A "Marslakók" legendája
Hogy kik azok a Marslakók? És mi köze a Magyarokhoz? Különösen mi köze a legnagyobb magyar koponyákhoz? Az egész egy ebéddel, egy komoly kérdéssel és egy vicces válasszal kezdődött.
Egyesült Államok, Új-Mexikó állam, Los Alamos. Egy jelentéktelen porfészek a sivatag közepén, amíg ki nem jelölik az amerikai atombomba kifejlesztésére indított Manhattan-terv kutatási helyszínének, és az első két atombomba megépítési helyének. A mindentől távoli helyen néhány hét alatt egy több ezres város nő ki a semmiből. Hamarosan kutatók és tudósok százai és a személyzet lakja be. Természetesen mindez szigorúan titkos.
A világháború és a két atombomba ledobása után sem változik a helyzet, a laboratórium marad a fő nukleáris kutatási központ. Itt dolgoztak olyan szellemi óriások, mint Teller Ede, Szilárd Leó, vagy éppen az olasz Enrico Fermi. Az olasz tudóshoz kötődik ez a legenda, és a tudomány egyik nagy paradoxonja.
1950-et írunk. Enrico Fermi ebédszünetet tart. Szokás szerint ilyenkor sem áll meg az élet, az étkezés alatt is folyik az eszmecsere. Aznap épp a földönkívüli életről folyt a társalgás. Van-e máshol is élet, mennyi ennek az esélye, van-e intelligens élet a kozmoszban.
A kötetlen csevegés közben Fermi hirtelen elkomorodott, megmerevedett, majd feltette az azóta ikonikussá váló kérdést, amelyet Fermi-paradoxonként ismerünk:
– Hol vannak ők?
Vagyis teljesen komolyan azt kérdezte, hogy hol lehetnek az idegenek. A Naprendszer csupán 4,5 milliárd éves, sokkal fiatalabb, mint a világegyetem többi része, amely körülbelül 13,8 milliárd éves. A Földet már meg kellett volna látogatniuk az idegeneknek. Fermi úgy vélte, hogy bármely civilizáció, amely rendelkezik rakétatechnológiával és megfelelő mennyiségű ösztönzéssel, igen gyorsan gyarmatosíthatja az egész galaxist. De mégsem jutottak el hozzánk. Mi ennek az oka? Ez a Fermi-paradoxon, amit azóta is próbál a tudóstársadalom megválaszolni.
Azonban jelen volt a beszélgetésnél Szilárd Leó, akinek legendásan jó humorérzéke volt. Elmosolyodott, és így válaszolt:
– Itt vannak közöttünk, de magyaroknak mondják magukat.
A történetnek akár nevetéssel itt véget is érhetett volna, ehelyett egy legenda született: a Marslakó magyarok, a marslakó tudósok.
Francis Crick, a DNS felfedezéséért Nobel-díjjal jutalmazott tudós szerint ez a párbeszéd lehet a legenda alapja. Valóban innen indulhat a konkrét elnevezés, de ez már csak egy utólagos reflexió egy évtizedek óta érdekes kérdésre.
A harmincas évektől kezdve a tudósvilág értetlenül figyelt fel egy jelenségre. Egy apró közép-európai országból, amelyet alig ismer a világ, amelynek lakói lehetetlen nyelvet beszélnek, mégis világhírű
tudósok tucatjai árasztották el onnan a világot, futószalagon érkeznek a tehetségek, akik alapjaiban fordítják fel a tudományos életet.
Amellett hogy gondolataik egészen rendhagyóak, forradalmiak és újítóak, saját maguk között használt nyelvük érthetetlen, ráadásul elképesztő akcentussal beszélik az angolt. Egymás között magyarul
beszéltek, ami finoman szólva megőrjítette a Manhattan-terv védelmén dolgozó, őket figyelő titkosszolgálati tiszteket. Mindezek mellett egy város egy szűk területéről jönnek a legtöbben, és
néhányan még iskolatársak is voltak.
Az ilyen legendáknak mindig van alapja, Erre utal az egyik híres anekdota még a Manhattan terv idejéből. A Program egyik szupertitkos vezetőségi tárgyalásán Groves tábornok rövid időre elvonult egy mellékhelyiségbe. Ekkor Szilárd Leó, aki szintén résztvevője volt az eseménynek megszólalt:
– Talán magyarul is folytathatjuk a tárgyalást.
Princetonban már a harmincas években furcsa kérdések vetődtek fel. Hans Bethe egyszer azt kérdezte: „Neumann János agya vajon nem egy embernél felsőbbrendű faj megnyilvánulása?”
Richard Rhodes a könyvében arról írt, hogy Princetonban az a hír járta, hogy az Institute for Advanced Studies legfiatalabb professzora (az 1933-ban huszonkilenc éves Neumann) valójában félisten, de bolygónk gondos megvizsgálása után embernek álcázta magát, és ez külsőleg tökéletesen sikerült is.
