elkerülik a kitörés által érintett területeket, ahol a sugárzás legmélyebbre hatol az atmoszférába. Az elektromos hálózatokat, pedig a nagy kisülések és tüzek bekövetkezte előtt, majd idejében kikapcsolják, mert az ionoszférában fellépő sugárzásokat, antennákhoz hasonlóan "átveszik" a földfelszíni elektromos kábelek, és áram generálódik bennük. A fő veszély a nagyfeszültségű átalakító transzformátoroknál jelentkezik. Az ionoszférikus áramok intenzitása és iránya a geomágneses viharok idején erősen váltakozik, ami változó áramokat kelt a távvezetékben. A kívülről jövő nagy feszültség tönkreteszi az erőművekben az áramfejlesztő generátorokat, a hálózati transzformátorokat, és a fogyasztóknál az elektromos készülékeket. A túlterheléstől zárlatosak lesznek, megrongálódnak, ami komoly anyagi kárral jár, és ugyanakkor egyes területek kiesnek a szolgáltatásból.
>Így felmerül a lehetősége annak, hogy rövidebb ideig - néhány napig, néhány hétig, vagy néhány hónapig - nem lesz elektromos áram. Amennyiben az előrejelzés nem következik be idejében, csak késve, akkor a helyreállítás több évig is eltarthat, még azokon a területeken is, amiket az elektromos kisülések nyomán támadt tüzek nem pusztítanak el. A felvetés, a gond egyáltalán nem elméleti, egy 1989-es napkitörés például Kanadában az egész Quebec tartomány áramellátását tönkretette, és hat millió ember maradt áram nélkül kilenc órán keresztül.
>Az Egyesült Államok nagy területű elektromos hálózatában már több alkalommal is támadt probléma emiatt, a legsúlyosabb formában 1859-ben, 1921-ben, 1989-ben és 2003-ban jelentkezett.
>Nagyobb mértékben, a közeljövőben ránk is ugyanez várhat. Igen elterjedt az a vélemény, hogy 2012, vagy 2013 egy hatalmas napkitörés éve lesz.
>Ha szemlét tartunk a környezetünkben, és számba vesszük, hogy mi minden működik elektromossággal, kiderül, hogy mennyire a villamoshálózat rabjai vagyunk! Szinte elképzelhetetlen, hogy Budapestet csak 1893-ban villamosították, majd ezt követték a vidéki nagyvárosok, és a magyar falvak villamosítása csak 1963-ban fejeződött be!
>Így léteznek még közöttünk olyanok - például én is - akik már éltek áram nélküli világban. Akármilyen hihetetlen, így is lehet létezni, bár nem olyan kényelmes, és kellemes, mint a mi kis villamosított világunkban élni.
>A sci-finek álcázott rémfilmek szerint a jövőben, ha nincsen áram, akkor vége a civilizációnak, az emberek egymást gyilkolják a megmaradt anyagi javakért, élelemért, vízért, üzemanyagért. Szinte beleégetik az emberek tudatába, hogy az áram nélküli élet egyenlő a megsemmisüléssel. Lehet, hogy ezeknek a filmeknek az elkészítése jó üzlet, mert tódulnak a nézők, hogy a kényelmes székekben ülve jót borzongjanak a vérgőzös eseményeken, azonban ezeknek a filmeknek az üzenetét azért ne tegyük a magunkévá!
>Az "állam szerető atyai gondoskodása" elfelejtendő álomból is legjobb, ha mi hamarabb felébredünk, mert ez még a hibátlan áramszolgáltatás esetén sem működik. Ahhoz, hogy ne süllyedjünk vissza a kőkorszakba, egy primitív világba, ahol a túlélés csak a fizikai erő kérdése, bátran szembe kell néznie mindenkinek ezzel a lehetőséggel. Tennie kell érte, hogy az együttműködés ma szokatlan, de lehetséges módját megtalálja. Itt nem csak arra gondolok, hogy a GPS helyett ismerje a térképet, tudja használni az iránytűt, és ne omoljon össze lelkileg, ha nem működik az okostelefonja.
>Követeljük meg a lakosaiért felelős önkormányzatoktól, az egyes vállalkozásoktól - különös tekintettel az energiaszolgáltatókra, egyéb közszolgáltató vállatokra, és az atomerőművekre - a magán szektortól, és saját magunktól, hogy a napviharok fogadására mindannyian felkészüljünk. Legyen meg az akciótervünk ennek az időszaknak a kezelésére, ne törjön ki az általános fejetlenség. Különösen fontos az állami és a magáncégek együttműködése mind a vészhelyzeti tervezésben, mind a szükséges beavatkozások idején.
>Áramellátás hiányában számos, a mindennapi élethez szükséges szolgáltatás a jelenlegi formában nem lesz elérhető.
>Ma, amikor állandó információ áradatban élünk, nehéz elképzelni, hogy nincsen televízió, rádió, nem jelennek meg az újságok, mert nem működnek áram nélkül a nyomdagépek, a számítógépek - amiken a cikkeket írják és továbbítják -. Így aztán nem tudjuk, hogy mi történik a világban, mikorra várható az áramszünet vége.
>Hosszabb áramszünet esetén esetleg előveszik majd a múzeumokból a régi nyomdagépeket, és újság helyett plakátokon, falragaszokon tájékoztatják a lakosságot a szükséges dolgokról. Amikor az 1980-as években a Fővárosi Tanács nyomdájánál dolgoztam, az egyik üzemben még el voltak raktározva a régi, mechanikus nyomdagépek ilyen célokra /például háborús áramszünet esetére, tájékoztató plakátokat és élelmiszerjegyeket nyomtatni/. Ma már a vállalat nincsen meg. Nem tudom, hogy mi lett az ilyen célra tartogatott régi nyomdagépekkel, de a katasztrófavédelem remélhetőleg tudja, hogyan kell áram nélkül tájékoztatni, vagy ha eddig nem tette, akkor sürgősen elkezd felkészülni rá. Mi majd ebben a helyzetben csak annyit tehetünk, hogy időnként elsétálunk a központi helyekre, az önkormányzatokhoz, ahová várhatóan kikerülnek a hirdetmények. Legyen otthon olyan rádiókészülékünk, amelyik elektromos áram nélkül is működik, elemmel, vagy kézi feltöltéssel, hogy képesek legyünk fogni, ha saját áramellátással rendelkező rádióadón kapunk tájékoztatást a jelenlegi, és a várható helyzetről.
