Magyar őstörténet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Badiny Jós Ferenc Mah-Gar a Magyar..

Nyilt Levél Komoróczy Gézához
Válasz „Sumer ós Magyar...?"' c. könyvére
A SZERZŐ KIADÁSA — BUENOS AIRES

1976
„ILDI és kis puli kutyája emlékének
ajánlom e könyvet,
a kis puli képében élő magyar hűség
szent valóságának dicséretében."
A SZERZŐ
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Prof. Badiny Jós Ferenc:Nyelvtudomány és Őstörténet

Prof. Badiny Jós Ferenc:ffice:office" /><O:p></O:p>
<TABLE height=29 cellSpacing=0 cellPadding=0 vspace="0" hspace="0"><TBODY><TR><TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 1.9pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 1.9pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; BACKGROUND-COLOR: transparent" vAlign=top align=left height=29><O:p> </O:p>

</TD></TR></TBODY></TABLE>
Nyelvtudomány és Őstörténet1<O:p></O:p>
<O:p></O:p>
<O:p></O:p>
(Ezt a cikket prof. Budiny Jós Ferenc el-
küldte Magyarországra a „FORRÁS" szer-
kesztőségének azzal a kéréssel, hogy azt kö-
zöljék le. A szerző — közvetett úton — azt
az értesítést kapta, hogy a „FORRÁS", maga-
sabb helyről vett utasítás értelmében:<O:p></O:p>
..abban a témakörben, amiben a „FORRÁS"
oly értékes és szép munkát végzett, minden
további vitát, cikkek közlését- tanulmányok
kritikáját stb. leállítani.kényszerült".<O:p></O:p>
így hát közöljük az alanti tanulmányt —
a „FORRÁS" helyett is — annális inkább,
■mert annak tartalma főképpen a „FORRÁS"-
ban ismertetett vitairatokra vonatkozik.)<O:p></O:p>
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem ellenőriztem (még)
De úgy olvastam, hogy az újvilág felfedezése után, mivel a királynő Árpád-házi volt.
Csak a magyar alapítású Pálos rend tagjai (több százan) mehettek ki hivatalosan.
Ők ugyebár (hírből) beavatott, ősi tudást őrző, rovásírást használó tudósok voltak.

Nem csak Ausztria , de a magyar királyi ház is előszeretettel házasodott más királyi családokba.Igy nem meglepő, hogy az Árpád-házból származók is megjelennek az ősök között.
Ilyen pl. az aragóniai ház is, ahová először? Szent László királyunk szépunokája került mint II. Péter aragóniai király neje.(sz.1182)

Talán a legjelentősebb Jolanta II. Endre lánya (sz.1219) I. Jakab felesége lett.

Mint árpádházi leszármazott Blanka(anya Mária V.István lánya sz.1258 tehát V. István unokája II. Jakab aragóniai király neje is Izabella óse volt.

Európa térképét átszövi a királyi házak egymás közötti házassági vonala, bizonyára még többen is lehettek, kikről nem emlékszik meg a történelem.

A pálosok megjelenése ezért is lehetséges volt.
Az alábbi cikk szerint 125-en voltak pálosok kik Izabella udvarába érkeztek.


http://jozsef-kutasi.de/blogger/palospassiohu.pdf


 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Arvisúra

<TABLE class=tborder id=post997780 cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR><TD class=thead>
<!-- status icon and date -->
post_new.gif
Ma, 06:52 PM <!-- / status icon and date -->



</TD></TR><TR><TD class=alt2 style="PADDING-RIGHT: 0px; PADDING-LEFT: 0px; PADDING-BOTTOM: 0px; PADDING-TOP: 0px"><!-- user info --><TABLE cellSpacing=6 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD noWrap>Kru
user_offline.gif
<SCRIPT type=text/javascript> vbmenu_register("postmenu_997780", true); </SCRIPT>
Állandó Tag



</TD><TD width="100%"></TD><TD vAlign=top noWrap>Belépés dátuma: Jul 2008
Hol: Magyarország
Üzenet: 38





</TD></TR></TBODY></TABLE><!-- / user info --></TD></TR><TR><TD class=alt1 id=td_post_997780><!-- message, attachments, sig --><!-- icon and title -->Arvisura
<HR style="COLOR: #d1d1e1" SIZE=1><!-- / icon and title --><!-- message -->[FONT=&quot]Agaba fősámán tanácsára az első medvetoron az Öregek-Tanácsa hozzájárult, hogy az égi lakók közül a hunok Sis-Tóremet, a jászok Kaltes-asszonyt, az avarok Numi*Tóremet, a kunok Ajak-Tóremet, a manysik a Világfelügyelő Férfit, a kabarok Ruda*Tóremet, a vasforralót, a tatárok Ármány-Tóremet, az ügyességre nevelőt, a finn-liv*suomák Jókedv-Tóremet, a lapp-vadászok Kemi-asszonyt kérjék segítségül, míg a töb*bi törzs szabadon választott a fennmaradó Égi-lakók közül, hogy a kiterjesztett földet birtokukba vehessék. Agaba szerint, ahogyan szaporodni fog a hun törzsek lovainak száma, úgy lesznek egyre bátrabb harcosok, hogy elmenjenek a Nagyvizek széléig és a földet birtokukba vegyék, aztán majd felkeressék Agaba népének a hajókon szétszórodott Jó-Szellemű népét, amelyik Ata-Isis legfelsőbb Égi-fejedelem tudomá*nyát folytatja.<O:razz:></O:razz:>[/FONT]
<!-- / message --><!-- attachments -->


<FIELDSET class=fieldset><LEGEND>Csatolt file-ok</LEGEND><TABLE cellSpacing=3 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD>
zip.gif
</TD><TD>arvisura-1-kotet.zip‎ (914.3 KB, 5 letöltés)</TD></TR><TR><TD>
zip.gif
</TD><TD>arvisura-2-kotet.zip‎ (1.18 MB, 5 letöltés)</TD></TR></TBODY></TABLE></FIELDSET>
Az őstörténelmünk gyüjteménybe ez nagyon jó helyen lesz.


</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Badiny Jós Ferenc: KÁLDEÁTÓL ISTER-GAMIG

TANULMÁNYSOROZAT A MAGYAR SZÁRMAZÁS KUTATÁS DÉLI IRÁNYÚ EREDMÉNYEIRŐL
BADINY JÓS FERENC ffice:office" /><O:p></O:p>
KÁLDEÁTÓL ISTER - GAMIG A SUMIR ŐSTÖRTÉNET
 

Piroska49

Állandó Tag
Állandó Tag
Magyar expedíció a Kőrösi Csoma-emlékhely megmentésére



Pénteken indul Budapestről Újdelhibe Barcza Gergő építészhallgató, hogy a Zanglai Kolostor, kiemelt fontosságú magyar emlékhely, Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) Kelet-kutató egyik tartózkodási helye megmentésére indított hattagú expedíció tagjaként az indiai fővárosban találkozzon két másik társával, a Tokióban tanuló Irimiás Balázzsal és Nagy Olgával.

