OLIMPIA

F

Feri T

Vendég
Mexikó 1968.

Ha kellő sportmúlt és tapasztalat hiányában a szervezés, a rendezés és a tájékoztatás nem is érte el a tokiói színvonalat, a merész tervezésű létesítményekben, a technikai berendezésekben az érdeklődésben és a lelkesedésben a mexikóiak versenyre keltek a japánokkal.
Óriási költségekkel rendezték meg az addigi legnagyobb olimpiát, immár 112 ország csaknem 7000 sportolójának részvételével, s valóban a béke és barátság szellemében. A játékok egységét azonban a nagy távolságok miatt nem tudták biztosítani.

Az első aranyra 2 napig kellett várni. 16 év után ismét magyar atléta állt a dobogó legfelső fokán. Németh Helga (gerelyhajítás). Három nappal később Zsivótzky Gyula kalapácsvető álma is teljesült, végre sikerült legyőznie nagy ellenfelét, ami egyben az olimpiai bajnokságot is jelentette. A Balczó - dr.Török - dr.Móna összeállítású öttusacsapatunk négy világbajnoki címe után a csapataranyat is megszerezte, egyéniben 3 másodpercen múlt Balczó győzelme. A negyedik aranyat a legsikeresebb olimpiai sportágunk, a vívás "szállította". Kardvívásban elvesztettük hegemóniánkat, de kellemes meglepetésként Kulcsár Győző megszerezte a párbajtőrvívás első magyar olimpiai aranyérmét. Kajak egyesben Hesz Mihály, kenu egyesben Tatai Tibor gyarapította aranygyűjteményünket. Labdarúgócsapatunk győzelme után az i-re a pontot birkózóink tették fel: Kozma István és Varga János személyében. A magyar sport a záróünnepélyen eddigi 2. legsikeresebb olimpiáját búcsúztatta.
 
F

Feri T

Vendég
München 1972.

12 év után ismét Európába került az olimpiai láng, München adott otthont a világ legnagyobb sporteseményének, ahol immár 122 ország 8000 fiatalja jelent meg. A rövid utak olimpiájának is nevezték, mert a helyszínek nagyon közel estek egymáshoz.
A látványos megnyitó után nyugodt környezetben indult a versenyzés az aranyakért, de aztán a 11. napon sötét árnyék borult a falura. A Fekete Szeptember nevű terrorszervezet - kihasználva a laza biztonsági rendszabályokat - behatolt az olimpiai faluba és rátámadtak az izraeli küldöttségre. Az egész világ elítélte a cselekményt, gyásznapot rendeltek el, s már az olimpia félbehagyását fontolgatták, mikor a NOB mégis a folytatás mellett döntött.

Lehet, hogy ez az esemény is az oka annak, hogy küldöttségünk viszonylag szerény, számszerint 6 aranyéremmel térhetett haza. A súlyemelők kezdték az éremgyűjtést, már a második napon örülhettünk Földi Imre révén. Münchenben koronázta meg pályafutását Balczó András is, a magyar öttusa nagy egyénisége, aki az utolsó számban (futás) biztosította győzelmét. Még ma is sokan emlegetik "Balczó futása" címen. Párbajtőrvívóink folytatták a sort, csapatban és egyéniben (dr.Fenyvesi Csaba révén) is sikerült a bravúr. Hegedűs Csaba nevéhez kötődik 100. aranyérmünk megszerzése, aki kötöttfogású birkózásban a 82 kg-osok súlycsoportjában pontozással győzött, és egyben ezzel ünnepelhette 24. születésnapját. Befejezésként Gedó György ökölvívó a bírók egyhangú pontozásával abszolválta a 6. bajnokságot.
 
F

Feri T

Vendég
Montreal 1976.

A montreali olimpiát sok-sok botrány előzte meg, míg végül is sor került a megnyitóra. Bojkott, kizárások, kétségek a megrendezést illetően, stb ... De aztán mégis elkezdődtek a XXI. játékok, ami számunkra a csalódások olimpiája lett a 4 aranyérmünkkel, mert sok, eddig eredményes sportágban maradtak el legjobbjaink teljesítményük maximumától.
A tornászok messze felülmúlták a várakozást, a férficsapat nagyon kitett magáért. Magyar Zoltán lólengésben egyedülálló gyakorlatával nyerte meg a bírák szívét. Azóta is "Magyar-vándor" néven tanítják a tornásziskolákban. A magyar vívás hagyományaihoz hűen szerepelt a tőrdöntőben Schwarczenberger Tordasi Ildikó. Atlétikában már rég örvendhettünk sikernek, most ez is megtörtént, Németh Miklós gerelyhajításban világrekorddal győzött. S végre valahára vízilabda-válogatottunk is eljutott a csúcsra, 12 szűk esztendő után. A mutatósan, ötletesen játszó csapat nagy egyéniségei közül a hatalmas termetű Faragó Tamás a torna gólkirálya lett 22 találatával.