>Szeretteinkkel, és munkatársainkkal is az elektromosság segítségével tartjuk a kapcsolatot. A mobiltelefon hálózat a villamos energia szolgáltatás megszűnése után - ha nem rongálódik meg a torony a természeti csapás, vagy annak következményei miatt - a tornyokhoz telepített akkumulátorok lemerüléséig működik, ami néhány óra. A vezetékes telefonhálózat telefonközpontjai áramszünet esetén is működnek /ha épségben vannak/, az oda telepített aggregátorok beindításával, egészen addig, amíg ezek működtetéséhez van még üzemanyag, és a hálózatfenntartás műszaki személyzete meg tudja közelíteni ezeket, valamint van üzemanyag a speciális szerviz autóikhoz, és ember, aki a fenntartási szolgáltatást el tudja látni. Ezek azonban nem biztosítják még a mi kicsi országunkban sem a teljes lefedettséget, elsősorban a nagyvárosokban, és a környékükön maradhat fenn áramszolgáltatás hiányában is a vezetékes telefonhálózat. Természetesen, ha a vezetékes telefonunk olyan típus, hogy a használatához is áramra van szükség, akkor néma lesz.
>Nincsen villanyvilágítás. Mi van helyette? Ha beszereztük, akkor van a táskánkban egy kicsike elemlámpa, otthon pedig, legalább egy nagyobb /ennek már létezik elem nélküli változata is, amit néha meg kell rázni, és világít egy darabig, vagy- kézzel feltölthető - tekerős, és gyúrós változata, ami egy percnyi tekerés, vagy nyomkodás után öt percig világít/ gyertya, petróleumlámpa. Ne felejtsük el, hogy a két utóbbi, de főleg a gyertya használata állandó felügyeletet igényel, roppant tűzveszélyessége miatt! Mivel ezek kicsi fényt adnak, a legpraktikusabb, ha sötétedéskor lefekszünk aludni, és virradatkor felkelünk. Ma ezt egy kicsit másképpen csináljuk, a napot a villanyfénnyel meghosszabbítjuk, de ha nincsen áram, nincsen hosszabbítás.
>Áramszünet esetén számítani kell az árammal működő tömegközlekedést biztosító eszközök leállására /villamos, troli, metró, villamos vonat/ hosszabb áramszünet esetén, az üzemanyaghiány miatt leálló tömegközlekedésre, és saját autónk megtankolása is nehézkes lesz, mivel a benzinkutaknak meg kell találniuk a szükséghelyzetre a megoldást. Ameddig van üzemanyag készlet az országban, addig töltőállomásokon az elektromosság használatának kiküszöbölésével megoldott tankolások után, még működő képesek lesznek a járművek. Mivel nem vagyok műszaki szakember, azt nem tudom, hogy kézi szivattyúval hozzák-e fel a földfelszínre a tartályokból az üzemanyagot, mint hajdanán az autózás kezdetén? Akkor a megméréséhez egy nagyobb üvegedénybe szivattyúzták, ahonnan gumicsövön töltötték be az autókba a benzint. Vagy bele sem töltik a tároló tartályokba, hanem üvegekben árulják majd az üzemanyagot a boltokban, mint most Thaiföldön, vagy Balin. Mindenesetre takarékoskodjunk az autónk tankjában éppen benne lévő benzinnel, és használjuk azt fel ésszerűen, mert áram hiányában az olajfinomítók sem működnek! Az üzemanyag forgalmazással foglalkozó cégeknek pedig, legyen kötelességük felkészülni erre az esetre!
>Jelenleg áramszünet esetén ki sem nyitnak a boltok, mert nem működnek a pénztárgépek. Ha azonban az áramszünet hosszabbra nyúlik, a józanész szavát követve a romlandó árukat mielőbb értékesíteni kell. Az elektromos pénztárgépek ideje előtt, egyszerű számolócédulára írta össze a boltos a kasszánál a megvásárolt dolgok árát, összeadta, a vevő kifizette, a számolócédulát pedig, blokként megkapta. Remekül működött a dolog. A boltok nyitva tartásának megoldása elsőrendű feladat, mert az élelmiszerekből kifogyó emberek tömegei, ha másképpen nem, akkor a boltok kirablásával szerzik meg - legalább ideiglenesen - a betevő falatjukat, és az életben maradáshoz szükségesnek vélt dolgokat. Ettől elszabadul az erőszak, ha a boltokat ki lehet rabolni, akkor már egymást is. Ennek megakadályozása fontosabb, mint a különböző adók, és árukészlet fogyások elektronikus nyilvántartása a pénztárgépeken keresztül. Az áramszolgáltatás hiányában másfajta elektromosság használata kell, hogy előtérbe kerüljön, a kicsit elkényelmesedett emberi agy elektromossága, amelyik megtalálja a pénztárgépek nélkül is a megfelelő megoldásokat az egyes problémákra.
>A bankok pénzkiadó automatái, a bakfiókok számítógépei sem működnek áram hiányában, ami néhány óráig, vagy néhány napig elviselhető, de hetekig, hónapokig nem. Akárcsak a boltokban, itt is vissza kell térni átmenetileg a kézi, papíralapú nyilvántartási módokhoz, amelyek még nemrégen a mindennapos gyakorlatot jelentették. Kiinduló pont lehet az utolsó banki kivonat, amit az ügyfél kapott a banktól, aztán, ha újra működik az áramszolgáltatás, és a számítógépek, az esetleges eltéréseket lehet korrigálni.