További három társuk: Olosz Emese statikus mérnök, Gulyás Tibor operatőr és Samin Etienne francia építész, aki önkéntesként csatlakozott a csoporthoz, augusztus 4-én indul Budapestről és 6-án találkozik India észak-nyugati részén, Lehben, Nyugat-Tibet központjában a magyar előőrssel.
Ott terepjárókat bérelnek és együtt mennek a 4 ezer méteres hágókon át Zanglába, hogy szemügyre vegyék a kolostor körüli tennivalókat és megkezdjék az állagmegóvást - nyilatkozta Siklódi Csilla régész, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) munkatársa, a zanglai projekt vezetője.
Az idő sürget
Az idő sürget, egyrészt azért, mert azon a tájon az időjárás miatt csak augusztusban és szeptemberben lehet építkezni. Másrészt viszont Irimiás Balázs 2007-ben járt ott és azt jelezte, hogy ha nem állnak neki a fölújításnak, akkor teljesen összedől a kolostor a szokottnál is több eső és a lakatlanság miatt.
Elsőként a födémet kell megbontani és a tetőt szigetelni, hogy az épületbe ne folyjon be a víz, ezek a munkák mintegy 6,5 millió forintba kerülnek. A kulturális tárcától támogatást kért a KÖSZ, de még nem érkezett válasz.
Agyagtégla magángyűjtésből
Az Angkor Alapítvány és Irimiás Balázs - aki építészdoktorandusz Tokióban és kulturális örökségvédelemmel foglalkozik - magángyűjtésbe kezdett, ebből veszik az agyagtéglát és más szükséges építőanyagot, a résztvevők pedig maguk fizetik az útjukat. Így sikerült elérni, hogy a hattagú "mentőcsapat" elindulhasson és megkezdhesse a munkát Zanglában.
A helyi uralkodó is beszáll
A helyi uralkodó, Gyalses Nima Norboo Namgyal Ldey, akinek a birtokában van a zanglai kolostor, szintén fölajánlotta segítségét: nála lakik majd az expedíció és a vályogtéglához, a régi építési módokhoz értő mesterembereket ő fogadja föl a renováláshoz. A "király" arra számít, hogy az indiai állam hamarosan megépíti az aszfaltutat egészen Zangláig, a kolostor is megújul, így az idegenforgalom is föllendül majd.
Kőrösi Csoma Sándor 1823-1824-ben, keleti utazása idején a leghosszabb időt, 16 hónapot a zanglai kolostorban töltötte a tibeti nyelv tanulmányozásával. Baktay Ervin 1926 és 1929 között végigjárta Csoma útját és ő azonosította Zanglában szobáját. Bele is véste az ajtófélfába, hogy Csoma,s room, (Csoma szobája) s ez még mai olvasható.

http://www.hirsarok.hu/node/4474
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Őstörténet-kutatásunk titkai

Beszélgetés Bakay Kornél professzorral
Pintér Gábor
bakay_lead.jpg
A magyar őstörténet kutatása ma sem könnyű feladat: a szakértők és tudósok számtalan irányzatot követnek, gyakorta egymásnak ellentmondó állításokkal hozakodnak elő. A közös nemzeti minimum még itt is várat magára, de elmondható: Bakay Kornél azon alig tucatnyi szaktekintély közé tartozik, akinek szavait azok szakmai megalapozottságánál fogva senki nem kérdőjelezi meg. A neves történészt a legújabb, genetikán és tényeken alapuló eredményekről kérdeztük, valamint őshazánkról, a Kárpát-medencében való jelenlétünk folytonosságáról.

- Milyen úton jutott el az MTA berkeiből oda, hogy megkérdőjelezze a,,hivatalos" álláspontot eredetünket illetően?

Az 1990-es években jutottam el oda, hogy különféle szerencsés külföldi tanulmányutak illetve meghívások eredményeképpen hozzájuthattam mindazokhoz a történeti és régészeti forrásokhoz, amelyek lehetővé tették, hogy áttekintsem a teljes rendelkezésre álló régészeti forrásanyagot. Ennek következtében született meg az a felismerésem, hogy a finnugor származás- és rokonságelmélet a magyar őstörténet szempontjából tarthatatlan. Ennek bizonyítását egy, a történettudomány, és főleg az őstörténet-kutatás szempontjából hihetetlen csodafegyver segíti, amely nemrég tűnt fel a tudományos kutatás égboltján: a genetika, a DNS-vizsgálatok. Nyolc évvel ezelőtt, Amerikában, a világhírű Science magazinban tettek közzé az első, őstörténeti szempontból valóságos atombombakent robbanó közleményt ,,Európa benépesülése" címmel, ami olyasféle tanulmány volt, mint Einstein kis 16 oldalasa.

- Mi volt a publikáció üzenetének lényege?

A viszonylag rövid tanulmányban felvázolták, hogy azok a különböző népességekre, etnikumokra jellemző genetikai jellemzők, amelyeket angolosan,,markernek" neveznek, milyen arányban fordulnak elő az egyes etnikumokban. A vizsgálat a legrégebbi időkig visszavándorolva folyt le, Euro-Ázsia benépesedési idejéig, ami több, de alapvetően két nagy hullámra bontható. Az egyik még messze a jégkorok előtt következett be: az első nagy benépesülés a Neander-völgyi ember által történt, ami durván a Krisztus születése előtti 300-
400 ezer évvel ezelőtti időszakot jelenti. Ezt váltotta fel később egy (indulási idejét tekintve százezer évvel korábbra tehető) Európa vonatkozásában 40 ezer évvel ezelőtt kezdődő bevándorlási hullám, amelynek embercsoportjai tulajdonképpen a mai Homo Sapiens őseiként foghatók fel. E 40 ezer évvel ezelőtti betelepülés következtében jöttek létre Euro-Ázsia térségében azok az etnikumok, népcsoportok vagy népességcsoportok, amelyekből mi is származunk.

- Hogy végezték el az összehasonlítást?

A DNS vizsgálatok további mintáit a ma élő emberi,,anyagból" vették, tehát a mai emberek genetikai adottságait vizsgálták meg. Ebből összeállítottak egy kimutatást, amely azt jelzi, hogy a legrégebbi, tehát a betelepülés legelső hullámát kitevő népesség jelzőgénjei mely népességekben vannak jelen, milyen százalékarányban és hol, Európán és Euro-Ázsián belül. A korszakalkotó tanulmány és a jelzőgének által szolgáltatott legjelentősebb újdonság (és ezzel nagyon finoman fejeztem ki magam), hogy a legnagyobb tömegben a magyarság génállományában találhatók meg, mégpedig a Kárpát-medencei magyarságban, s az arány magasabb, mint 62%! Ami szinte hihetetlen, ha figyelembe vesszük, hogy más népeknél csak elenyésző számok mutathatók ki. Kivételt csak Nyugat-Európa bizonyos ősetnikumainak leszármazottai képeznek, például a baszkok. Külön érdekesség, hogy az utánunk következő legmagasabb százalékos arányt a horvátoknál mutatták ki,a harmadikat pedig a lengyeleknél.
Nem véletlen tehát az ősi horvát-magyar unió, mely Szent László óta 1918 októberéig egy országot alkotott és az,,örök lengyel-magyar barátság sem".

- Ez nyilvánvalóan más népek eredetét is más megvilágításba helyezi.

Természetesen. A kérdés azt is felveti, hogy az említettek nem lehettek eredetileg indoeurópai szláv nyelvű népek, mint ahogy meg vagyok győződve róla,hogy nem is voltak. Kizárólag nyelvcserével válhattak szláv nyelvűekké, mint ahogy a finnek is nyelvcserével lettek az eredeti indoeurópai germán genetikájukkal egy kétségtelenül ragozó nyelvvel rokon nyelvűekké. Tehát egy fordított folyamat játszódott le. Ez az őstörténet szempontjából azért rendkívül jelentős, mert az akadémiai álláspont, túl azon, hogy dogmává merevítette a finnugor származás és rokonságelméletet, feltételezi, hogy mi jöttünk ide valahonnan Keletről. Meghonosították azt a Hérodotosztól eredő toposzt, miszerint ezek a keleti népek örök vándorlásban voltak, szekereikre felrakott holmijukkal,birkáikat terelgetve,15 ezer kilométereket átívelve bolyongtak a világban,majd egyszer csak valamilyen oknál fogva,mindenki által megveretve és elűzetve fejvesztetten, mindenüket elhagyva zuhantak be a Kárpát-medencébe...

- Őstörténeti körökben egyesek a magyar őshonosság elméletét vallják, mások a többszörös honfoglalásét, hazatérését. Az ön kutatásai milyen eredményt hoztak?