A magyar csapat az érmek és pontok számában nem tudta megismételni müncheni szereplését, a 9. helyen végeztek a nem hivatalos rangsorban.
 
F

Feri T

Vendég
Moszkva 1980.

A NOB 1974. októberében Bécsben tartott jubileumi, 75. ülésszakán Moszkvának adta a XXII. Nyári Olimpiai Játékok rendezési jogát. Rendben haladtak az előkészületek, már a meghívókat is szétküldték mikor a téli játékok házigazdája, az Egyesült Államok kormánya az afganisztáni események miatt kampányt indított a moszkvai olimpia ellen. A politikai akció az egész olimpiai mozgalom jövőjét veszélyeztette és fennállása óta a legválságosabb helyzetbe hozta a NOB-ot. A bojkottnak az lett az eredménye, hogy az amerikai sportolók mellett Norvégia és az NSZK olimpiai csapata sem utazott Moszkvába.
Július 19.-én a zsúfolásig megtelt Lenin-stadionban Leonyid Brezsnyev nyitotta meg a moszkvai olimpiát. Az olimpiai jelképét, Misa macit egyből megszerette a nézőközönség.

Első aranyérmünket már a 2. napon megszereztük Varga Károly kisöbû sportpuskás révén. A válogatottba egyenletes teljesítménye alapján került be, s híréhez méltóan szerepelt, sorra lőtte a tízeseket. Másnap a birkózóteremben folytatódott az éremgyűjtés.

A 74 kg-osok mezőnyében Kocsis Ferenc, a 90 kg-osok között pedig Növényi Norbert diadalmaskodott. Máig is emlékezetes számomra az az öröm, ahogy ünnepelte győzelmét, megható volt látni. " A bíró a kötöttfogás olimpiai bajnokaként emelte magasba Norbi karját. ... előbb térdre rogyott, majd a magasba ugrott. Megcsókolta ellenfelét, a bírót, az ellenfél edzőjét, a pontozóbírót, azután rohant - egyenesen dr. Hegedűs kapitány felé. Nyakába ugrott és sírva-nevetve kiabálta: Én vagyok a bajnok, Csaba! ... Olimpiai bajnok vagyok? Igen! Érted ezt? "

A következõ napon a torna kimagasló egyénisége Magyar Zoltán a lólengés montreali bajnoka ismételt. A szerenkénti döntőben gyakorlatára a maximális 10 pontot kapta. A 7. versenynapon kettős győzelemnek örülhettünk, a 200 m-es hátúszódöntőben Verrasztó végig tartotta magát a 2. helyen, de az utolsó 25 m-en már nem volt ellenfele Wladár Sándornak. A 8. napon a súlyemelő Baczakó Péter a bronzérmet már megszerezte, amikor az előtte álló győzelemre esélyes orosz rontott és kiesett. A másik esélyes bolgár viszont nehezebb súlya miatt került Baczakó mögé. Tehát ismét hallgathattuk a magyar Himnuszt. Ezután megszakadt a " minden napra egy arany " sorozat, 5 napot kellett várni a következőre. Kenu kettesünk (Foltán László - Vaskuti István) rögtön az élre törve rajt-cél győzelmet aratott.

A moszkvai olimpián a bajnokságok alapján Magyarország a 6. helyre került. A montreali visszaesés után a magyar sport ismét megerősítette helyét a középmezőnyben.
 
F

Feri T

Vendég
Los Angeles 1984.

Az 1984-es los angelesi olimpián a szocialista országok " bosszút álltak " a moszkvai bojkott miatt: nem jelentek meg az amerikai városban. A magyar kormány is a távolmaradás mellett döntött a Szovjetunió nyomására, így sok sportolónkat fosztották meg a lehetőségtől, hogy olimpián részt vegyenek és esetleg győzzenek.
 
F

Feri T

Vendég
Szöul 1988.

A két csonka olimpia után végre ismét találkozhatott a két politikai tábor és összemérhették erejüket egymással a nemzetek.
Nyolc év után Magyarország újra aranyérmeknek, érmek tömkelegének örülhetett, volt értelme a sok átvirrasztott éjszakázásnak. Szinte minden napra jutott egy arany, s így a zárónapon 11 bajnokságnak örülhettünk.

Az aranyérmek több mint felét a vízből "halásztuk" ki. Úszóink, vagyis a Széchy team és Kiss László és a kajakosok számszerint hatszor játszatták el a magyar Himnuszt.
A sort Darnyi Tamás nyitotta meg rögtön a második napon, 400 m vegyesúszásban győzött, majd két napra rá Szabó József (Joe) diadalmaskodott 200 m mellen. Aztan Darnyi duplázott, a rövidebbik vegyesszámban 200 m-en is elsőként csapott célba. Majd jött Egerszegi Krisztina, a picilány. A 100 m háton elért 2. helyezése után fényesre csiszolta az ezüstöt, aranyat szerzett, s egy csapásra az ország fogadott lányává vált. S ő csak mosolygott az olimpia legfiatalabb aranyérmeseként. Birkózóhagyományainkat Sike András folytatta. Öttusacsapatunk és egyéniben Martinek János szintén a dobogó tetején állhatott az eredményhirdetéskor. Férfitornászaink között lólengésben nagy volt a tolongás, egyszerre hárman kaptak gyakorlatukra 10.00 pontot, örömünkre köztük volt Borkai Zsolt. Kardcsapatunk is a tradíciók szerint vívott és győzött. Az utolsó napokra a kajakosok maradtak, Gyulay Zsolt és a négyes 1000-1000 m-en lapátolt össze magának aranyérmet.

A 11 aranyérem ismét a régi szép időket hozta vissza. Ismét feléledt az olimpiai eszme, nagyobb figyelem vette körül a sportolókat és a MOB már tervezte a következő 4 éves "tervet" az 1992-es olimpiára, hogy ott még jobban felülmúlják a szöuli sikereket.
 
F

Feri T

Vendég
Barcelona 1992.

12 év után ismét Európába került a Nyári Játékok rendezési joga, Barcelona pályázatát fogadta el a NOB. Bizton állíthatom, ez fantasztikus olimpiának indult és akként is végződött. A mi legnagyobb örömünkre. A 11 arany, 12 ezüst és 7 bronz Helsinki 16 bajnoki győzelme óta a második legsikeresebb olimpiánká tette a katalán játékokat.

Az olimpiai program számunkra az uszodában indul. Egerszegi Krisztina - akit egy egész ország 4 éve Egérnek vagy jobb esetben Krisztina királynőnek hív - a rajtkövön. 400 méter női vegyesúszás, óriási csata az utolsó métereken, s Kiss László tanítványa csap elsőként célba. Hm, micsoda izgalmakat éltünk át akkor a tévé előtt, de szerencsére sikerült. A második arany is az usziból került elő, Darnyi Tamás 400 vegyesen "halászta" ki a medencéből. A 100 méteres női háton kettős győzelemnek örülhettünk: 1. Egerszegi Krisztina, 2. Szabó Tünde.

A küzdősportok is megvillogtatták magukat Repka Attila, Farkas Péter birkózóink, és Kovács Antal cselgáncsozó személyében immár a hatodik aranyéremnél tartunk. De vissza az uszodába. 200 méteres férfi vegyesúszás, a dobogón két magyar mosolyog és hallgatja a magyar Himnuszt, névszerint Darnyi Tamás és Czene Attila. S Darnyi mosolyog, szinte jobban örül Czene Csibi bronzérmének, mint a saját győzelmének. Szép volt fiúk! Egér még egyszer villan, a 200 női hátúszásban is begyűjtötte a maga aranyát, immár a harmadikat röpke egy hét leforgása alatt. Így már mint négyszeres olimpiai bajnokot köszönthettük hazajövetelekor.

S újra egy pici lányon, Ónodi Henriettán (jobbra) a sor a lóugrás szerenkénti döntőjében, s 36 év után ismét magyar tornásznő áll a dobogó tetején. Tizedik bajnokságunkat egy nagy múlttal rendelkező sportág, a vívás szolgáltatja, Szabó Bence kardozónk az egyéni döntőben győz. Végül kajakoslányaink tettek pontot az i-re az 1000 méter döntőjében.

Megismételtük a szöuli 11 győzelmet. A nemzetek közti nem hivatalos rangsorban Magyarország az előkelő 8. helyen végzett, megelőzve több nagymúltu országot.
 
F

Feri T

Vendég
Atlanta 1996.

Atlantában nem kezdődött jól a 2 hetes versenysorozat számunkra. Napokon keresztül csak szívtuk a fogunkat, és morgolódtunk magunkban: ez sem sikerült, az sem sikerült. A hangulat egyáltalán nem volt rózsásnak mondható. Egerszegi az első napon "csak" bronzot szerzett 400 m-es vegyesúszásban. Sokan már elhúzták a szájukat. Rózsa is csak B-döntős, és visszalép. Na, mindenki szidta Széchyt, Rózsát, és a többi sikertelen sportolót. Aztán megtört a jég, aranyérem született.

Rózsa Norbert volt az első magyar, aki a dobogó legfelső fokára állhatott. De nemcsak neki, hanem Güttler Károlynak is játszották a magyar Himnuszt, hisz ő lett a második helyezett. Ezután végre beindult a gépezet. Egér és Czene Attila is bizonyította, hogy az úszókban még meg lehet bízni. Kriszta immár harmadszor lett a 200 m-es hátúszás győztese, s ötszörös olimpiai bajnok. Kovács Ágnes 200 m-es mellúszásban bronzérmes, s lám-lám mit ad isten, neki is Kiss László az edzője! Tehát az úszók "hozták magukat".

Következõ meglepetés: atlétikában éremesélyesek vagyunk Kiss Balázs jóvoltából. A sportág neve: kalapácsvetés. Bizony, nagy hagyományai vannak idehaza e számnak, gondoljunk csak Csermák Józsefre (1952, Helsinki), vagy Zsivótzky Gyula (1968, Mexikóváros) Kint tanul az Egyesült Államokban, duzzad az energiától, tele van ambícióval és önbizalommal. Naná, hogy győz!

Megint pang az aranygyártás, de szerencsére érmek azért kerülnek a tarsolyba. Csollány Szilveszter, Martinek János, Zala György, kardcsapat, Szalay Gyöngyi, kézis lányok, és még sorolhatnánk a neveket.

Sajnos, a kézis lányoknak nem jött össze az első hely, de még náluk is rosszabbul jártak a pólósok, akik még a dobogóra sem kerültek fel. Benedek Tibort nagyon megviselték az események.

Utolsó két nap megint zsúfoltra sikeredett. Kenupárosunk, a Horváth-Kolonics duó csak bronzérmes, kajaknégyesünk is "csak" ezüstös, Pulai "Sumák" sem tud győzni, pedig egy évvel ezelőtt a világbajnokságon bomba formában versenyzett.

Csak Kovács Istvánban bízhatunk, aki csupán azt csinálja, amit az egész két hét alatt, magabiztosan győz, és mindenki látatlanban odaadná neki az aranyat. Ami e szombati napon meg is történt.

Már csak a kajak-kenu számok voltak hátra, nagy reményekkel vártuk e két napot, s a szombat bizony elég borúsra sikeredett. Nem úgy a vasárnap. Ünnepnap volt ez a javából. Kőbán Rita kajak egyesben, a Horváth-Kolonics duó kenu párosban végzett az élen. A fiúk szerencsésen köszörülték ki az előzö napi csorbát. Kőbán Rita pedig egyszerre két elsőséget is magáénak mondhat, egyrészt ő Atlanta női kajak egyes olimpiai bajnoka, másrészt ő Magyarország első női olimpiai bajnoka kajak egyesben.
 
F

Feri T

Vendég
Sydney 2000.

Aranyérmesek (8): Nagy Tímea, Kovács Ágnes, Csollány Szilveszter, Férfi kajaknégyes, Férfi kajakkettes, Férfi kenukettes, Kolonics György, Férfi vízilabda-válogatott
Ezüstérmesek (6): Márkus Erzsébet, Bárdosi Sándor, Női kajak négyes, Balogh Gábor, Női kajakkettes, Női kézilabda-válogatott
Bronzérmesek (3): Igaly Diána, Erdei Zsolt, Férfi kajakkettes
4. helyezettek (5): Női párbajtőrcsapat, Czene Attila, Ferjancsik Domonkos, Bátorfi Csilla-Tóth Krisztina, Vereckei Ákos
5. helyezettek (9): Kovács Ágnes, Szabolcsi Szilvia, Likerecz Gyöngyi, Gerebics Roland, Pető Tibor-Haller Ákos, Férfi vegyesváltó, Férfi karcsapat, Salim József, Férfi kenukettes
6. helyezettek (4): Női tőrcsapat, Supola Zoltán, Kovács Zoltán, Kőbán Rita
 
F

Feri T

Vendég
"Mi lesz veled, magyar sport?" – tette fel az ezúttal egyáltalán nem költői kérdést Aján Tamás, a MOB főtitkára a sportági szakszövetségek főtitkárai számára rendezett szerdai értekezleten.