>Egy erősen urbanizált környezetben az áram hiánya szinte lehetetlenné teszi hosszabb távon az életet, mert áram hiányában valószínűleg nem működnek a víztisztító, vízellátó, és szennyvízkezelő rendszerek sem. Üzemanyag hiány esetén pedig, akadozik az áruszállítás, sőt a szemétszállítás is. Így a legpraktikusabbnak tűnik, ha hosszabb áramszünet esetére felmérjük a vidéki tartózkodás lehetőségét. Természetesen nem egy szál ruhában beállítva a vidéki rokonokhoz, ismerősökhöz, akik maguk is nehezen viselik ezt az időszakot, hanem magunkkal kell vinni a jó előre beszerzett vésztartalékainkat. Élelmiszereket, konzerveket, vizet, takarókat, ruhaneműt, zseblámpákat, elemeket, gyertyákat, és az értékeinket, pénzünket.
>Egy családi házban, vagy nyaralóban könnyebb megoldani az alternatív fűtési - melegítési -főzési lehetőséget, mint egy sok emeletes házban. Legyen az egy régi bérház, vagy egy panelház, esetleg egy lakóparki társasház, ahol valószínűleg még egy kémény sincsen a lakásban. A vízszolgáltatás esetleges leálltával sem kell szomjan halni, mert sok helyen még megvan a fúrt kút, vagy forrásvize, élővize van a településnek, és nagyobb lehetőség van az esővíz összegyűjtésére is. A víz forralásával, fertőtlenítésével ihatóvá lehet tenni ezeket.
>Az élelem és tüzelőanyag beszerzésére is jobb lehetőség van vidéken, ami eleve ezeknek a forrása.
>A beszerzéshez azonban pénz kell, vagy a munkánkat kell felajánlani a gazdának, erdőbirtokosnak, mert úgy sem tudjuk áram hiányában a szokásos tevékenységünket végezni, de az ő gépeinek nagy része sem működik áram nélkül, így szüksége lesz a segítő kezekre.
>Sokan közülünk csak hónapról-hónapra egyik fizetéstől a másikig élnek. Áram nélkül nem működő munkahelyeink átmeneti leállásával veszélybe kerül a megélhetésünk. Ugyanakkor leállhat az eddig folyamatosan bennünket elárasztó import cuccok özöne is. Felértékelődik bármilyen tudás, amivel a mindennapi életben áthidalható az áramszünet időszaka. Keresik majd újra a kútásókat, akik még kézzel tudnak kutat készíteni. Keresik az ezermestereket, akik meg tudják javítani a régen félredobott mechanikus szerkezeteket, vagy egyáltalán még tudják, hogy hogyan működnek. Nem lehet elérni a tömegközlekedéssel is órákra lévő munkahelyeinket - amik közül sok, áram hiányában nem tud működni - így a legpraktikusabb, ha a közelben lévő, működő helyeken /boltok, bankok, gazdaságok, erdőkitermelések, rendőrség, tűzoltóság, helyreállítási munkák, stb./ ajánljuk fel a munkánkat. Nem baj, ha nem vagyunk abban a témában szakképzettek, a feladatokra való alkalmasság eldöntését bízzuk azokra, akiknek meg kell oldaniuk egy átmeneti helyzetet emberi, fizikai erőforrások hasznosításával.
>Már most, minél hamarabb tegyük fel a munkahelyünkön a tulajdonosnak, a vezetőknek, azt a nyilvánvalóan válaszra váró kérdést, hogy egy hosszabb áramszünet esetén hogyan fog működni a vállalkozása /pld. generátorok, és a működésükhöz szükséges üzemanyag beszerzésével/. A kapott válaszból le tudjuk vonni a megfelelő következtetéseket, erre az esetre.
>Nemcsak a katasztrófavédelemnek, a tűzoltóságnak, a rendőrségnek, az önkormányzatoknak, és a cégeknek kell felkészülniük egy nagy napvihar következményeire, hanem nekünk magunknak is. Azt, hogy pontosan hogyan, mindenkinek saját magának kell eldöntenie. Azonban van néhány dolog, amit mindenkinek szükséges lenne meggondolni, és a lehetőségeinkhez képest megtenni a szükséges lépéseket. Legyen otthon néhány napra, esetleg néhány hétre való élelem. Elsősorban száraz tészta, konzervek, burgonya, köles, rizs, dió, alma, méz, különböző magvak, és más olyan élelmiszerek, amik hűtés hiányában is fogyaszthatóak.
>Áramszünet eseten talán az első és legkellemetlenebb dolog, hogy nem hűt a hűtőszekrény, a fagyasztó láda. Ha csak néhány óráról van szó, akkor általában nincsen baj, mert általában 12 - 17 óra tárolási időt biztosítanak a modern hűtőgépek áramszünet esetén is. Ez persze csak akkor igaz, ha minél kevesebbszer, és minél kevesebb ideig nyitogatjuk az ajtaját. A fagyasztó szekrény, ha tele van, akkor két napig is fagyott állapotban tartja a tartalmát, ha csak félig van, akkor legfeljebb egy napig. A legjobb, ha megnézzük a saját hűtőgépünk technikai paramétereit, hogy tisztában legyünk vele. Segíthet, ha a jégakkukat a mélyhűtőben tároljuk, és áramszünet esetén a jégkockákkal együtt betesszük a hűtőbe. A fagyasztó szekrényből is áttehetünk egy-két dolgot, amit majd ki akarunk olvasztani.
>Amennyiben ennél hosszabb időről van szó, akkor fel kell készülni az étel másfajta hűtésére, vagy elkészítésére.
>Ha tél van, akkor nincsen ezzel túl sok gond, egy ablakpárkány, vagy egy szabadban álló polc, vagy szekrényke hűtőszekrényként hasznosítható. Nem szabad azonban megfeledkezni az ablakpárkányon a biztonságos rögzítésről, és a kültéren tárolt étel csábításáról más élőlények /macskák, madarak, patkányok, stb./ számára. Biztonságos csomagolással, tároló eszközökkel kell ellátni a hűtésre kitett ételeket.
>Ha azonban a kinti hőmérséklet a hűtőszekrény hőfokát /ami általában +5 -7 Celsius-fok, a fagyasztóban pedig -18 fok/ meghaladja, akkor más megoldás után kell néznünk.
>Ha 12 vagy 24 Voltos egyenáramú feszültség a rendelkezésünkre áll /akku/, akkor egy feszültségátalakító /inverter/ segítségével egy ideig tudunk 230 V-os feszültséget biztosítani a hűtőgép számára, pld. a gépkocsink akkumulátoráról, amíg az akku is ki nem fogy.