Hozzá kell tenni, hogy mára világossá vált:mi is jöttünk ide valahonnan. Ez azért kulcskérdés, mert nem lehet kétséges az írott források és a régészet alapján, hogy ennek valóságalapja kő kemény. Mint régész, aki közel fél évszázadon át végeztem ásatásokat a Kárpát-medence különböző pontjain, teljes felelősségemmel kijelenthetem, hogy a térségben igenis megjelent a Krisztus születése utáni X. század második felétől egy olyan új régészeti kultúra, amely addig itt nem volt megtalálható. Tehát hogy érkezett ide egy népesség, az nem kétséges.
A nagy kérdés az, hogy mit találtak, amikor ideértek a Kárpát-medencébe. Tegyük hozzá, abba a medencébe, mely Európa egy isteni egysége: 340 ezer négyzetkilométeres zárt térség. Zárt vízrendszerrel, hegyrendszerrel, annak az összes, rendkívül különleges adottságával, gyógyvizekkel, ásványi anyagok tömegével, az aranytól a sóig, és még sorolhatnánk Ez egy olyan csodálatos egység, amely a trianoni borzalmas szétdarabolás következtében mindmáig hatóan szinte halálos sebet kapott.

Nem csak a magyarság szemszögéből,hanem minden más megközelítésből is szörnyű csapást jelentett ennek az isteni egységnek történeti, gazdasági, geológiai felszabdalása.

(Arról, hogy az ide érkező őseink mit találtak a Kárpát-medencében, a KARPATIAI havilap következő számában, az interjú befejező részében olvashat! )
bakay1.jpg


Bakay Kornél pályájának kezdete: ,,A magyar őstörténet, és egyáltalán a magyarság történetének kutatása, nagy fordulópontot jelentett az életemben, hiszen bizonyos körökben jól ismert, hogy én magam is az úgynevezett hivatalos úton indultam el: több mint egy évtizedig az MTA munkatársa voltam. Ennél fogva, ha szabad így mondanom, belülről ismerem a társaságot. Csakhogy rendelkezem egy olyan előnnyel, amilyennel sok kollégám nem: egy csodálatos tudós és nagyszerű magyar ember, László Gyula régészprofesszor közvetlen tanítványaként nőhettem fel. A László-iskola egy bizonyos fokú nyitottságot, védettséget, szélesebb látókört biztosított az embernek. Úgyhogy amikor kikerültem az MTA állományából, már érlelődött bennem, hogy a magyar őstörténet-kutatás több sebből vérzik.,, - nyilatkozta a KARPATIA-nak Bakay Kornél.

Forrás: KARPATIA 2008 áprilisi szám
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Prof. Bakay Kornél: Itt voltunk, vagy ide jöttünk?

Őstörténet-kutatásunk titkai II.
Pintér Gábor
Bakay_lead2.jpg
A neves történészt az interjú második részében, amely eredetileg a KARPATIA havilap 2008. májusi számában jelent meg, arról kérdeztük, mit találtak eleink a Kárpát-medencében, kik voltak a már itt élők, valamint arról, hogy mit mondanak erről a kétségbevonhatatlan genetikai vizsgálatok, azok a kőkemény, reáltudományos sarokpontok, amelyeket nehéz vitatni.

Őshonosnak tekinthető a magyarság a Kárpát-medencében?

Új megvilágításba helyezi a kérdést, hogy a Krisztus születése előtti évezred második harmadától kezdődően, durván az ie. VIII. századtól kezdődően az úgynevezett keleti népek, az egyre inkább elterjedő kifejezés szerint az íjfeszítő lovas népek (történelmi források szerint a kínaiak nevezték így az ázsiai hunokat), megtelepedésüket tekintve soha nem mentek tovább, mint a Kárpát-medence.
Igaz ez a szkítákra, hunokra, avarokra, de a magyarokra is. Pedig katonai erejénél fogva ezt mindegyik nép, akik ezek közül katonailag kétvállra fektette az egész világot, könnyedén megtehette volna. Mint ahogy megtették az arabok, mert amit elfoglaltak az arabok, ott meg is telepedtek, így alapították például a kordobai emirátust. De említhetem a vikingeket, a normannokat, akik amikor hajóikkal feltörtek a Szajnán és elfoglalták Párizst, akkor a tárgyalás során felkínálták a lehetőséget, hogy nem gyújtják fel a várost, ha megtelepedhetnek azon a földön, amit ők „elfoglaltak”. Vizsgálatunk szempontjából ez azért fontos, mert ezek a népek azért hódítottak, hogy területhez jussanak. A szkíta, hun, avar, magyar népek azonban nem ezt tették. Meghódították egész Európát, a hunok a Kelet és Nyugat római birodalmat, Kínát, és épp Perzsia megszállására készült Atilla, mikor meghalt. De a történelmi Kárpát-medence térségét, amelyhez hozzá tartozott a bécsi medence is Linzig, településtörténetileg értendően mi soha nem hagytuk el. Ide mindig visszatértünk.

Mert innen is származtak?

A kérdés megválaszolására hosszú évtizedekig semmiféle választ nem tudtak adni, pedig olyan gondolkodók, mint a kiváló Magyar Adorján, már felvetették, hogy e jelenség oka csak az lehet, hogy a Kárpát-medence mindig is magyar volt. Hogy világos legyek: a viselet, a harcászat, az mindig az adott kor függvénye. Főleg a harcászat, hiszen a fegyver soha nem maradhat ki a fejlődés sodrából, mindig az a legkorszerűbb. A viselet pedig végképp. Például az ázsiai hunoknak a csodálatos állatábrázoló, úgynevezett állatszimbolikás művészetét az Európába került hunok teljesen föladták. Máig sem tudjuk, hogy mi van mögötte, nem tudjuk mi az oka, hogy Atilla hunjai perzsa viseletben jártak, a cipő csatjaitól kezdve a hajtűkön át a fülkarikákig bezárólag, még fegyvereik vonatkozásában is. El nem tudjuk képzelni, hogy valójában mi váltotta ki ezt, ami azt jelenti régészetileg, hogy a szkítákból nem tudjuk levezetni a hunokat, a hunokból az avarokat, az avarokból pedig nem tudjuk levezetni a magyarokat a régészettudomány „előírásainak” betartása mellett.

Most viszont, hogy a genetika ily módon bekerült a történészi, régészeti vizsgálatok módszerei közé, akár a csontokból kimutatható az őskőkor emberének DNS mintája is, a régmúlt emberei is genetikailag feltérképezhetővé váltak. Ebből az következik, hogy megszűnt a súlyos gát, már tudjuk bizonyítani a folytonosságot, mert az nem az övek, a szablyák, az íjjak jellegéből nem következik! A csontokra épülő genetika egyértelművé teszi a kérdést.

Ez kőkemény reáltudomány, amelynek eredményei vitathatatlanok. Összegezve: jelenleg az tűnik a magyar őstörténet legnagyobb fordulópontjának, hogy a Kárpát-medence birtokbavétele tulajdonképpen két elemből áll. Az egyik elem a genetikai vizsgálatok alapján egy legalább 40 ezer éve itt élő alapnépesség, ami nyilvánvalóan azt is jelenti, hogy a nyelvi közeg is megközelítőleg azonos lehetett. Tehát nagyon is indokolt, hogy a magyar, mint ősnyelv szerepeljen a tudományos kutatásban, legalább ettől az időtől kezdődően. És ez azt is jelenti, hogy ez a hosszú ideje itt élő népesség, amelynek gyökerei meglehet, még régebbre nyúlnak vissza, nyelvileg is, ha nem is uralta, de birtokolta a térséget. Ehhez mindig járult egy Keletről érkező kultúrhullám, a szkíta, a hun, az avar, a kazár-türk és a magyar időkben egyaránt. Sőt, a besenyő-hunokat ideszámítva még ezt követően is. Ennek a kettőnek a szimbiózisa hozhatta létre a magyar nemzetet. Hiszen a nemzet cselekvésben és nyelvben megnyilvánuló szellemi egység. Ennél rövidebben és találóbban nem lehet meghatározni.

