A nagy kérdés, hogy mit lép Trump a CEU miatt?

Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje.


Die Zeit

die_zeit.jpg


A CEU rektora jelezte: az amerikai kormányzat máris támogatást ígért nekik, és bármi történik is, az egyetem nem zár be. Ignatieff továbbra is úgy látja, hogy két napja jóváhagyott törvény masszív támadást jelent a Közép-Európai Egyetem ellen. Az újságnak nyilatkozva rámutatott: a magyar fél nem akarja, hogy az intézmény a jövőben önálló státuszt élvezzen, még akkor sem, ha közben netán beindítja amerikai tagozatát. Lesre akarja futtatni. Hogy most azt követeli tőle, hogy nyisson campust a tengerentúlon is, az a rektor szerint egyértelmű a bosszantást szolgálja és kifejezetten ellenük irányul. De egyben támadás a tanszabadság ellen. Mint mondta, az velük a baj, hogy teljes mértékben függetlenek Magyarországtól, ami nyilvánvalóan megfekszi a kormány gyomrát. Ám a törvény egyértelműen átlép egy határvonalat, mert idáig csupán Szentpéterváron és Törökországban indítottak hasonló akciókat egyetemek ellen. Viszont a magyarok esetében ennél is többről van szó, hiszen az ország az unió tagja.

FAZ

fraknfurter.jpg


Magyarország diplomáciai úton próbálkozik a tűzoltással a CEU ügyében és ez arra utal, hogy ez eset nem úgy sült el, ahogyan eltervezték. Pedig a koreográfiát már megszokhattuk az eltelt 7 évben: először a drasztikus nyelven megszólaló kormányhű sajtó segítségével beazonosítják az ellenséget, aki ellen azután villámgyorsan fel kell lépni. Majd keresztülverik az idevágó törvényt a parlamenten, minden érdemi vita, a szakértők meghallgatása nélkül, végképp nem beszélve az érintettekről. Az ekkor bekövetkező felzúdulást úgy veszik, hogy az csak azt igazolja, legfőbb ideje volt tenni valamit. A politikai haszon az, hogy az eseményeket Orbán és a Fidesz diktálja, az ellenzék tehetetlenül áll. Ám a Közép-Európai Egyetem kapcsán valószínűleg nem számoltak azzal, hogy olyan fontos tényezők interveniálnak, mint az Egyesült Államok és Németország. Viszont egyértelmű, hogy a kormány számára nem a CEU, hanem Soros a lényeg. Belőle az elmúlt hónapokban nagy ellenség lett. És már készül az új törvény a civil szervezetek ellen, amelyek közül több is pénzt kap tőle.

Reuters

reuters.jpg


Az Európai Néppárt egyelőre korainak tartja, hogy eljárás induljon Magyarország ellen a Közép-Európai Egyetem ügyében hozott törvény miatt. Mindenesetre az Európai Parlament többségét alkotó összefogás részeként már konzervatív képviselők is sürgetik, hogy vonják felelősségre az Orbán-kormányt a Lex CEU miatt. A kezdeményezéshez csatlakozott az összes baloldali és liberális frakció, valamint több konzervatív törvényhozó. A híres-hírhedt 7-es paragrafus alapján akkor lehet szó a szavazati jogok felfüggesztéséről, ha azt kétharmad támogatja Strasbourgban. Ehhez azonban az szükséges, hogy elegendő néppárti képviselő is megszavazza. A fegyelmi eljárást a Bizottság vagy a Tanács is felvetheti, de erre idáig egyik sem mutatott túl nagy kedvet, mert fél, hogy felszítja vele az unió-ellenes érzelmeket, amikor a Brexit és az erősödő euroszkepticizmus miatt Brüsszelnek amúgy is van épp elég gondja. A biztosok azonban a jövő héten megvitatják a magyar ügyet.

Bloomberg

bloomberg.jpg


A hírügynökség szerint a Közép-Európai Egyetem kapcsán törheti a fejét a német kancellár, hogy mitévő legyen a Fidesszel, amelynek 12 képviselője jól jön Strasbourgban, hogy a konzervatívok alkossák a legnagyobb frakciót. Az értékelés azután látott napvilágot, hogy a kancellár szóvivője védelmébe vette a CEU-t és kiemelte, hogy a szabadságról, a demokráciáról, a jogállamról és az emberi jogokról nincs helye a vitának a földrészen. A német és a magyar kormány az elmúlt napokban, az Európai Néppárt máltai kongresszusán már összecsapott a menekültek ügyében és lehet, hogy most ugyanez lesz, miután Magyarország a Soros által alapított egyetem ellen lép fel. Kovács Zoltán úgy reagált német kollégája bírálatára, hogy a milliárdos üzletember még a német vezetést is képes megtéveszteni. A jelentés ugyanakkor megjegyzi, hogy Orbán a fékek és ellensúlyok lebontásával igyekszik megtámasztani hatalmát és rendszeresen azzal vádolja Soros Györgyöt, hogy az meg akarja buktatni.

Daily Telegraph

daily.jpg


Egyre fokozódik a nemzetközi bírálat, miután az új jogszabály miatt bezárhat a Közép-Európai Egyetem – Orbán Viktort azzal vádolják, hogy meg akarja fojtani a civil társadalmat. A CEU elleni eljárást úgy értékelik, hogy azzal a kormányfő megint csak kihívja maga ellen Brüsszelt és Berlint, mindkettő elítélte a magyar vezetés húzását. Elemzők szerint azonban a politikus valószínűleg megy tovább az illiberalizmus felé vezető úton, hacsak Washington és az unió nem cselekszik közösen. Az Eurasia Csoport kockázatelemző cég európai igazgatója úgy fogalmazott, hogy magyar részről folytatódik az erőpróba, mert Orbán ki akarja puhatolni, hogy az Egyesült Államok és az EU mennyire akar beleszólni a magyar belpolitikába. Ha úgy érzi, hogy nem nagyon, akkor felbátorodik és még inkább lecsap a liberális ellenzékre, valamint a külföldi üzleti érdekeltségekre. Ugyanakkor a bírálók szerint a CEU ellen hozott törvény jócskán súlyosbítja az egyetemek önállóságáért és a liberális demokráciáért zajló harcot. A legújabb küzdelmet nagyban magyarázza, hogy a lépéssel a jelek szerint Soros Györgyre akartak csapást mérni.

Independent

independent.jpg


A bezárás szélére került a CEU, mivel a parlament a jelek szerint az egyetem ellen irányuló jogszabályt hozott, mindösszesen egyetlen hét alatt. Ez a legfrissebb fejlemény a jobboldali tekintélyelvűség felé tántorgó Magyarországon, amely mind inkább nekiront az olyan liberális intézményeknek, mint a Soros-féle Közép-Európai Egyetem. Áder János aláírása inkább csak formalitás a hatályba lépéshez. A jogszabályt széles körben úgy tekintik, hogy az összehangolt akciót jelent az egyetem ellen. A Human Rights Watch regionális szakértője azt mondja, hogy a lépés a CEU jövőjét és a tanszabadságot fenyegeti, noha az intézmény vezetők nemzedékét nevelte ki a régióban. Épp ezért – teszi hozzá Lydia Gall – a köztársasági elnöknek meg kellene tagadnia a jóváhagyást, mert látnivaló, hogy a módosított felsőoktatási törvénnyel a bíráló hangokat próbálják elhallgattatni. Közben a Freedom House azzal vádolta meg a Fideszt, hogy az felkorbácsolja az idegengyűlöletet, illetve az indulatokat, mert mindenáron meg akarja nyerni a választásokat.

NZZ

neue_zurcher.jpg


Orbán Viktor autokrata hadjáratot folytat a civil társadalom ellen. Ezt bizonyítja, ahogyan eljár a CEU-val. A lényeg, hogy a háborút a jog bevetésével vívja, vagy ahogy a rektor megfogalmazta: a jog segítségével uralkodik. Így látja a helyzetet a bécsi Embertudományi Intézet igazgatónője, a magyarországi egyetem kuratóriumi tagja. Shalini Randeria felhívja a figyelmet, hogy jelen állás szerint, minden tiltakozás ide vagy oda, a tanintézmény jövő januárban lehúzhatja a redőnyt. Mint rámutat, ez csupán a legújabb fejezet, miután a kormány az egész felsőoktatást át akarja alakítani, hogy azután teljesen a maga akarata alá vonja. Ennek megfelelően hatalmas a felzúdulás, határon belül és azon kívül is.

A hatalom már így is éppen eléggé ellenőrzése alatt tartja a felsőoktatást, mindenütt vonal hű kancellárok működnek. A támogatások jelentős megvonása miatt kínzó pénzhiány lépett fel, emiatt jó pár főiskola kénytelen volt bezárni. Folyamatosan csökken a diákok száma, hat év alatt összesen 45 %-kal. Ebben a helyzetben számtalan hallgató és tanár kivándorolt, ami persze része Orbán taktikájának, hogy megszabaduljon a potenciális bírálóktól. A hatalom azonban nem a képzés súlyos bajaival foglalkozik, hanem a legsikeresebb egyetemek közé tartozó CEU –ra veti rá magát. Nem csak arról van szó, hogy ez az illiberális állam legújabb sakkhúzása, itt egy tekintélyelvű hatalom rendezkedik be Európa közepén – orosz mintára.

FAZ

fraknfurter.jpg


Orbán Viktor etnikai alapokra igyekszik helyezni a felsőoktatást és le akarja kapcsolni a villanyt a CEU-ban, noha az világító torony a térségben, arról nem beszélve, hogy a földrész egyik legjobb egyeteme. Így látja a müncheni Egyetem egyik professzora, aki Kelet- és Délkelet-Európa történelmével foglalkozik. Martin Schulze hangsúlyozza, hogy egy ilyen intézményt bárhol másutt büszkén mutogatnának, csak Magyarországon nem, mert nálunk a kormányfő számára az etnikai egyneműség a cél, az illiberális demokrácia pedig állami vezérelv lett. Úgy hogy Orbán el akarja zavarni a CEU-t, igaz, meglehetősen körmönfontan, testre szabott jogalkotással. De az egész mögött a puszta gyűlölet húzódik meg, ami főleg Soros ellen irányul. Dehát az egyetem által megtestesített intellektualitás, a vélemények sokszínűsége élesen szemben áll azzal, amit a populisták hirdetnek, akik az egész nép képviseletét maguknak vindikálják.

Magyarországról az egyetemek súlyos anyagi gondjai miatt elmennek a diákok, a CEU-ra ellenben özönlenek a külföldi hallgatók. Közülük sokak szemében a tanintézmény maga a valóra vált utópia. Ám most úgy néz ki, hogy annak távoznia kell Magyarországról, jóllehet ez katasztrófa a magyar oktatás számára, az államháztartás pedig fontos bevételektől esik el. Viszont várható, hogy a szomszédos államokban nagyobb hangra kapcsolnak a nacionalisták, ami elsősorban az erdélyi magyarokat érintheti, az anyaország által finanszírozott egyetemek miatt. Idáig az egyetemek jelentették a legfontosabb gátat a régióban a tekintélyelvű és populista állami ideológiákkal szemben. Hogy Orbán nekiesett a CEU-nak, azzal Európa lényegét támadja. Ellentétes a tudomány szabadságával. De ami történt, az kihívás a kontinens összes kormánya számára. Ha most is ráhagyják a dolgot, az súlyos következményekkel jár, mivel az oktatás etnicizálása a populista-autoriter kormányzás kiteljesítését jelenti mind a Fidesz, mind a környező államok nacionalistái számára. Ha az EU elfogadja a CEU elűzését, akkor a saját eszményét adja fel.

Die Welt

die_welt.jpg


A civilek elleni törvénnyel Orbán már a következő csapás készíti elő Soros ellen, mivel új ellenségképre van szüksége. A héten jóváhagyott jogszabály-módosítás egyébként térdre kényszerítheti a CEU-t, a nem kormányzati szervezetek pedig nyilvánvalóan szálkát jelentenek a magyar kormány szemében, ezért most orosz és izraeli mintára kívánnak eljárni velük szemben. A cél itt is az, hogy nehéz helyzetbe hozzák az üzletember által támogatott csoportokat. Sokan vélik úgy, hogy a miniszterelnök csak azért meri mindezt megtenni, mert Trump is úgy gondolkodik Sorosról, ahogyan ő. Mármint hogy a milliárdos anyagi segítségével az érintett NGO-k és intézmények beleszólnak a kormányzati ügyekbe és politikai befolyást próbálnak szerezni. Ám a CEU miatt az amerikai Külügyminisztérium tiltakozott, csakhogy Budapest megmakacsolta magát. Kovács Zoltán barátságtalan módon arról beszélt, hogy a washingtoni kormányzat nem értette meg a tényeket. Az egész eljárás azt támasztotta alá, hogy a magyar vezetésnek édesmindegy a tengerentúli bírálat. Majd most meglátjuk, hová áll az ügyben a Trump-adminisztráció.

Goran Buldioski, az Nyílt Társadalom Kezdeményezés európai igazgatója úgy ítéli meg, hogy a Soros elleni kampánynak van egy ideológiai vetülete, mert a magyar kormány igen ellenségesen viszonyul a nyílt társadalom elgondolásához. Az ugyanis nem fér össze az erős nemzetállam orbáni világnézetével. Másrészt viszont látni lehet, hogy a miniszterelnöknek új ellenségkép kell, hiszen közelednek a választások. Ennek a célnak a magyar származású, zsidó milliárdos remekül megfelel, mint az „amerikai nagytőke’ embere, aki a hivatalos kommunikáció szerint a szálakat mozgatja, hogy a migránsok elárasszák Európát, illetve visszaszorítsa a nemzeti gondolkodásmódot. Pl. azzal, hogy a CEU-n liberális elitet „tenyésztenek”.

Süddeutsche Zeitung

suddeutsche.jpg


A CEU ügyében Orbán szembement a szabadsággal és az igen élesen bírált új felsőoktatási törvény miatt a kereszténydemokraták magyarázkodásra kényszerülnek az Európai Parlamentben. A német kormány mindenesetre már jelezte, hogy nem marad tétlen, ha a jogszabály valóban korlátozni igyekszik az egyetemek autonómiáját. Ugyanakkor az Európai Néppárt strasbourgi frakcióvezetője úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a tudomány szabadsága és sokszínűsége olyan érték, amire büszkék lehetünk. Weber sürgette, hogy a Bizottság nézze meg, milyen következményei vannak a magyar parlament döntésének. Hozzátette, hogy ésszerű kereteket kell kialakítani az unión kívüli egyetemek számára. A politikus egyébként tegnap telefonon beszélt a CEU rektorával. Strasbourgban erősödik a nyomás, hogy az EPP határolja el magát a Fidesztől, ám nem valószínű, hogy a pártot kizárnák a parlamenti csoportból. Mégpedig azért nem, mert a konzervatívok szerint akkor nem tudnák befolyásolni Orbánt. A kormányfő nemrégiben megszavazta a Tusk újraválasztását és ez ügyben kifejezetten a frakciófegyelemre hivatkozott.

Spiegel

der_spiegel_1.jpg


Az Orbán-kormány lóhalálában keresztülverte az Országgyűlésen a jogszabály-változtatást, amelynek kizárólag a Soros-féle egyetem a célpontja, ám Magyarországnak hamarosan gondjai lehetnek az unió miatt. A Bizottság ki akarja vizsgálni az ügyet. Egy szóvivő azt közölte, hogy Timmermans alelnök vette kézbe a teendőket, és a jövő héten tárgyal is a biztosokkal. Graf Lambsdorff, az Európai Parlament alelnöke közben felszólította a német kormányt, hogy kezdeményezzem Brüsszelnél eljárást a jogállamiság megsértése miatt. Lengyelország ellen már folyamatban van egy hasonló felülvizsgálat, ám éppen Timmermans a minap vallotta be, hogy az a tagállamok csekély támogatása folytán nem sok sikert hozott.

Die Presse

die_presse.jpg


Vendégkommentárjában a CEU egyik diákja azt állapítja meg, hogy az európai konzervatív pártok hallgatnak, jóllehet Orbán meg akar szabadulni az egyetemtől. Az intézmény a túlélésért harcol, de ebben mellette áll sok más egyetem és tudós, mert fontos nekik a magyar tudomány és kutatás szabadsága. Brüsszelből azonban csak szórványos reakciók érkeztek, az Európai Néppárt pedig egyáltalán nem nyilvánult meg. A helyzet arra emlékeztet, mint amikor a Népszabadságot számolták fel. Mindenki tudta, hogy a magyar kormánynak meg vannak hozzá az eszközei, csak éppen senki sem hitte el, hogy odáig fajulhatnak a dolgok. Most pedig egy olyan egyetem került a célgömbbe, amely már régóta útban van, hiszen független, nemzetközi, liberális és kritikus, ez mind az, amitől Orbán undorodik. A kabinetet a nép választotta, ám a mód, ahogyan napjainkban a törvényeket hozzák, nos, annak már nincs sok köze a demokráciához.

A CEU kapcsán nem lehet a kormány machinációit puszta belső ügynek tekinteni. A EPP képviselői már jó ideje igen visszafogottak, ha Magyarországról van szó, sőt kifejezetten udvarolnak a pusztai vezérnek. Merkel sem szólal meg. Brüsszel tétlenül szemléli, amint az egyik tagállamában évek óta aláássák az európai értékeket. Orbán hasznos segéderő, amikor a külső határokon kell eljátszani az őrkutya szerepét, vagy amikor Tusk újraválasztása kapcsán a lengyeleket kell taccsra tenni. Közben azonban tudván tudják, hogy Magyarországon kiüresítik a demokráciát és a jogállamot, és így végeredményben a közös Európát.

Kurier

kurier.jpg


Nagy a hallgatás a budapesti elitegyetem küszöbön álló bezárása körül. Nem szólal meg Soros, Budapesten azt feltételezik, hogy azért nem, mert semmiképpen sem szeretné alátámasztani az orbáni értelmezést, mármint hogy a CEU az ő egyeteme, amelyet az USÁ-ból irányítanak. De ki nem nyitják a szájukat a Fidesz európai párttársai sem. Ők következetesen nem foglalnak állást a magyar kormányfő cselekedetei, a jogállam megsértése kapcsán. Paul Lendvai, aki könyvet írt a vezérelvű demokráciáról, úgy gondolja, hogy Orbán szent és sérthetetlen. Merthogy a nacionalizmus rák módjára terjed az EU-ban. Angela Merkel legnagyobb gyengéjét pedig abban látja az elemző, hogy nem utasítja rendre a magyar miniszterelnököt. Brüsszelben közben egyre nagyobb a felzúdulás a Fidesz miatt, csak éppen senki sem beszél. Hogy az EPP a kizárással fenyegessen, az szóba sem jön, mert arra érzékenyen reagálna pl. a lengyel Polgári Platform.

trump2.JPG
 
Közel negyven vegyifegyver-támadást követtek el Szíriában az elmúlt két évben

2013-ban az Egyesült Államok majdnem beavatkozott a szíriai polgárháborúba, miután szarin gázt vetettek be az ország területén. Azóta is vitatják, hogy ki követte el a támadást, a krízist pedig csak Moszkva közreműködésével tudták diplomáciai síkra terelni, melynek eredményeképpen a szíriai kormányerők megsemmisítették vegyifegyver-állományukat.

A szíriai kormány leszerelése ellenére 2013 óta tucatszám hajtanak végre vegyifegyver-támadásokat civilek és katonák ellen Szíriában.

Legutóbb egy iszlamista lázadócsoport, a Törökország és Szaúd-Arábia támogatta Dzsais al-Iszlám vetett be ismeretlen összetételű vegyi fegyvert a kurdok ellen, megölve több mint húsz embert és megsebesítve több mint százat.

2014-ben legalább 14 esetről érkezett hír

Ehhez hasonló klórgáztámadást 2014-ben is elkövettek, 14 esetre került sor. A támadásokban közel tíz ember életét vesztette, több százan pedig megsebesültek és kórházba kerültek. A támadásokra kivétel nélkül a felkelők által uralt területeken került sor, de azt nem tudta senki sem megerősíteni, hogy kik voltak az elkövetők. Valójában azt is nehéz megállapítani független forrásból, hogy a támadásokra sor került, de az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, a Human Rights Watch és a vezető híroldalak, hírügynökségek által jelentett eseteket elfogadhatjuk megtörténtnek.

2014 májusában további öt klórgáz-támadásra került sor Hama és Idlib tartományokban, szintén a felkelők uralta területen. A célpontok Kafr Zita és Al-Tamana városok voltak, öt ember életét vesztette és több mint 150 gázmérgezést szenvedő áldozat szorult kisebb-nagyobb orvosi ellátásra.

2014 júliusában Aleppo tartományban került sor gáztámadásra, a beszámolók szerint mustárgázt vetettek be ismeretlenek a kurd állások ellen, melyben három kurd fegyveres életét vesztette.

Ezután még egy komolyabb vegyifegyver-támadás sorozatot dokumentáltak: egyrészt a már korábban is gyakran tűz alá vett Kafr Zitából, másrészt Damaszkusz tartományból. Ez utóbbi támadásban, melyet Dzsobar ellen hajtottak végre hat polgári személy vesztette életét, az aranews.net szerint a szíriai kormányerők vetették be a gázfegyvert, de ezt az incidenst sem erősítette meg független fél. Kafr Zitát 2014 augusztusában háromszor érte támadás, de arról nincs információ, hogy ki követte el azokat és voltak-e áldozatok.

Kik lehetnek az elkövetők?

A konfliktus résztvevői közül bárki: a kormányerők, a felkelők vagy az Iszlám Állam.
Ugyan a szíriai kormány 2013-ban hivatalosan felszámolta vegyifegyver-állományát az Egyesült Államok és más nyugati államok azzal vádolják Damaszkuszt, hogy helikopterekről dobálnak gázzal töltött hordóbombákat. Az Iszlám Államnak ugyanígy van vegyi fegyvere és több beszámoló szerint használta is azokat.

Vegyifegyver-Tilalmi Szervezet és az ENSZ által a szíriai gáztámadások kivizsgálására felállított nemzetközi csoport szerint a felkelők is használtak vegyi fegyvert. 2015 áprilisában a török határ közelében a felkelők az Iszlám Állam állásait támadták gázzal. A Vegyifegyver-Tilalmi Szervezet szerint bizonyíték van rá, hogy a felkelő erők mustárgázt vetettek be aznap.

2015-ben sem csökkent a támadások száma

Februárban négy kormánypárti katona vesztette életét szaringáz-mérgezésben. Néhány nappal később a felkelők uralta Aleppo tartományban pedig klórgázt vetettek be. Márciusban hat klórgáz-támadásra került sor, szinte mindegyikre Aleppó tartományban.

Két esetben állítólag helikopterekről ledobott hordóbombákban volt a vegyi anyag,
a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőcsoportja szerint az egyik támadás egy szélsőséges felkelőcsoport ellen irányult. Ezekben a gáztámadásokban hat polgári személy vesztette életét és 160 ember szenvedett kisebb-nagyobb mérgezést.

2015 nyarán ezeknél durvább gáztámadásokra került sor. Egy brit vizsgálat szerint június 28-án a kurd fegyveres erők által ellenőrzött területen vetett be mustárgázt az Iszlám Állam.

A merényletben a terrorszervezet 17 gázzal töltött tüzérségi lövedéket lőtt ki egy falura, a támadásban tizenkét kurd fegyveres sebesült.
Ugyanaznap és ugyanitt egy másik támadásban szintén a kurdokat támadta az Iszlám Állam, halottakról vagy sebesültekről nincsen hír.

Augusztus 21-én Aleppó tartományban is mustárgáz-támadásra került sor. Egyes feltételezések szerint az Iszlám Állam követte el az akciót. Mare városára közel ötven gázzal töltött tüzérségi lövedéket lőttek ki és megöltek egy csecsemőt, harminc ember pedig gázmérgezést szenvedett.

--------------------------------

Ezt a cikket csak azért másoltam ide, hogy lássuk: Szíriában a kismillió harcoló fél közül bárki bevethetett, és már be is vetett vegyi fegyvert, és a legtöbb esetben nem lehetett sem kideríteni, sem bizonyítani, hogy melyik volt az.

Akkor most hogy lehet az, hogy Amerika azonnal, 100 %-os bizonyossággal tudja, hogy Aszad volt az, és Trump azonnal, vizsgálat, bizonyíték és kongresszusi felhatalmazás nélkül megtámad egy szuverén államot?


 
De azt tudom, hogy ez a bombázás most egy független állam elleni katonai csapás volt. Ugyanolyan ürügy okán,
Az orosz robbantás hogy jön ide?
Szaddam szintén más tészta.
Hogy ki követett el ismét gáztámadást civilek ellen, nem tom, nem voltam ott. Gondolom Te többet tudsz -nem a médiából !!! - ha simán ürügynek tartod.
Logikával közelítve az eseményekhez: ha amerikaiak lettek volna, h "ürügynek" használhassák a támadáshoz, akkor az oroszok már az első gáztámadást leleplezik. Nekik is vannak ott felderítőik. És nem hülyék.
 
Az orosz robbantás hogy jön ide?
Szaddam szintén más tészta.
Hogy ki követett el ismét gáztámadást civilek ellen, nem tom, nem voltam ott. Gondolom Te többet tudsz -nem a médiából !!! - ha simán ürügynek tartod.
Logikával közelítve az eseményekhez: ha amerikaiak lettek volna, h "ürügynek" használhassák a támadáshoz, akkor az oroszok már az első gáztámadást leleplezik. Nekik is vannak ott felderítőik. És nem hülyék.

Ne felejtsük el hová vezetett az amerikai katonai beavatkozás Irakban, Líbiában és más országokban ... most már ráadásul orosz, iráni, kínai érdekeket sértenek.
Gyanús nekem, hogy azon a légibázison sok szíriai harcigép lett volna.
 
Utoljára módosítva:
Igen lehet ünnepelni...bemásolok egy 1950-es évekbeli hírt lehet hogy csak a véletlen az összefüggés.
Éberség elvtársak, idegen izmusok és burzsoá áltudományok támadják demokráciánkat. Leleplezzük a nyugatmajmoló ügynökök propaganda- és kémhálózatait: népünk gyűlölettel kell hogy tekintsen a hazafiatlan, talajtalan kozmopolitizmus hirdetőire és prókátoraira. Szellemi harc a „szakemberek” ellen, 1950.

Az angolszász imperializmus nemcsak a népek anyagi leigázására tör, hanem a szellem erejét is szét akarja zúzni. És szellemi rothadásának csempészárujával igyekszik elárasztani a népeket s országokat. Éppen úgy, ahogyan elzártuk magunkat a Marshall-tervtől, úgy kell szembeszállnunk ezzel az imperialista szellemi csempészettel is

írta az 1949-es Szabad Népben Szakasits Árpád a nyugati befolyás maradéka elleni harc jegyében. Ez az az időszak, amikor a Rákosi-rendszer végképp igyekezett kiszorítani a szellemi szférából is mindent, ami abból még megmaradt. Államosította az egyetemeket, emigrációba kényszerítette Szentgyörgyi Albertet és más sztártudósokat, szétrohasztotta vagy bezárta azokat az értelmiségi közegeket, amelyekben még volt helye a függetlenségnek, hogy aztán szovjet mintára, sztálinista áltudományoknak helyet adva szervezze újjá a felsőoktatást.
Bár utólag a fordulat éveként tartják számon 1948-at, a fordulat teljességét a kortársak közül nem mindenki látta, a hatalom pedig úgy ítélte meg, hogy az értelmiség körében rengeteg még a tennivaló. Rudas László, a keményvonalas sztálinista ideológus a parlamentben azt fejtegette, hogy a haladás az egyetemeken és a főiskolákon sokkal kisebb a kívánatosnál, az „ellenséges ideológiák” ellen pedig teljes erővel kell fellépni. Hogy mik ezek? „Pragmatizmus“, „új-realizmus", „semleges realizmus“, „pluralizmus“, „perszonalizmus“, „insztrumentalizmus“, „exisztencializmus“ és így tovább, melyek, különböző hangzatos nevek alatt „ugyanazt a régi, elavult, de következetesen egy célt szolgáló nótát fújják” – természetesen a népi demokrácia ellenében.

Kérlelhetetlen harcot kell indítanunk ez ellen a szellemi mákony ellen. Le kell lepleznünk őket és ébereknek kell lennünk, hogy nyíltan vagy leplezetten be ne furakodjanak közénk és meg ne fertőzzék dolgozó népünk lelkét.
Az 1948-as kampányban az egyetemek „demokratizálását” és a régi professzorok eltávolítását követelte a hatalom, majd előkészített egy felsőoktatási reformot, mely többek között irányszámokkal, újfajta numerus clausus-szal azt célozta, hogy a hallgatók 60%-a már „munkás-paraszt fiatalokból” álljon. Hogy ők is bírják az egyetemet, erőltetetten csökkentették a tananyagot, „mert az túlterheléshez és a munkás-paraszt hallgatók lemorzsolódásához vezetett” – vagyis szociális indokkal elkezdték lerontani az oktatás színvonalát.
És körülbelül azidőtájt volt, hogy amint nyugaton megalapozták az információtechnológiát, a bölcs oroszok és magyarok azonnal kijelentették, hogy a kibernetika, az burzsoá áltudomány. Mire észbekaptak, nagyon késő volt, és annyira lemaradtak hogy máig se sikerült behozni - tulajdonképpen és igazából emiatt vesztették el a hidegháborút is, a fegyverkezési versenyt, gazdasági versenyt, mindent.
 
ha ennyire le vannak maradva, hogyhogy mégis az oroszok döntik el ki legyen az USA elnöke ?
Nem ők döntötték el, ezt én sose hittem, nem is állítottam. A CIA se állította. Igyekeztek befolyásolni, kész, ennyi. Sokan mások is igyekeztek. Még én is, hiszen itt a CH-n Hillarynak drukkoltam.

Különben meg, a jó kémtevékenységhez, s ahhoz hogy a megszerzett anyagokat átadják a Wikileaksnak, nem feltétlenül kell modern technológia. Elég egy csomó pénz, meg egy belső áruló. Például Snowden vagy hasonló...
 
Nem ők döntötték el, ezt én sose hittem, nem is állítottam. A CIA se állította. Igyekeztek befolyásolni, kész, ennyi. Sokan mások is igyekeztek. Még én is, hiszen itt a CH-n Hillarynak drukkoltam.

Különben meg, a jó kémtevékenységhez, s ahhoz hogy a megszerzett anyagokat átadják a Wikileaksnak, nem feltétlenül kell modern technológia. Elég egy csomó pénz, meg egy belső áruló. Például Snowden vagy hasonló...

Snowden, szerintem egy hazafi ... először is a médiának adta át az informácót. De
minden nézőpont kérdése, van aki szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, és az oroszok például kezdeményezték Szíria ügyében az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását.
 
Nem kell pár óra, van aki nem alszik! :)

"2017-04-07 06:56 - Rakétatámadást intézett USA Szíria ellen (portfolio.hu)
Rakétákkal támadja az Egyesült Államok Szíriát, az amerikai katonaság 59 tomahawk rakétát lőtt ki a szíriai Homsz közelében - jelentette be hivatalosan Donald Trump.

Részletek hamarosan...."
http://www.cib.hu/ebroker/hirportal/tozsde_vallalatok/index?id=P247071
rima nem a mediat nezi o mashonan tudja
biztos ot kesobben tortennek a dolgok ahol o van
 
Snowden, szerintem egy hazafi ... először is a médiának adta át az informácót. De
minden nézőpont kérdése, van aki szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, és az oroszok például kezdeményezték Szíria ügyében az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását.

Hazafi a Snowden? aki belso infokat titkos infokat kiad azt hazaarulonak hivjak. Nem a mediara tartozik az titkosszolgalati informaciok.
 
És körülbelül azidőtájt volt, hogy amint nyugaton megalapozták az információtechnológiát, a bölcs oroszok és magyarok azonnal kijelentették, hogy a kibernetika, az burzsoá áltudomány. Mire észbekaptak, nagyon késő volt, és annyira lemaradtak hogy máig se sikerült behozni - tulajdonképpen és igazából emiatt vesztették el a hidegháborút is, a fegyverkezési versenyt, gazdasági versenyt, mindent.
nem tudom nem biztos hogy igazad lenne
az oroszok elob lottek fel szputnyikot
ahoz is kellett szamitogep nem hiszem hogy drottal iranyitottak volna nem
 
Oda kell menni az oroszokhoz, csatlakozni az orosz federaciohoz ,hu de jol elnek, a hatsojukat a foldhoz csapjak oromukbe az eletszinvonaluktol.
Tenyleg ki kene nyitni a naptarat 2017 van.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

livian wrote on bnrn's profile.
Szia. Csak így ismeretlenül is szeretném megköszönni neked a Sutherland könyvek fordítását, nagyon nagy örömet okoztál a fiamnak. Hétről-hétre várta a fordításodat, napi szinten érdeklődött mindig, hogy van-e új rész. Kicsit szomorú, hogy több rész ebből a sorozatból már nem lesz.
Esetleg megkérdezhetem, tervezel hasonló sorozatot még? Olvashat még tőled fantasy fordítást?

Köszönettel: Livian
beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!

Statisztikák

Témák
38,141
Üzenet
4,804,478
Tagok
615,839
Legújabb tagunk
napsugaras nap
Oldal tetejére