>Ha nincsen sem akkunk, sem inverterünk, akkor legjobb megoldás a fagyasztóban levő étel hasznosítására, ha kis adagokban elosztjuk a szomszédaink között, amíg meg nem romlik. Próbáljuk "csere ügyletet" kötni velük, pld. egy fagyasztóban tárolt csirkét jobban elálló élelmiszerre /krumpli, köles, alma, tészta, méz, dió, stb./ cserélni.
>Ha vidéken élünk, a hűtőszekrényben tárolt étel egy részét átcsoportosíthatjuk máshová. Néhány napig a tej, tejföl, vaj, hús, gyümölcs nem romlik meg, ha leengedjük a kútba. Természetesen nem bele a kút vízébe, hanem a vödörbe téve, a víz fölé engedjük. Ha a vödörnek kicsi a térfogata a hűteni kívánt dologhoz, akkor megfelelően becsomagolva kötélen, vastag spárgán is le lehet engedni a kútba. Gyerekkoromban, ha friss húst engedtek le hűteni a kútba, akkor az élősködők távol tartására csalánnal takarták le. Ha nincsen kút az udvarunkon, akkor nézzünk körül a szomszédságban, és kérjük meg azt, akinek van kútja, hogy mi is hűthessünk benne élelmet.
>Gyümölcsnek, zöldségnek, italoknak jó helye van egy hűvös pincében, vagy veremben. Ha a vízóra aknája a kertünk északi oldalán van, azt is használhatjuk hűtésre, ha a fedlapot a felmelegedés ellen vastagon betakarjuk szalmával, falevéllel, náddal, vagy tőzeggel.
>Bárhová szeretnénk átcsoportosítani az ételeket a hűtőből, előbb győződjünk meg hőmérővel a hely hőmérsékletéről, és ezt kísérjük is fegyelemmel addig, amíg ott ételt tárolunk, a bakteriális fertőzések elkerülésére.
>Amennyire lehet, igyekezzünk a rendelkezésre álló húst tartósítani. Zsírban lesütve, hűvös helyen tartva a hús sokáig eláll, ha a zsír teljesen beborítja a húst, vagyis légmentesen lezárja. Ahol tartjuk a lesütött húst, annak a helyiségnek legalább olyan hűvösnek kell lennie, hogy a zsír ne olvadjon meg. Használatkor nem kell kimelegíteni az egészet, csak fakanállal leszedni egy tányérra a zsírt annyi húsról, amennyit meg akarunk enni, és a hús kivétele után a zsírt szépen vissza kell kenni a maradékra, a légmentes lezárás miatt.
>A zsírban lerakott húshoz hasonlóan lehet paprikást, meg pörköltet is tartósítani. A megpuhult, de nem szétfőtt húst, szafttal együtt dunsztos üvegbe kell tenni, lezárni, és legalább egy órát gőzölni, mint a befőttet. Ezt ha kinyitjuk nem lehet visszazárva tovább tárolni, hiszen már nincsen légmentesen lezárva. El kell fogyasztani.
>Amennyiben a mélyhűtő egy disznóvágás miatt, vagy egy jól sikerült vadász kirándulás nyomán dugig van hússal, a hús megmentésének legcélszerűbb módja a sózás, pácolás, majd a füstölés. Amennyiben ezekhez nem értünk, de rendszeresen nagy mennyiségű hús van a fagyasztónkban, akkor idejében sajátítsuk el a tudnivalókat, mert áramszünet esetén nem tudunk az Interneten lévő információkhoz hozzáférni, és az esetleges hozzávalókat gyorsan beszerezni.
>A hűtőben lévő kolbász remekül eláll, ha egy kistányérba konyhasót teszünk, annyi vizet öntünk rá, hogy pép keletkezzen a sóból, és ezzel a só péppel bekenjük a kolbászt. Felakasztjuk egy szellős helyre, a só hamarosan egy finom jegeces réteggé válik, ami megóvja a penészedéstől.
>Ha egy megkezdett füstölt sonkát is rejt a hűtő, a sonka nem fog megpenészesedni, vagy kiszáradni, ha száraz szénát ujjnyi vastagságúra vagdalva egy új papírzacskóba tesszünk, és közé tesszük a sonkát, úgy, hogy a széna mindenütt betakarja. A zacskót bekötve egy száraz, szellős helyre tesszük, így a sonka nagyon hosszú ideig eláll, és megőrzi finom ízét.
>Ha sok citrom van éppen a hűtőnkben, egy nagy befőttes üvegbe belerakva, és hideg vízzel leöntve friss marad, ha mindennap cseréljük rajta a vizet, hogy hideg legyen.
>Mit tegyünk ha éppen érik a gyümölcs, és nem tudjuk lefagyasztani, mert nincsen áram? A komlónak mind a virága, mind a gyümölcse tartósító hatású. Ha egy komlóval teli edénybe tesszük a friss gyümölcsöt, akkor sokáig eláll.
>A kényes gyümölcsöket /pld. eper/ is lehetett tartósítani a fagyasztó ládák feltalálása előtt. Tiszta fehér homok kellett hozzá, amit addig mostak, amíg a leülepedett homok fölött a vízréteg teljesen tiszta volt. Aztán a homokot megszárították a napon, és összekeverték konyakkal. Beleszórták egy fából, vagy agyagból készült nagy edénybe, és az érett, egészséges gyümölcsöket úgy tették bele egyenként, hogy egymással ne érintkezzenek, homok vegye körül mindegyiket. Természetesen az agyagedény nem állhatott nedves helyen, és egyik sem állhatott meleg helyen.
>A karácsonyi cseresznye is remek volt gyerekkoromban. Amikor érett a cseresznye, a legszebb, teljesen épp cseresznyéket a nagymamám szárastól óvatosan leszedte, és beletette egy nagy dunsztos üvegbe. Légmentesen lezárta, majd jó mélyen elásta a kertben a földbe. Amikor hónapok múlva kiásta, még mindig friss volt a cseresznye benne. Ha karácsonykor olyan fagyott volt a föld, hogy nem lehetett kiásni, akkor bizony farsangi cseresznye lett belőle.
>Kisebb víztartalmú gyümölcsöknél, /pld. alma, körte/ a tartósítás egyetlen kelléke a selyempapír. A szép, érett, száraz gyümölcsöket egyenként selyempapírba kell szorosan begöngyölni, és kamrában, hűvös helyen tárolni. A gyümölcsök színe élénk marad, és nem keletkeznek rajtuk foltok.
>Az eltarthatóságon kívül gondot jelent a főzési lehetőség is, villanytűzhely esetén, vagy ha a gázszolgáltatás is leáll. Az áramszünet kihatással van a melegvízre és a fűtésre is, még akkor is ha gázzal fűtünk, vagy szilárd tüzelőanyagú kazánnal, mert a központi fűtésnél áram hiányában a keringető szivattyú nem működik, és a gáz üzemű bojler sem gyújt be elektromos szikra nélkül. Ezért praktikus "látványelemként", alternatív megoldásként, egy fűtésre és szükség esetén, vízmelegítésre, főzésre alkalmas vegyes tüzelésű vaskályhát időben beszerezni.
>Nemcsak a hűtőgép, de a többi háztartási gép sem működik áram nélkül. Egy kis kitekintés a régi időre, amikor még nem is voltak ilyen gépek, talán segít az elektromos világban felnövekedett nemzedéknek.
>Ha rövidebb időről, mondjuk pár napról van szó, akkor a takarítást porszívó hiányában mellőzhetjük, de ha esetleg hosszabb időről, néhány hétről, vagy hónapról van szó, akkor nézzük hogyan takarítottak annak idején, a porszívó nélküli világban? Fordított sorrendben. Ma előbb letörölgetjük a port, aztán felporszívózunk. Annak idején előbb vették a partvist, és összesöpörték vele a szemetet, port. Ez azonban némi szálló porral járt, így praktikusabb a portörlést a söprés után elvégezni. A kisebb szőnyegeket a szabadban kirázták alaposan, a nagyobbakat pedig, a következő módon takarították ki: egy lavórban vizet tettek a szőnyeg mellé, egy kis seprőnek /vagy egy erős szálú kefének/ a végét a vízbe bemártották, aztán a lavór felett megrázták a seprőt, így eltávolítva a víz nagyját. Az enyhén vizes kis seprővel elkezdték a nagy szőnyeg egyik oldalán egy csíkot - szál ellenében - végig seperni /mintha füvet nyírnánk/ az enyhén nedves seprőcske a szőnyegen levő port, és szöszöket összetapasztotta "porcicává", ami összegyűlt egy pici kupacba a csík mellett, amin éppen a söprögetést végezték. A kis seprőt elég gyakran be kellett mártani a vízbe, és lerázogatni, hogy működjön a por összetapasztása. Amikor egy csíkkal végeztek, belefogtak ugyanígy a mellette levőbe, tovább söpörve az előző csíkról lesöpört porcicákat, akik tovább híztak a következő sor porával. Körülbelül a negyedik csík végén aztán az összes összetapadt port már lesöpörték a szőnyegről a parkettra. Lehetett a szőnyeg szélét felhajtva a partvissal összeseperni a parkettát, aztán letörölni a port a bútorokról, majd egy nedves ronggyal áttörölni a parkettet. Hosszabb ideig tartott, és fáradtságosabb volt, mint a porszívózás, de a szőnyeg bolyhos lett a sepréstől, és tiszta.
>A köves helyiségek takarítása sepréssel és felmosással történt.
>Áramszünet esetén a mosógép sem működik, így ha szükségesség válik a ruhák mosása, csak kézzel tudunk mosni, mint régen. Ehhez nagyon praktikus, ha van otthon legalább egy lavórunk, amit megtölthetünk kézmeleg vízzel, beleszórunk némi mosóport, vagy folyékony mosószert /lehetőleg kézi mosáshoz valót, ha ilyen nincsen, akkor a sampon is megteszi/ és beáztatjuk a vízbe a mosnivalót legalább néhány órára. Amikor nekifogunk a mosásnak, átgyúrjuk a ruhákat a vízben, aztán leöntünk róla annyi vizet, hogy meleg vízzel utántöltve újra kézmeleg vízben mossunk. Aztán gyúrjuk, nyomkodjuk együtt az egész cuccot, majd darabonként átdörzsöljük őket, a jobban koszos helyeken többször. Aztán beletesszük egy másik lavórba/mosdóba, amiben szintén kézmeleg, tiszta víz van, egy kanál ecetet is tehetünk bele. Ez lesz az öblítővíz. Mikor mosás után minden ruhadarab átkerül az öblítővízbe, ott is együtt gyúrjuk, nyomkodjuk őket, majd egyenként kicsavarjuk. Ezzel eltávolítva a víz nagy részét, kiteríthetjük száradni. Ha nincsen áram, nincsen vasalás sem, így igyekezzük alaposan kirázva, formára igazítva kiteríteni, hogy száradás után minél kevésbé legyen gyűrött.
>A fentiekből adódik, hogy tartalék élelmiszereken kívül, tartalék vízzel, tartalék mosóporral, tartalék tisztítószerekkel, ecettel, sóval, tartalék gyógyszerekkel, a háztartás áram nélküli működtetéséhez szükséges eszközökkel /pld. kályha, a kályhába való tüzelő, hőmérő, jégakku, lavór, partvis, kisseprő, zseblámpa, tartalék elem, gyertya, dunsztos üveg, stb./ rendelkezzünk.
>A gépkocsink tankját se hagyjuk "kiszáradni", legalább egy fél tank benzin mindig legyen benne. A bakkártyánkon kívül rendelkezzünk valamennyi készpénzzel.
>Természetesen a lista nem teljes, hiszen különböző élethelyzetben lévő embereknek még más dolgok is nagyon fontosak lehetnek!
>Szerencsére nem rendelkezem látnoki képességekkel, mert ennek terhét elviselni sem tudnám, de bízom benne, hogy a cikkem mindenkit gondolkodásra késztet. Úgy az áramszolgáltató, mint az áramot használó cégek, az atomerőművek, a településükön élőkért felelősséggel tartozó önkormányzatok, és a magánemberek, mind megteszik a szükséges óvintézkedéseket, elkészítik a saját akciótervüket egy áram nélküli időszakra, és beszerzik azokat az eszközöket, és javakat, amik ennek áthidalásában a segítségükre lehetnek. A napvihar minél kisebb károkkal való túlélése ne szerencse kérdése legyen, hanem rátermetten találjuk meg az ehhez való alkalmazkodást!
http://felemelkedes.paranormal.hu/v...sid=1265eb049080e22058595c319c92399b&start=50
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
JÓ GYAKORLAT

"A buddhistáknak van egy jó kis gyakorlatuk: hétvégenként egy füzetbe felírják,
hogy a héten mi hozta ki őket a sodrukból.
Mitől féltek, miért haragudtak, min háborodtak fel - csak röviden,
emlékeztető szavakban.
Egy hónap múltán aztán végignézik a listát, és figyelik magukat,
mi az, ami még mindig bántja, felháborítja őket, és mi az,
aminek már nincs jelentősége számukra.
Azokat kihúzzák. Ilyenkor néha döbbenten látja az ember,
hogy milyen marhaságokon izgatta fel magát.
Olyasmiken, amiknek napok, hetek elmúltával már semmi jelentőségük sincs.
Ilyenformán idővel kirajzolódnak az érzelmileg valóban fontos dolgok.

ÉRDEMES MEGSZÍVLELNI !!!!

1. Dobd ki a haszontalan számokat.
Úgymint kor, súly, vérnyomás stb...
Hadd aggódjanak a doktorok ezek miatt.
Emiatt fizeted "őket".

2. Csak vidám barátokat tarts!
A rosszkedvűek lehúznak.

3. Tanulj folyamatosan.
Tanulj többet a számítógépről, autókról, kertészkedésről, és mindenről..
Soha ne hagyd az agyadat pihenni.
"A pihenő agy az ördög műhelye".
Az ördög neve "Alzheimer".

4. Élvezd az egyszerű dolgokat.

5. Nevess gyakran, hangosan és hosszan.
Nevess, amíg ki nem fulladsz.

6. Néhány könny esik néha.
Tűrj, gyászolj, és menj tovább.
Az egyetlen személy, aki egész életünkben velünk van az magunk.
ÉLJ, amíg élsz.