A genetikai vizsgálatok világossá tették, hogy csak egy példát emeljek ki, hogy amikor a magyar és a finn népnek a DNS-eit összevetették, kiderült, hogy szinte nincs is két egymástól messzebb álló genetikai csoport, mint a finn és a magyar. Ezzel gyakorlatilag egy húzással kivették a méregfogat, ami nem azt jelenti, hogy mi lebecsüljük nagyra ezt a hihetetlen fejlődésen átment finn népet, hiszen ők megmutatták azt, amire mi nem vagyunk képesek az újkorban…

Ettől függetlenül a magyarság dominanciája a Kárpát-medencében nehezen vitatható.

Nem vitás,hogy akik ebből a földből országot, birodalmat hoztak létre, azok a magyarok voltak. Ennek a történeti és régészeti bizonyosságai a XVI. századig nem vonhatók kétségbe. A török idők Mohácsáig a magyar nagyfejedelemség, illetve ha korábbról nézzük, Atilla hun birodalmától kezdve, hiszen ennek a Kárpát-medencei isten áldotta egység főhatalmi egységét Atilláig senki nem tudta megteremteni. Gondoljunk csak arra, hogy a hatalmas Római Birodalom hatalmának csúcsán sem volt képes meghódítani az egész Kárpát-medencét. Birtokba tudta venni egy időre Pannónia provinciát, egy egész rövid ideig birtokolta Erdély egy réstét Dacia provincia néven, de soha a közti részeket még átmenetileg sem tudta hatalma alá vonni. Erre először Atilla idejében történtek meg a kezdeményezések, az egész Kárpát-medence akkor lakható területek egységét Atilla valósította meg. Ettől kezdve, bizonyos törésekkel ugyan, de végig ezalatt az egy főhatalom alatti Kárpát-medence létezik. Ez a bizonyos törés épp Atilla halálát követően történt, amikor a Nagykirály meggyilkolása után az ide beözönlő germánság újra darabokra szaggatja a Kárpát-medencét. Egészen a VI. század közepéig, amikor az avarok Atillája, Baján megjelenik, és azonnal egységet teremt a Kárpát-medencében, birtokba véve a Bécsi-medencét is. És háromszáz esztendőn keresztül sűrű települések tömegével - az avar korból 65 ezer temetőnk és lelőhelyünk van, ami hihetetlen nagy szám, ami a terület lakható részének nagyon sűrű betelepítését jelentette. Ez megmaradt mindaddig, amíg a IX. század dereka körül az avar katonai birodalom megroppant. A nyugatiak ismét kísérletet tesznek, hogy szétszabdossák, de erre csak húsz évük adatott, mert megjelentek a magyarok. Keletről, és nyilván mindig annak az alaplakosságnak a segedelmével, aki a dominanciát egyáltalán lehetővé tette. A mi számításaink és a régészeti antropológiai adatok szerint itt a IX-X. századi Kárpát-medencei magyarság lélekszáma elérhette az egymillió főt, de ez csak egy becsült érték. Mégis érzékelhető az akadémiai álláspont szerinti, 15 ezer, meg az ötvenezer meg a 200 ezerrel szembeni különbség… Egyrészt ez lélekszámbeli túlsúlyt is jelent, ami természetesen nyelvi túlsúlyt mutat, hiszen e nélkül rég nem volna magyar nyelv. Ez garantálta a térség birtokban maradását.

Forrás: Karpatia (VIII. évf. /5)
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
György Attila - Harminchárom

György Attila - Harminchárom [FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]HARMINCHÁROM (Történelmi regény) Budapest, Magyar Könyvklub, 2002 [/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]E családtörténet és családfa természetesen fiktív.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]E tény azonban igazságtartalmán és az igazság lehet[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ségén mit sem változtat.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]Meglehet[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]sen valószínütlen, hogy egy hajdani etruszk család leszármazottjaként, több mint két évezred után, töretlen vérvonallal írhassa le valaki, adott esetben egy székely-magyar szépíró jelen sorokat. Caius Tarquinius létezését semmi sem bizonyítja, számos szerepl[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]id[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]beli elhelyezése legalábbis bizonytalan, jónéhányan minden bizonnyal a képzelet szülöttei.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]És mégis: kételkedhetünk-e e regény h[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]sei, Lucius Caius Tarquinius, az Izidor-szerü keresked[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]k és Lucilius Marcusok létezésében? Kadocsa nevét helységek [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]rzik, s Györffyk, Györgyök és Antalok serege él és gyarapodik ma is a Székelyföldön, és nemcsak ott.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]A vérvonal, a közöttük fenálló kontinuitás persze nem valószínü, - nem az itt leírt formában. De az emberi sors lehet[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]séget ad rá mert minden embernek vannak szülei és nagyszülei, melyek a maguk során újabb és újabb [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]söket feltételeznek. Az id[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]végtelen, s a történelem, mindannyiunk személyes és családi történelme is az.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]A hely, a térség szelleme az, ami valószínüsíti a valószínütlen családtörténeteket. Itt, a Kárpát-medencében és környékén, a népek országútján [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]sid[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]k óta keveredtek a latin, kelta, párthus, szász, vandál, arab, normann, szarmata, szkíta, szláv, török, ugor és ki tudhatná még milyen népek a teremtés csodálatos receptje szerint.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]Mindez nem sokat jelent. Csak annyit jelent, etruszkok vagyunk, kelták, párthusok, szászok, vandálok, türkök, szlávok, beseny[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]k. Jelen esetben magyarok. És még akkor is székelyek, csángók, palócok, mert magyarnak lenni sem olyan egyszerü.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]A nemzet, a nép, a világmozaik végs[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]soron semmi más: családtörténetek analóg sorozata: az egyéni összetev[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]k rejtélyes, titkosírással kódolt génkészletének összterméke. [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]Ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]sapák és [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]sanyák hosszú sora él mindenkiben: Tarquiniusok, Kadocsák és Györgyfiak élnek bennünk, függetlenül attól, hogy [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]seinknek fogadjuk-e [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ket vagy sem. Ott laknak szemünk bogarában, hajunk színében, a pofacsontokban, az anyajegyekben, hanglejtésünkben, félelmeinkben és szerelmes mozdulatainkban.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]Minden, mi nem lehetetlen: igaz. És minden, ami valószínü, el[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]bb-utóbb bizonyossággá válik.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]A feltételezett igazságot, persze, tagadni lehet mert az igazságnak, jellegénél fogva nincs szüksége bizonyításra. Létezik önmagától. És tagadni lehet az [/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]söket, a történelmet is; mi több, a közöny is megengedett.[/FONT]
[FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]Hiszen mi úgyis elmúlunk kései utódainkban azonban hitünkt[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]ő[/FONT][/FONT][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro][FONT=Myriad Pro,Myriad Pro]l függetlenül ott ketyeg az Örökkévalóság órája. Isten végtelen homokórájának szemei ott peregnek a természet és a sejtek legmélyén.[/FONT][/FONT]
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kiszely István A MAGYAR NÉPZENE ÉS ANNAK EREDETE

"A magyar népdal - olvassuk [FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]Kodály Zoltánnál [/FONT][/FONT]- az egész magyar lélek tükre, a magyar nyelvvel egyid[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]s; a magyarság történelme során kialakult és az évszázados - évezredes - használatban csiszolódott népzenei hagyomány anyanyelvünkhöz hasonló érték. Benne mindannyian magunkra ismerhetünk, bel[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]le mások is megismerhetnek bennünket". A népzene olyan dallamokból tev[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]dik össze, amelyeket sokan és sokáig énekeltek. Az, hogy a magyar népzene ma is eleven valóság annak köszönhet[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT], hogy annyira más, mint Európa minden indoeurópai népének a zenéje, ezért az nem tudta megváltoztatni., hiszen a nyelvvel, a táncm[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ű[/FONT][/FONT]vészettel, a hiedelemvilággal, a mesevilággal és a viselkedési formáinkkal bennünk élt, hozzánk köt[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]dött és ma is magyarságunk szerves részét alkotja. Népzenénk mindig szorosan köt[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]dött népünk életéhez; annak feltárása nélkül nem kaphatunk teljes képet [FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]seinkr[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]ő[/FONT][/FONT]l.
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Grover S. Krantz Az európai nyelvek földrajzi kialakulása

Grover S. Krantz
Az európai nyelvek földrajzi kialakulása
Ősi Örökségünk Alapítvány
Budapest, 2000
A mű eredeti címe és kiadója:
Geographical Development of European Languages
Peter Lang Publishing Inc. New York 1988
Fordította:
Imre Kálmán
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Radics Géza HOL TÉVESZTETTÜNK UTAT?