Igazából a marslakók legendája már korábban a második világháború idején Los Alamosban elterjedt. Leon Lederman Los Alamosról szóló Isteni Atom című könyvében így ír:
„Nem, most nem egy második űrtanmese következik, a történet igazi marslakókról szól. Azokról, akik a 20. század első felében beszivárogtak a világ legjobb egyetemeire és kutatóintézeteibe; pontosabban arról az előőrsükről, amelyik bolygónkon első bázisukat létrehozta. Azon buktak le, hogy - bármilyen
soká gyakorolták is egyetlen földi nyelvet sem tudtak idegen akcentus nélkül beszélni. Volt egy ügyes trükkjük erre is: magyar emigránsoknak álcázták magukat, hiszen köztudott, hogy a magyarok beszédének van ez a furcsa sajátossága. Olyan fizikusok tartoztak közéjük, mint Eugene Wigner (marsbeli nevén Jenő), Edward Teller (anyanyelvén Ede), Leo Szilárd (eredetileg Leó), vagy a modern matematika géniusza, John von Neumann (a Marson Jancsi). Talán el is hitték volna róluk, hogy igazán magyarok, csakhogy Sherlock Holmes kiderítette: mind ugyanannak a városnak (Budapest) ugyanazon részéből (Pest) rajzottak ki. Ez természetesen már több volt, mint gyanús. Dr. Watson a helyszínen
nemsokára rábukkant annak a személynek a nyomára, aki a magyar oktatás legfőbb irányítójaként fedezte, sőt közvetve maga szervezte meg a marsiak "gimnáziumnak" álcázott titkos hídfőállását. Ezt a
személyt úgy hívták, hogy báró Eötvös Loránd.”
A négy „Marslakónak” kikiáltott tudós persze élvezte a helyzetet rá is játszottak, sőt legendákat is gyártottak mögé. Ez őket remekül szórakoztatta. Talán legjobban Teller élvezte, aki angolul leírt neve
ürügyén (Edward Teller) mindenhol csak az E.T. (Extraterrestrial, magyarul földönkívüli) monogrammal írt
alá.
Szintén Fermihez fűződik az anekdota, hogy észrevette, a Marslakók nyelvében van egy sűrűn emlegetett kifejezés, és rákérdezett mit jelent. Nos, a válasz „mocskos disznó” volt. Van, ami a
történelemben sem változik.
A Marslakók legendájára végül több változat is született, ki-ki kedve szerint választotta és osztotta tovább.
Teller Ede verziója szerint a nincsenek is magyarok, a magyarok eredetileg a marslakók. Magyarországon telepedtek le, és onnan rajzottak szerteszét.
Szilárd Leó is azt mesélte, hogy a magyarok marslakók. 1900 táján leszállt egy űrhajó Budapest mellett, de nemsokára továbbállt. A túlsúlytól meg akartak szabadulni, és itt hagyták a legkevésbé tehetséges utazókat.
Egy másik verzió szerint is a tizenkilencedik század végén egy űrhajó szállt le Magyarországon, de a helyet a szép magyar lányok miatt választották. Később rájöttek, mégsem érdemes gyarmatosítani a bolygót, ezért elhúzták a csíkot. De a magyar lányok miatt hamarosan jó néhány zseni született Budapesten.
Kármán Tódor verziója sem rosszabb a többinél. Az ő története szerint a Földet meghódítani akaró marslakók a magyarokból csináltak ügynököket. Megtanították őket néhány trükkre, akik szétrajzottak a világban és elfoglaltak minden fontosabb katona és tudományos pozíciót. De a marslakók már azért nincsenek, mert a magyarok rászedték őket.
A Marslakók szerettek rájátszani hírnevükre. Egyszer Szilárd Leónak szegezték a kérdést.
– Földönkívüliek vagytok?
Szilárd aggódó válaszolta.
– Kármánnak járhatott el a szája...
De kik is voltak a Marslakók? Erre nincs egységes meghatározás. Az alap négyes Szilád Leó, Teller Ede, Wigner Jenő és Neumann János. Egy bővebb meghatározás szerint Erdős Pál, Halmos Pál, Kármán
Tódor, Kemény János, és Pólya György is Marslakó.
Csupa korszakalkotó zseni, de nem marslakók. Magyar tudósok kiemelkedő (főként, de nem kizárólagosan fizikusok és matematikusok) zsidó származású csoportja, akik a 20. század első felében Európából az Egyesült Államokba emigráltak. Csupán szerencsétlen-szerencsés emberek.
Szerencsétlenek, mert egy vészterhes korban rossz helyre születtek és menekülniük, emigrálniuk kellett. Szerencsések, mert egy ország nem csak befogadta őket, de hagyta őket kiteljesedni. zsenialitásukat kibontakoztatni.
@toocheee