Magyar őstörténet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

Helian

Állandó Tag
Állandó Tag
azt hiszem rájöttem.a barátunk egy pszighológus,aki emberkisérleteket folytat rajtunk.azt vizsgálja milyen magas az ingerküszöbünk-a tűrőképességünk határait vizsgálgatja.vagy ha mégsem akkor marad az eredeti variáció.
én már hónapok óta várom mikor derül ki hogy a Stonehenget is a hun népszövetség valamelyik tagja építette....
Az emberkísérlet már nekem is eszembe jutott....:):):)
Az, hogy még a Stonehenge építésénél is ott voltunk,....hát még várjuk ki a végét!Soha nem lehet tudni...:)


érdekes, mert a legújabb adatok alapján van kapcsolat a sztyeppei kultúra és a Stonehenge féle építmények között,
stoneux.jpg


még érdekesebb, hogy az egyik hasonló építményrendszert pont az egyik magyar őshazában találták, és idősebb is a Stonehengenél párszáz évvel, illetve sokkal bonyolultabb is, vagyis lehetséges még az is hogy innen terjedt szét:

"
"Stonehenge” az Uralban?

Szenzációs régészeti leletre bukkantak Baskiria keleti részén archeológusok: a neolitikumból származó csillagvizsgáló korát több mint ötezer évesre becsülik.

A szabályos koncentrikus köröket még az ötvenes években vették észre katonai légi felvételeken, ám a képek a közelmúltig szigorúan titkosnak minősültek, csak most váltak kutathatóvá.

Egy száz méter átmérőjű kör mentén elhelyezkedő bonyolult erődítményrendszerről van szó, amelynek kőoszlopait pontosan a kelő és a lenyugvó hold szerint tájolták. Az építmény és a híres angliai Stonehenge meglepő a hasonlatosságot mutat, ráadásul mindkét objektum ugyanazon a földrajzi szélességi fokon fekszik. A tudósok meggyőződése szerint a két csillagvizsgáló egykoron kapcsolatban állt egymással.

A régészek, akik jelenleg a terület előzetes feltárásánál tartanak, nem tudják megválaszolni a kérdést, hogy kik és mi célból építették ezt a rendkívüli létesítményt, de reményeik szerint jövőre a kőkorszaki csillagvizsgáló rekonstrukciója során fény derülhet némely titokra.

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=3&id=5321
"
 

Helian

Állandó Tag
Állandó Tag
ezt is ősi ugor területen találták:

"
Az eurázsiai sztyeppék népe is egy Stonehenge-nél áldozott

2004. november 17. 13:34

Nyáron 4000 éves megalit építményt fedeztek fel Spasskaya Luka-nál, a közép-oroszországi Ryazan térségében. Az ásatás vezetője szerint az ősi szentély egyértelműen a délkelet-eurázsiai sztyeppékről bevándorló csoportok hatását mutatja.

Nyáron 4000 éves megalit építményt fedeztek fel Spasskaya Luka-nál, a közép-oroszországi Ryazan térségében. Az építmény, amit a régészek szerint szentélynek emeltek, egy dombon áll, az Oka és Pron folyók torkolatánál. A feltárt helyszín egy hét méter átmérőjű kör, fél méter vastag, egymástól fél méternyi távolságban álló oszlopokkal szegélyezve. A kör közepén egy négyszögű üreg található. A fából készült pillérek nem maradtak fenn, de a lyukak, amelyben álltak tisztán láthatók. Jónéhány méterrel keletre egy újabb oszlopot ástak ki, és három éve délre is találtak egyet. A régészek feltételezik, hogy egy második körgyűrű is övezte a szentélyt. Két oszloppár egy kaput alkot, amelyen keresztül nyáron a naplemente látható. Az egyik pillér mutatja a felkelő Nap helyét. Az építmény szerkezete arra ösztönözte a tudósokat, hogy hipotéziseket állítsanak fel annak asztronómiai szerepéről. Minden bizonnyal vallásos rituálék céljából építették.

A középső lyukban apró agyagedényt találtak, finom, vizet jelképező hullámvonalakkal és stilizált napsugarakkal díszítve. E leletről megállapították, hogy bronzkori eredetű, láthatóan a dél-eurázsiai törzsek kézművesmunkáira emlékeztet. Hosszú csontok és fogak töredékei kerültek elő a szentélyen kívüli lyukak egyikéből. Ezeket áldozati maradványoknak vélik, de nem zárható ki, hogy a nagy vermeket temetkezésre használták: a központi üreg alján szerves maradványokat fedeztek fel - a csontok lebomlását a régészek a helyi talaj sajátos tulajdonságaival magyarázzák. Ezek talán egy halála után megszentelt törzsfőtől származnak.