7. Vedd magad körül olyan dolgokkal, amiket szeretsz.
Legyen az család, háziállat, emléktárgy, zene, növények, hobbi, akármi.
A te otthonod a te menedéked.****

8. Ne tégy bűnös kirándulásokat.****

Menj sétálni az utcára, vagy a szomszéd megyébe, vagy idegen országba.
De ne oda, ahol BŰN van.

9. Mondd az embereknek minden lehetőséget kihasználva, hogy szereted őket.

10. ÉS MINDIG EMLÉKEZZ:
Az életet nem a lélegzetvételek számával mérjük, hanem azokkal a
pillanatokkal, amikor elakad a lélegzeted.
http://felemelkedes.paranormal.hu/v...sid=1265eb049080e22058595c319c92399b&start=50
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Babbal a túlsúly ellen
A szárazbab lehet apró, közepes, óriási. Kerekded, hosszúkás és vese alakú. Fehér, tarka, fekete. Jól tárolható, mégis egyetlen éjszakai áztatás életre kelti. A magyar konyha kedvelt hüvelyese egész évben kapható. Megéri fogyasztani, hiszen nagyon jótékony hatása van a szervezetedre és a fogyáshoz is hozzájárul.

20150.jpg

Babbal a túlsúly ellen
A bab hatásai

A bab tápértéke magas, 20-25% fehérjét (legumin) tartalmaz. Nitrogénben gazdag, foszfor- és kéntartalmának tulajdonítható nagy táplálóereje. A szárazbab fehérjetartalma tízszerese a burgonyáénak, háromszorosa a kenyérének, de magas ásványi anyag tartalma is. Zöldbabként a fehérje értéke kisebb, de még így is jelentős. A szárazbab remek B1, K-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, és nátrium forrás.
A bab színétől függ, hogy mennyi antioxidánst tartalmaz. A bab héja a színét és antioxidáns képességét a fenoltól és az anthocyanins nevű anyagtól kapja. Minél sötétebb a bab, annál több fenolt tartalmaz. A legmagasabb antioxidáns tartalma a vörösbabnak van – állítja a tanulmány.

nBmagoyozffuUyJd.jpg


A bab hatásai
További kísérletek során azt is sikerült bebizonyítani, hogy a bab csökkenti a koleszterinszintet, és a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is.
Bab fogyasztásával megőrizhetjük testsúlyunkat is, csökkenti a vércukorszintet, ezáltal segít megelőzni a cukorbetegséget is. Emellett tartalmaz összetett szénhidrátokat, fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, és nagyon alacsony a zsír- és nátriumtartalma.


zjtHtkdUprvtDoag.jpg


Miért kell beáztatni a száraz babot?
Áztatás során a babszemek nedvességtartalma kiegyenlítődik, főzéskor egyöntetűen puhulnak meg. A héj kevésbé repedezik. A gázképződésért felelős emészthetetlen oligoszacharidok lebomlanak.
A rövidebb főzés kevesebb energiát igényel; kíméletesebb a vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. Az áztatóvizet feltétlenül öntsük le.
A bab a szakácsok álma is, hiszen nagyon könnyen felveszi a fűszerek ízét.


upload_2015-5-1_16-20-44.png
Babbal a rák ellen
Egy 1991-ben kezdődött, több mint 90 ezer amerikai nő részvételével folyt kutatás eredményei is azt bizonyítják, hogy a hüvelyesek fontos szerepet játszanak a prevencióban: azoknál a nőknél, akik heti kétszer ettek babot vagy lencsét, 24%-kal csökkent a mellrák kialakulásának lehetősége, mint azoknál, akik havonta csak egyszer fogyasztottak hüvelyesekből készült ételeket.

Akinél a bab fogyasztása következtében kellemetlen tünetek lépnének fel, két dolgot tehet ezek elkerülése érdekében:
1. főzés előtt áztassa a babot 12-15 órán keresztül, az áztató vizet öntse ki, és friss vízben főzze meg.
2. a másik módszer abab fűszerezése. Különösen jó erre a kömény, a rozmaring, a fokhagyma, az ánizs, a kurkuma, a citromfű és a koriander.
3.nem utolsó sorban,a bab főzővizéhez egy késhegynyi szódabikarbónátot adunk,gyorsabban is megfől, és babérlevelet.

http://www.vitalzone.hu/bab_img-4.html
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
A kínai konyha veszélyes ételízesítői
2014-07-30 16:14:11, szerda


A kínai konyha veszélyes ételízesítői

A kínai konyha nagyon elterjedt hazánkban is, ezzel együtt a nátrium-glutamát is, ami egy ízfokozó adalékanyag, ami az ízlelőbimbókat stimulálja. Nem ételt ízesíti meg, hanem az agyunkat módosítja, de ezzel együtt sok problémát is okoz, hiszen allergiás reakciókat válthat ki, fejfájás, piros foltok a mellkason, hányinger formájában.


A glutamát története: 1908-ig a Japánok a tengeri hínárt (ami tele van értékes tápanyagokkal) használták ízfokozónak, de Dr. Kikunae Ikeda 1908-ban izolálta a glutamát nevű anyagot.
Ez a szagtalan, íztelen kristályos por, amit az ételek ízfokozására talált ki, bekerült a piacra anélkül, hogy komolyabb vizsgálatnak vetették volna alá. ma már az élelmiszer-ipari termékek, főleg az úgynevezett gyors-kaják (mártások, konzervek, levesporok, leveskockák, konzervek, fűszer sók, fűszer keverékek, virslik, felvágottak, fagyasztott készételek, szójatermékek, burgonya szirmok...) legfontosabb alkotója lett.
Sajnos a mai gyerekek már ehhez az ízhez szoktak, és a természetes ízek már nem is tetszenek nekik. Ezt a függőséget a reklámok is erősítik hiszen gyors, és finom, egyszerűen elkészíthető ételeket kínálnak.