Nem mondom én: a régi épületnek dobjátok félre mindenik kövét,
De nézzetek meg minden darabot, mit alapnak vesztek, s amely porhatag már,
Vessétek azt el kérlelhetetlenül, bármily szent emlék van csatolva hozzá,"
(Pet&otilde;fi: A nemzetgy&ucirc;léshez)



Ezredforduló van. A kereszténység a harmadik, mi magyarok pedig hivatalos keresztségünk második ezredének küszöbét lépjük át. Ezen évforduló vegyes érzelmekkel tölt el bennünket. E tekintetben a magyarságot nagyjából három csoportra lehet osztani. Vannak, akik a magyarság megmaradását a római keresztség felvételében látják, és ezt Szent István, els&otilde; királyunk örökérvény&ucirc; munkájának tartják. Vannak, akik pont az ellenkez&otilde;jét vallják, romlásunk, pusztulásunk, és a mai, szinte kilátástalan jöv&otilde;nk okát a római keresztség felvételében látják, és ezért Szent Istvánt vádolják. És ott vannak a közömbösek, a legnépesebb tábor.
Vajon melyik tábornak van igaza? Avagy e kérdésben is, mint általában az igazságot valahol középen kellene keresni? Ahhoz, hogy e kérdésekre elfogadható választ tudjunk adni, bele kell lapoznunk az id&otilde;számításunk els&otilde; ezredfordulója táján történteket tárgyaló dolgozatokba, és természetesen a legkorábbi forrásmunkákba. Tudatosan elfogadható, és nem minden igényt kielégít&otilde; válaszkeresést írtam. Kielégít&otilde; választ e kérdésekre csak akkor lehetne adni, ha olyan új és megbízható forrásmunkákra bukkannánk, amelyek néhány alapkérdés tisztázását lehet&otilde;vé tennék. Ilyenek legfeljebb a Vatikán könyvtárában porosodnak, amelyek közelébe aligha férk&otilde;zhetünk. Vizsgáljuk meg tehát a szóban forgó kérdéseket a rendelkezésünkre álló forrásmunkák fényében, amelyekben b&otilde;ven találunk idéznivalót mindkét álláspont alátámasztására. Az általam használt idézeteket se azért használom, hogy álláspontom tévedhetetlenségét igazoljam, hanem azért, mert egy olyan folyamatot látok, amely eltér a hivatalos állásponttól, és ezen idézetek mondanivalója alátámasztani látszanak azt.
Miel&otilde;tt Árpád nagyfejedelem elindította hadait a Kárpátok irányába, 894-ben szövetséget kötött Leó bizánci császárral a bolgárok ellen. Árpád-ágbeli &otilde;seink Arnulffal, a frank császárral már 892-ben szövetséget kötöttek a morvák megrendszabályozására. A bizánci szövetség rövid élet&ucirc; volt, de az Arnulffal kötött szövetség hatályban maradt a császár haláláig, amely 899-ben következett be. Miután az új császár nem volt hajlandó meghosszabbítani a szövetséget és az adók fizetését, &otilde;seink Dunántúlt is birtokba vették. 900-ban a magyar hadak Bajorországra és Itáliára törtek. Ebb&otilde;l keletkezet azon viszály, amely 904-ben "béketárgyalásokhoz" vezetett, de magyar küldöttséget Kurszán gyula vezetésével a bajorok meggyilkolták. Mi magyarok készek vagyunk megfeledkezni arról, hogy &otilde;seink voltak a támadók, de mai napig fájlaljuk Kurszán meggyilkolását és joggal. Galád, és semmi esetre se a keresztény erkölcs szerinti cselekedet volt, de tudnunk kell, hogy a bajoroknak ezen "béke" adófizetéssel járt volna. Ett&otilde;l függetlenül Kurszánt és társait nemzeti mártírként kellene tisztelnünk. Állapodjunk meg abban, hogy &otilde;seink is emberek voltak, olyanok mint bármely más nép fiai, de erényeikkel és hibáikkal együtt &otilde;k a mi &otilde;seink voltak. Tisztelnünk kell &otilde;ket. De ha múltunkat tisztázni akarjuk - és erre nagy szükség lenne -, akkor nem kerülhetjük meg a tényeket akár kedvez&otilde;ek számunkra, akár nem. Akkor mi voltunk a hatalmasabbak, tehát nekünk volt "igazunk". Ma &otilde;k a hatalmasabbak, ezért nekik van "igazuk". Amióta ember van e földön azóta ez így van, s amíg ember lesz e földön, addig így is marad. Tény, hogy a magyarság és a nyugat közti viszony kialakulásában mi sem voltunk ártatlanok.
A második béketárgyalásra, azaz a nyugattal való viszonyunk rendezésére Géza nagyfejedelem uralomralépése után, 973-ben került sor. A hivatalos álláspont szerint Géza nagyfejedelem felismerte, ha nem téríti népét a római keresztségre, akkor menthetetlenül elpusztul. Ezt a kés&otilde;bbi események egyszer&ucirc;en nem támasztják alá. II. Henrik császár, Szt. István apósa halála (1028) után megromlott a viszony nyugati keresztény testvéreinkkel. Hazánkra támadtak 1031-ben, 1041-ben, 1044-ben. 1050-, 51- és 52-ben, 1108-ban és 1146-ba. A hódoltságtól nem kereszténységünk mentett meg bennünket, hanem gazdasági és katonai er&otilde;nk. Mi lehetett tehát Géza nagyfejedelem politikájának a valós háttere? Géza a béketárgyalások eredményeként nyugati térít&otilde;ket is kért. A térít&otilde;kkel aztán egyre nagyobb számban jelent meg az idegen kíséret a magyar nagyfejedelmi udvarban, akik a magyarsággal szemben kiváltság jogokat kaptak.
Vizsgáljuk meg, hogyan is nézett ki a X. század Rómája, mármint a Római Katolikus Egyházat, amely megmaradásunk záloga lett volna. Találunk-e valamit, amely vonzását, példamutató erkölcsét, hatalmát okkén lehetne felhozni Géza nyugatirányú politikájára. A X. század nagyon válságos id&otilde;szak volt a Katolikus Egyház részére olyannyira, hogy azt a legszívesebben kitörölnék a történelem lapjairól. Az amerikai történetíró, James Reston, Jr. err&otilde;l így ír: "A tizedik század pápasága a tudatlanságból indult, majd er&otilde;szakba torkollott szünet és szégyen nélkül. A szajha, vérszopó királyn&otilde;, Marozia uralkodásától a század elejér&otilde;l, a kamasz XII János pápa bujaságáig a század közepén, a pápa gyilkosságokig a 980-as években, és a viszálykodás a pápa és ellenpápák között a század végén, a Szentszék a z&ucirc;rzavar és botrány mocsara volt." (During the tenth century, the papacy lunched from ignorance to debauchery to violence without pause or shame. From the harlot's reign of the vampire queen Marozia early in the century, to the lecherry of the boy-pope John XII in midcentury, to the papal assassinations of the 980s and the struggels between the popes and antipopes at the end of the century, the Holy See was swamp of chaos and scandal. The Last Apocalypse, Europe at the Year 1000 A.D. Az utolsó Világvégvárás, Európa Kr.u. 1000-ben. 204. oldal.). Lehet, hogy egyesek részére sért&otilde;, elfogultnak t&ucirc;nik ezen jellemzés, de a történtek ismertek, ha nem is ilyen éles megfogalmazásban. Ezen állapotnak a nagy m&ucirc;veltség&ucirc;, francia származású II. Szilveszter pápa vetett véget 999-ben. Ha igaz Géza azon mondása, hogy: "Elég gazdag vagyok ahhoz, hogy két Istent is szolgáljak", akkor nem lehet a nagyfejedelem hitbéli meggy&otilde;z&otilde;dését se okul felhozni. Mi lehetett tehát a politikai irányváltás oka?
E sorok írójának az a gyanúja, hogy Géza nagyfejedelem politikai irányváltása mögött asszony áll. Azt szokás mondani, hogy "minden nagy férfi mögött, egy még nagyobb asszony áll." A Királyok Könyve - Officai Nova, 1994 - cím&ucirc; szép kiadású munkában, a következ&otilde;képp jellemzik Saroltát, Géza feleségét, az erdélyi Gyula (esetleg gyula) leányát: "... kezében tartotta az egész országot, férjét, s mindazt, ami férjéé volt, &otilde; kormányozta," mármint Sarolta. Ezek szerint Sarolta kezében volt a tényleges hatalom. Nos, de mi lehetett, ami Saroltát arra ösztökélte, hogy az ország politikai rúdját nyugati irányba fordítsa? Saroltáról a korabeli írók azt is feljegyezték, hogy tüneményesen szép volt, s hogy e szépséget csak a nagyfejedelemné szeszélye szárnyalta túl. A férfiakkal együtt ivott, vadászott, ha kellett verekedett, haragjában még embert is ölt. Nem lehetetlen tehát, hogy a szeszélyes nagyasszonynak nézeteltérése volt az apjával, aki Bizánccal állt jó viszonyban. Feltehet&otilde;leg tehát, Sarolta apja ellenében cselekedett, mikor a nyugati kapcsolatok kiépítését elhatározta.
Az sem lehetetlen viszont, hogy Géza politikája mögött nem Sarolta, hanem a lengyel hercegn&otilde; Adelhaid állt. Az 1981-ben kiadott Magyar Történelmi Kronológia (Tankönyvkiadó) a következ&otilde;t írja: "973-ban - Géza második házassága, Adelhaid lengyel hercegn&otilde;vel." Err&otilde;l az 1914-ben kiadott Révai Nagy Lexikona ezt írja: "Szt. István, Magyarország els&otilde; királya, Géza vezér és Sarolta, mások szerint Adelhaid lengyel hercegn&otilde; fia." Géza nagyfejedelem esetleges második házassága tehát nincs tisztázva, de legtöbben Saroltát tartják István anyjának. Révai azt is megemlíti, hogy Géza és Sarolta "974 táján" keresztelkedtek ki. Gézát illet&otilde;en ez megfelelhet a valóságnak mind az egyik, mind a másik esetben. Nem esik szó azonban arról - ha a második házasság valós -, hogy mi történhetett Saroltával. Fiatal volt még. Baleset érhette? Gyilkosság áldozata lett? Ki tudná megmondani. A második házasság egyébként meggy&otilde;z&otilde;bb magyarázattal szolgál Géza nyugatirányú politikájára. Adelhaid nevér&otilde;l arra lehet gyanítani, hogy édesanyja Németföldr&otilde;l kerülhetett valamely lengyel herceg vagy a királyi udvarba, és a fiatal hercegn&otilde;t valószín&ucirc; német nevelésben részesítette. A német császári politika tehát Adelhaidot alkalmasnak találta arra, hogy beépítse a magyar nagyfejedelmi udvarba. Így nem Sarolta, hanem Adelhaid állhatott Géza politikája mögött.
Szt. István születésének évével se állunk jobban. Legtöbben 970-re teszik, tehát Sarolta fia. A Magyar Nemzeti Múzeum által összeállítot és kiadott Az Árpád-ház Családfája (Puskely Mária munkája nyomán) 975-r&otilde;l tudósít. Pauler Gyula pedig úgy véli, hogy István 977-ben született. Elképzelhet&otilde;, hogy István anyja Adelhaid és nem Sarolta? A majdani király talán az &otilde; természetét, és nem Sarolta keménységét örökölte? Megannyi bizonytalanság! E kérdések tisztázása nagyon fontos lenne.
Sajnos a kés&otilde;bbi eseményekkel kapcsolatban is több a kérdés, mint a bizonyság. Nagyon fontos lenne tudni, hogy valójában mi történt István nagyfejedelemmé választása alatt, és még inkább utána. Tudjuk, hogy Géza 997-ben halt meg, de nem tudjuk, hogy az év melyik évszakában. A kés&otilde;bbi események tisztázása szempontjából ennek pontosítása szintén fontos lenne. A hivatalos álláspont szerint ugyanis Koppány jogos várományosa volt a nagyfejedelmi tisztnek, és megkérd&otilde;jelezte Istvánnak ehhez való jogát. A Dunántúl ura István ellen kardot rántott, de az új nagyfejedelem az idegen zsoldosok segítségével leverte, és testét felnégyeltette, amely nem volt magyar szokás. Az ütközet id&otilde;pontját általában 999-re teszik, de vannak, akik a 998-at se tartják lehetetlennek. Amennyiben az összeütközés oka valóban István nagyfejedelmi méltósághoz való jogának megkérd&otilde;jelezése volt, úgy 999 kés&otilde;nek mutatkozik. 998 tavasza elfogadhatóbb lenne, f&otilde;leg akkor, ha Géza 997 második felében halt meg. De ha a nagyfejedelem az év els&otilde; felében költözött Csaba seregébe, akkor István és Koppány összecsapásának már 997 &otilde;szén meg kellett volna történnie. Kérdés, hogy az &otilde;si rend hívei - az erdélyi Gyula (1002) és a dél-magyarországi Ajtony (1003), akik kés&otilde;bb szintén lázadtak, és akiket István külön-külön levert -, miért nem álltak Koppány mellé? Összefogás esetén a három nagy úr együttes hadseregével szemben Istvánnak semmi esélye nem lett volna a gy&otilde;zelemre. Azt kell tehát feltételezni, hogy Koppány lázadásának más oka lehetett. Legújabban Dr. Bakay Kornél régész-történész ezen nézetnek adott kifejezést, és a lázadások korát is jóval kés&otilde;bbre teszi.
Ha valaki a szóban forgó kort, és Szt. István uralkodása alatti eseményeket tüzetesebb vizsgálatnak veti alá, akkor nem egy er&otilde;skez&ucirc; uralkodó, történelmet csináló alakja emelkedik ki, hanem egy tisztán látó, jó lelkület&ucirc;, de uralkodásra nem alkalmas egyén lelki tépel&otilde;dése. Erre lehet következtetni Vászoly megvakítatásának esetéb&otilde;l is. Az 1300-as évek második felében írt Képes Krónika így írt a történtekr&otilde;l: "Közben testi ereje kezdte elhagyni (Istvánt), és érezvén, hogy súlyos bágyadtság nyomja, sietve elküldte követként Budát, Egiruth fiát, hozza ki a nyitrai börtönb&otilde;l nagybátyja fiát, Vazult - ... -, hogy miel&otilde;tt maghal, királlyá tegye. Meghallván ezt Gizella királyné, tanácskozott Budával, ezzel a gonosz emberrel, és nagy sietve elküldte Sebös nev&ucirc; követét, ennek a Budának a fiát abba a börtönbe, amelybe Vazult &otilde;rizték. Sebös tehát megel&otilde;zte a király követét, kiszúrta Vazul szemét, fülkagylóiba ólmot öntött." A magvakított Vászolyt a király elé vezették, akinek szemei a megkínzott láttán könnybe lábadtak, és magához hívta Szár László fiait, Andrást, Bélát és Leventét és azt tanácsolta nekik, hogy azonnal meneküljenek, mert az &otilde; életük sincs biztonságban. Történészeink szerint Vászolyt Szt. István parancsára vakították meg, és a három herceg, akiket &otilde; szám&ucirc;zetett, nem Szár László, hanem Vászoly fiai voltak.