Sajnálattal állapította meg, hogy a szövetségek ugyan sportágaik szakmai tevékenységéért felelnek, de a szakma mindinkább háttérbe szorul. A szövetségek elnökségeiben gazdasági szakemberek foglalnak helyet, és általában az anyagi kérdések pénzügyi nehézségek kerülnek előtérbe. Aján Tamás kérdésére azután Kovács Tamás, a vívószövetség főtitkára adta meg a választ: minden érdekeltnek a politikát félretéve szakmai alapon történő összefogásra volna szüksége. Az összefogást sürgető felhívás mellett számtalan hasznos, gyakorlati tanács is elhangzott.

Így Molnár Zoltán ügyvezetõ igazgató, a csapat vezetője a december elején elfogadott, az interneten is közzétett költségvetés részleteiről adott tájékoztatást. Leszögezte, hogy a tavalyi állami támogatás 1.5 milliárdos összege az olimpiai részvételre szánt 250 millióval s további 100 millióval emelkedett 2004-ben, ez 1.85 milliárdot tesz ki. A pénz – bár bejelentették, hogy január elején átutalták – a mai napig nem érkezett meg a MOB folyószámlájára. Így a testület saját tartalékaiból nyújtott segítséget a legsürgősebb esetekben. Füleky András helyettes államtitkár a késõbbiekben közölte, hogy az átutalás január 20-án, kedden történt meg.

Műhelytámogatást csak olyan szakosztályok kaphatnak, amelyek olimpiai kerettagokat foglalkoztatnak. Jó hír, hogy az edzőtáborok tervezett 15 százalékos áremelése csak az olimpia után lép érvénybe, addig az ötkarikás felkészülés prioritást élvez, és változatlan összegért, változatlan színvonalú szolgáltatást kap.

Babati Lajos szervezési és marketingigazgató fontos időpontokra hívta fel a figyelmet: a fogadalomtételre május 29-én, minden bizonnyal a Nemzeti Színházban vagy a Vígszínházban kerül sor, az olimpiára utazó csapat összetételét a június 19-i közgyűlésen hagyják jóvá. Június 23-án olimpiai napot rendeznek, augusztus 1-jén pedig ünnepélyes csapatgyűlésre kerül sor a Budapest Kongresszusi Központban. Végezetül közölte, hogy a MOB marketingtevékenységének végösszege több mint félmilliárd. Ebbõl 280 millió készpénzben folyt be, a többi pedig az értékes szolgáltatásokból. Köpf Károly sportigazgató biztatónak ítélte, hogy az olimpia műsorán szereplő sportágak olimpiai versenyszámaiban rendezett tavalyi világbajnokságok eredményeinek összesítésével Magyarország a 14. helyen áll. Aján Tamás befejezésül elmondta: az olimpiai játékokon csaknem 30 magyar versenybíró közremûködésére lehet számítani a nemzetközi sportszövetségek meghívása alapján. Ami a jutalmazást illeti, Athén után már az 1–8. helyezettek részesülnek anyagi elismerésben. Az egyéni olimpiai bajnok jutalma tízmillió lesz, míg a nyolcadik helyezett a javaslat alapján egymillióra számíthat. A párosokban fejenként 8.5, a 3–6 versenyző számára kiírt számokban 7.5, csapatban pedig játékosonként 5 millió a bajnoki cím tervezett jutalma, amit a szövetségi kapitány differenciáltan oszthat szét. Az edzők, szövetségi kapitányok nem érdemelhetnek magasabb összegű jutalmat, mint a legnagyobb összeget kapó sportolójuk.
 

age75

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok!

Újra olimpiai év van. Látom, hogy ez a téma nagyon sanyarú sorsra jutott, de hátha az idén többen ráállunk a témára.

Ági
 

age75

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Úgy látszik mindenki a foci EB-t nézi. Megvárom, amíg vége lesz.

Ági
 

Sáru

Állandó Tag
Állandó Tag
Ha már olimpia, már csak 50 valahány nap. Öttusásokat biztos megnézem, azt nagyon szeretem!
 

lampard

Állandó Tag
Állandó Tag
Miért kellene bojkottálni? Tibet miatt?
Ez a probléma eddig is volt, és eddig ennyire nem hozta szóba senki, ebben az ügyben lehet harcolni, de a sportolókkal ne szúrjunk ki.
Amikor megszavazták évekkel ezelőtt, hogy Kína rendezze az olimpiát, vagy akkor kellett volna tenni ellene, de akkor ilyen nem történt, akkor már most ne tegyük tönkre azok életét, akik 4 éve készülnek a megmérettetésre.
 

afca

Kitiltott (BANned)
Igen Tibet miatt.Az ilyen beállitotságú országok ne rendezzenek olimpiát.Elvégre a 21.században élünk.
 
Oldal tetejére