Azt viszont elfelejtik elmondani, hogy a Na-glutamát egy idegméreg, ami az agyalapi mirigyek működését teszi tönkre. Ennek tünetei a hányinger, hányás, migrénes fejfájás, hasmenés, egyensúlyzavarok, mellkasi fájdalom, asztmás rohamok, erős szívdobogás, gyerekeknél viselkedési problémák, és allergiás tünetek is (bőrpír, kiütések, orrfolyás), de okozhatnak idegi elváltozásokat is (Parkinson-, vagy Alzheimer -kór).

A reakciók az egyéni érzékenységtől függenek. A legnagyobb veszélyben a gyerekek vannak, mert sokkal hamarabb érhet a méreg az agyba.
Egy híres amerikai lapban már írtak arról, hogy a Na-glutamát bizonyítottan sejtméreg, még 1968-ban, mégis a piacon van még mindig.
A Na-glutamát fogyasztása a daganatok növekedésére is nagyon rossz hatással van, mert felgyorsítja a növekedésüket.
Hiába érzékeny az emberek nagyobb része erre az anyagra, a profitéhes élelmiszeripar és a nyugati orvoslás nem inkább elterelte a figyelmet róla.

Ma már szigorúbban ítélik meg, egy cikk is megjelent a Független Egészségtanács Fórumában, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy kerüljük ezt az anyagot. Mivel egyenlőre nincs betiltva, ezért a mi felelősségünk a vásárlásnál odafigyelni, hogy mit veszünk meg, és mit etetünk meg a gyermekeinkkel.
Sajnos számolnunk kell azzal, hogy más néven van feltüntetve! Ha ezeket látjuk, tudjuk, hogy a Na-glutamáttal van dolgunk: E-621, élesztő kivonat, ízfokozók, hidrolizált növényi fehérje, kalcium kazein, nátrium kazein, texturált fehérje.

A fogyasztásával a legegyértelműbben összefüggő tünetegyüttes az úgynevezett kínai étterem szindróma, amely fejfájással, hányingerrel és jellegzetes allergiás reakciókkal - mint kiütés, bőrpír, orrfolyás - jár az arra érzékenyeknél. Az érzékenység természetesen egyéni sajátosságok és a bevitt mennyiség függvényében változik. A becslések szerint egyébként egy átlagos amerikai napi fél grammot, míg egy japán vagy koreai 1,5-10 grammot fogyaszt el a nátrium-glutamátból.

Ajánlják? Tiltják?

Számos újabb kutatás szerint azonban a nátrium-glutamát nem "csupán" allergiás reakciókat okoz, hanem komoly idegi elváltozásokat is, mint a Parkinson-, vagy Alzheimer-kór. Sajnos a rákos daganatok növekedését is serkentheti, ugyanis egyes rákos megbetegedések ( mint a mell-, prosztata-, bőr-, vastagbél-, tüdő- és petefészekrák) esetében magas számban mutathatók ki a glutamátreceptorok. (A glutamát egy ingerületátvivő aminosav, de normál esetben csak nagyon kis koncentrációban van jelen, az agyi neuronok közötti információátvitelben játszik szerepet.) E receptorok stimulálásával a leggyakoribb daganatfajták gyorsabban nőnek és terjednek, és a szokásos kezelési eljárást is megzavarják.

Igaz, hogy természetes állapotában (paradicsomban, zöldborsóban) veszélytelen a glutamát, hiszen azt mint komplex (aminosavakból álló) fehérjét a gyomor képes megemészteni, ám ha a gyártók hidrolizálják, vagy élesztő kivonatként adják az ételhez, akkor az már nem természetes, és az ilyenfajta címkézés is megtévesztő. A szabadkötésű aminosav a szervezet számára már méreg. A gyártóknak nyilvánvalóan nem érdeke beismerni ezt, inkább próbálják más nevek mögé bújtatni az adalékanyagot (a már említett E-621 és élesztő kivonaton kívül mint hidrolizált vagy texturált növényi fehérje, autogénezett élesztő, kalcium kazein, nátrium kazein vagy egyszerűen "ízfokozók", "fűszerek").

Eddig a FAO (az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) vagy az EU szakértői sem vették túl komolyan az MSG népegészségügyi hatásait, mondván, nincs meggyőző tudományos bizonyíték rá... Biztató azonban, hogy a Független Egészségtanács Fórumában megjelent cikk szerint a nátrium-glutamát kerülendő, egészségkárosító hatású adalékanyag. A legtöbbet ugyanakkor mi tehetünk egészségünk megóvása érdekében: tudatos vásárlással és fogyasztással.

Vásárlásnál fokozottan figyeljünk, mert az egészségünkkel fizethetünk érte!
kinai_etelek.jpg illatos_omlos_csirke.jpg kínai csirkemell.jpg kinai-etelek.jpg
kinai-kicsi.jpg kinai-receptek.jpg kínaileves tészta.JPG kinai-csirkefalatok-szezammaggal_n.jpg
fszerek-educa-1000-darabos-.jpg gyógyító konyhai fűszerek.jpg fuszerek__olasz.jpg kínaiszusi.jpg
natrium-glutamat-msg.jpg
 
Oldal tetejére