Szt. Imre halálának körülményeit is újra kellene vizsgálni. A hivatalos álláspont szerint vadászat alkalmával vadkan ölte meg. Az ilyesfajta beállítások rendszerint gyilkosságok elleplezését szolgálják. Alig képzelhet&otilde; el, hogy a fiatal herceget a vadászaton kíséret és kutyák nélkül hagyták volna. A vadkan tehát nem Szt. Imrével lett volna elfoglalva, hanem a kutyákkal, és egy alkalmas pillanatban a herceg leterítette volna a felb&otilde;szült fenevadat. A már idézett amerikai szerz&otilde;, Reston szerint Szt. Imre volt 1031-ben a pozsonyi csata parancsnoka, amikor szétverte II. Konrád császár hadait, elfoglalta a Lajta és a Fischa közét, és a Morvamez&otilde;t. Szt. Imre lehetett szent élet&ucirc; ember, de ereiben valószín&ucirc; nem káposztalé csordogált. Meg volt benne a szükséges keménység, amely egy hatásos és eredményes uralkodó nélkülözhetetlen erénye. E gy&otilde;zelem után bukkant fel a "vadkan". Nem esik szó arról, hogy Szt. István megbüntette volna azokat - Vászoly esetében sem -, aki Szt. Imre haláláért felel&otilde;sek voltak, akár szerencsétlenség, akár merénylet áldozata lett a herceg. Ebb&otilde;l arra is lehet következtetni, hogy a politikája útjában állókat könyörtelenül eltette az útból, de arra is, hogy az események kétségbeesett szemlél&otilde;je volt csupán. Azt is tudni kell, hogy Szt. Imrének bizánci hercegn&otilde; volt a felesége. Bizánc és a Római Egyház között ekkor már nagyon súlyos világnézeti ellentétek lehettek, amely 1054-ben a szakadáshoz vezetett. Hogyan történhetett tehát, hogy a magyar királyi hatalom várományosának keleti, és nem nyugati felesége volt? Ezzel Szt. István szerette volna ellensúlyozni a nyugati befolyást, vagy Imre herceg atyja ellenében cselekedett, mert világosan látta azokat a bajokat, amelyeket az idegenek elhatalmasodása okozott? "Mondd, Te kit választanál?" : a lelkitusában tépel&otilde;d&otilde;, avagy a kemény, gyermekét is feláldozó királyt? A "vadkan" a megoldás? Mindmegannyi kérdés!!!
E kérdésekre vet némi fényt, mikor Szt. István röviddel halála el&otilde;tt a Szent Korona képében Magyarországot a magyarok Nagyasszonya oltalmába ajánlotta. Hitbéli meggy&otilde;z&otilde;déséb&otilde;l tette, avagy kétségbeesésében? Az öreg király elvesztette fiát, a rokonság azon férfitagjait, akikre az országot rábízhatta volna. Kire tehát? Orseolo Péterre, aki már 1027 óta a királyi udvarban élt? Aki az idegenek kedvence és neveltje volt? Akit a magyarok három éves uralkodása után elzavartak? Aki a német császárhoz menekült segítségért? Akit a német császár visszaültet a magyar királyi székbe 1044-ben, mint h&ucirc;béresét, s ezzel a magyarság is h&ucirc;bérsorsra jutott. Az eseményekb&otilde;l inkább az t&ucirc;nik ki, hogy a hivatalos állásponttal szemben Szt. István gyengekez&ucirc; uralkodó volt, és a neki tulajdonított intézkedéseket, az &otilde; nevében az idegenek hajtották végre.
Ezek után térjünk vissza Koppány lázadásának kérdéséhez. A jelen ismereteink szerint a legvalószín&ucirc;bbnek azt kell mondani, hogy Koppány és Szt. István között nem volt hatalmi nézeteltérés. Ha igen, legföljebb azért, mert Istvánt nem tartotta uralkodásra alkalmasnak. De mikor a jóindulatú, és jó lelkület&ucirc; István a nagyfejedelmi tisztet elfoglalta, a Géza udvarában elszaporodott, és nagy befolyásra szert tett idegenek úgy látták, hogy eljött az &otilde; idejük. Kihasználták az új nagyfejedelem gyengeségét, és a nagyfejedelmi udvarban elszabadult az idegenek korlátlan garázdálkodása. Ennek hullámai Koppányt érintették el&otilde;ször, mire a nagy úr kardot rántott. Három évvel kés&otilde;bb az erdélyi Gyula lázad, majd pedig a dél-magyarországi Ajtony, akiket Szt. István külön-külön levert. Az idegenek garázdálkodása szolgáltathatja az azonos okot a lázadásokra, amely nem azonos id&otilde;ben érintette a lázadókat. Ezért nem fogtak össze. Ha Koppány a hatalomhoz való jogáért lázadott, akkor Gyula és Ajtony miért nem álltak mellé? Az &otilde;si rend, a vérszerz&otilde;dés, a pusztaszeri egyezmény szétporladt volna? Ezt se lehet kizárni, de az el&otilde;z&otilde;ekben el&otilde;terjesztettek meggy&otilde;z&otilde;bbek.
De vajon miben nyilvánulhatott meg az idegenek garázdálkodása? A keresztényesítés lehetett olyan er&otilde;szakos, mint azt Szt. Istvánról maga a Római Katolikus Egyház is hirdeti, de nem lehetett az egész nemzetet átfogó térítési hadjárat, ehhez nem volt elég katolikus pap. Ez a XIII. században következett be. Nem lehetetlen, hogy az Egyház az e korban elkövetet er&otilde;szakosságot (inkvizíciók) varrja a szent király nyakába. Gondoljunk arra is, hogy milyen iszonyú gy&ucirc;lölet éghetett az országba telepített idegenek szívében a magyarság iránt, hiszen fél századdal korábban még a magyarok nyilaitól rettegtek. Mindent elkövethettek, hogy sérelmeiknek elégtételt szerezzenek. Reston szerint II. Szilveszter pápa "követelte" (demanded) a vikingekt&otilde;l - akik szintén ebben az id&otilde;ben tértek a keresztény hitre -, hogy pusztítsák el "pogány" írásukat, a rovásírást. Ezek szerint a pápa, és nem Szent István utasítására rendelték el a magyarság "pogány" írásának, a rovásírásnak az elpusztítását. Ez egy saját írásával rendelkez&otilde; nép m&ucirc;veltsége elleni merénylet volt. Talán ezen intézkedésben kell keresni azon elgennyesedet, soha be nem gyógyuló lelki seb okát, amely a mai napig megosztja a nemzetet? Amely lehetetlenné tette, hogy a Római Katolikus Egyház egyé váljon a nemzettel, amint ez a lengyeleknél megvalósult. A szlávoknak és románoknak ilyen gondjuk nem volt, mert náluk a m&ucirc;vel&otilde;dés a keresztény hit felvételével kezd&otilde;dött. Amerikában az indiánokból se tudtak rabszolgákat csinálni, mert büszke, m&ucirc;velt nép volt. Ezért kellett Afrikából drága pénzen négereket behozni. Egy m&ucirc;veletlen népet könnyebb új vallásra téríteni, meghódítani, szolgává tenni, mint egy m&ucirc;veltet. &Otilde;seink m&ucirc;veltsége nem volt azonos a nyugatiak m&ucirc;veltségével, sajátosan magyar volt és ragaszkodtak hozzá. Ragaszkodtak hozzá, és ragaszkodunk hozzá, mert &otilde;svallásunk Nagyasszonyát, Boldogasszonyt a mai napig nem tudták kitépni lelki és hitvilágunkból. Azonosították Sz&ucirc;z Máriával. Azzal tehát, hogy &otilde;seinket lebarbározzuk, lepogányozzuk, m&ucirc;veletlennek tartjuk, erkölcsi jogalapot teremtünk mindannak, ami az els&otilde; ezredforduló táján és utána történt. De hiába! Költ&otilde;ink, íróink újra és újra megéneklik "pogány", "barbár" &otilde;seinket, aki dics&otilde;sége ott él vagy lappang minden magyar szívében, akik lerakták a magyar birodalom alapjait.