Az ősi folklórban nemcsak a természet, de az emberi élet elképzelése is ciklikus volt. A Nap- és Holdimádat a termékenységi kultuszhoz kapcsolódtak, és a mitológiai lánchoz élet és halál között. Számos sír található Stonehenge-nél és Avebury-nél is - Európa leghíresebb körszentélyeinél. A köralakú építmények a Teremtés ősi legendáiból erednek. A kör - mágikus geometriai alakzat, kezdet és vég nélkül - az örökkévaló és a végtelen szimbólumának számított. Több temető is található Spasskaya Luka környékén. A népvándorlás korában finnugor törzsek érkeztek ide. Érdekes módon egyetlen sírjuk sem zavarja meg az ősi csillagvizsgálót, és ez azt sugallja, hogy tudtak az építmény szakrális jelentőségéről.

A ryazani szentély egyedi műemlék. Találtak hasonló építményeket a dél-orosz sztyeppéken és az Urálon túl is, de azok kevésbé jellegzetesek és kevés tárgyi lelettel szolgáltak. - Nem lehet vérrokonság a Stonehenge-et és a Ryazan-i szentélyt építő népek között - szögezte le az ásatás vezetője, Ilya Akhmedov, a Moszkvai Történeti Múzeum Régészeti Műemlékek Osztályának vezetője. - Az utóbbi egyértelműen a délkelet-eurázsiai sztyeppékről bevándorló csoportok hatását mutatja.

URL: http://www.mult-kor.hu/cikk.php?id=8730
"
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
Ehhez nem kell az Uralig elmenni, hiszen:
"Európa első kőkörei a mai Magyarország területén, Polgár-Csőszhalom környékén épültek 7000 évvel ezelőtt, a vonaldíszes kerámia szülőföldjén. Mesterházy részletesen leírja, hogy közösségi ünnepek céljára szolgáló építmény nyomaiként ötszörös körárokrendszert találtak, amelynek építéséhez 30-40 000 köbméter földet munkáltak meg, azaz óriási szervezőerőt kellett mozgósítani. Zalai-Gaál István, az MTA Régészeti Intézetének munkatársa, a történettudomány (régészet) doktora az Archaeológiai Értesítő-ben (1990, 117: 3-24) megírja, hogy „A közép-európai vonaldíszes kerámia elterjedési területein szinte mindenhol nagyobb számban találtak árokrendszereket, körárkokat légifotózással, illetve az ahhoz kapcsolódó magnetométeres mérésekkel.” Feltételezhető, hogy ezek a közösségi ünnepek céljára épülő körárokrendszerek, amelyekben például Polgár-Csőszhalomnál is Napisten-tiszteletre utaló tárgyakat találtak (lásd A Magyar Nemzeti Múzeum régészeti kiállításának vezetője, Kr. e. 400 000-Kr. u. 804, Magyar Nemzeti Múzeum, 2002, 42), Nap-szentélyek voltak. Tájolásuk csillagászati alapon történt. Ha pedig ez így van, akkor minden bizonnyal a kőkörök közvetlen elődeinek tekinthetők, olyan építmények nyomai, amelyek szarvasagancsokból (mint Stonehenge első szakaszában), facölöpökből (mint az erdélyi körárokrendszerekben), és kőoszlopokból (mint Stonehenge második-harmadik szakaszában) épültek, de amelyeknek ma már csak nyomai, árkai maradtak fenn."
http://www.grandpierre.hu/200511/Stone1.htm<O:p</O:p
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
Füzesabonyi rézkori körépítmény rajza. (Csak annyit tártak fel belőle a nyolcvanas években, amennyi a rajzon látszik.)
 

Helian

Állandó Tag
Állandó Tag
Ehhez sem kell az Uralig elmenni, hiszen:
"Európa első kőkörei a mai Magyarország területén, Polgár-Csőszhalom környékén épültek 7000 évvel ezelőtt, a vonaldíszes kerámia szülőföldjén (lásd sorozatunkat: Kőkörök és szkíták, KAPU 2005. 06-07, A kőkörök eredete és az emberiség eltemetett őskori magaskultúrája, 1.-3. rész, KAPU 2005. 03-04-05).


pontosan.
tehát a Kárpát-medencétől az Urálig megfigyelhetők ezek az építmények, ebben az időben és később megjelennek nyugatabbra is.
ha idevennénk, hogy egyes nézetek szerint azon régi időkben a Kárpát-medencétől messze keletig, az Urálon túlig, Szibériáig uráli/szamojéd/ugor vagyis ősmagyar néptörzsek éltek, akkor el is jutnánk a kiindulási ponthoz, ami kapcsán előjött a téma, amikre a #2447-ben válaszoltam.
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
pontosan.
tehát a Kárpát-medencétől az Urálig megfigyelhetők ezek az építmények, ebben az időben és később megjelennek nyugatabbra is.
ha idevennénk, hogy egyes nézetek szerint azon régi időkben a Kárpát-medencétől messze keletig, az Urálon túlig, Szibériáig uráli/szamojéd/ugor vagyis ősmagyar néptörzsek éltek, akkor el is jutnánk a kiindulási ponthoz, ami kapcsán előjött a téma, amikre a #2447-ben válaszoltam.
Nézd kedves Helian!
Hogy a Kárpát-medencétől keletre az újkőkor-rézkor idején kik éltek, azt én nem tudom, de hogy a népsűrűség azon a területen elenyésző lehetett, abban biztos vagyok.
Ezzel szemben itt már akkor kialakult az az életmód, ami lehetővé tette a népességrobbanást és a terjeszkedést. Ld.:
"Az Alföld település- sűrűsége az újkőkor idején elérte, sőt meghaladta a mai települések számát, és a lakóházak mérete gyakran jelentősen meghaladta mai átlagos lakásaink méretét." http://www.mnm.hu/hu/kiall/kia_allando4_2.html
Tehát ha volt valahol akkoriban olyan néptömeg, amelyik alkalmas lehetett nyelv és kultúra terjesztésére, ritkán lakott területek benépesítésére, akkor az itt volt.
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
Egy érdekes eszmefuttatás az előbbiekkel kapcsolatban:
<O:p"Mesterházy Ernő (2003, 326) észrevette, hogy az M7-es autópálya somogyi szakaszán, amely 80 km hosszú, 20 rézkori vagy régibb települést tártak fel, kifejezetten újkőkorit, azaz a Dunántúli Vonaldíszes Kerámia népének leleteit és nyomait pedig 10 helyen (Bendár Mária-Honti Szilvia-Kiss Viktória, Somogyi Múzeumok Közleményei, 2000, 102-103. old.). A feltárt somogyi szakasz felülete 8 négyzetkilométer, és erre 10 újkőkori telep esik, eszerint négyzetkilométerenként egy. Ha az M7-es autópálya nyomvonalának kiválasztása véletlenszerűnek tekinthető, ebből számszerű becslést nyerhetünk a Kárpát-medence népességére az ókorban. A feltárások szerint az ókori Polgár (i.e. 6000 körül) 2000 fő lakosságú volt, a kisebb települések 30-50 főt számláltak. Ómagyarország területe 320 ezer négyzetkilométerére a leleteknek megfelelően 5% nagyvárost véve 16 ezer nagyváros (egyenként 2000 fő) és 304 ezer falu (30 fő) adódik - azaz összesen egy megdöbbentő szám: 40 millió fő - ami azonban kevésbé megdöbbentő, ha a mai népességgel vetjük össze, hiszen a Kárpát-medence lakossága eszerint nem változott lényegesen! A 40 millió egytizede is 4 millió - egy olyan szám, ami mellett nem lehet elmenni, különösen, mivel nem légből kapott, hanem szigorú tárgyi bizonyítékokon alapul, - amiket persze minél szélesebb adatbázison kell újra és újra leellenőrizni..." (Grandpierre Attila: Kik építették a kőköröket? http://www.grandpierre.hu/200511/Stone1.htm
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
Grandpierre Attila számai persze túlzottak, mert például figyelmen kívül hagyja, hogy akkoriban is voltak lakhatatlan területek, továbbá az is tény, hogy az akkori települések meg sem közelítették a mai nagyvárosok méreteit, még a hazaiakét sem. Ettől függetlenül változatlanul áll az, amit eddig írtam.
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
Tehát ha volt valahol akkoriban olyan néptömeg, amelyik alkalmas lehetett nyelv és kultúra terjesztésére, ritkán lakott területek benépesítésére, akkor az itt volt.
További adalék:
"Két éve jelent meg Blagoje Govedarica, a hamburgi egyetem régészprofesszornője hatalmas monográfiája Jogarhordozók – a puszták urai címmel. A Govedarica által bemutatott régészeti feltárások arra utalnak, hogy a jogarhordozók kultúrája Erdélyből indult i. e. 5100 körül, és több mint 2000 éven át állt fenn, legalábbis a bronzkorig. A zsugorított, guggoló testhelyzetben temetkezés megegyezik a Polgár-Csőszhalomnál i. e. 4800 körül talált temetkezési móddal." (Grandpierre Attila: Attila és a hunok)
 

oposur

Állandó Tag
Állandó Tag
Atilla sírjának őrzője Szöged volt, aki a csapatával naponta megtekintette azt a helyet, ahol Őt eltemették. Szögedék a mai Szeged fölött, a nagy kanyarnak nevezhető Tisza-ágon (ma holtág) átúsztatva végezték el az őrszolgálatot.
Szöged Maros fia, aki a Nagycsatában elpusztult és koporsója (szokás volt többnyire életükben elkészíttetni) felhasználásra kerűl Atilla temetésekor.
Ugyanúgy mint Eszék és mint Nekese koporsói. Ezek közűl Nekeséé koracélból (dobsinai) készűlt Ózd-Vasváron. Az utóbbit a Sajón úszatta le Daróc, Atilla unokaöccse.
Atilla székhelyét az Arvisura több helyen ismerteti, pl azt is írja, hogy amikor a haláláról értesűlt (453. jun.)Dédes, akkor Ő azonnal Pusztaszerre lovagolt. Atilla új esküvője a római kalandozása után volt.
A maradék vezérek -Aladár távozása után- Atilla sátorpalotájában gyültek össze, megbeszélésre. Végűl Dédesék (úzok) és Csaba tyumenjei maradtak az országban, az ikrek is eltávoztak, keletre. Réka a daha fejedelem felesége lett (dákoknak nevezik a dahákat???)
Atilla után Duna asszony (Buda felesége) lett a fejedelem...a Jász síkságon.
 

Helian

Állandó Tag
Állandó Tag
Nézd kedves Helian!
Hogy a Kárpát-medencétől keletre az újkőkor-rézkor idején kik éltek, azt én nem tudom, de hogy a népsűrűség azon a területen elenyésző lehetett, abban biztos vagyok.
Ezzel szemben itt már akkor kialakult az az életmód, ami lehetővé tette a népességrobbanást és a terjeszkedést. Ld.:
"Az Alföld település- sűrűsége az újkőkor idején elérte, sőt meghaladta a mai települések számát, és a lakóházak mérete gyakran jelentősen meghaladta mai átlagos lakásaink méretét." http://www.mnm.hu/hu/kiall/kia_allando4_2.html
Tehát ha volt valahol akkoriban olyan néptömeg, amelyik alkalmas lehetett nyelv és kultúra terjesztésére, ritkán lakott területek benépesítésére, akkor az itt volt.

igen, lehetséges,
én is ismerek olyan nézetet miszerint innen eredt és áradt szét egy bizonyos kultúra, csak adott esetben lehet, hogy több ezer vagy tízezer év alatt zajlott le.
 

Helian

Állandó Tag
Állandó Tag
További adalék:
"Két éve jelent meg Blagoje Govedarica, a hamburgi egyetem régészprofesszornője hatalmas monográfiája Jogarhordozók – a puszták urai címmel. A Govedarica által bemutatott régészeti feltárások arra utalnak, hogy a jogarhordozók kultúrája Erdélyből indult i. e. 5100 körül, és több mint 2000 éven át állt fenn, legalábbis a bronzkorig. A zsugorított, guggoló testhelyzetben temetkezés megegyezik a Polgár-Csőszhalomnál i. e. 4800 körül talált temetkezési móddal." (Grandpierre Attila: Attila és a hunok)

na például ez is egy hasonló nézet.

illetve az ősírásnak is itt, a Kárpát-medencében voltak az első leletei, az ún. Tordos-Vinca-i kultúra.

ahogy az első európai modern embernek is,
a Kárpátok egy barlangjában:
Európa legrégibb homo sapiens lelete
http://www.tankonyvtar.hu/historia-2003-089/historia-2003-089-081013-23

szóval az újabb és újabb adatok fényében megállapítható, hogy elég mozgalmas őstörténete volt ennek a térségnek.
 

Magam la

Állandó Tag
Állandó Tag
igen, lehetséges,
én is ismerek olyan nézetet miszerint innen eredt és áradt szét egy bizonyos kultúra, csak adott esetben lehet, hogy több ezer vagy tízezer év alatt zajlott le.
Ez ma már egészen pontosan behatárolható, hiszen az utolsó tízezer év leleteinek a korát a legmodernebb eszközökkel ma már évtizedre pontosan meg lehet határozni - írja a Magyar régészet az ezredfordulón. Nem több mint 12-14 ezer éve kezdődött az állattenyésztés, és nagyjából 8000 éve az áttérés a fejlett földművelésre. Ez utóbbi volt az, ami lehetővé tette azt a bizonyos népességrobbanást.
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére