Kertészkedés, Vagott virag/ cserepes virag a lakasban...

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE style="WIDTH: 583px; HEIGHT: 100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD class=arany style="BACKGROUND-IMAGE: url(/images/atmenet.jpg); WIDTH: 583px; BACKGROUND-REPEAT: no-repeat; HEIGHT: 1px" vAlign=top align=left colSpan=3><TABLE style="WIDTH: 583px" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left><TABLE style="WIDTH: 560px" cellSpacing=2 cellPadding=2 bgColor=#f3f1c2><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%" vAlign=top>A BANÁN TERMESZTÉSE
</TD></TR><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE style="WIDTH: 560px" cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%" vAlign=top>
142_cikk.pict
Ha gyümölcsöt akarunk látni, ne hagyjunk több, mint egy nagy és egy kis hajtást utánpótlásnak, a többit le kell metszenünk, amint megjelenik.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 583px" vAlign=top colSpan=3>
pottyok.jpg


<CENTER> </CENTER></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 576px" vAlign=top colSpan=3><CENTER> </CENTER></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 583px; HEIGHT: 100%" vAlign=top align=middle colSpan=3><TABLE style="WIDTH: 560px; HEIGHT: 100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center border=0><TBODY><TR><TD class=arany style="HEIGHT: 100%" vAlign=top><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=3 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%">
Gyorsan fejlődő növény, amely egy vagy több pszeudoszárból, földalatti gyökértörzsből és szálas gyökérrendszerből áll. A pszeudoszár törzsként működő, szorosan egymás mellett álló, koncentrikus körökben elhelyezkedő levélhüvelyekből alakul ki.
banan1.jpg
Levél
A banánlevél részei a levélhüvely (hosszú, csőszerű képződmény), levélszár és a levéllemez. A levélhüvelyekből alakul ki a pszeudoszár, a banán "törzse". Egy életen át a növény akár 40 levélhüvelyt is építhet maga köré.
Gyökérzet
Nagyszámú, szálas gyökér nő a gyökértörzsből. Jó vízáteresztő képességű, mélyrétegű, tápanyagban gazdag talajban a gyökérzet 1,5 m mélyre és 5 m átmérőjűre is növekedhet (otthon, a trópusokon).
banan3.jpg
Virág és gyümölcs
A virágot hozó szár a pszeudoszár közepéből hajt ki, kb. 10-15 hónappal az ültetés után. Ekkorra a növénynek már van 26-32 levele. A virág a szára körül spirálisan nő, 10-20-as csoportokban, amelyeket lilás vagy zöldes, húsos fellevelek takarnak. Ezek az később lehullanak, ahogy a virágzás halad. Az első megjelenő virág rendszerint nőnemű. Az ehető gyümölcsöt termő fajtáknál ezekből hamarosan - megporzás nélkül - gyümölcsfürtök fejlődnek, amelyet a termesztők "kéznek" hívnak. Az ehető banánok zöme magot nem hoz, de amelyek mégis, azok magja termékeny. Az utolsó megjelenő virág hímnemű. Virágzástól szüretig a fajtától függően 80-180 nap telik el.
Hőmérséklet​
A banán egyenletesen meleg hőmérsékletet igényel. Virágzáshoz legjobb a 26-28 <SUP>°</SUP>C közötti hőmérséklet, a gyümölcs fejlődéséhez 29-30<SUP> °</SUP>C az ideális. A növekedés lelassul 16<SUP> °</SUP>C alatt és megáll 10<SUP> °</SUP>C-nál. Visszafordíthatatlan fagykár jelentkezik 0<SUP> °</SUP>C alatt. Mínusz 7<SUP> °</SUP>C alatt a talajszintig elpusztul a növény. Rendszerint azonban új hajtást hoz a meleg idő visszatértével. 37<SUP> °</SUP>C hőmérséklet fölött a levelek megperzselődnek, s az új levelek nagyon keskenyre nőnek.
Szél
Az erős szél kidöntheti a banánt. Az állandóan szeles idő megtépázza a sérülékeny leveleket, kiszárítja a növényt és a levélkorona eltorzulhat (egy kicsi tépázás persze nem árt, sőt még jót is tesz).
Víz
Állandóan nyirkos talajra van szüksége, de sose legyen tocsogós! A gyökereken álló, pangó víz hamar elpusztítja a növényt. Ha a talaj jól átereszti a vizet, akkor nem fordulhat elő túlöntözés.
Árnyék
Hűvös éghajlaton ajánlott a direkt napsütés.
Trágyázás és talaj
Ha banánt akar ültetni a kertben (Magyarországon mindenképp elfagy télen), készítsen egy legalább 60 cm x 60 cm-es gödröt, cserélje ki a talajt erősen trágyás keverékre (fele érett, komposztált trágya, fele virágföld, vagy háromszor egyharmad perlit, trágya, virágföld).
Legjobb a jó vízelvezetésű, szerves anyagban gazdag talaj, lehetőleg 5,5-7,0 pH-értékek között. Mivel a legfontosabb a jó vízelvezető képesség, kérdéses esetben képezzünk olyan lejtőt, ahol a fölösleges víz könnyen elfolyik.
Sűrűn kell trágyázni magas K<SUB>2</SUB>O tartalmú trágyával vagy műtrágyával. Rossznyelvek szerint a banánt nem lehet túltrágyázni vagy túlöntözni. Ha a talajt kicseréltük, kéthetenként elég trágyázni. Ha a homokba ültettük, 2-4-naponta kell műtrágyázni.
Ne tűrjünk gazt a növény körül.
Szaporítás
Általános módszer a hajtások levágása vagy a gyökértörzs feldarabolása.
A gyökértörzsről háromféle hajtás nő:
  • terméketlen pszeudoszár;
  • kard-hajtás (az anyanövényhez hozzánőtt, keskeny, kardszerű levelekkel);
  • vízhajtás (az anyanövény melletti, felületesen kapcsolódó hajtás, széles levelekkel).
Ez utóbbi a legkevésbé alkalmas a szaporításra. A kardhajtásnal várjuk meg, amíg elég nagyra nő (1-1,5 m). A legnagyobb leveleket le kell vágni. Ügyelni kell, hogy legyen elég egészséges gyökere. A terméketlen pszeudoszárat vissza kell vágni kb. 20 cm magasra.
Ha nincs elegendő egészséges új hajtás, a gyökértörzset fel is lehet darabolni úgy, hogy minden sérült anyagot eltávolítunk, és csak egészséges, fehér húsú, legalább néhány rüggyel rendelkező darabot kapjunk.
Ritkítás
Ha gyümölcsöt akarunk látni, ne hagyjunk több, mint egy nagy és egy kis hajtást utánpótlásnak, a többit le kell metszenünk, amint megjelenik. Ha a hajtások szabadon nőhetnek, a banán kisebb magasságot fog elérni, esetleg sosem virágzik, viszont kis dzsungellé fog terebélyesedni. Persze ha sűrűbbek a növények, betegségekre is érzékenyebbek lesznek.
banan2.jpg
A fölösleges új hajtásokat éles ásóval el lehet távolítani. Ne felejtsük el, hogy a pszeudoszár csak egy virágot hoz életében (ezért kell a pótlásáról gondoskodnunk). A levágott leveleket, szárakat stb. összevágva vissza kell dobni a növény köré. Ez kondicionálja és védi a talajt.
Szüret
Akkor kezdhetjük, amikor a gyümölcs még zöld, de már elérte a végső vastagságát. Jobb az íze is, ha 18-20 <SUP>°</SUP>C-os, árnyékos helyen érik be. Mivel a termési ciklus ilyen hosszú (több, mint egy teljes év), a mi klímánkon csak a házban nevelt banántól várható gyümölcs.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok üdvözlök mindenkit.Én még új vagyok,ezért nézzétek el nekem ha valamit rosszul csinálok.Nekem is van datolya pálmám én ültettem.Elég sok idő mig kikel(kb 3 hónap)momoka34
Szia momo34! Örülök, hogy rátaláltál a canadai oldalra, érezd jól magad köztünk és nézelődj a fórumokban.
Sok érdekes témával fogsz találkozni.
Ha gondolod írd le te hogy ültetted a datolya pálmádat.:)
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE style="WIDTH: 583px; HEIGHT: 100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD class=arany style="BACKGROUND-IMAGE: url(/images/atmenet.jpg); WIDTH: 583px; BACKGROUND-REPEAT: no-repeat; HEIGHT: 1px" vAlign=top align=left colSpan=3><TABLE style="WIDTH: 583px" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left><TABLE style="WIDTH: 560px" cellSpacing=2 cellPadding=2 bgColor=#f3f1c2><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%" vAlign=top>Citrom, nálunk is megterem?

</TD></TR><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
Egzotikus szobanővények II.

<TABLE style="WIDTH: 560px" cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%" vAlign=top>
388_cikk.pict
A gyümölcsfajok általában melegigényesek. Délebbre déli gyümölcsök termemnek, északra pedig - a bogyókon kívül - szinte semmi.
</TD></TR></TBODY></TABLE>
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 583px" vAlign=top colSpan=3>
pottyok.jpg


<CENTER><!-- Adserver zone (js): 42850, --><SCRIPT type=text/javascript> // <![CDATA[ var ord=Math.round(Math.random()*100000000); document.write('<sc'+'ript type="text/javascript" src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=42850&ord='+ord+'"><\/scr'+'ipt>'); // ]]></SCRIPT><SCRIPT src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=42850&ord=41719294" type=text/javascript></SCRIPT><NOSCRIPT> </NOSCRIPT></CENTER></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 576px" vAlign=top colSpan=3><CENTER></CENTER></TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 583px; HEIGHT: 100%" vAlign=top align=middle colSpan=3><TABLE style="WIDTH: 560px; HEIGHT: 100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center border=0><TBODY><TR><TD class=arany style="HEIGHT: 100%" vAlign=top><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=3 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 100%">Déli vendégeink
A gyümölcsfajok általában melegigényes növények; a tőlünk délebbre fekvő országokban jobban megtalálják életfeltételeiket, a több napfényt, a magasabb hőmérsékletet. Minél északabbra haladunk, annál kevesebb gyümölccsel találkozunk.
citrom3.jpg
Magyarország a déli és északi, meleg és hideg zóna határán fekszik, olyan kedvező körülmények között, ahol a legtöbb gyümölcsfaj nagy változatosságban terem meg. A melegigény kielégítése érdekében azonban már nekünk is különleges művelési módokat kell alkalmaznunk. Amíg például az őszibarackot Dél-Olaszországban hatalmas fákká nevelik, addig nálunk - annak érdekében, hogy elegendő napfényhez és meleghez jussanak a gyümölcsök -
katlan alakú koronájúvá kell alakítani. Nálunk a kajszibarackot és körtét még koronás faként, zárt ültetvényekben lehet termelni, de a tőlünk északra fekvő államokban csak a déli falak elé ültetve, redélyfákként élnek meg. A volt Szovjetunió zord klímájú területein olyan formában nevelik a bokrokat, hogy a földre terüljenek; így a hóréteg alatt télen védelmet találnak a nagy hideg ellen.

Citrom (Citrus lemon)
citrom1.jpg
A szubtrópusok örökzöld növénye, amelyet hozzánk legközelebb Dél-Olaszországban, Spanyolországban, Ciprus szigetén és a volt Szovjetunió déli köztársaságaiban termesztenek.

Az ötvenes évek elején nálunk is nagy citromláz kezdődött. Sokan ugyanis úgy gondolták, hogy úrrá tudunk lenni a természeten és el tudjuk látni magunkat citrommal. Erőnket meghaladó beruházások voltak ehhez szükségesek. Az ország számos helyén mélyített nevelőágyakat készítettek és ezekben igyekeztek a szakemberek - jobb ügyhöz méltó buzgalommal - megoldani azt, amelynek megoldásához hiányoztak a tárgyi feltételek. Néhány évi kísérletezés után be kellett azonban magunknak vallani, hogy a mi körülményeink között a citrom gazdaságosan nem termeszthető. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a házikertekben vagy éppen a házban ne próbálkozzunk meg néhány citromfa felnevelésével és egy-két tucat citrom termesztésével.
Bőségesen virágzik
A citromfa tojás alakú, fényeszöld levelű örökzöld. Ez azt jelenti, hogy egy-egy levele 1-1,5 évig él, majd lehull, és helyette folyamatosan új levelek fejlődnek. Az egészséges növény tehát sohasem lombtalan, még télen is zöld levelek díszítik. Leveleinek felületén olajmirigyek helyezkednek el, ezért ha a levelét összedörzsöljük, jellegzetes, finom citromillatot érezhetünk.
A citrom hajtása végig tövises, rajta a levelek spirálisan helyezkednek el. A virágok tavasszal egyesével jelennek meg, szép, fehér szirmúak, sárga portokkal. Illatuk nagyon kellemes. Az egészséges citromfák bőségesen virágoznak, ezért célszerű a kívántnál több virágot megritkítani és csak annyit hagyni meg, amennyinek a megtermékenyülése kívánatos.
Télen védeni kell
Nálunk az évi középhőmérséklet túlságosan alacsony ahhoz, hogy a citromot - még védett helyen is - egész éven át a szabadban tartsuk. Ezért az a leghelyesebb megoldás, ha a citromfácskát edényben neveljük fel és azt télen szobában, nyáron pedig a szabadban tartjuk.
A citromot magvetéssel szaporítjuk. A magvakat bármely érett, nyers citromból kiszedhetjük, és virágcserépbe vetjük el. 20 C-os hőmérsékleten rövidesen csírázni kezdenek és 2-3 hét múlva kibújik a csíranövényke a földből. Amikor a növény 2-3 lomblevelet hajtott. akkor kiszedjük a földből, visszacsípjük a gyökerét és átültetjük. Az átültetést az első évben még egyszer-kétszer meg kell ismételni.
Szemezve terem
citrom2.jpg
A magról nevelt citromfa vagy egyáltalán nem fordul termőre, vagy igen gyönge minőségű gyümölcsöt terem. Ezért a magoncot alanyként használjuk fel és a következő tavasszal ismert termőképességű anyafákról származó szemmel beszemezzük. A szemzett fácskák már a harmadik-negyedik évben teremni kezdenek. A szemzés tavasszal, a nedvkeringés megindulása után a legsikeresebb; a beszemzett alanyt meleg helyen kell tartani a megeredésig műanyag zacskó védelmében.

A nemes szemből kifejlődő hajtást arasznyi magasságban visszacsípjük, hogy a fácska elbokrosodjék. Ahogy nő, nagyobb cserépbe, majd deszkaládába, csöbörbe vagy félhordóba ültetjük. Az első 4-8 évben évente egyszeri átültetés szükséges; később elég lesz 2-3 évenként átültetni.
A fácskát minden évben meg kell metszeni. A hajtásokat 4 levél felett csípjük vissza, hogy minél több elágazást kapjunk. Az esetleg kitörő, túl erős hajtásokat erőteljesebben metsszük vissza.
A citromfácskát nyáron a kertben félárnyékos helyen tartjuk. Árnyékban a hajtások túlságosan megnyúlnak, közvetlen napfényben pedig olyan erős a fácska párologtatása, hogy túlságosan is gyakori öntözést és permetezést kíván.
Télen a fácskákat fagymentes, nem nagyon világos, alacsony páratartalmú helyiségben (folyosón, üvegverandán) helyezzük el. Ilyen körülmények között a növény élettevékenysége nagymértékben csökken, jól áttelel és a lombja is zöld marad. Az áttelelt növényeket csak a tavaszi fagyok elmúltával helyezzük ki a szabadba, mert különösen a gyümölccsel megrakott fácskák nagyon érzékenyek a hirtelen hőcsökkenésre. A megfázott fákról nem csak a levelek, de a tavasszal fejlődött virágok jelentős része is lehull.
A citromfácska a talaj iránt nem túlságosan igényes. Minthogy a meszes talajt nem tűri, ún. gyepszintföldbe kell ültetni. Az erősen fejlődő fácskákat rendszeresen trágyázzuk. Ehhez a kereskedelemben kapható vegyes műtrágyákat használjuk fel oly módon, hogy 1 liter vízben 1 dkg műtrágyát oldunk fel, és ezzel öntözzük két-három hetenként a citromfa talaját.
A citromjának télen alig van vízigénye; ilyenkor a talajt csak akkor kell megöntözni, ha a felszíne már porszárazzá vált. A vízigény tavasszal természetszerűleg fokozódik, hiszen a hőmérséklet emelkedik, és a növény is több vizet von el a talajból. Ilyenkor tehát bőségesen öntözzünk, lehetőleg permetezzük a fák lombját, sőt időnként a poros leveleket mossuk le. Ügyeljünk azonban arra, hogy a talajt ne öntözzük túl, mert nyirkos talajban a gyökerek könnyen megfulladnak, és ez a fácska pusztulását okozza.
A citromfa érzékeny a szélre : ezért kívánatos a fát félárnyékban, védett helyen elhelyezni.
A gyümölcsöket akkor szedjük le, ha azok teljesen kifejlődtek, és színük a zöldből a sárgába megy át. A zölden leszedett citrom tárolás közben is besárgul, viszont a fán megsárgult gyümölcs sem hull le. Ezért aki sokáig akar büszkélkedni citromtermésével, bátran a fán hagyhatja a gyümölcsöket. Egy-egy jól fejlett 8-10 éves citromfán 40-50 gyümölcsöt is számolhatunk, de tudunk olyan citromfáról, amelyen évente rendszeresen 100 gyümölcs is megterem.


</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
Kertészkedés

Jó tudni!
Tippek és tanácsok

Facsemetét, palántát csak közvetlenül eső után, vagy aközben érdemes elültetni, különben fennáll annak a veszélye, hogy a csemeték, palánták növekedése megakad.

A tökmagot és az uborkamagot érdemes egy éjszakára tejbe áztatni, mielőtt elvetjük.

Biztonsági okbokból a szerszámokat tegye el használat után, zárja be egy épületbe, ha erre módja van.<SCRIPT type=text/javascript>forras(106)</SCRIPT>

A régi ládákat fagyos hideg idő esetén a növények fölé helyezve megakadályozhatjuk, hogy megfagyjanak növényeink.

Az öreg mag csírázását úgy tudjuk elősegíteni, ha éjszakára rothadt alma levében áztatjuk

Egy kiló konyhasó és 100 liter víz keverékével permetezzük be az érintett növényeket. Ez segít lisztharmat ellen.

Vágja vissza a magasra nőtt fákat és cserjéket, mert így jobban figyelheti környezetét,megelőzheti az illetéktelen behatolást.<SCRIPT type=text/javascript>forras(106)</SCRIPT>

A téli nyugalmi időszakban a növényeket nem szabad trágyázni.

Biztonsági okbokból ne hagyjon drága felszerelést szem előtt a kertben.<SCRIPT type=text/javascript>forras(106)</SCRIPT>

A tövises növények látványa is elriasztja a betörőt. Mindezek csak kiegészítésként használhatók más bűnmegelőzési módszerek mellett. Menjen el egy kertészetbe és kérjen tanácsot.<SCRIPT type=text/javascript>forras(106)</SCRIPT>

Nem mindegy, mit hova ültetünk. Ne ültessük a borsót a paradicsom, karó- vagy bokorbab, krumpli mellé. A petrez[URL="http://www.jotudni.hu/tippek/tipp_831.html"]selyem[/URL] nem fejlődik fejes [URL="http://www.jotudni.hu/tippek/tipp_1336.html"]saláta[/URL], retek, uborka szomszédságában.

Ha megnyírjuk a sövényt, ügyeljünk arra, hogy az alja szélesebb maradjon, nehogy üres, kopár részek legyenek rajta.

A főzéskor megmaradó csontot nem csak a kutya, de a növények is szeretik. Őrölve virágok trágyázására használhatjuk.
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
A diófát az unokáinknak ültetjük

A kertünkbe ültetett diófa sok év elteltével lép kapcsolatba a konyhaművészetünkkel. Eltelik 15-20 év, mire elkezdhetjük szüretelni a termését, de a sok kiváló tulajdonság türelemre int bennünket és várunk rá. Gyönyörű és méltóságteljes növény, képeink magukért beszélnek!


diófa2.jpg
diófa.jpg


dió2_resize.jpg
A dió termesztése nem nehéz feladat, talajban nem válogat, a hazánk éghajlati viszonyai megfelelőek számára. A körültekintő, gondos ültetést követően alig van ápolási munkája, a korona kialakítást a rendelkezésünkre álló tér alapján végezzük, figyelembe véve a diófa helyigényét.

Éppen a terebélyesedésnek egyik nagy előnye, hogy aránylag hamar árnyat adó fácska lesz belőle, behúzódhatunk alá a tűző nap elől. Ilyenkor még azt is megbocsájtjuk neki, hogy tavasszal és ősszel annyi munkát ad. Tavasszal a barkák, ősszel a levelek lehullása elég nagy szemetet termel, sok sepregetést és takarítást kell végeznünk. Aki a munkák elvégeztével a betakarított termésből gyakran fogyaszt, az fáradságdíjként védelmet kap a diótól a szívbetegségek, a rák és az immunproblémák ellen. Gazdag Omega-6 zsírsavban, E és B vitaminban, ezen kívül tartalmaz a szervezet számára nagyon fontos folsavat és szelént is.

Az ősszel beért terméseket begyűjtve száraz padláson terítsük szét, hagyjuk száradni mielőtt felhasználnánk. A sokrétű gasztronómiai felhasználásából néhány talán kevéssé ismert tippet osztok meg az olvasóimmal:

- július 20 - augusztus 20-ig szedett zölddióból készítsünk különleges zölddió- pálinkát, amely nagyon jótékonyan hat az emésztésre, persze csak mértékkel fogyasztva!
5 literes befőttes üveg aljára tegyünk 20-25 db összetört zölddiót, 1 ek szegfűszeget, 2 ek ánizst, 2 ek édesköményt, 3 dl jó erős feketekávét, 1 rúd vaníliát vagy 2 csomag vaníliás cukrot, 70-80 dkg cukrot majd öntsünk rá 3,5 liter pálinkát vagy vodkát. 2 hétig napos ablakban néha megkavargatva, majd 2 hétig kamrában érleljük aztán leszűrve kóstolgathatjuk. Lezárt üvegekbe téve évekig elálló gyomorgyógyító ital.


- a hagyományos rántott hús helyett a sóval, borssal, kakukkfűvel befűszerezett hússzeleteket liszt, tojás után darált dióba forgassuk. Az így sütött hús sokkal ízletesebb és különlegesebb élményt nyújt a családnak

- téli csemegéink között a natúr dión kívül szerepelhet a gerezdenként csokiba mártott dió, kicsit változatosabbá tehetjük az étrendet vele

- a diót egy tepsibe rakva a sütőben hirtelen egy kissé megpörköljük, ezután a héja egy kis dörzsöléssel eltávolítható és nem akad a fogak közé.

dió_resize.jpg
diófa_resize.jpg
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left colSpan=3><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left><TABLE cellSpacing=2 cellPadding=2 bgColor=#f3f1c2><TBODY><TR><TD vAlign=top>Házi praktikák legyek, darazsak, hangyák ellen
</TD></TR><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD vAlign=top>
1742_cikk.pict
A legyek, a darazsak és a hangyák ritkán kedvelt vendégei a lakásnak. Nagyanyáink módszereivel azonban vegyszerek nélkül tarthatod távol őket!
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR><TD vAlign=top colSpan=3></TD></TR><TR><TD vAlign=top colSpan=3></TD></TR><TR><TD vAlign=top align=middle colSpan=3><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=3 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD>
Jó hír, hogy bár váratott magára, a meleg kétségkívül megérkezett. Hatására pedig otthonok tízezreinek ablakai nyílnak ki napközben, hogy beengedjék a friss levegőt, az újjászülető természet illatát - és mindezzel együtt a legyeket, darazsakat, és minden olyan élőlényt, amelynek egyébként nem sok keresnivalója van a lakásban. Jó megoldás lehet ilyenkor a szúnyogháló vagy az elektromos rovarriasztó, ám míg az előbbi az ablakokból nyíló kilátást csúfíthatja, addig utóbbi az egészségre is káros lehet. Hogyan lehetséges mégis távol tartani a nemkívánatos vendégeket a lakástól? Nagyanyáink természetes és bevált praktikáival!
rovaruzo5.jpg
Viszlát legyek!
Kárt is okozhatnak, ráadásul még idegesítőek is a lakásban körbe-körbe röpködő kisebb-nagyobb legyek, amelyek bár úgy tűnik, keresik a kijáratot, sokszor emberi segítséggel sem képesek kitakarodni a lakásból. Esetükben van, aki a légycsapóra esküszik, mások pedig az aeroszolos légyirtókban bíznak. Ha azonban se egyikhez, se másikhoz nincs kedved, vesd be a következőket:
  • Elsőként érdemes egyszerű kereszthuzattal próbálkozni, hiszen a legyek nemcsak könnyebben találnak ki a szabadba a tárvanyitott ablakon keresztül, hanem a légáramlat is segíti őket a kijárat megtalálásában.
  • Ha azonban a huzattal csak még több potyautast engednél be, akkor próbálkozz babérolajjal, ezt ugyanis ki nem állhatják a kis szárnyas betolakodók. Tegyél néhány cseppet vízzel teli tányérokba, majd helyezd ezeket a lakás különböző pontjaira. A babérillat hatására a résnyire nyitott ablakon keresztül fejvesztve menekülnek majd!
  • Ha már ültettél fűszerkertet az ablakba, akkor előnyben vagy, főként ha tartasz benne bazsalikomot és paradicsomot is, a diófához és a
    rovaruzo6.jpg
    csalánhoz hasonlóan ugyanis ezeket ki nem állhatják a legyek. Ha viszont nincs fűszerkerted, akkor se keseredj el, az említett növényekből ugyanis egy csokornyi is segíthet: tegyél belőlük az ablakba, de ügyelj rá, hogy rendszeresen cseréld őket, ha elszáradtak.
  • Ha az éjszakai légyinváziótól szeretnéd megóvni magad, még nem kell csukott ablak mellett aludnod! Használd a levendulát, mégpedig frissen kötött csokor vagy levendulaolaj formájában. Tegyél belőle az éjjeli szekrényre, és meglátod, a legyek a közeledbe se mennek majd.
Viszlát hangyák!
Talán csak azoknak nem kell küzdeniük a tavaszi-nyári hangyainvázióval, akik a tizedik emeleten laknak, a hangyák ugyanis azon kívül szinte mindenhol képesek megjelenni.
rovaruzo4.jpg
Nem zavarnak sok vizet, csupán mászkálnak itt-ott, és fogyasztanak ezt-azt kedvük szerint. Ha azonban te nem szeretnéd vendégül látni őket, ám a különböző vegyszerektől is távol tartanád magad, akkor próbáld ki a következőket:
  • Készíts sűrű cukoroldatot, márts bele szivacsdarabkákat, majd helyezd ezeket a hangyák vonulásának útjába. Mivel ezek az apróságok igencsak édesszájúak, nem fognak tudni lemondani a cukor élvezetéről - és a szivacstól sem tudnak majd megszabadulni.
  • Míg a cukrot imádják, addig a fokhagymától kirázza a hangyákat a hideg, ezért könnyen távol tarthatod őket a lakástól, ha azokba a lyukakba teszel egy kevés fokhagymát, ahonnan a leggyakrabban elő szoktak bújni.
  • rovaruzo3.jpg
    Hasonlóan irtóznak a zsályától is, ám ez legfőképpen a vöröshangyák esetében hatásos. Ha nem akarod, hogy a spájzban tanyázzanak, akkor tarts ott egy-két csokor frissen szedett zsályát.
  • Ha sem a zsálya, sem a fokhagyma nem tartja távol őket, akkor próbálkozz némi szódabikarbónával vagy sütőporral: szórj belőle minden olyan résbe vagy lyukba, ahol valaha is megjelentek a kis betolakodók. Hidd el, ezek után kétszer meggondolják majd, hogy hol vendégeskedjenek!
Viszlát darazsak!
Talán nem is tesznek annyi kárt, mint a hangyák, mégis sokan jobban tartanak a darazsaktól, mint bármi mástól. Mindez persze érthető is, főként azon családok esetében, ahol kisgyerek is van, vagy ahol legalább egy ember allergiás a darázscsípésre.
rovaruzo2.jpg
Mint ahogy azonban a legyek, úgy a darazsak is betévednek néha a lakásba, ráadásul esetükben a légycsapó is hatástalanabb, hiszen a csapkolódások hatására képesek dühbe is gurulni. Hogy mégis mit tehetsz ellenük?
  • Mindenekelőtt gondoskodni arról, hogy távol tartsd őket a lakástól. A darázs esetében erre a legalkalmasabb az ecetsav vagy a szalmiákszesz: előbbivel mosd át az ablakpárkányt és a küszöböt, utóbbiból pedig önts egy keveset egy edénybe. Ezeket az anyagokat ugyanis egyáltalán nem kedvelik a darazsak.
  • Ha már esetleg bent van a lakásban, és nincs kedved a kitessékelésével próbálkozni, akkor nem marad más, mint a hatástalanítás, mégpedig egy kevés hajlakkal. Ha ugyanis ezzel fújod le, akkor azonnal összetapadnak a szárnyai, és mozgásképtelenné válik.
  • rovaruzo1.jpg
    Hatékony csapdát készíthetsz limonádé segítségével is. Készíts egy keveset, de az átlagosnál cukrosabbat - talán a citromot el is hagyhatod -, és hagyd fedetlen pohárban vagy kancsóban. Ez nemcsak magához vonzza, de egyben rabul is ejti majd a darazsat.
  • Csapdát a limonádén kívül ecet, sör és cukor keverékéből is készíthetsz. A hozzávalókat olyan arányban keverd össze, hogy sűrű egyveleget kapj, majd töltsd a kész folyadékot befőttesüvegbe. A cukor az üvegbe vonzza majd a darazsat, a benne lévő egyveleg pedig hatástalanítja majd.
Jó, ha tudod! Ha mégsem sikerül kiűzni vagy hatástalanítani a darazsat, és esetleg meg is csípett valakit, akkor a csípésre tegyél szódabikarbóna-oldattal átitatott borogatást, vagy szoríts rá frissen félbevágott hagymát. Ha a duzzanat ennek ellenére mégsem javulna, akkor azonnal fordulj orvoshoz.
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
Évelő cserje, mutatós viráglabdákkal

Ez a hortenzia (Hydrangea) s az ebbe a csoportba tartozó növények változatossága elég nagy - melyet képeink is jól mutatnak -, de az alapvető tulajdonságok szerint könnyű felfedezni a rokonságot.


hortenzia1_resize.jpg
7.jpg


Jobbára félgömb vagy lapos virágzata van, lombhullató cserje vagy örökzöld, léggyökeres kúszónövény. A virágzat részben sok apró, jelentéktelen termékeny virágból, részben nagyobb, feltűnő, terméketlen virágokból áll.

5.jpg
A kétféle virágok keveredve fordulnak elő egy virágzaton belül. A hortenziák színválasztéka nagyon bőséges, vannak fehér, rózsaszín, bíborszín, kék és lila fajták. Természetesen minden színből nagyon sok árnyalat létezik, még egy-egy tövön belül is eltérnek az egyes virágzatok árnyalatai. A lomb többnyire tojásdad, sötétzöld vagy közép zöld, csipkés szélű, nagy, a száron keresztben átellenesen álló levelekből áll.
A hortenziák nálunk teljesen télállóak, fagytűrők. Napos vagy félárnyékos helyen, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztésű talajban érzik jól magukat. Szárazabb vidéken érdemes árnyékosabb helyre ültetni.

<HR>
4.jpg
A hosszú életű növényt nyáron zölddugvánnyal szaporíthatjuk vagy ősszel tőosztással. A bujtásos szaporítási módot is alkalmazhatjuk, ilyenkor a hortenziatő oldalsó hajtását elvirágzás után - a virágot levágva – a földön elfektetjük, földkupaccal a szár egy részét betakarjuk. A föld alatti részen a gyökérképződés hamar megindul, miközben a anyatőről még táplálkozik a vessző. A következő tavasszal rügyfakadás előtt leválaszthatjuk az új növényt, amelynek ekkorra már erős a gyökérzete.


Sok hortenzia fajon a rajtamaradt virágok ősszel különleges színt öltenek, amellett, hogy a formájukat megtartják. Őszi virágcsokrok, esetleg különleges kötészeti munkák alapanyaga lehet a preparált virág hatását keltő virág-labda. A lomb is színesre válik ősszel egyes fajoknál, vöröses-barna árnyalatúvá válik, ami igen dekoratív.
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
A rózsák nyári karbantartása

A kertünk évelői között a rózsa az egyik leghálásabb cserje. Ha ápolási munkáira odafigyelünk, akkor májustól a fagyokig gyönyörködhetünk szebbnél szebb virágaiban.

Nem elég csak elültetni a növényt, azt ápolni is kell! Ez a tény a rózsánál is igaz, különösképpen oda kell figyelni a futó és a vágó rózsa fajták gondozására. A rózsa optimális ültetési szezonja az ősz, amikor a megfelelő mélységű és nedvességtartalmú gödörbe a rózsatövet végleges helyre telepítjük. A tavasszal megjelenő hajtások már jelzik növényünk életképességét.

rózsák%20001.jpg
A vágott rózsához az egyik legfontosabb ápolási munkálat a virágnevelés. Amikor látjuk, hogy szépen megindul a hajtás fejlődni a vágórózsának szánt rózsatövön, érdemes egy bimbóra nevelni a szárat. Ez azt jelenti, hogy mikor megjelennek a hajtásvégén a bimbók, a főbimbót meghagyjuk, de a mellette lévő apró mellékbimbókat kitörjük. Óvatos és határozott mozdulattal oldalirányba pattintsuk ki őket anélkül, hogy a főbimbót megsértenénk. Ha erre a műveletre odafigyelünk, akkor biztosan szép és nagy lesz rajta a virág, a mellékbimbók nem szívják el a tápanyagot. A képen látható piros rózsa nem volt lebimbózva, ezért 5 egyforma kevés szirmú fejbe osztódott szét az egy fejnek szánt erő, szirom és tápanyag.

Amikor a virágunk kiteljesedett, elvirágzott, következő feladat a lemetszése, amely mozzanat meghatározza a következő virág fejlődését, minőségét. A hervadt virág levágása csak olyan mély legyen, hogy a virágfejtől lefelé számított első 5-ös levél megmaradjon, fölötte 1,5-2 cm-rel metsszük el a szárat. A metszési felület a levélhónaljban lévő rügynél legyen magasabb, így a rügyet biztosan nem sértjük. Ha esetleg túl rövid a virágszár, akkor arra figyeljünk, hogy alulról számítva maradjon legalább 3 rügy a száron, ilyenkor vághatjuk a virágot 3-as levél fölött is.
<HR>
rózsák%20004.jpg
A következő ápolási munka szinte minden növénynél elengedhetetlen: tartsuk tisztán a rózsatövek környezetét. A gyomnövények kíméletlenül elszívják a tápanyagokat, feltétlenül irtsuk ki őket kapálva vagy gyomlálva. A tövek mellet legalább 40-50 cm-es körzetben legyen mindig tiszta és laza a talaj, így jól fogja érezni magát a rózsa.


Ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpótlásról, rendszeresen adjuk a Kert Táplálékát a megfelelő adagban. Száraz időszakban gondoskodjunk az elegendő vízellátásról, ügyelve arra, hogy sose legyen felforrósodott a növény, amikor öntözzük. Az öntözésre a legmegfelelőbb időszak a kora reggeli és a késő esti órákban van.

Nagyon fontos odafigyelni rózsáknál a levéltetvek megjelenésére. A fiatal bimbókat a levéltetvek előszeretettel szívogatják, a fiatal hajtásokat megtámadják, súlyos károkat okozva vele. Ha észrevesszük az első hívatlan látogatókat, azonnal permetezzünk ellenük, ne engedjük, hogy elszaporodjanak. Vannak biológiai védekezési módok és vegyszeresek egyaránt, bármelyiket választhatjuk, a lényeg a gyors cselekvés.
<HR>
rózsák%20002.jpg
rózsák%20003.jpg
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
Virághoroszkóp

Nem tudjuk, mi a kedvesünk kedvenc virága, vagy csak egyszerűen szeretnénk egyik barátunkat, ismerősünket meglepni egy csokor virággal, de nem tudjuk melyiket szereti? Adunk egy kis mankót, ami segít a döntésben és a válasz
1060_1fb9f580f3b7a07c3c72e3dc5c6fabf7_small.JPG
nem marad el.




Ha az ön ünnepeltje kos (márc.21 - ápr. 20.):
Akkor elő a fantáziát, mert a kos az igazi élénk színeket és különleges virágokat kedveli.
Vegyük le a lábáról egy orchideával.
1060_3c55b2bfb82a9fd25e4f5f866820ec4f_small.jpg

A bikák (ápr. 21. - máj. 20.) igazi rózsafalók.
Imádják a rózsa palettáján megtalálható összes színt.
Ne hagyjuk parlagon heverni,
turb
1060_18b74e8c4ae2ac07b8dfe9d1ef47eb73_small.jpg
ózzuk meg egy kis vadvörös színnel.


Az ikrek (máj.21. - jún.20.) szeretnek a középpontba lenni, ezért elvárják,
hogy körülötte zsongjanak. Könnyedén veszik az akadályokat, nekik valami igazi vagány, kis könnyed csokrot kötessünk vidám színekből amilyen ő maga. is.
1060_fa22ce2ae9de5e4139a03e9b9961594e_small.jpg

A lisianthus jó választás.

A rákok (jún. 21. – júl.22.) romantikusak, gyengédek és érzékenyek. Ezért nekik egy igazi nőies csokrot készíttessünk tulipánból vagy kálából gyöngyökkel díszítve, mert a rákok köve az igazgyöngy.
1060_aa714bd793fecd9a5536bf9bf2e6e7d3_small.jpg

Az oroszlán (júl23.-aug. 22.)
jegy szülöttjei a vidám színeket
kedvelik, amilyen színes egyéniségek ők maguk is.
Válasszunk nekik
margarétát
vagy gerberát.
1060_f69417b73cef722cd096e2f6bf3bee40_small.jpg


A szűz (aug.23. – szept.22.) jegyben született hölgyek sokkal inkább kedvelik a cserepes növényeket, mint a csokros virágokat, mert abban még sokáig tud gyönyörködni, a vágott virággal szemben, mert az hamar elhervad!
Ne okozzunk csalódást lepjük meg őket egy szép piros cserepes flaming
1060_cfe72b46b92ac3023670605bcb2a7b3a_small.jpg
óval.


A mérleg (szept. 23.-okt.22.)
jegyében született hölgyek prózaiak,
értékelik a virágokat így bármilyen csokorral+
meglephetjük őket.
1060_59a4b777fe2e48df68b64487d84dca94_small.jpg

A liliom lehet az egyik legjobb választás.

Ha egy skorpióval ( okt. 23-nov. 21.) van dolga, akkor elő a kreativitással, mert ő a különleges és ritka virágokat kedveli. Streliziából és orchideából a kívánságait kielégítő csokor köthető, a lényeg, hogy ne egy hétköznapi cso
1060_2ff461d21bf24d6bb31bf1f220d582aa_small.jpg
korral álljunk elébe.


A nyilasok (nov.22. – dec.21.) igazi kalandorok,
a bőség és gazdagság jellemzi őket,
de egy-két szál virágból készült csokroknak is nagyon tudnak örülni.
Lepjük meg őket egy szál flamingóból készült csokorral.
1060_b8df513e957c192785633aa13985a7a7_small.jpg

A bakok (dec.22. – jan. 20.) nagyon anyagias személyiségek. Felesleges pénzkidobásnak tartják,
a vágott virágokból készült csokrokat, ajándékozzuk meg őket inkább egy cserepes növénnyel,
amely sokáig díszítheti otthonát!
1060_8794d1ae1317bbde42fcd16f4fbcff2c_small.JPG

A vízöntő (jan.21. – febr.19.) szülöttjei a különleges és vad dolgokat kedvelik.
Kápráztassuk el őket
egy zöldségekből,
pralinékból vagy
gyümölcsökből készült csokorral.
1060_68b611cbdc36440b66a98f1e7ae9d5c1_small.jpg


A víz jegyű halak (febr.20. – márc.20.) a lágy színekből és kellemes, a tavaszt idéző illatok kombinációjából készült csokorral vehetjük le a lábáról. Jó választás lehet egy frézia, melynek mesés az illata.

Zs H összeállítása
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><TBODY><TR><TD colSpan=2 height=24> </TD></TR><TR><TD><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=100 align=left><TBODY><TR><TD>
szilva.jpg
</TD></TR></TBODY></TABLE>Gyomlálás közben sok idősebb cserje alatt megtalálhatjuk azok magoncait, melyeket ásóval óvatosan kiszedve és becserepezve könnyen továbbnevelhetünk. Leggyakrabban a tiszafa, a kékszakáll, a madárbirs, a tűztövis, a borbolya, a mályvacserje, a levendula, a mahónia és a keleti tuja magoncaival találkozhatunk. (Azonban több kellemetlenkedő ún. gyomfa is akad a magoncok között, pl. az ostorfa vagy a bálványfa.) Figyeljünk arra, hogy az ilyenformán könnyen megszerzett növényeink nem fajtaazonosak. Ültessük őket kis cserépbe, általános virágföldbe és tegyük szélvédett, párás, árnyékos helyre. Pár napig többször permetezzük meg vízzel, hogy csökkentsük a párologtatásból eredő kiszáradás veszélyeit. (Én nappalra vékony fóliával is le szoktam fedni az első napokban.)

A héten már elkezdhetjük a gyep vetését, a hűvösödő éjszakák, és a reggeli harmat csökkenti a kiszáradást. Ha termőfölddel feltöltést végzünk, azt ne a gyomos, sittes vagy csak tömörödött talajra végezzük, hanem előtte tisztítsuk meg és munkáljuk meg a területet. Tarackos területen a gondos kézi taracktalanítás igen sok időbe kerülhet, ezért érdemes Glialkával gyomirtózni. Utána kb. 1 hét múlva már gyepesíthetünk. Az őszi vetés minden szempontból kedvezőbb, mint a tavaszi, sokkal kisebb mértékű lesz a gyomosodás, tavaszra szép erős gyepet kapunk.

Erősen ritkítsuk, ill. lassan fejezzük be a gyümölcsfák és cserjék öntözését, hogy ezzel elősegítsük a hajtások őszi beérését és ezzel a téli fagyvédelmet. A szamócát azonban még öntözzük.

A leanderről vághatunk hajtásdugványt, ha szaporítani kívánjuk és tegyük egy üveg vízbe. Borostyánt is gyökereztethetünk még.

A szobanövények még szükséges átültetését most végezzük el, hogy ősszel még megfelelően begyökeresedjenek. A kúszó típusokból (pl. Scindapsus) készíthetünk hajtásdugványt. A tél végén virágzó amarillisz visszahúzódtatását kezdjük meg, vagyis 2-3 hónapig ne öntözzük. Ezalatt lesárgul a levele majd újra hajtani kezd. A karácsonyi kaktuszt is egyre kevésbé öntözzük az októberi virágzásig.

Ne siessük el a szilva szedését, várjuk meg, amíg teljesen beérik, ekkor készíthetünk a legjobb aszalványt vagy lekvárt belőle. Sajnos a legfinomabb szilvánk, a besztercei, a legérzékenyebb a Sharka-vírusra, ezért már kevés helyen találhatók egészséges fák.

Zsilinszky Pál okl. kertészmérnök
webkert.hu
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=cikkcim height=20>Csodás őszi hagymások</TD></TR><TR><TD class=alahuzas height=4></TD></TR><TR><TD height=10></TD></TR><TR><TD align=middle><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Az őszi kikerics (Colchicum autumnale) sáfrányhoz hasonló virágainak hat porzója van szemben a sáfrány három porzójával. Levélzete tavasszal bújuk elő, majd hamar vissza is húzódik. Ősszel nyílnak szemet gyönyörködtető lila vagy fehér virágai. Dús virágaival közkedvelt az őszi kikerics mellett a bizánci kikerics (C. byzantinum) sápadt rózsaszín, lilás vagy fehér virágaival. A pompás kikercis (C. speciosum) szeptemberi virágözöne szintén kedvelt kerti dekoráció. Vízililiomra emlékeztető lila virágai illatosak. A "The Giant" óriás virágú kikerics hibrid virágszíne lila, virágzási ideje szeptember-október. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6977_2.jpg

Colchicum autumnale

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD></TD><TD></TD></TR><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6978_3.jpg

C. byzantinum
</TD><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_69782_3.jpg

C. speciosum
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>A sáfrányok zömmel tavasszal, március-áprilisban, kisebb részt ősszel virágzó, hagymagumós, hosszú lepelcsövű, tölcséres vagy kerekded leplű évelő növények. Egyes ősszel nyíló fajok tőlevelei virágzáskor még nem fejlődnek ki, ezek később, télen vagy tavasszal jelennek meg. A pompás sáfrány (Crocus speciosus) ősszel bontogatja óriás virágait. Virága ibolyakék, nagy tölcsér alakú, sötét erezésű aranysága portokkal. A levelei csak virágzás után jelennek meg. Fiókhagymáival és magvaival fokozatosan egyre nagyobb teret hódít magának a kertben. Mivel a természetben világos erdőkben és cserjésekben, köves dombokon található meg, a kertben is biztosítani kell számára a napos vagy félárnyékos, jó vízelvezető talajú helyeket. Októberben virágzik a lila vagy rózsaszín virágú Koronás sáfrány (C. kotschyanus) is. A szintén októberi virágzású miniatűr C. orcholeucus krémfehér virágainak torka narancssárga. További ősszel virágzó fajták: Crocus ligusticus, Jóféle sáfrány (C. sativa). Au utóbbi megszárított bibéjéből nyerik az úgynevezett sáfrányt, amely illóolajat, zsírosolajat és karotint tartalmaz. A fűszerként való felhasználása azonban nagyon drága dolog, mivel az ára az aranyét is elérheti. Ezt a magas árat a begyűjtéssel járó rendkívül magas a kézimunkaigényének köszönheti, mivel 1 kg szárított fűszer előállításához legalább 150 000 bibét kell felhasználnunk. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6980_5.jpg

Crocus sativa

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD></TD><TD></TD></TR><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6981_6.jpg

C. kotschyanus
</TD><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_69812_6.jpg

C. speciosus
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>A borostyánlevelű ciklámen (Cyclamen hederifolium) a megfelelő mikroklímájú árnyas kertek talajtakaró virága. Szögletesen karéjos szív alakú, borostyánszerűen márványozott levelei augusztus-szeptemberi virágzása után bújnak elő. A ciklámen széles körben elterjedt gyógynövény volt, különösen szembetegségek ellen tartották hatásosnak (herba collirii). </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6983_8.jpg

Cyclamen hederifolium

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Az őszi sisakvirág (Aconitum carmichaelii) nagy kék, sisak alakú virágait hosszú fürtben hozza. Már augusztusban megkezdte virágzását, de egészen októberig virít. Különlegességét az adja, hogy pont abban az időszakban virágzik, amikor más kék színű virágból csak keveset találhatunk a kertben. Erősen mérgező. A növény minden rész veszélyes; égető és viszkető érzést kelt a szájban és a bőrön, nagyobb mennyiségben keringési zavarokat és akár légzésbénulást is okozhat. Akár 130 cm magasságra is megnő, ezért ültetéskor figyeljünk a kellő tőtávolságra is. Félárnyékos helyen, üde, humuszos talajban érzi jól magát. Mészkerülő. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6985_10.jpg

Aconitum carmichaelii

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Az őszi vetővirág (Sternbergia lutea) 20 cm magas hagymás évelő. 2-4 cm átmérőjű hagymáját vastag, sötétbarna héj borítja. Szívesen fejleszt fiókhagymákat. Október hónapban virágzik. Virágzáskor levél nélküli. A sárga virágok magánosak, a napon nagyra nyílnak. A virágnyílást követi a levelek kifejlődése, amelyek a krókuszokhoz hasonlóak. Ekkor érik be tok termése. Napos helyre, jó vízgazdálkodású talajba való. Tűri a szárazabb klímát és az agyagos talajt is! </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
860_6987_12.jpg

Sternbergia lutea

</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold>Garami Márta</TD></TR></TBODY></TABLE>

</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left colSpan=3><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left><TABLE cellSpacing=2 cellPadding=2 bgColor=#f3f1c2><TBODY><TR><TD vAlign=top>Őszibarack: harapj bele az egészségbe
</TD></TR><TR><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0><TBODY><TR><TD vAlign=top>
1766_cikk.pict
Sütjük, főzzük de szezonban leginkább nyersen szeretjük: vajon milyen hatással van szervezetünkre egy őszibarack elfogyasztása? </TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR><TR><TD vAlign=top colSpan=3></TD></TR><TR><TD vAlign=top colSpan=3></TD></TR><TR><TD vAlign=top align=middle colSpan=3><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=3 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD>
oszibari.jpg
Az őszibarack két változatát is ismerjük: a szőröset és a csupasz barackot, más néven nektarint. Meghámozni egyiket sem kötelező, a nektarin héja egyáltalán nem zavaró. A szőrös őszibarack héjának elfogyasztása azonban sokaknak kellemetlen. A szőrök egyeseknél még allergiát is okozhatnak, gyermekeknek ezért a biztonság kedvéért inkább hámozzuk meg. Az érett barack héja viszonylag könnyen lehúzható, de késsel is levághatjuk, ha másképp nem megy.
Ha főzni vagy sütni fogjuk a barackot, akkor mártsuk forró vízbe egy pár pillanatra, így elválik a héj a hústól. Recept tipp:
Nektarinos csirkesaláta

Ásványi anyagokban különleges
Az őszibarack kiemelkedően sok magnéziumot tartalmaz, s ez elég ritka tulajdonság a növények között. E mellet káliumot, kalciumot és bórt is nyerünk belőle, amelyek egymás felszívódását segítik. Így az őszibarack segít a csontok egészségnek megőrzésében, de a sejtek vízháztartásának fenntartásán keresztül késlelteti a sejtek és a bőr öregedését is. Tisztán tartja a bőrt, normalizálja a faggyútermelést.
Diétába is
Az őszibarack alacsony kalóriatartalma és magas víztartalma miatt kiváló tisztító hatású gyümölcs. Vitaminjai közül a magas C és A-vitamin tartalmát érdemes megemlíteni. Ahogy már megszokhattuk, a narancssárga színt a béta-karotinnak köszönheti ez a gyümölcs is, amelyik az egyik leghatékonyabb antioxidáns hatású vegyület. Az őszibaracknak enyhe hashajtó és vízhajtó hatása is van. Kisbabáknak és felnőtteknek egyaránt alkalmas enyhe székrekedés kezelésére. A népi gyógyászat azt tartja, hogy a barackpakolás segít a feldagadt, bevizesedett izületek gyógyításában.
Miből mennyi van egy átlagos méretű barackban?
oszi1.jpg

  • Kalória: 67,5 cal
  • Fehérje: 1,1 g
  • Szénhidrát: 17,4 g
  • Zsír: 0,14 g
  • Rosttartalom: 3,1 g
Magas rosttartalma segít leküzdeni egyes emésztési zavarokat, napi egy barack elfogyasztása jobb közérzetet is teremt. És persze finom is! Együnk hát sok-sok barackot!
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width=740 background=images/content_backgound.jpg border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top rowSpan=2><TABLE cellSpacing=2 cellPadding=2 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top height="100%">SZÜRET
01.jpg
KERTI ZSÁZSA

A legrövidebb tenyészidejű zöldségnövény; a vetéstől számított 12-14 nap múlva már fogyasztható.
Az antropológusok azt állítják, hogy az ember eredendően mindenevő lény, és ezt a fogazat alakulásával bizonyítják. Akadnak azonban olyan tudósok, akik szerint mielőtt húsevőkké "fajultunk" volna, vegetáriánusok, azaz kizárólag növényi táplálékot fogyasztó élőlények voltunk. Ennek a megállapításuknak etimológiai magyarázatot adtak. Ez a magyarázat pedig a zsázsa szóból veszi kezdetét.
Pontosabban a magyar zsázsa növénynévnek az angol (cress), német (Kresse) és a francia (cresson) megfelelőjéből. Ami viszont eredetileg - és állítólag - szanszkrit szó, ami annyit jelent, hogy "enni", "majszolni", "harapni".
Annyi bizonyos, hogy a zsázsa az ókorban nagyon kedvelt salátanövény volt. Persze azt nagyon reménytelen dolog volna kibogozni, hogy amikor zsázsáról van szó, akkor a görög vagy latin szerző a kerti vagy a vízi zsázsára, vagy esetleg egészen más növényre gondol. A vízi zsázsát ma is nagy tömegben termelik Angliában, Franciaországban és az NDK-beli Erfurtban. A növények mostanában már inkább betonmedencékben, mint természetes tavakban tenyésznek, és csónakról "aratják" őket. A nyugat-európai piacokon ősztől tavaszig kis, átlátszó fóliával fedett - mindig jegelt - papírdobozokban hozzák forgalomba.
A kerti zsázsa valószínűleg a mai Irán területéről származik. Dioscorides azt írja, hogy Babilon a hazája. Kínában mar i. e. 1500 évvel is ismerték; I. Yin császári miniszter úgy vette számba a növényjegyzékében, mint a legfinomabb salátát.
Magjait megtalálták az egyiptomi sírokban, és a görög Theophratos részletesen leírja a termesztését. A római Ovidius, Martialis és Columella egyhangú afrodiziákum (nemi ingerlő) anyagként emlegeti (gramen impudica = szemérmetlen mag) a férfigerjedelmet fokozó hatása miatt. Az ilyesmi azonban sohasem egyértelmű, mert a nem kevésbé szavahihető Plinius viszont éppen az ellenkező hatásáról tudósít.
Ez annál is inkább lehetséges, mert sok országban zsázsa néven más növényeket is forgalomba hoznak. Ilyen például a Barbarea vulgaris (közönséges borbálafű), a Cardamine pratensis (réti kakukktorma) és más - nálunk nem honos - salátanövények.
Termesztése
Mi azonban maradjunk csak a kerti zsázsánál, mint olyan növénynél, amelyet akár az év első hetében is "szüretelhetünk".
A kerti zsázsa apró, barna magját télen bármikor vethetjük. A jó minőségű, lehetőleg homokkal kevert kerti földet lapos edénybe<SUB>5 </SUB>tálkába, tányérba, műanyag dobozba tesszük. Két-három ujjnyi vastagságú földréteg már kielégítő lesz a növény számára. Ne használjunk magvetésre más szobanövények cserepéből származó földet, mert az rendszerint fertőzött, az ilyen talajból kikelő növénykék szára elvékonyodik, a növények eldőlnek és elpusztulnak.
A földet nyomkodjuk le, és vessük rá a magvakat. Ne takarékoskodjunk a vetőmaggal, ha sűrűn vetünk, bőséges "aratásunk" lesz. A magokat ezután fedjük le 1-2 mm vastag föld- vagy homokréteggel, és ezt is nyomkodjuk le.
Az így előkészített edényt állítsuk Sötét helyre, vagy fedjük le kartonpapírral, hogy a vetést ne érje a fény. A növényeket addig tartsuk sötétben, amíg kibújnak a földből, így nem marad a maghéj a levél hegyén. Ezután már bőséges megvilágításra, napfényre van szükségük, tehát a legjobb helyük az ablakpárkány belső - szoba felé cső - részén lesz. A zsázsa kedveli a meleget, legjobban 20-22 °C-os hőmérsékleten növekszik.
A vetés után három-négy nap múlva már megfigyelhetjük, hogy milyen erélyesen csiráznak a magok, hogyan tolják magukat a talaj felszínére. Ekkor bőséges öntözéssel kell őket segíteni, mert a zsázsának elsősorban sok vízre van szüksége. A vetést ne öntözzük felülről, mert a vízcseppektől a növények elfekszenek. Ha vízáteresztő az edény, akkor állítsuk naponta 5-10 percre vízbe, hogy a talaj jól átnedvesedhessék.
A vetés utáni 10-12. napon már sűrű, zöld vetésünk lesz. A növénykék két sziklevelük fölött ilyenkor már két-három apró lomblevelet is fejlesztenek. Ez a legalkalmasabb idő arra, hogy megkezdjük a zsázsa "betakarítását".
A kerti zsázsa azon kevés növény közé tartozik, amelyeket nem kell föltétlenül földbe verni. Ha egy tányérba több réteg itatóspapírt fektetünk, azt alaposan benedvesítjük, akkor erre is vethetjük a magokat. Természetesen ezt a vetést is le kell takarni. Erre a célra a legalkalmasabb a vékony vattaréteg, amelyen a kis zsázsanövények átbújnak.
Amit a növénykéből elfogyasztunk, az voltaképpen csak a szár és a rajta levő két sziklevél. Ha kissé tovább engedjük a növénykéket nőni, akkor megjelennek az első, zsenge lomblevelek is, amelyek éppen olyan kellemes ízűek, mint a sziklevelek.
A levágott növények természetesen nem sarjadnak újra! Ezért az a termelés célszerű módszere, hogy hetenként vetünk be egy-egy edényt maggal, így a "letermettek" helyébe mindig új vetések lépnek és télen, állandóan, folyamatosan lesz vágható és fogyasztható növényállományunk.
A földet csak egyszer használjuk fel termesztésre, mert könnyen előfordul, hogy a nedves talajban elszaporodik a palántadőlést okozó gomba, amelynek következtében a kikelő növénykék idő előtt összeroskadnak, a földre fekszenek és emiatt fogyaszthatatlanná silányulnak.
Termelhető a kerti zsázsa szabadföldben is. A vetésére március végétől júniusig - több szakaszban - kerülhet sor. Fontos, hogy a földjét gondosan készítsük elő, finoman műveljük el, hogy az apró magok jó magágyba kerülhessenek. Alapos beöntözés után itt se kell egy hétnél hosszabb idő a növények kikeléséhez, és az egész termelési időszak nem tart tovább három hétnél.
Felhasználása, tartósítása
A friss zsázsa a tormához hasonlóan csípős ízű, de annál sokkal enyhébb, kellemesebb. Télen különösen magas C-vitamin-tartalma és friss, üde íze miatt fogyasztjuk.
A szobában, edényben termelt növényeket a talaj felszíne fölött ollóval vágjuk le. Ne húzzuk ki az egész növényt, mert gyökérszálai közé föld keveredik, és akkor nehéz letisztítani.
Nagyon alkalmas vajas kenyér, szendvics ízesítésére, továbbá ételek díszítésére. Hozzákeverhető fejes salátához, így nagyon pikáns ízű salátát kapunk. Kiváló mártás, leves készíthető belőle.
A friss zsázsát kis csomókban alufóliába göngyölve a mélyhűtő szekrényben lefagyaszthatjuk. Így egész évben, bármikor fogyasztható.
És még egy haszon, ami a jövő szempontjából figyelemre méltó: a gyerekek itt tanulmányozhatják a növényi életfolyamatokat. Maguk vethetik el a zsázsa magvait, és megfigyelhetik, hogy miként duzzadnak meg a víz hatására a csírázó magok, hogyan jelenik meg először a gyököcske, majd a két sziklevelet hordozó szár. Rájuk lehet bízni "a termés betakarítását" is, hogy érzékeljék munkájuk eredményét!
</TD></TR></TBODY></TABLE></TD><TD></TD></TR></TBODY></TABLE>
Forrás: Bálint gazda honlapjáról
 

HG3FCB BARBARA

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=cikkcim height=20>Monokrom kertek</TD></TR><TR><TD class=alahuzas height=4></TD></TR><TR><TD height=10></TD></TR><TR><TD align=middle><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Tervezzünk egyszínű kertet, amelybe egy bizonyos árnyalatba tartozó virágokat, növényeket telepíthetünk. A színkavalkád helyett a stresszoldó színárnyalatoké a fő szerep. Több figyelem jut a részleteknek, a formáknak és a textúrának. Az egyszínű kert tervezésekor használjuk a kiválasztott színt különböző árnyalataiban a halványtól egészen a sötétig.

Illetve válasszunk néhány színt, és használjuk annak legkülönbözőbb árnyalatait. Túlzásba ne vigyük. A kevesebb több! A zöld az összeköttetés a színátmenetek között.

Játszhatunk a levelek különböző árnyalataival, szövetével, formájával. Ilyen pl. a szürkés-zöld, hamvas, hosszúkás zsálya (Salvia apiana), a szárnyalt levelű madárberkenye (Sorbus aucuparia), a sárga-zöld levelű kecskerágó (Euonymus fortunei).
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_6996_2.jpg

zsálya (Salvia apiana)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_6997_3.jpg

madárberkenye (Sorbus aucuparia)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_6998_4.jpg

kúszó kecskerágó (Euonymus fortunei) és borzas kúpvirág (Rudbeckia hirta)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Fehér

Ha a kert árnyékos, választhatjuk a fehér színt, amely a kertet ragyogóvá teszi. A kert fehérségének a titka így a színek játékában rejlik, hiszen a különböző fénytörések következtében sötétedéskor is világosnak tűnik. Az ilyen kert vagy kertrészlet a misztikus holdkert nevet viseli.

A fehér hideg szín, a frissesség, üdeség érzetét kelti, és nyugalmat áraszt. A fehér kert nagyobbnak tűnik, egyszerű és elegáns.
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7000_6.jpg

tavasszal virágzó fehér liliom (Lilium candidum)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7001_7.jpg

ősszel virágzó dáli (Dahlia)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7002_8.jpg

Nyáron és ősszel virágzó Veronika (Veronica spicata)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>A fehéren virágzó évelőkhöz társíthatunk egynyári virágokat, és ezüstös, vagy zöld-fehér levelű fákat, cserjéket is. A fehérvirágú cserjék, bokrok, a fehér, krémfehér és zöld levelek tovább fokozzák a hatást. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7004_10.jpg

tarka levelű borostyán (Hedera helix 'Eva')
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Általában elmondhatjuk, hogy a sötét háttér kiemeli a fehérséget. Ezért háttérként ültessünk sötét levelű növényeket. A piros téglafal vagy tarka kavicságy csak még jobban kiemeli a fehérben úszó kert nagyszerűségét. Az esti megvilágítás zöld színű kerti lámpával különösen sejtelmessé teszi a fehér kertet. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=left>
862_7006_12.jpg

A fehér kerítés fokozza, a háttér vöröstégla fala kiemeli a fehérséget.
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>A formális kert jó példája fehér, azonos virágokból ültetett virágágyás, vagy, mint a képen látható fehéren virágzó cserjesor, amelyet alacsony, zöld levelű nyírott sövények szegélyeznek. A jól elrendezett fehér virágágyással remek kontrasztot tud teremteni. </TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7008_14.jpg

Le Jardin des Songes
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Kék

Erdős-hegyes vidéken például tavasszal a kék változatait jeleníthetjük meg pl. ibolya, fürtös gyöngyike, csillagfürt, harangvirág, írisz segítségével. A zöld az alapszín.
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7017_22.jpg

harangvirág (Campanula 'Kent belle')
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7018_23.jpg

nőszirom (Iris)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7019_24.jpg

évelő csikkagfürt (Lupinus polyphyllus)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7020_25.jpg

fürtös gyöngyike (Muscari racemosum)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=szoveg>Narancssárga

A narancssárga kert nyáron virágzó növényei:
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7010_16.jpg

amerikai selyemkóró (Asclepias tuberosa)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7011_17.jpg

kerti sáfrányfű (Crocosmia 'Emily McKenzie')
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7012_18.jpg

kerti kokárdavirág (Gaillardia 'Tokajer')
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7014_19.jpg

Skarlátvörös gyömbérgyökér (Geum coccineum 'Borisii')
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold vAlign=top align=middle>
862_7015_20.jpg

fáklyaliliom (Kniphofia uvaria)
</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=bold> Forrás: Farkas Klára kertészmérnök</TD></TR></TBODY></TABLE>
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 
Oldal tetejére