A megbékélés, a magyar jöv&otilde; megkövetelné, hogy &otilde;seinkr&otilde;l az egyháziak írásaiban ne jelenjenek meg olyan leértékel&otilde; jellemzések, amilyet Lévrády Ferenc a Magyar templomok m&ucirc;vészete cím&ucirc; munkájában olvashatunk: "Az egész Európát bekalandozó, hazát keres&otilde; portyázásaik során is találkoztak a kereszténységgel; a mozgékony hadviselésüknek kiszolgáltatott békés keresztény nyugatiakban a világvég apokaliptikus borzalmainak képét fölidéz&otilde; rabló hadjáratait, templomokat és kolostorokat pusztító harácsolásaik során azonban aligha adódott alkalom és lehet&otilde;ség arra, hogy a "magyarok nyilaitól megment&otilde;" Istennel s vallásával kapcsolatot találjanak". (Szent István Társulat. Az Apostoli Szentszék Könyvkiadója. Budapest, 1982.) Ezen bizonyos "kalandozásokkal" kapcsolatban tudnunk kell, hogy 94%-uk szövetségben történt. Tehát hívták &otilde;ket, mint például X. Leó pápa, aki &otilde;seinket hívta az ellene fellázadók megrendszabályozására. Berengál király kivételével mindig olyanokat segítettek, akik a királyaik ellen lázadtak, hogy ezzel gyengítsék az esetleges ellenséget. Berengált is azért, hogy megakadályozhassák a német császárok római császárrá való választását. Ezért írja Reston: "Nem úgy mint a vikingeknél, hadjárataik f&otilde;célja nem a zsákmányszerzés volt." Mármint a magyaroké (166. oldal). Ez után így folytatja: "Esetenként az apácákat is megölték, de soha nem er&otilde;szakolták meg &otilde;ket." (They might kill nuns, but never rape them.) Nos, ez azért mégiscsak egy magasabb rend&ucirc; erkölcsi tartásra utal. A hivatalos történetírásunk arról is mélyen hallgat, hogy 955-ben, miután Bulcsu és Lehel horkákat felnégyelték, majd testüket kifüggesztették a vár fokára: "A magyar hadifoglyok ezreit és ezreit csonkították és kínozták meg, miel&otilde;tt élve eltemették &otilde;ket." (Then thousands upon thousans of Hungarian prisoners mutilated and tortured, before they were buried alive. 179. oldal.) Tudjuk, hogy &otilde;seink fergeteges rohamaik, harci fölényükkel félelmetesek lehettek, de megkínozni, majd élve eltemetni katonákat, akik már megadták magukat, mégse vall valamilyen emelkedett keresztény erkölcsr&otilde;l.
Helyére kell tennünk a Szt. István elleni vádak alaptalanságát is. A folyamatnak, amely a római vallás felvételéhez vezetett, Géza nagyfejedelem volt az elindítója. Tehát &otilde;t kellene vádolnunk. Itt most nem az a fontos, hogy ezen politika tényleges vezet&otilde;je Sarolta vagy Adelhaid lehetett, hanem az, hogy az Géza nevében történt. Szt. István egy huszonnégy év óta m&ucirc;ködésben lév&otilde; politikai irányzatot vett át, amely ellen nagyfejedelemmé választása alkalmával - jelek szerint - nem volt érdemi fellépés. Az el&otilde;z&otilde;ekben igyekeztem hangsúlyozni, hogy az &otilde;si rend hívei nem tudtak, vagy nem is volt miért összefogniuk Géza és Szt. István politikája ellen, bármi volt is a kés&otilde;bbi lázadások valós oka. Ezek feloldására a következ&otilde; lehet&otilde;ségek hozhatók fel: 1. Szt. István kemény kézzel vette át az ország vezetését, és minden ellenszegülést könyörtelenül letört. Eszes politikus volt és &otilde; maga választotta meg, hogy ellenfeleivel mikor és hol számol le. A kés&otilde;bbi eseményekb&otilde;l azonban nem ezt lehet kiolvasni f&otilde;leg, ha azok jóval kés&otilde;bb történtek. 2. Szt. István tisztánlátó, végtelen jó indulatú ember volt, de hiányzott bel&otilde;le az uralkodáshoz nélkülözhetetlen keménység, ezért felesége, Gizella és az idegenek gyakorolták a valós hatalmat, amelynek &otilde; kétségbeesett szemlél&otilde;je volt csupán. 3. Hamis az a beállítás, hogy a magyarság a kereszténység ellen lázadt, hiszen az ezredfordulóra a magyar f&otilde;úri réteg zöme, ha nem száz százaléka felvette a keresztény vallást. Ez lehetett az egyik oka, hogy István ellen nem léptek fel egységesen vagy egyáltalán. 4. A jelek szerint igaza lehetett Padányi Viktornak abban, hogy Árpád nagyfejedelem halála után a központi hatalom er&otilde;sen fellazult. Ez a lovas m&ucirc;veltség&ucirc; népekre jellemz&otilde; szövetségi rendszerben természetes volt. A központi hatalom megszilárdulását Géza és István munkája hozta létre. És ezen hatalom biztosította, hogy Magyarország az elkövetkez&otilde; ötszáz évben Európa nagyhatalma maradhatott. Az, hogy ezen hatalom megszilárdulása nem úgy történt, ahogy azt ezer év távolából szeretnénk, nem változtat a tényeken. Az idegenek utódai pedig beolvadtak a magyarságba, s mert minden kakas úr akar lenni a maga szemétdombján, ezen utódok is védték az országot, azon nyugati támadások ellen, amelyeket e dolgozat elején felsoroltam. Ez vonatkozik királynéjainkra is, akik egy kivételével mind idegenek voltak, mint ahogy minden európai uralkodó-házban ez volt a helyzet. Akkor ez volt a divat. A királylányokat a hatalmi érdekek szolgálatában adták és vették.
Mindezt összegezve és tanulságként éppen ideje lenne, hogy emberi tudásunk és lehet&otilde;ségeink szerint kikutassuk és megismerjük múltunkat a lehet&otilde; legjobban a valóságnak megfelel&otilde;en. Ezt megköveteli a magyar jöv&otilde;. Meg kell tanulnunk &otilde;seinket tisztelni. A Szt. István el&otilde;ttieket ugyanúgy, mint az utána következ&otilde;ket, mert erényeikkel és hibáikkal együtt magyarok voltak.

2000. 08. 30. Radics Géza
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Cser Ferenc A mellérendelő szemléleti mód

[FONT=TimesNewRoman,BoldItalic]Kivonat[/FONT]

Lükő Gábor [FONT=TimesNewRoman,Italic]A magyar lélek formái [/FONT]c. 1942-ben kiadott munkájában a magyar népi alkotásokat

alapvetően mellérendelő jellegűnek méltatta. Gordon Childe [FONT=TimesNewRoman,Italic]Az Árják [/FONT]c. 1926-ban
kiadott könyvében az indoeurópaiak sikerét nyelvük alárendelő szemléletével indokolta. A
jelen munkában bemutatom a két szemléleti mód lényegét, meghatározom a történeti hátterüket
és kimutatom, hogy a magyar műveltséget jellemző mellérendelés az emberiség ősi
szemléleti módja. Ez az ősi szemléleti mód a jelenkori Európában jellegzetesen magyar, ám
Ázsia több műveltségének az ősi formáját is ez jellemezte és ott még ma is él. A közös szemléleti
mód azonban nem jelent sem embertani, sem műveltségi származást, ez csupán a hasonló


életkörülményekre adott hasonló emberi válaszként értelmezhető.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére